CConstaterende datDe Ronde Venen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1d Bijlagen herstelbesluit bp Dorpskernen

Gemeenteraad 30 oktober 2025, gemeente De Ronde VenenBij agendapunt: Raadsvoorstel Herstelbesluit bestemmingsplan Dorpskernen (akkoordstuk)17.523 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Bijlage Staat van Bedrijfsactiviteiten

Lijst van afkortingen in de Staat van Bedrijfsactiviteiten < > = cat. e.d. kl. n.e.g. o.c. p.c. p.o. b.o. v.c. u d

niet van toepassing of niet relevant kleiner dan groter gelijk aan categorie en dergelijke klasse niet elders genoemd opslagcapaciteit productiecapaciteit productieoppervlak bedrijfsoppervlak verwerkingscapaciteit uur dag

w j B C D L Z R

week jaar bodemverontreiniging continu divers luchtverontreiniging zonering op basis van Wet geluidhinder risico (Besluit externe veiligheid inrichtingen mogelijk van toepassing) V Vuurwerkbesluit van toepassing G/P verkeersaantrekkende werking goederenvervoer/personenvervoer: 1. potentieel geringe verkeersaantrekkende werking 2. potentieel aanzienlijke verkeersaantrekkende werking 3. potentieel zeer grote verkeersaantrekkende werking

1

2

SBI-2008

01

-

LANDBOUW EN DIENSTVERLENING TEN BEHOEVE VAN DE LANDBOUW

0112

011, 012, 013, 016

0

Tuinbouw:

0112

0113

4

-

champignonkwekerijen (algemeen)

30

10

30

C

10

30

2

1 G

0112

0113

5

-

champignonkwekerijen met mestfermentatie

100

10

30

C

10

100

3.2

1 G

0112

0163

6

-

bloembollendroog- en prepareerbedrijven

30

10

30

C

10

30

2

1 G

0112

011

7

-

witlofkwekerijen (algemeen)

30

10

30

C

10

30

2

1 G

014

016

0

Dienstverlening ten behoeve van de landbouw:

014

016

1

-

algemeen (onder andere loonbedrijven): b.o. > 500 m²

30

10

50

10

50

3.1

2 G

014

016

2

-

algemeen (onder andere loonbedrijven): b.o. <= 500 m²

30

10

30

10

30

2

1 G

014

016

-

algemeen met opslag bestrijdingsmiddelen > 10 ton: zie SBI-code 51.55

014

016

3

-

plantsoenendiensten en hoveniersbedrijven: b.o. > 500 m²

30

10

50

10

50

3.1

2 G

014

016

4

-

plantsoenendiensten en hoveniersbedrijven: b.o. <= 500 m²

30

10

30

10

30

2

1 G

0142

0162

30

10

30

C

0

30

2

1 G

05

03

0501.1

0311

Zeevisserijbedrijven

100

0

100

C

50

100

3.2

2 G

0501.2

0312

Binnenvisserijbedrijven

50

0

50

C

10

50

3.1

1 G

0502

032

0

Vis- en schaaldierkwekerijen

0502

032

1

-

oester-, mossel- en schelpenteeltbedrijven

100

30

50

C

0

100

3.2

1 G

0502

032

2

-

visteeltbedrijven

50

0

50

C

0

50

3.1

1 G

15

10, 11

-

VERVAARDIGING VAN VOEDINGSMIDDELEN EN DRANKEN

151

101, 102

0

Slachterijen en overige vleesverwerking:

151

101, 102

1

-

slachterijen en pluimveeslachterijen

100

0

100

C

50

151

101

2

-

vetsmelterijen

700

0

100

C

30

151

101

3

-

bewerkingsinrichting van darmen en vleesafval

300

0

100

C

50

151

101

4

-

vleeswaren- en vleesconservenfabrieken: p.o. > 1.000 m²

100

0

100

C

50

151

101

5

-

vleeswaren- en vleesconservenfabrieken: p.o. <= 1.000 m²

50

0

50

C

151

101

6

-

vleeswaren- en vleesconservenfabrieken: p.o. <= 200 m²

30

0

50

KI-stations -

GELUID

GEVAAR

GROOTSTE AFSTAND

01

G G VNG-nr.

VERKEER

INDICES CATEGORIE

AFSTANDEN IN METERS STOF

OMSCHRIJVING GEUR

SBI-1993

Staat van Bedrijfsactiviteiten

D

VISSERIJ- EN VISTEELTBEDRIJVEN R

R

100

3.2

2 G

700

D

5.2

2 G

R

300

4.2

2 G

R

100

3.2

2 G

30

50

3.1

1 G

10

50

3.1

1 G

Staat van Bedrijfsactiviteiten

151

101, 102

7

-

151

108

8

-

GROOTSTE AFSTAND

CATEGORIE

VERKEER

INDICES

STOF

loonslachterijen

AFSTANDEN IN METERS GEUR

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

50

0

50

10

50

3.1

1 G

50

0

50

10

50

3.1

2 G

GEVAAR

SBI-2008

GELUID

SBI-1993

3

152

102

0

vervaardiging van snacks en vervaardiging van kant-en-klaarmaaltijden met p.o. < 2.000 m² Visverwerkingsbedrijven:

152

102

1

-

drogen

700

100

200

C

30

700

5.2

2 G

152

102

2

-

conserveren

200

0

100

C

30

200

4.1

2 G

152

102

3

-

roken

300

0

50

C

0

300

4.2

1 G

152

102

4

-

verwerken anderszins: p.o. > 1.000 m²

300

10

50

C

30

300

4.2

2 G

152

102

5

-

conserveren of verwerken anderszins: p.o. <= 1.000 m²

100

10

50

30

100

3.2

1 G

152

102

6

-

conserveren of verwerken anderszins: p.o. <= 300 m²

50

10

30

10

50

3.1

1 G

1531

1031

0

Aardappelproductenfabrieken:

1531

1031

1

-

vervaardiging van aardappelproducten

300

30

200

1531

1031

2

-

vervaardiging van snacks met p.o. < 2.000 m²

50

10

50

1532,1533

1032, 1039

0

Groente- en fruitconservenfabrieken:

1532,1533

1032, 1039

1

-

jam

50

10

100

C

1532,1533

1032, 1039

2

-

groente algemeen

50

10

100

C

1532,1533

1032, 1039

3

-

met koolsoorten

100

10

100

1532,1533

1032, 1039

4

-

met drogerijen

300

10

1532,1533

1032, 1039

5

-

met uienconservering (zoutinleggerij)

300

1541

104101

0

Vervaardiging van ruwe plantaardige en dierlijke oliën en vetten:

1541

104101

1

-

p.c. < 250.000 ton/jaar

1541

104101

2

-

p.c. >= 250.000 ton/jaar

1542

104102

0

Raffinage van plantaardige en dierlijke oliën en vetten:

1542

104102

1

-

1542

104102

2

-

1543

1042

0

Margarinefabrieken:

1543

1042

1

-

1543

1042

2

-

1551

1051

0

Zuivelproducten fabrieken:

1551

1051

1

-

1551

1051

2

-

C

D

50

R

300

4.2

2 G

50

R

50

3.1

1 G

10

100

3.2

1 G

10

100

3.2

2 G

C

10

100

3.2

2 G

200

C

30

300

4.2

2 G

10

100

C

10

300

4.2

2 G

200

30

100

C

300

50

300

C

p.c. < 250.000 ton/jaar

200

10

100

C

p.c. >= 250.000 ton/jaar

300

10

300

C

p.c. < 250.000 ton/jaar

100

10

200

C

p.c. >= 250.000 ton/jaar

200

10

300

C

Z

gedroogde producten, p.c. >= 1,5 ton/uur

200

100

500

C

geconcentreerde producten, verdampingscapaciteit >= 20 ton/uur

200

30

500

C

30

R

200

4.1

3 G

50

R

300

4.2

3 G

100

R

200

4.1

3 G

200

R

300

4.2

3 G

30

R

200

4.1

3 G

50

R

300

4.2

3 G

Z

50

R

500

5.1

3 G

Z

50

R

500

5.1

3 G

Z

Z

SBI-1993

SBI-2008

STOF

Staat van Bedrijfsactiviteiten

GEUR

4

1551

1051

3

-

melkproductenfabrieken v.c. < 55.000 ton/jaar

50

0

100

C

1551

1051

4

-

melkproductenfabrieken v.c. >= 55.000 ton/jaar

100

0

300

C

1551

1051

5

-

overige zuivelproductenfabrieken

50

50

300

1552

1052

1

Consumptie-ijsfabrieken: p.o. > 200 m²

50

0

100

1552

1052

2

-

10

0

30

1561

1061

0

Meelfabrieken:

1561

1061

1

-

p.c. >= 500 ton/uur

200

100

300

C

100

1561

1061

2

-

p.c. < 500 ton/uur

100

50

200

C

50

1561

1061

Grutterswarenfabrieken

50

100

200

C

50

1562

1062

0

Zetmeelfabrieken:

1562

1062

1

-

p.c. < 10 ton/uur

200

50

200

C

1562

1062

2

-

p.c. >= 10 ton/uur

300

100

300

C

1571

1091

0

Veevoerfabrieken:

1571

1091

1

-

destructiebedrijven

700

30

200

C

50

1571

1091

2

-

beender-, veren-, vis- en vleesmeelfabriek

700

100

100

C

30

1571

1091

3

-

300

100

200

C

30

1571

1091

4

-

700

200

300

C

50

1571

1091

5

-

drogerijen (gras, pulp, groenvoeder, veevoeder) capaciteit < 10 ton/uur water drogerijen (gras, pulp, groenvoeder, veevoeder) capaciteit >= 10 ton/uur water mengvoeder, p.c. < 100 ton/uur

200

50

200

C

1571

1091

6

-

mengvoeder, p.c. >= 100 ton/uur

300

100

300

C

1572

1092

Vervaardiging van voer voor huisdieren

200

100

200

C

30

1581

1071

0

Broodfabrieken, brood- en banketbakkerijen:

1581

1071

1

-

v.c. < 7.500 kg meel/week, bij gebruik van charge-ovens

30

10

30

C

10

1581

1071

2

-

v.c. >= 7.500 kg meel/week

100

30

100

C

30

1582

1072

Banket, biscuit- en koekfabrieken

100

10

100

C

30

1583

1081

0

Suikerfabrieken:

1583

1081

1

-

v.c. < 2.500 ton/jaar

500

100

300

C

1583

1081

2

-

v.c. >= 2.500 ton/jaar

1000

200

700

C

1584

10821

0

Verwerking cacaobonen en vervaardiging chocolade- en suikerwerk:

1584

10821

1

-

500

50

100

cacao- en chocoladefabrieken: p.o. > 2.000 m²

VERKEER

50

R

100

3.2

2 G

50

R

300

4.2

3 G

C

50

R

300

4.2

3 G

C

50

R

100

3.2

2 G

30

2

1 G

R

300

4.2

2 G

R

200

4.1

2 G

4.1

2 G

GEVAAR

CATEGORIE

INDICES GROOTSTE AFSTAND

consumptie-ijsfabrieken: p.o. <= 200 m²

AFSTANDEN IN METERS GELUID

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

Z

0 Z

Z

Z

200

30

R

200

4.1

1 G

50

R

300

4.2

2 G

R

30 Z

Z

D

50

R

700

D

5.2

3 G

700

D

5.2

3 G

300

4.2

2 G

700

5.2

3 G

200

4.1

3 G

300

4.2

3 G

200

4.1

2 G

30

2

1 G

100

3.2

2 G

100

3.2

2 G

100

R

500

5.1

2 G

200

R

1000

5.3

3 G

50

R

500

5.1

2 G

Staat van Bedrijfsactiviteiten

SBI-1993

SBI-2008

1584

10821

2

-

1584

10821

3

-

1584

10821

4

1584

10821

5

1584

10821

6

1585

1073

1586

1083

0

Koffiebranderijen en theepakkerijen:

1586

1083

1

-

1586

1083

2

-

1587

108401

1589

CATEGORIE

VERKEER

30

50

30

100

3.2

2 G

30

10

30

10

30

2

1 G

300

30

50

30

R

300

4.2

2 G

-

suikerwerkfabrieken zonder suikerbranden: p.o. > 200 m²

100

30

50

30

R

100

3.2

2 G

-

suikerwerkfabrieken zonder suikerbranden: p.o. <= 200 m²

30

10

30

10

30

2

1 G

50

30

10

10

50

3.1

2 G

koffiebranderijen

500

30

200

10

500

5.1

2 G

theepakkerijen

100

10

30

10

100

3.2

2 G

Vervaardiging van azijn, specerijen en kruiden

200

30

50

10

200

4.1

2 G

1089

Vervaardiging van overige voedingsmiddelen

200

30

50

30

200

4.1

2 G

1589.1

1089

Bakkerijgrondstoffenfabrieken

200

50

50

50

200

4.1

2 G

1589.2

1089

0

Soep- en soeparomafabrieken:

1589.2

1089

1

-

zonder poederdrogen

100

10

50

10

100

3.2

2 G

1589.2

1089

2

-

met poederdrogen

300

50

50

50

300

4.2

2 G

1589.2

1089

Bakmeel- en puddingpoederfabrieken

200

50

50

30

200

4.1

2 G

1591

110101

Destilleerderijen en likeurstokerijen

300

30

200

C

30

300

4.2

2 G

1592

110102

0

Vervaardiging van ethylalcoholdoorgisting:

1592

110102

1

-

p.c. < 5.000 ton/jaar

200

30

200

C

30

R

200

4.1

1 G

1592

110102

2

-

p.c. >= 5.000 ton/jaar

300

50

300

C

50

R

300

4.2

2 G

10

0

30

C

0

30

2

1 G

300

4.2

2 G

300

4.2

2 G

100

3.2

3 G

200

4.1

2 G

Deegwarenfabrieken

GELUID

GEVAAR

100

-

cacao- en chocoladefabriek en vervaardigen van chocoladewerken met p.o. < 2.000 m² cacao- en chocoladefabriek en vervaardigen van chocoladewerken met p.o. <= 200 m² suikerwerkfabrieken met suikerbranden

G G VNG-nr.

GROOTSTE AFSTAND

INDICES

STOF

AFSTANDEN IN METERS GEUR

OMSCHRIJVING

5

C

1593 t/m 1595 1102 t/m 1104

Vervaardiging van wijn, cider en dergelijke

1596

1105

Bierbrouwerijen

300

30

100

C

50

1597

1106

Mouterijen

300

50

100

C

30

1598

1107

Mineraalwater- en frisdrankfabrieken

10

0

100

16

12

160

120

200

30

50

-

50

R

R

R R

D

D

VERWERKING VAN TABAK Tabakverwerkende industrie

C

30

Staat van Bedrijfsactiviteiten

131

172

132

0

Weven van textiel:

172

132

1

-

172

132

2

-

173

133

174,175

GEUR

STOF

G G VNG-nr.

10

50

100

aantal weefgetouwen < 50

10

10

100

aantal weefgetouwen >= 50

10

30

300

Textielveredelingsbedrijven

50

0

139

Vervaardiging van textielwaren

10

1751

1393

Tapijt-, kokos- en vloermattenfabrieken

176,177

139, 143

Vervaardiging van gebreide en gehaakte stoffen en artikelen

18

14

181

141

Vervaardiging kleding van leer

182

141

Vervaardiging van kleding en –toebehoren (exclusief van leer)

183

142, 151

Bereiden en verven van bont; vervaardiging van artikelen van bont

19

15

191

151, 152

192

151

193

152

20

16

2010.1

16101

2010.2

16102

0

Houtconserveringsbedrijven:

2010.2

16102

1

-

2010.2

16102

2

-

202

1621

203,204,205

162

0

203,204,205

162

1

-

-

-

30

100

3.2

2 G

VERVAARDIGING VAN TEXTIEL Bewerken en spinnen van textielvezels

-

INDICES VERKEER

13

171

AFSTANDEN IN METERS CATEGORIE

17

OMSCHRIJVING

GROOTSTE AFSTAND

SBI-2008

GEVAAR

SBI-1993

GELUID

6

0

100

3.2

2 G

50

300

4.2

3 G

50

10

50

3.1

2 G

0

50

10

50

3.1

1 G

100

30

200

10

200

4.1

2 G

0

10

50

10

50

3.1

1 G

30

0

50

0

50

3.1

1 G

10

10

30

10

30

2

2 G

50

10

10

10

50

3.1

1 G

Lederfabrieken

300

30

100

10

300

4.2

2 G

Lederwarenfabrieken (exclusief kleding en schoeisel)

50

10

30

10

50

3.1

2 G

Schoenenfabrieken

50

10

50

10

50

3.1

2 G

0

50

100

50

100

3.2

2 G

met creosootolie

200

30

50

10

200

4.1

2 G

met zoutoplossingen

10

30

50

10

50

3.1

2 G

100

30

100

10

100

3.2

3 G

Timmerwerkfabrieken, vervaardiging overige artikelen van hout

0

30

100

0

100

3.2

2 G

Timmerwerkfabrieken, vervaardiging overige artikelen van hout, p.o. < 200 m²

0

30

50

0

50

3.1

1 G

Z

VERVAARDIGING VAN KLEDING; BEREIDEN EN VERVEN VAN BONT

VERVAARDIGING VAN LEER EN LEDERWAREN (EXCLUSIEF KLEDING) D

HOUTINDUSTRIE EN VERVAARDIGING ARTIKELEN VAN HOUT, RIET, KURK EN DERGELIJKE Houtzagerijen

Fineer- en plaatmaterialenfabrieken

R

Staat van Bedrijfsactiviteiten

17

2111

1711

2112

1712

0

Papier- en kartonfabrieken:

2112

1712

1

-

2112

1712

2

-

2112

1712

3

-

212

172

2121.2

17212

0

Golfkartonfabrieken:

2121.2

17212

1

-

2121.2

17212

2

-

22

18

-

2221

1811

2222

GEUR

STOF

G G VNG-nr.

10

30

200

100

200

C

p.c. < 3 ton/uur

50

30

50

C

p.c. 3 - 15 ton/uur

100

50

200

C

Z

p.c. >= 15 ton/uur

200

100

300

C

Z

30

30

100

C

p.c. < 3 ton/uur

30

30

100

C

p.c. >= 3 ton/uur

50

30

200

C

Drukkerijen van dagbladen

30

0

100

C

1812

Drukkerijen (vlak- en rotatiediepdrukkerijen)

30

0

100

2222.6

18129

Kleine drukkerijen en kopieerinrichtingen

10

0

2223

1814

A

Grafische afwerking

0

2223

1814

B

Binderijen

30

2224

1813

Grafische reproductie en zetten

2225

1814

223

182

23

19

231

191

2320.1

19201

2320.2

19202

A

2320.2

19202

B

2320.2

19202

C

-

0

30

2

1 G

200

4.1

3 G

VERVAARDIGING VAN PAPIER, KARTON EN PAPIER- EN KARTONWAREN Vervaardiging van pulp

50

R

30

R

50

3.1

1 G

50

R

200

4.1

2 G

100

R

300

4.2

3 G

30

R

100

3.2

2 G

30

R

100

3.2

2 G

30

R

200

4.1

2 G

10

100

3.2

3 G

10

100

3.2

3 G

30

0

30

2

1 P

0

10

0

10

1

1 G

0

30

0

30

2

2 G

30

0

10

10

30

2

2 G

Overige grafische activiteiten

30

0

30

10

30

2

2 G

Reproductiebedrijven opgenomen media

0

0

10

0

10

1

1 G

Cokesfabrieken

1000

700

1000

C

Z

100

R

1000

5.3

2 G

Aardolieraffinaderijen

1500

100

1500

C

Z

1500

R

1500

6

3 G

Smeeroliën- en vettenfabrieken

50

0

100

30

R

100

3.2

2 G

Recyclingbedrijven voor afgewerkte olie

300

0

100

50

R

300

4.2

2 G

Aardolieproductenfabrieken n.e.g.

300

0

200

50

R

300

4.2

2 G

Papier- en kartonwarenfabrieken

-

VERKEER

21

10

Kurkwaren-, riet- en vlechtwerkfabrieken

INDICES CATEGORIE

162902

AFSTANDEN IN METERS GROOTSTE AFSTAND

205

OMSCHRIJVING

GEVAAR

SBI-2008

GELUID

SBI-1993

7

Z

UITGEVERIJEN, DRUKKERIJEN EN REPRODUCTIE VAN OPGENOMEN MEDIA

D

AARDOLIE-/STEENKOOLVERWERKENDE INDUSTRIE; BEWERKING SPLIJT/KWEEKSTOFFEN

D

Staat van Bedrijfsactiviteiten

10

10

100

1500

1500

D

VERKEER

STOF

G G VNG-nr. Splijt- en kweekstoffenbewerkingsbedrijven

INDICES CATEGORIE

210, 212, 244

AFSTANDEN IN METERS GROOTSTE AFSTAND

233

OMSCHRIJVING

GEVAAR

SBI-2008

GELUID

SBI-1993

GEUR

8

6

1 G

24

20

-

VERVAARDIGING VAN CHEMISCHE PRODUCTEN

2411

2011

0

Vervaardiging van industriële gassen:

2411

2011

1

-

luchtscheidingsinstallatie v.c. >= 10 ton/dag lucht

10

0

700

C

100

R

700

5.2

3 G

2411

2011

2

-

overige gassenfabrieken, niet explosief

100

0

500

C

100

R

500

5.1

3 G

2411

2011

3

-

overige gassenfabrieken, explosief

100

0

500

C

300

R

500

5.1

3 G

2412

2012

200

0

200

C

200

R

200

D

4.1

3 G

2413

2012

0

Anorganische chemische grondstoffenfabrieken:

2413

2012

1

-

niet vallend onder 'post-Seveso-richtlijn'

100

30

300

C

300

R

300

D

4.2

2 G

2413

2012

2

-

vallend onder 'post-Seveso-richtlijn'

300

50

500

C

700

R

700

D

5.2

3 G

2414.1

20141

A0

Organische chemische grondstoffenfabrieken:

2414.1

20141

A1

-

niet vallend onder 'post-Seveso-richtlijn'

300

10

200

C

300

R

300

D

4.2

2 G

2414.1

20141

A2

-

vallend onder 'post-Seveso-richtlijn'

1000

30

500

C

700

R

1000

D

5.3

2 G

2414.1

20141

B0

Methanolfabrieken:

2414.1

20141

B1

-

p.c. < 100.000 ton/jaar

100

0

200

C

100

R

200

4.1

2 G

2414.1

20141

B2

-

p.c. >= 100.000 ton/jaar

200

0

300

C

200

R

300

4.2

3 G

2414.2

20149

0

Vetzuren en alkanolenfabrieken (niet synthetische):

2414.2

20149

1

-

p.c. < 50.000 ton/jaar

300

0

200

C

100

R

300

4.2

2 G

2414.2

20149

2

-

p.c. >= 50.000 ton/jaar

500

0

300

C

200

R

500

5.1

3 G

2415

2015

Kunstmeststoffenfabrieken

500

300

500

C

500

R

500

5.1

3 G

2416

2016

Kunstharsenfabrieken en dergelijke

700

30

300

C

500

R

700

5.2

3 G

242

202

0

Landbouwchemicaliënfabrieken:

242

202

1

-

fabricage

300

50

100

C

1000

R

1000

5.3

3 G

242

202

2

-

formulering en afvullen

100

10

30

C

500

R

500

D

5.1

2 G

243

203

Verf, lak en vernisfabrieken

300

30

200

C

300

R

300

D

4.2

3 G

2441

2110

0

Farmaceutische grondstoffenfabrieken:

2441

2110

1

-

p.c. < 1.000 ton/jaar

200

10

200

C

300

R

300

4.2

1 G

2441

2110

2

-

p.c. >= 1.000 ton/jaar

300

10

300

C

500

R

500

5.1

2 G

2442

2120

0

Farmaceutische productenfabrieken:

Kleur- en verfstoffenfabrieken

Z

Z

Z

SBI-2008

STOF

2442

2120

1

-

formulering en afvullen geneesmiddelen

50

10

50

50

2442

2120

2

-

verbandmiddelenfabrieken

10

10

30

10

CATEGORIE

R

GROOTSTE AFSTAND

INDICES

GEVAAR

AFSTANDEN IN METERS GELUID

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

9

50

3.1

2 G

30

2

2 G

VERKEER

SBI-1993

GEUR

Staat van Bedrijfsactiviteiten

2451

2041

Zeep-, was- en reinigingsmiddelenfabrieken

300

100

200

C

100

R

300

4.2

3 G

2452

2042

Parfumerie- en cosmeticafabrieken

300

30

50

C

50

R

300

4.2

2 G

2462

2052

0

Lijm- en plakmiddelenfabrieken:

2462

2052

1

-

zonder dierlijke grondstoffen

100

10

100

50

100

3.2

3 G

2462

2052

2

-

met dierlijke grondstoffen

500

30

100

50

500

5.1

3 G

2464

205902

Fotochemische productenfabrieken

50

10

100

50

R

100

3.2

3 G

2466

205903

A

Chemische kantoorbenodigdhedenfabrieken

50

10

50

50

R

50

3.1

3 G

2466

205903

B

Overige chemische productenfabrieken n.e.g.

200

30

100

C

200

R

200

4.1

2 G

247

2060

Kunstmatige synthetische garen- en vezelfabrieken

300

30

300

C

200

R

300

4.2

3 G

25

22

2511

221101

300

50

300

C

100

R

300

4.2

2 G

2512

221102

0

Loopvlakvernieuwingsbedrijven:

2512

221102

1

-

vloeroppervlak < 100 m²

50

10

30

30

50

3.1

1 G

2512

221102

2

-

vloeroppervlak >= 100 m²

200

50

100

50

R

200

4.1

2 G

2513

2219

100

10

50

50

R

100

3.2

1 G

252

222

0

Kunststofverwerkende bedrijven:

252

222

1

-

zonder fenolharsen

200

50

100

100

R

200

4.1

2 G

252

222

2

-

met fenolharsen

300

50

100

200

R

300

4.2

2 G

252

222

3

-

productie van verpakkingsmateriaal en assemblage van kunststofbouwmaterialen

50

30

50

30

50

3.1

2 G

26

23

-

VERVAARDIGING VAN GLAS, AARDEWERK, CEMENT-, KALK- EN GIPSPRODUCTEN 100

3.2

1 G

300

4.2

2 G

300

4.2

1 G

500

5.1

2 G

-

D

VERVAARDIGING VAN PRODUCTEN VAN RUBBER EN KUNSTSTOF Rubberbandenfabrieken

Rubberartikelenfabrieken

261

231

0

Glasfabrieken:

261

231

1

-

glas en glasproducten, p.c. < 5.000 ton/jaar

30

30

100

261

231

2

-

glas en glasproducten, p.c. >= 5.000 ton/jaar

30

100

300

261

231

3

-

glaswol en glasvezels, p.c.< 5.000 ton/jaar

300

100

100

261

231

4

-

glaswol en glasvezels, p.c. >= 5.000 ton/jaar

500

200

300

30 C

Z

50

R

30 C

Z

50

R

D

SBI-1993

SBI-2008

STOF

CATEGORIE

VERKEER

Staat van Bedrijfsactiviteiten

GEUR

10

2612

231

Glas-in-loodzetterij

10

30

30

10

30

2

1 G

2615

231

Glasbewerkingsbedrijven

10

30

50

10

50

3.1

1 G

262, 263

232, 234

0

Aardewerkfabrieken:

262, 263

232, 234

1

-

vermogen elektrische ovens totaal < 40 kW

10

10

30

10

30

2

1 G

262, 263

232, 234

2

-

vermogen elektrische ovens totaal >= 40 kW

30

50

100

30

100

3.2

2 G

264

233

A

Baksteen en baksteenelementenfabrieken

30

200

200

30

200

4.1

2 G

264

233

B

Dakpannenfabrieken

50

200

200

100

R

200

4.1

2 G

2651

2351

0

Cementfabrieken:

2651

2351

1

-

p.c. < 100.000 ton/jaar

10

300

500

C

30

R

500

5.1

2 G

2651

2351

2

-

p.c. >= 100.000 ton/jaar

30

500

1000

C

50

R

1000

5.3

3 G

2652

235201

0

Kalkfabrieken:

2652

235201

1

-

p.c. < 100.000 ton/jaar

30

200

200

30

R

200

4.1

2 G

2652

235201

2

-

p.c. >= 100.000 ton/jaar

50

500

300

50

R

500

5.1

3 G

2653

235202

0

Gipsfabrieken:

2653

235202

1

-

p.c. < 100.000 ton/jaar

30

200

200

30

R

200

4.1

2 G

2653

235202

2

-

p.c. >= 100.000 ton/jaar

50

500

300

50

R

500

5.1

3 G

2661.1

23611

0

Betonwarenfabrieken:

2661.1

23611

1

-

zonder persen, triltafels en bekistingtriller

10

100

200

30

200

4.1

2 G

2661.1

23611

2

-

met persen, triltafels of bekistingtrillers, p.c. < 100 ton/dag

10

100

300

30

300

4.2

2 G

2661.1

23611

3

-

met persen, triltafels of bekistingtrillers, p.c. >= 100 ton/dag

30

200

700

30

700

5.2

3 G

2661.2

23612

0

Kalkzandsteenfabrieken:

2661.2

23612

1

-

p.c. < 100.000 ton/jaar

10

50

100

30

100

3.2

2 G

2661.2

23612

2

-

p.c. >= 100.000 ton/jaar

30

200

300

30

300

4.2

3 G

2662

2362

50

50

100

30

100

3.2

2 G

2663, 2664

2363, 2364

0

Betonmortelcentrales:

2663, 2664

2363, 2364

1

-

p.c. < 100 ton/uur

10

50

100

2663, 2664

2363, 2364

2

-

p.c. >= 100 ton/uur

30

200

300

2665, 2666

2365, 2369

0

Vervaardiging van producten van beton, (vezel)cement en gips:

2665, 2666

2365, 2369

1

-

p.c. < 100 ton/dag

10

50

100

2665, 2666

2365, 2369

2

-

p.c. >= 100 ton/dag

30

200

300

Mineraalgebonden bouwplatenfabrieken

INDICES

GEVAAR

GROOTSTE AFSTAND

AFSTANDEN IN METERS GELUID

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

Z

Z

Z

Z

Z

10

100

3.2

3 G

Z

10

300

4.2

3 G

50

R

100

3.2

2 G

Z

200

R

300

4.2

3 G

Staat van Bedrijfsactiviteiten

SBI-2008

CATEGORIE

VERKEER

237

0

Natuursteenbewerkingsbedrijven:

267

237

1

-

zonder breken, zeven en drogen: p.o. > 2.000 m²

10

30

100

0

100

3.2

1 G

267

237

2

-

zonder breken, zeven en drogen: p.o. <= 2.000 m²

10

30

50

0

50

3.1

1 G

267

237

3

-

met breken, zeven of drogen, v.c. < 100.000 ton/jaar

10

100

300

10

300

4.2

1 G

267

237

4

-

met breken, zeven of drogen, v.c. >= 100.000 ton/jaar

30

200

700

10

700

5.2

2 G

2681

2391

10

30

50

10

50

3.1

1 G

2682

2399

A0

Bitumineuze materialenfabrieken:

2682

2399

A1

-

p.c. < 100 ton/uur

300

100

100

2682

2399

A2

-

p.c. >= 100 ton/uur

500

200

200

2682

2399

B0

Isolatiematerialenfabrieken (exclusief glaswol):

2682

2399

B1

-

steenwol, p.c. >= 5.000 ton/jaar

100

200

300

C

2682

2399

B2

-

overige isolatiematerialen

200

100

100

C

2682

2399

C

Minerale productenfabrieken n.e.g.

50

50

2682

2399

D0

Asfaltcentrales: p.c. < 100 ton/uur

100

2682

2399

D1

-

200

27

24

-

VERVAARDIGING VAN METALEN

271

241

0

Ruwijzer- en staalfabrieken:

271

241

1

-

p.c. < 1.000 ton/jaar

700

500

700

271

241

2

-

p.c. >= 1.000 ton/jaar

1500

1000

1500

Slijp- en polijstmiddelenfabrieken

asfaltcentrales: p.c. >= 100 ton/uur

GELUID

267

G G VNG-nr.

GROOTSTE AFSTAND

INDICES

GEVAAR

AFSTANDEN IN METERS STOF

OMSCHRIJVING GEUR

SBI-1993

11

Z

D

D

30

300

4.2

3 G

Z

50

500

5.1

3 G

Z

30

300

4.2

2 G

50

200

4.1

2 G

100

50

100

3.2

2 G

50

200

30

200

4.1

3 G

100

300

50

300

4.2

3 G

272

245

0

IJzeren- en stalenbuizenfabrieken:

272

245

1

-

p.o. < 2.000 m²

30

30

500

272

245

2

-

p.o. >= 2.000 m²

50

100

1000

273

243

0

Draadtrekkerijen, koudbandwalserijen en profielzetterijen:

273

243

1

-

p.o. < 2.000 m²

30

30

300

273

243

2

-

p.o. >= 2.000 m²

50

50

700

274

244

A0

Non-ferro-metaalfabrieken:

274

244

A1

-

p.c. < 1.000 ton/jaar

100

100

300

274

244

A2

-

p.c. >= 1.000 ton/jaar

200

300

700

274

244

B0

Non-ferro-metaalwalserijen, -trekkerijen en dergelijke:

Z

C

Z

200

R

700

5.2

2 G

300

R

1500

6

3 G

500

5.1

2 G

R

1000

5.3

3 G

30 Z

50 30

Z

Z

D

300

4.2

2 G

50

R

700

5.2

3 G

30

R

300

4.2

1 G

50

R

700

5.2

2 G

Staat van Bedrijfsactiviteiten

SBI-1993

SBI-2008

274

244

B1

-

p.o. < 2.000 m²

50

50

500

274

244

B2

-

p.o. >= 2.000 m²

200

100

1000

2751, 2752

2451, 2452

0

IJzer- en staalgieterijen/-smelterijen:

2751, 2752

2451, 2452

1

-

p.c. < 4.000 ton/jaar

100

50

300

C

2751, 2752

2451, 2452

2

-

p.c. >= 4.000 ton/jaar

200

100

500

C

2753, 2754

2453, 2454

0

Non-ferro-metaalgieterijen/-smelterijen:

2753, 2754

2453, 2454

1

-

p.c. < 4.000 ton/jaar

100

50

300

C

2753, 2754

2453, 2454

2

-

p.c. >= 4.000 ton/jaar

200

100

500

C

28

25, 31

-

VERVAARDIGING EN REPARATIE VAN PRODUCTEN VAN METAAL (EXCLUSIEF MACHINES/TRANSPORTMIDDELEN)

VERKEER

50

R

500

5.1

2 G

100

R

1000

5.3

3 G

30

R

300

4.2

1 G

50

R

500

5.1

2 G

30

R

300

4.2

1 G

50

R

500

5.1

2 G

GEVAAR

GELUID

STOF

INDICES CATEGORIE

AFSTANDEN IN METERS GEUR

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

GROOTSTE AFSTAND

12

Z

Z

Z

281

251, 331

0

Constructiewerkplaatsen:

281

251, 331

1

-

gesloten gebouw

30

30

100

30

100

3.2

2 G

281

251, 331

1a

-

gesloten gebouw, p.o. < 200 m²

30

30

50

10

50

3.1

1 G

281

251, 331

2

-

in open lucht, p.o. < 2.000 m²

30

50

200

30

200

4.1

2 G

281

251, 331

3

-

in open lucht, p.o. >= 2.000 m²

50

200

300

30

300

4.2

3 G

2821

2529, 3311

0

Tank- en reservoirbouwbedrijven:

2821

2529, 3311

1

-

p.o. < 2.000 m²

30

50

300

2821

2529, 3311

2

-

p.o. >= 2.000 m²

50

100

500

2822, 2830

2521, 2530, 3311

30

30

200

Vervaardiging van verwarmingsketels, radiatoren en stoomketels

Z

Z

30

R

300

4.2

2 G

50

R

500

5.1

3 G

30

200

4.1

2 G

284

255, 331

A

Stamp-, pers-, dieptrek- en forceerbedrijven

10

30

200

30

200

4.1

1 G

284

255, 331

B

Smederijen, lasinrichtingen, bankwerkerijen en dergelijke

50

30

100

30

100

D

3.2

2 G

284

255, 331

B1

Smederijen, lasinrichtingen, bankwerkerijen en dergelijke, p.o. < 200 m²

30

30

50

10

50

D

3.1

1 G

2851

2561, 3311

0

Metaaloppervlaktebehandelingsbedrijven:

2851

2561, 3311

1

-

algemeen

50

50

100

50

100

3.2

2 G

2851

2561, 3311

10

-

stralen

30

200

200

30

200

D

4.1

2 G

2851

2561, 3311

11

-

metaalharden

30

50

100

50

100

D

3.2

1 G

2851

2561, 3311

12

-

lakspuiten en moffelen

100

30

100

50

R

100

D

3.2

2 G

2851

2561, 3311

2

-

scoperen (opspuiten van zink)

50

50

100

30

R

100

D

3.2

2 G

SBI-1993

SBI-2008

STOF

GROOTSTE AFSTAND

CATEGORIE

VERKEER

13

GEUR

Staat van Bedrijfsactiviteiten

2851

2561, 3311

3

-

thermisch verzinken

100

50

100

50

100

3.2

2 G

2851

2561, 3311

4

-

thermisch vertinnen

100

50

100

50

100

3.2

2 G

2851

2561, 3311

5

-

mechanische oppervlaktebehandeling (slijpen, polijsten)

30

50

100

30

100

3.2

2 G

2851

2561, 3311

6

-

anodiseren, eloxeren

50

10

100

30

100

3.2

2 G

2851

2561, 3311

7

-

chemische oppervlaktebehandeling

50

10

100

30

100

3.2

2 G

2851

2561, 3311

8

-

emailleren

100

50

100

50

100

3.2

1 G

2851

2561, 3311

9

-

30

30

100

50

100

3.2

2 G

2852

2562, 3311

1

galvaniseren (vernikkelen, verchromen, verzinken, verkoperen en dergelijke) Overige metaalbewerkende industrie

10

30

100

30

100

D

3.2

1 G

2852

2562, 3311

2

Overige metaalbewerkende industrie, inpandig, p.o. < 200 m²

10

30

50

10

50

D

3.1

1 G

287

259, 331

A0

Grofsmederijen, anker- en kettingfabrieken:

287

259, 331

A1

-

p.o. < 2.000 m²

30

50

200

30

200

4.1

2 G

287

259, 331

A2

-

p.o. >= 2.000 m²

50

100

500

30

500

5.1

3 G

287

259, 331

B

Overige metaalwarenfabrieken n.e.g.

30

30

100

30

100

3.2

2 G

287

259, 331

B

Overige metaalwarenfabrieken n.e.g.; inpandig, p.o. < 200 m²

30

30

50

10

50

3.1

1 G

29

27, 28, 33

-

VERVAARDIGING VAN MACHINES EN APPARATEN

29

27, 28, 33

0

Machine- en apparatenfabrieken, inclusief reparatie:

29

27, 28, 33

1

-

p.o. < 2.000 m²

30

30

100

30

100

D

3.2

2 G

29

27, 28, 33

2

-

p.o. >= 2.000 m²

50

30

200

30

200

D

4.1

3 G

29

28, 33

3

-

met proefdraaien verbrandingsmotoren >= 1 MW

50

30

300

30

300

D

4.2

3 G

29

27, 28, 33

-

reparatie van machines en apparaten, zonder proefdraaien verbrandingsmotoren  = 1 MW

30

30

50

30

50

3.1

1 G

30

26, 28, 33

-

VERVAARDIGING VAN KANTOORMACHINES EN COMPUTERS

30

26, 28, 33

A

Kantoormachines- en computerfabrieken, inclusief reparatie

30

10

30

10

30

2

1 G

31

26, 27, 33

-

VERVAARDIGING VAN OVERIGE ELEKTRISCHE MACHINES, APPARATEN EN BENODIGDHEDEN

INDICES

GEVAAR

AFSTANDEN IN METERS GELUID

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

Z

Z

R

311

271, 331

Elektromotoren- en generatorenfabrieken, inclusief reparatie

200

30

30

50

200

4.1

1 G

312

271, 273

Schakel- en installatiemateriaalfabrieken

200

10

30

50

200

4.1

1 G

SBI-1993

SBI-2008

STOF

Staat van Bedrijfsactiviteiten

GEUR

14

313

273

Elektrische draad- en kabelfabrieken

100

10

200

100

314

272

Accumulatoren- en batterijenfabrieken

100

30

100

50

315

274

Lampenfabrieken

200

30

30

300

316

293

Elektrotechnische industrie n.e.g.

30

10

30

10

3162

2790

Koolelektrodenfabrieken

1500

300

1000

32

26, 33

321 t/m 323

261, 263, 264, 331

Vervaardiging van audio-, video- en telecommunicatieapparatuur en dergelijke, inclusief reparatie

30

0

50

30

50

3210

2612

Fabrieken voor gedrukte bedrading

50

10

50

30

33

26, 32, 33

-

VERVAARDIGING VAN MEDISCHE EN OPTISCHE APPARATEN EN INSTRUMENTEN

33

26, 32, 33

A

Fabrieken voor medische en optische apparaten en instrumenten en dergelijke, inclusief reparatie

30

0

30

0

34

29

341

291

0

Autofabrieken en assemblagebedrijven:

341

291

1

-

p.o. < 10.000 m²

100

10

200

341

291

2

-

p.o. >= 10.000 m²

200

30

300

3420.1

29201

Carrosseriefabrieken

100

10

3420.2

29202

Aanhangwagen- en opleggerfabrieken

30

343

293

Auto-onderdelenfabrieken

35

30

200

4.1

2 G

100

3.2

2 G

300

4.2

2 G

30

2

1 G

1500

6

2 G

3.1

2 G

50

3.1

1 G

30

2

1 G

GROOTSTE AFSTAND

GEVAAR C

VERKEER

INDICES CATEGORIE

-

AFSTANDEN IN METERS GELUID

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

R R R

200

D

VERVAARDIGING VAN AUDIO-, VIDEO-, TELECOMMUNICATIEAPPARATEN EN -BENODIGDHEDEN D

VERVAARDIGING VAN AUTO'S, AANHANGWAGENS EN OPLEGGERS

-

C

30

R

200

4.1

3 G

50

R

300

4.2

3 G

200

30

R

200

4.1

2 G

10

200

30

200

4.1

2 G

30

10

100

30

R

100

3.2

2 G

50

3.1

2 G

R

100

3.2

2 G

200

4.1

2 G

Z

D

VERVAARDIGING VAN TRANSPORTMIDDELEN (EXCLUSIEF AUTO'S, AANHANGWAGENS)

351

301, 3315

0

Scheepsbouw- en reparatiebedrijven:

351

301, 3315

1

-

houten schepen

30

30

50

10

351

301, 3315

2

-

kunststof schepen

100

50

100

50

351

301, 3315

3

-

metalen schepen < 25 m

50

100

200

30

SBI-1993

SBI-2008

STOF

GROOTSTE AFSTAND

CATEGORIE

VERKEER

15

GEUR

Staat van Bedrijfsactiviteiten

351

301, 3315

-

metalen schepen >= 25 m en/of proefdraaien motoren >= 1 MW

100

100

500

50

500

5.1

2 G

351

301, 3315

-

onderhoud/reparatie metalen schepen < 25 m, incidenteel bouwen

30

50

50

30

50

3.1

2 G

3511

3831

Scheepssloperijen

100

200

700

100

700

5.2

2 G

352

302, 317

0

Wagonbouw- en spoorwegwerkplaatsen:

352

302, 317

1

-

algemeen

50

30

100

352

302, 317

2

-

met proefdraaien van verbrandingsmotoren >= 1 MW

50

30

300

353

303, 3316

0

Vliegtuigbouw en -reparatiebedrijven:

353

303, 3316

1

-

zonder proefdraaien motoren

50

30

200

353

303, 3316

2

-

met proefdraaien motoren

100

30

1000

354

309

Rijwiel- en motorrijwielfabrieken

30

10

355

3099

Transportmiddelenindustrie n.e.g.

30

36

31

-

VERVAARDIGING VAN MEUBELS EN OVERIGE GOEDEREN N.E.G.

361

310

1

Meubelfabrieken

361

9524

2

Meubelstoffeerderijen b.o. < 200 m²

4

INDICES

GEVAAR

AFSTANDEN IN METERS GELUID

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

C

Z

R

30

100

3.2

2 G

R

300

4.2

2 G

200

4.1

2 G

100

R

1000

5.3

2 G

100

30

R

100

3.2

2 G

30

100

30

100

D

3.2

2 G

50

50

100

30

100

D

3.2

2 G

0

10

10

0

10

1

1 P

Z

30

Z

30

362

321

Fabricage van munten, sieraden en dergelijke

30

10

10

10

30

2

1 G

363

322

Muziekinstrumentenfabrieken

30

10

30

10

30

2

2 G

364

323

Sportartikelenfabrieken

30

10

50

30

50

3.1

2 G

365

324

Speelgoedartikelenfabrieken

30

10

50

30

50

3.1

2 G

3661.1

32991

Sociale werkvoorziening

0

30

30

0

30

2

1 P

3661.2

32999

Vervaardiging van overige goederen n.e.g.

30

10

50

30

50

3.1

2 G

37

38

371

383201

30

100

500

30

500

5.1

2 G

372

383202

A0

Puinbrekerijen en -malerijen:

372

383202

A1

-

v.c. < 100.000 ton/jaar

30

100

300

10

300

4.2

2 G

372

383202

A2

-

v.c. >= 100.000 ton/jaar

30

200

700

10

700

5.2

3 G

372

383202

B

Rubberregeneratiebedrijven

300

50

100

50

300

4.2

2 G

372

383202

C

Afvalscheidingsinstallaties

200

200

300

300

4.2

3 G

-

D

VOORBEREIDING TOT RECYCLING Metaal- en autoschredders

Z

C

50

R

Standaard Staat van Bedrijfsactiviteiten

VERKEER

INDICES CATEGORIE

35

AFSTANDEN IN METERS GROOTSTE AFSTAND

40

OMSCHRIJVING

700

5.2

2 G

500

5.1

2 G

500

5.1

1 G

R

500

5.1

1 G

30

R

100

3.2

2 G

30

R

100

3.2

2 G

30

2

1 P

50

3.1

1 P

50

100

3.2

1 P

Z

50

300

4.2

1 P

Z

50

500

5.1

1 P

300

4.2

1 P

500

5.1

1 P

10

1

1 P

30

2

1 P

50

3.1

1 P

50

100

3.2

1 P

10

30

2

1 P

5.3

1 G

GEVAAR

SBI-2008

GEUR

STOF

G G VNG-nr.

SBI-1993

GELUID

16

100

700

700

C

Z

200

-

kolengestookt (inclusief meestook biomassa), thermisch vermogen > 75 MWth oliegestookt, thermisch vermogen > 75 MWth

100

100

500

C

Z

100

-

gasgestookt (inclusief bijstook biomassa), thermisch vermogen > 75 MWth

100

100

500

C

Z

100

R

A5

-

warmtekrachtinstallaties (gas), thermisch vermogen > 75 MWth

30

30

500

C

Z

100

35

B0

Bio-energieinstallaties elektrisch vermogen < 50 MWe:

40

35

B1

-

100

50

100

40

35

B2

-

50

50

100

40

35

C0

Elektriciteitsdistributiebedrijven, met transformatorvermogen:

40

35

C1

-

< 10 MVA

0

0

30

C

10

40

35

C2

-

10 - 100 MVA

0

0

50

C

30

40

35

C3

-

100 - 200 MVA

0

0

100

C

40

35

C4

-

200 - 1.000 MVA

0

0

300

C

40

35

C5

-

>= 1.000 MVA

0

0

500

C

40

35

D0

Gasdistributiebedrijven:

40

35

D1

-

gascompressorstations vermogen < 100 MW

0

0

300

C

100

40

35

D2

-

gascompressorstations vermogen >= 100 MW

0

0

500

C

200

40

35

D3

-

gas: reduceer-, compressor-, meet- en regelinstallaties, categorie A

0

0

10

C

10

40

35

D4

-

gasdrukregel- en meetruimten (kasten en gebouwen), categorie B en C

0

0

30

C

10

40

35

D5

-

gasontvang- en -verdeelstations, categorie D

0

0

50

C

50

40

35

E0

Warmtevoorzieningsinstallaties, gasgestookt:

40

35

E1

-

stadsverwarming

30

10

100

C

40

35

E2

-

blokverwarming

10

0

30

C

41

36

-

WINNING EN DISTRIBUTIE VAN WATER

41

36

A0

Waterwinning-/bereidingbedrijven:

41

36

A1

-

50

0

50

C

1000

-

PRODUCTIE EN DISTRIBUTIE VAN STROOM, AARDGAS, STOOM EN WARM WATER

40

35

A0

Elektriciteitsproductiebedrijven (elektrisch vermogen >= 50 MWe)

40

35

A1

-

40

35

A2

40

35

A3

40

35

40

covergisting, verbranding en vergassing van mest, slib, gft en reststromen voedingsindustrie vergisting, verbranding en vergassing van overige biomassa

met chloorgas

R

R

R

1000

D

Staat van Bedrijfsactiviteiten

SBI-1993

SBI-2008

41

36

A2

-

41

36

B0

Waterdistributiebedrijven met pompvermogen:

41

36

B1

-

41

36

B2

-

41

36

B3

-

45

41, 42, 43

-

BOUWNIJVERHEID

45

41, 42, 43

45

41, 42, 43

0

-

45

41, 42, 43

1

-

45

41, 42, 43

2

-

453

432

453

4322

453

4321

50

45, 47

501, 502, 504

451, 452, 454

Groothandel in auto's en motorfietsen, reparatie- en servicebedrijven

10

501

451

Groothandel in vrachtauto's (inclusief import en reparatie)

10

5020.4

45204

A

Autoplaatwerkerijen

10

5020.4

45204

B

Autobeklederijen

5020.4

45204

C

5020.5

45205

503, 504

453

Groothandel in auto- en motorfietsonderdelen en -accessoires

51

46

-

GROOTHANDEL EN OPSLAG

5121

4621

0

Groothandel in akkerbouwproducten en veevoeders

30

30

50

5121

4621

1

Groothandel in akkerbouwproducten en veevoeders met een verwerkingscapaciteit van 500 ton/uur of meer

100

100

300

5122

4622

Groothandel in bloemen en planten

10

10

30

3.1

1 G

30

2

1 P

100

3.2

1 P

300

4.2

1 P

10

100

3.2

2 G

10

50

3.1

2 G

30

10

30

2

1 G

10

30

30

30

2

1 G

30

50

30

50

3.1

1 G

10

30

10

30

2

1 G

0

30

10

30

2

2 P

10

100

10

100

3.2

2 G

30

100

10

100

3.2

1 G

0

0

10

10

10

1

1 G

Autospuitinrichtingen

50

30

30

30

50

3.1

1 G

Autowasserijen

10

0

30

0

30

2

3 P

0

0

30

10

30

2

1 P

STOF 0

< 1 MW

0

1 - 15 MW

0

>= 15 MW

GELUID

GEUR 10

bereiding met chloorbleekloog en dergelijke en/of straling

GEVAAR

50

G G VNG-nr.

VERKEER

INDICES CATEGORIE

AFSTANDEN IN METERS GROOTSTE AFSTAND

OMSCHRIJVING

17

50

C

30

0

30

C

10

0

100

C

10

0

0

300

C

10

bouwbedrijven/aannemers algemeen: b.o. > 2.000 m²

10

30

100

bouwbedrijven/aannemers algemeen: b.o. > 1.000 m²: b.o. <= 2.000 m²

10

30

50

bouwbedrijven/aannemers algemeen: b.o. <= 1.000 m²

0

10

Bouwinstallatie algemeen

10

Installatie sanitair/centrale verwarmingsapparatuur indien met spuiterij

50

Elektrotechnische installatie

10

Bouwbedrijven/aannemers algemeen

-

HANDEL/REPARATIE VAN AUTO'S, MOTORFIETSEN; BENZINESERVICESTATIONS

Z

R

30

R

50

3.1

2 G

50

R

300

4.2

2 G

30

2

2 G

0

SBI-1993

SBI-2008

STOF

GEVAAR

GROOTSTE AFSTAND

CATEGORIE

VERKEER

Staat van Bedrijfsactiviteiten

GEUR

18

5123

4623

Groothandel in levende dieren

50

10

100

0

100

3.2

2 G

5124

4624

Groothandel in huiden, vellen en leder

50

0

30

0

50

3.1

2 G

5125, 5131

46217, 4631

Groothandel in ruwe tabak, groenten, fruit en consumptieaardappelen

30

10

30

50

R

50

3.1

2 G

5132, 5133

4632, 4633

Groothandel in vlees, vleeswaren, zuivelproducten, eieren, spijsoliën

10

0

30

50

R

50

3.1

2 G

5134

4634

Groothandel in dranken

0

0

30

0

30

2

2 G

5135

4635

Groothandel in tabaksproducten

10

0

30

0

30

2

2 G

5136

4636

Groothandel in suiker, chocolade en suikerwerk

10

10

30

0

30

2

2 G

5137

4637

Groothandel in koffie, thee, cacao en specerijen

30

10

30

0

30

2

2 G

5138, 5139

4638, 4639

Groothandel in overige voedings- en genotmiddelen

10

10

30

10

30

2

2 G

514

464, 46733

Groothandel in overige consumentenartikelen

10

10

30

10

30

2

2 G

5148.7

46499

0

Groothandel in vuurwerk en munitie:

5148.7

46499

1

-

consumentenvuurwerk, verpakt, opslag < 10 ton

10

0

30

10

V

30

2

2 G

5148.7

46499

2

-

consumentenvuurwerk, verpakt, opslag 10 tot 50 ton

10

0

30

50

V

50

3.1

2 G

5148.7

46499

5

-

munitie

0

0

30

30

30

2

2 G

30

50

3.1

2 P

100

500

5.1

3 G

AFSTANDEN IN METERS GELUID

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

C

INDICES

5151.1

46711

0

Groothandel in vaste brandstoffen:

5151.1

46711

1

-

klein, lokaal verzorgingsgebied

10

50

50

5151.1

46711

2

-

kolenterminal, opslag oppervlak >= 2.000 m²

50

500

500

5151.2

46712

0

Groothandel in vloeibare brandstoffen:

5151.2

46712

-

ondergronds, K1/K2/K3-klasse

10

0

10

10

10

1

1 G

5151.2

46712

-

bovengronds, K1/K2-kl.: o.c. < 10 m³

10

0

10

50

R

50

3.1

1 G

5151.2

46712

-

bovengronds, K1/K2-kl.: o.c. 10 - 1.000 m³

30

0

30

100

R

100

3.2

1 G

5151.2

46712

-

bovengronds, K3-klasse: o.c. < 10 m³

10

0

10

10

30

2

1 G

5151.2

46712

-

bovengronds, K3-klasse: o.c. 10 - 1.000 m³

30

0

30

50

3.1

1 G

5151.2

46712

1

-

o.c. > 1.000 m³, < 100.000 m³

50

0

50

200

R

200

D

4.1

2 G

5151.2

46712

2

-

o.c. >= 100.000 m³

100

0

50

500

R

500

D

5.1

2 G

5151.2

46712

3

-

tot vloeistof verdichte gassen

50

0

50

300

R

300

D

4.2

2 G

5151.2

46712

0

Groothandel in gasvormige brandstoffen (butaan, propaan, lpg (in tanks)):

5151.2

46712

-

bovengronds, < 2 m³

0

0

0

30

30

2

1 G

5151.2

46712

-

bovengronds, 2 - 8 m³

10

0

0

50

R

50

3.1

1 G

5151.2

46712

-

bovengronds, 8 - 80 m³

10

0

10

100

R

100

3.2

1 G

Z

50

SBI-1993

SBI-2008

STOF

GROOTSTE AFSTAND

CATEGORIE

19

GEUR

Staat van Bedrijfsactiviteiten

5151.2

46712

-

bovengronds, 80 - 250 m³

30

0

30

300

R

300

4.2

2 G

5151.2

46712

-

ondergronds, < 80 m³

10

0

10

50

R

50

3.1

1G G

5151.2

46712

-

ondergronds, 80 - 250 m³

30

0

30

200

R

200

4.1

2 G

5151.2

46712

1

-

o.c. > 1.000 m³, < 100.000 m³

50

0

50

200

R

200

D

4.1

2 G

5151.2

46712

2

-

o.c. >= 100.000 m³

100

0

50

500

R

500

D

5.1

2 G

5151.2

46712

0

Gasvormige brandstoffen in gasflessen

5151.2

46712

-

kleine hoeveelheden < 10 ton

0

0

0

10

10

1

1 G

5151.2

46712

-

beperkte hoeveelheden (< 150 ton) en hoog beschermingsniveau

10

0

10

30

R

30

2

1 G

5151.2

46712

-

grote hoeveelheden (> 150 ton) en/of laag beschermingsniveau

30

0

30

500

R

500

5.1

2 G

5151.2

46712

Niet-reactieve gassen (inclusief zuurstof), gekoeld

10

0

10

50

50

3.1

1 G

5151.3

46713

Groothandel minerale olieproducten (exclusief brandstoffen)

100

0

30

50

100

3.2

2 G

5152.1

46721

0

Groothandel in metaalertsen:

5152.1

46721

1

-

opslag oppervlak < 2.000 m²

30

300

300

10

300

4.2

3 G

5152.1

46721

2

-

opslag oppervlak >= 2.000 m²

50

500

700

10

700

5.2

3 G

5152.2 /.3

46722, 46723

0

10

100

10

100

3.2

2 G

5153

4673

0

Groothandel in hout en bouwmaterialen:

5153

4673

1

-

algemeen: b.o. > 2.000 m²

0

10

50

10

50

3.1

2 G

5153

4673

2

-

algemeen: b.o. <= 2.000 m²

0

10

30

10

30

2

1 G

Groothandel in metalen en -halffabrikaten

Z

VERKEER

INDICES

GEVAAR

AFSTANDEN IN METERS GELUID

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

5153.4

46735

4

Zand en grind:

5153.4

46735

5

-

algemeen: b.o. > 200 m²

0

30

100

0

100

3.2

2 G

5153.4

46735

6

-

algemeen: b.o. <= 200 m²

0

10

30

0

30

2

1 G

5154

4674

0

Groothandel in ijzer- en metaalwaren en verwarmingsapparatuur:

5154

4674

1

-

algemeen: b.o. > 2.000 m²

0

0

50

10

50

3.1

2 G

5154

4674

2

-

algemeen: b.o. <= 2.000 m²

0

0

30

0

30

2

1 G

5155.1

46751

Groothandel in chemische producten

50

10

30

100

R

100

3.2

2 G

5155.2

46752

Groothandel in kunstmeststoffen

30

30

30

30

R

30

2

1 G

D

5155.2

46752

Groothandel in bestrijdingsmiddelen in emballage of in gasflessen

5155.2

46752

-

kleine hoeveelheden < 10 ton

0

0

0

10

10

1

1 G

5155.2

46752

-

beperkte hoeveelheden (< 150 ton) en hoog beschermingsniveau

0

0

0

30

R

30

2

1 G

5155.2

46752

-

grote hoeveelheden (>150 ton) en/of laag beschermingsniveau

0

0

0

500

R

500

5.1

1 G

20

SBI-2008

4676

Groothandel in overige intermediaire goederen

10

10

30

10

30

2

2 G

5157

4677

0

Autosloperijen: b.o. > 1.000 m²

10

30

100

30

100

3.2

2 G

5157

4677

1

-

10

10

50

10

50

3.1

2 G

5157.2/3

4677

0

Overige groothandel in afval en schroot: b.o. > 1.000 m²

10

30

100

10

100

3.2

2 G

5157.2/3

4677

1

-

10

10

50

10

50

3.1

2 G

518

466

0

Groothandel in machines en apparaten:

518

466

1

-

machines voor de bouwnijverheid

0

10

100

10

100

3.2

2 G

518

466

2

-

overige

0

10

50

0

50

3.1

2 G

518

466

3

-

overig met oppervlak <= 2.000 m²

0

10

30

0

30

2

1 G

519

466, 469

0

0

30

0

30

2

2 G

52

47

527

952

0

0

10

10

10

1

1 P

60

49

6022

493

Taxibedrijven

0

0

30

C

0

30

2

2 P

6023

493

Touringcarbedrijven

10

0

100

C

0

100

3.2

2 G

6024

494

0

Goederenwegvervoerbedrijven (zonder schoonmaken tanks): b.o. > 1.000 m²

0

0

100

C

30

100

3.2

3 G

6024

494

1

-

0

0

50

C

30

50

3.1

2 G

63

52

-

DIENSTVERLENING TEN BEHOEVE VAN HET VERVOER

631

522

Loswal

10

30

50

3.1

2 G

6312

52102, 52109

A

Distributiecentra, pak- en koelhuizen

30

10

50

C

50

6312

52109

B

Opslaggebouwen (verhuur opslagruimte)

0

0

30

C

10

autosloperijen: b.o. <= 1.000 m² overige groothandel in afval en schroot: b.o. <= 1.000 m²

Overige groothandel (bedrijfsmeubels, emballage, vakbenodigdheden en dergelijke) -

D

GEVAAR

GELUID

REPARATIE TEN BEHOEVE VAN PARTICULIEREN Reparatie ten behoeve van particulieren (exclusief auto's en motorfietsen)

-

GROOTSTE AFSTAND

5156

G G VNG-nr.

VERKEER

INDICES CATEGORIE

AFSTANDEN IN METERS STOF

OMSCHRIJVING GEUR

SBI-1993

Staat van Bedrijfsactiviteiten

VERVOER OVER LAND

goederenwegvervoerbedrijven (zonder schoonmaken tanks): b.o. <= 1.000 m²

30

50 R

50

D

3.1

2 G

30

2

2 G

6321

5221

2

Stalling van vrachtwagens (met koelinstallaties)

10

0

100

C

30

100

3.2

2 G

6321

5221

3

Caravanstalling

10

0

30

C

10

30

2

2 P

64

53

-

POST EN TELECOMMUNICATIE

641

531, 532

0

0

30

C

0

30

2

2 P

Post- en koeriersdiensten

SBI-1993

SBI-2008

STOF

CATEGORIE

VERKEER

21

GEUR

Staat van Bedrijfsactiviteiten

71

77

711

7711

Personenautoverhuurbedrijven

10

0

30

10

30

2

2 P

712

7712, 7739

Verhuurbedrijven voor transportmiddelen (exclusief personenauto's)

10

0

50

10

50

D

3.1

2 G

713

773

Verhuurbedrijven voor machines en werktuigen

10

0

50

10

50

D

3.1

2 G

7133

7733

Verhuurbedrijven voor kantoormachines en computers

10

0

30

10

2

2 G

72

62

72

62

Onderhoud en reparatie computers en kantoormachines

0

0

10

72

58, 63

B

Datacentra

0

0

30

73

72

-

SPEUR- EN ONTWIKKELINGSWERK

731

721

30

10

30

74

63, 69 t/m 71, 73, 74, 77, 78, 80 t/m 82

747

812

Reinigingsbedrijven voor gebouwen

50

10

30

30

50

7481.3

74203

Foto- en filmontwikkelcentrales

10

0

30

C

10

30

7484.3

82991

Veilingen voor landbouw- en visserijproducten

50

30

200

C

50

200

4.1

3 G

7484.4

82992

Veilingen voor huisraad, kunst en dergelijke

0

0

10

0

10

1

2 P

90

37, 38, 39

-

9001

3700

A0

RWZI's en gierverwerkingsinricht., met afdekking voorbezinktanks:

9001

3700

A1

-

< 100.000 i.e.

200

10

100

C

10

200

4.1

2 G

9001

3700

A2

-

100.000 - 300.000 i.e.

300

10

200

C

Z

10

300

4.2

2 G

9001

3700

A3

-

>= 300.000 i.e.

500

10

300

C

Z

10

500

5.1

3 G

9001

3700

B

Rioolgemalen

30

0

10

C

0

30

2

1 P

50

3.1

2 G

50

3.1

2 G

-

-

GEVAAR

GROOTSTE AFSTAND

INDICES

VERHUUR VAN TRANSPORTMIDDELEN, MACHINES, ANDERE ROERENDE GOEDEREN

COMPUTERSERVICE- EN INFORMATIETECHNOLOGIE

Natuurwetenschappelijk speur- en ontwikkelingswerk -

AFSTANDEN IN METERS GELUID

G G VNG-nr.

OMSCHRIJVING

C

0

10

1

1 P

0

30

2

1 P

30

2

1 P

3.1

1 P

2

2 G

30

R

OVERIGE ZAKELIJKE DIENSTVERLENING

R

D

MILIEUDIENSTVERLENING

9002.1

381

A

Vuilophaal-, straatreinigingsbedrijven en dergelijke

50

30

50

10

9002.1

381

B

Gemeentewerven (afvalinzameldepots)

30

30

50

30

R

Staat van Bedrijfsactiviteiten

C

Vuiloverslagstations

382

A0

Afvalverwerkingsbedrijven:

9002.2

382

A1

-

9002.2

382

A2

-

9002.2

382

A3

-

verwerking radioactief afval

9002.2

382

A4

-

9002.2

382

A5

-

9002.2

382

A6

9002.2

382

A7

9002.2

382

B

Vuilstortplaatsen

9002.2

382

C0

Composteerbedrijven:

9002.2

382

C1

-

9002.2

382

C2

-

9002.2

382

C3

9002.2

382

9002.2

382

30

300

4.2

3 G

10

500

5.1

3 G

10

100

3.2

1 G

1500

1500

6

1 G

GEUR

STOF

G G VNG-nr.

INDICES VERKEER

381

9002.2

AFSTANDEN IN METERS CATEGORIE

9002.1

OMSCHRIJVING

GROOTSTE AFSTAND

SBI-2008

GEVAAR

SBI-1993

GELUID

22

200

200

300

mestverwerking/korrelfabrieken

500

10

100

kabelbranderijen

100

50

30

0

10

200

pathogeen afvalverbranding (voor ziekenhuizen)

50

10

30

10

oplosmiddelterugwinning

100

0

10

30

-

afvalverbrandingsinrichtingen, thermisch vermogen > 75 MW

300

200

300

-

verwerking fotochemisch en galvanoafval

10

10

30

30

300

200

300

niet-belucht v.c. < 5.000 ton/jaar

300

100

niet-belucht v.c. 5.000 tot 20.000 ton/jaar

700

300

-

belucht v.c. < 20.000 ton/jaar

100

100

C4

-

belucht v.c. > 20.000 ton/jaar

200

C5

-

gft in gesloten gebouw

C C

3.1

1 G

100

D

3.2

1 G

300

D

4.2

3 G

30

2

1 G

10

300

4.2

3 G

50

10

300

4.2

2 G

100

30

700

5.2

2 G

100

10

100

3.2

2 G

200

100

30

200

4.1

3 G

200

50

100

100

200

4.1

3 G

2 G

C

Z

50 R

50 R

R

93

96

-

OVERIGE DIENSTVERLENING

9301.1

96011

A

Wasserijen en linnenverhuur

30

0

50

30

50

3.1

9301.1

96011

B

Tapijtreinigingsbedrijven

30

0

50

30

50

3.1

2 G

9301.2

96012

Chemische wasserijen en ververijen

30

0

30

30

30

2

2 G

9301.3

96013

Wasverzendinrichtingen

0

0

30

0

30

2

1 G

SBI 93/08/SvB Standaard maart 2012

A

C

R

Bijlage

Staat van Horeca‐activiteiten

1

Categorie I 'lichte horeca' Horecabedrijven die, gelet op hun activiteiten en de aard van de omgeving, overwegend overdag en 's avonds zijn geopend. Dit hoofdzakelijk voor de verstrekking van etenswaren, maaltijden en dranken al dan niet in combinatie met het tegen vergoeding verstrekken van logies. Hierdoor veroorzaken zij slechts beperkte hinder voor omwonenden. Binnen deze categorie worden de volgende subcategorieën onderscheiden: 1a.

Aan de detailhandelsfunctie verwante horeca Horecabedrijven, met eventueel ruimtelijk ondergeschikte bezorg- en/of afhaalservice, zoals: ‐ broodjeszaak, crêperie, croissanterie; ‐ cafetaria, koffiebar, theehuis; ‐ lunchroom; ‐ ijssalon; ‐ snackbar.

1b.

Overige lichte horeca Horecabedrijven zoals: ‐ bed & breakfast; ‐ bistro, eetcafé; ‐ hotel; ‐ hotel‐restaurant; ‐ kookstudio; ‐ poffertjeszaak/pannenkoekenhuis; ‐ pension; ‐ restaurant (zonder bezorg‐ en/of afhaalservice); ‐ shoarmazaak/grillroom/pizzeria/etc., met eventueel ruimtelijk ondergeschikte bezorg- en/of afhaalservice; ‐ wijn‐ of whiskyproeverij.

1c.

Bedrijven met een relatief grote verkeersaantrekkende werking Horeca bedrijven zoals: ‐ bedrijven genoemd onder 1a en 1b met een vloeroppervlak van meer dan 400 m²; ‐ restaurant met bezorg‐ en/of afhaalservice.

Categorie 2 'middelzware horeca' Bedrijven die, gelet op hun activiteiten en de aard van de omgeving, overwegend ook delen van de nacht zijn geopend. Dit hoofdzakelijk voor de verstrekking van dranken al dan niet in combinatie met het verstrekken van etenswaren en maaltijden. Hierdoor kunnen zij aanzienlijke hinder voor omwonen‐ den veroorzaken: Horecabedrijven zoals: bedrijven uit categorie 1 die gelet op de aard van hun omgeving ook delen van de nacht geopend zijn; bar, bierhuis, café, pub; biljartcentrum; café‐restaurant; zalenverhuur (zonder regulier gebruik ten behoeve van feesten en muziek-/dansevenementen).

Staat van Horeca‐activiteiten

2

Categorie 3 'zware horeca' Bedrijven die voor een goed functioneren ook 's nachts geopend zijn. Dit hoofdzakelijk voor de verstrek‐ king van dranken al dan niet in combinatie met etenswaren en maaltijden en die tevens een groot aan‐ tal bezoekers aantrekken en daardoor grote hinder voor de omgeving met zich mee kunnen brengen: Horecabedrijven zoals: ‐ bar‐dancing; ‐ dancing; ‐ discotheek; ‐ nachtclub; zalenverhuur/partycentrum (regulier gebruik ten behoeve van feesten en muziek‐ /dansevenementen).

BESCHERMDE STADS- EN DORPSGEZICHTEN INGEVOLGE ARTIKEL 20 VAN DE MONUMENTENWET

ABCOUDE gemeente Abcoude Toelichting bij het voorstel tot aanwijzing van Abcoude als beschermd dorpsgezicht.

Het aan te wijzen dorpsgezicht omvat het op bijgevoegde kaart (Rijksdienst voor de Monumentenzorg, tekeningnummer 333) door een stippellijn omgrensde gebied. Publikatie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Mei 1987.

Inleiding Abcoude ligt ten zuidoosten van Amsterdam op het punt waar de rivieren Angstel, Gein en Holendrecht samenkomen. Het dorp heeft in oorsprong een agrarische en verzorgende functie voor de omgeving gehad en is voorts als halteplaats van betekenis geweest op de route Amsterdam-Utrecht. De bebouwing van het oude dorp ligt geconcentreerd aan de doorgaande wegen langs de rivieren. Opmerkelijk is de groei van Abcoude in de tweede helft van de 19de eeuw. Het dorp breidt zich dan in het verlengde van de bestaande structuur uit. In de 20ste eeuw, met name na de Tweede Wereldoorlog, ontstaat er voor Abcoude belangstelling als forenzenplaats. Als gevolg hiervan zijn relatief grote en compacte dorpsuitbreidingen tot stand gekomen die niet op de rivieren of de bestaande wegen zijn georiënteerd. De voorgenomen aanwijzing van Abcoude tot beschermd dorpsgezicht is voornamelijk gericht op de bescherming van de ruimtelijke structuur van het oude dorp, zoals deze zich tot in de 19de eeuw heeft ontwikkeld, in samenhang met de openheid van het gebied tussen het Gein en het fort en in mindere mate op de nog aanwezige historische bebouwing. Ontstaan en ontwikkeling Abcoude ligt aan de rand van het Utrechts-Hollands veengebied, op het punt waar Angstel, Gein en Holendrecht samenkomen.

De Angstel en het Gein worden gezien als de westelijke tak van de Vecht en de Holendrecht is een afwateringsstroom van het veengebied. Ter pla-atse van Abcoude maakt de Angstel een scherpe bocht in oostelijke richting en verandert de naam in het Gein. De Holendrecht mondt uit in het Gein vlak na de genoemde bocht. Op de klei-afzetting langs de rivier komt rond het begin van de jaartelling bewoning voor, die vermoedelijk door wateroverlast in de 4de eeuw ophoudt te bestaan. In de Middeleeuwen komt opnieuw bewoning tot stand op de oevers van Angstel en Gein, die dan de basis vormen voor de ontginning van de achterliggende veengronden. Als 'Abecenuualda' wordt de nederzetting in 1085 voor het eerst vermeld. Het bestuur van dit gebied ligt in oorsprong bij de heerlijkheid Abcoude en bij het Utrechtse kapittel van Sint Pieter. Na samenvoeging van het bestuur onder de verantwoordelijkheid van de heer van Abcoude behoudt de proost van het kapittel de lage jurisdictie over zijn goederen, de gerechten Proostdij en Aasdom, die zich ten westen van Angstel en Gein bevinden. De naam en de grens van

2

deze lage jurisdictie dwars door het dorp Abcoude zijn uiteindelijk bepalend voor de gemeentelijke indeling in het begin van de 19de eeuw in de gemeente Abcoude, Proostdij en Aasdom en de gemeente Abcoude, Baambrugge. De heerlijkheid Abcoude ligt in een uithoek van het Sticht tegen de grens met het graafschap Holland. De heer van Abcoude bouwt ter verdediging van het grensgebied in de tweede helft van de 12de of in de eerste helft van de 13de eeuw het slot te Abcoude. De sterkte ligt ten zuiden van de nederzetting aan een afgesneden bocht van de Angstel bij de uitmonding van de Winkel. Het slot is niet van betekenis geweest op de ontwikkeling van de nederzetting. Van een directe ruimtelijke relatie tussen het slot en Abcoude is geen sprake. Ook is er rond het slot geen nieuwe ruimtelijke ontwikkeling ontstaan. Met het uitsterven van het geslacht Abcoude in de 15de eeuw wordt de heerlijkheid overgedragen aan het Sticht. Het slot wordt sindsdien - tot in de 18de eeuw bewoond door de veldmaarschalk van het Neder-Sticht. Gegevens over de oudste bewoning van de nederzetting langs de oevers van Angstel en Gein leveren slechts een globaal inzicht in de ruimtelijke opbouw van Abcoude. In het begin van de 14de eeuw wordt een zelfstandige parochie Abcoude gevormd. De kerk, gewijd aan de H.H. Cosmas en Damianus, komt op het grondgebied van het gerecht St. Pieter tot stand.

Tussen 14 70 en 1491 wordt een grotere kerk gebouwd, die de basis vormt voor de huidige kerk. Abcoude functioneert in oorsprong voornamelijk als verzorgingskern voor het omringende gebied, waar veeteelt en visserij de belangrijkste bestaansmiddelen zijn. Er is sprake van een bescheiden marktfunctie. Aan het einde van de 15de eeuw wordt het Marktveld voor het eerst genoemd en in 1541 krijgt Abcoude als enige dorp naast de stad Utrecht octrooi tot het houden van een paardenmarkt. In de 17 de eeuw treedt er met de aanleg van buitenplaatsen voor de welgestelde stedelingen langs Angstel en Gein een versterking van de verzorgingsfunctie op. In samenhang met de ontwikkeling van Amstelland en Vechtstreek tot buitenplaatsengebied wordt de trekvaartroute van Amsterdam naar Utrecht verbeterd door de aanleg van een zand- en jaagpad, ondermeer langs de Holendrecht en de Angstel. In Abcoude vindt als gevolg daarvan een toename plaats van op het reizigersverkeer afgestemde bedrijven als herbergen, smederijen en stalhouderijen.

De oudst bekende plattegrond van het dorp komt voor op de 'Caerte van Abcoude der E. Heeren van St. Peters gerechte A 1643' (fotobijlage, afb. 1 en 2). Het tracé van de waterlopen en wegen is met de drie oeververbindingen vrij nauwkeurig weergegeven, terwijl de bebouwing - met name in het gebied dat buiten het gerecht van St. Pieter valt-meer schematisch is aangeduid. De dijken langs de rivieren vormen met de twee bochtafsnijdingen van de Angstel, de huidige Hoogstraat en Koppeldijk, de doorgaande wegen. De strook grond tussen de dijken en de rivieren varieert in breedte. Langs de westzijde van de Angstel en de Holendrecht komt een stelsel van dubbele dijken voor, de Achter- en de Voordijk, met daartussen een molenkolk. In de binnenbocht van de Angstel is een zijstraatje van de Hoogstraat weergegeven, de huidige Laan van Binnenrust. Vrijwel aaneengesloten bebouwing komt voor langs de 'T-kruising', gevormd door het Gein en de doorgaande route Hoogstraat/Amsterdamsestraatweg. De bebouwing is op de smalle strook grond tussen het water en de dijk gesitueerd en georiënteerd op de weg. In de binnenbocht van de Holendrecht en het Gein ligt aan de landzijde de kerk. In het hart van het dorp zijn de beide dijken langs het Gein tweezijdig bebouwd. De ruimtelijke structuur van het dorp verandert gedurende enkele eeuwen nauwelijks.

Het kadastrale minuutplan van 1828 geeft een beeld dat qua omvang en bebouwingsdichtheid weinig afwijkt van de situatie in 1643 (fotobijlage, afb. 3). Op de minuut komt door de gedetailleerd weergegeven verkaveling de ligging van het dorp ten opzichte van het omringende agrarische gebied duidelijk tot uiting. De dorpsbebouwing is geconcentreerd gelegen op de smalle strook tussen het water en de weg en de agrarische bebouwing komt buiten de dorpskern op regelmatige afstand van elkaar aan de landzijde van de weg voor. Opmerkelijk is het smalle profiel van het Gein ten opzichte van de Angstel. Dit zal het gevolg zijn van aanplemping van de dichtbebouwde oevers van het niet als doorvaart functionerende Gein. De op de kaart van 1643 weergegeven Laan van Binnenrust ontbreekt op de minuut. Ter plaatse komt een siervijver, onderdeel van de tuin van Binnenrust, voor. Tot aan het einde van de 19de eeuw blijft Abcoude een kleine woonen verzorgingskern voor het omringende agrarische gebied. Ook als halteplaats op de doorgaande route Amsterdam-Utrecht blijft Abcoude van belang. In de 19de eeuw vinden een aantal nieuwe ontwikkelingen plaats. In 1843 wordt de spoorlijn 0

\ \ \ \

\ \ \ 1

\ \

~ rrnr

\ 1

\

1 \

CIRCA

1650

Amsterdam-Utrecht aangelegd en 1871 komt het station tot stand. Ten zuidoosten van het dorp wordt in 1883, ingeklemd tussen de spoorlijn en de Angstel, het fort nummer vier als onderdeel van de Stelling van Amsterdam aangelegd. In 1882/3 wordt in het agrarische gebied aan de Achterdijk tegenover de brug over de Angstel een gecombineerd gemeente- en polderhuis voor de gemeente Abcoude-Proostdij gebouwd. De gemeente Abcoude8aambrugge, waartoe het deel van het dorp op de oostelijke oever van de Angstel behoorde, krijgt in 1895 een aparte secretarie in de Stationsstraat. In dezelfde periode komt de neogothische rooms-katholieke kerk aan de Kerkstraat tot stand. Door de bouw van het postkantoor tegenover het raadhuis ontstaat het Raadhuisplein. Rond 1900 is er sprake van een belangrijke uitbreiding van de dorpsbebouwing in de vorm van lintbebouwing langs de bestaande infrastructuur en in aansluiting op de oude dorpskern. In tegenstelling tot de oude dorpsbebouwing is deze nieuwe bebouwing, die in hoofdzaak uit woonhuizen bestaat, steeds op het water georiënteerd. Dorpsuitbreidingen van een dergelijke omvang komen in deze periode in de naburige dorpen in het weidegebied niet voor. Mogelijk is hier sprake van een beginnend forensisme. In de dertiger jaren van de 20ste eeuw komt er een einde aan de oude verkeers- en halteplaatsfunctie van Abcoude.

Door de aanleg van de rijksweg Amsterdam-Utrecht wordt het doorgaande verkeer omgeleid. Het belang van de scheepvaart was · door omschakeling op wegvervoer al eerder teruggelopen. Vooral na de Tweede Wereldoorlog komt Abcoude in de belangstelling van de forenzen te staan. Dit heeft geresulteerd in ten opzichte van het oude dorp grote

CIRCA

1900

dorpsuitbreidingen in het aangrenzende weidegebied, die niet meer op de wegen langs de waterlopen zijn georiënteerd. Alleen aan de Stationsstraat is er nog sprake van een directe relatie van de historische kern met het agrarische gebied. In de jaren tachtig vindt er in combinatie met de aanleg van het Dokter van Doornplein een wegomlegging van de Amsterdamsestraatweg plaats. Huidig ruimtelijk karakter Het huidige ruimtelijke karakter van Abcoude wordt nog altijd in hoofdzaak bepaald door de ligging van de kern aan de samenkomst van Angstel, Gein en Holendrecht. De Angstel en de Holendrecht, die samen de doorgaande vaarroute vormen, zijn ter plaatse breed en gebogen. De breedte van het Gein is zeer gering, het beloop is recht. De wegen langs de oevers worden door de drie · bruggen over de Angstel, het Gein en de Holendrecht met elkaar verbonden. Van de oorspronkelijke directe relatie tussen de kern en het omringende agrarische gebied is nog sprake bij de Stationsstraat en in mindere mate aan de noord-westzijde bij de Meerweg. Kenmerkend is de ruimtelijke beslotenheid van de oudste kern van de nederzetting. De bebouwing is georiënteerd op de straten met de achtererven gekeerd naar het water, een wijze van situering die vrij algemeen is voor de aan rivieren gelegen dorpen in dit gebied. De bebouwing is vrijwel aaneengesloten direct aan de straat in een vloeiende rooilijn gelegen.

Er is slechts incidenteel sprake van een directe relatie met de waterlopen, namelijk ter plaatse van een deel van de Voordijk. Het ruimtelijke karakter van de route Hoogstraat/Kerkplein/ Amsterdamsestraatweg wordt

CrA:CA

1985

bepaald door hogere, meer voorname bebouwing. De doorgaande weg is ter plaatse van de verkeersomleiding via het Dokter van Doornplein niet meer als zodanig herkenbaar. Het ruimtelijk beeld van de laat-19de-eeuwse delen van de nederzetting wordt gekenmerkt door een grotere openheid en is van een meer landelijk karakter. De over het algemeen vrijstaande bebouwing is, voorzien van voortuinen, op korte afstand van de weg in een rooilijn gesitueerd. In tegenstelling tot de oudste kern zijn de voorgevels van de huizen en niet de achtererven op het water gericht. De beplanting speelt hier een belangrijke rol. De 19deeeuwse ontwikkelingen vormen met de oudste kern een ruimtelijk samenhangend geheel. Het Kerkplein heeft aan de andere kant van de Hoogstraat een pendant gekregen in het Raadhuisplein. Over het algemeen overheerst de woonfunctie. Kenmerkend voor de Hoogstraat, het Kerkplein en het begin van de Stationsstraat is de winkel- en horecafunctie. De verkaveling en de situering van de bebouwing is niet wezenlijk gewijzigd. Het karakter van de bebouwing wordt voornamelijk bepaald door veranderingen en vernieuwingen uit de 19de en de 20ste eeuw. Op de als bijlage opgenomen inventarisatiekaart is de historische ruimtelijke waarde van Abcoude in de huidige verschijningsvorm met het oog op de voorgestelde aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht in hoofdlijnen weergegeven.

Aan te wijzen gebied Het voorstel tot aanwijzing van Abcoude tot beschermd dorpsgezicht is voornamelijk gericht op de bescherming van de ruimtelijke structuur van de oude nederzetting.

3

Tevens wordt hierbij de relatie tussen de kern en het weidegebied aan de Stationsstraat en het fort van belang geacht. In samenhang daarmee wordt de begrenzing aan de zuidzijde bepaald door de westelijke oever van de Angstel, het fort en de spoorlijn. De begrenzing valt voor het overige samen met de achtererfgrenzen van de bebouwing aan de Kerkstraat, Kerkplein, Amsterdamsestraatweg, Meerweg, Hein Kuitenstraat en Raadhuislaan. De openheid van het weidegebied ten noordwesten van de Meerweg is op zich van belang, maar is vanwege de uitgestrektheid van het gebied buiten het aanwijzingsvoorstel gelaten. Nadere typering te beschermen waarden De belangrijkste ruimtelijke kenmerken van het aangewezen beschermde dorpsgezicht zijn bij de beschrijving van het huidige ruimtelijke karakter reeds aangeduid. In het vervolg wordt nader ingegaan op aspecten die binnen het kader van deze algemene kenmerken van bijzondere waarde zijn voor het historisch ruimtelijke karakter van Abcoude. De verkaveling is loodrecht op de straat gericht met een in het algemeen relatief smalle perceelsbreedte. Brede en ondiepe kavels zijn kenmerkend voor het zuidelijk deel van de Hoogstraat. De bebouwing is over het algemeen één bouwlaag hoog met een vaak steile kap. De nok is meestal loodrecht op de voorgevel gericht. De wat bredere panden hebben een nokrichting evenwijdig aan de straat.

De bebouwing van de Hoogstraat, het Kerkplein en de Amsterdamse Straatweg is veelal twee bouwlagen hoog. Het individuele karakter van de panden leidt tot een afwisselend straatbeeld. Over het algemeen komen top- en lijstgevels voor. Kenmerkend voor de laat-19deeeuwse bebouwing in de Stationsstraat en de Raadhuislaan is de seriebouw. De historisch ruimtelijke waarderingskaart geeft aan dat een deel van de bebouwing van Abcoude tevens van betekenis is vanwege de historische vormgeving en detaillering. Een zekere eenheid in opbouw en geleding van de gevels en in materiaal is hiervoor kenmerkend. Verticaal geplaatste ramen op regelmatige afstand bepalen de opbouw van de gevels. Baksteen en gebakken dakpannen zijn het meest gebruikte materiaal. Het dwarsprofiel van de straten is eenvoudig, een rijbaan met brede trottoirs of alleen een rijbaan. Bomenrijen in de openbare ruimte komen voor rord de kerk en langs het Marktveld. In de laat-19de-eeuwse delen van het dorp is de beplanting in de particuliere tuinen, veelal 4

voorzien van tuinhekjes, voor het totale beeld van belang. De voor Abcoude markante situaties komen voor bij de drie bruggen, de punten waar de waterlopen en de wegen elkaar kruisen en verbinden. De situatie bij de brug over het Gein wordt bepaald door de besloten stedelijke ruimte van de Hoogstraat, die visueel wordt afgesloten door de nederlands-hervormde kerk. Het Gein is ter plaatse smal, begrensd door hoge kademuren. Het Raadhuis bij de ophaalbrug over de Angstel sluit visueel de andere kant van de Hoogstraat af. Kenmerkend is het meer landelijke karakter ter plaatse, bepaald door het brede profiel van de Angstel met de lage oeverbeschoeiingen, het met bomen beplante terras van de oude herberg De Eendracht en de zware boombeplantingen in de particuliere tuinen. De entree van het dorp wordt gevormd door de rij 19de-eeuwse huizen aan de Koppeldijk. De Holendrecht is ten noorden van de brug smal en tweezijdig bebouwd en ten zuiden daarvan breder met een meer gebogen beloop. Markant is het hoogteverschil tussen de Brugstraat, met op de hoek het voormalig regthuis, en de Voordijk. Op het punt waar de beide rivieren samenkomen staat in de tuin van Binnenrust een theekoepel. Deze tuin versterkt met de vrijstaande 'buitenhuisjes' langs de Voordijk, de voormalige molenkolk en de daarachter gelegen historisch waardevolle, boerderij het buitenplaatsachtige karakter ter plaatse.

Op de achtergrond speelt de toren van de kerk een belangrijke rol in dit dorpsbeeld. De Stationsstraat heeft een geheel eigen karakter, enerzijds door de strakke blokken 19de-eeuwse huizen, anderzijds door de openheid van het weidegebied, dat visueel door de hoge boombeplanting op het fort wordt afgesloten. Kenmerkend is het hoogteverschil tussen de weg en het weiland. In het straatbeeld is voorts de boerderij ter plaatse van belang. In het silhouet van Abcoude speelt naast de toren van de oude nederlands-hervormde kerk ook de toren van de rooms-katholieke kerk een belangrijke rol. Rechtsgevolg aanwijzing Ter effectuering van de bescherming van het aangewezen dorpsgezicht moet ingevolge artikel 37, lid 8 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening een bestemmingsplan ontwikkeld worden. De toelichting op de aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht kan daarbij wat het beschermingsbelang betreft als uitgangspunt dienen. Doel van de aanwijzing is, de

karakteristieke met de historische ontwikkeling samenhangende structuur en ruimtelijke kwaliteit van het gebied te onderkennen als zwaarwegend belang bij de verdere ontwikkelingen binnen het gebied. De aanwijzing beoogt op die wijze een basis te geven voor een ruimtelijke ontwikkeling, die inspeelt op de aanwezige kwaliteiten, daarvan gebruik maakt en daarop voortbouwt.

Geraadpleegde literatuur:

Colofon:

Aa, A.J. van der Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden. dl. 1. Gorinchem, 1839.

Uitgave van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist.

Arkel, G. van en Verburgt, J. W. 'Beschrijving der oudheden in de gemeente Abcoude-Proosdij.' Jaarboekje Nifterlake, 1914 34-46. Blok, D.P. 'De historische en geografische situatie van Liudger's geboortestreek Nifterlake' in: Kl. Sierksma (red.), Liudger 741-809. Muiden, 1984. Braam Houckgeest J.P. van en Visser, K. Klein memorieboek bij de restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk te Abcoude. Abcoude, 1973. Grevenstuk, I. Th. 'De parochie van de H.H. Cosmas en Damianus te Abcoude tot het einde der 18de eeuw'. Jaarboekje Nifterlake, 1926 18-41. Koomans, W.H. 'Abcouder paardenmarkt.' Jaarboekje Nifterlake, 1946 9-14. Pompe, P.H. Abcoude door de eeuwen heen. z.pl. z.j. Ro1ïen, R. van 'De heerlijkheid Abcoude-Baambrugge.' Jaarboekje Nifterlake, 1934 39-52. Stichting Menno van Coehoorn Atlas Historische Vestingwerken. dl. 111. z.pl. z.j.

Historisch-geografisch en stedebouwkundig onderzoek: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist. Foto's: Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, Apeldoorn (afb.

3); Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist (afb. 4, 5, 6); Rijksarchief Utrecht (afb. 1, 2); Topografische Dienst, Emmen (omslag). Kaarten en illustratie in de tekst: Studio Ineke van der Burg, Bilthoven. Verkoopprijs f 10,-. Deze publikatie is schriftelijk of telefonisch te bestellen bij het Distributiecentrum DOP Postbus 20014 2500 EA 's-Gravenhage Telefoon: 070-78 98 80. Onder vermelding van bestelnummer of ISBN 90 3461152 3. Druk: Staatsdrukkerij, 's-Gravenhage. Verkoopprijs f 10,-. Deze publikatie is schriftelijk of telefonisch te bestellen bij het Distributiecentrum DOP Postbus 20014 2500 EA 's-Gravenhage. Telefoon: 070-7898 80. Onder vermelding van bestelnummer of ISBN 903461133 7.

Tirion, I. Tegenwoordige Staat der Nederlanden. dl. 12. Amsterdam, 1772. Vink, T. De rivierstreek. Baarn, 1954.

5

Fotobijlage

Afb. 1. Caerte van Abcoude der E. Heeren van St. Petrus gerechte A 0 1643 (R.A.U., Archief Kapittel van St. Pieter, inv. nr. 802), fragment.

6

/

/

J

i

/ ~

.

!

.

Afb. 2. Idem, detail.

7

I /

Afb. 3. Kadastraal Minuutplan gemeente Abcoude Proosdij en Aasdom en gemeente Abcoude-Baambrugge, 1828.

8

PROVI~CIE

-------

r

.11

N

O

G,EMEENTE A.BCOFDE PROOSTHf.T

UTlU<J~HT ''

-------- -

Il.-.-,,_ H

-----,·

en AasdonL.

·

O L L A N D

1 .,·

c h e

JiJ00/''111\_f /'

---.-~

~','ft•U✓lf

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15982686/1