CConstaterende datBergen
Koppel je AI →
Document · PDF

omnibuzz-jaarverslag-2024-v100-print

Gemeenteraad 3 juni 2025, gemeente BergenBij agendapunt: Zienswijze conceptbegrotingswijziging 2025-1, conceptbegroting 2026 en meerjarenperspectief 2027-2029 GR Omnibuzz;26.840 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Daarnaast zijn er diverse baten welke de lasten dekken, te denken valt aan forse rente opbrengsten en opbrengsten klanten welke een budgetoverschrijding hebben gehad. In onderstaande wordt een overzicht gegeven van de opvolging op de geconstateerde afwijkingen van vorig jaar. Er is een overkoepelend M&O-beleid opgesteld

Het hebben van een overkoepelend M&O-beleid is niet verplicht, maar het versterkt wel de onderbouwing van de

62

Programma­verantwoording

rechtmatigheidsverantwoording. Dit beleid ontbrak nog bij Omnibuzz in 2023. In 2024 hebben wij daarom de realisatie van dit overkoepelend M&O-beleid opgepakt en laten vaststellen door het dagelijks bestuur. Er is geen sprake geweest van misbruik of oneigenlijk beleid binnen Omnibuzz. Normenkader geoperationaliseerd in toetsingskader

In 2023 is het normenkader uitgebreid onder de loep genomen en geactualiseerd. Dit normenkader was echter nog niet geoperationaliseerd in een toetsingskader. Ook dit is geen verplichting, maar om de onderbouwing van de rechtmatigheidsverantwoording verder te versterken, is in 2024 ook het normenkader in een toetsingskader geoperationaliseerd en opgenomen in het opnieuw vastgestelde controleprotocol. Van Data B. Mailservice naar Jetmail

Vorig jaar werd via de spendanalyse een onzekerheid geconstateerd omtrent de aanbesteding van Data B. Mailservice B.V. Op basis daarvan hebben wij een nieuwe aanbesteding uitgevoerd in 2024. Met als gevolg een nieuwe partij die onze transactiemailing uitvoert, Jetmail, en tevens een forse besparing op de jaarlijkse kosten voor deze dienst.

12.8 Bedrijfsvoering Ziekteverzuim

Na de forse daling van het ziekteverzuim in 2023 ten opzichte van 2022 is het ziekteverzuim in 2024 enigszins gestegen naar 7,9%. Langdurige ziekte van een aantal medewerkers is de hoofdoorzaak van deze stijging. Bedrijfsvoering

Voor de realisatie en de stand van zaken omtrent de beleidsvoornemens op het vlak van bedrijfsvoering verwijzen wij naar het jaarverslag.

Omnibuzz

Programma­verantwoording

63

Omnibuzz

64

Programma­verantwoording

13

Balans

65

Omnibuzz

Balans

13. Balans Activa

31-dec-2023

31-dec-2024

Passiva

31-dec-2023

31-dec-2024

Vaste activa

Vaste passiva

Materiële vaste activa:

Algemene reserve

900.000

725.949

Egalisatiereserve

-

-

35.244

65.691

Resultaat voor bestemming Wmo

2.095.839

279.359

Resultaat voor bestemming GGZ

25.984-

15.256

Resultaat voor bestemming LLV

-

336.489

Voorzieningen

-

-

Langlopende schulden

-

-

3.005.099

1.422.744

2.232.070

2.324.543

506.730

973.622

Investeringen met een economisch nut Financiële vaste activa

Totaal vaste activa

340.206

325.801

-

-

340.206

325.801

Bestemmingsreserve

Totaal vaste passiva

Vlottende activa

Vlottende passiva

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar:

Netto-vlottende schulden:

Uitzettingen in Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar - Overige vorderingen

5.948.359

7.178.230

408.568

427.275

- Overige schulden

Overlopende passiva: Liquide middelen

568.157

897.271

Te betalen verplichtingen

Overlopende activa

229.876

202.276

Voorschotbedragen: Overige Nederlandse overheidslichamen

1.751.267

4.309.945

Totaal vlottende activa

7.154.959

8.705.053

Totaal vlottende passiva

4.490.067

7.608.110

Totaal generaal

7.495.166

9.030.854

Totaal generaal

7.495.166

9.030.854

66

Omnibuzz

Balans

Tabel Staat van geactiveerde kapitaaluitgaven - productenrekening 2024 Alle bedragen in €

Kolom 1

Huidig dienstjaar Oorspronkelijk bedrag van de kapitaaluitgaven (aanschaffingsw) aan het begin van het dienstjaar

Vermeerderingen in het dienstjaar

Verminderingen (anders dan door afschr. of afl.) in het dienstjr.

Kolom 2

Kolom 3

Kolom 4

Oorspronkelijk bedrag van de kapitaal% of andere uitgaven maatstaf van (aanschaffinsw) afschr. aan het einde van het dienstjr. (kol. 2+3-4)

Toaal van de afschrijving / aflossing op de kapitaaluitgaven aan het begin van het dienstjr.

(Extra) afschrijvingen van kapitaaluitgaven in het dienstjr.

(Extra) aflossingen op kapitaalverstrekkingen in het dienstjr.

Boekwaarde Boekwaarde aan het aan het begin einde van het van het dienstdienstjr. (kol. jr. (kol. 2-7) 10-8-9)

Kolom 5

Kolom 7

Kolom 8

Kolom 9

Kolom 10

Kolom 6

Kolom 11

Programma Wmo-vervoer Inventaris

110.861

5.407

-

116.268

10,00%

-

23.696

-

110.861

92.572

Hardware

25.727

31.327

-

57.054

33,33%

-

13.590

-

25.727

43.464

83.834

5.400

-

89.234

4,00%

-

4.398

-

83.834

84.836

83.368

-

-

83.368

6,67%

-

7.906

-

83.368

75.462

Software

36.416

-

-

36.416

10,00%

-

6.949

-

36.416

29.467

Totaal Wmovervoer

340.206

42.133

-

382.339

-

56.538

-

340.206

325.801

Totaal-generaal

340.206

42.133

-

382.339

-

56.538

-

340.206

325.801

Inrichting en verbouwing Technische installaties

13.1 Toelichting op de balans Activa

De debetzijde van de balans bestaat uit de materiële vaste activa en de vlottende activa. Deze posten komen hieronder aan de orde. Materiële vaste activa (ad € 325.801,–) De materiële vaste activa hebben primo 2024 een waarde van € 340.206,–. Gedurende 2024 is er voor € 42.133,– geactiveerd, voornamelijk voor de inrichting van een taxipoint, aanschaf inbraakbeveiliging en de aanschaf van hardware. Rekening houdende met de afschrijvingen in 2024 ad € 56.538,– resteert een saldo ultimo 2024 ad € 325.801,–.

Bovenstaand is een overzicht opgenomen van de activa. Deze investeringen behoren tot de categorie investeringen met economisch nut. Financiële vaste activa (ad € 0,–) Gedurende 2024 zijn geen financiële vaste activa geactiveerd, derhalve bedraagt het saldo € 0,–. Vlottende activa (ad € 8.705.053,–) De vlottende activa bestaan uit uitzettingen in ‘s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar, overige vorderingen, liquide middelen en overlopende activa. Deze posten worden hierna verder toegelicht. 67

Omnibuzz

Balans

Uitzettingen in ‘s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar (ad € 7.178.230,–) Dit betreft de gelden welke op de Ministerie van Financiën rekening staan in het kader van Schatkistbankieren. Het positieve saldo op deze rekening wordt verklaard door het positieve resultaat van 2024 (Wmo, GGZ en LLV) en de reeds ontvangen voorschotten van de gemeenten inzake Q1 2025. Daarnaast zijn deze gelden ultimo 2024 tevens om betalingen in 2025 over Q4 2024 af te wikkelen. Overige vorderingen (ad € 427.275,–) Dit betreft nog te innen bedragen van debiteuren, hoofdzakelijk klanten. Het merendeel van de vorderingen is in 2025 ontvangen c.q. verwachten wij te ontvangen. Liquide middelen (ad € 897.271,–) Het saldo liquide middelen van Omnibuzz ultimo boekjaar 2024 bedraagt in totaal € 897.271,–. De gelden zijn direct opvraagbaar. Het saldo is als volgt opgebouwd: Type

Saldo

Betaalrekening BNG WMO

€

502.068

Betaalrekening BNG GGZ

€

88.683

Betaalrekening BNG LLV

€

302.019

Betaalrekening Rabobank

€

4.501

Totaal

€

897.271

Omnibuzz blijft ruim binnen het maximaal toegestane bedrag volgens de regeling inzake Schatkistbankieren (€ 1.000.000,–). In tabel ‘Berekening benutting drempelbedrag Schatkistbankieren’ is dit verder weergegeven.

68

Omnibuzz

Balans

Tabel berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren

Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000) Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000) (1)

Drempelbedrag

1000 Kwartaal 1

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

(2)

Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen

574

569

687

901

(3a) = (1) > (2)

Ruimte onder het drempelbedrag

426

431

313

99

(3b) = (2) > (1)

Overschrijding van het drempelbedrag

-

-

-

-

(1) Berekening drempelbedrag Verslagjaar (4a)

Begrotingstotaal verslagjaar

29.855

(4b)

Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen

29.855

(4c)

Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat

(1) = (4b)*0,02 + (4c)*0,002 met een minimum van €1.000.000 als het begrotingstotaal kleiner of gelijk is aan 500 mln. En als begrotingstotaal groter dan € 500 miljoen is is het drempelbedrag gelijk aan € 10 miljoen, vermeerderd met 0,2% van het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat.

Drempelbedrag

1000

(2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten ‘s Rijks schatkist aangehouden middelen Kwartaal 1 (5a)

Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil)

(5b) (2) - (5a) / (5b)

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

52.219

51.794

63.161

82.885

Dagen in het kwartaal

91

91

92

92

Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen

574

569

687

901

69

Omnibuzz

Balans

Overlopende activa (ad € 202.276,–) De overlopende activa betreft voor een groot deel nog te factureren omzet. Dit zijn onder andere nog te ontvangen bijdragen van klanten voor de Voor Elkaar Pas en de rente opbrengsten Q4 2024. Het restant saldo bestaat voornamelijk uit transitorische posten welke in 2025 aflopen. Passiva

De creditzijde van de balans bestaat uit het eigen vermogen, voorzieningen en (langlopende) schulden. Een toelichting op deze posten is hierna opgenomen. Eigen vermogen (ad € 1.422.744,–) Het eigen vermogen bestaat uit de algemene reserve, de bestemmingsreserves en het resultaat voor bestemming. Het resultaat voor bestemming is gesplitst in het resultaat voor bestemming Wmo, resultaat voor bestemming GGZ en resultaat voor bestemming LLV inclusief gym- en zwemvervoer. Een overzicht hiervan is in onderstaande tabel opgenomen.

70

Omnibuzz

Balans

Tabel Staat van Reserves - productenrekening 2024

Alle bedragen in €

Bestemming van het resultaat voorgaand boekjaar

Saldo aan het begin van het dienstjaar

Vermeerderingen wegens bijboeking van rente

Verminderingen/ beschikking over de reserve/ voorz.

Overige vermeerde-ringen

Saldo aan het einde van het dienstjaar

Nog te bestemmen resultaat 2024

Bestemming van het resultaat 2024

Reserves na bestemming ultimo 2024

Reserves Algemene reserve Algemene reserve

900.000

-

-

-

174.051-

725.949

-

-

725.949

Totaal algemene reserve

900.000

-

-

-

174.051-

725.949

-

-

725.949

35.244

-

-

-

10.745-

24.499

-

-

24.499

- Bestemmingsreserve Data analyse

-

75.000

-

-

33.808-

41.192

-

-

41.192

Totaal Bestemmingsreserves

35.244

75.000

-

-

44.553-

65.691

-

-

65.691

- Te bestemmen resultaat Wmo

2.095.839

-

-

-

2.095.839-

-

279.359

-

279.359

- Te bestemmen resultaat GGZ

25.984-

-

-

-

25.984

-

15.256

-

15.256

- Te bestemmen resultaat LLV

-

-

-

-

-

-

336.489

-

336.489

Totaal Resultaat voor bestemming

2.069.855

-

-

-

2.069.855-

-

631.104

-

631.104

Totaal Reserves

3.005.099

75.000

-

-

2.288.459-

791.640

631.104

-

1.422.744

Bestemmingsreserves Programma Wmo-vervoer Bestemmingsreserve - Bestemmingsreserve ICT

Resultaat voor bestemming Resultaat boekjaar

Algemene reserve (ad € 725.949,–) Primo 2024 was het saldo van de algemene reserve € 900.000,–. Na akkoord van het algemeen bestuur op 18 december 2024 is € 174.051,– onttrokken aan de algemene reserve, ter compensatie van de misgelopen klant opbrengsten als gevolg van het niet toepassen van de LTI. Na onttrekking en uitbetaling hiervan aan de gemeenten, resteert ultimo 2024 een saldo ad € 725.949,–. Het saldo van de algemene reserve ligt hiermee binnen de in december 2023 vastgestelde bandbreedte.

71

Omnibuzz

Bestemmingsreserve ‘ICT’ (ad € 24.499,–) De bestemmingsreserve ‘ICT’ bedroeg primo 2024 € 35.244,–. Voor het boekjaar 2024 was één mutatie. Dit betreft een onttrekking uit de bestemmingsreserve ‘ICT’ ter financiering van hiertoe geoormerkte kosten, die goedgekeurd zijn in het algemeen bestuur van 3 juli 2019 en 8 december 2021:

› Realisatie MijnOmnibuzz. › Dekking afschrijvingskosten van investeringen. Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 10.745,–. Het resterende saldo ultimo 2024 ad € 24.499,– zal in zijn geheel aangewend worden ter dekking van toekomstige afschrijvingen. Bestemmingsreserve ‘Data analyse’ (ad € 41.192,–) Na goedkeuring van het voorstel resultaatbestemming door het algemeen bestuur op 3 juli 2024 is de bestemmingsreserve ‘Data analyse’ gevormd ad € 75.000,-. Na goedkeuring van het algemeen bestuur op 18 december 2024 zijn in het verslagjaar de hiertoe geoormerkte kosten onttrokken:

Balans

Gerealiseerd resultaat voor bestemming GGZ (ad € 15.256,–) Het resultaat over 2024 bedraagt voor het GGZ-vervoer een positief bedrag van € 15.256,–. Deze gelden hebben betrekking op het GGZ-vervoer van de gemeente Nederweert, Roermond en Weert en dit resultaat wordt veroorzaakt door een lagere vervoersvraag. Voor het resultaat per gemeente wordt verwezen naar pagina 110. Gerealiseerd resultaat voor bestemming LLV (ad € 336.489,–) Het resultaat over 2024 bedraagt voor het LLV-vervoer, inclusief het gym- en zwemvervoer van de gemeente Roermond, een positief bedrag van € 336.489,–. Deze gelden hebben betrekking op 6 Midden-Limburgse gemeenten en dit resultaat wordt veroorzaakt door een lagere vervoersvraag dan de geprognosticeerde data conform de Europese aanbesteding. Voor het resultaat per gemeente wordt verwezen naar pagina 114. De bestemming van het resultaat wordt ter vaststelling voorgelegd aan het algemeen bestuur.

› Onderzoek en rapportering data analyse

Langlopende schulden (ad € 0,–)

Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 33.808,–.

Omdat in 2024 geen langlopende schulden zijn aangegaan, bedraagt het saldo € 0,–.

Het resterende saldo ultimo 2024 ad € 41.192,–. zal besteed worden aan toekomstig data gerelateerd onderzoek, denk aan bijvoorbeeld aan onderzoek naar het gebruik van de VEP. Gerealiseerd resultaat voor bestemming Wmo (ad € 279.359,–) Het resultaat over 2024 bedraagt, mede als gevolg van gestegen rente opbrengsten, een positief bedrag ad € 279.359,–. De bestemming van het resultaat wordt ter vaststelling voorgelegd aan het algemeen bestuur. Voor het resultaat per gemeente wordt verwezen naar pagina 100. 72

Vlottende passiva (ad € 7.608.110,–) De vlottende passiva bestaan uit de overige schulden, te betalen verplichtingen en voorschotbedragen van overige Nederlandse overheidslichamen. Overige schulden (ad € 2.324.543,–) De overige schulden bedragen ultimo 2024 € 2.324.543,– en betreffen de eigen bijdrage klanten Wmo ontvangen namens de gemeenten Q4 2024 ad € 827.922,–. Daarnaast is het saldo van de crediteurenpost opgenomen onder de

Omnibuzz

Balans

overige schulden. Deze heeft voornamelijk betrekking op de afrekening vervoerders Q4 2024. Zowel de uitbetaling eigen bijdrage klanten aan de gemeenten als de afrekening vervoerders zijn begin 2025 uitbetaald. Te betalen verplichtingen (ad € 973.622,–) De te betalen verplichtingen bestaan uit nog te betalen facturen en de tussenrekening vervoerders. Deze lopen in 2025 af vanwege de betaaldatum begin 2025. Voorschotbedragen van overige Nederlandse overheidslichamen (ad € 4.309.945,–) Dit betreft reeds ontvangen voorschotbedragen over Q1 2025 van zowel Wmo, GGZ als LLV gemeenten. Niet uit de balans blijkende verplichtingen

Met ingang van 12 juni 2017 is Omnibuzz een huurcontract met Buval BV aangegaan voor het pand Geerweg 3 in Sittard-Geleen (eind 2017 is het pand en de huurovereenkomst overgenomen door Two Guys Estate BV). Dit contract heeft een looptijd van 10 jaar met een mogelijke verlenging met 5 jaar. De opzegtermijn voor dit contract bedraagt 12 maanden. Eind 2021 is een nieuwe overeenkomst aangegaan met Detron Business Communications BV voor het onderhoud en support van de telefooncentrale voor de duur van 3 jaar, welke stilzwijgend verlengd is. In 2017 heeft Omnibuzz ook een contract afgesloten met Arriva inzake de Voor Elkaar Pas. Deze overeenkomst eindigt van rechtswege op 13 december 2031. Vanaf 1 december 2018 heeft Omnibuzz de ritreserverings­ software Tamis geïmplementeerd. Hiertoe is met Neone Nederland BV een contract aangegaan voor de duur van 3 jaar. Deze is stilzwijgend verlengd. Daarnaast is met Neone Nederland BV per 1 februari 2019

een service level agreement voor de duur van 3 jaar afgesloten. Dit is stilzwijgend verlengd. In 2018 is Omnibuzz met Toshiba Tec Netherlands BV een copyrent overeenkomst aangegaan voor een multifunctional voor de duur van 5 jaar. In 2021 is een copyrent overeenkomst aangegaan voor een andere multifunctional met Sharp Electronics Benelux BV voor de duur van 5 jaar. In 2019 heeft Omnibuzz het collectief vraagafhankelijk vervoer in het kader van de Wmo aanbesteed voor de 30 Limburgse gemeenten. Als resultaat van deze aanbesteding zijn rechtstreeks contracten afgesloten met zes taxibedrijven die per 1 januari 2020 zijn ingegaan. Deze overeenkomsten hebben een looptijd van vijf jaar tot en met 31 december 2024 met een mogelijke verlenging van nog drie jaar (einddatum 31 december 2027). Deze mogelijk verlenging is in 2023 bekrachtigd door het dagelijks bestuur van Omnibuzz wat betekent dat de contracten tot en met 31 december 2027 doorlopen. Gedurende de COVID-19 periode heeft Omnibuzz continuïteitsafspraken met de vervoerders gemaakt die in een addendum met de vervoerders zijn vastgelegd. Dit addendum had een looptijd tot en met 31-12-2024. Per 01-01-2025 zijn hernieuwde addendum afspraken gemaakt, welke beperkter in kosten zijn vanuit gemeentelijk perspectief ten opzichte van voorgaande addenda. De looptijd van dit hernieuwde addendum is tot en met 31-12-2027.

In juli 2022 is met Detron ICT Beheer BV een raamovereenkomst ten behoeve van levering van diensten ICT-beheer en -onderhoud afgesloten voor de duur van 4 jaar, met 2 keer 1 jaar optie tot verlenging. WNT-verantwoording 2024 Omnibuzz

Sinds 1 januari 2013 is de ‘Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semi-publieke sector’ (WNT) van kracht. De WNT is op Omnibuzz van toepassing. Deze wet regelt onder meer dat overheidsinstellingen jaarlijks bezoldigingsgegevens en eventuele ontslagvergoeding van 73

Omnibuzz

Balans

hun functionarissen dienen te publiceren. Voor topfunctionarissen en gewezen topfunctionarissen worden deze gegevens, ongeacht de hoogte, gepubliceerd. Voor het jaar 2024 is de generieke maximum bezoldigingsnorm voor Omnibuzz vastgesteld op € 233.000,–. Dit is inclusief belaste kostenvergoedingen, pensioen en de werkgeverslast. Publicatie van bezoldigingsgegevens dienen onder meer openbaar te worden gemaakt via het financieel jaarverslag. Bij de definiëring van topfunctionarissen gaat het om personen die tot de hoogste uitvoerende en toezichthoudende organen van een rechtspersoon of instelling behoren en/of hoogst leidinggevenden binnen een rechtspersoon of instelling zijn. Hieronder vallen de leden van het algemeen en dagelijks bestuur en de functionarissen die formeel lid zijn van een (centraal) management- of directieteam. Op basis van de Wet normering topinkomens (WNT) publiceren wij de bezoldiging aan topfunctionarissen. Binnen Omnibuzz gelden de volgende personen als topfunctionaris: de directeur en de bestuursleden. We kennen geen toezichthouders (RvC/RvT) zoals in de WNT omschreven. Onze bestuursleden ontvangen geen bezoldiging. Tabel WNT-verantwoording Naam

Functie

Fte

Periode

Bezoldiging

Dhr. G.M.F. Vreuls

Directeur

1,0

2024

€

169.923

De bezoldiging bestaat uit de volgende componenten: Component

2024

2023

Beloning

€

134.554 €

128.044

Belastbare en variabele onkostenvergoedingen

€

12.061 €

11.452

Voorzieningen (pensioen)

€

23.308 €

21.597

Totale bezoldiging

€

169.923 €

161.093

74

Omnibuzz

Balans

Bedragen x € 1

Dhr G.M.F. Vreuls

Functiegegevens

Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2024

01/01 - 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1

Dienstbetrekking?

Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

€

Beloningen betaalbaar op termijn

€

23.308

Subtotaal

€

169.923

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€

233.000

Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging 2024

146.616

N.v.t €

169.923

Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

N.v.t

Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

N.v.t

Gegevens 2023 Aanvang en einde functievervulling in 2021

01/01 - 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1

Dienstbetrekking?

Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

€

139.496

Beloningen betaalbaar op termijn

€

21.597

Bezoldiging 2023

€

161.093

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€

223.000

Totaal bezoldiging 2023

€

161.093

Uit bovenstaande blijkt dat de topfunctionarissen binnen Omnibuzz het bezoldigingsmaximum van de WNT niet overschreden hebben. Alle leden die in 2024 zitting hebben gehad in het dagelijks bestuur en algemeen bestuur van Omnibuzz zijn onbezoldigd geweest.

75

Omnibuzz

Leden algemeen bestuur Gemeente

Naam verantwoordelijk wethouder

Beek

Marcel Meurkens

Beesel

Linda Nijssen-van den Beucken

Beekdaelen

Levin de Koster

Bergen

Martijn Buijsse

Brunssum

Vérénice Hermans

Echt-Susteren

Geert Frische

Eijsden-Margraten

Chris Piatek

Gennep

Frank Pubben

Gulpen-Wittem

Frans Derksen

Heerlen

Arlette Vrusch (vice-voorzitter)

Horst aan de Maas

Roy Bouten

Kerkrade

Jo Paas

Landgraaf

Ales Schiffelers

Leudal

Huub van Helden

Maasgouw

Math Wilms

Maastricht

Anita Bastiaans

Meerssen

Inge Smeets

Nederweert

Carla Dieteren

Peel en Maas

Thijs van Lierop

Roerdalen

Loes Vestjens

Roermond

Vincent Zwijnenberg (voorzitter)

Simpelveld

Andrea Ernes

Sittard-Geleen

Ivo Tillie

Stein

Joep Ummels

Vaals

Erica Jaegers

Valkenburg

Jef Kleijnen

Venlo

Jacques Smeets

Venray

Martin Leenders

Voerendaal

Harry Coenen

Weert

Michèle Ferrière

76

Balans

Omnibuzz

Balans

Leden dagelijks bestuur Omnibuzz Plaatsnaam

Naam verantwoordelijk wethouder

Beekdaelen

Levin de Koster

Heerlen

Arlette Vrusch (vice-voorzitter)

Horst aan de Maas

Roy Bouten

Maastricht

Jeroen Hoenderkamp

Roermond

Vincent Zwijnenberg (voorzitter)

Sittard-Geleen

Ivo Tillie

Venlo

Jacques Smeets

77

Omnibuzz

LLV

GGZ

Wmo

78

Balans

14

De programma­ rekening

79

Omnibuzz

De programma­rekening

14. De programmarekening 14.1 Algemeen

meenten’. Voor de resultaatbepaling wordt het ‘raamwerk BBV’ gehanteerd.

Het algemeen bestuur heeft op 5 juli 2023 de eerste begroting 2024 en op 3 juli 2024 de eerste begrotingswijziging 2024-1 vastgesteld.

De activa zijn gewaardeerd op basis van verkrijgingsprijs, zijnde de inkoopprijs met eventuele bijkomende kosten, minus de lineaire afschrijvingen. Deze lineaire afschrijvingen zijn conform de vastgestelde financiële verordening van Omnibuzz. De passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarden.

Grondslagen voor resultaatbepaling en waardering

De verslaggevingsvoorschriften die voor een Gemeenschappelijke Regeling gelden zijn weergegeven in het ‘Besluit begroting en verantwoording provincie en ge-

Controleverordening

Begroting 2024

Begroting 2024-1

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Programma Vervoer 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken

€

-

€

-

€

-

€

-

6.6 Maatwerkvoorzieningen (Wmo)

€

-

€

25.940.629

€

25.940.629

€

-

6.72c Jeugdhulp dagbesteding (GGZ)

€

-

€

133.547

€

133.547

€

-

Algemene dekkingsmiddelen 0.5 Treasury

€

5.000

€

14.107

€

9.107

€

75.000

4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken

€

-

€

-

€

-

€

2.173.876

6.6 Maatwerkvoorzieningen (Wmo)

€

25.999.735

€

-

€

-25.999.735

€

24.432.484

6.72c Jeugdhulp dagbesteding (GGZ)

€

133.547

€

-

€

-133.547

€

174.799 2.874.675

Overhead 0.4 Overhead Wmo

€

2.783.552

€

2.783.552

€

-

€

0.4 Overhead GGZ

€

6.775

€

6.775

€

-

€

6.122

0.4 Overhead LLV

€

-

€

-

€

-

€

118.314

-

€

50.000

€

50.000

€

-

0 €

29.855.270

Onvoorzien 0.8 Overige baten en lasten

€

Stuctureel saldo van baten en lasten

€

28.928.610 €

28.928.610 €

Incidenteel Toevoegingen aan de reserves Onttrekkingen aan de reserves - Algemene reserve

€

-

€

-

€

- Bestemmingsreserve ICT

-

€

€

-

€

-

€

6.125

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-6.125

€

10.744

-

- Bestemmingsreserve Data analyse

€

-

€

-

Incidenteel saldo van baten en lasten

€

6.125 €

- €

-6.125 €

10.744

Structureel en reëel evenwicht

€

28.934.735 €

28.928.610 €

-6.125 €

29.866.014

80

Omnibuzz

De programma­rekening

De controleverordening Omnibuzz 2023 e.v. is op 20 december 2023 vastgesteld door het algemeen bestuur. In de vergadering van het dagelijks bestuur van 25 september 2024 is het controleprotocol 2024 e.v. vastgesteld. Beide verordeningen dienen als referentiekader voor de controle van de accountant.

rapportering qua data een bestemmingsreserve ‘Data analyse’.

Nota reserves en voorzieningen

In de vergadering van het algemeen bestuur van 20 december 2023 is de maximum omvang van de weerstandscapaciteit vastgesteld op € 760.000,– en de minimum omvang op € 550.000,–. Daarnaast is voor diverse ICT-gerelateerde projecten een bestemmingsereserve ‘ICT’ gevormd en voor onderzoek en Realisatie 2024 Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

€

2.173.876

€

2.173.876

€

-

€

1.857.199

€

1.857.199

€

24.439.484

€

24.439.484

€

596.465

€

25.075.545

€

24.479.080

€

174.799

€

174.799

€

-

€

226.225

€

226.225

€

18.000

€

-57.000

€

271.609

€

18.728

€

-252.881

€

-

€

-2.173.876

€

2.175.076

€

-

€

-2.175.076

€

-

€

-24.432.484

€

24.432.486

€

-

€

-24.432.486

€

-

€

-174.799

€

240.786

€

-

€

-240.786

€

2.874.675

€

-

€

2.874.675

€

2.825.648

€

-49.027

€

6.122

€

-

€

6.122

€

7.622

€

1.500

€

118.314

€

-

€

118.314

€

118.014

€

-300

€

50.000

€

50.000

€

-

€

-

€

-

€

29.855.270 €

30.128.982 €

-586.551

€

-

€

€

-

€

-

€

0 €

-

€

€

-

€

-10.744 -

30.715.533 €

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

10.745

€

-

€

-10.745

€

33.808

€

-

€

-

€

-33.808

€

- €

-10.744 €

44.553 €

- €

-44.553

€

29.855.270 €

-10.744 €

30.760.086 €

30.128.982 €

-631.104

81

Omnibuzz

De programma­rekening

14.2 Toelichting op de rekening In onderstaande tabel zijn de belangrijkste afwijkingen c.q. incidentele baten en lasten ten opzichte van de gewijzigde begroting opgenomen. Afwijkingen ten opzichte van de begrotingswijziging 2024-1 Lasten Wmo Loonkosten

€

Beheerskosten

€

54.602 10.284

Kosten VEP

€

366.385

Kapitaallasten

€

-1.455

Directe vervoerskosten Wmo

€

13.729

BonusMalus

€

24.375

Totaal afwijking lasten Wmo

€

467.921

Klantbijdrage Vervoer Wmo

€

-106.383

Bijdrage VEP

€

-355.300

Bijdrage overig

€

-241.044

Totaal afwijking baten Wmo

€

-702.727

Last Tussentijdse afrekening gemeenten

€

-

Baat Onttrekking Algemen reserve

€

-

Vrijval bestemmingsreserve ICT

€

-10.745

Vrijval bestemmingsreserve Data analyse

€

-33.808

Totaal afwijking batig saldo Wmo

€

-279.359

Baten Wmo

Lasten GGZ Overheadkosten

€

120

Indirecte vervoerskosten

€

-1.697

Directe vervoerkosten GGZ

€

-11.484

Totaal afwijking lasten GGZ

€

-13.061

Baten GGZ Bijdrage overig

€

-2.195

Totaal afwijking baten GGZ

€

-2.195

Totaal afwijking batig saldo GGZ

€

-15.256

Lasten LLV Overheadkosten

€

-1.500

Indirecte vervoerskosten

€

16.415

Directe vervoerkosten LLV + Gym- en zwemvervoer

€

-333.090

Totaal afwijking lasten LLV

€

-318.175

Baten LLV Bijdrage overig

€

-18.312

Totaal afwijking baten LLV

€

-18.312

Totaal afwijking batig saldo LLV

€

-336.489

Totaal afwijking batig saldo WMO + GGZ + LLV

€

-631.104

82

Omnibuzz

De programma­rekening

De totale afwijking batig saldo van € 631.104,– wordt veroorzaakt door enerzijds Wmo-gerelateerde kosten en opbrengsten:

› De overschrijding van de gerealiseerde loonkosten ad € 54.602,–.

› De overschrijding van de beheerkosten ad € 10.284,–. › De kosten van de Voor Elkaar Pas (VEP) die niet zijn be-

groot € 366.385,–. › De lager uitgevallen kapitaallasten ad € 1.455,–. › De stijging van de vervoerskosten ad € 13.729,– ten opzichte van de begroting. › De hoger uitgevallen bonus-malus ten opzichte van de begroting met € 24.375,–. › De stijging in de klantbijdrage vervoer ad € 106.383,–. › De baten van de Voor Elkaar Pas (VEP) die niet zijn begroot € 355.300–. › De baten van overige bijdrage € 241.044,–. › De onttrekking vanuit de bestemmingsreserve ‘ICT’ ad € 10.745,–. › De onttrekking vanuit de bestemmingsreserve ‘Data analyse’ ad € 33.808,–. Anderzijds wordt dit batig saldo veroorzaakt door GGZgerelateerde kosten en opbrengsten:

› De overschrijding van de overheadkosten ad € 120,–. › De onderschrijding van de indirecte vervoerkosten ad € 1.697,–. › De onderschrijding van de directe vervoerkosten ad € 11.484,–. › De baten van overige bijdrage ad € 2.195,–.

Daarnaast wordt dit batig saldo veroorzaakt door LLVgerelateerde kosten en opbrengsten:

› De onderschrijding van de overheadkosten ad € 1.500,–. › De overschrijding van de indirecte vervoerkosten ad € 16.415,–.

› De onderschrijding van de directe vervoerkosten van het leerlingenvervoer en gym- en zwemvervoer ad € 333.090,–. › De baten van overige bijdrage ad € 18.312,–.

De belangrijkste afwijkingen van lasten en baten ten opzichte van de begroting 2024-1 worden per post op de volgende pagina’s toegelicht.

14.3 Toelichting lasten Wmo Loonkosten (ad € 54.602,–) De hoger uitgevallen loonkosten worden met name veroorzaakt door hogere inhuur bij het callcenter. Daartegenover staat dat de studiekosten lager uitvallen dan begroot. Voorgaande zorgt gezamenlijk voor een overschrijding van de loonkosten van€ 54.602,–. Beheerkosten (ad € 10.284,–) De post beheerkosten is € 10.284,– hoger dan begroot. Deze post dient echter in samenhang gezien te worden met de onttrekking aan de bestemmingsreserves ‘ICT’ en ‘Data analyse’ ad € 44.553,–. Dit betekent per saldo een onderschrijding op deze posten van € 34.269,–. De onderschrijding van de kosten betreft de volgende zaken:

› Lagere kopieer- en printkosten. › Lagere kosten transactiemailing als gevolg van de aanbesteding.

› Lagere kosten inrichting thuiswerkplekken. › De overschrijding van de kosten betreft de volgende zaken:

› Extra kosten beheer en onderhoud MijnOmnibuzz. › Additioneel onderhoud pand. › Data gerelateerd onderzoek en afschrijving van investeringen uit het verleden. Deze zaken worden middels de bestemmingsreserve ‘ICT’ en ‘Data analyse’ gedekt en niet middels de begroting.

Voorgaande zorgt gezamenlijk voor een overschrijding op de beheerkosten van € 10.284–, vóór onttrekking aan de bestemmingsreserves. 83

Omnibuzz

Kosten Voor Elkaar Pas (VEP) (ad € 366.385,–) Deze post heeft betrekking op de kosten voor het aanmaken van de Voor Elkaar Pas en het vervoer dat hieruit voortvloeit. Omnibuzz draagt zorg voor betaling aan de leverancier en verrekent vervolgens deze kosten met de klant (zie ook ‘Bijdrage VEP’ bij baten). Het betreft hier vervoer-, pas- en servicekosten. Kapitaallasten (ad -€ 1.455,–) De kapitaallasten zijn lager dan begroot. De bankkosten zijn in lijn met de begroting. De kapitaallasten zijn daarentegen gedaald als gevolg van lagere afschrijvingen dubieuze debiteuren. Dit als gevolg van doelmatig debiteurenbeheer. Directe vervoerskosten Wmo (ad € 13.729,–) De vervoerskosten zijn € 13.729,– hoger dan opgenomen in de begroting 2024-1. De begroting 2024-1 is gebaseerd op het vervoersvolume van 2023, rekening houdend met een opslag van 5% en begrote continuïteitsafspraken. De kosten van 2024 zijn gebaseerd op de gerealiseerde vervoersvraag 2024 inclusief de kosten van het flexibel tarief (continuïteitsafspraken vervoerders). Dit afsprakenkader, in combinatie met de vervoersvraag, heeft tot een realisatie geleid welke nagenoeg gelijk is aan de begroting waarbij verschillen te onderkennen zijn op gemeenteniveau, zowel in positieve als negatieve zin.

Concreet hebben 14 gemeenten minder directe vervoerskosten dan de begroting 2024-1 en 16 gemeenten hebben meer directe vervoerskosten dan begroot in de begroting 2024-1. Voor een aanvullende specificatie van het gerealiseerde vervoer, de verdeling in kilometers en de bijbehorende kosten op gemeenteniveau wordt verwezen naar paragraaf 18.1 ‘Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten Wmo’ op 84

De programma­rekening

pagina 100 en paragraaf 18.2 ‘Bijlage 2: Gerealiseerde versus gebudgetteerde vervoer Wmo’ op pagina 107. Bonus-malus (ad € 24.375,–) Zoals toegelicht in de eerde paragraaf ‘Kwaliteitscontrole vervoerders’ hebben de diverse bonussen (verdeeld over de kwartalen en percelen) en een enkele malus, geleid tot een overschrijding van de bonus-malus post ad € 24.375,–. Deze post wordt volledig veroorzaakt door de kwaliteit van het vervoer.

14.4 Toelichting baten Wmo Klantbijdrage vervoer Wmo (ad € 106.383,–) De ontvangen klantbijdrage is € 106.383,– hoger dan de begrote klantbijdrage. Dit betreft voornamelijk de commerciële ritten door Omnibuzz-klanten waarvan het budget overschreden is en enkele pgb-klanten. De reguliere klantbijdragen die Omnibuzz namens de gemeenten ontvangt zijn per kwartaal teruggestort aan de deelnemende gemeenten en worden om fiscale redenen niet verwerkt in de begroting en jaarrekening van Omnibuzz. Bijdrage Voor Elkaar Pas (VEP) (ad € 355.300,–) Dit betreft de bijdrage van klanten voor de Voor Elkaar Pas; zowel de bijdrage voor de ritten als de bijdrage voor de abonnementskosten. De vaste bijdrage per jaar van de klant is gebaseerd op 1/5e deel van de kostprijs van de kaart plus de kostprijs voor de servicekosten. Het verschil tussen kosten en de lagere opbrengsten ad € 11.085,– komt voort uit de systematiek van afboeking omtrent voortijdige pasopzegging. Bijdrage overig (ad € 241.044,–) Het merendeel van de € 241.044,– heeft betrekking op renteopbrengsten die Omnibuzz heeft ontvangen over gelden inzake Schatkistbankieren naar aanleiding van de rentepercentages. Het resterende deel betreft de interne

Omnibuzz

De programma­rekening

doorbelasting van Wmo naar GGZ en van Wmo naar LLV. Onttrekking bestemmingsreserve ‘ICT’ (€ 10.745,–) Voor het boekjaar 2024 heeft deze onttrekking uit de bestemmingsreserve ‘ICT’ plaatsgevonden ter financiering van hiertoe geoormerkte kosten:

› Realisatie MijnOmnibuzz. › Dekking afschrijvingskosten van investeringen. Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal€ 10.745,–. Onttrekking bestemmingsreserve ‘Data analyse’ (€ 33.808,–)

verandert de verhouding qua verdeelsleutel ritten tussen de gemeenten. Directe vervoerkosten (ad -€ 11.484,–) Per 01-08-2024 is de gemeente Weert ingestroomd in het GGZ-vervoer. Op basis van de reisdata van Weert is de bevoorschotting gefactureerd. In de praktijk is de realisatie lager bij de gemeente Weert dan deze bevoorschotting wat grotendeels het positieve resultaat op de directe vervoerskosten verklaart. Voor de gemeente Nederweert en Roermond heeft er een lichte stijging op de directe vervoerskosten plaatsgevonden als gevolg van een hogere realisatie dan in 2023, naast het solidaire gewogen gemiddelde tarief.

Voor het boekjaar 2024 heeft deze onttrekking uit de bestemmingsreserve ‘Data analyse’ plaatsgevonden ter financiering van hiertoe geoormerkte kosten:

14.6 Toelichting baten GGZ

› Onderzoek en rapportering data analyse Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 33.808,–.

Het bedrag heeft betrekking op renteopbrengsten die Omnibuzz heeft ontvangen over gelden naar aanleiding van de gestegen rentepercentages..

14.5 Toelichting lasten GGZ

14.7 Toelichting lasten LLV

Overheadkosten (ad € 120,–)

In de jaarrekening 2024 zitten de herverdelingseffecten van de overgang van 7 (Conform businesscase) naar 6 (Conform jaarrekening 2024) Midden-Limburgse gemeenten verwerkt, conform afstemming met de gemeenten.

De begrote algemene post voor de overheadkosten is volledig gerealiseerd conform begroting 2024-1, wat leidt tot een lichte overschrijding ad € 120,–. In de jaarrekening 2024 zijn daarnaast de investeringskosten verrekend tussen Nederweert, Roermond en Weert, welke Roermond en Nederweert in 2022 en 2023 hebben gemaakt. Indirecte vervoerkosten (ad -€ 1.697,–) De indirecte vervoerskosten zijn € 1.697,– lager uitgevallen dan begroot aangezien er minder indirecte vervoerskosten zijn gerealiseerd in de Wmo-administratie wat tot een lagere interne doorbelasting aan de GGZ-administratie heeft geleid. Als gevolg van de instroom van de gemeente Weert

Bijdrage overig (ad € 2.195,–)

Overheadkosten (ad -€ 1.500,–) De begrote algemene post voor de overheadkosten is volledig gerealiseerd conform begroting 2024-1, wat leidt tot een lichte onderschrijding ad € 1.500,–. De post overheadkosten is inclusief de investeringskosten om het LLV te implementeren. Indirecte vervoerkosten (ad € 16.415,–) De indirecte vervoerskosten zijn € 16.415,– hoger uitgeval85

Omnibuzz

De programma­rekening

len dan begroot aangezien er conform businesscase 7 gemeenten waren waarover de loonkosten van de klantenservice LLV verdeeld konden worden. In de praktijk zijn dit nu 6 gemeenten om de loonkosten over te verdelen. De post indirecte vervoerskosten dient in samenhang met baten van de ‘Bijdrage overig’ gezien te worden, wat deze overschrijding volledig compenseert. Directe vervoerkosten (ad -€ 333.090,–) Per 01-08-2024 is het LLV en gym- en zwemvervoer operationeel. De begroting 2024-1 is voor de directe vervoerskosten gebaseerd op de door de gemeenten aangeleverde data (hoeveelheid component) voor de Europese aanbesteding en op basis van het gemiddeld gewogen tarief, welke is berekend op basis van de afgegeven inschrijfprijzen van de winnende percelen (prijs component). In de praktijk blijkt dat hoofdzakelijk het hoeveelheidscomponent lager is uitgevallen bij 5 van de 6 gemeenten. De data van de gemeente Maasgouw is nagenoeg gelijk aan de begroting 2024-1. Het gym- en zwemvervoer laat een kostenpost van 84% ten opzichte van de begroting 2024-1 zien.

14.8 Toelichting baten LLV Bijdrage overig (ad -€ 18.312,–) Het bedrag heeft betrekking op renteopbrengsten die Omnibuzz heeft ontvangen over gelden naar aanleiding van de rentepercentages welke vergoed worden. NB: De Wmo-kosten en -opbrengsten voor de 30 Omnibuzz gemeenten worden in paragraaf 18.1 ‘Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten Wmo’ op pagina 100 verantwoord. De GGZ-kosten en -opbrengsten worden in paragraaf 17.3 ‘Bijlage 3: Bijdrage deelnemende gemeente GGZ’ op pagina 104 verantwoord voor de gemeenten Nederweert, Roermond en Weert. De LLV-kosten en -opbrengsten worden in paragraaf 18.5 ‘Bijlage 5: Deelnemende gemeenten LLV’ op pagina 114 voor de 6 Midden-Limburgse gemeenten verantwoord. Alle drie de vervoersvormen worden door Omnibuzz in separate administraties verantwoord. Voorgaande kosten worden verdeeld over de gemeenten, conform de afgesproken verdeelsleutels in kilometers, ritten en inwoners. Hiervoor wordt eveneens naar de bijlagen verwezen.

14.9 Toelichting algemene dekkingsmiddelen De bijgestelde bijdrage van de gemeenten in de eerste begrotingswijziging 2024-1 en de onttrekking uit de bestemmingsreserve ‘ICT’ en ‘Data analyse’ blijken voldoende te zijn voor de dekking van de werkelijke kosten. Voorgesteld wordt het totale positieve resultaat over 2024 te verdelen conform paragraaf 15.1 ‘Voorstel resultaatbestemming 2024’ op pagina 88.

86

15

Overige gegevens

87

Omnibuzz

Overigegegevens

15. Overige gegevens 15.1 Voorstel resultaatbestemming 2024 Het dagelijks bestuur stelt voor om het resultaat 2024 ad € 631.104,– als volgt te bestemmen:

› Terugbetaling aan de deelnemende gemeenten € 629.404,–. › Dotering aan de algemene reserve € 1.700,–. De onderverdeling van het resultaat naar de individuele gemeenten is terug te vinden in 18.1 ‘Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten Wmo’ op pagina 100, in 18.3 ‘Bijlage 3: Bijdrage deelnemende gemeente GGZ’ op pagina 110 en in 18.5 ‘Bijlage 5: Deelnemende gemeenten LLV’ op pagina 114, waarbij qua terugbetaling rekening wordt gehouden met het onderscheid tussen het Wmo-, GGZ, LLV en gym- en zwemvervoer. Daarnaast dient opgemerkt te worden dat er ook gemeenten zijn welke naar aanleiding van het resultaat 2024 aan Omnibuzz moeten betalen.

15.2 Reserves Er wordt een voorstel ter dotering aan de algemene reserve ten gunste van de 30 gemeenten gedaan op basis van fiscale advisering inzake het GGZ en LLV. Deze dotering vindt plaats op basis van de reeds gefactureerde winstopslag om zodoende de btw-systematiek te optimaliseren. Er wordt geen voorstel gedaan ter wijziging van de huidige bestemmingsreserves naar aanleiding van het resultaat in de jaarrekening 2024. Het algemeen bestuur van Omnibuzz zal hierover op 2 juli 2025 een besluit nemen.

88

16

Rechtmatigheids­ verklaring

89

Omnibuzz

Rechtmatigheids­verklaring

16. Rechtmatigheidsverklaring 16.1 Grondslagen voor de rechtmatigheidsverantwoording De in de jaarrekening opgenomen rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld op basis van de kaders zoals besloten in de financiële verordening en op basis van de kadernota rechtmatigheid 2024 van de Commissie BBV. Dat betekent dat:

› De rechtmatigheidsverantwoording betrekking heeft op de financiële rechtmatigheid van baten, lasten, balansmutaties, en de baten en lasten met betrekking tot de specifieke uitkeringen op grond van art. 17 Financiële-verhoudingswet;

› De financiële rechtmatigheid waaronder het voorwaardencriterium, het begrotingscriterium en het misbruik & oneigenlijk gebruik criterium vallen, omvat:

› Voor het voorwaardencriterium bestaat de norm uit het normenkader zoals op 25-9-2024 door het DB is vastgesteld.

Voorwaarden die direct van invloed zijn op de verslaggeving en dus op het getrouwe beeld van de jaarrekening worden niet opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording. Deze zijn onderdeel van de accountantscontrole; › Voor het begrotingscriterium geldt dat alle overschrijdingen van lasten en investeringskredieten onrechtmatig zijn, waarbij voor een aantal scenario’s in de financiële verordening is beschreven wanneer deze overschrijdingen acceptabel zijn. Voor over- en onderschrijdingen van baten, onderschrijdingen van lasten en onderschrijdingen van investeringskredieten geldt dat deze als onrechtmatig zijn aangemerkt indien ze niet tijdig aan het AB zijn gemeld (de afspraken over tijdigheid zijn opgenomen in financiële verordening welk door de het AB is vastgesteld op 3-7-2024). › Ten aanzien van het M&O criterium is de nota M&O beleid van onze organisatie leidend bij het voorkomen en opsporen van misbruik en oneigenlijk gebruik. Omdat alleen bij misbruik sprake is van een onrechtmatigheid zijn eventuele gevallen van misbruik (mits cumulatief met andere fouten of onduidelijkheden boven de verantwoordingsgrens) opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording. De rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld binnen de kaders van de kadernota rechtmatigheid 2024 van de Commissie BBV en onze eigen financiële verordening. Dit betekent dat:

› Een verantwoordingsgrens van 3% van de totale lasten inclusief mutaties reserves is gehanteerd waarboven cumulatieve fouten en onduidelijkheden in de rechtmatigheidsverantwoording worden opgenomen;

› Een rapporteringstolerantie van € 50.000 is gehanteerd waarboven fouten en onduidelijkheden in de paragraaf bedrijfsvoering worden opgenomen.

16.2 Verantwoordelijkheid dagelijks bestuur De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het dagelijks bestuur toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt

90

Omnibuzz

Rechtmatigheids­verklaring

in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door het algemeen bestuur vastgestelde kaders zoals de begroting en verordeningen en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door het dagelijks bestuur op 25 september 2024 vastgestelde normen- en toetsingskader (onderdeel van het Controleprotocol 2024 e.v.) van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het algemeen bestuur bepaald en bedraagt 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op € 903.869,-. De grondslag voor deze verantwoording is de Kadernota Rechtmatigheid 2024 van de Commissie BBV van oktober 2024.

16.3 Bevinding Het dagelijks bestuur stelt vast dat de omvang van de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties die niet rechtmatig tot stand zijn gekomen € 689.715,- bedraagt. Dit is lager dan de daarvoor gestelde grens van € 903.869,-. Van de niet rechtmatig tot stand gekomen verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties is volgens het dagelijks bestuur overigens een bedrag van € 689.715,- acceptabel op basis van door het algemeen bestuur vastgestelde afspraken en ziet toe op lastenoverschrijdingen op enkele programmaonderdelen. In de paragraaf bedrijfsvoering is op basis van de Kadernota rechtmatigheid van de commissie BBV en op basis van de afspraken met het algemeen bestuur aanvullende informatie opgenomen over de financiële rechtmatigheid. In deze paragraaf heeft het dagelijks bestuur ook beschreven welke actie zij onderneemt om vermelde afwijkingen in de toekomst te voorkomen.

91

Omnibuzz

92

Rechtmatigheids­verklaring

17

Controle­verklaring

93

Omnibuzz

17

Controle­verklaring

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant

Aan: het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling Omnibuzz te Geleen

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2024

17.1

Ons oordeel

Wij hebben de in deze jaarstukken opgenomen jaarrekening 2024 van gemeenschappelijke regeling Omnibuzz te Geleen gecontroleerd. Naar ons oordeel:

› Geeft de in deze jaarstukken opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van de gemeenschappelijke regeling Omnibuzz op 31 december 2024 en het resultaat over 2024 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV).

De jaarrekening bestaat uit:

› De balans per 31 december 2024. › Het overzicht van baten en lasten over 2024. › De toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en overige toelichtingen,

waaronder de rechtmatigheidsverantwoording van het dagelijks bestuur over de financiële rechtmatigheid van baten, lasten en balansmutaties over 2024.

De basis voor ons oordeel

Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden, het Besluit accountantscontrole decentrale overheden (Bado), het controleprotocol en het normenkader dat is vastgesteld door het algemeen bestuur van Omnibuzz d.d. 25 september 2024 en de Regeling controleprotocol Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) 2024 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’. Wij zijn onafhankelijk van de gemeenschappelijke regeling Omnibuzz zoals vereist in de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij Assurance opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.

94

Omnibuzz

Controle­verklaring

Informatie ter ondersteuning van ons oordeel

Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande informatie ter ondersteuning van ons oordeel en onze bevindingen moeten in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies. Materialiteit

Op basis van onze professionele oordeelsvorming hebben wij de materialiteit voor de jaarrekening als geheel bepaald op €301.000, waarbij de bij onze controle toegepaste goedkeuringstolerantie voor fouten 1% bedraagt en voor onzekerheden 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan reserves, zoals voorgeschreven in artikel 2 lid 1 Bado en het controleprotocol vastgesteld met bestuursbesluit d.d. 25 september 2024. Daarbij zijn voor de controle van de in de jaarrekening opgenomen WNT-informatie de materialiteitsvoorschriften gehanteerd zoals vastgelegd in de Regeling Controleprotocol WNT 2024. Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn, zoals ook bedoeld in artikel 3 Bado. Wij zijn met het algemeen bestuur overeengekomen dat wij aan het algemeen bestuur tijdens onze controle geconstateerde materiele afwijkingen boven de € 301.000 rapporteren alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve of WNT-redenen relevant zijn. Controleaanpak frauderisico’s

Wij hebben risico’s geïdentificeerd en ingeschat op een afwijking van materieel belang in de jaarrekening die het gevolg is van fraude. Wij hebben tijdens onze controle inzicht verkregen in de gemeenschappelijke regeling Omnibuzz en haar omgeving, de componenten van het interne-beheersingssysteem, waaronder het risico-inschattingsproces en de wijze waarop het dagelijks bestuur inspeelt op frauderisico’s en het interne-beheersingssysteem monitort en de wijze waarop het algemeen bestuur toezicht uitoefent, alsmede de uitkomsten daarvan. Wij constateren dat het dagelijks bestuur beschikt over een actuele frauderisicoanalyse. Wij hebben de opzet en de relevante aspecten van het interne-beheersingssysteem en in het bijzonder de frauderisicoanalyse geëvalueerd. Wij hebben de opzet en het bestaan geëvalueerd, en voor zover wij noodzakelijk achten, de werking getoetst van interne-beheersmaatregelen gericht op het mitigeren van frauderisico’s. Als onderdeel van ons proces voor het identificeren van risico’s op een afwijking van materieel belang in de jaarrekening die het gevolg is van fraude, hebben wij frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot frauduleuze financiële verslaggeving. Wij hebben geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van het risico op afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude.

Op basis van deze werkzaamheden en het in de controlestandaarden veronderstelde risico, hebben wij de veronderstelde frauderisico’s overwogen met betrekking tot het doorbreken van interne-beheersmaatregelen door het management, inclusief of 95

Omnibuzz

Controle­verklaring

er indicaties zijn voor tendentie bij het management van de entiteit die mogelijk een risico vormt op een afwijking van materieel belang die het gevolg is van fraude. Wij hebben de volgende gegevensgerichte werkzaamheden uitgevoerd gericht op het risico van het doorbreken van interne-beheersmaatregelen door het management:

› Het toetsen of specifieke journaalposten en andere aanpassingen die tijdens het opstellen van de financiële overzichten zijn aangebracht aanvaardbaar zijn.

› Het toetsen of specifiek (op basis van fraudekarakteristieken) journaalboekingen die gedurende het boekjaar en tijdens het opstellen van het financiële overzicht zijn aangebracht aanvaardbaar zijn.

› Het beoordelen van significante transacties buiten het kader van de normale bedrijfsvoering van de gemeenschappelijke regeling Omnibuzz.

In onze controle bouwen wij daarnaast een element in van onvoorspelbaarheid. Ook hebben wij de uitkomst van andere controlewerkzaamheden beoordeeld en overwogen of er bevindingen zijn die een aanwijzing geven voor fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving. Wij hebben kennisgenomen van de beschikbare informatie en om inlichtingen gevraagd bij leden van het dagelijks bestuur, management en het algemeen bestuur. Hieruit volgden geen signalen van fraude die kunnen leiden tot een afwijking van materieel belang. Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd

In overeenstemming met de Regeling Controleprotocol WNT 2024 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6a WNT en artikel 5, lid 1, sub n en o Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd. Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is. Verklaring over de in het jaarrapport opgenomen andere informatie

Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvatten de jaarstukken andere informatie, die bestaat uit:

› Het jaarverslag, waaronder de programmarekening en de paragrafen. › Overige gegevens. › Bijlage 1 tot en met 6. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie:

› Met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat. › Alle informatie bevat die op grond van het BBV voor het jaarverslag is vereist. 96

Omnibuzz

Controle­verklaring

Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de voor de gemeenschappelijke regeling van toepassing zijnde vereisten in de Gemeentewet en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het jaarverslag in overeenstemming met het BBV.

Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening

17.2

Verantwoordelijkheden van het dagelijks bestuur en algemeen bestuur voor de jaarrekening Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met het BBV. Het dagelijks bestuur is ook verantwoordelijk voor de financiële rechtmatigheid van de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties, in overeenstemming met de begroting en met de in de relevante wet- en regelgeving, waaronder verordeningen van de gemeenschappelijke regeling, opgenomen bepalingen, zoals opgenomen in het d.d. 25 september 2024 door het algemeen bestuur vastgestelde normenkader en voor het getrouw toelichten van de financiële rechtmatigheid in de jaarrekening. In dit kader is het dagelijks bestuur tevens verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het dagelijks bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening en de naleving van het normenkader voor de financiële rechtmatigheid mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.

Bij het opmaken van de jaarrekening moet het dagelijks bestuur de veronderstellingen inzake de financiële risico’s in relatie tot de financiële positie onderbouwen en afwegen of de gemeenschappelijke regeling in staat is de financiële risico’s vanuit de reguliere exploitatie en onverwachte tegenvallers financieel op te vangen zonder tussenkomst van de toezichthouder. Het dagelijks bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de financiële risico’s kunnen worden opgevangen, toelichten in de jaarrekening. Het algemeen bestuur is verantwoordelijk voor het vaststellen van het normenkader voor de financiële rechtmatigheid en het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de gemeenschappelijke regeling. Onze verantwoordelijkheid voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken.

Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze 97

Omnibuzz

Controle­verklaring

jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, het Besluit accountantscontrole decentrale overheden (Bado), het controleprotocol inclusief het normenkader dat is vastgesteld door het algemeen bestuur op d.d. 25 september 2024, de Regeling Controleprotocol Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) 2024, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit:

› Het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van

fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing. › Het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de organisatie. › Het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving, de gebruikte financiële rechtmatigheidscriteria en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het dagelijks bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan.

› Het vaststellen dat de door het dagelijks bestuur gehanteerde veronderstellingen aanvaardbaar zijn inzake de afweging dat de gemeenschappelijke regeling in staat is de financiële risico’s vanuit de reguliere exploitatie en onverwachte tegenvallers financieel op te vangen zonder tussenkomst van de toezichthouder. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan omtrent de financiële positie. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen echter van materiële betekenis zijn voor de financiële positie van de gemeenschappelijke regeling. › Het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en › Het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen.

Wij communiceren met het algemeen bestuur onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Rosmalen, 28 maart 2025 WHS Registeraccountants H.H. van Santvoort MSc RA 98

18

Bijlagen

99

Omnibuzz

Bijlagen

18. Bijlagen 18.1 Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten Wmo Totaal bijdrage deelnemende gemeenten Begroting 2024-1 Voorschot gemeenten

Totaal betaalde voorschotten gemeenten inclusief afrekening vervoer

Gemeente

Begroting 2024

Beek

€

353.096 €

317.786 €

317.786

Beekdaelen

€

827.643 €

915.600 €

915.600

Beesel

€

231.522 €

228.529 €

228.529

Bergen

€

212.648 €

201.455 €

201.455

Brunssum

€

927.802 €

985.842 €

985.842

Echt-Susteren

€

840.505 €

810.861 €

810.861

Eijsden-Margraten

€

607.564 €

755.482 €

755.482

Gennep

€

452.598 €

365.691 €

365.691

Gulpen-Wittem

€

411.798 €

424.896 €

424.896

Heerlen

€

2.911.073 €

2.739.706 €

2.739.706

Horst aan de Maas

€

723.172 €

695.817 €

695.817

Kerkrade

€

1.878.083 €

1.895.930 €

1.895.930

Landgraaf

€

1.398.049 €

1.415.653 €

1.415.653

Leudal

€

726.620 €

624.848 €

624.848

Maasgouw

€

643.507 €

589.479 €

589.479

Maastricht

€

4.448.544 €

3.962.841 €

3.962.841

Meerssen

€

726.625 €

645.347 €

645.347

Nederweert

€

282.539 €

236.882 €

236.882

Peel en Maas

€

717.114 €

627.963 €

627.963

Roerdalen

€

374.207 €

317.888 €

317.888

Roermond

€

1.160.849 €

953.117 €

953.117

Simpelveld

€

224.626 €

195.750 €

195.750

Sittard-Geleen

€

2.821.793 €

2.872.803 €

2.872.803

Stein

€

447.724 €

407.252 €

407.252

Vaals

€

280.544 €

306.984 €

306.984

Valkenburg aan de Geul

€

559.540 €

673.122 €

673.122

Venlo

€

2.007.958 €

1.609.032 €

1.609.032

Venray

€

642.795 €

667.577 €

667.577

Voerendaal

€

269.567 €

241.360 €

241.360

Weert

€

673.057 €

621.667 €

621.667

TOTAAL

€

28.783.163 €

27.307.159 €

27.307.159

A

100

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15489834/1