CConstaterende datBrummen
Koppel je AI →
Document · PDF

A7 - PlusOV - Jaarrekening 2025 en conceptbegroting 2027-2030 D481350

Besluitvormende raadsvergadering 9 juli 2026, gemeente BrummenBij agendapunt: Lijst met ingekomen en verzonden stukken22.553 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Vlottende passiva Schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Het saldo van deze schulden is € 122.629. Dit betreffen de facturen 2025 die op 31 december nog niet zijn betaald. En de te betalen loonheffing over de maand december. Deze bedragen zijn allemaal in 2026 betaald.

31

Overlopende passiva Vooruit ontvangen bedragen In 2025 hebben we geen vooruit ontvangen bedragen. Overige overlopende passiva Het gaat hier om bedragen die we in 2026 nog moeten betalen en die betrekking hebben op 2025. Hieronder staat een specificatie van de nog te betalen bedragen. De bedragen zijn weergegeven in euro’s (€).

RGV (vervoerders) VAV (vervoerders) Diverse crediteuren PIOFAH Lochem 4e kwartaal Ontvangen reizigersbijdragen Bijdrage gemeenten Totaal

€ € € € € € €

Saldo 1-1-2025 318.690 322.435 5.033 28.249 142.522 590.490 1.407.419

Af 2025 318.690 322.435 5.033 28.249 142.522 590.490 1.407.419

€ € € € € € €

€ € € € € € €

Bij 2025 330.686 462.964 1.381 24.944 147.384 2.004.926 2.972.286

€ € € € € € €

Saldo 31-12-2025 330.686 462.964 1.381 24.944 147.384 2.004.926 2.972.286

Niet uit de balans blijkende verplichtingen Langlopende contracten o Voor het vraagafhankelijk vervoer is met vier vervoerders een overeenkomst aangegaan van 1 augustus 2021 tot en met 31 juli 2025. Deze is inmiddels verlengd van 1 augustus 2025 tot en met 31 juli 2027. Het besluit is inmiddels genomen om nog eenmaal te verlengen met twee jaar tot 1 augustus 2029. De jaarlijkse kosten zijn afhankelijk van het vervoersvolume. o Voor het routegebonden vervoer is met vijf vervoerders een overeenkomst aangegaan van 1 augustus 2019 tot en met 31 juli 2023, daarna is de overeenkomst verlengd tot en met 31 juli 2025. Inmiddels is de overeenkomst weer verlengd van 1 augustus 2025 tot en met 31 juli 2027. Daarna zal het routegebonden vervoer opnieuw aanbesteed worden. De jaarlijkse kosten zijn afhankelijk van het vervoersvolume. o Voor de PlusOV Wmo app is een contract afgesloten voor vier jaar. Deze loopt van 1 januari 2026 t/m 31 december 2029. De kosten € 17.500 per jaar. Wet Normering Topinkomens (WNT) De WNT is van toepassing op Vervoerscentrale Stedendriehoek. Het voor Vervoerscentrale Stedendriehoek toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2025 € 246.000. Dit betreft het algemeen WNR-bezoldigingsmaximum.

32

Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling inclusief degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt. Gegevens 2025 bedragen x € 1

H.H. Meijer

Functiegegevens

Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2025

01/01 t/m 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1,0

Dienstbetrekking?

ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

118.645

Beloningen betaalbaar op termijn

18.590

Subtotaal

137.235

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

246.000

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag

N.v.t.

Bezoldiging

137.235

Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

N.v.t N.v.t.

Gegevens 2024 bedragen x € 1

H.H. Meijer

Functiegegevens

Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2024

01/01 t/m 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1,0

Dienstbetrekking?

Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

111.147

Beloningen betaalbaar op termijn

18.445

Subtotaal

129.592

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

233.000

Bezoldiging

129.592

33

1d. Topfunctionarissen met een totale bezoldiging van € 2.100 of minder Gegevens 2025 NAAM TOPFUNCTIONARIS

FUNCTIE

G. van den Berg

Voorzitter

T. Siderius

Lid

W. van Ommen

Lid

I. Timmer

Lid

P. Wormskamp

Lid

J. Bloem

Lid

W. Goodin

Lid

A. Prins

Lid

L.H. Wijnhoud

Lid

H. de Vroome

Lid

3. Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met een dienstbetrekking die in 2025 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.

34

4. Overzicht van Baten en Lasten Jaarrekening 2023

Jaarrekening 2024

1. Personeelskosten

€

€

€

1.758.968

€

107.348

2. Bedrijfsvoering

€

142.172 €

128.933 €

152.822 €

116.819

€

36.003

3. Direct materiële kosten

€

249.110 €

279.801 €

317.271 €

293.873

€

23.398

4. Facilitaire diensten

94.779 € 63.856 €

85.529 € 134.759 €

105.779 € 182.850 €

90.018 65.944

€

15.761

5. Bestuurskosten

€ €

€

116.906

Subtotaal organisatiekosten

€

2.228.896 €

2.429.630 €

2.625.038 €

2.325.622 €

299.416

Investering

€

85.734 €

-

€

-

€

-

€

-

Subtotaal optimalisatiekosten

€

85.734 €

-

€

-

€

-

€

-

Vraagafhankelijk vervoer

€

5.394.239 €

5.737.977 €

6.297.122 €

5.401.161 €

895.961

Leerlingenvervoer

€

3.124.368 €

3.116.813 €

3.890.143 €

3.215.792 €

674.351

Dagbestedingsvervoer

€

583.028 €

636.835 €

648.357 €

608.746 €

39.611

Jeugdwet vervoer

€

386.493 €

513.149 €

448.863 €

528.151 €

-79.288

Subtotaal vervoerskosten

€

9.488.128 €

10.004.774 €

11.284.485 €

9.753.850 €

1.530.635

TOTAAL LASTEN

€

11.802.758 €

12.434.405 €

13.909.523 €

12.079.473 €

1.830.051

Baten

Jaarrekening 2023

Lasten

Begroot 2025

Werkelijk 2025

Saldo 2025

Organisatiekosten 1.678.979

1.800.609

€

1.866.316

Optimalisatiekosten

Vervoer

Jaarrekening 2024

Begroot 2025

Werkelijk 2025

Saldo 2025

Organisatie Bijdr. Prov. Gelderland Wmo

€

35.165 €

-

Bijdragen gemeenten

€

2.000.186 €

2.281.552 €

€

2.525.038 €

2.228.588 €

Opbr. Vervoerpassen/ritoverzichten

€

12.346 €

13.145 €

10.000 €

12.177 €

2.177

Overige baten

€

131.198 €

134.933 €

90.000 €

84.858 €

-5.142

Subtotaal organisatie

€

2.178.895 €

2.429.630 €

2.625.038 €

2.325.623 €

-299.416

-

€

-

€

-296.450

Vervoer Bijdrage provincie Wmo-vervoer

€

235.522 €

-

Bijdragen gemeenten Vraagafhankelijk verv.

€

5.158.722 €

5.737.977 €

€

6.297.122 €

5.401.161 €

-895.961

Bijdragen gemeenten Leerlingenvervoer

€

3.124.368 €

3.116.813 €

3.890.143 €

3.215.792 €

-674.351

Bijdragen gemeenten Dagbestedingsvervoer

€

583.028 €

636.835 €

648.357 €

608.746 €

-39.611

Bijdragen gemeenten Jeugdwetvervoer

€

386.493 €

513.149 €

448.863 €

528.151 €

79.288

Bijdrage provincie aanvullend OV

€

-

Subtotaal Vervoer

€

9.488.133 €

10.004.774 €

11.284.485 €

9.753.850 €

-1.530.635

TOTAAL BATEN

€

11.667.028 €

12.434.404 €

13.909.523 €

12.079.473 €

-1.830.051

Saldo van baten en lasten

€

-135.730 €

-

€

Onttrekking optimalisatiereserve (eff. bijdrage) €

€

€

-

-

€

€

-

€

€

-

-

€

-

86.680

€

-

50.000

€

-

-

€

-

-

Mutaties reserves Onttrekking optimalisatiereserve (opt.kosten) Onttrekking bestemmingsreserve (opheffing) Toevoeging AR (opheffing .best.reserves)

€

438.858

€

-438.858

Subtotaal

€

136.680 €

-

€

-

€

-

€

-

Resultaat

€

950 €

-

€

-

€

-

€

-

35

5. Rechtmatigheidsverantwoording Verantwoordelijkheid bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling PlusOV De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het college van burgemeester en wethouders toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door de raad vastgestelde kaders zoals de begroting en gemeentelijke verordeningen en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door de raad op vastgestelde normenkader van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken.

Deze grens is door het bestuur bepaalt en bedraagt 2% van de totale lasten exclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op € 278.190 voor de jaarrekening 2025. De grondslag voor deze verantwoording is de Kadernota Rechtmatigheid 2025 van de Commissie BBV van oktober 2024. Bevinding Het bestuur stelt vast dat de omvang van de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties die niet rechtmatig tot stand zijn gekomen € 0,- bedraagt. Dit is lager dan de daarvoor gestelde grens van € 278.190. Het bestuur is dan ook van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens. In de paragraaf ‘Bedrijfsvoering’ is op basis van de ‘Kadernota rechtmatigheid’ van de commissie BBV en op basis van de afspraken met het bestuur aanvullende informatie opgenomen over de financiële rechtmatigheid. In deze paragraaf heeft het bestuur ook beschreven welke actie wordt ondernomen en het onderneemt om vermelde afwijkingen in de toekomst te voorkomen.

36

6. Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Op de volgende pagina’s treft u de controleverklaring van de onafhankelijke accountant.

37

Pascalweg 2 6662 NX Elst 0481-463534 elst@jonglaan.nl www.jonglaan.nl

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Aan: het bestuur van de gemeenschappelijke regeling Vervoerscentrale Stedendriehoek

Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening 2025 Ons oordeel Wij hebbben de in de jaarstukken 2025, op de pagina’s 26 tot en met 36, opgenomen jaarrekening 2025 van de gemeenschappelijke regeling Vervoerscentrale Stedendriehoek te Lochem gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van de baten en lasten over 2025 en van het vermogen van de gemeenschappelijke regeling Vervoerscentrale Stedendriehoek op 31 december 2025 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) en de bepalingen van en krachtens de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT). De jaarrekening bestaat uit: 1 het overzicht van baten en lasten over 2025; 2 de balans per 31 december 2025; 3 de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen waaronder de rechtmatigheidsverantwoording van het bestuur over de financiële rechtmatigheid van baten, lasten en balansmutaties over 2025.

De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden, het Besluit accountantscontrole decentrale overheden (Bado), het controleprotocol dat is vastgesteld door het bestuur op 29 januari 2026 en het Controleprotocol Wet normering topinkomens (WNT) 2025 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’. Wij zijn onafhankelijk van de gemeenschappelijke regeling Vervoerscentrale Stedendriehoek zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Informatie ter ondersteuning van ons oordeel Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande informatie ter ondersteuning van ons oordeel en onze bevindingen moeten in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.

De Jong & Laan Controle B.V., gevestigd te Amsterdam, KvK 06054458. Op al onze diensten en werkzaamheden zijn onze algemene voorwaarden van toepassing. Deze algemene voorwaarden zijn gedeponeerd bij de KvK onder nr. 08153431, zijn in te zien op www.jonglaan.nl, en worden op verzoek kosteloos toegezonden.

Materialiteit Op basis van onze professionele oordeelsvorming hebben wij de materialiteit voor de jaarrekening als geheel bepaald op € 241.000. De bij onze controle toegepaste goedkeuringstolerantie voor het totaal van fouten en onzekerheden bedraagt 2% van de totale lasten exclusief toevoegingen aan reserves, zoals voorgeschreven in artikel 2 lid 1 Bado. Daarbij zijn voor de controle van de in de jaarrekening opgenomen WNT-informatie de materialiteitsvoorschriften gehanteerd zoals vastgelegd in het Controleprotocol WNT 2025. Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn, zoals ook bedoeld in artikel 3 Bado. Wij zijn met het bestuur overeengekomen dat wij tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen boven de EUR 50.000 rapporteren alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve of WNTredenen relevant zijn. Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd In overeenstemming met het Controleprotocol WNT 2025 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6 sub a WNT en artikel 5 lid 1 sub n en o Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd.

Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is

Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen andere informatie

De jaarstukken omvatten andere informatie, naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, bestaande uit een voorwoord, een overzicht van baten en lasten, de programmaverantwoording, de verplichte paragrafen en bijlagen. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het jaarverslag in overeenstemming met het BBV.

Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het bestuur voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met het BBV en de bepalingen van en krachtens de WNT. Het bestuur is ook verantwoordelijk voor de financiële rechtmatigheid van de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties, in overeenstemming met de begroting en met de in de relevante weten regelgeving, waaronder opgenomen bepalingen, zoals opgenomen in het normenkader opgesteld door het bestuur en voor het getrouw toelichten van de financiële rechtmatigheid in de jaarrekening. In dit kader is het bestuur tevens verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening en de naleving van het normenkader voor de financiële rechtmatigheid mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude of fouten. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur de veronderstellingen inzake de financiële risico’s in relatie tot de financiële positie onderbouwen en afwegen of de gemeenschappelijke regeling in staat is de financiële risico’s vanuit de reguliere exploitatie en onverwachte tegenvallers financieel op te vangen zonder tussenkomst van de toezichthouder.

Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de financiële risico’s kunnen worden opgevangen toelichten in de jaarrekening. Het bestuur is tevens verantwoordelijk voor het vaststellen van het normenkader voor de financiële rechtmatigheid en het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de gemeenschappelijke regeling.

39

Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude en fouten ontdekken. Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, het Bado, het controleprotocol dat is vastgesteld door het bestuur op 29 januari 2026, het Controleprotocol WNT 2025, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen.

Onze controle bestond onder andere uit:  het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fraude of fouten, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing;  het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden.

Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de gemeenschappelijke regeling;  het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan;  het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde veronderstellingen aanvaardbaar zijn inzake de afweging dat de gemeenschappelijke regeling in staat is de financiële risico’s vanuit de reguliere exploitatie en onverwachte tegenvallers financieel op te vangen zonder tussenkomst van de toezichthouder. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan omtrent de financiële positie. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring.

Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen echter van materiële betekenis zijn voor de financiële positie van de gemeenschappelijke regeling;  het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en  het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen. Wij communiceren met het bestuur onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Elst, 13 april 2026 De Jong & Laan Controle B.V.

Origineel getekend door N.C. van der Wolf MSc RA

40

Bijlage 1: Bijdrage per gemeente In dit overzicht staat de totale bijdrage per gemeente voor PlusOV in 2025. Programma/taakveld 1. Vraagafhankelijk vervoer (Maatwerkdienstverlening 18+) * vervoer * Organisatie 2. Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) * vervoer * Organisatie 3. Dagbestedingsvervoer (maatwerkdienstverlening 18+) * Vervoer * Organisatie

Apeldoorn

Brummen

€ 2.967.034 € € 2.301.821 € € 665.212 €

€

€

Epe

Hattem

Heerde

Lochem

Voorst

Zutphen

Totaal

282.904 € 1.445.494 € 198.933 € 1.036.554 € 83.972 € 408.941 €

479.715 € 347.290 € 132.425 €

148.524 € 98.538 € 49.985 €

207.230 € 130.782 € 76.448 €

468.381 € 331.854 € 136.527 €

568.017 € 467.693 € 100.324 €

680.706 € 487.696 € 193.010 €

7.248.005 5.401.161 1.846.844

-

€ € €

476.343 440.727 35.615 €

-

€ € €

828.819 € 772.653 € 56.166 €

225.470 € 204.269 € 21.201 €

603.527 € 571.103 € 32.424 €

814.016 € 756.110 € 57.906 €

513.481 470.930 42.551 €

-

€ € €

3.461.656 3.215.792 245.864

-

€ € €

60.132 47.422 12.710 €

-

€ € €

137.509 € 117.465 € 20.044 €

21.011 € 13.445 € 7.566 €

125.770 € 114.199 € 11.571 €

256.735 € 236.069 € 20.665 €

95.332 80.146 15.186 €

-

€ € €

696.489 608.746 87.743

-

€ € €

126.562 119.589 6.973 €

-

€ € €

126.430 € 115.433 € 10.997 €

39.106 € 34.955 € 4.151 €

122.664 € 116.316 € 6.348 €

104.588 € 93.251 € 11.337 €

56.938 48.607 8.331 €

-

€ € €

576.288 528.151 48.137

4. Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) * Jeugdvervoer * Organisatie

€

Totale bijdrage per gemeente

€ 2.967.034 €

• • •

Deventer

945.942 € 1.445.494 € 1.572.473 €

434.110 € 1.059.192 € 1.643.719 € 1.233.768 €

680.706 € 11.982.438

Let op: bijdrage Leerlingenvervoer is inclusief de kosten voor begeleiding over de jaren 2020 t/m 2024. Alle bedragen zijn weergegeven in euro’s (€) exclusief btw. De gemeenten moeten in hun eigen jaarrekening rekening houden met een extra last voor de btw-kosten op het routegebonden vervoer. Hiervoor geldt het lage btw-percentage van 9%.

41

Bijlage 2: Saldo bijdrage per gemeente In het volgende overzicht staan de begrote en werkelijke bijdragen per gemeente. Taakveld: Apeldoorn Brummen Deventer Epe Hattem Heerde Lochem Voorst Zutphen Totaal Vraagafhankelijk vervoer * Begroot € 3.253.986 € 313.063 € 1.721.778 € 631.761 € 164.373 € 267.964 € 572.131 € 641.208 € 787.309 € 8.353.572 * Werkelijk € 2.967.034 € 282.904 € 1.445.494 € 479.715 € 148.524 € 207.230 € 468.381 € 568.017 € 680.706 € 7.248.005 * Saldo € 286.952 € 30.158 € 276.283 € 152.046 € 15.850 € 60.734 € 103.750 € 73.191 € 106.603 € 1.105.567 Leerlingenvervoer * Begroot € € 559.115 € € 925.398 € 312.794 € 812.733 € 901.764 € 669.781 € € 4.181.586 * Werkelijk € € 476.343 € € 828.819 € 225.470 € 603.527 € 814.016 € 513.481 € € 3.461.656 * Saldo € € 82.773 € € 96.579 € 87.325 € 209.206 € 87.748 € 156.300 € € 719.930 Dagbestedingsvervoer * Begroot € € 143.874 € € 177.046 € 57.865 € 65.314 € 222.656 € 98.473 € € 765.229 * Werkelijk € € 60.132 € € 137.509 € 21.011 € 125.770 € 256.735 € 95.332 € € 696.489 * Saldo € € 83.742 € € 39.537 € 36.854 € -60.456 € -34.078 € 3.141 € € 68.740 Jeugdvervoer * Begroot € € 82.335 € € 104.958 € 32.669 € 92.080 € 130.360 € 66.733 € € 509.136 * Werkelijk € € 126.562 € € 126.430 € 39.106 € 122.664 € 104.588 € 56.938 € € 576.288 * Saldo € € -44.227 € € -21.472 € -6.436 € -30.584 € 25.772 € 9.795 € € -67.152 Totale bijdrage per

gemeente * Begroot € 3.253.986 € 1.098.387 € 1.721.778 € 1.839.163 € 567.702 € 1.238.091 € 1.826.911 € 1.476.195 € 787.309 € 13.809.523 * Werkelijk € 2.967.034 € 945.942 € 1.445.494 € 1.572.473 € 434.110 € 1.059.192 € 1.643.719 € 1.233.768 € 680.706 € 11.982.438 * Saldo € 286.952 € 152.446 € 276.283 € 266.690 € 133.592 € 178.899 € 183.192 € 242.427 € 106.603 € 1.827.086

42

Feiten en cijfers 2025 In deze rapportage vindt u de feiten en cijfers van PlusOV over de eerste helft van 2020.

Wie vervoerden wij? Unieke reizigers

14% 86%

86% (7.591 reizigers) in vraagafhankelijk vervoer 14% (1.252 reizigers) in routegebonden vervoer

7.591

unieke reizigers (in 2024 7.722)

31%

69%

Aantal gereisde kilometers 31% (1.736.261 km) in vraagafhankelijk vervoer 69% (3.901.713 km) in routegebonden vervoer

Vraagafhankelijk vervoer Mensen die niet met het openbaar vervoer kunnen reizen vanwege een beperking of omdat ze te ver van een bus- of NS-station wonen.

12.657 pashouders (in 2024: 13.186)

1.252

unieke reizigers (in 2024: 1.265)

807 leerlingen

288 reizigers naar dagbesteding

157 jongeren naar instelling

Routegebonden vervoer Routegebonden vervoer is groepsvervoer volgens vaste routes, dagen en tijdstippen naar een vaste locatie. Hieronder vallen leerlingenvervoer, dagbestedingsvervoer en Jeugdwetvervoer. Leerlingenvervoer Kinderen die niet zelfstandig naar school kunnen vanwege een beperking of omdat de speciale school te ver weg ligt, kunnen gebruikmaken van het leerlingenvervoer van PlusOV. Dagbestedingsvervoer Mensen die moeite hebben met de invulling van hun dag blijven dankzij het vervoer van PlusOV actief in de samenleving. Jeugdwetvervoer Voor ouders en verzorgers van jongeren met een beperking is het vervoer naar instellingen voor dagbehandeling of logeeropvang een uitkomst.

Feiten en cijfers 2025

Hoeveel ritten verzorgde PlusOV? Vraagafhankelijk vervoer

276.943 ritten

23.079

ritten per maand (in 2024: 23.908)

Routegebonden vervoer

259.612

76.449

(in 2024: 262.389)

(in 2024: 80.380)

ritten

routes

Hoeveel klachten ontving PlusOV? Vraagafhankelijk vervoer

Routegebonden vervoer

485

283

totaal aantal klachten waarvan 341 gegrond

totaal aantal klachten waarvan 225 gegrond

0,12%

0,08%

klachtenpercentage

klachtenpercentage

(norm = 0,3% van aantal gereden ritten)

(norm = 0,3% van aantal gereden ritten)

95%

84%

rijdt op tijd

stiptheid heenrit

(norm = 92%)

(norm = 90%)

© PlusOV, februari 2026 *Bronnen: Jaarrekening 2025 en data PlusOV. Getallen en aantallen zijn gebaseerd op gemiddelden van 2025. We hebben de klanttevredenheid in het vraagafhankelijk vervoer (Wmo-vervoer) en voor het routegebonden vervoer (vervoer van leerlingen en Jeugdwet) onderzocht. De eindwaarderingen staan in deze factsheet.

Feiten en cijfers 2025 Feiten en cijfers 1e halfjaar 20231e halfjaar Feiten en cijfers 1e halfjaar Feiten en 2023 cijfers

Hoe vaak werd PlusOV gebeld? vaak werd PlusOV gebeld? HoeHoe vaak werd Hoe PlusOV vaak werd gebeld? PlusOV gebeld? Vraagafhankelijk vervoer Routegebonden vervoer Vraagafhankelijk vervoer Routegebonden vervoer Vraagafhankelijk Vraagafhankelijk vervoer vervoer Routegebonden vervoer Routegebonden vervoer

170.523 88.869 88.869 88.869 telefoontjes

11.650 8.619 8.619 8.619 telefoontjes

telefoontjes telefoontjes (in 2024: 185.934) telefoontjes

telefoontjes telefoontjes (in 2024: 12.988) telefoontjes

Voor welke gemeenten rijdt PlusOV? Voor welke gemeenten rijdt PlusOV? Voor welke gemeenten Voor welke rijdt gemeenten PlusOV? rijdt PlusOV? HattemHattem

Hoeveel chauffeurs Hoeveel chauffeurs Hoeveel chauffeu rijden voor PlusOV? rijden voor PlusOV? rijden voor PlusO

Hattem

Heerde Heerde

Heerde

meer dan 180 213 213213

Epe

Epe

Unieke chauffeurs Unieke chauffeurs Unieke chauffeurs per dag per dag per dag

Epe

Deventer Deventer Voorst Voorst Apeldoorn Apeldoorn

Deventer

Voorst

Apeldoorn

LochemLochem

Zutphen Zutphen Brummen Brummen

Lochem

Zutphen

Brummen

de langste HoeHoe waswas de de klanttevredenheid? Hoeklanttevredenheid? was de klanttevredenheid? WatWat waswas de Wat langste wasrit? derit? langste rit? 8,3 8,3 8,2

8,3

Vraagafhankelijk vervoer Vraagafhankelijk Vraagafhankelijk vervoer vervoer

188188 km 130 kmkm 188 km Twello-Groningen Almen-Halsteren Almen-Halsteren Almen-Halsteren

7,3 7,5 7,2 7,2

7,2

Leerlingenvervoer Leerlingenvervoer Leerlingenvervoer

Meer weten over PlusOV? Kijk op www.plusov.nl. Meer weten over PlusOV? www.plusov.nl. Meer weten Meer over PlusOV? weten over KijkKijk PlusOV? op op www.plusov.nl. Kijk op www.plusov.nl.

CONCEPT Begroting 2027-2030

Vervoerscentrale Stedendriehoek

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026)

Pagina 0 van 29

Inhoudsopgave 1. Inleiding ....................................................................................................................................... 2 2. Financiële uitgangspunten ............................................................................................................ 3 2.1 Samenvatting kadernotitie ...................................................................................................... 3 3. Organisatiekosten......................................................................................................................... 6 3.1 Personeelskosten.................................................................................................................... 6 3.2 Bedrijfsvoering........................................................................................................................ 7 3.3 Direct materiële kosten .......................................................................................................... 8 3.4 Facilitaire diensten.................................................................................................................. 8 3.5 Bestuurskosten ....................................................................................................................... 9 3.6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten en programma’s ..................................... 10 4.

Programma’s .............................................................................................................................. 12 4.1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer ............................................................................... 12 4.2 Programma 2: Leerlingenvervoer .......................................................................................... 14 4.3 Programma 3: Wmo-dagbesteding........................................................................................ 16 4.4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-)........................................... 17 4.5 Reserves ............................................................................................................................... 18 5.Overzicht van baten en lasten ..................................................................................................... 19 6. Paragrafen.................................................................................................................................. 20 6.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing............................................................................ 20 6.2 Risico’s..................................................................................................................................

21 6.3 Financiering .......................................................................................................................... 23 6.4 Bedrijfsvoering...................................................................................................................... 24 6.5 Verbonden partijen............................................................................................................... 24 Bijlage 1: Bijdrage per gemeente 2027 ........................................................................................... 25 Bijlage 2: Bijdrage per gemeente 2027-2030................................................................................... 26 Bijlage 3: Kostenverdeelsystematiek............................................................................................... 27 Bijlage 4: Geprognosticeerde balans ............................................................................................... 28

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 1 van 29

1. Inleiding Voor u ligt de meerjarenbegroting van de Vervoerscentrale Stedendriehoek (PlusOV) voor de periode 2027–2030. De kerntaak van PlusOV is het efficiënt organiseren van comfortabel en veilig doelgroepenvervoer, binnen de kaders van de met de deelnemende gemeenten afgesloten dienstverleningsovereenkomsten. Naast het efficiënt organiseren van het vervoer draagt PlusOV verantwoordelijkheid voor de organisatiekosten, waaronder personeels- en bedrijfsvoeringskosten. De deelnemende gemeenten bepalen het beleid rondom de toegang tot het doelgroepenvervoer. Daarmee beïnvloeden zij direct het vervoersvolume en de hoogte van de vervoerskosten. Het vraagafhankelijk vervoer (Wmo-vervoer) ondersteunt de zelfredzaamheid en maatschappelijke participatie van mensen met een functiebeperking. Het routegebonden vervoer geeft invulling aan de wettelijke plicht van gemeenten om leerlingen in het primair en (voortgezet) speciaal onderwijs te vervoeren wanneer passend onderwijs niet in de directe omgeving beschikbaar is. Daarnaast omvat het routegebonden vervoer het vervoer naar dagbesteding en vervoer op basis van de Jeugdwet. Deze essentiële voorzieningen voor kwetsbare groepen kennen een jaarlijkse kostenstijging. In de begrotingsperiode 2027-2030 is er een beheerste stijging van de organisatiekosten met 3%. De totale vervoerskosten stijgen in die 4 jaar naar verwachting met 19%.

De gecombineerde stijging leidt tot een toename van ongeveer 16% in die 4 jaar voor de totale gemeentelijke bijdragen. Uitdagingen komende jaren De komende jaren richt PlusOV zich op: • Operational excellence: het realiseren van een hoge betrouwbaarheid in de dienstverlening, met ritten die in één keer goed worden uitgevoerd, op tijd en tegen aanvaardbare kosten. • Voorbereiding en implementatie Europese aanbestedingen: in 2027 voor het routegebonden vervoer en in 2029 voor het vraagafhankelijke vervoer. De interne organisatie wordt hierop voorbereid en ingericht. • Samenwerking met gemeenten: het continueren van de gezamenlijke inzet om vervoerskosten te beheersen, zodat het doelgroepenvervoer beschikbaar en betaalbaar blijft voor inwoners die hiervan afhankelijk zijn. Het efficiënt uitvoeren van alle ritaanvragen, met behoud van een hoge klanttevredenheid, blijft een groeiende uitdaging. Medewerkers van PlusOV ervaren deze druk dagelijks, maar blijven zich met volle inzet richten op het realiseren van de missie: “Mensen prettig, betaalbaar en efficiënt vervoeren wanneer er geen vervoersalternatief is.”

Henk Meijer Directeur Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 2 van 29

2. Financiële uitgangspunten 2.1 Samenvatting kadernotitie Algemeen: De basis voor deze begroting is de kadernotitie 2027-2030 welke door het bestuur is vastgesteld op 4 december 2025. Vervoersvolume in het vraagafhankelijk vervoer Het vervoersvolume (deelnemers, ritten en ritafstand) wordt gepresenteerd in reiseenheden (RE). Een reiseenheid (RE) is een rekeneenheid die gebruikt wordt voor de toerekening en onderlinge verdeling van de kosten. De start, de gereden kilometers en van toepassing zijnde indicaties voor een rit zijn van invloed op de vervoerskosten van een rit en in de RE verwerkt. Voor het vraagafhankelijk vervoer is de verwachting voor de begrotingsjaren: 1. Het totale vervoersvolume (uitgedrukt in reiseenheden) stijgt na 2027 tot en met 2030 beperkt met ca. 0,4% per jaar. Dit kan per gemeente uiteraard verschillend zijn. 2. Voor 2027 en de jaren daarna verwachten we een stijging van de NEA-index met 5,2% per jaar. 3. We verwachten dat de totale vervoerskosten met gemiddeld 5,6% per jaar stijgen in de begrotingsperiode (% groei in reiseenheden plus de stijging van de NEA-index). Vervoersvolume in het routegebonden vervoer Het vervoersvolume in het routegebonden heeft als basis in de begroting het aantal deelnemers in het vervoer. Voor het routegebonden vervoer (LLV, DB en JW) is de verwachting voor de begrotingsjaren: 1.

Het aantal deelnemers groeit beperkt met ongeveer 1% per jaar in de begrotingsperiode. 2. Voor de NEA-index wordt gerekend met een jaarlijkse stijging van 5,2%. 3. De totale vervoerskosten stijgen naar verwachting met ongeveer 6,2% per jaar. Inflatiepercentage Het inflatiepercentage baseren we op de gegevens uit de gemeentefondscirculaire van september 2025. Het verwachte percentage (consumentenprijsindex) voor onze exploitatie in 2027 is 2,3%. Voor 2028 en de jaren daarna is de door het CPB verwachte inflatie 2,2%. Dit percentage passen we toe op de organisatiekosten. Loonkosten De huidige CAO loopt tot en met 31 maart 2027. Voor de begrotingsperiode (2027–2030) hanteren we de stijging van de personeelskosten op basis van de CPB-raming “Prijs overheidsconsumptie, beloning werknemers”. Het CPB verwacht een stijging in 2027 van 5,7%, 4,6% in 2028 en 4,3% voor de jaren daarna. Ook de kosten voor ondersteuning door de gemeente Lochem (loonkosten) worden hiermee geïndexeerd.

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 3 van 29

Vervoer De kosten voor het vervoer volgen de NEA-index die jaarlijks wordt vastgesteld. De NEA-index voor de vervoerkosten in 2026 is definitief vastgesteld op 4,1%, in de begroting voor 2026 was hier 4,6% voor opgenomen, dit laten we ongewijzigd voor de reeds vastgestelde begroting van 2026. Voor 2027 - 2030 hanteren we een verwachte NEA-index van 5,2%, dit is de gemiddelde index van de vastgestelde NEA-index van de afgelopen 5 jaren. Kostenverdeelsystematiek De kosten worden onderverdeeld naar organisatiekosten en vervoerskosten. Deze kosten worden verdeeld naar de vervoerstromen en naar de gemeenten op basis van de gemaakte afspraken. In bijlage 3 is de kostenverdeelsystematiek uitgewerkt. Organisatieomvang Hieronder staat een overzicht met de werkelijke en geplande bezetting in fte’s aan het begin van het jaar (incl. inleen). Aantal fte begin van jaar Aantal fte

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027 Plan

2028 Plan

2029 Plan

2030 Plan

26,8

24,8

23,9

23,1

23,2

21,9

20,9

18,0

18,0

18,0

Een korte terugblik: ‘Betere kwaliteit tegen fors lagere kosten’ In 2021 was de bezetting van PlusOV 26,8 fte, in 2026 is de bezetting 21,9 fte; een reductie in fte’s van 4,9 fte oftewel 18%. Dit is bereikt door en met gemotiveerde medewerkers, de inzet van slimme automatisering en herinrichting van de interne organisatie en processen. De samengestelde inflatie van 2021 tot en met 2025 was 25,2%. De totale organisatiekosten zijn in deze periode beperkt gestegen met 2,7% (+ € 62.000). De klanttevredenheid in het VAV is met 0,4 gestegen naar een 8,2 in 2025. De klanttevredenheid (rapportcijfer algemene tevredenheid) in het RGV ging van een 7,6 in 2020 naar een 7,5 in 2025. Met de formele besluitvorming over de aanbesteding in het routegebonden vervoer wordt de planning van de routes in het leerlingenvervoer, de dagbesteding en Jeugdwet met ingang van 1 augustus 2027 ondergebracht bij de vervoerder. Dit geeft meer flexibiliteit tegen, naar verwachting, lagere kosten. In paragraaf 6.4 Bedrijfsvoering wordt een verdieping aangebracht voor de toekomstige bezetting van PlusOV. Btw In deze begroting hebben we alle kosten opgenomen exclusief btw. De gemeenten moeten er in hun eigen begroting rekening mee houden dat de kosten voor het routegebonden vervoer verhoogd worden met het lage btw-percentage van 9%.

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 4 van 29

2.2 Effecten jaarrekening 2025 Vanuit de jaarrekening 2025 hebben we een aantal structurele effecten in de begroting 2027-2030 opgenomen: 1. De vervoerskosten vraagafhankelijk en routegebonden vervoer. In onderstaande grafieken is de ontwikkeling te zien in de historische en begrote vervoerskosten. In het vraagafhankelijk vervoer zijn de vervoerskosten in 2025 met 5,9% (€ 336.816) gedaald ten opzichte van 2024 door een daling in het aantal ritten van bijna 10.000 (-3,5%) en een verbeterde efficiëntie in de ritplanning door de implementatie van de software van de automatische planner. De vervoerskosten in het routegebonden vervoer zijn (na correctie met € 98.520 voor incidentele kosten 2020-2024) € 12.628 lager dan in 2024. De kosten kwamen lager uit door een lichte krimp in het vervoersvolume met 1,1% in het aantal ritten en een toegenomen efficiëntie in de routeplanning. Vervoerskosten vraagafhankelijk vervoer

Vervoerskosten routegebonden vervoer

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 5 van 29

2. Huisvestingskosten Door de personele krimp in de afgelopen periode is er met ingang van medio 2025 minder kantoorruimte gehuurd, dit verlaagt de huurkosten met ca. € 5.300 per jaar.

3. Organisatiekosten In dit hoofdstuk lichten we de organisatiekosten toe. Alle kosten stijgen met de jaarlijkse indexering (Cpi) van het CBS zoals genoemd in hoofdstuk 2.1. Daar waar de kosten anders zijn geworden dan alleen door deze indexering wordt een toelichting gegeven. De organisatiekosten verdelen we over de verschillende programma’s en overhead. Bij de toelichting geven we aan hoe de kosten over de programma’s worden verdeeld. In de tabel hieronder vindt u de totale organisatiekosten. Hierna geven we per onderdeel een specificatie en toelichting. Jaarrekening 2024 Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten

€ € € € € €

Jaarrekening 2025

1.800.609 € 128.933 € 279.801 € 85.529 € 134.759 € 2.429.631 €

1.758.968 € 116.819 € 293.873 € 90.018 € 65.944 € 2.325.622 €

Begroting 2026 1.941.828 € 178.884 € 337.925 € 100.730 € 216.451 € 2.775.818 €

Begroting 2027 1.806.701 € 138.687 € 322.902 € 97.272 € 188.440 € 2.554.001 €

Begroting 2028 1.761.293 € 147.081 € 330.336 € 99.412 € 230.386 € 2.568.507 €

Begroting 2029 1.776.211 € 155.301 € 337.933 € 101.599 € 192.374 € 2.563.418 €

Begroting 2030 1.819.001 163.869 345.698 103.834 194.406 2.626.808

3.1 Personeelskosten Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 Loonkosten (incl. inhuur) € 1.760.256 € 1.734.053 € 1.885.799 € 1.759.780 € 1.713.486 € 1.726.950 € 1.767.955 Opleiding / training € 7.529 € 6.282 € 28.287 € 17.598 € 17.135 € 17.270 € 17.680 Algemene personeelskosten € 32.824 € 18.633 € 27.742 € 29.323 € 30.672 € 31.991 € 33.367 Totaal Perosneelskosten € 1.800.609 € 1.758.968 € 1.941.828 € 1.806.701 € 1.761.293 € 1.776.211 € 1.819.001

Loonkosten (incl. externe inhuur) In de loonkosten is vanaf 2027 een bedrag opgenomen van € 90.000 aan inleenkosten, met name voor de Frontoffice. Dit is een daling van ca. € 65.700 ten opzichte van de begroting 2026. De vaste bezetting aan planners RGV wordt in 2027 verlaagd door het outsourcen van de planwerkzaamheden naar de vervoerder. Dit geeft voor PlusOV minder loonkosten, een gedeelte komt, naar verwachting, weer terug via de RGV-vervoerskosten. Ook de vervoerder zal immers de loonkosten van zijn planners in de nieuwe aanbesteding in rekening brengen, maar dan via de vervoerskosten. De begrote frictiekosten, voor de personele reductie in de jaren 2027, 2028 en 2029 bedragen respectievelijk € 64.558, € 81.034 en € 28.173 en zijn opgenomen in de loonkosten.

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 6 van 29

Overige personeelskosten (opleiding/training en alg. personeelskosten) Voor opleiding en training is het budget verlaagd van 1,5% naar 1,0% van de loonkosten, dit op basis van de kosten in het verleden. Daarnaast is er een budget voor algemene personeelskosten; dit zijn kosten voor secundaire arbeidsvoorwaarden (werving en selectie, individuele beloningen etc.). Verhouding overhead vraagafhankelijk en routegebonden vervoer Een groot gedeelte van de organisatiekosten (ongeveer 60%) is direct toe te rekenen aan het vraagafhankelijk of het routegebonden vervoer. De overige organisatiekosten zijn niet direct te verdelen naar de vervoersoorten. Deze kosten zijn als overhead te beschouwen. De overhead verdeelden we naar het RGV en VAV op basis van de verhouding direct toe te rekenen loonkosten. Met de aanbesteding van het RGV zijn er vanaf augustus 2027 geen directe loonkosten RGV meer. Een gedeelte daarvan komt via de aanbesteding terug in de vervoerskosten RGV. De verdeling van de overhead wordt vanaf deze begroting met een vast percentage van 20% toegerekend aan het RGV en voor 80% aan het VAV. Het percentage van 80% en 20% is gebaseerd op de gemiddelde verhouding over de jaren 2021 t/m 2025. De volledige kostenverdeelsystematiek is toegelicht in “bijlage 3: Kostenverdeelsystematiek.” Verdeelsleutel De organisatiekosten verdelen we naar de verschillende programma’s.

Een deel van de kosten kunnen we rechtstreeks toerekenen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De overige kosten worden verdeeld op basis van de verhouding overhead. De loonkosten voor directie en staf worden op basis van deze verhouding verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

3.2 Bedrijfsvoering Jaarrekening 2024

Ondersteuning PIOFACH € Bankkosten € Verzekeringen € Totaal kosten bedrijfsvoering €

Jaarrekening 2025

120.462 € 4.537 € 3.933 € 128.933 €

108.758 € 4.079 € 3.982 € 116.819 €

Begroting 2026

Begroting 2027

167.290 € 126.826 € 5.981 € 6.119 € 5.613 € 5.742 € 178.884 € 138.687 €

Begroting 2028

134.960 € 6.254 € 5.868 € 147.081 €

Begroting 2029

142.913 € 6.391 € 5.997 € 155.301 €

Begroting 2030

151.208 6.532 6.129 163.869

Ondersteuning PIOFACH Dit betreft de ondersteuning door de gemeente Lochem en de inzet van de Functionaris Gegevensbescherming (FG). De kosten van de FG zijn nodig omdat PlusOV verwerkersverantwoordelijke is. Dat vraagt onafhankelijke en specialistische kennis om te voldoen aan de eisen van wet- en regelgeving met betrekking tot de AVG en privacy. De afspraken met betrekking tot de rechtmatigheidsverantwoording zijn vastgelegd in verordeningen. Het bestuur legt middels de rechtmatigheidsverantwoording in de paragraaf bedrijfsvoering verantwoording af voor het financieel rechtmatig handelen. De directie is integraal verantwoordelijk voor het financieel rechtmatig handelen in hun processen en draagt daarbij zorg voor het aanwezig en werkzaam zijn van de interne beheersmaatregelen, zoals vastgelegd in de door het bestuur bekrachtigde financiële verordening. Voor de controle op en de uitvoering van de

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 7 van 29

interne beheersmaatregelen is met gemeente Lochem een dienstverleningsovereenkomst afgesloten. Op basis historie is dit budget vanaf 2027 met € 50.000 naar beneden bijgesteld. Verdeelsleutel De kosten voor bedrijfsvoering worden op basis van de verhouding overhead verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

3.3 Direct materiële kosten Jaarrekening 2024

Vervoerspassen VAV Klanttevredenheidsonderzoek VAV Klanttevredenheidsonderzoek RGV ICT-Software VAV ICT-Software RGV ICT-algemeen Communicatie Totaal direct materiële kosten

€ € € € € € € €

15.714 € 14.025 € € 181.048 € 37.176 € 29.149 € 2.689 € 279.801 €

Jaarrekening 2025

15.136 € 10.328 € 4.750 € 182.049 € 33.051 € 45.519 € 3.040 € 293.873 €

Begroting 2026

13.857 € 15.155 € 6.174 € 229.152 € 39.291 € 27.769 € 6.527 € 337.925 €

Begroting 2027

14.175 € 15.504 € 6.316 € 219.422 € 32.400 € 28.408 € 6.677 € 322.902 €

Begroting 2028

14.487 € 15.845 € 6.455 € 224.579 € 33.113 € 29.033 € 6.824 € 330.336 €

Begroting 2029

14.806 € 16.194 € 6.597 € 229.850 € 33.841 € 29.672 € 6.974 € 337.933 €

Begroting 2030

15.131 16.550 6.742 235.237 34.586 30.324 7.127 345.698

Het budget voor ICT-software VAV is met € 15.000 verlaagd omdat het aantal ritten niet blijft stijgen maar stabiliseert en daarmee ook de variabele kosten voor het gebruik van deze software. Verdeelsleutel De kosten voor ICT-algemeen en communicatie worden op basis van de verhouding overhead verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer. De overige direct materiële kosten zijn rechtstreeks toe te rekenen aan VAV of RGV.

3.4 Facilitaire diensten Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 Huisvestingskosten € 67.485 € 70.757 € 72.532 € 68.196 € 69.696 € 71.229 € 72.796 Kantoormiddelen € 6.219 € 6.370 € 11.961 € 12.236 € 12.505 € 12.780 € 13.061 ICT-werkplek € 11.824 € 12.891 € 16.237 € 16.840 € 17.210 € 17.589 € 17.976 Totaal kosten fac. diensten € 85.529 € 90.018 € 100.730 € 97.272 € 99.412 € 101.599 € 103.834

Huisvestingskosten Door de personele krimp in de afgelopen periode wordt er minder kantoorruimte gehuurd, dit verlaagt de huurkosten met ca. € 5.300 per jaar. Verdeelsleutel De kosten voor facilitaire diensten worden op basis van de verhouding overhead verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 8 van 29

3.5 Bestuurskosten

Representatie/advies Accountantskosten Exterrne advisering Onvoorzien Totaal bestuurskosten

Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 € 3.324 € 1.907 € 7.296 € 7.464 € 7.628 € 7.796 € 7.968 € 35.375 € 32.291 € 34.251 € 35.039 € 35.810 € 36.598 € 37.403 € 23.251 € 31.747 € 74.904 € 45.937 € 86.948 € 47.980 € 49.036 € 72.810 € 100.000 € 100.000 € 100.000 € 100.000 € 100.000 € 134.759 € 65.944 € 216.451 € 188.440 € 230.386 € 192.374 € 194.406

Externe advisering In de begroting zijn extra kosten opgenomen voor begeleiding door een extern bureau voor de aanbesteding. In 2026 € 30.000 voor de aanbesteding in het RGV en in 2028 € 40.000 voor de aanbesteding in het VAV. Verdeelsleutel De bestuurskosten worden op basis van de verhouding overhead verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 9 van 29

3.6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten en programma’s Alle organisatiekosten worden verdeeld over de vier programma’s die worden toegelicht in het volgende hoofdstuk. De directe kosten kunnen direct naar de programma’s worden verdeeld, de overige (indirecte) kosten verdelen we via de overhead. Begroting 2027 Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiele kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten

Overhead naar programma's;

€ € € € € €

Programma 1: Programma 2: VAV LLV 1.806.701 € 1.072.775 € 129.045 € 138.687 322.902 € 249.101 € 24.935 € 97.272 188.440 2.554.001 € 1.321.876 € 153.980 € €

794.436 €

127.915 €

Programma 3: Programma 4: DB JW 46.053 € 25.265 € € 8.899 € 4.882 € € € 54.952 € 30.147 € 45.650 €

25.044 €

Overhead 533.562 138.687 35.085 97.272 188.440 993.045 993.045

Personeelskosten In 2027 zijn alle personeelskosten van de frontoffice-medewerkers en de planners onder te verdelen in RGV en VAV kosten. Alle personeelskosten vraagafhankelijk vervoer worden toegerekend aan programma 1 Vraagafhankelijk vervoer. Alle personeelskosten routegebonden vervoer worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers per vervoersoort in 2025. Alle personeelskosten die niet direct zijn toe te rekenen aan de vervoerssoorten (VAV of RGV) worden aan de overhead toegerekend. De overhead verdelen we vervolgens over de programma’s met behulp van de verdeelsleutel overhead (zie paragraaf 3.1). Door de aanbesteding RGV zijn er vanaf augustus 2027 geen directe personeelskosten meer voor het RGV. Een gedeelte daarvan komt met de aanbesteding terug in de vervoerskosten RGV. De verdeling van de overhead wordt met een vast percentage van 20% toegerekend aan het RGV en 80% aan het vraagafhankelijk vervoer. Deze verhouding is gebaseerd op het gemiddelde van de jaren 2021 t/m 2025. Bedrijfsvoering Op het gebied van de bedrijfsvoering krijgt PlusOV ondersteuning van de gemeente Lochem en een externe partij voor de rol van de Functionaris Gegevensbescherming (AVG en privacy). Het gaat hierbij om ondersteuning op de PIOFACH-taken door de gemeente Lochem: HRM, financiën, control, ICT, communicatie en inkoop.

Ook de bankkosten en kosten voor verzekeringen vallen onder bedrijfsvoering. De kosten voor bedrijfsvoering worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel overhead(zie paragraaf 3.1). Direct materiële kosten De kosten voor ICT-infra en communicatie (drukwerk, website en dergelijke) vallen onder overhead. De overige direct materiële kosten rekenen we direct toe aan VAV of RGV. De directe kosten voor RGV worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers in 2025. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel overhead (zie paragraaf 3.1).

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 10 van 29

Facilitaire diensten Onder facilitaire diensten nemen we de jaarlijkse huisvestingskosten mee. Ook de kantoormiddelen en de ICT-kosten voor de werkplekken van de medewerkers van PlusOV vallen hieronder. De kosten voor facilitaire diensten rekenen we toe aan de overhead. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel overhead kosten (zie paragraaf 3.1). Bestuurskosten Onder bestuurskosten zijn ramingen opgenomen voor de kosten van accountant, juridische ondersteuning en representatie. Tevens is er bij bestuurskosten een post onvoorzien opgenomen. De bestuurskosten worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel overhead (zie paragraaf 3.1).

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 11 van 29

4. Programma’s Deze begroting bestaat uit vier programma’s: 1. Vraagafhankelijk vervoer 2. Leerlingenvervoer 3. Dagbestedingsvervoer 4. Jeugdwetvervoer De organisatiekosten en vervoerskosten zijn over de verschillende programma’s verdeeld. De vervoerkosten kunnen rechtstreeks worden toegerekend aan de verschillende programma’s op basis van de betreffende vervoersstromen. De organisatiekosten worden deels direct toe gerekend. De kosten voor overhead worden verdeeld naar Vraagafhankelijk en routegebonden vervoer op basis van de verdeelsleutel overhead. Vervolgens worden de kosten voor het routegebonden vervoer verdeeld naar de programma’s 2,3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers. Totaal Overzicht Programma's Lasten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Totaal lasten Baten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Totaal baten Saldo

Jaarrekening 2024

Jaarrekening 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Begroting 2028

Begroting 2029

Begroting 2030

€ 7.666.658 € 7.330.583 € 9.217.396 € 8.610.194 € 8.992.261 € 9.389.971 € 9.832.267 € 3.431.243 € 3.470.967 € 3.676.204 € 3.786.374 € 3.998.480 € 4.221.461 € 4.461.265 € 758.805 € 699.812 € 832.852 € 761.313 € 806.141 € 853.015 € 903.313 € 577.699 € 578.111 € 665.548 € 690.354 € 758.323 € 803.810 € 858.477 € 12.434.404 € 12.079.473 € 14.391.999 € 13.848.236 € 14.555.205 € 15.268.257 € 16.055.322 € 7.666.658 € 7.330.583 € 9.217.395 € 8.610.194 € 8.992.261 € 9.389.971 € 9.832.267 € 3.431.243 € 3.470.967 € 3.676.204 € 3.786.374 € 3.998.480 € 4.221.461 € 4.461.265 € 758.805 € 699.812 € 832.852 € 761.313 € 806.141 € 853.015 € 903.313 € 577.699 € 578.111 € 665.548 € 690.354 € 758.323 € 803.810 € 858.477 € 12.434.404 € 12.079.472 € 14.391.999 € 13.848.236 € 14.555.205 € 15.268.257 € 16.055.322 €

-

€

-0 €

-

€

-

€

-

€

-

€

-

4.1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer Wat willen we bereiken? We willen mensen die een beperking ervaren in hun mobiliteit en niet meer in staat zijn om zelfstandig met het reguliere openbaar vervoer te reizen, in staat stellen lokaal te kunnen reizen en deel te nemen aan de maatschappij. Deze voorziening voor sociaal-recreatief vervoer stelt de hulpvrager in staat zijn zelfredzaamheid te verbeteren of te handhaven, dan wel te participeren in de samenleving. Wat gaan we daarvoor doen? We bieden taxivervoer aan mensen die op basis van een mobiliteitsbeperking hiervoor door de gemeente zijn geïndiceerd. Op basis van deze indicatie kunnen mensen voor sociaal-recreatief vervoer gebruik maken van het vervoer dat PlusOV regisseert.

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 12 van 29

Wat gaat het kosten? Pr. 1 VAV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2024

Jaarrekening 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Begroting 2028

Begroting 2029

Begroting 2030

€ € € €

1.251.787 € 676.894 € 5.737.977 € 7.666.658 €

1.239.965 € 689.456 € 5.401.161 € 7.330.583 €

1.414.317 € 829.728 € 6.973.351 € 9.217.396 €

1.321.876 € 794.436 € 6.493.882 € 8.610.194 €

1.329.384 € 798.948 € 6.863.928 € 8.992.261 €

1.326.750 € 797.365 € 7.265.855 € 9.389.971 €

1.359.559 817.083 7.655.625 9.832.267

€ € € €

7.546.401 € 120.257 € 7.666.658 € €

7.248.005 € 82.578 € 7.330.583 € -0 €

9.133.679 € 83.716 € 9.217.396 € -0 €

8.524.761 € 85.433 € 8.610.194 € €

8.906.827 € 85.433 € 8.992.261 € €

9.304.538 € 85.433 € 9.389.971 € €

9.746.834 85.433 9.832.267 -

Lasten Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten PlusOV heeft op basis van de ontvangen gegevens per gemeente de ontwikkeling in het vervoersvolume en de vervoerskosten geprognosticeerd. De som van die gegevens van alle gemeenten vormen de totale begroting van PlusOV. Op basis van de input van de gemeenten is voor de financiële begroting 2027-2030 berekend: 1. Het totale vervoersvolume (uitgedrukt in reiseenheden) stijgt na 2027 tot en met 2030 beperkt met ca. 0,4% per jaar. Dit kan per gemeente uiteraard verschillend zijn. 2. Voor 2027 en de jaren daarna verwachten we een stijging van de NEA-index met 5,2% per jaar. 3. We verwachten dat de totale vervoerskosten met gemiddeld 5,6% per jaar stijgen in de begrotingsperiode (% groei in reiseenheden plus de stijging van de NEA-index). Baten Structureel is € 100.000 begroot aan algemene baten. Dit betreffen opbrengsten paskosten (€ 15.000) en rentebaten (€ 85.000). De rentebaten worden verdeeld naar de vier programma’s. De opbrengsten paskosten komen volledig ten gunste van programma 1 vraagafhankelijk vervoer. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de baten altijd gelijk aan de lasten.

Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026

Pagina 13 van 29

4.2 Programma 2: Leerlingenvervoer Wat willen we bereiken? We willen alle leerlingen dagelijks veilig en op tijd op school en weer thuisbrengen. Dit met professionele chauffeurs, vaste routes, nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? De reizigersgegevens die we van de gemeenten ontvangen worden omgezet in vervoersplannen. We monitoren en controleren op een correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 2 LLV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2024

Jaarrekening 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Begroting 2028

Begroting 2029

Begroting 2030

€ € € €

199.979 € 114.452 € 3.116.813 € 3.431.243 €

162.869 € 92.305 € 3.215.792 € 3.470.967 €

204.368 € 126.374 € 3.345.462 € 3.676.204 €

153.980 € 127.915 € 3.504.479 € 3.786.374 €

154.855 € 128.642 € 3.714.984 € 3.998.480 €

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/17023207/1