6.40 BETHO Begroting 2026
Tekst van het document
Het betreft hier zowel personeel dat reeds uit dienst is gegaan personeel en/of personeel dat nog in dienst is. Deze voorziening is gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en wordt gewaardeerd tegen nominale geschatte waarde. De toevoegingen aan deze voorzieningen komen rechtstreeks ten laste van het resultaat.
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 26 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
De voorziening Spaarverlof heeft betrekking op huidig en toekomstig verlof van medewerkers binnen De Betho. Het betreft hierbij personeel dat nog in dienst is. Deze voorziening kan worden opgenomen wanneer er sprake is van opname van spaarverlof. Deze voorziening is gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en wordt gewaardeerd tegen nominale waarde. De toevoegingen aan deze voorzieningen komen rechtstreeks ten laste van het resultaat. De voorziening Bovenwettelijk verlof heeft betrekking op huidig en toekomstig verlof van medewerkers binnen De Betho. Het betreft hierbij personeel dat nog in dienst is. Deze voorziening kan worden opgenomen wanneer er sprake is van opname van bovenwettelijk verlof. Deze voorziening is gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en wordt gewaardeerd tegen nominale waarde. De toevoegingen aan deze voorzieningen komen rechtstreeks ten laste van het resultaat. Langlopende schulden De leningen worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Het betreft schulden met een looptijd langer dan één jaar. Op dit moment zijn er geen langlopende schulden. Kortlopende schulden De kortlopende schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Deze verplichtingen omvatten de binnen één jaar vervallende schulden.
OVERZICHT VAN BATEN EN LASTEN In de toelichting op de programmarekening worden baten en lasten gerubriceerd zoals vermeld in het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV). De Betho rekent de activiteiten tot één programma, t.w. uitvoering van de Wsw. De programmarekening betreft dan ook alleen dit programma. Omzet De brutomarge is de opbrengst van de in het verslagjaar aan derden geleverde goederen en diensten verminderd met de bijbehorende kosten, exclusief de over deze omzet geheven omzetbelasting. Lonen Wsw-en Beschut werken werknemers Hieronder wordt verstaan het brutobedrag van de uitbetaalde lonen aan Wsw-Beschut werken werknemers. Alle Wsw-Beschut werken werknemers zijn in dienst bij de GR De Betho. Sociale lasten Wsw- Beschut werken werknemers De ter zake van de werknemersverzekeringen en pensioenvoorzieningen verschuldigde werkgeverslasten van de Wsw-werknemers. Terug ontvangsten Hieronder wordt verstaan de over het jaar terugontvangen ziekengelden en loonkostensubsidies, waaronder de Lage Inkomens Voordeel regeling (LIV). Lonen, salarissen en sociale lasten staf Hieronder worden verstaan de bruto uitbetaalde lonen van niet Wsw of beschut werk personeel, vermeerderd met eventuele toeslagen en sociale lasten, verminderd met eventueel ontvangen ziekengelden en loonkostensubsidies, waaronder de Lage Inkomens Voordeel regeling (LIV).
Ook worden de vrijval of aanvulling van voorzieningen, voor zover betrekking hebbend op de staf, in deze post meegenomen.
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 27 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Overige bedrijfslasten De overige bedrijfslasten worden berekend op basis van historische kosten. Diverse baten en lasten De diverse baten en lasten worden berekend op basis van historische kosten. Financieringslasten De financieringslasten bestaan uit de rentelasten van de langlopende geldleningen en kasgeldleningen en de overige rentebaten en -lasten inzake de rekeningen-courant. Rijkssubsidie Dit betreft de bijdrage van het Rijk, zoals bedoeld in artikel 8 van de Wet sociale werkvoorziening. Nettoresultaat Het algemeen bestuur van De Betho heeft in haar vergadering van 20 oktober 2020 besloten middels het goedkeuren van de Gemeenschappelijke Regeling dat het nettoresultaat van een boekjaar na verwerking van goedgekeurde bestemmingsreserves wordt uitgekeerd aan de deelnemende gemeenten.
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 28 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
2.5 Toelichting op de bal ans Vaste activa Materiële vaste activa
realisatie 2024
Boekwaarde per 1 januari Investeringen/desinvesteringen Afschrijvingen Boekwaarde per 31 december Omschrijving Grond Terreinen Gebouwen Installaties Machines Inventarissen Vervoersmiddelen Overige Totaal vaste activa
5638 -40 384 5.214 Boekwaarde Investeringen Desinvest. per 01/01/26 in 2026 in 2026 482 3.940 358 50 192 50 7 50 370 50 26 5.349 200 26
begroting 2025
begroting 2026
6.146 675 534 6.287
5.349 174 409 5.113
Afschrijvingen Boekwaarde in 2026 per 31/12/26 482 185 3.755 80 328 41 200 6 50 96 297 409 5.113
Vlottende activa Voorraden Grond en hulpstoffen Onderhanden Werk Totaal
52 0 52
50 30 80
-
900 4.439
500 4.734
500 -5 495
200 200
8.844
5.834
5.434
1 202 203
1 149 150
1 200 201
Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan 1 jaar Vorderingen op openbare lichamen 770 Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rente typische looptijd korter dan 17.399 jaar Overige vorderingen -Debiteuren 675 -Debiteuren dubieus Totaal overige vorderingen 675 Totaal uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan 1 jaar
50 50
Liquide middelen Kas Bank Totaal liquide middelen
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 29 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
realisatie 2024 Overlopende activa Overige nog te ontvangen bedragen Vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen Totaal overlopende activa
begroting 2025
begroting 2026
73
300
75
85 158
300
75 150
Totaal vlottende activa
9.257
6.364
5.835
Totaal activa
14.471
12.651
10.948
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 30 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Vaste passiva Eigen vermogen
realisatie 2024
Algemene reserve Bestemmingsreserve Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening Totaal eigen vermogen
begroting 2025
begroting 2026
1.005 9.122
1.005 8.696
1.005 7.297
2.099 12.226
500 10.201
221 8.523
1.005
1.005
1.005
-
-
-
-
-
-
1.005
1.005
1.005
6.482
6.293
6.050
-
-
-
-216
-156
-216
6.266
6.137
5.834
Onderstaand overzicht geeft verloop van de reserves weer Algemene reserve a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar Bestemmingsreserves Gevolgen brand a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar
De bestemmingsreserve “Gevolgen brand” is gevormd ten behoeve van de afdekking van de afschrijvingskosten van het gebouw op Klein Frankrijk 2 (in 40 jaar) en de installaties en overige activa. -Bestemmingsreserve Reorganisatiekosten Participatiewet a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar
1.983 -1.155 -
1.838
768
-
-
-60
-155
-
768
1.683
768
De bestemmingsreserve “Reorganisatiekosten Participatiewet” is gevormd ten behoeve van de afdekking van de aanpassing van de organisatie aan de gevolgen van de invoering van de participatiewet.
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 31 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
realisatie 2024 -Bestemmingsreserve Zonnepanelen a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar
begroting 2025
begroting 2026
195
165
147
-
-
-
-49
-32
-49
146
133
98
De bestemmingsreserve “Zonnepanelen” is gevormd ten behoeve van de afdekking van de afschrijvingskosten van de investering in zonnepanelen. Dit in het kader van milieu en energiebesparingen. -Bestemmingsreserve Vakantiegeld Wsw a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar
428
470
428
-
-
-
6
-15
-
434
455
428
De bestemmingsreserve “vakantiegeld Wsw” is gevormd ten behoeve van de afdekking van de vakantiegeld verplichting aan het einde boekjaar. Dit in het kader van een aflopend Wsw bestand. -Bestemmingsreserve Milieu en Energie a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar
177
191
157
-
-
-
-21
-25
-20
156
166
137
De bestemmingsreserve "Milieu en Energie" is in 2019 gevormd voor nog uit te voeren energiebesparende maatregelen in de komende jaren. -Bestemmingsreserve Actueel Houden Machinepark a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar
162
132
161
-
-
-
-2
-10
-7
160
122
154
De bestemmingsreserve "Actueel houden machinepark" is gevormd om de kosten van groot onderhoud vervanging/machinepark te spreiden over de toekomst.
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 32 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
realisatie 2024 Bestemmingsreserve Meerwaarde regeling a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar
begroting 2025
begroting 2026
250
-
-
200
-
-
-66
-
-38
384
-
-38
-
-
-
655
-
-
-26
-
-84
629
-
-84
-
-
100
300
-
-
-121
-
-100
179
-
-
500 500
500 221 -500 221
De bestemmingsreserve "Meerwaarde" is gevormd om de kosten van extra schaal uitloop staf en leiding personeel af te dekken. Bestemmingsreserve Generatiepact a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar De bestemmingsreserve "Generatiepact" is gevormd om de kosten van daling aantal werkbare uren stafpersoneel af te dekken. Bestemmingsreserve Vernieuwing ICT landschap a. het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; b.de toevoegingen of onttrekkingen uit hoofde van het voorgaande boekjaar; c.de toevoegingen of onttrekkingen bij het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening; d.de verminderingen in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd; e het saldo aan het einde van het begrotingsjaar
De bestemmingsreserve "Vernieuwing ICT landschap" is gevormd om de kosten van de implementatie van de nieuwe software af te dekken. Gerealiseerd resultaat boekjaar Het saldo aan het begin van het begrotingsjaar; Resultaat boekjaar Toevoeging bestemmingsreserve Saldo aan het einde van het begrotingsjaar
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
250 2.099 -250 2.099
Pagina 33 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Voorzieningen Voorziening groot onderhoud gebouwen a. het saldo aan begin van het begroting jaar b. ten gunste van de rekening van baten en lasten vrijgevallen bedragen c. de toevoegingen d. de aanwendingen e. saldo aan het einde begrotingsjaar
realisatie 2024
begroting 2025
begroting 2026
112
150
112
112
-150 -
112
De voorziening heeft betrekking op toekomstige herstelwerkzaamheden aan de kantine Klein Frankrijk 2. Voorziening kosten (oud) personeel a. het saldo aan begin van het begroting jaar b. ten gunste van de rekening van baten en lasten vrijgevallen bedragen c. de toevoegingen d. de aanwendingen e. saldo aan het einde begrotingsjaar
512
-
-473 39
-
13 13
Het betreft een voorziening voor kosten i.v.m. outplacement en langdurige zieken. Voorziening spaarverlof a. het saldo aan begin van het begroting jaar b. ten gunste van de rekening van baten en lasten vrijgevallen bedragen c. de toevoegingen d. de aanwendingen e. saldo aan het einde begrotingsjaar
-
7
7
6
-
6
De voorziening heeft betrekking op de vrijval van toekomstig spaarverlof van medewerkers binnen De Betho. Voorziening bovenwettelijke verlof a. het saldo aan begin van het begroting jaar b. ten gunste van de rekening van baten en lasten vrijgevallen bedragen c. de toevoegingen d. de aanwendingen e. saldo aan het einde begrotingsjaar
-
-
258
322 322
-
-64 194
De voorziening heeft betrekking op de kosten met betrekking tot het bovenwettelijk vakantieverlof. Totaal voorzieningen ter egalisatie van kosten
Totaal vaste passiva
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
480
-
325
12.706
10.201
8.848
Pagina 34 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Vlottende passiva
realisatie 2024
Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan 1 jaar Crediteuren 251 Loonbelasting en sociale premies 505 Omzet belastingen 148 Overige 38 Totaal 942
begroting 2025
begroting 2026
400 500 150 50 1.100
250 550 150 50 1.000
Overlopende passiva Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met vergelijkbaar volume. Omzetbonus gemeenten 163 200 Verlof en n overwerk verplichtingen Wsw- en stafpersoneel 406 650 Overige overlopende passiva 254 500 Overige Totaal overlopende passiva 823 1.350
200 375 400 125 1.100
Totaal vlottende passiva
1.765
2.450
2.100
Totaal passiva
14.471
12.651
10.948
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 35 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
2.6 Toelichtingen op het overzicht van baten en l asten
Omzet werksoorten inclusief mutatie onderhanden werk Externe plaatsingen Groen Schoonmaak Grijs Montage en verpakken Bruto omzet Kosten grond- hulpstoffen en uitbesteed werk Externe plaatsingen Groen Schoonmaak Grijs Montage en verpakken Omzet bonus gemeente
Netto omzet Personeelskosten Wsw en Beschut Werk Lonen en salarissen Sociale lasten Pensioenpremie Personeelskosten beschut werk uitbesteed derden Overige personeelskosten
Overige personeelskosten Vervoerskosten Subsidie begeleid werken Bedrijfsgeneeskundige hulp Overige Totaal Gemiddeld aantal FTE Wsw exclusief begeleid werken Gemiddeld aantal FTE Wsw begeleid werken Gemiddeld aantal FTE Beschut Werk
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
realisatie 2024
begroting 2025
begroting 2026
1.788 1.264 1.089 692 1.380 6.213
1.716 1.317 1.044 745 1.380 6.202
1.716 1.317 1.044 745 1.380 6.202
138 46 74 164 422
-1 177 48 114 200 538
146 40 72 200 458
5.791
5.664
5.744
10.625 2.088 931 566 691 14.901
8.909 1.599 778 1.850 604 13.740
11.744 2.290 1.174 587 15.795
82 305 145 159 691
78 315 185 26 604
76 306 180 25 587
303,1 20,1 63,6
302,6 21,0 62,3
279,2 21,0 65,1
Pagina 36 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
realisatie 2024
begroting 2025
begroting 2026
2.638 366 345 53 3.402 -478 2.924
2.747 498 444 3.689 3.689
3.245 471 373 200 4.289
Gemiddeld aantal FTE staf medewerkers
40,5
40,5
53,2
Afschrijvingen Afschrijving materiële vaste activa
384
534
409
Huren
-
-
-
Onderhoudskosten Onderhoud gebouwen/terreinen Onderhoud machines/installaties/inventaris Onderhoud transportmiddelen Schoonmaakkosten/afvoer bedrijfsafval Totaal onderhoudskosten
31 194 107 40 372
60 180 250 50 540
27 135 93 33 288
Indirecte productiekosten Vrachtkosten/administratie kosten Hulpstoffen Gereedschappen/mallen/proefmodellen Diensten van derden Overige indirecte productiekosten Totaal indirecte productiekosten
3 6 48 241 242 540
1 46 75 78 160 360
2 7 56 20 385 471
103 195 27 140 637 1.102
125 200 52 75 213 665
141 204 21 77 4 397 843
Personeelskosten Staf en begeleiding Lonen en salarissen Sociale lasten Pensioenpremie Overige personeelskosten Saldo vrijval/ontrekking/aanvulling voorziening
4.289
Voor een specificatie wordt verwezen naar de toelichting bij de balans.
Overige bedrijfskosten Energieverbruik Belastingen en verzekeringen Reis- en verblijfkosten Accountant- en advieskosten Verkoopkosten Overige
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 37 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
(Financiële) baten Resultaat desinvesteringen Opbrengst verhuur bedrijfsgebouwen Rente schatkistbankieren/BNG Diverse baten Totaal (Financiële) lasten Resultaat desinvesteringen Diverse lasten Totaal
realisatie 2024
begroting 2025
begroting 2026
-97 -286 -149 -532
-10 -30 -40
-
-
1 1
9 9
-
Totaal (Financiële) baten en lasten
-531
-31
-
Wijziging bestemmingsreserve Bestemmingsreserves Gevolgen brand -Bestemmingsreserve Reorganisatiekosten Participatiewet -Bestemmingsreserve Zonnepanelen -Bestemmingsreserve Vakantiegeld Wsw -Bestemmingsreserve Milieu en Energie -Bestemmingsreserve Actueel Houden Machinepark Bestemmingsreserve Meerwaarde regeling Bestemmingsreserve Generatiepact Bestemmingsreserve Vernieuwing ICT landschap Totaal wijziging reserve
-216 -60 -49 6 -21 -2 -66 -26 -121 -555
-156 -155 -32 -15 -25 -10 -393
-216 -49 -20 -7 -38 -84 -100 -514
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 38 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Overzicht incidentele baten en lasten Bij incidentele baten en lasten kan gedacht worden aan baten en lasten die zich gedurende maximaal drie jaar voordoen. Het is daarbij van belang dat het gaat om ‘eenmalige zaken’. Door onderstaande vergelijking van de realisatie van de incidentele baten en lasten met de begrotingscijfers ontstaat een (totaal)inzicht in de feitelijke afwijking van hetgeen werd begroot en ook in hetgeen alsnog - na einde van het begrotingsjaar - bij het opstellen en analyseren van de jaarrekeningcijfers als een incidentele baat dan wel last is gesignaleerd. T ABEL 16: O VERZICHT VAN DE INCIDENTELE BATEN EN LASTEN 2024 - 2026
Incidentele baten Diverse oude balansposten Uitkering rijk sociale onwikkelbedrijven Desinvesteringen Vrijval vcoorziening oud personeel Rente schatkistbankieren Totaal
Realisatie begrotingsjaar 96 438 87 129 284 1.034
Raming begrotingsjaar -
begroting 2026 -
Incidentele lasten Servog pensioenpremie 2023 Dotatie voorziening wettelijk verlof Totaal
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
34 90 124
-
-
Pagina 39 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Structurele onttrekkingen aan de reserves • De structurele onttrekking betreft de bestemmingsreserve brand die gevormd is ten behoeve van de afschrijvingskosten van het gebouw; • De structurele onttrekking betreft de bestemmingsreserve zonnepanelen die gevormd is ten behoeve van structurele afdekking van de afschrijvingskosten van de zonnepanelen; • De structurele onttrekking betreft de bestemmingsreserve vakantiegelden Wsw die gevormd is ten behoeve van structurele afdekking van het opgebouwde overschot aan vakantie uren; • De structurele onttrekking betreft de bestemmingsreserve Milieu en Energie die gevormd is ten behoeve van structurele afdekking van verplichte investeringen kosten in milieuzaken; • De structurele onttrekking betreft de bestemmingsreserve Actueel houden machinepark is gevormd om de kosten van groot onderhoud vervanging/machinepark te spreiden over de toekomst; • De structurele onttrekking betreft de bestemmingsreserve Meerwaarde is gevormd om de loonkosten van de extra schaal uitloop staf en leiding personeel af te dekken; • De structurele onttrekking betreft de bestemmingsreserve Generatiepact is gevormd om de loonkosten van daling aantal werkbare uren stafpersoneel af te dekken. T ABEL 17: S TRUCTURELE ONTTREKKINGEN RESERVES 2024 – 2026
Realisatie 2024
begroting 2025
begroting 2026
216 49 -6 21 2 66 26 374
156 32 15 10 10 223
216 49 10 7 38 84 404
Pand Klein Frankrijk 2 Zonnepanelen Vakantiegeld Wsw Milieu en Energie Actueel houden machinepark Meerwaarde Generatiepact Totaal
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 40 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
2.7 Meerjar enr aming baten en l asten 2026 – 2029 De meerjarenraming is voor De Betho voor de realisatie 2024 en begroting 2025 enkel inzichtelijk op totaalniveau. Voor het begrotingsjaar 2026 en meerjarenraming 2027 – 2029 is tevens onderscheid gemaakt naar de verschillende beleidsprogramma’s. Achtereenvolgens worden in dit hoofdstuk de volgende onderdelen gepresenteerd: 1. Totale meerjarenraming baten en lasten de Betho 2026 – 2029 2. Meerjarenraming Sociale werkvoorziening (exclusief toerekening overheadkosten) 3. Meerjarenraming Beschut werk (exclusief toerekening overheadkosten) 4. Meerjarenraming Arbeidsparticipatie (exclusief toerekening overheadkosten) 5. Meerjarenraming Overhead begroting meerjarenraming 2026 2027 2028
2029
Participatiebudget Bijdrage gemeenten Re-integratie deel Doorbetaalde Wsw subsidie rijk Bijdrage gemeenten Beschut Werk Gemeentelijke bijdrage tekort Totaal bijdrage
1.081 12.328 2.649 16.058
1.039 12.530 2.914 171 16.654
1.062 12.577 3.183 334 17.156
1.085 12.540 3.446 344 17.416
Omzet Omzet werksoorten inclusief mutatie onderhanden werk Kosten grond- hulpstoffen en uitbesteed werk Netto omzet
6.202 -458 5.744
6.202 -468 5.734
6.202 -278 5.924
6.202 -284 5.918
Bedrijfslasten Personeelskosten Wsw en Beschut werk Personeelskosten Staf en begeleiding Afschrijvingen Onderhoudskosten Indirecte productiekosten Overige bedrijfskosten Totaal bedrijfslasten
15.795 4.289 409 288 471 843 22.095
16.322 4.451 414 266 536 815 22.804
16.693 4.624 365 570 621 863 23.737
16.966 4.804 364 260 665 844 23.904
Bedrijfsresultaat
-293
-416
-657
-570
(Financiële ) baten en lasten
-
Gerealiseerd resultaat programma rekening
-293
-416
-657
-570
Wijziging bestemmingsreserve
-514
-416
-657
-570
Gerealiseerd resultaat na bestemmingsreserve
221
0
0
-0
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 41 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Meerjarenraming Taakveld Sociale Werkvoorziening
begroting meerjarenraming 2026 2027 2028
2029
Participatiebudget Bijdrage gemeenten Re-integratie deel Doorbetaalde Wsw subsidie rijk Gemeentelijke bijdrage Totaal bijdrage
12.328 12.328
12.530 12.530
12.577 12.577
12.540 12.540
Omzet Omzet werksoorten inclusief mutatie onderhanden werk Kosten grond- hulpstoffen en uitbesteed werk Netto omzet
5.606 -415 5.191
5.554 -420 5.133
5.496 -237 5.258
5.447 -239 5.208
Bedrijfslasten Personeelskosten Wsw en Beschut werk Personeelskosten Staf en begeleiding Afschrijvingen Onderhoudskosten Indirecte productiekosten Overige bedrijfskosten Totaal bedrijfslasten
13.092 1.579 236 212 395 371 15.886
13.306 1.629 223 189 448 339 16.134
13.355 1.658 194 330 516 354 16.408
13.316 1.675 183 174 548 330 16.227
Bedrijfsresultaat
1.634
1.530
1.427
1.521
(Financiële ) baten en lasten
-
Gerealiseerd resultaat programma rekening
1.634
1.530
1.427
1.521
Wijziging bestemmingsreserve
-113
-110
-79
-71
Gerealiseerd resultaat na bestemmingsreserve
1.746
1.639
1.506
1.592
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 42 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Meerjarenraming Taakveld Beschut werk
begroting meerjarenraming 2026 2027 2028 Participatiebudget Bijdrage gemeenten Re-integratie deel Doorbetaalde Wsw subsidie rijk Bijdrage gemeenten Beschut Werk Gemeentelijke bijdrage Totaal bijdrage
2029
2.649 2.649
2.914 171 3.085
3.183 334 3.517
3.446 344 3.790
596 -43 553
648 -48 601
706 -41 665
755 -45 710
Bedrijfslasten Personeelskosten Wsw en Beschut werk Personeelskosten Staf en begeleiding Afschrijvingen Onderhoudskosten Indirecte productiekosten Overige bedrijfskosten Totaal bedrijfslasten
2.703 393 62 45 60 78 3.342
3.016 445 67 46 72 80 3.727
3.338 497 68 132 89 94 4.218
3.650 561 74 54 100 97 4.536
Bedrijfsresultaat
-140
-41
-35
-36
(Financiële ) baten en lasten
-
Gerealiseerd resultaat programma rekening
-140
-41
-35
-36
Wijziging bestemmingsreserve
-34
-41
-36
-36
Gerealiseerd resultaat na bestemmingsreserve
-106
0
0
0
Omzet Omzet werksoorten inclusief mutatie onderhanden werk Kosten grond- hulpstoffen en uitbesteed werk Netto omzet
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 43 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Meerjarenraming Taakveld Arbeidsparticipatie begroting meerjarenraming 2026 2027 2028 Participatiebudget Bijdrage gemeenten Re-integratie deel Doorbetaalde Wsw subsidie rijk Bijdrage gemeenten Beschut Werk Totaal bijdrage
2029
1.081 1.081
1.039 1.039
1.062 1.062
1.085 1.085
Omzet Omzet werksoorten inclusief mutatie onderhanden werk Kosten grond- hulpstoffen en uitbesteed werk Netto omzet
-
-
-
-
Bedrijfslasten Personeelskosten Wsw en Beschut werk Personeelskosten Staf en begeleiding Afschrijvingen Onderhoudskosten Indirecte productiekosten Overige bedrijfskosten Totaal bedrijfslasten
797 21 18 13 52 900
822 21 18 13 49 922
852 21 61 13 57 1.004
885 21 19 14 53 992
Bedrijfsresultaat
181
117
58
94
(Financiële ) baten en lasten
-
Gerealiseerd resultaat programma rekening
181
117
58
94
Wijziging bestemmingsreserve
-28
-20
-297
-216
Gerealiseerd resultaat na bestemmingsreserve
209
138
355
310
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 44 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Overhead begroting meerjarenraming 2026 2027 2028 Participatiebudget Bijdrage gemeenten Re-integratie deel Doorbetaalde Wsw subsidie rijk Bijdrage gemeenten Beschut Werk Gemeentelijke bijdrage Totaal bijdrage
-
Omzet Omzet werksoorten inclusief mutatie onderhanden werk Kosten grond- hulpstoffen en uitbesteed werk Netto omzet
2029
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Bedrijfslasten Personeelskosten Wsw en Beschut werk Personeelskosten Staf en begeleiding Afschrijvingen Onderhoudskosten Indirecte productiekosten Overige bedrijfskosten Totaal bedrijfslasten
1.521 90 12 3 342 1.968
1.555 102 12 3 348 2.021
1.618 82 47 3 357 2.108
1.682 87 13 3 364 2.149
Bedrijfsresultaat
-1.968
-2.021
-2.108
-2.149
-1.968
-2.021
-2.108
-2.149
-339
-247
-245
-246
-1.628
-1.774
-1.862
-1.903
(Financiële ) baten en lasten Gerealiseerd resultaat programma rekening
Wijziging bestemmingsreserve
Gerealiseerd resultaat na bestemmingsreserve
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
-
Pagina 45 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
2.8 Meerjar enr aming bal ans 2026 – 2029
Activa
realisatie 2024
begroting 2025
begroting 2026
begroting 2027
begroting 2028
begroting 2029
Materiële Vaste activa Investeringen met een economisch nut Materiële vaste activa in uitvoering met economisch nut totaal materiële vaste activa
5.214 5.214
6.287 6.287
5.113 5.113
4.840 4.840
4.616 4.616
4.401 4.401
Totaal vaste activa
5.214
6.287
5.113
4.840
4.616
4.401
Vlottende activa Voorraden Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan 1 jaar -Vorderingen op openbare lichamen -Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rente typische looptijd korter dan 1 jaar -Overige vorderingen Liquide middelen -Banksaldi Overlopende activa
52
80
50
50
50
50
770 7.399 675
900 4.439 495
500 4.734 200
500 4.500 200
500 3.900 200
500 3.300 200
203 158
150 300
201 150
201 150
201 150
201 150
Totaal vlottende activa
9.257
6.364
5.835
5.601
5.001
4.401
Totaal generaal
14.471
12.651
10.948
10.441
9.617
8.802
realisatie 2024
begroting 2025
begroting 2026
begroting 2027
begroting 2028
begroting 2029
1.005 9.122 2.099 12.226
1.005 8.696 500 10.201
1.005 7.297 221 8.523
1.005 7.696 0 8.701
1.005 7.039 0 8.044
1.005 6.469 -0 7.474
Voorzieningen -Voorzieningen ter egalisering van kosten
480
-
325
248
184
118
Totaal vaste passiva
480
-
325
248
184
118
Passiva
Vaste passiva Eigen vermogen -Algemene reserve -Bestemmingsreserves -Gerealiseerd resultaat boekjaar Totaal eigen vermogen
Vlottende passiva Netto-vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan 1 jaar -Overige schulden Overlopende passiva -Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume Totaal vlottende passiva
942
1.100
1.000
900
800
700
823 1.765
1.350 2.450
1.100 2.100
592 1.492
588 1.388
511 1.211
Totaal generaal
14.471
12.651
10.948
10.441
9.616
8.803
-1.474
1.236
-219
-496
-422
EMU saldo
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 46 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Bijlagen 1. Taakvelden Op grond van artikel 66 van het BBV dient in de begroting een verplichte bijlage taakvelden opgenomen te worden. T ABEL 18: B ATEN EN L ASTEN PER BELEIDSPROGRAMMA EN TAAKVELD
Taakveld Baten 0.4 Overhead 0.10 Mutatie reserves 6 Sociaal domein 6.4 WSW en beschut werk 6.5 Arbeidsparticipatie
Totaal
Realisatie 2024 Lasten Saldo
Baten
Begroting 2025 Lasten Saldo
Baten
Begroting 2026 Lasten Saldo
555 555
1.428 1.428
-1.428 555 -873
393 393
1.375 1.375
-1.375 393 -982
514 514
1.968 1.968
-1.968 514 -1.454
21.883 307 22.190
18.911 307 19.218
2.972 2.972
19.672 595 20.267
17.790 995 18.785
1.882 -400 1.482
21.179 1.081 22.260
19.685 900 20.586
1.493 181 1.674
22.745
20.646
2.099
20.660
20.160
500
22.774
22.553
220
De lasten en baten voor overhead zijn op basis van verschillende uitgangspunten direct aan het primaire proces (specifieke taakvelden) toe te rekenen. Deze worden doorbelast naar de programma’s in bijlage 2. Het bedrag voor overhead bestaat onder anderen uit de kosten van stafpersoneel van de financiële administratie, personeels- en salarisadministratie, directie, ICT, inkoop en het facilitair bedrijf.
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 47 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
2. Meerjar enr aming 2 026 - 2029 per belei ds programma In bijgevoegde tabellen zijn de overheadkosten toegerekend aan de verschillende beleidsprogramma’s. Dit is op basis van Fte’s in het betreffende programma per jaar gedaan, zie tevens onderstaande tabel. T ABEL 19: V ERDELING OVERHEADKOSTEN 2026 – 2029
2026 Wsw 68,1% Beschut Werk 15,4% Arbeidsparticipatie 16,5% Totaal 100%
2027 66,6% 16,7% 16,7% 100%
2028 65,1% 18,0% 16,9% 100%
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
2029 63,0% 19,6% 17,4% 100%
Pagina 48 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Meerjarenraming Sociale werkvoorziening inclusief overheadkosten begroting meerjarenraming 2026 2027 2028
2029
Participatiebudget Bijdrage gemeenten Re-integratie deel Doorbetaalde Wsw subsidie rijk Gemeentelijke bijdrage Totaal bijdrage
12.328 12.328
12.530 12.530
12.577 12.577
12.540 12.540
Omzet Omzet werksoorten inclusief mutatie onderhanden werk Kosten grond- hulpstoffen en uitbesteed werk Netto omzet
5.606 -415 5.191
5.554 -420 5.133
5.496 -237 5.258
5.447 -239 5.208
Bedrijfslasten Personeelskosten Wsw en Beschut werk Personeelskosten Staf en begeleiding Afschrijvingen Huren Onderhoudskosten Indirecte productiekosten Overige bedrijfskosten Totaal bedrijfslasten
13.092 1.579 236 212 395 371 15.886
13.306 1.629 223 189 448 339 16.134
13.355 1.658 194 330 516 354 16.408
13.316 1.675 183 174 548 330 16.227
Bedrijfsresultaat
1.634
1.530
1.427
1.521
-
-
-
-
Gerealiseerd resultaat programma rekening
1.634
1.530
1.427
1.521
Wijziging bestemmingsreserve Bijdrage overheadkosten
-113 1.109
-110 1.182
-79 1.212
-71 1.199
637
457
295
393
(Financiële ) baten en lasten
Gerealiseerd resultaat na bestemmingsreserve
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 49 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Meerjarenraming Beschut werk inclusief overheadkosten
begroting meerjarenraming 2026 2027 2028 Participatiebudget Bijdrage gemeenten Re-integratie deel Doorbetaalde Wsw subsidie rijk Bijdrage gemeenten Beschut Werk Gemeentelijke bijdrage Totaal bijdrage
2029
2.649 2.649
2.914 171 3.085
3.183 334 3.517
3.446 344 3.790
596 -43 553
648 -48 601
706 -41 665
755 -45 710
Bedrijfslasten Personeelskosten Wsw en Beschut werk Personeelskosten Staf en begeleiding Afschrijvingen Huren Onderhoudskosten Indirecte productiekosten Overige bedrijfskosten Totaal bedrijfslasten
2.703 393 62 45 60 78 3.342
3.016 445 67 46 72 80 3.727
3.338 497 68 132 89 94 4.218
3.650 561 74 54 100 97 4.536
Bedrijfsresultaat
-140
-41
-35
-36
(Financiële ) baten en lasten
-
-
-
-
Gerealiseerd resultaat programma rekening
-140
-41
-35
-36
Wijziging bestemmingsreserve Bijdrage overheadkosten
-34 251
-41 296
-36 336
-36 373
Gerealiseerd resultaat na bestemmingsreserve
-357
-296
-335
-373
Omzet Omzet werksoorten inclusief mutatie onderhanden werk Kosten grond- hulpstoffen en uitbesteed werk Netto omzet
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 50 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
Meerjarenraming Arbeidsparticipatie inclusief overheadkosten
begroting meerjarenraming 2026 2027 2028 Participatiebudget Bijdrage gemeenten Re-integratie deel Doorbetaalde Wsw subsidie rijk Bijdrage gemeenten Beschut Werk Gemeentelijke bijdrage Totaal bijdrage
2029
1.081 1.081
1.039 1.039
1.062 1.062
1.085 1.085
Omzet Omzet werksoorten inclusief mutatie onderhanden werk Kosten grond- hulpstoffen en uitbesteed werk Netto omzet
-
-
-
-
Bedrijfslasten Personeelskosten Wsw en Beschut werk Personeelskosten Staf en begeleiding Afschrijvingen Huren Onderhoudskosten Indirecte productiekosten Overige bedrijfskosten Totaal bedrijfslasten
797 21 18 13 52 900
822 21 18 13 49 922
852 21 61 13 57 1.004
885 21 19 14 53 992
Bedrijfsresultaat
181
117
58
94
(Financiële ) baten en lasten
-
-
Gerealiseerd resultaat programma rekening
181
117
58
94
Wijziging bestemmingsreserve Bijdrage overheadkosten
-28 268
-20 296
-297 315
-216 331
Gerealiseerd resultaat na bestemmingsreserve
-60
-158
40
-21
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
-
-
Pagina 51 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
3. Definitie kengetallen Netto schuldquote De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de medeoverheid ten opzichte van de eigenmiddelen. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Omdat bij leningen er onzekerheid kan bestaan of ze allemaal terug worden betaald wordt bij de berekening van de netto schuldquote onderscheid gemaakt door het kengetal te berekenen, zowel inclusief als exclusief de doorgeleende gelden. De solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin de medeoverheid in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Grondexploitatie Dit kengetal geeft weer hoe de waarde van de grond zich verhoudt tot de totale (geraamde) baten. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een gemeente of provincie heeft om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Belastingcapaciteit De belastingcapaciteit geeft inzicht hoe de belastingdruk in de provincie of gemeenten zich verhoudt ten opzichte van he landelijke gemiddelde. Bron: Staatscourant 2015, nr. 20619.
Voor een uitgebreide toelichting wordt verwezen naar “Regeling van de Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties van 9 juli 2015, nr. 2015-0000387198, tot vaststelling van de wijze waarop kengetallen worden vastgesteld en opgenomen in de begroting en het jaarverslag van provincies en gemeenten.”
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 52 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
4. Normenkader Het Algemeen Bestuur heeft het normenkader ten behoeve van de financiële rechtmatigheid vastgesteld. Wetten in formele zin worden van buitenaf opgelegd en zijn daardoor niet beïnvloedbaar door het Algemeen Bestuur. Deze vallen dus te allen tijde onder het normenkader. Onderstaand worden de belangrijkste genoemd: • Wet Gemeenschappelijke Regeling • Participatiewet • Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) • Wet Financiering decentrale overheden (FIDO) • Wet Versterking Decentrale Rekenkamers (Rechtmatigheidsverantwoording) • Fiscale en sociale wetgeving • Regels betreffende Europese Aanbesteding Daarnaast heeft het Algemeen Bestuur expliciet de nadere (interne) regelgeving vastgesteld. De volgende interne verordeningen c.q. regelgeving vallen voor 2024 onder het normenkader van de Financiële Rechtmatigheid: • Gemeenschappelijke Regeling De Betho • Treasurystatuut • Directiestatuut • AB en DB besluit
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 53 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
5. Berekening bij drag en gemeenten met toegepaste VZG richtlijn
Vanaf de begroting 2025 is aan de GR’en verzocht om in de bijlage van de begroting een berekening van de deelnemersbijdrage met de toegepaste VZG-richtlijn op te nemen. Door het toevoegen van de berekening wordt inzicht gegeven in de toepassing van de VZG-richtlijn voor het begrotingsjaar. Het opnemen van de berekening zorgt er ook voor dat het inzicht behouden blijft voor latere jaren. Bijdragen deelnemers primaire begroting t-1 (2025)
€0
Mutatie bedragen deelnemers door goedgekeurde begrotingswijzigingen (AB)
€0
Totaal bijdragen deelnemers waarover VZG-richtijlin wordt toegepast
€0
VZG-richtlijn begrotingsjaar (-2,2%)
€0
Mutatie bijdrage deelnemers op basis van VZG-richtlijn (€ 0 * 1 - 2,2%)
€0
Bijdrage deelnemers begrotingsjaar t (2026)
€0
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 54 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho Bijlage Begroting Begrippenlijst _________________________________________________________________________________________ 6. Begrippenlijst Begeleid werken Met de regeling Begeleid werken bieden bedrijven aan personen met een Wsw-indicatie een contract aan. De werknemer is in dienst bij het bedrijf en is hiermee een volwaardig medewerker. Medewerkers ervaren dit als een enorme waardering en zijn dan ook zeer gemotiveerd. Het betreft een arbeidsovereenkomst voor 16 tot 40 uur per week, waarbij de medeweker volgens de geldende cao wordt betaald. De werkgever ontvangt een subsidie gebaseerd op de loonwaarde van de medewerker. Beschut Werk (BSW) Beschut Werk is bedoeld voor mensen met een lichamelijke, verstandelijke of psychische beperking. Mensen die alleen kunnen werken in een ‘beschutte’ omgeving, onder aangepaste omstandigheden. Zij hebben meer begeleiding en aanpassing van hun werkplek nodig dan van een reguliere werkgever is te verwachten. WV beoordeelt of iemand tot de doelgroep beschut werk hoort. Gemeenten zijn verantwoordelijk voor het aanbieden van beschut werk aan mensen met een arbeidsbeperking. Detacheren Bij detachering verricht de sw-medewerker werkzaamheden bij een reguliere werkgever maar blijft formeel in dienst bij De Betho.
De mogelijkheid van detachering verlaagt voor werkgevers de drempel om mensen met een arbeidsbeperking in dienst te nemen. De medewerker blijft immers in dienst van De Betho dus alle administratieve handelingen en eventuele risico’s zijn ook voor rekening van De Betho. De wekgever word zo maximaal ontzorgd. Doelgroepregister Het doelgroepregister is een landelijk register waarin alle mensen staan die vallen onder de banenafspraak. UW beheert dit register. Met de gegevens uit het doelgroepregister kan het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid controleren of werkgevers de afgesproken banen creëren voor mensen met een arbeidsbeperking. Garantiebanen Banen uit de banenafspraak. In de banenafspraak hebben het kabinet en werkgevers afgesproken dat ze tot 2026 125.000 extra banen gaan creëren voor mensen met een arbeidsbeperking (Sociaal Akkoord). Dit zijn banen bij reguliere werkgevers en de overheid. Het UWV beoordeelt of iemand in aanmerking komt voor een baan uit de banenafspraak. Participatiewet De Participatiewet is op 1 januari 2015 in werking getreden en voegt de Wet Werk en Bijstand (WWB), de Wet sociale werkvoorziening (WSW) en een deel van de Wet Werk en Arbeidsondersteuning Jonggehandicapten (Wajong) samen in één regeling.
De gemeenten zijn verantwoordelijk voor bemiddeling en ondersteuning van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, waartoe ook veelal personen met een arbeidsbeperking behoren. Het doel van de Participatiewet is om zoveel mogelijk mensen aan het werk te krijgen, bij voorkeur bij regulier werkgevers. De Betho voert voor de
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
gemeenten Borsele, Goes, Kapelle, Noord-Beveland, Reimerswaal en Tholen het werkdeel van de Participatiewet uit. PrO/VSO PrO staat voor praktijkonderwijs en VSO voor voortgezet speciaal onderwijs. Social Return On Investment (SROI) Social Return On Investment (SROI) is als voorwaarde op te nemen in aanbestedingen. Deze voorwaarde houdt in dat bedrijven verplicht worden om personen met een grote(re) afstand tot de arbeidsmarkt een werkplek of werkervaringsplaats aan te bieden. Het doel is om personen die zonder re-integratieondersteuning moeite hebben om een baan te vinden aan betaald werk te helpen. Statushouder Een statushouder heeft de hele asielprocedure doorlopen en heeft vervolgens een verblijfsvergunning gekregen voor vijf jaar. UWV UWV staat voor Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen. Zij zorgt voor een deskundige en efficiënte uitvoering van de werknemersverzekeringen zoals de WW, WIA, WAO, WAZ, Wazo en Ziektewet. VCA-diploma VCA staat voor Veiligheid, Gezondheid en Milieu Checklist Aannemers. Met dit diploma toont iemand aan dat hij of zij de basiskennis van veilig en gezond werken beheerst. De Gediplomeerde is bekend met de Arbowet- en regelgeving, het herkennen van onveilige situaties en handelingen en het voorkomen van arbeidsongevallen.
Werken op locatie (WOL) Het werken bij een regulier werkgever heeft veel waarde in het kader van de ontwikkeling van mensen. Niet voor iedereen is detacheren of een dienstverband bij een externe werkgever haalbaar. Er is echter een groep medewerkers die wel in staat is om extern werkzaamheden te verrichten, zij gaan ‘werken op locatie’. Een tussenvorm, waarbij mensen zich verder kunnen ontwikkelen, maar onder meer beschermende omstandigheden. Dit houdt in dat een medewerker als onderdeel van den groep(je) en op basis van de behoefte van de wekgever, enkele (wisselende) dagen in de week, bij een extern bedrijf gaat werken. De groep wordt vanaf de locatie van De Betho naar der werkplek gebracht en ook weer opgehaald. Op de locatie wordt ondersteuning geboden. Wet Sociale Werkvoorziening (Wsw) De Wsw kent geen nieuwe instroom sinds de invoering van de Participatiewet op 1 januari 2015. Alle mensen die op 31 december 2014 een vast contract hadden, hebben hun plaats gehouden. De Wsw blijft bestaan tot de laatste sw-medewerker met pensioen gaat.
Pagina 55 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
7. Prijsindexen CPB Prijs overheidsconsumptie, beloning werknemers Dit is de gemiddelde stijging van de lonen en salarissen van de collectieve sector exclusief een voortschrijdend gemiddelde van de jaarlijkse incidentele loonstijgingen. Prijs overheidsconsumptie, netto materieel & lonen en salarissen Tot voor kort was de prijs van de overheidsconsumptie, andere overheidsconsumptie het samengesteld gewogen gemiddelde van de prijs overheidsconsumptie, netto materieel en de prijs van de overheidsconsumptie, lonen en salarissen. Dit is echter niet meer het geval (zie onder). Het samengesteld gewogen gemiddelde kan desgewenst worden bepaald op basis van de gewichten van beide componenten (1/3 netto materieel; 2/3 lonen en salarissen). Bijvoorbeeld: prijs netto materieel is 2% en lonen en salarissen is 5%. Het samengesteld gewogen gemiddelde is 4% (1/3 maal 2% plus 2/3 maal 5%). Prijs overheidsconsumptie, netto materieel (imoc) Dit is de gemiddelde stijging van de prijzen van de netto materiele consumptie van de collectieve sector (zie ook toelichting op definitie van collectieve sector). De netto materiële consumptie is gelijk aan de som van de lopende aankopen van goederen en diensten (bijvoorbeeld kosten van energie, huisvesting, kantoorartikelen, uitzendkrachten), de afschrijvingen (bijv. die op infrastructuur, gebouwen, wagenpark en computers) en de verkopen (bijv.
schoolgelden, reinigingsrechten, verkopen sociale werkplaatsen, vergoeding van de EU voor het innen van de invoerrechten, bouwleges en verhuur van schoolgebouwen door gemeenten aan het bijzonder onderwijs). De imoc wordt vaak gebruikt voor het aanpassen van meerjarige/toekomstige contracten aan de inflatie, afspraken en begrotingen in constante prijzen. Voorbeelden hiervan zijn de prijscompensatie door het ministerie van Financiën aan andere ministeries voor uitgaven aan goederen en diensten (m.u.v. investeringsgoederen) en het aanpassen van vele contracten van lokale overheden (gemeenten, provincies, waterschappen) met derden aan de inflatie, bijvoorbeeld over de huurprijs van schoolgebouwen en sporthallen. https://www.cpb.nl/artikel/toelichting-bij-kerngegevenstabel
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 56 van 57
Begroting en Meerjarenraming GR de Betho
8. Overzicht figuren en tabellen
Figuur 1: Operationele risico’s .............................................................................................................. 10 Figuur 2: Niet operationele omgeving-gerelateerde risico’s ................................................................ 11 Figuur 3: Niet operationele bedrijfsvoering risico's.............................................................................. 11
Tabel 1: Baten en lasten per programma 2026 ...................................................................................... 4 Tabel 2: Baten en lasten meerjarenraming 2027 - 2029 ........................................................................ 5 Tabel 3: Beleidsindicatoren Bestuur en ondersteuning.......................................................................... 6 Tabel 4: Kengetallen.............................................................................................................................. 13 Tabel 5: Investeringen 2026-2029 (Bedragen x €1.000) ....................................................................... 13 Tabel 6: Kasgeldlimieten ....................................................................................................................... 15 Tabel 7: Renterisiconorm ...................................................................................................................... 15 Tabel 8: Verloop Staf & Leiding 2025-2029 in Fte ............................................................................... 16 Tabel 9: Verloop Fte per gemeente 2024-2029 Wsw ........................................................................... 16 Tabel 10: Verloop Fte per gemeente 2024-2029 Beschut werk ...........................................................
17 Tabel 11: Uitstroom in Fte en in %........................................................................................................ 20 Tabel 12: Taakstelling beschutwerkplekken per gemeente o.b.v. 31 uur ............................................ 20 Tabel 13: Begeleidingsvergoeding per Beschut medewerker .............................................................. 21 Tabel 14: Overzicht van baten en lasten per subtaakveld .................................................................... 23 Tabel 15: Overzicht van baten en lasten per categorie 2024 - 2026 .................................................... 24 Tabel 16: Overzicht van de incidentele baten en lasten 2024 - 2026................................................... 39 Tabel 17: Structurele onttrekkingen reserves 2024 – 2026.................................................................. 40 Tabel 18: Baten en Lasten per beleidsprogramma en taakveld ........................................................... 47 Tabel 19: Verdeling overheadkosten 2026 – 2029 ............................................................................... 48
Begroting GR de Betho 2026 en Meerjarenraming 2027 - 2029
Pagina 57 van 57