CConstaterende datBrummen
Koppel je AI →
Document · PDF

A12 - Vervoerscentrale Stedendriehoek - PlusOV concept jaarrekening 2022, kadernotitie 2024-2027 en concept begroting 2024-2027 D404941

Besluitvormende raadsvergadering 25 mei 2023, gemeente BrummenBij agendapunt: Lijst met ingekomen en verzonden stukken (HAMERSTUK)24.963 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Personeelskosten Alle personeelskosten van de Frontoffice medewerkers en de planners zijn onder te verdelen in RGV en VAV kosten. Alle personeelskosten vraagafhankelijk vervoer worden toegerekend aan programma 1 Vraagafhankelijk vervoer. Alle personeelskosten routegebonden vervoer worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers per vervoersoort in 2022. Alle personeelskosten die niet direct zijn toe te rekenen aan de vervoerssoorten (VAV of RGV) worden aan de overhead toegerekend. De overhead verdelen we vervolgens over de programma’s met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1). Bedrijfsvoering Op het gebied van de bedrijfsvoering krijgt PlusOV ondersteuning van de gemeente Lochem en een externe partij voor de rol van de Functionaris Gegevensbescherming (AVG en privacy). Het gaat hierbij om ondersteuning op de PIOFACH taken: HRM, financiën, control, ICT, communicatie en inkoop. Ook de bankkosten en kosten voor verzekeringen vallen onder bedrijfsvoering. De kosten voor bedrijfsvoering worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1). Direct materiële kosten De kosten voor ICT infra en communicatie (drukwerk, website en dergelijke) vallen onder overhead.

De overige direct materiële kosten rekenen we direct toe aan VAV of RGV. De directe kosten voor RGV worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers in 2022. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1). Facilitaire diensten Onder facilitaire diensten nemen we de jaarlijkse huisvestingskosten mee. Ook de kantoormiddelen en de ICT-kosten voor de werkplekken van de medewerkers van PlusOV vallen hieronder. De kosten voor facilitaire diensten rekenen we toe aan de overhead. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1).

13

Bestuurskosten Onder bestuurskosten zijn ramingen opgenomen voor uitgaven van het bestuur, bijvoorbeeld als in incidentele gevallen externe ondersteuning noodzakelijk is en voor accountantskosten. Tevens is er bij bestuurskosten een post onvoorzien opgenomen. De bestuurskosten worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel indirecte personele kosten (zie paragraaf 3.1).

14

4. Programma’s Deze begroting bestaat uit vier programma’s: 1. Vraagafhankelijk vervoer (maatwerkdienstverlening 18+) 2. Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) 3. Dagbestedingsvervoer (maatwerkdienstverlening 18+) 4. Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) De organisatiekosten en vervoerskosten zijn over de verschillende programma’s verdeeld. De vervoerkosten kunnen rechtstreeks worden toegerekend aan de verschillende programma’s op basis van de betreffende vervoersstromen. De organisatiekosten rekenen we deels direct toe aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De kosten voor overhead zijn doorbelast aan de programma’s op basis van de verdeelsleutel directe loonkosten vraagafhankelijk vervoer: directe loonkosten routegebonden vervoer. Totaal Overzicht Programma's Lasten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5. Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen lasten Totaal lasten Baten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5. Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen baten Totaal baten Saldo

Jaarrekening 2021

Jaarrekening 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

€ € € € €

5.542.063 € 3.544.722 € 876.233 € 392.972 € 104.779 €

5.946.356 € 2.936.286 € 680.506 € 369.080 € 28.787 €

7.746.616 € 2.994.053 € 830.202 € 352.954 € €

7.811.216 € 3.698.524 € 857.816 € 483.584 € €

8.278.866 € 3.898.276 € 900.487 € 509.119 € €

8.824.619 € 4.115.374 € 947.875 € 537.033 € €

9.418.184 4.345.643 998.170 566.646 -

€ €

61.360 € 10.522.129 €

334.959 € 10.295.974 €

100.000 € 12.023.825 €

€ 12.851.140 €

€ € 13.586.749 € 14.424.902 €

15.328.643

€ € € € €

5.542.063 € 3.544.722 € 876.233 € 392.972 € 104.779 €

5.946.356 € 2.936.286 € 680.506 € 369.080 € 28.787 €

7.746.616 € 2.994.053 € 830.202 € 352.954 € €

7.811.216 € 3.698.524 € 857.816 € 483.584 € €

8.278.866 € 3.898.276 € 900.487 € 509.119 € €

8.824.619 € 4.115.374 € 947.875 € 537.033 € €

9.418.184 4.345.643 998.170 566.646 -

€ €

85.000 € 10.545.769 €

390.154 € 10.351.169 €

100.000 12.023.825 €

12.851.140 €

13.586.749 € 14.424.902 €

15.328.643

€

23.640 €

55.195 €

-0 €

15

-

€

-

€

-

€

-

4.1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer (maatwerkdienstverlening 18+) Wat willen we bereiken? We willen mensen die een beperking ervaren in hun mobiliteit in staat stellen naar eigen inzicht en behoefte deel te nemen aan de maatschappij. Wat gaan we daarvoor doen? We bieden taxivervoer aan mensen die op basis van een mobiliteitsbeperking hiervoor door de gemeente zijn of worden geïndiceerd. Op basis van deze indicatie kunnen mensen voor sociaalrecreatief vervoer gebruik maken van het vervoer dat PlusOV regisseert. Wat gaat het kosten? Pr. 1 VAV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Bijdrage provincie Overige baten Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2021

Jaarrekening 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

€ € € €

1.129.191 € 585.846 € 3.827.026 € 5.542.063 €

1.111.200 € 560.507 € 4.274.649 € 5.946.356 €

1.324.772 € 729.839 € 5.692.005 € 7.746.616 €

1.335.524 € 687.896 € 5.787.796 € 7.811.216 €

1.316.803 € 678.253 € 6.283.810 € 8.278.866 €

1.321.575 € 680.711 € 6.822.333 € 8.824.619 €

1.327.443 683.734 7.407.007 9.418.184

€ € € € €

4.602.039 € 806.402 € 133.621 € 5.542.063 € -0 €

5.270.743 € 565.324 € 110.290 € 5.946.356 € 0 €

7.433.269 € 270.687 € 42.660 € 7.746.616 € €

7.768.572 € € 42.644 € 7.811.216 € €

8.236.222 € € 42.644 € 8.278.866 € €

8.781.975 € € 42.644 € 8.824.619 € €

9.375.540 42.644 9.418.184 -

Lasten Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten Het vervoersvolume is de afgelopen jaren gedaald door de invloed van corona. Voor de begroting 2024-2027 wordt de relatie met het vervoersvolume in 2019 losgelaten en vormen de jaren 2021 en 2022 de nieuwe basis. Er wordt geen rekening gehouden met vervoersbeperkingen als gevolg van een nieuwe coronagolf. Uitgangspunt voor de financiële begroting is: − Het vervoersvolume stijgt jaarlijks met 5% plus de mutatie van de NEA-index − Voor 2023 is de NEA-index 13,7% − Voor 2024 gaan we uit van een NEA-index van 6,0% − Voor 2025 t/m 2027 hanteren we een jaarlijkse NEA-index van 3,4%. Baten De provincie draagt tot en met 2023 nog bij aan dit programma door de Wmo-subsidie. Deze subsidie is vanaf 2021 afgebouwd. Vanaf 2024 is er structureel € 50.000 begroot aan algemene baten. Dit betreffen opbrengsten paskosten en ritoverzichten en rentebaten. Deze baat wordt verdeeld naar de vier programma’s.

16

Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de baten altijd gelijk aan de lasten.

4.2 Programma 2: Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) Wat willen we bereiken? We willen alle leerlingen dagelijks veilig en op tijd op school en weer thuis brengen. Dit zo veel mogelijk met vaste chauffeurs, vaste routes, nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens, die we van de gemeenten ontvangen, samen met de vervoerders, in vervoersplannen. We zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 2 LLV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2021

Jaarrekening 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

€ € € €

156.232 € 78.587 € 3.309.903 € 3.544.722 €

170.222 € 86.635 € 2.679.429 € 2.936.286 €

148.146 € 81.402 € 2.764.505 € 2.994.053 €

188.329 € 104.141 € 3.406.055 € 3.698.524 €

185.689 € 102.681 € 3.609.907 € 3.898.276 €

186.361 € 103.053 € 3.825.960 € 4.115.374 €

187.189 103.510 4.054.943 4.345.643

€ € € €

3.528.316 € 16.406 € 3.544.722 € €

2.921.194 € 15.092 € 2.936.286 € €

2.989.287 € 4.766 € 2.994.053 € €

3.693.805 € 4.718 € 3.698.524 € €

3.893.557 € 4.718 € 3.898.276 € €

4.110.656 € 4.718 € 4.115.374 € €

4.340.924 4.718 4.345.643 -

Lasten Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten Voor de komende begrotingsjaren wordt het aantal leerlingen en het aantal gereden ritten van de afgelopen jaren geëxtrapoleerd. Dit resulteert in een jaarlijkse groei van 2,5% in het vervoersvolume. De vervoerskosten stijgen jaarlijks met: c. 2,5% door de stijging in de volumegroei (gereden ritten en gereden km.) d. Te vermeerderen met een stijging in de NEA-index van 13,7% voor 2023, 6,0% voor 2024 en daarna jaarlijks met 3,4%. Baten Vanaf 2024 is er structureel € 50.000 begroot aan algemene baten. Dit betreffen opbrengsten paskosten en reizigersbijdragen en rentebaten. Deze baat wordt verdeeld naar de vier programma’s. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de baten altijd gelijk aan de lasten. 17

4.3 Programma 3: Wmo-dagbesteding (maatwerkdienstverlening 18+) Wat willen we bereiken? We willen alle dagbestedingscliënten veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuis brengen. Dit met zo veel mogelijk vaste chauffeurs, vaste routes, nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens, die we van de gemeenten ontvangen, samen met de vervoerders in vervoersplannen en zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 3 DB Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2021

Jaarrekening 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

€ € € €

93.482 € 47.022 € 735.729 € 876.233 €

64.957 € 33.060 € 582.489 € 680.506 €

62.085 € 34.114 € 734.003 € 830.202 €

75.573 € 41.790 € 740.454 € 857.816 €

74.513 € 41.204 € 784.770 € 900.487 €

74.784 € 41.353 € 831.738 € 947.875 €

75.116 41.537 881.518 998.170

€ € € €

866.417 € 9.816 € 876.233 € €

674.747 € 5.759 € 680.506 € €

828.204 € 1.997 € 830.202 € -0 €

855.923 € 1.893 € 857.816 € €

898.594 € 1.893 € 900.487 € €

945.982 € 1.893 € 947.875 € €

996.277 1.893 998.170 -

Lasten Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten Voor de komende begrotingsjaren wordt het aantal gereden ritten van de afgelopen jaren geëxtrapoleerd. Dit resulteert in een jaarlijkse groei van 2,5% in het vervoersvolume. De vervoerskosten stijgen jaarlijks met: e. 2,5% door de stijging in de volumegroei (gereden ritten en gereden km.) f. Te vermeerderen met een stijging in de NEA-index van 13,7% voor 2023, 6,0% voor 2024 en daarna jaarlijks met 3,4%. Baten Vanaf 2024 is er structureel € 50.000 begroot aan algemene baten. Dit betreffen opbrengsten paskosten en reizigersbijdragen en rentebaten. Deze baat wordt verdeeld naar de vier programma’s. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de baten altijd gelijk aan de lasten.

18

4.4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) Wat willen we bereiken? We willen alle jeugdigen die een beroep doen op ons vervoer veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuis brengen. Dit met zo veel mogelijk vaste chauffeurs, vaste routes, nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens die we van de gemeenten ontvangen samen met de vervoerders in vervoersplannen en zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 4 JW Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2021

Jaarrekening 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

€ € € €

23.854 € 11.999 € 357.119 € 392.972 €

16.529 € 8.413 € 344.138 € 369.080 €

17.919 € 9.846 € 325.189 € 352.954 €

29.698 € 16.422 € 437.464 € 483.584 €

29.282 € 16.192 € 463.646 € 509.119 €

29.388 € 16.251 € 491.395 € 537.033 €

29.518 16.323 520.805 566.646

€ € € €

390.467 € 2.505 € 392.972 € €

367.614 € 1.466 € 369.080 € €

352.378 € 576 € 352.954 € €

482.840 € 744 € 483.584 € €

508.375 € 744 € 509.119 € €

536.289 € 744 € 537.033 € €

565.902 744 566.646 -

Lasten Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten Voor de komende begrotingsjaren wordt het kinderen in het Jeugdwetvervoer en het aantal gereden ritten van de afgelopen jaren geëxtrapoleerd. Dit resulteert in een jaarlijkse groei van 2,5% in het vervoersvolume. De vervoerskosten stijgen jaarlijks met: g. 2,5% door de stijging in de volumegroei (gereden ritten en gereden km.) h. Te vermeerderen met een stijging in de NEA-index van 13,7% voor 2023, 6,0% voor 2024 en daarna jaarlijks met 3,4%. Baten Vanaf 2024 is er structureel € 50.000 begroot aan algemene baten. Dit betreffen opbrengsten paskosten en reizigersbijdragen en rentebaten. Deze baat wordt verdeeld naar de vier programma’s. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de baten altijd gelijk aan de lasten.

19

4.6 Reserves Algemene reserve Sinds 2020 staat er niets in de algemene reserve. Alleen de twee bestemmingsreserves bevatten een saldo. In 2024 wordt de RG6 reserve opgeheven. Het resterende saldo gaat naar de algemene reserve. Bestemmingsreserve RG6 In januari 2020 heeft het bestuur besloten om naast de optimalisatiereserve een RG6-reserve te vormen. In deze reserve storten de uittredende gemeenten de uittreedsom. Tevens is besloten dat de RG6-gemeenten (Brummen, Epe, Hattem, Heerde, Lochem en Voorst) vanuit deze reserve een dotatie doen aan de optimalisatiereserve. Het bestuur heeft besloten dat de reserve uiterlijk in 2024 wordt opgeheven. Of eerder als de reserve is uitgeput. In 2024 wordt het saldo van de reserve overgeboekt naar de algemene reserve overeenkomstig een eerder genomen bestuursbesluit. In de tabel bij deze paragraaf is de verwachting van de stortingen en onttrekkingen per jaar weergegeven. Alleen het bestuur kan besluiten over de (hoogte van) stortingen en onttrekkingen uit deze reserve op basis van het jaarlijks te actualiseren plan van aanpak. Optimalisatie reserve De optimalisatiereserve is gevormd om meer efficiency te bereiken. De middelen uit deze reserve worden gebruikt om de organisatie te hervormen in een efficiëntere en kwalitatief goede organisatie. Eind 2023 moet de beoogde efficiency behaald zijn.

In 2024 wordt dan bepaald wat er met een eventueel resterend saldo gaat gebeuren. We gaan ervan uit dat het resterende saldo op dat moment overgeboekt wordt naar de algemene reserve. Het bestuur zal daar op dat moment een besluit over nemen.

20

Hieronder vindt u de specificatie van de begrote stortingen en onttrekkingen in de algemene reserve en de beide bestemmingsreserves. Met de DAZ-gemeenten bedoelen we de gemeenten Deventer, Apeldoorn en Zutphen. De RG6-gemeenten betreffen de overige gemeenten. Algemene reserve Saldo 1-1 Toevoegen Toevoeging saldo RG6 reserve Toevoeging saldo optimalisatiereserve Saldo 31-12

Werkelijk 2022 € € -

Prognose 2023 € € -

€

€

-

-

Prognose Prognose Prognose Prognose 2024 2025 2026 2027 € € 370.343 € 370.343 € 370.343 € 370.343 € € € € 301.389 € 68.954 € 370.343 € 370.343 € 370.343 € 370.343

Reserve optimalisatiekosten Saldo 1-1 Toevoegen Bijdrage DAZ-gemeenten Resultaat jaarrekening 2021 Onttrekken Efficiency bijdrage Investeringsbijdrage Opheffen; saldo naar Algemene reserve Saldo 31-12

Werkelijk Prognose Prognose Prognose 2022 2023 2024 2025 € 84.531 € 218.954 € 68.954 € € 324.108 € € € € 300.469 € 23.639 € -189.685 € -150.000 € -68.954 € € -100.000 € -50.000 € -89.685 € -100.000 € -68.954 € 218.954 € 68.954 € € -

Prognose 2026 € € -

Prognose 2027 € € -

€

-

€

-

€

-

€

-

RG6 reserve Saldo 1-1 Toevoegen

Werkelijk Prognose Prognose Prognose 2022 2023 2024 2025 € 301.389 € 301.389 € 301.389 € € € € € -

Prognose 2026 € € -

Prognose 2027 € € -

Onttrekken Opheffen RG6 reserve ten gunste van algemene reserve Saldo 31-12

€

-

€

-

€

-

-

€

-

€

-

Totaal saldo Reserves per 31-12

€ 520.343 € 370.343 € 370.343 € 370.343 € 370.343 € 370.343

-

€

-

€ -301.389 € € -301.389 € 301.389 € 301.389 € €

21

5.Overzicht van baten en lasten Lasten Jaarrekening 2021

Jaarrekening 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten

€ € € € € €

1.664.370 € 173.751 € 133.948 € 87.071 € 87.873 € 2.147.013 €

Optimalisatiekosten Investering Toevoeging aan reserve optimalisatiekosten Subtotaal optimalisatiekosten

€ € €

61.360 € € 61.360 €

Vervoer Vraagafhankelijk vervoer Aanvullend OV Leerlingenvervoer *¹ Dagbestedingsvervoer *² Jeugdwet vervoer *³ Subtotaal vervoerskosten

€ € € € € €

3.827.027 € 83.979 € 3.309.903 € 735.729 € 357.119 € 8.313.757 €

TOTAAL LASTEN

€ 10.522.130 € 10.295.972 € 12.023.825 € 12.851.140 € 13.586.749 € 14.424.902 € 15.328.643

1.604.470 € 1.600.863 € 134.794 € 186.906 € 176.012 € 342.693 € 77.499 € 92.099 € 63.064 € 185.562 € 2.055.839 € 2.408.123 €

34.490 € 300.469 € 334.959 €

100.000 € € 100.000 €

1.696.529 € 172.476 € 337.200 € 94.309 € 178.858 € 2.479.372 €

1.648.750 € 172.740 € 345.630 € 96.667 € 180.830 € 2.444.617 €

1.646.930 € 172.957 € 352.543 € 98.600 € 182.446 € 2.453.476 €

-

-

-

€ € €

€ € €

1.646.931 173.178 359.593 100.572 184.095 2.464.370

€ € €

-

4.274.649 € 5.692.005 € 5.787.796 € 6.283.810 € 6.822.333 € 7.407.007 24.469 € € € € € 2.679.429 € 2.764.505 € 3.406.055 € 3.609.907 € 3.825.960 € 4.054.943 582.489 € 734.003 € 740.454 € 784.770 € 831.738 € 881.518 344.138 € 325.189 € 437.464 € 463.646 € 491.395 € 520.805 7.905.174 € 9.515.702 € 10.371.768 € 11.142.132 € 11.971.426 € 12.864.273

*¹ Kosten jaarrekening 2021 LLV zijn inclusief een afrekening over 2018-2019 van € 786.050 *² Kosten jaarrekening 2021 DB zijn inclusief een afrekening over 2018-2019 van € 80.449 *³ Kosten jaarrekening 2021 JW zijn inclusief een afrekening over 2018-2019 van € 70.670

Baten Jaarrekening 2021 Organisatie Bijdr. Prov. Gelderland Wmo Bijdragen gemeenten Bijdr. Prov. Gelderland OV Overige baten Onttrekking optimalisatiereserve Subtotaal organisatie

Jaarrekening 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

105.768 € 35.165 € 1.813.148 € 2.322.958 € 4.318 € € 32.606 € € 100.000 € 50.000 € 2.055.840 € 2.408.123 €

Begroting 2025

€ 2.429.372 € € 50.000 € € 2.479.372 €

Begroting 2026

€ 2.394.617 € € 50.000 € € 2.444.617 €

Begroting 2027

€ € € € € €

133.881 € 1.834.510 € 14.820 € 13.801 € 150.000 € 2.147.012 €

€ 2.403.476 € € 50.000 € € 2.453.476 €

2.414.370 50.000 2.464.370

Onttrekking optimalisatiereserve

€

85.000 €

89.685 €

100.000 €

-

€

-

€

-

€

-

Bijdrage DAZ gemeenten

€

-

€

300.469 €

-

€

-

€

-

€

-

€

-

Subtotaal Optimalisatie

€

85.000 €

390.154 €

100.000 €

-

€

-

€

-

€

-

Vervoer Bijdrage provincie Wmo-vervoer Bijdragen gemeenten Vraagafhankelijk verv. Bijdrage provincie aanvullend OV Bijdragen gemeenten Leerlingenvervoer Bijdragen gemeenten Dagbestedingsvervoer Bijdragen gemeenten Jeugdwetvervoer

€ € € € € €

672.521 € 3.154.506 € 83.979 € 3.309.903 € 735.729 € 357.119 €

459.556 € 235.522 € 3.815.093 € 5.456.483 € 24.469 € € 2.679.429 € 2.764.505 € 582.489 € 734.003 € 344.138 € 325.189 €

Subtotaal Vervoer

€

8.313.757 €

7.905.174 € 9.515.702 € 10.371.768 € 11.142.132 € 11.971.426 € 12.864.273

TOTAAL BATEN Resultaat voor bestemming

€ 10.545.769 € 10.351.168 € 12.023.825 € 12.851.140 € 13.586.749 € 14.424.902 € 15.328.643 € 23.639 € 55.196 € 0 € € € € -

Optimalisatie

22

€ 5.787.796 € € 3.406.055 € 740.454 € 437.464 €

€ 6.283.810 € € 3.609.907 € 784.770 € 463.646 €

€ 6.822.333 € € 3.825.960 € 831.738 € 491.395 €

7.407.007 4.054.943 881.518 520.805

6. Paragrafen 6.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Financiële kengetallen Wij zijn verplicht op basis van het BBV (verslaggevingsvoorschriften) om enkele financiële kengetallen op te nemen. Deze kengetallen nemen we zowel in de begroting als in de jaarrekening op. De kengetallen zijn met name bedoeld om de financiële positie inzichtelijker te maken. Begroot 2023

Begroot 2024

Begroot 2025

Begroot 2026

Begroot 2027

Netto schuldquote

-2%

-3%

-2%

-2%

-2%

0%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

-2%

-3%

-2%

-2%

-2%

0%

Solvabiliteitsratio

8% -1%

9% 0%

9% 0%

9% 0%

9% 0%

0% 0%

kengetallen

Structurele exploitatieruimte

Begroot 2028

Netto schuldquote Dit kengetal geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de gemeenschappelijke regeling ten opzichte van de omzet. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Zie netto schuldquote. De vervoerscentrale verstrekt geen leningen, daardoor wijzigt deze ratio niet. Solvabiliteitsratio Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de Vervoerscentrale in staat is aan de financiële verplichtingen te voldoen. De solvabiliteitsratio wordt berekend op basis van het eigen vermogen ten opzichte van het balanstotaal. Je ziet dat dit percentage afloopt naarmate het saldo van de reserves ook afloopt. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een organisatie heeft om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Dit kengetal heeft geen toegevoegde waarde voor PlusOV, omdat alle structurele en incidentele lasten gedekt worden door bijdragen van de deelnemende gemeenten en de provincie Gelderland. Hierdoor zal dit kengetal altijd de nul procent benaderen.

23

Risico’s Elke organisatie kent risico’s in de bedrijfsvoering. In de kadernota hebben we enkele risico’s benoemd, deze behandelen we ook hieronder. 4.1 Nieuw systeem voor planning van het vraagafhankelijk vervoer Het huidige planningssysteem moet vervangen worden omdat het niet voldoet aan de vereiste efficiency. De overgang naar een nieuw planpakket vergt veel van de organisatie en brengt uitvoeringsrisico’s met zich mee. De ontwikkeling van software en implementatie is beschreven in een implementatieplan. Hierin staan de projectaanpak, projectstructuur, planning, opleiding en risico’s. De verwachting was dat we in Q1 2022 de eerste modules konden implementeren en dat in Q2 2022 het gehele softwarepakket werd opgeleverd. De softwareontwikkelaar geeft aan dat hij het pakket in het eerste kwartaal van 2023 oplevert. In de loop van het jaar kunnen op verzoek van PlusOV nog eventuele verfijningen in de software worden aangebracht, dit overeenkomstig de afspraken. De beoogde personele besparing, die was gekoppeld aan de invoering van het nieuwe planningssysteem, is medio 2022 gerealiseerd. 4.2 Nieuw systeem voor het routegebonden vervoer In 2020 is gestart met ontwikkeling van software voor het routegebonden vervoer. Deze software ondersteunt de event-afhandeling, de facturering, de invoer van opdrachten door de consulenten en het bouwen en beheren van routeplanning.

Een aantal modules is in 2021 in gebruik genomen. De 2 laatste modules leken eind 2021 opgeleverd te worden; de consulentenmodule en de module routebeheer. Dat was de reden om ze niet meer als risico voor 2022 op te nemen. Deze modules hebben helaas toch vertraging opgelopen. Daarom is dit risico opnieuw opgenomen. De later besloten extra investering in een API en de Reizigersapp, als onderdeel van deze software, zijn nu ook opgenomen. Elke implementatie van software kent risico’s. De implementatie bevat een periode van ontwikkelen, testen en schaduwdraaien en gefaseerd in gebruik nemen. Door vertraging in de eerder geplande oplevering van de modules (2021) hebben de besparingen op de personeelskosten ruim een jaar later effect. De beoogde personele besparing is medio 2022 gerealiseerd. Op basis van de door de ontwikkelaar aangegeven planning nemen we de laatste modules in 2023 in gebruik. Het consulentenportaal is in Q1 in gebruik genomen en de Reizigersapp wordt vanaf Q2 gefaseerd uitgerold. Daarmee hopen we dit project af te ronden. 4.3 Prijs- en volumerisico Bij het opstellen van de begroting is er altijd een prijsrisico. Geopolitieke ontwikkelingen maken de prijseffecten moeilijk in te schatten. De onzekerheid van het prijsrisico is groter dan in voorgaande jaren. Personeelskosten en brandstofkosten vormen 72% van de vervoerskosten.

De personeelskosten in de taxibranche (60% van de vervoerskosten) staan onder druk door schaarste op de arbeidsmarkt. De kosten voor brandstof (12% van de vervoerskosten) blijven waarschijnlijk hoog en volatiel. De verwachtingen van deskundigen over de inflatie variëren van 2,5 tot 5%. De prijsrisico's zijn zo goed mogelijk ingeschat en opgenomen maar er resteert altijd een (rest)prijsrisico. Het vervoersvolume in het routegebonden vervoer laat al jaren een bestendig patroon zien. Het begrote vervoersvolume in het vraagafhankelijk vervoer heeft een jaarlijkse groei van 5% als uitgangspunt en zou over meerdere jaren voldoende moeten zijn. Het volumerisico voor het gehele doelgroepenvervoer schatten we met de gehanteerde begrotingsuitgangspunten als gering in.

24

6.2 Financiering Betalingsverkeer Voor het betalingsverkeer maakt PlusOV gebruik van een bankrekening zonder kredietfaciliteit bij de BNG Bank te Den Haag. Vlottende financiering Bij liquiditeitstekorten voorziet de gemeente Lochem de vervoerscentrale van de benodigde liquide middelen. Voor de kortlopende financiering is geen rente begroot. Vaste financiering De vervoerscentrale heeft geen langlopende leningen afgesloten. Schatkistbankieren De decentrale overheden en ook gemeenschappelijke regelingen zijn verplicht om overtollige financiële middelen bij het Rijk of bij andere overheden uit te zetten en ontvangen van het Rijk op de deposito’s een rentevergoeding die gelijk is aan de rentes die de Nederlandse staat betaalt op leningen die ze op de markt aangaat. Alleen de overtollige middelen die het bedrag van € 1.000.000 (het drempelbedrag voor PlusOV) te boven gaan, moeten bij het Rijk of andere overheden gestald worden. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet voor het jaar 2024 bedraagt € 1.093.347. De kasgeldlimiet wordt berekend door het totaalbedrag van de primitieve jaarbegroting te vermenigvuldigen met 8,5 %.Tot het bedrag van de kasgeldlimiet mogen kortlopende geldleningen worden aangetrokken.

25

6.3 Bedrijfsvoering De directeur voert de bedrijfsvoering uit binnen het mandaat van de gemeenten. Het plan van aanpak kostenreductie, de organisatieomvang en de voorgenomen investeringen zoals genoemd in de kadernotitie lichten we hier verder toe. Plan van aanpak kostenreductie Het plan van aanpak kostenreductie wordt jaarlijks geactualiseerd en vastgesteld door het Bestuur. Initieel zijn 11 punten opgenomen die geoptimaliseerd worden. Hiervan zijn er eind 2021 inmiddels 5 gerealiseerd. De overige 6 punten staan in de tijd gepland en zijn de volgende: 1. Koppeling tussen Mybility (RGV) en planningspakket of vervanging Mybility door het regieportaal 2. Vervanging Cabman-centrale door planautomaat voor RGV 3. Internetboekingen verhogen 4. Vervanging Cabman-centrale voor VAV 5. Route-app RGV 6. Onderzoek naar mogelijkheden van optimalisatie processen en producten doelgroepenvervoer De volgende activiteiten zijn gestart en worden afgerond in 2023: 1. Koppeling tussen Mybility (RGV) en planningspakket of vervanging Mybility door het regieportaal Doel: Kwaliteit van de planning verbeteren doordat de invoer van vervoersopdrachten door de gemeenten aan PlusOV vereenvoudigd wordt. Ook wordt voorkomen dat er invoerfouten ontstaan door het handmatig overnemen van de gegevens. Tevens willen we voorkomen dat er mutaties komen die niet mogelijk zijn.

Planning: Start 1 februari 2020 en realisatie 31 december 2022 (initiële planning 1 juni 2020) waarna de implementatie moet plaatsvinden. Beoogd resultaat: vermindering formatie planners RGV (de punten 1 en 2 geven samen een besparing van 1 fte). Realisatie: De oorspronkelijke planning om de activiteit volledig af te ronden op 1 juni 2020 is niet gehaald. Door corona, ziekte bij de softwareontwikkelaar, onvoorziene complexiteit en onverwachte noodzakelijke opschoning van data is er vertraging ontstaan. De besparing van 1 fte planner is in de zomer van 2022 gerealiseerd. Eind februari 2023 is het Consulentenportaal (vervanger van Mybility) opgeleverd en aan de consulenten beschikbaar gesteld en is deze activiteit afgerond. 2. Vervanging Cabman centrale door planautomaat voor RGV (Het Regieportaal) Doel: Vereenvoudigen van planningswerkzaamheden en overdracht tussen systemen, zodanig dat de routes in het portaal kunnen worden gepland met een directe koppeling naar de agendapakketten van de vervoerders. Met een API-koppeling worden gegevens over en weer uitgewisseld. Resultaat is een actuele en foutloze uitwisseling van gegevens. De kwaliteit van het vervoer neemt toe en er wordt tijd bespaart bij vervoerder en PlusOV omdat er geen correcties nodig zijn. Planning: start 1 januari 2020, realisatie 01-09-2022 (initiële planning 1 juni 2020).

Beoogd resultaat: vermindering formatie planners RGV (de punten 1 en 2 geven samen een besparing van 1 fte). Realisatie: De oorspronkelijke planning om de activiteit af te ronden op 1 juni 2020 is niet gehaald. Door corona, ziekte bij de softwareontwikkelaar en onverwachte noodzakelijke opschoning van data is de implementatie vertraagd. De beoogde besparing van 1 fte is in de

26

zomer van 2022 gerealiseerd. De planmodule is met de start van het nieuwe schoolseizoen 21/22 operationeel geworden. De oplevering van de API en het volledig kunnen toepassen van de automatische planning is gerealiseerd. In september 2022 zijn nieuwe formele afspraken met de softwareontwikkelaar gemaakt met als deadline. In maart 2023 zijn de laatste verbeteringen in het Regieportaal opgeleverd en daarmee is deze activiteit afgerond. 3. Internetboekingen verhogen Doel: Internetboekingsportaal verbeteren en stimuleren dat er online wordt geboekt zodat het aantal telefonische boekingen gaat afnemen. De zelfredzaamheid van de klanten om 24/7 hun rit te boeken wordt vergroot. Deze verbetering vergt implementatietijd en acceptatie bij onze klanten. We gaan de reizigers enthousiasmeren om ritboekingen via de website te doen. De nieuwe software voor het VAV (Opt1route) voorziet in het boeken van een rit via internet. Door boekingen via internet daalt het aantal telefonische boekingen. Verwachting is 40% minder telefonische boekingen in 2027 en een reductie van 0,4 fte in 2023 tot uiteindelijk 2,0 fte in 2027. Planning: start: initieel juni 2021, implementatie: vanaf 1 juni 2021 tot 1 januari 2023.

Beoogd resultaat: vermindering formatie Front Office (minder inleenkrachten) Realisatie: planning was het nieuwe boekingsportaal per 30-06-2022 te gaan gebruiken, dit is vertraagd maar in februari 2023 is de module opgeleverd. De mogelijkheid om 0,4 fte te besparen in 2023 is nog steeds haalbaar. In de begrotingen zijn de beoogde besparingen opgenomen in de formatie. Daarmee is dit actiepunt afgerond. 4. Route-app RGV Doel: Klantinformatie automatisch op maat verstrekken, zodat de ouder/verzorger (van de reiziger in het RGV) bijvoorbeeld kan zien waar de taxi zich bevindt, wie de chauffeur is en wat de verwachte/gerealiseerde aankomsttijd van de taxi is. In de bestuursvergadering van november 2021 is een besluit genomen over deze investering. De tijdsbesparing ontstaat door minder inkomende telefoontjes van ouders/verzorgers over absenties, vragen over de verwachte aankomsttijd en de chauffeur die rijdt. Planning: start 1 januari 2022 en realisatie vierde kwartaal Q4 2022 (initiële start 1 september 2021). Beoogd resultaat: een reductie in het aantal binnenkomende telefoontjes bij de planners RGV (nu 50 per dag met name tijdens de vervoerstijden) die zich dan kunnen focussen op hun kerntaak; het plannen en het voeren van de regie waardoor de kwaliteit van het vervoer toeneemt.

De klant ervaart een grotere service en heeft inzage in zijn gegevens, kan reageren op mogelijke fouten, 24/7 absenties melden en heeft inzage in de meest actuele vertrek en aankomsttijden. Deze investering draagt mede bij aan de vermindering van de formatie planners RGV. Op basis van de huidige planning wordt de app in het tweede kwartaal opgeleverd waarna de app in het derde kwartaal 2023 gefaseerd beschikbaar wordt gesteld. 5. Onderzoek naar mogelijkheden van optimalisatie processen en producten doelgroepenvervoer Doel: Optimaliseren van processen tussen gemeenten en PlusOV en maatregelen om de impact van het chauffeurstekort te verminderen. De inzet van taxicapaciteit in de vroege ochtenduren waarin veel stilstand is worden naar de drukke uren verplaatst. Dit vergroot de vervoerscapaciteit en er kunnen meer ritten met hetzelfde aantal chauffeurs worden uitgevoerd. De klanttevredenheid zal hierdoor verbeteren. Planning: in 2022 zijn, in samenwerking met de gemeenten, een aantal maatregelen voorgesteld, de implementatie is medio 2023. Beoogd resultaat: de inzet van taxicapaciteit in de vroege ochtenduren waarin veel stilstand is worden naar de drukke uren verplaatst. Dit vergroot de vervoerscapaciteit en er kunnen meer

27

ritten met hetzelfde aantal chauffeurs worden uitgevoerd. De klanttevredenheid zal hierdoor verbeteren. Investeringen In 2022 heeft het bestuur een investering goedgekeurd. Het investeringsplan omvat een wijziging in het eerdere investeringsplan voor het opzetten, uitvoeren en terugkoppelen van een continu klanttevredenheidsonderzoek (KTO) voor het vraagafhankelijke vervoer en een jaarlijks KTO voor het routegebonden vervoer voor een contractperiode van 2 jaar (van november 2022 tot november 2024). Het totaalbedrag van € 31.200 komt ten laste van de optimalisatiereserve. Daarnaast wordt door PlusOV een inventarisatie uitgevoerd naar de toegevoegde waarde van een reizigersapp in het vraagafhankelijke vervoer. Indien hier een investering uit voortkomt wordt er een nieuw voorstel ter besluitvorming aan het bestuur aangeboden. Organisatieomvang Begin 2023 was de bezetting 23,9 fte (incl. inleenkrachten). De geplande bezetting sluit aan bij de begrote personeelskosten voor komende jaren en daarmee worden de doelstellingen gerealiseerd. De gerealiseerde en geplande bezetting voor de komende jaren is weergegeven in onderstaande tabel. Bezetting op 1 januari 2022 2023 2024 2025 2026 2027

FTE 24,8 23,9 22,9 22,5 22,1 22,1

6.4 Verbonden partijen De vervoerscentrale heeft geen bestuurlijke en financiële belangen in privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisaties.

28

Bijlage 1: Bijdrage per gemeente 2024 Programma/taakveld 1. Vraagafhankelijk vervoer (Maatwerkdienstverlening 18+) * vervoer * Organisatie

Totaal Zutphen Voorst Lochem Heerde Hattem Epe Deventer Brummen Apeldoorn € 3.029.954 € 290.499 € 1.629.667 € 612.466 € 137.365 € 213.861 € 515.620 € 571.331 € 767.808 € 7.768.572 € €

2.316.641 € 713.313 €

200.523 € 89.977 €

1.192.723 € 436.944 €

469.223 € 143.243 €

84.357 € 53.008 €

132.129 € 81.733 €

368.879 € 146.741 €

463.678 € 107.653 €

559.643 € 208.165 €

5.787.796 1.980.776

2. Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) * vervoer * Organisatie

€

533.335

€

819.442 €

312.406 €

719.049 €

719.265 €

590.308

€

3.693.805

€ €

491.733 41.601

€ €

753.212 € 66.230 €

287.897 € 24.509 €

681.260 € 37.790 €

651.418 € 67.847 €

540.534 49.774

€ €

3.406.055 287.751

3. Dagbestedingsvervoer (maatwerkdienstverlening 18+) * Vervoer * Organisatie

€

177.676

€

160.593 €

57.886 €

83.309 €

256.769 €

119.691

€

855.923

€ €

160.982 16.694

€ €

134.016 € 26.577 €

48.051 € 9.835 €

68.145 € 15.164 €

229.543 € 27.226 €

99.717 19.974

€ €

740.454 115.469

4. Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) * Jeugdvervoer * Organisatie

€

103.210

€

111.042 €

20.744 €

64.060 €

114.813 €

68.972

€

482.840

€ €

96.650 6.560

€ €

100.598 € 10.444 €

16.879 € 3.865 €

58.101 € 5.959 €

104.114 € 10.699 €

61.122 7.849

€ €

437.464 45.376

Totale bijdrage per gemeente

€

3.029.954 € 1.104.719 €

1.629.667 € 1.703.543 €

528.401 € 1.080.279 € 1.606.467 € 1.350.302 €

767.808 € 12.801.140

In bovenstaand overzicht vindt u de bijdrage per gemeente per taakveld over 2024. De bedragen zijn exclusief btw. De gemeenten moeten er rekening mee houden dat de btw (9%) op het routegebonden vervoer een last is voor de gemeente.

Bijlage 2: Bijdrage per gemeente 2024-2027 Programma/taakveld 1. Vraagafhankelijk vervoer 2024 2025 2026 2027 2. Leerlingenvervoer 2024 2025 2026 2027 3. Dagbestedingsvervoer 2024 2025 2026 2027 4. Jeugdwetvervoer 2024 2025 2026 2027 Totaal 2024 2025 2026 2027

Apeldoorn

Brummen

€ € € €

3.029.954 € 3.218.285 € 3.436.437 € 3.673.659 €

€ € € €

-

€ € € € € € € € € € € €

Deventer

Epe

Hattem

Heerde

Lochem

Voorst

Zutphen

Totaal

290.499 € 1.629.667 € 306.397 € 1.725.632 € 325.382 € 1.838.202 € 346.042 € 1.960.648 €

612.466 € 650.629 € 694.810 € 742.853 €

137.365 € 143.836 € 151.879 € 160.638 €

213.861 € 224.015 € 236.607 € 250.321 €

515.620 € 545.133 € 579.991 € 617.912 €

571.331 € 609.528 € 653.064 € 700.386 €

767.808 € 812.792 € 865.623 € 923.090 €

7.768.572 8.236.248 8.781.995 9.375.551

€ € € €

533.335 € 562.170 € 593.513 € 626.758 €

-

€ € € €

819.442 € 863.574 € 911.594 € 962.528 €

312.406 € 329.286 € 347.637 € 367.102 €

719.049 € 759.282 € 802.633 € 848.603 €

719.265 € 757.282 € 798.850 € 842.948 €

590.308 € 621.947 € 656.416 € 692.978

-

€ € € €

3.693.805 3.893.541 4.110.643 4.340.917

-

€ € € €

177.676 € 187.072 € 197.344 € 208.241 €

-

€ € € €

160.593 € 168.234 € 176.831 € 185.960 €

57.886 € 60.621 € 63.705 € 66.979 €

83.309 € 87.170 € 91.548 € 96.197 €

256.769 € 270.118 € 284.777 € 300.331 €

119.691 € 125.373 € 131.771 € 138.564 €

-

€ € € €

855.923 898.587 945.976 996.274

-

€ € € €

103.210 € 108.900 € 115.055 € 121.582 €

-

€ € € €

111.042 € 116.913 € 123.332 € 130.142 €

20.744 € 21.699 € 22.783 € 23.935 €

64.060 € 67.452 € 71.159 € 75.092 €

114.813 € 120.891 € 127.534 € 134.582 €

68.972 € 72.517 € 76.423 € 80.567 €

-

€ € € €

482.840 508.373 536.287 565.901

767.808 € 812.792 € 865.623 € 923.090 €

12.801.140 13.536.749 14.374.902 15.278.643

3.029.954 € 1.104.719 € 1.629.667 € 1.703.543 € 3.218.285 € 1.164.538 € 1.725.632 € 1.799.350 € 3.436.437 € 1.231.294 € 1.838.202 € 1.906.568 € 3.673.659 € 1.302.624 € 1.960.648 € 2.021.483 €

528.401 € 1.080.279 € 1.606.467 € 1.350.302 € 555.442 € 1.137.920 € 1.693.424 € 1.429.366 € 586.004 € 1.201.948 € 1.791.152 € 1.517.673 € 618.655 € 1.270.214 € 1.895.773 € 1.612.496 €

In bovenstaand overzicht vindt u de bijdrage per gemeente per taakveld over de jaren 2023-2026. De bedragen zijn exclusief btw. De gemeenten moeten er rekening mee houden dat de btw (9%) op het routegebonden vervoer een last is voor de gemeente.

30

Bijlage 3: Kostenverdeelsystematiek In de huidige begroting zijn twee verschillende soorten kosten te onderscheiden: 1. Organisatiekosten 2. Vervoerkosten 1. Organisatiekosten De organisatiekosten van PlusOV bestaan uit: 1. Personele kosten 2. Bedrijfsvoeringskosten 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Een groot gedeelte van de organisatiekosten (ongeveer 65%) is direct toe te rekenen aan het vraagafhankelijk of het routegebonden vervoer. De overige organisatiekosten zijn niet direct te verdelen naar de vervoersoorten. Deze kosten zijn als overhead te beschouwen. De overhead wordt verdeeld naar de programma’s op basis van de verdeelsleutel directe loonkosten. Tot slot worden de organisatiekosten per vervoerssoort verdeeld over de gemeenten. Dit gebeurt op basis van het aantal inwoners in 2022. Bijdrage organisatiekosten provincie Gelderland Vanaf 2024 ontvangt PlusOV geen subsidie meer van de Provincie Gelderland. 2. Vraagafhankelijk vervoer De kosten van het vraagafhankelijk vervoer worden toegerekend aan de gemeenten op basis van de volgende verdeelsleutel: daadwerkelijke kilometers + opstapeenheid (per rit) + opslag(en). Bijdrage Wmo-vervoer provincie Gelderland Vanaf 2024 ontvangt PlusOV geen subsidie meer van de Provincie Gelderland.

3. Routegebonden vervoer Het routegebonden vervoer bestaat uit: leerlingenvervoer, dagbestedingsvervoer en Jeugdwetvervoer. De kosten voor het routegebonden vervoer worden op reizigersniveau toegerekend aan de gemeenten op. Hiervoor hanteren we een aantal spelregels. De belangrijkste zijn: 1. Het starttarief van een route verdelen we gelijkelijk over alle reizigers in die route. 2. De optimale individuele reizigersafstand (dit is de kortste route van het woonadres van de reiziger naar de bestemming) gebruiken we als basis voor de verdeling van de routekosten onder de reizigers in die route.

Bijlage 4: Geprognosticeerde balans Omschrijving

ultimo 2023

ultimo 2024

ultimo 2025

ultimo 2026

ultimo 2027

Activa Materiele vaste activa

59.377

44.222

33.441

22.891

12.570

250.000 3.500.000 1.500 200.000

350.000 3.000.000 1.500 200.000

350.000 3.000.000 1.500 200.000

350.000 3.000.000 1.500 200.000

350.000 3.000.000 1.500 200.000

450.000

450.000

450.000

450.000

450.000

Totaal

4.460.877

4.045.722

4.034.941

4.024.391

4.014.070

Omschrijving

ultimo 2023

ultimo 2024

ultimo 2025

ultimo 2025

ultimo 2025

Reserves Resultaat

336.389 -

370.000 -

370.000 -

370.000 -

370.000 -

Vlottende schulden korter dan een jaar * Overige vlottende schulden

350.000

100.000

100.000

100.000

100.000

Overlopende passiva

3.774.488

3.575.722

3.564.941

3.554.391

3.544.070

Totaal

4.460.877

4.045.722

4.034.941

4.024.391

4.014.070

Uitzettingen korter dan een jaar * Vorderingen op openbare lichamen * Rekening courant verhouding met het Rijk * Overige vorderingen * Liquide middelen Overlopende activa

Passiva

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12650168/1