CConstaterende datDe Wolden
Koppel je AI →
Document · PDF

A. OD Drenthe Ontwerpbegroting 2026

Besluitvormende vergadering: “D’r op an” 26 juni 2025, gemeente De WoldenBij agendapunt: Raadsvoorstel Verzamelvoorstel GR-en DWD16.580 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

5.4 Paragraaf financiële kengetallen

3. Huisvesting

Hieronder volgt een korte toelichting per kengetal met als basis de Jaarrekening 2024, de Begrotingswijziging 2025 en de Ontwerpbegroting 2026.

Algemeen: voor het nieuwe pand aan de Industrieweg 14-16 te Assen zijn we een huurcontract aangegaan met een looptijd van 15 jaar met een huurdersoptie om met 5 jaar te verlengen. Startdatum contract is 01-01-2025 en startdatum betalingen huurpenningen is 01-05-2025. Daarnaast wordt de verbouwing in 20 jaar afgeschreven, de inventaris in gedeeltelijk 10 en gedeeltelijk in 20 jaar. Bij vroegtijdige beëindiging van het huurcontract vertegenwoordigt het contract en de activa nog een waarde met eventueel een afboeking tot gevolg. Beheersmaatregelen: Zorgdragen dat de Omgevingsdienst zijn huurcontract aan de Industrieweg 14-16 te Assen normaal kan uitdienen.

2024

2025

2026

2027

2028

2029

(jaarrekening)

(begrotingswijziging)

(begroting)

(begroting)

(begroting)

(begroting)

Netto schuldquote

-8,9%

18,0%

16,0%

13,9%

13,8%

12,3%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

Solvabiliteitsratio

17,1%

8,7%

8,5%

8,4%

3,8%

3,2%

Structurele exploitatieruimte

3,7%

-1,2%

0,2%

0,6%

0,6%

0,3%

TABEL 7: PERCENTAGES SCHULDQUOTE, SOLVABILITEITSRATIO EN STRUCTURELE EXPLOITATIERUIMTE

Calculatie financieel: In de Begroting is een PM-post opgenomen omdat geen juiste schatting gemaakt kan worden van de kosten.

Netto schuldquote Dit cijfer geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Het geeft een indicatie van de mate waarin de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie drukken. Een laag percentage is gunstig. De VNG adviseert om 130% als maximum norm te hanteren en daarboven de schuld af te bouwen. Door het voornemen van een langlopende lening aan te gaan in 2025 voor de verbouwing en inrichting van een nieuw kantoor bestaat de schuldpositie niet meer alleen uit kortlopende verplichtingen. Bij alleen kortlopende verplichtingen hanteren wij een norm van 0% of lager. Om aan de norm te voldoen moeten de eigen middelen hoger zijn dan de schuldpositie. In afwijkende gevallen, bijvoorbeeld een grote investering waar geld voor aangetrokken wordt zoals in 2025 stijgt het kengetal boven de 0%. Voor 2026 is het kengetal 16,0% door het aantrekken van bovengenoemde geldlening. Door de aflossingen op de geldlening daalt het percentage de jaren hierna.

Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

Solvabiliteitsratio Dit cijfer geeft inzicht in de mate waarin de organisatie in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger dit percentage, hoe gunstiger dit is voor de financiële weerbaarheid. Dit cijfer geeft dus een soort toekomstvisie weer. Het betreft het aandeel van het eigen vermogen in het totale vermogen. De VNG geeft aan dat 21

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

5

6

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

5.5 Paragraaf financiering

bij een ratio lager dan 20% de organisatie zich op glad ijs bevindt, de norm voor ons is daarom minimaal 20%. Ons solvabiliteitsratio is op basis van de Begroting 2026 uitgekomen op 8,5% waardoor de solvabiliteit van onze organisatie onder de norm ligt. Het kengetal valt lager uit omdat met voorschotten van de opdrachtgevers wordt gewerkt. De voorschotten leiden tot een hoger kortlopend vreemd vermogen en hebben daarmee een negatief effect op de ratio maar zorgen niet voor een slechte financiële weerbaarheid. Immers, die voorschotten worden in het nieuwe boekjaar besteed aan de taken waarvoor wij dit geld hebben ontvangen.

Beleidskaders De uitvoering van de financieringsfunctie dient plaats te vinden binnen de kaders zoals gesteld in de wet Financiering decentrale overheden en de daarbij behorende ministeriële regelingen. In deze wet staan transparantie en risicobeheersing centraal. De transparantie komt daarbij tot uitdrukking in voorschriften voor een verplicht Financierings(treasury-)statuut evenals een financieringsparagraaf in Begroting en rekening. We werken volgens het Treasurystatuut dat is vastgesteld op 23 september 2013.

Structurele exploitatieruimte

Rentevisie

Dit cijfer helpt mee om te beoordelen welke structurele ruimte wij hebben om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Wanneer dit cijfer negatief is, betekent het dat het structurele deel van de Begroting onvoldoende ruimte biedt om de lasten te blijven dragen. De norm voor onze organisatie is 0% of hoger. In de Begroting 2026 is de ratio 0,2% en daarmee voldoet het aan de norm.

Gezien de geringe invloed van de renteontwikkeling op onze Begroting is geen lange termijn rentevisie opgenomen. Rente van geldleningen worden langdurig vastgelegd.

Geldleningen We zullen het overgrote deel van onze werkzaamheden betalen uit de vaste voorschotbetalingen van de deelnemers. De verwachting is dat deze voldoende zijn om aan de verplichtingen te kunnen voldoen. In 2025 zullen we een geldlening aangaan voor de verbouwing en aanschaf inventaris voor ons nieuwe pand te Assen. Onze organisatie loopt op dit moment geen grote liquiditeitsrisico’s. In de praktijk factureren wij maandelijks of per kwartaal de projectinzet.

Algeheel oordeel Het BBV schrijft voor een beoordeling te geven van de onderlinge verhouding tussen de kengetallen in relatie tot de financiële positie. Van de drie geldende kengetallen voor onze organisatie geeft de solvabiliteitsratio aan dat deze onder de norm ligt. Het algehele beeld van onze financiële positie is dat oplettendheid is geboden. Zie ook de vorige paragraaf inzake het weerstandsvermogen.

Kasgeldlimiet Ter beperking van het renterisico op de netto-vlottende schuld (schulden met een looptijd van minder dan één jaar) is een kasgeldlimiet vastgesteld. Zo wordt voorkomen dat fluctuaties van de korte rente direct een relatief grote invloed hebben op de rentelasten tijdens een boekjaar. Voor gemeenschappelijke regelingen bedraagt de kasgeldlimiet 8,2% van het begrotingstotaal. Het saldo van vlottende schulden en vlottende middelen wordt afgezet tegen het begrotingstotaal. Dit betekent voor ons dat het maximale saldo in 2026 € 2,3 mln. mag bedragen.

22

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

5

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen

6

Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

Rente risiconorm

5.7 Personele ontwikkelingen

Ter beperking van het renterisico op vaste schuld is er een rente risiconorm vastgesteld. De rente risiconorm schrijft voor welk deel van de lange termijn leningen (> 1 jaar) maximaal vernieuwd mag worden in een begrotingsjaar. Voor gemeenschappelijke regelingen zoals OD Drenthe is dit vastgesteld op 20% van het begrotingstotaal. Het renterisico op de vaste schuld in een jaar wordt als volgt berekend: de som van het bedrag aan herfinanciering en het bedrag aan renteherziening op de vaste schuld. Er is in 2026 geen sprake van herfinanciering omdat geen leningen worden aangegaan.

We starten 2025 met 200 fte vaste medewerkers en 27 fte inhuur, wat neerkomt op totaal 227 fte bezetting. De komende jaren laten nog geen grote uitstroom zien als gevolg van pensionering. Wij verwachten dat eind 2025 de gewenste formatieve groei volledig gerealiseerd is. Vanuit die stabiliteit en rust kan de focus meer gericht worden op beperken van uitstroom en uitval. Een toelichting op de verdeling van ons personeel over de verschillende clusters in relatie tot de totale opgave in 2026, volgt in het Jaarprogramma 2026. In het kader van de versterking van het VTH-stelsel zijn de kwaliteitscriteria voor ‘kritieke massa’ (deskundigheid en ervaring) daarbij een belangrijk instrument.

5.6 Paragraaf bedrijfsvoering Bedrijfsvoering ondersteunt de andere programma’s in het voorzien van verschillende diensten als personeelszaken, informatievoorziening, administratie, communicatie, sturing, planning en control. De bedrijfsvoeringsopgaven zijn de afgelopen jaren opgenomen in een Ontwikkelprogramma. Hiermee is een deel van de basis op orde gebracht, is de professionalisering van de financiële functie tot beheersbaar niveau gebracht en groeit jaarlijks ons zelflerend vermogen. Het definitief vaststellen van de U&H-strategie in 2025 kan gevolgen hebben voor de uitvoering van de bedrijfsvoering in 2026. Begin 2025 is besloten om een versnelling door te voeren in een aantal thema's. Het thema rolbeschrijvingen wordt versneld afgerond. De beschrijving van de functies wordt ingedeeld in het HR21 profiel. Ten tweede worden de teamplannen en dashboard ook versneld. Procesoptimalisatie wordt als een apart project opgepakt in 2025. Koerssessies zullen zorgen voor uitlijning van de besturingsfilosofie met betrekking tot strategieontwikkelingen en programmering. Tot slot wordt het organisatie reglement geactualiseerd. Daarnaast is er aandacht voor de inrichting van het wendbare deel van onze organisatie, het benodigde leiderschapsprofiel, projectmatig en programmatisch werken, en teamontwikkeling.

Vanaf 2026 komen de thema's ‘een lerende organisatie’ en ‘een open en veilige cultuur’ nader aan de orde.

23

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

5

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen

6

Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

6 Financiële Begroting In dit hoofdstuk beschrijven we enkele ontwikkelingen die financiële doorwerking kunnen hebben op onze taakuitvoering. We blijven daarbij kritisch kijken naar mogelijke kostendrijvers en zetten in op sober en doelmatig werken.

6.1 Opzet Begroting De Begroting is in overeenstemming met het BBV opgesteld, waarbij alle benodigde paragrafen en voorgeschreven onderdelen zijn opgenomen.In de exploitatiebegroting is een nadere specificatie van de budgetten opgenomen. Zo is er bijvoorbeeld onderscheid gemaakt naar personeels- en inhuurbudgetten voor het primair proces en de overhead. De meerjarenbegroting maakt onderdeel uit van de financiële begroting.

24

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

De meerjarenraming 2027 - 2029 is op basis van de geldende normen geïndexeerd. De uitgangspunten die leiden tot de Begroting 2026 bestaan uit:

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

✓ De uitgangspunten van de Begroting 2025, inclusief de Begrotingswijziging

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen

✓ ✓

4

5

6

Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten

✓ ✓

✓ ✓ ✓

✓

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

✓

BEDRAGEN

Begrotings-

2026

2027

2028

2029

Jaarrekening

wijziging

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

Programma Milieu

24.939

26.595

27.963

29.495

30.755

31.954

Programma Leges

244

200

200

200

200

200

Overhead

230

249

280

287

293

299

Algemene dekkingsmiddelen Heffing VPB

250

0

0

0

0

0

0

(€ x1.000)

2025; Het gewogen indexcijfer (4,58%) door toepassing van de index loonvoet sector overheden de prijsindex netto materiële overheidsconsumptie; Een productiviteitsnorm van 1.331 uur per FTE, waarbij rekening gehouden is met een ziekteverzuimpercentage van 6,5 %; De in 2020 vastgestelde verrekensystematiek voor de deelnemersbijdragen; Jaarlijkse dotatie bestemmingsreserve zaaksysteem van 2026 /m 2028 van € 150.000; Hanteren 0-lijn impact Omgevingswet (huidige 5% meegenomen); Vooralsnog geen wijzigingen als gevolg van herijking Drentse Maat en invoering nieuwe U&H strategie per 2026 (onderlinge verschuivingen tussen deelnemers zijn wel mogelijk); Huisvestingskosten zijn opgenomen voor het nieuw te betrekken pand te Assen op basis van de voorliggende projectbegroting op peildatum maart 2025. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de begrote tekorten voor het jaar 2026 worden gedekt vanuit de opgebouwde bestemmingsreserve van verslagjaar 2024. Een mogelijke bate uit de subsidieregeling voor Robuustheid, waarvoor in 2025 een aanvraag is ingediend, is niet verwerkt in deze Ontwerpbegroting aangezien deze momenteel de status ‘aangevraagd’ heeft. Dat maakt het onzeker of en in welke mate OD Drenthe hieruit baten zal ontvangen ten gunste van het jaar 2026.

Een mogelijke besparing op project Kantoorautomatisering welke wordt opgestart in 2025 is niet opgenomen aangezien de uitkomsten hiervan nog onduidelijk zijn.

2025

2024

0

0

0

0

0

Bedrag onvoorzien (rente) BATEN TOTAAL

0

0

0

0

0

0

25.663

27.044

28.442

29.981

31.247

32.453

Programma Milieu

16.776

18.047

18.750

19.718

21.112

21.609

192

140

140

140

140

140

7.519

9.198

9.494

10.029

10.411

10.660

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Leges Overhead Algemene dekkingsmiddelen Heffing VPB Bedrag onvoorzien

0

125

125

125

125

125

LASTEN TOTAAL

24.486

27.510

28.509

30.012

31.787

32.534

SALDO VAN BATEN EN LASTEN VÓÓR MUTATIES RESERVES Toevoeging aan reserve Onttrekking reserves SALDO VAN BATEN EN LASTEN NA MUTATIES RESERVES

1.177

-466

-67

-30

-540

-81

-

-

150

150

150

-

-

466

217

180

690

81

1.177

-0

-0

0

0

0

TABEL 8: OVERZICHT VAN DE MEERJARENRAMING

25

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

5

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen

6

Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

De Exploitatiebegroting kan worden gewijzigd in geval van hernieuwde inzichten, te weten werkelijke indexcijfers, toe- en/ of afname van de productie op basis van het nog op te stellen Jaarprogramma 2026, wanneer er een concrete Begroting is voor de projecten 2026, in geval van concretisering van het investeringsbudget of als er zich onvoorziene zaken voordoen. In ieder geval dient sprake te zijn van een gelijkblijvend takenpakket of een gelijkblijvend uitvoeringsniveau. Wijziging in omvang, intensiteit of kwaliteit van de werkzaamheden leidt tot begrotingseffect of herprioritering van taken. Een aantal risico’s die mogelijk substantiële begrotingseffecten meebrengen zijn in deze rapportage reeds benoemd.

Indexatie De posten in de exploitatiebegroting voor het jaar 2026 en de meerjarenraming (2027-2029) zijn geïndexeerd op basis van een inschatting van de directie. Dit is schematisch weergegeven in bijlage A.

6.3 Exploitatiebegroting BEDRAGEN

2024

2025

2026

2027

2028

2029

Jaarrekening

Begrotings-

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

(€ x1.000)

wijziging

Totale baten Deelnemersbijdragen Reguliere deelnemersbijdrage Legesopbrengsten Projectbaten Projectbaten SPUK Financiële baten Inkomsten overige baten Totale lasten Personeelslasten Loonsom primair proces Loonsom overhead Doorbelasting loonkosten Frictiekosten, looncompensatie enz. Inhuur primair proces Inhuur overhead Reiskosten Opleidingen Overige personele kosten Bedrijfsvoeringskosten Packagedeal gem. Emmen en prov. Drenthe Huisvesting en facilitair* Huur zaaksysteem / licentie LOS Overige licentie- en ICT-kosten Overige bedrijfsvoeringskosten Doorbetaalde leges Projectkosten Projectkosten SPUK Financiële lasten

25.663 24.378 24.378 141 103 562 250 230 24.486 20.267 12.429 3.820 -609 92

27.044 26.310 26.310 200 0 260 145 129 27.510 22.629 13.076 4.677 -260 -42

28.442 27.703 27.703 200 0 260 145 135 28.509 23.794 14.088 4.631 -260 -44

29.981 29.495 29.495 200 0 0 145 142 30.012 25.286 15.047 4.631 0 -46

31.247 30.755 30.755 200 0 0 145 148 31.787 26.371 15.654 4.868 0 -48

32.453 31.954 31.954 200 0 0 145 154 32.534 27.502 16.325 5.077 0 -50

2.651 830 344 321 390 3.212 1.823

2.458 1.047 728 434 511 4.077 2.135

2.767 898 801 454 459 3.901 1.146

2.954 898 842 477 482 4.084 1.204

3.074 944 878 498 503 4.245 1.256

3.205 985 916 519 524 4.412 1.310

237 541 611 88 103 562

293 287 700 661 140 0 260 54

1.055 287 686 727 140 0 260 189

1.092 302 721 765 140 0 0 178

1.125 315 752 797 140 0 0 166

1.159 328 784 832 140 0 0 155

125 100 -67

125 200 -30

125 741 -540

125 200 -81

150 217 -0

150 180 0

150 690 0

0 81 0

Onvoorzien 0 125 Incidentele lasten 254 226 Saldo van baten en lasten vóór 1.177 -466 mutatie reserves Toevoeging aan reserve 0 0 Onttrekking reserves 0 466 Saldo van baten en lasten na 1.177 -0 mutatie reserves * Dit betreffen de huisvesting en facilitaire kosten van het nieuwe pand

26

TABEL 9: DE EXPLOITATIEBEGROTING

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

5

6

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting

Hieronder worden de belangrijkste posten toegelicht.

Aanpassing uren Jaarprogramma

6.3.1 Baten

In de Ontwerpbegroting 2026 gaan we uit van continuering van het Jaarprogramma 2025 zijnde 195.025 direct productieve uren. We hanteren daarbij een 0-lijn voor de impact van de Omgevingswet (5% blijft gehandhaafd). De impact van de herijking van de Drentse Maat alsmede de implementatie van de U&H strategie in 2026 zijn thans nog niet in te schatten. We gaan in deze Begroting vooralsnog uit van een nul effect op de gehele begrotingssom, waarbij er wel degelijk een verschuiving kan plaatsvinden in de bijdrage tussen de deelnemers. Voor de urenverdeling per deelnemer wordt verwezen naar bijlage C.

Deelnemersbijdrage De deelnemersbijdrage stijgt ten opzichte van de Begrotingswijziging 2025 met € 1,4 mln. Een specificatie per deelnemer is weergegeven in Bijlage B. De stijging wordt veroorzaakt door de volgende posten:

OMSCHRIJVING Indexering 4,58% incl. loonontwikkeling Reservering zaaksysteem Totaal

BEDRAG

Indirect productieve projecten

1.243K 150K

Vanaf de Begrotingswijziging 2024 zijn de indirect productieve uren apart geprogrammeerd. Dit zijn uren die we besteden aan werkzaamheden en projecten die bijdragen aan het efficiënter en effectiever maken van het primaire proces in de organisatie. Deze manier van ramen is zuiverder (voorheen in de productienorm opgenomen) en biedt meer zicht op de onderdelen die het betreft en de daarbij behorende tijdsbesteding. De indirect productieve uren worden geraamd op 18.000 uur. Het totale aantal productieve uren komt hiermee op 211.045 (193.045 + 18.000).

1.393K

TABEL 10: MUTATIE DEELNEMERSBIJDRAGE

SPUK baten De Specifieke Uitkering Toezicht en Handhaving Energiebesparingsplicht (SPUK) is bedoeld om voor meerdere jaren extra capaciteit voor toezicht en handhaving te realiseren, zodat de organisatie op dit vlak een professionaliseringsslag kan maken. De uitkering loopt tot en met 2026. In 2026 wordt net als in 2025 een jaarlijkse uitkering van € 260K verwacht. Als er vanuit het Rijk geen nieuwe regeling komt zullen na afloop van de uitkering de kosten door de deelnemers zelf worden gedragen.

Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

27

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

5

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen

6

Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

6.3.2 Lasten

Onvoorzien

Personeelslasten

De post ‘onvoorzien’ wordt ten opzichte van voorgaande Begrotingen niet verhoogd en blijft met € 125K gelijk aan de Begrotingswijziging 2025. De afspraken hierover zijn opgenomen in de financiële verordening.

De personeelslasten nemen toe met € 1.165K (zie de exploitatiebegroting). Dit komt voornamelijk door inflatie. Ook zijn er meerkosten opgenomen in verband met het houden van een ronde functiewaardering (€ 160K in 2025 inclusief incidentele advieskosten, vanaf 2026 € 180K structureel). Doordat zowel de Omgevingswet en de organisatiefilosofie van ‘Zo werken wij’ andere vaardigheden vraagt van en bevoegdheden geeft aan de functies is het actualiseren van het loongebouw relevant. Niet alleen om de medewerkers een reële beloning te bieden voor het werk wat zij doen, maar ook om een aantrekkelijk werkgever te blijven.

Bijdrage incidentele aanvullende kosten In de Begrotingswijziging 2025 is rekening gehouden met een bedrag van € 226K aan incidentele lasten, waarvan echter vanuit de bestemmingsreserve een bedrag van € 83K wordt onttrokken. Per saldo blijft dan over € 143K. In de Begroting 2026 is hiervoor € 100K geraamd.

Bedrijfsvoering kosten De bedrijfsvoering kosten dalen ten opzichte van de Begrotingswijziging 2025 met € 176K. Dit wordt veroorzaakt door lagere licentie-en ICT kosten, hogere overige bedrijfsvoeringkosten en de her-rubricering van de huisvestingskosten van het nieuwe pand dat naar verwachting in Q1 2026 wordt betrokken. In totaliteit zijn de huisvestingskosten na onttrekking uit de bestemmingsreserve op hetzelfde niveau als in het Provinciehuis en gemeentehuis Emmen.

28

Inhoudsopgave

6.3.3 Nieuwe uitzettingen vanaf 2026 BEDRAGEN

1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

5

6

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

(€ x1.000)

Zoals vermeld wordt het grootste deel van de extra uitzettingen in de Begroting 2026 veroorzaakt door inflatie. Hiernaast is er één uitzetting die nieuw is ten opzichte van de Begrotingswijziging 2025:

VASTE ACTIVA Immateriële vaste activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa

✓ Reservering zaaksysteem (2026-2028): 150K met € 0,70 effect op uurtarief. VLOTTENDE ACTIVA Uitzetting met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Liquide middelen Overlopende activa

6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming Artikel 20 van het BBV schrijft voor dat in de Begroting een uiteenzetting van de financiële positie, voorzien van toelichting, dient te worden opgenomen. Tevens dient dit ook in meerjarig perspectief te gebeuren. In de volgende paragraaf volgt de uiteenzetting.

TOTAAL ACTIVA VASTE PASSIVA - Algemene reserve - Bestemmingsreserve - Bestemmingsreserve zaaksysteem - Bestemmingsreserve BI-strategie - Bestemmingsreserve MBA - Bestemmingsreserve Huisvesting - Resultaat voor bestemming Eigen vermogen Voorziening voor verlofsaldi Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer

6.4.1 Geprognosticeerde begin- en eindbalans Hiernaast wordt de (geprognosticeerde) begin- en eindbalans weergegeven voor het begrotingsjaar. Tevens wordt de meerjarenraming uiteengezet. Het resultaat na mutatie reserve(s) wordt aan de algemene reserve toegevoegd.

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting

VLOTTENDE PASSIVA Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar Overlopende passiva

Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

TOTAAL PASSIVA

2024

2025

2026

2027

2028

2029

Jaar-

Begrotings-

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

rekening

wijziging

101 101

6.476 6.476

6.081 6.081

5.684 5.684

5.283 5.283

4.880 4.880

10.498

5.500

5.500

5.600

5.700

5.800

1 145 10.644 10.745

250 52 5.802 12.278

250 52 5.802 11.883

250 54 5.904 11.588

250 56 6.006 11.289

250 58 6.108 10.988

637 23

637 23

637 23

559 23

411 23

330 23

-

92

242

392

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

319

102

0

0

0

1.177 1.837 538

1.071 538

1.004 538

974 538

435 538

353 538

-

6.470

6.091

5.712

5.333

4.955

2.375

8.079

7.634

7.225

6.306

5.846

5.436

2.400

2.500

2.500

2.500

2.500

2.935 8.370 10.745

1.799 4.199 12.278

1.750 4.250 11.883

1.863 4.363 11.588

2.483 4.983 11.289

2.642 5.142 10.988

TABEL 11: BALANS

29

Inhoudsopgave

6.4.2 EMU-saldo

2024

2025

2026

2027

2028

2029

Jaar-

Begrotings-

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

BEDRAGEN (€ x1.000)

rekening

wijziging

1. Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q.ontttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)

1.177

-466

-67

-30

-540

-81

1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

In dit overzicht is het EMU-saldo opgenomen voor het begrotingsjaar, voorgaande jaren en is eveneens de meerjarenraming uiteengezet.

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

Jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume

2. Mutatie (im)materiële vaste activa

89

6.405

395

398

401

403

3. Mutatie voorzieningen

146

0

0

0

0

0

4. M  utatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie)

0

0

0

0

0

0

De Begroting dient de jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbare volume weer te geven. In ons geval geldt dat alle arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een vergelijkbaar volume in de Begroting zijn opgenomen. Dit geldt bijvoorbeeld voor het IKB, aanvullende uitkeringen, tijdelijke loondoorbetalingen en verzekeringspremies. Maar ook voor de wettelijke verlofsaldi van medewerkers, omdat deze binnen twee jaar moeten worden opgemaakt. Voor spaarverlof en bovenwettelijk verlof is een voorziening getroffen.

11. V  erwachte boekwinst bij verkoop effecten en verwacht boekwinst bij verkoop (im)materiële vaste activa

0

0

0

0

0

0

1.412

5.939

328

367

-139

322

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

5

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen

6

Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

BEREKEND EMU-SALDO

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

30

TABEL 12: OVERZICHT VAN HET EMU-SALDO

Inhoudsopgave

Investeringen BEDRAGEN

1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

5

6

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

2024

2025

2026

2027

2028

2029

Jaarrekening

Begrotings-

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

(€ x1.000)

Investeringen met een economisch nut

Algemene reserve Saldo per 1-1 Bij: Resultaat Af: Resultaat Bij: Bijdrage deelnemers resultaat SALDO PER 31-12 Bestemmingsreserve (Doorontwikkeling organisatie) Saldo per 1-1 Bij: Resultaat Af: Resultaat SALDO PER 31-12 Bestemmingsreserve Zaaksysteem Saldo per 1-1 Bij: Resultaat Af: Resultaat SALDO PER 31-12 Bestemmingsreserve BI-strategie Saldo per 1-1 Bij: Resultaat Af: Resultaat SALDO PER 31-12 Bestemmingsreserve MBA Saldo per 1-1 Bij: Resultaat Af: Resultaat SALDO PER 31-12 Bestemmingsreserve Huisvesting Saldo per 1-1 Bij: Resultaat Af: Resultaat SALDO PER 31-12 TOTAAL VAN DE RESERVES

Ten behoeve van de thuiswerkfaciliteiten van onze medewerkers zijn extra bureaustoelen aangeschaft. Deze bureaustoelen zijn eigendom van OD Drenthe en worden in bruikleen uitgegeven. Bij uitdiensttreding worden de stoelen weer ingeleverd. De bureaustoelen zijn door ons geactiveerd op de balans en worden in 3 jaar afgeschreven. In de meerjarenraming houden wij er rekening mee dat afgeschreven activa worden vervangen.

De financiering Het BBV schrijft voor dat tevens aandacht dient te worden geschonken aan de financiering bij de uiteenzetting van de financiële positie. De financiering is nader uitgewerkt in paragraaf 5.5. Reserves In de Jaarrekening 2024 is het voorstel om een deel van het positieve resultaat in vier verschillende bestemmingsreserves te storten (totaal € 877K) en € 300K aan de deelnemers terug te laten vloeien. De algemene reserve blijft ongewijzigd opdat het weerstandsvermogen afdoende robuust is om onverwachte tegenvallers op te kunnen vangen. Op dit moment is de verwachting dat een deel van het eigen vermogen in de jaren 2027 t/m 2029 zal worden gebruikt om het exploitatietekort van de huisvesting te financieren. Hierbij wordt voldoende eigen vermogen blijvend aangehouden om te voldoen aan de robuustheidscriteria. Voor wat betreft de bestemmingsreserve ontwikkelprogramma kan worden gesteld dat deze min of meer overbodig is geworden. De kosten van organisatieontwikkeling worden indien nodig in de Begroting opgenomen. Wij zullen dan ook op korte termijn voorstellen deze reserve op te heffen. Voor het vervangen van het zaaksysteem in de toekomst is besloten om een nieuwe bestemmingsreserve in het leven te roepen, waarin jaarlijks € 150K wordt gestort vanaf 2026.

Op deze wijze drukken de kosten van de aanbesteding van het zaaksysteem minder op de Begroting van één enkel begrotingsjaar.

wijziging

637 0 0 0

637 1.177 1.177 0

637 0 0 0

637 0 78 0

559 0 148 0

411 0 81 0

637

637

637

559

411

330

23 0 0 23

23 0 0 23

23 0 0 23

23 0 0 23

23 0 0 23

23 0 0 23

0 0 0 0

0 92 0 92

92 150 0 242

242 150 0 392

392 150 542 0

0 0 0 0

0 0 0 0

0 18 18 0

0 0 0 0

0 0 0 0

0 0 0 0

0 0 0 0

0 0 0 0

0 65 65 0

0 0 0 0

0 0 0 0

0 0 0 0

0 0 0 0

0 0 0 0 660

0 702 383 319 1.071

319 0 217 102 1.004

102 0 102 0 974

0 0

0 0 0 0 353

0 435

TABEL 13: OVERZICHT VAN DE RESERVES

31

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

5

6

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

Voorzieningen

BEDRAGEN

2024

2025

2026

2027

2028

2029

Saldo per 1-1

36

77

77

77

77

77

Bij:

41

0

0

0

0

0

Af:

0

0

0

0

0

0

SALDO PER 31-12

77

77

77

77

77

77

Saldo per 1-1

356

461

461

461

461

461

Bij:

105

0

0

0

0

0

Af:

0

0

0

0

0

0

SALDO PER 31-12

461

461

461

461

461

461

TOTAAL SALDO 31-12

538

538

538

538

538

538

(€ x1.000)

Wij hebben sinds de uitgave van de Jaarrekening 2017 een voorziening gevormd voor verlofsparen. Ieder jaar wordt bij het opstellen van de Jaarrekening beoordeeld wat de hoogte van deze voorziening moet zijn. Met ingang van 2024 wordt het bovenwettelijk verlof als voorziening getoond in plaats van verplichting om aan de BBV-eisen te voldoen. In de (meerjarige) Begroting wordt deze post niet structureel meegenomen.

Voorziening voor verlofsparen

Voorziening voor bovenwettelijk verlof

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen

TABEL 14: OVERZICHT VAN VOORZIENINGEN

Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

32

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

5

6

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering 2024

2025

2025 BW

2026

2027

2028

2029

Loonvoet sector overheid

4,7%

4,9%

4,8%

4,8%

5,4%

4,5%

n.n.b.

Prijs netto materiële overheidsconsumptie

3,0%

2,4%

2,7%

2,6%

2,6%

2,4%

n.n.b.

Gewogen index (90% loonvoet/ 10% materiele overheidsconsumptie)

4,5%

4,7%

4,6%

4,6%

5,1%

4,3%

4,3%

INDEX

TABEL 15: INDEXERINGEN

Het jaar 2029 is niet opgenomen in de macro-economische verkenning van het CPB en daarom is voor de meerjarenbegroting nu uitgegaan van hetzelfde indexcijfer als 2028. Bron: Macro-economische verkenning 2024, publicatie 17-09-2024 (CPB) voor de jaren 2025-2028

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

33

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Overzicht meerjarenbegroting BEGROTINGSWIJZIGING 2025

BEGROTING 2026

BEGROTING 2027

BEGROTING 2028

BEGROTING 2029

Gemeente Aa en Hunze

€ 1.196.512

€ 1.260.021

€ 1.343.884

€ 1.401.281

€ 1.455.923

Gemeente Assen

€ 1.757.874

€ 1.851.179

€ 1.974.387

€ 2.058.714

€ 2.138.991

Gemeente Borger-Odoorn

€ 1.319.314

€ 1.389.341

€ 1.481.811

€ 1.545.100

€ 1.605.349

Gemeente Coevorden

€ 2.172.869

€ 2.288.201

€ 2.440.497

€ 2.544.731

€ 2.643.960

Gemeente Emmen

€ 4.779.855

€ 5.033.561

€ 5.368.579

€ 5.597.872

€ 5.816.155

Gemeente Hoogeveen

€ 2.013.442

€ 2.120.312

€ 2.261.433

€ 2.358.020

€ 2.449.968

Gemeente Meppel

€ 1.685.701

€ 1.775.175

€ 1.893.325

€ 1.974.189

€ 2.051.170

Gemeente Midden-Drenthe

€ 1.996.072

€ 2.102.020

€ 2.241.924

€ 2.337.677

€ 2.428.832

Gemeente Noordenveld

€ 1.115.721

€ 1.174.942

€ 1.253.142

€ 1.306.664

€ 1.357.616

Gemeente Tynaarlo

€ 1.216.575

€ 1.281.149

€ 1.366.418

€ 1.424.778

€ 1.480.336

Bijlage A Indexering

Gemeente Westerveld

€ 1.295.885

€ 1.364.668

€ 1.455.496

€ 1.517.661

€ 1.576.840

Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting

Gemeente De Wolden

€ 1.574.882

€ 1.658.475

€ 1.768.857

€ 1.844.406

€ 1.916.326

Provincie Drenthe

€ 4.185.038

€ 4.403.779

€ 4.645.066

€ 4.843.457

€ 5.032.323

€ 26.309.740

€ 27.702.823

€ 29.494.820

€ 30.754.548

€ 31.953.791

5

6

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

DEELNEMER

Totaal

TABEL 16: OVERZICHT MEERJARENBEGROTING

34

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

5

6

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering

Begrotingswijziging 2025 versus Begroting 2026 DEELNEMER

BEGROTINGS-WIJZIGING 2025

BEGROTING 2026

VERSCHIL

Gemeente Aa en Hunze

€ 1.196.512

€ 1.260.021

€ 63.509

Gemeente Assen

€ 1.757.874

€ 1.851.179

€ 93.305

Gemeente Borger-Odoorn

€ 1.319.314

€ 1.389.341

€ 70.027

Gemeente Coevorden

€ 2.172.869

€ 2.288.201

€ 115.332

Gemeente Emmen

€ 4.779.855

€ 5.033.561

€ 253.707

Gemeente Hoogeveen

€ 2.013.442

€ 2.120.312

€ 106.870

Gemeente Meppel

€ 1.685.701

€ 1.775.175

€ 89.474

Gemeente Midden-Drenthe

€ 1.996.072

€ 2.102.020

€ 105.948

Gemeente Noordenveld

€ 1.115.721

€ 1.174.942

€ 59.221

Gemeente Tynaarlo

€ 1.216.575

€ 1.281.149

€ 64.574

Gemeente Westerveld

€ 1.295.885

€ 1.364.668

€ 68.783

Gemeente De Wolden

€ 1.574.882

€ 1.658.475

€ 83.592

Provincie Drenthe

€ 4.185.038

€ 4.403.779

€ 218.742

€ 26.309.740

€ 27.702.823

€ 1.393.083

Totaal

TABEL 17: OVERZICHT DEELNEMERSBIJDRAGE

Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

35

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

5

6

Specificatie deelnemersbijdrage 2026 DEELNEMER

BEGROTINGSWIJZIGING 2025

INFLATIE EN CAO ONTWIKKELINGEN

RESERVERING ZAAKSYSTEEM

OVERIGE WIJZIGINGEN

BEGROTING 2026

VERSCHIL

Gemeente Aa en Hunze

€ 1.196.512

€ 56.540

€ 6.823

€-

€ 1.259.874

€ 63.362

Gemeente Assen

€ 1.757.874

€ 83.066

€ 10.023

€-

€ 1.850.963

€ 93.090

Gemeente Borger-Odoorn

€ 1.319.314

€ 62.343

€ 7.523

€-

€ 1.389.180

€ 69.865

Gemeente Coevorden

€ 2.172.869

€ 102.676

€ 12.390

€-

€ 2.287.935

€ 115.066

Gemeente Emmen

€ 4.779.855

€ 225.866

€ 27.255

€-

€ 5.032.976

€ 253.121

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen

Gemeente Hoogeveen

€ 2.013.442

€ 95.143

€ 11.481

€-

€ 2.120.065

€ 106.623

Gemeente Meppel

€ 1.685.701

€ 79.656

€ 9.612

€-

€ 1.774.968

€ 89.268

Gemeente Midden-Drenthe

€ 1.996.072

€ 94.322

€ 11.382

€-

€ 2.101.776

€ 105.704

Gemeente Noordenveld

€ 1.115.721

€ 52.722

€ 6.362

€-

€ 1.174.805

€ 59.084

Gemeente Tynaarlo

€ 1.216.575

€ 57.488

€ 6.937

€-

€ 1.281.000

€ 64.425

Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Gemeente Westerveld

€ 1.295.885

€ 61.235

€ 7.389

€-

€ 1.364.509

€ 68.625

Gemeente De Wolden

€ 1.574.882

€ 74.419

€ 8.980

€-

€ 1.658.282

€ 83.399

Provincie Drenthe

€ 4.185.038

€ 197.607

€ 23.845

€-

€ 4.406.489

€ 221.451

€ 26.309.740

€ 1.243.083

€ 150.000

€0

€ 27.702.823

€ 1.393.083

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

Bijlage A Indexering

Totaal

TABEL 18: SPECIFICATIE DEELNEMERSBIJDRAGE

Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

36

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

5

6

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren) DEELNEMER Gemeente Aa en Hunze

BASISUREN 2026

EXTRA OPDRACHTEN

COMPLEXE VTH TAKEN

INDIRECTE UREN

UREN JP 2025

TOTAAL UREN BEGROTING 2026

SPUK

8.511

125

250

820

9.706

-107

9.599

12.830

225

0

1.205

14.260

-157

14.103

Gemeente Borger-Odoorn

9.173

125

500

904

10.702

-118

10.584

Gemeente Coevorden

14.762

125

1.250

1.489

17.626

-194

17.432

Gemeente Emmen

33.698

1.050

750

3.276

38.774

-428

38.347

Gemeente Hoogeveen

14.078

125

750

1.380

16.333

-180

16.153

Gemeente Meppel

11.269

250

1.000

1.155

13.674

-151

13.524

Gemeente Midden-Drenthe

14.049

125

650

1.368

16.192

-179

16.014

Gemeente Noordenveld

8.061

125

100

765

9.051

-100

8.951

Gemeente Tynaarlo

8.810

125

100

834

9.869

-109

9.760

Gemeente Westerveld

9.399

125

100

888

10.512

-116

10.396

Gemeente De Wolden

11.071

125

500

1.079

12.775

-141

12.635

Provincie Drenthe

27.864

1.600

1.250

2.835

33.549

0

33.549

Totaal

183.575

4.250

7.200

18.000

213.025

-1.980

211.045

Gemeente Assen

TABEL 19: OVERZICHT UREN JAARPROGRAMMA DEELNEMERS

37

Inhoudsopgave 1

Begroting 2026 in één oogopslag

2

De bestuurlijke behandeling

3

Actuele ontwikkelingen 3.1 Beleidsmatige ontwikkelingen 3.2 Organisatorische ontwikkelingen 3.3 Financiële ontwikkelingen

Onze professionals werken dagelijks met trots en passie aan uw milieudoelen voor een schoner en veiliger Drenthe. We hebben de unieke expertise ervoor in huis. Zo dragen we bij aan het verbeteren van de Drentse omgevingskwaliteit. En zorgt Omgevingsdienst Drenthe voor een veilige, duurzame en gezonde leefomgeving.

4

De programma's 4.1 Overzicht baten en lasten 4.2 Programma milieu 4.3 Leges 4.4 Algemene dekkingsmiddelen, overhead, vennootschapsbelasting, onvoorzien

Wij beoordelen milieueffecten van ruimtelijke plannen, zo geven we geluidsadvies bij een nieuwe weg of woonwijk. We helpen daarnaast gemeenten en provincie met het uniform opstellen van milieuregels in het Omgevingsplan. En we ondersteunen hen met juridische expertise, bijvoorbeeld bij een bezwaar op een geweigerde Omgevingsvergunning. Zo beschermen we het milieu tot aan de rechtbank of Raad van State.

5

6

De bestuurlijke behandeling 5.1 Paragraaf leges/lokale heffingen 5.2 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen 5.3 Paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing 5.4 Paragraaf financiële kengetallen 5.5 Paragraaf financiering 5.6 Paragraaf bedrijfsvoering 5.7 Personele ontwikkelingen Financiële begroting 6.1 Opzet Begroting 6.2 Meerjarenraming overzicht baten en lasten 6.3 Exploitatiebegroting 6.4 Uiteenzetting van de financiële positie en meerjarenraming

Bijlage A Indexering Bijlage B Deelnemersbijdrage Meerjarenbegroting Bijlage C Specificatie Jaarprogramma deelnemers (uren)

We handelen vergunningsaanvragen- en meldingen af die impact hebben op de ruimte om ons heen. Zo controleren we saneringsmeldingen voor historische verontreinigingen. Daarnaast leveren we inzet bij de verwijdering van asbest. Bedrijven die milieubelastende activiteiten uitvoeren controleren we. We houden toezicht op de verwerking van grond, bagger en bouwstoffen om de schone bodem in Drenthe te beschermen. We zien dat toezicht naleving bevorderd en dat daarmee milieurisico’s worden beperkt. Wist u dat een vooraankondiging vaak al voldoende effect heeft om overtredingen ongedaan te maken? Samen met de Veiligheidsregio Drenthe hebben we een taak bij rampen- en crisisbestrijding. We zijn op locatie aanwezig voor controles omgevingsveiligheid wanneer sprake is van het transport van gevaarlijke stoffen. Maar ook controle van vuurwerkopslagen behoort tot onze taak. Bij de aanpak van milieucriminaliteit werken we nauw samen met partners als het waterschap en de politie. Denk aan mestfraude of afvaldumpingen. Onze piketmedewerkers gaan af op diverse meldingen. Doordat we datagedreven werken hebben we exacte kaarten en actuele gegevens in onze systemen. We organiseren lokale bijeenkomsten om bedrijven te informeren over de regels onder de Omgevingswet. En om uitleg te geven over risico’s, bijvoorbeeld zorgwekkende stoffen die niet in het grondwater mogen komen.

Zichtbaar in de regio aanwezig zijn helpt preventief. Het delen van onze kennis vergroot de bewustwording en verbetert het onderlinge begrip. Circulariteit en duurzaamheid zijn omgevingsthema’s die vandaag in de krant staan maar ook volgende generaties raken. We monitoren daarom continu de Drentse luchtkwaliteit. Bij geurklachten treden onze toezichthouders op. We reageren nauwgezet op klachten van inwoners zoals lichthinder. En we helpen bedrijven met advies over energiebesparende maatregelen.

38

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15665799/1