A. Stark Jaarstukken 2022 DEF met resultaatbestemming
Tekst van het document
Stark en Fit Jaarstukken 2022
J. Westendorp
M. Turksma
voorzitter
secretaris
Handtekening
Handtekening
24 maart 2023 Dieselstraat 3 7903 AR Hoogeveen Postbus 740 7900 AS Hoogeveen
Samenvatting Het exploitatieresultaat van Stark over 2022 is positiever dan begroot. Het resultaat bedraagt € 992.000. Dit is € 1.025.000 beter dan begroot. Dit is inclusief de ontvangen gemeentelijke bijdrage van € 2.000.000. Stark, Fit in bedrijf. Dat zijn we, want financieel staan we er goed voor. Maar ook ten aanzien van de ontwikkel-opdracht kunnen we stellen dat Stark actief en vitaal is. In 2022 maakten we voor een grote groep medewerkers en bedrijven, in gezamenlijkheid met gemeenten en opleidingsinstanties, het verschil in (arbeids)ontwikkeling. We kijken naar de talenten van medewerkers en gaan altijd op zoek naar werk waar een medewerker van gaat stralen. Op die manier maken we de verbinding met werkgevers in de reguliere arbeidsmarkt en maakt Stark ook bedrijven sterker. In 2022 organiseerden we een wensenactie met daaraan gekoppelde snuffelstages: het bleek heel waardevol om te luisteren naar de dromen van medewerkers en tegelijkertijd werkgevers uit te dagen eens anders te kijken naar hun werkaanbod en hoe ze Starkers kunnen inzetten in hun bedrijf. De ondersteuningsbehoefte van Starkers is heel divers. Wij spelen daarop in met een heel aantal verschillende soorten werkzaamheden, detacheringen en trajecten, zodat we veel deelnemers kunnen begeleiden.
De inhoud verschilt naar gelang hetgeen nodig is voor de deelnemer, maar in alle gevallen in is het doel duurzame (arbeids)participatie. Uiteraard gaven we ook in 2022 de nodige cursussen in het kader van ontwikkeling. Onder andere de standaard VCA- en bosmaaiercursussen, die van toepassing zijn op het groenonderhoud en natuurlijk de sociale vaardigheids- en weerbaarheidstrainingen die voor de doelgroep zeer van belang zijn. Afgelopen jaar werd onze kennis en expertise ook gedeeld door middel van een zogeheten op maat training met een train-de-trainer-module voor een collega-leerwerkbedrijf. Stark vindt dat iedereen, om zoveel mogelijk zelfstandig ‘mee te kunnen doen’ in de maatschappij van de toekomst, enigszins digitaal vaardig zou moeten zijn. Via SBCM, het kenniscentrum sociale werkgelegenheid, konden wij trainingen digitale vaardigheid aanbieden. Het project heet Future Fit en past goed bij onze visie. Medewerkers krijgen via deze training een mooie basis computervaardigheden mee en het traject werd afgesloten met een Klik&Tik certificaat. Een belangrijke taak voor Stark als werkgever is vitaliteit en duurzame inzetbaarheid vergroten. Stark&Fit is in 2022 ontwikkeld om hieraan een bijdrage te leveren. Het betreft een jaarrond programma met laagdrempelige workshops en clinics om gezonder en bewuster te leven.
Ook is er de inzet van een diëtist, chiropractor en wekelijkse meditatiesessie. Stark&Fit brengt medewerkers letterlijk in beweging. Naar aanleiding van de stijgende kosten voor levensonderhoud en een aanzienlijk deel van ons personeelsbestand dat leeft van een minimum inkomen hebben wij in 2022 armoedebestrijdingsprojecten opgezet. Het mooiste voorbeeld hiervan is de pop-upkapsalon: medewerkers laten hun haren wassen en knippen, besparen hiermee op een kappersbezoek, mogen zichzelf even laten verwennen. In de kapsalon krijgen studenten van het Alfa-college bovendien de kans zich te ontwikkelen in hun toekomstige vak.
Inhoud Samenvatting......................................................................................................................... 2 Voorwoord ............................................................................................................................. 4 Over Stark ............................................................................................................................. 5 Bestuur Gemeenschappelijke Regeling ........................................................................... 6 Organisatieschema ......................................................................................................... 6 Meer informatie over Stark .............................................................................................. 6 Sociaal jaarverslag ................................................................................................................ 7 Instroom, mobiliteit en plaatsing ...................................................................................... 7 Bedrijfsvoering ....................................................................................................................... 9 Detacheringen .................................................................................................................
9 Trajecten ......................................................................................................................... 9 Talent in beeld............................................................................................................... 10 Sociale vaardigheden, weerbaarheidstraining en train de trainer .................................. 10 BOR Midden-Drenthe .................................................................................................... 10 Vitaliteitsprogramma Stark&Fit ...................................................................................... 11 Future Fit....................................................................................................................... 11 Armoedebestrijding ....................................................................................................... 11 Staat je STARK, Staat je GOED! ................................................................................... 12 Corona .......................................................................................................................... 12 Ziekteverzuim en inzetbaarheid ..................................................................................... 12 Ondernemingsraad .......................................................................................................
13 Vertrouwenspersonen ................................................................................................... 13 Nettoresultaat ...................................................................................................................... 14 Algemeen ...................................................................................................................... 14 Omzet per gemeente..................................................................................................... 15 Gemeentelijke bijdrage.................................................................................................. 16 Paragrafen........................................................................................................................... 17 Weerstandsvermogen en risicobeheersing.................................................................... 17 Onderhoud kapitaalgoederen ........................................................................................ 19 Financiering .................................................................................................................. 19 Wet open overheid ........................................................................................................ 21 Verbonden partijen ........................................................................................................
21 Jaarrekening ........................................................................................................................ 22 Balans ........................................................................................................................... 22 Overzicht van Baten en Lasten ..................................................................................... 23 Waarderingsgrondslagen .............................................................................................. 24 Toelichting op de Balans ............................................................................................... 26 Toelichting overzicht van Baten & Lasten ...................................................................... 34 Wet Normering bezoldiging Topfunctionarissen (WNT) ................................................. 39 Analyse begrotingsafwijkingen en begrotingsrechtmatigheid ......................................... 40 Bijlage: verdeling taakvelden ......................................................................................... 42 Resultaatbestemming en vaststelling ........................................................................... 43 Controleverklaring ......................................................................................................... 44
3
Voorwoord In 2022, na twee jaren van pandemie, was het extra noodzakelijk veel aandacht te besteden aan welzijn en welbevinden van medewerkers. We startten het eigen vitaliteitsprogramma Stark&Fit, waarmee we medewerkers letterlijk en figuurlijk in beweging brachten. Want wie lekker in zijn vel zit, haalt meer uit het (werkende) leven. We lieten medewerkers op een laagdrempelige manier kennis maken met gezond eten en bewegen; de creativiteit werd aangesproken en daarnaast waren een introductie mindfulness en meditatie onderdeel van het programma. Voor elk wat wils en voor ieder een portie extra vitaliteit: zo zorgen we voor actie en verbinding. Stark &Fit daagt medewerkers op een ludieke manier uit het beste uit zichzelf te halen en daarmee werkfit te blijven of worden. Fit in bedrijf, dat zijn we. Want ook onze financiële situatie laat zien dat we een stootje kunnen hebben. We blijven zoeken naar kansen om Starkers en samenwerkingspartners sterker te maken, op alle fronten. We werken samen met gemeenten, bedrijfsleven en opleiders in de regio. We hebben de expertise in huis om het verschil te maken in (arbeids)ontwikkeling en doen dat met heel veel plezier. In dit jaarverslag vertellen we je graag hoe we in 2022 actief en bewust aan de slag waren en fit bleven.
4
Over Stark Als modern ontwikkelbedrijf verbindt Stark talenten aan (personeels)vraagstukken in de regio. Onze visie is dat wij iedereen in onze regio sterker kunnen maken door de juiste match te vinden. We motiveren medewerkers nieuwe dingen te doen en hun talenten te ontdekken, we gaan op zoek naar waar iemand van gaat stralen. Aan werkgeverszijde dagen we uit om eens anders naar werk te kijken en kansen te bieden. Een diversiteit aan werkzaamheden binnen Stark maakt medewerkers niet alleen werkfit maar ook vakfit. Starkers in het reguliere bedrijfsleven zorgen voor kleur: niet alleen de veelzijdigheid, maar ook de authenticiteit maakt dat er verrassende win-win situaties ontstaan: voor de persoonlijke ontwikkeling van medewerkers en voor de groei en ontwikkeling van bedrijven. Dat is wat we bedoelen met Samen Stark. Stark heeft brede kennis van de arbeidsmarkt en is de verbinder tussen bedrijfsleven en medewerkers in gezamenlijkheid met overheid en opleidingsinstituten. Iedereen heeft talent, dat is onze overtuiging en daar hebben we alle aandacht voor. We gáán voor ontwikkeling!
5
Bestuur Gemeenschappelijke Regeling Een kenmerk van de Gemeenschappelijke Regeling is dat het een bedrijfsvoerings- organisatie (BVO) is. Dit houdt in dat de gemeenten het beleid bepalen en Stark dit beleid uitvoert. Stark zelf bepaalt geen beleid. Het bestuur van Stark is verantwoordelijk voor de uitvoering van het vastgestelde beleid. Het bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling bestaat uit twee collegeleden per gemeente. Per 31 december 2022 is de samenstelling als volgt: De heer J. Westendorp, voorzitter (gemeente Hoogeveen); De heer J. Schipper, vicevoorzitter (gemeente Midden-Drenthe); De heer H. Turksma, secretaris (gemeente De Wolden); De heer E. van Dijk, vicesecretaris (gemeente De Wolden); De heer J. Zwiers, lid (gemeente Hoogeveen); De heer C. Bijl, lid (gemeente Midden-Drenthe).
Organisatieschema In onderstaand schema is onze organisatiestructuur weergegeven.
Meer informatie over Stark Wil je op de hoogte blijven van actuele ontwikkelen bij Stark? Volg ons op sociale media: - Facebook : @wijzijnstark - Twitter : @wijzijnstark - LinkedIn : Stark, leerwerkbedrijf - Instagram : @wijzijnstark
6
Sociaal jaarverslag Dit deel van de jaarverslaglegging laat in cijfers de sociale toegevoegde waarde van Stark zien. De ontwikkelingen in personele samenstelling (WSW en Participatiewet) in 2022 laten zien hoeveel medewerkers we hebben kunnen laten participeren aan de (reguliere) arbeidsmarkt.
Instroom, mobiliteit en plaatsing Participatiewet, onderdeel Sociale Werkvoorziening In onderstaande tabel wordt het bestand WSW dienstbetrekkingen en externe plaatsingen in personen per begin en einde van het verslagjaar weergegeven. WSW dienstbetrekkingen en externe plaatsingen
Aantal per % t.o.v. totaal 31-12-2022 31-12-2022
Aantal per 31-12-2021
% t.o.v. totaal 31-12-2021
446 158 604
23,6%
Intern geplaatst Detachering Totaal dienstbetrekkingen
389 170 559
Begeleid Werken Totaal aantal personen
64 623
10,3%
66 670
9,9%
Extern geplaatst
234
37,6%
224
33,4%
27,3%
Uit bovenstaande tabel zijn de volgende mutaties in aantallen en percentages af te leiden:
-
-
mutatie in aantallen totaal aantal dienstbetrekkingen en externe plaatsingen bij Stark: verdeling plaatsingen/dienstbetrekkingen geplaatst binnen afdelingen/BOR: detacheringen: begeleid werken:
mutatie in mutatie in aantallen percentage
-47
-7,0%
-57 12 -2
-8,5% 1,8% -0,3%
In 2022 zien we een daling van 47 personen in het WSW-bestand (inclusief het aantal Begeleid Werken). Dit komt overeen met een daling van 7% van het aantal personen. Een krimp in het WSWbestand is in lijn met de verwachting, aangezien er geen nieuwe instroom meer plaatsvindt sinds de invoering van de Participatiewet. De krimp in 2022 is 1% punt minder dan in 2021. In 2021 was de daling 8% van het aantal personen. Het aantal personen dat extern werkzaam is, bedraagt 234. Dit is 37,6% van het totale aantal personen, aan het einde van het verslagjaar. Een stijging van 4,2% punt ten opzichte van het voorgaande verslagjaar.
7
In onderstaande tabel is de instroom in de dienstbetrekkingen van de Sociale Werkvoorziening 2022 per gemeente weergegeven. Gemeente Hoogeveen Midden-Drenthe De Wolden Overige gemeenten Totaal
Aantal 2 0 0 0 2
De instroom die nog plaatsvindt, betreft overplaatsingen vanuit andere gemeenten. In onderstaande tabel is de uitstroom in de dienstbetrekkingen uit de Sociale Werkvoorziening weergegeven (exclusief Begeleid Werken). Reden uit dienst
Pensioen Overlijden Overplaatsing binnen Stark concern Overplaatsing naar ander SW-bedrijf Langdurig arbeidsongeschikt Eigen verzoek Overige Totaal
Totaal
In percentage
18 1 1 4 16 5 2 47
32% 2% 2% 7% 28% 9% 4% 100%
Er stromen in 2022 47 medewerkers uit met een dienstbetrekking in de Sociale Werkvoorziening bij Stark. De voornaamste reden van uitstroom is pensionering, gevolgd door langdurig arbeidsongeschiktheid. Participatiewet, onderdeel Beschut Werk In onderstaande tabel wordt het aantal geplaatste personen in beschut werk per begin en einde van het verslagjaar weergeven.
Gemeente Hoogeveen Midden-Drenthe De Wolden Totaal
31-12-2022 44 16 5 65
31-12-2021 39 12 6 57
Mutatie in aantallen 5 4 -1 8
Mutatie in percen tage 13% 33% -17% 14%
In 2022 is het aantal geplaatsten in beschut werk gestegen met 8 personen. Een stijging van 14% in totaal. Ten opzichte van voorgaande jaren een lichtere groei (2021: +10 personen, 2020: +17 personen).
8
Bedrijfsvoering In deze paragraaf gaan we in op de bedrijfsvoering van Stark. We geven de stand van zaken weer en gaan in op de activiteiten om onze doelstellingen te realiseren.
Detacheringen We kijken naar de talenten van medewerkers en gaan altijd op zoek naar werk waar een medewerker van gaat stralen. Wanneer je werk doet dat bij je past of waar je blij van wordt is ontwikkeling vanzelfsprekend. In 2022 hebben we een Starke wensenactie georganiseerd. Medewerkers mochten een wens voor een stage of ideale werkplek indienen en onze accountmanager heeft daarvan een heel aantal weten te vervullen. Sommige beroepen waren te complex om meelopen in de praktijk te realiseren, maar telkens waren de organisaties welwillend en meedenkend: zo was jeugdagent Tiemen bij Stark te gast om te vertellen over zijn beroep en mochten medewerkers een kijkje nemen in de politieauto en ervaren hoe het voelt om een kogelvrij vest te dragen. Er waren ook medewerkers die echt een dag stageliepen bij een bedrijf naar keuze. Zo ging Luuk een dag vakkenvullen en broodjes klaarmaken bij Warenhuis Hoogeveen/Hema en mochten Hilda, Abner, Luuk en Gabriëlla de burgemeester en zijn netwerk bedienen tijdens een diner bij Paviljoen Nijstad. Ook Aaron werkte een dag mee in zijn droomberoep, hij liep stage bij Kapsalon Priscilla in Nieuw-Buinen. Deze laagdrempelige snuffelstages zijn heel waardevol voor medewerkers om te ervaren dat ze buiten de deuren van Stark hele mooie kansen krijgen en helpt ook enorm in het netwerk en contact leggen met grote en kleine bedrijven in onze regio.
We dagen werkgevers uit eens anders te kijken naar hun werkaanbod en hoe ze Starkers kunnen inzetten in hun bedrijf.
Trajecten In 2022 zijn er in totaal 97 nieuwe aanmeldingen voor trajecten geweest. De volgende trajecten zijn gestart in 2022. Trajecten in aantallen Werkinzicht BAB werkinzicht Intake/oriëntatie Analyse Jobcoaching Werkfit SoVa Ret Inburgering Zinvol participeren
2022 16 15 14 8 21 9 3 10 1 97
2021 32 16 4 5 14 1 0 12 6 90
Trajecten verschillen inhoudelijk van elkaar, maar het einddoel is altijd duurzame (arbeids-) participatie. Het is belangrijk voor deelnemers dat ze zichzelf leren kennen en daardoor meer aankunnen. Hiervoor volgen ze een passend traject binnen Stark. Er worden in gezamenlijkheid met gemeenten en het bedrijfsleven mooie successen geboekt, waardoor individuele medewerkers een mooie ontwikkeling doormaken naar werkfit en duurzaam inzetbaar zijn op een passende werkplek.
9
Talent in beeld Met het project Talent in Beeld komen steeds meer medewerkers op de best passende arbeidsplek terecht. Het project zorgt voor een goede driehoeks-samenwerking tussen praktijkbegeleider, medewerker en een coach van Stark. Het doel is in alle gevallen een werkplek die aansluit op de (ontwikkel)behoefte van de betreffende medewerker. Vanuit een medewerker kan input geleverd worden over eigen talenten of interesses, maar ook vanuit de betrokken professionals komen verrassende invalshoeken die leiden tot een (nieuwe) taak of baan.
Sociale vaardigheden, weerbaarheidstraining en train de trainer Voor collega leer/werkbedrijf Dokwurk in Dokkum heeft Stark een training op maat gemaakt en samen met een assistent trainer van Dokwurk gegeven voor 2 groepen van in totaal 16 deelnemers. Het doel was “voor jezelf opkomen en het vergroten van zelfvertrouwen”. Dit was een intensieve training van 8 bijeenkomsten per training met 1 bijeenkomst van 2,5 uur per week. De deelnemers werden uitgenodigd bewust te kijken naar hun kansen en mogelijkheden om assertiever te worden. We deden dat met behulp van filmmateriaal, aandachtoefeningen, moodboards maken en rollenspellen. In de training werden deelnemers uitgenodigd de theorie in de praktijk te brengen. En gingen bovendien, tezamen met de professionele coach, de confrontatie met de eigen onzekerheden en uitdagingen aan. Het resultaat mag er zijn: de eigenwaarde is verbeterd. Twee deelnemers hebben andere passende werkplekken gekregen. De begeleiders en coaches zijn vanaf de intake meegenomen in de onderwerpen van de training zodat de oefeningen ook op de werkplek in de praktijk werden geoefend. Als voorbeeld het onderwerp; iets bespreken. Hoe doe jij dat op een goede manier? Allemaal voorbeelden van hoe een training op maat kan bijdragen aan bewustwording over het eigen kunnen en regie pakken in hun (arbeids-) ontwikkeling.
BOR Midden-Drenthe In alle deelnemende gemeenten verzorgt en onderhoudt een team van ervaren en nieuw ingestroomde BOR-medewerkers van Stark (een deel van) het groen. In de gemeente Midden-Drenthe zijn dat onder andere de negentien sportvelden. Het werk bestaat uit het bosmaaien onder de bebording en bossingels, mollenvangen, het snoeien van de begroeiing rondom de velden in de winter en het dagelijks herstellen van de speelschade. In de zomerstop wordt er hard gewerkt om de velden voor het nieuwe seizoen weer netjes te maken. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd met groot materieel en bestaan uit het verticuteren van de velden, vegen van het loskomende gras, het bezanden, en het opnieuw inzaaien, bekalken en het bemesten met kunstmest. De ervaren tractor-machinisten in het BOR-team genieten volop van hun werk. Jaarrond houdt het team zich verder bezig met onderhoudswerkzaamheden, zoals het top beluchten van de grasmat, het vertidrainen (pennen in de grond die de mat iets optillen om ook lucht in te brengen voor groeistimulatie), het kriebeleggen (dunne pennen die de toplaag losmaken) en het rollen van de velden om alles weer netjes vlak te maken. Ook houden de BOR-medewerkers zich bezig met de controle en bestrijding van ongedierte in de velden, ongedierte vreet de wortels van het gras aan wat enorme schade veroorzaakt. Een veelzijdig en belangrijk takenpakket dus.
De kennis van het groenonderhoud en gebruik van de specialistische machines wordt up-to-date gehouden door een scala aan (interne) opleidingsmogelijkheden: denk aan de bosmaaiercursus en VCA. Een groot compliment voor hun werk en inzet is dat Starkers in deze gemeente ook ingezet worden op het geprivatiseerde sportpark in Beilen.
10
Vitaliteitsprogramma Stark&Fit Het vitaliteitsprogramma Stark&Fit werd intern en scrum ontwikkeld door collega’s HR-advies en communicatie met commitment van het MT. Het jaar werd opgedeeld in vier kwartalen met ieder een eigen thema: voeding, beweging, mindfulness en ontwikkeling. In die kwartalen werden clinics, workshops en lezingen georganiseerd tijdens werktijd en onder supervisie van (lokale, externe) professionals. Bovendien was er jaarrond het aanbod van een consult bij de chiropractor en/of diëtist en waren er wekelijks goedbezochte meditatiesessies. Het resultaat mag er zijn: leidinggevenden ervaren meer rust op de werkvloer nadat medewerkers een meditatiesessie hebben bijgewoond. Er worden meer wandelsessies gedaan door coaches, waarbij het hart luchten net even beter gaat. Er zijn medewerkers die door de behandeling van de chiropractor hun arm weer kunnen strekken en zonder pijn hun werkzaamheden in het groen kunnen hervatten. Medewerkers gaan samen lunchzwemmen of doen mee aan de Cascaderun.
Future Fit Via SBCM, het kenniscentrum sociale werkgelegenheid, konden wij door FNV georganiseerde trainingen digitale vaardigheid aanbieden. Het project heet Future Fit en past ontzettend goed bij onze visie. Medewerkers krijgen onder andere via deze gratis training een mooie basis computervaardigheden mee. Wij hebben zes groepen medewerkers op deze manier laten kennismaken met digitale vaardigheden en het traject werd afgesloten met een Klik&Tik certificaat. Wij vinden dat digitale vaardigheid bijdraagt aan de (persoonlijke) ontwikkeling. Misschien is het niet noodzakelijk voor het werk dat je nu doet, maar het kan voor de toekomst wel verschil maken. Wil je blijven groeien, jezelf uitdagen en ook zoveel mogelijk zelfstandig ‘meedoen’ in de maatschappij van de toekomst dan is het van belang dat je geen digitale analfabeet wordt. Daarom vinden wij digitale vaardigheden voor iedereen belangrijk. Bovendien gebruiken we bij Stark onze eigen Stark app. Een mobiele applicatie voor de smartphone: ons primaire communicatiemiddel waarmee medewerkers altijd en realtime op de hoogte worden gehouden van (organisatie)nieuws. We gingen in 2022 over naar een nieuw automatiseringssysteem, want ook onze ondersteunende diensten gaan met hun tijd mee.
De implementatie van Afas ging gepaard met veel afdeling overstijgend afstemmen en plannen en natuurlijk wordt iedereen getraind in het gebruik van het nieuwe systeem: future fit, oftewel toekomstbestendig.
Armoedebestrijding 2022 was ook het jaar dat de gas- en energieprijzen tot recordhoogte stegen en de minima het financieel nog zwaarder kregen. Wij hebben armoedebestrijdingsprojecten opgestart om lichtpuntjes te creëren voor medewerkers in deze zware tijd. Zo deelden we gedurende een kwartaal wekelijks een warme maaltijd uit aan iedere medewerker van Stark, vanzelfsprekend met hulp van plaatselijke leveranciers en met behulp van SW-medewerkers die het uitgiftepunt bemanden. Ook organiseerden we vóór de feestdagen een ruilmarkt waar medewerkers cadeautjes voor zichzelf of een ander konden kiezen en mooi konden laten inpakken. Een veelbetekenende en hartverwarmende reactie tijdens deze dag was van een medewerkster die haar geluk niet op kon dat ze eindelijk eens een ander kon verrassen met een mooi ingepakt cadeau. We hebben daarnaast in alle toiletten Menstruatie Uitgifte Punten ingericht, waarmee we voor onze medewerkers een einde maken aan menstruatie-armoede.
11
Het mooiste samenwerkingsvoorbeeld van onze armoedebestrijdingsprojecten is de Stark pop-up kapsalon: collega’s krijgen er gratis een kappersbehandeling, terwijl studenten van het Alfa College ervaring opdoen in het vak. Je leest er meer over in dit artikel van de Hoogeveensche Courant: https://hoogeveenschecourant.nl/hoogeveen/Knip-knip-knip.-Leerwerkbedrijf-Stark-pakt-armoede-aanmet-bijzondere-projecten-waaronder-een-pop-up-kapsalon-28113285.html
Staat je STARK, Staat je GOED! Een andere mooie samenwerking is de samenwerking met Kringloopwinkel Het Goed. Medewerkers van Stark krijgen stylingadvies en een mooie duurzame set tweedehands kleding bij Het Goed, waarmee zij zelfverzekerd aan de slag kunnen. In eerste instantie was het een idee om mensen mooi aan te kleden voor de feestdagen, maar het enthousiasme was van beide kanten groot en zijn we doorgegaan met tweewekelijks medewerkers aankleden om ze zo representatief voor de dag te laten komen. Het helpt enorm om zelfverzekerd aan de slag te kunnen gaan in de huidige baan of in een nieuwe detachering buiten Stark.
Corona In het eerste kwartaal van 2022 speelde corona nog een rol binnen Stark. Verschillende medewerkers waren kortdurend afwezig door een corona besmetting. De hoge uitval is een uitdaging geweest voor de bezetting van de ondersteuning. Na het eerste kwartaal zijn de besmettingen teruggelopen en zijn de maatregelen beëindigd. De financiële impact is beperkt gebleven bij Stark, mede door het ontvangen van extra rijksbijdrage ter compensatie. Hieronder volgt een tabel met het financiële effect van corona op Stark in 2022. Financieel effect corona
Rekening 2022
Omzetderving PBM, testen Herinrichting Dieselstraat Inhuur derden/materieel Totaal lasten corona in 2022 Corona-middelen vanuit rijksbijdrage Totaal effect baten en lasten corona
50.000 5.866 1.047 1.927 58.840 104.704 45.864
Ziekteverzuim en inzetbaarheid Het ziekteverzuim binnen Stark is met 16,3%, fors te noemen. Hieronder volgt een tabel met het ziekteverzuim over 2022, afgezet tegen 2021. Dit betreffen de medewerkers met een dienstverband bij Stark. De dienstverbanden uit PVA B.V. en Stark-Flex B.V. zijn niet opgenomen in deze tabel. Gemiddeld ziekteverzuim per soort dienstverband Categorie 2022 Overall 16,3% SW 16,4% Regulier 3,6%
2021 16,9% 16,9% 16,9%
Bij de medewerkers met een SW dienstverband is het totale ziekteverzuim in 2022 ten opzichte van 2021 gedaald met 0,6% punt. Als we kijken naar de benchmark van de SW branche over 2021 zien we een ziekteverzuim van 16,4% als gemiddelde binnen SW-bedrijven. Het ziekteverzuim van Stark ligt op hetzelfde niveau. Het langverzuim van Stark is hoog, ruim 10% van het totale verzuim. De SWdoelgroep wordt ouder en het wordt zichtbaar dat de lichamelijke beperkingen om het werk te kunnen 12
uitvoeren, toenemen. Door het einde van de corona pandemie en het inzetten van Stark&Fit zien we het kortlopend verzuim dalen. Het langverzuim blijft moeilijk te beïnvloeden. Het ziekteverzuim van het ondersteunend personeel met een dienstverband bij Stark is sterk gedaald in 2022. Er zijn geen langdurig zieken meer. Er is alleen sprake geweest van kortdurend verzuim.
Ondernemingsraad Voor de OR was 2022 een druk jaar. Zo zijn tussentijdse verkiezingen georganiseerd en is een ambtelijk secretaris in dienst getreden. De OR heeft geadviseerd over de wijziging van de hiërarchische organisatie van de stafafdelingen. De OR-leden zijn op cursus geweest. Bij de overleggen van de arbocommissie is de OR vertegenwoordigd en heeft men actief meegedacht. In 2023 treden alle OR-leden tegelijk af en vinden OR-verkiezingen plaats. De OR merkt dat het moeilijk is om collega’s te enthousiasmeren voor de OR. OR-werkzaamheden worden als ingewikkeld gezien. Daarom heeft de OR besloten het aantal OR-leden van de kiesgroep ‘SW’ van elf terug te brengen naar negen. De OR hoopt dat het lukt om voor de verkiezingen van 2023 voldoende kandidaten te krijgen.
Vertrouwenspersonen In 2022 hebben de interne vertrouwenspersonen 11 gesprekken gevoerd en 2 meldingen gehad. Daarnaast heeft de externe vertrouwenspersoon nog 2 gesprekken gevoerd. Elk gesprek of melding over een onveilig gevoel is er één teveel, is de mening van de vertrouwenspersonen. Naar aanleiding van de berichtgeving in de landelijke media rondom ongewenst gedrag hebben we in 2022 een projectgroep Gewenst Gedrag opgezet binnen Stark. Hierin zijn de vertrouwenspersonen samen met een HR- en communicatieadviseur vertegenwoordigd. Er is een gedragscode opgesteld en na toetsing onder de brede doelgroep zijn de eerste visuele uitingen in de vorm van posters verspreid. In 2023 worden flyers over hetzelfde onderwerp besproken in werkoverleggen. Door SBCM, onze brancheorganisatie, is een roadshow ontwikkeld rondom het onderwerp. De vertrouwenspersonen van Stark waren betrokken bij de totstandkoming hiervan. De roadshow wordt in het eerste halfjaar van 2023 ingezet op locaties van SW-bedrijven en ook alle Starkers krijgen deze laagdrempelige en interactieve show te zien (ten tijde van hun werkoverleggen). Een onderdeel van de gedragscode is open en eerlijke communicatie. Er is in 2022 een communicatietraining geweest voor leidinggevenden van de binnenafdelingen.
In 2023 krijgt het leidinggevende middenmanagement een training die praktisch is en toegespitst op het herkennen van en inspelen op ongewenste gedragingen.
13
Nettoresultaat Deze paragraaf gaat in op de financiën. We geven een samenvatting van het financieel resultaat, de omzet per gemeente en de gemeentelijke bijdrage.
Algemeen Het resultaat over 2022 is € 992.000 (begroot: -/- € 2.033.000) en wijkt hiermee € 1.025.000 positief af ten opzichte van de begroting. Dit resultaat doteren wij aan de bestemmingsreserve. De incidentele kosten van € 84.000 voor eenmalige kosten voor de nieuwbouw zijn onttrokken uit de bestemmingsreserve.
( * € 1.000) Bruto-omzet Overige opbrengsten Rijksbijdrage Gemeentelijke bijdrage Waarderingscorrectie deelnemingen Baten Inkoopwaarde van de omzet Personeelskosten begeleidend personeel Personeelskosten SW & Beschut Werken Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Incidentele lasten Financiële lasten Lasten
Rekening Begroting 2022 2022 7.896 7.642 21 50 18.700 17.862 3.436 3.051 31 30.084 28.604
Rekening 2021 7.591 354 19.169 2.733 10 29.858
823 4.544 21.197 296 782 877 535 84 39 29.176
735 4.077 21.356 298 791 873 424 50 33 28.636
963 4.069 21.307 295 824 849 408 42 28.758
Saldo van baten en lasten
908
-33
1.100
Toevoeging(-) en onttrekking(+) aan reserves Resultaat
84 992
-33
1.100
Het verschil ten opzichte van de begroting bestaat uit verschillende afwijkingen zoals een hogere rijksbijdrage en een hogere bruto-omzet. In de jaarrekening vindt u een nadere toelichting over de afwijkingen ten opzichte van de begroting. Bedrijfsresultaat We stellen onszelf als doel om minimaal een sluitend bedrijfsresultaat te realiseren. Dit geeft een indicatie dat we in staat zijn om de overheadlasten te kunnen dragen. Het bedrijfsresultaat van 2022 is positief, namelijk € 53.000.
14
In onderstaand overzicht wordt het bedrijfsresultaat weergegeven. Dit betreffen de resultaten exclusief het subsidieresultaat. Rekening Begroting 2022 2022 7.896 7.642 -823 -735 7.073 6.906 21 50 31 52 50 4.544 4.077 296 298 782 791 877 873 535 424 84 50 39 33 7.156 6.545
( * € 1.000) Bruto-omzet Inkoopwaarde van de omzet Brutomarge Overige opbrengsten Waarderingscorrectie deelnemingen Overige opbrengsten Personeelskosten begeleidend personeel Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Incidentele lasten Financiële lasten Lasten
Rekening 2021 7.591 -963 6.628 354 10 365 4.069 295 824 849 408 42 6.487
Saldo van baten en lasten
-31
411
506
Toevoeging(-) en onttrekking(+) aan reserves Resultaat
84 53
411
506
Omzet per gemeente In onderstaand overzicht wordt de omzet per gemeente weergegeven:
Omzet per gemeente 2022
Inwoner- Sw-omzet in Omzet per aantal* € inwoner in €
Hoogeveen Midden-Drenthe De Wolden Totaal
55.857 33.689 24.511 114.057
1.169.447 1.856.303 209.330 3.235.080
20,94 55,10 8,54 28,36
De begroting van de gemeentelijke omzet bedraagt € 3.580.000. De realisatie laat een negatieve afwijking ter hoogte van € 344.920 zien ten opzichte van de begroting. Waarvan € 158.000 lagere omzet trajecten, € 107.000 lagere omzet post, € 44.000 lagere omzet groen en € 36.000 lagere omzet detachering. * op 1 januari 2022 (bron: CBS). Gemeente De Wolden plaatst voor een deel van het werkgebied omzet bij Stark.
15
Gemeentelijke bijdrage Gemeentelijke bijdrage 2022 in €
Aja Gemeentelijke bijdrage
Hoogeveen Midden-Drenthe De Wolden Totaal Overig (buitengemeenten) Totaal
418 95 28 541 61 602
1.545.738 350.005 104.257 2.000.000
Bonus per gemeente
-70.167 -111.378 -12.560 -194.105
Correctie Gemeentelijke i.v.m. bijdrage na herverdeling herverdeling bonus per bonus gemeente 150.018 1.625.589 33.969 272.596 10.118 101.815 194.105 2.000.000
* Aja is Arbeidsjaren De gemeentelijke bijdrage bedraagt € 2.000.000, conform het begrote bedrag. De gemeentelijke bijdrage is conform de afgesproken methodiek verdeeld over de 3 gemeenten.
16
Paragrafen In de paragrafen wordt nader ingegaan op het weerstandsvermogen en risicobeheersing, onderhoud kapitaalgoederen, financiering en verbonden partijen. De volgens artikel 26 Besluit Begroting en Verantwoording verplichte paragrafen Lokale heffingen en Grondbeleid zijn niet van toepassing op Stark.
Weerstandsvermogen en risicobeheersing Inleiding Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen de weerstandscapaciteit en alle risico’s waarvoor geen dekking vanuit verzekeringen of voorzieningen/bestemmingsreserves is, welke van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie. Weerstandscapaciteit en continuïteit De weerstandscapaciteit bestaat uit de financiële middelen en mogelijkheden om onverwachte, niet begrote kosten te kunnen dekken. We maken hierin onderscheid tussen een structurele weerstandscapaciteit en een incidentele weerstandscapaciteit. Waarbij de structurele weerstandscapaciteit kan worden ingezet voor tegenvallers in de lopende exploitatie, zonder dat dit ten koste gaat van de reguliere bedrijfsvoering van Stark. De incidentele weerstandscapaciteit is om eenmalige kosten op te kunnen vangen. Bestemde reserves zijn onderdeel van de incidentele weerstandscapaciteit. De structurele weerstandscapaciteit van Stark bestaat uit de algemene reserve, ter hoogte van € 2.204.000. Op grond van de Gemeenschappelijke Regeling Stark en de Wet Gemeenschappelijke Regeling, mede in combinatie met eisen van de Bank Nederlandse Gemeenten worden tekorten van Stark gedekt door de deelnemende gemeenten. Risicobeheersing In de begroting 2022 met meerjarenraming tot en met 2025 hebben we risico’s geïdentificeerd en, zo goed als dat kan, gekwantificeerd.
In de risicoanalyse hebben we alle risico’s afgewogen of deze met beheersmaatregelen verminderd of vermeden kunnen worden. De risico’s zijn afgezet tegen het beschikbaar weerstandsvermogen waarbij de voorzichtige conclusie kan worden getrokken dat het weerstandsvermogen per 31 december 2022 voldoende is. Risico’s benoemd in de begroting 2022 In deze paragraaf verantwoorden we de risico’s die we hebben opgenomen in de begroting 2022. Lagere gemeentelijke bijdrage Beschut Werk Stark ontvangt loonkostensubsidie op basis van de werkelijke loonwaarde van onze medewerkers. Deze loonwaarde is hoger dan 30% zoals afgesproken in het contract met de gemeenten. Deze contractvoorwaarde is in 2022 niet aangepast. Stark heeft hierdoor een lagere subsidie ontvangen. Het risico blijft bestaan zolang dit contract blijft gelden. Vertraging optimalisering ondersteunend personeel In de begroting van 2022 is uitgegaan van een geleidelijke daling in loonkosten van ondersteunend personeel. In verhouding tot de krimp in de SW-populatie lijkt dit een logisch gevolg. Echter constateren wij dat er nog professionalisering van het ondersteunend personeel moet plaatsvinden om deze financiële besparing mogelijk te maken. Er is gestart met de detachering van ondersteunend personeel. Het risico blijft nog bestaan dat er een flexibele schil nodig is. Echter zal dit in omvang worden afgebouwd. 17
Omzetderving corona In het eerste kwartaal van 2022 speelde corona nog een rol binnen Stark. Er was sprake van veel kortdurend en middellang ziekteverzuim. De omzetderving is beperkt gebleven. De corona compensatie vanuit het rijk heeft ervoor gezorgd dat de financiële impact op de exploitatie van Stark positief is geweest. Debiteurenrisico i.v.m. corona Wij hebben geen negatieve impact ondervonden op het debiteurenrisico door corona. Wij monitoren onze openstaande debiteuren continue en zien hierin geen risico meer dat debiteuren niet in staat zijn hun rekeningen te betalen door invloeden van de pandemie. Uitkomst oriënterend onderzoek SW De Wolden In onze begroting 2022 hebben we opgenomen dat gemeente De Wolden een oriënterend onderzoek uitvoert naar de toekomstmogelijkheden voor het georganiseerd bieden van passend werk aan de groep SW werknemers en werkzoekenden met een arbeidsbeperking. In 2022 heeft dit onderzoek niet plaatsgevonden en heeft Stark geen financiële impact van hiervan ondervonden in de exploitatie van Stark. Stijging ziekteverzuim - omzetderving Het ziekteverzuim binnen Stark is fors. Ziekteverzuim betekent een lagere bezetting, waardoor potentieel omzetderving kan ontstaan. Door de vergrijzing van ons medewerkersbestand is het middellange tot lange ziekteverzuim moeilijk te reguleren. Het risico op omzetderving blijft daarom bestaan.
Vertraging realiseren nieuwbouw In de begroting 2022 hebben we een risico benoemd dat door vertraging in het realiseren van de nieuwe huisvesting, mogelijke kostenbesparingen niet tijdig gerealiseerd kunnen worden. In 2022 hebben we het nieuwbouw project voortvarend opgepakt. Er is een bouwteam ingesteld, de grond is aangekocht, er zijn ontwerpen gemaakt door de architect, berekeningen gemaakt door de constructeur en er is een aanbesteding uitgevoerd voor een aannemer en installateur voor de bouw. Als de planning gehaald wordt zal de nieuwbouw gerealiseerd zijn in de eerste helft van 2024. Ten opzichte van het oorspronkelijke financiële plan hebben we te maken met hogere personeels- en materiaalkosten en een stijgende rente voor de financiering. Dit heeft geen financiële impact gehad op de exploitatie in 2022. In de begroting voor 2023 en de meerjarenraming 2024-2027 is hiermee wel rekening gehouden. Algemene reserve Zoals eerder genoemd in deze paragraaf zijn er risico’s welke naar verwachting een impact gaan hebben op het exploitatieresultaat van Stark. Hiervoor hebben wij een algemene reserve van € 2.204.000. Een specificatie van het verloop van de algemene reserve vindt u in de jaarrekening. Bestemmingsreserve Bij de resultaatbestemming van 2021 is een bestemmingsreserve gevormd van € 401.000 voor eenmalige kosten voor de nieuwbouw van Stark.
De eenmalige kosten bestaan uit kosten voor o.a. adviseurs, verhuiskosten en communicatie. Het betreffen kosten welke geen onderdeel zijn van het feitelijke bouwproces en voegen daarom geen waarde toe aan het gebouw. De werkelijke eenmalige kosten in 2022 bedragen € 84.000. Het resultaat van 2022 van € 992.000 wordt gedoteerd aan de bestemmingsreserve. Deze reserve vormt een dekking voor mogelijke risico’s tijdens het project van de nieuwbouw. Een specificatie van het verloop van de bestemmingsreserve vindt u in de jaarrekening.
18
Financiële kengetallen Onderstaande kengetallen zijn er op gericht om op eenvoudige wijze inzicht te geven in de financiële positie (en het verloop daarvan) van Stark.
Financiële kengetallen Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Grondexploitatie Structurele exploitatieruimte Belastingcapaciteit
Rekening Rekening 31-12-2022 31-12-2021 2,31% 1,26% -1,32% 1,26% 50,02% 48,25% n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t.
Netto schuldquote en de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. De netto schuldquote is berekend op basis van het totaal baten conform de staat van Baten en Lasten en conform de BBV. Ten opzichte van vorig jaar is de netto schuldquote gestegen. Er is een hypothecaire lening afgesloten voor de aankoop van de grond voor de nieuwbouw. Solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin Stark in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het totale balanstotaal. Ten opzichte van vorig jaar is de solvabiliteitsratio gedaald. Door het afsluiten van de hypothecaire lening is de verhouding gewijzigd. Lopende rechtsgeschillen Stark heeft geen in behandeling zijnde zaken, waarmee een materieel belang gemoeid is, dan wel waarmee het daarmee gemoeide belang niet is vast te stellen.
Onderhoud kapitaalgoederen Stark heeft ultimo 2022 alleen huurpanden. Er is geen meerjarig onderhoudsplan aanwezig. Alle onderhoudsuitgaven worden jaarlijks ten laste van de exploitatie gebracht. Vanaf het jaar 2024 zal Stark waarschijnlijk een nieuw gebouwd pand in gebruik gaan nemen. Aan dit pand wordt een meerjarig onderhoudsplan verbonden en jaarlijks zal een dotatie aan een voorziening groot onderhoud worden gedaan.
Financiering Op grond van de Wet Financiering Decentrale Overheden (wet FIDO) dient een treasury paragraaf bij het jaarverslag te worden toegevoegd. Het algemene beleid betreffende de uitvoering van de treasury functie is neergelegd in het treasury statuut van Stark. Het beleid is gericht op het minimaliseren van de financiële risico’s en binnen de geldende kaders een zo optimaal mogelijk rendement te behalen. Kasgeldlimiet In de Wet financiering decentrale overheden (Wet fido) is voor onder andere gemeenschappelijke regelingen een kasgeldlimiet opgenomen. Hiermee wordt een maximum gesteld aan de netto vlottende 19
schuld, dan wel de netto kortlopende schuld. De kasgeldlimiet voor Stark bedraagt 8,2% van het begrotingstotaal (oftewel de begrote lasten), conform de Uitvoeringsregeling financiering decentrale overheden (Ufdo). Onderstaande tabel geeft de werkelijke omvang van de kasgeldlimiet weer: Kasgeldlimiet ( * € 1.000) Omvang van de begroting per 1 januari (= grondslag) Omvang kasgeldlimiet 1. Toegestane kasgeldlimiet in procenten van de grondslag in een bedrag 2.
3.
4.
31-12-2022 31-12-2021 28.636 28.714
8,2% 2.348
8,2% 2.355
Omvang vlottende korte schuld Opgenomen gelden korter dan 1 jaar Schuld in rekening-courant Gestorte gelden door derden korter dan 1 jaar Overige geldleningen niet zijnde vaste schuld
137 -
-
Vlottende middelen Contante in kas Tegoeden in rekening-courant Overige uitstaande gelden korter dan 1 jaar
-
0 172 -
137 2.348 2.211
-173 2.355 2.527
Toets kasgeldlimiet Totaal netto vlottende schuld (2 - 3) Toegestane kasgeldlimiet (1) Ruimte (+) c.q. overschrijding (-) (1 - 4)
Renterisiconorm De jaarlijkse verplichte aflossingen en de renteherzieningen mogen, conform de wet Ufdo, niet meer bedragen dan 20% van het begrotingstotaal. In onderstaande tabel is de berekening van de renterisiconorm weergegeven. Renterisiconorm ( * € 1.000) Basisgegevens 1. Renteherziening op vaste schuld o/g 2. Betaalde aflossingen 3. Renterisico (1 + 2) 4. Renterisiconorm 5a Ruimte onder renterisiconorm (4 > 3) 5b Overschrijding renterisiconorm (3 > 4) Berekening renterisiconorm 4a Totale lasten op de begroting 4b Het bij Ministeriële regeling vastgestelde % 4. Renterisiconorm (4a x 4b/100)
31-12-2022
31-12-2021
186 186 5.727 5.541 -
186 186 5.763 5.577 -
28.636 20% 5.727
28.817 20% 5.763
20
Wet open overheid In de Wet open overheid (Woo) wordt voorgeschreven dat bestuursorganen in de jaarlijkse verantwoording verslag doen van de uitvoering van deze wet. In deze wet wordt beoogd dat bestuursorganen zowel actief als op verzoek zoveel mogelijk informatie verstrekken. Stark verstrekt naast informatie op verzoek, ook actief informatie bijvoorbeeld in de vorm van de jaarstukken en besluiten van het bestuur. Er is een contactpersoon benoemd, waar informatieverzoeken kunnen worden gedaan. Informatie wordt op een gestructureerde manier bewaard binnen de organisatie.
Verbonden partijen De holding onder de gemeenschappelijke regeling Stark, te weten Stark Sales & Participation B.V. (SSP B.V.) participeert ultimo 2022 in 2 100% deelnemingen, welke operationeel zijn als personeelsB.V.’s.
Overzicht deelnemingen SSP B.V. ultimo 2022 Naam en jaar van oprichting Stark-Flex B.V. (2007) PVA B.V. (2010)
Belang SSP 100% 100%
21
Jaarrekening Balans Onderstaand een weergave van de balans ultimo 2022: Activa ( * € 1.000)
31-12-2022 31-12-2021
Vaste activa Materiële vaste activa Investeringen met economisch nut
2.447
1.251
Financiële vaste activa Deelnemingen
1.762
1.730
4.209
2.981
1.930 885 2.815
1.745 173 501 2.419
7.024
5.400
Vlottende activa Uitzettingen met een rente-typische periode korter dan één jaar Uitzettingen Liquide middelen Overlopende activa
Totaal Activa Passiva ( * € 1.000) Eigen Vermogen Eigen vermogen Algemene bedrijfsreserve Bestemmingsreserve Vaste schulden met een rente-typische looptijd van één jaar of langer Onderhandse leningen van binnenlandse banken Vlottende Pasiva Netto vlottende schulden met een rente-typische looptijd korter dan één jaar Overige schulden Schulden aan kredietinstellingen Overlopende passiva
Totaal Passiva
31-12-2022 31-12-2021
2.204 1.309 3.513
2.204 401 2.605
1.726 5.239
819 3.424
1.477 137 171 1.785
1.153 822 1.975
7.024
5.400
22
Overzicht van Baten en Lasten Onderstaand een weergave van het overzicht van Baten en Lasten van 2022 vergeleken met de begroting 2022: Rekening Begroting Rekening Begroting ( * € 1.000) 2022 2022 2021 2021 Bruto-omzet 7.896 7.642 7.591 7.780 Overige opbrengsten 21 50 354 50 Rijksbijdrage 18.700 17.862 19.169 17.367 Gemeentelijke bijdrage 3.436 3.051 2.733 3.517 Incidentele baten Waarderingscorrectie deelnemingen 31 10 Baten 30.084 28.604 29.858 28.714 Inkoopwaarde van de omzet Personeelskosten begeleidend personeel Personeelskosten SW & Beschut Werken Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Incidentele lasten Financiële lasten Lasten
823 4.544 21.197 296 782 877 535 84 39 29.176
735 4.077 21.356 298 791 873 424 50 33 28.636
963 4.069 21.307 295 824 849 408 42 28.758
752 4.454 20.827 295 962 916 500 62 28.767
Saldo van baten en lasten
908
-33
1.100
-53
Toevoeging(-) en onttrekking(+) aan reserves Resultaat
84 992
-33
1.100
-53
23
Waarderingsgrondslagen Inleiding De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van de voorschriften zoals opgenomen in het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV). Algemene grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening en bepaling van het resultaat De waardering van activa en passiva en de bepaling van het resultaat vinden plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, zijn de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarde. Voor zover het BBV niet anders voorschrijft, zijn baten en lasten toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het verslagjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. WNT Voor de uitvoering van de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen in de (semi-) publieke sector (WNT) heeft de organisatie zich gehouden aan de WNT en deze als normenkader bij het opmaken van deze jaarrekening gehanteerd. Overhead Om meer inzicht te geven over de totale overheadkosten is met ingang van 2017 voorgeschreven dat in de jaarrekening een apart overzicht moet worden opgenomen van de overheadkosten.
Hierbij zijn de overheadkosten in het BBV gedefinieerd als alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces. Continuïteit Wij zijn op dit moment niet van mening dat de gevolgen van het corona virus een materieel negatief effect zullen hebben op onze financiële conditie of liquiditeit. De in de onderhavige jaarrekening gehanteerde grondslagen van waardering en resultaatbepaling zijn dan ook gebaseerd op de veronderstelling van continuïteit van de organisatie. Bijdragen gemeenten Dit betreft de bijdragen van de deelnemende gemeenten voor dit programma. De deelnemende gemeenten zullen ervoor zorgdragen dat de organisatie te allen tijde over voldoende middelen beschikt om aan zijn verplichtingen jegens derden te kunnen voldoen. Grondslagen voor waardering van de activa en de passiva Materiële vaste activa De waardering van de materiële vaste activa is gebaseerd op de historische kostprijs of vervaardigingsprijs, verminderd met de afschrijvingen. Op alle materiële vaste activa wordt lineair afgeschreven met een ondergrens van €5.000,- waarbij uitgegaan wordt van de verwachte levensduur. Afwijkend op deze basisregel is de grond waarop niet wordt afgeschreven. In geval van duurzame waardevermindering wordt de waardevermindering direct verwerkt in de vorm van versnelde afschrijving.
24
Voor de diverse actiefposten gelden de volgende afschrijvingstermijnen:
Agio en disagio Geactiveerde kosten voor onderzoek en ontwikkeling Grond Terrein Voorziening terreinen Gebouwen Installaties Machines, apparatuur, vervoermiddelen Inventaris Computerapparatuur
Afschrijvingstermijn 5 jaar 5 jaar Geen afschrijving Geen afschrijving 10 jaar Nieuwbouw 40 jaar, bestaandebouw 25 jaar 15 jaar 7-10 jaar 5 – 10 jaar maximaal 5 jaar
Financiële vaste activa Deelnemingen worden opgenomen tegen verkrijgingsprijs of lagere marktwaarde. Uitzettingen De vorderingen worden opgenomen tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid kan een voorziening worden getroffen. De waardering van deze voorziening wordt beoordeeld door een controle van de openstaande debiteurenposten op vermoedelijke oninbaarheid. Vorderingen ouder dan zes maanden worden door de voorziening gedekt, evenals bijzondere posten. Liquide middelen De liquide middelen wordt opgenomen tegen de nominale waarde. Vaste schulden De vaste schulden worden gewaardeerd tegen nominale waarde, verminderd met de gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rente typische looptijd van één jaar of langer. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit de Algemene bedrijfsreserve en het gerealiseerd resultaat. Batige saldi van het overzicht van baten en lasten worden toegevoegd aan de Algemene bedrijfsreserve. Nadelige saldi worden gedekt uit deze reserve. Gebruik van schattingen De opstelling van de jaarrekening vereist dat het management oordelen vormt en schattingen en veronderstellingen maakt die van invloed zijn op de toepassing van grondslagen en de gerapporteerde waarde van activa en verplichtingen en van baten en lasten.
De daadwerkelijke uitkomsten kunnen afwijken van deze schattingen. De schattingen en onderliggende veronderstellingen worden voortdurend beoordeeld. Herzieningen van schattingen worden opgenomen in de periode waarin de schatting wordt herzien en in de toekomstige periode waarvoor de herziening gevolgen heeft.
25
Toelichting op de Balans Activa Vaste activa Het overzicht van de materiële vaste activa bestaat uit de boekwaarde van de investeringen met economisch nut en kan per balansdatum als volgt worden gespecificeerd: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Boekwaarde 1 januari 1.251 1.173 Bij: Investeringen
1.535
611
Af: Desinvesteringen
42
238
Af: Afschrijvingen
296
296
2.447
1.251
Boekwaarde 31 december
De verloopstaat van de materiële vaste activa is als volgt: Boek InvesDesinves- AfschrijvBoek waarde teringen teringen ingen waarde ( * € 1.000) 31-12-2021 31-12-2022 Grond en terreinen 0 1.093 0 0 1.093 Gebouwen 47 159 0 5 201 Machines, installaties en werktuigen 948 153 42 231 828 Vervoermiddelen 188 85 0 36 238 Overige materiële vaste activa 67 45 0 24 88 Totaal
1.251
1.535
42
296
2.447
De investering in grond en terreinen betreft de aankoop van de grond t.b.v. van het nieuw te bouwen pand. De desinvestering betreft de inruil van machines. Daarnaast zijn een tweetal auto's aangeschaft ter vervanging van auto's waarvan het leasecontract afliep. Stark heeft geen investeringen met economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven zoals riolering, afvalstoffen, begraafplaatsen, enzovoort. De duurzame waardeverminderingen op de investeringen evenals de bijdrage van derden op investeringen zijn nul.
26
Financiële vaste activa Het verloop van de financiële vaste activa gedurende het jaar 2022 wordt in het hierna opgenomen overzicht weergegeven: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Kapitaalverstrekking aan: Deelneming SSP B.V. 1.762 1.730 Boekwaarde 31 december
1.762
1.730
De aandelen van SSP B.V. zijn bij de splitsing van Alescon overgedragen tegen nettovermogenswaarde. De oorspronkelijke aanschafwaarde van de deelneming is € 1.777.000. De waarde van de deelnemingen ultimo 2022 is gestegen met € 31.000. Deze stijging is ontstaan door het positieve resultaat van SSP B.V Vlottende activa Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan 1 jaar De in de balans opgenomen uitzettingen met een looptijd van één jaar of minder worden als volgt gespecificeerd: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Uitzettingen in 's Rijks schatkist 30 239 Vorderingen op openbare lichamen 952 663 Overige vorderingen 856 803 Overige uitzettingen 91 41 Saldo per 31 december
1.930
1.745
Uitzettingen in ’s Rijks schatkist Decentrale overheden zijn verplicht om hun overtollige middelen in de Rijksschatkist aan te houden. De uitzettingen bij het Rijk zijn als volgt gespecificeerd: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Rekening courant met het Rijk
30
239
Saldo per 31 december
30
239
27
Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000) Verslagjaar 2022 (1)
Drempelbedrag
(2)
Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Ruimte onder het drempelbedrag Overschrijding van het drempelbedrag
(3a) = (1) > (2) (3b) = (2) > (1)
1.000 1.000 1.000 1.000 Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4
60
43
92
67
940
957
908
933
0
0
0
0
Verslagjaar 28.636
28.636
28.636
28.636
28.636
28.636
28.636
28.636
0
0
0
0
1.000
1.000
1.000
1.000
(1) Berekening drempelbedrag (4a) (4b)
(4c)
(1) = (4b)*0,0075 + (4c)*0,002 met een minimum van €250.000/per 1/7 € 1.000.000 (2)
Begrotingstotaal Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat Drempelbedrag
Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4
(5a)
(5b) (2) - (5a) / (5b)
Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil) Dagen in het kwartaal Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
5.417
3.869
8.453
6.146
90
91
92
92
60
43
92
67
Om het dagelijkse kasbeheer te vereenvoudigen is er een drempelbedrag, afhankelijk van het begrotingstotaal, dat buiten de schatkist mag worden gehouden. De drempel is 0,75% van het begrotingstotaal, als het begrotingstotaal lager is dan € 500 miljoen, met een minimum van € 1.000.000.
28
Vorderingen op openbare lichamen De vorderingen op openbare lichamen zijn de vorderingen op de deelnemende gemeenten die als volgt zijn gespecificeerd: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Te ontvangen Rijksbijdrage Te ontvangen loonkostensubsidie en begeleidingskosten Te ontvangen vergoeding trajecten Te ontvangen vergoeding collectief vervoer Te ontvangen overige vergoedingen
8 807 86 28 23
473 108 42 11 29
Saldo per 31 december
952
663
Overige vorderingen De overige vorderingen zijn als volgt gespecificeerd: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Handelsdebiteuren
856
803
Saldo per 31 december
856
803
Overige uitzettingen De overige uitzettingen zijn als volgt gespecificeerd 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Te vorderen werknemersregeling
91
41
Saldo per 31 december
91
41
Liquide middelen Het saldo van de liquide middelen bestaat uit de volgende componenten: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Kas Bank
0 0
0 172
Saldo per 31 december
0
173
Overlopende activa De post overlopende activa kan als volgt worden onderscheiden: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Nog te ontvangen bedragen Vooruitbetaalde kosten
131 754
139 362
Saldo per 31 december
885
501
29
Passiva Eigen vermogen Het in de balans opgenomen eigen vermogen wordt als volgt weergegeven: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Algemene bedrijfsreserve Bestemmingsreserve
2.204 1.309
2.204 401
Saldo per 31 december
3.513
2.605
Het resultaat over 2022 is € 992.000. De bestemming van het resultaat wordt in de bestuursvergadering vastgesteld. Vooruitlopend op dit besluit is het resultaat toegevoegd aan de bestemmingsreserve. Daarnaast is vooruitlopend aan het besluit van de bestuursvergadering € 84.000 onttrokken uit de bestemmingsreserve. Het verloop van de reserves is dan als volgt: Algemene reserve ( * € 1.000) Stand per 1 januari Toevoeging / onttrekking resultaat Saldo per 31 december Bestemmingsreserve ( * € 1.000) Stand per 1 januari Toevoeging / onttrekking resultaat Saldo per 31 december
2022
2021
2.204 0
1.505 699
2.204
2.204
2022
2021
401 908
0 401
1.309
401
De onttrekking uit de bestemmingsreserve heeft betrekking op gemaakte eenmalige kosten die betrekking hebben op het nieuw te bouwen pand. De bestemmingsreserve is voor dit doel gevormd in 2021. Vaste schulden met een rente-typische looptijd van één jaar of langer De onderverdeling van de vaste schulden met een rente-typische looptijd van één jaar of langer is als volgt: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Onderhandse leningen van binnenlandse banken 1.726 819 Saldo per 31 december
1.726
819
30
Onderhandse leningen van binnenlandse banken In het hierna opgenomen verloopoverzicht worden de onderhandse leningen van banken over de jaren 2022 en 2021 weergegeven: 2022
2021
( * € 1.000) Saldo per 1 januari Af: reguliere aflossingen Bij: nieuwe lening
819 186 1.093
1.005 186 0
Saldo per 31 december
1.726
819
Voor de aankoop van grond is in 2022 een onderhandse lening aangegaan van € 1.092.500. De jaarlijkse aflossing bedraagt in 2022 € 186.000. De totale rentelast voor deze onderhandse leningen van binnenlandse banken met een looptijd langer dan één jaar bedraagt in 2022 € 39.000. Netto vlottende schulden met een rente-typische looptijd korter dan één jaar Onder de netto vlottende schulden met een rente typische looptijd van één jaar of korter zijn opgenomen: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Overige schulden Rekening courant krediet Overlopende passiva
1.477 137 171
1.153 0 822
Saldo per 31 december
1.785
1.975
In onderstaand overzicht worden de overige schulden gespecificeerd: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Crediteuren Af te dragen belastingen Af te dragen premies Rente leningen Nettolonen en transitievergoedingen