1460052 Begrotingswijziging 2026.1 en Ontwerp begroting 2027 RMN bijlage 4 Ontwerpbegroting 2027
Tekst van het document
Begroting 2027
blz. 31
Stoppen papierinzameling aannemer Binnen de gemeente wordt er op een aantal locaties nog papier ingezameld door een aannemer. Deze constructie is ooit ontstaan vanuit de inzameling met vrijwilligers en vergoedingen voor verenigingen. Per 2027 stopt de aannemer met het inzamelen van deze rondes. Hiermee zal RMN deze taak overnemen. Voor Baarn geldt dat de inzet voor de inzameling papier hierdoor omhoog zal gaan. PMD naar één keer per vier weken Per 2027 is het voornemen van de gemeente Baarn om de frequentie van de inzameling van PMD te verlagen. De inzameling van PMD is in 2026 nog één keer per twee weken maar zal in 2027 wijzigen naar één keer in de vier weken. De verlaging van de inzamelfrequentie is van toepassing voor de huis aan huis inzameling met zijladers en achterladers. Voor de inzameling met ondergrondse containers blijven de aantallen en inzamelmomenten gelijk aan het huidige en is er geen wijziging. Recyclingcoaches Voor 2027 is een herverdeling gemaakt van het budget voor de Recyclingcoaches. Waarbij de eerdere verdeling was gemaakt op basis van inwoners is er nu naar de historische data gekeken op basis van de inzet. Door de ontwikkeling bij de verwerkers met betrekking tot de kwaliteit van de grondstoffen is RMN genoodzaakt om te werken aan de verbetering van deze kwaliteit.
Eén van de maatregelen om te controleren op de kwaliteit is door de inzet van Recyclingcoaches. Met het groeien van het areaal en het verbreden en intensiveren van de werkzaamheden is, voor 2027, de inzet van de Recyclingcoaches verhoogd van 1,7 naar 2,7 FTE. Verwerkingskosten versus inzet RMN De voor 2027 geraamde bijdrage van gemeente Baarn van € 4,5 miljoen is te verdelen in € 3,6 miljoen vanwege inzet van RMN en € 0,9 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening worden gebracht c.q. vergoed. Wat betreft AVU is de raming gebaseerd op ‘Ontwerp Programma en Productbegroting 2027’ van AVU.
Begroting 2027
blz. 32
Verwerkingskosten (x € 1.000) Gemeente Baarn Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Bladruimen Totaal verwerkingskosten
Inzet RMN (x € 1.000) Gemeente Baarn Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Evenementen inzameling Evenementen BOR Klachten en meldingen Totaal inzet RMN
Begroting 2027
concept JR 2025 501 224 -107 26 -50 27 -141 211 41 12
raming 2026.0 559 307 -68 88 -42 -171 196 26 -
raming 2026.1 551 309 -69 33 -42 -171 260 26 -
raming 2027 zH 491 320 -73 36 -40 -171 269 27 -
raming 2027.0 491 320 -73 36 -40 -171 269 27 -
743
896
897
859
859
concept JR 2025 413 392 262 3 94 6 53 6 453 9 35 498 19 2 198 241 18 204 169 27 36 178 18 98 64 17 5
raming 2026.0 439 419 275 4 103 9 54 20 482 10 1 38 498 10 1 252 344 19 222 180 27 38 186 21 78 119 31 6
raming 2026.1 441 422 277 4 100 9 55 10 432 9 1 38 524 19 1 254 245 58 224 181 28 39 210 18 162 97 26 2 6 6
raming 2027 zH 462 446 293 4 106 10 58 11 242 10 1 40 559 20 1 269 271 61 237 192 29 41 222 19 151 100 28 3 7 6
raming 2027.0 428 412 270 4 98 9 53 11 224 9 1 37 519 20 1 248 271 56 219 177 27 38 204 19 141 98 26 2 6 6
3.517
3.887
3.900
3.897
3.633
blz. 33
5.2.2 Bunnik 5.2.2.1 Bunnik basistaken De geraamde bijdrage van gemeente Bunnik voor basistaken 2027 komt uit op € 2,9 miljoen. Dit is een daling van € 13.000 (-0,4%) ten opzichte van begroting 2026.1. Het effect van toetreding Houten is zichtbaar door het lagere opslagpercentage van 25,5% ten opzichte van het geraamde opslagpercentage van 36,2% zonder gemeente Houten. Baten basistaken gemeente Bunnik naar product Basistaken (x € 1.000) Gemeente Bunnik Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Kadavers Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Bunnik
concept JR 2025 624 426 141 7 94 4 3 17 100 19 479 114 22 3 94 90 11 89 63 109 1 102 18 81 25 11
raming 2026.0 724 470 171 7 135 5 11 15 122 2 20 511 110 17 6 117 139 12 98 69 82 2 106 21 117 57 66
raming 2026.1 572 465 77 7 103 4 11 6 108 2 20 521 152 17 6 115 101 32 96 67 80 2 106 18 206 30 14
raming 2027 zH 542 495 115 8 112 5 13 7 123 2 22 556 158 18 6 125 120 41 104 73 86 2 114 19 178 31 16
raming 2027.0 528 473 104 7 105 4 10 6 109 2 20 522 158 18 6 115 120 37 96 68 81 2 106 19 166 30 14
2.747
3.209
2.939
3.087
2.926
Baten basistaken gemeente Bunnik naar kostensoort
Begroting 2027
blz. 34
Toelichting baten basistaken gemeente Bunnik Basistaken (x € 1.000) Gemeente Bunnik Inzet personeel Inzet materieel Kapitaallasten recyclingstation Kapitaallasten containers Verwerkingskosten Overige directe kosten Opslag overhead Totaal gemeente Bunnik
concept JR 2025 940 517 24 48 491 248 478 2.747
raming 2026.0 1.079 553 75 59 652 216 574 3.209
raming 2026.1 1.003 436 23 54 648 252 523 2.939
raming 2027 zH 1.036 477 43 64 614 241 612 3.087
raming 2027.0 1.036 477 43 64 614 241 450 2.926
De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 5,7% en 2,3% conform Kaderbrief 2027. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 36,2% zonder Gemeente Houten en 25,5% met Gemeente Houten. In begroting 2026.1 was het opslag percentage 31,9%. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen. De kapitaallasten zijn berekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2027 en de investeringen in 2026. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen.
Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Doordat vanaf begroting 2026.1 een gewijzigd tarief van € 597 naar € 325 per container per jaar wordt gehanteerd zien we in begroting 2026.1 lagere overige directe kosten. Voor het begrotingsjaar 2027 zien we de normale stijging van onderhoudskosten containers. In het navolgende worden specifieke wijzigingen op de producten toegelicht. Recyclingcoaches Voor 2027 is een herverdeling gemaakt van het budget voor de Recyclingcoaches. Waarbij de eerdere verdeling was gemaakt op basis van inwoners is er nu naar de historische data gekeken op basis van de inzet. Door de ontwikkeling bij de verwerkers met betrekking tot de kwaliteit van de grondstoffen is RMN genoodzaakt om te werken aan de verbetering van deze kwaliteit. Eén van de maatregelen om te Begroting 2027
blz. 35
controleren op de kwaliteit is door de inzet van Recyclingcoaches. Met het groeien van het areaal en het verbreden en intensiveren van de werkzaamheden is, voor 2027, de inzet van de Recyclingcoaches verhoogd van 1,7 naar 2,7 FTE. Verwerkingskosten versus inzet RMN De voor 2027 geraamde bijdrage van gemeente Bunnik van € 2,9 miljoen is te verdelen in € 2,3 miljoen vanwege inzet van RMN en € 0,6 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening worden gebracht c.q. vergoed. Wat betreft AVU is de raming gebaseerd op ‘Ontwerp Programma en Productbegroting 2027’ van AVU. Verwerkingskosten (x € 1.000) Gemeente Bunnik Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Totaal verwerkingskosten
Begroting 2027
concept JR 2025 320 164 -45 12 -30 11 -69 104 20 3
raming 2026.0 399 190 -21 46 -23 -67 105 16 6
raming 2026.1 386 191 -20 17 -23 -67 141 16 6
raming 2027 zH 344 198 -25 19 -23 -67 147 17 6
raming 2027.0 344 198 -25 19 -23 -67 147 17 6
491
652
648
614
614
blz. 36
Inzet RMN (x € 1.000) Gemeente Bunnik Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Kadavers Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Totaal inzet RMN
Begroting 2027
concept JR 2025 304 263 186 7 82 4 33 6 169 19 479 10 1 0 94 90 11 89 63 109 1 102 18 81 25 11
raming 2026.0 325 279 191 7 89 5 34 15 189 2 20 511 5 1 0 117 139 12 98 69 82 2 106 21 117 57 66
raming 2026.1 186 274 97 7 86 4 33 6 175 2 20 521 11 1 0 115 101 32 96 67 80 2 106 18 206 30 14
raming 2027 zH 198 297 140 8 93 5 36 7 190 2 22 556 11 1 0 125 120 41 104 73 86 2 114 19 178 31 16
raming 2027.0 184 275 129 7 86 4 33 6 175 2 20 522 11 1 0 115 120 37 96 68 81 2 106 19 166 30 14
2.256
2.557
2.291
2.473
2.311
blz. 37
5.2.2.2 Bunnik additionele taken De geraamde bijdrage van gemeente Bunnik voor additionele taken 2027 komt uit op € 328.000. Daarmee is deze nagenoeg onveranderd ten opzichte van 2026.1. Het effect van toetreding Houten is zichtbaar door het lagere opslagpercentage van 25,5% ten opzichte van geraamde opslagpercentage 36,2% zonder gemeente Houten. De additionele taken zijn: Baten additionele taken gemeente Bunnik naar product Additionele taken (x € 1.000) Gemeente Bunnik Smiley verplaatsen Plaatsen en onderhoud verkeersborden Keuren en repareren speeltoestellen Onderhoud straatmeubilair Verkiezingen Algemeen beheer openbare ruimte Groenonderhoud Evenementen Inzameling Evenementen BOR Totaal gemeente Bunnik additioneel
concept JR 2025 10 14 0 14 7 41 103 1
raming 2026.0 16 30 9 13 7 135 110
190
4
raming 2026.1 16 30 9 13 7 136 117 3
raming 2027 zH 17 31 10 13 8 144 123 2 6
raming 2027.0 16 29 9 12 7 133 115 1 6
324
331
355
328
raming 2026.1 190 49 15 77 331
raming 2027 zH 197 51 15 91 355
raming 2027.0 197 51 15 64 328
Baten additionele taken gemeente Bunnik naar kostensoort Additionele taken (x € 1.000) Gemeente Bunnik Inzet personeel Inzet materieel Overige directe kosten Opslag overhead Totaal gemeente Bunnik additioneel
Begroting 2027
concept JR 2025 111 36 42 190
raming 2026.0 191 49 9 76 324
blz. 38
5.2.3 Houten Gemeente Houten treedt per 1 januari 2027 toe tot RMN. De geraamde bijdrage voor 2027 komt uit op € 7,1 miljoen. Baten gemeente Houten naar product Basistaken (x € 1.000) Gemeente Houten Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach
raming 2027.0 3.999 510 450 422 73 1 92 526 311 16 551 80 93
Totaal gemeente Houten
7.123
Baten gemeente Houten naar kostensoort Basistaken (x € 1.000) Gemeente Houten Inzet personeel Inzet materieel Kapitaallasten recyclingstation Kapitaallasten containers Verwerkingskosten Overige directe kosten Opslag overhead Totaal gemeente Houten
Begroting 2027
raming 2027.0 2.617 1.457 23 1.818 54 1.154 7.123
blz. 39
Toelichting baten gemeente Houten De begroting 2027.0 van de gemeente Houten is opgesteld op basis van de geschatte capaciteitsbehoefte zoals vastgesteld in augustus 2025. Deze capaciteitsinschatting vormt het fundament voor de raming van zowel personele inzet als materiële middelen binnen de afvalinzameling en -verwerking. Uitgangspunten Bij het opstellen van de begroting zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: • De aanbesteding van papier voor het jaar 2027 is gebaseerd op de huidige loslocatie (PRU – Utrecht). Hierbij is uitgegaan van continuering van de bestaande logistieke inrichting en contractuele condities. • De inzameling van papier wordt uitgevoerd met inzet van eigen personeel en materieel, waarbij wordt uitgegaan van inzameling op doordeweekse dagen. • In de kapitaallasten voor 2027.0 is rekening gehouden met de aanschaf van 13 ondergrondse containers in 2026. De hieruit voortvloeiende afschrijvings- en rentelasten zijn verwerkt in de begroting. Voorbehoud Een aantal posten zijn (nog) niet of niet volledig opgenomen in de begroting 2027.0. Dit betreft met name onderdelen waarvoor nog nadere besluitvorming, uitwerking of financiële onderbouwing nodig is.
Het gaat hierbij om: • Inzameling van wit- en bruingoed • Inzameling van luiers, inclusief huur van luiercontainers / BOC’s • Inzameling van kerstbomen • Kapitaallasten voor containers, pers en materieel op het recyclingstation (eventueel “om niet” over te nemen) • Kapitaallasten voor beheer van inzamelmiddelen, zoals containers (eventueel “om niet”) • Aanschaf van minicontainers en verzamelcontainers • Onderhoudskosten van het recyclingstation • Onderhoud van ondergrondse containers, inclusief eventueel achterstallig onderhoud: hiervoor is een stelpost opgenomen van € 50.000 • Opbrengsten vanuit Verpact (voorheen Afvalfonds) voor glas en PMD Vervolg Bovenstaande onderdelen kunnen in een later stadium leiden tot bijstellingen van de begroting, afhankelijk van beleidskeuzes, contractvorming en nadere financiële uitwerking. Hiermee bevat de begroting 2027.0 nog een aantal onzekerheden die in de verdere planning- en controlcyclus zullen worden geadresseerd. Ten behoeve van de verdere uitwerking van deze onzekerheden is een aparte projectgroep Houten ingericht. Deze projectgroep zal zich in de komende periode richten op het verdiepen en concretiseren
Begroting 2027
blz. 40
van de nog openstaande posten, inclusief de financiële doorvertaling daarvan. De uitkomsten hiervan worden betrokken bij toekomstige actualisaties van de begroting en de verdere besluitvorming. De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 5,7% en 2,3% conform Kaderbrief 2027. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 36,2% zonder Gemeente Houten en 25,5% met Gemeente Houten. In begroting 2026.1 was het opslag percentage 31,9%. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen. De kapitaallasten zijn berekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2027 en de investeringen in 2026. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen.
Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Verwerkingskosten versus inzet RMN De voor 2027 geraamde bijdrage van gemeente Houten van € 7,1 miljoen is te verdelen in € 5,3 miljoen vanwege inzet van RMN en € 1,8 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening worden gebracht c.q. vergoed. Wat betreft AVU is de raming gebaseerd op ‘Ontwerp Programma en Productbegroting 2027’ van AVU.
Begroting 2027
blz. 41
Verwerkingskosten (x € 1.000) Gemeente Houten Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval inzameling glas Inzameling PMD Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval
raming 2027.0 916 485 -183 219 69 1 296 15
Totaal verwerkingskosten
1.818
Inzet RMN (x € 1.000) Gemeente Houten Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach
raming 2027.0 3.083 24 633 203 3 0 92 526 15 1 551 80 93
Totaal inzet RMN
5.304
Begroting 2027
blz. 42
5.2.4 IJsselstein De geraamde bijdrage van gemeente IJsselstein voor 2027 komt uit op € 6,2 miljoen. Dit is een daling van € 259.000 (-4,1%) ten opzichte van begroting 2026.1. Het effect van toetreding Houten is zichtbaar door het lagere opslagpercentage van 25,5% ten opzichte van het geraamde opslagpercentage van 36,2% zonder gemeente Houten. Baten gemeente IJsselstein naar product Basistaken (x € 1.000) Gemeente IJsselstein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Huis- en bedrijfsontruimingen Evenementen Inzameling Evenementen BOR
concept JR 2025 1.262 629 103 236 3 27 16 179 18 18 55 748 275 39 179 470 23 195 119 259 108 390 47 18 74 89 28 5 -
raming 2026.0 1.441 762 167 317 9 29 10 178 19 38 1 58 776 219 13 238 704 25 211 128 275 115 391 64 21 89 135 28 6
Totaal gemeente IJsselstein
5.612
-
raming 2026.1 1.415 765 151 260 9 29 4 180 19 38 58 756 293 31 239 534 70 211 128 276 116 393 64 18 221 112 45 6 -
raming 2027 zH 1.341 804 157 277 10 18 4 202 20 40 61 789 298 31 254 540 84 224 136 293 122 417 68 19 130 115 48 6 9 18
raming 2027.0 1.301 764 138 263 9 12 4 171 18 37 57 734 298 31 234 540 77 207 125 270 114 384 64 19 121 114 44 5 9 17
6.465
6.440
6.534
6.181
Baten gemeente IJsselstein naar kostensoort
Begroting 2027
blz. 43
Basistaken (x € 1.000) Gemeente IJsselstein Inzet personeel Inzet materieel Kapitaallasten recyclingstation Kapitaallasten containers Verwerkingskosten Overige directe kosten Opslag overhead Totaal gemeente IJsselstein
concept JR 2025 1.897 1.015 33 356 963 380 968 5.613
raming 2026.0 2.047 1.089 83 402 1.249 465 1.129 6.465
raming 2026.1 2.175 1.086 29 352 1.244 374 1.180 6.440
raming 2027 zH 2.169 1.131 39 354 1.141 366 1.334 6.534
raming 2027.0 2.169 1.131 39 354 1.141 366 981 6.181
Toelichting baten gemeente IJsselstein De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 5,7% en 2,3% conform Kaderbrief 2027. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 36,2% zonder Gemeente Houten en 25,5% met Gemeente Houten. In begroting 2026.1 was het opslag percentage 31,9%. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen. De kapitaallasten zijn berekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2027 en de investeringen in 2026. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen.
Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Doordat vanaf begroting 2026.1 een gewijzigd tarief van € 597 naar € 325 per container per jaar wordt gehanteerd zien we in begroting 2026.1 lagere overige directe kosten. Voor het begrotingsjaar 2027 zien we de normale stijging van onderhoudskosten containers. In het navolgende worden specifieke wijzigingen op de producten toegelicht. Recyclingcoaches Voor 2027 is een herverdeling gemaakt van het budget voor de Recyclingcoaches. Waarbij de eerdere verdeling was gemaakt op basis van inwoners is er nu naar de historische data gekeken op basis van de inzet. Begroting 2027
blz. 44
Door de ontwikkeling bij de verwerkers met betrekking tot de kwaliteit van de grondstoffen is RMN genoodzaakt om te werken aan de verbetering van deze kwaliteit. Eén van de maatregelen om te controleren op de kwaliteit is door de inzet van Recyclingcoaches. Met het groeien van het areaal en het verbreden en intensiveren van de werkzaamheden is, voor 2027, de inzet van de Recyclingcoaches verhoogd van 1,7 naar 2,7 FTE. Verwerkingskosten versus inzet RMN De voor 2027 geraamde bijdrage van gemeente IJsselstein van € 6,2 miljoen is te verdelen in € 5,0 miljoen vanwege inzet van RMN en € 1,1 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening worden gebracht c.q. vergoed. Wat betreft AVU is de raming gebaseerd op ‘Ontwerp Programma en Productbegroting 2027’ van AVU. Verwerkingskosten (x € 1.000) Gemeente IJsselstein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling textiel Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Bladruimen Hondenuitlaatstroken Totaal verwerkingskosten
Begroting 2027
concept JR 2025 776 174 -136 76 -46 11 -187 252 37 8 -
raming 2026.0 921 275 -77 144 -43 5 -211 1 208 13 13
raming 2026.1 895 276 -78 89 -43 -211 273 29 13
raming 2027 zH 796 286 -87 96 -60 -212 277 30 13
raming 2027.0 796 286 -87 96 -60 -212 277 30 13
963
1.249
1.244
1.141
1.141
blz. 45
Inzet RMN (x € 1.000) Gemeente IJsselstein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Huis- en bedrijfsontruimingen Evenementen Inzameling Evenementen BOR Totaal inzet RMN
Begroting 2027
concept JR 2025 487 455 239 160 3 73 4 367 18 18 55 748 23 2 179 470 23 195 119 259 100 390 47 18 74 89 28 5 -
raming 2026.0 520 487 244 173 9 72 4 389 19 38 0 58 776 10 1 238 704 25 211 128 275 115 391 51 21 89 135 28 6 -
raming 2026.1 520 489 229 171 9 72 4 391 19 38 58 756 20 1 239 534 70 211 128 276 116 393 51 18 221 112 45 6 -
raming 2027 zH 544 518 243 181 10 77 4 414 20 40 61 789 21 1 254 540 84 224 136 293 122 417 54 19 130 115 48 6 9 18
raming 2027.0 505 479 224 167 9 71 4 382 18 37 57 734 21 1 234 540 77 207 125 270 114 384 50 19 121 114 44 5 9 17
4.649
5.216
5.197
5.393
5.040
blz. 46
5.2.5 Nieuwegein De geraamde bijdrage van gemeente Nieuwegein voor 2027 komt uit op € 8,4 miljoen. Dit is een daling van € 240.000 (-2,8%) ten opzichte van begroting 2026.1. Het effect van toetreding Houten is zichtbaar door het lagere opslagpercentage van 25,5% ten opzichte van het geraamde opslagpercentage van 36,2% zonder gemeente Houten. Baten gemeente Nieuwegein naar product Basistaken (x € 1.000) Gemeente Nieuwegein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Evenementen inzameling
concept JR 2025 3.158 1.053 205 51 788 11 20 -187 53 53 27 858 357 69 202 846 50
raming 2026.0 3.443 1.200 323 54 932 12 51 -200 57 58 28 854 266 54 327 1.458 53
raming 2026.1 3.414 1.205 324 54 899 12 52 -200 57 59 28 816 375 54 328 1.035 86 -
raming 2027 zH 3.227 1.267 333 57 959 12 60 -200 60 62 30 845 384 56 349 1.111 103 12
raming 2027.0 3.132 1.204 293 53 906 11 51 -200 55 57 28 789 384 56 321 1.111 95 11
Totaal gemeente Nieuwegein
7.613
8.970
8.597
8.727
8.357
raming 2026.0 1.992 1.376 163 832 2.789 500 1.318 8.970
raming 2026.1 1.985 1.370 61 679 2.797 385 1.320 8.597
raming 2027 zH 2.042 1.420 74 736 2.578 377 1.499 8.727
raming 2027.0 2.042 1.420 74 736 2.578 377 1.129 8.357
Baten gemeente Nieuwegein naar kostensoort Basistaken (x € 1.000) Gemeente Nieuwegein Inzet personeel Inzet materieel Kapitaallasten recyclingstation Kapitaallasten containers Verwerkingskosten Overige directe kosten Opslag overhead Totaal gemeente Nieuwegein
concept JR 2025 1.798 1.240 64 604 2.370 407 1.129 7.613
Toelichting baten gemeente Nieuwegein
Begroting 2027
blz. 47
De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 5,7% en 2,3% conform Kaderbrief 2027. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 36,2% zonder Gemeente Houten en 25,5% met Gemeente Houten. In begroting 2026.1 was het opslag percentage 31,9%. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen. De kapitaallasten zijn berekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2027 en de investeringen in 2026. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen.
Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Doordat vanaf begroting 2026.1 een gewijzigd tarief van € 597 naar € 325 per container per jaar wordt gehanteerd zien we in begroting 2026.1 lagere overige directe kosten. Voor het begrotingsjaar 2027 zien we de normale stijging van onderhoudskosten containers. In het navolgende worden specifieke wijzigingen op de producten toegelicht. Recyclingcoaches Voor 2027 is een herverdeling gemaakt van het budget voor de Recyclingcoaches. Waarbij de eerdere verdeling was gemaakt op basis van inwoners is er nu naar de historische data gekeken op basis van de inzet. Door de ontwikkeling bij de verwerkers met betrekking tot de kwaliteit van de grondstoffen is RMN genoodzaakt om te werken aan de verbetering van deze kwaliteit. Eén van de maatregelen om te controleren op de kwaliteit is door de inzet van Recyclingcoaches. Met het groeien van het areaal en het verbreden en intensiveren van de werkzaamheden is, voor 2027, de inzet van de Recyclingcoaches verhoogd van 1,7 naar 2,7 FTE.
Verwerkingskosten versus inzet RMN De voor 2027 geraamde bijdrage van gemeente Nieuwegein van € 8,4 miljoen is te verdelen in € 5,8 miljoen vanwege inzet van RMN en € 2,6 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening
Begroting 2027
blz. 48
worden gebracht c.q. vergoed. Wat betreft AVU is de raming gebaseerd op ‘Ontwerp Programma en Productbegroting 2027’ van AVU. Verwerkingskosten (x € 1.000) Gemeente Nieuwegein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval inzameling glas Inzameling PMD Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Totaal verwerkingskosten
Inzet RMN (x € 1.000) Gemeente Nieuwegein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Evenementen inzameling Totaal inzet RMN
Begroting 2027
concept JR 2025 1.967 330 -266 221 -77 -197 327 66
raming 2026.0 2.190 431 -169 308 -65 -211 253 52
raming 2026.1 2.159 433 -170 251 -65 -211 349 52
raming 2027 zH 1.914 448 -192 272 -63 -211 357 54
raming 2027.0 1.914 448 -192 272 -63 -211 357 54
2.370
2.789
2.797
2.578
2.578
concept JR 2025 1.191 723 471 51 567 11 97 10 53 53 27 858 29 3 202 846 50 -
raming 2026.0 1.252 770 492 54 624 12 116 11 57 58 28 854 13 3 327 1.458 53 -
raming 2026.1 1.255 772 494 54 648 12 117 11 57 59 28 816 27 3 328 1.035 86 -
raming 2027 zH 1.313 819 525 57 687 12 124 11 60 62 30 845 27 3 349 1.111 103 12
raming 2027.0 1.218 757 485 53 635 11 114 11 55 57 28 789 27 3 321 1.111 95 11
5.242
6.181
5.799
6.149
5.779
blz. 49
5.2.6 Soest De geraamde bijdrage van gemeente Soest voor 2027 komt uit op € 7,9 miljoen. Dit is een daling van € 101.000 (-1,3%) ten opzichte van begroting 2026.1. Het effect van toetreding Houten is zichtbaar door het lagere opslagpercentage van 25,5% ten opzichte van het geraamde opslagpercentage van 36,2% zonder gemeente Houten. Baten gemeente Soest naar product Basistaken (x € 1.000) Gemeente Soest Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Evenementen inzameling Evenementen BOR
concept JR 2025 1.617 1.100 259 7 125 15 -49 33 262 18 18 39 705 373 66 92 250 643 34 253 158 64 198 63 260 18 174 232 20 -
raming 2026.0 1.742 1.304 356 7 247 16 -31 25 232 19 20 0 41 741 380 42 133 286 956 36 273 168 68 169 67 275 21 195 223 31
raming 2026.1 1.748 1.313 354 7 161 16 -31 11 236 19 20 41 698 503 42 133 288 737 95 275 169 69 170 68 313 18 244 225 33 3 2
raming 2027 zH 1.674 1.372 379 8 171 17 -27 11 269 20 21 44 802 523 44 136 305 740 100 291 179 73 178 72 331 19 256 238 35 3 3
raming 2027.0 1.628 1.322 339 7 161 16 -30 11 220 18 19 40 757 523 44 136 281 740 92 268 165 67 168 66 306 19 240 219 32 3 2
7.045
8.044
7.981
8.287
7.880
Totaal gemeente Soest
Baten gemeente Soest naar kostensoort
Begroting 2027
blz. 50
Basistaken (x € 1.000) Gemeente Soest Inzet personeel Inzet materieel Kapitaallasten recyclingstation Kapitaallasten containers Verwerkingskosten Overige directe kosten Opslag overhead Totaal gemeente Soest
concept JR 2025 1.905 1.467 41 477 1.497 495 1.163 7.046
raming 2026.0 2.121 1.507 43 539 1.885 599 1.351 8.044
raming 2026.1 2.171 1.537 18 487 1.903 472 1.392 7.981
raming 2027 zH 2.225 1.572 52 485 1.851 515 1.586 8.287
raming 2027.0 2.225 1.572 52 485 1.851 515 1.180 7.880
Toelichting baten gemeente Soest De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 5,7% en 2,3% conform Kaderbrief 2027. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 36,2% zonder Gemeente Houten en 25,5% met Gemeente Houten. In begroting 2026.1 was het opslag percentage 31,9%. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen. De kapitaallasten zijn berekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2027 en de investeringen in 2026. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen.
Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Doordat vanaf begroting 2026.1 een gewijzigd tarief van € 597 naar € 325 per container per jaar wordt gehanteerd zien we in begroting 2026.1 lagere overige directe kosten. Voor het begrotingsjaar 2027 zien we de normale stijging van onderhoudskosten containers.
In het navolgende worden specifieke wijzigingen op de producten toegelicht.
Begroting 2027
blz. 51
Stoppen papierinzameling aannemer Binnen de gemeente wordt er op een aantal locaties nog papier ingezameld door een aannemer. Deze constructie is ooit ontstaan vanuit de inzameling met vrijwilligers en vergoedingen voor verenigingen. Per 2027 stopt de aannemer met het inzamelen van deze rondes. Hiermee zal RMN deze taak overnemen. Recyclingcoaches Voor 2027 is een herverdeling gemaakt van het budget voor de Recyclingcoaches. Waarbij de eerdere verdeling was gemaakt op basis van inwoners is er nu naar de historische data gekeken op basis van de inzet. Door de ontwikkeling bij de verwerkers met betrekking tot de kwaliteit van de grondstoffen is RMN genoodzaakt om te werken aan de verbetering van deze kwaliteit. Eén van de maatregelen om te controleren op de kwaliteit is door de inzet van Recyclingcoaches. Met het groeien van het areaal en het verbreden en intensiveren van de werkzaamheden is, voor 2027, de inzet van de Recyclingcoaches verhoogd van 1,7 naar 2,7 FTE.
Verwerkingskosten versus inzet RMN De voor 2027 geraamde bijdrage van gemeente Soest van € 7,9 miljoen is te verdelen in € 6,0 miljoen vanwege inzet van RMN en € 1,9 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening worden gebracht c.q. vergoed. Wat betreft AVU is de raming gebaseerd op ‘Ontwerp Programma en Productbegroting 2027’ van AVU.
Verwerkingskosten (x € 1.000) Gemeente Soest Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Bladruimen Totaal verwerkingskosten
Begroting 2027
concept JR 2025 1.036 506 -204 9 -88 22 -307 350 63 86 25
raming 2026.0 1.127 669 -126 127 -69 -372 362 40 127 -
raming 2026.1 1.128 672 -132 37 -69 -372 472 40 127 -
raming 2027 zH 1.027 696 -134 40 -68 -373 491 42 130 -
raming 2027.0 1.027 696 -134 40 -68 -373 491 42 130 -
1.497
1.885
1.903
1.851
1.851
blz. 52
Inzet RMN (x € 1.000) Gemeente Soest Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Evenementen inzameling Evenementen BOR Totaal inzet RMN
Begroting 2027
concept JR 2025 581 595 464 7 117 15 39 11 568 18 18 39 705 23 3 6 250 643 34 253 158 64 173 63 260 18 174 232 20 -
raming 2026.0 616 635 481 7 120 16 38 25 603 19 20 41 741 18 2 6 286 956 36 273 168 68 169 67 275 21 195 223 31 -
raming 2026.1 620 640 485 7 124 16 39 11 608 19 20 41 698 31 2 6 288 737 95 275 169 69 170 68 313 18 244 225 33 3 2
raming 2027 zH 647 676 513 8 131 17 40 11 642 20 21 44 802 32 2 6 305 740 100 291 179 73 178 72 331 19 256 238 35 3 3
raming 2027.0 601 626 473 7 121 16 38 11 593 18 19 40 757 32 2 6 281 740 92 268 165 67 168 66 306 19 240 219 32 3 2
5.549
6.159
6.077
6.436
6.029
blz. 53
5.2.7 Zeist De geraamde bijdrage van gemeente Zeist voor 2027 komt uit op € 11,1 miljoen. Dit is een daling van € 283.000 (-2,5%) ten opzichte van begroting 2026.1. Het effect van toetreding Houten is zichtbaar door het lagere opslagpercentage van 25,5% ten opzichte van het geraamde opslagpercentage van 36,2% zonder gemeente Houten. Baten gemeente Zeist naar product Basistaken (x € 1.000) Gemeente Zeist Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Markt vegen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Parkeergarages vegen Monitoring Werkervaringplekken Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Graskanten steken Evenementen Inzameling Evenementen BOR Klachten en meldingen Totaal gemeente Zeist
Begroting 2027
concept JR 2025 2.691 1.307 460 7 357 20 20 52 569 35 35 101 586 442 74 177 222 764 49 472 160 296 43 399 49 46 18 27 174 216 44 50 9 -
raming 2026.0 2.949 1.494 587 7 477 21 33 64 563 38 38 107 724 292 61 137 280 1.172 52 507 170 316 45 422 52 86 21 70 295 237 31 54
9.970
10 -
raming 2026.1 2.829 1.488 586 7 415 21 34 64 569 38 38 107 684 468 62 137 282 887 124 511 171 317 38 471 52 49 18 70 375 238 68 54 2 18 -
raming 2027 zH 2.711 1.558 609 8 447 22 45 66 622 40 40 113 743 488 64 141 298 898 132 540 181 336 40 498 55 52 19 74 388 252 72 57 2 19 -
raming 2027.0 2.619 1.492 550 7 426 20 35 65 544 37 37 105 698 488 64 141 275 898 121 498 167 309 37 459 51 48 19 69 364 232 66 52 2 17 -
11.413
11.293
11.630
11.010
blz. 54
Baten gemeente Zeist naar kostensoort Basistaken (x € 1.000) Gemeente Zeist Inzet personeel Inzet materieel Kapitaallasten recyclingstation Kapitaallasten containers Verwerkingskosten Overige directe kosten Opslag overhead Totaal gemeente Zeist
concept JR 2025 3.028 2.100 10 585 2.295 233 1.720 9.970
raming 2026.0 3.353 2.189 125 677 2.532 537 1.999 11.413
raming 2026.1 3.439 2.220 72 591 2.493 418 2.061 11.293
raming 2027 zH 3.521 2.272 109 595 2.368 413 2.352 11.630
raming 2027.0 3.521 2.272 109 595 2.368 413 1.732 11.010
Toelichting baten gemeente Zeist De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 5,7% en 2,3% conform Kaderbrief 2027. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 36,2% zonder Gemeente Houten en 25,5% met Gemeente Houten. In begroting 2026.1 was het opslag percentage 31,9%. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen. De kapitaallasten zijn berekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2027 en de investeringen in 2026. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen.
Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Doordat vanaf begroting 2026.1 een gewijzigd tarief van € 597 naar € 325 per container per jaar wordt gehanteerd zien we in begroting 2026.1 lagere overige directe kosten. Voor het begrotingsjaar 2027 zien we de normale stijging van onderhoudskosten containers.
In het navolgende worden specifieke wijzigingen op de producten toegelicht.
Begroting 2027
blz. 55
Stoppen papierinzameling aannemer Binnen de gemeente wordt er op een aantal locaties nog papier ingezameld door een aannemer. Deze constructie is ooit ontstaan vanuit de inzameling met vrijwilligers en vergoedingen voor verenigingen. Per 2027 stopt de aannemer met het inzamelen van deze rondes. Hiermee zal RMN deze taak overnemen. Recyclingcoaches Voor 2027 is een herverdeling gemaakt van het budget voor de Recyclingcoaches. Waarbij de eerdere verdeling was gemaakt op basis van inwoners is er nu naar de historische data gekeken op basis van de inzet. Door de ontwikkeling bij de verwerkers met betrekking tot de kwaliteit van de grondstoffen is RMN genoodzaakt om te werken aan de verbetering van deze kwaliteit. Eén van de maatregelen om te controleren op de kwaliteit is door de inzet van Recyclingcoaches. Met het groeien van het areaal en het verbreden en intensiveren van de werkzaamheden is, voor 2027, de inzet van de Recyclingcoaches verhoogd van 1,7 naar 2,7 FTE. Verwerkingskosten versus inzet RMN De voor 2027 geraamde bijdrage van gemeente Zeist van € 11,0 miljoen is te verdelen in € 8,6 miljoen vanwege inzet van RMN en € 2,4 miljoen vanwege het saldo van verwerkingskosten en grondstof opbrengsten die door AVU, Verpact en overige partijen via RMN aan gemeenten in rekening worden gebracht c.q. vergoed.
Wat betreft AVU is de raming gebaseerd op ‘Ontwerp Programma en Productbegroting 2027’ van AVU. Verwerkingskosten (x € 1.000) Gemeente Zeist Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Totaal verwerkingskosten
Begroting 2027
concept JR 2025 1.570 536 -237 139 -107 29 -324 450 70 168
raming 2026.0 1.759 673 -137 205 -98 -386 327 59 131
raming 2026.1 1.637 662 -133 145 -98 -386 476 59 131
raming 2027 zH 1.463 685 -152 162 -94 -387 496 61 134
raming 2027.0 1.463 685 -152 162 -94 -387 496 61 134
2.295
2.532
2.493
2.368
2.368
blz. 56
Inzet RMN (x € 1.000) Gemeente Zeist Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Markt vegen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Parkeergarages vegen Monitoring Werkervaringplekken Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Graskanten steken Evenementen Inzameling Evenementen BOR Totaal inzet RMN
Begroting 2027
concept JR 2025 1.120 770 697 7 218 20 127 23 893 35 35 101 586 -7 4 8 222 764 49 472 160 296 43 399 49 46 18 27 174 216 44 50 9
raming 2026.0 1.190 821 724 7 272 21 131 64 948 38 38 107 724 -34 3 7 280 1.172 52 507 170 316 45 422 52 86 21 70 295 237 31 54 10
raming 2026.1 1.192 826 719 7 270 21 132 64 955 38 38 107 684 -8 3 7 282 887 124 511 171 317 38 471 52 49 18 70 375 238 68 54 2 18
raming 2027 zH 1.247 873 761 8 286 22 139 66 1.009 40 40 113 743 -8 3 7 298 898 132 540 181 336 40 498 55 52 19 74 388 252 72 57 2 19
raming 2027.0 1.155 807 702 7 264 20 129 65 931 37 37 105 698 -8 3 7 275 898 121 498 167 309 37 459 51 48 19 69 364 232 66 52 2 17
7.675
8.880
8.801
9.262
8.642
blz. 57
6. Meerjarenraming 2025- 2030 RMN 6.1
Meerjarenraming lasten
LASTEN (x € 1.000) Omschrijving Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratie en beheer
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Buitendienst Personeelskosten Materieel Recyclingstation en inzamelmiddelen
Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten Verhaalde kosten
Additionele taken
Totaal lasten Totaal van saldo van baten en lasten Gerealiseerd resultaat
concept JR 2025
raming 2026.1
raming 2027.0
raming 2028
raming 2029
raming 2030
4.083 2.433 6.516
5.502 1.675 7.177
5.837 1.722 7.559
5.835 1.762 7.597
6.032 1.780 7.812
6.236 1.804 8.040
1.211 1.211
1.005 1.005
1.114 1.114
1.143 1.143
1.169 1.169
1.184 1.184
11.701 5.803 3.410 20.914
13.089 6.194 3.958 23.241
15.486 7.611 4.252 27.349
16.018 8.140 4.405 28.563
16.567 8.254 4.500 29.321
17.135 8.487 5.005 30.627
8.225 1.044 9.269
9.949 737 10.686
11.194 753 11.947
15.776 771 16.547
17.805 790 18.595
21.651 809 22.459
190 190
331 331
328 328
338 338
346 346
355 355
38.100
42.440
48.297
54.189
57.244
62.665
-81
200
200
200
200
200
38.018
42.640
48.497
54.389
57.444
62.866
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,4%. Vanaf jaar 2028 zullen de afvalstoffenbelasting enorm stijgen en dit effect hebben we op basis van de AVU begroting doorberekend onder de verwerkingskosten van de afval(verbranding). Op de stijging van de verwerkingskosten afval vanaf jaar 2028 vanuit AVU begroting heeft RMN verder geen invloed op. Vanaf 2027 is de opstelling inclusief Gemeente Houten.
Begroting 2027
blz. 58
6.2
Meerjarenraming baten
BATEN (x € 1.000) Omschrijving Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente Houten Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist
Additionele taken Gemeente Bunnik
Incidentele baten Aanvullende taken en afrekeningen Desintegratievergoeding IJsselstein
Totaal baten
Begroting 2027
concept JR 2025
raming 2026.1
raming 2027.0
raming 2028
raming 2029
raming 2030
4.261 2.747
4.797 2.939
5.612 7.613 7.046 9.970 37.250
6.440 8.597 7.981 11.293 42.047
4.491 2.926 7.123 6.181 8.357 7.880 11.010 47.968
4.979 3.277 7.929 6.911 9.709 8.787 12.309 53.901
5.257 3.464 8.364 7.286 10.347 9.253 12.971 56.943
5.756 3.756 9.067 7.953 11.678 10.042 14.101 62.352
190 190
331 331
328 328
338 338
346 346
355 355
410 168 578
150 112 262
146 55 201
151 151
154 154
158 158
38.019
42.640
48.497
54.389
57.444
62.866
blz. 59
6.3
Meerjarenraming per deelnemer
6.3.1 Baarn Basistaken (x € 1.000) Gemeente Baarn Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Evenementen inzameling Evenementen BOR Klachten en meldingen Totaal gemeente Baarn
concept JR 2025 913 616 155 3 120 6 3 33 313 9 35 498 229 43 198 241 18 204 169 38 36 178 18 98 64 17 5
raming 2026.1 992 730 208 4 134 9 12 10 262 9 1 38 524 279 28 254 245 58 224 181 28 39 210 18 162 97 26 2 6 6
raming 2027.0 919 732 197 4 134 9 13 11 53 9 1 37 519 288 29 248 271 56 219 177 27 38 204 19 141 98 26 2 6 6
raming 2028 1.150 752 205 4 214 9 14 11 55 10 1 38 556 373 29 255 253 58 225 182 28 39 211 19 145 100 27 2 7 6
raming 2029 1.257 770 211 4 249 10 14 12 57 10 1 39 592 411 30 262 254 60 231 187 28 40 216 20 148 103 27 3 7 6
raming 2030 1.452 789 218 4 315 10 15 12 59 10 1 40 630 482 31 269 318 61 237 191 29 41 221 20 152 105 28 3 7 6
4.261
4.797
4.491
4.979
5.257
5.756
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,4%. Vanaf jaar 2028 zullen de afvalstoffenbelasting enorm stijgen en dit effect hebben we op basis van de AVU begroting doorberekend onder de verwerkingskosten van de afval(verbranding). Op de stijging van de verwerkingskosten afval vanaf jaar 2028 vanuit AVU begroting heeft RMN verder geen invloed op.
Begroting 2027
blz. 60
6.3.2 Bunnik Basistaken (x € 1.000) Gemeente Bunnik Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Kadavers Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Bunnik
concept JR 2025 624 426 141 7 94 4 3 17 100 19 479 114 22 3 94 90 11 89 63 109 1 102 18 81 25 11
raming 2026.1 572 465 77 7 103 4 11 6 108 2 20 521 152 17 6 115 101 32 96 67 80 2 106 18 206 30 14
raming 2027.0 528 473 104 7 105 4 10 6 109 2 20 522 158 18 6 115 120 37 96 68 81 2 106 19 166 30 14
raming 2028 687 486 110 7 160 5 10 6 112 2 20 549 217 18 6 118 123 39 99 70 84 2 109 19 171 31 15
raming 2029 759 498 114 7 184 5 11 7 115 2 21 573 243 19 7 121 124 40 102 72 86 2 112 20 176 32 15
raming 2030 893 510 120 8 231 5 11 7 118 2 21 598 292 19 7 124 119 41 104 73 88 2 115 20 180 33 16
2.747
2.939
2.926
3.277
3.464
3.756
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,4%. Vanaf jaar 2028 zullen de afvalstoffenbelasting enorm stijgen en dit effect hebben we op basis van de AVU begroting doorberekend onder de verwerkingskosten van de afval(verbranding). Op de stijging van de verwerkingskosten afval vanaf jaar 2028 vanuit AVU begroting heeft RMN verder geen invloed op.
Begroting 2027
blz. 61
Additionele taken (x € 1.000) Gemeente Bunnik Smiley verplaatsen Plaatsen en onderhoud verkeersborden Keuren en repareren speeltoestellen Onderhoud straatmeubilair Verkiezingen Algemeen beheer openbare ruimte Groenonderhoud Evenementen Inzameling Evenementen BOR Totaal gemeente Bunnik additioneel
Begroting 2027
concept JR 2025 10 14 0 14 7 41 103 1
raming 2026.1 16 30 9 13 7 136 117 3
raming 2027.0 16 29 9 12 7 133 115 1 6
raming 2028 16 30 9 13 7 137 118 2 6
raming 2029 17 31 10 13 7 140 121 2 6
raming 2030 17 31 10 13 8 144 124 2 6
190
331
328
338
346
355
blz. 62
6.3.3 Houten Inzet RMN (x € 1.000) Gemeente Houten Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach
raming 2027.0 3.083 24 633 203 3 0 92 526 15 1 551 80 93
raming 2028 3.416 25 697 230 4 0 101 580 19 1 608 58 103
raming 2029 3.528 25 719 240 4 0 104 598 21 1 627 59 106
raming 2030 3.674 26 746 255 4 0 108 620 24 1 650 61 110
Totaal inzet RMN
5.304
5.841
6.032
6.279
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,4%. Vanaf jaar 2028 zullen de afvalstoffenbelasting enorm stijgen en dit effect hebben we op basis van de AVU begroting doorberekend onder de verwerkingskosten van de afval(verbranding). Op de stijging van de verwerkingskosten afval vanaf jaar 2028 vanuit AVU begroting heeft RMN verder geen invloed op.
Begroting 2027
blz. 63
6.3.4 IJsselstein
Basistaken (x € 1.000) Gemeente IJsselstein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Huis- en bedrijfsontruimingen Evenementen Inzameling Evenementen BOR
concept JR 2025 1.262 629 103 236 3 27 16 179 18 18 55 748 275 39 179 470 23 195 119 259 108 390 47 18 74 89 28 5 -
raming 2026.1 1.415 765 151 260 9 29 4 180 19 38 58 756 293 31 239 534 70 211 128 276 116 393 64 18 221 112 45 6 -
raming 2027.0 1.301 764 138 263 9 12 4 171 18 37 57 734 298 31 234 540 77 207 125 270 114 384 64 19 121 114 44 5 9 17
raming 2028 1.679 786 143 376 9 13 4 177 19 38 58 778 398 32 241 544 79 213 129 278 117 396 65 19 125 116 46 6 9 17
raming 2029 1.851 805 146 426 10 13 4 182 19 39 60 816 443 33 247 535 81 218 132 285 120 406 67 20 128 119 47 6 9 17
raming 2030 2.168 825 150 520 10 13 4 187 20 40 61 857 528 34 254 585 83 224 135 292 123 416 69 20 131 122 48 6 9 18
Totaal gemeente IJsselstein
5.612
6.440
6.181
6.911
7.286
7.953
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,4%. Vanaf jaar 2028 zullen de afvalstoffenbelasting enorm stijgen en dit effect hebben we op basis van de AVU begroting doorberekend onder de verwerkingskosten van de afval(verbranding). Op de stijging van de verwerkingskosten afval vanaf jaar 2028 vanuit AVU begroting heeft RMN verder geen invloed op.
Begroting 2027
blz. 64
6.3.5 Nieuwegein Basistaken (x € 1.000) Gemeente Nieuwegein Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Evenementen inzameling
concept JR 2025 3.158 1.053 205 51 788 11 20 -187 53 53 27 858 357 69 202 846 50
raming 2026.1 3.414 1.205 324 54 899 12 52 -200 57 59 28 816 375 54 328 1.035 86 -
raming 2027.0 3.132 1.204 293 53 906 11 51 -200 55 57 28 789 384 56 321 1.111 95 11
raming 2028 4.026 1.238 303 54 1.120 12 53 -205 57 59 28 825 497 58 331 1.145 98 11
raming 2029 4.434 1.269 311 56 1.219 12 54 -210 58 60 29 872 548 59 340 1.125 100 11
raming 2030 5.186 1.300 319 57 1.398 12 56 -215 60 62 30 916 643 61 348 1.332 103 12
Totaal gemeente Nieuwegein
7.613
8.597
8.357
9.709
10.347
11.678
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,4%. Vanaf jaar 2028 zullen de afvalstoffenbelasting enorm stijgen en dit effect hebben we op basis van de AVU begroting doorberekend onder de verwerkingskosten van de afval(verbranding). Op de stijging van de verwerkingskosten afval vanaf jaar 2028 vanuit AVU begroting heeft RMN verder geen invloed op.
Begroting 2027
blz. 65
6.3.6 Soest Basistaken (x € 1.000) Gemeente Soest Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Evenementen inzameling Evenementen BOR Totaal gemeente Soest
concept JR 2025 1.617 1.100 259 7 125 15 -49 33 262 18 18 39 705 373 66 92 250 643 34 253 158 64 198 63 260 18 174 232 20 -
raming 2026.1 1.748 1.313 354 7 161 16 -31 11 236 19 20 41 698 503 42 133 288 737 95 275 169 69 170 68 313 18 244 225 33 3 2
raming 2027.0 1.628 1.322 339 7 161 16 -30 11 220 18 19 40 757 523 44 136 281 740 92 268 165 67 168 66 306 19 240 219 32 3 2
raming 2028 2.086 1.357 359 7 283 16 -31 11 229 19 20 42 826 674 45 139 289 717 95 277 170 69 173 68 315 19 247 226 33 3 2
raming 2029 2.295 1.390 372 7 335 17 -31 11 236 19 21 43 876 744 46 143 297 694 98 284 174 71 177 70 323 20 253 232 34 3 2
raming 2030 2.680 1.425 388 8 436 17 -32 11 242 20 21 44 930 871 47 146 304 699 100 291 178 72 182 71 331 20 259 237 35 3 3
7.045
7.981
7.880
8.787
9.253
10.042
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,4%. Vanaf jaar 2028 zullen de afvalstoffenbelasting enorm stijgen en dit effect hebben we op basis van de AVU begroting doorberekend onder de verwerkingskosten van de afval(verbranding). Op de stijging van de verwerkingskosten afval vanaf jaar 2028 vanuit AVU begroting heeft RMN verder geen invloed op.
Begroting 2027
blz. 66
6.3.7 Zeist Basistaken (x € 1.000) Gemeente Zeist Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Markt vegen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Parkeergarages vegen Monitoring Werkervaringplekken Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Graskanten steken Evenementen Inzameling Evenementen BOR Klachten en meldingen Totaal gemeente Zeist
concept JR 2025 2.691 1.307 460 7 357 20 20 52 569 35 35 101 586 442 74 177 222 764 49 472 160 296 43 399 49 46 18 27 174 216 44 50 9 -