8.6 Jaarrekening GR de Betho 2021
Tekst van het document
de Betho
Jaarstukken GR de Betho 202L
lnhoudsopgave
lnhoudsopgave
A. Voorwoord
B. Jaarverslag
-
Programmaverantwoording - Algemeen
- Programmaresultaat Betho - Overzicht algemene dekkingsmiddelen - Overzicht overhead - Bedrag heffing vennootschapsbelasting - Onvoorzien - Bestemmingsreserve
-
Organisatiestructuur Sociaal verslag Paragrafen
- Paragraaf weerstandsvermogen en risicomanagement - P aragraaf meerjarig investerin gsplan en groot onderhoud - Financieringsparagraaf - P ar agr aaÍ bedrijfsvoerin g
C. Jaarrekening
-
Balans per 31 december De Betho Overzicht baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar - Totaaloverzicht
- Programmarekening Betho - Overheadkosten
-
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Toelichting Balans De Betho Toelichting Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar
Analysebegrotingsafwijkingenen begrotingsrechtmatigheid overzicht incidentele baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar Gebeurtenissen na balansdatum Bijlage taakvelden
D. Overige gegevens
-
Resultaatbestemming Controleverklaring
E. Bijlagen
-
Doelmatigheidgemeentewet Gemeentelijkebijdrage Overzicht netto omzet per gemeente
de Betho Voorwoord
Voorwoord
Algemeen
Financiële resultaten
De Betho voert namens de zes gemeenten op De Bevelanden en Tholen de Wet Sociale Werkvoorziening uit en doet dit op een zo efficiënt mogelijke wijze. Hierbij is als "mission statement" genomen het op een bedrijfsmatige manier realiseren van een passende arbeidsplaats, bijvoorkeur in een zo regulier mogelijke omgeving, voor zoveel mogelijk personen uit de regio, die hiervoor zijn geïndiceerd (Wsw of Beschut Werk). Tevens verzorgt De Betho reintegratietrajecten voor mensen die aangewezen zijn op de Participatiewet en diverse andere regelingen.
ln 2021 is zoals de laatste jaren gebruikelijk een zeer positief resultaat op de bedrijfsvoering gerealiseerd. Dit resultaat zal worden uitgekeerd aan de in de gemeenschappelijke regeling De Betho deelnemende gemeenten. Totaal zal inclusief de bonus voor afname van werkzaamheden € 2.000.000 aan de deelnemende gemeenten worden uitgekeerd. De aljaren bestaande gemeentelijke bijdrage voor De Betho is met ingang van 2021 afgeschaft. De Betho is er in geslaagd om op structurele basis positieve resultaten te realiseren. Bij ongewijzigd beleid van de Rijksoverheid en de deelnemende gemeenten zal het resultaat structureel positief blijven.
Organisatie De Betho heeft de organisatie aangepast vanwege de bezuinigingen en de inkrimping van het personeelsbestand sinds de komst van de
Tot slot
Participatiewet. Met name staffuncties zijn tot het minimale teruggebracht. Kenmerkend voor De Betho is dat het is getransformeerd tot een uitvoeringsorganisatie die bedrijfsmatig en resultaatgericht werkt. De Betho is hierdoor in staat gebleken de bezuinigingen en de gevolgen van het krimpende personeelsbestand op te vangen en de financiën op orde te houden.
De Betho is en blijft een belangrijke voorziening in de Bevelanden en Tholen voor het bieden van werkgelegenheid en het verzorgen van re-integratie trajecten voor ultimo 2021 ongeveer 430 Sw medewerkers, bijna 70 medewerkers in Beschut Werken Daarnaast worden er jaarlijks gemiddeld ongeveer 100 re-integratie kandidaten begeleid De Betho is flnancieel en organisatorisch gezond en het toekomstperspectief is goed.
De re-integratie activiteiten van De Betho zijn ondergebracht in een apart onderdeel, Betho Training en Ontwikkeling (BT0) dat apart wordt begroot en gefinancierd. Doelstelling is door het ontwikkelen van algemene werknemersvaardigheden mensen weer arbeidsfit te maken. De afdeling BTO heeft in 2021 relatief weinig kandidaten in traject gehad. Desondanks zijn circa 35 mensen mede hierdoor aan een reguliere baan geholpen in2021.
Namens het algemeen bestuur, A.B. van der Reest, voorzitter.
Het aantal medewerkers bij De Betho in het kader van het zogenaamde Beschut Werken neemt nog steeds vrij geleidelijk aan toe, Eind 2021 waren er ca. 70 medewerkers via deze regeling aan het werk bij De Betho.
Namens het managementteam, C.A.A. Roovers, directeur.
de Betho J aarverslag
www.debetho.nl
Programmaverantwoording (in euro x 1.000)
Algemeen De jaarstukken van De Betho hebben betrekking op één programma: Het bieden van werkgelegenheid aan mensen met een
handicap onder aangepaste omstandigheden. Dit betreft zowel de uitvoering van de Wsw voor de deelnemende gemeenten als ook het in opdracht van de deelnemende gemeenten uitvoeren van andere vormen van gesubsidieerde arbeid en onderdelen van reÏntegratie-activiteiten voor mensen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt, niet zijnde de Wsw doelgroep. ln dit overzicht is de gemeentelijke terugstorting in het programmaresultaat Betho meegenomen. ln de begroting 2021is een bedrag opgenomen van € 514.000 De realisatie in 2021 bedraagt
€
1.762.000 . De uitvoering van dit programma dient te worden gerealiseerd met minimaal een nihil resultaat.
De Betho heeít in 2021 aan gemiddeld 445 personen met een Wsw-indicatie en/of indicatie Beschut Werken werk geboden. Via Beschut Werken zijnin 2021daarnaast gemiddeld nog eens 59 personen werkzaam (geweest) bij De Betho Ook hebben ca. 100 mensen een (korter of langer durend) traject gevolgd, waarvan er ca. 36 zijn uitgestroomd naar regulier werk. De Betho heeft dit gerealiseerd met de beschikbare middelen en zelfs nog een aanzienlijk saldo overgehouden, dat aan de deelnemende gemeenten wordt uitgekeerd. Realisatie 2021
Begroting 2021
Baten Lasten Saldo 19.253 18.574 679 02-2 000
Ven nootschapsbelastin g
Baten Lasten Saldo 19,87't 19.320 551 01-1 000
Resultaat voor overhead
I o 871
19.321
550
9.253
18.576
677
0
1.127
-1.127
0
1.252
-1.252
0
0
0
0
0
Programmaresultaat Betho Dekkingsmiddelen
Overheadkosten 0nvoorzien Resultaat voor bestemmingsreserve
19.871 20.448 -577
Bestemmingsreserve Gerealiseerd resultaat
2c./.48 2c,448
577
0
577 0
0
19.253
575
19.828 -575 0 575
19.828 19.828
Programmaresultaat Betho Een gelijkgebleven netto omzet t.o,v. 2020 met tegelijkertijd een kostenvermindering resulteren in een hoger resultaat.
Door het wegvallen van de gemeentelijke bijdrage is op het eerste gezicht sprake van een lager netto resultaat t,o.v. 2020, Echter na correctie van de weggevallen gemeentelijke bijdrage is het resultaat opnieuw weer hoger uitgekomen. De bedrijfsbaten zijn lager dan begroot, ondanks dat er sprake is van een gelijke netto omzet. Een aantal inkomsten valt lager uit dan begroot, zoals de lagere LIV (€ 1 5.000), een lagere kansitievergoeding (€ 138.000), maar ook een fors lagere
rijksbijdrage (€ 679.000) Wel is sprake van een hoger aantal Beschut Werkers gekoppeld aan hogere inkomsten/vergoedingen (€ 319.000), De lasten zijn toegenomen omdat de terugstorting van het overschot aan de deelnemende gemeenten € 1.762.000 er in zit. De overige lasten, zijn t.g.v,de daling van de loonkosten Wsw (/- €418.000) en de daling van de loonkosten staf en ingeleend
personeel (-/-€ 199.000) ook gedaald. Per saldo is sprake van een daling van de lasten (na correctie van de gemeentelijke terugstorting en gemeentelijke bijdrage) met
€ 501 038
Algemene dekkingsmiddelen Betreft bankkosten en rentekosten en -opbrengsten, Deze zijn nagenoeg nihil.
Ovenicht overhead Onder overheadkosten vallen de personele kosten die betrekking hebben op de directie, administratie, personele- en sociale zaken, automatisering en facilitair, Deze kosten zijn nagenoeg gelijk gebleven.
Bedrag heffing vennootschapsbelasting Niet van toepassing
Onvooaien Er zijn geen onvoorziene baten en lasten. Voorzover er afwijkingen zijn, worden deze niet separaat weergegeven, maar rechtstreeks op het betreffende grootboek geboekt,
Bestemmingsreserve De vrijval van de bestemmingsreserve is vrijwel identiek aan de begroting, wel is sprake van onderlinge veranderingen.
Naasteen lichte daling van de Gevolgen Brand (een aantalmachines is inmiddels aÍgeschreven of verkocht)en een lichte stijging van de Reorganisatiekosten Participatiewet (meer mensen in het generatiepact) is er van zowel Milieu en Energie als ook van Aktueel Houden Machinepark nog geen gebruik gemaakt.
Organogram De Betho
bestuur De Betho
Dagelijks bestuur De Betho
Directeur*
Manager Financ. Econ, Zaken *
Financiële adminishatie
Bedrijfsmanager Groen-Schoonmaak /
Groen-Schoonmaak
Zaken
M
t.c.T
Dienst Manager Pers, en Soc. Zaken *
Facilitaire zaken
KAM coórdinator
Personeelszaken
Salarisadministratie
Dienst
-) Lid Managementteam
Organisatiestructuur De Betho
Regeling De Betho
Toelichting organisatiestructuu r
Het Bestuur
Dagelijks Bestuur
Overeenkomstig artikel 4 van de gemeenschappelijke regeling bestaat het Bestuur van de GR De Betho uit het Algemeen Bestuur, het Dagelijks Bestuur en de Voorzitter
Vanuit het Algemeen Bestuur wordt een aantal leden gekozen tot Dagelijks Bestuur, welke het dagelijks beheer voert. Ook is het Dagelijks Bestuur o.a. belast met: - het voorbereiden, voor zover niet aan anderen opgedragen, van al hetgeen in het Algemeen Bestuur ter oveniveging en ter beslissing moet worden gebracht; - het uitvoeren van besluiten van hetAlgemeen Bestuur; - het nemen van conservatoire maatregelen indien deze in verband met het spoedeisend karakter noodzakelijk zijn,
Samenstell in g Algemeen Bestuur per 31.12-2021 : Namens de Gemeente Borsele mevr. M.C.J, v.d. Plasse Namens de Gemeente Goes: dhr. A.B. van der Reest Namens de Gemeente Kapelle: mevr. A. Evertz
Namens de Gemeente Noord-Beveland mevr, A.P.L. M. Slenter-Jamar Namens de Gemeente Reimerswaal: dhr, D, Verburg Namens de Gemeente Tholen: dhr, F.J,A. Hommel Adviseurs GR De Betho dhr. C.A,A. Roovers dhr. L.J, Verschuure
Sam en stel I i n g Dagel ij ks Bestu u r per 31 -12-2021
dhr. A.B. van der Reest voorzitter mevr. M.C.J. v.d. Plasse secretaris/penningmeester Adviseurs GR De Betho: dhr. C.A,A. Roovers dhr. L.J. Verschuure Managementteam dhr. C.A.A. Roovers dhr, S.F. Aarts dhr. E.R. Vahlenkamp dhr. L.J. Verschuure
directeur manager P.S.Z. bedrijfsmanager manager F.E.Z.
Sociaal verslag
Algemeen
Voorlichting en opleiding
ln 2015 is de participatiewet ingevoerd, hetgeen inhoudt dat er geen nieuwe instroom van Wsw-medewerkers mogelijk is. Vanaf de invoering van de participatiewet is het mogelijk dat er nieuwe mensen instromen in Beschut Werk. Eind 2021 staat de teller van het aantal Beschut Werkers op 66 personen (54.4 fte), de taakstelling voor 2021 bedraagt 55 fte.
ln 2021 hebben veel medewerkers opleidingen gevolgd
Onze opdracht blijft de praktische uitvoering van de Wet sociale werkvoorziening, het Beschut Werken en daar waar nodig het ontwikkelen van de werknemersvaardigheden door middel van het verrichten van arbeid voor mensen vanuit de WWB richting arbeidsmarkt.
De belangrijkste waren: V akqerichte opleidinqen : Spuitlicentie gewasbescherming Veilig werken met de motorkettingzaag Veilíg werken met de bosmaaier Veilig werken met de motorheggenschaar Veilig werken met de houtversnipperaar E-rijbewijs Training werkleiders en voorlieden Begeleiden in de praktijk Gevaarlijke stoffen in opslag / PGS-15
BBL Groen
Ondernemingsraad
Arb o q e richte o ple id i n q e n:
De samenstelling van de OR ziet er op 01-01-2021 als volgt uit:
Dhr. S.F. Aarts Mevr. M.J.C. v Gils-vd Velden Mevr, H,S, van der Heul Dhr. C,D. van lwaarden Dhr. A,J.C, Jansen Dhr. G.i. Koelmans Dhr. A. de Kok Dhr. M.J. Roeleven Dhr. R.W. Sandee Dhr. G.P.M. Sanders Mevr. Z.M. Sass Dhr. J.A.N.A. Schouten
toegev. ambt. secretaris voozitter (FNV) notuliste vice voonitter (vrije lijst) tid funje fijst) rid (FNv)
Veilig werken langs de weg Veilig werken met de heftruck Veilig werken met de reachtruck Levensreddend handelen / BHV P e rsoon li ike o ple idi n qe n:
Opkomen voor jezelf / Weerbaarheid Omgaan met geld Nederlands individueel
Iid (vrije lijst)
lid (vrije lijst) tid (FNV) lid (vrije lijst) tid (FNv) Iid (vrije lijst)
De zaken die o.a. aan de orde kwamen waren: - Arbo zaken, Rl&E, AVG, incidentenstatistiek
- Ziekteverzuim
- Ontwikkeling organisatie
Maatschappelijk werk Ook in 2021 werd veelvuldig een beroep gedaan op hulp bij maatschappelijke problematiek. Zoals gebruikelijk betreft het veelal zaken (schulden, relaties, huisvesting, verslaving, gedrag) die doorverwezen worden naar hulpverlenende instanties. De maatschappelijke organisatie SMWO heeft al sinds jaren een dependance bij De Betho, waardoor doorverwijzing en oppakken van de problematiek van onze medewerkers en WWB cliënten direct kan worden afgestemd.
- Betho Training en Ontwikkeling - Detacheren en Begeleid Werken - Bedrijfsresultaat, meerjarenraming
- Bedrijfstijdenregeling - Personeelsvoorziening/opleidingsplan - Beschut Werken - Actualiteiten AVG
- Coronamaatregelen
- Beleid Covid-19 - Snoepautomaten kantines - Wijziging rookbeleid per 1-1-2022 / Rookoverlast - cAo - WGA premie
- Uitstroomcijfers - Preventief Medisch onderzoek De OR kwam 12maal in vergadering bijeen, waarvan 6 maal in overleg met de directie.
Arbo Algemeen Het arbobeleid van De Betho is door de Directeur gedelegeerd naar de Arbobeleidsgroep. De Arbobeleidsgroep bestaat uit de Manager van de productieafdelingen, de Manager van de afdeling Personele- en Sociale zaken, een vertegenwoordiger van de Ondernemingsraad en de Arbocoórdinator/FG. De Arbobeleidsgroep behandelt alle beleidszaken op gebied van arbeidsveiligheid, Procedures Het arbobeleid van De Betho wordt onder andere gereguleerd door interne Arboprocedures. Deze zijn gebaseerd op wettelijke verplichtingen, voorschriften uit de brancheArbocatalogi en wat verder noodzakelijk en voldoende passend is voor de situatie en werkwijzen binnen De Betho.
Sociaal verslag
Risico- inventarisatie en Periodiek Medisch Onderzoek Naast wettelijk verplichte- en procedurele zaken vormen risico-
inventarisaties en evaluaties en incidenten de belangrijkste basis voor het te voeren arbobeleid, Daarnaast is in 2020 gestart met een grootschalig periodiek medisch onderzoek onder alle medewerkers van De Betho. Door de Corona pandemie heeft de uitvoering van dit onderzoek vertraging opgelopen. lnmiddels zijn een aantal tussenrapporten beschikbaar, het eindrapport wordt venrvacht
in2022.
Arbobeleidsgroep ln 2021 is de Arbobeleidsgroep 7x bijeen geweest om zaken rondom arbeidsveiligheid en arbeidsgezondheid te bespreken. Hierbij kwamen de volgende ondenrverpen aan de orde: lncidenten, voortgang van Toolboxmeetings, beleid bij warm weer, krimpverpakking en brandbare artikelen, rookbeleid, PGS-1 5, asbestbeleid, lawaaimetingen, Rl&E, voortgang periodiek medisch onderzoek, VCA opleidingen, uitvoering rijvaardigheidstesten, fysieke belasting en handpersjes, gebruik beskijdingsmiddelen, actualisatie Arboprocedures a.g.v. functiewijziging, hygiëne in toiletten, verstrekking otoplastieken, veiligheidsschoenen in montage- en verpakkingsafdelingen, bezetting BHV organisatie, regeling persoonlijke beschermingsmiddelen, bedrijfsbezoeken bij detacheringen, risico's bij speciÍieke werkzaamheden, ongewenst gedrag en cameratoezicht.
Zektevenuim ln 2021 was het gemiddelde ziekteverzuim van Sw medewerkers van De Betho 12,9 %. Dat is lager dan het Sw verzuim in 2020 (13,3%) en lager dan het landelijk gemiddelde van de eerste helft van 2021 voor deze groep in organisaties van vergelijkbare afmeting (1 4j%).
trSw rAmbtelijk
Ziekteverzuim
120/o 10o/o
8Yo 6o/o
4%
I
2Yo
00Á
Incidenten Een van de pijlers van het Arbobeleid van De Betho is de incidentenanalyse. ln de grafiek hieronder worden de belangrijkste incidentgroepen weergegeven. Het aantal ongevallen met verzuim was in 2021 iets lager dan in 2020.
35
Voorlichting Voorlichting, toekennen/afbakenen van bevoegdheden op de werkvloer en toezicht zijn belangrijke hulpmiddelen om risico's beheersbaar te houden. Door wijzigende omstandigheden moet de inhoud van voorlichting ieder jaar opnieuw afgestemd worden op actuele gezondheidsrisico's. Jaarlijks worden in De Betho tientallen voorlichtingen georganiseerd die betrekking hebben op arbeidsveiligheid. ln 2021 kwamen onder andere de volgende onderwerpen aan de orde: Warm/koud weer, samenwerking en cultuuraspecten, in- en uitladen van machines, gezondheid, fitheid en leefpatroon, persoonlijke beschermingsmiddelen, bedrijfshulpverlening, Corona-maatregelen en gevaarlijke stoÍfen.
14Yo
Het ambtelijk verzuim is in 2021 toegenomen tot 5,8%. ln het voorgaande jaar was dit 4,6%.
2017 2018 2019 2020 2021
lncidenten
30 25 20 15 10 5 0
T
I I J il I fl irL
I t I
H-
T
fl fl
2017 2018 2019 2020
il 2021
r Ongeval met verzuim tr Ongeval met verzuim > 3 dagen E Werkgerelateerd verzuim > 3 dagen
u Agressief gedrag
r lncident vervoer E Werkgerelateerd verzuim
Het aantal ongevallen met verzuim > 3 dagen en het aantal agressie incidenten was in 2021 minder dan in 2020. Het aantal vervoersincidenten is in 2021 toegenomen ten opzichte van 2020. Vertrouwenspersonen ln 2021 is '13 x een beroep gedaan op de vertrouwenspersonen van De Betho, met 2'l vertrouwelijke gesprekken tot gevolg,
Sociaalverslag De gegevens betrekking hebbend op de werknemers Wsw betreffen alle werknemers, die in het kader van
de Wsw geplaatst zijn. Vanaf 2016 is er geen sprake meer van een taakstelling (in subsidie eenheden). De subsidie wordt vastgesteld op basis van de bezetting per eind voorafgaande jaar geconigeerd met de verwachte uitskoom. Vanaf 2016 wijzigt ook de bezetting per gemeente. Tot 201 6 was de woongemeente bepalend, uanaf 2017 is de betaalgemeente bepalend.
Bezetting per gemeenten (in subsidie eenheden, jaargemiddelde) 20'19
2020
Borsele
57,1
53,4
51,2
Goes
215,0
204,3
'188,7
Kapelle
19,6
18,0
15,5
Noord-Beveland
'19,8
18,3
17,5
Reimerswaal
47,1
44,3
40,2
Tholen
81,1
75,6
69,0
Overig (bij Betho in dienst)
0,0
0,0
0,0
439,7
413,9
382,1
Totaal
2021
Bezetting per gemeente (in personen per 31-12)
31-12-2019 31-12.2020 31.12.2021 Borsele
62
5B
57
Goes
247
232
219
Kapelle
24
22
16
Noord-Beveland
22
22
19
Reimerswaal Tholen
55
47
45
93
83
75
Totaal
503
464
431
Bezetting naar werksoort (in personen)
31-12.2019 31-12-2020 3'l-12-2021 Verpakking en montage
197
193
176
Buitendiensten
149
126
122
Detacheringen
113
103
96
Overig intern
1B
17
13
Begeleid Werken
26
25
24
Andere SW bedrijven
0
0
0
503
464
431,
Totaal
lndeling per loongroep (in personen) 31-12.2019
31-12-2020 31.12-2021
Loongroep A + 0
10,1T0
B,B%
9,0%
Loongroep B1 Loongroep 82
21,70/o
21,30/o
22,30/o
18,3%
17,90/o
'16,0%
Loongroep C1
17J%
17,50/o
'18,6%
Loongroep C2
12,90/o
13,40/o
13,20/o
Loongroep D'1
7,1T0
7,1%
7,70/o
Loongroep D2
4,00/o
4,50/o
3,50/o
Loongroep E
2,6%
3,0%
3,0%
Loongroep F
0,6%
0,70/o
0,7T0
Loongroep G
0,40/o
0,4%
0,20/o
RVU regeling
0,0%
0,0%
0,20/o
Begeleid werken
5,20/o
5,4T0
5,6%
100,0%
100,0%
100,0%
Totaal
Sociaal verslag
Beschut Werk per gemeente (in personen per 31-12)
3'.t.12-2019 3'.t-12.2020 31-12-2021 Borsele
b
6
11
Goes
6
20
25
Kapelle
1
2
2
Noord-Beveland
3
3
4
Reimerswaal
6
o
o
Tholen
8
12
16
Totaal
40
49
64
Personeel ln dienst in FTE (Wsw- en staf personeel) per 1.000 inwoners (van het werkgebied):
2,92
Beleidsindicatoren van "bestuur en ondersteuning". Formatie Het betreft hier de aantallen op peildatum 31 december 2021. Bezettinq Personeel in dienst in FTE (Wsw- en stafpersoneel) per 1 .000 inwoners (van het werkgebied): Het betreft hier een gemiddelde over geheel het jaar.
3,01
Aoparaatskosten De overheadskosten per inwoner (van het werkgebied):
0
Externe inhuur De kosten van externe inhuur als percentage van de totale loonsom +/+ externe inhuur:
18,8%
Externe inhuur betreft de kosten van inleen via uitzendbureau's en Payrolling (incl Beschut Werken) De totale loonsom heeft betrekking op Wsw- en stafpersoneel.
Overhead De overheadskosten als percentage van de totale lasten:
5,50/o
Beleidsindicatoren van "sociaal domein" Netto arbeidsparticipatie (2020) Borsele
Goes Kapelle
71,40/o
69,3% 71,6Y0
Noord Beveland
66,1%
Reimerswaal
71,2Y0
Tholen
69,3%
Lopende reïnteqratievoorziening per 10.000 inwoners van 15-64 iaar (1e halfiaar 2020) Borsele
Goes
154,7 262,8
Kapelle
141,3
Noord Beveland
203,3
Reimerswaal
212,5
Tholen
242,9
Paragraaf weerstandsvermogen en risicomanagement (in euro x 1.000)
Het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) is van toepassing. Dit besluit bepaalt dat
Risicomanaqement
bij de begroting niet alleen een risicoparagraaf moet worden
Bij het opstellen van de jaarrekening is rekening gehouden
bijgevoegd, waarin is aangegeven welke financiële risico's worden gelopen de komende jaren, maar waar tevens het
met kwantificeerbare risico's. Deze zijn reeds in de jaanekening meegenomen. Andere risico's voor de komende jaren, welke niet financieel in deze jaarrekening kunnen worden verwerkt, zijn de
weerstandsvermogen wordt vastgesteld dat dient ter financiering van risico's en tegenvallers.
veranderingen in de (landelijke) structuur van de Wsw. Deze gevolgen zijn niet exact te kwantificeren, maar hebben
Weerstandsvermoqen Algemene reserve
wel grote gevolgen voor de Wsw en De Betho. 31-12-2021
31-12-2020
1.005
1.005
Vooralsnog wordt er van uit gegaan dat de aanwezige bestemmin gsreserve Reorganisatiekosten Participatiewet
7.246 2.280
7.641
voldoende is om deze gevolgen gedurende een aantal jaren, in ieder geval tot en met 2025, te kunnen opvangen.
Bestemmingsreserves:
- Brand - Reorg. kosten Participatiewet
2.400
- Zonnepanelen
259
291
- Vakantiegeld Wsw
525 215
555
- Milieu en Energie - Actueel Houden Machinepark
Totaal
215
163
163
11.693
12.270
De extra kosten als gevolg van de brand kunnen worden opgevangen uit de bestemmingsreserve.
Coronavirus Het coronavirus dat is uitgebroken heeft ook grote invloed op
Alqemene reserve Bij De Betho wordt een (algemene) reserve opgebouwd om
De Betho gehad. lngrijpende maatregelen zijn de afgelopen getroffen om enerzijds mensen te beschermen en anderzijds
exploitatietekorten c.q. om schommelingen in de omzet op te vangen. Voor De Betho geldt dat de tekorten in deze reserves
om de financiele gevolgen zoveel mogelijk te beperken. Voor de komende jaren worden hier geen grote gevolgen
door de deelnemende gemeenten worden aangevuld naar
meer venivacht en blijven de risico's beperkt.
rato van hun deelname. De in de nieuwe VZG-richtlijn (2018)
opgenomen grootte van maximaal 5% van de inkomsten, is
Oorloq in Oekraine
hiermee van toepassing.
De oorlogssituatie in de Oekraine zorgt wereldwijd voor grote veranderingen en problemen. Ook voor De Betho zal dit niet
Bruto omzet
5.999
Rijkssubsidie
11.583
onopgemerkt blijven. Toch wordt verwacht dat de gevolgen beperkt zullen blijven toi met name prijsverhogingen in
303
grondstoÍfen en verbruiksartikelen. Aangezien deze kosten
1.276
beperkt zijn, worden geen grote gevolgen verwacht die de continuiteit in gevaar zullen brengen.
Overige subsidies (0.a, LIV) Beschut Werken Overige inkomsten (0.a. huur)
260
Overige bijdragen Totaal inkomsten
670 20.09'l
Berekende max. alg. res. (5%)
1.005
Op dit moment is er weinig/geen informatie over toeleveringen bij onze opdrachtgevers vanuit Rusland en/of Oekraine, Het is dan ook niet aannemelijk dat er een grote omzetdaling te verurachten is.
Bestemminqsreserves De bestemmingsresêrve had tot 2017 een tweeledig doel,
Gezien de financiële reserves en de liquiditeitspositie is er geen reden tot paniek en kan De Betho de gevolgen
Enerzijds voor de opvang van de gevolgen van de brand,
0pvangen.
anderzijds voor de opvang van de noodzakelijke reorganisatiekosten als gevolg van de invoering van de Participatiewet.
Dochteronderneminqen
Om meer duidelijkheid te verschaffen wordt vanaf 2017 de bestemmingsreserve gesplitst weergegeven.
De dochterondernemingen zijn in 2020 geliquideerd, het risico is dan ook nihil.
Kengetallen 2020
2021
Netto schuldquote
-30%
-31T0
Netto schuldquote (corr. leningen)
-30%
-31Y0
Solvabiliteitsratio
72To
740/o
BTo
7olo
Structu rele exploitatieru imte
Paragraaf meerjarig investeringsplan en groot onderhoud 1in euro x 1,000)
De invoering van de participatiewet betekent een daling van het investeringsniveau. Dit houdt in eerste instantie in dat de investeringen zich m.n. beperken tot machines,
Voor het groot onderhoud waren 2 voorzieningen gevormd. Deze voorzieningen zijn bestemd voor enerzijds gebouwen en installatie en anderzijds voor (grotere) machines.
inventaris en vervoersmiddelen. Deze trend is reeds enkele jaren geleden ingezet.
De voorzieninq qroot onderhoud qebouwen is in 2020 gevormd voor het toekomstige herstel aan de kantinevloer
De brand, waarbij het gebouw en de inventaris volledig verloren is gegaan, heeft tot gevolg dat er veel extra
Klein Frankrijk 2. Gezien de kwaliteit van de vloer zal de komende jaren met regelmaat herstel noodzakelijk zijn.
investeringen nodig waren in machines en installaties. ln 2013 is de nieuwbouw van het pand Klein Frankrijk 2 gerealiseerd. Mede hierdoor kunnen de investeringen de jaren hierna tot een minimum beperkt blijven.
Voor het onderhoud van de installaties is vanaf 2013 een overeenkomst gesloten met de installateur, waarbij voor een periode uan 12jaar het onderhoud is afgekocht.
lnvesteringen lager dan € 1.500 worden rechtsheeks in de kosten geboekt,
De bestemminqsreserve Aktueel Houden Machinepark is gevormd door omzetting van de voorziening groot
onderhoud machines, conform het BBV.
lnvesteringen
Deze bestemmingsreserve heeft tot doel het machinepark
2021 2022 2023 2024 2025
up{ot-date te houden in de toekomst. Regulier klein onderhoud komt rechtstreeks ten laste van de
Grond/terreinen
0
0
0
0
0
Gebouwen
0
0
0
0
0
Machines lnstallaties
31
100
330
50
50
189
175
175
25
25
lnventaris Transportmiddelen
't3
5
15
0
0
178
150
150
250
250
Totaal
411 430 670 325 325
lopende exploitatierekening.
F i n ancieri n gsparag raaf
De wet financiering decentrale overheden (wet FlD0) bepaalt dat in de begroting een financieringsparagraaf
Totaaltelling van de jaarbegroting
dient te worden opgenomen. De provincie controleert
Door minister vastgesteld percentage
8,20/o
of de in de begroting opgenomen financieringsparagraaf
Kasgeldlimiet (A)
1.620
Bereken
kasqeldlimiet íin euro x 1.000) 19.762
in overeenstemming is met het Treasurystatuut. Het algemeen bestuur van De Betho heeft in 2012 een wijziging van het Treasurystatuut goedgekeurd, hetgeen gebaseerd is op de wet FlD0.
Schuld in rekening courant Liquide middelen (incl. saldo schatkistbankieren)
0
Totaal netto vlottende schuld (B)
8.108 .8.108
Kasgeldruimte (A).(B)
9.728
ln de wet FIDO zijn een aantal belangrijke bepalingen
opgenomen, die expliciet zichtbaar dienen te worden gemaakt.
* Kasgeldlimiet De totale netto vlottende schuld (gemiddeld per kwartaal) mag de kasgeldlimiet niet overschrijden.
Berekeninq renterisiconorm (in euro x 1.000)
Voor de kasgeldlimiet geldt een minimum bedrag
Renteherziening op vaste schuld (A) Nieuwe geldleningen (B)
van € 300.000, De kasgeldlimiet voor gemeen-
Aflossingen (C)
0
schappelijke regelingen is vastgesteld op 8,20/o van het totaal van de jaarbegroting.
Renterisico vaste schuld (A + laagste B, C)
q
* Renterisiconorm Dit is een % van de vaste schuld per aanvang boekjaar, Het renterisico op de vaste schuld mag de renterisiconorm niet overschrijden
* Kredietrisico Het risico op verstrekte gelden aan derden. Er worden geen gelden aan derden verstrekt.
Totaal vaste schuld aanvang boekjaar (D) Door minister vastgesteld % (E)
Renterisiconorm (D x E) Rentetoerekening Zowel de ontvangen als de betaalde rente is (nagenoeg) nihil, Van een toerekening is dan ook geen sprake.
0 0
0 20To
0
Parag raaf bed rijfsvoeri n g
Algemeen
Financiën
De per 01 januari 2015 ingevoerde Participatiewet heeft tot gevolg dat de organisatie te maken krijgt met een afbouw van het aantal Wsw-werknemers enerzijds en een afnemende rijkssubsidiestroom anderzijds. Daarnaast is de hoogte van de rijkssubsidie gebaseerd op de landelijke totalen, die ook weer kunnen leiden tot aanzienlijke verschillen per individueel Sw-bedrijf.
De Betho is een kostenbewuste organisatie. De jaarlijks afnemende rijkssubsidie heeft er toe geleid dat De Betho nog meer gericht is op kostenverlaging en waar mogelijk omzetverhoging c.q. beperking van de omzetdaling. Ook in 2021 heeft deze tendens zich voortgezet. Duidelijk is dit ook te zien in de totale exploitatie, die mede dankzij een stijging van de rijkssubsidie t.g.v. de Coronapandemie uoor 2021extra positief is. Het bestuur heeft middels een nieuwe Gemeenschappelijke Regeling er voor gekozen de positieve resultaten ten gunste van de deelnemende gemeenten te laten komen.
Personeel en werkzaamheden De Betho heeft tijdig ingespeeld op de invoering van de Participatiewet door de werkzaamheden nog meer af te stemmen op de overblijvende doelgroep. Dit betekent dat kapitaalsintensievere en/of meer hoogwaardig werk is vervangen door eenvoudiger werk. Tegelijkertijd is er ruimte gecreëerd voor mensen vanuit de WWB, waarbij gebruik wordt gemaakt van de productiefaciliteiten van De Betho. De doelstelling voor deze groep is het ontwikkelen van werknemersvaardigheden. Samen met de deelnemende gemeenten is er begin 2017 voor gekozen de Betho in te zetten voor de gehele doelgroep, waarbij ook de eerste (introductie-)fase bij De Betho zal plaatsvinden.
Voor de komende jaren vindt geen verandering in de kostenbewuste werkwijze plaats, wel zal blijvend gezocht worden naar aanpassingen binnen de organisatie, besparingsmogelijkheden en kostenverlagingen en waar mogelijk stabilisatie of minimale verlaging van de netto omzet.
De Betho is al jaren in staat om zich aan de veranderde omstandigheden aan te passen. Ook nu is de organisatie nog steeds bezig aan een omschakeling gericht op de toekomstige "werknemer" met minder flnanciële mogelijkheden.
de Betho Jaarrekening wwwdebetho.nl
Balans per 31 december De Betho (x Euro 1.000) 2021
2020
lnvesteringen met een economisch nut
6.002
6.246
Totaal vaste activa
6.002
6.246
Voorraden
9B
61
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 'l jaar -Vorderingen op openbare lichamen
Activa Materiële Vaste activa
Vlottende activa
285
574
-Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar
7,868
8.94't
-Overige vorderingen
1.075
751
Liquide middelen -Banksaldi
240
253
Overlopende activa
246
241
T otaal vl otte n d e activ a
LB12
10.821
Totaal generaal
15.814
17.067
2021
2020
Passiva
Vaste passiva Eigen vermogen -Algemene reserve
1.005
1.005
-Bestemmingsreserves
10.688
11.265
0
0
170
115
11.863
12.385
Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar -Overige schulden
1.052
1.164
Overlopende passiva -Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend
2.899
3.5'lB
T ota al vl otte n d e passiva
3.951
4.682
Totaal generaal
15.814
17.067
-Gerealiseerd resultaat boekjaar Voorzieningen -Voorzieningen ter egalisering van kosten Totaal vaste passlva
Vlottende passiva
begrotingsjaar tot betaling komen met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume
Overzicht baten en lasten De Betho in de jaarrekening over het begrotingsjaar íin euro x 1.000) Omschrijving
Totaalovezicht 2021
Saldo
Baten Lasten Proqramma Betho
Bedrijfskosten
5.999 662 0 73 6.868
Rijksbijdrage
11.583
Omzet Gemeentelijke bijdrage
Begroting 2021
2020
Baten Lasten
Lasten Saldo
Baten
5.336
5.845
0
455
-6.795
71
11.583
10.707
-1 1.519
170
595 5.250 5.713
455 -5.642
12.266
-12.096
10.707
6.068 639 455 92 7,319 12.262 421 12.358
Loonkosten Wsw-personeel
271 11,789
Bijdrage BT0
670
670
670
670
670
1.276
1.276
1.335
1.335
957
19.253 18.574
679 -2 -1.252
Bijdrage Beschut Werken Overige bedrijÍsopbrengsten
0
PROGRAMMA BETHO
19.871
19.319
552
Algemene dekkingsmiddelen
0
1
-1
Overheadkosten
0
1.127
-1.127
Vennootschapsbelasting Saldo baten en lasten
0
0
0
19,871
20.448
-577
577
0
577
Mutatie reserves Resultaat na bestemming
20.448 20.448
0
Saldo
455 -7.227 12.262 -11.937
670 957
0
02 0 1.252 00
5.429
0
20.925
20.316
0
2
0
1.180
609 -2 -1.180
0
0
0
0
19.253
19.828
-575
20.925
21.498
-573
575
0
575
573
0
573
9.828 19.828
0
21./;98
21.498
0
't
ln het "Programma Betho" is als last de terugstorting aan de deelnemende gemeenten meegenomen. Deze bedraagt € 1,762.000 in2021, in de begroting 2021was meegenomen 514.000 \n2020 bedroeg deze
€
€ 2.309.000
Het resultaat kan worden opgesplitst in:
lncidenteel resultaat
453
170
727
Shuctureel resultaat
1.309
Terugstoriting deelnemende gemeenten
-1.762
344 -514
1,582 -2,309
Mutatie reserves BESÏEMMINGSRESERVE: Gevolgen Brand
395
395
375
375
400
400
Reorgan isatiekosten Participatiewet
120
120
105
105
132
132
Zonnepanelen
32
32
30
30
32
32
Vakantiegeld Wsw
30
30
15
15
20
20
Milieu en Energie
0
0
20
20
0
Actueel Houden Machinepark
0
0
30
30
0
Wijziging bestemmingsreserve
577
577
575
575
584
0
0
0 0 0
ALGEMENE RESERVE Algemene reserve Resultaat boekjaar Wijziging algemene reserve Mutatie reserves
0
00 00 000 577
0
0
0
0
0
0
0
0
575
0
575
584
0
0
577
0 11
11
11
-11
573
573
Overzicht baten en lasten De Betho in de jaarrekening over het begrotingsjaar (in euro x 1.000)
Omschrijving
2021
Begroting 2021
2020
Omzet, inclusief mutatie onderhanden werk
4 000
5.845
6.068
Som der bedrijfsopbrengsten
5.999
-662
5.845 -595
6,068
Kosten grond- en hulpstoffen en uitbesteed werk
Netto omzet
5.336
5.250
5.429
Proqrammarekeninq Betho Omzet
-639
Bedrijfslasten Loonkosten Wsw-werknemers Lonen Wsw-werknemers
9.387
Sociale lasten Wsw-werknemers Teru gontvan gsten Wsw-werknemers
2.402
9.667 2.599 -170
-271
Totaal loonkosten Wsw.werknemers
11.519
9.858 2.500 -421
12.096
11.937
Diverse bedrijfskosten Overige kosten Wsw-werknemers Lonen, salarissen en sociale lasten staf Afschrijvingen Diverse bedrijfslasten Gemeentelijke teru gstortin g Diverse baten en lasten
460
510
660
1.526
1.077
1.240 613 2.491 2.309 -86
615
655
2.482
2.948
1.762
514 -62
-50
Totaal diverse bedrijfskosten
Bedrijfsresultaat
6,794
5.642
7.227
-12.977
-12.488
13.735
Bijdragen Rijkssubsidie Bijdrage inzake BTO Bijdrage inzake Beschut Werken Gemeentelijke bijdrage
Totaalbijdragen Gerealiseerd resultaat
1'1.583
10.707
2. 262
670
670
670
1.276
1.335
957
0
455
455
13.529
13.167
14.344
programmarekening 552
679
609
Overzicht baten en lasten De Betho in de jaarrekening over het begrotingsjaar (in euro x 1.000)
0mschrijving
2021
Begroting 2021
2020
Overheadkosten Bedrijfslasten Loonkosten Wsw-werknemers Lonen Wsw-werknemers
69
5B
67
Sociale lasten Wsw-werknemers Teru gontvan gsten Wsw-werknemers
17
16
17
0
0
0
Totaal loonkosten Wsw.werknemers
86
74
84
Diverse bedriifskosten Overige kosten Wsw-werknemers
0
0
0
Lonen, salarissen en sociale lasten staf
681
638
518
AÍschrijvingen
25
25
25
Diverse bedrijfslasten
335
515
553
Diverse baten en lasten
0
0
0
Totaal diverse bedrijfskosten
Totaal overheadkosten
1.041
-1.127
1.178
m
1.096
.í .180
Alqemene dekkinqsmiddelen Financiële lasten
,l
2
2
G rondslagen voor waarderi n g en resu ltaatbepal i n g
lnleiding Onderstaande samenvatting van de grondslagen is bedoeld als leidraad voor een juiste interpretatie van de financiële overzichten. De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) daarvoor geeft. Met ingang van 2018 is als gevolg van de vernieuwing van het BBV een overzicht overhead en een bijlage met taakvelden toegevoegd, ln de jaanekening 2020 zijn de aan het vernieuwde BBV aangepaste begrotingscijfers 2020 meegen0men. Het coronavirus dat in 2020 is uitgebroken heeft ook invloed gehad op De Betho in2021. De Betho heeft evenals in 2020 ingrijpende maatregelen getroffen om enerzijds mensen te beschermen en anderzijds om de (financiële) gevolgen zo veel mogelijk te beperken. Dit heeft in zowel 2020 als in 2021 dermate goed uitgepakt, dat er per saldo geen negatieve (financiéle) gevolgen zijn geweest.
Voor 2022 is de coronapandemie nog steeds niet ten einde. De maatregelen binnen De Betho blijven vooralsnog gehandhaafd. Dit betekent dat de productie lager is dan gebruikelijk, maar wel blijft doorgaan. Mensen blijven, mits zij geen ziektesymptomen vertonen en niet tot een risicogroep behoren, aan het werk. De werkomstandigheden zijn aangepast aan de situatie. Momenteel is de bezetting van het gehele bedrijf (staf en uitvoerend personeel) ca. 85%-90%. Er van uitgaande dat deze situatie nog een aantal maanden kan voortduren, betekent dit dat enerzijds sprake is van omzetderving, maar anderzijds dat er ook minder kosten worden venivacht. Daarnaast is de verwachting dat ook in 2022 er een aanvullende rijkssubsidie wordt uitgekeerd, Evenals in2020 en2021 venruacht De Betho per saldo geen (grote) negatieve financiële gevolgen hiervan te ondervinden. Gezien de hoogte van de financiële reserves en goede liquiditeitspositie is er geen reden tot paniek en kan De Betho de gevolgen goed opvangen. Ook voor de langere termijn is de bedrijfscontinuïteit gewaarborgd.
Balans Materiële vaste activa De waardering van de vaste activa is gebaseerd op de historische kostprijs c.q. aanschafprijs verminderd met de afschrijvingen. Afschrijving vindt plaats op basis van een vast percentage van de historische aanschafprijs, met uitzondering van grond. Hierop wordt niet afgeschreven.
Voor afschrijvingen op investeringen, die samenhangen met de aanwending van de bestemmingsreserve vindt een onttrekking aan die reserve plaats. De maximale afschrijvingstermijnen bedragen in jaren:
Terreinen 20 Gebouwen 10120140 lnstallaties 10-20 Machines 3-10 lnventarissen 5-10 Vervoersmiddelen 4-10 Financiële vaste activa
Waardering vindt plaats op basis van verkrijgingsprijs verminderd met duurzame waardeverminderingen. Afschrijving vindt niet plaats.
Vorderingen en overlopende activa Waardering vindt plaats tegen de nominale waarde. Noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid worden op de vorderingen in mindering gebracht. Deze voorzieningen worden bepaaldop basis van individuele beoordelingvan de vorderingen.
Liquide middelen en rekening courant De liquide middelen en rekening courant verhoudingen zijn tegen nominale waarde opgenomen. Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit: Alqemene reserves: De reserve worden gevormd uit de resultaten van de binnen de organisatie vallende bedrijven. Deze reserve is beperkt tot 5% van de inkomsten conform de VZG-richtlijn. De algemene reserve wordt o.b.v, de realisatie gevormd en kan daarmee afwijken van de begroting. Terugbetaling dient binnen de 5 jaar te geschieden. Bestemminosreserves: Dit fonds wordt gevormd met een algemene bestemming in het kader van de bedrijfsvoering, de gevolgen van de brand in 201 1, de gevolgen van de in 2015 ingevoerde Participatiewet, de aanschaf van zonnepanelen,de vakantiegeldverplichting voor het Wsw personeel, toekomstige milieu-investeringen en Actueel Houden Machinepark. De ramingen voor de kosten, waarvoor een bestemmingsreserve is gevormd, blijven in de toekomst globaal en onzeker, hetgeen niet wegneemt dat voor deze uitgaven in de toekomst ruimte noodzakelijk is. Aangezien voor een voorziening wel een (gedetailleerde) onderbouwing noodzakelijk is, is de keuze gemaakt voor een bestemmingsreserve. De hoogte van de vrijval van de bestemmingsreserve Gevolgen Brand kan tussentijds wijzigen t.o.v.
de begroting doordat machines en installaties, die behekking hebben op deze bestemmingsreserve, versneld worden afgeschreven oÍ verkocht.
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling
Voozieningen
Sociale lasten Wsw-werknemers
De voorzieningen Groot Onderhoud Gebouwen heeft
De ter zake van de werknemersverzekeringen en pensioenvoorzieningen verschuldigde werkgeverslasten van de Wsw-werknemers.
betrekking op bijzonder onderhoud aan gebouwen en installaties. Deze heeft geen betrekking op regulier groot onderhoud, maar op incidentele uitgaven. Deze voorziening kan worden opgenomen wanneer sprake is van noodzakelijk herstel van schades en/of ten gevolge van wettelijke verplichte aanpassingen. Dotaties komen direct ten laste van het resultaat. Deze voorziening is gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en wordt gewaardeerd tegen nominale waarde. Alle overige onderhoudskosten komen rechtstreeks ten laste van het resultaat. De voorziening Oud Personeel heeft betrekking op reeds
bekende, aan in voorgaande jaren ten grondslag liggende kosten. Het betreft hier zowel personeel dat reeds uit dienst is gegaan personeel en/of personeel dat nog in dienst is.De huidige voorziening is bestemd voor in dienst zijnde personeel wat langdurig ziek is. Deze voorziening is gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en wordt gewaardeerd tegen nominale geschatte waarde. De toevoegingen aan deze voorzieningen komen rechtstreeks ten laste van het
Terugontvangsten Hieronder wordt verstaan de over hetjaar terug ontvangen ziekengelden en loonkostensubsidies, waaronder de Lage lnkomens Voordeel regeling (LlV).
Lonen, salarissen en sociale lasten staf Hieronder worden verstaan de bruto uitbetaalde lonen van niet Wsw-personeel, vermeerderd met eventuele toeslagen en sociale lasten, verminderd met eventueel ontvangen ziekengelden en loonkostensubsidies, waaronder de Lage lnkomens Voordeel regeling (LlV). Ook worden de vrijval of aanvulling van voorzieningen
voorzover betrekking hebbend op de staf in deze post meegenomen.
Overige bedrijfslasten De overige bedrijfslasten worden berekend op basis van
historische kosten.
resultaat.
Diverse baten en lasten Langlopende schulden. De leningen worden gewaardeerd tegen de nominale
De diverse baten en lasten worden berekend op basis van historische kosten.
waarde. Het betreft schulden met een looptijd langer dan één jaar. Op dit moment zijn er geen langlopende schulden.
Financieringlasten De financieringslasten bestaan uit de rentelasten van de
Kortlopende schulden De kortlopende schulden worden gewaardeerd tegen de
langlopende geldleningen en kasgeldleningen en de overige rentebaten en -lasten inzake de rekeningen-courant.
nominale waarde. Deze verplichtingen omvatten de binnen eén jaar vervallende schulden.
Rijkssubsidie Dit betreft de bijdrage van het Rijk, zoals bedoeld in artikel B van de Wet sociale werkvoorziening,
Ovezicht van baten en lasten in de jaarrekening over het rekeningsjaar,
Netto resultaat
ln de toelichting op de programmarekening worden baten en
Het algemeen bestuur van De Betho heeft in haar vergadering van 20 oktober 2020 besloten middels het goedkeuren van de Gemeenschappelijke Regeling dat het
lasten gerubriceerd zoals vermeld in het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV). De Betho rekent de activiteiten tot één programma, t.w, uitvoering van de Wsw. De programmarekening beheft dan ook alleen dit programma.
0mzet De bruto marge is de opbrengst van de in het verslagjaar aan derden geleverde goederen en diensten verminderd met de bijbehorende kosten, exclusief de over deze omzet geheven omzetbelasting.
Lonen Wsw-werknemers Hieronder wordt verstaan het bruto bedrag van de uitbetaalde lonen aan Wsw-werknemers. Alle Wswwerknemers zijn in dienst bij de GR De Betho.
netto resultaat van een boekjaar na veruerking van goedgekeurde bestemmingsreserves wordt uitgekeerd aan de deelnemende gemeenten, Het netto resultaat, waarin venruerkt de gemeentelijke bijdragen en de bijdrage van de gemeenten inzake BTO, wordt als "Gemeentelijke terugstorting" in het overzicht van baten en lasten in de jaanekening over het begrotingsjaar opgenomen.
Toelichting balans De Betho per 31 december (x Euro 1.000) Omschrijving
2021
2020
lnveslerinqen met een economisch nut Boekwaarde per 1 januari
6,246
6.792
nvesteringen/desinvesteringen
397
91
Afschrijvingen
-641
-637
6.002
6.246
Desinvest. Afschrijvingen
Boekwaarde per 31112121
ACTIVA Materiële vaste activa
I
Boekwaarde per 31 december Specificatie investerinqen Omschrijving
Boekwaarde lnvesteringen oer 01101121
in2021
Grond
in2021 in2021
483
0
I
0
Terreinen
0
0
0
0
Gebouwen
4,247
0
0 n
144
4,103
lnstallaties
831
189
0
268
752
Machines
95
31
1
40
B5
lnventarissen
63
13
0
25
51
Vervoersmiddelen
527
178
12
164
529
411
14
641
6,002
GrondstofÍen
o0
Voorziening incourante voorraad grondstoffen
-'10
57 -8
Totaal Grondstoffen
89
49
Onderhanden Werk
10
12
98
6í
Totaal
6.246
482
Vlottende activa Voonaden
Totaal voorraden Het onderhanden werk is verminderd met aan opdrachtgevers gefactureerde termijnen,
::
Uitzettinqen met een rentetvpische looptiid korter dan 1 iaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar
285
574
7.868
8.941
1.091
759
Overige vorderingen -Debiteuren -Debiteuren dubieus
-16
-8
Totaal overige vorderingen
1,075
aF4
Totaal uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar
9.228
10.266
Kas, bank
240
253
Saldo liquide middelen per 31.12
240
253
246
241
246
241
IJI
Liouide middelen
Overlopende activa Overige nog te ontvangen bedragen, en de vooruitontvangen bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
Totaal overlopende activa
::
ln de overige overlopende activa is de nog te ontvangen Lage lnkomens Voordeel meegenomen (€ 150.000),
Totaal vlottende activa
9.812
'10.821
Toelichting balans De Betho per 31 december (x Euro 1.000) Omschrijving
2020
2021
Berekening benuttinq drempelbedraq schatkistbankieren Vanwege wetgeving is in de BBV voorschriften een rapportageverplichting opgenomen over de benutting van het drempelbedrag, Deze wijziging van het BBV vloeit voort uit de invoering van het schatkistbankieren in de Wet financiering decenkale overheden (wet FIDO). Daardoor zijn openbare lichamen verplicht hun overtollige middelen aan te houden in 's Rijks schatkist, Het gemiddelde van het bedrag aan overtollige middelen dat een decentrale overheid gedurende het jaar elke kalenderdag buiten de schatkist heeft aangehouden, mag niet boven het drempelbedrag liggen. De drempel wordt berekend aan de hand van het begrotingstotaal x 0,75%, met een minimum van € 250.000, Vanaf 1-7-2021 wordl drempel berekend aan de hand van het begrotingstotaal x 2,00% met een minimium van € 1.000.000 Het gemiddelde van de overtollige middelen, die buiten 's Rijks schatkist aangehouden worden, wordt op dagbasis berekend over het gehele jaar 2021. Bedragen x € 1,000
KwaÉaal 1
Kwartaal 2
KwaÉaal 3
Kwartaal 4
Aangehouden middelen
€ 250
EZlt
€223
€220
€226
Drempelbedrag
€250
€.250
€ 1.000
€ 1,000
€ 625
€0
€39
1.777
€ 780
€ 399
Over/onderschrijdin g drempelbedrag
Jaarqemidd.
Toelichting balans De Betho per 31 december (x Euro 1 000) 2021
2020
Algemene reserve Saldo per 1 januari
'1,005
1,005
Storting/onttrekking
0
0
1.005
1.005
Saldo per 1 januari
7,641
8.041
Storti ng/onttrekking
-395
-400
Saldo per31 december
7.246
7.641
-Bestemmingsreserve Reorganisatiekosten Participatiewet Saldo per 1 januari
2,400
2,532
Storting/onttrekking
-120
-132
Saldo per 31 december
2.280
2.400
Omschrijving
PASSIVA Vaste passiva Eigen vermogen
Saldo per31 december Bestemmingsreserves -Bestemmi n gsreserve Gevolgen Brand
-Bestemmingsreserve Zon nepanelen Saldo per'1 januari
291 -32 259
Storting/onttrekking
Saldo per 3í december
323 -32 291
-Bestemmin gsreserve Vakantiegeld Wsw EÊÀ UJJ
Saldo per 1 januari
EAE
Saldo per 31 december
-30 525
-Bestemmingsreserve Milieu en Energie Saldo per 1 januari
215
Storting/onttrekking
Storti ng/onttrekking
Saldo per 31 december
JI J
-20 555
215
0
0
215
215
De bestemmingsreserve Milieu en Energie is in 2019 gevormd voor nog uit te voeren energiebesparende maatregelen in de komende jaren, Hiervan is in 2021 nog geen gebruik gemaakt, -Bestemmingsreserve Actueel Houden Machinepark Saldo per 1 januari Storting/onttrekking
Saldo per 31 december
163
151
0
12
163
163
De bestemmingsreserve Actueel Houden Machinepark is in 2019 gevormd ter vervanging van de Voorziening Groot
onderhoud machines en dient voor onderhoud en het op peil houden van het machinepark. ln 2021 is hiervan nog geen gebruik gemaakt,
10.688
Saldo bestemmingsreserves per 31 december
11.265
Gerealiseerd resultaat boekjaar
Saldo per 31
december
_!_
____9-
Conform de in 2020 door het algemeen bestuur goedgekeurde Gemeenschappelijke Regeling wordt het netto resultaat, na aftrek van goedgekeurde aanvullingen op de bestemmingsreserves, teruggestort naarde deelnemende gemeenten.
Toelichting balans De Betho per 31 december (x Euro 1.000) 2021
Omschrijving
2020
Voorzieningen Voorzieningen ter egalisering van kosten -Voorziening groot onderhoud gebouwen
januari Toevoegingen Aanwendingen/vrijval Saldo per 1
1
15 0 -3
132 0
-17
Saldo per 3l december De vrijval heeft betrekking op uitgevoerde herstelwerkzaamheden aan de kantine Klein Frankrijk 2,
-Voorziening kosten (oud) personeel Saldo per 1 januari Toevoegingen Aanwendingen/vrijval
Saldo per31 december
065 580 0 580
-65
Het betreft een voorziening voor kosten i.v.m, outplacement van 1 persoon
Totaal voozieningen ter egalisering van kosten Totaal vaste passiva
1t0
t't5
í 1.863
í2.385
412
489
441 48
479 144 52
1.052
1.'.164
Vlottende passiva Netto vlottende schulden met een rentetypische looptiid korter dan 1 iaar Overige schulden -Crediteuren -Sociale premies -Belastingen -Diversen
151
Totaal nefto-vlottende schulden met een rentetyp. looptijd korter dan 1 jaar
Overlopende passiva Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met vergelijkbaar volume. -Omzetbonus
gemeenten terugstortingen stafpersoneel passiva -Diversen Totaal overlopende passiva -Gemeentelijke -Verlofverplichting Wsw- en -Overige overlopende
239 1.762 628
240
270
2.309 685 275
0
o
2.899
3.518
X951
4.682
15.8í 4
17.067
De gemeentelijke terugstorting betreft de volledige doorbetaling van het batig saldo,
Totaal vlottende
Totaal passiva
passiva
Toelichting balans De Betho per 31 december (x Euro 1,000) Omschrijving
2021
Niet uit de balans blijkende verplichtingen Voor de printers is een leasecontract afgesloten met een looptijd van 2iaar en een ingangsdatum oktober 2021. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 5.000 Daarnaast is er een overeenkomst voor de mobiele telefonie afgesloten met een looptijd van 2 jaar en een ingangsdatum januari 2020. De jaarlijkse verplichting bedraagt ca. € 15.000 Voor het onderhoud van de installaties is een conlract voor 12 jaar afgesloten. De eerste termijn is vervallen in 2014. De jaarlijkse verplichting varieert conform de overeenkomst tussen € 70.000 en € 80.000. Deze overeenkomst loopt tot en ne12025.
2020
Toelichting Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar (in euro x 1.000)
2021 Begroting 2021
Omschrijving
2020
De jaarrekening heeft behekking op een programma: Het bieden van werkgelegenheid aan mensen met een handicap onder
aangepaste omstandigheden. ln de begroting is geen expliciete post onvoorzien opgenomen, deze wordt in de reguliere posten meegenomen. ln de jaarrekening wordt dan ook geen toelichting gegeven op de benutting van de post onvoorzien.
Netto omzet Detacheringen: '1.684
1.795
1.730
17
15
18
1.667
1.780
1.712
1.843
1.750
1.834
208
250
156
1.635
1.500
1.678
1.133
1.150
1.146
90
100
93
1.043
1.050
1.053
'1.338
1.150
1.358
130
90
135
1.208
1.060
1.223
Overige kosten omzet (incl,omzetbonus gemeenten)
217
140
237
Netto omzet
-217
.140
,237
5.999
5.845
6.068
662
595
639
5.336
5.250
5.429
Bruto omzet Kosten grond- en hulpstoffen/uitbesteed werk
Netto omzet Groenbedrijf: Bruto omzet Kosten grond- en hulpstoffen/uitbesteed werk
Netto omzet Schoonmaakbedrijf: Bruto omzet Kosten grond- en hulpstoffen/uitbesteed werk
Netto omzet Verpakken en montage: Bruto omzet Kosten grond- en hulpstofíen/uitbesteed werk
Netto omzet Omzet overig:
Totaal: Bruto omzet Kosten grond- en hulpstoffen/uitbesteed werk
Netto omzet totaal
r;i','lïïJfffilff ï:trJ.iï,,ï1ï{;3ïïïi''"
to' t'
"r'ffi'tto
e zzroo)
'n
o*"''Jffi-
Toelichting Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar (in euro x 1,000)
2021 Begroting 2021
2020
Lonen Wsw-werknemers
9.456
9.725
9.925
Totaal lonen Wsw-werknemers
9.456
9.725
9.925
1.582
1.784
1.683
837
831
834
2.419
2.615
2.517
-20
Omschrijving
Loonkosten Wsw Lonen Wsw-werknemers
Sociale lasten Wsw-werknemers Sociale lasten Wsw-werknemers Pensioenpremie Totaal sociale lasten Teru gontvanqsten Wsw-werknemers
Ontvangen ziekengelden
0
-17
Terugontvan gen transitievergoedingen
-101
0
-239
Tegemoetkoming Lage lnkomens Voordeel
-150
-170
-1 65
Totaal terugontvangsten
-271
-170
.421
_1!99L
_12.170_
12.021
Totaal loonkosten
Wsw
De terugontvangen transitievergoedingen van het UWV hebben betrekking op de jaren 2020 en 2021. T.o.v. de begroting is de afname van het aantal Wsw-personeelsleden groter en daarmee de loonkosten.
Gedeelte dat betrekking heeft op
overhead Betho
Gedeelte dat betrekking heeft op programma
11
BO .519
1
74
84
2.096
11.937
Diverse bedrijfskosten Overiqe kosten Wsw-werknemers en overiq qesubsidieerd personeel Vervoerskosten Wsw
89
137
95
J- eigen bijdrage
-15
-17
-15
Subtotaal overige kosten
74
120
80
BedrijÍsgeneesku ndi ge zorg
87
92
B4
Overige personeelkosten
299
298
496
460
5í0
660
Totaal overige kosten Wsw
:::
ln de overige personeelskosten zijn de kosten van Begeleid Werken meegenomen, de opleidingskosten van het Wswpersoneel, alsook de vrijval aan de verplichting voor verlofstuwmeren Wsw (€ 17.000)
Werken) Werken)
Gemiddeld aantal FTE's GR De Betho (excl. Begeleid
362,4
385,0
393,5
Gemiddeld aantal FTE's GR De Betho (Begeleid
19,7
15,0
20,4
1.336
Lonen, salarissen en sociale lasten staf Lonen en salarissen
1.625
1.320
Sociale lasten
215
204
169
Pensioenlasten
308
191
253 1.758
2.149
1.715
Saldo vrijval / onthekking / aanvulling voorziening
5B
0
0
Totaal lonen, salarissen en sociale lasten staf
2.207
'1.715
1.758
Deaanvullingvoorzieningbetreftdekostenvan(oud)personeel(€5BÏmo'.niffi,ll.n: van de arbeidsplaats en/of outplacement.
gemiddeld) gemiddeld) Gedeelte dat betrekking heeftop overhead Gedeelte dat betrekking heeft op programma Betho
Aantal stafmedewerkers (in FTE's Aantal stafmedewerkers (in personen
31,3 35,0 681 1,526
28,0 31,0 638 1,077
Onder overheadkosten vallen de personele kosten die betrekking hebben op de directie, administratie, personele- en sociale zaken, automatisering en facilitair.
23,8 27 ,s
518 1.240
Toelichting Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar (in euro x 1.000)
2021 Begroting 2021
2020
Afschrijving materiële vaste activa
640
680
638
Totaal afschrijvingen
640
680
638
Omschrijving
Afschrijvinqen
Voor een specificatie wordt verurezen naar de toelichting bij de balans Gedeelte dat betrekking heeft op overhead Gedeelte dat betrekking heeft op programma Betho
25
25
25
615
655
613
Huur gebouwen en terreinen
0
0
0
Huur machines
0
1
0
Diverse bedriifslasten Huren
Totaal huren
Onderhoudskosten Onderhoud gebouwen/terreinen
0
30
45
28
0nderhoud machines/installaties/inventaris
224
220
242
Onderhoud transportmiddelen
236
216
217
Schoonmaakkosten/afvoer bed rijfsafval
34
45
53
Totaal onderhoudskosten
523
526
540
lndirecte productiekosten Vrachtkosten/admin istratie kosten
2
2
2
Hulpstoffen
42
51
45
Gereedschappen/mallen/proefmodellen Diensten van derden Overige personeelskosten Overige indirecte productiekosten Totaal indirecte productiekosten
B
40
29
1.595
2.182
1.807
191
113
151
30
35
37
1.869
2.423
2.071
ln de post diensten van derden is tevens meegenomen de inleen en kosten van personeel via payrolling. Het stafpersoneel dat via de payroll constructie wordt ingehuurd bedraagt eind2021 8 personen (7,8 fte) Ook de kosten van Beschut Werkers, die via de payroll worden ingeleend wordt onder diensten van derden meegenomen
Toelichting Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar (in euro x 1.000)
2021 Begroting 2021
Omschrijving
Overige bedrijfskosten
Energieverbruik Belastingen en verzekeringen Reis- en verblijftosten Accountant- en advieskosten Verkoopkosten Resultaat desinvesteringen Overige bedrijfskosten Totaaloverige bedrijfskosten
56 190 36 43 4 -28 425
58 197 32 55 18 -25 178 513
2020
65
184 27
49 'l
-41
148 433
Het resultaat desinvesteringen wordt veroorzaakt door de verkoop van een aantal reeds (deels) afgeschreven voertuigen en machines. Hierbij is een boekwinst gerealiseerd van ca. € 28,000
Totaal diverse bed rijfslasten
2.817
Gedeelte van totale diverse bedrijfslasten m.b.t. overhead Gedeelte van totale diverse bedrijfslasten m.b.t. programma
335
515
553
2,482
2.948
2.491
1.762
514
2.309
'1.762
514
2.309
Gemeenteliike teruqstortinoen Retour gemeenten overresultaat
Totaal gemeentelijke terugstoÉingen
3,463
3.044
Het beheft hier de bestemming van het overresultaat. Ovenesultaten komen conÍorm de in 2020 door het algemeen bestuur goedgekeurde Gemeenschappelijke Regeling ten gunste van de deelnemende gemeenten naar rato van hun deelneming. De gemeentelijks terugstorting heeft volledig betrekking op de programmarekening.
Diverse baten en lasten Opbrengst verhuur bedrijfsgebouwen
-27
-21
-25
Diverse baten
-46
-50
-67
Diverse lasten
23
I
6
Totaal diverse baten en lasten
.50
-62
.86
:::
ln zowel de diverse baten als de diverse lasten zijn in de begroting schattingen van posten opgenomen. ln de jaarrekening zijn deze onder de juiste post meegenomen.
Financiële baten en lasten Rente langlopende leningen
0
0
0
Rente bank/giro
0
0
0
Diverse rentebaten en lasten/bankkosten
1
2
2
Totaal financiële baten en lasten
1
2
2
Toelichting Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar (in euro x 1.000)
2021 Begroting 2021
Omschrijving
2020
Bijdragen Riikssubsidie Rijkssubsidie De Betho
'l'1.583
10.707
12.262
Totale rijkssubsidie
11.583
10.707
12.262
382,1
402,0
413,9
Aantal SE's GR De Betho (inclusief Begeleid
werken)
De deÍinitieve rijkssubsidie is pas in december van het lopende boekjaar bekend geworden. De verdeling per Sw bedrijÍ van
het macrobudget gebeurt o.b.v. het aantal SE's per 31-12 van het voorgaande boekjaar. Aangezien de uitshoom in 2021 bij De Betho lager was dan de landelijk uitstroom en tegelijkertijd het bedrag/SE hoger was, is de rijkssubsidie hoger uitgekomen. Daarnaast is extra rijkssubsidie ontvangen als compensatie voor de extra kosten en gederfde inkomsten als gevolg van de corona pandemie. Gemeentelijke bijdraqe Gemeentelijk bijdrage GR De Betho
ïotale bijdrage
gemeenten
455
455
________q_ _155_
455
0
De gemeentelijke bijdrage is (voorlopig) komen te vervallen. ln 2021 is deze niet meer in rekening gebracht.
Biidraqe inzake BTO (voorheen B-Flex) Bijdrage deelnemende gemeenten
670
670
670
Totale bijdrage gemeenten inzake BT0
670
670
670
ln opdracht van de deelnemende gemeenten wordt vanaf 01-01-201 7 een voorziening voor de integratie van met name bijstand cliënten van de gemeenten verzorgd. De kandidaten worden algemene werknemersvaardigheden bijgebracht,
waardoorze geschiktworden voorde arbeidsmarkt. ln 2021 zijn ca. 100 kandidaten bijBTO in trajectgeweestof zijn dat nog. Hoewel De Betho niet verantwoordelijk is voor de uitstroom van kandidaten, is het vermeldenswaard dat er in 2021 ca. 36 kandidaten, die in een haject bij BTO zaten, zijn uitgestroomd naar regulier werk. Bijdrage inzake Beschut Werken Bijdrage deelnemende gemeenten
Totale bijdrage gemeenten inzake Beschut Werken
1,276
1.335
957
1.276
1.335
957
Bestemmingsreserve Wijziqinq bestemmingsreserve
-577 overig Totaal toevoeging / vrijval bestemmingreserve _-571_ Wijziging bestemmingsreserve
-575 .!1!-
-573
.!Z!_
De wijziging van de bestemmingsreserve betreft de vrijval/compensatie van de hogere kosten t.g.v. de brand (€ 395.000), de reorganisatiekosten participatiewet, invoering generatiepact (€ 120.000), de zonnepanelen (€ 32.000), het vakantiegeld van het Wsw-personeel (€ 30.000).
Analyse beg roti n gsafwij ki n gen en beg roti n gsrechtmati g heid
Begrotingsrechtmatigheid programma
Bedrijfslasten programma
Realisatie 2021
Beqrotinq 2021
19.320
18.574
Gemeentelijke biidraqe De gemeentelijke bijdrage is (voorlopig) vervallen. Deze is nog in de begroting opgenomen, maar is niet meer geind. Ook voor de komende jaren wordt deze niet in de begroting
Het programma Betho is licht overschreden. Hieronder een korte toelichting van de diverse onderdelen uit dit pr0gramma.
opgenomen Gemeenteliike teruqstortinq De gemeentelijke terugstorting is de verplichte doorbetaling
Loonkosten Wsw De daling is een direct gevolg van de afname van het Wsw-personeel. ln de begroting202l werd reeds rekening gehouden met een daling van het aantal Wsw-
van het resultaat aan de deelnemende gemeenten, Door het wegvallen van de gemeentelijke bijdrage lijkt het resultaat lager uit te vallen, echter wanneer de gemeentelijke bijdrage wordt gecorrigeerd, is het resulaat 2021bijna
personeelsleden. Daarnaast zijn de loonkosten per FTE licht gestegen.
€ 200.000 hoger dan in2020. Opnieuw een verbetering. Deze terugstorting is onder de lasten van het programma
Per saldo is sprake van een daling van de totale
Betho meegenomen.
De werkelijke uitstroom is echter hoger dan de begroting.
loonkosten t.o.v.zowel de begroting 2021 als t.o.v. de loonkosten 2020.
Omdat de gemeentelijke terugstorting is meegenomen in de
Bedrijfskosten, kosten qrondJhulpstoffen en u itbesteed werk.
totale lasten is sprake van een overschrijding, ln verband met de extra baten past dit volledig binnen het
De kosten (inclusief de gemeentelijke terugstorting) zijn gestegen. Deze stijging is een direkt gevolg van de grotere retourstorting aan de deelnemende gemeentes. Wanneer de kosten hiermee worden gecorrigeerd, is opnieuw sprake van een daling van de kosten. De bedrijfsmatige manier van werken, waarbij zo efficient mogelijk wordt ingekocht, resulteert opnieuw in een daling van de kosten.
Begrotingsrechtmatigheid overhead
Bedrijfslasten overhead
Realisatie 2021
Beqrotinq 2021
1127
1.252
De lagere bedrijfslasten t.o.v. de begroting betreffen de veranderende toerekening van de medewerkers die onder overhead worden gekwalificeerd en de doornberekende kosten.