VRZ Jaarstukken 2025
Tekst van het document
Gebruikers- en eigenaarsonderhoud Segeerssingel 10 Middelburg Kantoormeubilair / pilot flex-werken Samenwerkingsvleugel VRZ-GGD-RUD
Realisatie 2024 63.684
Begroting 2025
Realisatie 2025
83.400
Begroting 2025 na wijziging 63.900
55.410
75.000
30.200
31.740
222.809
0
0
0
70.958
0
0
0
0
0
1.626.000
72.334
412.861
158.400
1.720.100
152.116
48.042
Investeringsplan* Aanpassingen Segeerssingel 10 Voorbereidingskrediet nieuwbouw Goes-West Totaal
* Investeringen in de huisvesting volgen op besluitvorming op het onderzoek naar de samenwerking GGD, RUD en VRZ.
We hebben vijf kantoorlocaties: Middelburg (Segeerssingel en Stromenweg), Goes (Oranjeweg), Borssele (Quistenburg) en Terneuzen (Koegors). Op een aantal kleinere posten zijn werkruimtes. Onderhoud en vervanging brandweerposten Het eigendom van de brandweerposten en het beheer daarvan is in 2013 niet aan VRZ overgedragen. Voor alle brandweerposten is een verdeling van de verantwoordelijkheid voor het onderhoud afgesproken. Het Algemeen Bestuur heeft hiervoor in 2013 een zogenaamde demarcatielijst vastgesteld. Hierbij geldt dat het (gebruikers)onderhoud van de in de demarcatielijst onder de kolom “VRZ” opgenomen zaken voor rekening komt van VRZ. De kosten voor onderdelen die wortel- en nagelvast zijn, zijn voor rekening van de gemeenten. De kosten voor de losse inventaris zijn voor rekening van VRZ. De bestaande inventaris is in 2013 ‘om-niet’ overgedragen aan VRZ. Hiervoor is € 30.000 per jaar voorzien (op het investeringsplan). Bij de oprichting van nieuwe kazernes worden ook investeringen in de inventaris voorzien. Afschrijving vindt plaats in 10 jaar. VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 23
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
In de Notitie Huisvesting brandweerposten, die op 1 maart 2018 in het AB is vastgesteld, zijn de uitgangspunten voor oprichting en vervanging vastgesteld. Een nieuwe brandweerpost heeft minimaal twee uitrukdeuren of verlengde diepte. Indien (een) extra deur(en) of verlengde diepte noodzakelijk is/zijn voor regionaal materieel van de basis brandweerzorg, dan zijn de kosten voor: a) individuele gemeente, bij een gelijke situatie; b) alle gemeenten, indien meer uitrukdeur(en) gewenst zijn dan in de huidige situatie; c) als er sprake is van frictiekosten vindt hierover overleg plaats tussen partijen. Aan de bouw van de nieuwe kazerne Goes-West is in 2025 een investeringsbijdrage van € 65.000 verstrekt. In 2025 is een nulmeting gedaan op de staat van onderhoud van deze gebouwen om zo beter inzicht te krijgen in de toekomstige onderhoudskosten. De uitkomsten worden geanalyseerd en zullen ter besluitvorming worden ingebracht in 2026. Onderhoudskosten brandweerposten (exclusief kosten eigen onderhoudspersoneel) Realisatie 2024 208.066
Begroting 2025
Eigenaarsonderhoud Stadsgewest VlissingenMiddelburg *) Investeringsplan
82.875
Investeringsbijdrage kazerne Heinkenszand
32.500
Realisatie 2025
264.570
Begroting 2025 na wijziging 322.187
83.000
83.000
85.610
Investeringsbijdrage kazerne Goes-West
65.000
65.000
65.000
Investeringsbijdrage kazerne Zierikzee
65.000
0
Gebruikersonderhoud brandweerposten
294.113
Vervanging inventaris brandweerposten
85.648
91.800
118.600
130.677
Totaal
409.089
569.370
588.787
575.400
*) Na onderzoek is gebleken dat de Stadsgewestelijke Brandweer Middelburg-Vlissingen abusievelijk het volledige onderhoudsbudget, bedoeld voor zowel het eigenaarsonderhoud en het gebruikersonderhoud, heeft overgedragen aan VRZ. Afgesproken is dat voor het eigenaarsonderhoud jaarlijks tot een bedrag van € 68.000 (2013) in rekening gebracht mag worden bij VRZ. Dit bedrag wordt jaarlijks geïndexeerd.
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 24
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
2.2 Bedrijfsvoering 2.2.1 Personeel en organisatie De omvang, opbouw en ontwikkeling van het personeelsbestand Rijlabels Bezetting 2025 Vacatures Voorbereide crisisorganisatie 39,59 3,43 Toekomstbestendige brandweerzorg 130,89 2 Bedrijfsvoering 64,04 2,47 Eindtotaal 234,52 7,9 Eind 2025 betreft de omvang van het personeelsbestand 234,52 FTE. Eind 2024 was dit 223,84 FTE. De stijging van 10,68 FTE ten opzichte van 2024 is te verklaren door de teamontwikkelingen binnen Crisisbeheersing. Werving en selectie Vanuit de landelijk geconstateerde noodzaak tot versterking van de crisisbeheersing en informatievoorziening is het de organisatie goed gelukt om ondanks de huidige krappe arbeidsmarkt het team crisisbeheersing te versterken. Er zijn 10 kandidaten geworven. Op bedrijfsvoering is de eerder ingezette optimalisatie voortgezet en zijn succesvol 3 profielen geworven en aangesteld. Het werven van nieuwe medewerkers voor specialistische functies is niet altijd eenvoudig. Zo is het tot op heden nog niet gelukt om bijvoorbeeld een privacy officer te werven. Dit heeft te maken met de krappe arbeidsmarkt op dit soort specifieke thema’s. Functiewaarderingssysteem HR21 Er zijn grote stappen gezet na de implementatie van het functiewaarderingssysteem. De technische ronde is afgerond en de uitgebreide voorbereiding die nodig is om de onderhoudsronde aan te vangen, is ook afgerond.
De uitvoering van de onderhoudsronde staat voor 2026 gepland. Ziekteverzuim De landelijke trend dat mentale werkdruk tot verhoogd verzuim in aantal en duur, wordt ook bij onze organisatie herkend. Optimalisatie van het verzuimbeleid, erkenning en implementatie van de Landelijke regeling voor Erkenning PTSS en het installeren van een Adviseur Welzijn & Gezond biedt de organisatie gerichter handvatten voor preventie, curatie en nazorg volgens de PDCA-cyclus. Cao ontwikkelingen In augustus 2025 liep de CAO Veiligheidsregio’s af. De resultaten van de onderhandelingen zijn begin 2026 vanuit de vakbonden teruggekoppeld aan de achterban. Met betrekking tot de lonen is het volgende overeengekomen: een loonstijging van 4,1% per augustus 2025, 3,1% per augustus 2026 en 0,1% per januari 2027 met een looptijd tot augustus 2027. De loonstijging 2025 is verwerkt in deze jaarstukken. Inhuur derden Veel voorkomende redenen voor externe inhuur zijn tijdelijke capaciteitsproblemen, bijvoorbeeld bij ziekte of zwangerschapsverlof of bij de uitvoering van projecten. Ook ontbreekt soms specifieke expertise of kennis of is een onafhankelijke blik gewenst. In 2025 is er voor € 406.581 personeel ingehuurd; het merendeel hiervan is ook gebudgetteerd, in de programmabegroting of via een wijzigingsvoorstel. In onderstaande tabel is een specificatie opgenomen.
Rijlabels Lasten 351 Ingeleend personeel 6270 Informatisering & Automatisering 6000 Directie 5600 Materieel, techniek en logistiek 1010 Bevolkingszorg 5130 Operationele voorbereiding 5710 Opleidingen bevelvoerders 6110 Control en audit 6210 HRM 6250 Facilitaire zaken 6290 Samenwerking VRZ-GGD-RUD 3140 Risicobeheersing - Brandveiligheid Eindtotaal
Budget 2025 359.433
Realisatie 2025 406.581
Verschil -47.148
81.000 5.200 70.000 32.600 16.033 0 0 24.000 41.000 29.600 60.000 359.433
77.174 3.733 72.720 26.674 0 3.354 7.714 20.233 48.321 86.103 60.556 406.581
3.826 1.467 -2.720 5.926 16.033 -3.354 -7.714 3.767 -7.321 -56.503 -556 -47.148
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 25
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Visitatie 2025 Periodiek wordt onze organisatie gevisiteerd door een afvaardiging van de visitatiecommissie. In het kort is de uitkomst dat de VRZ met een heel betrokken en kundige groep mensen het onmogelijke mogelijk maakt, zowel in de voorbereiding als in de uitvoering. Vanwege de krappe financiering is de VRZ te kwetsbaar georganiseerd. Niet alleen de kwaliteit van werk leidt onder de dunne organisatie maar vanwege de vele rollen die men inmiddels genoodzaakt is aan te nemen, kan men stellen dat de werkdruk te hoog is en er door bezuinigingen en krappe financiering een groot gemis aan erkenning voor onze bijdrage aan de veiligheid van Zeeland wordt ervaren. 2.2.2 informatievoorziening en informatiebeveiliging Business intelligence Afgelopen jaar is onze business intelligence voorziening verder doorontwikkeld. VRZ streeft er naar data gedreven besluitvorming te stimuleren op alle niveaus. Business intelligence richt zich met name op de bedrijfsprestaties en levert bruikbare inzichten die leiden tot betere en snellere beslissingen. Het afgelopen jaar is steeds meer data samengebracht in ons datawarehouse. Hierdoor kunnen we snel en efficiënt onze bedrijfsprestaties in beeld brengen. Denk hierbij aan financiële analyses, operationele prestaties, strategische personeelsplanning en trendanalyses.
Business Intelligence ondersteunt zowel de primaire, ondersteunende als besturende processen van de regio en draagt hierbij maximaal bij aan het realiseren van een Informatiegestuurde organisatie. Toetreding vitale infrastructuur en business continuïteit VRZ is door het ministerie van Veiligheid en Justitie aangewezen als vitale infrastructuur. In het afgelopen jaar zijn de eerste stappen gezet om de weerbaarheid van de organisatie te vergroten. Daarbij zijn de kritieke processen en bijbehorende kwetsbaarheden in kaart gebracht. Ook is een start gemaakt met de uitwerking van verschillende uitvalscenario’s. Op basis van deze inzichten worden, in samenwerking met een externe partner, de benodigde continuïteits- en herstelmaatregelen verder geconcretiseerd. Informatieveiligheid Het afgelopen jaar is geïnvesteerd in het verbeteren van onze informatiebeveiliging. We hebben technische en organisatorische beheersmaatregelen getroffen zoals de implementatie van mobile device management (MDM), conditional acces en het verbeteren van restore en back-up faciliteiten. Ter versterking van de organisatiebrede bewustwording is een bijeenkomst over informatiebeveiliging georganiseerd. Tijdens deze sessie zijn onder meer de uitkomsten van een gerichte phishingmailcampagne besproken. Uit drie beveiligingsonderzoeken blijkt dat VRZ haar technische beveiliging voldoende op orde heeft.
In vergelijking met andere veiligheidsregio’s scoort de organisatie voldoende tot goed op basis van een onafhankelijke beoordeling op de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO). Verbeteren van datakwaliteit en gegevensbeheer VRZ heeft het afgelopen jaar extra geïnvesteerd in de datakwaliteit en gegevensbeheer. Dit omvat het implementeren van robuuste processen voor gegevensverzameling, validatie en opslag om te zorgen voor betrouwbare en nauwkeurige informatie. Het ontwikkelen van een gedegen gegevensbeheerstrategie en het investeren in geschikte technologieën en vaardigheden zijn hierbij essentieel. De komende jaren zal ook de vraag naar specifieke informatietoepassingen verder toenemen. Op basis van landelijke referentiearchitectuur zal daarom verder worden toegewerkt naar een betrouwbare basisvoorziening. 2.2.3 Huisvesting en duurzaamheid Ontwikkeling meerjaren onderhoudsplanning Afgelopen jaar is een inventarisatie uitgevoerd die dient als basis voor de meerjarenonderhoudsplanning. De resultaten zijn vastgelegd in een nieuw geïmplementeerd softwaresysteem. In 2026 wordt een voorstel opgesteld voor het instellen van een passende onderhoudsvoorziening voor de komende jaren. VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 26
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Nieuwbouw brandweerposten In april 2025 is de nieuwbouw van brandweerpost Goese Poort opgeleverd. Naar verwachting zullen begin 2026 zowel Kloosterzande als Zierikzee/Kerkwerve beschikken over nieuwe huisvesting, waarbij voor Zierikzee en Kerkwerve eind 2026 één gezamenlijk onderkomen wordt gerealiseerd. De aanbouw van de post aan de Zuidlandstraat kent een onverwachte vertraging, maar zal naar verwachting begin 2026 worden opgeleverd. Ook de brandweerpost Cadzand zal begin 2026 voor een groot deel zijn gerenoveerd. Daarnaast is gestart met de voorbereidingen voor nieuwbouw van diverse andere posten, waaronder Kortgene, Kamperland, Vogelwaarde, Oostkapelle en Sas van Gent. 2.2.4 Samenwerking GGD Op basis van het rapport Samen Sterker & Beter is in de algemeen bestuursvergaderingen van april 2025 en juli 2025 van beide organisaties besloten tot en opdracht gegeven voor: a. het samenvoegen van de bedrijfsvoeringstaken van GGD en VRZ en dit uit te werken in o.a. een inrichtingsplan en implementatieplan én; b. Het opstellen van een ontwerp-gemeenschappelijke regeling VRZ en GGD voor de gehele organisaties van GGD en VRZ en het voorbereiden en starten van de wijzigingsprocedure en het uitwerken van de onderliggende documenten van governance én; c. Het uitwerken van een voorlopig ontwerp en een definitief ontwerp voor nieuwbouw ten behoeve van gezamenlijke huisvesting in Goes-West.
Voor deze opdrachten zijn twee kredieten beschikbaar gesteld, één voor de onderdelen bedrijfsvoering en governance en één voor het onderdeel huisvesting. Het eerste krediet is gelijkelijk verdeeld over GGD en VR Zeeland, voor het huisvestingskrediet voert VR Zeeland de administratie. De uitvoering van deze projecten is gestart in de zomer 2025 met een gezamenlijke startbijeenkomst waarbij het ontwerp van de GR GGD en VR Zeeland centraal stond. Onder externe begeleiding is de ontwerp GR in november 2025 voorgelegd aan beide AB’en en is deze na goedkeuring voorgelegd ter zienswijze aan de gemeenteraden. Voor het project Huisvesting is gestart met het opstellen van een Programma van Eisen, waarin duurzaamheid van het gebouw een nadrukkelijke plek heeft. Voor het samenvoegen van de afdelingen bedrijfsvoering is gestart met het inzichtelijk maken van de daadwerkelijk situatie en wordt toegewerkt naar een voorstel voor de inrichting van deze nieuw te vormen afdeling. 2.2.5 Klachten en datalekken (Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) Binnen VRZ hebben we de naleving van de AVG grotendeels geborgd door het aanstellen van een Functionaris Gegevensbescherming (FG) die toezicht houdt op privacybeleid en -uitvoering. Het werven van een privacy officer is tot op heden nog niet succesvol geweest. Voor de volledige borging van de AVG is een privacy officer een vereiste.
We werken met vastgestelde privacy- en informatiebeveiligingsbeleid, inclusief protocollen voor datalekken en rechten van betrokkenen. Verwerkingen van persoonsgegevens zijn opgenomen in een actueel verwerkingsregister en waar nodig voeren we DPIA’s uit. Medewerkers worden periodiek getraind en bewust gemaakt van privacy- en informatiebeveiligingsverplichtingen. In 2025 zijn geen klachten ontvangen die moesten worden afgehandeld via de formele procedure, zoals omschreven in de klachtenregeling. In 2025 is geen aanleiding geweest om melding te doen van een datalek bij de landelijke Autoriteit Persoonsgegevens. 2.2.6 Wet open overheid De Wet openbaarheid van bestuur (Wob) is op 1 mei 2022 komen te vervallen door de gedeeltelijke inwerkingtreding van de Wet open overheid (Woo). De Woo dient 2 doelen: − bevorderen van een transparante overheid; − op orde brengen van de informatiehuishouding. VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 27
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Voor de implementatie van de Woo is een projectgroep opgericht, met als doel ervoor te zorgen dat we gaan voldoen aan het basisniveau van de Woo. De inwerkingtreding van de Woo vindt plaats in fases. Over enkele jaren zal de Woo zodoende in zijn totaliteit van kracht worden. De projectgroep volgt zoveel mogelijk de adviezen van de VNG en zal onder meer aan de slag gaan met een communicatiestrategie. Ook wordt aandacht besteed aan een goede informatiehuishouding, documentaire informatievoorziening, relevante informatie en automatiseringsaspecten en de inrichting van een vraagbaakfunctie voor burgers. De Woo is ten dele identiek aan de Wob, maar de Woo kent ook een aantal nieuwe elementen. Het opvallendste aspect is de toekomstige verplichte actieve digitale openbaarmaking van Woo-documenten, zodat iedere burger deze documenten gemakkelijk 24/7 kan vinden en raadplegen. In de toekomst moet dat gaan plaatsvinden via de nieuwe landelijke Woo-index. Voorlopig kiest VRZ er voor om de Woo-documenten op de VRZ-website te plaatsen. Daarnaast worden deze documenten ook extern elektronisch gepubliceerd, via een overeenkomst met Daadkracht te Nijmegen. 2.2.7 Rechtmatigheid Vanaf 2023 is het Dagelijks Bestuur (DB) wettelijk verplicht een rechtmatigheidsverantwoording af te geven in de jaarrekening. Voorheen beoordeelde de accountant de financiële rechtmatigheid.
Rechtmatig handelen is handelen conform wet- en regelgeving. Om het DB in staat te stellen de verantwoording af te geven zijn vanaf het begin van 2023 extra maatregelen genomen op het gebied van interne beheersing en met name inrichting en toetsing hiervan. In 2025 is de financiële verordening geactualiseerd. In de financiële verordening VRZ 2025 heeft het AB de verantwoordingsgrens voor de financiële rechtmatigheidstoetsing vastgesteld op 2% van het lastentotaal, exclusief toevoegingen aan de reserves. Het gaat hierbij om afwijkingen in de vorm van posten die niet rechtmatig tot stand zijn gekomen en posten waarbij voor de organisatie onduidelijkheid bestaat over de rechtmatigheid. Fouten en onduidelijkheden worden hierbij bij elkaar opgeteld. De rapporteringsgrens is op dezelfde percentages vastgesteld als de verantwoordingsgrens. De rapporteringsgrens bepaalt boven welk bedrag de geconstateerde afwijkingen (fouten of onduidelijkheden) in de jaarrekening nader moeten worden toegelicht, evenals de maatregelen om afwijkingen in de toekomst te voorkomen. Op basis van het in 2025 gerealiseerde lastentotaal exclusief dotaties aan de reserves bedraagt de verantwoordingsgrens voor afwijkingen € 945.949.
Het totaal van de geconstateerde afwijkingen in de over 2025 uitgevoerde (verbijzonderde) interne controles blijft ruimschoots onder de vastgestelde verantwoordings- en rapporteringsgrens. De belangrijkste geconstateerde afwijkingen met betrekking tot de financiële rechtmatigheid en de genomen maatregelen ter verbetering betreffen: Proces
Afwijking
Criterium
Aanbestedingen
Afwijking EU-richtlijnen voor overheidsopdrachten c.q. onjuiste aanbestedingsprocedure toegepast
Voorwaarden
Aantal afwijkingen 2
Bedrag in €
Verbetermaatregel
€ 165.193
Voor de betreffende dienst en levering worden in 2026 nieuwe en juiste aanstedings-procedures gestart in lijn met de hiervoor geldende EUrichtlijnen.
Voorwaardencriterium De afwijkingen met betrekking tot het voorwaardencriterium van het proces van aanbesteden betreffen de in de jaarrekening 2025 opgenomen uitgaven van het contract, waarvan de totale (meerjarige) contractwaarde hoger is dan het drempelbedrag van € 221.000 excl. BTW voor het Europees aanbesteden van leveringen en diensten. Hierbij opgemerkt dat 1 van de 2 fouten bij de interne controle 2024 al is geconstateerd. Deze fout is ook als afwijking benoemd in de rechtmatigheids-verantwoording bij de jaarrekening 2024 en wordt opgeheven na afloop van het contract eind 2027. Voor het boekjaar 2025 betreffen de doorlopende kosten hiervan € 108.703. De tweede VOOR WAARMERKINGSgeconstateerde overschrijding van de EU-aanbestedingsgrens was bij de betreffende aanbesteding in 2021 DOELEINDEN 28
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
redelijkerwijs niet te voorzien vanwege uitzonderlijke marktomstandigheden en sterke prijsstijgingen. In 2024 werd duidelijk dat de grens structureel werd overschreden en had heraanbesteding plaats moeten vinden. Omdat dit niet is gebeurd, zijn de uitgaven in 2025 als onrechtmatig aangemerkt. Dit betreft een bedrag van € 56.490. Misbruik en Oneigenlijk gebruik criterium Er zijn geen afwijkingen op het M&O criterium in 2025 geconstateerd. Begrotingscriterium Alle afwijkingen van de begroting over het boekjaar 2025 betreffen bestaand beleid en zijn bij de betreffende programma's nader toegelicht. De overige afwijkingen op de investeringsbudgetten worden met de jaarrekening afgerond of doorgeschoven naar het boekjaar 2026. Voor een overzicht van welke investeringsbudgetten worden afgerond en welke worden doorgeschoven wordt verwezen naar bijlage 1. Verder zijn er voor diverse processen aanbevelingen gedaan ter verbetering en actualisatie van werkprocesbeschrijvingen om de kans op toekomstige afwijkingen met betrekking tot de financiële rechtmatigheid te blijven minimaliseren.
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 29
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
2.3 Financiering De financieringsparagraaf is samen met het treasurystatuut voorgeschreven in de Wet Financiering Decentrale Overheden (Wet Fido). In de Wet Fido zijn kaders opgenomen ter beperking van het renterisico op de netto vlottende schuld en het renterisico op de vaste schuld (renterisiconorm). In de Regeling uitzettingen en derivaten decentrale overheden (Ruddo) zijn kaders opgenomen ter beperking van de risico’s bij het hanteren van financiële derivaten en het uitzetten van overtollige middelen. Renterisico Het renterisico wordt direct gerelateerd aan het budgettaire risico. De renterisiconorm heeft als doel om het renterisico bij herfinanciering te beheersen. De renterisiconorm is vastgelegd in de Uitvoeringregeling financiering decentrale overheden (Ufdo) en houdt in dat de jaarlijks verplichte aflossing en de renteherzieningen niet meer mogen bedragen dan 20% van het begrotingstotaal. Berekening renterisiconorm
2025
Begrotingstotaal
€ 45.897.721
Percentage regeling
20%
Renterisiconorm
€ 9.179.544 2025
Renterisiconorm vaste schuld
Budget
Renteherziening op vaste schuld o/g
-
Aflossingen
€ 1.833.803,92
Renterisico
€ 1.833.803,92
Renterisiconorm
€ 9.179.544
Ruimte onder renterisiconorm
€ 7.345.740
Overschrijding renterisiconorm
€-
In 2025 hebben we de renterisiconorm niet overschreden.
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 30
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is vastgelegd in de Uitvoeringregeling financiering decentrale overheden (Ufdo) en bedraagt voor gemeenschappelijke regelingen 8,2% van het begrotingstotaal. Onze limiet voor de netto vlottende schuld bedraagt circa € 3.764.000. Kasgeldlimiet per kwartaal 2025 (x € 1.000)
1)
2)
3)
4)
Omvang begroting per 1 januari 2025 Toegestane kasgeldlimiet - in procenten - in bedrag Omvang vlottende korte schuld - opgenomen gelden korter dan 1 jaar - schuld in rekening-courant - gestorte gelden door derden korter dan 1 jaar - overige geldleningen niet zijnde vaste schuld
1e kwartaal 45.898
2e kwartaal 45.898
3e kwartaal 45.898
4e kwartaal 45.898
8,20% 3.764
8,20% 3.764
8,20% 3.764
8,20% 3.764
0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 3.764 3.764
0 3.764 3.764
0 3.764 3.764
0 3.764 3.764
Vlottende middelen - contante gelden in kas - tegoeden in rekening-courant - overige uitstaande gelden korter dan 1 jaar Toets kasgeldlimiet Totaal netto vlottende schuld (2-3) Toegestane kasgeldlimiet (1) Ruimte (+)/overschrijding (-); (1-4)
In 2025 hebben we de kasgeldlimiet niet overschreden. Uitzettingen In de Ruddo is vastgelegd dat openbare lichamen alleen overtollige middelen, voor een periode langer dan drie maanden, mogen uitzetten bij financiële ondernemingen die zijn gevestigd in een EU-lidstaat en die ten minste beschikken over een AA-rating, afgegeven door ten minste twee ratingbureaus. In 2025 zijn geen uitzettingen van gelden geweest bij banken. Het positieve saldo op de bank wordt dagelijks afgeroomd door het Ministerie van Financiën in het kader van het Schatkistbankieren.
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 31
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
2.4 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Risicomanagement is een onderdeel van goed bestuur (Good Governance) en een belangrijk middel om de continuïteit van de organisatie te waarborgen. In de vergadering van het Algemeen Bestuur van 12 december 2024 is de ‘Notitie Risicomanagement en weerstandsvermogen’ vastgesteld. In deze notitie worden de termen risico’s, weerstandscapaciteit en weerstandsvermogen als volgt gedefinieerd: • •
Het weerstandsvermogen geeft aan in welke mate VRZ in staat is om omvangrijke tegenvallers op te vangen, zonder dat het beleid aanzienlijk moet worden aangepast. Risico’s moeten in dit verband worden gezien als reële, maar niet altijd te meten, bedreigingen die, ook nadat alles in het werk gesteld is om het optreden ervan te voorkomen, of de gevolgen ervan te verminderen, kunnen leiden tot uitgaven die niet begroot zijn.
Naast de interne behoefte om risico’s in beeld te hebben en te beheersen is er ook vanuit het Rijk wetgeving opgelegd omtrent risico’s. In het Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten (BBV) wordt in artikelen 9 en 26 gesteld dat in ieder geval in de begroting en de jaarrekening een paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing wordt opgenomen. In deze paragraaf worden ten minste opgenomen: • een inventarisatie van de weerstandscapaciteit; • een inventarisatie van de risico's; • het beleid omtrent de weerstandscapaciteit en de risico's. Beschikbare weerstandscapaciteit De beschikbare weerstandscapaciteit is in artikel 11 BBV omschreven als “de middelen en mogelijkheden waarover een organisatie beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken”. Volgens de ‘Notitie weerstandsvermogen en risicomanagement’ wordt de beschikbare weerstandscapaciteit bepaald aan de hand van de post onvoorzien, de algemene reserve en het onbestemde deel van de bestemmingsreserves. Voor de beoordeling van een dergelijke ratio kan gebruik worden gemaakt van de onderstaande waarderingstabel, welke door het Nederlands Adviesbureau voor Risicomanagement in samenwerking met de Universiteit van Twente is samengesteld.
A B C D E F
Waardering weerstandcapaciteit Waarderingscijfer Betekenis x≥ 2,0 Uitstekend 1,4 ≤ x < 2,0 Ruim Voldoende 1,0 ≤ x < 1,4 Voldoende 0,8 ≤ x < 1,0 Matig 0,6 ≤ x < 0,8 x < 0,6
Onvoldoende Ruim onvoldoende
Benodigde weerstandscapaciteit Om het weerstandsvermogen te kunnen beoordelen moet de beschikbare weerstandscapaciteit afgezet worden tegen de benodigde weerstandscapaciteit. De risico’s die VRZ loopt zijn bepalend voor de hoogte van de benodigde weerstandscapaciteit. Om de hoogte van de benodigde weerstandscapaciteit te bepalen is het noodzakelijk de risico’s te voorzien van een kwantificering van zowel kans als financiële gevolgen. Door de maximale gevolgen van de individuele risico’s bij elkaar op te tellen ontstaat een te negatief oordeel over het weerstandsvermogen. Het is immers vrijwel zeker dat niet alle risico’s zich tegelijkertijd voor zullen doen. Daarnaast zal niet ieder risico zich daadwerkelijk in de maximale omvang voordoen. Een aantal risico’s is qua omvang en waarschijnlijkheid niet in te schatten. Voor de kans dat een risico optreedt, wordt gewerkt met kans-klassen van 10% tot 95%. VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 32
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Kwantiteit 10 %
Referentiebeelden 0 of 1 keer per 10 jaar
Kansklasse 1
30 %
1 keer per 5 – 10 jaar
2
50 %
1 keer per 2 – 5 jaar
3
70 %
1 keer per 1 – 2 jaar
4
90 %
1 keer per jaar of meer
5
Toelichting kansklasse Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het onwaarschijnlijk is dat deze zich in de komende jaren voordoen. Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het niet waarschijnlijk is dat deze zich in het komende jaar voordoen. Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s die zich in het komende jaar wel maar ook niet voor kunnen doen. Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het waarschijnlijk is dat deze zich in het komende jaar zullen voordoen. Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het zeer waarschijnlijk is dat deze zich in het komende jaar gaan voordoen.
Daar waar mogelijk wordt bij een risico de financiële impact berekend op basis van onderstaande klassen: Klasse 1 2 3 4 5
Minimaal €0 €0 € 25.000 € 100.000 € 250.000
Maximaal €0 € 25.000 € 100.000 € 250.000 oneindig
De klassen van kans en gevolg worden vermenigvuldigd volgens onderstaande formule: Risicoscore = inschaling klasse ‘Kans’ x inschaling klasse ‘Financieel gevolg’ In de begroting 2025 zijn de tien belangrijkste risico’s geïnventariseerd met een benodigde weerstandscapaciteit van € 2.335.500. Bij het opstellen van de jaarrekening is gekeken welke geïnventariseerde risico’s ook daadwerkelijk zijn opgetreden in 2025 en wat de financiële impact is geweest. In onderstaande tabel zijn de risico’s weergegeven die daadwerkelijk zijn opgetreden in 2025 met een financiële impact hoger dan € 25.000. Tevens is beschreven hoe VRZ de financiële impact heeft opgevangen.
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 33
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Kans op optreden in 2025 70%
Geschatte impact 2025 (€) 300.000
Benodigde weerstandscap. 2025 (€) 210.000
90%
275.000
247.500
Prijsstijgingen door inflatie: In de begroting 2024 en 2025 is 90% uitgegaan van een prijsstijging van respectievelijk 5,9% en 2,4% (VZG-norm). De werkelijke prijsstijging in 2024 en 2025 kan hiervan afwijken. Een nadelig verschil nacalculatorisch van 1,5% is meegenomen als risico.
220.000
200.000
Risico Toetreding tot de vitale infrastructuur: Het ministerie van J&V heeft een voorgenomen besluit genomen om de Veiligheidsregio onderdeel te maken van de vitale infrastructuur. Met de toetreding tot de vitale infrastructuur is het organiseren van 24/7 monitoring (Security Operations Centre, SOC) en incidentrespons (Cyber Emergency Response Team, CERT) om de continuïteit van incidentbestrijding en crisisbeheersing te kunnen waarborgen noodzakelijk. Landelijk wordt vanuit het NIPV een sectorale SOC/CERT vormgegeven waarbij de regio’s naar verwachting vanaf 2025 kunnen aansluiten. De jaarlijkse kosten per regio worden geschat op circa € 300.000. Over de dekking vindt nog landelijk overleg plaats. Loonstijging door nieuwe CAO: In de begroting 2025 is uitgegaan van een loonkostenstijging van 4,9%. De werkelijke loonkostenstijging vanaf 1 mei 2024 of een wijziging in de pensioenpremies kan hiervan afwijken. Een nadelig verschil nacalculatorisch van 1% is meegenomen als risico.
Risico opgetreden? Ja, op 10 juli 2025 is VRZ vanuit het Ministerie van J&V per brief geïnformeerd dat VRZ met ingang van dat moment aangemerkt wordt als vitale aanbieder.
Ja, begin 2026 zijn de partijen tot een nieuw akkoord gekomen waarbij de werknemers van VRZ met terugwerkende kracht vanaf 1 augustus 2025 nog een nabetaling gaan ontvangen.
Werkelijke Impact (€) Afgedekt in 2025? € 0. In 2025 N.v.t hebben binnen VRZ nog geen activiteiten plaats gevonden op dit thema die financiële impact hebben waar geen dekking voor beschikbaar is.
€ 491.027
Ja, verwerkt in de exploitatie en als nog te betalen post opgenomen op de balans 2025. De CAO ontwikkeling leidt in 2025 niet tot een negatief exploitatieresultaat. Ja, prijsstijgingen zijn opgevangen door incidentele meevallers en tussentijds verwerkt in begrotingswijzigingen.
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 34
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Personele ontwikkelingen meldkamer: De ontwikkelingen op 90% de meldkamer met betrekking tot het hoge ziekteverzuim , de structureel benodigde formatie en de mogelijke beperking voor de inzetbaarheid voor 55+ medewerkers in de nachtdiensten, maken dat er mogelijk een uitbreiding van de het structurele budget nodig is. Voor wat betreft het aandeel van de VRZ in de meerkosten geldt een percentage van 26%.
120.000
108.000
Nee, de realisatie van de kosten meldkamer blijven in 2025 binnen de gealloceerde begroting.
Kans op Geschatte Benodigde optreden in impact weerstandscap. Risico 2025 2025 (€) 2025 (€) Risico opgetreden? Onderhoud brandweerkazernes: Onze gebouwen zijn 70% 200.000 140.000 Nee, in 2025 is het verouderd en zorgen voor ons als gebruiker voor veel onderzoek afgerond. In onderhoudskosten. Daarnaast voldoen ze niet aan een veilige 2026 zal aan het bestuur en schone werkomgeving conform arbo-eisen. Om een beter in een plan van aanpak beeld te krijgen laten we onderzoek uitvoeren. Hierna bepalen inclusief financiële we met het bestuur het ambitieniveau van het onderhoud. consequenties worden Daarna wordt duidelijk wat dit betekent voor de besproken. De reguliere onderhoudskosten. onderhoudskosten voor de kazernes zijn verwerkt in de exploitatie. Aanval op ICT infrastructuur: Ransomware of andere externe 30% 1.000.000 300.000 Nee, er hebben zich geen aanval op ICT infrastructuur met financiële schade tot gevolg. aanvallen van dusdanige omvang voorgedaan waar financiële schade uit is ontstaan. Prijsstijging op investeringen: Het meerjarig investeringsplan is 70% 250.000 175.000 Nee, door het moeten opgesteld in prijzen 2025. De investeringsbegroting is in 2024 uitstellen/vertragen van bijgesteld met 20% en in 2025 met 2%.
Door extra investeringen zijn de prijsstijgingen is het mogelijk dat de geraamde kapitaallasten lager investeringsbudgetten niet voldoende zullen blijken te zijn. uitgevallen van vooraf Voor sommige vervangingsinvesteringen lijkt 35% meer reëel. begroot. De toekomstige kapitaallasten kunnen hierdoor verder oplopen dan nu berekend.
Werkelijke Impact (€) Afgedekt in 2025?
Daar waar nodig zijn in de tussentijdse begrotingswijzigingen investeringsbudgetten bijgesteld op basis van afgeronde gunningen.
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 35
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Extra opleidingen in verband met hogere uitstroom 70% vrijwilligers: Het vergroten van de beschikbaarheid van vrijwilligers vormt een belangrijk aandachtspunt de komende jaren. Het risico op uitstroom van brandweervrijwilligers mede als gevolg van vergrijzing, groter dan de instroom, brengt extra kosten voor wervingscampagnes en opleidingen mee om de posten op sterkte te houden. Impact is gebaseerd op de inkoop van een extra opleiding Manschap A voor 12 personen ( € 250.000). In de praktijk kunnen dit ook individuele (dag)opleidingen zijn. Vanaf de begroting 2024 zijn al extra leergangen opgenomen. Hoge onderhoudskosten materieel: Het onderhoudsbudget 70% staat onder druk; dit hangt o.a. samen met de ouderdom van de activa. Het investeringsplan voorziet in de vervanging van veel activa, waardoor de onderhoudskosten mogelijk kunnen dalen. Vervanging van een groot aantal tankautospuiten staat gepland vanaf 2026. De vraag is echter of een daling ook daadwerkelijk gaat plaatsvinden. Naast de ouderdom zijn de complexiteit van materieel (complexe voertuigelektronica) en de prijsontwikkeling van onderdelen en arbeid van invloed op de onderhoudskosten. Schadeclaims PFAS: Risico op juridische procedures en 90% schadeclaims als gevolg van het gebruik van PFAS houdend blusschuim in het verleden.
Als gevolg van het gebruik van PFAS houdend blusschuim kan VRZ aansprakelijk gesteld worden voor mogelijke hieruit voortvloeiende schade.
250.000
175.000
Nee, er zijn geen extra leergangen ingekocht of opgestart.
400.000
280.000
Ja, ondanks tussentijdse begrotingswijziging is het budget overschreden
555.556
500.000
In 2025 heeft VRZ geen betalingen moeten doen voor eventuele schadeclaims als gevolg van gebruik PFAS houdend blusschuim.
3.570.556
2.335.500
€ 808.576
Verwerkt in de exploitatie binnen programma brandweer. Deze overschrijding is voor € 613.000 afgedekt middels tussentijdse begrotingswijziging.
1.299.603
Totaal
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 36
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Het bovenstaande overzicht toont dat de financiële impact van de opgetreden risico’s € 1.299.603 bedraagt. Daarvan heeft VRZ € 195.576 niet kunnen opvangen binnen de begroting. Het restant is opgevangen middels compensatie BDUR, compensatie VZG, incidentele meevallers of onderbestedingen binnen programma’s. Beoordeling weerstandsvermogen Onze algemene reserve heeft eind 2025 een saldo van € 900.343. De jaarrekening 2025 laat een positief resultaat zien van € 118.642. Onze bestemmingsreserves (exclusief afschrijvingsreserves) laten begin 2026 een saldo zien van € 424.253. Naar verwachting worden de bestemmingsreserves in 2026 en 2027 besteed. In de notitie ‘Risicomanagement en weerstandsvermogen’ is een maximum bepaald aan het aan te houden weerstandsvermogen. In het rapport ‘afspraken over samenwerken met gemeenschappelijke regelingen in Zeeland’ (VZG, januari 2025) is in paragraaf 3.5 opgenomen dat het aanhouden van een reserve is toegestaan tot een norm van 5% van alle baten van VRZ. Dat betekent voor 2025 een maximale reserve van 5% van € 47.173.187 = € 2.358.659. Het bestuur wordt voorgesteld om het positief resultaat 2025 van € 118.642 toe te voegen aan de algemene reserve.
De beschikbare weerstandscapaciteit bedraagt daarmee begin 2026 naar verwachting: • Algemene reserve € 306.724 • Resultaat 2024 € 686.516 + • Onttrekking 2025 € 92.897 • Resultaat 2025 € 118.642 + • Bestemmingsreserves € 424.253 • Post onvoorzien € 50.000 + • Totaal € 1.493.238 Voor een verloopoverzicht van de algemene reserve wordt verwezen naar paragraaf 9.2.1. Op basis van de financieel berekende risico’s in de begroting 2026 is de ratio weerstandsvermogen: Beschikbare weerstandscapaciteit = Benodigde weerstandscapaciteit 2026 =
€ 1.493.238 = 0,41 (ruim onvoldoende) € 3.660.616
Op basis van de gehanteerde normeringsystematiek door VRZ wordt het weerstandsvermogen van als “ruim onvoldoende” geclassificeerd. Indien risico’s daadwerkelijk (cumulatief) optreden, kan dit mogelijk leiden tot een negatief resultaat en negatief vermogen. Kengetallen
Jaarrekening 2025 Kengetallen:
Netto schuldquote (NSQ) NSQ gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte Grondexploitatie Belastingcapaciteit
Verloop van de kengetallen 2024 2025 2025 Jaarrekening Begroting Jaarrekening 43,14% 43,14% 5,74% 0,93% Nvt Nvt
60,67% 60,67% 1,68% 0,00% Nvt Nvt
41,05% 41,05% 5,29% 0,44% Nvt Nvt
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 37
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Netto schuldquote
A B C
D E F G H
Gecorrigeerde NSQ (bedragen x € 1.-) Vaste schulden (cf art 46 BBV) Netto vlottende schuld (cf art 48 BBV) Overlopende Passiva (cf art 49 BBV) Financiele vaste activa Verstrekte leningen Financiele activa (cf art 36 lid b,c,d,e, en f) Uitzettingen <1jaar (cf art 39 BBV) Liquide middelen (cf art 40 BBV) Overlopende Activa (cf art 40a BBV) Totale Baten (exclusief mutaties res) (cf art 17 lid C)
2024 Jaarrekening 20.106.510 4.286.876 2.373.447 0 0 0 7.010.502 2.573 593.283 44.417.185
2025 Begroting 22.602.435 4.316.899 198.576 0 0 0 -1.127.507 10.387 525.810 45.672.921
2025 Jaarrekening 18.272.706 4.944.661 3.755.575 0 0 0 6.937.975 5.416 663.086 47.173.187
43,14%
60,67%
41,05%
De netto schuld weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van VRZ ten opzichte van de eigen middelen. De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. Om inzicht te verkrijgen in hoeverre sprake is van doorlenen wordt de netto schuldquote zowel in- als exclusief doorgeleende gelden weergegeven. De netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen is voor VRZ gelijk aan de netto schuldquote (zie bovenstaande tabel). Solvabiliteitsratio
Solvabiliteitsratio (bedragen x € 1.-) A Eigen vermogen (cf art 42 BBV) B Balanstotaal
2024 Jaarrekening 1.717.688 29.948.077 5,74%
2025 Begroting
2025 Jaarrekening
462.783 27.580.693 1,68%
1.593.358 30.106.302 5,29%
De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin VRZ in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Het eigen vermogen van VRZ bestaat uit de reserves (zowel de algemene reserve als de bestemmingsreserves) en het resultaat uit het overzicht van baten en lasten. Structurele exploitatieruimte
A B C D E
Structurele exploitatieruimte (bedragen x € 1.-) Structurele lasten Structurele baten Structurele toevoegingen aan reserves Structurele onttrekkingen aan reserves Saldo van baten excl. mutaties reserves
2024 Jaarrekening 43.604.877 44.018.702 0 0 44.417.185 0,93%
2025 Begroting
2025 Jaarrekening 0 46.024.109 0 46.224.284 0 0 0 9.200 0 47.173.187 0,0% 0,44%
De structurele exploitatieruimte geeft aan of de structurele lasten gedekt worden door structurele baten en de exploitatie hiermee in evenwicht is. Dit wordt beoordeeld door de structurele lasten, inclusief de structurele toevoegingen aan reserves, af te zetten tegen de structurele baten, inclusief de structurele onttrekkingen aan VOOR WAARMERKINGSreserves. Uit onderstaand overzicht blijkt dat er in 2025 sprake is van materieel evenwicht. Tegenover een bedrag DOELEINDEN 38
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
van € 46.024.109 aan structurele lasten staat een bedrag van € 46.224.284 aan structurele baten. De structurele exploitatieruimte bedraagt 0,44%. Voor meer toelichting zie “6. Incidentele lasten en baten”. In de begroting 2025 was het volgende opgenomen “VRZ heeft in de meerjarenraming een verhoging van de gemeentelijke bijdrage voorzien die verband houdt met oplopende kapitaallasten. De structurele exploitatieruimte bedraagt daarom € 0.” 2.5 Verbonden partijen Een verbonden partij is een privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisatie waarin de provincie onderscheidenlijk gemeente een bestuurlijk en een financieel belang heeft (artikel 1b, besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten). We kennen geen verbonden partijen conform deze definitie.
3. Specifieke verantwoordingsinstructies Voor de VRZ zijn in het verslagjaar 2025 geen specifieke verantwoordingsinstructies van toepassing geweest. Om deze reden is hier geen nadere toelichting opgenomen.
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 39
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Jaarrekening 4. Overzicht van baten en lasten Resultaat op hoofdlijnen Het resultaat over 2025 is € 118.642 voordelig. In de 4e begrotingswijziging 2025 werd nog een resultaat van € 0 verwacht. De afwijkingen in 2025 ten opzichte van de begroting 2025 na wijziging zijn als volgt: Overzicht per economische categorie
Rijlabels Lasten 1.1 Salarissen en sociale lasten 2.1 Belastingen 3.5.1 Ingeleend personeel 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.3 Inkomensoverdrachten – gemeenschappelijke regelingen 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden 5.1 Rente 7.2 Mutatie voorzieningen 7.3 Afschrijvingen Baten 3.5.2 Uitgeleend personeel 3.6 Huren 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.1 Inkomensoverdrachten - Rijk 4.3.2 Inkomensoverdrachten – gemeenten 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden 5.1 Rente 4.3.7 Inkomensoverdrachten – Europese Unie Mutatie reserves 7.1 Mutatie reserves Gerealiseerd resultaat
Begroting 2025 45.897.721 27.477.900 161.700 48.800 13.364.543 934.700 469.640 312.900 0 3.127.538 -45.672.921 -19.600 0 -309.200 -9.647.854 -35.420.267 -276.000 0 0 -224.800 -224.800 0
Begroting 2025 na wijz. Jaarrekening 2025 49.035.807 47.297.437 28.424.196 28.528.245 177.500 171.409 359.433 406.581 14.944.133 12.997.022 1.183.554 994.586 520.640 517.769 222.900 235.923 154.600 370.050 3.048.851 3.075.851 -48.485.314 -47.173.187 -287.000 -80.472 -23.834 -23.834 -395.062 -422.372 -10.375.294 -9.837.073 -36.729.751 -35.984.890 -414.173 -641.401 -117.500 -146.758 -142.700 -36.387 -550.493 -242.892 -550.493 -242.892 0 -118.642
Verschil -1.738.370 104.049 -6.091 47.148 -1.947.111 -188.968 -2.871 13.023 215.450 27.000 1.312.127 206.528 0 -27.310 538.221 744.861 -227.228 -29.258 106.313 307.601 307.601 -118.642
Overzicht per economische categorie en per programma
Rijlabels 1 Programma Toekomstbestendige Brandweerzorg Lasten 1.1 Salarissen en sociale lasten 2.1 Belastingen 3.5.1 Ingeleend personeel 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.3 Inkomensoverdrachten – gemeenschappelijke regelingen 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden 5.1 Rente 7.2 Mutatie voorzieningen 7.3 Afschrijvingen Baten 3.5.2 Uitgeleend personeel 3.6 Huren 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.2 Inkomensoverdrachten – gemeenten 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden Mutatie reserves 7.1 Mutatie reserves
Begroting 2025 28.439.254 29.048.254 16.718.200 150.500 0 8.326.224 652.100 139.900 275.800 0 2.785.530 -384.200 0 0 -309.200 0 -75.000 -224.800 -224.800
Begroting 2025 na wijz. Jaarrekening 2025 30.047.546 30.558.358 31.109.939 31.372.007 17.278.858 17.415.043 171.300 169.245 146.033 136.630 9.498.796 9.594.277 865.654 708.803 136.300 127.831 207.500 204.216 102.100 285.564 2.703.398 2.730.398 -636.900 -661.901 -121.100 -14.224 -500 -500 -381.700 -407.908 0 0 -133.600 -239.269 -425.493 -151.748 VOOR WAARMERKINGS-425.493 -151.748
Verschil 510.812 262.068 136.185 -2.055 -9.403 95.481 -156.851 -8.469 -3.284 183.464 27.000 -25.001 106.876 0 -26.208 0 -105.669 273.745 273.745
DOELEINDEN 40
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Rijlabels 2 Programma Voorbereide Crisisorganisatie Lasten 1.1 Salarissen en sociale lasten 3.5.1 Ingeleend personeel 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.3 Inkomensoverdrachten – gemeenschappelijke regelingen 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden 5.1 Rente 7.2 Mutatie voorzieningen 7.3 Afschrijvingen Baten 3.5.2 Uitgeleend personeel 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.1 Inkomensoverdrachten - Rijk 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden 4.3.7 Inkomensoverdrachten – Europese Unie Mutatie reserves 7.1 Mutatie reserves 3 Overhead / bedrijfsvoering Lasten 1.1 Salarissen en sociale lasten 2.1 Belastingen 3.5.1 Ingeleend personeel 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.3 Inkomensoverdrachten – gemeenschappelijke regelingen 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden 5.1 Rente 7.2 Mutatie voorzieningen 7.3 Afschrijvingen Baten 3.5.2 Uitgeleend personeel 3.6 Huren 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.1 Inkomensoverdrachten - Rijk 4.3.2 Inkomensoverdrachten – gemeenten 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden 5.1 Rente 4 Algemene dekkingsmiddelen Lasten 1.1 Salarissen en sociale lasten 3.8 Overige goederen en diensten Baten 4.3.1 Inkomensoverdrachten - Rijk 4.3.2 Inkomensoverdrachten – gemeenten Mutatie reserves 7.1 Mutatie reserves 5 Onvoorzien Lasten 3.8 Overige goederen en diensten Gerealiseerd resultaat
Begroting 2025 6.138.558 6.359.158 3.864.000 32.600 1.993.171 247.600 183.500 6.900 0 31.387 -220.600 -19.600 0 0 -201.000 0 0 0 10.580.309 10.580.309 7.035.700 11.200 16.200 2.995.148 35.000 146.240 30.200 0 310.621 0 0 0 0 0 0 0 0 -45.208.121 -140.000 -140.000 0 -45.068.121 -9.647.854 -35.420.267 0 0 50.000 50.000 50.000 0
Begroting 2025 na wijz. Jaarrekening 2025 5.797.058 5.515.147 6.446.931 5.617.313 4.060.873 4.000.158 32.600 26.674 1.816.997 1.081.210 282.900 251.544 220.100 220.482 6.900 1.173 4.300 13.813 22.261 22.261 -524.873 -11.022 -101.600 -62.059 0 -600 0 418.588 -280.573 -330.564 -142.700 -36.387 -125.000 -91.144 -125.000 -91.144 11.114.370 10.916.250 11.332.866 10.308.116 7.084.465 7.113.044 6.200 2.164 180.800 243.277 3.482.269 2.321.535 35.000 34.239 164.240 169.456 8.500 30.534 48.200 70.673 323.192 323.193 -218.496 608.134 -64.300 -4.189 -23.334 -23.334 -13.362 -13.864 0 122.983 0 744.863 0 -71.567 -117.500 -146.758 -47.105.045 -47.108.397 0 0 0 0 0 0 -47.105.045 -47.108.397 -10.375.294 -10.378.644 -36.729.751 -36.729.753 0 0 0 0 146.071 0 146.071 0 146.071 0 0 -118.642
Verschil -281.911 -829.618 -60.715 -5.926 -735.787 -31.356 382 -5.727 9.513 0 513.851 39.541 -600 418.588 -49.991 106.313 33.856 33.856 -198.120 -1.024.750 28.579 -4.036 62.477 -1.160.734 -761 5.216 22.034 22.473 1 826.630 60.111 0 -502 122.983 744.863 -71.567 -29.258 -3.352 0 0 0 -3.352 -3.350 -2 0 0 -146.071 -146.071 -146.071 -118.642
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 41
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
5. Toelichting per programma 5.1 Programma Toekomstbestendige brandweerzorg
Rijlabels 1 Programma Toekomstbestendige Brandweerzorg Lasten 1.1 Salarissen en sociale lasten 2.1 Belastingen 3.5.1 Ingeleend personeel 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.3 Inkomensoverdrachten – gemeenschappelijke regelingen 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden 5.1 Rente 7.2 Mutatie voorzieningen 7.3 Afschrijvingen Baten 3.5.2 Uitgeleend personeel 3.6 Huren 3.8 Overige goederen en diensten 4.3.2 Inkomensoverdrachten – gemeenten 4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden Mutatie reserves 7.1 Mutatie reserves Gerealiseerd resultaat
Begroting 2025 28.439.254 29.048.254 16.718.200 150.500 0 8.326.224 652.100 139.900 275.800 0 2.785.530 -384.200 0 0 -309.200 0 -75.000 -224.800 -224.800 28.439.254
Begroting 2025 na wijz. Jaarrekening 2025 30.047.546 30.558.358 31.109.939 31.372.007 17.278.858 17.415.043 171.300 169.245 146.033 136.630 9.498.796 9.594.277 865.654 708.803 136.300 127.831 207.500 204.216 102.100 285.564 2.703.398 2.730.398 -636.900 -661.901 -121.100 -14.224 -500 -500 -381.700 -407.908 0 0 -133.600 -239.269 -425.493 -151.748 -425.493 -151.748 30.047.546 30.558.358
Verschil 510.812 262.068 136.185 -2.055 -9.403 95.481 -156.851 -8.469 -3.284 183.464 27.000 -25.001 106.876 0 -26.208 0 -105.669 273.745 273.745 510.812
Toelichting Het resultaat op programma ‘Toekomstbestendige brandweerzorg’ bedraagt € 510.812 Nadelig. Verschillen van meer dan € 25.000 of significante afwijkingen t.o.v. het budget (na wijziging) worden toegelicht. Lasten 1.1 Salarissen en sociale lasten (lasten)
€ 136.185 N
Vrijwilligersvergoedingen incidentbestrijding, opleidingen en oefenen (incidenteel) € 144.000 N De vergoedingen die samenhangen met het realistisch oefenprogramma van de specialismen (denk aan waterongevallenteams, gaspakkenteams, chauffeurs en rope rescue team) binnen de brandweer zijn hoger dan begroot. Per saldo is er sprake van een nadeel van € 144.000. Aan- en verkoop verlofuren (incidenteel, neutraal) € 67.000 V Medewerkers hebben verlofuren aangekocht. Hier tegenover staat een dotatie aan de voorziening verlofsparen. Zie “7.2 Mutaties voorzieningen (lasten)”. Piketkosten en inzetkosten (incidenteel) € 25.000 N Er is sprake van hogere piketkosten en hogere inzetkosten voor piketfunctionarissen omdat er in 2025 relatief veel en grote incidenten hebben plaatsgevonden. Overig (incidenteel) Het betreft een optelsom van meerdere, kleinere voor- en nadelen.
€ 34.185 N
3.8 Overige goederen en diensten (lasten)
€ 95.481 N
Onderhoud brandweermaterieel en -materiaal (incidenteel) € 195.576 N VOOR WAARMERKINGSVoor een toelichting wordt verwezen naar “2.1 Paragraaf onderhoud kapitaalgoederen”. DOELEINDEN 42
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
€ 133.242 V
Realisatie projecten ten laste van de reserves (incidenteel, neutraal) Het betreft de volgende projecten: Verdere professionalisering inkoopfunctie Verdere doorontwikkeling onderhoudssoftware brandweer/MTL Kwaliteitsslag/transitie risicobeheersing Vakbekwaamheid Maritieme Veiligheid
€ 27.970 V € 24.218 V € 23.974 V € 57.080 V
Zie mutatie reserves voor een toelichting. Gasverbruik kazernes (incidenteel/structureel) € 91.343 V Gedurende 2025 zijn door verschillende gemeentes diverse energiebesparende maatregelen genomen om met name het gasverbruik van brandweerkazernes terug te dringen. Ultimo 2025 levert dit per saldo een voordeel op van € 31.343 Uit onderzoek moet blijken of dit ook structurele gevolgen heeft. Daarnaast heeft in 2024 de afrekening van het gasverbruik voor de post Quistenburg plaatsgevonden op basis van schattingen door de energieleverancier. In 2025 is dit recht getrokken met de werkelijke standen voor 2024 en 2025. Dit levert een fors incidenteel voordeel op van € 60.000. Opleidingen manschappen brandweer (incidenteel) € 87.501 V Er zijn middelen beschikbaar om onder andere 6 leergangen met 12 deelnemers tegelijk uit voeren. De looptijd van een leergang is circa 2 jaar. De kosten treden niet elk jaar op volgens een gelijke verdeling. De kosten aan het einde van een leergang zijn hoger. In 2024 was er een piek, in 2025 veel doorloop en in 2026 wordt weer een piek verwacht. Realistisch oefenprogramma manschappen/bevelvoerders brandweer (incidenteel) € 58.461 N Het zwaartepunt van de 2-jaarlijkse cyclus realistisch oefenen ligt in 2025. De totale cyclus 2025/2026 kost circa € 950.000. Voor 2026 is er nog voor € 425.000 aan verplichtingen vastgelegd.
De verhouding is dus circa 55%/45%. Hierdoor is er in 2025 sprake van een incidenteel nadeel t.o.v. begroting. Dienstkleding € 37.763 N Vanwege slijtage en nieuwe instroom is er nog veel kazernekleding aangeschaft. Daarnaast heeft er uitbreiding van het kledingpakket plaatsgevonden voor de logistieke eenheden van Sluiskil en Krabbendijke en CIB Arnemuiden. Het betreft o.a. doorwerkjassen i.v.m. hygiëne en weersomstandigheden. Hierdoor is een nadeel ontstaan ten opzichte van begroting van € 37.763. Bindingsavonden (incidenteel) € 30.320 N De kosten voor de bindingsavonden voor de met vrijwilligers bemande brandweerposten in combinatie met de opening van de post Goes-West zijn in 2025 hoger dan begroot. Schoonmaakkosten (structureel) € 35.050 N Een deel van de kazernes wordt schoongemaakt door de personeelsverenigingen waarvoor zij een vergoeding ontvangen. Vanaf 2025 is er een andere vergoedingsstructuur gehanteerd welke is gegaan van een vast bedrag per jaar naar een prijs per vierkante meter. Hierdoor ontstaat er een nadeel. Beveiliging (incidenteel) € 26.188 N Als gevolg van het moeten vervangen, repareren en uitbreiden van het toegangscontrole- en inbraaksysteem ontstaat er een nadeel van € 26.188. Keuringen vrijwilligers (incidenteel/structureel) € 24.024 N Afhankelijk van de leeftijd verandert de keuringsfrequentie voor vrijwilligers.
Onder de leeftijd van 40 jaar is dit eens in de 4 jaar, tussen de 40 en 50 is dit eens in de 2 jaar en boven de 50 wordt een vrijwilliger ieder jaar gekeurd. VRZ heeft te maken met een steeds ouder wordende populatie aan vrijwilligers. Hierdoor stijgt het aantal keuringen. VOOR WAARMERKINGSDaarnaast ontstaat er door de verschillende keuringsfrequentie een piek in de keuringen. DOELEINDEN 43
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Deze twee redenen leiden tot een hoger keuringsaantal in 2025. Dit zorgt voor een nadeel van € 24.024. Er worden nieuwe prognoses opgesteld, die uiteindelijk tot een beter inzicht moeten leiden. Brandstofkosten (incidenteel) € 21.870 N Ondanks ophoging van het budget gedurende 2025 zijn de brandstofkosten € 21.870 hoger dan begroot. Het structurele budget bedraagt € 357.000 en is te laag vergeleken met de realisatie in 2025 van € 427.170. Er is sprake van hogere brandstofkosten omdat er in 2025 relatief veel en grote incidenten hebben plaatsgevonden. De dieselprijzen zijn nagenoeg gelijk gebleven. € 21.685 V Overig Uit analyse van de realisatie is gebleken dat over de volledige breedte van het programma Toekomstbestendige Brandweerzorg meerdere voordelen ontstaan welke onder de toelichtingsgrens liggen. De optelsom van deze kleine voordelen bedraagt in totaal € 21.685. 4.3.3 Inkomensoverdrachten gemeenschappelijke regelingen (lasten)
€ 156.851 V
Realisatie projecten ten laste van de reserves (incidenteel, neutraal) € 140.503 V Het betreft de eventuele extra bijdrage aan VRMWB voor het Operationeel Centrum Brandweer Zeeland – MiddenWest-Brabant (OCB) voor de meerjarige kwaliteitsslag, die wordt gedekt uit de reserve meldkamer. Verdere besteding wordt vanaf 2026 verwacht. Zie ook “7.1 Mutatie reserves (baten)”. Overig Door later invullen van vacatures ontstaat een voordeel.
€ 16.348 V
7.2 Mutaties voorzieningen (lasten)
€ 183.464 N
Voorziening Verlofsparen (incidenteel) € 184.649 N Medewerkers sparen verlof, bijvoorbeeld om eerder te stoppen met werken dan de pensioengerechtigde leeftijd. In het kader van strategische personeelsplanning zijn er gesprekken gevoerd met medewerkers en teamleiders over de redenen waarom er verlof wordt gespaard. Als gevolg daarvan zijn er meer uren toegevoegd aan de voorziening verlofsparen dan verwacht. Dit levert een incidenteel nadeel op. Voorziening Regeling vervroegd uittreden (RVU) (incidenteel) De afwijking behoeft geen toelichting.
€ 1.185 V
7.3 Afschrijvingen (lasten)
€ 27.000 N
Verkoop voertuigen (incidenteel) € 27.000 N Het betreft het afboeken van restwaarden van voertuigen die eind 2025 nog zijn verkocht. Hier tegenover staan opbrengsten op de economische categorie “3.8 Overige goederen en diensten (baten)”. Baten 3.5.2 Uitgeleend personeel (baten)
€ 106.876 N
Uitgeleend personeel (incidenteel/neutraal) € 106.876 N In verband met hercategoriseren van de realisatie op deze economische categorie ontstaat er een neutraal verschil ten opzichte van de begrote bedragen. Voor “3.5.2 Uitgeleend personeel (baten)” betreft dit een nadeel. 3.8 Overige goederen en diensten (baten)
€ 26.208 V
Verkoop voertuigen (incidenteel) € 13.780 V De verkoop van voertuigen (na vervanging) heeft in 2025 geleid tot € 13.780 aan extra opbrengsten ten opzichte van VOOR WAARMERKINGSde begroting. DOELEINDEN 44
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Risk Factory (incidenteel) € 18.500 V In de loop van 2025 is duidelijk geworden dat de Rabobank, net als in 2024, zou bijdragen aan het organiseren van de Risk Factory en de hoogte van de bijdrage. Deze bijdrage was niet begroot. Overig Het betreft een optelsom van meerdere, kleinere voordelen.
€ 6.072 N
4.3.6 Inkomensoverdrachten – overige overheden (baten)
€ 105.669 V
Uitkeringen UWV (incidenteel/neutraal) € 105.669 V In verband met hercategoriseren van de realisatie op economische categorie “3.5.2 Uitgeleend personeel (baten)” ontstaat er een neutraal verschil ten opzichte van de begrote bedragen. Voor de categorie “4.3.6 Inkomensoverdachten – overige overheden (baten)” betreft het een voordeel. Mutaties reserves 7.1 Mutaties reserves (baten)
€ 273.745 N
De volgende onttrekkingen aan de reserves leiden tot een afwijking ten opzichte van de begroting. De verschillen zijn neutraal voor de exploitatie, tegenover lagere lasten (V) staat een lagere onttrekking aan de reserves (N). De gereserveerde middelen blijven dan in de reserves op de balans. Projecten ten laste van de ‘Algemene reserve’ Verdere professionalisering inkoopfunctie (incidenteel, neutraal) € 27.970 N Bij de resultaatbestemming bij de jaarrekening 2024 is € 40.000 in de algemene reserve gereserveerd voor verdere professionalisering van de inkoopfunctie. Het restant-budget van € 27.970 wordt in 2026 besteed. Verdere doorontwikkeling onderhoudssoftware brandweer/MTL (incidenteel, neutraal) € 24.218 N Bij de resultaatbestemming bij de jaarrekening 2024 is € 45.000 in de algemene reserve gereserveerd voor de verdere doorontwikkeling van de onderhoudssoftware van brandweer/MTL. Het restant-budget van € 24.218 wordt in 2026 besteed. Projecten ten laste van de ‘Reserve Meldkamer’ Meerjarige kwaliteitsslag Meldkamer (incidenteel, neutraal) € 140.503 N Het betreft de eventuele extra bijdrage aan VRMWB voor het Operationeel Centrum Brandweer Zeeland – MiddenWest-Brabant (OCB) voor de meerjarige kwaliteitsslag, die wordt gedekt uit de reserve meldkamer. Verdere besteding vindt plaats in overleg met VRMWB en wordt vanaf 2026 verwacht. Het budget wordt doorgeschoven naar 2026.
Projecten ten laste van de ‘Reserve Uitgestelde activiteiten’ Kwaliteitsslag / transitie risicobeheersing (incidenteel, neutraal) € 23.974 N Ontwikkelingen als de energietransitie, de invoering van de Omgevingswet en de Wet kwaliteitsborging voor het bouwen vragen een heroriëntatie binnen het domein risicobeheersing. We maken de transitie van advisering naar meer voorlichting, controle en toezicht. Er zal in 2026 een haalbaarheidsonderzoek naar structurele voortzetting van de Risk Factory plaatsvinden. Het budget wordt hiervoor doorgeschoven naar 2026.
VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN 45
Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 09-04-2026 ...................
Projecten ten laste van de ‘Reserve Maritieme veiligheid’ Vakbekwaamheid Maritieme Veiligheid € 57.080 N De reserve maritieme veiligheid is bedoeld voor: a. Het herijken van de positie van VRZ binnen het domein Maritieme Veiligheid Zeeland, waarbij onderzoek gedaan wordt naar de ontwikkelingen in de maritieme sector, met name op de Westerschelde en welke rol een Veiligheidsregio hierin heeft. b. Het inhalen van achterstand in opleidingen. c. Het verbeteren van kwaliteit om te voldoen aan (inter)nationale standaarden zowel op het gebied van planvorming als op het gebied van vakbekwaamheid. Voor de onderdelen b en deels c was in 2025 op dit programma € 80.000 extra begroot. Er is in 2025 € 22.920 extra besteed ten opzichte van het reguliere budget. I.v.m. weeromstandigheden is last-minute de oefening op het water met ca. 250 deelnemers en diverse samenwerkingspartners afgelast. Verwachting is dat deze oefening in 2026 alsnog gehouden kan worden. Onderdeel a en deels c vallen onder het programma ‘Voorbereide crisisorganisatie’.