Bijlage 3 - Begroting 2023
Tekst van het document
3.5 Paragraaf verbonden partijen Het recreatieschap is deelnemer aan de bedrijfsvoeringsorganisatie RMN, de uitvoeringsorganisatie voor twee recreatieschappen. Recreatie Midden Nederland (RMN) Vestigingsplaats
Utrecht
Rechtsvorm
Gemeenschappelijke regeling – bedrijfsvoeringsorganisatie (BVO)
Doelstelling/Publiek belang
Het bieden van een op de behoefte van de recreatieschappen afgestemd uitvoeringsapparaat en het vervullen van de daarmee samenhangende rol van werkgever, alsmede het bevorderen van de onderlinge afstemming tussen de recreatieschappen van de uit te voeren werkzaamheden
Zeggenschap / bestuurlijk belang
Het bestuur van RMN bestaat uit 3 leden en een secretaris. Namens SGL heeft dhr. V.J.H. Molkenboer zitting in het bestuur van RMN.
Samenwerkingspartners
RMN kent drie deelnemers: recreatieschap Stichtse Groenlanden, Plassenschap Loosdrecht e.o. en provincie Utrecht.
Financieel belang
Deelnemers financieren via een deelnemersbijdrage de kosten van RMN en zijn gezamenlijk aansprakelijk voor eventuele tekorten.
Risico's / weerstandsvermogen
Er zijn geen materiële risico’s die effect hebben op de begroting van SGL. Alle kosten van RMN worden doorbelast aan de deelnemende schappen.
Kerncijfers
Bedragen in €
31-12-2020
31-12-2021
0
0
Vreemd Vermogen
1.462.162
1.845.428
Resultaat
0
0
Eigen vermogen
Overige informatie / website
https://www.recreatiemiddennederland.nl
23
FINANCIËLE BEGROTING
4 Overzicht baten en lasten per programma en toelichting Programma
Realisatie 2021
Begroting 2023
Begroting 2022
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Lasten Programma 1 Beheer en onderhoud
3.942.388
1.680.000
3.416.798
3.482.140
3.548.788
3.616.769
Programma 2 Toezicht en handhaving Programma 3 Ontwikkeling
349.030
562.000
886.067
903.788
921.864
940.301
49.153
24.000
116.225
118.550
120.920
123.339
1.129.943
2.114.000
1.273.160
1.397.109
1.455.574
1.474.578
2.559.383
3.859.000
1.460.854
1.481.657
1.078.872
1.100.508
2.559.383
3.368.300
1.030.154
1.050.757
1.071.772
1.093.208
7.100
7.300
Programma 4 Exploitatie Programma 5 Algemeen (incl. overhead)
• • •
Waarvan Overhead Waarvan bedrag onvoorzien Transitie RMN
Totaal lasten
0
6.700
7.200
7.400
0 8.029.897
484.000 8.239.000
423.500 7.153.104
423.500 7.383.244
0 7.126.018
0 7.255.495
2.725.651
1.408.000
3.477.062
3.546.603
3.617.535
3.689.886
241.309
455.000
901.695
919.729
938.124
956.886
33.983
19.000
118.275
120.640
123.053
125.514
2.181.075
3.082.000
2.555.812
2.606.928
2.659.067
2.712.248
1.782.281
2.885.118
0
0
0
0
1.782.281
2.123.000
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Baten Programma 1 Beheer en onderhoud Programma 2 Toezicht en handhaving Programma 3 Ontwikkeling Programma 4 Exploitatie Programma 5 Algemeen (incl. overhead) • Waarvan Overhead
•
Waarvan bedrag onvoorzien
•
Transitie RMN
Totaal baten Saldo van baten en lasten
0
762.118
6.964.299 -1.065.598
7.849.118 -389.882
0 7.052.844 -100.260
0 7.193.901 -189.343
7.337.779 211.761
0 7.484.535 229.039
2.145.629
611.000
603.228
585.436
250.397
242.611
558.273 1.587.356
1.331.000 -720.000
470.715 132.513
363.195 222.241
428.602 -178.205
437.423 -194.812
521.758
-1.109.882
32.253
32.898
33.556
34.227
Mutaties reserves Onttrekkingen aan reserves Toevoegingen aan reserves Totaal mutaties reserves Geraamd resultaat (positief bedrag = overschot)
De baten, lasten en mutaties in reserves zijn gebaseerd op de beleidsinhoudelijke doelstellingen zoals per programma opgenomen in het programmaplan. Voor een nadere toelichting verwijzen wij daarom naar de individuele programma’s in het programmaplan. Het grote verschil in de verdeling tussen de programma’s tussen begrotingsjaar 2022 en 2023 ontstaat door een andere labeling van kosten door SBB (2023) in vergelijking met RMN (2022). 24
5 Overzicht incidentele baten en lasten 5.1 Overzicht incidentele baten en lasten en toelichting Op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) en de notitie Incidentele baten en lasten van de Commissie BBV is het verplicht een overzicht op te nemen van de incidentele baten en lasten in de begroting inclusief een toelichting op de belangrijkste posten hieruit.
Totaal lasten exclusief mutaties reserves Totaal incidentele lasten exclusief mutaties reserves Totaal structurele lasten exclusief mutaties reserves Totaal baten exclusief mutaties reserves Totaal incidentele baten exclusief mutaties reserves Totaal structurele baten exclusief mutaties reserves Totaal stortingen in reserves Totaal incidentele stortingen in reserves Totaal structurele stortingen in reserves Totaal onttrekkingen uit reserves Totaal incidentele onttrekkingen uit reserves Totaal structurele onttrekkingen uit reserves
2023
2024
2025
2026
7.153.104
7.383.244
7.126.018
7.255.495
350.000
350.000
-
-
6.803.104
7.033.244
7.126.018
7.255.495
7.052.844
7.193.901
7.337.779
7.484.535
125.000
125.000
125.000
125.000
6.927.844 470.715 125.000 345.715 603.228 350.000 253.228
7.068.901 363.195 125.000 238.195 585.436 350.000 235.436
7.212.779 428.602 125.000 303.602 250.397 0 250.397
7.359.535 437.423 125.000 312.423 242.611 0 242.611
Onderstaand zijn de belangrijkste incidentele baten, lasten en reservemutaties (groter dan € 10.000) toegelicht: • •
Storting ontwikkelreserve 2023 t/m 2026: € 125.000 Onttrekking bestemmingsreserve transformatie 2023 en 2024: € 350.000
5.2 Presentatie van het structureel begrotingssaldo Om inzicht te bieden in het structureel begrotingssaldo is onderstaand opgenomen wat het effect is van de incidentele baten en lasten op de begroting 2022-2025. Dit overzicht is gebaseerd op het modeloverzicht zoals geadviseerd door de Commissie BBV in de notitie Incidentele baten en lasten.
Saldo van baten en lasten Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves Begrotingssaldo na bestemming Waarvan incidentele baten en lasten (saldo) Structureel begrotingssaldo (positief = overschot)
2023
2024
2025
2026
-100.260
-189.343
211.761
229.039
132.513 225.000 225.000
222.241 225.000 225.000
-178.205 -125.000 -125.000
-194.812 -125.000 -125.000
25
6 Uiteenzetting van de financiële positie 6.1 Financiële gevolgen bestaand en nieuw beleid De begroting 2023 is een beleidsarme begroting, derhalve is er voor gekozen geen nieuw beleid in de begroting 2023 te verwerken. De begroting 2023 is daarmee volledig gebaseerd op bestaand beleid.
6.2 Geprognosticeerde begin- en eindbalans van het begrotingsjaar Realisatie 2021
(Bedragen in €) Activa Immateriële vaste activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa Totaal vaste activa
2025
2026
168.549 92.000 42.800 0 0 6.595.814 6.916.828 7.544.861 7.381.769 6.773.823 94.312 47.800 47.800 47.800 47.800 6.858.675 7.056.628 7.635.461 7.429.569 6.821.623
0 6.475.486 47.800 6.523.286
Voorraden Uitzettingen Liquide middelen Overlopende activa Totaal vlottende activa Totaal generaal activa
205.999 3.783.981 268.994 86.192 4.345.166 11.203.841
205.999 1.245.000 358.400 794.800 2.604.199 9.660.827
0 1.245.000 358.400 94.800 1.698.200 9.333.661
0 1.245.000 358.400 94.800 1.698.200 9.127.769
0 1.245.000 358.400 94.800 1.698.200 8.519.823
0 1.245.000 358.400 94.800 1.698.200 8.221.486
Eigen vermogen Voorzieningen Vaste schulden Totaal vaste passiva
3.544.856 1.711.505 3.057.685 8.314.046
3.154.974 1.543.308 2.807.685
3.054.714 1.259.737 2.885.493
2.865.372 1.118.835 3.502.266
3.077.133 846.868 3.112.078
3.306.172 683.625 2.721.889
7.505.967
7.199.944
7.486.473
7.036.078
6.711.686
Vlottende schulden Overlopende passiva Totaal vlottende passiva Totaal generaal passiva
1.036.223 1.928.460 1.907.316 1.414.896 1.853.572 226.400 226.400 226.400 2.889.795 2.154.860 2.133.716 1.641.296
1.257.345 226.400 1.483.745
1.283.401 226.400 1.509.801
11.203.841
8.519.823
8.221.486
2022
2023
2024
Passiva
9.660.827
9.333.661
9.127.769
6.3 EMU-saldo Het (EMU-saldo) is het saldo van de inkomsten en uitgaven van de overheid. Decentrale overheden moeten inzicht geven in de berekening van hun aandeel in dit EMU-saldo. Deze informatie wordt middels enquêtes aangeleverd bij het CBS. Voor de EMU-enquête worden de gemeenten, de provincies en de waterschappen integraal waargenomen. Bij de gemeenschappelijke regelingen wordt een deelwaarneming gedaan. Een gemeenschappelijke regeling valt binnen de deelwaarneming indien het totaal aan baten of lasten op de exploitatierekening groter is dan 20 miljoen euro. Omdat het begrotingstotaal van het Recreatieschap onder deze grens van €20 miljoen ligt is toelichting van het EMU saldo niet verplicht en derhalve niet opgenomen.
26
6.4 Meerjaren investeringsbegroting In de begroting is tevens een meerjaren investeringsbegroting opgenomen. Deze begroting is gebaseerd op de netto investering (investering -/- eventueel van derden ontvangen specifieke bijdrage/subsidie). Op investeringen wordt afgeschreven vanaf het jaar volgend op het jaar van ingebruikname van het activum. Omschrijving Investeringen 20 jaar Investeringen 15 jaar Investeringen 8 jaar Investeringen 7 jaar Investeringen 5 jaar Subtotaal werkgebied Stichtse Groenlanden
Investeringen 40 jaar Investeringen 30 jaar Investeringen 20 jaar Investeringen 15 jaar Investeringen 10 jaar Investeringen 8 jaar Investeringen 5 jaar Subtotaal werkgebied Vinkeveense Plassen Totaal per jaarschijf
2023 35.762 23.765 168.316 7.349 33.563 268.755
2024 106.329
2025 46.859
144.429
49.293
250.758
96.152
153.332 5.666
26.009
2026 127.869
127.869
182.768 137.770 11.666 43.748 542.332 41.880 10.833 970.997
3.683 304.340
27.993 3.757 57.759
349.707
1.239.752
555.098
153.911
477.576
318.582
141.659 31.125
6.5 Stand en verloop van de reserves en voorzieningen Reserves zijn middelen die onder het eigen vermogen vallen en waarvan het algemeen bestuur over de inzet kan besluiten. Onderstaand is per reserve het verloop gedurende de begrotingsperiode weergegeven.
27
6.5.1
Werkgebied Stichtse Groenlanden
Naam reserve Algemene reserve Subtotaal algemene reserve Reserve natuurontwikkeling fietspaden Reserve inrichting 't Waal / Honswijkerplas Herplantfonds Nedereindseplas Reserve MVP rioolpomp Reserve fietspad Nieuw Wulven Calamiteiten fonds Reserve ontwikkelplan Maarsseveense Plassen Reserve ontwikkelplan komende jaren Reserve boomveiligheid Reserve heemstede noord Strategische keuzes reserve Bestemmingsreserve inspecties Bestemmingsreserve transformatie SBB Subtotaal bestemmingsreserves Gerealiseerd resultaat Totaal eigen vermogen
Saldo Saldo Saldo Saldo Saldo eind 2022 Bij 2023 eind 2023 Bij 2024 eind 2024 Bij 2025 eind 2025 Bij 2026 eind 2026 Af 2023 Af 2024 Af 2025 Af 2026 780.005 780.005 32.253 32.253 32.898 65.151 33.556 98.707 780.005 780.005 32.253 32.253 32.898 65.151 33.556 98.707 45.378 45.378 45.378 45.378 45.378 939.238
50.000
65.000
924.238
50.000
65.000
909.238
-
50.000
859.238
-
50.000
809.238
14.386 885 34.904 48.900 518.849
-
885 5.817 23.420
14.386 29.087 48.900 495.429
-
5.817 23.420
14.386 23.270 48.900 472.009
-
5.800 23.420
14.386 17.470 48.900 448.589
-
5.800 23.420
14.386 11.670 48.900 425.169
209.356
125.000
-
334.356
125.000
-
459.356
125.000
-
584.356
125.000
-
709.356
16.000 84.849 4.500 184.919 461.650
105.580 -
3.100 99.541 230.825
16.000 84.849 1.400 190.958 230.825
105.580 -
1.400 101.180 230.825
16.000 84.849 195.358 -
105.580 -
106.977 -
16.000 84.849 193.961 -
105.580 -
112.311 -
16.000 84.849 187.230 -
2.563.814 -780.005
280.580 812.258
428.588 -
2.415.806 32.253
280.580 32.898
427.642 32.253
2.268.744 32.898
230.580 33.556
186.197 32.253
2.313.127 33.556
230.580 34.227
191.531 33.556
2.352.176 34.227
2.563.814
1.092.838
1.208.593
2.448.059
345.731
459.895
2.333.895
297.034
218.450
2.411.834
298.363
225.087
2.485.110
28
6.5.2
Werkgebied Vinkeveense Plassen
Naam reserve Algemene reserve Subtotaal algemene reserve Reserve Duiken Reserve Vervanging beschoeiingen Reserve uitvoering programma VVP Reserves Entrees gebied Reserve gevolgen verkoop legakkers Bestemmingsreserve inspecties Bestemmingsreserve transformatie SBB Bestemmingsreserve investeringen Subtotaal bestemmingsreserves Gerealiseerd resultaat Totaal eigen vermogen
Saldo Saldo Saldo Saldo Saldo Af 2023 Af 2024 Af 2025 Af 2026 eind 2022 Bij 2023 eind 2023 Bij 2024 eind 2024 Bij 2025 eind 2025 Bij 2026 eind 2026 329.877 329.877 329.877 329.877 23.975 12.533 11.442 412 11.030 11.030 11.491 -461 82.753
-
10.400
72.353
-
10.400
61.953
-
10.400
51.553
-
10.400
41.153
59.385
-
5.000
54.385
-
156
54.229
-
-
54.229
-
-
54.229
139.923 35.517
-
20.300 -
119.623 35.517
-
20.300 -
99.323 35.517
-
20.300 -
79.023 35.517
-
20.300 -
58.723 35.517
11.258 238.350
12.397 -
7.232 119.175
16.423 119.175
12.397 -
7.351 119.175
21.469 -
12.397 -
33.500 -
366 -
12.397 -
8.889 -
3.874 -
-
177.738
-
177.738
70.218
-
247.956
185.625
-
433.581
194.446
-
628.027
591.160 -329.877 591.160
190.135 329.877 520.012
174.640 504.517
606.655 606.655
82.615 82.615
157.794 157.794
531.476 531.476
198.022 198.022
64.200 64.200
665.298 665.298
206.843 206.843
51.080 51.080
821.061 821.061
29
6.5.3
Voorzieningen
Voorzieningen zijn middelen die dienen ter dekking van risico’s en verplichtingen waarvan de omvang redelijkerwijs kan worden ingeschat. Daarnaast kunnen voorzieningen gevormd ter egalisatie van lasten (bijv. groot onderhoud). Onderstaand is per voorziening het verloop gedurende de begrotingsperiode opgenomen: Saldo eind Saldo eind Saldo eind Saldo eind Saldo eind 2026 Naam voorziening Bij 2023 Af 2023 2023 Bij 2024 Af 2024 2024 Bij 2025 Af 2025 2025 Bij 2026 Af 2026 2022 1.114.056 149.722 343.881 919.897 149.722 220.214 849.405 149.722 346.846 652.281 149.722 236.194 565.809 Onderhoudsvoorziening programma A 429.252 - 89.412 339.840 - 70.410 269.430 - 74.843 194.587 - 76.771 117.816 Onderhoudsvoorziening programma B 1.543.308 149.722 433.293 1.259.737 149.722 290.624 1.118.835 149.722 421.689 846.868 149.722 312.965 683.625 Totaal voorzieningen
30
6.6 Baten en lasten per taakveld Conform artikel 7 lid 3 sub c van het BBV is het verplicht een overzicht van de geraamde baten en lasten per taakveld op te nemen in de begroting. Dit overzicht, inclusief de koppeling van taakvelden naar programma’s, is hieronder opgenomen. Taakveld 0.1 Bestuur 0.4 Overhead 0.5 Treasury 1.2 Openbare orde en veiligheid 3.4 Economische promotie 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Totaal van de lasten 0.8 Overige baten en lasten 3.4 Economische promotie 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Totaal van de baten Saldo van baten en lasten 0.10 Mutaties reserves (stortingen) 0.10 Mutaties reserves (onttrekkingen) Totaal mutaties reserves 0.11 Resultaat van de rekening van baten en lasten Gerealiseerd resultaat
Realisatie Begroting 2022 (primair) 2021 61.744 62.200 1.969.331 2.246.100 62.066 382.632 371.800 92.400 2.192 3.937.300 5.551.931 8.029.896 6.709.800 320 1.529 6.962.450 6.757.800 6.964.299 6.757.800 -1.065.597 48.000 352.400 1.587.355 554.300 1.587.355 201.900
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
63.221 1.453.654 7.200 193.831
64.485 1.474.257 7.400 197.708
65.775 1.071.772 7.100 201.662
67.091 1.093.208 7.300 205.695
5.435.198
5.639.394
5.779.709
5.882.202
7.153.104
7.383.244
7.126.018
7.255.495
-
-
-
-
7.052.844
7.193.901
7.337.779
7.484.535
7.052.844 100.260 470.715 603.228 -132.513
7.193.901 189.343 363.195 585.436 -222.241
7.337.779 -211.761 428.602 250.397 178.205
7.484.535 -229.039 437.423 242.611 194.812
521.758
249.900
32.253
32.898
33.556
34.227
521.758
249.900
32.253
32.898
33.556
34.227
31
6.7 Deelnemersbijdrage 2023 De deelnemersbijdrage voor 2023 is als volgt (bedragen in €):
6.7.1 Stichtse Groenlanden
Gemeente Utrecht* Provincie Utrecht* Gemeente Nieuwegein Gemeente Stichtse Vecht4 Gemeente Woerden Gemeente Houten Gemeente IJsselstein Gemeente Lopik Gemeente De Bilt5 Totaal
2022 Deelnemersbijdrage BTW 1.099.974 170.552 993.834 154.095 265.369 41.146 175.800 27.258 220.954 34.259 211.462 32.787 146.729 22.750 60.943 9.449 41.228 6.393 3.216.293 498.689
34,2% 30,9% 8,3% 5,5% 6,9% 6,6% 4,6% 1,9% 1,3% 100,0%
2023 DeelnemersBijdrage 1.324.671 811.013 270.676 179.316 225.373 215.691 149.664 62.162 42.053 3.280.619
BTW 309.854 174.029 61.327 40.628 51.063 48.869 33.909 14.084 9.528 743.291
40,4% 24,7% 8,3% 5,5% 6,9% 6,6% 4,6% 1,9% 1,3% 100,0%
* conform het bestuursbesluit van 29 oktober 2021 heeft er uitruil plaatsgevonden van de financiële bijdrage van gemeente Utrecht en provincie Utrecht ad. € 202.698 en € 55.648 transparantie BTW (conform de uitruil die bij LSD heeft plaatsgevonden in de begroting 2023).
6.7.2 Vinkeveense Plassen
Provincie Utrecht Gemeente Ronde Venen Gemeente Amsterdam
2022 DeelnemersBTW bijdrage 702.279 136.371 495.110 96.142 232.600 45.315 1.429.989 278.587
2023 Deelnemersbijdrage 716.325 505.012 232.600 1.453.937
BTW 158.056 111.430 45.315 314.801
32