CConstaterende datDelft
Koppel je AI →
Document · PDF

2. Referentienormen Maatschappelijke Voorzieningen Delft 2021

Commissie Sociaal Domein en Wonen 27 maart 2025, gemeente DelftBij agendapunt: 2503021 College van B&W - Ontwikkelperspectief Maatschappelijke Voorzieningen16.497 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Bron

Onderzoek ‘Langer en Weer Thuis’, Companen, 2019

Voedingsgebied

Gemeente

Huidige capaciteit

645 woningen

Gepland

-

Beleidsopgaven

- Gezamenlijk tussenvormen concretiseren - Leefstijlen als opstap naar variatie in het aanbod - Strategieën voor bestaand vastgoed - Veranderprocessen in de woonzorgorganisatie - Centrale marktplaats voor technologie - Toenemende financiële druk - Toenemend beroep op woningaanpassingen

Kwalitatief

Bij het realiseren van ouderenwoningen dient ook rekening gehouden te worden met voorzieningen in de omgeving. Zo zouden er welzijnsvoorzieningen met ontmoetingsmogelijkheden in het complex of nabije omgeving zijn met een inloop en steunfunctie. Verder moeten er parkeermogelijkheden zijn voor bewoners en personeel, bankjes in de omgeving, groen in de omgeving en OV binnen een straal van 300 meter. De

Kengetallen Voorzieningen Delft | 50

eerstelijns gezondheidszorgvoorzieningen en winkels waar de eerste levensbehoeften gehaald kunnen worden moeten in de omgeving zijn. Mismatch

Momenteel is er een tekort van 75 woningen. De komende jaren blijft dit stabiel maar daarna gaat dit tekort toenemen tot ruim 200 in 2040.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 51

Gezondheidszorg en ondersteuning

GGZ Kengetal

75 m2 per 1000 woningen

Toelichting

Geestelijke gezondheidszorg is het voorkomen, behandelen en begeleiden van psychische problemen. In Nederland zijn er 1956 GGZ-instellingen. Wanneer uit de naam bleek dat het om woningen ging, zijn deze eruit gefilterd omdat die onder de bijzondere woonvormen vallen. Om de norm te bepalen is alleen gekeken naar gemeenten in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht omdat die het meest lijken op de situatie in Delft. Gemiddeld zijn deze instellingen 1899 m2 groot. Per 1000 woningen komt dat gemiddeld neer op 75 m2.

Bron

ZorgkaartNederland, BAG

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

-

Invloed studentenpopulatie

Er is sprake van toenemende vraag vanuit de studentenpopulatie. Dit is enerzijds een opgave van de TU Delft, maar dit vraagt een integrale aanpak.

Huidige capaciteit

3.592 m2

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal woningen 0,075 * 51.495 = 3.862 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 3.592 – 3.862 = -270 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -270 / 3.592 = -7,5% In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 0,075 * 66.979 = 5.023 m2 nodig en daarvoor zou de huidige capaciteit verder uitgebreid moeten worden.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 52

Gezondheidszorg en ondersteuning

Gehandicaptenzorg Kengetal

6,5 cliënten per 1000 inwoners

Toelichting

Mensen met een verstandelijke beperking kunnen gebruik maken van voorzieningen uit de Wet langdurige zorg (Wlz). In 2018 hebben volgens het CBS 111.010 mensen met een verstandelijke beperking gebruik gemaakt van zorg en ondersteuning vanuit deze volksverzekering. Dit is echter een onderschatting van het aantal mensen met een verstandelijke beperking in Nederland omdat mensen die gebruik maken van de Wlz meestal in een instelling wonen. Een groot deel van de zorg en ondersteuning van mensen met een licht verstandelijke beperking (met wel of geen sociale redzaamheidsproblemen) loopt via de gemeente, huisarts en informele zorg (Cuypers et al., 2020). Hier zijn geen cijfers van.

Bron

CBS, volksgezondheidenzorg.info

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

De Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland heeft geen richtlijnen voor gehandicaptenzorg, noch in aantallen noch in vierkante meters.

Huidige capaciteit

-

Gepland

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Mismatch

De mismatch in ruimtebehoefte kan niet worden vastgesteld op basis van de beschikbare informatie.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 53

Gezondheidszorg en ondersteuning

Dagbesteding Kengetal

23 m2 BVO per 1000 woningen

Toelichting

Tot deze specifieke categorie behoren praktijkruimten waar in groepsverband dagactiviteiten plaatsvinden die voor WMO geïndiceerde doelgroepen zijn bedoeld. Daarnaast kan dagbesteding op andere locaties plaatsvinden zoals buurthuizen en sportverenigingen. Deze zijn niet meegenomen in de berekening maar kunnen wel in een gedeelte van de vraag voorzien. Naast dagbesteding vanuit de WMO zijn er ook locaties voor dagbesteding vanuit de Wet Langdurige Zorg (WLZ). Deze locaties vangen een deel van de totale vraag op. De norm is gebaseerd op eerder onderzoek in onder andere Alkmaar, Amersfoort en Gouda. We zien geen reden om de norm voor Delft aan te passen.

Bron

OpenStreetMap, Google Maps, BAG

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

De gemiddelde grootte van onderzochte locaties in eerder onderzoek was 165 m2 BVO.

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

505 m2

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal woningen 0,023 * 51.495 = 1184 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 505 – 1184 = -679 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -679 / 505 = -134,5% In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 0,023 * 66.979 = 1.540 m2 nodig en daarvoor zou de huidige capaciteit uitgebreid moeten worden.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 54

Gezondheidszorg en ondersteuning

Verloskunde Kengetal

65 m2 BVO per 1000 vrouwen in de vruchtbare leeftijd

Toelichting

Voor deze norm is het totaal aan verloskundepraktijken in Nederland bekeken. In 2018 waren dat er 3440. Uitgaande van 40 m2 (zie maatvoering) is dat 3.440 * 40 = 137.600 m2 totaal. In datzelfde jaar waren er 2.102.093 vrouwen in de vruchtbare leeftijd tussen 25-45 jaar. Per 1000 vrouwen in de vruchtbare leeftijd is dat dus 65,46 m2 BVO.

Bron

Volksgezondheid.info, CBS

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

De KNOV, de Koninklijke Nederlandse Organisatie van Verloskundigen, gaat uit van een spreekkamer van 40 m2.

Invloed studentenpopulatie

Geen. Er is gekozen voor de leeftijdscategorie vanaf 25 jaar zodat de studentenpopulatie weinig invloed heeft.

Huidige capaciteit

691 m2

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal vrouwen in vruchtbare leeftijd 0,065 * 13.566 = 882

Mismatch

Huidig – benodigd 691 – 882 = -191 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -191 / 691 = -27,6% In 2030 worden er ongeveer 17.331 vrouwen in de vruchtbare leeftijd verwacht. Er is dan 0,065 * 17.331 = 1.127 m2 nodig en daarvoor moet de huidige capaciteit worden uitgebreid.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 55

Welzijn: jeugd gerelateerde voorzieningen

Jeugdhulp met verblijf: algemeen Kengetal

17 plekken per 1000 jongeren tot 18 jaar

Toelichting

Er bestaat op dit moment een grote variëteit aan woonvormen voor jeugdzorg met verblijf. Ongeveer 60% van de kinderen met een beschikking voor jeugdzorg met verblijf woont in een pleeggezin. De rest woont in een gezinshuis of in een ‘residentiële setting’ zoals een behandelgroep. Er is echter een maatschappelijke trend zichtbaar van kleinschaliger opvang: minder in ‘instellingen in de bossen’ en meer in een zo normaal mogelijk gezinssetting – lees: een pleeggezin of gezinshuis. In 2020 zijn er in Delft 259 jongeren met een indicatie voor jeugdhulp met verblijf. Daarvan verblijven er 152 in een pleeggezin en daar zijn geen extra voorzieningen voor nodig. Omgerekend naar 1000 jongeren zijn dat in Delft circa 17 plekken. Gemiddeld over Delft, Den Haag, Leidschendam-Voorburg, Midden-Delfland, Pijnacker-Nootdorp, Rijswijk, Voorschoten, Wassenaar, Westland en Zoetermeer komt dit uit op circa 11 plekken per 1000 jongeren. Ook in eerdere jaren kwam Delft hoger uit dan gemiddeld over de gemeenten in de regio. Daarom is ervoor gekozen Delft als norm te hanteren en niet de regio. Zo past de norm het best bij de situatie in Delft.

Bron

Regionaal dashboard Jeugdhulp, gebaseerd op de declaraties van de jeugdhulpaanbieders, 2020

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

De huidige capaciteit is niet exact bekend. Een groot deel van de jeugdhulpverlening kampt met wachtlijsten.

Gepland

-

Mismatch

Er is sprake van een tekort aan verblijfsmogelijkheden. Er is onvoldoende informatie beschikbaar om dit in een ruimtevraag uit te drukken.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 56

Welzijn: jeugd gerelateerde voorzieningen

Jeugdhulp met verblijf: gezinshuis Kengetal

0,65 plek per 1000 jongeren tot 18 jaar

Toelichting

Een gezinshuis is onderdeel van een normaal woonhuis. De gezinshuisouders wonen daar met een aantal jongeren die hulp nodig hebben. Voor een gezinshuis zwaar geldt dat er maximaal 4 jongeren per huis wonen. Voor een gezinshuis licht is dit maximaal 6 jongeren. Een gezinshuis moet groot genoeg zijn, beschikken over een tuin en niet te duur zijn. In Delft waren in 2020 10 cliënten die in een gezinshuis wonen. Omgerekend naar 1000 jongeren tot 18 jaar is dat 0,65 plek. Gemiddeld over Delft, Den Haag, Leidschendam-Voorburg, Midden-Delfland, Pijnacker-Nootdorp, Rijswijk, Voorschoten, Wassenaar, Westland en Zoetermeer komt dit uit op circa 0,69 plek per 1000 jongeren. De gemiddelden in Delft en de regio liggen dicht bij elkaar. Voor het kengetal is de huidige situatie in Delft gehanteerd.

Bron

Regionaal dashboard Jeugdhulp, gebaseerd op de declaraties van de jeugdhulpaanbieders, 2020

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

-

Huidige capaciteit

0,65 plek per 1000 jongeren tot 18 jaar

Gepland

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Mismatch

Per 01-07-2021 waren er 17 wachtende jeugdigen in Delft. Daarvan wachten er 10 op een gezinshuis. Er is onvoldoende informatie beschikbaar om dit in een ruimtevraag uit te drukken.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 57

Welzijn: jeugd gerelateerde voorzieningen

Praktijkruimte jeugdhulpverlening Kengetal

131 cliënten per 1000 jongeren tot 18 jaar

Toelichting

Eerstelijnszorg vindt plaats in de huisartsenpraktijk door een praktijkondersteuner jeugd of andere jeugdhulpverlener. Daarnaast zijn er trainingen en preventieve cursussen die gegeven kunnen worden in wijk- en buurtcentra en in het onderwijs. Tweedelijnszorg is regionaal geregeld. In Delft zijn in 2020 2007 jongeren die ambulante jeugdhulp ontvangen. Per 1000 jongeren zijn dat er 131. Hierbij zijn grote verschillen tussen wijken. Gemiddeld in Delft, Den Haag, Leidschendam-Voorburg, Midden-Delfland, Pijnacker-Nootdorp, Rijswijk, Voorschoten, Wassenaar, Westland en Zoetermeer komt dit uit op 117 jongeren per 1000 jongeren tot 18 jaar. In Delft ligt dit dus hoger.

Bron

Regionaal dashboard Jeugdhulp, gebaseerd op de declaraties van de jeugdhulpaanbieders, 2020

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

-

Huidige capaciteit

De huidige capaciteit is niet exact bekend maar een groot deel van de jeugdhulpverlening kampt met wachtlijsten.

Gepland

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Mismatch

Er is sprake van een tekort. De exacte omvang kan op basis van de beschikbare informatie niet worden vastgesteld en er is onvoldoende informatie beschikbaar om dit in een ruimtevraag uit te drukken.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 58

Welzijn: jeugd gerelateerde voorzieningen

Jeugdgezondheidszorg Kengetal

1.471 m2 per 1.000 0 t/m 3-jarigen 103 m2 per 1000 woningen

Toelichting

De Jeugdgezondheidszorg is een wettelijke taak die door de gelijknamige jeugdgezondheidszorg Zuid-Holland West wordt uitgevoerd. In Delft zijn geen Centra voor Jeugd en Gezin of losse jeugdteams. Het lokale team in Delft is één team dat op het stadhuis is gevestigd. In Nederland zijn er 174 instellingen voor jeugdgezondheidszorg. De jeugdteams en Centra voor Jeugd en Gezin zijn hieruit gefilterd omdat deze in Delft niet aanwezig zijn. Gemiddeld zijn deze instellingen 1544 m2 groot. Per 1000 woningen komt dat neer op 103 m2. Het belangrijkste onderdeel van deze categorie qua ruimtegebruik zijn de consultatiebureaus. Daarom is de norm gebaseerd op het aantal 0 t/m 3jarigen. Vanaf 4 jaar vindt de jeugdgezondheidszorg grotendeels plaats op school. In 2021 zijn er 3.463 0 t/m 3-jarigen in Delft. De verhouding 0 t/m 3jarigen/ woningen = 3.463/ 51.495 = 0,07. Per 1000 0 t/m 3-jarigen is dat dus 1.471 m2.

Bron

ZorgkaartNederland, BAG

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

4.749 m2

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal 0-3-jarigen 0,147 * 3.463 = 5.094 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 4.749 – 5.094 = -345 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -345/ 4.749 = -7,3%

Kengetallen Voorzieningen Delft | 59

In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 0,103 * 66.979 = 6.899 m2 nodig en daarvoor dient de huidige capaciteit te worden uitgebreid.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 60

Welzijnc

c

Naast de gemeentelijke wijk- en buurtcentra staan ook de particuliere/zelfstandige (oa in de voorhof, en in wippolder) op de kaart.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 61

Welzijnsvoorzieningen vragen om 345 m2 BVO per 1.000 woningen aan gebouwde ruimte. Deze ruimtevraag wordt uitgeoefend door buurt- en wijkcentra en voorzieningen voor participatie en reintegratie. Voor de buurt- en wijkcentra is op basis van landelijke cijfers een norm opgesteld. Voor participatie en re-integratie verschilt het beleid sterk van gemeente tot gemeente. Hier is de huidige situatie in Delft als maatstaf genomen. Voor de buurt- en wijkcentra geldt dat de spreiding over de gemeente verbeterd kan worden.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 62

Welzijn

Wijk- en buurtcentrum Kengetal

121 m2 BVO per 1000 woningen

Toelichting

In 2005 is er een landelijk kengetal opgezet door de VU van 0,1 buurtcentrum per 1.000 inwoners. Uit eerder onderzoek is naar voren gekomen dat de grootte gemiddeld 600 m2 is dus is er 600 m2 per 10.000 inwoners nodig. Omgerekend naar woningen is dat 121 m2 BVO per 1000 woningen. In deze categorie zijn alleen de gemeentelijke wijk- en buurtcentra meegenomen. Daarnaast zijn er nog een aantal voorzieningen waar men elkaar kan ontmoeten in eigendom van derden. Sommige voorzieningen zijn voor specifieke doelgroepen, andere zijn vrij toegankelijk. Verder kunnen wijk- en buurtcentra dubbel gebruikt worden voor bijvoorbeeld dagbesteding en participatie.

Bron

BAG

Voedingsgebied

Buurt/ wijk

Maatvoering

In de landelijke Taxatiewijzer voor overheidsgebouwen hanteert VNG (2019) voor een ‘Dorpshuis, 1980 en ouder, traditionele bouw’ een bruto BVO van 600 m² en voor een ‘Standaard wijk- en buurtcentrum, 1980 en ouder, traditionele bouw’ een BVO van 1.000 m². Voor alternatieve archetypes van wijk- en buurtcentra gelden in de Taxatiewijzer andere vloeroppervlaktes.d In een eerder onderzoek naar de wijkonderneming, die Wijkplaats (2012) in opdracht van Bouwstenen voor Sociaal en het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties uitvoerde, wordt een BVO van 600m2 gehanteerd.

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

5.361 m2

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal woningen

d Voor ‘Dorpshuis, 1980 en ouder, traditionele bouw’ geldt 600m², voor ‘Wijkbuurtcentrum, 1981 t/m 2000, multifunctionele

accommodatie’ en ‘Wijkbuurtcentrum, 2001 en nieuwer, modern’ geldt beide ook 1000m², voor ‘Wijkbuurtcentrum, 1981 t/m 2000, standaard’ geldt 1500m², en voor ‘Wijkbuurtcentrum, 2001 en nieuwer, multifunctionele accommodatie’ geldt 2000m² (VNG, 2019).

Kengetallen Voorzieningen Delft | 63

0,121 * 51.495 = 6.230 m2 Mismatch

Huidig – benodigd 5.361 – 6.230 = -869 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -869/ 5.361 = -16,1% In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 0,121 * 66.979 = 8.104 m2 nodig en daarvoor dient de huidige capaciteit te worden uitgebreid.

Wijk- en buurtcentrum

Er zijn 7 wijk- en 2 gemeentelijke jongerencentra. Daarnaast zijn er nog een aantal voorzieningen waar men elkaar kan ontmoeten in eigendom van derden. In de omgevingsvisie is als doel gesteld om een dekkend netwerk te hebben van welzijnsvoorzieningen. De kaart laat zien dat de spreiding beter kan. In Vrijeban is het aantal vierkante meter wijk- en buurtcentrum per woning relatief laag. Ook aan de randen van Tanthof, Buitenhof en Voordijkshoorn is dat het geval. Met name in de wijken met meer kwetsbare huishoudens is het belangrijk een wijk- en buurtcentrum dichtbij te hebben. Een toelichting op de kaarten staat op pagina 13 en 14.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 64

Welzijn

Participatie & re-integratie Kengetal

224 m2 BVO per 1000 woningen

Toelichting

In de Delftse participatiesamenleving sluiten we in: we leven samen in de stad, iedereen doet naar vermogen mee en telt mee. Waar dat kan, versterken mensen zichzelf, doen iets voor een ander of voor de stad. Werk en meedoen zijn belangrijk. (Betaald) werk hebben geeft mensen over het algemeen veel terug, meer dan een zelf verdiend inkomen alleen. Het biedt mensen waardering en erkenning, het biedt structuur en een netwerk. Dit werkt weer door in hoe ‘gezond en wel’ mensen zich voelen. Daarom zijn goed onderwijs ter voorbereiding op de arbeidsmarkt en meer banen op alle 13 niveaus – door het stimuleren van bedrijvigheid in en om de stad – van groot belang. Daarnaast stimuleren we graag dat mensen op zoek gaan naar werk of hun eigen onderneming starten en behouden. Dat doen we graag op een uitnodigende manier, op zoek naar de motivatie van mensen zelf. Tegelijkertijd is er niet voor iedereen betaald werk, nu of in het vooruitzicht. Daarom werken we ook aan zinvolle dagbesteding en vrijwilligerswerk. Deze vormen van ondersteuning bieden we via Werkse! en Lekker Bezig. Het uitgangspunt is om re-integratie centraal in de gemeente te regelen en participatie (voor ons gedefinieerd als zinvol meedoen en opstap naar werk) zoveel mogelijk bij de doelgroep. De norm is gebaseerd op de huidige situatie in Delft.

Elke gemeente richt de voorzieningen voor participatie en re-integratie anders in waardoor een vergelijking met andere gemeenten niet goed mogelijk is.

Bron

Gemeente Delft

Voedingsgebied

Buurt/ wijk

Maatvoering

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

11.538 m2 De huidige capaciteit is gebaseerd op de voorzieningen vanuit Werkse, WSP, Firma van Buiten, Kopie Koffie, GGZ Doel, Coöperatie Scope, Stunt, Hoeve Biesland en World Art Delft.

Gepland

-

Kengetallen Voorzieningen Delft | 65

Benodigde capaciteit

-

Mismatch

De norm is gebaseerd op de huidige situatie in Delft. Per definitie is er in de huidige situatie geen mismatch. In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 0,224 * 66.979 = 15.004 m2 nodig en daarvoor dient de huidige capaciteit te worden uitgebreid.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 66

Sport

Kengetallen Voorzieningen Delft | 67

Sportvoorzieningen vragen om 557 m2 BVO per 1.000 woningen aan gebouwde ruimte en om 8.461 m2 per 1.000 woningen aan grondoppervlak voor buitensportaccommodaties. De ruimtevraag naar sporthallen en zwembaden wordt uitgeoefend door de Delftse bevolking, maar er is ook een vraag vanuit aanpalende gemeenten. De huidige capaciteit aan sporthallen en zwembaden is te laag. Uitbreiding is wenselijk, zoals ook in de omgevingsvisie wordt bepleit. De capaciteit voor buitensport is krap.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 68

Sport

Sporthal Kengetal

388 m2 BVO per 1000 woningen

Toelichting

Tot deze categorie behoren ruimten die geschikt zijn om een variëteit aan zaalsporten (basketbal, zaalvoetbal, volleybal, etc.) te beoefenen. Deze overdekte complexen herbergen niet alleen sportzalen, maar ook kleedkamers, sanitaire faciliteiten en kantines. Gymzalen die primair worden gebruikt voor schoolsport vormen een andere categorie, hoewel het mogelijk is dat hier uitwisseling plaatsvindt. Deze norm is gebaseerd op onderzoek in Gouda en Amersfoort. Er is een grote variatie in het aantal vierkante meters sporthal in verschillende gemeenten. Gouda en Amersfoort zijn gekozen omdat deze lijken op Delft.

Bron

OpenStreetMap, Google Maps, BAG

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

De vloer in een sporthal moet minimaal 44 bij 24 meter zijn. 3000 m2 (inclusief kleedkamers, sanitaire voorzieningen en kantines) Bron: Haagse referentienormen maatschappelijke voorzieningen, 2021

Invloed studentenpopulatie

Geen. Studentensport wordt gefaciliteerd door TU Delft en niet door de gemeente.

Huidige capaciteit

12.922 m2 Verenigingshallen en sporthallen behorende bij voortgezet onderwijs zijn hierin meegenomen.

Gepland

Aan de Maria Duystlaan wordt een sportcentrum gerealiseerd, bestaande uit een zwemvoorziening en een sporthal. De opening staan gepland voor 2025/2026. Verder wordt bij korfbalvereniging Fortuna een tweede verenigingshal gerealiseerd.

Benodigde capaciteit

Delft heeft momenteel 103.581 inwoners. De verhouding inwoners/ woningen is 103.581 / 51.495 = 2,01. Exclusief de studenten die in Delft wonen zijn dat 103.581 – 17.829 = 85.752 inwoners. Het aantal woningen is dan 85.752/ 2,01 = 42.663. De studenten worden niet meegerekend in de benodigde capaciteit omdat studentensport wordt gefaciliteerd door TU Delft. 0,388 * 42.662 = 16.553 m2

Kengetallen Voorzieningen Delft | 69

Mismatch

Huidig – benodigd 12.922 – 16.553 = -3.631 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -3.631/ 12.922 = -28,1% In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht en 20.682 studentene . De ruimtebehoefte neemt dan toe met 4.977 m2.

e De verwachte toename van het aantal studenten in Delft in 2030 is 18% (Omgevingsvisie Delft, 2021). We gaan ervan uit dat

de verhouding totale studenten en studenten die in Delft wonen hetzelfde zal blijven.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 70

Sport

Zwembad Kengetal

169 m2 BVO per 1000 woningen

Toelichting

In 2020 waren er 1.891 zwembaden in Nederland. Een landelijke statistiek over de oppervlakten van de zwembaden is niet beschikbaar. Volgens de Planologische Kengetallen beslaat een middelgroot bassin 312 m2 (12,5 x 25) en is het bebouwd oppervlak doorgaans 3,5 tot 6 keer zo groot als het bassinoppervlak. Uitgaand van een gemiddeld middelgroot bassin en een vijf keer zo groot bruto vloeroppervlak zou het per bad gaan om 1560 m2 BVO. In totaal zou er dan 1560 * 1891 = 2.949.960 m2 zwembad in Nederland zijn. Er zijn 17.407.585 woningen. Per 1000 woningen is dat dus 169,46 m2 BVO.

Bron

Planologische Kengetallen, Mulier Instituut, CBS

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

Volgens de Planologische Kengetallen beslaat een middelgroot bassin 312 m2 (12,5 x 25) en is het bebouwd oppervlak doorgaans 3,5 tot 6 keer zo groot als het bassinoppervlak.

Invloed studentenpopulatie

Geen. TU Delft heeft geen eigen zwembad. De zwemclub maakt gebruik van het Sportfondsenbad en zwembad Kerkpolder.

Huidige capaciteit

4.512 m2

Gepland

Aan de Maria Duystlaan wordt een sportcentrum gerealiseerd, bestaande uit een zwemvoorziening en een sporthal. We hebben geen informatie over de capaciteit. De opening staan gepland voor 2025/2026. Daarnaast wordt zwembad Kerkpolder wordt vervangen maar de capaciteit blijft gelijk.

Benodigde capaciteit

Door de regiofunctie van zwembaden wordt de benodigde capaciteit niet berekend op het aantal woningen in Delft, maar op het aantal woningen dat logischerwijs aan deze zwembaden kan worden toegekend (zie kaart hieronder en de toelichting voor in het rapport). Dat zijn 87.406 woningen. Norm * aantal woningen (exclusief studenten) 0,169 * 87.406 = 14.771 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 4.512 – 14.771 = -10.259 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -10.259/ 4.512 = -227%

Kengetallen Voorzieningen Delft | 71

Het aantal woningen in 2030 zal zowel in Delft als in de omliggende gemeenten gaan stijgen. De capaciteitsbehoefte neemt verder toe met 4.441 m2.

Met een voronoi-analyse is gekeken welke huishoudens naar welk zwembad zouden gaan, gelet op afstand. De meeste huishoudens in Delft zullen waarschijnlijk in Delft naar het zwembad gaan. Daarnaast zal een groot deel van de gemeente Rijswijk logischerwijs ook gebruik maken van Sportfondsenbad. Een deel van de gemeente Midden-Delfland zal waarschijnlijk gebruik maken van zwembad Kerkpolder. In totaal kunnen 87.406 woningen worden toegerekend aan de zwembaden in Delft. Een toelichting op de kaarten staat op pagina 13 en 14.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 72

Sport

Buitensportaccommodatie Kengetal

8.461 m2 per 1000 woningen

Toelichting

Op basis van OpenStreetMap zijn alle veldsportlocaties in de buitenlucht gedetecteerd en vervolgens van metrage voorzien. Tot veldsport werd een scala aan verschillende activiteiten gerekend (voetbal, handbal, buitentennis, honkbal, hockey, atletiek, etc.). Hier is geen onderscheid in gemaakt omdat het in dit onderzoek gaat om het totale ruimtegebruik en niet om een gebalanceerd aanbod van sport. Deze norm is gebaseerd op eerder onderzoek in Alkmaar, Amersfoort en Gouda. We zien geen aanleiding om de norm voor Delft aan te passen.

Bron

OpenStreetMap, Google Maps

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

Varieert per sport

Invloed studentenpopulatie

Geen. Studentensport wordt gefaciliteerd door TU Delft en niet door de gemeente.

Huidige capaciteit

429.009 m2

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Door de regiofunctie van buitensportaccomodaties wordt de benodigde capaciteit niet berekend op het aantal woningen in Delft, maar op het aantal woningen dat logischerwijs aan deze accommodaties kan worden toegekend (zie kaart hieronder en de toelichting voor in het rapport). Dat zijn 61.667 woningen. Delft heeft momenteel 103.581 inwoners. De verhouding inwoners/ woningen is 103.581/ 51.495 = 2,01. Naar inschatting zullen in deze 61.667 woningen 61.667 * 2,01 = 123.951 inwoners wonen. Exclusief de studenten die in Delft wonen zijn dat 123.951 – 17.829 = 106.122 inwoners. Het aantal woningen is dan 106.122/ 2,01 = 52.797 woningen. De studenten worden niet meegerekend in de benodigde capaciteit omdat studentensport wordt gefaciliteerd door TU Delft. Er is gekozen om de hele studentenpopulatie af te trekken om te corrigeren voor studenten die in Rijswijk en MiddenDelfland wonen. Norm * aantal woningen (exclusief studenten)

Kengetallen Voorzieningen Delft | 73

8,461 * 52.797 = 446.715 m2 Mismatch

Huidig – benodigd 429.009 – 446.715 = -17.706 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -17.706/ 429.009 = -4,1% Het aantal woningen in 2030 zal zowel in Delft als in de omliggende gemeenten gaan stijgen. De capaciteitesbehoefte neemt dan toe met 134.322 m2.

Met een voronoi-analyse is gekeken welke huishoudens naar welke buitensportaccommodatie zouden gaan, gelet op afstand. Praktisch alle huishoudens in Delft zullen waarschijnlijk in Delft naar de buitensportaccommodatie gaan. Daarnaast zullen ook huishoudens in Midden-Delfland, PijnackerNoordorp en Rijswijk in Delft komen sporten. In het groengekleurde gebied wonen de huishoudens die aan de buitensportaccommodaties in Delft kunnen worden toegerekend. In totaal zijn dat 61.667 woningen. In deze analyse is niet gelet op de kwaliteiten van de voorziening, alleen op afstand. Een toelichting op de kaarten staat op pagina 13 en 14.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 74

Recreatie- en verblijfsplekken

Kengetallen Voorzieningen Delft | 75

Recreatie- en verblijfplekken vragen om 5.509 m2 grondoppervlak per 1.000 woningen. Tot de recreatie- en verblijfplekken rekenen we kinderboerderijen, scouting en volkstuinen. Speelveldjes vormen een verbijzondering van de groenstructuur in de buurten en wijken en vragen niet om aanvullende ruimte. Er is op dit moment sprake van een beperkte mismatch. De capaciteit aan volkstuinen is krap, de capaciteit aan kinderboerderij en scouting is voldoende.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 76

Recreatie- en verblijfsplekken

Speelveld Kengetal

Minimaal de Jantje Beton norm van 3% op basis van de bebouwde oppervlakte (dit is het totale oppervlakte dat door gebouwen, tuinen, infrastructuur e.d. wordt ingenomen.)

Toelichting

De norm is gebaseerd op de Jantje Betonnorm. Specifiek houdt het het volgende in: - Oppervlakte van alle formele buiten speelruimte (binnen de speelbuurt gelegen) buurtplekken, blokplekken en vergelijkbare openbare ruimte worden hierin niet meegeteld. Groenvoorzieningen kunnen hierin wel worden meegeteld, mits deze hiervoor geschikt zijn en de omschrijving in het bestemmingsplan duidelijk maakt dat de gebieden met deze bestemming als speelruimte kunnen fungeren. Binnen Delft worden dergelijke groenvoorzieningen benoemd als informele speelplekken. - De ingerichte formele buiten speelruimte binnen een straal van 400 meter aanwezige speelruimte betreft de openbare speel- en sportvoorzieningen die in beheer van de gemeente zijn en voorzien zijn van speel- of sporttoestellen geschikt voor de leeftijd van 0-12 jaar. Als oppervlaktemaat wordt de gehele speelplek genomen, inclusief de vrij bespeelbare aangrenzende ruimte. Het gaat hier alleen om de beschikbare ruimte, niet om de inrichting zelf. - Te meten langs de randen van het aaneengesloten vrij bespeelbare gebied. Dus niet enkel de oppervlakte van de ondergronden. De stoep of bosjes hoeven geen grens te zijn. Grenzen zijn o.a. fietspaden, wegen, de ‘hoek’ om.

- Ruime pleinen, grasvelden of groenvoorzieningen die als speelruimte kunnen fungeren (denk aan bijvoorbeeld gras oppervlaktes waar gespeeld kan worden) kunnen ook worden meegenomen als informele gereserveerde speelruimte. - Zowel stoepen en kleine groenruimtes of autovrije straten worden qua vierkante meters niet meegerekend (uit praktische overweging), maar kunnen wel worden meegewogen bij de beoordeling van de totale bespeelbaarheid van een buurt. - Bij gebiedsontwikkelingen geldt een resultaatverplichting. Bij het realiseren van een nieuwe (speel)buurt moet de speelruimtenorm worden toegepast op de nieuwe plannen en ruimtelijke mogelijkheden. Hierbij moet zo vroeg mogelijk worden meegekeken bij de planvorming en moet vanaf de start een ruimteclaim van tenminste de hoeveelheid volgens de berekening Jantje Beton norm aan oppervlakte voor formele speel- en sportvoorzieningen in de speelbuurt worden gereserveerd. Verder dient binnen een straal van 150

Kengetallen Voorzieningen Delft | 77

meter informele speelruimte aanwezig te zijn voor kinderen van 0-6 jaar en binnen een straal van 400 meter een formele speelplek voor kinderen tussen 0-12 jaar. Uitgangspunten volgens Uitgangspuntennotitie Speelplekken 19-06-2021:

Leeftijd

Totale oppervlakte voor speelruimte per hectare

Minimale Afstand tot Insteek Delft in huidig beleid netto speelplek oppervlakte (straal) (excl. Aankledingsgroen)

0-6 jaar

100-150 m2

80 m2

0-12 jaar

12-18 jaar

Tot 150 meter

Afstand tot (in) formele speelruimte. Liever één locatie met een gevarieerd aanbod in speelwaarde en spelvormen, inclusief faciliteiten voor begeleiders, dan meerdere kleine locaties met één of twee kleine toestellen

500 – 2.000 m2 150 m2 of 1.000 – 3000 m2 trapveld

400 meter

Als hiervoor, met dien verstande dat voor deze groep op het gebied van speelwaarde meer variatie, meer mogelijkheden om zelf spelvormen te bedenken en meer uitdaging van belang is. 1 grote voorziening per wijk waar ontmoeting een functie heeft. Aangevuld met kleinere verspreid over de wijk.

1.000 tot 3.000 500 m2 m2 ruimte voor sportieve ontmoeting

1 km

Multifunctionele locaties met bijvoorbeeld combinaties van meerdere sportmogelijkheden. Sportieve bewegingsvormen met daarnaast aandacht voor het ‘kijken en gezien worden’ aspect. Elkaar kunnen ontmoeten is een zeer belangrijk onderdeel in de openbare ruimte. Veilige toegangswegen, verlichting en veiligheid naar de locaties zijn hierbij belangrijke facetten.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 78

Verder heeft OBB de volgende uitgangspunten opgesteld (notitie 2012) - Brede stoepen - Informele speelplekken - Meer robuuste speelplekken op grotere afstand (max. 1 km) - Daarnaast ook kleinere plekken nodig op kleinere afstanden (400 m) - Invloed van type bebouwing (eengezinswoningen versus hoogbouw) - Aandachtspunt is drassige ondergrond waardoor groene plekken niet meer speelbaar zijn Bron

Jantje Betonnorm, speelruimtenota 2009. notitie OBB (2012), Uitgangspuntennotitie Speelsplekken (2021), OpenStreetMap, Basiskaart Groen en Grijs

Voedingsgebied

Buurt/ wijk

Maatvoering

Elk kind tot 6 jaar moet binnen 150 meter van de woning toegang hebben tot een informele speelplek. Voor de leeftijdscategorie 0-12 jaar geldt een afstand van 400 meter tot een formele speelplek. Voor 12+ jaar moet er binnen 400 meter van de woning een plek zijn.

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

89.090 m2 (formele speelplekken)

Gepland

Sport en bewegen in de openbare ruimte wordt verspreid over de stad toegevoegd.

Benodigde capaciteit

In Delft is 5.591.649 m2 bebouwde ruimte. 3% daarvan is 167.749 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 89.090 – 167.749 = -78.659 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -78.659/ 89.090 = -88,3%

Kengetallen Voorzieningen Delft | 79

Recreatie- en verblijfsplekken en educatieve voorzieningen

Kinderboerderij Kengetal

510 m2 per 1000 woningen

Toelichting

In eerder onderzoek in Zaanstad en Haarlemmermeer is deze norm tot stand gekomen. Van een steekproef aan kinderboerderijen in die gemeenten is de gemiddelde oppervlakte berekend. We zien geen aanleiding om voor Delft deze norm aan te passen.

Bron

Google Maps, OpenStreetMap

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

De VNG (2019) hanteert in de Taxatiewijzer voor kinderboerderijen verschillende BVO-kengetallen voor de gebouwen op het erf (stallen, nachtverblijven, volières, etc.).

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

27.398 m2 Hertenkamp in Delftse Hout en het buurtkippenhok in Hof van Delft zijn niet meegenomen in de huidige capaciteit. Hier vinden wel activiteiten met dieren plaats maar zijn geen kinderboerderij.

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal woningen 0,510 * 51.495 = 26.262 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 27.398 m2 – 26.262 = 1.135 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat 1.135/ 27.398 = 4,1% In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan een behoefte aan 0,510 * 66.979 = 34.159 m2 voor deze voorziening.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 80

Recreatie- en verblijfsplekken en educatieve voorzieningen

Volkstuin Kengetal

4.716 m2 per 1000 woningen

Toelichting

De volkstuinen zijn gevonden door middel van een web scrape van OpenStreetMap (2020). Hierin zijn geen natuurtuinen en private tuinen opgenomen, maar alleen de door de gemeente gefaciliteerde volkstuinen voor recreatief gebruik. Deze norm is tot stand gekomen door de kijken naar het gemiddelde van gemeenten in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Deze gemeenten zijn het meest vergelijkbaar met de situatie in Delft.

Bron

Google Maps, OpenStreetMap

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

225.840 m2 (exclusief 14.949 m2 aan kindertuinen)

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal woningen 4,716 * 51.495 = 242.850 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 225.840 – 242.850 = -17.010 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -17.010/ 225.519 = -7,5% In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 4,716 * 66.979 = 315.872 m2 voor deze voorziening nodig.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 81

Recreatie- en verblijfsplekken en educatieve voorzieningen

Scouting Kengetal

280 m2 perceel of 33 m2 BVO scoutinggebouw per 1000 woningen

Toelichting

Voor scouting zijn geen landelijke referentienormen beschikbaar. Deze norm is gebaseerd op eerder onderzoek in Haarlemmermeer, Almere, Zaanstad en Zoetermeer. We zien geen aanleiding om de norm voor Delft aan te passen.

Bron

Google Maps, Scouting Nederland

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

In haar richtlijnen gebruikt Scouting Nederland (2020) drie indicatieve scoutinggebouwen die verschillen van grootte. Een ‘gebouw met 3 groepsruimten die geschikt zijn voor 115 personen’ heeft een BVO van 344m2, een ‘gebouw met 4 groepsruimten die geschikt zijn voor 155 personen’ heeft een BVO van 428m2, een ‘gebouw met 5 groepsruimten die geschikt zijn voor 192 personen’ is heeft een BVO van 580m2 (Scouting Nederland, 2020).

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

74.497 m2 perceeloppervlak

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal woningen 0,28 * 51.495 = 14.418 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 74.497 - 14.418 = 60.079 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat 60.079/ 74.497 = 80,6% In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 0,28 * 66.979 = 18.754 m2 nodig en dat past binnen de huidige capaciteit.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 82

Bijzondere woonvormen/ geclusterd wonen

Kengetallen Voorzieningen Delft | 83

Bijzondere woonvormen/ geclusterd wonen vragen geen extra ruimte, maar wel om een specifieke invulling van de woningvraag. Bijzondere woonvormen/ geclusterd wonen bestaat uit de categorieën begeleid wonen, maatschappelijke opvang, short stay en verschillende vormen van geclusterd wonen. De plekken waar gewoond wordt hebben geen gevolgen voor de ruimtevraag. Daar gaat het om een specifieke invulling van de woningbehoefte. De kengetallen kunnen worden gehanteerd bij de programmering van nieuwe woongebieden in de stad. Er is overleg met de regio gaande om tot een goede verdeling van de capaciteit te komen. Afhankelijk van de uitkomst daarvan kan de benodigde capaciteit in Delft afnemen. De maatschappelijke opvang en short stay vragen wel om ruimtelijke capaciteit. Voor deze twee vormen wordt de huidige capaciteit in Delft als uitgangspunt gehanteerd. Er is daarom nu geen mismatch. Met de groei van de stad zal een mismatch ontstaan.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 84

Bijzondere woonvormen/ geclusterd wonen

Beschermd en begeleid wonen Kengetal

3 plekken per 1000 inwoners

Toelichting

Beschermd wonen is een regeling voor mensen die niet zelfstandig kunnen wonen vanwege psychische en/of psychosociale problematiek en waarbij behandeling niet (meer) op de voorgrond staat. In 2019 was er een vraag van 275 woningen naar beschermd en begeleid wonen. Voor de norm zijn we uitgegaan van de situatie in Delft omdat er niet meer informatie bekend is. Richting 2040 gaat deze vraag toenemen. Door de decentralisatie is het de bedoeling dat er in de regio meer capaciteit gerealiseerd gaat worden en de opgave in Delft dus beperkt is.

Bron

Onderzoek ‘Langer en Weer Thuis’, 2019

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

-

Gepland

De komende 5 jaar worden 20 plekken toegevoegd

Beleidsopgaven

- Tussenvormen realiseren met flexibele op- en afschaalbare zorg - Inzetten op meer regionale spreiding van (uitstroom) beschermd wonen - Spreiding van de uitstroom over de wijken - Meer doorstroming binnen de maatschappelijke opvang - Zachte landing in de wijk - Ouderinitiatieven onder druk - Omschakelen naar een nieuwe leiden Beschermd Wonen, Maatschappelijke opvang en Jeugd

Kwalitatief

Voor alle bijzondere woonvormen geldt dat er voldoende aandacht moet zijn voor spreiding/ clustering/ inbedding in de omgeving. Zo kan er voorkomen worden dat alle kwetsbare mensen in kwetsbare wijken gaan wonen. Verder zou er ruimte moeten zijn voor parkeren voor cliënten en personeel en OV binnen een straal van 300 meter.

Mismatch

In 2019 zijn er 255 plekken in de gemeente Delft en er is een vraag van 275. Er is dus een tekort aan specifieke woningen maar er is geen extra ruimtevraag. Een deel van de vraag zal thuis opgevangen kunnen worden (via Beschermd Wonen of PGB).

Kengetallen Voorzieningen Delft | 85

Bijzondere woonvormen/ geclusterd wonen

Maatschappelijke opvang Kengetal

0,5 plek per 1000 inwoners

Toelichting

In de nachtopvang is een capaciteit van 66 plekken. Omdat de bevolking in Delft gaat toenemen, zal ook de vraag naar maatschappelijke opvang toenemen. Voor de norm zijn we uitgegaan van de situatie in Delft omdat er niet meer informatie bekend is. Door de decentralisatie is het de bedoeling dat er in de regio meer capaciteit gerealiseerd gaat worden en de opgave in Delft dus beperkt is.

Bron

Onderzoek ‘Langer en Weer Thuis’, 2019

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Gepland

-

Beleidsopgaven

- Tussenvormen realiseren met flexibele op- en afschaalbare zorg - Inzetten op meer regionale spreiding van (uitstroom) beschermd wonen - Spreiding van de uitstroom over de wijken - Meer doorstroming binnen de maatschappelijke opvang - Zachte landing in de wijk - Ouderinitiatieven onder druk - Omschakelen naar een nieuwe leiden Beschermd Wonen, Maatschappelijke opvang en Jeugd

Mismatch

Landelijk is een stijgende trend waarneembaar in het aantal mensen dat een beroep doet op de maatschappelijke opvang. Deze stijging is sterker dan de bevolkingsgroei in deze periode; ook relatief zijn er dus steeds meer cliënten die een beroep doen op de opvang. Deze stijging is niet gekwantificeerd.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 86

Bijzondere woonvormen/ geclusterd wonen

Short stay Kengetal

0,3 plekken per 1000 inwoners

Toelichting

Short stayf is een specifieke vorm van geclusterd wonen, waarbij bewoners een kamer hebben en voorzieningen als keuken en woonkamer delen met andere bewoners. De woonvorm is bestemd voor mensen met een lichtere begeleidingsvraag en dient als tijdelijke opmaat naar zelfstandig wonen. In 2019 waren er 35 plekken voor short stay. Het aantal plekken is bekend, de vraag ernaar niet. Voor de norm zijn we uitgegaan van de situatie in Delft De norm heeft geen gevolgen voor de ruimtevraag omdat het een verbijzondering is van de woningvraag en geen uitbreiding. Door de decentralisatie is het de bedoeling dat er in de regio meer capaciteit gerealiseerd gaat worden en de opgave in Delft dus beperkt is.

f

Bron

Onderzoek ‘Langer en Weer Thuis’, 2019

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Gepland

-

Beleidsopgaven

- Tussenvormen realiseren met flexibele op- en afschaalbare zorg - Inzetten op meer regionale spreiding van (uitstroom) beschermd wonen - Spreiding van de uitstroom over de wijken - Meer doorstroming binnen de maatschappelijke opvang - Zachte landing in de wijk - Ouderinitiatieven onder druk - Omschakelen naar een nieuwe leiden Beschermd Wonen, Maatschappelijke opvang en Jeugd

Short stay wordt hier gezien als maatschappelijke voorziening voor mensen met een beperkte zorgvraag en als tussenoplossing richting zelfstandig wonen. Dit is ook een beperkte opvatting van deze woonvorm. Binnen het economisch beleid wordt deze term ook gebruikt. Het gaat dan om een internationale werknemer of student die 1 tot 4 maanden in Delft verblijft. In dit kader Referentienormen Maatschappelijke Voorzieningen wordt de sociaal-maatschappelijke definitie gehanteerd.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 87

Mismatch

Hoewel op dit moment een tekort wordt ervaren van circa 20 plekken, is er ten opzichte van de norm geen mismatch.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 88

Bijzondere woonvormen/ geclusterd wonen

Verstandelijk beperkten: geclusterd wonen met zorg nabij Kengetal

3 woningen per 1000 inwoners

Toelichting

Onder de woonvorm geclusterd valt een uiteenlopend palet aan woonvormen: van instellingszorg in groepswoningen tot geclusterde appartementen, hofjeswoningen of zorgboerderijen. Het gaat hier om woonvormen voor verstandelijke beperkten. De woonvormen voor ouderen staan onder ‘gezondheidszorg en ondersteuning’. In 2019 was er een vraag naar 345 woningen. Er is uitgegaan van de trendvariant in het onderzoek ‘Langer en Weer Thuis’. De trends waar rekening mee gehouden zijn lokaal wonen en extramuralisering. De vraag gaat toenemen richting 2040. Voor de norm zijn we uitgegaan van de situatie in Delft omdat er niet meer informatie bekend is.

Bron

Onderzoek ‘Langer en Weer Thuis’, 2019, Bijlage handvatten voor woningbouw voor bij flyer, 2020

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

Minimale eis voor bijzondere doelgroepen: 1 kamer met een minimale oppervlakte van 40m2 GBO en een eigen keukenblok en eigen sanitair. Bijlage handvatten voor woningbouw voor bij flyer, 2020

Gepland

-

Beleidsopgaven

- Uitbreiden en moderniseren van bestaand vastgoed - Diverse zorgvraag vraagt om doorstroming en flexibel bouwen - Gemengd wonen kán

Kwalitatief

Voor alle bijzondere woonvormen geldt dat er voldoende aandacht moet zijn voor spreiding/ clustering/ inbedding in de omgeving. Zo kan er voorkomen worden dat alle kwetsbare mensen in kwetsbare wijken gaan wonen. Verder zou er ruimte moeten zijn voor parkeren voor cliënten en personeel en OV binnen een straal van 300 meter.

Mismatch

Vanwege de normstelling op de huidige situatie is er nu geen mismatch.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 89

Bijzondere woonvormen/ geclusterd wonen

Verstandelijk beperkten: geclusterd wonen zonder zorg Kengetal

0,4 woning per 1000 inwoners

Toelichting

In het onderzoek wordt de term ‘gespikkeld’ wonen voor geclusterd wonen zonder zorg. Hieronder vallen zelfstandige appartementen of woningen in de nabijheid van een geclusterde woonvorm. Het gaat hier om woonvormen voor verstandelijke beperkten. De woonvormen voor ouderen staan onder ‘gezondheidszorg en ondersteuning’. In 2019 was er een vraag naar 45 woningen. Er is uitgegaan van de trendvariant in het onderzoek ‘Langer en Weer Thuis’. De trends waar rekening mee gehouden zijn lokaal wonen en extramuralisering. De vraag gaat toenemen richting 2040. Voor de norm zijn we uitgegaan van de situatie in Delft omdat er niet meer informatie bekend is.

Bron

Onderzoek ‘Langer en Weer Thuis’, 2019, Bijlage handvatten voor woningbouw voor bij flyer, 2020

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

Minimale eis voor bijzondere doelgroepen: 1 kamer met een minimale oppervlakte van 40m2 GBO en een eigen keukenblok en eigen sanitair. Bijlage handvatten voor woningbouw voor bij flyer, 2020

Gepland

-

Beleidsopgaven

- Uitbreiden en moderniseren van bestaand vastgoed - Diverse zorgvraag vraagt om doorstroming en flexibel bouwen - Gemengd wonen kán

Kwalitatief

Voor alle bijzondere woonvormen geldt dat er voldoende aandacht moet zijn voor spreiding/ clustering/ inbedding in de omgeving. Zo kan er voorkomen worden dat alle kwetsbare mensen in kwetsbare wijken gaan wonen. Verder zou er ruimte moeten zijn voor parkeren voor cliënten en personeel en OV binnen een straal van 300 meter.

Mismatch

Vanwege de normstelling op de huidige situatie is er nu geen mismatch.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 90

Cultuur

Kengetallen Voorzieningen Delft | 91

Voorzieningen voor cultuur vragen om 664 m2 BVO per 1.000 woningen aan gebouwde ruimte en om 513 m2 grondoppervlak per 1.000 woningen voor evenementenlocaties. Enkele voorzieningen, zoals theaters, hebben ook een regionale functie. Op dit moment voert de provincie Zuid-Holland een onderzoek uit naar deze regiofunctie in verband met de financiering van de culturele instellingen. In dit onderzoek hebben we voor de benodigde theatercapaciteit een regionale vraag ingeschat op basis van afstand. Voor de overige culturele voorzieningen hebben we de vraag vanuit de Delftse bevolking als uitgangspunt genomen. Behoudens het centrum voor de kunsten, de cultuurhuizen en de ruimten voor amateurkunst is de ruimtebehoefte aanzienlijk groter dan de aanwezige capaciteit. Zeker met het oog op de groei van de bevolking van de stad met 30% zal de beschikbare ruimte gaan knellen.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 92

Cultuur

Cultuurhuizen Kengetal

12 m2 BVO per 1000 woningen

Toelichting

Een cultuurhuis is een plek waar mensen elkaar ontmoeten, kennis kunnen opdoen en waar tal van lokale activiteiten plaatsvinden. De cultuurhuizen opereren in de buurt, zijn vraaggericht, laagdrempelig en gericht op ontwikkeling. Net zoals elk museum, theater of het bibliotheek heeft het Cultuurhuis een culturele én artistieke missie. Cultuurhuis Delft biedt kwalitatief goede culturele ervaringen en producten ‘om de hoek’, op twee locaties in de Delftse wijken Buitenhof en Voorhof. Daarmee bevordert Cultuurhuis zowel actieve als passieve deelname van inwoners in de wijk. Het centrale kenmerk van het Cultuurhuis is dat het voor, van, met én door de buurt werken. Cultuurhuis richt zich ook op het laten kennismaken met de waarde van cultuur door bijvoorbeeld bezoekjes aan theater en musea etc. Cultuurhuis wil er een bijdrage aan leveren dat mensen ook op andere momenten en andere plekken in de stad naar cultuuruitingen toegaan of er zelf aan deelnemen. Het kengetal is tot stand gekomen door een gemiddelde van het Laaktheater (Den Haag), Dakota (Den Haag) en Belvedere (Rotterdam). Het gemiddelde is gebaseerd op weinig waarnemingen dus dit kengetal is indicatief.

Bron

Google, BAG

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

-

Invloed studentenpopulatie

Geen

Huidige capaciteit

611 m2

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal woningen 0,012 * 51.495 = 618 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 611 - 618 = -7 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -7 / 611= -1,1%

Kengetallen Voorzieningen Delft | 93

In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 0,012 * 66.979 = 804 m2 nodig.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 94

Cultuur

Amateurkunst Kengetal

Toneel 27 m2 BVO per 1.000 woningen (repetitie en voorstelling) Muziek 124 m2 BVO per 1.000 woningen (repetitieruimte, dubbel gebruik)

Toelichting

Amateurkunst is het actief beoefenen van kunst, uit passie, liefhebberij of engagement, zonder daarmee primair in het levensonderhoud te willen voorzien. Dit alles vindt plaats binnen verenigingen, bij culturele en maatschappelijke instellingen, op school (inclusief de brede school), in informeel verband en op de particuliere markt. Delft heeft een rijk verenigingsleven en kent veel amateurkunstverenigingen waar Delftenaren laagdrempelig kunnen meedoen aan cultuur. Met name koren en muziekverenigingen. De meeste amateurkunstverenigingen huren ruimte om te repeteren vooral bij kerken en scholen. De uitvoering van de activiteiten van de amateurkunstverenigingen (repetitie en optredens) zijn meer stedelijk gericht en minder wijkgericht. Bij een locatiekeuze voor een repetitieruimte spelen een aantal factoren een rol zoals lage kosten, aanwezigheid en/of mogelijkheid voor opslag van instrumentarium, akoestiek, weinig geluidsoverlast en de mogelijkheid om elkaar voor- en/of achteraf te ontmoeten.

Bron

Gemeente Delft (locaties cultuur/ amateurkunst Delft, 2021), BAG

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

-

Invloed studentenpopulatie

TU Delft heeft eigen muzieklocaties (Krashna Musika). Deze zijn in de normering niet meegenomen. Studenten zullen ook buiten de studentengezelschappen actief zijn. Deze zijn wel meegenomen in de normering.

Huidige capaciteit

Toneel: theater 1.392 m2 Muziek: dubbelgebruik in kerken en buurthuizen 6.385 m2

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal woningen 0,151 * 51.495 = 7.776 m2, hiervan 6.385 ingevuld door dubbel gebruik

Kengetallen Voorzieningen Delft | 95

Mismatch

Omdat er geen aanwijzingen zijn voor een tekort of overschot stellen we de huidige capaciteit gelijk aan de benodigde capaciteit. In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 0,151 * 66.979 = 10.114 m2 nodig, waarvan 1.808 m2 eigen ruimte en 8.305 m2 dubbel gebruik. Er is daarmee een aanvullende behoefte van 416 m2 eigen ruimte. We gaan ervan uit dat het aanvullende dubbele gebruik in de huidige voorraad scholen, buurthuizen en kerken kan worden ingevuld.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 96

Cultuur

Bibliotheek Kengetal

94 m2 BVO per 1000 woningen

Toelichting

De bibliotheek neemt tegenwoordig vele vormen aan, en er zijn grote verschillen tussen hoofd- en nevenvestigingen. Binnen deze categorie worden alle soorten meegenomen. Delft heeft twee locaties: DOK Centrum en DOK Voorhof. Daarnaast is er een groeiend aantal vindplaatsen (schoolbibliotheken) op basisscholen in Delft. Momenteel zijn dat er vijftien. Deze vindplaatsen zijn niet openbaar toegankelijk, dus in de spreiding van bibliotheekvoorzieningen over de stad spelen ze geen rol. Het kengetal is gebaseerd op eerder onderzoek in Alkmaar, Amersfoort en Gouda. We zien geen reden om de norm voor Delft aan te passen.

Bron

ProBiblio (2018). De Bibliotheek Dichterbij Sectorinstituut Openbare Bibliotheken (2015). Handboek inrichting, collectie en beheer: de bibliotheek op school. Google Maps, OpenStreetMap, BAG

Voedingsgebied

Gemeente

Maatvoering

Voor kinderbibliotheken wordt door het SIOB een standaardgrootte van 50m2 GO (een klein klaslokaal) gehanteerd, oftewel 53 m2 BVO, uitgaande van de 0,95 conversie voor cultuur < 1.000 m2. Voor uitleenpunten bestaat geen duidelijke standaardgrootte, maar in haar casestudies gaat ProBiblio uit van 250m2 GO, oftewel 263 m2 BVO, uitgaande van de 0,95 conversie voor cultuur < 1.000 m2. Bron: ProBiblio (2018). De Bibliotheek Dichterbi. Sectorinstituut Openbare Bibliotheken (2015). Handboek inrichting, collectie en beheer: de bibliotheek op school.

Invloed studentenpopulatie

Studenten hebben op TU Delft een eigen bibliotheek maar studenten maken wel gebruik van werkplaatsen in DOK.

Huidige capaciteit

3.876 m2 (exclusief vindplaatsen)

Gepland

-

Benodigde capaciteit

Norm * aantal woningen

Kengetallen Voorzieningen Delft | 97

0,094 * 51.495 = 4.841 m2 Mismatch

Huidig – benodigd 3.876 – 4.841 = -965 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -965/ 3.876= -24,9% In 2030 worden er 66.979 woningen verwacht. Er is dan 0,094 * 66.979 = 6.296 m2 nodig.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 98

Cultuur

Theater/ poppodium Kengetal

208 m2 BVO per 1000 woningen

Toelichting

Tot deze categorie behoren zowel theaters als poppodia met een cultureel programma. Sommige gevonden locaties in referentiegemeenten deelden hun adres met een andere culturele organisatie: een bibliotheek, filmhuis of centrum voor de kunsten. In die gevallen is de totale oppervlakte verdeeld over deze categorieën. Het theater in Delft weet een goede bezetting te realiseren met aanbod op basis van een eigen signatuur dat goed gewaardeerd wordt in de stad. Hoewel de stad geen eigen poppodium heeft, vinden er verspreid over de stad wel diverse popconcerten plaats. De Stichting Poppromotie Delft gebruikt daardoor verschillende plekken in de stad, zoals Steck (capaciteit: 250) en Lijm & Cultuur (capaciteit: 500). Als dit succesvol is zou het kunnen uitmonden in een fysiek poppodium, bij voorkeur multidisciplinair in combinatie met een kleine theaterzaal. Het kengetal is tot stand gekomen door eerder onderzoek in Alkmaar, Amersfoort en Gouda. We zien geen reden om de norm voor Delft aan te passen.

Bron

Google Maps, OpenStreetMap, BAG

Voedingsgebied

Regio

Maatvoering

Afhankelijk van type. Voor nieuwbouw van De Veste moet rekening gehouden worden met 8000-9000 m2, exclusief ruimtebeslag van eventueel nog toe te voegen functies (rapport BMC onderzoek podiumkunsten voorzieningen Delft).

Invloed studentenpopulatie

De omvangrijke studentenpopulatie in Delft alsmede de beoogde groei van de stad legitimeren een uitbreiding en versterking van activiteiten op het gebied van podiumkunsten/ popcultuur (rapport BMC onderzoek podiumkunsten voorzieningen Delft).

Huidige capaciteit

6.577 m2

Gepland

- Verbouwing Rietveldtheater - Vervanging of nieuwbouw van Theater de Veste (in Schieoevers of toch in de binnenstad weten we nog niet). Dit is in een verkennend stadium en er is nog geen besluit over genomen.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 99

Benodigde capaciteit

Door de regiofunctie van theaters wordt de benodigde capaciteit niet berekend op het aantal woningen in Delft, maar op het aantal woningen dat logischerwijs aan deze theaters kan worden toegekend (zie kaart hieronder en de toelichting voor in het rapport). Dat zijn 63.448 woningen. Norm * aantal woningen 0,208 * 63.448 = 13.197 m2

Mismatch

Huidig – benodigd 6.577 – 13.197 = -6.620 m2 Ten opzichte van de huidige capaciteit is dat -6.620 / 6.577= -100,7% Het aantal woningen in 2030 zal zowel in Delft als in de omliggende gemeenten gaan stijgen. Het tekort zal dan dus toenemen als de capaciteit niet wordt uitgebreid.

Met een voronoi-analyse is gekeken welke huishoudens naar welk theater zouden gaan, enkel gelet op afstand. De meeste huishoudens in Delft zullen waarschijnlijk in Delft naar het theater gaan. Daarnaast zal ook een deel van gemeente Midden-Delfland en gemeente Pijnacker-Nootdorp naar Delft naar het theater komen. In totaal kunnen 63.448 woningen worden toegerekend aan de theaters in Delft. Een toelichting op de kaarten staat op pagina 13 en 14.

Kengetallen Voorzieningen Delft | 100

Cultuur

Broedplaats Kengetal

121 m2 BVO per 1000 woningen

Toelichting

Broedplaatsen zijn verzamelgebouwen voor kunstenaars, creatieven en cultureel ondernemers. Het zijn plekken waar meerdere kunstenaars werken, interactie kunnen hebben met elkaar en waar idealiter een publieke functie aanwezig is zodat cultuurbeleving en -consumptie en interactie met publiek mogelijk is. In een sectoranalyse van de creatieve industrie Utrecht wordt het volgende gezegd over broedplaatsen: ‘broedplaatsen zijn plekken met een wezenlijke culturele en economische betekenis, omdat ze functionele en betaalbare ruimten bieden en disciplines en ondernemers bij elkaar brengen, die door interactie en samenwerking beter functioneren dan wanneer zij ergens op eigen houtje zitten. De norm voor broedplaatsen is tot stand gekomen door de broedplaatsen in referentiesteden op te zoeken. Broedplaatsen zijn niet altijd even goed gedocumenteerd en in deze categorie zijn alleen de m2 BVO meegenomen en niet de eventuele ruimte buiten het gebouw. De gehanteerde omschrijving voor broedplaatsen is hier in eerste instantie gericht op cultuur/de kunsten. Beleidsmatig wordt wel verkend of een bredere insteek voor broedplaatsen gehanteerd kan worden, door deze breder te trekken naar makers en een link te leggen met kenniseconomie, waar bijvoorbeeld maker spaces ook een vorm van broedplaatsen zijn.

Broedplaatsen kunnen een interessante combinatie zijn van werken en een maatschappelijke/culturele functie. In Maastricht was in 2017 ongeveer 52.402 m2 broedplaats. Dat komt neer op 852 m2 per 1000 woningen. In Leiden zijn in 2021 9 broedplaatsen (B.ONT.Leiden) met ongeveer 7.356m2 BVO. Dat komt neer op 121 m2 BVO per 1.000 woningen. In Alkmaar zijn 5 locaties, met een totaal BVO van 14.009 m2. Dat komt neer op 273 m2 per 1.000 woningen. Gemiddeld is dat dus ongeveer 415 m2 BVO per 1000 woningen. Voor de norm is het aantal vierkante meter per 1000 woningen in Leiden gehanteerd. De vierkante meters tussen de verschillende referentiesteden verschilt sterk en de situatie in Leiden lijkt het meest op Delft.

Bron

Nulmeting broedplaatsen Maastricht (2017), B.ONT.Leiden (2021), BAG

Voedingsgebied

Gemeente

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15052066/1