begroting 2022 OD IJmond.pdf
Tekst van het document
Reserve nieuwbouw
Realisatie
Begroting
Begroting
2020
2021
2022
Meerjarenraming 2023
2024
2025
€
€
€
€
€
€
20.101
19.300
20.602
20.602
10.757
9.770
4.713
-
Reserve transitie RUD
7.000
6.899
6.899
4.613
Reserve visie luchtkwaliteit
2.000
6.096
4.099
5.613
5.000
5.000
5.000
5.000
29.101
49.500
31.600
30.828
15.470
9.770
Reserve vervoermidden * Totaal aanwending bestemmingsreserves
Begroting 2022
• 38
Overzicht incidentele baten en lasten Incidentele baten en lasten
Realisatie
Begroting
Begroting
2020
2021
2022
2023
Meerjarenraming 2024
2025
€
€
€
€
€
€
8.000
-
-
-
15.000
BATEN Ondersteuning Bonaire VT&H
23.200
Opleidingen andere omgevingsdiensten
12.000
BUCH inzet BOA
16.380
Beverwijk duurzaam bouwloket Beverwijk duurzaamheidsleningen Gemeente Haarlem kwartiermakersfase Heemskerk warmtenet
7.500
-
10.000 15.000
15.000
15.000
Heemskerk verduurzamen van bedrijventerreinen
-
50.000
50.000
50.000
Heemskerk uitvoering wijkuitvoeringsplannen
15.000
15.000
15.000
15.000
Heemskerk Regionaal energiebesparingsprogramma
30.000
-
-
-
Heemskerk onderzoek en advisering warmtenet
15.000
15.000
-
-
Heemskerk bijdrage MRA warmte/ koude
5.000
-
-
-
Interreg subsidie PECS
156.784
-
-
Interreg subsidie upcycle your waste
109.567
275.000
120.000
120.000
-
-
Energiebesparingsonderzoeken
76.054
90.000
-
-
-
-
PFAS
98.624
WUP Uitgeest
203.313
Uitgeest uitvoering duurzaamheidsprogramma
248.451
Uitgeest dienstverl obv ovk BWT, brandvetc.
197.232
200.230
46.338
Velsen uitvoering milieubeleidsplan (oa GreenBiz)
-
30.000
60.000
Velsen duurzaam wonen en bouwen
-
12.500
Velsen collectieve energieprojecten Velsen duurzaam bouwloket
8.000
Velsen Regionaal energiebesparingsprogramma
107.500
-
-
-
8.000
-
-
-
50.000
-
-
-
Onttrekking reserves transitie RUD jaarlijkse kosten
6.899
19.701
-
Onttrekking reserve visie luchtkwaliteit
2.000
6.098
-
Begroting 2022
• 39
Incidentele baten en lasten Gemeente Oostzaan inzet duurzaamheid
Realisatie
Begroting
Begroting
2020
2021
2022
110.000
-
15.000
15.000
Meerjarenraming 2023
2024
2025
50.400
Zandvoort Inzet Duurzaamheid
15.700
Zandvoort uitbreiding formatie Bouw- en woningtoezicht
110.000
Zandvoort inzet Circuit
55.000
Zandvoort geluidmetingen
5.583
Zandvoort regionale energiebesparingsaanpak
25.000
Scholenaanpak
7.500
Screening BIS
38.147
Transitievisie warmte
71.230
15.000 -
OTW
20.000
-
-
-
EED richtlijn
25.000
-
-
-
404.675
-
-
-
Schone en slimme mobiliteit (IJB) Gemeente Edam inzet energietransitie
19.572
Openwave eenmalige baten tbv dekking opstart
12.400
-
Nog te besteden subsidie middelen
22.500
Voorbereiding en uitvoering geluidsaneringsprojecten
121.726
200.000
Regionaal energiebesparingsprogramma
317.895
313.000
-
-
-
Regeling Reductie Energie regio Ijmond
653.096
410.000
-
-
-
Detachering projecten RRE diverse gemeenten
6.170
Nagekomen baten oude projecten/ reserveringen GB1680
25.213
Totaal incidentele baten
-
-
2.710.636
748.529
2.030.013
230.000
30.000
0
€
€
€
€
€
€
LASTEN Ontvangen WAZO en WIA uitkeringen
66.500-
Ondersteuning Bonaire VT&H
18.000
Outplacement
101.980
Externe inhuur
392.923
ICT lasten transitie digitale checklisten
-
40.137
Beverwijk uitvoering MBP/ verduurz bedrijven Beverwijk duurzaam bouwloket
8.000
Beverwijk duurzaamheidsleningen
Begroting 2022
• 40
Incidentele baten en lasten
Realisatie
Begroting
Begroting
2020
2021
2022
Beverwijk bijdrage MRA warmte/ koude
Meerjarenraming 2023
2024
15.000
-
Heemskerk warmtenet
15.000
15.000
15.000
Heemskerk verduurzamen van bedrijventerreinen
50.000
25.000
25.000
Heemskerk uitvoering wijkuitvoeringsplannen
15.000
15.000
15.000
Heemskerk Regionaal energiebesparingsprogramma
30.000
-
Heemskerk Duurzaam bouwloket
5.000
Heemskerk bijdrage MRA warmte/ koude
5.000
Interreg subsidie PECS
142.637
-
Interreg subsidie upcycle your waste
109.567
275.000
Energiebesparingsonderzoeken
68.554
PFAS
91.312
WUP Uitgeest
194.313
Uitgeest uitvoering duurzaamheidsprogramma
190.568
Uitgeest dienstverl obv ovk BWT, brandvetc.
120.000
200.230 -
30.000
Velsen duurzaam wonen en bouwen
-
12.500
Velsen collectieve energieprojecten
30.000
100.000 8.000
8.000
Velsen Regionaal energiebesparingsprogramma Velsen bijdrage MRA warmte/ koude
120.000
15.000
60.000
Velsen uitvoering milieubeleidsplan (oa GreenBiz)
Velsen duurzaam bouwloket
2025
50.000 -
-
0,5 fte extra detachering Bloemendaal Project dataloggers 2018 Zandvoort Onttrekking reserves transitie RUD jaarlijkse kosten
19.701
Onttrekking reserve visie luchtkwaliteit
6.098
Gemeente Oostzaan inzet duurzaamheid Zandvoort Inzet Duurzaamheid Zandvoort uitbreiding formatie Bouw- en woningtoezicht
110.000
Zandvoort inzet Circuit
37.000
Zandvoort geluidmetingen
5.583
110.000
15.000
15.000
15.000
Begroting 2022
• 41
Incidentele baten en lasten
Realisatie
Begroting
Begroting
2020
2021
2022
Meerjarenraming 2023
2024
2025
205.000
30.000
-
Zandvoort regionale energiebesparingsaanpak Scholenaanpak Screening BIS Transitievisie warmte
71.230
Voorbereiding en uitvoering geluidsaneringen
121.726
200.000
OTW
20.000
EED richtlijn
25.000
Schone en slimme mobiliteit (IJB)
325.000
Gemeente Edam inzet energietransitie Openwave eenmalige baten tbv dekking opstart
12.400
Boekwinst verkoop wagenpark
25.000-
Accountants-en advies diensten
35.516
Nog te besteden subsidie middelen Voorbereiding en uitvoering geluidsaneringsprojecten Regionaal energiebesparingsprogramma
317.895
313.000
Regeling Reductie Energie regio Ijmond
601.226
400.000
Detachering projecten RRE diverse gemeenten Uitvoering visie luchtkwaliteit
2.000
Nagekomen baten oude projecten/ reserveringen GB1680 Structurele onttrekkingen
-
Structurele dotaties Totaal incidentele lasten
2.581.067
748.529
1.769.000
Ad *: met betrekking tot de hierboven opgenomen bijdragen, zijn de cursief opgenomen bijdragen niet definitief vastgesteld in de begrotingen van de gemeenten. Toelichting op onze incidentele baten en lasten In het overzicht van de incidentele baten en lasten zijn de baten en lasten opgenomen, die zich gedurende maximaal drie jaren voordoen, hier gaat het om eenmalige zaken, ontwikkelingen en resultaten uit eenmalige bijzondere projecten, waarbij de eindigheid vastligt. De incidentele lasten 2021 en 2022 zijn lager dan de incidentele baten.
Begroting 2022
• 42
Overheadkosten De specificatie van de overheadkosten ziet er als volgt uit: Specificatie overhead
Realisatie
Begroting
Begroting
2020
2021
2022
Meerjarenraming 2023
2024
2025
€
€
€
€
€
€
1.487.039
1.717.794
1.539.670
1.553.671
1.593.454
1.635.227
Overige personele lasten
115.286
185.642
132.100
134.214
136.361
138.543
Afschrijvingen
133.587
179.300
157.300
159.817
162.374
164.972
Rentelasten
206.518
187.960
14.430
14.430
14.430
14.430
ICT (afschrijving + overige)
127.715
157.750
170.600
173.330
176.103
178.921
Overige bedrijfslasten
611.184
563.790
675.600
686.410
697.392
708.550
2.681.329
2.992.236
2.689.700
2.721.871
2.780.114
2.840.642
Personele lasten
Totaal
De berekening van zowel de overheadformatie als de overheadkosten is conform de BBVvernieuwingen. De overheadformatie ten opzichte van de totale formatie is 18,50% op basis van FTE. De daling van de salariskosten over 2022 ten opzichte van 2021 staat in verband met de laatste fase van herplaatsingen in het kader van ODIJ 3.0. Met uitzondering van twee (FTE) cirkelcoaches zijn alle teamleiders in de organisatie geplaatst. De overige personele lasten bestaan voornamelijk uit: opleidingen, inhuurkosten van specialisme voor arbeidsrecht, begeleiding voor een outplacement traject én ten behoeve van ondersteuning van onze dienst bij de transitie naar een zelfsturende organisatie.
Begroting 2023 en verder Belangrijkste uitgangspunt voor de begroting 2022 én de meerjarenraming 2023-2025, is dat deze sluitend is en voorziet in maatregelen die ook op langere termijn een sluitende begroting waarborgen. Een sluitende begroting vereist een evenwicht tussen de baten en de lasten. Nadat de lasten verminderd zijn met de baten uit DVO’s, projecten en overige baten resteert de bijdrage van de deelnemers. Deze baten zijn kostprijsafhankelijk en zijn daarom van dezelfde ontwikkelingsfactoren afhankelijk. Zo zijn de baten en de lasten vooral afhankelijk van de ontwikkeling van het totale volume van de dienstverlening. Ook de te hanteren indexering heeft invloed op de baten en lasten.
Begroting 2022
• 43
Belastingen Omzetbelasting (BTW) ODIJ is met ingang van 1 januari 2007 door de Belastingdienst als een Btw-plichtige organisatie aangemerkt. Hierdoor is een vereenvoudiging van de administratieve handelingen voor zowel ons als onze deelnemers gerealiseerd en is efficiency in de administratie bewerkstelligd. In deze jaarrekening zijn alle baten en lasten exclusief BTW opgenomen. Doordat wij zelf BTW afdragen en verrekenen, wordt met uitzondering van Europese subsidies geen BTW doorgeschoven naar onze deelnemers in het kader van het BTW Compensatiefonds. Vennootschapsbelasting (Vpb) Op basis van de Wet modernisering Vpb-plicht overheidsondernemingen geldt per 1 januari 2016 belastingplicht voor overheidsondernemingen. Volgens deze wet moeten overheden die winst of structureel overschotten behalen met activiteiten die concurreren met de markt, in principe vennootschapsbelasting betalen. De Samenwerking Vennootschapsbelasting Lokale Overheden (SVLO) heeft met de belastingdienst een inschatting gemaakt van de gevolgen voor omgevingsdiensten. De uitkomsten zijn gepubliceerd in de vorm van onder meer een activiteitenlijst met wettelijke en plustaken waarvoor geen Vpb-plicht geldt. Ook wanneer de opbrengsten van de resterende commerciële activiteiten ten behoeve van niet-deelnemers niet meer dan kostendekkend zijn, geldt geen Vpb-plicht. ODIJ heeft de adviezen van de SVLO opgevolgd.
Ten aanzien van de activiteiten geldt dat er geen sprake is van een onderneming, dan wel dat de activiteiten zijn vrijgesteld. ODIJ hoeft geen fiscale administratie voeren, geen aangifte indienen en geen VPB af te dragen.
Begroting 2022
• 44
Financiële positie Geprognosticeerde balans Balans
Realisatie
Begroting
Begroting
2020
2021
2022
Meerjarenraming 2023
2024
2025
€
€
€
€
€
€
3.903.063
3.700.000
3.716.200
3.950.000
3.800.000
3.750.000
Vlottende activa
7.368.381
4.455.784
4.900.224
4.281.463
4.424.993
4.478.293
Balanstotaal activa
11.271.444
8.155.784
8.616.424
8.231.463
8.224.993
8.228.293
Algemene reserve
260.000
260.000
375.000
375.000
375.000
375.000
Onverdeeld resultaat
471.047
Materiële vaste activa
356.047
Bestemmingsreserves
130.147
94.256
81.252
51.838
37.068
32.068
Voorzieningen
131.939
190.529
104.125
104.625
112.925
121.225
Vaste schulden
3.700.000
3.700.000
3.700.000
3.700.000
3.700.000
3.700.000
Vlottende passiva
6.578.312 4.000.000 4.000.000 4.000.000 4.000.000 4.000.000
Balanstotaal passiva
11.271.445
8.244.784
8.616.424
8.231.463
8.224.993
8.228.293
Toelichting op de geprognotiseerde balans Omdat het resultaat van 2020 nog niet is bestemd is dat als zodanig in de balans verwerkt. Op 16 december heeft het AB besloten ten minste € 115.000 toe te voegen aan de algemene reserve, dit is in de geprognotiseerde balans verwerkt. Onze vaste activa stijgen ligt, als gevolg van verwachte investeringen, maar verminderen ook met de afschrijvingen hierop. Ook is van belang te noemen dat er jaarlijks terugkerende, niet uit de balans blijkende verplichtingen bestaan. Dit gaat om jaarlijks terugkerende arbeidskosten van vergelijkbaar volume als verlofdagen, de rentelasten uit hoofde van de financiering van de huisvesting, de kosten voor telefonie en het leasecontract van de printers. Het is niet toegestaan om deze verplichtingen op de balans als schuld of verplichting op te nemen. Deze verplichtingen bedragen per ultimo 2020 € 635.963. Investeringen Wij doen geen investeringen van maatschappelijk nut. Alle investeringen zijn van economisch nut. Verbouwing en inventaris Gezien de huidige inrichting van onze hoofd- en nevenvestiging, verwachten wij geen grote verbouwingen. Als gevolg de corona pandemie zijn wij bijna volledig vanuit huis gaan werken. Wij verwachten dat wij in de toekomst een andere invulling geven aan werken op kantoor.
Dit vergt kleine aanpassingen aan ons kantoor wij verwachten te investeren in dynamische vergaderruimte en ontmoetingsplekken. Eind 2022 is ons meubilair afge schreven waar nodig doen wij een vervangingsinvestering.
Begroting 2022
• 45
Vervoermiddelen Eind 2020 hebben wij gekozen voor een 100% elektrisch wagenpark door middel van een operational lease constructie. Dit betekent een transitie van bezit naar gebruik. De contracten zijn afgesloten tot en met 2024. In alle auto’s is een innovatief car-tracker systeem geplaatst dat de kilometers bijhoudt, de reservering van de auto mogelijk maakt en de medewerker ondersteunt bij het elektrisch laden. De verkoopopbrengst van ons oude wagenpark dekt tot en met 2024 de stijging van deze lasten via een bestemmingsreserve. De minibus blijft in eigen bezit en is in 2022 volledig afgeschreven. De minibus maakt in verhouding tot de rest van ons wagenpark weinig kilometers, in 2022 beslissen we of de minibus vervangen of nog een jaar aanhouden. Automatisering Wij blijven investeren in ons maatwerk in eigen beheer software-pakket voor VTH taken zowel in het kader van de omgevingswet als in het kader van (verplichte) koppelingen naar derden partijen. In 2021 investeren wij in een volledig nieuwe IT-omgeving en de overstap van office 365 hierdoor zie je de kapitaallasten dalen voor ICT en de automatiseringskosten in de overige bedrijfskosten stijgen. Zoals in de kadernota toegelicht stijgen de lasten licht als gevolg van de transitie van bezit naar gebruik voor ICT-faciliteiten.
Reserves Nieuwbouw In de begroting is rekening gehouden met de extra afschrijvingslasten ten gevolge van de nieuwbouw, zoals de BDB-index, de inrichting en de uitbreiding van het aantal werkplekken en automatisering. Deze bedragen worden aan de reserve onttrokken. Transitiekosten Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) Tevens zijn extra kosten opgenomen voor de benodigde IT-investeringen om aan de RUD-kwaliteitseisen te voldoen. Dit conform de oorspronkelijk doelstelling van deze gereserveerde bijdrage ten tijde van de RUD-vorming. De reserve zal gedurende het jaar 2023 volledig zijn aangewend. Vervoermiddelen Deze reserve staat ter dekking van de kosten voor ons elektrisch wagenpark. *Op 07-07-2021 wordt het voorstel voor de reserve vastgesteld door ons Algemeen bestuur. De onttrekking van de reserves loopt gelijk met het lease-contract.
Begroting 2022
• 46
Stand reserves
Realisatie
Begroting
Begroting
2020
2021
2022
Meerjarenraming 2023
2024
2025
€
€
€
€
€
€
Algemene reserve
260.000
260.000
375.000
375.000
375.000
375.000
Onverdeeld resultaat **
471.047
Reserve nieuwbouw
101.541
20.510
356.047 82.241
61.639
41.037
30.280
-
4.713-
15.000
10.000
5.000
797.299
416.037
400.567
Reserve transitie RUD
18.411
11.512
4.613
Reserve visie luchtkwaliteit
10.195
4.099
-
Reserve vervoermiddel * Totaal saldo reserves
861.194
482.740
-
EMU-saldo Decentrale overheden geven inzicht in de berekening van hun aandeel in het EMU-saldo van Nederland. Deze informatie wordt aangeleverd bij het CBS. Onder gemeenschappelijke regelingen vindt een steekproef plaats, wanneer deze een exploitatie van twintig miljoen of hoger hebben. Wij vallen niet in de steekproef. We nemen Het EMU-saldo wel in de begroting op. Het EMU-saldo is het totaal van inkomsten minus uitgaven. De categorieën die van invloed zijn en niet voorkomen bij de ODIJ, zijn niet in de tabel opgenomen. EMU-saldo
Realisatie
Begroting
Begroting
Meerjarenraming
2020
2021
2022
2023
2024
2025
€
€
€
€
€
€
Exploitatiesaldo
441.944
70.500-
31.600-
29.414-
14.770-
5.000-
+ afschrijvingen
197.529
266.900
239.800
240.847
241.900
242.960
+ dotatie voorzieningen
56.529
42.500
12.500
12.500
12.500
12.500
- onttrekking voorzieningen
90.293
35.000-
98.904
12.000
12.500
12.500
29.101
70.500
31.600
29.414
14.770
5.000
576.608
20.612
90.196
182.519
212.360
232.960
- onttrekking reserves EMU-saldo
Begroting 2022
• 47
Bijlage 1
Begroting 2022
• 48
Bijlage 1 Ten tijde van het opstellen van onze begroting is de financiering omtrent de decentralisatie van de bodemtaken nog niet bekend. De opbouw van de bijdrage in de gemeenschappelijke regeling bestaat vanaf 2022 uit meerdere componenten.
Bijdrage voor bodemformatie In de begroting van 2022 vragen wij bij provincie Noord-Holland een formatieplaats op voor de VTH-taken die bij ons belegd blijven. De bijdrage voor de financiering van de formatie plaatsen voor de bodemtaken voor 2022 bedraagt Provincie Noord-Holland
Voor DBT*
Provincie Noord-Holland bodemtoezichttaken
€ 218.777
Provincie Noord-Holland VTH plustaken
€ 667.159
Extra bijdrage bodemtaken
€ 176.000 € 1.061.937
1 formatieplaats VTH (plus) Taken
€ 112.889
Formatie voor bodem decentralisatie
€ 949.048
Verdeelsleutels In afwijking tot wat in de Kadernota 2021 toegelicht is, gebruiken wij voor de berekening van de overdracht van de bodemtakenbijdrage de verdeelsleutel op basis van inwonersaantallen. De bron en berekeningswijze is afgestemd met onze deelnemers. Gemeente Haarlem heeft haar bodemtaken niet bij ons belegd. Omdat dit een onderdeel is van het basistakenpakket zijn wij in gesprek over de inbreng van deze taak bij onze dienst. Dit betekent dat in de berekening van de verdeelsleutel een correctie is gemaakt voor de inbreng van de gemeente Haarlem.
Bijdrage voor Impuls Omgeving Veiligheid De bijdrage voor de Impuls Omgevingsveiligheid (IOV) niet is geïndexeerd. De bijdrage is gelijk aan de opgevraagde bijdrage voor 2021 en bedraagt € 89.000. We hebben onze deelnemers geïnformeerd over deze bijdrage. Verdeelsleutels De bijdrage de Impuls Omgeving Veiligheid (IOV) is op basis een verdeelsleutel welke door middel van een projectgroep van het Rijk is vastgesteld.
Begroting 2022
• 49
Bijdrage gemeenschappelijk regeling deelnemers 2022 GR-bijdragen deelnemers
GR-bijdrage voor bodemoverdracht
Deelnemers
Bijdrage IOV*
€
Bodemoverdracht o.b.v. inwoners
GR-bijdrage na bodemoverdracht
€
€
€
Gemeente Beemster
116.343
3.000
23.006
142.349
Gemeente Beverwijk
971.993
13.000
95.554
1.080.548
Gemeente Bloemendaal
93.934
1.000
54.108
149.042
Gemeente Edam-Volendam
161.499
4.000
83.092
248.591
Gemeente Haarlem
1.354.960
15.000
-
1.369.960
Gemeente Heemskerk
541.667
8.000
89.944
639.611
Gemeente Heemstede
93.934
2.000
62.517
158.451
Gemeente Landsmeer
57.287
1.000
26.378
84.665
Provincie Noord-Holland bodemtoezichttaken
218.777
-
-
-
Provincie Noord-Holland VTH plustaken
667.159
-
-
112.889
Gemeente Oostzaan
52.317
4.000
22.347
78.664
Gemeente Purmerend
153.411
9.000
186.510
348.922
Gemeente Uitgeest
227.072
1.000
31.371
259.443
Gemeente Velsen
1.796.778
22.000
157.584
1.976.362
Gemeente Waterland
90.143
1.000
39.997
131.140
Gemeente Wormerland
116.596
2.000
37.348
155.944
Gemeente Zandvoort GR-bijdragen deelnemers inclusief wabo
116.764
3.000
39.290
159.055
6.830.635
89.000
949.048
7.095.635
IN OPDRACHT VAN: Contactpersoon: Ryanne Hoes-Hofman, Bert Pannekeet Postbus 325 1940 AH Beverwijk 0251 – 263 863 info@odijmond.nl www.odijmond.nl rhoes@odijmond © Beeld: Hans van der Mast, Shutterstock
Begroting 2022
• 50
www.odijmond.nl