E.5 Omgevingsdienst Ontwerpbegroting 2027
Tekst van het document
CAS Code analyses uitvoeren die inzicht geven op de oorzaken van verzuim; Actueel en gericht verzuimbeleid opstellen a.d.h.v. de Cas Code analyses; De preventie op- en de begeleiding van het beïnvloedbare verzuim is vergroot; De toegankelijkheid van bedrijfsmaatschappelijk werk is vergroot; Trainingen voor medewerkers en leidinggevenden over ongewenste omgangsvormen, antiagressie en het voeren van verzuimgesprekken en het in algemeenheid bespreekbaar maken van verzuim; De inzet op de proactieve uitvoering van het Arbobeleid is vergroot; Er is een directe verzuimbegeleiding op de lopende dossiers; Onze nieuwe huisvesting zal vanaf medio 2026 ingericht zijn op de hybride werkwijze van plaats- en tijd onafhankelijk werken.
Naast het ontwikkelen en inzetten van opleidingsoplossingen betekent leren op de werkvloer ook dat het aanbieden van passende begeleiding een noodzakelijkheid is. Daar waar expertise wordt gemist voor de uitvoering van onze werkzaamheden zullen wij gebruik moeten maken van (duurdere) inhuur. Calculatie financieel: In de begroting is een dekking van € 150K opgenomen ter dekking van mogelijk productieverlies.
Calculatie financieel: Voor de calculatie is 2% van de loonsom van het primaire proces gebruikt.
20
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
5
6
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting
3. I&A dienstverlening
Financiële kengetallen
De geopolitieke situatie in de wereld kan ervoor zorgen dat de prijszetting van I&A dienstverlening de komende tijd onder druk komt te staan. Bij de aanbesteding van de nieuwe kantoorautomatisering zullen we dit mogelijk ervaren.
Hieronder volgt een korte toelichting per kengetal met als basis de concept Jaarrekening 2025, de Begrotingswijziging 2026 en de Ontwerpbegroting 2027.
2025
2026
2027
2028
2029
2030
concept
begroting na 2e
begroting
begroting
begroting
begroting
jaarrekening
wijziging
Netto schuldquote
10,7%
36,9%
34,8%
34,1%
32,2%
30,4%
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
Solvabiliteitsratio
18,5%
5,1%
5,3%
2,5%
2,8%
3,0%
Structurele exploitatieruimte
4,6%
0,0%
0,6%
1,7%
0,6%
0,7%
Beheersmaatregelen: Eventuele alternatieven onderzoeken en juiste moment bepalen voor het afsluiten van contracten. Calculatie financieel: In de Begroting is een PM post opgenomen omdat geen juiste schatting gemaakt kan worden van de kosten.
4. Aanvullende financiële risico’s
Tabel 6. percentages schuldquote, solvabiliteitsratio en structurele exploitatieruimte
Zoals in hoofdstuk 4 is omschreven, bestaan er nog een aantal relevante risico’s die op dit moment niet op geld zijn in te schatten zoals:
Netto schuldquote
✓ Doorontwikkeling Uitvoering- en Handhaving Strategie Drenthe; ✓ Implementatie van het nieuwe zaaksysteem (invloed op de productiviteit).
Dit cijfer geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Het geeft een indicatie van de mate waarin de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie drukken. Een laag percentage is gunstig. De VNG adviseert om 130% als maximum norm te hanteren en daarboven de schuld af te bouwen. Door het voornemen van een langlopende lening aan te gaan in 2025 en 2026 voor de aankoop, verbouwing en inrichting van een nieuw kantoor bestaat de schuldpositie niet meer alleen uit kortlopende verplichtingen. Bij alleen kortlopende verplichtingen hanteren wij een norm van 0% of lager. Om aan de norm te voldoen moeten de eigen middelen hoger zijn dan de schuldpositie. In afwijkende gevallen, bijvoorbeeld een grote investering waar geld voor aangetrokken wordt zoals in 2025 en 2026 stijgt het kengetal boven de 0%. Voor 2027 is het kengetal 34,8% door het aantrekken van bovengenoemde geldleningen. Door de aflossingen op de geldleningen daalt het percentage de jaren hierna.
Bij de baten van de specifieke uitkering toezicht en handhaving energiebesparingsplicht is vooralsnog uitgegaan van hetzelfde niveau als in de begroting 2026. Vanuit het Ministerie van Klimaat en Groene Groei is de melding gekomen dat de SPUK met één jaar verlengd wordt. Definitieve besluitvorming kan nog invloed hebben op de uiteindelijke uitkering.
Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
21
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
6
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Solvabiliteitsratio
5.4 Paragraaf financiering
Dit cijfer geeft inzicht in de mate waarin de organisatie in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger dit percentage, hoe gunstiger dit is voor de financiële weerbaarheid. Dit cijfer geeft dus een soort toekomstvisie weer. Het betreft het aandeel van het eigen vermogen in het totale vermogen. De VNG geeft aan dat bij een ratio lager dan 20% de organisatie zich op glad ijs bevindt, de norm voor ons is daarom minimaal 20%. Ons solvabiliteitsratio is op basis van de Begroting 2027 uitgekomen op 5,3% waardoor de solvabiliteit van onze organisatie onder de norm ligt. Het kengetal valt lager uit omdat de vaste schulden zijn toegenomen door het aangaan van geldleningen voor de aankoop en verbouwing van de nieuwe huisvesting en met voorschotten van de opdrachtgevers wordt gewerkt. De voorschotten leiden tot een hoger kortlopend vreemd vermogen en hebben daarmee een negatief effect op de ratio maar zorgen niet voor een slechte financiële weerbaarheid. Immers, die voorschotten worden in het nieuwe boekjaar besteed aan de taken waarvoor wij dit geld hebben ontvangen.
Beleidskaders De uitvoering van de financieringsfunctie dient plaats te vinden binnen de kaders zoals gesteld in de wet Financiering decentrale overheden en de daarbij behorende ministeriële regelingen. In deze wet staan transparantie en risicobeheersing centraal. De transparantie komt daarbij tot uitdrukking in voorschriften voor een verplicht Financierings- (treasury-)statuut evenals een financieringsparagraaf in begroting en rekening. We werken volgens het Treasurystatuut dat is vastgesteld op 23 september 2013. In 2026 wordt een nieuwe Treasurystatuut vastgesteld door het Algemeen Bestuur.
Rentevisie Gezien de geringe invloed van de renteontwikkeling op onze begroting is geen lange termijn rentevisie opgenomen. Rente van geldleningen worden langdurig vastgelegd, waarbij de looptijd van geldleningen is gekoppeld aan de verschillende afschrijvingstermijnen waardoor de rentepercentages gedurende die termijnen gelijk blijven.
Structurele exploitatieruimte Dit cijfer helpt mee om te beoordelen welke structurele ruimte wij hebben om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Wanneer dit cijfer negatief is, betekent het dat het structurele deel van de begroting onvoldoende ruimte biedt om de lasten te blijven dragen.
Geldleningen We zullen het overgrote deel van onze werkzaamheden bekostigen uit de vaste voorschotbetalingen van de deelnemers. De verwachting is dat deze voldoende zijn om aan de verplichtingen te kunnen voldoen. In 2025 en 2026 zullen we drie geldleningen aangaan voor de aankoop, verbouwing en inventaris voor ons nieuwe pand te Assen. Onze organisatie loopt op dit moment geen
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
De norm voor onze organisatie is 0% of hoger. In de Begroting 2027 is de ratio 0,6% en daarmee voldoet het aan de norm. Algeheel oordeel Het BBV schrijft voor een beoordeling te geven van de onderlinge verhouding tussen de kengetallen in relatie tot de financiële positie. Van de drie geldende kengetallen voor onze organisatie geeft de netto schuldquote en de solvabiliteitsratio aan dat deze negatief afwijkt van de norm en de structurele exploitatieruimte aan de norm voldoet. Het algehele beeld van onze financiële positie is dat oplettendheid is geboden. Zie ook de vorige paragraaf inzake het weerstandsvermogen. 22
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
grote liquiditeitsrisico’s. In de praktijk factureren wij maandelijks of per kwartaal de projectinzet.
Kasgeldlimiet Ter beperking van het renterisico op de netto-vlottende schuld (schulden met een looptijd van minder dan één jaar) is een kasgeldlimiet vastgesteld. Zo wordt voorkomen dat fluctuaties van de korte rente direct een relatief grote invloed hebben op de rentelasten tijdens een boekjaar. Voor gemeenschappelijke regelingen bedraagt de kasgeldlimiet 8,2% van het begrotingstotaal. Het saldo van vlottende schulden en vlottende middelen wordt afgezet tegen het begrotingstotaal. Dit betekent voor ons dat het maximale saldo in 2027 € 2,6 mln. mag bedragen.
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting
5.5 Paragraaf bedrijfsvoering
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
In 2027 wordt verdergaande digitalisering en procesoptimalisatie verwacht binnen het cluster HR. Dit ter bevordering van efficiency en ter ondersteuning van de organisatiedoelstellingen.
Rente risiconorm Ter beperking van het renterisico op vaste schuld is er een rente risiconorm vastgesteld. De rente risiconorm schrijft voor welk deel van de lange termijn leningen (> 1 jaar) maximaal vernieuwd mag worden in een begrotingsjaar. Voor gemeenschappelijke regelingen zoals OD Drenthe is dit vastgesteld op 20% van het begrotingstotaal. Het renterisico op de vaste schuld in een jaar wordt als volgt berekend: de som van het bedrag aan herfinanciering en het bedrag aan renteherziening op de vaste schuld. In 2026 worden twee nieuwe leningen aangetrokken voor de financiering van de verbouwing en inventaris van het nieuwe pand. In het jaar 2027 is geen sprake van herfinanciering omdat geen leningen worden aangegaan.
6
functies wordt ingedeeld in het HR21 profiel. Ten tweede worden de teamplannen en dashboard ook versneld. Procesoptimalisatie wordt als een apart project opgepakt in 2026. Koerssessies zullen zorgen voor uitlijning van de besturingsfilosofie met betrekking tot strategieontwikkelingen en programmering. Tot slot is in 2026 het organisatie reglement geactualiseerd. Daarnaast is er aandacht voor de inrichting van het wendbare deel van onze organisatie, het benodigde leiderschapsprofiel, projectmatig en programmatisch werken, en teamontwikkeling. Vanaf 2026 komen de thema's ‘een lerende organisatie’ en ‘een open en veilige cultuur’ nader aan de orde dat doorloopt tot in 2027.
Ook de innovatie-agenda zal van invloed zijn op de bedrijfsvoering in 2027 en verder. Met deze innovatie-agenda beogen we immers onze organisatie tijdig voor te bereiden op nieuwe ontwikkelingen en toekomstbestendig door te ontwikkelen. Zo blijven wij werken aan een robuuste uitvoeringsorganisatie. In de tweede helft van 2026 zullen we de uitbreiding van dienstauto’s onderzoeken wat kan leiden tot een aanbesteding. De financiële effecten zijn vooralsnog als neutraal opgenomen en kan toekomstig leiden tot verschuiving van budgetten.
5.6 Personele ontwikkelingen We starten 2026 met 207,7 fte vaste medewerkers en 17,6 fte inhuur, wat neerkomt op totaal 225,3 fte bezetting. Een toelichting op de verdeling van ons personeel over de verschillende teams in relatie tot de totale opgave in 2027, volgt in het Jaarprogramma 2027. De komende jaren laten nog geen grote uitstroom zien als gevolg van pensionering. Wel ervaren we in deze krappe arbeidsmarkt op onderdelen meer uitstroom van medewerkers. De uitdaging zal blijven om geschikt personeel te vinden voor de moeilijk vervulbare vacatures. Daarnaast blijft ook de uitdaging om rust en stabiliteit te creëren om uitstroom (als gevolg van een andere baan buiten de organisatie of vanwege ziekte) én uitval te beperken.
Bedrijfsvoering ondersteunt de andere programma’s in het voorzien van verschillende diensten als personele aangelegenheden, informatievoorziening, administratie, communicatie, sturing, coaching en planning en control. De bedrijfsvoeringsopgaven zijn de afgelopen jaren opgenomen in een Ontwikkelprogramma. Hiermee is een deel van de basis op orde gebracht, is de professionalisering van de financiële functie tot beheersbaar niveau gebracht en groeit jaarlijks ons zelflerend vermogen. Begin 2025 is besloten om een versnelling door te voeren in een aantal thema's. Het thema rolbeschrijvingen wordt in 2026 versneld afgerond. De beschrijving van de 23
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
6
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
6 Financiële Begroting In dit hoofdstuk beschrijven we enkele ontwikkelingen die financiële doorwerking kunnen hebben op onze taakuitvoering. We blijven daarbij kritisch kijken naar mogelijke kostendrijvers en zetten in op sober en doelmatig werken.
6.1 Opzet Begroting
6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
De meerjarenraming 2028 - 2030 is op basis van de geldende normen geïndexeerd alsmede de verwerking van de administratieve begrotingswijziging herhuisvesting welke is geaccordeerd door het AB op 8 september 2025. De uitgangspunten die leiden tot de Begroting 2027 bestaan uit:
In het programma “milieu” zijn alle lasten en baten opgenomen die horen bij het Jaarprogramma 2027 (inclusief projecten). Dat programma valt volgens de IV3–informatievoorschriften voor gemeenten en gemeenschappelijke regelingen onder taakveld 7.4 Milieubeheer. De leges worden getoond in het taakveld waartoe deze behoort, taakveld 7.4 Milieubeheer.
✓ De uitgangspunten van de Begroting 2026, inclusief de 2e Begrotingswijziging ✓
24
2026; Het bestuur heeft in de Begrotingswijziging 2026 besloten om een project te starten om opgelopen werkvoorraden bij vergunningverlening weg te werken in 2026 en 2027. Dit vraagt om incidenteel om extra inzet. Gedurende deze periode onderzoeken we ook wat de structurele inzet op dit vlak dient te zijn om te zorgen dat de vergunningverlening volgens afspraak verloopt. In deze Ontwerpbegroting 2027 nemen we hiervoor wederom circa 9.300 uur
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
6
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
✓ ✓ ✓ ✓ ✓
✓ Huisvestingskosten zijn opgenomen voor het nieuw te betrekken pand te
incidentele capaciteit op. Omdat de verdeling van deze uren per deelnemer nog niet bekend is, zijn deze uren op voorspraak van de eigenaren/accounthouders naar rato van de ingebrachte uren in het Jaarprogramma 2026 verdeeld over de deelnemers. Bij het opstellen van het Jaarprogramma 2027 zal de juiste verdeling worden toegepast welke kan worden verwerkt in de Begrotingswijziging 2027; Het gewogen indexcijfer (3,9%) door toepassing van de index ‘Prijs overheidsconsumptie: beloning werknemers (c)’ en ‘Prijs bruto binnenlands product’; Een productiviteitsnorm van 1.331 uur per FTE, waarbij rekening gehouden is met een ziekteverzuimpercentage van 6,5 %; In de Financiële Verordening is de vastgestelde verrekensystematiek voor de deelnemersbijdragen vastgelegd; Jaarlijkse structurele dotatie bestemmingsreserve zaaksysteem van € 150.000; Vooralsnog geen wijzigingen als gevolg van herijking Drentse Maat en invoering nieuwe U&H strategie per 2026 (onderlinge verschuivingen tussen deelnemers zijn wel mogelijk);
Assen op basis van de administratieve begrotingswijziging herhuisvesting welke is geaccordeerd door het AB op 8 september 2025. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de begrote tekorten worden gedekt vanuit de opgebouwde bestemmingsreserve vanaf verslagjaar 2025 (na bestemming resultaat); Project Kantoorautomatisering zal naar verwachting in gebruik worden genomen vanaf juli 2027, waarbij de éénmalige kosten worden gedekt uit de bestemmingsreserve Huisvesting & ICT. Gedurende het eerste half jaar zal nog gebruik worden gemaakt van de DVO met Gemeente Emmen; De SPUK-toezicht en handhaving energiebesparingsplicht eindigt per 31 december 2026. Vanuit het Ministerie van Klimaat en Groene Groei is gemeld dat het besluit is gevallen om de SPUK voor één jaar te verlengen. In deze ontwerpbegroting wordt ervan uitgegaan dat de subsidie onder dezelfde condities wordt verstrekt als voorgaande jaren. De eerder aangekondigde verhoging van deelnemersbijdrage voor dit taakveld is daarom vooralsnog niet nodig. Indien het definitieve besluit van het Rijk afwijkt van voorstaande dan bestaat de mogelijkheid dat in een begrotingswijziging er een correctie dient plaats te vinden.
✓
✓
2025
2026
2027
2028
2029
2030
concept jaarrekening
begroting na 2e wijziging
begroting
begroting
begroting
begroting
27.558
30.256
31.293
32.649
33.561
34.600
Taakveld 0.4 Overhead
274
285
299
310
322
332
Taakveld 0.5 Treasury
176
87
87
87
87
87
BEDRAGEN (€ x1.000) Taakveld 7.4 Milieubeheer
TOTAAL BATEN
28.007
30.628
31.679
33.046
33.970
35.019
Taakveld 7.4 Milieubeheer
17.505
20.960
21.236
23.338
22.800
23.482
Taakveld 0.4 Overhead
8.974
9.803
9.940
9.579
10.487
10.819
Taakveld 0.5 Treasury
28
296
523
508
501
517
Taakveld 0.6 Onvoorzien
0
125
125
125
125
125
26.508
31.184
31.824
33.550
33.914
34.943
1.499
-556
-145
-503
57
76
TOTAAL LASTEN SALDO VAN BATEN EN LASTEN VÓÓR MUTATIES RESERVES Taakveld 0.10 Toevoeging aan reserve
278
150
150
150
150
150
Taakveld 0.10 Onttrekking reserves
78
706
295
653
93
74
1.300
0
-0
-0
-0
-0
Taakveld 0.11 Saldo van baten en lasten na mutatie reserves
Tabel 7. Overzicht van de meerjarenraming
25
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
6
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
De Begroting kan worden gewijzigd in geval van hernieuwde inzichten, te weten werkelijke indexcijfers, toe- en/of afname van de productie op basis van het nog op te stellen Jaarprogramma 2027, wanneer er een concrete Begroting is voor de projecten 2027, in geval van concretisering van het investeringsbudget of als er zich onvoorziene zaken voordoen. Wijziging in omvang, intensiteit of kwaliteit van de werkzaamheden leiden tot begrotingseffect indien herprioritering van taken niet mogelijk is. Een aantal risico’s die mogelijk substantiële begrotingseffecten meebrengen zijn in deze Ontwerpbegroting benoemd.
Indexatie De posten in de exploitatiebegroting voor het jaar 2026 en de meerjarenraming (2027-2029) zijn geïndexeerd op basis van een inschatting van de directie. Dit is schematisch weergegeven in bijlage A.
6.3 Exploitatiebegroting BEDRAGEN (€ x1.000)
2025
2026
2027
2028
2029
2030
concept jaarrekening
begroting na 2e wijziging
begroting
begroting
begroting
begroting
Totale baten Deelnemersbijdragen Legesopbrengsten Projectbaten Projectbaten SPUK Financiële baten Inkomsten overige baten Totale lasten Personeelslasten Loonsom primair proces Loonsom overhead Doorbelasting loonkosten Frictiekosten, looncompensatie enz. Inhuur primair proces Inhuur overhead Reiskosten Opleidingen Overige personele kosten Bedrijfsvoeringskosten Packagedeal gem. Emmen en prov. Drenthe Huisvesting en facilitair Afschrijvingskosten Huur zaaksysteem / licentie LOS Overige licentie- en ICT-kosten Overige bedrijfsvoeringskosten Doorbetaalde leges
28.007 26.987 111 200 260 176 274 26.508 22.045 13.477 4.822 -397 2.387 86 2.387 391 528 393 356 3.756 18 2.101 26 18 267 574 769 19
30.628 29.723 200 73 260 87 285 31.184 25.472 15.180 5.804 -308 2.734 -8 2.734 298 783 480 510 4.282 160 1.958 334 160 287 602 940 140
31.679 30.833 200 0 260 87 299 31.824 26.354 15.748 6.054 -260 -8 2.855 205 813 498 448 4.343 842 486 261 298 1.442 1.014 140 -17 260
33.046 32.449 200 0 0 87 310 33.550 27.625 16.391 6.240 0 -8 2.909 267 844 517 465 4.320 53 505 261 309 2.136 1.055 140 -18 0
33.970 33.361 200 0 0 87 322 33.914 28.539 16.915 6.440 0 -8 3.020 277 876 537 483 4.527 55 524 268 321 2.218 1.142 140 -18 0
35.019 34.400 200 0 0 87 332 34.943 29.395 17.423 6.633 0 -9 3.110 285 902 553 497 4.658 56 539 274 331 2.284 1.175 140 -19 0
Projectkosten Projectkosten SPUK Financiële lasten Onvoorzien Incidentele lasten Saldo van baten en lasten vóór mutatie reserves Toevoeging aan reserve Onttrekking reserves Saldo van baten en lasten na mutatie reserves
200 260 28 0 199 1.499
73 260 296 125 536 -556
523 125 96 -145 150 295
508 125 850 -503 150 653
501 125 100 57 150 93
517 125 126 76 150 74
278 78 1.300
150 706 0
-0 295 -0
-0 653 -0
-0 93 -0
-0 74 -0
* Dit betreffen de huisvesting en facilitaire kosten van het nieuwe pand
26
Tabel 8. de exploitatiebegroting
Inhoudsopgave
6.3.1 Indexatie
1 Begroting 2027 in één oogopslag
De posten in de exploitatiebegroting voor het jaar 2027 en de meerjarenraming (20282030) zijn geïndexeerd op basis van de CPB lange termijn index conform de Drentse Samenwerkingsafspraken. Dit is schematisch weergegeven in Bijlage A.
C zijn deze uren op voorspraak van de eigenaren/accounthouders naar rato van de ingebrachte uren in het Jaarprogramma 2026 verdeeld over de deelnemers. Bij het opstellen van het Jaarprogramma 2027 zal de juiste verdeling worden toegepast welke kan worden verwerkt in de Begrotingswijziging 2027. Voor de urenverdeling per deelnemer wordt verwezen naar bijlage C.
Hieronder worden de belangrijkste posten toegelicht.
Indirect productieve projecten
6.3.2 Baten
Vanaf de Begrotingswijziging 2024 zijn de indirect productieve uren apart geprogrammeerd. Dit zijn uren die we besteden aan werkzaamheden en projecten die bijdragen aan het efficiënter en effectiever maken van het primaire proces in de organisatie. Deze manier van ramen is zuiverder (voorheen in de productienorm opgenomen) en biedt meer zicht op de onderdelen die het betreft en de daarbij behorende tijdsbesteding. De indirect productieve uren worden geraamd op 18.000 uur. Het totale aantal productieve uren komt hiermee op 219.525 (201.525 + 18.000).
2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
5
6
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Deelnemersbijdrage De deelnemersbijdrage stijgt ten opzichte van de 2e Begrotingswijziging 2026 met € 1,1 mln. Een specificatie per deelnemer is weergegeven in Bijlage B. De stijging wordt veroorzaakt door de volgende post:
SPUK baten OMSCHRIJVING
BEDRAG
Indexering 3,9%
1110K
Totaal
1110K
De Specifieke Uitkering Toezicht en Handhaving Energiebesparingsplicht (SPUK) welke is bedoeld om voor meerdere jaren extra capaciteit voor toezicht en handhaving te realiseren, zodat de organisatie op dit vlak een professionaliseringsslag kan maken, eindigt per 31 december 2026. Vanuit het Ministerie van Klimaat en Groene Groei is gemeld dat het besluit is gevallen om de SPUK voor één jaar te verlengen. In deze ontwerpbegroting wordt ervan uitgegaan dat de subsidie onder dezelfde condities wordt verstrekt als voorgaande jaren. De eerder aangekondigde verhoging van deelnemersbijdrage voor dit taakveld is daarom vooralsnog niet nodig. Indien het definitieve besluit van het Rijk afwijkt van voorstaande dan bestaat de mogelijkheid dat in een begrotingswijziging er een correctie dient plaats te vinden.
Tabel 9. mutatie deelnemersbijdrage
Aanpassing uren Jaarprogramma
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
In de Ontwerpbegroting 2027 gaan we uit van continuering van het Jaarprogramma 2026 zijnde 219.525 direct productieve uren. De impact van de herijking van de Drentse Maat als ook de implementatie van de U&H strategie in 2027 zijn nu nog niet in te schatten. We gaan in deze begroting vooralsnog uit van een nul effect op de gehele begrotingssom, waarbij er wel degelijk een verschuiving kan plaatsvinden in de bijdrage tussen de deelnemers. Hiernaast is in 2026 is gestart met het wegwerken van opgelopen werkvoorraden, waarbij er in ieder geval een incidentele extra capaciteit van circa 9.300 uur nodig zal zijn voor de jaren 2026 en 2027. Wat dit betekent voor een eventuele structurele extra capaciteit zal in die periode nader worden bepaald. In navolging van de 2e Begrotingswijziging 2026 is 9.317 uur meegenomen. In bijlage
6.3.3 Lasten Personeelslasten De personeelslasten nemen toe met € 881K door indexering (zie de exploitatiebegroting onder 6.3).
27
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
6
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting
Bedrijfsvoering kosten
6.3.4 Nieuwe uitzettingen vanaf 2027
De bedrijfsvoering kosten stijgen door inflatie. Hiernaast is het nieuwe pand nu het gehele jaar in gebruik, waarbij de huisvestingskosten na onttrekking uit de bestemmingsreserve op hetzelfde niveau zijn als in het Provinciehuis en gemeentehuis Emmen. Naar verwachting zal het project Kantoorautomatisering in gebruik worden genomen per juli 2027, waarbij de éénmalige kosten worden gedekt uit de bestemmingsreserve Huisvesting & ICT (zoals die na bestemming rekeningresultaat 2025 is aangevuld). Gedurende het eerste half jaar zal nog gebruik worden gemaakt van de DVO met Gemeente Emmen.
Zoals vermeld wordt de uitzetting in de Ontwerpbegroting 2027 veroorzaakt door inflatie.
✓ Indexering: 1.168K, met € 4,85 effect op uurtarief
Incidentele lasten In de begrotingswijziging 2026 is rekening gehouden met een bedrag van € 339K aan incidentele lasten voor overgehevelde projecten uit 2025 die zijn uitgevoerd in 2026. Deze lasten worden onttrokken vanuit de bestemmingsreserve in 2026. In de Ontwerpbegroting 2027 is hiervoor € 104K geraamd.
Onvoorzien De post ‘onvoorzien’ wordt ten opzichte van voorgaande begrotingen niet verhoogd en blijft met € 125K gelijk aan de 2e begrotingswijziging 2026. De afspraken hierover zijn opgenomen in de financiële verordening.
Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
28
Inhoudsopgave
6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
1 Begroting 2027 in één oogopslag
6.4.1 Geprognosticeerde begin- en eindbalans
2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
6
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
BEDRAGEN (€ x1.000) VASTE ACTIVA Immateriële vaste activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa VLOTTENDE ACTIVA Uitzetting met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Liquide middelen Overlopende activa TOTAAL ACTIVA VASTE PASSIVA - Algemene reserve - Bestemmingsreserve - Bestemmingsreserve zaaksysteem Eigen vermogen
Onderstaand wordt de (geprognosticeerde) begin- en eindbalans weergegeven voor het begrotingsjaar. Ook wordt de meerjarenraming uiteengezet. Het resultaat na mutatie reserve(s) wordt volgens vaststelling Jaarrekening 2025 door het Algemeen Bestuur verdeeld.
2025
2026
2027
2028
2029
2030
concept jaarrekening
begroting na 2e wijziging
begroting
begroting
begroting
begroting
6.970 6.970
13.340 13.340
13.078 13.078
12.817 12.817
12.549 12.549
12.276 12.276
7.683 200 162 8.045 15.015
4.350 250 162 4.762 18.102
4.350 250 162 4.762 17.840
4.350 250 162 4.762 17.579
4.350 250 162 4.762 17.311
4.350 250 162 4.762 17.038
383 1.099
383 544
383 556
383 49
290 199
216 300
2.782
927
939
432
489
516
1.183 3.642 7.607
1.111 10.475 12.513
1.111 10.176 12.226
1.111 9.866 11.409
1.111 9.546 11.146
1.111 9.215 10.842
3.765 3.643 7.408 15.015
3.000 2.589 5.589 18.102
3.000 2.615 5.615 17.840
3.000 3.170 6.170 17.579
3.000 3.166 6.166 17.311
3.000 3.196 6.196 17.038
1.300
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
Voorziening voor verlofsaldi Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer VLOTTENDE PASSIVA Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Overlopende passiva TOTAAL PASSIVA
Tabel 10. balans
29
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
5
6
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
De algemene reserve is vanwege het foutherstel van de voorziening verlofsaldi en verplichting verlofsparen per ultimo 2024 volgens de bepalingen van de BBV aangepast in de jaarstukken 2025. Hierbij is € 255K onttrokken uit de algemene reserve. In de Jaarrekening 2025 is geadviseerd om de algemene reserve op het gewenste niveau te behouden en € 255K te storten in de algemene reserve. Vooruitlopend op de vaststelling van de jaarstukken 2025 door het Algemeen Bestuur is dit nog niet verwerkt in deze Ontwerpbegroting 2027.
van medewerkers, omdat deze binnen twee jaar moeten worden opgemaakt. Enkel voor spaarverlof en overmatige verlofsaldi (“verlofstuwmeren”) wordt een voorziening getroffen.
Investeringen met een economisch nut Voor de thuiswerkfaciliteiten van onze medewerkers zijn extra bureaustoelen aangeschaft. Deze bureaustoelen zijn eigendom van OD Drenthe en worden in bruikleen uitgegeven. Bij uitdiensttreding worden de stoelen weer ingeleverd. De bureaustoelen zijn door ons geactiveerd op de balans.
6.4.2 EMU-saldo In onderstaand overzicht is het EMU-saldo opgenomen voor het begrotingsjaar, voorgaande jaren en is eveneens de meerjarenraming uiteengezet.
BEDRAGEN (€ x1.000)
De financiering
2025
2026
2027
2028
2029
2030
concept jaarrekening
begroting na 2e wijziging
begroting
begroting
begroting
begroting
1. Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q.ontttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)
1.499
-556
-145
-503
57
76
2. Mutatie (im)materiële vaste activa
-6.889
-5.190
261
261
268
274
329
0
0
0
0
0
4. M utatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie)
0
0
0
0
0
0
5. V erwachte boekwinst bij verkoop effecten en verwachte boekwinst bij verkoop (im)materiële vaste activa
0
0
0
0
0
0
-5.061
-5.745
116
-242
325
350
3. Mutatie voorzieningen
BEREKEND EMU-SALDO
Het BBV schrijft voor dat tevens aandacht dient te worden geschonken aan de financiering bij de uiteenzetting van de financiële positie. De financiering is nader uitgewerkt in paragraaf 5.5.
Tabel 11. Overzicht van het EMU-saldo
Jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume De begroting dient de jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbare volume weer te geven. In ons geval geldt dat alle arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een vergelijkbaar volume in de begroting zijn opgenomen. Dit geldt bijvoorbeeld voor het IKB, aanvullende uitkeringen, tijdelijke loondoorbetalingen en verzekeringspremies. Maar ook voor de wettelijke verlofsaldi 30
Inhoudsopgave
BEDRAGEN (€ x1.000)
2025
2026
2027
2028
2029
2030
concept jaarrekening
begroting na 2e wijziging
begroting
begroting
begroting
begroting
1 Begroting 2027 in één oogopslag
Algemene reserve
2
Saldo per 1-1
383
383
383
383
383
Bij: Resultaat
0
0
0
0
0
0
Af: Resultaat
0
0
0
0
93
74
Bij: Bijdrage deelnemers resultaat
0
0
0
0
0
0
383
383
383
383
290
216
3
4
5
6
De bestuurlijke behandeling Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
SALDO PER 31-12
Reserves De algemene reserve is vanwege het foutherstel van de voorziening verlofsaldi en verplichting verlofsparen per ultimo 2024 volgens de bepalingen van de BBV aangepast in de jaarstukken 2025. Hierbij is € 255K onttrokken uit de algemene reserve. In de Jaarrekening 2025 is geadviseerd om de algemene reserve op het gewenste niveau te behouden en € 255K te storten in de algemene reserve. Hiermee wordt bereikt dat het weerstandsvermogen afdoende robuust is om onverwachte tegenvallers op te kunnen vangen.
290
Bestemmingsreserve (Doorontwikkeling organisatie) Saldo per 1-1
23
0
0
0
0
0
Bij: Resultaat
0
0
0
0
0
0
Af: Resultaat
23
0
0
0
0
0
SALDO PER 31-12
-
-
-
-
-
-
Saldo per 1-1
0
92
242
392
0
150
Bij: Resultaat
92
150
150
150
150
150
De geprognosticeerde onttrekkingen in de jaren 2029 en 2030 betreft de administratieve begrotingswijziging herhuisvesting welke is geaccordeerd door het AB op 8 september 2025.
Bestemmingsreserve Zaaksysteem
Af: Resultaat
0
0
0
542
0
0
SALDO PER 31-12
92
242
392
-
150
300
Saldo per 1-1
0
11
0
0
0
0
Bij: Resultaat
18
0
0
0
0
0
Af: Resultaat
7
11
0
0
0
0
SALDO PER 31-12
11
-
-
-
-
-
0
22
0
0
0
0
Voor het vervangen van het zaaksysteem in de toekomst is besloten om een bestemmingsreserve in het leven te roepen, waarin jaarlijks € 150K wordt gestort vanaf 2026. Op deze wijze drukken de kosten van de aanbesteding van het zaaksysteem minder op de begroting van één enkel begrotingsjaar.
Bestemmingsreserve BI-strategie
De mutaties in de bestemmingsreserve huisvesting betreft de administratieve begrotingswijziging die is geaccordeerd door het AB op 8 september 2025.
Bestemmingsreserve MBA Saldo per 1-1
Bijlage A Indexering
Bij: Resultaat
65
0
0
0
0
0
Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting
Af: Resultaat
43
22
0
0
0
0
SALDO PER 31-12
22
-
-
-
-
-
Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
Bestemmingsreserve Huisvesting & ICT Saldo per 1-1
702
714
302
164
49
0
Bij: Resultaat
17
0
0
0
0
0
Af: Resultaat
5
413
138
115
0
0
714
302
164
49
49
-
Saldo per 1-1
0
199
0
0
0
0
Bij: Resultaat
199
0
0
0
0
0
Af: Resultaat
0
199
0
0
0
0
199
-
-
-
-
-
SALDO PER 31-12
De aan het Bestuur voorgestelde resultaatbestemming uit de Jaarrekening 2025 is in afwachting van goedkeuring niet verwerkt in onderstaand overzicht.
Bestemmingsreserve FUWA
SALDO PER 31-12
Deze tabel gaat door op de volgende pagina
31
Inhoudsopgave
Saldo per 1-1
0
1 Begroting 2027 in één oogopslag
Bij: Resultaat Af: Resultaat
2
De bestuurlijke behandeling
SALDO PER 31-12
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
Bestemmingsreserve archief inrichting
4
5
6
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
Voorzieningen
Bestemmingsreserve data ontsluiting 22
0
0
0
0
22
0
0
0
0
0
0
22
0
0
0
0
22
-
-
-
-
-
Saldo per 1-1
0
39
0
0
0
0
Bij: Resultaat
39
0
0
0
0
0
Af: Resultaat
0
39
0
0
0
0
SALDO PER 31-12
39
-
-
-
-
-
1.482
927
939
432
489
516
TOTAAL VAN DE RESERVES
Er is een voorziening gevormd voor verlofsparen en bovenwettelijk verlof. Ieder jaar wordt bij het opstellen van de jaarrekening beoordeeld wat de hoogte van deze voorziening moet zijn. In de (meerjarige) Begroting wordt deze post niet structureel meegenomen.
BEDRAGEN
Tabel 12. Overzicht van de reserves
(€ x1.000)
2025
2026
2027
2028
2029
2030
concept jaarrekening
begroting na 2e wijziging
begroting
begroting
begroting
begroting
Voorziening voor verlofsparen
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
Saldo per 1-1
90
142
142
142
142
142
Bij:
52
0
0
0
0
0
Af:
0
0
0
0
0
0
142
142
142
142
142
142
SALDO PER 31-12
Voorziening voor bovenwettelijk verlof
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Saldo per 1-1
692
969
969
969
969
969
Bij:
277
0
0
0
0
0
Af:
0
0
0
0
0
0
Bijlage A Indexering
SALDO PER 31-12
969
969
969
969
969
969
Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting
TOTAAL SALDO 31-12
1.111
1.111
1.111
1.111
1.111
1.111
Tabel 13. Overzicht van de voorzieningen
Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
32
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
6
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
Bijlage A Indexering INDEX
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Prijs overheidsconsumptie: beloning werknemers (c)
4,5%
3,0%
4,1%
3,9%
3,3%
3,2%
Prijs netto materiele overheidsconsumptie
3,2%
2,9%
2,5%
2,9%
2,5%
2,6%
Gewogen index (90% prijs overheidsconsumptie: beloning werknemers (c) / 10% prijs bruto binnenlands product
4,4%
3,0%
3,9%
3,8%
3,2%
3,1%
Tabel 14. Overzicht van meerjaren indexering
Macro-economische verkenning 2026, publicatie 12-03-2026 (CPB) voor de jaren 2026-2030
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
33
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
6
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Overzicht meerjarenbegroting BEGROTING NA 2E WIJZIGING 2026
BEGROTING 2027
BEGROTING 2028
BEGROTING 2029
BEGROTING 2030
Gemeente Aa en Hunze
€ 1.311.588
€ 1.360.684
€ 1.434.694
€ 1.475.015
€ 1.520.950
Gemeente Assen
€ 1.927.031
€ 1.999.166
€ 2.107.904
€ 2.167.145
€ 2.234.633
Gemeente Borger-Odoorn
€ 1.446.044
€ 1.500.173
€ 1.581.770
€ 1.626.225
€ 1.676.868
Gemeente Coevorden
€ 2.381.749
€ 2.470.905
€ 2.605.302
€ 2.678.522
€ 2.761.935
Gemeente Emmen
€ 5.239.648
€ 5.435.784
€ 5.731.446
€ 5.892.524
€ 6.076.026
Gemeente Hoogeveen
€ 2.207.105
€ 2.289.724
€ 2.414.266
€ 2.482.117
€ 2.559.414
Gemeente Meppel
€ 1.847.790
€ 1.916.958
€ 2.021.225
€ 2.078.030
€ 2.142.743
Gemeente Midden-Drenthe
€ 2.188.051
€ 2.269.957
€ 2.393.424
€ 2.460.689
€ 2.537.319
Gemeente Noordenveld
€ 1.223.076
€ 1.268.860
€ 1.337.875
€ 1.375.475
€ 1.418.310
Gemeente Tynaarlo
€ 1.333.614
€ 1.383.535
€ 1.458.788
€ 1.499.786
€ 1.546.492
Gemeente Westerveld
€ 1.420.504
€ 1.473.677
€ 1.553.833
€ 1.597.503
€ 1.647.251
Gemeente De Wolden
€ 1.726.306
€ 1.790.927
€ 1.888.339
€ 1.941.410
€ 2.001.868
Provincie Drenthe
€ 5.470.210
€ 5.672.806
€ 5.920.206
€ 6.086.589
€ 6.276.134
Totaal Jaarprogramma
€ 29.722.715
€ 30.833.157
€ 32.449.072
€ 33.361.031
€ 34.399.943
DEELNEMER
Tabel 15. Overzicht Meerjarenbegroting
In 2026 en 2027 is incidenteel 9.300 uur opgenomen voor het project opgelopen werkvoorraad vergunningverlening. In 2027 wordt de incidentele en structurele inzet bepaald en verwerkt in de begrotingswijziging 2027 en ontwerpbegroting 2028. Voor 2028 en verder zijn deze incidentele uren voorlopig nog opgenomen, bijstelling vindt plaats op basis van de vaststelling van de daadwerkelijk benodigde inzet. 34
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag
Begrotingswijziging 2026 versus Begroting 2027
2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
DEELNEMER
4
5
6
BEGROTING NA 2E WIJZIGING 2026
BEGROTING 2027
VERSCHIL
Gemeente Aa en Hunze
€ 1.311.588
€ 1.360.684
€ 49.097
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
Gemeente Assen
€ 1.927.031
€ 1.999.166
€ 72.135
Gemeente Borger-Odoorn
€ 1.446.044
€ 1.500.173
€ 54.130
Gemeente Coevorden
€ 2.381.749
€ 2.470.905
€ 89.156
Gemeente Emmen
€ 5.239.648
€ 5.435.784
€ 196.136
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
Gemeente Hoogeveen
€ 2.207.105
€ 2.289.724
€ 82.619
Gemeente Meppel
€ 1.847.790
€ 1.916.958
€ 69.168
Gemeente Midden-Drenthe
€ 2.188.051
€ 2.269.957
€ 81.905
Gemeente Noordenveld
€ 1.223.076
€ 1.268.860
€ 45.784
Gemeente Tynaarlo
€ 1.333.614
€ 1.383.535
€ 49.921
Gemeente Westerveld
€ 1.420.504
€ 1.473.677
€ 53.174
Gemeente De Wolden
€ 1.726.306
€ 1.790.927
€ 64.621
Provincie Drenthe
€ 5.470.210
€ 5.672.806
€ 202.596
Totaal Jaarprogramma
€ 29.722.715
€ 30.833.157
€ 1.110.441
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering
Tabel 16. Overzicht deelnemersbijdrage
Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
35
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
5
6
Specificatie deelnemersbijdrage 2027 BEGROTING NA 2E WIJZIGING 2026
INDEXERING
SPUK
OVERIGE WIJZIGINGEN
2027 BEGROTING
VERSCHIL
Gemeente Aa en Hunze
€ 1.311.588
€ 49.097
€-
€-
€ 1.360.684
€ 49.097
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
Gemeente Assen
€ 1.927.031
€ 72.135
€-
€-
€ 1.999.166
€ 72.135
Gemeente Borger-Odoorn
€ 1.446.044
€ 54.130
€-
€-
€ 1.500.173
€ 54.130
Gemeente Coevorden
€ 2.381.749
€ 89.156
€-
€-
€ 2.470.905
€ 89.156
Gemeente Emmen
€ 5.239.648
€ 196.136
€-
€-
€ 5.435.784
€ 196.136
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen
Gemeente Hoogeveen
€ 2.207.105
€ 82.619
€-
€-
€ 2.289.724
€ 82.619
Gemeente Meppel
€ 1.847.790
€ 69.168
€-
€-
€ 1.916.958
€ 69.168
Gemeente Midden-Drenthe
€ 2.188.051
€ 81.905
€-
€-
€ 2.269.957
€ 81.905
Gemeente Noordenveld
€ 1.223.076
€ 45.784
€-
€-
€ 1.268.860
€ 45.784
Gemeente Tynaarlo
€ 1.333.614
€ 49.921
€-
€-
€ 1.383.535
€ 49.921
Gemeente Westerveld
€ 1.420.504
€ 53.174
€-
€-
€ 1.473.677
€ 53.174
Gemeente De Wolden
€ 1.726.306
€ 64.621
€-
€-
€ 1.790.927
€ 64.621
Provincie Drenthe
€ 5.470.210
€ 202.596
€-
€-
€ 5.672.806
€ 202.596
Totaal
€ 29.722.715
€ 1.110.442
€0
€0
€ 30.833.157
€ 1.110.442
Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering
DEELNEMER
Tabel 17. Specificatie deelnemersbijdrage
Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
36
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
6
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren) DEELNEMER Gemeente Aa en Hunze
BASISUREN 2027
EXTRA OPDRACHTEN
COMPLEXE VTH TAKEN
INDIRECTE UREN
UREN JP 2027
SPUK
PROJECT WEGWERKEN WERKVOORRAAD
TOTAAL UREN BEGROTING 2027
8.511
125
250
820
9.706
-103
412
10.014
12.830
225
0
1.205
14.260
-152
605
14.714
Gemeente Borger-Odoorn
9.172
125
500
904
10.701
-114
454
11.041
Gemeente Coevorden
14.761
125
1.250
1.489
17.625
-188
748
18.186
Gemeente Emmen
33.698
1.050
750
3.276
38.774
-413
1.646
40.007
Gemeente Hoogeveen
14.078
125
750
1.380
16.333
-174
693
16.852
Gemeente Meppel
11.269
250
1.000
1.155
13.674
-146
580
14.109
Gemeente Midden-Drenthe
14.049
125
650
1.368
16.192
-173
687
16.707
Gemeente Noordenveld
8.061
125
100
765
9.051
-96
384
9.339
Gemeente Tynaarlo
8.810
125
100
834
9.869
-105
419
10.183
Gemeente Westerveld
9.399
125
100
888
10.512
-112
446
10.846
Gemeente De Wolden
11.071
125
500
1.079
12.775
-136
542
13.181
Provincie Drenthe
34.666
2.550
0
2.835
40.051
0
1.700
41.751
Totaal
190.375
5.200
5.950
18.000
219.525
-1.913
9.317
226.929
Gemeente Assen
Tabel 18. Overzicht uren Jaarprogramma deelnemers
37
Inhoudsopgave 1 Begroting 2027 in één oogopslag 2
De bestuurlijke behandeling
3
Actuele ontwikkelingen 3.1 Ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen
4
De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Overhead 4.5 Treasury 4.6 Onvoorzien
5
6
Paragrafen 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiering 5.5 Paragraaf bedrijfsvoering 5.6 Personele ontwikkelingen Financiële Begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming
Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)
Onze professionals werken dagelijks met trots en passie aan uw milieudoelen voor een schoner en veiliger Drenthe. We hebben de unieke expertise ervoor in huis. Zo dragen we bij aan het verbeteren van de Drentse omgevingskwaliteit. En zorgt Omgevingsdienst Drenthe voor een veilige, duurzame en gezonde leefomgeving.
bron: Jan van der Wolf
Wij beoordelen milieueffecten van ruimtelijke plannen, zo geven we geluidsadvies bij een nieuwe weg of woonwijk. We helpen daarnaast gemeenten en provincie met het uniform opstellen van milieuregels in het Omgevingsplan. En we ondersteunen hen met juridische expertise, bijvoorbeeld bij een bezwaar op een geweigerde Omgevingsvergunning. Zo beschermen we het milieu tot aan de rechtbank of Raad van State. We handelen vergunningsaanvragen- en meldingen af die impact hebben op de ruimte om ons heen. Zo controleren we saneringsmeldingen voor historische verontreinigingen. Daarnaast leveren we inzet bij de verwijdering van asbest. Bedrijven die milieubelastende activiteiten uitvoeren controleren we. We houden toezicht op de verwerking van grond, bagger en bouwstoffen om de schone bodem in Drenthe te beschermen. We zien dat toezicht naleving bevorderd en dat daarmee milieurisico’s worden beperkt. Wist u dat een vooraankondiging vaak al voldoende effect heeft om overtredingen ongedaan te maken? Samen met de Veiligheidsregio Drenthe hebben we een taak bij rampen- en crisisbestrijding. We zijn op locatie aanwezig voor controles omgevingsveiligheid wanneer sprake is van het transport van gevaarlijke stoffen. Maar ook controle van vuurwerkopslagen behoort tot onze taak. Bij de aanpak van milieucriminaliteit werken we nauw samen met partners als het waterschap en de politie.
Denk aan mestfraude of afvaldumpingen. Onze piketmedewerkers gaan af op diverse meldingen. Doordat we datagedreven werken hebben we exacte kaarten en actuele gegevens in onze systemen. We organiseren lokale bijeenkomsten om bedrijven te informeren over de regels onder de Omgevingswet. En om uitleg te geven over risico’s, bijvoorbeeld zorgwekkende stoffen die niet in het grondwater mogen komen. Zichtbaar in de regio aanwezig zijn helpt preventief. Het delen van onze kennis vergroot de bewustwording en verbetert het onderlinge begrip. Circulariteit en duurzaamheid zijn omgevingsthema’s die vandaag in de krant staan maar ook volgende generaties raken. We monitoren daarom continu de Drentse luchtkwaliteit. Bij geurklachten treden onze toezichthouders op. We reageren nauwgezet op klachten van inwoners zoals lichthinder. En we helpen bedrijven met advies over energiebesparende maatregelen.
38