11.3 VRZ jaarstukken 2022
Tekst van het document
In de begroting 2024 is het budget opnieuw tijdelijk verhoogd, waardoor de impact lager wordt ingeschat dan op basis van het kostenniveau in de periode 2018 t/m 2022 zou worden verwacht. De ECB heeft in korte tijd een aantal renteverhogingen doorgevoerd om de inflatie te beteugelen. Het risico bestaat op verdere verhoging van de rente. Dit risico is van toepassing op de meerjarenraming, waarin rekening is gehouden met een rente van 4%. Er is pas een financieringsbehoefte vanaf 2025. Gemiddeld risico (50%) Werkgevers in de sector Overheid en Onderwijs zijn verplicht eigenrisicodrager voor de Werkloosheidswet (WW). Als eigenrisicodrager voor de WW betaalt VRZ de kosten van de WW-uitkering, als (ex)-werknemers werkloos worden Uitval (bijv. door ziekte) in die gevallen waarin slechts één persoon bepaalde werkzaamheden verricht met als gevolg tijdelijke inhuur. Niet in kunnen vullen van vacatures op de krappe arbeidsmarkt voor diverse functies en daarvoor duurdere inhuur Risico op hogere kosten vrijwilligers indien meerdere grote incidenten in een jaar voorkomen Het vergroten van de beschikbaarheid van vrijwilligers vormt een belangrijk aandachtspunt de komende jaren. Het risico op uitstroom van brandweervrijwilligers mede als gevolg van vergrijzing, groter dan de instroom, brengt extra kosten voor wervingscampagnes en opleidingen mee om de posten op sterkte te houden. Impact is
90%
170.000
153.000
90%
120.000
108.000
90%
70.000
63.000
70%
200.000
140.000
70%
Nvt in 2024
Nvt in 2024
50%
100.000
50.000
50%
150.000
75.000
50%
150.000
75.000
50%
200.000
100.000
50%
180.000
90.000
23
12
13
14
15 16
17
18
19
20 21
gebaseerd op de inkoop van een extra opleiding Manschap A voor 12 personen ( € 180.000). In de praktijk kunnen dit ook individuele (dag)opleidingen zijn. In de begroting 2024 zijn extra leergangen opgenomen. Om die reden is het risico gemiddeld ingeschat. Het meerjarig investeringsplan is opgesteld in prijzen 2024. Door extra prijsstijgingen is het mogelijk dat de geraamde investeringsbudgetten niet voldoende zullen blijken te zijn. De toekomstige kapitaallasten kunnen hierdoor verder oplopen dan nu berekend. In de begroting is een prijsstijging van 20% verwerkt. Om die reden is het risico gemiddeld ingeschat. Risico op juridische procedures en schadeclaims als gevolg van het gebruik van PFAS houdend blusschuim tijdens trainingen en incidenten in het verleden. Als gevolg van het gebruik van PFAS houdend blusschuim tijdens oefeningen en trainingen is VRZ aansprakelijk gesteld voor mogelijke hieruit voortvloeiende schade (post Borssele). Deze aansprakelijkheid maar ook de causaliteit en omvang dient nog te worden vastgesteld. Laag risico (30%) Risico dat de bijdrage van NV Westerscheldetunnel (tunneltraining) vanaf 2024 niet meer wordt ontvangen. Er is een overeenkomst afgesloten tot en met 2023. In 2025 moet de tunnel tolvrij zijn. De NV Westerscheldetunnel blijft tot 2033 de beheersorganisatie van de tunnel, onafhankelijk van de tol.
Zeer Laag risico (10%) Ransomware of andere externe aanval op ICT infrastructuur met financiële schade tot gevolg Risico op juridische procedures, onder andere bij aanbestedingstrajecten en arbeidsgeschillen en geschillen bij toepassing van overige wetgeving Langdurige gripsituatie i.v.m. bijzondere (langdurige) rampen en crisis met extra kosten tot gevolg zoals bijvoorbeeld Covid-19 in 2020/2021 Risico op een lagere rijksbijdrage (BDUR) als gevolg van ontwikkelingen in de verdeelmaatstaven in Nederland in relatie tot Zeeland en/of een lagere loon- en prijscompensatie dan geraamd Claims agv wetgeving zoals de AVG De bewaker van de avg is de autoriteit persoonsgegevens en deze heeft de mogelijkheid om boetes op te leggen (tot ca. 4% jaaromzet) Claim volgens het niet (goed/volledig) uitvoeren van de Wet Poortwachter De voertuigenverzekering is voor de oudere (brandweer) teruggebracht naar een WA-dekking voertuigen (>15 jr. voor zware voertuigen en >8 jr voor dienstvoertuigen). Dit brengt het risico met zich mee dat in geval van een ongeval, waarbij een ouder voertuig is betrokken, met schuld VRZ, restwaarden moeten worden afgeboekt zonder dat er een verzekeringsvergoeding tegenover staat Totaal
50%
250.000
125.000
50%
PM
PM
30%
75.000
22.500
10%
1.000.000
100.000
10%
250.000
25.000
10%
250.000
25.000
10%
50.000
5.000
10%
100.000
10.000
10%
75.000
7.500
10%
100.000
10.000
1.400.000
Beoordeling weerstandsvermogen 24
Onze algemene reserve heeft begin 2022 een saldo van € 1.867.105. De jaarrekening 2022 laat een negatief resultaat zien van € 613.731. In de notitie ‘Risicomanagement en weerstandsvermogen’ is een maximum bepaald aan het aan te houden weerstandsvermogen. In de Gemeenschappelijke regeling 2017 VRZ (art.25) is opgenomen: “Veiligheidsregio Zeeland vormt een reserve ten laste van de gemeentelijke bijdragen aan de uitvoeringskosten tot maximaal 5% van de jaaromzet, inclusief de bijdrage van de deelnemers”. Dat betekent voor 2022 een maximale reserve van 5% van € 37.627.560 = € 1.881.378. Het bestuur zal worden voorgesteld om het negatief resultaat 2022 van € 613.731 te onttrekken aan de algemene reserve. De beschikbare weerstandscapaciteit bedraagt daarmee begin 2023 naar verwachting: • Algemene reserve € 1.867.105 • Onttrekking 2022 € 458.809 • Resultaat 2022 € 613.731 • Post onvoorzien € 50.000 + • Totaal € 844.565 Op basis van de financieel berekende risico’s in de begroting 2023 is de ratio weerstandsvermogen voor 2023: Beschikbare weerstandscapaciteit = € 844.565 = 0,60 (onvoldoende) (was 1,11 bij begroting 2023) Benodigde weerstandscapaciteit = € 1.400.000 In de begroting 2024 is een benodigde weerstandscapaciteit berekend van € 1.400.000.
De stijging van de benodigde weerstandscapaciteit ten opzichte van 2023 zit voornamelijk in het risico op onvolledige compensatie van loon- en prijsstijgingen en de hogere onderhoudskosten van het brandweermaterieel en -materiaal. Dit hangt samen met de ouderdom van activa.
Op basis van de financieel berekende risico’s in de begroting 2024 is de ratio weerstandsvermogen: Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit
€ 382.565 € 1.400.000
= 0,27 (ruim onvoldoende)
Op basis van de gehanteerde normeringsystematiek door VRZ wordt het weerstandsvermogen van VRZ in de begroting 2024 als “ruim onvoldoende” geclassificeerd. Indien risico’s daadwerkelijk (cumulatief) optreden, kan dit mogelijk leiden tot een negatief resultaat en negatief vermogen. VRZ zal in contact treden met de toezichthouder om de ontstane situatie te bespreken. Kengetallen Jaarrekening 2022 Kengetallen: Netto schuldquote (NSQ) NSQ gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte Grondexploitatie Belastingcapaciteit
Verloop van de kengetallen 2021 2022 2022 Jaarrekening Begroting Jaarrekening 55,04% 55,04% 11,68% 6,16% Nvt Nvt
73,53% 73,53% 4,93% 0,00% Nvt Nvt
54,38% 54,38% 8,23% -1,93% Nvt Nvt
Netto schuldquote 25
A B C
D E F G H
Gecorrigeerde NSQ (bedragen x € 1.-) Vaste schulden (cf art 46 BBV) Netto vlottende schuld (cf art 48 BBV) Overlopende Passiva (cf art 49 BBV) Financiële vaste activa Verstrekte leningen Financiële activa (cf art 36 lid b,c,d,e, en f) Uitzettingen <1jaar (cf art 39 BBV) Liquide middelen (cf art 40 BBV) Overlopende Activa (cf art 40a BBV) Totale Baten (exclusief mutaties res) (cf art 17 lid C)
2021 Jaarrekening 25.607.922 6.826.686 1.097.756 0 0 0 12.704.523 21.247 475.687 36.936.302
2022 Begroting 25.619.822 5.472.816 336.309 0 0 0 4.375.624 27.861 253.643 36.407.724
2022 Jaarrekening 23.774.118 4.428.573 732.953 0 0 0 7.927.587 11.049 536.778 37.627.560
55,04%
73,53%
54,38%
De netto schuld weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van VRZ ten opzichte van de eigen middelen. De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. Om inzicht te verkrijgen in hoeverre sprake is van doorlenen wordt de netto schuldquote zowel in- als exclusief doorgeleende gelden weergegeven. De netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen is voor VRZ gelijk aan de netto schuldquote (zie bovenstaande tabel). Solvabiliteitsratio Solvabiliteitsratio (bedragen x € 1.-) A Eigen vermogen (cf art 42 BBV) B Balanstotaal
2021 Jaarrekening 4.432.962 37.958.937 11,68%
2022 Begroting 1.524.014 30.901.264 4,93%
2022 Jaarrekening 2.625.924 31.898.880 8,23%
De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin VRZ in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Het eigen vermogen van VRZ bestaat uit de reserves (zowel de algemene reserve als de bestemmingsreserves) en het resultaat uit het overzicht van baten en lasten. Structurele exploitatieruimte Vaststelling kengetal structurele exploitatieruimte in %. Berekening: ((BA)+(D-C))/(E) x 100% Voor het jaarverslag: A
Structurele lasten = € 37.363.642
B
Structurele baten = € 36.638.634
C
Het totaal van de structurele toevoegingen aan de reserves voor het overzicht = € 0
D
Het totaal van de structurele onttrekkingen aan de reserves voor het overzicht = € 0 Het gerealiseerde totaal saldo van de baten ex. Mutatie reserves = € 37.627.560 -1,93%
E
De structurele exploitatieruimte geeft aan of de structurele lasten gedekt worden door structurele baten en de exploitatie hiermee in evenwicht is. Dit wordt beoordeeld door de structurele lasten, inclusief de structurele 26
toevoegingen aan reserves, af te zetten tegen de structurele baten, inclusief de structurele onttrekkingen aan reserves. Het niet in evenwicht zijn van de structurele exploitatieruimte komt onder andere door de stijgende energie- en brandstofprijzen en door hogere tarieven van leveranciers. Ondanks dat deze oorzaken een structureel karakter hebben is het voor de VRZ als incidenteel te classificeren. In de begrotingswijziging 2023 zal gekeken worden in hoeverre een verhoging van de gemeentelijke bijdrage moet plaats vinden ter dekking van de stijgende structurele lasten. 2.5 Verbonden partijen Een verbonden partij is een privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisatie waarin de provincie onderscheidenlijk gemeente een bestuurlijk en een financieel belang heeft (artikel 1b, besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten). We kennen geen verbonden partijen conform deze definitie. 2.6 Opvang ontheemden Oekraïne Activiteiten De organisatie van de opvang van vluchtelingen geschiedt in principe door de gezamenlijke gemeenten. Hiervoor is een projectorganisatie 'opvang Oekraïense vluchtelingen' ingesteld. Er is een Regionaal beleidsteam Oekraïne/vluchtelingen voor de Zeeuwse afstemming en ondersteuning van de voorzitter als lid van het Veiligheidsberaad.
Het Team Gemeenten Oekraïne (TGO) en het Overleg Noodopvang Vluchtelingen Oekraine (ONVO) hield regionaal de vraag naar en het aanbod van opvangplekken bij. Het Regionaal Coördinatiecentrum Vluchtelingenspreiding (RCVS) stemde vraag en aanbod op elkaar af. In de periode vanaf 8 augustus-19 augustus konden Oekraïners terecht op de tijdelijke stickerlocatie van de IND in Goes voor een bewijs van verblijf op basis van de Richtlijn Tijdelijke bescherming. De voorbereidingen werden getroffen door een samenwerking van gemeenten en Veiligheidsregio Zeeland. Financieel Kostensoort Meerkosten coördinerende gemeente Borsele, Tholen en Terneuzen
Opgavekosten Veiligheidsregio Zeeland € 94.832
Hotels/centra
€0
Overige specifieke meerkosten
€0
27
Overige Meerkosten Brandweerzorg repressie/incidentbestrijding Meldkamer ROC (opleidingen) GHOR Preventie Crisisbeheersing & rampenbestrijding
€ 19.399
Risicobeheersing Bevolkingszorg
€ 6.344
Bedrijfsvoering Overige taken/activiteiten Totale kosten 2022
€ 120.575
Meerkosten coördinerende gemeenten De meerkosten voor de coördinerende gemeenten bestaan uit inhuur inzake regionale communicatie (€ 24.601), inhuur inzake administratieve afwikkeling van de kosteninventarisatie (€ 5.000) en uitbetaling van overuren (€ 65.230). Overige meerkosten De overige meerkosten bestaan uit piketvergoedingen vanuit Bevolkingszorg in het kader van coördinatie opvang en spreiding ontheemden. Verder zijn er vanuit GGD Zeeland kosten gemaakt voor communicatie. 2.7 COVID-19 COVID-19 heeft ook begin 2022 impact gehad op onze organisatie. Met name de medewerkers van Crisisbeheersing zijn druk geweest met de maatregelen en communicatie over deze crisis. Om de druk op de medewerkers te verlichten zijn externen ingehuurd ter ondersteuning van de GHOR, crisiscommunicatie en crisisbeheersing. Ook zijn zelftesten en mondmaskers gekocht voor de medewerkers en brandweervrijwilligers om de continuïteit van onze operationele organisatie te waarborgen. Op verzoek van het bestuur en directie zijn in 2022 twee evaluaties uitgevoerd om lessen te kunnen trekken over ons handelen tijdens de crisis. Eén evaluatie heeft betrekking op de GHOR en één evaluatie is organisatie-breed. In de onderstaande tabel zijn de meerkosten Covid-19 2022 opgenomen die volgens de verantwoordingsinstructie “meerkosten Covid-19 VR” in aanmerking komen voor declaratie bij het Ministerie van VWS.
De kosten Covid-19 zijn verantwoord onder het programma onvoorzien. Kostensoort Coronahotels/centra Inkoop en distributie PBM Overige specifieke meerkosten Overige meerkosten Brandweerzorg repressie/incidentbestrijding Meldkamer ROC (opleidingen) GHOR Preventie Crisisbeheersing & rampenbestrijding Risicobeheersing
Opgave kosten Veiligheidsregio Zeeland €0 € 21.659 €0
€ 55.784 € 54.678 28
Bevolkingszorg Bedrijfsvoering Overige taken/activiteiten Subtotaal Totale kosten 2022
€ 110.462 € 132.121
Voor de financiële gevolgen van COVID-19 voor onze organisatie wordt verwezen naar paragraaf 4.8.
De jaarrekening 3. Overzicht van baten en lasten Overzicht per economische categorie: Primitieve begroting 2022 Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 210 Belastingen 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 510 Rente 720 Mutaties voorzieningen 730 Afschrijvingen Baten 352 Uitgeleend personeel 360 Huren 380 Overige goederen en diensten 431 Inkomensoverdrachten - Rijk 432 Inkomensoverdrachten - gemeenten 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 438 Inkomensoverdrachten - overige instellingen en personen Mutaties Reserves Lasten 710 Mutaties reserves Baten 710 Mutaties reserves Eindtotaal
Begroting na wijziging 2022
Rekening 2022
Saldo
V/N
675.103
2.565.425
1.881.440
-683.986 V
22.409.500 150.400 266.500 9.412.326 736.200 404.000 303.800 0 3.400.101
23.227.050 154.400 383.100 11.389.344 773.400 419.100 304.800 0 3.476.448
22.980.825 152.296 283.464 10.477.583 870.604 420.932 327.564 337.312 3.466.015
-246.225 -2.104 -99.636 -911.761 97.204 1.832 22.764 337.312 -10.433
-15.700 0 -272.300 -6.608.972 -29.162.152 -98.600 -250.000 0 -675.103
-51.400 -1.000 -1.047.788 -7.024.877 -29.162.152 1.000 -276.000 0 -2.063.499
-98.784 -850 -1.034.372 -7.023.670 -29.162.152 1.000 -306.000 -2.732 -1.075.305
-47.384 V 150 N 13.416 N 1.207 N 0 0 N -30.000 V -2.732 V 988.194 N
0
430.338
430.338
0 V
-675.103 0
-2.493.837 501.926
-1.505.643 613.731
988.194 N 111.805 N
V V V V N N N N V
Overzicht per economische categorie en per programma:
29
Primitieve begroting 2022 Programma Bevolkingszorg Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden Baten 352 Uitgeleend personeel 432 Inkomensoverdrachten - gemeenten Programma Meldkamer Zeeland-Brabant Saldo van baten en lasten Lasten 380 Overige goederen en diensten 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden Baten 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen Programma Risicobeheersing Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 510 Rente 730 Afschrijvingen Baten 352 Uitgeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen Programma Brandweer Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 210 Belastingen 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 510 Rente 730 Afschrijvingen Baten 352 Uitgeleend personeel 360 Huren 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden Programma Crisisbeheersing Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 436
Inkomensoverdrachten - overige overheden 510 Rente 730 Afschrijvingen Baten 352 Uitgeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 438 Inkomensoverdrachten - overige instellingen en personen Overhead en kostentoerekening Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten
Begroting na wijziging 2022
Rekening 2022
Saldo
V/N
291.400 458.400 286.400 31.500 103.400 37.100 -167.000 0 -167.000
331.100 498.100 326.600 31.500 102.900 37.100 -167.000 0 -167.000
258.215 453.861 291.434 35.345 90.661 36.422 -195.646 -28.647 -166.999
-72.885 -44.239 -35.166 3.845 -12.239 -678 -28.646 -28.647 1
V V V N V V V V N
736.200 736.200 0 736.200 0 0 0
983.282 982.282 208.882 773.400 0 1.000 1.000
845.917 844.917 0 844.917 0 1.000 1.000
-137.365 -137.365 -208.882 71.517 0 0 0
V V V N
3.003.180 3.106.780 2.761.200 201.500 130.100 500 13.480 -103.600 0 -5.000 -98.600
3.107.554 3.112.554 2.779.800 188.674 130.100 500 13.480 -5.000 0 -5.000 0
3.033.723 3.040.147 2.744.957 152.816 128.051 843 13.480 -6.424 -5.140 -1.284 0
-73.831 -72.407 -34.843 -35.858 -2.049 343 0 -1.424 -5.140 3.716 0
V V V V V N N V V N
20.527.853 20.861.953 11.210.800 141.500 200.000 5.823.800 75.700 295.600 3.114.553 -334.100 0 0 -259.100 -75.000
22.149.474 22.834.924 11.672.100 145.500 157.900 7.339.236 80.700 272.800 3.166.688 -685.450 0 -1.000 -609.450 -75.000
21.922.784 22.545.203 11.724.590 140.859 32.809 7.136.633 72.257 271.367 3.166.688 -622.419 -4.518 -850 -542.051 -75.000
-226.690 -289.721 52.490 -4.641 -125.091 -202.603 -8.443 -1.433 0 63.031 -4.518 150 67.399 0
V V N V V V V V V N V N N
3.876.707 4.075.607 2.887.000 30.000 1.004.700 134.500 500 18.907 -198.900 -15.700 -8.200 -175.000 0
3.203.907 3.850.945 2.795.850 0 894.752 134.500 500 25.343 -647.038 -15.700 -430.338 -201.000 0
2.817.644 3.526.292 2.634.324 4.291 731.210 125.486 1.073 29.910 -708.649 -15.769 -459.148 -231.000 -2.732
-386.264 -324.653 -161.526 4.291 -163.542 -9.014 573 4.567 -61.611 -69 -28.810 -30.000 -2.732
V V V N V V N N V V V V V
8.024.561 8.024.561 5.404.100
8.677.437 8.716.137 5.688.100
8.370.481 8.422.577 5.601.515
-306.956 V -293.560 V -86.585 V
N N
30
210 Belastingen 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 510 Rente 730 Afschrijvingen Baten 352 Uitgeleend personeel 380 Overige goederen en diensten Algemene dekkingsmiddelen Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 380 Overige goederen en diensten Baten 431 Inkomensoverdrachten - Rijk 432 Inkomensoverdrachten - gemeenten Onvoorzien Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 720 Mutaties voorzieningen 730 Afschrijvingen Baten 380 Overige goederen en diensten Mutaties Reserves Programma Meldkamer Zeeland-Brabant Baten 710 Mutaties reserves Programma Risicobeheersing Baten 710 Mutaties reserves Programma Brandweer Baten 710 Mutaties reserves Programma Crisisbeheersing Lasten 710 Mutaties reserves Baten 710 Mutaties reserves Overhead en kostentoerekening Baten 710 Mutaties reserves Algemene dekkingsmiddelen Baten 710 Mutaties reserves Onvoorzien Baten 710 Mutaties reserves Eindtotaal
Primitieve Begroting begroting na wijziging 2022 2022 8.900 8.900 5.000 127.200 2.319.600 2.568.300 0 0 26.600 36.700 7.200 31.000 253.161 255.937 0 -38.700 0 -35.700 0 -3.000
Rekening 2022
Saldo
V/N
11.437 128.040 2.286.962 25.687 58.716 54.282 255.937 -52.095 -44.710 -7.385
2.537 840 -281.338 25.687 22.016 -23.282 0 -13.395 -9.010 -4.385
N N V N N N N V V V
-35.834.798 -230.674 -140.000 -90.674 -35.604.124 -6.608.972 -28.995.152
-36.080.029 -60.000 -60.000 0 -36.020.029 -7.024.877 -28.995.152
-36.065.110 -46.287 -46.287 0 -36.018.823 -7.023.670 -28.995.153
14.919 13.713 13.713 0 1.206 1.207 -1
N N N
50.000 50.000 0 0 50.000 0 0 0 0 -675.103 -88.200
192.700 192.700 24.600 66.500 86.600 0 15.000 0 0 -2.063.499 -297.082
505.381 529.886 30.292 82.980 79.302 337.312 0 -24.504 -24.504 -1.075.305 -159.717
312.681 N 337.186 N 5.692 N 16.480 N -7.298 V 337.312 N -15.000 V -24.504 V -24.504 V 988.194 N 137.365 N
-88.200 0
-297.082 -23.974
-159.717 0
137.365 N 23.974 N
0 -275.900
-23.974 -1.534.176
0 -802.617
23.974 N 731.559 N
-275.900 0
-1.534.176 374.736
-802.617 430.338
731.559 N 55.602 N
0
430.338
430.338
0 V
0 0
-55.602 -272.000
0 -96.970
55.602 N 175.030 N
0 -311.003
-272.000 -311.003
-96.970 -311.003
175.030 N 0
-311.003 0
-311.003 0
-311.003 -135.336
0 -135.336 V
0 0
0 501.926
-135.336 613.731
-135.336 V 111.805 N
N N V
Resultaat op hoofdlijnen Het resultaat voor mutatie op de Algemene Reserves over 2022 is € 613.731 nadelig. In de bestuursrapportage werd een nadelig resultaat na mutaties aan de reserves van € 501.926 verwacht. De actuele begroting 2022 betreft de begroting na de 2de begrotingswijziging 2022. De afwijkingen in 2022 ten opzichte van de begroting 2022 per programma zijn als volgt:
31
Programma Bevolkingszorg Programma Meldkamer Zeeland-Brabant Programma Risicobeheersing Programma Brandweer Programma Crisisbeheersing Overhead en kostentoerekening Algemene dekkingsmiddelen Onvoorzien Mutaties Reserves Eindtotaal
Primitieve Begroting begroting na wijziging 2022 2022 291.400 331.100 736.200 983.282 3.003.180 3.107.554 20.527.853 22.149.474 3.876.707 3.203.907 8.024.561 8.677.437 -35.834.798 -36.080.029 50.000 192.700 -675.103 -2.063.499 0 501.926
Rekening 2022
Saldo
V/N
258.215 845.917 3.033.723 21.922.784 2.817.644 8.370.481 -36.065.110 505.381 -1.075.305 613.731
-72.885 -137.365 -73.831 -226.690 -386.263 -306.956 14.919 312.681 988.194 -111.805
V V V V V V N N N N
Post onvoorzien In de 2e begrotingswijziging 2022 is de post onvoorzien opgehoogd naar € 192.700. Dit ter dekking van de kosten de gemaakt werden in het kader van de coronacrisis. Voor een verdere toelichting op het programma wordt verwezen naar paragraaf 4.8.
4. Toelichting per programma 4.1 Bevolkingszorg Primitieve begroting 2022 Programma Bevolkingszorg Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden Baten 352 Uitgeleend personeel 432 Inkomensoverdrachten - gemeenten Mutaties Reserves Eindtotaal
291.400 458.400 286.400 31.500 103.400 37.100 -167.000 0 -167.000 0 291.400
Begroting na wijziging 2022
Rekening 2022
331.100 498.100 326.600 31.500 102.900 37.100 -167.000 0 -167.000 0 331.100
258.215 453.861 291.434 35.345 90.661 36.422 -195.646 -28.647 -166.999 0 258.215
Saldo
V/N
-72.885 V -44.239 V -35.166 V 3.845 N -12.239 V -678 V -28.646 V -28.647 V 1 N 0 -72.885 V
Het resultaat op het programma Bevolkingszorg is € 72.885 voordelig. Verschillen van meer dan € 25.000, mutaties in de reserves of significante afwijkingen t.o.v. het budget worden toegelicht. Lasten 110 Salarissen en sociale lasten
€ 35.166 V
Ziekte vast personeel (incidenteel) € 25.185 V In 2022 was één medewerker langdurig ziek. Voor deze medewerker is een uitkering ontvangen. De medewerker is eind 2022 niet meer in dienst van de VRZ. Vacature vast personeel (incidenteel) € 12.781 V Met ingang van 1 november 2022 is een medewerker vanuit Bevolkingszorg overgestapt naar team Crisisbeheersing. De vacature is opengesteld maar nog niet ingevuld eind 2022. 32
Overig Dit nadeel bestaat uit diverse kleine overschrijdingen op verschillende budgetten. Baten 352 Uitgeleend personeel
€ 2.800 N
€ 28.647 V
Ziekte vast personeel (incidenteel) € 28.647 V Dit betreft een uitkering van het UWV. Zie ook toelichting onder 110 Salarissen en sociale lasten.
4.2 Meldkamer Zeeland - West-Brabant Primitieve begroting 2022 Programma Meldkamer Zeeland-Brabant Saldo van baten en lasten Lasten 380 Overige goederen en diensten 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden Baten 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen Mutaties Reserves Baten 710 Mutaties reserves Eindtotaal
Begroting na wijziging 2022
Rekening 2022
Saldo
V/N
736.200 736.200 0 736.200 0 0 0 -88.200
983.282 982.282 208.882 773.400 0 1.000 1.000 -297.082
845.917 844.917 0 844.917 0 1.000 1.000 -159.717
-137.365 V -137.365 V -208.882 V 71.517 N 0 0 N 0 N 137.365 N
-88.200 648.000
-297.082 686.200
-159.717 686.200
137.365 N 0 N
Toelichting Wij maken samen met Veiligheidsregio Midden en West-Brabant gebruik van één Operationeel Centrum Veiligheidsregio/ Brandweer (OCB) binnen de in Bergen op Zoom gevestigde meldkamer. Voor het beheer is een convenant afgesloten tussen de besturen (Convenant uitvoering meldkamerfunctie Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant en Veiligheidsregio Zeeland). Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant voert de administratie van de OCB. Ook het personeel is in dienst van VRMWB. De verdeling van de kosten van de brandweermeldkamer - inclusief CaCo-functie - vindt plaats op basis van inwoneraantallen van beide Veiligheidsregio’s (74% VRMWB - 26% VRZ). Het resultaat op het programma Meldkamer Zeeland-Brabant is € 0. Verschillen van meer dan € 25.000 of significante afwijkingen t.o.v. het budget worden toegelicht. 380 Overige goederen en diensten
€ 208.882 V
380 Overige goederen en diensten (incidenteel, neutraal) Zie 710 mutaties reserves.
€ 137.365 V
380 Overige goederen en diensten (incidenteel) € 71.517 V Het betreft het budget voor de ‘Meerjarige kwaliteitsslag meldkamer, incl. procesaansluitingen brandweer’ binnen de reserve Meldkamer. De werkelijke kosten worden gemaakt door VRMWB. Hier betaalt VRZ 26% aan mee. Het 33
betreft daarom een verschuiving met 433 Inkomensoverdrachten – gemeenschappelijke regelingen. De extra kosten in 2022 bedragen € 71.517. 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen
€ 71.517 N
Afrekening OCB VR/brw 2022 (incidenteel) € 71.517 N Het resultaat is € 71.517 nadelig als gevolg van de afrekening OCB VR/brw over 2022. Het negatief resultaat wordt veroorzaakt door de vorming van de voorziening verlofsparen per 31-12-2022 voor het OCB-personeel, de vervroegde uittreding van 2 centralisten, inhuur van caco’s, inhuur van de manager OCB en een integriteitsonderzoek OCB. 710 Mutaties reserves
€ 137.365 N
Lagere onttrekking aan de reserve meldkamer (incidenteel, neutraal) € 137.365 N De daadwerkelijke onttrekking aan de reserves is lager dan begroot als gevolg van lagere daadwerkelijke kosten. Van het budget voor de ‘Meerjarige kwaliteitsslag meldkamer, incl. procesaansluitingen brandweer’ ad € 208.882 is nog € 137.365 over. Het betreft een kwaliteitsslag die uitgevoerd wordt over meerdere jaren. Voorgesteld zal daarom worden dit budget door te schuiven naar 2023.
4.3 Risicobeheersing Primitieve Begroting Rekening begroting na wijziging 2022 2022 2022
Saldo
V/N
Saldo van baten en lasten
3.003.180
3.107.554
3.033.723
-73.831 V
Lasten
3.106.780
3.112.554
3.040.147
-72.407 V
110 Salarissen en sociale lasten
2.761.200
2.779.800
2.744.957
-34.843 V
380 Overige goederen en diensten
201.500
188.674
152.816
-35.858 V
436 Inkomensoverdrachten - overige overheden
130.100
130.100
128.051
-2.049 V
Programma Risicobeheersing
510 Rente 730 Afschrijvingen Baten 352 Uitgeleend personeel
500
500
843
343 N
13.480 -103.600
13.480 -5.000
13.480 -6.424
0 N -1.424 V
0
0
-5.140
-5.140 V
380 Overige goederen en diensten
-5.000
-5.000
-1.284
3.716 N
433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen
-98.600 0
0 -23.974
0 0
0 23.974 N
0
-23.974
0
3.003.180
3.083.580
3.033.723
23.974 N -49.857 V
Mutaties Reserves Baten 710 Mutaties reserves Eindtotaal
Het resultaat op het programma Risicobeheersing is € 49.857 voordelig. Verschillen van meer dan € 25.000, mutaties in de reserves of significante afwijkingen t.o.v. het budget worden toegelicht. Lasten 34
110 Salarissen en sociale lasten
€ 34.843 V
Formatie (incidenteel) € 36.118 V Door pensionering van een medewerker is de bestaande formatie ingevuld door een medewerker die boven de formatie opgenomen was en gefinancierd werd uit restformaties en projectgelden. Deze verschuiving heeft plaatsgevonden na het opstellen van de laatste begrotingswijziging. Dit levert een incidenteel resultaat op van € 35.100. Het resterende verschil bestaat uit bedragen op persoonsniveau. Overig (incidenteel) € 1.275 N Dit voordeel bestaat uit diverse kleine onderschrijdingen op verschillende budgetten. 380 Overige goederen en diensten
€ 35.858 V
Bijscholing omgevingswet (incidenteel, neutraal) Zie mutatie reserves voor toelichting.
€ 23.974 V
Project verhoging brandveiligheid Vlissingen (incidenteel) € 25.000 V In 2022 zou er een wervingscampagne starten voor het aanstellen van een wijkbrandweerman/-vrouw. De campagne is door allerlei factoren pas eind 2022 gestart en wordt in Q1 2023 afgerond. Hierdoor zijn er nog geen kosten gemaakt in 2022 voor dit doel. Overig (incidenteel) € 6.617 V Dit voordeel bestaat uit diverse kleine onderschrijdingen op verschillende budgetten. Onderzoek grensoverschrijdend risicoprofiel Zeeland – België (incidenteel) € 19.733 N In 2022 is er door een extern bureau een grensoverschrijdend risicoprofiel opgesteld. De kosten voor deze werkzaamheden waren niet begroot maar worden binnen het programma risicobeheersing gedekt door onderschrijdingen op andere budgetten. Baten 710 Mutatie reserves € 23.974 N De verschillen zijn neutraal voor de exploitatie, tegenover lagere lasten (V) staat een lagere onttrekking aan de reserves (N). De middelen blijven dan in de reserves op de balans. Bijscholing omgevingswet (incidenteel, neutraal) € 23.974 N Deze reserves is bestemd voor bijscholing van personeel binnen Risicobeheersing inzake de nieuwe omgevingswet. Er is sprake geweest dat deze wet in 2022 in werking zou treden. De inwerkingtreding is verschoven naar 2023. Hierdoor hebben er in 2022 geen mutaties plaats gevonden voor dit doel.
4.4 Brandweer Primitieve begroting 2022 Programma Brandweer Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 210 Belastingen 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 510 Rente 730 Afschrijvingen
20.527.853 20.861.953 11.210.800 141.500 200.000 5.823.800 75.700 295.600 3.114.553
Begroting na wijziging 2022
22.149.474 22.834.924 11.672.100 145.500 157.900 7.339.236 80.700 272.800 3.166.688
Rekening 2022
Saldo
V/N
21.922.785 22.545.204 11.724.590 140.859 32.809 7.136.633 72.257 271.367 3.166.688
-226.689 -289.720 52.490 -4.641 -125.091 -202.603 -8.443 -1.433 0
V V N V V V V V N
35
Baten 352 Uitgeleend personeel 360 Huren 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden Mutaties Reserves Baten 710 Mutaties reserves Eindtotaal
-334.100 0 0 -259.100 -75.000 -275.900
-685.450 0 -1.000 -609.450 -75.000 -1.534.176
-622.419 -4.518 -850 -542.051 -75.000 -802.617
63.031 N -4.518 V 150 N 67.399 N 0 731.559 N
-275.900 20.251.953
-1.534.176 20.615.298
-802.617 21.120.167
731.559 N 504.870 N
Toelichting Het resultaat op het programma Brandweer is € 504.870 Nadelig. Verschillen van meer dan € 25.000 of significante afwijkingen t.o.v. het budget worden toegelicht. Lasten 110 Salarissen en sociale lasten (lasten)
€ 52.490 N
Realisatie projecten ten laste van de reserves (incidenteel, neutraal) € 166.265 V Zie mutatie reserves voor een toelichting. Het betreft de loonkosten voor de voltijdsofficiersopleidingen. Deze opleidingen lopen door in 2023. Loonkosten 2022 (incidenteel) € 77.060 N De overschrijding wordt voornamelijk veroorzaakt door de eenmalige uitkering in december 2022 en door thuiswerkvergoedingen. Vrijwilligersvergoedingen incidentbestrijding (incidenteel) € 132.766 N Op de vrijwilligersvergoedingen is als gevolg van een aantal grote incidenten in de 2e helft van 2022 een nadeel van € 132.766 ontstaan. Piketvergoedingen personeel (incidenteel) € 8.929 N Op de piketvergoedingen is er in 2022 een nadeel van € 8.929. In 2022 is het budget hoofdstructuur opgesplitst in brandweer en crisisbeheersing om zo meer grip op de piketten te krijgen. De hoofdstructuur brandweer heeft een overschrijding op piketvergoedingen en crisisbeheersing een onderschrijding. In 2023 zal de berekening opnieuw bekeken worden en de budgetten bijgesteld worden. 351 Ingeleend personeel (lasten)
€ 125.091 V
Inhuur i.v.m. capaciteitsverlies (incidenteel) € 106.456 V In verband met activiteiten van medewerkers voor projecten is rekening gehouden met verlies aan productiecapaciteit bij de Brandweer. Het inhuurbudget is geraamd op € 128.900. Herbezetting van de vrijgevallen capaciteit heeft maar beperkt plaatsgevonden. 380 Overige goederen en diensten (lasten)
€ 202.603 V
Realisatie projecten ten laste van de reserves (incidenteel, neutraal) Zie mutatie reserves voor een toelichting.
€ 565.294 V
Onderhoud brandweermaterieel en -materiaal, inclusief software (incidenteel) € 210.267 N Het onderhoudsbudget staat onder druk; dit hangt samen met de ouderdom van de activa. In de 2e helft van 2022 is nog veel incidenteel onderhoud uitgevoerd. Het investeringsplan voorziet in de vervanging van veel activa, waardoor de onderhoudskosten mogelijk kunnen dalen. Ook in 2023 en 2024 worden lagere afschrijvingslasten verwacht dan begroot. Het verschil wordt incidenteel ingezet om het onderhoudsbudget voor brandweermaterieel en -materiaal te verhogen. Elektraverbruik (incidenteel)
€ 155.224 N 36
De lasten van elektriciteit zijn gebaseerd op de ontvangen voorschotnota’s. Van enkele grotere kazernes (o.a. Stromenweg/Borssele/Goes) zijn voorschotnota’s ontvangen t/m maand juni 2022. Op basis van de voorschotnota’s is de rest van het verbruik geëxtrapoleerd, waarbij rekening is gehouden met een prijsstijging van 119%. De prijsstijging is gebaseerd op de werkelijke tarieven 2022 die we vanuit de energieleverancier hebben ontvangen. Voor de berekening van deze stelpost is uitgegaan van het verbruik uit eerdere jaren De energieleverancier heeft aangegeven dat er grote onzekerheden zijn met betrekking tot prijzen (toenemende economische activiteiten, inperking beschikbare CO2 rechten, geplande afbouw van kolen- en kerncentrales en bovenal de geopolitieke ontwikkelingen in de wereld). Eerst bij de jaarafrekening ontstaat zekerheid over het werkelijke voor- of nadeel. Materiële afwijkingen ten opzichte van deze stelpost zullen in de definitieve jaarrekening worden verwerkt. Gasverbruik (incidenteel) € 18.252 N In maart 2023 is de eindafrekening 2022 ontvangen. Hieruit blijkt een eindafrekening van € 104.015. In de 2e begrotingswijziging was al een ophoging van € 25.500 in budget verwerkt zodat het budget voor gas € 264.700 bedroeg. Uiteindelijk zijn de werkelijke kosten over 2022 € 282.952.
De tarieven over 2022 zijn wel hoger ten opzichte van 2021 maar hier tegenover staat een lager verbruik van gas in de brandweerkazernes. Dienstkleding (incidenteel) € 108.723 V Er wordt nieuwe dienstkleding aangeschaft (NIPV). Levering start in 2023. Planning was om hiermee in de 2e helft van 2022 te starten De realisatie blijft daardoor achter bij de raming. Het heeft, gelet op de ongedekte projectkosten in 2023, de voorkeur deze middelen door te schuiven naar 2023; het jaarrekeningresultaat 2022 is echter negatief, waardoor dit niet wordt voorgesteld. Repressieve opleidingen en oefenprogramma (incidenteel) € 81.761 N Op de repressieve opleidingen en het oefenprogramma is er in 2022 een nadeel ontstaan. In 2022 is er sprake van een inhaalslag, waarmee rekening is gehouden in de begroting. Er zijn in de 2e helft van 2022 toch nog meer (dag)opleidingen manschappen, chauffeursopleidingen, opleidingen/herhalingen levensreddend handelen en realistische oefeningen manschappen ingekocht dan begroot omdat bij de aanbieders toch nog ruimte was in de opleidingskalender. Brandstofkosten (incidenteel/structureel) € 9.331 V De brandstofprijzen zijn in 2022 fors gestegen. De raming is in 2022 van € 340.000 is gedurende 2022 incidenteel bijgesteld naar € 455.000. De realisatie bedraagt uiteindelijk € 445.679.
De brandstofprijzen zijn inmiddels weer wat gedaald, maar niet tot het niveau van voor 2022. Overig Diverse kleine verschillen leveren een nadeel op van € 15.468.
€ 15.468 N
Baten 380 Overige goederen en diensten (baten)
€ 67.399 N
Inruilopbrengst oude ademluchtapparatuur (incidenteel) € 53.550 N Er is een aanbestedingsprocedure doorlopen voor vervanging van de ademluchtapparatuur. Gunning heeft in 2021 plaatsvinden. Voor de oude ademluchtapparatuur is een inruilopbrengst van € 308.550 overeen gekomen. De opbrengst is uiteindelijk € 53.550 lager omdat de overeengekomen prijs inclusief BTW is overeen gekomen. Hiermee was geen rekening gehouden in de raming. 710 Mutaties reserves (baten)
€ 731.559 N
De verschillen zijn neutraal voor de exploitatie, tegenover lagere lasten (V) staat een lagere onttrekking aan de reserves (N). De middelen blijven dan in de reserves op de balans. Projecten ten laste van de algemene reserve Programma-management brandweer 2030
€ 29.500 N 37
Voor het programma-management brandweer 2030 is € 150.000 opgenomen. De kosten van het programmamanagement brandweer 2030 zijn € 29.500 lager door het vertrek van een medewerker. Schuimblusproblematiek, fase 2 en 3 (incidenteel, neutraal) € 62.000 N De regelgeving rondom blusschuim met fluorhoudende stoffen erin (poly- en perfluoralkylstoffen, PFAS) wordt strenger en is zodanig dat wij het nu al voor bepaalde branden en binnen een paar jaar waarschijnlijk in het geheel niet meer mag gebruiken. Wij maken op dit moment gebruik van diverse soorten schuim. Wij werken aan de uitfasering en vervanging van deze schuimsoorten in drie fasen: • • •
Basisbrandweerzorg volledig voorzien van fluorvrij schuim Inventarisatie en realisatie van gebruik van schuim bij verhoogd risico-objecten Onderzoek naar impact gebruik en behoefte schuim op grootschalig brandweeroptreden en industriële blussing
Verdere uitvoering vindt in 2023 plaats. In de 1e begrotingswijziging 2023 wordt voorgesteld het restant-budget door te schuiven naar 2023. Projecten ten laste van de reserve transitie Extra kosten hoofdstructuur brandweer (incidenteel, neutraal) € 36.825 N In de begrotingen zijn geen structurele middelen opgenomen voor opleidingen ten behoeve van de hoofdstructuur (multi en brandweer). Omdat de behoefte aan deze opleidingen moeilijk planbaar is, is er geen structureel budget opgenomen en worden de kosten die zich voordoen uit de reserve crisisorganisatie gedekt. In de 1e begrotingswijziging 2023 wordt voorgesteld het restant-budget door te schuiven naar 2023. Projecten ten laste van de reserve vernieuwing Visie op brandweerzorg (incidenteel, neutraal) € 8.411 N Voor kosten voor en/of ondersteuning bij aanpassing van het beleid op de brandweerzorg en de operationele informatievoorziening is in 2022 nog € 8.411 beschikbaar. In de eerste begrotingswijziging 2023 wordt voorgesteld het restant-budget door te schuiven naar 2023. Project Bereikbaarheidskaarten en geo-informatie (incidenteel, neutraal) € 6.548 N Voor verbeteren van het navigatie-product zijn deze middelen in 2023 nog nodig. In de 1e begrotingswijziging 2023 wordt voorgesteld het restant-budget door te schuiven naar 2023.
Project Arbo-processen brandweer, PvA RI&E (incidenteel, neutraal) € 11.867 N Aanwending zal plaatsvinden voor maatregelen in het kader van ‘arbeidsveiligheid en schoon werken’ en/of maatregelen volgend of noodzakelijk na het actualiseren van de RI&E. In de 1e begrotingswijziging 2023 wordt voorgesteld het restant-budget door te schuiven naar 2023. Extra kosten hoofdstructuur brandweer (incidenteel, neutraal) Zie eerdere toelichting.
€ 15.001 N
Projecten ten laste van de reserve crisisorganisatie Implementatie leidraad grootschalig brandweeroptreden (incidenteel, neutraal) € 40.531 N In de begroting 2022 is rekening gehouden met kosten voor de implementatie van de leidraad grootschalig brandweeroptreden. In 2018 is Grootschalig Brandweeroptreden visie 2.0 door Brandweer Nederland ontwikkeld en vastgesteld. Brandweer Zeeland werkt samen met de zuidelijke 6 regio’s aan de implementatie van deze visie. Om deze reden wordt in de 1e begrotingswijziging 2023 voorgesteld het budget door te schuiven naar 2023 ten behoeve van de projectrealisatie en ondersteuning van de implementatie. Projecten ten laste van de reserve uitgestelde activiteiten 38
Schuimblusproblematiek PFAS, fase 1 (incidenteel, neutraal) Zie eerdere toelichting.
€ 90.055 N
Dienstkleding (incidenteel, neutraal) € 154.000 N In 2022 is € 154.000 toegevoegd aan de bestemmingsreserve uitgestelde activiteiten. In 2023 zal nieuwe dienstkleding worden aangeschaft (NIPV). In de 1e begrotingswijziging 2023 wordt voorgesteld het budget door te schuiven naar 2023. Projecten ten laste van de reserve impulsgelden operationele leiding Voltijdsofficiersopleiding (incidenteel, neutraal) € 276.820 N Er zijn in 2022 twee kandidaten gestart met de opleiding. Een opleiding duurt ongeveer 2 jaar. In de 1e begrotingswijziging 2023 wordt voorgesteld het restant-budget door te schuiven naar 2023. 4.5 Crisisbeheersing Primitieve begroting 2022 Programma Crisisbeheersing Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 510 Rente 730 Afschrijvingen Baten 352 Uitgeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 438 Inkomensoverdrachten - overige instellingen en personen Mutaties Reserves Lasten 710 Mutaties reserves Baten 710 Mutaties reserves Eindtotaal
Begroting na wijziging 2022
Rekening 2022
Saldo
V/N
3.876.707 4.075.607 2.887.000 30.000 1.004.700 134.500 500 18.907 -198.900 -15.700 -8.200 -175.000 0 0
3.203.907 3.850.945 2.795.850 0 894.752 134.500 500 25.343 -647.038 -15.700 -430.338 -201.000 0 374.736
2.817.644 3.526.292 2.634.324 4.291 731.210 125.486 1.073 29.910 -708.649 -15.769 -459.148 -231.000 -2.732 430.338
-386.263 V -324.653 V -161.526 V 4.291 N -163.542 V -9.014 V 573 N 4.567 N -61.611 V -69 V -28.810 V -30.000 V -2.732 V 55.602 N
0
430.338
430.338
0 V
0 3.876.707
-55.602 3.578.643
0 3.247.981
55.602 N -330.662 V
Het resultaat op het programma Crisisbeheersing is € 330.662 voordelig. Verschillen van meer dan € 25.000, mutaties in de reserves of significante afwijkingen t.o.v. het budget worden toegelicht.
Lasten 110 Salarissen en sociale lasten
€ 161.526 V
Formatie (incidenteel) € 39.261 V 1 vacature binnen team Crisisbeheersing heeft een half jaar open gestaan en een andere vacature heeft 1 maand open gestaan maar is vervolgens ingevuld tegen een lagere loonschaal. Dit samen levert een voordeel op van € 39.261. Inzeturen piket (incidenteel) € 85.172 V Het budget voor inzeturen is een stelpost omdat op voorhand niet te bepalen is hoeveel inzeturen er in een jaar nodig gaan zijn. Piketvergoedingen personeel (incidenteel)
€ 42.061 V 39
In 2022 is het budget hoofdstructuur opgesplitst in brandweer en crisisbeheersing om zo meer grip op de piketten te krijgen. De hoofdstructuur brandweer heeft een overschrijding op piketvergoedingen en crisisbeheersing een onderschrijding. In 2023 zal de berekening opnieuw bekeken worden en de budgetten bijgesteld worden. Er is geen sprake dat piketten niet zijn ingevuld waar wel budget voor was. Overig (incidenteel) € 4.968 N Dit betreft een restant wat bestaat uit verschillende posten die allen individueel onder de toelichtingsgrens blijven. 380 Overige goederen en diensten
€ 163.542 V
Opleiding- en cursuskosten (incidenteel) € 27.520 V In de begroting van MOTO is een budget opgenomen van € 18.000 inzake ontwikkelen digitale leermiddelen. Dit is door eigen medewerkers gedaan en bestaat alleen uit uren. Daarnaast is € 12.000 begroot voor deelname LME. Hier staat in 2022 geen realisatie tegenover. Dit resulteert in een incidenteel resultaat van € 30.000 voordelig. Het blijft lastig om piketfunctionarissen te werven, met name voor OVD-G. Doordat vacatures niet ingevuld worden blijven de opleidingskosten ook achter ten opzichte van het budget. Dit resulteert in een incidenteel resultaat van € 28.468 voordelig. In 2022 zijn er voor Maritieme Veiligheid enkele extra COT-W trainingen uitgevoerd voor nieuwe (piket)functionarissen om de achterstand uit voorgaande jaren in te halen. Dit komt doordat in 2020 en 2021 vanwege corona geen trainingen zijn uitgevoerd. Dit resulteert in een incidenteel nadeel van € 30.948. Piketvergoeding externen (incidenteel) € 67.697 V In 2022 zijn er enkele externe piketfunctionarissen gestopt met hun piket of zijn als intern piketfunctionaris in dienst gekomen. Daarnaast worden vacatures voor piketfunctionarissen GHOR steeds vaker door medewerkers van de VRZ ingevuld waardoor er geen derden meer ingehuurd hoeven te worden. Dit levert een voordeel omdat het BTW component dan geen rol meer speelt.
In 2023 zal er verder analyse gedaan worden op de piketten binnen Crisisbeheersing en zal moeten gaan blijken in hoeverre bovenstaand voordeel een structureel component bevat. Onderhoud materiaal (incidenteel) € 55.351 V Dit is het budget voor onderhoud materiaal wat toebehoort aan Maritieme Veiligheid. Buitenom het regulier onderhoud aan het materiaal is er geen bijzonder onderhoud uitgevoerd in 2022. Regulier onderhoud wordt door eigen medewerkers van team MTL uitgevoerd en bestaat veelal uit uren. Doorontwikkeling MOTO (incidenteel, neutraal) Zie mutatie reserves voor toelichting.
€ 16.635 V
Kosten hoofdstructuur Crisisbeheersing (incidenteel, neutraal) Zie mutatie reserves voor toelichting.
€ 38.967 V
Overige goederen en diensten (incidenteel) € 29.212 V Door langdurige afwezigheid van medewerkers hebben binnen de GHOR enkele activiteiten en geplande onderzoeken niet plaats kunnen vinden waar wel budget voor beschikbaar was. Dit levert een incidenteel voordeel op van € 29.212. Automatiseringskosten (incidenteel) € 36.711 N Kosten bestaan voornamelijk uit hosting van crisisapplicaties aan boord van de patrouilleschepen van Rijkswaterstaat (RWS78 en RWS79). Voorheen werden deze kosten betaald uit de subsidiegelden Deltawateren. Deze subsidiegelden zijn in 2022 omgezet naar een bestemmingsreserve met een vastgesteld bestedingsplan. Hierdoor is dekking uit deze gelden niet meer mogelijk. In 2023 en verder is er wel structurele dekking voor deze kosten aanwezig. Overig (incidenteel)
€ 12.185 N 40
Dit betreft een restant wat bestaat uit verschillende posten die allen individueel onder de toelichtingsgrens blijven. Baten 380 Overige goederen en diensten
€ 28.810 V
Doorbelasting cursuskosten MOTO (incidenteel) € 20.750 V Door MOTO worden diverse trainingen verzorgd waar ook partners van de VRZ aan deel kunnen nemen. De kosten worden later doorbelast aan de deelnemende organisaties. Dit levert voor 2022 een voordeel op van € 20.750. Overig (incidenteel) € 8.060 V Dit betreft een restant wat bestaat uit verschillende posten die allen individueel onder de toelichtingsgrens blijven. 436 Inkomensoverdrachten – overige overheden € 30.000 V Dit betreft een vooruitontvangst uit 2021 ter dekking van opleidingskosten binnen Maritieme Veiligheid. 710 Mutatie reserves € 55.602 N De volgende onttrekkingen aan de reserves zijn begroot en gerealiseerd. De verschillen zijn neutraal voor de exploitatie, tegenover lagere lasten (V) staat een lagere onttrekking aan de reserves (N). De middelen blijven dan in de reserves op de balans. Doorontwikkeling MOTO (incidenteel, neutraal) € 16.635 N Dit betreft een bestemmingsreserve voor doorontwikkeling binnen MOTO op het gebied van digitalisering en ontwikkelen van trainingen. Door onderschrijdingen op andere budgetten is geen onttrekking aan deze reserve nodig in 2022. Kosten hoofdstructuur Crisisbeheersing (incidenteel, neutraal) € 38.967 N Deze reserve is bestemd voor een kwaliteitsslag binnen de hoofdstructuur Crisisbeheersing. In 2022 is gestart met een onderzoek naar de hoofdstructuur binnen de VRZ.
In afwachting van dit onderzoek hebben in 2022 geen onttrekking plaats gevonden binnen deze reserve. 4.6 Overhead en kostentoerekening Primitieve begroting 2022 Overhead en kostentoerekening Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 210 Belastingen 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden 510 Rente 730 Afschrijvingen Baten 352 Uitgeleend personeel 380 Overige goederen en diensten Mutaties Reserves Baten 710 Mutaties reserves Eindtotaal
Begroting na wijziging 2022
Rekening 2022
Saldo
V/N
8.024.561 8.024.561 5.404.100 8.900 5.000 2.319.600 0 26.600 7.200 253.161 0 0 0 0
8.405.437 8.716.137 5.688.100 8.900 127.200 2.568.300 0 36.700 31.000 255.937 -38.700 -35.700 -3.000 -272.000
8.273.511 8.422.577 5.601.515 11.437 128.040 2.286.962 25.687 58.716 54.282 255.937 -52.095 -44.710 -7.385 -96.970
-131.926 V -293.560 V -86.585 V 2.537 N 840 N -281.338 V 25.687 N 22.016 N 23.282 N 0 N -13.395 V -9.010 V -4.385 V 175.030 N
0 8.024.561
-272.000 8.405.437
-96.970 8.273.512
175.030 N -131.926 V
Het resultaat op het programma Overhead en kostentoerekening is € 131.926 voordelig. Verschillen van meer dan € 25.000, mutaties in de reserves of significante afwijkingen ten opzichte van het budget worden toegelicht. 41
Lasten 110 Salarissen en sociale lasten
€ 86.585 V
Vacatures (incidenteel) € 110.752 V Met name in de tweede helft van 2022 zijn verschillende medewerkers (beleidsmedewerkers en communicatiemedewerkers) vertrokken. Sommige vacatures zijn later in het jaar ingevuld, andere vacatures zijn de rest van 2022 open blijven staan. Dit heeft geresulteerd in een voordelig saldo van € 110.752. Keuringen (incidenteel) € 37.666 N Er heeft een inhaalslag plaats gevonden bij de keuringen na de coronaperiode. Daarnaast blijken in de koppeling met AG5 nog wat onnauwkeurigheden zitten, in 2023 wordt hier aandacht aan besteed. Overig (incidenteel) Dit betreffen verschillen die allen individueel onder de toelichtingsgrens blijven.
€ 13.499 V
380 Overige goederen en diensten
€ 281.338 V
Project informatiegestuurde veiligheid (neutraal) € 161.023 V In 2022 is gestart met de projecten baseline informatiebeveiliging overheid (BIO) en het project informatiegestuurde veiligheid. Voor de functie van CISO (Chief Information Security Officer) is een werknemer aangetrokken die in 2023 met de werkzaamheden begint. De kosten waren wel voor een heel jaar begroot in 2022. Onderhoud gebouw (incidenteel) € 19.563 V Het betreft hier in hoofdzaak correctief onderhoud (een heel groot aantal klussen met een relatief geringe waarde en een onvoorspelbaar karakter) van de kazernes. In de Burap 2022 is het onderhoudsbudget al met € 85.000 opgehoogd. Dit bedrag bestond voor ongeveer de helft uit lasten die abusievelijk niet verantwoord waren in 2021 (€ 26.000) en een overheveling van een ander programma (€ 15.000). De andere helft was een inschatting op basis van extrapolatie. De realisatie blijkt nu ongeveer € 20.000 lager te zijn. Elektraverbruik (incidenteel) € 9.728 V De lasten van elektriciteit zijn gebaseerd op de ontvangen voorschotnota’s. Van enkele grotere kazernes (o.a. Stromenweg/Borssele/Goes) zijn voorschotnota’s ontvangen t/m maand juni 2022. Op basis van de voorschotnota’s is de rest van het verbruik geëxtrapoleerd, waarbij rekening is gehouden met een prijsstijging van 119%.
De energieleverancier heeft aangegeven dat er grote onzekerheden zijn met betrekking tot prijzen (toenemende economische activiteiten, inperking beschikbare CO2 rechten, geplande afbouw van kolen- en kerncentrales en bovenal de geopolitieke ontwikkelingen in de wereld). Eerst bij de jaarafrekening ontstaat zekerheid over het werkelijke voor- of nadeel. Gasverbruik (incidenteel) € 11.407 V In maart 2023 is de eindafrekening 2023 ontvangen. Hieruit blijkt een eindafrekening van € 1.944. In de Burap was al een ophoging van het budget verwerkt. Uiteindelijk is er een budgetonderschrijding van € 11.407. Accountantsdiensten (incidenteel) € 51.731 V De controlewerkzaamheden voor de jaarrekening 2022 vinden plaats in 2023. De lasten worden verantwoord in de periode waarin de werkzaamheden plaatsvinden. Dit levert een eenmalig voordeel op van ongeveer € 36.000 op de kostensoort accountantskosten. In de begroting wordt rekening gehouden met consultancy-uren voor aanpassingen in financiële systemen, in 2022 hebben geen aanpassingen plaatsgevonden. Dit resulteert in een incidenteel voordeel van € 10.300. Het totale voordeel bedraagt € 51.731. Overig De resterende verschillen betreffen kleinere voor- en nadelen. 710 Mutatie reserves
€ 27.885 V
€ 175.030 N 42
De verschillen zijn neutraal voor de exploitatie, tegenover lagere lasten (V) staat een lagere onttrekking aan de reserves (N). De middelen blijven dan in de reserves op de balans. Project BIO € 135.336 N In 2022 is gestart met de projecten baseline informatiebeveiliging overheid (BIO) en het project informatiegestuurde veiligheid. Hiervoor waren respectievelijk € 155.000 en € 50.000 begroot. Onderdeel van het project is het aantrekken van een Chief Information Security Officer (CISO) in 2022, inmiddels is een werknemer aangetrokken die in 2023 met de werkzaamheden begint. Dit resulteert in een lagere onttrekking reserves van € 135.336 in 2022. Business Intelligence € 22.694 N Voor Business Intelligence was een onttrekking begroot van € 50.000, hiervan is € 27.306 benut. Het restant van € 22.694 wordt doorgeschoven naar 2023. Kwaliteitszorg/organisatiescan € 17.000 N De geplande kwaliteitszorg/organisatiescan van € 17.000 heeft niet plaatsgevonden in 2022 en wordt doorgeschoven naar 2023. 4.7 Algemene dekkingsmiddelen
Algemene dekkingsmiddelen Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 380 Overige goederen en diensten Baten 431 Inkomensoverdrachten - Rijk 432 Inkomensoverdrachten - gemeenten Mutaties Reserves Baten 710 Mutaties reserves Eindtotaal
Primitieve begroting 2022
Begroting na wijziging 2022
Rekening 2022
Saldo
V/N
-35.834.798 -230.674 -140.000 -90.674 -35.604.124 -6.608.972 -28.995.152 -311.003
-36.080.029 -60.000 -60.000 0 -36.020.029 -7.024.877 -28.995.152 -311.003
-36.065.110 -46.287 -46.287 0 -36.018.823 -7.023.670 -28.995.153 -311.003
14.919 N 13.713 N 13.713 N 0 1.206 N 1.207 N -1 V 0
-311.003 -36.145.801
-311.003 -36.391.032
-311.003 -36.376.113
0 14.919 N
Het resultaat op het programma Algemene dekkingsmiddelen is € 14.919 nadelig. Verschillen van meer dan € 25.000, mutaties in de reserves of significante afwijkingen t.o.v. het budget worden toegelicht. Geen toelichting noodzakelijk. 4.8 Onvoorzien Primitieve begroting 2022 Onvoorzien Saldo van baten en lasten Lasten 110 Salarissen en sociale lasten 351 Ingeleend personeel 380 Overige goederen en diensten 720 Mutaties voorzieningen 730 Afschrijvingen Baten 380 Overige goederen en diensten Mutaties Reserves Baten 710 Mutaties reserves Eindtotaal
Begroting na wijziging 2022
Rekening 2022
Saldo
V/N
N N N N V N V V V V
50.000 50.000 0 0 50.000 0 0 0 0 0
192.700 192.700 24.600 66.500 86.600 0 15.000 0 0 0
520.381 544.886 30.292 82.980 79.302 337.312 15.000 -24.504 -24.504 -135.336
327.681 352.186 5.692 16.480 -7.298 337.312 0 -24.504 -24.504 -135.336
0 50.000
0 192.700
-135.336 385.046
-135.336 V 192.346 N
43
Het resultaat op het programma Onvoorzien is € 192.346 nadelig. Verschillen van meer dan € 25.000, mutaties in de reserves of significante afwijkingen t.o.v. het budget worden toegelicht. Lasten 720 Mutaties voorzieningen € 337.312 N Met ingang van 1 januari 2022 heeft een wijziging in de cao van de veiligheidsregio’s plaatsgevonden waarbij het mogelijk is geworden bovenwettelijke verlofuren op te sparen, zonder dat deze uren naar vijf jaar vervallen (artikel 6.3A CAR UWO). Het gevolg van deze wijziging is dat wettelijk is bepaald dat voor de bovenwettelijke verlofuren met een onregelmatig verloop een voorziening gevormd moet worden per 31 december 2022 en jaarlijks bijgewerkt moet worden. In de bestuursrapportage hebben we het bestuur geïnformeerd over het vormen van deze voorziening waarbij aangegeven is dat de omvang van de voorziening nog niet was vast te stellen omdat de berekeningswijze nog onduidelijk was. Ultimo december 2022 heeft de Commissie BBV voor het eerst een uitspraak gedaan over de berekeningswijze van de voorziening verlofsparen. Dit was te laat om de vorming van de voorziening als begrotingswijziging 2022 voor te leggen aan het bestuur. In januari 2023 heeft de Commissie BBV een nadere uitspraak gedaan over de berekeningswijze van de voorziening.
Op basis van deze nadere uitspraak heeft de VRZ de volgende uitgangspunten gehanteerd voor de berekening van de omvang van de voorziening: • De voorziening bestaat uit de bovenwettelijke verlofuren en het gekochte verlof vanuit het IKB over de jaren 2018 t/m 2022, waarvoor medewerkers per 31 december 2022 hebben aangegeven deze in te zetten voor verlofsparen. • Het reguliere bovenwettelijke verlof (leeftijdsdagen) & wettelijke verlof wordt buiten beschouwing gelaten; • Het uurtarief is per individuele medewerkers vastgesteld op het werkelijk uurloon; • De voorziening is opgehoogd met 17,05% IKB en 15,68% sociale lasten.
710 Mutatie reserves
€ 135.336 V
Vrijval reserve implementatie BIO € 111.023 V De reserve implementatie BIO is gevormd uit het resultaat 2021 met als doel om als VRZ te voldoen aan de wettelijke normen op het gebied van cyberweerbaarheid. Met ingang van 2023 is structureel budget beschikbaar voor dit thema. Het restantsaldo valt per 31-12-2022 vrij in de exploitatie. Voor de onttrekkingen 2022 wordt verwezen naar de recapitulatie onttrekkingen reserves. Vrijval reserve informatiegestuurde veiligheid € 24.313 V De reserve versterken informatiegestuurde veiligheid is gevormd uit het resultaat 2021 met als doel de informatiepositie binnen de VRZ te versterken en te innoveren op gebied van informatiegestuurde veiligheid. Met ingang van 2023 is structureel budget beschikbaar voor dit thema. Het restantsaldo valt per 31-12-2022 vrij in de exploitatie. Voor de onttrekkingen 2022 wordt verwezen naar de recapitulatie onttrekkingen reserves.
5. Incidentele en structurele lasten en baten Uit onderstaand overzicht blijkt dat er in 2022 sprake is van materieel onevenwicht. Tegenover een bedrag van € 37.363.642 aan structurele lasten staat een bedrag van € 36.638.634 aan structurele baten. Incidentele en structurele lasten en baten per programma Rijlabels Lasten Programma Bevolkingszorg Programma Meldkamer Zeeland-Brabant
INC 4.515.293 10.951 142.865
STR 37.363.642 442.910 702.051
Eindtotaal 41.878.934 453.861 844.917 44
Programma Risicobeheersing Programma Brandweer Programma Crisisbeheersing Programma Overhead en kostentoerekening Programma Algemene dekkingsmiddelen Programma Onvoorzien Programma Investeringen Baten Programma Bevolkingszorg Programma Meldkamer Zeeland-Brabant Programma Risicobeheersing Programma Brandweer Programma Crisisbeheersing Programma Overhead en kostentoerekening Programma Algemene dekkingsmiddelen Programma Onvoorzien Programma Investeringen
19.733 957.660 464.048 304.436 -46.287 529.886 2.132.001 4.626.570 -28.647 -158.716 -6.424 1.092.705 -460.338 -144.775 -443.124 -159.840 2.132.001
Eindtotaal
-111.277
3.020.414 21.587.543 3.492.582 8.118.141
3.040.147 22.545.203 3.956.630 8.422.577 -46.287 529.886 2.132.001
-36.638.634 -166.999
-41.265.203 -195.646 -158.716 -6.424
-332.331 -248.311 -4.291 -35.886.702
-1.425.035 -708.649 -149.066 -36.329.826 -159.840 -2.132.001
725.008
613.731
INC = Incidenteel; STR = Structureel
Incidentele en structurele lasten en baten per economische categorie
Lasten 110 Salarissen en sociale lasten (Lasten) 210 Belastingen (Lasten) 320 Duurzame goederen (Lasten) 351 Ingeleend personeel (Lasten) 380 Overige goederen en diensten (Lasten) 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen (Lasten) 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden (Lasten) 510 Rente (Lasten) 710 Mutaties reserves (Lasten) 720 Mutaties voorzieningen (Lasten) 730 Afschrijvingen (Lasten) Baten 352 Uitgeleend personeel (Baten) 360 Huren (Baten) 380 Overige goederen en diensten (Baten) 431 Inkomensoverdrachten - Rijk (Baten) 432 Inkomensoverdrachten - gemeenten (Baten) 433 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen (Baten) 436 Inkomensoverdrachten - overige overheden (Baten) 438 Inkomensoverdrachten - overige instellingen en personen (Baten)