CConstaterende datBarendrecht
Koppel je AI →
Document · PDF

2e Tussenrapportage 2020 Sociaal Domein BD.pdf

commissie Samenleving 18 mei 2021, gemeente BarendrechtBij agendapunt: Minimabeleid en Plan Schuldhulpverlening 2021 tot 2024 Barendrecht6.739 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

4 alinea's met “openstaande”: 1120 1306 1374 2364

2e Tussenrapportage Sociaal Domein 2020

In deze tweede tussenrapportage in 2020 treft u de cijfers aan over januari tot en met mei 2020. Deze cijfers gaan over de volgende onderwerpen van het Sociale domein: Werk en inkomen, minimavoorzieningen en schulddienstverlening, Jeugdhulp en wijkteams en WMO en do doelgroepenvervoer. In de onderstaande cijfers zijn de cijfers opgenomen met de peildatum 1 juni 2020. Na deze datum kunnen deze cijfers nog wijzigen, als gevolg van mutaties die na de peildatum plaats vinden. Dit is een gevolg van het administratieve proces. Gevolgen van de maatregelen Covid-19 op bovengenoemde onderwerpen worden zichtbaar.

1. Werk en inkomen, minimavoorzieningen en schulddienstverlening

Aantal garantiebanen en nieuw beschut werk Oranje: Garantiebaan

Beschut werk: Blauw

November

31

32

32

Februari

4 29

Januari

4 28

5

December

4 29

Oktober

3 29

September

Juni

3 28

Augustus

3 28

Juli

2 29

Mei

24

1 28

April

24

Februari

Augustus

24

Januari

Juli

26

27

December

26

27

November

25

27

Oktober

24

Juni

30

4

4

5

35

35

4

4

37

36

Juni

5

40

Mei

50

20

2018

2019

April

Maart

Maart

0

September

10

2020

Toelichting: Mensen die werken in een garantiebaan of in het kader van nieuw beschut werk zijn, vanaf de invoering van de Participatiewet een nieuwe doelgroep van gemeenten. Om ervoor te zorgen dat mensen met een arbeidsbeperking toch kunnen werken regelt de Wet Banenafspraak dat werkgevers arbeidsplaatsen hiervoor beschikbaar te stellen. Gemeenten hebben als opdracht gekregen om ervoor te zorgen dat bedrijven in één arbeidsmarktregio op dezelfde wijze daarbij worden geholpen. Een van de voorzieningen is een loonkostensubsidie die de loonwaarde van de medewerker aanvult tot het wettelijk minimum loon. Deze wordt betaald uit de Wet Bundeling uitkeringen inkomensvoorzieningen gemeenten (Buig). Deze doelgroep viel voor de decentralisatie onder de Wajong en/of de Wsw-regeling. Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: Ten opzichte van het eerste kwartaal van 2020 is er een lichte stijging te zien van het aantal personen dat een garantiebaan heeft gevonden. Ondanks de gevolgen van de coronacrisis en het wegvallen van werkgelegenheid in een aantal sectoren, is het mogelijk geweest om personen met een arbeidsbeperking te kunnen plaatsen op een betaalde werkplek. Door de inspanningen van werkgevers en de aandacht van de gemeente voor duurzame plaatsing is er geen grote daling geweest bij deze kwetsbare doelgroep.

1

43 5 480

November

December

Januari

Februari

43 4 490

43 4 491

43 4 491

Juni

43 5 476

43 5 491

Mei

43 3 478

April

42 7 472

44 7 484

Oktober

41 7 473

43 7 480

September

43 5 477

Augustus

44 5 473

42 6 483

Juli

45 5 477

Mei

Oktober

12 491

46 6 481

April

12 490

47 6 478

Maart

12 489

47 6 482

Februari

14 492

46 2 484

Januari

47

December

48

November

15 497

48

September

15 489

49

Augustus

50

Juli

500

50

Juni

600

Juni

Ontwikkeling van het uitkeringsbestand

400

300

200

0

2018

2019

Maart

100

2020

Toelichting: Het betreft het aantal uitkeringsdossiers aan het einde van de maand, ongeacht het aantal personen. Een uitkering die aan 1 persoon wordt verstrekt telt dus voor 1 en een uitkering die aan meerdere personen (gezin) wordt verstrekt telt ook voor 1. ‘Ioaw/Ioaz’ zijn regelingen voor oudere werklozen (Ioaw: geboren voor 1965; Ioaz: exzelfstandigen van 55 jaar of ouder). De 'Bbz' is een regeling voor inkomensondersteuning voor zelfstandigen. Aanvragen in het kader van de Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers zijn niet in dit overzicht verwerkt. Nadere toelichting: Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar is het aantal uitkeringen gestegen met gemiddeld 2,3%. Voor de maanden mei en juni dient er nog een correctie plaats te vinden voor nog niet afgehandelde aanvragen over deze periode, waardoor de stijging groter zal zijn. De stijging is te verklaren door de recente ontwikkelingen omtrent het coronavirus. In bepaalde sectoren is er aanzienlijk minder werkgelegenheid. Aan de ene kant betekent dit dat mensen niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien en een beroep moeten doen op bijstand. Aan de andere kant betekent dit dat het lastiger is om personen met een uitkering naar werk te bemiddelen. De verwachting is dat de effecten van de coronacrisis in ieder geval het komende jaar een negatief effect zullen hebben op de uitstroom uit de bijstand.

2

Uitkering Algemene Bijstand BBZ IOAW/IOAZ

Klantgroepen en klantkenmerken IN EEN INSTELLING VERBLIJVEND

15

15

16

15

15 13

13

16

16

21

Januari

17

15

21

December

18

19

November

18

19

Oktober

20

September

20

Augustus

20

23

22

21

21

Juni

Aantal cliënten 23

Mei

25

13 10

10

2018

2019

April

Maart

Februari

Juli

Juni

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

0

Juni

5

2020

Deels werk / deels uitkering 60

60

50

51

52

51

54

59

56

57

57

59

57

55

53

DOSSIERNR

57

55

53

53

52

49

56

54

53 44

40

30 24 20

2018

2019

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

Juni

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

0

Juni

10

2020

LEEFTIJD 287

285

286

280

281

285

289

279

281

284

287

285

285

285

168

167

166

168

165

161

160

165

162

164

165

163

161

163

164

171

170

175

175

87

84

85

83

82

84

80

80

80

79

76

80

83

84

80

80

81

82

78

78

Augustus

September

Oktober

November

December

Januari

Februari

Maart

April

Mei

Juni

89

281

Juli

87

278

Juni

178

283

Mei

175

282

April

178

283

Maart

183

280

Februari

285

Januari

286

December

284

November

292

Oktober

289

September

600

500

183

186

82

84

85

Juli

Augustus

300

Juni

400

200

100

0

2018

2019

3

2020

Leeftijdscategorie 0 t/m 27 28 t/tm 45 46 jaar en ouder

341

34 336

500

32 331

36 329

40 327

31 324

34 321

30 320

35 317

30 313

28 312

38

47

310

309

51

60

74

301

296

293

94

103

117

120

126

126

283

278

276

274

270

268

268

147

144

144

Juni

38

Mei

35 346

April

UITKERINGSDUUR 600

83

84

291

400

Uitkeringsduur 1-3 jaar 3 jaar en langer Tot 1 jaar

181

181

184

182

177

175

169

165

163

161

157

152

149

148

Maart

180

Februari

177

Januari

183

December

185

November

186

Oktober

185

September

183

Augustus

173

Juli

200

Juni

300

2018

Juli

Juni

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

0

Augustus

100

2019

2020

LEEFVORM 121

116

112

113

115

114

110

111

111

115

115

114

114

93

93

94

92

94

94

98

100

97

96

92

93

92

91

94

94

94

96

96

330

319

322

315

321

315

312

312

315

312

312

323

328

322

322

323

330

328

328

328

September

Oktober

November

December

Januari

Februari

Maart

April

Mei

Juni

334

115

Augustus

333

116

Juli

340

118

Juni

96

120

Mei

96

122

April

96

120

Maart

94

120

Februari

124

Januari

120

December

120

November

119

Oktober

116

September

600

500 93

96

400 345

347

300

Leefvorm Alleenstaande Alleenstaande ouder Gehuwd

200

Augustus

Juli

0

Juni

100

2018

2019

2020

Toelichting: - Het aantal uitkeringsgerechtigden dat in een instelling verblijft is ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar gestegen. Dit heeft te maken met extra plaatsingen in instellingen in de gemeente Barendrecht. - Het aantal uitkeringsgerechtigden met een parttime aanstelling en daarnaast een aanvullende uitkering is ten opzichte van de periode vorig jaar ongeveer gelijk gebleven. Voor de maanden mei en juni dient er nog een correctie plaats te vinden. De parttime inkomsten worden achteraf verrekend. - De verhoudingen voor wat betreft leeftijd zijn ongewijzigd. Er zijn relatief weinig jongeren die een beroep doen op een uitkering. Voor de ouderen is het relatief het moeilijkst om werk te vinden, ook als ze jobready zijn. - Kenmerk uitkeringsduur. Hoe langer mensen een uitkering hebben hoe groter de afstand tot de - arbeidsmarkt. In de afgelopen periode is er een toename in instroom in de bijstand geweest. Hierdoor is de groep personen die kort in de uitkering zitten (korter dan een jaar) toegenomen. Dit komt met name door de gevolgen van de coronacrisis. - Kenmerk leefvorm. Onder de leefvorm 'gehuwd' vallen ook gezinnen en samenwonende partners of personen die een gezamenlijke huishouding met elkaar voeren. De verhoudingen voor de leefvormen blijven ongewijzigd.

4

In- en uitstroom

Instroom 30

Uitstroom

29 26

25

23 20

20 16 15 12

13

13

14

13

17

14

17 14

12

11

10

10

12 8

6

8

6

5 0 -5

-6

-10 -12

-11

-12 -17

-20

-20

2018

2019 Jaar, Maand

Toelichting: Het aantal uitkeringsdossiers dat per maand geopend en het aantal dossiers wat per maand afgesloten is. Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: Ook voor deze tabel geldt dat de instroomgegevens van de laatste maanden nog niet geheel administratief zijn verwerkt. De instroom in het tweede kwartaal van 2020 is hoger dan dezelfde periode in 2019. De uitstroom daarentegen is lager dan in dezelfde periode vorig jaar. De stijging is te verklaren door de recente ontwikkelingen omtrent het coronavirus. In bepaalde sectoren is er aanzienlijk minder werkgelegenheid. Aan de ene kant betekent dit dat mensen niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien en een beroep moeten doen op bijstand. Aan de andere kant betekent dit dat het lastiger is om personen met een uitkering naar werk te bemiddelen. De verwachting is dat de effecten van de coronacrisis in ieder geval het komende jaar een negatief effect zullen hebben op de in- en uitstroom.

5

2020

Mei

April

Maart

November

Oktober

September

Augustus

Juli

Juni

Mei

April

Maart

Februari

-23 Januari

-24

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

-22 -25

-7 -10

-17

-18

-20

Februari

-19

Januari

-19

-11

-10

December

-18

-20

-6

-10

-13

-14

-15

Juni

Aantal

19

17

Reden beëindiging

Geen invloed

4 4

3

4

2

4

1 5

3

4

1 2

2 1

1

6

2 4

3 1

2018

1 3

6

3

7

2 6

5 4

2

3

1

1

2

1

2019

Aantal cliënten

1 5

2

1 Mei

4

April

7

1 2

7

3

Maart

1 5

8 2

3

2

2

Februari

5

8

November

Oktober

September

Augustus

6

3

4

9

Oktober

4

3

3

September

3

2

Augustus

4

Juli

4

4

1 1 4

1 2

Juni

6

Juni

0

Studie

1 6

2 1 1 13

Mei

1 4

7

1 2 1 5

10

1 7 8

5

Schenden verplichtingen

Juli

14

April

2

Maart

7

Februari

6 15

10

Ander inkomen

1 7

Januari

3

December

1 1 4

November

20

Werk

5

Januari

25

December

Beëindigingsreden Andere oorzaak

2020

2018

2019

2020

Juni Juli Augustus September Oktober November December Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September Oktober November December Januari Februari Maart April Mei Andere oorzaak

4

7

4

3

4

3

3

8

2

2

1

1

4

1

3

6

4

1

7

4

1

1

2

1

Geen invloed

6

7

8

4

3

5

2

3

4

1

2

4

4

5

3

7

2

2

8

6

5

3

6

5

Werk

6

1

7

10

4

4

14

5

6

7

13

5

3

9

6

4

3

7

2

3

2

2

3

1

5

1

1

1

1

1

1

2

Ander inkomen

4

Schenden verplichtingen

1

Studie

1

2

2

1

2

3

1

1

2

1

2 1

4

2

1 1

Toelichting: Het aantal uitkeringsdossiers dat afgesloten is naar reden van afsluiting. De redenen van beëindiging zijn gegroepeerd in hoofdcategorieën. Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: Ook nu blijft de gemiddelde afstand tot de arbeidsmarkt voor uitkeringsgerechtigden gemiddeld groot. Het is lastig deze doelgroep op of naar de arbeidsmarkt te bemiddelen en neemt meer tijd in beslag. Doordat er minder werkgelegenheid is (coronacrisis) is de uitstroom naar werk gestagneerd.

6

4

1

Huisvesting vergunninghouders

Aantal vergunninghouders

TAAKSTELLING_PERIODE

60

50

40

30

20

2018

2019

2020

Toelichting: De rode lijn geeft de halfjaarlijkse taakstelling weer voor de gemeente. De staafdiagram geeft per half jaar het aantal geplaatste vergunninghouders (cumulatief) weer dat door de Rijksoverheid wordt gepubliceerd. De (gerealiseerde) taakstelling wordt bepaald door het aantal van de eerste helft bij het aantal van de tweede helft van het jaar op te tellen. Als de staafdiagram boven de rode lijn komt betekent dit dat er iets meer statushouders zijn geplaatst dan verplicht was. Die worden verrekend met het volgende halve jaar. Alle gezinsleden tellen mee in het aantal gehuisveste statushouders. Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: De taakstelling voor de eerste helft voor 2020 (januari t/m juli) is 15 vergunninghouders. Op dit moment zijn er 13 vergunninghouders geplaatst die meetellen voor de taakstelling.

7

Juni

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

Juni

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

0

Juni

10

Minimavoorzieningen

Minimabeleid Categorie Afwijzing / Intrekking

Toekenning BB Eigen-risico

Toekenning Bijzondere Bijstand

Toekenning Inkomenstoeslag

Toekenning Studietoeslag

80

34

29

21

60

16

11

15 10 6

4

6

7 6

-12

-12

-14

11

-16

21

17 1 13

20

21

1 18

20 20

10

12

6

16

14

16

8

8

21 21

17

17

9

7 5

6

-19

-19

3

0

15

12

12

2

4

-15

-13

1 25

18

17

11

13 8

Mei

20

11

28

April

1 22

11 40

25

14

8

15

30

17 11

13

15

13

13

7 4

5 3

4

1 1

2018

-17

-14

2019

April

Mei

-25 Maart

-22

Februari

-25

Januari

Oktober

September

-25

December

-15

-23

November

-15

Augustus

-23

Juli

-19

Juni

-19

Maart

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

-40

Juni

-25

Februari

-15

Januari

-5 -20

2020

Meedoen Categorie Afwijzing / Intrekking

Toekenning Meedoen

Toekenning Schoolkosten

80 3 59

8 54

5 44

3 34

40

2018

2019

-4

-7

-6

-4

-3

-2

-5

April

-1

Februari

-2

7

Januari

-3

13

December

-1

8

2 22

November

-1

10 8

4 26

Oktober

Januari

-4

2 15

September

-1

Augustus

-2

1 11

Juli

-4

Juni

-4

April

-2

2 23

2 21

Mei

1 14

December

12

8

5 25

14

Maart

19

Februari

18

32

November

-4

9

Oktober

-3

10

September

13

Augustus

-20

-1

7

Juli

0

3 17

Juni

20

3 25

Maart

60

2020

Toelichting: De bovenstaande tabellen geven inzicht in de maandelijkse toekenningen voor de Bijzondere Bijstand, het eigen risico Bijzondere Bijstand, de individuele studietoeslag en de individuele inkomenstoeslag. Daarnaast wordt inzicht gegeven in de openstaande aanvragen en afgewezen of ingetrokken aanvragen. Tenslotte wordt inzicht gegeven in het aantal maandelijkse toekenningen, afwijzingen of intrekkingen voor de Regeling Meedoen. Nadere toelichting: Vanaf maart 2020 zijn er op alle onderdelen van het minimabeleid zeer weinig aanvragen. Dit heeft te maken met de corona crisis. Het sociale leven stond stil en daarmee ook de kosten die hierbij horen. Nu er steeds meer mogelijk wordt op het gebied van school, sport en medische zorg, zal het aantal aanvragen vanaf juni mogelijk weer gaan toenemen. Daarnaast kan er een toename zijn van aanvragen omdat de crisis zorgt voor een groter aantal werklozen. Ook bedrijven hebben het moeilijk, als de steunmaatregelen vanuit het Rijk stoppen medio 2020 zal zichtbaar worden wat de economische gevolgen zijn voor de bedrijven en hun personeel.

8

Schulddienstverlening

40

Nieuwe aanmeldingen BAR Schuldbemiddeling PG Nieuwe dossiers PG Crisisinterventie PG Doorverwijzing WSNP(*) PG Lopende dossiers PG

150

30

20

50

Lopende dossiers PG

100

2018

2019

Juni

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

Juni

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

0

Juni

10

0

2020

Toelichting: De tabel geeft inzicht in het aantal aanmeldingen bij gemeente Barendrecht voor schuldhulpverlening en hoeveel van deze aanmeldingen worden doorgeleid richting Plangroep voor het minnelijke traject. Daarnaast ziet u het aantal toeleidingen naar de Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen. Hiervoor kan een aanvraag worden ingediend bij de rechtbank indien een minnelijk traject wordt afgewezen. Tevens ziet u het aantal crisisinterventies. Nadere toelichting: Vanaf april 2020 is in vergelijking met april 2019 een daling te zien in het aantal aanmeldingen. Vermoedelijk heeft de coronacrisis een impact gehad op het aantal meldingen. Inwoners durfden mogelijk geen aanvraag meer in te dienen ten gevolge van het virus. Vanaf mei 2020 zien we al weer een stijging in het aantal aanmeldingen, echter nog niet op het niveau van 2019. De verwachting is dan ook dat die inwoners zich op een later moment melden. Ook bestaat de verwachting dat het aantal aanmeldingen zal toenemen. Dit ten gevolge van de financiële gevolgen die de coronacrisis met zich meebrengt. Het is lastig te voorspellen wanneer de inwoners zich melden. Dit omdat we weten dat het vaak een aantal jaren duurt voor dat de inwoner zich meldt, vaak jaren nadat de problemen zijn ontstaan. Aan het einde van dit jaar hebben we een goed beeld van het effect van de coronacrisis op het aantal aanmeldingen 2020.

9

2. Jeugdhulp en wijkteams

% Cliënten in verhouding tot totaal jeugd

Leeftijdsverdeling

13,1%

13,1% 11,8%

11,5%

10,6% 9,0%

0 tm 3 jr

2,1%

1,9%

0,9% 4 tm 11 jr

12 tm 17 jr

1,0%

18 tm 23 jr

0 tm 3 jr

4 tm 11 jr

2018

12 tm 17 jr

18 tm 23 jr

0 tm 3 jr

4 tm 11 jr

2019

2018 Aantal inwoners

12 tm 17 jr

18 tm 23 jr

2020

2019

Aantal clienten Barendrecht

1,9% 0,7%

2020

Aantal clienten

Aantal inwoners

Aantal clienten

Aantal inwoners

0 tm 3 jr

18

1.963

19

1.904

13

1.909

4 tm 11 jr

565

4.894

574

4.848

432

4.810

12 tm 17 jr

565

4.317

555

4.237

449

4.218

18 tm 23 jr

69

3.576

78

3.655

68

3.664

Toelichting: De verhouding van jeugdigen in zorg in de tweede lijn. Het betreft het aantal unieke cliënten met een beschikking in 2019 in het kader van een arrangement en/of PGB ten opzichte van het totaal aantal jeugdigen per 1-1-2019 (volgens GBA data). Nadere toelichting: Het percentage cliënten met jeugdhulp is ten opzichte van 2019 gedaald, Dit gaat echter om een voorlopig beeld omdat veel beschikkingen voor met name regionale zorg met terugwerkende kracht worden toegekend. Ook is als gevolg van Corona er vanaf maart sprake van minder instroom voor zowel regionaal als lokale zorg.

10

Unieke cliënten per contract 800 73

74

75

75

66

62

63 59

60

353

308

70

63

69

69

353

334

321

323

310

308

312

321

325

336

346

366

354

357

75

63

65

69

67

64

59

59

62

59

56

47

600 378

376

373

371

306

302

302

295

390

390

399

325

326

317

302

292

372

390

405

289

277

269

268

262

260

249

400

200 309

404

411

421

423

417

399

382

0 Jun - 18 Jul - 18 Aug - 18 Sep - 18 Okt - 18 Nov - 18 Dec - 18 Jan - 19 Feb - 19 Mrt - 19 Apr - 19 Mei - 19 Jun - 19 Jul - 19 Aug - 19 Sep - 19 Okt - 19 Nov - 19 Dec - 19 Jan - 20 Feb - 20 Mrt - 20 Apr - 20 Mei - 20 Jun - 20 Lokaal

Regionaal

Gecombineerd

Toelichting: Het gaat in de bovenstaande tabel om het aantal unieke cliënten met een openstaande beschikking voor Zorg in Natura voor lokale jeugdhulp, regionale jeugdhulp of een combinatie van beide. Dit betreft een voorlopig beeld omdat 20-40% van de toewijzingen met terugwerkende kracht is. Nadere toelichting: De groei in het aantal unieke cliënten lokale jeugdhulp zet ook begin 2020 door, deze groei is nu gestabiliseerd en gedaald als gevolg van Corona. Dit heeft te maken met minder verwijzingen vanuit het wijkteam, de huisartsen en de jeugdbescherming als gevolg van een beperkte bezetting door Corona. De daling in het aantal unieke cliënten die gebruik maakt van regionale jeugdhulp zet ook begin 2020 door, wij zien een versterking van deze daling als gevolg van Corona. De verwachting is dat de instroom vanaf september/oktober 2020 weer op het normale niveau zal zijn, of dat sprake is van een toename zowel lokaal als regionaal vanwege uitgestelde zorg. Bovenstaande ontwikkelingen voor zowel regionale als lokale jeugdhulp laten ook duidelijk zien dat het meer inzetten van lokale jeugdhulp ten opzichte van regionale jeugdhulp steeds meer van de grond komt.

11

Unieke cliënten 1.000

800

600 703

698

698

693

712

60 54

60 54

58 52

58 48

59 53

726

741

400

676

689

681

679

692

701

698

698

59 44

60 45

68 41

64 47

70

70

46

45

68 39

60 34

712

714

69 42

68 47

717

706

697

700

699

684

665

65 50

632

200

0

58 51

66 47

75

83

82

87

79

69

47

51

50

49

54

54

60 46

Jun - 18 Jul - 18 Aug - 18 Sep - 18 Okt - 18 Nov - 18 Dec - 18 Jan - 19 Feb - 19 Mrt - 19 Apr - 19 Mei - 19 Jun - 19 Jul - 19 Aug - 19 Sep - 19 Okt - 19 Nov - 19 Dec - 19 Jan - 20 Feb - 20 Mrt - 20 Apr - 20 Mei - 20 Jun - 20 Gecombineerd

PGB

ZIN

Toelichting Het gaat in de bovenstaande tabel om het aantal unieke cliënten met een openstaande beschikking (lokaal en regionaal) voor Zorg in Natura, een Persoonsgebonden budget of een combinatie van beiden. Nadere toelichting/trend/ontwikkeling Het totale aantal cliënten ZIN is in 2019 en 2020 relatief stabiel geweest, maar is sinds april gedaald als gevolg van Corona. Er is sprake van een verschuiving van unieke cliënten die gebruik maken van regionale zorg naar lokale zorg, het totale aantal unieke cliënten is niet toegenomen. Voor regionale zorg nemen de kosten niet gelijk af met de afname in aantal unieke cliënten, dit heeft te maken met de bekostiging middels de vlaktakssystematiek, maar wordt ook veroorzaakt door de hogere gemiddelde kosten per unieke cliënt en de gemiddeld langere duur van de toewijzing van zorg.

12

Verwijzers Verhouding verwijzers naar lokale jeugdhulp Mei - 20 2% Apr - 20 5% Mrt - 20 1% Feb - 20 Jan - 20 Dec - 19

63%

5% 3%

28%

Nov - 19 1% Okt - 19 1% Sep - 19 4% Aug - 19 3%

34%

Jul - 19 Jun - 19 Mei - 19 Apr - 19

65%

1%1% 56% 49%

1%

61% 51% 45%

3% 1% 1% 4% 1% 3% 1% 2%

42% 47% 57%

38%

62% 2%

2% 1%1% 1%

52% 53%

41% 49%

38%

33%

65%

7%

51%

2%

39%

44%

Mrt - 19 3% Feb - 19 1% Jan - 19 2% Dec - 18 2% Nov - 18 Okt - 18 Sep - 18 Aug - 18

33%

41% 44%

3% 2%

53% 64%

31%

29% 47%

49% 77%

2%

17%

52% 41%

8%

43% 49%

5%

65%

3% 2% 2% 2%

27% 80%

Jul - 18 Jun - 18

6% 5%

20%

67% 69%

0%

10%

1% 4% 1%1% 3% 2%

65%

20%

Verwijzer Gecertificeerde instelling

30%

27% 22%

40%

Gemeente

50%

Huisarts

60%

Jeugdarts

70%

80%

Medisch specialist

Onbekend

4% 90%

100%

14%

3% 2%

Verhouding verwijzers naar regionale jeugdhulp Mei - 20 Apr - 20 Mrt - 20 Feb - 20 Jan - 20 Dec - 19 Nov - 19 Okt - 19 Sep - 19 Aug - 19 Jul - 19 Jun - 19 Mei - 19 Apr - 19 Mrt - 19 Feb - 19 Jan - 19 Dec - 18 Nov - 18 Okt - 18 Sep - 18 Aug - 18 Jul - 18 Jun - 18

3%

35% 7% 10% 11%

46%

22% 15%

42% 54%

22%

24%

43%

17%

42% 62% 34%

46%

14% 29% 37%

11% 8% 13%

49% 39% 35%

10%

64%

21% 23%

17% 10%

24%

10%

13%

47% 56% 47%

29% 46%

43% 4%

12%

18%

30% 69%

7% 10%

66%

14% 11%

75% 36% 43%

21% 19% 27% 30% 10%

25%

40%

14% 20%

Verwijzer Gecertificeerde instelling Medisch specialist Onbekend

30%

45% 40%

50%

60%

Gemeente Rechter, Raad voor de Kinderbescherming of Officier van Justitie Zelfverwijzer/geen verwijzer

70%

15% 12%

2% 3% 15% 4% 2% 12% 5% 2% 19% 1% 18% 2% 10% 3% 9% 2% 2% 2% 10% 11% 12% 5% 2% 13% 1% 5% 3% 13% 1% 2% 2%1% 8% 2% 25% 4% 24% 3% 8% 11%

51%

11% 17% 19%

8% 6%

7%

27% 35%

11% 8%

0%

27%

80%

90%

Huisarts Jeugdarts

Aantal verwijzingen naar jeugdhulp

Toelichting: De belangrijkste verwijzers voor lokale jeugdhulp zijn de gemeente en de huisartsen. Voor regionale specialistische jeugdhulp zijn naast de gemeente en de huisartsen de Gecertificeerde Instellingen belangrijke verwijzers. De verhouding tussen de verwijzers en het aantal verwijzingen fluctueert per maand.

Nadere toelichting: Zie volgende bladzijde.

13

100%

Verwijzers Betaalwijze Lokaal Regionaal

140

120

100

80

122

60 99

94

98

90

66 55 20

44

64

49 52

55

25

41

72

71

70

69

51 52 37

87

83

40

38

88

49 39

28

41

68

61

53 43

81

77

63 53

39

93

84

78

48 37

55 46

41

49 37

0 Jun - 18 Jul - 18 Aug - 18 Sep - 18 Okt - 18 Nov - 18 Dec - 18 Jan - 19 Feb - 19 Mrt - 19 Apr - 19 Mei - 19 Jun - 19 Jul - 19 Aug - 19 Sep - 19 Okt - 19 Nov - 19 Dec - 19 Jan - 20 Feb - 20 Mrt - 20 Apr - 20 Mei - 20

Toelichting: Het aantal verwijzingen naar jeugdhulp voor zowel lokale als regionale jeugdhulp (o.b.v. datum van afgegeven beschikking). Nadere toelichting/trend/ontwikkeling: Opvallend hoog is het percentage verwijzingen van medisch specialisten en huisartsen naar regionale jeugdhulp. Dit betreft psychiater die vaak intern doorverwijzen naar een andere zorgaanbieder specialistische GGZ of huisartsen die vaak direct doorverwijzen naar specialistische GGZ. De gemeente heeft nog onvoldoende grip op deze route en wordt hierin beperkt door de ruimte in de jeugdwet die wettelijk verwijzers anders dan de gemeente hebben om direct door te verwijzen.

14

Wachttijd jeugdhulp ZIN Lokaal Jun - 20 Mei - 20 Apr - 20 Mrt - 20 Feb - 20 Jan - 20 Dec - 19 Nov - 19 Okt - 19 Sep - 19 Aug - 19 Jul - 19 Jun - 19 Mei - 19 Apr - 19 Mrt - 19 Feb - 19 Jan - 19 Dec - 18 Nov - 18 Okt - 18 Sep - 18 Aug - 18 Jul - 18 Jun - 18

100% 9% 5% 2%

45% 45% 62% 64% 66% 64% 67%

6%

10% 5% 16% 4% 9% 16% 6% 5% 14% 9% 5% 14% 17% 6% 7% 8% 11% 1% 4% 5% 1% 12% 8% 8% 11% 12% 3% 7% 34% 6% 5% 11% 8% 7% 3% 12% 1% 2% 5% 14% 6% 1% 8% 15% 4% 4% 4% 12% 7% 7% 5% 3% 7% 9% 4% 13% 26% 1% 10% 19% 12% 2% 8% 14% 5% 5% 25% 5% 2% 5% 24% 2% 5% 4% 11% 28% 4% 2% 9% 19% 6% 4% 13% 50% 60% 70% 80% 90% 100% 6%

78% 61% 56% 71% 78% 74% 70% 73% 78% 48% 70% 65% 64% 62% 53% 66% 0%

10% Wachttijdcategorie 0 - 10 dagen

20%

77% 40%

30%

11 - 20 dagen

45% 48%

21 - 30 dagen

> 30 dagen

Onbekend

Start zorg eerder begonnen

Regionaal Jun - 20 Mei - 20 Apr - 20 Mrt - 20 Feb - 20 Jan - 20 Dec - 19 Nov - 19 Okt - 19 Sep - 19 Aug - 19 Jul - 19 Jun - 19 Mei - 19 Apr - 19 Mrt - 19 Feb - 19 Jan - 19 Dec - 18 Nov - 18 Okt - 18 Sep - 18 Aug - 18 Jul - 18 Jun - 18

100% 30%

70% 67%

33% 89%

11%

85%

15%

79% 80% 82%

4% 3%

71%

10% 90% 76%

82% 80% 76% 80% 77% 74% 77% 84%

3%

67%

11% 80%

56%

8%

19%

86% 53%

10% 65%

0%

10% Wachttijdcategorie 0 - 10 dagen

20% > 30 dagen

30%

40%

50%

Onbekend

60%

25% 10% 70%

Start zorg eerder begonnen 11 - 20 dagen

11% 2% 4% 14% 1% 1% 4% 11% 4% 16% 3% 4% 6% 6% 18% 4% 6% 4% 4% 13% 7% 10% 7% 5% 2% 5% 13% 2% 7% 17% 16% 6% 3% 11% 2% 6% 5% 9% 1% 2% 13% 2% 7% 9% 7% 2% 2% 3% 14% 7% 7% 12% 23% 2% 80% 90% 100% 21 - 30 dagen

Toelichting: De bovenstaande tabellen geven inzicht in de wachttijd voor zorg in natura voor lokale jeugdhulp op basis van de gewenste startdatum versus daadwerkelijke startdatum. En in de wachttijd voor zorg in natura voor regionale jeugdhulp op basis van de gewenste startdatum versus daadwerkelijke startdatum. Nadere toelichting: De wachttijden laten per maand een ander beeld zien, des te langer je terug kijkt des te meer de daadwerkelijke wachttijden inzichtelijk zijn gemaakt. Hier zijn geen bijzondere stijgingen of dalingen in te zien. De ambitie vanuit de begroting om de wachttijden voor met name regionale jeugdhulp te verminderen, leveren onvoldoende resultaat op.

15

Hulpverlening vanuit de wijkteams

Uitstroom van dossiers

Afsluiten

Monitoren

Plan uitvoeren

Plan maken

Intake

Gestarte intakes

Nieuwe dossiers

700

600

500

400

300

200

100

2018

2019

2018

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

Juni

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

-100

Juni

0

2020

2019

Juni Juli

Augustus September Oktober November December Totaal Januari Februari Maart April Mei Juni Juli

Augustus September Oktober November December Totaal

Barendrecht Nieuwe dossiers

12

4

6

5

8

10

11

56

15

13

17

13

12

17

19

19

23

30

23

31

232

Gestarte intakes

37

29

19

30

19

28

19

181

25

32

41

20

16

17

23

16

22

35

28

26

301

Intake

32

40

46

52

49

46

53

318

56

48

43

42

46

48

50

53

61

46

43

48

584

Plan maken

47

53

61

60

63

67

70

421

77

76

67

68

74

73

68

67

62

59

73

78

842

Plan uitvoeren

206 209

218

224

226

219

218

1.520

215

206

211

219 212 217 197

197

192

194

198

197

2.455

Monitoren

165 170

170

182

174

169

167

1.197

170

177

213

214 200 198 227

233

246

268

262

249

2.657

Afsluiten

35

36

33

37

42

42

40

265

35

43

35

29

33

29

32

27

28

30

41

41

403

Uitstroom van dossiers

-11

-26

-14

-17

-14

-27

-16

-125

-19

-32

-16

-24

-30

-19

-26

-21

-21

-37

-46

-37

-328

Toelichting: Gestarte intakes: het aantal intakes in een maand. Deze kunnen al afgerond zijn, maar ook nog open staan. Nieuwe Dossiers: het aantal dossiers dat geopend is. Fases van dossiers in zorg bij wijkteam (op peildatum): Dit is de stand per de laatste van de maand (31 maart, 31 mei, 31 augustus en 31 december). Het totaal is het aantal dossiers wat open staat (geen einddatum). Verder is er een onderverdeling in de fases van de dossiers inzichtelijk. Uitstroom van dossiers: het aantal dossiers welke beëindigd zijn. De cijfers zijn exclusief opgeschaalde zorg ofwel OZ-dossiers en exclusief regiedossiers. Nadere toelichting/trends/ontwikkeling: Het aantal nieuwe dossiers fluctueert per maand en is in het eerste half jaar van 2020 hoger ten opzichte van het eerste half jaar in 2019. Als gevolg van Corona zet de trend zich niet door in het tweede kwartaal en is de instroom van nieuwe dossiers, maar ook het aantal gestarte intakes, aanzienlijk gedaald. Het aantal casussen dat op monitoren staat is ten opzichte van vorig jaar fors toegenomen. Dit heeft onder andere te maken met het feit dat gezinnen op een wachtlijst staan voor regionale specialistische jeugdhulp, waardoor wijkteamprofessionals de casuïstiek nog niet kunnen afsluiten. De uitstroom is daarentegen wel hoger dan in 2019. Dit komt o.a.

door de toegenomen sturing op de caseload door de gedragsdeskundigen aan de hand van caseloadnormering en te hanteren doorlooptijden van casuïstiek (zie vervolg op volgende bladzijde).

16

Uitstroom van dossiers

Afsluiten

Monitoren

Plan uitvoeren

Plan maken

Intake

Gestarte intakes

Nieuwe dossiers

700

600

500

400

300

200

100

2018

2019

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

Juni

Mei

April

Maart

Februari

Januari

December

November

Oktober

September

Augustus

Juli

-100

Juni

0

2020

2020 Januari

Februari

Maart

April

Mei

Juni

Totaal 127

Barendrecht Nieuwe dossiers

37

14

34

37

5

0

Gestarte intakes

32

24

11

19

4

0

90

Intake

37

31

31

28

31

31

189

Plan maken

76

71

70

77

76

76

446

Plan uitvoeren

206

204

189

177

178

178

1.132

Monitoren

235

240

251

248

247

247

1.468

Afsluiten

27

32

31

33

31

31

185

Uitstroom van dossiers

-57

-29

-36

-36

-5

0

-163

Gevolgen Corona Voor zover mogelijk hebben wijkteamprofessionals binnen de richtlijnen van het RIVM hulpverlening geboden aan gezinnen. De verwachting is dat het aantal meldingen de komende maanden weer zal toenemen, onder andere vanwege de signalerende functie vanuit de scholen. Vanwege de Corona-maatregelen is minder hulpverlening vanuit specialistische aanbieders geboden. Wijkteamprofessionals hebben ingezet op het organiseren van alternatieve vormen van opvang, hulp en ondersteuning. Op basis van de gezinssituatie is bekeken of toegeleid kon worden naar lokaal gecontracteerde aanbieders. Wachttijden Binnen de wijkteams is sprake van wachttijden, welke mede worden veroorzaakt door de toename van het aantal meldingen vanuit Veilig Thuis. Deze meldingen dienen met voorrang opgepakt te worden, wat tot gevolg heeft dat reguliere meldingen langer op de wachtlijst staan. We ondernemen diverse acties om meer grip op de wachtlijst te krijgen. Dit doen we door, naast het sturen op de caseload, de functies en bijbehorende taken op het gebied van hulpverlenen, indiceren en evalueren scherp te stellen.

Hiermee beogen we een efficiencyslag in de uitvoering van de wijkteams en de hulpverlening aan onze inwoners te maken Samenwerking huisartsen De samenwerking tussen de wijkteamprofessionals en de huisartsen is goed, maar we zien dat huisartsen, in de rol als wettelijk verwijzer, vaak rechtstreeks doorverwijzen naar specialistische jeugdhulp. Door in gesprek te gaan met de (praktijkondersteuner van de) huisartsen zetten we in op het afstemmen van de verwijzingen en het op- en afschalen van zorg. Hierdoor beogen we meer inzicht en grip te krijgen op deze routing.

17

3. WMO en doelgroepvervoer

44,2%

41,6%

2019

75 jaar of ouder

7,7%

2,5%

60 tot 75 jaar

1,9%

45 tot 60 jaar

1,0%

30 tot 45 jaar

8,2% 75 jaar of ouder

30 tot 45 jaar

2018

2,6%

60 tot 75 jaar

2,3%

45 tot 60 jaar

1,2% jonger dan 30 jaar

7,5% 75 jaar of ouder

30 tot 45 jaar

2,6%

60 tot 75 jaar

2,0%

45 tot 60 jaar

1,2% jonger dan 30 jaar

43,9%

jonger dan 30 jaar

% Cliënten in verhouding tot totaal aantal

Leeftijdsverdeling

2020

Barendrecht 2018

2019

Aantal clienten Barendrecht

Aantal inwoners

2020

Aantal clienten

Aantal inwoners

Aantal clienten

Aantal inwoners

jonger dan 30 jaar

210

17.165

205

17.065

167

30 tot 45 jaar

170

8.438

193

8.294

161

8.294

45 tot 60 jaar

305

11.924

313

11.852

299

11.808

60 tot 75 jaar

579

7.671

652

7.923

609

7.949

75 jaar of ouder

1.528

3.479

1.590

3.595

1.519

3.648

Toelichting: De verhouding van volwassenen met een (maatwerk)voorziening. Het betreft het aantal unieke cliënten die gebruik maakt van een WMO (maatwerk)voorziening in 2019 (incl. PGB) ten opzichte van het totaal aantal volwassenen per 1-1-2019 in betreffende gemeente (volgens GBA data). Nadere toelichting De leeftijdsverdeling wijkt in de eerste 5 maanden niet veel af van de verdeling in de 2 voorgaande jaren. Het percentage 75+ -ers lijkt iets af te nemen. Omdat deze gegevens betrekken hebben op 5 maanden kan in de loop van het jaar deze verdeling nog veranderen.

18

17.034

Beschikkingen

Type + CODE_HGROEP AVS - Nieuw AVS - Open HH - Nieuw HH - Open BG - Nieuw BG - Open RO - Nieuw RO - Open VV - Open VV - Nieuw WV - Nieuw WV - Open

5.000

4.000

Aantal

3.000

2.000

1.000

0

Jun - 18 Jul - 18 Aug - 18 Sep - 18 Okt - 18 Nov - 18 Dec - 18 Jan - 19 Feb - 19 Mrt - 19 Apr - 19 Mei - 19 Jun - 19 Jul - 19 Aug - 19 Sep - 19 Okt - 19 Nov - 19 Dec - 19 Jan - 20 Feb - 20 Mrt - 20 Apr - 20 Mei - 20 Jun - 20 2018

2019

2020

Jaar, Maand Aantal

2018

2019

Jun 18

Jul 18

Aug 18

Sep 18

Okt 18

Nov 18

Dec 18

2020

Jan 19

Feb 19

Mrt 19

Apr 19

AVS Nieuw

12

16

11

8

13

15

7

12

20

309

AVS - Open

219

227

239

247

250

259

271

272

281

HH - Nieuw

7

5

7

6

11

7

386

7

14

25

HH - Open

402

402

397

398

395

398

367

356

BG - Nieuw

20

24

18

20

27

22

309

18

39

BG - Open

285

282

289

283

286

290

13

298

287

Mei 19

Jun 19

Jul 19

23

27

10

289

303

65

37

344

308

28

36

308

311

Aug 19

Sep 19

Okt 19

Nov 19

Dec 19

Jan 20

Feb 20

Mrt 20

Apr 20

Mei 20

Jun 20

29

29

27

15

40

29

15

30

28

28

14

2

321

323

341

363

381

386

416

434

441

467

485

509

521

23

113

5

5

8

8

10

7

8

8

2

2

334

252

248

348

341

336

335

327

329

325

329

333

329

34

24

33

28

23

33

41

358

27

35

20

27

9

1

316

321

326

332

324

318

325

10

316

317

329

317

334

333

327

RO - Nieuw

11

16

11

9

8

19

5

3

6

18

12

15

9

11

5

7

11

5

10

16

7

10

8

8

RO - Open

411

411

420

423

416

416

425

417

410

413

422

430

435

439

441

436

438

444

441

437

448

449

447

450

458

VV - Open

1.935

1.935

1.949

1.953

1.949

1.952

1.955

1.944

1.961

1.976

1.975

1.983

1.991

1.941

1.943

1.992

1.990

2.001

2.014

2.008

2.025

2.013

2.019

2.038

2.057

VV - Nieuw

23

33

32

29

27

28

24

32

37

37

36

34

23

27

66

18

28

43

20

32

9

37

26

20

WV Nieuw

5

6

6

2

3

5

4

7

10

12

13

12

10

8

10

5

9

11

11

7

12

9

8

17

310

310

310

313

309

311

314

314

320

330

341

351

360

365

371

378

382

385

382

385

386

390

397

405

WV - Open

Toelichting: Het aantal nieuwe en openstaande beschikkingen WMO (ZIN en PGB) per maand vanaf 1-1-2019. Inclusief geldige besluiten afgegeven voor 1-1-2019. AVS=Algemene schoonmaakvoorziening, HH=Huishoudelijke Hulp, BG=Begeleiding (incl. dagbesteding), RO=Rolstoelvoorziening, VV=Vervoersvoorziening (scootmobielen en WMOvervoer), WV=Woonvoorziening Nadere toelichting: De Algemene voorziening schoonmaak stijgt conform verwachting in 2020 door. De Maatwerkvoorziening Hulp bij het huishouden is gestabiliseerd, de gerapporteerde daling zet niet door. Per saldo neemt hiermee het totaal aantal inwoners met een indicatie voor huishoudelijke hulp verder toe. De maatwerkvoorziening begeleiding stijgt ligt. Dit geldt ook voor de voorzieningen Wmo (Rolstoelen, Scootmobielen, Trapliften en woningaanpassingen).

19

420

De genoemde stijgingen zijn te verklaren door onderstaande drie trends: De aanzuigende werking van het abonnementstarief die in 2019 is waargenomen is uitgewerkt, echter is door het abonnementstarief een eventuele financiële drempel niet meer van toepassing waardoor meer mensen gebruik maken van de Wmo, vooral uit de hogere inkomensklasse. Daarnaast zijn er meer ouderen, die bovendien langer thuis blijven wonen, hierdoor maken zij (langer) gebruik van Wmo voorzieningen (vergrijzing). Tevens blijven inwoners met psychiatrische problematiek vaker in de wijk wonen (ambulantisering) waardoor deze mensen vaker (intensievere) begeleiding vanuit de Wmo krijgen. We verwachten in de komende periode een verdere stijging indicaties begeleiding en dagbesteding voor inwoners met psychiatrische problematiek. Het volume Doelgroepenvervoer is sterk beïnvloed door de gevolgen van de Corona-maatregelen. Het aantal ritten is sinds april bijzonder sterk afgenomen, van 2877 in februari naar 464 in april. We verwachten dat het aantal ritten zal toenemen, als de versoepeling van de lockdown blijft voortduren. Het aantal gebruikers van doelgroepenvervoer blijft licht stijgen.

20

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10102559/1