CConstaterende datBrummen
Koppel je AI →
Document · PDF

(075) Bijlagenboek Bestuurlijke Toekomst Brummen

Besluitvormende raadsvergadering 17 april 2025, gemeente BrummenBij agendapunt: Bestuursopdracht bestuurlijke toekomst17.314 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

455846

Bijlagenboek Oordeel van Brummen over dienstverlening en voorzieningen

Bijlagenboek

Bestuurlijke toekomst gemeente Brummen Februari 2025

Bijlagenboek Bestuurlijke toekomst Auteurs: André van Nijkerken, projectleider, gemeente Brummen Alwin van Engelenburg, strategisch bestuursadviseur, gemeente Brummen Gert-Jan van Dijk, communicatieadviseur, gemeente Brummen

Gemeente Brummen

Robin Koster, strategisch adviseur en directeur, Moventem Rik Swieringa, strateeg en senior adviseur, Moventem Nienke Berghuis, onderzoeker, Moventem Moventem BV T 0575 84 3738 E info@moventem.nl W www.moventem.nl Moventem werkt conform de Gedragscode voor Onderzoek & Statistiek van de Nederlandse Marktonderzoek Associatie (MOA) en mag het Fair Data Keurmerk voeren, waarmee wordt aangetoond dat op verantwoorde wijze met data en persoonsgegevens wordt omgaan. Tevens is Moventem aangesloten bij de Europese Vereniging voor Marktonderzoek (ESOMAR) en wordt voldaan aan de Internationale Code voor Markt- en sociaalwetenschappelijk onderzoek. Dit rapport is met grote zorg samengesteld. Desondanks kan het voorkomen dat informatie fout en/of onvolledig is. Moventem is niet aansprakelijk voor enige directe of indirecte schade die zou kunnen ontstaan door het gebruik van de aangeboden informatie.

Inhoudsopgave

1. Deelonderzoek 1: Huidig Brummen 1.1 Identiteit 1.2 Sociaaleconomisch profiel 2. Deelonderzoek 2: Oordeel van Brummen over dienstverlening en voorzieningen 2.1 Bureaustudie huidig dienstverlenings- en voorzieningenniveau 2.2 Vragenlijst inwoners 3. Deelonderzoek 3: De staat van en het oordeel over de eigen organisatie 3.1 Beschrijving van de organisatie 3.2 Gesprek met OT en strategen 3.3 Vragenlijst medewerkers 3.4 Groepsgesprekken medewerkers 3.5 Gesprek met medewerkers van sociale werkvoorziening (SW) 4. Deelonderzoek 4: Trends en ontwikkelingen en verwachtingen andere overheden 4.1 Bureaustudie trends en ontwikkelingen 4.2 Gesprekken andere overheden

6. Deelonderzoek 6: Verwachtingen gemeenteraad en college 6.1 Gesprek met college van burgemeester en wethouders 6.2 Gesprek met gemeenteraad 7. Deelonderzoek 7: Gesprekken met potentiële samenwerkingspartners 7.1 Gesprek met gemeente Apeldoorn 7.2 Gesprek met gemeente Bronckhorst 7.3 Gesprek met gemeente Rheden 7.4 Gesprek met gemeente Voorst 7.5 Gesprek met gemeente Zutphen 7.6 Gesprek met de Regio Stedendriehoek 8. Financiën 8.1 Raad voor het Openbaar Bestuur en COELO 8.2 Binnenlands Bestuur 8.3 Onderzoek van de gemeente Renkum 8.4 Ervaringen van andere gemeenten 8.5 Conclusie

5. Deelonderzoek 5: Rondje ervaringen elders 5.1 Rondje ervaringen elders 5.2 Voorbeelden van gemeenten die werken in een bepaald scenario

Inhoudsopgave

3

Huidig Brummen Edwin van de Wiel | Robin Koster

November 2024

Inhoudsopgave Huidig Brummen Deel 1 - Identiteit Deelonderzoek 1a: bureaustudie Historie, geografie en demografie Natuur en duurzaamheid Sociale samenhang en participatie Economische ambitie en kleinschaligheid Missie, visie en waarden van de organisatie Deel 2 - Sociaal economisch profiel Ontwikkeling gemeente Brummen

4.2.1 Kooporiëntatie; recreatief 4.2.2 Kooporiëntatie; doelgericht 4.2.3 Kooporiëntatie; horeca 4.3 Verhuizingen Bijlagen Bijlage 1. Inwoners 1.1 Bevolkingsontwikkeling 1.2 Bevolkingssamenstelling 1.3 Huishoudensontwikkeling 1.4 Huishoudenssamenstelling Bijlage 2. Economie 2.1 Werkgelegenheid 2.2 Vestigingen 2.3 Sectorstructuur

Samenvatting: wat zien we? 1. Inwoners 1.1 Bevolkingsontwikkeling 1.2 Bevolkingssamenstelling 1.3 Huishoudensontwikkeling 1.4 Huishoudenssamenstelling

Bijlage 3. Arbeidsmarkt 3.1 Arbeidsaanbod en -deelname 3.2 Werkloosheid 3.3 Opleidingsniveau

2. Economie 2.1 Werkgelegenheid 2.2 Vestigingen 2.3 Sectorstructuur

Bijlage 4. Oriëntatie inwoners 4.1 Woon/werkverkeer 4.2 Kooporiëntatie 4.3 Verhuizingen

3. Arbeidsmarkt 3.1 Arbeidsaanbod en -deelname 3.2 Werkloosheid 3.3 Opleidingsniveau

Bijlage 5. Gebiedsindelingen Bijlage 6. Beroepsniveau’s

4. Oriëntatie inwoners 4.1 Woon/werkverkeer 4.2 Kooporiëntatie

Gemeente Brummen

Bijlage 7. Dagelijkse, recreatieve en doelgerichte goederen

Huidig Brummen - Inhoudsopgave

5

Huidig Brummen Deel 1 Identiteit

6

Identiteit van Brummen Deelonderzoek 1a: bureaustudie

De identiteit van Brummen wordt gekenmerkt door haar diepe wortels in natuur, erfgoed en gemeenschap, gecombineerd met een sterke ambitie om duurzaam en innovatief te zijn. De gemeente zoekt naar de balans tussen economische groei en het behoud van leefbaarheid, terwijl er wordt ingezet op samenwerking, participatie en het versterken van de bestuurskracht. (1,2)

1 Berenschot, Een foto van de bestuurskracht van Brummen, 2021 2 Gemeente Brummen, Omgevingsvisie ‘Brummen op dit moment’ Fase 1: het bestaand beleid, 2021

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Identiteit

7

Identiteit van Brummen Historie, geografie en demografie

Brummen’s geografische ligging tussen de Veluwe en de IJssel vormt een belangrijke

Wat betreft de demografie zien we dat er sprake is van een dubbele vergrijzing.

pijler van haar identiteit. De gemeente bestaat uit diverse dorpen en buurtschappen, elk

De bevolking van Brummen wordt steeds ouder en de gemeente is vooral

met een eigen karakter. De gemeente hecht veel waarde aan haar natuurlijke omgeving.

aantrekkelijk voor ouderen en gepensioneerden. Dit heeft invloed op het behoud

Elementen zoals natuur, landschap, water en landgoederen zijn kernonderdelen van de

van de vitaliteit van de kernen. Denk hierbij aan woon- en zorgbehoeften, sociale

identiteit van de gemeente.

kracht, arbeidspotentieel en het voorzieningenniveau. De gemeente stelt aantrekkelijk te willen zijn voor jong en oud, met een passend

De gemeente Brummen bestaat uit de dorpen Brummen, Eerbeek, Empe, Hall, Leuvenheim

aanbod aan voorzieningen. (1,2) De Brummense bevolking heeft meer weg van de

en Tonden en buurtschappen Rhienderense Broek, Cortenoever, Oeken, Voorstonden,

kenmerken van een gemeente in het landelijk gebied en de Achterhoek dan met

Coldenhove en Rhienderen.

een stedelijke gemeente zoals Apeldoorn en Zutphen. (3)

De kernen van Brummen hebben een eigen karakter. Met het Apeldoorns kanaal als natuurlijke en culturele scheidslijn. In Eerbeek wordt er vooral gewerkt in de eigen kern, is men gericht op de economie en georiënteerd op Apeldoorn. In Brummen werkt men vooral buiten de eigen kern, staan ideële waarden centraal en zijn ze georiënteerd op Zutphen. De papierindustrie in Eerbeek is een belangrijk historisch ankerpunt. De papierindustrie heeft door de eeuwen heen bijgedragen aan de economische ontwikkeling van de gemeente, maar vormde ook een bron van spanning in het streven naar duurzaamheid en leefbaarheid.

1 Berenschot, Een foto van de bestuurskracht van Brummen, 2021 2 Gemeente Brummen, Omgevingsvisie ‘Brummen op dit moment’ Fase 1: het bestaand beleid, 2021 3 Moventem, Sociaal economisch profiel gemeente Brummen, 2024

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Identiteit

8

Identiteit van Brummen Natuur en duurzaamheid

Natuur, landschap, water, papier en landgoederen worden in de toekomstvisie genoemd als de kernwaarden van Brummen. De gemeente hecht groot belang aan het behoud van deze waarden, terwijl ze zich voorbereidt op een toekomst die wordt gekenmerkt door duurzaamheid en innovatie. Duurzaamheid wordt gezien als de ruggengraat van de toekomstvisie, waarbij de gemeente zich richt op zelfvoorzienendheid en energieneutraliteit tegen 2030. Brummen wil vernieuwing omarmen, maar altijd met respect voor de natuurlijke omgeving en de historische wortels van de gemeenschap. Brummen werkt hard aan het behoud van haar biodiversiteit en streeft ernaar om de ecologische voetafdruk van de gemeente te verkleinen. Dit blijkt uit de nadruk op klimaatadaptatie, biodiversiteit, en het gebruik van hernieuwbare energiebronnen zoals zonne- en windenergie. De natuur is niet alleen een bron van trots, maar ook een belangrijk middel voor recreatie en economische ontwikkeling, vooral op het gebied van toerisme en recreatie. Een opgave voor Brummen ligt bij het behoud van een groene, natuurlijke en rustige gemeente versus ruimte voor verduurzaming (zonne- en windenergie) en recreatie die levendig en aantrekkelijk is. (1,2)

1 Berenschot, Een foto van de bestuurskracht van Brummen, 2021 2 Gemeente Brummen, Omgevingsvisie ‘Brummen op dit moment’ Fase 1: het bestaand beleid, 2021

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Identiteit

9

Identiteit van Brummen Sociale samenhang en participatie

De gemeente Brummen staat bekend om haar sterke sociale cohesie. Inwoners kijken naar elkaar om en er is een groot gevoel van gemeenschap. De kleinschaligheid en het dorpse karakter van gemeente Brummen worden gekoesterd. Dit uit zich in het rijke verenigingsleven en het hoge niveau van vrijwillige inzet. De gemeente stimuleert deze sociale samenhang door in te zetten op participatie en het ondersteunen van initiatieven die vanuit de gemeenschap zelf komen. Participatie is belangrijk voor de gemeente Brummen. De gemeente wil graag samenwerken met inwoners, ondernemers en maatschappelijke organisaties. Daarom wil de gemeente graag goede mogelijkheden voor participatie bieden. In de Participatievisie 2024-2028 worden zes uitgangspunten genoemd: • Iedereen die wil participeren kán participeren • In participatietrajecten werken we gestructureerd volgens vaste stappen • We betrekken belanghebbenden vroegtijdig bij gemeenteplannen • We zijn duidelijk over invloed én uitkomsten • We leren van ervaringen en verbeteren daarmee de aanpak van participatie • Heldere communicatie over participatie is voor ons vanzelfsprekend (5)

5 Gemeente Brummen, Kernwaarden, 2017

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Identiteit

10

Identiteit van Brummen Economische ambitie en kleinschaligheid

Een van de uitdagingen waar Brummen voor staat is het vinden van een balans tussen kleinschaligheid en economische groei. De papierindustrie in Eerbeek speelt vooralsnog een centrale rol in de lokale economie en biedt werkgelegenheid aan een aanzienlijk deel van de bevolking. Tegelijkertijd probeert de gemeente ruimte te bieden voor kleinschalige economische initiatieven die passen binnen de landschappelijke en natuurlijke waarden van de regio. De gemeente erkent het belang van de papierindustrie voor de lokale economie, maar wil ook dat deze zich op een duurzame manier ontwikkelt. Er is ruimte voor nieuwe bedrijvigheid, maar de gemeente streeft naar een optimale balans tussen economische, maatschappelijke en ecologische belangen. Dit houdt in dat economische groei niet ten koste mag gaan van het landschap of de leefbaarheid. (1,2)

1 Berenschot, Een foto van de bestuurskracht van Brummen, 2021 2 Gemeente Brummen, Omgevingsvisie ‘Brummen op dit moment’ Fase 1: het bestaand beleid, 2021

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Identiteit

11

Identiteit van Brummen Missie, visie en waarden van de organisatie

Gemeente Brummen heeft in augustus 2017 een document opgesteld met haar kernwaarden. Dit zijn de normen, waarden en overtuigingen van de organisatie en haar medewerkers. Het omschrijft de wijze waarop zij de dingen doen. De kernwaarden van de gemeente Brummen zijn bewust, dichtbij, samen en aandacht. Deze waarden vormen de basis voor hoe de gemeente haar werkzaamheden uitvoert en in contact staat met inwoners. De gemeente wil benaderbaar zijn, betrokken handelen en werken aan oplossingen in samenwerking met haar inwoners en partners. Efficiëntie, eerlijkheid en het nakomen van afspraken staan centraal in de manier waarop de gemeente opereert. De missie van Brummen is om optimale dienstverlening te leveren, tegen zo laag mogelijke kosten, terwijl de gemeente een duidelijke en herkenbare taak heeft in de samenleving. Deze missie is nauw verbonden met de visie van Brummen om een gemeente te zijn waar inwoners en bedrijven tevreden zijn die worden bediend door professionals met passie voor hun vak en die trots zijn op hun gemeente. (5)

5 Gemeente Brummen, Kernwaarden, 2017

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Identiteit

12

Identiteit van Brummen Missie

Missie

Waarden en uitgangspunten

We leveren optimale dienstverlening, tegen zo laag mogelijke kosten waar het om gemeentelijke producten en diensten gaat. Daarnaast hebben we, met de veranderende rol van de gemeente, een duidelijke en herkenbare taak voor de samenleving.

Bewust • We kennen onze klanten en weten wat hen bezighoudt • We kunnen gevolgen overzien • We werken efficiënt • We evalueren en staan open voor verbeteringen Dichtbij • We komen onze afspraken na • We zijn benaderbaar • We zijn eerlijk en nieuwsgierig • We durven ons kwetsbaar op te stellen

Visie Tevreden burgers en bedrijven die worden bediend door professionals met passie voor hun vak en die trots zijn op hun gemeente.

Samen • We weten wie wat doet • We hebben een breed netwerk en weten dit in te zetten • We hebben en kennen het gezamenlijk belang • We zoeken elkaar op Aandacht • We tonen oprechte belangstelling • We zien elkaar en luisteren • We leren van elkaar en durven feedback te geven • We accepteren dat iedereen anders is en wat anders nodig heeft

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Identiteit

13

Huidig Brummen Deel 2 Sociaaleconomisch profiel

14

De ontwikkeling van gemeente Brummen 2010 - 2024

21.286 inwoners

147 meer inwoners

Gemeente Brummen

2010 - 2024 0,7%

2010 - 2024

Nederland 8,3%

Geboorteoverschot -820 Vestigingsoverschot 967

8.340 werkz. pers.

2.030 vestigingen

Gemeente Brummen

Gemeente Brummen

3.455 kinderen

2.775 65+

9.443 huishoudens

Gemeente Brummen

Gemeente Brummen

Gemeente Brummen

2010 - 2024 -23,7%

2010 - 2024 63,1%

2010 - 2024 7,6%

Nederland -6%

Nederland 49,4%

Nederland 13,4%

Werkloosheidspercentage

75,0% Bruto arbeidsparticipatie

6.900 inwoners werken elders

2010 - 2024 6,6%

2010 - 2024 43%

Gemeente Brummen 2,9%

2010 - 2024 70,7% - 75,0% 4.300

Nederland 15,7%

Gemeente Brummen

Nederland 47,1%

Nederland 3,6%

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

Nederland 72,7% - 75,5%

werknemers van elders werken in Brummen

15

Samenvatting: wat zien we?

Bevolking

Economie

• In de periode 2010 – 2024 is de bevolking van de gemeente Brummen min of meer

• De werkgelegenheid heeft zich in Brummen positief ontwikkeld. In vergelijking met de Veluwe

stabiel gebleven. Deze is na een periode van lichte daling beperkt gegroeid, sinds 2010 met 0,7%. Dit is vergelijkbaar met de gemeente Rheden en de Achterhoek, maar beduidend minder dan in de Veluwe en Nederland als geheel. • De bevolking is gemiddeld ouder dan in Nederland en verouderd ook sneller. • Dit laat de bevolkingssamenstelling ook zien. Een daling van het aandeel 50min-ers en een toename van het aandeel 50-plus. • Paren zonder kinderen zijn evenals paren met kinderen oververtegenwoordigd

en Nederland als geheel is deze echter beperkt gegroeid. • Het aantal vestigingen is met 43 procent gestegen, maar minder dan in de Veluwe en Nederland. • Brummen is een echte industriegemeente. Bijna 3 op de 10 banen zijn te vinden in de industrie. Slechts weinig Nederlandse gemeenten kennen een hoger percentage industriële werkgelegenheid. • In vergelijking met omliggende gemeenten en regio’s staat Brummen eerder aan het begin

in de gemeente. Het aandeel eenpersoonshuishoudens is in Brummen

van de transitie van een industriële naar een diensteneconomie dan aan het einde van deze

ondervertegenwoordigd ten opzichte van Nederland.

transitie zoals in bijvoorbeeld de Achterhoek en Nederland als geheel het geval is.

• De Brummense bevolking heeft op basis van onze analyse meer weg van de kenmerken van een gemeente in het landelijk gebied en de Achterhoek dan met een stedelijke gemeente zoals Apeldoorn en Zutphen

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

16

Samenvatting: wat zien we?

Arbeidsmarkt

Oriëntatie

• Driekwart van de Brummense bevolking tussen de 15 – 75 jaar werkt of wil werken.

• In totaal werken 6.900 werknemers uit Brummen elders en komen 4.300 werknemers van

• De bruto arbeidsparticipatie is in de periode 2013 – 2023 sterker toegenomen dan

elders naar Brummen om te werken. Het pendelsaldo is daarmee 3.600 negatief. Brummen is daarmee meer naar elders gericht dan omgekeerd.

in de referentiegebieden. • De gemeente Brummen kent een laag werkloosheidspercentage. Dit percentage lag in de beschreven periode structureel onder het landelijk gemiddelde.

• Dit zien we ook in de kooporiëntatie. Deze is deels op de eigen gemeente gericht, maar voor niet-dagelijkse producten ook op de nabijgelegen grotere gemeenten.

• In vergelijking met de referentiegebieden is het gemiddelde beroepsniveau in de

• Nabijgelegen gemeenten zijn een belangrijke bestemming en herkomst voor verhuizers.

gemeente Brummen sterker gestegen dan in de beide eerder genoemde regio’s en

Zo ook in Brummen. Apeldoorn en Zutphen zijn zowel de belangrijkste bestemmings- als herkomstgemeenten.

in Nederland als geheel. • De Brummense beroepsbevolking is a-typisch voor wat in Nederland in een sterk

• Kort samengevat is Brummen eerder een forensengemeente dan een werkgemeente.

industriële gemeente zou kunnen worden verwacht. Dit wijst in de richting van

Voor voorzieningen zijn inwoners georiënteerd op de grotere gemeenten in de omgeving.

inwoners die grotendeels buiten de gemeente werken en werkzame personen

Dit past bij de omvang van een gemeente als Brummen en de aantrekkingskracht van nabij

in de industrie die niet in Brummen wonen. De pendelstromen wijzen ook in die

gelegen grotere gemeenten met meer werkgelegenheid en voorzieningen.

richting.

Naar de hierboven genoemde kenmerken en vergelijking met de regio’s Achterhoek en Veluwe is Brummen - naar de ontwikkeling vanaf 2010 - eerder te typeren als een Achterhoekse gemeente ten westen van de IJssel dan een Veluwse gemeente. En kijkend naar omliggende gemeenten past Brummen meer in het rijtje Bronckhorst, Rheden en Voorst dan in het rijtje Apeldoorn, Arnhem, Zutphen.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

17

1. Inwoners

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

18

1. Inwoners 1.1 Bevolkingsontwikkeling

Figuur 1.1 Ontwikkeling aantal inwoners naar gebied, 2010 - 2024 (2010 = 100)

• De gemeente Brummen telt op 1 januari 2024 21.286 inwoners1.

112

• Sinds 2010 is er een bevolkingsontwikkeling van 0,7 procent.

110

110,4

108

108,3

• In de periode 2012- 2019 is het aantal inwoners in de gemeente gedaald. Vanaf 2020 stijgt het aantal inwoners weer. • In vergelijking met de Achterhoek als geheel en de Veluwe als geheel is er sprake van een achterblijvende

106

bevolkingsontwikkeling. De Achterhoekse bevolking nam in

104

de periode 2010 - 2024 met 1,2 procent toe, de bevolking op

102

101,2

de Veluwe met 10,4 procent. In Nederland als geheel nam de bevolking met 8,3 procent toe.

100

100,7

• In de bijlage is voor de omliggende gemeenten de bevolkingsontwikkeling opgenomen. De gemeente Bronckhorst

98

en Rheden kenden in deze periode een bevolkingsafname van

Brummen

Achterhoek

Veluwe

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

96

respectievelijk 4,3 procent en 0,1 procent. De gemeenten Zutphen, Voorst en Apeldoorn kenden in de beschreven periode een bevolkingsontwikkeling van tussen de 4 en 8 procent.

Nederland

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen. Bron: CBS, 2024. NB: cijfers 2024 betreft voorlopige cijfers. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

1 Op de website van de gemeente Brummen wordt melding gemaakt van 21.279 inwoners per 1 januari 2024. Het verschil met de in deze publicatie gehanteerde CBS-cijfers wordt veroorzaakt door administratieve correcties. In verband met de vergelijkbaarheid met andere gebieden maakt deze publicatie gebruik van CBS-cijfers en cijfers van andere landelijk beschikbare bronnen.

19

1. Inwoners 1.2 Bevolkingssamenstelling

Figuur 1.2 Aandeel inwoners naar leeftijdsgroep gemeente Brummen, 2010 en 2024

40% 35%

Brummen

30,6%

30%

Achterhoek 25,5%

25%

22,0%

24,3%

Veluwe Nederland

20% 14,0%

15% 13,5% 10,3%

10%

13,0%

10,9% 7,9%

5,9%

7,0%

8,2%

6,9%

5% 0% 2010

2024

0 t/m 11 jaar

2010

2024

12 t/m 17 jaar

2010

2024

18 t/m 24 jaar

2010

2024

25 t/m 49 jaar

2010

2024

50 t/m 64 jaar

2010

2024

65 t/m 74 jaar

2010

2024

75 jaar e.o.

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen. NB: cijfers 2024 betreft voorlopige cijfers. Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

20

1. Inwoners 1.2 Bevolkingssamenstelling

• De samenstelling van de Brummense bevolking naar leeftijdsgroep is veranderd in de

• Begin dit jaar was de leeftijd van de Achterhoeker gemiddelde 45 jaar en 11 maanden.

periode 2010 - 2024. Kort samengevat is het aantal kinderen tot en met 17 jaar en de

Een toename van 4 jaar en 1 maanden. De Veluwse bevolking is jonger, 42 jaar en

groep 25 tot en met 49 jaar is afgenomen. De 50-plus leeftijdsgroepen zijn toegenomen.

3 maanden. Een toename van 2 jaar en 5 maanden sinds 2010.

De groep 18 tot en met 24-jarigen is ongeveer gelijk gebleven. • Het aantal kinderen tot 11 jaar is gedaald met 23 procent (-664) en de groep 12 tot en met 17-jarigen is afgenomen met 24 procent (-410). In totaal telt Brummen nu respectievelijk 2.191 en 1.246 kinderen. • Het aantal 50-plussers is met 26 procent toegenomen ten opzichte van 2010. Brummen telt begin 2024 ruim 10.927 50-plussers. Een toename van 2.236. • De Brummense ontwikkeling van de samenstelling van de bevolking volgt de Nederlandse trend, maar is wel sterker in Brummen. Het aantal kinderen daalt harder en het aantal ouderen groeit sneller. • De Brummense bevolking is derhalve gemiddeld ouder geworden. De gemiddelde Brummenaar was in 2010 42 jaar en 6 maanden. In 2024 bedroeg de gemiddelde leeftijd 46 jaar en 10 maanden. Een toename van 4 jaar en 4 maanden. In Nederland bedroeg de gemiddeld toename van de leeftijd 2 jaar en 7 maanden. De gemiddelde Nederlander was begin dit jaar 42 jaar en 7 maanden.

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen. Bron: CBS, 2024.

NB: cijfers 2024 betreft voorlopige cijfers.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

21

1. Inwoners 1.3 Huishoudensontwikkeling

Figuur 1.3 Ontwikkeling aantal huishoudens naar gebied, 2010 - 2024 (2010 = 100)

• Begin 2024 telde Brummen ruim 9.400 huishoudens.

114 112,5

112

110,2

110

• Dit is een stijging van 4,7 procent ten opzichte van 2010. Het aantal huishoudens is met ruim 660 toegenomen. • Ten opzichte van de vergelijkingsgebieden is het aantal huishoudens beperkt gegroeid.

108 106,8

106

104,7

104

• In Nederland nam het aantal huishoudens met 10,2 procent toe. In de Achterhoek en Veluwe met respectievelijk 6,8 procent en 12,5 procent.

102 100 98

Brummen

Achterhoek

Veluwe

2024

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

96

Nederland

Bron: CBS, 2024. NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

22

1. Inwoners 1.4 Huishoudenssamenstelling

Figuur 1.4 Aandeel huishoudens naar groep en gebied, 2010 en 2024

45% 40% 30,6%

35% 30%

36,7%

37,3%

Brummen

26,1%

31,7%

Achterhoek

25%

Veluwe

20%

Nederland

26,2%

15% 10%

5,6%

5,9%

5% 0% 2010

2024

Eenpersoonshuishoudens

2010

2024

Eenouderhuishoudens

2010

2024

Paren zonder kinderen

2010

2024

Paren met kinderen

NB: Exclusief overige huishoudens, in 2024 waren dit er 31 (0,3%) in de gemeente Brummen. Bron: CBS, 2024. NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

23

1. Inwoners 1.4 Huishoudenssamenstelling

Figuur 1.4 Aandeel huishoudens naar groep en gebied, 2010 en 2024

• Het aantal paren zonder thuiswonende kinderen vormt de grootste groep huishoudens in Brummen. Dit aandeel is sinds 2010 gegroeid. Dit in tegenstelling tot de vergelijkingsgebieden Veluwe en Nederland. In deze gebieden nam het aantal paren zonder kinderen af. • Het aandeel paren met kinderen is in beschreven periode afgenomen van 31,7 procent tot 26,2 procent. Deze ontwikkeling is vergelijkbaar met de referentiegebieden. • Het aantal eenpersoonshuishoudens is toegenomen van 26,1 procent in 2010 tot 30,6 procent in 2023. Het volgt daarmee de trend in andere gebieden, maar het aandeel ligt wel lager dan in de vergelijkingsgebieden. • Het aantal eenoudergezinnen is licht gestegen evenals in de referentiegebieden. • In vergelijking met Nederland is het aandeel paren met en paren zonder kinderen in de gemeente Brummen hoger. Het aandeel eenpersoonshuishoudens is juist lager.

NB: Exclusief overige huishoudens, in 2024 waren dit er 31 (0,3%) in de gemeente Brummen. Bron: CBS, 2024. NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

24

2. Economie

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

25

2. Economie 2.1 Werkgelegenheid

Figuur 2.1 Ontwikkeling aantal werkzame personen naar gebied, 2010 - 2023 (2010 = 100)

• Op het grondgebied van de gemeente Brummen werken medio

120

116,9

2023 in totaal 8.340 personen. • Sinds 2010 is dit aantal met 515 toegenomen. Dat is een

115 115,7 110

106,6

ontwikkeling van 6,6 procent. Deze ontwikkeling is vergelijkbaar met de Achterhoek. • In de Veluwe en Nederland als geheel is de werkgelegenheid meer dan tweemaal zo sterk gestegen.

105 106,5 100 95

Brummen

Achterhoek

Veluwe

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

90

Nederland

Bron: LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

26

2. Economie 2.2 Vestigingen

Figuur 2.2 Ontwikkeling aantal vestigingen naar gebied, 2010 - 2023 (2010 = 100)

• In 2010 telde de gemeente Brummen 1.420 vestigingen.

160

Dat is medio 2023 gestegen tot 2.030 vestigingen.

150

152,4 147,1

• In de Achterhoek bedroeg deze stijging 38,1 procent.

140

143,0

• In de Veluwe en Nederland als geheel is het aantal vestigingen

130

138,1

Een toename van 43 procent.

sterker gestegen dan in de gemeente Brummen.

120 110 100

Brummen

Achterhoek

Veluwe

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

90

Nederland

Bron: LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

27

2. Economie 2.3 Sectorstructuur

Figuur 2.3 Ontwikkeling aantal werkzame personen naar gebied, 2010 - 2023 (2010 = 100)

• In de gemeente Brummen is de industrie de grootste sector als

2,5%

Landbouw en Visserij

28,9%

Industrie 0,2%

Nutsbedrijven

na grootste sector, 18,3 procent van de werkgelegenheid bevindt 18,3%

Handel

sectoren in de gemeente.

6,7%

Horeca Informatie en Communicatie

1,2%

Financiële instellingen

0,1%

• Brummen is een echte industriegemeente in vergelijking met de referentiegebieden. • De gemeente telt relatief bijna tweemaal zoveel werknemers in de industrie als de Achterhoek en bijna driemaal zoveel als in de regio

9,8%

Zakelijke diensten

Veluwe en Nederland als geheel.

2,2%

Overheid

• Ook de horeca is oververtegenwoordigd in vergelijking tot de

4,1%

Onderwijs

13,0%

Zorg 4,4%

Overige diensten

zich in deze sector. • De zorg (13,0 %) en zakelijke diensten (9,8%) zijn de derde en vierde

3,8%

Vervoer en Opslag

van de werkgelegenheid bevindt zich in deze sector. • De handel (groot-, detailhandel en de handel in auto’s) is de op één

4,9%

Bouw

gekeken wordt naar het aandeel werkgelegenheid, 28,9 procent

referentiegebieden. • Mede door de grote aandelen industrie en horeca zijn de aandelen van de andere sectoren beperkt.

0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% Brummen

Achterhoek

Veluwe

Nederland

Bron: PWE Gelderland en LISA, 2023.

NB: exclusief winning van delfstoffen en Extraterritoriale organisaties en lichamen

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

28

2. Economie 2.3 Sectorstructuur

Figuur 2.4 Ontwikkeling aantal werkzame personen naar sector gemeente Brummen in procenten, 2013 - 2022

• De werkgelegenheid in Brummen is sinds 2010 toegenomen, maar Landbouw en Visserij

niet elke sector heeft zich gelijk ontwikkeld.

Industrie

• De grootste sector, de industrie, heeft procentueel een lichte groei laten zien.

Nutsbedrijven

• De werkgelegenheid in het vervoer en opslag, de financiële sector

Bouw

en de zorg is gedaald.

Handel

• De werkgelegenheid in de handel is in vergelijking met de

Vervoer en Opslag

referentiegebieden sterker gestegen.

Horeca

• De nutsbedrijven en de overige diensten zijn relatief sterk

Informatie en Communicatie

gegroeid. Het zijn echter kleine sectoren. Respectievelijk 15 en 360 werkzame personen in 2022.

Financiële instellingen Zakelijke diensten Overheid Onderwijs Zorg Overige diensten -80 Brummen

-60

Achterhoek

-40

-20

Veluwe

0

20

40

60

Nederland

Bron: PWE Gelderland en LISA, 2023.

NB: exclusief winning van delfstoffen en Extraterritoriale organisaties en lichamen

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Sociaal economisch profiel

29

3. Arbeidsmarkt

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

30

3. Arbeidsmarkt 3.1 Arbeidsaanbod en -deelname

Figuur 3.1 Aantal personen naar arbeidsmarktpositie, gemeente Brummen, 2023

Bevolking 21.000

Overige bevolking (0-14 jaar en 75+) 6.000

Potentiële beroepsbevolking (15-74 jaar) 15.000

Beroepsbevolking (15-74 jaar) 12.000

Werkzame beroepsbevolking 11.000

Niet actieven 4.000

Werkeloze beroepsbevolking 1.000

Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem.

NB: door afronding kunnen getallen niet altijd tot de bovenliggende categorie optellen.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

31

3. Arbeidsmarkt 3.1 Arbeidsaanbod en -deelname

Figuur 3.2 Bruto arbeidsparticipatie naar gebied, 2013-2023

• Van de totale bevolking behoren afgerond 15.000 inwoners tot

78 77,3

77

de potentiële beroepsbevolking. Dit is het deel van de bevolking tussen de 15 en 75 jaar oud. • Van deze 15.000 inwoners behoren 12.000 personen tot

76

75,8

de beroepsbevolking. Dat is het deel van de potentiële

75

75,0

beroepsbevolking dat werkt of wil en kan werken.

74

74,6

• Dit is 75,0 procent van de potentiële beroepsbevolking, ook wel de bruto arbeidsparticipatie genoemd. • Het overgrote deel van deze groep werkt ook, het betreft 14.000

73

inwoners. Afgerond zijn 1.000 personen werkloos. Dat wil zeggen

72

ze willen werken, maar werken niet, hebben gezocht naar werk en zijn direct beschikbaar.

71

• De arbeidsparticipatie is in de periode 2013 - 2023 toegenomen van

Brummen

Achterhoek (CR)

Veluwe (CR)

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

70

70,7 procent naar 75,0 procent. Dit is een sterkere toename dan in de referentiegebieden.

Nederland

Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

32

3. Arbeidsmarkt 3.2 Werkloosheid

Figuur 3.3 Werkloosheidspercentage naar gebied, 2013-2023

• In 2013 was 7,0 procent van de beroepsbevolking werkloos.

9

In 2023 is dat gedaald tot 2,9 procent. Dat is meer dan een halvering van het aantal werklozen.

8

• Het Brummense werkloosheidspercentage lag in deze periode

7

structureel onder het landelijk percentage. • De gemeente Brummen kent een laag werkloosheidspercentage.

6

Dat is lager dan in de referentiegebieden en behoort tot de laagste in Nederland.

5 4

3,6

3

3,0 3,0 2,9

Brummen

Achterhoek (CR)

Veluwe (CR)

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2

Nederland

Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

33

3. Arbeidsmarkt 3.3 Opleidingsniveau

Figuur 3.4 Aandeel beroepsbevolking naar beroepsniveau en gebied, 2013 en 2023

• Het gemiddeld beroepsniveau in de gemeente

60%

Brummen stijgt. 50,0%

50%

• In 2013 had exact 50 procent van de Brummense bevolking beroepsniveau 2. Dit betekent dat voor

41,7%

het uitvoeren van werkzaamheden een lager of

40% 33,3%

aandeel gedaald tot 41,7 procent.

30%

• Ook het aandeel beroepsniveau 1 is gedaald. 20,0%

20% 10%

middelbaar onderwijsniveau vereist is. In 2023 is dit

• Daarentegen is het aandeel met beroepsniveau

20,0% 16,7%

10,0%

3 en 4 gestegen. In 2023 had 33,3 procent van de beroepsbevolking beroepsniveau 4. Hiervoor is een

8,3%

hoger of wetenschappelijk onderwijsniveau vereist. In 2013 was dit 20,0 procent.

0% 2013

2023

Beroepsniveau 1

2013

2023

Beroepsniveau 2 Brummen

Achterhoek

2013

2023

Beroepsniveau 3 Veluwe

Nederland

2013

2023

Beroepsniveau 4

• In vergelijking met de referentiegebieden is het gemiddelde beroepsniveau in de gemeente Brummen sterker gestegen dan in de beide regio’s en in Nederland als geheel. • Een toelichting op de beroepsniveaus is opgenomen in de bijlagen.

Bron: CBS, 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: een toelichting op de beroepsniveau’s staat in de bijlage.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

34

4. Oriëntatie inwoners

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

35

4. Oriëntatie inwoners 4.1 Woon/werkverkeer

Figuur 4.1

Figuur 4.2

Werkgemeenten werknemers wonende in gemeente Brummen, 2022

Woongemeenten werknemers werkende in gemeente Brummen, 2022

Voorst

Voorst

3% 2%

300

3%

200

Deventer

200

Deventer 1%

22%

Apeldoorn

1%

2.200

3.300 Brummen

5%

Arnhem

700

43%

3.300

Zutphen

700 Zutphen

Brummen Bronckhorst

3%

Rozendaal

100

8% 3% 22%

Overig

Lochem

9%

800

500 Rheden

Lochem

8%

1%

Rozendaal

100

900

Apeldoorn

100 32%

7%

12%

Arnhem

2.200

200

200

600 Rheden

Bronckhorst

20%

Overig

1.500

Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: Het betreft voorlopige cijfers over de maand december.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

36

4. Oriëntatie inwoners 4.1 Woon/werkverkeer

• Voor werknemers2 is door het CBS berekend in welke gemeente zij wonen en werken. Op deze wijze kunnen pendelstromen worden ingetekend. • 3.300 inwoners wonen en werken in de gemeente Brummen. Dat is 32 procent van de werknemers in Brummen. • Brummen heeft een negatief pendelsaldo. Dat betekent dat meer inwoners elders werken dan dat er van elders naar Brummen komen om te werken. • In totaal werken 6.900 werknemers uit Brummen elders en komen 4.300 werknemers van elders naar Brummen. Het pendelsaldo is daarmee 3.600 negatief. • De gemeenten waar de meeste inwoners naar toe pendelen zijn Apeldoorn, Zutphen en Arnhem. • Van de werknemers die buiten Brummen wonen komen de meeste eveneens uit Apeldoorn en Zutphen. Daarnaast komen 600 inwoners van Rheden naar Brummen voor het werk. • In Rheden werken 500 inwoners uit Brummen, Hierdoor is het pendelsaldo met deze gemeente licht positief. Er komen meer werknemers uit Rheden in Brummen werken dan omgekeerd.

2 Deze cijfers hebben alleen betrekking op werknemers, personen in loondienst. Zzp-ers, vrije beroepen, DGA’s etc komen niet in deze pendelstromen voor. Van de circa 14.000 werkenden in Brummen is voor 10.200 werknemers de werklocatie berekend.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

37

4.2 Kooporiëntatie 4.2.1 Kooporiëntatie; recreatief en doelgericht

Figuur 4.3

Figuur 4.4

Oriëntatie recreatieve aankopen inwoners gemeente Brummen, 2023

Oriëntatie doelgerichte aankopen inwoners gemeente Brummen, 2023

Voorst

Deventer

1% Apeldoorn

35%

Online

6%

Overig

Voorst

Deventer

2%

21%

Online

7%

Overig

4%

Buitenland

Apeldoorn

1% 2%

12%

Buitenland

15% 21%

13% 21%

Zutphen

19%

Lochem

Brummen

1%

2% Arnhem Rheden

2%

Bronckhorst

6% Rheden

Bron: I&O Research et al., Koopstromen Oost-Nederland 2023.

NB: door afronding tellen totalen niet altijd op tot 100%.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft aandeel in bestedingen.

Gemeente Brummen

Lochem

Rozendaal Bronckhorst

7%

1%

Brummen

Rozendaal

Arnhem

Zutphen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

38

4.2 Kooporiëntatie 4.2.1 Kooporiëntatie; horeca

Figuur 4.5 Oriëntatie horeca aankopen inwoners gemeente Brummen, 2023

• De kooporiëntatie van de Brummense bevolking is vastgesteld in het Voorst Deventer

10%

Overig

4%

Buitenland

1%

koopstromenonderzoek Oost-Nederland . • De inwoners van Brummen doen vrijwel alle dagelijkse boodschappen in de gemeente zelf, 78 procent van deze aankopen vindt in de gemeente plaats. • Nabijheid is een belangrijk criterium voor consumenten bij het doel van aankopen. Vandaar dat de gemeente zelf en de dichtstbijzijnde steden de locaties zijn voor het overgrote deel van de aankopen.

5%

Apeldoorn

• Voor recreatieve aankopen zijn de belangrijkste aankoopgemeenten

13% 58%

Lochem

nemen 35 procent voor hun rekening. Het maakt daarmee het internet naar bestedingen de belangrijkste aankoopplaats.

Zutphen

• Voor doelgerichte aankopen zijn Brummen (19%), Zutphen (21%) en

Brummen

Apeldoorn (15%) de belangrijkste gemeenten. Ook hier neemt het online Bronckhorst

Rozendaal

2% Arnhem

4%

Brummen (21%), Zutphen (13%) en Apeldoorn (12%). Online-aankopen

shoppen een behoorlijk deel van de bestedingen voor haar rekening (21%). • De horeca-bestedingen laten een diffuser beeld zien. In Brummen (58%) en Zutphen (13%) wordt het leeuwendeel van bestedingen gedaan.

3%

Gemeenten in de wijdere omtrek laten elk een bescheiden aandeel zien. Rheden

Bron: I&O Research et al., Koopstromen Oost-Nederland 2023.

NB: door afronding tellen totalen niet altijd op tot 100%.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft aandeel in bestedingen.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

39

4.3 Verhuizingen Personen verhuizingen

Figuur 4.6 Aandeel verhuisde personen vanuit gemeente Brummen naar gebied, 2023 9%

139 2%

Voorst

31

15%

1% 9%

2%

21

226

29

143

Apeldoorn

Ov. Gelderland

Deventer

8% 49%

123

737

Zutphen

Ov. Nederland

• Nabijgelegen gemeenten zijn een belangrijke bestemming en herkomst voor verhuizers. • In 2023 zijn 737 inwoners van de gemeente Brummen binnen de gemeente zelf verhuisd. • De vertrekkers vanuit Brummen verhuisden naar Apeldoorn (9%) en Zutphen (8%). Naar Arnhem verhuist 2 procent van alle verhuizers. • De overige personen verhuizen naar een groot aantal gemeenten in Nederland. De gemeenten met 10 of meer verhuizers vanuit Brummen zijn opgenomen in de bijlagen.

Lochem

Brummen 1%

Rozendaal Arnhem

Nijmegen

2%

2%

Rheden

12

Bronckhorst

33

23 Bron: I&O Research et al., Koopstromen Oost-Nederland 2023.

NB: door afronding tellen totalen niet altijd op tot 100%.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft aandeel in bestedingen.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

40

4.3 Verhuizingen Personen verhuizingen

Figuur 4.7 Aandeel verhuisde personen naar gemeente Brummen naar gebied, 2023 6%

Voorst

2%

114

Deventer

Ov. Gelderland

32 2% 12%

32

1%

18%

24

328

Ov. Nederland

• Nabijgelegen gemeenten vormen eveneens de belangrijkste herkomstgemeenten. • Het grootste aandeel vestigers komt vanuit Apeldoorn (12%) en Zutphen (8%). Vanuit Rheden verhuist (5%) en Arnhem (4%) naar de gemeente Brummen. • De overige personen verhuizen vanuit een groot aantal gemeenten in Nederland. De gemeenten met 10 of meer vestigers in Brummen zijn opgenomen in de bijlagen.

223

Apeldoorn

8% 41%

737

Lochem

137 Zutphen

Brummen 1%

Rozendaal 5% 4%

Arnhem

16

Bronckhorst

84

65 Rheden

Bron: CBS, 2024.

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

41

Bijlagen

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

42

Bijlage 1. Inwoners 1.1 Bevolkingsontwikkeling

Tabel 1.1 Aantal inwoners naar gebied, 2010 - 2024 Nederland

Oost-Nederland

Gelderland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Apeldoorn

Bronckhorst

Rheden

Rozendaal

Voorst

Zutphen

2010

16.574.989

3.517.162

1.998.936

401.894

654.463

21.139

155.726

37.751

43.724

1.495

23.772

46.870

2011

16.655.799

3.531.103

2.004.671

401.634

656.372

21.219

156.199

37.677

43.982

1.512

23.703

47.084

2012

16.730.348

3.543.938

2.010.745

401.476

659.218

21.327

156.961

37.441

43.612

1.514

23.719

47.144

2013

16.779.575

3.553.582

2.015.791

400.727

661.985

21.245

157.315

37.216

43.679

1.501

23.724

47.240

2014

16.829.289

3.559.282

2.019.692

399.707

664.067

21.177

157.545

36.932

43.640

1.503

23.767

47.164

2015

16.900.726

3.569.021

2.026.578

398.772

667.946

20.983

158.099

36.726

43.625

1.509

23.913

46.849

2016

16.979.120

3.583.699

2.035.351

399.260

672.027

20.938

159.025

36.510

43.824

1.498

23.984

46.997

2017

17.081.507

3.603.406

2.047.901

399.921

677.662

20.843

160.047

36.410

43.645

1.498

24.199

47.340

2018

17.181.084

3.623.274

2.060.103

400.416

683.240

20.771

161.156

36.352

43.527

1.575

24.310

47.537

2019

17.282.163

3.644.949

2.071.972

400.685

688.799

20.698

162.445

36.212

43.640

1.654

24.417

47.609

2020

17.407.585

3.671.379

2.085.952

401.193

695.500

20.726

163.818

36.055

43.761

1.704

24.552

47.934

2021

17.475.415

3.691.362

2.096.603

402.239

700.975

20.884

164.781

36.087

43.525

1.726

24.790

48.111

2022

17.590.672

3.717.153

2.110.472

403.396

706.888

20.890

165.611

36.077

43.435

1.756

24.994

48.330

2023

17.811.291

3.762.742

2.133.708

406.261

715.792

21.105

167.191

36.277

43.570

1.754

25.215

48.510

2024

17.942.942

3.788.930

2.149.071

406.785

722.493

21.286

168.211

36.119

43.661

1.831

25.377

48.752

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen. Bron: CBS, 2024.

NB: cijfers 2024 betreft voorlopige cijfers.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

43

Bijlage 1. Inwoners 1.1 Bevolkingsontwikkeling

Tabel 1.2 Ontwikkeling aantal inwoners naar gebied, 2010 - 2024 (2010 = 100) Nederland

Oost-Nederland

Gelderland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Apeldoorn

Bronckhorst

Rheden

Rozendaal

Voorst

Zutphen

2010

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

2011

100,5

100,4

100,3

99,9

100,3

100,4

100,3

99,8

100,6

101,1

99,7

100,5

2012

100,9

100,8

100,6

99,9

100,7

100,9

100,8

99,2

99,7

101,3

99,8

100,6

2013

101,2

101,0

100,8

99,7

101,1

100,5

101,0

98,6

99,9

100,4

99,8

100,8

2014

101,5

101,2

101,0

99,5

101,5

100,2

101,2

97,8

99,8

100,5

100,0

100,6

2015

102,0

101,5

101,4

99,2

102,1

99,3

101,5

97,3

99,8

100,9

100,6

100,0

2016

102,4

101,9

101,8

99,3

102,7

99,0

102,1

96,7

100,2

100,2

100,9

100,3

2017

103,1

102,5

102,4

99,5

103,5

98,6

102,8

96,4

99,8

100,2

101,8

101,0

2018

103,7

103,0

103,1

99,6

104,4

98,3

103,5

96,3

99,5

105,4

102,3

101,4

2019

104,3

103,6

103,7

99,7

105,2

97,9

104,3

95,9

99,8

110,6

102,7

101,6

2020

105,0

104,4

104,4

99,8

106,3

98,0

105,2

95,5

100,1

114,0

103,3

102,3

2021

105,4

105,0

104,9

100,1

107,1

98,8

105,8

95,6

99,5

115,5

104,3

102,6

2022

106,1

105,7

105,6

100,4

108,0

98,8

106,3

95,6

99,3

117,5

105,1

103,1

2023

107,5

107,0

106,7

101,1

109,4

99,8

107,4

96,1

99,6

117,3

106,1

103,5

2024

108,3

107,7

107,5

101,2

110,4

100,7

108,0

95,7

99,9

122,5

106,8

104,0

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen. Bron: CBS, 2024.

NB: cijfers 2024 betreft voorlopige cijfers.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

44

Bijlage 1. Inwoners 1.2 Bevolkingssamenstelling

Tabel 1.3 Aandeel inwoners naar leeftijdsgroep naar gebied, 2010 en 2024 Nederland

Gelderland

Veluwe

Achterhoek

Apeldoorn

Bronckhorst

Brummen

Rheden

Voorst

Zutphen

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

0 t/m 11 jaa r

14,1%

11,9%

14,3%

11,8%

14,9%

13,0%

14,1%

10,5%

13,9%

11,7%

13,7%

9,3%

13,5%

10,3%

12,2%

10,3%

12,5%

12,1%

15,0%

10,3%

12 t/m 17 jaar

7,1%

6,5%

7,5%

6,7%

7,7%

7,1%

7,7%

6,6%

7,3%

6,7%

8,0%

6,4%

7,9%

5,9%

6,7%

6,2%

8,0%

7,2%

7,5%

6,8%

18 t/m 24 jaar

8,6%

9,0%

8,4%

9,0%

8,8%

9,1%

6,7%

7,8%

7,5%

8,1%

6,0%

7,9%

7,0%

6,9%

7,1%

7,5%

7,7%

7,3%

6,8%

7,8%

25 t/m 49 jaar

34,8%

31,4%

33,6%

29,4%

33,0%

29,4%

32,0%

26,0%

33,4%

29,8%

29,8%

22,3%

30,6%

25,5%

29,6%

26,8%

29,8%

24,9%

34,2%

27,6%

50 t/m 64 jaar

20,1%

20,7%

20,4%

21,5%

19,8%

20,4%

21,8%

23,6%

21,2%

21,5%

23,0%

25,8%

22,0%

24,3%

21,3%

22,1%

23,9%

22,8%

21,4%

22,8%

65 t/m 74 jaar

8,4%

11,0%

8,6%

11,7%

8,5%

11,0%

9,8%

13,7%

8,9%

11,7%

10,6%

15,0%

10,9%

14,0%

11,5%

13,0%

9,7%

14,0%

8,2%

13,7%

75 jaar e.o.

6,9%

9,5%

7,0%

10,0%

7,2%

9,9%

7,9%

11,9%

7,8%

10,5%

8,8%

13,3%

8,0%

13,0%

11,6%

14,0%

8,5%

11,7%

6,8%

11,0%

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen. Bron: CBS, 2024.

NB: cijfers 2024 betreft voorlopige cijfers.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

45

Bijlage 1. Inwoners 1.3 Huishoudensontwikkeling

Tabel 1.4 Aantal huishoudens naar gebied, 2010 - 2024 Nederland

Oost-Nederland

Gelderland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Apeldoorn

Bronckhorst

Rheden

Rozendaal

Voorst

Zutphen

2010

7.386.144

1.491.028

855.880

166.867

270.036

8.780

67.265

15.112

20.136

627

9.360

20.776

2011

7.443.801

1.499.895

860.278

167.427

270.758

8.866

67.313

15.119

20.306

632

9.343

20.928

2012

7.512.824

1.513.657

868.566

168.731

273.701

9.013

67.779

15.193

20.298

628

9.423

21.072

2013

7.569.371

1.526.706

876.952

170.041

276.674

9.067

68.401

15.328

20.541

625

9.495

21.337

2014

7.590.228

1.527.631

879.834

169.800

278.112

9.059

69.017

15.326

20.633

635

9.616

21.263

2015

7.665.198

1.541.543

888.895

170.720

281.888

9.031

69.731

15.313

20.700

646

9.750

21.320

2016

7.720.787

1.553.083

895.705

171.764

284.095

9.031

70.266

15.320

20.807

637

9.794

21.506

2017

7.794.075

1.570.537

906.478

172.964

288.169

9.030

71.199

15.473

20.863

640

9.917

21.701

2018

7.857.914

1.584.202

914.369

173.741

291.002

9.033

72.139

15.520

20.780

659

9.967

21.848

2019

7.924.691

1.600.785

923.361

174.985

293.900

9.029

72.894

15.531

20.887

682

10.063

22.123

2020

7.997.800

1.616.527

931.493

175.538

297.200

9.036

73.518

15.479

21.128

688

10.149

22.046

2021

8.043.443

1.629.332

938.341

176.729

300.112

9.104

74.301

15.554

21.059

693

10.254

22.302

2022

8.138.591

1.648.568

948.460

178.182

303.733

9.189

74.995

15.632

21.178

707

10.391

22.580

2023

8.270.244

1.673.991

962.097

179.742

308.794

9.330

75.979

15.695

21.185

700

10.480

22.877

2024

8.374.404

1.694.868

974.763

181.007

313.550

9.443

76.419

15.738

21.437

752

10.619

23.105

Bron: CBS, 2024.

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

46

Bijlage 1. Inwoners 1.3 Huishoudensontwikkeling

Tabel 1.5 Ontwikkeling aantal huishoudens naar gebied, 2010 - 2024 (2010 = 100) Nederland

Oost-Nederland

Gelderland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Apeldoorn

Bronckhorst

Rheden

Rozendaal

Voorst

Zutphen

2010

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

2011

100,8

100,6

100,5

100,3

100,3

101,0

100,1

100,0

100,8

100,8

99,8

100,7

2012

101,7

101,5

101,5

101,1

101,4

102,7

100,8

100,5

100,8

100,2

100,7

101,4

2013

102,5

102,4

102,5

101,9

102,5

103,3

101,7

101,4

102,0

99,7

101,4

102,7

2014

102,8

102,5

102,8

101,8

103,0

103,2

102,6

101,4

102,5

101,3

102,7

102,3

2015

103,8

103,4

103,9

102,3

104,4

102,9

103,7

101,3

102,8

103,0

104,2

102,6

2016

104,5

104,2

104,7

102,9

105,2

102,9

104,5

101,4

103,3

101,6

104,6

103,5

2017

105,5

105,3

105,9

103,7

106,7

102,8

105,8

102,4

103,6

102,1

106,0

104,5

2018

106,4

106,2

106,8

104,1

107,8

102,9

107,2

102,7

103,2

105,1

106,5

105,2

2019

107,3

107,4

107,9

104,9

108,8

102,8

108,4

102,8

103,7

108,8

107,5

106,5

2020

108,3

108,4

108,8

105,2

110,1

102,9

109,3

102,4

104,9

109,7

108,4

106,1

2021

108,9

109,3

109,6

105,9

111,1

103,7

110,5

102,9

104,6

110,5

109,6

107,3

2022

110,2

110,6

110,8

106,8

112,5

104,7

111,5

103,4

105,2

112,8

111,0

108,7

2023

112,0

112,3

112,4

107,7

114,4

106,3

113,0

103,9

105,2

111,6

112,0

110,1

2024

113,4

113,7

113,9

108,5

116,1

107,6

113,6

104,1

106,5

119,9

113,5

111,2

Bron: CBS, 2024.

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente Brummen.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

47

Bijlage 1. Inwoners 1.4 Huishoudenssamenstelling

Tabel 1.6 Aandeel huishoudens naar groep en gebied, 2010 en 2024 Nederland

Eenpersoonshuishoudens

Eenouderhuishoudens

Paren zonder kinderen

Paren met kinderen

Gelderland

Veluwe

Achterhoek

Apeldoorn

Bronckhorst

Brummen

Rheden

Voorst

Zutphen

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

2010

2024

36,4%

40,1%

33,5%

37,7%

28,7%

33,3%

32,1%

35,8%

33,3%

37,6%

24,9%

29,4%

26,1%

30,6%

37,2%

42,6%

25,4%

29,1%

35,2%

40,5%

6,6%

7,4%

5,8%

6,6%

5,4%

6,3%

5,2%

6,0%

6,2%

7,3%

4,6%

5,1%

5,6%

5,9%

6,1%

7,5%

4,6%

5,0%

7,7%

8,1%

29,0%

28,1%

30,3%

29,9%

33,7%

33,9%

30,4%

30,1%

31,5%

30,0%

35,7%

37,9%

36,7%

37,3%

32,4%

29,5%

35,9%

36,3%

29,5%

29,4%

27,9%

24,4%

30,4%

25,8%

32,2%

26,5%

32,2%

28,2%

29,0%

25,1%

34,9%

27,7%

31,7%

26,2%

24,3%

20,5%

34,1%

29,6%

27,6%

22,1%

NB: Exclusief overige huishoudens, in 2024 waren dit er 31 (0,3%) in de gemeente Brummen. Bron: CBS, 2024.

NB: cijfers CBS kunnen afwijken van de gepubliceerde cijfers van de gemeente.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

48

Bijlage 2. Economie 2.1 Werkgelegenheid

Tabel 2.1 Aantal werkzame personen naar gebied, 2010 - 2023 Nederland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Apeldoorn

Bronckhorst

Rheden

Rozendaal

Voorst

Zutphen

2010

8.299.310

185.480

335.735

7.825

95.735

13.725

17.870

425

11.660

22.800

2011

8.369.350

185.600

341.085

7.995

96.740

14.050

17.600

430

11.870

22.930

2012

8.333.640

184.005

345.805

7.885

99.975

13.825

16.815

460

12.565

22.560

2013

8.261.095

179.215

343.765

7.845

99.055

13.790

16.165

465

12.655

22.415

2014

8.214.705

175.275

341.280

7.560

98.995

13.315

15.730

445

12.875

22.380

2015

8.253.520

174.920

341.555

7.635

96.530

13.490

15.475

440

13.385

22.220

2016

8.369.745

175.565

342.555

7.710

94.840

13.590

15.300

455

13.390

21.955

2017

8.509.540

176.560

348.015

7.855

96.030

13.580

17.570

385

13.300

20.945

2018

8.703.725

180.450

354.810

8.025

98.130

13.955

18.190

380

13.220

21.385

2019

8.926.425

185.835

363.860

8.110

100.545

14.465

17.860

380

13.450

21.380

2020

8.989.575

186.840

363.650

8.065

100.995

14.500

17.915

355

13.575

20.910

2021

9.108.130

188.395

369.610

8.135

102.800

14.510

17.710

380

13.735

21.035

2022

9.369.755

195.160

384.490

8.265

106.925

15.280

17.830

410

14.240

21.505

2023

9.605.670

197.510

392.360

8.340

108.570

15.300

18.230

420

14.320

21.680

Bron: LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

49

Bijlage 2. Economie 2.1 Werkgelegenheid

Tabel 2.2 Ontwikkeling aantal werkzame personen naar gebied, 2010 - 2023 (2010 = 100) Nederland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Apeldoorn

Bronckhorst

Rheden

Rozendaal

Voorst

Zutphen

2010

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

2011

100,8

100,1

101,6

102,2

101,0

102,4

98,5

101,2

101,8

100,6

2012

100,4

99,2

103,0

100,8

104,4

100,7

94,1

108,2

107,8

98,9

2013

99,5

96,6

102,4

100,3

103,5

100,5

90,5

109,4

108,5

98,3

2014

99,0

94,5

101,7

96,6

103,4

97,0

88,0

104,7

110,4

98,2

2015

99,4

94,3

101,7

97,6

100,8

98,3

86,6

103,5

114,8

97,5

2016

100,8

94,7

102,0

98,5

99,1

99,0

85,6

107,1

114,8

96,3

2017

102,5

95,2

103,7

100,4

100,3

98,9

98,3

90,6

114,1

91,9

2018

104,9

97,3

105,7

102,6

102,5

101,7

101,8

89,4

113,4

93,8

2019

107,6

100,2

108,4

103,6

105,0

105,4

99,9

89,4

115,4

93,8

2020

108,3

100,7

108,3

103,1

105,5

105,6

100,3

83,5

116,4

91,7

2021

109,7

101,6

110,1

104,0

107,4

105,7

99,1

89,4

117,8

92,3

2022

112,9

105,2

114,5

105,6

111,7

111,3

99,8

96,5

122,1

94,3

2023

115,7

106,5

116,9

106,6

113,4

111,5

102,0

98,8

122,8

95,1

Bron: LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

50

Bijlage 2. Economie 2.2 Vestigingen

Tabel 2.3 Aantal vestigingen naar gebied, 2010 - 2023 Nederland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Apeldoorn

Bronckhorst

Rheden

Rozendaal

Voorst

Zutphen

2010

1.268.070

29.575

47.195

1.420

10.615

3.195

2.930

120

1.770

3.360

2011

1.320.270

30.475

49.165

1.465

11.040

3.320

3.025

125

1.860

3.520

2012

1.320.270

31.015

50.900

1.520

11.410

3.380

3.070

130

1.915

3.610

2013

1.348.030

31.560

52.300

1.545

11.640

3.485

3.110

125

1.950

3.660

2014

1.348.030

32.245

53.550

1.580

11.955

3.525

3.215

135

2.005

3.750

2015

1.378.990

33.010

55.085

1.600

12.220

3.575

3.340

140

2.080

3.885

2016

1.412.545

33.755

56.730

1.675

12.600

3.640

3.425

150

2.120

3.970

2017

1.453.985

34.110

57.475

1.685

12.800

3.695

3.455

150

2.180

4.020

2018

1.512.135

35.070

59.900

1.740

13.210

3.770

3.525

155

2.270

4.175

2019

1.554.255

35.765

62.005

1.745

13.720

3.850

3.630

165

2.350

4.280

2020

1.622.485

36.720

64.500

1.820

14.465

3.925

3.815

165

2.425

4.490

2021

1.697.035

37.780

64.590

1.865

15.160

4.045

3.945

175

2.510

4.670

2022

1.783.360

39.860

67.350

1.970

16.290

4.225

4.175

200

2.645

5.000

2023

1.865.595

40.830

71.945

2.030

17.070

4.280

4.330

190

2.710

5.160

Bron: LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024. NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

51

Bijlage 2. Economie 2.2 Vestigingen

Tabel 2.4 Ontwikkeling aantal vestigingen naar gebied, 2010 - 2023 (2010 = 100) Nederland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Apeldoorn

Bronckhorst

Rheden

Rozendaal

Voorst

Zutphen

2010

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

2011

104,1

103,0

104,2

103,2

104,0

103,9

103,2

104,2

105,1

104,8

2012

104,1

104,9

107,9

107,0

107,5

105,8

104,8

108,3

108,2

107,4

2013

106,3

106,7

110,8

108,8

109,7

109,1

106,1

104,2

110,2

108,9

2014

106,3

109,0

113,5

111,3

112,6

110,3

109,7

112,5

113,3

111,6

2015

108,7

111,6

116,7

112,7

115,1

111,9

114,0

116,7

117,5

115,6

2016

111,4

114,1

120,2

118,0

118,7

113,9

116,9

125,0

119,8

118,2

2017

114,7

115,3

121,8

118,7

120,6

115,6

117,9

125,0

123,2

119,6

2018

119,2

118,6

126,9

122,5

124,4

118,0

120,3

129,2

128,2

124,3

2019

122,6

120,9

131,4

122,9

129,3

120,5

123,9

137,5

132,8

127,4

2020

127,9

124,2

136,7

128,2

136,3

122,8

130,2

137,5

137,0

133,6

2021

133,8

127,7

136,9

131,3

142,8

126,6

134,6

145,8

141,8

139,0

2022

140,6

134,8

142,7

138,7

153,5

132,2

142,5

166,7

149,4

148,8

2023

147,1

138,1

152,4

143,0

160,8

134,0

147,8

158,3

153,1

153,6

Bron: LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

52

Bijlage 2. Economie 2.3 Sectorstructuur

Tabel 2.5

Tabel 2.6

Ontwikkeling aantal vestigingen naar gebied, 2010 - 2023 (2010 = 100)

Aandeel werkzame personen naar sector en gebied, 2022

Sector

Nederland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Landbouw en Visserij

222.350

7.905

7.400

210

Industrie

864.380

32.730

40.665

2.390

Nutsbedrijven

79.825

1.210

2.430

Bouw

545.900

12.070

Handel

1.612.080

Vervoer en Opslag

Nederland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Landbouw en Visserij

2,4%

4,1%

1,9%

2,5%

Industrie

9,2%

16,8%

10,6%

28,9%

15

Nutsbedrijven

0,9%

0,6%

0,6%

0,2%

28.415

405

Bouw

5,8%

6,2%

7,4%

4,9%

36.875

68.210

1.510

Handel

17,2%

18,9%

17,7%

18,3%

477.955

7.325

12.520

315

Vervoer en Opslag

5,1%

3,8%

3,3%

3,8%

Horeca

445.250

9.995

17.970

550

Horeca

4,8%

5,1%

4,7%

6,7%

Informatie en Communicatie

359.710

2.995

10.300

100

Informatie en Communicatie

3,8%

1,5%

2,7%

1,2%

Financiële instellingen

213.380

1.175

8.090

10

Financiële instellingen

2,3%

0,6%

2,1%

0,1%

Zakelijke diensten

1.452.315

19.615

56.795

810

Zakelijke diensten

15,5%

10,1%

14,8%

9,8%

Overheid

482.085

6.150

23.555

180

Overheid

5,2%

3,2%

6,1%

2,2%

Onderwijs

662.050

11.865

30.100

335

Onderwijs

7,1%

6,1%

7,8%

4,1%

Zorg

1.499.965

37.580

62.300

1.075

Zorg

16,0%

19,3%

16,2%

13,0%

Overige diensten

439.770

7.640

15.695

360

Overige diensten

4,7%

3,9%

4,1%

4,4%

Totaal

9.357.015

195.160

384.490

8.265

Totaal

100%

100%

100%

100%

Bron: PWE Gelderland en LISA, 2023.

NB: exclusief winning van delfstoffen en Extraterritoriale organisaties en lichamen

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

Sector

53

Bijlage 2. Economie 2.3 Sectorstructuur

Tabel 2.7 Ontwikkeling aantal werkzame personen naar sector en gebied, 2013 - 2022

Sector

Nederland

Achterhoek

Veluwe

Brummen

Landbouw en Visserij

90,5

79,6

85,4

84,0

Industrie

102,7

106,0

116,0

106,9

Nutsbedrijven

109,8

89,3

119,4

150,0

Bouw

107,3

92,2

121,9

93,1

Handel

111,6

110,2

114,7

128,0

Vervoer en Opslag

108,6

96,4

97,1

70,8

Horeca

123,0

115,9

124,2

115,8

Informatie en Communicatie

134,2

119,3

120,8

105,3

Financiële instellingen

86,0

53,0

71,3

33,3

Zakelijke diensten

121,6

118,4

135,1

116,5

Overheid

105,1

103,8

99,4

100,0

Onderwijs

120,3

106,2

129,4

100,0

Zorg

115,9

106,3

109,4

90,0

Overige diensten

118,8

113,0

112,2

135,8

Totaal

114,5

112,9

105,2

105,6

Bron: PWE Gelderland en LISA, 2023.

NB: exclusief winning van delfstoffen en Extraterritoriale organisaties en lichamen

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

54

Bijlage 3. Arbeidsmarkt 3.1 Arbeidsaanbod en -deelname

Tabel 3.1 Bruto arbeidsparticipatie naar gebied, 2013-2023 2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Nederland

72,7

72,2

72,4

72,2

72,2

72,6

73,3

73,2

73,5

74,8

75,8

Gelderland

73,3

72,5

72,4

72,0

72,4

72,6

72,9

73,5

73,7

75,4

76,1

Achterhoek

72,1

71,5

71,6

70,9

71,2

71,5

71,9

72,3

72,6

74,2

74,6

Veluwe

73,7

73,0

72,9

72,8

73,1

73,2

73,6

74,2

74,4

76,3

77,3

Brummen

70,7

71,0

71,3

71,4

71,2

71,5

72,0

72,4

72,7

74,3

75,0

Apeldoorn

73,7

72,4

71,9

71,9

72,7

72,2

72,8

73,2

72,3

74,6

76,3

Bronckhorst

71,5

71,4

71,0

70,8

71,6

71,3

72,6

73,1

72,3

74,5

74,4

Rheden

69,9

69,6

69,9

69,7

69,3

70,0

69,2

70,0

70,4

72,3

73,0

Voorst

73,0

72,9

72,7

73,1

73,4

73,3

73,0

74,1

73,9

75,5

75,8

Zutphen

72,2

71,5

70,5

70

70,3

69,8

70,7

70,8

70,4

72

72,9

Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: door een wijziging in de methode is de data vanaf 2013 beschikbaar.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

55

Bijlage 3. Arbeidsmarkt 3.2 Werkloosheid

Tabel 3.2 Werkloosheidspercentage naar gebied, 2013-2023 2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Nederland

8,2

8,3

7,9

7,0

5,9

4,9

4,4

4,9

4,2

3,5

3,6

Gelderland

7,7

7,9

7,4

6,6

5,5

4,6

4,1

4,5

3,8

3,3

3,2

Achterhoek

7,4

7,8

7,2

6,4

5,4

4,4

3,8

4,2

3,4

3,0

3,0

Veluwe

7,0

7,2

6,7

6,2

5,1

4,3

3,8

4,3

3,4

3,1

3,0

Brummen

7,0

7,5

6,6

5,9

5,2

4,5

3,9

4,2

3,3

2,9

2,9

Apeldoorn

7,4

7,9

7,3

6,9

5,6

4,9

4,1

4,7

3,5

3,5

3,3

Bronckhorst

6,9

6,8

6,1

5,3

4,8

4,0

3,4

3,8

2,8

2,9

2,6

Rheden

7,9

8,3

7,8

7,5

5,9

4,9

4,6

5,0

4,3

3,7

3,3

Voorst

6,5

6,5

6,2

5,5

4,6

3,9

3,5

3,7

2,9

2,7

2,6

Zutphen

8,6

9,6

8,7

8,2

6,7

5,9

4,5

5,1

4,0

3,5

3,5

Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

56

Bijlage 3. Arbeidsmarkt 3.3 Opleidingsniveau

Tabel 3.3 Aandeel beroepsbevolking naar opleidingsniveau en gebied, 2013 en 2023

Beroepsniveau 1

Beroepsniveau 2

Beroepsniveau 3

Beroepsniveau 4

Nederland

7,8%

37,9%

18,3%

36,0%

Gelderland

7,6%

39,1%

18,1%

35,1%

Achterhoek

8,3%

43,3%

18,4%

30,0%

Veluwe

7,7%

39,8%

18,3%

34,2%

Brummen

8,3%

41,7%

16,7%

33,3%

Apeldoorn

7,7%

40,7%

17,6%

34,1%

Bronckhorst

10,0%

45,0%

15,0%

30,0%

Rheden

9,1%

36,4%

18,2%

36,4%

Voorst

7,1%

35,7%

21,4%

35,7%

Zutphen

8,0%

36,0%

20,0%

36,0%

Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft de COROP-regio’s Achterhoek en Veluwe.

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

57

Bijlage 4: Oriëntatie inwoners 4.1 Woon/werkverkeer

Tabel 4.1

Tabel 4.2

Werkgemeenten werknemers wonende in gemeente Brummen, 2022

Woongemeenten werknemers werkende in gemeente Brummen, 2022

Gemeente

Aantal

%

Gemeente

Aantal

%

Brummen

3.300

32%

Brummen

3.300

43%

Apeldoorn

2.200

22%

Apeldoorn

900

12%

Zutphen

800

8%

Zutphen

700

9%

Arnhem

700

7%

Rheden

600

8%

Rheden

500

5%

Arnhem

200

3%

Deventer

300

3%

Bronckhorst

200

3%

Voorst

200

2%

Deventer

200

3%

Bronckhorst

100

1%

Lochem

100

1%

Lochem

100

1%

Overig

1.400

19%

Overig

2.000

20%

Totaal

7.600

100%

Totaal

10.200

100%

Bron: CBS, 2024. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

Bron: CBS, 2024.

NB: Het betreft voorlopige cijfers over de maand december.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024. NB: Het betreft voorlopige cijfers over de maand december .

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

58

Bijlage 4: Oriëntatie inwoners 4.2 Kooporiëntatie

Tabel 4.3

Tabel 4.4

Kooporiëntatie inwoners gemeente Brummen, 2023

Kooporiëntatie naar gemeente Brummen, 2023

Dagelijks

Recreatief

Doelgericht

Horeca

Dagelijks

Recreatief

Doelgericht

Horeca

Brummen

78%

21%

19%

58%

Brummen

85%

72%

73%

71%

Apeldoorn

3%

12%

15%

5%

Apeldoorn

8%

9%

13%

6%

1%

2%

Rheden

3%

10%

10%

3%

Rheden

6%

2%

6%

3%

Voorst

Voorst

2%

1%

Zutphen

5%

13%

21%

13%

Arnhem

Arnhem

7%

2%

4%

Deventer

Deventer

1%

2%

1%

Bronckhorst

Zutphen

2%

1%

1%

2%

2%

1% 1%

Overig

1%

2%

2%

4%

Lochem

1%

Toerisme

1%

4%

1%

11%

Duiven

2%

Totaal

100%

101%

100%

98%

Lingewaard

1%

Heerde

2%

Bron: I&O Research et al., Koopstromen Oost-Nederland 2023.

Doetinchem

2%

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

6%

NB: door afronding tellen totalen niet altijd op tot 100%.

Overig

1%

6%

4%

Online

3%

35%

21%

NB: het betreft aandeel in bestedingen.

Buitenland

1%

2%

4%

4%

Totaal

99%

100%

99%

100%

Bron: I&O Research et al., Koopstromen Oost-Nederland 2023. NB: door afronding tellen totalen niet altijd op tot 100%. Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

NB: het betreft aandeel in bestedingen.

Bron: CBS, 2023. Bewerking Team Moventem, juli 2023. Cijfers: maand december

Gemeente Brummen

Huidig Brummen - Sociaal economisch profiel

59

Bijlage 4: Oriëntatie inwoners 4.3 Verhuizingen

Tabel 4.5

Tabel 4.6

Aandeel verhuisde personen vanuit gemeente Brummen naar gebied, 2023

Aandeel verhuisde personen naar gemeente Brummen naar gebied, 2023

Gemeente

Aantal

%

Gemeente

Aantal

%

Brummen

737

49%

Brummen

737

41%

Apeldoorn

143

9%

Apeldoorn

223

12%

Zutphen

123

8%

Zutphen

137

8%

Arnhem

33

2%

Rheden

84

5%

Deventer

31

2%

Arnhem

65

4%

Lochem

29

2%

Deventer

32

2%

Nijmegen

23

2%

Voorst

32

2%

Voorst

21

1%

Lochem

24

1%

Bronckhorst

12

1%

Bronckhorst

16

1%

Overig Gelderland

139

9%

Overig Gelderland

114

6%

Overig Nederland

226

15%

Overig Nederland

328

18%

Totaal

1.517

100%

Totaal

1.792

100%

Bron: CBS, 2024.

Bron: CBS, 2024.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

Bewerking: Team Moventem, augustus 2024.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15311679/2