CConstaterende datDe Wolden
Koppel je AI →
Document · PDF

Jaarverslag 2024 Stichting Openbaar Primair Onderwijs Wolderwijs

Besluitvormende vergadering: “D’r op an” 29 januari 2026, gemeente De WoldenBij agendapunt: Lijst met ingekomen stukken26.867 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

De individuele schoolbegrotingen worden besproken met de beleidsmedewerker financiën & beheer en de schoolformatieplannen worden besproken met de beleidsmedewerker personeel & organisatie van het bestuursbureau. Indien nodig worden overige medewerkers van het bestuursbureau betrokken in dit proces. Zowel de geconsolideerde (meerjaren)begroting als het geconsolideerde bestuursformatieplan worden jaarlijks besproken met het Wolderwijsberaad, de GMR, het bestuur en de RvT. Naar aanleiding daarvan worden deze beleidsstukken vastgesteld. Hiermee wordt bereikt dat er brede consensus bestaat over de opgestelde begroting en de verdeling van de middelen.

38

Onderwijsachterstanden Bij het bepalen van de omvang van de bekostiging onderwijsachterstandenbeleid hanteert het Ministerie van OCW de daartoe opgestelde score van het CBS. Stichting Wolderwijs heeft in 2024 in totaal € 3.102 bekostiging ontvangen voor De Bosrand. Voor de inzet van de achterstandsmiddelen geldt dat deze in beginsel op de school worden ingezet waar de bekostiging aan gerelateerd is. In 2024 vond deze inzet plaats in de vorm van aanvullende formatie, om op deze manier het onderwijsleerproces op de school te versterken.

39

6.

Continuiteitsparagraaf

6.1

Algemeen

Stichting Wolderwijs stelt jaarlijks vooraf de begroting van het komende jaar vast, waarbij als onderdeel van deze begroting een meerjarenbegroting inclusief risicoparagraaf is opgenomen. De laatst vastgestelde meerjarenbegroting 2025 tot en met 2028 geeft inzicht in de toekomstige ontwikkelingen op financieel vlak en laat zien waar zich de komende jaren financiële risico’s voordoen, zodat hier tijdig op kan worden geanticipeerd.

6.2

Financiële rapportage

6.2.1

Kengetallen

Toelichting belangrijke ontwikkelingen

-

6.2.2

In de schooljaren 2021/2022 en 2022/2023 is er NPO-bekostiging ontvangen. Niet bestede NPO-bekostiging wordt in schooljaar 2023/2024 grotendeels ingezet ten behoeve van de formatie. De daling qua personeelsinzet op NPObekostiging met ingang van schooljaar 2024/2025 is 2,2 fte. Het leerlingaantal zal de komende vier jaren naar verwachting stabiel blijven rond de 1.270 leerlingen. In bovenstaande prognose is zowel rekening gehouden met inschattingen op schoolniveau als met toekomstige effecten van de bevolkingsontwikkeling. De personele bezetting in fte loopt met name komend jaar fors af, wat het direct gevolg is van het aflopen van de subsidie verbetering basisvaardigheden. De opbouw van het personeelsbestand, qua functieniveaus, zal de komende jaren ook afhankelijk zijn van nieuwe ontwikkelingen. Er worden te allen tijde logische verhoudingen nagestreefd.

Balans - meerjarenbegroting 2025 t/m 2028

Balans (stand ultimo verslagjaar) 2024

2025

2026

2027

2028

VASTE ACTIVA Materiële vaste activa TOTAAL VASTE ACTIVA

1.356.702 1.356.702

1.634.486 1.634.486

1.512.365 1.512.365

1.431.204 1.431.204

1.382.451 1.382.451

VLOTTENDE ACTIVA Vorderingen Liquide middelen TOTAAL VLOTTENDE ACTIVA

508.091 1.967.278 2.475.369

524.747 1.769.640 2.294.387

504.809 1.959.558 2.464.367

496.386 2.205.031 2.701.417

496.489 2.497.285 2.993.774

TOTAAL ACTIVA

3.832.071

3.928.873

3.976.732

4.132.621

4.376.225

EIGEN VERMOGEN Algemene reserve Bestemmingsreserve *

1.096.511 988.540 107.971

877.055 877.055 0

835.651 835.651 0

831.672 831.672 0

866.626 866.626 0

VOORZIENINGEN

1.118.229

1.291.721

1.475.040

1.665.646

1.869.173

KORTLOPENDE SCHULDEN

1.617.331

1.760.097

1.666.041

1.635.303

1.640.426

TOTAAL PASSIVA

3.832.071

3.928.873

3.976.732

4.132.621

4.376.225

ACTIVA

PASSIVA

De bestemmingsreserve betreft niet uitgegeven NPO-bekostiging.

40

Toelichting belangrijke ontwikkelingen

-

-

6.2.3

Het eigen vermogen is in 2024 gedaald, dit vanwege het negatieve resultaat in 2024. Voor 2025 wordt een daling verwacht doordat er voor 2025 nog een negatief resultaat is begroot. Dit vanwege het nog resterende saldo aan NPOmiddelen. Na 2025 worden er resultaten rond € 0 begroot waardoor het eigen vermogen in die jaren ook nagenoeg gelijk zal blijven. Voor de komende jaren zullen er voldoende liquide middelen zijn om eventuele tegenslagen op te kunnen vangen. De mutaties van de reserves en voorzieningen volgen in de toekomst de toe- en afname van de bedrijfsactiviteiten van Stichting Wolderwijs. Vooralsnog is er sprake van een verantwoord eigen vermogen indien dit niet lager is dan € 580.000, op basis van de ondergrenzen van de solvabiliteit (30%) en het weerstandsvermogen van (5%), gebaseerd op de cijfers ultimo 2024. Het eigen vermogen van Stichting Wolderwijs ligt onder de signaleringswaarde voor mogelijk bovenmatig publiek eigen vermogen van onderwijsinstellingen, zoals de Inspectie van het Onderwijs deze hanteert.

Staat van baten en lasten - Conform meerjarenbegroting 2025 t/m 2028

Staat van baten en lasten 2024

2025

2026

2027

2028

BATEN Ri jks bi jdra ge Overi ge overhei ds bi jdra gen Overi ge ba ten

11.014.571 21.445 692.857

11.361.968 96.650 654.747

10.965.388 32.700 655.027

10.786.941 16.700 655.027

10.789.328 16.700 655.027

TOTAAL BATEN

11.728.873

12.113.365

11.653.115

11.458.668

11.461.055

LASTEN Pers oneel s l a s ten Afs chri jvi ngen Hui s ves ti ngs l a s ten Overi ge l a s ten

9.674.057 221.800 1.006.170 882.889

10.026.447 258.517 1.010.145 1.054.712

9.506.237 271.182 1.010.145 922.955

9.336.391 264.693 994.145 883.419

9.307.788 257.079 994.145 883.090

TOTAAL LASTEN

11.784.916

12.349.821

11.710.519

11.478.648

11.442.102

SALDO BATEN EN LASTEN

-56.043

-236.456

-57.404

-19.980

18.953

Fi na nci ël e ba ten en l a s ten

21.088

17.000

16.000

16.000

16.000

NETTO RESULTAAT

-34.955

-219.456

-41.404

-3.980

34.953

Uitgangspunten toekomstige begrotingen en toelichting belangrijke ontwikkelingen  

Het negatieve begrotingsresultaat in 2025 komt door de inzet van het laatste deel van de NPO-bestemmingsreserve en het positieve resultaat 2024 t.o.v. begroting 2024. In de jaren erna is er sprake van een nagenoeg sluitende begroting. De ontwikkeling van het leerlingaantal (teldatum 1 februari), de wijzigingen in bekostigingsontvangsten, de personele formatie en de ontwikkeling van de materiële kosten vormen de basis voor bovenstaande begrotingscijfers. Zoals in dit onderdeel al beschreven is zijn er veel recente ontwikkelingen die de cijfers onder druk zetten. Op de pagina hierna wordt beschreven welke ontwikkelingen er zijn en wat de financiële gevolgen zijn voor Stichting Wolderwijs. Bij de overige baten wordt vooralsnog geen veranderingen verwacht, deze inkomstenstroom blijft daarom ook gelijk in de meerjarenbegroting

De kengetallen zien er de volgende jaren als volgt uit.

41

2024

2025

2026

2027

Solvabiliteit 2 (ei gen vermogen +

58%

55%

58%

60%

voorzi eni ngen)/ tota l e pa s s i va Weerstandsvermogen ei gen vermogen/

9%

7%

7%

7%

tota l e ba ten

2028

Toelichting De s ol va bi l i tei t l a a t zi en i n hoeverre Sti chti ng Wol derwi js op l a nge termi jn a a n ha a r verpl i chti ngen ka n vol doen. Di t bl i jkt ui t de verhoudi ng 63% tus s en het ei gen vermogen en het tota a l vermogen. Si gna l eri ngs ondergrens Onderwi js i ns pecti e: 30%. Het weers ta nds vermogen geeft een i ndi ca ti e i n hoeverre Sti chti ng Wol derwi js zi ch een tekort ka n permi tteren i n rel a ti e tot de 8% opgebouwde res erves . Si gna l eri ngs ondergrens Onderwi js i ns pecti e: 5%.

Liquiditeit vl ottende a cti va /

1,53

1,30

1,48

1,65

kortl opende s chul den Personeelslasten/totale lasten Pers oneel s l a s ten/

82%

81%

81%

81%

tota l e l a s ten

De l i qui di tei t l a a t zi en i n hoeverre Sti chti ng Wol derwi js op korte termi jn a a n ha a r verpl i chti ngen ka n vol doen. Di t bl i jkt ui t de verhoudi ng 1,82 tus s en de vl ottende a cti va en de kortl opende s chul den. Si gna l eri ngs ondergrens Onderwi js i ns pecti e: 0,75. De pers oneel s l a s ten betreffen de groots te kos tenpos t va n Sti chti ng Wol derwi js . De pers oneel s l a s ten a fgezet tegen de tota l e l a s ten geeft 81% a l s kengeta l een goede i ndi ca ti e va n het verl oop i n de ti jd. Sti chti ng Wol derwi js houdt 80% a a n a l s ondergrens .

6.3

Overige rapportages

6.3.1

Interne risicobeheersings- en controlesysteem

Het interne risicobeheersings- en controlesysteem van Stichting Wolderwijs is gebaseerd op de werking van de aanwezige AO/IC (administratieve organisatie en interne controle) en functioneert naar behoren. De verschillende functies binnen de stichting zijn gescheiden, daar waar functievermenging plaats kan vinden. Een groot deel van de administratieve handelingen is uitbesteed aan een onderwijsadministratiekantoor, waarmee duidelijke afspraken zijn gemaakt en vastgelegd. Jaarlijks beoordeelt de controlerende accountant de opzet, het bestaan en de werking van de AO/IC. Het interne beheersingssysteem is van voldoende niveau, conform de bevindingen van de accountant naar aanleiding van de controlewerkzaamheden. Het resultaat van de inrichting van het interne risicobeheersingssysteem is dat functievermenging zo veel mogelijk wordt vermeden en daarmee het risico op fraude zo veel mogelijk wordt beperkt (zie onderdeel ‘fraude’ hierna). In het procuratieoverzicht zijn alle autorisaties opgenomen met betrekking tot de in gebruik zijnde applicaties. In 2023 is het overzicht geactualiseerd en is het proces rondom de verwerking van inkoopfacturen verbeterd, waarbij het vier-ogen-principe bij de goedkeuring van inkoopfacturen aanmerkelijk meer wordt toegepast. Hierin is de afweging risicoverlaging ten opzichte van meerkosten meegenomen.

Fraude Door de juiste werking van de AO/IC is het frauderisico bij Stichting Wolderwijs laag. Het frauderisico is een jaarlijks terugkerend onderwerp op de agenda van de RvT-vergaderingen. Het gaat hierbij om het inschatten van de risico’s van fraude bij Stichting Wolderwijs. In de frauderisicoanalyse van Stichting Wolderwijs zijn de volgende risico’s beschreven: 1.)

Ongeautoriseerd aangaan van verplichtingen namens de stichting;

2.)

Beïnvloeding van resultaten van officiële documenten;

3.)

Diefstal van giraal geld, contant geld en goederen.

Bij het maken van risico-inschattingen is het van belang om aandacht te besteden aan het bestaan van een gelegenheid om fraude te kunnen plegen, aan het bestaan van druk (targets) en aan de mogelijkheid dat personen binnen de organisatie eventuele fraude voor zichzelf kunnen verantwoorden (bedrijfscultuur). Duidelijke, logische en regelmatig terugkerende signalen vanuit de bestuurder en directie bevorderen een bedrijfscultuur die eerlijk en integer gedrag waardeert en beloont. Voorbeeldgedrag is een belangrijke factor bij de interne beheersing.

42

6.3.2

Risico’s en onzekerheden

De hieronder beschreven risico’s en onzekerheden zijn rechtstreeks ontleend aan de meerjarenbegroting 2025 tot en met 2028.

Algemeen Wolderwijs is als organisatie in meerdere opzichten kwetsbaar. Wanneer er sprake is van langdurige afwezigheid van personeel op belangrijke posities in de organisatie, dan kan zich dat vertalen naar de sfeer, cultuur en onderlinge verhoudingen. Dit kan tot gevolg hebben dat personeelsleden uitvallen, waardoor de organisatie schade oploopt. Inschatting financieel risico: Laag (10%). Inschatting impact: Gemiddeld. Inschatting maximaal risicobedrag per jaar: € 50.000.

Personeel Er is een personeelskort in Nederland, zo ook in het onderwijs. Veel leraren gaan de komende jaren met pensioen en de instroom aan (jonge) leraren is niet genoeg om alle vacatures en het verzuim op te vullen. Detacherings- en uitzendbureaus gaan overeenkomsten aan met leraren, maar ook directeuren, om ze vervolgens te verhuren aan onderwijsorganisaties. De meerkosten daarvan zijn gemiddeld 50%. Risico: Om de formatie rond te krijgen is Stichting Wolderwijs afhankelijk van het aanbod aan leraren en directeuren en zal in het uiterste geval personeel moeten worden ingehuurd, met hoge meerkosten. Inschatting financieel risico: Gemiddeld (25%). Inschatting impact: Gemiddeld. Inschatting maximaal risicobedrag per jaar: € 50.000. De kosten van ziektevervanging bij verzuim worden gedeclareerd bij het Vervangingsfonds. Wanneer er in een kalenderjaar meer of minder gedeclareerd wordt dan er aan premie betaald wordt volgt er een afrekening in de vorm van een bonus of een malus. Het is vanuit zowel organisatorisch als financieel oogpunt noodzakelijk zo veel mogelijk grip te krijgen op het verzuim, om dit zo laag mogelijk te krijgen. Risico: Te hoog verzuim en daardoor een hogere afrekening/malus van het Vervangingsfonds dan verwacht. Inschatting financieel risico: Gemiddeld (30%). Inschatting impact: Gemiddeld.

Inschatting maximaal risicobedrag per jaar: € 30.000 (bovenop de begrote € 10.000) Bij ontslag van vaste medewerkers moet de instroomtoets van het Participatiefonds worden doorlopen. Bij onvoldoende ontslagruimte komen de toekomstige uitkeringskosten (gedeeltelijk) voor rekening van Stichting Wolderwijs. Daarnaast kunnen medewerkers bij ontslag een beroep doen op het ontvangen van een transitievergoeding. Risico: De te betalen WW- en WIA-uitkeringen en transitievergoedingen vallen hoger uit dan begroot. Inschatting financieel risico: Gemiddeld (20%). Inschatting impact: Gemiddeld. Inschatting maximaal risicobedrag per jaar: € 20.000.

Onderwijs Ten aanzien van de onderwijskwaliteit wil Stichting Wolderwijs minimaal voldoende scoren voor alle scholen. Er wordt invulling gegeven aan de verdere verbetering van de kwaliteit. Echter het huidige lerarentekort doet hier deels afbreuk aan:

-

Het tekort aan leraren zorgt voor het naar huis moeten sturen van groepen leerlingen, veelal bij verlof/ziekte, waardoor zij minder onderwijstijd ontvangen en er mogelijk lagere resultaten worden behaald. Het moeten kiezen voor het verdelen van leerlingen over andere groepen bij verlofsituaties. Dit zorgt voor werkdrukverhoging bij de andere medewerkers met mogelijke uitval door ziekte als gevolg. Daarnaast is het de vraag of de onderwijskwaliteit op samenvoegingsmomenten geborgd blijft. Er is een teruggang in het aantal sollicitanten bij een vacature. Hierdoor is de mogelijkheid om te kiezen voor een kandidaat met de juiste kwaliteiten er soms niet en wordt er genoegen genomen met minder kwaliteit. Het bij ziekte van een leraar moeten kiezen voor het voor de groep zetten van een intern begeleider of directeur. Dit heeft als gevolg dat zij niet of onvoldoende aan hun eigen taken toekomen, wat de kwaliteit van het onderwijs onder druk zet.

43

Risico: Verslechtering van de onderwijskwaliteit als gevolg van het lerarentekort. Inschatting financieel risico: Laag (20%). Inschatting impact: Gemiddeld. Inschatting maximaal risicobedrag per jaar: € 50.000.

Concurrentiepositie Er wordt jaarlijks gestreefd naar een verbetering van het marktaandeel. Stichting Wolderwijs verwacht zich in de toekomst voldoende te kunnen profileren en voldoende onderwijskwaliteit te kunnen leveren, mede door de IKC-ontwikkelingen in de afgelopen jaren, met een verbetering van het marktaandeel als gevolg. Risico: Het verliezen van een relatief groot deel van het marktaandeel ten opzichte van het bijzonder onderwijs. Inschatting financieel risico: Laag (20%). Inschatting impact: Laag. Inschatting maximaal risicobedrag per jaar: € 50.000 (gebaseerd op 0,5% verlies aan marktaandeel).

Politieke ontwikkelingen Het is een risico dat als het Ministerie van OCW de bekostiging in toekomstige jaren niet of onvoldoende indexeert, en de kosten wel stijgen, er jaarlijks financiële tekorten ontstaan. Risico: Het Ministerie van OCW indexeert niet of in onvoldoende mate. Inschatting financieel risico: Laag (10%). Inschatting impact: Hoog. Inschatting maximaal risicobedrag per jaar: € 50.000 (gebaseerd op 0,5% tekort aan bekostiging).

Kwantificering risico’s Hieronder is de kwantificering van voornoemde risico’s schematisch weergegeven:

Risico's Max. risicobedrag

Risicopercentage

Max. bedrag x percentage

- Kwetsbaarheid organisatie bij uitval personeel Personeel:

50.000

10%

5.000

- Noodzaak inhuur personeel n.a.v. personeelstekort - Hogere afrekening Vervangingsfonds bij hoog verzuim - Hogere uitkeringskosten bij ontslag personeel

50.000 30.000 20.000

25% 30% 20%

12.500 9.000 4.000

50.000

20%

10.000

50.000

20%

10.000

50.000

10%

5.000

Interne risico's: Algemeen

Onderwijs: - Verslechtering onderwijskwaliteit n.a.v. lerarentekort Externe risico's: Concurrentiepositie: - Verlies relatief groot deel van het marktaandeel Politieke ontwikkelingen: - Onvoldoende indexering Ministerie van OCW Totaal risicobedrag

55.500

Het berekende totale risicobedrag kan beschouwd worden als een benodigde reservering op het eigen vermogen van Stichting Wolderwijs, met het oog op het voeren van een financieel gezonde bedrijfsvoering. In 2025 zal een risico-inventarisatie uitgevoerd worden door een nog te bepalen externe partij.

44

Bijlage A: Overzicht scholen BRIN

School

Adres

09HG

't Echtenest

Schoolakkers 2b

7932 PM

Echten

10RY

De Klimtoren

Drogteropslagen 57

7705 PD

Drogteropslagen

10UN

't Oelebröd

Mr. Harm Smeengestraat 56

7963 BZ

Ruinen

11GK

De Bosrand

Jan Haarstraat 28

7926 TC

Kerkenveld

12CO

Het Veldboeket

Schoolweg 19

7924 PL

Veeningen

12TS

Het Groene Hart

Schoolbrink 1

7921 HG

Zuidwolde

18IJ

De Wezeboom

Schoolstraat 28

7961 NJ

Oosteinde

18KF

De Dissel

Dijkhuizen 68a

7961 AM

Ruinerwold

18KU

De Rozebottel

Sportlaan 14

7958 SM

Koekange

18NN

De Horst

Postweg 31

7957 ZG

De Wijk

45

Bijlage B: Samenstelling centrale organen Raad van toezicht: In de RvT hebben ultimo 2024 de volgende personen zitting: •

De heer drs. J.W. van de Kolk

Voorzitter

Commissie remuneratie

•

De heer Drs. K.F. van der Ziel

Vicevoorzitter

Commissie financiën en commissie kwaliteit

•

Mevrouw M. van Minnen, MSc

Lid

Commissie HRM en commissie kwaliteit

•

De heer A. van Beilen, MSc

Lid

Commissie financiën

•

Mevrouw M.M.C. Rijkschroeff

Secretaris

Commissie HRM en commissie remuneratie

College van bestuur: •

De heer B. Guchelaar

Bestuurder

Ondersteuning: Ter ondersteuning van de bestuurder en het Wolderwijsberaad (WB) is er een bestuursbureau, waarvan de volgende beleidsmedewerkers deel uitmaken: •

De heer D.L.C. Blok

Beleidsmedewerker financiën en beheer

•

De heer D. ten Brinke

Beleidsmedewerker personeel en organisatie

•

Mevrouw K. Hartman

Beleidsmedewerker onderwijs en kwaliteit

•

Mevrouw A. Bennen

Beleidsmedewerker ICT en AVG

De bestuurder en de beleidsmedewerkers maken, samen met de directeuren, onderdeel uit van het WB. Ter voorbereiding op het WB komt de agendacommissie bijeen. In de agendacommissie vindt er overleg plaats over de te bespreken agendapunten in het WB. Deze commissie bestaat ultimo 2024 uit de volgende personen: •

De heer B. Guchelaar (bestuurder)

•

Mevrouw. K. Hartman (beleidsmedewerker)

•

Mevrouw S. van der Sterre (directeur)

46

GMR (ultimo verslagjaar): In de GMR (gemeenschappelijke medezeggenschapsraad) hebben eind 2024 de volgende personen zitting: Openbare basisschool

Leden GMR

Geleding

Functie

Werkgroep

Termijn huidige geleding

De Wezeboom - Oosteinde

Yannick van Veldhoven

Ouder

VZ DB

De Rozebottel - Koekange

Roelien Walters

Ouder

Lid DB

Het Groene Hart - Zuidwolde

Moniek Kok

Personeel

Lid DB

Het Veldboeket - Veeningen

Gerda Hoogstra

Personeel

’t Echtenest - Echten

Anouk Verheijen

Ouder

’t Oelebröd - Ruinen

Dunja Kiestra

Personeel

Personeel SHRM

augustus 2024 – augustus 2027

De Bosrand - Kerkenveld

Jeanette Boertjes

Personeel

Middelen

augustus 2023– augustus 2026

De Horst – De Wijk

Agnes van der Geer

Ouder

Personeel

augustus 2022augustus 2025

De Klimtoren Drogteropslagen

Marja Reijnders

Ouder

Middelen

augustus 2024 – augustus 2027

De Dissel - Ruinerwold

Ilona Bennink

Personeel

augustus 2024– augustus 2027 Middelen

augustus 2020 – augustus 2025 augustus 2023 – augustus 2026

Personeel SHRM

Augustus 2023 – augustus 2026 augustus 2024 – augustus 2027

augustus 2023 augustus 2026

NB: De bestuurder heeft in 2024 deelgenomen aan de vergaderingen van de GMR. Daarnaast heeft hij periodiek (voor)overleg gehad met het dagelijks bestuur van de GMR.

47

Bijlage C: Lijst van afkortingen AO/IC

Administratieve organisatie en interne controle

AVG

Algemene verordening gegevensbescherming

CAO

Collectieve arbeidsovereenkomst

CBS

Centraal Bureau voor de Statistiek

DDGC

De digitale gesprekscyclus

DUO

Dienst Uitvoering Onderwijs

FG(‘er)

Functionaris gegevensbescherming

Fte

Fulltime employment

(G)MR

(Gemeenschappelijke) medezeggenschapsraad

HRM

Human Resource management

ICT

Informatie- en communicatietechnologie

IB(‘er)

Intern begeleider

IHP

Integraal huisvestingsplan

IKC

Integraal Kindcentrum

IBP

Informatiebeveiliging en privacy

IPB

Integraal personeelsbeleid

MBO

Middelbaar beroepsonderwijs

MFA

Multifactorauthenticatie

Mhb

Meer- en hoogbegaafdheid

NPO

Nationaal Programma Onderwijs

OCW

Onderwijs, cultuur en wetenschappen

OOP

Onderwijsondersteunend personeel

OP

Onderwijzend personeel

OT

Ondersteuningsteam

PNIL

Personeel niet in loondienst

PO

Primair onderwijs

POP

Persoonlijk ontwikkelingsplan

P&O

Personeel & organisatie

RAP

Regionale aanpak personeelstekort

RvT

Raad van toezicht

SWV

Samenwerkingsverband

VTOI

Vereniging van Toezichthouders in Onderwijsinstellingen

WB

Wolderwijsberaad

WIA

Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen

WNT

Wet Normering Topinkomens

WW

Werkloosheidswet

48

Stichting Openbaar Primair Onderwijs Wolderwijs

Financieel jaarverslag 2024

13-6-2025

Pagina PagPagina 50 van 26ina] van Pagina 50 van 2626

Inhoudsopgave Jaarrekening

Balans per 31 december 2024

51

Staat van baten en lasten over 2024

53

Kasstroomoverzicht

54

Grondslagen

55

Toelichting op de balans per 31 december 2024

59

Niet in de balans opgenomen activa en verplichtingen

62

Gebeurtenissen na balansdatum

62

Model G. Overzicht doelsubsidies OCW

63

Toelichting op de staat van baten en lasten over 2024

64

Overzicht verbonden partijen

67

Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector

68

Gegevens over de rechtspersoon

70

Bestemming van het resultaat

71

Overige gegevens Controleverklaring

72

Pagina PagPagina 50 van 26ina] van Pagina 50 van 2626

A.1.1 Balans per 31 december 2024 (na verwerking resultaatbestemming)

1.

Activa

31 december 2024

31 december 2023

1.2

Materiële vaste activa

1.356.702

1.277.180

Totaal vaste activa

1.356.702

1.277.180

508.091

332.678

1.5

Vorderingen

1.7

Liquide middelen

1.967.279

1.957.750

Totaal vlottende activa

2.475.370

2.290.428

Totaal activa

3.832.072

3.567.608

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 51

2.

Passiva

2.1

Eigen vermogen

1.096.512

1.482.188

2.2

Voorzieningen

1.118.229

614.976

2.4

Kortlopende schulden

1.617.332

1.470.444

Totaal passiva

3.832.072

3.567.608

41895 Jaarrekening 2024

31 december 2024

31 december 2023

Pagina: 52

A.1.2 Staat van baten en lasten over 2024 Realisatie

Begroting

Realisatie

2024

2024

2023

3.

Baten

3.1

Rijksbijdrage OCW

11.014.571

10.692.480

3.2

Overige overheidsbijdragen

21.445

16.700

31.675

3.5

Overige baten

692.857

534.838

556.347

Totaal baten

11.728.873

11.244.019

11.559.451

9.674.057

9.376.433

9.664.184

4.

Lasten

4.1

Personeelslasten

4.2

Afschrijvingen

4.3

Huisvestingslasten

4.4

5

10.971.429

221.800

230.062

200.479

1.006.170

961.581

1.167.036

Overige lasten

882.889

803.943

844.927

Totaal lasten

11.784.916

11.372.018

11.876.626

Saldo baten en lasten

56.043-

128.000-

317.175-

Financiële baten

21.088

18.000

16.149

Netto resultaat

34.955-

110.000-

301.026-

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 53

A.1.3 Kasstroomoverzicht 2024

2023

Kasstroom uit operationele activiteiten Resultaat voor financiële baten en lasten

56.043-

317.175-

- Afschrijvingen

221.800

200.479

- Mutaties voorzieningen

503.253

76.284

Aanpassingen voor:

Veranderingen in vlottende middelen: - Vorderingen

175.412-

46.422-

- Kortlopende schulden

146.887

203.309

Totaal kasstroom uit bedrijfoperaties

289.764

116.475

Ontvangen interest

21.088

16.149

Totaal kasstroom uit operationele activiteiten

310.852

132.624

Kasstroom uit investeringsactiviteiten (Des)investeringen materiële vaste activa

301.322-

Totaal kasstroom uit investeringsactiviteiten

Mutatie liquide middelen Beginstand liquide middelen Mutatie liquide middelen Eindstand liquide middelen

41895 Jaarrekening 2024

464.300301.322-

464.300-

9.530

331.676-

1.957.750

2.289.426

9.530

331.6761.967.280

1.957.750

Pagina: 54

Grondslagen De activiteiten van Stichting Openbaar Primair Onderwijs Wolderwijs bestaan uit het geven van primair onderwijs aan de scholen die onder haar gezag vallen. Algemeen De jaarrekening is opgesteld volgens de Regeling jaarverslaggeving onderwijs. In deze regeling is vastgesteld dat de wettelijke bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW en de Richtlijnen voor de Jaarverslaggeving (in het bijzonder RJ 660 Onderwijsinstellingen) van toepassing zijn, met inachtneming van de daarin aangeduide uitzonderingen. De jaarrekening is opgesteld uitgaande van een verslaggevingsperiode gelijk aan het betreffende kalenderjaar. De jaarrekening is opgesteld op basis van continuïteit. Voor zover niet anders is vermeld worden activa, voorzieningen en schulden opgenomen tegen de nominale waarde. Vergelijking met voorgaand jaar: De gehanteerde grondslagen van waardering en van resultaatbepaling zijn ongewijzigd gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar, behoudens de stelselwijziging van de onderhoudsvoorziening. De vergelijkende cijfers van het voorgaande boekjaar zijn, waar nodig, slechts qua rubricering voor vergelijkingsdoeleinden aangepast.

Schattingen: De opstelling van de jaarrekening vereist dat het bestuur oordelen vormt en schattingen en veronderstellingen maakt die van invloed zijn op de toepassing van grondslagen, de gerapporteerde waarde van activa en verplichtingen alsmede van baten en lasten. De daadwerkelijke uitkomsten kunnen afwijken van deze schattingen. De schattingen en onderliggende veronderstellingen worden voortdurend beoordeeld. De genoemde bedragen, voorzover niet anders vermeld, zijn opgenomen in hele euro's. Het kasstroomoverzicht is opgenomen volgens de indirecte methode. De toelichting vloeit voort uit de toelichting op de afzonderlijke posten in de jaarrekening en is daarom niet apart opgenomen. Grondslagen voor waardering van activa en passiva Stelselwijziging Tot en met 2023 werd ten behoeve van de onderhoudsvoorziening gebruik gemaakt van de tijdelijke regeling zoals opgenomen in alinea 660.601. De tijdelijke regeling stond onderwijsinstellingen toe om, in afwijking van hoofdstuk 212 Materiële vaste activa, paragraaf 4, alinea 451 van de richtlijnen, voor de verslagjaren 2018 tot en met 2023 de jaarlijkse toevoegingen aan de voorziening voor groot onderhoud te bepalen op basis van het geplande groot onderhoud gedurende de gehele planperiode.

Dit werd berekend op het niveau van het onderwijspand, gedeeld door het aantal jaren van de planperiode, mits deze methode al in 2017 werd toegepast en de voorziening voor groot onderhoud gedurende de planperiode niet op enig moment negatief werd (de zogenoemde egalisatiemethode). Met ingang van 1 januari 2024 kan niet langer gebruik gemaakt worden van deze tijdelijke regeling. De onderhoudsvoorziening wordt vanaf 1 januari 2024 bepaald in overeenstemming met de alinea’s 451 en 452 van hoofdstuk 212 Materiële vaste activa. Dit houdt in dat de toevoegingen aan de voorziening worden bepaald op basis van het geschatte bedrag per onderhoudscomponent en de periode die telkens tussen de werkzaamheden voor groot onderhoud verloopt. De kosten van verricht groot onderhoud worden verwerkt ten laste van een onderhoudsvoorziening voor zover deze is gevormd voor de beoogde kosten. Indien de kosten van verricht groot onderhoud afwijken van de boekwaarde van de voor de betreffende onderhoudscomponent aangehouden voorziening, wordt dit verschil verwerkt in de staat van baten en lasten. Tot en met 2023 werden vervangingsinvesteringen groot onderhoud verwerkt als materiële vaste activa.

Vanaf 2024 kan als gevolg van richtlijn 660.202 voor schoolgebouwen die niet in de balans zijn opgenomen geen sprake zijn van vervanging van belangrijke bestanddelen (‘vervangingsinvesteringen’, zoals bedoeld in alinea 206 van hoofdstuk 212 Materiële vaste activa). Daarom dienen in deze situatie de uitgaven die verband houden met het vervangen van bestanddelen te worden aangemerkt als kosten van groot onderhoud. Vanaf 2024 worden deze uitgaven daarom aangemerkt als bestanddelen in de onderhoudsvoorziening. Bovengenoemde stelselwijziging is verwerkt als mutatie in de materiële vaste activa en onderhoudsvoorziening aan het begin van het boekjaar en is verwerkt als rechtstreekse mutatie in het eigen vermogen. De vergelijkende cijfers zijn in overeenstemming met richtlijn 660.602 niet aangepast. De stelselwijziging heeft de volgende betekenis op de individuele posten in de jaarrekening: - Voorziening voor stelselwijziging € 493.993, mutatie als gevolg van stelselwijziging € 350.721, voorziening na stelselwijziging € 844.714. - Eigen vermogen voor stelselwijziging € 1.482.187, mutatie als gevolg van stelselwijziging -/- € 350.721, eigen vermogen na stelselwijziging € 1.131.466. De effecten van de stelselwijziging op het resultaat van het huidige boekjaar bedragen: - lagere dotatie aan de voorziening groot onderhoud voor ongeveer € 19.000. 41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 55

Materiële vaste activa De materiële vaste activa worden gewaardeerd op verkrijgingsprijs, verminderd met de cumulatieve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. De afschrijvingen worden gebaseerd op de geschatte economische levensduur en worden berekend op basis van een vast percentage van de verkrijgingsprijs, rekening houdend met een eventuele restwaarde. Er wordt afgeschreven vanaf het moment van ingebruikname van het materieel vast actief. Subsidies op investeringen worden in mindering gebracht op de verkrijgings- of vervaardigingsprijs van activa waarop de subsidies betrekking hebben. De kosten van groot onderhoud worden in de jaarrekening verwerkt middels een voorziening groot onderhoud. De grondslagen zijn opgenomen onder de grondslagbeschrijving van voorzieningen.

De activeringsgrens is: € 500,Het systeem van afschrijvingen is als volgt: Gebouwen, bestaande uit: -Gebouwen 2,5% en 3% van de aanschafwaarde -Technische installaties 5% van de aanschafwaarde Inventaris en apparatuur, bestaande uit: -Inventaris 5% en 10% van de aanschafwaarde -ICT 14,3% en 25% van de aanschafwaarde Overige vaste bedrijfsmiddelen, bestaande uit: -Onderwijsleerpakket 11,1% en 25% 14,3% van de aanschafwaarde -Vervoermiddelen 20% van de aanschafwaarde Vorderingen Bij eerste verwerking worden de vorderingen opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en de geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. De vorderingen worden verminderd met de noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van vorderingen. Liquide middelen De liquide middelen staan, voor zover niet anders vermeld, ter vrije beschikking van het bestuur. De liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde.

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 56

Algemene reserve De Algemene reserve betreft een buffer ter waarborging van de continuïteit van het bevoegd gezag en wordt opgebouwd uit resultaatbestemming van overschotten die ontstaan uit het verschil tussen werkelijke baten en lasten. Bestemmingsreserve Het Ministerie van OCW heeft onder de noemer Nationaal Programma Onderwijs een subsidie beschikbaar gesteld voor het herstel van het onderwijs en het compenseren van onderwijsachterstanden als gevolg van de coronacrisis. De bekostiging wordt als lumpsum bekostiging ontvangen en verantwoord. De bestemmingsreserve Nationaal Programma Onderwijs is gevormd uit de nog niet bestede middelen van deze subsidie. Voorzieningen Voorzieningen worden opgenomen tegen nominale waarde, tenzij aangegeven dat het contante waarde betreft. Een voorziening wordt eerst gevormd als voldaan is aan de vereisten terzake van het vormen van voorzieningen. De voorziening jubilea is opgenomen tegen de contante waarde van de toekomstige uitbetalingen en is afhankelijk van de ingeschatte blijfkans, gemiddelde salarisstijging en disconteringsvoet. De werkelijke jubileauitkeringen worden ten laste van deze voorziening gebracht. De voorziening duurzame inzetbaarheid wordt gevormd op basis van de ingediende verlofplanning van een personeelslid. Op basis van deze planning wordt het verlofsaldo bepaald.

Tot op heden worden er nog maar zeer beperkt verlofplanningen gemaakt op basis van de regeling duurzame inzetbaarheid. De voorziening wordt pas opgenomen als de verplichting betrouwbaar is te schatten.

De voorziening onderhoud is gebaseerd op de onderhoudsplanning van de komende jaren. De dotatie is bepaald o.b.v. het geschatte bedrag per onderhoudscomponent. Als stopjaar wordt de datum uit het Integraal Huisvestingsplan van de gemeente gehanteerd met een margeopslag van een aantal jaar ivm de doorlooptijd van de besluitvorming rond vervanging/renovatie. Periodiek wordt de planning geactualiseerd en geïndexeerd. Jaarlijks wordt bekeken of de dotatie toereikend is. De looptijd van de MJOP waarborgt dat alle componenten minstens één keer voorkomen in de voorziening. In het meerjarenonderhoudsplan zijn componenten opgenomen die naar verwachting niet zullen leiden tot uitstroom van middelen. In de voorziening zijn deze componenten daarom niet meegenomen. Dit betreffen componenten met veelal een lange onderhoudscyclus zoals kozijnen, leidingen/afvoer, bepaalde dakafwerkingen en terreinafwerking. Het meerjarenonderhoudsplan is opgesteld met een tijdshorizon van 40 jaar, conditiemeting 3 waarbij de financiële vertaling van het meerjarenonderhoudsplan beleidsrijk is gemaakt door middel van stopjaren welke per pand zijn bepaald.

Voorziening werkloosheidsuitkering: per 1 augustus 2022 is het Participatiefonds gemoderniseerd. Dit leidt ertoe dat het bevoegd gezag verplicht is tot het doen van een eigen bijdrage in de werkloosheidskosten van medewerkers waarvan de arbeidsovereenkomst op of na 1 augustus 2022 is beëindigd. De voorziening werkloosheidsuitkeringen is opgenomen tegen de contante waarde van de toekomstige uitkeringen aan voormalig medewerkers die een werkloosheidsuitkering of bovenwettelijke uitkering ontvangen. De voorziening wordt opgenomen voor het deel van de uitkering dat voor rekening komt van het bevoegd gezag. De hoogte van de voorziening is bepaald op basis van gegevens van het Participatiefonds. Hierbij wordt ingeschat in welke mate de medewerker de gehele looptijd van de uitkering gebruik zal maken van de uitkering. Per 31 december 2024 heeft het bevoegd gezag geen verplichtingen voortkomend uit de modernisering van het Participatiefonds. De voorziening werkloosheidsuitkeringen bedraagt om die reden nihil.

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 57

Kortlopende schulden De kortlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Kortlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. Deze is gelijk aan de nominale waarde. Pensioenen Er is één pensioenregeling. Dit betreft een Nederlandse regeling en wordt gefinancierd door afdrachten aan pensioenuitvoerder, te weten het bedrijfstakpensioenfonds ABP. Per ultimo boekjaar heeft dit pensioenfonds een dekkingsgraad van 113,1% (beleidsdekkingsgraad). De pensioenverplichting wordt gewaardeerd volgens de -verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering-. In deze benadering wordt de aan de pensioenuitvoerder te betalen premie als last in de staat van baten en lasten verantwoord. De stichting heeft geen verplichting tot het voldoen van aanvullende bijdragen in geval van een tekort bij ABP, anders dan het effect van hogere toekomstige premies. De stichting heeft daarom de pensioenregeling verwerkt als een verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering- en heeft alleen de verschuldigde premies tot en met het einde van het boekjaar in de jaarrekening verantwoord. Grondslagen voor resultaatbepaling Baten Onder baten wordt verstaan de van overheidswege toegekende (normatieve) Rijksbijdrage OCW, overige OCWsubsidies en (gemeentelijke) overheidsbijdragen, alsmede de van derden toegekende overige bijdragen.

De ontvangen (normatieve) rijksbijdragen uit hoofde van de basisbekostiging (lumpsum) worden in het jaar waarop de toekenning betrekking heeft volledig als baten verwerkt in de staat van baten en lasten. Niet-normatieve OCW-subsidies (subsidies die volledig vrij besteedbaar zijn) worden in het jaar waarop de toekenning betrekking heeft, volledig als baten verwerkt in de staat van baten en lasten. Normatieve OCW-subsidies met een vrij besteedbaar overschot (G1-doelsubsidies waarbij het overschot geen verrekening-clausule heeft) worden naar rato van de voortgang van de gesubsidieerde activiteiten verwerkt in de staat van baten en lasten. De subsidies waarvoor per balansdatum nog niet (alle) activiteiten (prestaties) zijn verricht, worden verantwoord onder de vooruitontvangen subsidie OCW (overlopende passiva) zolang de bestedingstermijn (subsidietijdvak) nog niet is verlopen. Normatieve OCW-subsidies (G2-doelsubsidies met verrekening-clausule) worden ten gunste van de staat van baten en lasten verantwoord in het jaar waarvan de werkelijke subsidiabele lasten komen (naar rato van de aan het verslagjaar toe te rekenen werkelijke subsidiabele uitgaven). Niet bestede middelen worden verantwoord onder de vooruitontvangen subsidies OCW (overlopende passiva) zolang de bestedingstermijn (subsidietijdvak) nog niet is verlopen.

Niet-bestede middelen worden verantwoord als schuld aan het Ministerie van OCW onder de kortlopende schulden zodra de bestedingstermijn (subsidietijdvak) is verlopen. Lasten De lasten worden toegerekend aan het boekjaar waarop zij betrekking hebben. De lasten worden bepaald met inachtneming van de hiervoor reeds vermelde waarderingsgrondslagen. Verliezen die hun oorsprong vinden in het boekjaar worden in aanmerking genomen zodra deze voorzienbaar zijn.

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 58

A.1.4 Toelichting op de balans per 31 december 2024 1.

Activa

1.2

Materiële vaste activa Mutaties 2024 Aanschafwaarde per 31 december 2023

Afschrijvingen tot en met 31 december 2023

Boekwaarde per 31 december 2023

Mutatie afschrijvingen 1 januari 2024

Investeringen

Desinvesteringen

Afschrijvingen

Afschrijvingen desinvesteringen

Aanschaf- waarde per 31 december 2024

Afschrijvingen tot en met 31 december 2024

Boekwaarde per 31 december 2024

1.2.1 Gebouwen en terreinen

252.168

10.631-

241.537

-

56.942

-

11.345-

-

309.109

21.976-

287.133

1.2.2 Inventaris en apparatuur

4.252.367

3.431.341-

821.026

-

127.422

0

162.510-

0-

4.379.789

3.593.851-

785.938

1.2.3 Overige vaste bedrijfsmiddelen

1.908.770

1.694.153-

214.617

-

48.076

0

47.944-

0-

1.956.847

1.742.097-

214.749

1.2.4 MVA in uitvoering en vooruitbetalingen

-

-

-

-

68.882

-

-

-

68.882

-

68.882

Materiële vaste activa

6.413.305

5.136.125-

1.277.180

-

301.322

0

221.800-

0-

6.714.627

5.357.925-

1.356.702

Onder inventaris en apparatuur vallen de posten meubilair en ICT-middelen. Onder overige vaste bedrijfsmiddelen vallen investeringen in onderwijsleerpakket en overige investeringen. De investering bij '1.2.4 MVA in uitvoering en vooruitbetalingen' hebben betrekking op investeringen in zonnepanelen welke in 2024 nog niet volledig in gebruik zijn genomen. In 2025 worden deze investeringen voltooid en geactiveerd onder de van toepassing zijnde investeringscategorie.

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 59

1.5

Vorderingen 31 december 2024

31 december 2023

1.5.1

Debiteuren

142.491

94.842

1.5.6

Overige overheden

16.488

-

1.5.7

Overige vorderingen

-

5.387

Vervangingsfonds

122.923

122.684

Overige overlopende activa

226.189

109.765

Overlopende activa

349.112

232.449

Totaal Vorderingen

508.091

332.678

31 december 2024

31 december 2023

1.967.279

1.957.750

1.967.279

1.957.750

1.5.8

De vorderingen hebben een looptijd korter dan 1 jaar.

1.7

1.7.2

2.1

Liquide middelen

Banken

Eigen vermogen Mutaties 2024

2.1.1

Algemene reserve

2.1.2

Bestemmingsreserve publiek

Boekwaarde per 31 december 2023

Mutatie Eigen Vermogen per 1-1-2024

Boekwaarde per 1-1-2024 na stelselwijziging

1.239.567

350.721-

888.846

99.694

-

988.541

242.620

-

242.620

134.649-

-

107.971

1.482.187

350.721-

1.131.466

34.955-

-

1.096.512

Bestemming resultaat

Boekwaarde per 31 december 2024

Overige mutaties

Aangezien per 1 januari 2024 de componentenmehode voor de onderhoudsvoorziening wordt toegepast, heeft er een balansmutatie plaatsgevonden van het eigen vermogen naar de onderhoudsvoorziening per 1 januari 2024. De vergelijkende cijfers zijn niet aangepast. Toelichting Bestemmingsreserve publiek: Mutaties 2024 Boekwaarde per 31 december 2023 Bestemmingsreserve NPO

2.1T-1

Bestemming resultaat

Boekwaarde per 31 december 2024

Overige mutaties

242.620

134.649-

-

107.971

242.620

134.649-

-

107.971

Eigen vermogen (vergelijkende cijfers vorig jaar) Mutaties 2023 Boekwaarde per 31 december 2022

2.1.1T-1 Algemene reserve 2.1.2T-1 Bestemmingsreserve publiek

41895 Jaarrekening 2024

Bestemming resultaat

Boekwaarde per 31 december 2023

Overige mutaties

1.436.965

197.398-

-

1.239.567

346.248

103.628-

-

242.620

1.783.214

301.026-

-

1.482.188

Pagina: 60

Toelichting Bestemmingsreserve publiek (vergelijkende cijfers vorig jaar): Mutaties 2023 Boekwaarde per 31 december 2022 Bestemmingsreserve NPO

2.2

Bestemming resultaat

Boekwaarde per 31 december 2023

Overige mutaties

346.248

103.628-

-

242.620

346.248

103.628-

-

242.620

Voorzieningen Mutaties 2024 Boekwaarde per 31 december 2023

2.2.1

Personeel Jubilea Duurzame inzetbaarheid Voorziening werkloosheidsu itkering

2.2.3

Overige voorzieningen Onderhoud

Mutatie 1 januari 2024

Boekwaarde per 1-1-2024 na stelselwijziging

Dotaties

Onttrekkingen

Boekwaarde per 31 december Kortlopende Langlopende 2024 deel < 1 jaar deel > 1 jaar

Vrijval

120.983 113.378

-

120.983

58.160 31.391

48.218-

-

130.925

113.378

29.298-

-

115.471

2.937 2.937

127.988 112.534

7.359

-

7.359

8.095

-

-

15.454

-

15.454

246

-

246

18.674

18.920-

-

-

-

-

493.993

350.721

844.714

181.810

39.220-

-

987.304

203.577

783.727

493.993

350.721

844.714

181.810

39.220-

-

987.304

203.577

783.727

614.976

350.721

965.697

239.970

87.438-

-

1.118.229

206.514

911.715

Aangezien per 1 januari 2024 de componentenmehode voor de onderhoudsvoorziening wordt toegepast, heeft er een balansmutatie plaatsgevonden van het eigen vermogen naar de onderhoudsvoorziening per 1 januari 2024. De vergelijkende cijfers zijn niet aangepast. 2.4

2.4.3

Kortlopende schulden 31 december 2024

31 december 2023

112.333

38.836

Crediteuren

2.4.7.1

Loonheffing

480.431

420.986

2.4.7.3

Premies sociale verzekeringen

35.108

35.872

2.4.7

Totaal belastingen en premies sociale verzekeringen

515.539

456.858

2.4.8

Schulden terzake van pensioenen

130.043

125.549

2.4.9

Overige kortlopende schulden

5.894

6.170

2.4.10.4

Vooruitontvangen termijnen OCW niet geoormerkt

102.101

65.949

2.4.10.5

Overlopende passiva m.b.t. vakantiegeld

323.130

309.372

2.4.10.8

Overlopende passiva algemeen

278.287

428.476

2.4.10.8

Overlopende passiva mbt subsidie Gemeente

142.890

35.619

2.4.10.8

Overlopende passiva mbt subsidie overig

7.114

3.614

853.522

843.031

1.617.332

1.470.444

2.4.10

Totaal overlopende passiva

Totaal kortlopende schulden De kortlopende schulden hebben een looptijd korter dan 1 jaar.

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 61

2.5

Niet in de balans opgenomen activa en verplichtingen Er is een overeenkomst met Onderwijsbureau Meppel. De jaarlijkse kosten zijn ongeveer € 157.000. Dit contract wordt periodiek verlengd. Er is een schoonmaakovereenkomst met Cantorclin. De jaarlijkse kosten zijn ongeveer € 246.000. De overeenkomst is afgesloten per 26 augustus 2019 voor de duur van drie jaar, met het recht de overeenkomst telkens met één jaar te verlengen. Er is een huurovereenkomst met Gemeente De Wolden m.b.t. het bestuurskantoor. De jaarlijkse kosten zijn ongeveer € 37.000. De overeenkomst is afgesloten per 1 december 2019 voor de duur van tien jaar, met de mogelijkheid om dit met vijf jaar te verlengen. Met ingang van 1 januari 2022 is er een kopieerovereenkomst met Veenman / Xerox voor de duur van zes jaar. Hiermee zijn jaarlijkse kosten gemoeid van ongeveer € 36.000. Fiscale eenheid Stichting Openbaar Primair Onderwijs Wolderwijs en Stichting Kindcentra Wolderwijs voor de omzetbelasting Stichting Openbaar Primair Onderwijs Wolderwijs vormt samen met Stichting Kindcentra Wolderwijs een fiscale eenheid voor de omzetbelasting. De stichting is mede verantwoordelijk voor het voldoen van de omzetbelasting voor de fiscale eenheid als geheel, indien van toepassing.

Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn geen gebeurtenissen na balansdatum die van invloed zijn op de waardering van de in de balans getoonde posten of het resultaat.

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 62

Model G. Overzicht doelsubsidies OCW

G1 Verantwoording van subsidies zonder verrekeningsclausule Toewijzing

G2

Datum

De activiteiten zijn ultimo verslagjaar conform de subsidiebeschikking geheel uitgevoerd en afgerond (Ja/Nee) of onderhanden

Omschrijving

Kenmerk

Subsidie Verbetering Basisvaardigheden

VBV23-PO-2690

31-5-2023

Nee

Subsidie Verbetering Basisvaardigheden

VBV24-PO-1136

18-6-2024

Nee

Subsidie Verbetering Basisvaardigheden

VBV24-PO-1225

18-6-2024

Nee

Subsidie Verbetering Basisvaardigheden

VBV24-PO-2664

18-6-2024

Nee

Subsidie Verbetering Basisvaardigheden

VBV24-PO-3209

18-6-2024

Nee

Subsidie Verbetering Basisvaardigheden

VBV24-PO-3262

18-6-2024

Nee

Subsidie onderwijspersoneel opleiding tot leraar

SOOL22195

17-8-2022

Nee

Subsidie Impuls en innovatie bewegingsonderwijs

IIB210016

13-11-2021

Ja

Verantwoording van subsidies met verrekeningsclausule

G2-A Aflopend per ultimo verslagjaar

Omschrijving

Kenmerk

Datum

Bedrag

Ontvangen t/m

Lasten t/m

Stand begin

Ontvangen in

Lasten in

Te verrekenen

toewijzing (€)

2023

2023

2024

2024

2024

31-12-24

N.v.t.

-

-

-

-

-

-

-

Aflopend

-

-

-

-

-

-

-

G2-B Doorlopend tot in een volgend verslagjaar

Omschrijving

Kenmerk

Datum

Bedrag

Ontvangen t/m

Lasten t/m

Stand begin

Ontvangen in

Lasten in

Stand ultimo

toewijzing (€)

2023

2023

2024

2024

2024

2024

N.v.t.

-

-

-

-

-

-

-

Doorlopend

-

-

-

-

-

-

-

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 63

Toelichting op de staat van baten en lasten over 2024 3

Baten

3.1

Rijksbijdragen OCW

3.1.1.1

Rijksbijdragen OCW

3.1.2.1

Geoormerkte subsidies

3.1.2.2

Niet geoormerkte subsidies Totaal rijksbijdragen via OCW

3.1.3.3

Rijksbijdragen via samenwerkingsverband Totaal rijksbijdragen

3.2

Realisatie

Begroting

Realisatie

2024

2024

2023

10.424.055

10.308.994

-

-

10.456.066 59.921

338.266

133.486

132.814

10.762.321

10.442.480

10.648.801

252.250

250.000

322.628

11.014.571

10.692.480

10.971.429

Realisatie

Begroting

Realisatie

2024

2024

2023

Overige overheidsbijdragen en -subsidies

3.2.1

Gemeentelijke bijdragen en subsidies

1.475

-

-

3.2.2

Overige overheidsbijdragen

19.970

16.700

31.675

21.445

16.700

31.675

3.5

Overige baten Realisatie

Begroting

Realisatie

2024

2024

2023

3.5.1

Verhuur

24.847

25.010

22.599

3.5.2

Detachering personeel

351.064

260.302

243.735

3.5.6

Overig

316.945

249.526

290.012

692.857

534.838

556.347

Tussen Stichting Wolderwijs en Stichting Kindcentra Wolderwijs is er sprake van een onderlinge doorbelasting van kosten. In 2024 is voor € 293.000 aan personeelslasten en voor € 90.000 aan huisvestingslasten aan de kinderopvang doorbelast. Vanuit de kinderopvang is voor € 72.000 aan personeelslasten en voor € 18.700 aan huisvestingslasten aan het onderwijs doorbelast. Per saldo is voor het onderwijs sprake van een bate van € 292.000. Dit bedrag is verantwoord onder de overige baten in de jaarrekening.

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 64

4.1

Personele lasten Realisatie

Begroting

Realisatie

2024

2024

2023

4.1.1.1

Bruto lonen en salarissen

7.519.642

7.200.703

6.948.627

4.1.1.2

Sociale lasten

1.493.591

1.430.242

1.449.353

4.1.1.3

Pensioenlasten

1.086.733

1.040.640

1.063.057

4.1.1

Lonen, salarissen, sociale lasten en pensioenen

10.099.965

9.671.585

9.461.036

4.1.2.1

Dotaties personele voorzieningen

58.160

17.000

31.920

4.1.2.2

Personeel niet in loondienst

33.136

54.000

414.462

4.1.2.3

Overig

230.194

182.928

281.942

4.1.2.4

Scholing/opleiding

113.823

103.100

85.219

4.1.2

Overige personele lasten

435.313

357.028

813.542

4.1.3

Af: Uitkeringen

861.222-

652.180-

610.395-

9.674.057

9.376.433

9.664.184

Realisatie

Realisatie

2024

2023

Gemiddeld aantal FTE

4.2

98

98

Afschrijvingen Realisatie

Begroting

Realisatie

2024

2024

2023

4.2.2.1

Gebouwen

11.345

11.160

2.758

4.2.2.2

Inventaris en apparatuur

162.510

167.018

148.622

4.2.2.3

Overige materiële vaste activa

4.2.2.4

Onderwijsleerpakket

4.3

-

-

741

47.944

51.884

48.358

221.800

230.062

200.479

Huisvestingslasten Realisatie

Begroting

Realisatie

2024

2024

2023

4.3.1

Huur

38.356

36.500

52.681

4.3.3

Onderhoud

183.842

117.000

41.807

4.3.4

Water en energie

279.107

329.501

501.566

4.3.5

Schoonmaakkosten

290.988

253.000

260.317

4.3.6

Heffingen

15.291

11.930

19.190

4.3.7

Dotaties overige onderhoudsvoorzieningen

180.636

200.000

276.000

4.3.8

Overige huisvestingslasten

17.951

13.650

15.475

1.006.170

961.581

1.167.036

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 65

4.4

4.4.1

Overige lasten Realisatie

Begroting

Realisatie

2024

2024

2023

Administratie- en beheerslasten

392.171

382.990

4.4.2.1

Inventaris en apparatuur

6.269

7.200

380.035 8.395

4.4.2.2

Leermiddelen

303.289

291.263

263.184

4.4.2

Inventaris, apparatuur en leermiddelen

309.557

298.463

271.579

4.4.4

Overig

181.161

122.490

193.314

882.889

803.943

844.927

Uitsplitsing 4.4.1.1

5

5.1

Honorarium onderzoek jaarrekening

26.909

25.628

Accountantslasten

26.909

25.628

Financiële baten en lasten

Rentebaten

41895 Jaarrekening 2024

Realisatie

Begroting

Realisatie

2024

2024

2023

21.088

18.000

16.149

21.088

18.000

16.149

Pagina: 66

A.1.7

Overzicht verbonden partijen

Beslissende zeggenschap (stichting of vereniging)

Naam Stichting Kindcentra Wolderwijs

Juridische vorm Stichting

Statutaire zetel Zuidwolde

Eigen vermogen 31 december 2024

Exploitatiesaldo 2024

Omzet 2024

Verklaring Deelnemin art.2:403 Consolidati gspercenta BW ja/nee e ja/nee ge

429.225

41.865-

2.848.440 nee

429.225

41.865-

2.848.440

nee

100%

Code activiteit 4

Code activiteiten: 1. contractonderwijs, 2. contractonderzoek, 3. onroerende zaken, 4. overige

Overige verbonden partijen (minderheidsbelang en geen beslissende zeggenschap)

Naam

Juridische vorm

Statutaire zetel

Samenwerkingsverband PO 2203 Hoogeveen, Meppel, Steenwijk en omstreken

Stichting

Gemeente Hoogeveen

Code activiteit 4

Code activiteiten: 1. contractonderwijs, 2. contractonderzoek, 3. onroerende zaken, 4. overige

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 67

A.1.8

Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector

Per 1 januari 2013 is de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) ingegaan. Deze verantwoording is opgesteld op basis van de Regeling bezoldiging topfunctionarissen OCW-sectoren die op Stichting Openbaar Primair Onderwijs Wolderwijs van toepassing is. Op grond van de WNT regelgeving is de klasseindeling B van toepassing. Bij deze klasseindeling geldt voor 2024 een bezoldigingsmaximum van € 155.000. Dit geldt naar rato van de duur en/of omvang van het dienstverband. Voor topfunctionarissen zonder dienstbetrekking geldt met ingang van 1 januari 2016 voor de eerste 12 kalendermaanden een afwijkende normering, zowel voor de duur van de opdracht als voor het uurtarief. Deze klasseindeling is gebaseerd op de uitkomsten van de complexiteitsvragen die als volgt zijn vastgesteld: 4 Totale baten Aantal leerlingen

1

Gewogen aantal onderwijssoorten Totaal aantal complexiteitspunten

1 6

1. BEZOLDIGING TOPFUNCTIONARISSEN 1a. Leidinggevende topfunctionarissen mét dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt (bedragen in €) Gegevens 2024 B.M. Guchelaar Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling 2024

Bestuurder 1/1-31/12

Omvang dienstverband in FTE

1

Dienstbetrekking?

ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

114.925

Beloningen betaalbaar op termijn

15.842

Subtotaal

130.767

Individueel toepasselijk bezoldigingsmaximum

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Bezoldiging Bedrag van de overschrijding Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

155.000

0 130.767 0 N.v.t. N.v.t.

Gegevens 2023 Aanvang en einde functievervulling 2023

1/2-31/12

Omvang dienstverband 2023 in FTE

1

Dienstbetrekking?

ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

86.686

Beloningen betaalbaar op termijn

14.651

Subtotaal

101.337

Individueel toepasselijk bezoldigingsmaximum

135.430

Totaal bezoldiging 2023

101.337

41895 Jaarrekening 2024

Pagina 68

1c. Toezichthoudende topfunctionarissen (bedragen in €) Gegevens 2024 J.W. van de Kolk Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling 2024

M.M.C. Rijkschroeff

M. van Minnen

K.F. van der Ziel

A. van Beilen

Voorzitter RvT 1/1-31/12

Lid RvT

Lid RvT

Lid RvT

Lid RvT

1/2-31/12

1/1-31/12

1/1-31/12

1/1-31/12

7.752

7.752

7.752

7.752

7.752

23.250

15.500

15.500

15.500

15.500

0

0

0

0

0

7.752

7.752

7.752

7.752

7.752

Bezoldiging Bezoldiging Individueel toepasselijk bezoldigingsmaximum -/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Bezoldiging

Bedrag van de overschrijding Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

0

0

0

0

0

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

1/1-31/12

Gegevens 2023 1/1-31/12

1/2-31/12

1/1-31/12

1/1-31/12

Bezoldiging

7.400

6.784

4.316

7.400

7.652

Individueel toepasselijk bezoldigingsmaximum

22.200

13.543

14.800

14.800

14.800

Aanvang en einde functievervulling 2023

2. Uitkeringen wegens beëindiging dienstverband aan topfunctionarissen met of zonder dienstbetrekking alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt (bedragen in €) Er zijn geen uitkeringen wegens beëindiging van het dienstverband voldaan aan topfunctionarissen met of zonder dienstbetrekking alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt. 3. OVERIGE RAPPORTAGEVERPLICHTINGEN OP GROND VAN DE WNT Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met dienstbetrekking die in 2024 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.

41895 Jaarrekening 2024

Pagina 69

Gegevens over de rechtspersoon Algemene gegevens Bestuursnummer

41895

Naam instelling

Stichting Openbaar Primair Onderwijs Wolderwijs

Rechtsvorm

Stichting

KvK-nummer

01166182

Statutaire zetel

Gemeente De Wolden

Adres

Schoolstraat

Huisno

1

Huisno.toevoeging Postadres Postcode

7921AV

Plaats

Zuidwolde

Telefoon

0528-74 17 00

E-mailadres

info@wolderwijs.nl

Website

www.wolderwijs.nl

Contactpersoon

Dick ten Brinke, Bas Guchelaar

Telefoon

0528-74 17 00

E-mailadres

info@wolderwijs.nl

Accountant

Flynth Audit B.V.

Sector-code (SBI)

85201

Datum inschrijving KvK

10-11-2009

BRIN-nummers Brin

Naam

4189501

09HG

KC 't Echtenest

4189502

10RY

KC De Klimtoren

4189503

10UN

IKC 't Oelebröd

4189504

11GK

KC De Bosrand

4189505

12CO

KC Het Veldboeket

4189506

12TS

IKC Het Groene Hart

4189507

18IJ

OBS de Wezeboom

4189508

18KF

Openbare Basisschool de Dissel-Daltonschool

4189509

18KU

Basisschool De Rozebottel

4189510

18NN

IKC De Horst

4189511 4189512 4189513 4189514 4189515 4189516 4189517 4189518 4189519 4189520 4189521 4189522 4189523 4189524 4189525 4189526 4189527 4189528

41895 Jaarrekening 2024

Pagina 70

Bestemming van het resultaat Het voorstel voor de resultaatbestemming is als volgt: €

99.694 wordt toegevoegd aan de algemene reserve

€

134.649- wordt onttrokken aan de bestemmingsreserve overig

Ondertekening door bestuurders en toezichthouders Bestuurder: - B.M. Guchelaar

Raad van Toezicht - J.W. van de Kolk

- M.M.C. Rijkschroeff

- M. v. Minnen

- K.F. van der Ziel

- A. van Beilen

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 71

Overige gegevens Controleverklaring

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 72

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 73

41895 Jaarrekening 2024

Pagina: 74

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16476200/1