CConstaterende datBrummen
Koppel je AI →
Document · PDF

(195) Bijlagen bij de toelichting

Besluitvormende raadsvergadering 9 juli 2026, gemeente BrummenBij agendapunt: Bestemmingsplan ‘Het Händelhof’ Eerbeek20.218 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

CONCEPTRAPPORT

481198

In opdracht van: SAB Projectnummer: M08514-CR-E Datum: 22 augustus 2024

Onderbouwing Verkeer Händelstraat Eerbeek

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

1.

INLEIDING

3

1.1

Aanleiding

3

1.2

Leeswijzer

3

2.

INVENTARISATIE HUIDIGE SITUATIE

4

2.1

Onderzoeksgebied

4

2.2

Beleidsanalyse

4

2.3

Ontvangen verkeersintensiteiten en verwerking

5

2.4

Maximaal acceptabele intensiteit

6

3.

IN KAART BRENGEN TOEKOMSTIGE SITUATIE

7

3.1

Berekening verkeersaantrekkende werking

7

3.2

Verdeling verkeer

8

4.

BEOORDELING TOEKOMSTIGE SITUATIE

10

4.1

Beoordeling wegen met gemengd langzaam verkeer

10

4.2

Beoordeling kruispuntniveau

10

5.

CONCLUSIE

12

6.

BIJLAGEN

13

6.1

Bijlage 1: Ontvangen intensiteiten vanuit verkeersmodel Brummen 2018 - 2030

14

6.2

Bijlage 2: Totaaloverzicht verkeersintensiteiten

18

Colofon Daan Butterman en Jasper Doeven

Copyright Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt door middel van druk, fotokopie, microfilm of op welke andere wijze ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. No part of this book may be reproduced in any form, by print, photoprint, microfilm or any other means without written permission from the publisher.

Pagina 2 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

1.

INLEIDING

1.1 Aanleiding In Eerbeek, gemeente Brummen, is het voornemen om op een agrarisch perceel binnen de kern een nieuwe woonwijk met maximaal 59 woningen te bouwen. De woonwijk ontsluit grotendeels op de Händelstraat. Drie vrijstaande woningen krijgen een oprit die ontsluit op de Ringlaan. In dit onderzoek bepalen we de verkeersaantrekkende werking van de ontwikkeling en beoordelen we de toekomstige verkeerssituatie. Onderstaande figuur laat de ligging van de ontwikkeling binnen Eerbeek zien.

Figuur 1: Locatie ontwikkeling binnen Eerbeek met indicatieve aanwijzing ontwikkelgebied.

1.2 Leeswijzer In hoofdstuk 2 inventariseren we de huidige situatie. We kijken naar het beleid, de ontvangen gegevens en fysieke de inrichting van de wegen binnen het onderzoeksgebied. In hoofdstuk 3 berekenen we de verkeersaantrekkende werking en delen we dit toe aan het omliggende wegennet. In hoofdstuk 4 beoordelen we de toekomstige situatie op basis van verkeersleefbaarheid, -veiligheid en -doorstroming.

Pagina 3 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

2.

INVENTARISATIE HUIDIGE SITUATIE

In dit hoofdstuk brengen we de huidige situatie in kaart. We brengen eerst het onderzoeksgebied in kaart en behandelen vervolgens de eventuele kaders die vanuit het beleid worden gesteld, de ontvangen verkeersgegevens en de inrichting van de wegen.

2.1 Onderzoeksgebied Onderstaande figuur laat het gehanteerde onderzoeksgebied zien. De nummering van de wegvakken komt overeen met de nummering van de wegvakken later in de rapportage.

Figuur 2: Onderzoeksgebied.

2.2 Beleidsanalyse We beginnen met een analyse van de relevante beleidsstukken van de gemeente Brummen. 2.2.1

Paraplubestemmingplan Parkeren [Oktober 2018]

We baseren de uitgangspunten voor het berekenen van de verkeersaantrekkende werking op de uitgangspunten uit het vigerende parkeernormenbeleid, het ‘Paraplubestemmingsplan Parkeren’1.

1 https://www.planviewer.nl/imro/files/NL.IMRO.0213.BPBREEPPARK10000-VA01/t_NL.IMRO.0213.BPBREEPPARK10000-VA01.html

Pagina 4 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

Dit beleid is namelijk gebaseerd op de parkeerkencijfers uit CROW-publicatie 317, een van de voorgangers van de CROW-publicatie waar we ons in dit onderzoek op baseren. We gaan hier in hoofdstuk 3 daarom verder op in. 2.2.2

Programma Mobiliteit 2050: Ruimte voor Beweging [April 2024]

De gemeente Brummen heeft in 2024 een nieuw mobiliteitsbeleid opgesteld. In het Programma Mobiliteit 20502 geeft de gemeente aan welke plannen het in de komende 25 jaar heeft met betrekking tot mobiliteit. Zo is de gemeente onder andere voornemens om een nieuw parkeerbeleid te realiseren dat werkt met extra lage parkeernormen, om het autogebruik en -bezit te ontmoedigen. Om de verkeersveiligheid in de gemeente te bevorderen is de gemeente voornemens om binnen de gehele bebouwde kom zoveel mogelijk een maximumsnelheid van 30km/u te laten gelden. De hoofdverkeersstructuur wordt gewijzigd, zodat doorgaande verkeersbewegingen door de kernen vermeden worden. Daarnaast krijgt langzaam verkeer overal prioriteit ten opzichte van gemotoriseerd verkeer, zodat actieve vormen van mobiliteit gestimuleerd worden. Het Programma Mobiliteit biedt geen concrete uitgangspunten die direct invloed hebben op dit onderzoek.

2.3 Ontvangen verkeersintensiteiten en verwerking Vanuit het verkeersmodel Brummen 2018 – 2030 hebben we intensiteiten ontvangen van het basisjaar (2018) en het prognosejaar (2030). Hierbij gaat het om intensiteiten per etmaal (basisjaar en prognosejaar) en tijdens de twee uurs ochtend- en avondspits (prognosejaar). We rekenen de intensiteiten uit het basisjaar 2018 om naar intensiteiten uit de huidige situatie. Daarnaast is het verkeerskundig gezien gebruikelijk om 10 jaar vooruit te kijken, we rekenen de prognosecijfers daarom door naar 2035. Op basis van CBS-data hebben we daarom de gemiddelde jaarlijkse groei van het aantal motorvoertuigen in de gemeente Brummen tussen 2015 en 2022 berekend (1,37%)3. Vervolgens hebben we de gegevens uit het basisjaar 2018 en prognosejaar 2030 met een jaarlijkse autonome groei van dit percentage opgehoogd naar respectievelijk 2024 en 2035. Zie bijlage 1 voor de ontvangen gegevens en bijlage 2 voor de totaaloverzichten aan intensiteiten. Om de verkeersdoorstroming te beoordelen, rekenen we de ontvangen verkeersgegevens om naar pae4 tijdens het drukste ochtend- en avondspitsuur. We bepalen de pae-factor op basis van het aandeel vrachtverkeer in de gemeente volgens gegevens van het CBS5.

Om de verkeerssituatie in het drukste ochtend- en avondspitsuur te beoordelen rekenen we de twee uurs-spitsgegevens conform de uitgangspunten van de ASVV 2021 met een factor 0,55 om naar gegevens tijdens het drukste ochtend- en avondspitsuur.

2 https://www.brummen.nl/fileadmin/brummen/Documenten/Inwoners/Programma_Mobiliteit_2050_-_Ruimte_voor_beweging_-

_versie_DEF.pdf 3 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/37209hvv/table 4 Personenauto-equivalent. Hiermee kunnen verkeersintensiteiten worden uitgedrukt in het aantal personenauto’s aan ruimte dat het

verkeer inneemt. Als voorbeeld; een vrachtwagen met oplegger neemt de ruimte in van 2,3 personenauto’s. In de telling wordt het dus gerekend als 1 motorvoertuig, maar ook als 2,3 pae. 5 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/37209hvv/table

Pagina 5 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

2.4 Maximaal acceptabele intensiteit Onderstaande tabel laat de wegen zien die we in paragraaf 2.1 in kaart hebben gebracht. We beschrijven de beleidsmatige wegencategorisering en kijken naar de feitelijke inrichting van elke weg. Vervolgens bepalen we op basis van verkeerskundige richtlijnen van het CROW de maximaal acceptabele intensiteit per wegvak. We maken in het bepalen van de maximaal acceptabele intensiteit onderscheid tussen erftoegangswegen (ETW) en gebiedsontsluitingswegen (GOW). Erftoegangswegen toetsen we op verkeersveiligheid en leefbaarheid. We beschouwen hierbij hoeveel motorvoertuigbewegingen per etmaal op het wegvak acceptabel zijn zonder dat dit ten koste gaat van de verkeersleefbaarheid en -veiligheid. Voor gebiedsontsluitingswegen beoordelen we de verkeersveiligheid en -doorstroming. Knelpunten ontstaan hier doorgaans op kruispuntniveau. Capaciteit op wegvakniveau is daarbij niet relevant. In hoofdstuk 4 gaan we daarom in op de verkeersafwikkeling op de relevante kruispunten op deze wegen. Voor de Händelstraat is vanuit de omgeving extra aandacht gevraagd, dit is namelijk een belangrijke fietsroute en langs de weg liggen bestemmingen zoals een kinderboerderij. De weg is een erftoegangsweg (ETW30) met een ondergeschikte functie, het CROW stelt voor dergelijke wegen een maximaal acceptabele intensiteit van 2.000 motorvoertuigbewegingen per etmaal.

Deze maximaal acceptabele intensiteit houdt al rekening met het feit dat de weg een belangrijke verblijfsfunctie heeft en dat veel kinderen van de weg gebruik maken6. Tabel 1 laat het overzicht van de gehanteerde maximaal acceptabele intensiteiten zien. Nr.

Weg

Beleidsmatige wegcategorie

1, 2, 3, 4

Händelstraat

ETW30

5, 6, 7, 8

Ringlaan

ETW30

9

Veldkantweg

ETW30

11.

Loenenseweg

GOW50

12

Brahmsstraat

ETW30

Ingericht op straat als Erftoegangsweg met een snelheidslimiet van 30 kilometer per uur. Gemengd langzaam verkeer met parkeren aan één zijde in vakken. Rijbaanbreedte van ongeveer 5,0 meter met enkele versmallingen met VOP. Erftoegangsweg met een snelheidslimiet van 30 kilometer per uur en wijkontsluitende functie. Gemengd langzaam verkeer, geen parkeren op de rijbaan. Wegbreedte van ongeveer 6 meter. Erftoegangsweg met een snelheidslimiet van 30 kilometer per uur en een wijkontsluitende functie. Gemengd langzaam verkeer met parkeren aan één zijde in langsparkeervakken. Verhardingsbreedte van ongeveer 5 meter. Gebiedsontsluitingsweg met een snelheidslimiet van 50 kilometer per uur. Rijbaanbreedte van ongeveer 9 meter met gemengd langzaam verkeer. Erftoegangsweg met een snelheidslimiet van 30 kilometer per uur. Gemengd langzaam verkeer met parkeren aan één zijde in vakken. Rijbaanbreedte van ongeveer 5,0 meter met een versmalling bij plateau.

Max. acceptabele intensiteit 2.000 mvt/etmaal7

4.000 mvt/etmaal8

4.000 mvt/etmaal8

6.000 – 10.000 mvt/etmaal9

2.000 mvt/etmaal7

Tabel 1: Maximaal acceptabele intensiteiten op basis van weginrichting.

6 CROW-publicatie 153: Handboek Ontwerpen voor kinderen [2000] 7 CROW-publicatie 261: Handboek Verkeersveiligheid – Paragraaf 7.3.2, p. 259 [2008] 8 CROW-publicatie 351: Ontwerpwijzer fietsverkeer -tabel 5-2 (paragraaf 5.4.1) p. 102 [2016] 9 CROW Fietsberaad: Fietsberaadnotitie aanbevelingen fiets- en kantstroken (hoofdstuk 3 [2015]

Pagina 6 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

3.

IN KAART BRENGEN TOEKOMSTIGE SITUATIE

In dit hoofdstuk berekenen we de verkeersaantrekkende werking die de ontwikkeling genereert en delen we dit toe aan het omliggende wegennet.

3.1 Berekening verkeersaantrekkende werking We starten met de berekening, waarbij we eerst ingaan op de gehanteerde uitgangspunten en vervolgens op de berekende hoeveelheid verkeer. 3.1.1

Programma

De ontwikkeling omvat maximaal 59 woningen. Hierbij wordt er een onderscheid gemaakt naar verschillende woningtypen. Er zijn grondgebonden koopwoningen en sociale huurappartementen beoogd. Het programma is weergegeven in Tabel 2. Type

Aantal

Koop, huis, vrijstaand

3

Koop, huis, twee-onder-een-kap

6

Koop, huis, tussen/hoek

22

Huur, appartement, sociale huur, > 100 m2 BVO

28

Totaal Tabel 2: Ruimtelijk programma.

59

3.1.2

Uitgangspunten berekening

We baseren de verkeersaantrekkende werking op kencijfers van het CROW uit publicatie 744: ‘Parkeerkencijfers 2024’. Ten tijde van het uitvoeren van het onderzoek waren dit de meest recente kencijfers voor verkeersgeneratie van het CROW. Het CROW baseert de kencijfers op de stedelijkheidsgraad van de gemeente en de stedelijke zone waarin de ontwikkeling zich bevindt (ligging binnen de gemeente). Vervolgens biedt het CROW een bandbreedte met een minimaal en maximaal kencijfer. De stedelijkheidsgraad wordt bepaald door de adressendichtheid binnen een gemeente. De stedelijke zone waarin de ontwikkeling zich bevindt en de keuze voor de bandbreedte voor CROW-kencijfers is door de gemeente vastgesteld in het ‘Paraplubestemmingsplan Parkeren’. Op basis van het bovenstaande gaan we uit van de volgende uitgangspunten: • stedelijkheidsgraad: weinig stedelijk; • stedelijke zone: rest bebouwde kom; • keuze bandbreedte: gemiddelde kencijfers. 3.1.3

Berekening

Op basis van de in paragraaf 3.1.2 beschreven uitgangspunten berekenen we de extra verkeersaantrekkende werking die de ontwikkeling genereert. We gaan daarbij uit van de volgende uitgangspunten:

Pagina 7 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

• Met de kencijfers van het CROW wordt de verkeersaantrekkende werking per weekdagetmaal berekend. Het gemiddelde werkdagetmaal is echter relevant. Het CROW hanteert hierbij voor woonfuncties een omrekenfactor van 1,11; • Voor de omrekening van motorvoertuigbewegingen naar personenauto-equivalent (pae) hanteren we een omrekenfactor van 1,01. Dit is een verkeerskundige vuistregel. • We nemen aan dat 10% van het verkeer tijdens de drukste spitsuren plaatsvindt, ook dit is een verkeerskundige vuistregel. In onderstaande tabel is de berekening van de verkeersaantrekkende werking van de ontwikkeling weergegeven. In totaal leidt de ontwikkeling tot een toename in verkeer van 378 motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal. Omgerekend komt dit neer op 38 pae tijdens het drukste ochtend- en avondspitsuur. Functie CROW

mvt/ werkdagetmaal 27

Aantal

Kencijfer

3

8,2 per woning

Koop, huis, twee-onder-een-kap

6

7,8 per woning

52

5

5

Koop, huis, tussen/hoek

22

7,4 per woning

181

18

18

Huur, appartement, sociale huur, > 100 m2 BVO

28

3,8 per woning

118

12

12

378

38

38

Koop, huis, vrijstaand

Totaal 59 Tabel 3: Berekening verkeersaantrekkende werking ontwikkeling

pae/ DOS

pae/ DAS

3

3

3.2 Verdeling verkeer In deze paragraaf gaan we in op de gehanteerde uitgangspunten met betrekking tot de verdeling van het verkeer. 3.2.1

Lokale ontsluiting

De ontwikkeling krijgt verschillende ontsluitingen. De drie vrijstaande koopwoningen krijgen een eigen oprit aan de Ringlaan. De rest van de ontwikkeling ontsluit op de Händelstraat. Onderstaande figuur laat de ontwikkeling en deze ontsluiting op de Händelstraat zien.

Figuur 3: Lokale ontsluiting ontwikkeling op de Händelstraat.

Pagina 8 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

3.2.2

Verdeling verkeer omliggend wegennet

Vanaf de ontsluitingen van de ontwikkeling verdeelt het verkeer zich in verschillende richtingen. Het grootste aandeel van het verkeer zal vermoedelijk richting de hoofdwegenstructuur rijden. De belangrijkste wegen rond Eerbeek zijn de N786 en N787. Een kleiner deel van het verkeer zal zich binnen de kern bewegen. In Figuur 4 laat verdeling van het verkeer zien zoals we die in dit onderzoek hebben aangehouden. We gaan er van uit dat in de ochtendspits 80% van het verkeer vanaf de ontwikkeling rijdt en 20% richting de ontwikkeling. Tijdens de avondspits is deze verdeling andersom.

25%

25% Ontsluiting Händelstraat

Ontsluiting Ringlaan

75%

75% 75%

30%

30% 15%

30%

30% 15%

Figuur 4: Gehanteerde verdeling verkeer vanaf de ontwikkeling.

Pagina 9 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

4.

BEOORDELING TOEKOMSTIGE SITUATIE

In dit hoofdstuk beoordelen we de toekomstige situatie. We beoordelen enkele wegen op basis van verkeersleefbaarheid en gaan vervolgens in op de beoordeling op kruispuntniveau van de rotonde Populierenlaan/N207.

4.1 Beoordeling wegen met gemengd langzaam verkeer In deze paragraaf beoordelen we de wegen waar sprake is van gemengd langzaam verkeer binnen het onderzoeksgebied op verkeersveiligheid. Zoals in onderstaande tabel weergegeven bestaan er zowel in de huidige, toekomstig autonome en toekomstige situatie inclusief de ontwikkeling geen knelpunten op het gebied van verkeersveiligheid. De maximale acceptabele intensiteiten worden op geen van de wegvakken overschreden. Nr.

Straat

Max. acceptabele intensiteit

2024 excl.

2035 excl.

2035 incl.

1

Händelstraat

2.000

600

30%

600

30%

863

43%

2

Händelstraat

2.000

600

30%

600

30%

688

34%

3

Händelstraat

2.000

600

30%

600

30%

688

34%

4

Händelstraat

2.000

600

30%

600

30%

688

34%

5

Ringlaan

4.000

2.170

54%

2.996

75%

3.003

75%

6

Ringlaan

4.000

2.820

71%

3.210

80%

3.238

81%

7

Ringlaan

4.000

3.037

76%

3.531

88%

3.552

89%

8

Ringlaan

4.000

2.712

68%

2.996

75%

3.280

82%

9

Veldkantweg

4.000

2.170

54%

1.926

48%

1.983

50%

11

Loenenseweg

6.000 tot 10.000

5.315

89%

5.565

93%

5.678

95%

12 Brahmsstraat 2.000 900 Tabel 4: Intensiteiten en verzadigingsgraad erftoegangswegen.

45%

1.070

54%

1.333

67%

4.2 Beoordeling kruispuntniveau Waar we erftoegangswegen beoordelen op basis van verkeersveiligheid en leefbaarheid, beoordelen we gebiedsontsluitingswegen op basis van doorstroming. Verkeersdoorstromingsknelpunten vinden niet plaats op wegvakniveau maar op kruispuntniveau. We beoordelen daarom de rotonde Loenenseweg/Ringlaan/ Veldkantweg. 4.2.1

Uitgangspunten

We voeren de kruispuntbeoordeling uit met de tool ‘Meerstrooksrotondeverkenner’. Op basis van de belangrijkste vormgevingskenmerken van de rotonde en de ingevoegde verkeersintensiteiten (zie bijlage 3) berekent de tool waarden als de verzadigingsgraad en wachttijd. We hanteren bij het beoordelen de volgende criteria:

Pagina 10 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

• Wachttijd: Het criterium voor de acceptabele gemiddelde verliestijd is gebaseerd op de landelijke CROWrichtlijnen voor rotondes. Hierbij geldt een streefwaarde van 20 seconden10 met een maximum van 50 seconden11. • Verzadigingsgraad: De verzadigingsgraad is de intensiteit gedeeld door de capaciteit van de rotonde. Aangenomen wordt dat het verkeer goed afgewikkeld wordt bij een waarde kleiner dan 0,80. Verdeling verkeer We hebben geen inzicht in de precieze kruispuntstromen, maar wel in het in- en uitgaande verkeer per kruispunttak tijdens de ochtend- en avondspits. Om een zo representatief mogelijk beeld te krijgen van de kruispuntstromen kalibreren we deze met de tool Kalibrero. 4.2.2

Resultaten

Onderstaande figuur laat de resultaten van de beoordeling zien van de rotonde Loenenseweg/Ringlaan/ Veldkantweg inclusief de ontwikkeling. De verzadigingsgraad (max 31%) en de wachttijd (max 3,7 sec/pae) blijven op alle takken in zowel de ochtend- als avondspits binnen de grenswaarden. Er ontstaan dus geen doorstromingsknelpunten ten gevolge van de ontwikkeling.

Figuur 5: Input en resultaten Meerstrooksrotondeverkenner rotonde Loenenseweg/Ringlaan/Veldkantweg

10 CROW-publicatie 126 bijlage III 11 CROW- publicatie 257 bijlage III.1.3

Pagina 11 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

5.

CONCLUSIE

In dit onderzoek hebben we de verkeerskundige impact van de ontwikkeling van 59 woningen onderzocht. De ontwikkeling genereert per saldo 378 motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal. Dit komt neer op omgerekend 38 pae tijdens het drukste ochtend- en avondspitsuur. Op de wegen waar langzaam verkeer met gemotoriseerd verkeer wordt gemengd leidt dit niet tot verkeersveiligheids- of leefbaarheidsknelpunten. Ook leidt de ontwikkeling niet tot doorstromingsknelpunten op de rotonde Loenenseweg/Ringlaan/Veldkantweg. Al met al kunnen we concluderen dat het aspect ‘verkeer’ het realiseren van de ontwikkeling van 59 woningen aan de Ringlaan en Händelstraat in Eerbeek niet in de weg staat.

Pagina 12 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

6.

BIJLAGEN

Pagina 13 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

6.1 Bijlage 1: Ontvangen intensiteiten vanuit verkeersmodel Brummen 2018 2030 2018 Basisjaar Etmaalintensiteit motorvoertuigen

Pagina 14 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

Prognosejaar 2030 Etmaalintensiteit motorvoertuigen

Pagina 15 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

Twee uurs ochtendspits

Pagina 16 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

Twee uurs avondspits

Pagina 17 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

6.2 Bijlage 2: Totaaloverzicht verkeersintensiteiten Toelichting bij de tabellen: • De gegevens in het verkeersmodel gaan uit van het basisjaar 2018. Zoals beschreven in paragraaf 2.3 hebben we om de gegevens om te rekenen naar de huidige situatie de gemiddelde groeifactor van het aantal motorvoertuigen in de gemeente Brummen tussen de jaren 2015 en 2022 berekend. Vervolgens hebben we de ontvangen intensiteiten per jaar met deze groeifactor opgehoogd; • De intensiteiten uit het verkeersmodel gaan uit van het aantal motorvoertuigen. Om dit om te rekenen naar pae hebben we op basis van de hoeveelheid motorvoertuigen de gemiddelde pae-factor voor de kern Eerbeek berekend; • Een factor van 0,55 van tweeuurs-spits naar drukste spitsuur is een algemene verkeerskundige vuistregel; • DOS = drukste ochtendspitsuur en DAS = drukste avondspitsuur. Huidige situatie (2024) Nr.

Wegvak

1.1

Händelstraat

Richting

Werkdagetmaal (mvt)

DOS Pae

DAS Pae

600

32

36

1.2

Händelstraat

1.3

Händelstraat

West

300

16

18

Oost

300

16

18

2.1

Händelstraat

2.2

Händelstraat

Oost

600

32

36

300

16

18

2.3

Händelstraat

West

3.1

Händelstraat

300

16

18

600

32

36

3.2

Händelstraat

3.3

Händelstraat

Oost

300

16

18

West

300

16

18

4.1

Händelstraat

600

32

36

4.2

Händelstraat

4.3

Händelstraat

Noord

300

16

18

Zuid

300

16

18

5.1

Ringlaan

5.2

Ringlaan

Zuid

2.170

107

120

1.085

53

60

5.3

Ringlaan

Noord

6.1

Ringlaan

1.085

53

60

2.820

139

156

6.2

Ringlaan

6.3

Ringlaan

Zuid

1.410

70

78

Noord

1.410

70

78

7.1

Ringlaan

7.2

Ringlaan

Zuid

3.037

150

169

1.519

75

84

7.3

Ringlaan

Noord

1.519

75

84

8.1

Ringlaan

8.2

Ringlaan

Zuid

2.712

134

150

1.356

67

75

8.3

Ringlaan

Noord

9.1

Veldkantweg

1.356

67

75

2.170

107

120

9.2

Veldkantweg

9.3

Veldkantweg

Zuid

1.085

53

60

Noord

1.085

53

60

10.1

Loenenseweg

10.2

Loenenseweg

West

6.725

332

373

3.363

166

187

10.3

Loenenseweg

Oost

11.1

Loenenseweg

3.363

166

187

5.315

262

295

Pagina 18 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

11.2

Loenenseweg

Oost

2.658

131

147

11.3

Loenenseweg

West

2.658

131

147

12.1

Brahmsstraat

900

48

54

12.2

Brahmsstraat

West

450

24

27

12.3

Brahmsstraat

Oost

450

24

27

Rotonde Loenenseweg/Ringlaan/Veldkantweg Ringlaan

Ringlaan

63 31

9

76

62 23

38

Loenenseweg

10

75 28

Loenenseweg

20

15 161

100

132

183

112 16

17

46

38 166

148

133

94

185

150

104 35

34 30

Loenenseweg

60

9

16

33

Loenenseweg

61

55

9

18

60 Veldkantweg

Veldkantweg

*Links = drukste ochtendspitsuur (pae), rechts = drukste avondspitsuur (pae).

2035 autonoom Nr.

Wegvak

1.1

Händelstraat

Richting

Werkdagetmaal (mvt)

DOS Pae

DAS pae

600

46

66

1.2

Händelstraat

West

300

13

26

1.3

Händelstraat

2.1

Händelstraat

Oost

300

33

40

600

46

66

2.2

Händelstraat

2.3

Händelstraat

Oost

300

33

40

West

300

13

26

3.1

Händelstraat

3.2

Händelstraat

Oost

600

46

66

300

33

40

3.3

Händelstraat

West

4.1

Händelstraat

300

13

26

600

46

66

4.2

Händelstraat

4.3

Händelstraat

Noord

300

33

40

Zuid

300

13

26

5.1

Ringlaan

5.2

Ringlaan

Zuid

2.996

205

297

1.498

139

158

5.3

Ringlaan

Noord

1.498

66

139

6.1

Ringlaan

6.2

Ringlaan

Zuid

3.210

224

323

1.605

99

198

6.3

Ringlaan

Noord

7.1

Ringlaan

1.605

125

125

3.531

251

376

Pagina 19 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

Nr.

Wegvak

Richting

Werkdagetmaal (mvt)

DOS Pae

DAS pae

7.2

Ringlaan

Zuid

1.766

79

244

7.3

Ringlaan

Noord

1.766

172

132

8.1

Ringlaan

2.996

191

290

8.2

Ringlaan

Zuid

1.498

40

191

8.3

Ringlaan

Noord

1.498

152

99

9.1

Veldkantweg

1.926

119

198

9.2

Veldkantweg

Zuid

963

40

125

9.3

Veldkantweg

Noord

963

79

73

10.1

Loenenseweg

7.705

548

798

10.2

Loenenseweg

West

3.853

369

369

10.3

Loenenseweg

Oost

3.853

178

429

11.1

Loenenseweg

5.565

442

587

11.2

Loenenseweg

Oost

2.782

218

303

11.3

Loenenseweg

West

2.782

224

284

12.1

Brahmsstraat

1.070

158

139

12.2

Brahmsstraat

West

500

79

79

12.3

Brahmsstraat

Oost

500

79

59

Rotonde Loenenseweg/Ringlaan/Veldkantweg Ringlaan

Ringlaan

155 87

15

99

36 53

52

Loenenseweg

9

192 38

Loenenseweg

33

10 301

191

231

364

237 15

30 137

23 181

285

198

130

428

306

240 51

28 23

Loenenseweg

3

73

15

75

Loenenseweg

22

75

41

28

125 Veldkantweg

Veldkantweg

*Links = drukste ochtendspitsuur (pae), rechts = drukste avondspitsuur (pae).

2035 inclusief ontwikkeling Wegvakken (werkdagetmaal) Nr.

Wegvak

2035 autonoom

2035 incl. ontwikkeling

1

Händelstraat

600

863

2

Händelstraat

600

688

3

Händelstraat

600

688

4

Händelstraat

600

688

5

Ringlaan

2.996

3.003

6

Ringlaan

3.210

3.238

7

Ringlaan

3.531

3.552

Pagina 20 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

Nr.

Wegvak

2035 autonoom

2035 incl. ontwikkeling

8

Ringlaan

2.996

3.280

9

Veldkantweg

1.926

1.983

10

Loenenseweg

7.705

7.818

11

Loenenseweg

5.565

5.678

12

Brahmsstraat

1.070

1.333

Pagina 21 van 22

Onderbouwing verkeer Händelstraat Eerbeek

Pagina 22 van 22

Ontwikkeling Händelstraat Parkeeronderzoek en –advies ontwikkeling woningen Händelstraat te Eerbeek 20 september 2024

1

1.1 Aanleiding

1.3 Werkwijze

Aannemingsbedrijf Draisma is bezig met de planvorming van een gebied gelegen tussen de Händelstraat en Ringlaan te

Conform de regels van de gemeente Brummen is berekend hoeveel parkeerplaatsen nodig zijn op verschillende

Eerbeek. Op het terrein, naast de sporthal, wil Draisma woningen realiseren. Het beoogde programma bestaat uit vier categorieën woningen:

momenten, is bepaald hoeveel parkeerplaatsen beschikbaar zijn binnen het plangebied en is geteld hoeveel parkeerplaatsen beschikbaar zijn in het omliggende openbare gebied. Als de beschikbaarheid groter is dan de vraag, dan voldoet de ontwikkeling aan de gestelde eisen.

28 appartementen, sociale huur (<75 m2) 22 rijwoningen, koop

Inleiding

6 twee-onder-een-kap woningen, koop 3 vrijstaande woningen, koop

1.4 Leeswijzer In hoofdstuk 2 zijn de uitgangspunten van het onderzoek

1.2 Vraagstelling Draisma heeft BonoTraffics gevraagd om parkeeronderbouwing van de voorgenomen ontwikkeling op te stellen. Een onderbouwing bestaande uit enerzijds een

beschreven. Daarna volgt in hoofdstuk 3 de berekening van de parkeervraag en inzicht in de parkeerbalans. Ten slotte is in hoofdstuk 4 de conclusie van dit onderzoek weergegeven.

theoretische parkeervraagberekening conform de door de gemeente vastgestelde methodiek, en anderzijds een representatieve parkeerdrukmeting in de omgeving. De onderbouwing moet duidelijk maken of een passende parkeeroplossing voor deze ontwikkeling kan worden geboden.

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

2

2 Uitgangspunten

2.1 Locatie en programma

2.3 Gemeentelijke parkeernorm

De ontwikkellocatie is gelegen aan de Händelstraat te Eerbeek en bestaat uit de bouw van 28 appartementen, 22 rijwoningen, 6 twee-onder-een-kappers en 3 vrijstaande woningen (aan de Ringlaan). Op de afbeelding op de volgende pagina is het plan weergegeven. Opgemerkt moet worden dat de 3 vrijstaande woningen aan de Ringlaan in dit onderzoek buiten beschouwing zijn gelaten omdat het parkeren daar op eigen terrein wordt opgevangen, net als bij de naastgelegen bestaande vrijstaande woningen aan de Ringlaan.

2.2 Parkeeraanbod

De gemeente Brummen heeft in 2018 parkeernormen vastgesteld op basis van de destijds geldende richtlijnen van het CROW. Voor deze ontwikkeling zijn de normen van de gemeente aangehouden (rest bebouwde kom). Voor sociale huur is de norm gehanteerd zoals door de gemeente onlangs toegepast voor andere soortgelijke ontwikkelingen. Aanvullend wordt onderscheid wordt gemaakt in een norm voor bewoners en bezoekers. De CROW geeft aan dat van de totale norm 0,2 pp bestemd is voor bezoekers. De rest, het grootste deel, is voor de bewoners zelf. Met dit onderscheid wordt vraag en aanbod op de verschillende momenten beter op elkaar afgestemd en kan de ruimte effectiever en duurzamer worden ingericht en benut.

Het plan voorziet in de realisatie van 67 openbare parkeerplaatsen binnen het plangebied. Daarnaast krijgen 2

In tabel 2.1 zijn de gehanteerde parkeernormen per type woning weergegeven.

van de rijenwoningen een oprit met parkeergelegenheid naast de woning. De tweekappers krijgen eveneens een oprit met tuinparkeerplaats. De parkeermogelijkheden op eigen terrein worden conform de richtlijn van het CROW en het gemeentelijke beleid geteld als 0,8 parkeerplaats per woning. Op de afbeelding op de volgende pagina zijn de parkeerplaatsen weergegeven. De totale effectieve parkeercapaciteit in het plangebied bedraagt naar beneden afgerond 73 parkeerplaatsen.

Functie

Parkeernorm Brummen

Bewoners

Bezoekers (CROW 2024)

Woning (appartement, sociale huur <75 m2)

1,1 pp per woning

0,8 pp

0,2 pp

Woning (koop, tussen/hoek)

2,0 pp per woning

1,8 pp

0,2 pp

Woning (koop, tweeonder-een-kap)

2,2 pp per woning

1,9 pp

0,2 pp

Tabel 2.1 Gehanteerde parkeernormen (bron gem. Brummen en CROW)

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

3

Invulling plangebied met bouwblokken en parkeerplaatsen

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

4

2.4 Dubbelgebruik en aanwezigheid De gehanteerde norm bestaat uit een norm voor de bewoners en een norm voor bezoekers. Beide doelgroepen kennen een eigen dynamiek. In de nacht zijn (in theorie) alle bewoners thuis en is de parkeervraag van deze groep maximaal. De parkeervraag onder bezoekers is dan juist laag (nihil). In de avondperiode is de parkeervraag onder bezoekers juist relatief hoog terwijl niet alle bewoners dan

Functie

Werkdagochtend

Werkdagmiddag

Werkdagavond

Werkdagnacht

Koopavond

Zaterdagmiddag

Zaterdagavond

Zondagmiddag

Woningen, bewoners

60%

60%

90%

100%

80%

75%

80%

75%

Woningen, bezoekers

40%

20%

75%

0%

70%

100%

100%

90%

Tabel 2.2: Aanwezigheidspercentages (bron: CROW Parkeerkencijfers, 2024).

thuis zijn. Om rekening te houden met dit effect wordt in de berekening van de parkeervraag gebruik gemaakt van de. aanwezigheidspercentages zoals aangegeven door het CROW (2024), zie tabel 2.2.

2.5 Loopafstand Het gemeentelijke beleid en de geldende richtlijnen geven aan dat de maximale loopafstand tussen woning en parkeerplaats voor bewoners 100 meter en voor de bezoekers 250 meter bedraagt.

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

5

3 Parkeerbalans

3.1 Parkeervraag

3.2 Balans plangebied

Aan de hand van het aantal woningen, de parkeernormen en de aanwezigheidspercentages is de parkeervraag per

De parkeervraag van de ontwikkeling moet volgens de beleidsregels in eerste instantie worden opgevangen binnen

doelgroep voor de verschillende momenten van de week berekend (zie tabel 3.1 en bijlage 1). In het groen zijn de

het plangebied. Het plan bevat 73 parkeerplaatsen. 6 (effectief) op eigen terrein van de woningen en 67 in het

maatgevende momenten voor de verschillende doelgroepen en voor het totaal weergegeven. Het maatgevende moment is de werkdagavond, de parkeervraag bedraagt dan 78

openbare gebied. Deze laatste zijn vrij toegankelijk voor zowel bewoners als bezoekers (geen gereserveerde plaatsen). Met een parkeervraag van 78 en een aanbod van

parkeerplaatsen.

73 parkeerplaatsen ontstaat een tekort van 5 parkeerplaatsen op het drukste moment, de werkdagavond (zie tabel 3.1) .

Balans

Werkdagochtend

Werkdagmiddag

Werkdagavond

Werkdagnacht

Koopavond

Zaterdagmiddag

Zaterdagavond

Zondagmiddag

Bewoners

46

46

69

77

61

58

61

58

Bezoekers

4

6

8

0

8

11

11

10

Totaal parkeervraag

51

52

78

77

69

69

73

68

Parkeeraanbod

73

73

73

73

73

73

73

73

Balans plangebied

+22

+21

-5

-4

+4

+4

+0

+5

Tabel 3.1: Parkeerbalans plangebied (afgeronde aantallen)

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

6

3.3 Parkeerbalans inclusief omliggend gebied Er is een tekort op de balans van het plangebied van 5 parkeerplaatsen o de werkdagavond en 4 in de nacht. Een eventueel tekort mag conform de beleidsregels worden opgevangen in het omliggende bestaande openbare gebied, mits hier voldoende ruimte is binnen de acceptabele loopafstand van 100 meter voor bewoners en 250 meter voor bezoekers. Om te bepalen of op de verschillende momenten voldoende ruimte beschikbaar is, is in oktober 2023 een parkeeronderzoek uitgevoerd (zie bijlage 2 voor opzet en resultaat). In tabel 3.2 zijn de resultaten van het parkeerdrukonderzoek samengevat voor de secties 5,6,7 en 9 (zie afbeelding). Dit zijn de secties direct grenzend aan het plangebied aan de Handelstraat, en in ieder geval gelegen binnen de loopafstand van 100 meter. In de tabel is de restcapaciteit in deze secties weergegeven op basis van een maximale bezetting van 85% (beleidsregels gemeente). De benutbare restcapaciteit bedraagt minimaal 11 parkeerplaatsen. Balans

Werkdagmiddag

Werkdagavond

Werkdagnacht

Capaciteit secties 5,6,7 en 9 (Handelstraat, < 100 meter) obv maximaal 85% bezetting.

36

36

36

Bezetting secties 5,6,7, en 9 (telling)

16

20

Restcapaciteit openbaar (obv max. 85%)

+20

+16

Koopavond

Zaterdag -middag

Zaterdag -avond

Zondagmiddag

36

36

36

36

24

24

22

19

25

+12

+12

+14

+17

+11

Tabel 3.2 Restcapaciteit nabij plangebied

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

7

4

4.1 Conclusie De ontwikkeling van de woningen in het plangebied aan de Handelstraat in Eerbeek heeft een parkeervraag van maximaal 78 parkeerplaatsen op de werkdagavond. In het plangebied worden in totaal 73 parkeerplaatsen

Conclusie

gerealiseerd. 67 in het openbare gebied en 6 (effectief) op eigen terrein van de woningen. Er is een tekort van 5 parkeerplaatsen op de balans van het plangebied op het maatgevende moment, de werkdagavond. Uit een telling, uitgevoerd in oktober 2023 blijkt dat in de directe omgeving van het plangebied (Handelstraat) nog voldoende parkeercapaciteit beschikbaar is om een eventueel (incidenteel) tekort op te vangen. De restcapaciteit bedraagt hier minimaal 11 parkeerplaatsen. Geconcludeerd kan worden dat de ontwikkeling getalsmatig niet leidt tot een onacceptabele parkeerdruk in of rond het plangebied.

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

8

Bijlagen

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

9

Bijlage 1: Parkeerbalans plangebied Parkeervraag ontwikkeling Eerbeek

20-sep-24 Programma

Norm

Functie Appartementen (Huur, appartement, sociale huur, <75m2 bvo)

Doelgroep bewoners bezoekers

28 woningen 28 woningen

0,9 pp / woning 0,2 pp / woning

Parkeervraag totaal 25,2 5,6

Rijenwoning (koop, tussen/hoek)

bewoners bezoekers

22 woningen 22 woningen

1,8 pp / woning 0,2 pp / woning

39,6 4,4

60% 40%

23,8 1,8

60% 50%

23,8 2,2

90% 75%

35,6 3,3

80% 70%

31,7 3,1

100% 0%

39,6 0,0

75% 100%

29,7 4,4

80% 100%

31,7 4,4

75% 90%

29,7 4,0

Twee onder 1 kap (koop,twee-onder-een-kap)

bewoners bezoekers

6 woningen 6 woningen

2 pp / woning 0,2 pp / woning

12,0 1,2

60% 40%

7,2 0,5

60% 50%

7,2 0,6

90% 75%

10,8 0,9

80% 70%

9,6 0,8

100% 0%

12,0 0,0

75% 100%

9,0 1,2

80% 100%

9,6 1,2

75% 90%

9,0 1,1

Aantal

eeneid

Parkeervraag per doelgroep Bewoners Bezoeker Parkeervraag plangebied

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

Momenten Werkdagochtend Werkdagmiddag Werkdagavond Koopavond Werkdagnacht Zaterdagmiddag Zaterdagavond Zondagmiddag AW% vraag AW% vraag AW% vraag AW% vraag AW% vraag AW% vraag AW% vraag AW% vraag 60% 15,1 60% 15,1 90% 22,7 80% 20,2 100% 25,2 75% 18,9 80% 20,2 75% 18,9 40% 2,2 50% 2,8 75% 4,2 70% 3,9 0% 0,0 100% 5,6 100% 5,6 90% 5,0

Werkdagochtend 76,8 11,2 88,0

Werkdagmiddag 46 4 51

Parkeeraanbod plangebied Parkeerplaatsen in pockets (binnen 100 meter) Oprit met tuinparkeerplaats bij 8 woningen, effectief 0,8 pp per woning Totaal

Werkdagochtend

Balans plangebied Parkeerbalans

Werkdagochtend

werkdagavond 46 6 52

Werkdagmiddag 67 6 73

werkdagavond 67 6 73

Werkdagmiddag 22

Koopavond 69 8 78 Koopavond 67 6 73

werkdagavond 21

Werkdagnacht 61 8 69 Werkdagnacht 67 6 73

Koopavond -5

Zaterdagmiddag 77 0 77 Zaterdagmiddag 67 6 73

Werkdagnacht 4

zaterdagavond 58 11 69 zaterdagavond 67 6 73

Zaterdagmiddag -4

Zondagmiddag 61 11 73 Zondagmiddag 67 6 73

zaterdagavond 4

58 10 68

67 6 73 Zondagmiddag

0

5

10

Bijlage 2a: Opzet en uitvoering parkeeronderzoek Sectie-indeling Het onderzoeksgebied bestaat uit de openbare parkeerplaatsen en wegvakken gelegen binnen circa 100 meter rondom de ontwikkellocatie. Het onderzoeksgebied is ingedeeld in secties bestaat uit een wegvak, parkeerterrein of cluster van parkeerplaatsen. hiernaast weergegeven.

De sectieindeling is

Capaciteitsmeting Van de verschillende secties is bepaald wat de parkeercapaciteit is. Bij het meten van de parkeercapaciteit in het onderzoeksgebied zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: Bij de aanwezigheid van parkeervakken kan per vak één voertuig worden geparkeerd. Op wegvakken zonder vak indeling wordt in de regel van langsparkeren uitgegaan. Langsparkeren voor voertuigen is mogelijk bij een beschikbare lengte van zes meter (ASVV 2021).

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

In een straat van vijf meter breed is aan één zijde parkeercapaciteit, bij een wegbreedte van minimaal zeven meter is er aan twee zijden parkeercapaciteit. Parkeren voor een uitrit is niet toegestaan en parkeren mag pas wanneer er vanaf een uitrit voldoende ruimte/mogelijkheid is om de weg op te draaien. Parkeren in een bocht of op een kruispunt is niet toegestaan (dit wordt als gevaarlijk parkeren gezien). Bestaat het wegvak uit een zeer flauwe bocht en is er voldoende uitzicht op verkeer komende uit de bocht, dan is parkeren wel toegestaan. Parkeren mag pas vanaf vijf meter uit het hart van een bocht of een kruispunt. Tegenover haakse parkeervakken in parkeerhavens is het niet mogelijk om op het wegvak te parkeren, in verband met de benodigde ruimte voor in- en uitrijden. In het geval van een erf zijn alleen de parkeervakken voorzien van een p-tegel als parkeerplaats meegenomen

11

Onderzoeksmomenten

Uitvoering

De parkeerdrukmetingen in het onderzoeksgebied zijn uitgevoerd door ervaren waarnemers op de volgende

Tijdens de parkeerdrukmetingen is per sectie het volgende geregistreerd:

onderzoeksmomenten: Donderdag 26 oktober 2023 tussen 14.00-15.00 uur Donderdag 26 oktober tussen 19.00-20.00 uur Vrijdag 27 oktober 2023 tussen 0.00-1.00 uur

Het aantal goed geparkeerde voertuigen op openbaar terrein (dus in parkeervakken en/of parkeerstroken). Het aantal fout geparkeerde voertuigen op openbaar terrein.

Vrijdag 27 oktober 2023 tussen 19.00-20.00 uur Zaterdag 28 oktober 2023 tussen 14.00-15.00 uur Zaterdag 28 oktober 2023 tussen 19.00-20.00 uur Zondag 29 oktober 2023 tussen 14.00-15.00 uur Het onderzoeksgebied kenmerkt zich functioneel door de aanwezigheid van woningen en een sporthal. Daarnaast zijn er in de nabij omgeving kleine bedrijven aan huis zoals een gastouderopvang, kinderboerderij en glazenwasserij. Deze

Bijzonderheden en representativiteit Tijdens het onderzoek zijn geen bijzonderheden geconstateerd. De weersomstandigheden waren wisselend (bewolkt, zon, buien) maar niet afwijkend voor de tijd van het jaar. De weersomstandigheden waren niet zodanig dat een sterk afwijkend parkeergedrag (ten opzichte van het gemiddelde) is te verwachten.

functies hebben verder geen grote impact op de omgeving en de parkeerdruk.

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

12

Legenda 0 - 49%

80 - 90%

50 - 60%

90 - 100%

60 - 70%

> 100%

Bijlage 2b: Resultaten parkeeronderzoek

70 - 80% Geen capaciteit Geen capaciteit, wel bezetting

Sec t i es

Sectie

Capac i t ei t

Straatnaam Tot aal

Do 26 okt 2023, Bez et t i Bez et t i ng goed ng f out

Do 26 okt 2023, 20: 00

1 4: 00- 1 5: 00 Bez et t i ngs gr aad

Bez et t i Bez et t i ng goed ng f out

1 9: 00-

Bez et t i ng s - gr aad

Do 26 okt 2023, 01 : 00 Bez et t i Bez et t i ng goed ng f out

00: 00-

Bez et t i ng s - gr aad

Vr 27 okt 2023, 20: 00 Bez et t i Bez et t i ng goed ng f out

1 9: 00-

Bez et t i ng s - gr aad

Za 28 okt 2023, 1 5: 00 Bez et t i Bez et t i ng goed ng f out

1 4: 00-

Bez et t i ng s - gr aad

Za 28 okt 2023, 20: 00 Bez et t i Bez et t i ng goed ng f out

1 9: 00-

Bez et t i ng s - gr aad

Zo 29 okt 2023, 1 5: 00 Bez et t i Bez et t i ng goed ng f out

1 4: 00-

Bez et t i ng s - gr aad

Totaal

Vakken

Straat

Gpp

Elektrisch

303

208

87

6

2

98

2

33%

118

6

41 %

1 36

1

45%

1 29

1

43%

1 31

0

43%

1 22

1

41 %

114

2

38%

1

Händel s t r aat

6

6

0

0

0

2

0

33%

2

0

33%

2

0

33%

3

0

50%

4

0

67 %

4

0

67 %

2

0

33%

2

Händel s t r aat

4

4

0

0

0

2

0

50%

2

0

50%

3

0

7 5%

2

0

50%

2

0

50%

3

0

7 5%

2

0

50%

3

Händel s t r aat

12

8

1

3

0

7

0

58%

7

0

58%

9

0

7 5%

9

0

7 5%

5

0

42%

10

0

83%

8

0

67 %

4

Händel s t r aat

7

7

0

0

0

3

0

43%

2

0

29%

3

0

43%

0

0

0%

1

0

1 4%

4

0

57 %

2

0

29%

5

Händel s t r aat

15

10

3

0

2

7

0

47 %

8

0

53%

12

0

80%

7

0

47 %

7

0

47 %

7

0

47 %

13

0

87 %

6

Händel s t r aat

11

11

0

0

0

1

0

9%

4

0

36%

3

0

27 %

2

0

1 8%

4

0

36%

1

0

9%

1

0

9%

7

Händel s t r aat

8

8

0

0

0

3

0

38%

2

0

25%

2

0

25%

3

0

38%

3

0

38%

2

0

25%

4

0

50%

8

Sc huber t s t r aat

24

24

0

0

0

15

1

67 %

9

2

46%

17

1

7 5%

15

1

67 %

9

0

38%

14

0

58%

13

1

58%

9

Mendel s s ohns t r aat

9

5

4

0

0

5

0

56%

6

0

67 %

7

0

7 8%

12

0

1 33%

8

0

89%

9

0

1 00%

7

0

7 8%

10

Mendel s s ohns t r aat

12

10

2

0

0

11

0

92%

17

0

1 42%

21

0

1 7 5%

16

0

1 33%

12

0

1 00%

16

1

1 42%

15

0

1 25%

11

Beet hov ens t r aat

9

0

9

0

0

5

0

56%

8

0

89%

10

0

111%

8

0

89%

8

0

89%

9

0

1 00%

8

0

89%

12

Beet hov ens t r aat

8

0

8

0

0

3

0

38%

3

0

38%

3

0

38%

3

0

38%

0

0

0%

2

0

25%

2

0

25%

13

Beet hov ens t r aat

12

12

0

0

0

6

0

50%

5

0

42%

6

0

50%

4

0

33%

4

0

33%

4

0

33%

2

0

1 7%

14

Beet hov ens t r aat

0

0

0

0

0

0

1

999%

0

0

---' % ---' %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

15

Br ahms t r aat

7

6

1

0

0

1

0

1 4%

6

0

86%

5

0

71 %

4

0

57 %

4

0

57 %

4

0

57 %

4

0

57 %

16

Ri ngl aan

15

0

15

0

0

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

17

St ui f z and

13

13

0

0

0

1

0

8%

3

0

23%

6

0

46%

3

0

23%

6

0

46%

5

0

38%

4

0

31 %

18

Ri ngl aan

13

0

13

0

0

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

19

Bi j enkor f

3

0

3

0

0

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

20

Ri ngl aan

12

0

12

0

0

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

0

0

0%

21

Spor kehout

10

9

0

1

0

8

0

80%

8

0

80%

4

0

40%

6

0

60%

4

0

40%

7

0

7 0%

5

1

60%

22

Kat t edoor n

11

11

0

0

0

4

0

36%

4

0

36%

5

0

45%

3

0

27 %

4

0

36%

6

0

55%

2

0

1 8%

23

Ri ngl aan

0

0

0

0

0

0

0

---%

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

24

Händel s t r aat

17

14

3

0

0

0

0

0%

3

0

1 8%

2

0

1 2%

2

0

1 2%

4

0

24%

3

0

1 8%

3

0

1 8%

25

Händel s t r aat

18

10

7

1

0

2

0

11%

3

3

33%

5

0

28%

1

0

6%

17

0

94%

2

0

11%

4

0

22%

26

Wagner s t r aat

12

6

6

0

0

6

0

50%

9

0

7 5%

9

0

7 5%

8

0

67 %

8

0

67 %

7

0

58%

11

0

92%

27

Händel s t r aat

0

0

0

0

0

0

0

---%

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

28

Händel s t r aat

35

34

0

1

0

6

0

1 7%

7

0

20%

2

0

6%

18

0

51 %

17

0

49%

3

0

9%

2

0

6%

29

Händel s t r aat

0

0

0

0

0

0

0

---%

0

1

999%

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

0

0

- - - %- - - %

Parkeerbalans Handelstraat Eerbeek

---%

---% ---%

13

BonoTraffics Projectomschrijving:

Parkeerbalans ontwikkeling Eerbeek

Projectnummer:

23.0275/001

Opdrachtgever:

Aannemingsbedrijf Draisma BV

Datum:

20 september 2024

Status:

Concept

Auteur(s):

Erik Wietses/ Tom Kouwen

Parkeerbalans Sint Annaparochie

14

Eerbeek, Händelstraat/Ringlaan Toets Ladder voor duurzame verstedelijking Gemeente Brummen

sab adviseurs in ruimtelijke ontwikkeling

1 augustus 2024, projectnummer 220470.03

sab adviseurs in ruimtelijke ontwikkeling info@sab.nl - www.sab.nl Disclaimer tekst Bij het samenstellen is de grootst mogelijke zorgvuldigheid nagestreefd. Toch kan de informatie in deze uitgave niet juist of onvolledig zijn. De Opdrachtgever is hiervoor niet aansprakelijk. Als u van mening bent dat er beeldmateriaal is gebruikt waarover u het beeldrecht heeft, neem dan contact op met de opdrachtgever via onze website of bovengenoemde adres. Copyright Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen, in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt worden in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch door fotokopieën of enig andere manier, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de opdrachtgever.

Inhoudsopgave 1

2

3

Inleiding

3

1.1

Aanleiding

3

1.2

Het project

4

1.3

Leeswijzer

4

Toets Ladder voor duurzame verstedelijking

5

2.1

Stedelijke ontwikkeling

5

2.2

Verzorgingsgebied

6

2.3

Behoefte

7

2.4

Bestaand stedelijk gebied

13

Conclusie

14

1 Inleiding 1.1

Aanleiding Sinds 2012 maakt de ‘Ladder voor duurzame verstedelijking’ onderdeel uit van het ruimtelijk beleid vanuit de Rijksoverheid. Het doel van de Ladder is het stimuleren van zuinig en zorgvuldig ruimtegebruik en het bewerkstelligen van een evenwichtige toedeling van functies aan locaties, onder meer door een optimale benutting van de ruimte in stedelijke gebieden, het bevorderen van vraaggerichte programmering en het voorkomen van overprogrammering. Met de Ladder wordt een zorgvuldige afweging en transparante besluitvorming bij alle ruimtelijke besluiten nagestreefd. Een nieuwe stedelijke ontwikkeling moet daarom altijd worden afgewogen en gemotiveerd. Daarbij moet een beschrijving worden gegeven van de behoefte aan de betreffende ontwikkeling. Indien de ontwikkeling buiten stedelijk gebied mogelijk wordt gemaakt, dient te worden gemotiveerd waarom de ontwikkeling niet binnen stedelijk gebied wordt voorzien. De Ladder is in de Omgevingswet terug te vinden in artikel 5.129g van het Besluit kwaliteit leefomgeving (Bkl). Het artikel luidt als volgt: 1 Dit artikel is van toepassing op een stedelijke ontwikkeling die bestaat uit de ontwikkeling of uitbreiding van een bedrijventerrein, een zeehaventerrein, een woningbouwlocatie, kantoren, een detailhandelvoorziening of een andere stedelijke voorziening en die voldoende substantieel is.

2 Voor zover een omgevingsplan voorziet in een nieuwe stedelijke ontwikkeling, wordt met het oog op het belang van zorgvuldig ruimtegebruik en het tegengaan van leegstand in het omgevingsplan rekening gehouden met: a. de behoefte aan die stedelijke ontwikkeling; en b. als die stedelijke ontwikkeling is voorzien buiten het stedelijk gebied of buiten het stedelijk groen aan de rand van de bebouwing van stedelijk gebied: de mogelijkheden om binnen dat stedelijk gebied of binnen dat stedelijk groen aan de rand van de bebouwing van stedelijk gebied in die behoefte te voorzien. 3 Voor de toepassing van het tweede lid, onder b, wordt tot het stedelijk gebied niet gerekend een stedelijke ontwikkeling waarvoor: a. op grond van het omgevingsplan een omgevingsvergunning voor een omgevingsplanactiviteit is vereist; en b. nog geen toepassing is gegeven aan het tweede lid. 4 Als een omgevingsplan voorziet in de vestiging van een dienst als bedoeld in artikel 1 van de Dienstenwet en de beoordeling van de behoefte aan een stedelijke ontwikkeling betrekking heeft op de economische behoefte, de marktvraag of de mogelijke of actuele economische gevolgen van die vestiging, heeft die beoordeling alleen tot doel na te gaan of de vestiging van een dienst in overeenstemming is met een evenwichtige toedeling van functies aan locaties.

3

De Ladder is opgenomen als een instructieregel voor het omgevingsplan, specifiek gericht op het beschermen van landschappelijke of stedenbouwkundige waarden en cultureel erfgoed.

1.2

Het project Het voornemen bestaat om op een onbebouwd agrarisch perceel aan de Händelstaat en Ringlaan te Eerbeek een woningbouwontwikkeling met maximaal 59 woningen te realiseren. Het programma bestaat uit een appartementencomplex met ruimte voor 28 sociale huurappartementen, 22 rijwoningen, 6 twee-onder-één-kapwoningen en 3 vrijstaande koopwoningen. Twaalf van de rijwoningen zijn voorzien als betaalbare koop. De overige woningen vallen onder het dure segment. In totaal valt tweederde van de woningen in het betaalbare segment. De ontwikkeling is niet mogelijk binnen de kaders van het (tijdelijk) omgevingsplan, onder meer omdat ter plaatse, met uitzondering van de bestaande woningen, geen woonactiviteiten kunnen worden uitgeoefend. Om die reden wordt een procedure doorlopen ter afwijking van het omgevingsplan. Bij het wijzigen van het omgevingsplan geldt als voorwaarde dat sprake moet zijn van een evenwichtige toedeling van functies aan locaties. Conform artikel 5.129g Bkl maakt een toets aan de Ladder voor duurzame verstedelijking hier onderdeel vanuit. Deze toets vindt in dit rapport plaats.

1.3

Leeswijzer Na dit inleidende hoofdstuk volgt de toets aan de Ladder voor duurzame verstedelijking. Binnen de toets zal allereerst ingegaan worden of en waarom sprake is van een stedelijke ontwikkeling. Vervolgens wordt het markt- of verzorgingsgebied bepaald. Daarna volgt de toets of de ontwikkeling voorziet in een kwantitatieve en kwalitatieve behoefte en wordt gekeken of de ontwikkeling binnen stedelijk gebied plaatsvindt. Hoofdstuk 3 bevat een eindconclusie als gevolg van de toets aan de Ladder.

4

2 Toets Ladder voor duurzame verstedelijking 2.1

Stedelijke ontwikkeling

2.1.1

Algemeen Allereerst moet de vraag worden beantwoord of sprake is van een nieuwe stedelijke ontwikkeling. Wat onder een stedelijke ontwikkeling wordt verstaan is in artikel 5.129g van het Besluit kwaliteit leefomgeving (Bkl) opgenomen. Een nieuwe stedelijke ontwikkeling is volgens het besluit ‘een ruimtelijke ontwikkeling van een bedrijventerrein of zeehaventerrein, of van kantoren, detailhandel, woningbouwlocaties of andere stedelijke voorzieningen’.

2.1.2

Toetsing Het voornemen bestaat om in totaal maximaal 59 nieuwe wooneenheden te realiseren. Relevant is of deze ontwikkeling is aan te merken als een stedelijke ontwikkeling als bedoeld in het Bkl. Bij de beantwoording van deze vraag moet volgens de Afdeling in onderlinge samenhang worden beoordeeld in hoeverre het project, in vergelijking met het voorgaande project, voorziet in een functiewijziging en welk planologische beslag op de ruimte de ontwikkeling maakt in vergelijking met het voorgaande project. Uit jurisprudentie1 blijkt dat een woningbouwplan dat voorziet in de realisatie van maximaal 11 woningen binnen een dorpskern niet hoeft te worden aangemerkt als woningbouwlocatie of een andere stedelijke ontwikkeling als bedoeld in artikel 1.1.1, eerste lid, aanhef en onder i, van het Bro. Aangezien de regelgeving omtrent de Ladder beleidsneutraal is overgegaan met de Omgevingswet kan worden aangenomen dat dezelfde maatstaf aangehouden kan blijven worden. Een woningbouwproject dat voorziet in de ontwikkeling van 12 woningen wordt daarentegen wel aangemerkt als een nieuwe stedelijke ontwikkeling 2. Gelet op het woningbouwprogramma van het project met maximaal 59 nieuwe woningen wordt gesteld dat er sprake is van een nieuwe stedelijke ontwikkeling.

2.1.3

Conclusie Gelet op het voorgaande is voorliggende ontwikkeling binnen het besluitgebied aan te merken als een stedelijke ontwikkeling als bedoeld in artikel 5.129g Bkl. Daarom is een toets aan de Ladder voor duurzame verstedelijking doorlopen. Deze toets vindt in dit document plaats.

1 Zie hiervoor de uitspraak van de ABRvS d.d. 16 september 2015 (ECLI:NL:RVS:2015:2921). 2 Zie hiervoor de uitspraak van de ABRvS d.d. 25 maart 2015 (ECLI:NL:RVS:2015:953).

5

2.2

Verzorgingsgebied

2.2.1

Algemeen Wanneer er sprake is van een nieuwe stedelijke ontwikkeling dient de behoefte aan de ontwikkeling die mogelijk wordt gemaakt te worden beschreven. De behoefte dient te worden bepaald binnen het ruimtelijk verzorgingsgebied van de ontwikkeling. De aard en omvang van de ontwikkeling zijn leidend voor het schaalniveau waarop de ruimtebehoefte moet worden afgewogen. Het verzorgingsgebied moet van geval tot geval worden bekeken en kan sterk verschillen per functie.

2.2.2

Toetsing De kwantitatieve en kwalitatieve vraag wordt mede bepaald door de omvang van het marktgebied. Het marktgebied verschilt per ontwikkeling en valt niet per se samen met de bestuurlijke regio. Een belangrijke indicator voor de omvang van de marktregio is het aantal verhuisbewegingen binnen en naar de betreffende regio of gemeente. Wanneer de verhuisbewegingen voor de gemeente Brummen worden geanalyseerd, blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat bijna 40% van alle gevestigde personen in Brummen uit de gemeente zelf afkomstig is. Tabel: Totaal aantal verhuisbewegingen gemeente Brummen in 2023 Verhuisbewegingen Brummen

Aantal

Aandeel (%)

Binnen gemeente Brummen

737

39,2%

Vanuit andere gemeenten

1.055

56,2%

86

4,6%

1.878

100%

Vanuit het buitenland Totaal aantal verhuizingen Bron: Centraal Bureau voor de Statistiek.

Tabel: Verhuisbewegingen naar Brummen naar herkomst in 2023 Gemeente

Aantal

Aandeel (%)

Brummen

737

39,2%

Apeldoorn

223

11,9%

Zutphen

137

7,3%

Rheden

84

4,5%

Arnhem

65

3,5%

Voorst

32

1,7%

Deventer

32

1,7%

Lochem

24

1,2%

Amsterdam

22

1,2%

Kampen

17

0,9%

Bronckhorst

16

0,9%

Elders

489

26,0%

Totaal

1.878

100%

Bron: Centraal Bureau voor de Statistiek.

6

Daarnaast zijn er in eerste instantie vooral verhuisrelaties met de gemeenten uit de omgeving, zoals de gemeenten Apeldoorn, Zutphen, Rheden en Arnhem. Opvallend is dat Brummen, ondanks de geografische afstand, ook een relatief grote verhuisrelatie met Amsterdam heeft. Navolgende tabel laat de meest relevante verhuisbewegingen naar de gemeente Brummen vanuit andere gemeenten zien. 2.2.3

Conclusie Gelet op het voorgaande kan worden gesteld dat het verzorgingsgebied zich primair richt op de gemeente Brummen. Het voorliggende project voorziet niet in de toevoeging van woningen, waarvan een dusdanige aantrekkingskracht uit gaat, dat dit een significante hoeveelheid bewoners van buiten de gemeente zal trekken. Mede op basis van de kenmerken van het project is daarom met betrekking tot het verzorgingsgebied ook geen noemenswaardig grotere reikwijdte te verwachten dan de gemeente Brummen.

2.3

Behoefte

2.3.1

Algemeen Aangetoond moet worden dat de nieuwe stedelijke ontwikkeling voorziet in een behoefte binnen het markt- of verzorgingsgebied. Bij het bepalen van de behoefte is zowel de kwantitatieve als de kwalitatieve behoefte van belang.

2.3.2

Kwantitatieve behoefte Kwantitatieve huishoudensontwikkeling De vraag naar woningen wordt in belangrijke mate bepaald door de demografische ontwikkelingen. Voor de kwantitatieve woningbehoefte geldt dat het sterk afhankelijk is van de ontwikkeling van het aantal huishoudens. In de ABF Primos prognose wordt een prognose gemaakt van de verwachte huishoudensontwikkeling. Voor de gemeente Brummen geldt dat de komende jaren een groei van het aantal huishoudens wordt verwacht. Het aantal huishoudens neemt van circa 9.310 huishoudens in 2023 toe naar verwachting circa 10.000 in 2030 en 10.850 in 2050. Dit komt neer op een groei van circa 1.540 huishoudens richting 2050.

Huishoudensprognose gemeente Brummen tot 2050 (Bron: ABF Primos prognose 2023).

7

Woonagenda Cleantech Regio 2018 (en actualisatie bandbreedte) Op 11 september 2018 is de regionale woonagenda vastgesteld. Hierin wordt aangegeven dat er binnen de gemeente Brummen een geringe huishoudensgroei te verwachten is. Als gevolg hiervan zullen er extra woningen gebouwd moeten worden om aan deze groeiende vraag te kunnen voldoen. Voor de gemeente Brummen betekent dat dat er voor de periode 2018-2027 ruimte is voor het toevoegen van extra woningen. Op 6 november 2020 is deze prognose bijgesteld in de ‘Actualisatie bandbreedte woningbouw Woonagenda 2018’. In de nieuwe prognose is er ruimte voor 850 woningen in de periode 2020 t/m 2030. Onderstaande tabel geeft de actualisatie van de bandbreedte per gemeente weer.

Actualisatie bandbreedte woningtekort per gemeente (Bron: ABF Research).

Hittekaart woningmarkt De afgelopen tijd is er in de media steeds meer aandacht voor de toenemende druk op de woningmarkt, voornamelijk in het Randstedelijk gebied. Zo is ook een ‘hittekaart’ van de woningmarkt 2024 verschenen.

Hittekaart van de woningmarkt 2024 met daarop Brummen globaal aangewezen met de blauwe pijl (Bron: BPD).

8

Een hoge score (rood is hoog, blauw is laag) op de hittekaart kenmerkt zich door hoge prijzen en/of veel huizenverkopen, maar ook een sterke (verwachte) huishoudensgroei. Amsterdam, Utrecht en Rotterdam zijn traditioneel gezien de meest populaire woonlocaties. Aangrenzende gemeenten kleuren rood mee, maar de hittekaart laat ook zien dat de vraag op de woningmarkt zich geleidelijk als een olievlek uitbreidt van de Randstad richting de provincie. Brummen kent ook een groene score op de hittekaart, dus een matige druk op de woningmarkt. Regionale woondeal Regio Stedendriehoek 2022-2030 In de regionale woondeal wordt een doorvertaling naar gemeenten gemaakt van de afspraken tussen Rijk en provincie. De gemeenten zetten zich, in samenwerking met corporaties en marktpartijen, in voor de realisatie van de woningbouwopgave. Het gaat in de regio Stedendriehoek (exclusief gemeente Deventer) om de realisatie van in totaal 17.229 woningen in de periode tot en met 2030 als bijdrage aan de provinciale en nationale opgave, waarvan 73% betaalbaar en inclusief minimaal 36% sociale huurwoningen. De gemeente Brummen draagt hier aan bij met de bouw van circa 1.058 nieuwe woningen. Dit is circa 6,1% van de regionale woningbouwopgave. Daarvan behoren in totaal bijna 815 woningen tot de betaalbare woningen.

Een belangrijke ambitie hierbij is dat de regio zich inzet om tot en met 2024 de plancapaciteit zoveel mogelijk om te zetten tot harde plannen. Woonagenda Brummen 2019-2023 In de woonagenda van de gemeente Brummen wordt de koers voor het woonbeleid uitgezet. De Woonagenda geeft de ambitie aan en vormt de wettelijke basis voor de Prestatieafspraken met de corporatie en de gemeentelijke ‘toezichtstaken’. In deze woonagenda ligt de nadruk op kwalitatief programmeren. Verder is de woonagenda het kader voor de woningbouwprogrammering. Een eerste aanzet hiervoor is gegeven in de Woonagenda Cleantechregio 2018. Ook geeft deze regionale woonagenda richting aan het aantal te bouwen woningen in de periode 2018-2027. Voor Brummen zijn dat, naar de huidige inzichten, 700 nieuw te realiseren woningen. Hier wordt in de woonagenda aan vastgehouden. Conclusie Gelet op de positieve huishoudensontwikkeling binnen de gemeente Brummen, de kwantitatieve woonopgave van de regio en gemeente, de beoogde regionale/gemeentelijke versnellingsopgave en de druk op de woningmarkt in de regio, wordt geconcludeerd dat het plan past binnen de kwantitatieve woningbehoefte van het marktgebied.

9

2.3.3

Kwalitatieve behoefte Kwalitatieve huishoudensontwikkeling Naast de kwantitatieve behoefte, bepaalt ook de kwalitatieve behoefte de woningvraag. De kwalitatieve behoefte richt zich op doelgroepen, woningtypen, prijsklassen en dergelijke. Deze behoefte is sterk afhankelijk van de huishoudensopbouw qua samenstelling en leeftijd. In de Woonagenda Brummen 2019-2023 is de huishoudensontwikkeling naar samenstelling gegeven. De gemeente telde in 2018 9.030 huishoudens. Dit zijn ruim 3.100 huishoudens met kinderen, een kleine 2.600 alleenstaanden en 3.350 tweepersoonshuishoudens. Doordat het aandeel ouderen groter wordt, verandert de samenstelling van de huishoudens. Zo is het aandeel gezinnen de afgelopen jaren afgenomen van 38% naar 34%. Deze daling wordt gecompenseerd door een toename van het aantal eenpersoonshuishoudens. De verwachting is dat het aantal eenpersoonshuishoudens verder toeneemt. Dit komt met name door de vergrijzing, waardoor mensen meer alleen achterblijven op hoge leeftijd. Daarnaast speelt mee dat men in andere gezinsverbanden leeft. Denk aan co-ouderschap. Er is potentie om nieuwe inwoners aan te trekken en daarmee de daling van het aantal inwoners te ‘dempen’.

Uit: Woonagenda Brummen 2019-2023

Verder wordt verwacht dat de extramuralisering zich voortzet. Ouderen blijven langer thuis wonen, voor kwetsbare doelgroepen wordt gestreefd naar een beschermd thuis in plaats van naar beschermd wonen. Daardoor blijven zij meer in de wijk wonen of stromen uit naar woonvormen en woningen in de wijken. Dit vraagt om extra inspanningen voor levensloopgeschikte woningen, alternatieve woonvormen en flexibele mogelijkheden voor mantelzorgers. Woonagenda Cleantech Regio 2018-2023 + addendum Naast de kwantitatieve afspraken die de gemeente Brummen in de Cleantech Regio heeft gemaakt, zijn er ook kwalitatieve afspraken gemaakt ten aanzien van woningbouwontwikkelingen. Zo maakt het behouden en versterken van de ruimtelijke kwaliteit in de regio een belangrijk onderdeel uit van de regionale woonagenda. Een speerpunt daarbinnen is bijvoorbeeld het vinden van oplossingen van ruimtelijke en maatschappelijke knelpunten door transformatie of sloop van leegstaand vastgoed. Op het gebied van wonen is vraaggericht bouwen met een rol van de

10

consument in de ontwikkeling een van de richtinggevende principes binnen de regionale woonagenda. Meer specifiek wordt in de regionale woonagenda voor de gemeente Brummen benoemd dat ingezet wordt op uitnodigingsplanologie waarbij inbreiding in stedelijk gebied de voorkeur heeft. Kwaliteit en het inzetten op woningen voor verschillende doelgroepen vormen daarbij speerpunten. Concreet bevat de regionale agenda een tiental richtinggevende principes:

Voorliggend initiatief sluit goed aan bij een aantal van de principes. Zo wordt met het initiatief een duurzame, wenselijke invulling gegeven aan een onbebouwd agrarisch perceel binnen de kern Eerbeek. Hiermee wordt bijgedragen aan het in evenwicht brengen van de woningvoorraad voor verschillende doelgroepen, waarbij oog is voor aspecten als leefbaarheid, duurzaamheid en bereikbaarheid. Tegelijkertijd wordt de verbinding met de omgeving en de groene kwaliteit binnen het projectgebied versterkt door het toevoegen van openbaar groen en het accentueren van de langzaam verkeer doorsteek tussen de Händelstraat en de Ringlaan. Tevens wordt voorzien in een mix aan typen woningen in verschillende prijsklassen, welke onder andere geschikt zijn voor starters en ouderen. Zo draagt dit initiatief bij aan het realiseren van meerdere regionale woonambities uit de regionale woonagenda. Woondeal Regio Stedendriehoek 2022-2030 In de Woondeal Regio Stedendriehoek 2022-2030 zijn afspraken gemaakt over de woningbouwprogrammering binnen de regio. Hiervoor is een aantal sleutelprojecten aangewezen en is per gemeente bepaald hoeveel zij zullen bijdragen aan het woningbouwprogramma. Voor de regio geldt dat er grote behoefte is aan betaalbare woningen.

De gemeenten van de regio zetten zich tot en met 2030 in voor de realisatie van in totaal 12.400 woningen in het betaalbare segment, dat is 72% van de regionale woningbouwopgave. In voorliggend project wordt tweederde in het betaalbare segment gerealiseerd. In totaal is bijna de helft van het aantal woningen in het sociale huursegment beoogd, namelijk 28. Dit maakt dat invulling is gegeven aan het aspect betaalbaarheid.

11

Woonagenda Brummen 2019-2023 In de Woonagenda wordt aangegeven dat de gemeente Brummen ernaar streeft om een gemeente te zijn met een vertrouwd dorps woonklimaat in een economisch vitale gemeente met een duurzaam en sociaal karakter. Waar het goed wonen is voor jong en oud, dankzij een gedifferentieerd aanbod van kwalitatief hoogwaardige woningen. Hierbij is het van belang dat het leefmilieu passend is bij de omvang van de kern. Verder wordt aangegeven dat in en rondom het centrum van Eerbeek nog verschillende locaties zijn die voor herontwikkeling in aanmerking komen. Door ruimte te geven aan passende nieuwbouw in Eerbeek kan de kern weer groeien en ook nieuwe inwoners aantrekken. Daarbij wordt expliciet aandacht gevraagd voor betaalbaarheid en levensloopbestendig bouwen. Geacht wordt dat voorliggende ontwikkeling aansluit bij deze wensen in de woonagenda en de ambities die daarbij komen kijken. Routekaart Woningbouw & Doelgroepenverordening Brummen 2023 De gemeente Brummen heeft de ambitie om tot 2030 ongeveer 1000 woningen aan de bestaande woningvoorraad toe te voegen. Om de diversiteit en doorstroom te bevorderen geldt voor de nieuwbouw als uitgangspunt dat ten minste 30% van die woningen beschikbaar komt voor sociale huur en 35% voor goedkope en betaalbare koop en middenhuurwoningen.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/17022985/2