1460052 Begrotingswijziging 2026.1 en Ontwerp begroting 2027 RMN bijlage 4 Ontwerpbegroting 2027
Tekst van het document
Begroting 2027 RMN
Inhoud Voorwoord .............................................................................................................................................. 4 1.
Inleiding ........................................................................................................................................... 5
2.
Programmaverantwoording ............................................................................................................ 8
3.
Gehanteerde uitgangspunten begroting 2027 .............................................................................. 11
4.
3.1
Algemeen ............................................................................................................................. 11
3.2
Bedrijfsvoering RMN in 2027 ............................................................................................... 11
3.3
Grondstoffen- en afvalstromen AVU-begroting 2027 ......................................................... 13
3.4
BBV richtlijnen...................................................................................................................... 14
Begroting 2027 RMN ..................................................................................................................... 15 4.0 Ontwikkeling in begroting 2027 met en zonder Gemeente Houten ........................................... 15 4.1
Begroting lasten 2027 .......................................................................................................... 16
4.2
Begroting baten 2027 .......................................................................................................... 17
4.3
Begroting per taakveld 2027 ................................................................................................ 18
4.4
Begroting overhead 2027..................................................................................................... 19
4.5 Desintegratievergoeding IJsselstein ............................................................................................ 19 5.
Toelichting bij de begroting 2027 RMN......................................................................................... 20 5.1 5.1.1
Directie en algemeen beheer .......................................................................................... 20
5.1.2
Huisvestingskosten .......................................................................................................... 23
5.1.3
Buitendienst..................................................................................................................... 24
5.1.4
Verwerkingskosten .......................................................................................................... 27
5.1.5
Overige directe kosten .................................................................................................... 28
5.1.6
Additionele taken ............................................................................................................ 29
5.2
6.
Toelichting lasten ................................................................................................................. 20
Toelichting baten per gemeente.......................................................................................... 30
5.2.1
Baarn................................................................................................................................ 30
5.2.2
Bunnik .............................................................................................................................. 34
5.2.3
Houten ............................................................................................................................. 39
5.2.4
IJsselstein ......................................................................................................................... 43
5.2.5
Nieuwegein ...................................................................................................................... 47
5.2.6
Soest ................................................................................................................................ 50
5.2.7
Zeist ................................................................................................................................. 54
Meerjarenraming 2025- 2030 RMN .............................................................................................. 58
Begroting 2027
blz. 1
7.
6.1
Meerjarenraming lasten ...................................................................................................... 58
6.2
Meerjarenraming baten ....................................................................................................... 59
6.3
Meerjarenraming per deelnemer ........................................................................................ 60
6.3.1
Baarn................................................................................................................................ 60
6.3.2
Bunnik .............................................................................................................................. 61
6.3.3
Houten ............................................................................................................................. 63
6.3.4
IJsselstein ......................................................................................................................... 64
6.3.5
Nieuwegein ...................................................................................................................... 65
6.3.6
Soest ................................................................................................................................ 66
6.3.7
Zeist ................................................................................................................................. 67
6.4
Meerjaren prognose balans ................................................................................................. 68
6.5
Investeringsplan 2026- 2030 ................................................................................................ 69
6.6
Kengetallen en EMU-saldi .................................................................................................... 70
6.6.1.
Kengetallen ...................................................................................................................... 70
6.6.2.
EMU-saldi......................................................................................................................... 70
Paragrafen ..................................................................................................................................... 71 7.1
Besluit Begroting en Verantwoording.................................................................................. 71
7.2
Weerstandsvermogen en risicobeheersing ......................................................................... 71
7.2.1.
Weerstandscapaciteit ...................................................................................................... 71
7.2.2.
Risicomanagement RMN ................................................................................................. 71
7.3
Onderhoud kapitaalgoederen .............................................................................................. 73
7.3.1 Gebouwen en inrichting ....................................................................................................... 73 7.3.2 Voertuigen en Gladheidsmaterieel ...................................................................................... 76 7.3.3 Inzamelmiddelen .................................................................................................................. 76 7.3.4 Recyclingstations .................................................................................................................. 80 7.4
Financiering .......................................................................................................................... 81
7.4.1.
Treasury ........................................................................................................................... 81
7.4.2.
Rentebeleid...................................................................................................................... 81
7.4.3.
Kasgeldlimiet ................................................................................................................... 81
7.4.4.
Renterisiconorm .............................................................................................................. 82
7.4.5.
Financieringsbehoefte en leningenportefeuille .............................................................. 82
7.4.6.
Relatiebeheer .................................................................................................................. 83
7.4.7. Kasbeheer ........................................................................................................................... 83 Begroting 2027
blz. 2
7.5 7.5.1.
Bedrijfsvoering ..................................................................................................................... 84 Maatschappelijke verantwoordelijkheid ......................................................................... 84
7.5.2 Organisatieontwikkeling ....................................................................................................... 85 Door het opnieuw inrichten van de financiële administratie per 1 januari 2025 is RMN beter in staat betrouwbare en volledige managementinformatie te genereren zodat op basis hiervan gestuurd kan worden door de managers en teamleiders. Samen met de betere aansluiting op de begroting en de dienstverleningsovereenkomsten zijn dit noodzakelijke voorbereidende stappen om te komen tot een actualisatie van het kostenallocatiemodel................................................. 85 7.5.3.
Personeel ......................................................................................................................... 85
7.5.4.
Duurzaamheid ................................................................................................................. 86
7.6
Verbonden Partijen .............................................................................................................. 88
Begroting 2027
blz. 3
Voorwoord Voor u ligt de ontwerpbegroting 2027 van Reinigingsbedrijf Midden Nederland (RMN). Deze ontwerpbegroting wordt u tegelijkertijd aangeboden met de ontwerp begrotingswijziging 2026.1 De komende jaren breekt er een nieuwe fase aan voor RMN. Begonnen als uitvoeringsorganisatie van twee gemeenten, is niet alleen het grondgebied waarop RMN actief is en het daarbij behorende aantal huishoudens dat RMN bedient behoorlijk uitgebreid, ook de producten en diensten die RMN aan de deelnemende gemeenten levert zijn steeds beleidsrijker geworden. Dit geldt bijvoorbeeld voor beleidsdoelstellingen voor duurzaamheid, circulaire economie en klimaatadaptatie. Maar ook externe factoren zoals de verbrandingsbelasting, CO2-heffing en sterk wisselende grondstofprijzen spelen een belangrijke rol bij de onvoorspelbaarheid van de hoogte van afvalstoffenheffing. En interne factoren zoals de vereisten voor rechtmatigheid, beveiliging van persoonsgegevens en informatiegestuurd werken vragen om continue aanpassingen. Een bijkomend vraagstuk is de discussie over de democratische legitimatie van gemeenschappelijke regelingen. Al deze ontwikkelingen vragen om een solide organisatie. Op 18 maart 2026 worden gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Daarmee brengt 2026 ook een nieuw bestuur.
Waar de voorgaande bestuursperiode in het teken stond van de basis op orde brengen bij RMN, zal het nieuwe bestuur nieuwe accenten en prioriteiten benadrukken. Naar verwachting zal in de tweede helft van 2026 het nieuw geformeerde algemeen bestuur een nieuw meerjarenbeleidsplan 2026- 2030 voor RMN vaststellen. Naast een nieuw bestuur heeft in februari 2026 een wisseling van secretaris-directeur plaatsgevonden. Op 6 juni 2025 heeft het college van de gemeente Houten per brief het bestuur van RMN formeel verzocht toe te mogen treden tot de gemeenschappelijke regeling per 1 januari 2027. Op 25 februari 2026 heeft het algemeen bestuur van RMN het definitieve toetredingsbesluit voor de gemeente Houten vastgesteld, waarmee RMN groeit tot zeven deelnemend gemeenten. Alhoewel op moment van schrijven het formele proces van aanpassing van de gemeenschappelijke regeling vanwege de toetreding van houten nog niet is afgerond, vormt deze ontwerpbegroting voor het jaar 2027 de eerste begroting waarin dienstverlenende taken voor de gemeente Houten in zijn opgenomen. RMN blijft onveranderd werken aan het versterken van de basis en het verbeteren van de sturing en beheersing. Met deze begroting wordt gestreefd naar een transparant beeld bij de financiële beheersing en sturing van RMN.
Zo krijgen gemeenten inzicht in de effecten van beleidskeuzes met betrekking tot afval- en grondstoffeninzameling en het beheer van de openbare ruimte.
Begroting 2027
blz. 4
1. Inleiding De begroting van RMN gaat uit van de dienstverlening zoals deze per gemeente afzonderlijk is afgesproken in de jaarlijks te actualiseren dienstverleningsovereenkomst. De begroting 2027 is beleidsarm en is voor het grootste deel een weergave van de beleidskeuzen van de opdrachtgevende gemeenten ten aanzien van het afval- en grondstoffenbeleid alsmede de beeldkwaliteit in de openbare ruimte. Beleidsarm wil echter niet zeggen dat er geen ontwikkelingen zijn. De belangrijkste ontwikkelingen worden hieronder kort aangestipt. Toetreding gemeente Houten Op 6 juni 2025 heeft het college van de gemeente Houten per brief het bestuur van RMN formeel verzocht toe te mogen treden tot de gemeenschappelijke regeling per 1 januari 2027. In de begroting 2027 is daarmee voor het eerst ook de dienstverlening aan de gemeente Houten opgenomen. De toetreding van de gemeente Houten heeft echter niet alleen gevolgen voor de directe kosten (waarbij geldt dat, conform het vigerende kostenallocatiemodel, voor Houten als volwaardige deelnemer dezelfde tarieven gelden als voor de andere gemeenten), maar ook voor de indirecte kosten (overhead).
In absolute zin stijgen de indirecte kosten doordat vanwege de toetreding van Houten op sommige plekken in de organisatie ook de ondersteunende functies versterking behoeft, echter door de bredere spreiding van de dekking van de overhead (zeven in plaats van zes gemeenten) zal dit per saldo voor de huidige deelnemende gemeenten niet tot hogere lasten leiden. De overdracht van taken aan RMN zal gefaseerd plaatsvinden: per 1 januari 2027 verzorgt RMN de inzameling van afval en grondstoffen en de exploitatie van de milieustraat in Houten, in een later stadium zullen ook de basistaken op het gebied van straatreiniging en gladheidbestrijding aan RMN worden overgedragen. Met het college van Houten is de afspraak vastgelegd dat alle eenmalige (project)kosten voor rekening van Houten komen. Hiervoor zal het dagelijks bestuur begin 2027 een eindafrekening opstellen. Bezuiningsopgave Naar aanleiding van de begroting 2025 hebben vrijwel alle gemeenteraden een zienswijze ingediend waarin wordt gevraagd om rekening te houden met de financiële situatie van de gemeenten en om de uitgaven in lijn te houden met de beschikbare middelen. Conform de op Prinsjesdag 2025 gepresenteerde plannen krijgt de afvalbranche vanaf 2028 te maken met forse lastenstijgingen, door middel van een verhoging en hervorming van de afvalstoffenbelasting en de CO₂-heffing op afvalverbranding.
Bij ongewijzigde belastingwetgeving zullen de kosten voor het verwerken van grondstoffen en afval, en met name voor het te verbranden (grof en fijn) restafval, fors stijgen. Om de inzameling van afval en grondstoffen betaalbaar te houden en om de hoeveelheid CO2 Begroting 2027
blz. 5
te verlagen is het noodzakelijk om de hoeveelheid restafval te verlagen. RMN is bereid om met alle deelnemende gemeenten mee te denken over potentiële beleidsinstrumenten, zoals het toepassen van service- en prijsprikkels, om dit doel te bereiken. Op 19 september 2025 hebben daarnaast Verpact (= brancheorganisatie van het verpakkende bedrijfsleven), de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Koninklijke NVRD (brancheverenging afvalinzamelbedrijven) de nieuwe Samenwerkingsovereenkomst Verpakkingen 2025 - 2030 ondertekend. Hierin zijn onder meer afspraken gemaakt over de afbouw van de inzameling van PMD via wijkcontainers. Dit heeft (op termijn) mogelijke gevolgen voor de wijze waarop RMN het PMD bij de gemeenten inzamelt. Ook zijn er afspraken gemaakt over een nieuw vergoedingsstelsel voor het ingezamelde PMD, waarbij de hoogte van de vergoeding afhankelijk wordt voor de mate van vervuiling in het ingezamelde PMD. Wat betreft de eigen bedrijfsvoering werkt RMN streeft RMN naar verdere efficiëntiemaatregelen om de (autonome) kostenstijgingen voor afvalinzameling en het reinigen van de openbare ruimte zoveel als mogelijk te beperken. Als uitvoeringsorganisatie van de gemeenten is RMN daarbij wel regelmatig afhankelijk van medewerking vanuit de gemeenten, met name daar waar het gaat om harmonisatie van werkzaamheden en beleidsuitgangspunten.
Nieuwe kostenallocatiemodel Zoals al vermeld in de Kaderbrief (december 2025) heeft het bestuur van RMN het voornemen om een nieuw kostenallocatiemodel te ontwikkelen waarbij de verdeelsleutels van indirecte kosten en directe kosten (afvalinzameling, beheer recyclingstations en beheer openbare ruimte) onder de loep worden genomen. Het doel hiervan is een efficiëntere en effectievere verdeling van de kosten voor alle gemeenten tot stand te brengen. Het streven is om dit nieuwe kostenallocatiemodel voor het eerst toe te passen op de begroting 2028. Op 3 april 2026 is tijdens de toelichting van de lastenbegroting een voorstel gedaan om een werkgroep op te richten waarin controller van RMN en beleidsmedewerkers van diverse gemeenten plaatsnemen. Hierop hebben een aantal beleidsmedewerkers zich vrijwillig aangeboden om plaats te nemen in de werkgroep. Het doel van de werkgroep is om een nieuw kostenallocatiemodel te ontwikkelen die controleerbaar, traceerbaar is en eenvoudig toepasbaar. De definitieve werkgroep moet nog worden samengesteld, maar de doelstelling is dat de werkgroep in mei 2026 voor het eerst samenkomt en tussentijds gaat rapporteren over de voortgang van nieuw kostenallocatiemodel en het streven om dit voor eerst toe te passen op begroting 2028 realistisch wordt geacht.
Planning beheer openbare ruimte Eind 2024 heeft RMN een extern bureau in de arm genomen die op basis van de arealen, die door de gemeenten worden aangeleverd, de planning (en daarmee ook de begroting) voor de reinigingstaken zal opbouwen. In het laatste kwartaal van 2025 heeft dit bureau voor de eerste gemeente (te weten Zeist) een voorlopige capaciteitsberekening opgesteld. Naar verwachting zal in Q1 van 2026 de uitkomsten van dit onderzoek met de gemeente worden besproken, evenals de wenselijke vervolgstappen (zoals aanpassing van de begroting en/of de dienstverleningsovereenkomst). In 2026 zal dit onderzoek ook worden uitgebreid naar de overige gemeenten. Afronding van dit project is Begroting 2027
blz. 6
voorzien begin 2027, al is dit mede afhankelijk van de daadwerkelijke beschikbaarheid van areaalgegevens en een voortvarende medewerking door de betreffende gemeenten. Voor de begroting 2027 is nog uitgegaan van de ureninzet zoals opgenomen in de begroting 2026. Investeringen RMN is een zeer kapitaalintensieve organisatie. Ten eerste vanwege de aanschaf van alle voertuigen (bijvoorbeeld inzamelvoertuigen, transportvoertuigen, kolkenzuiger, veegmachines, kleinere voertuigen, materieel voor gladheidbestrijding enzovoort). Ten tweede omdat RMN verantwoordelijk is voor de aanschaf van alle inzamelmiddelen zoals ondergrondse containers (inclusief bijbehorende elektronica), minicontainers en de containers op het recyclingstation. De in de begroting opgenomen investeringsstaat wordt elk jaar geactualiseerd. Ten aanzien van de ondergrondse containers wordt daarbij onderscheid gemaakt tussen nieuwe containerlocaties en vervangingsinvesteringen. In het maandelijkse operationele ambtelijke overleg tussen RMN en de afzonderlijke gemeenten vormen de nieuwbouwprojecten binnen de gemeente een vast agendapunt. Ook beleidsontwikkelingen zoals de (mogelijke) inzameling van GFT bij hoogbouw kunnen leiden tot nieuwe investeringen. In 2027 verwacht RMN 25 oude containers te vervangen voor nieuwe containers (exclusief gemeente Houten).
Hier zal naar verwachting een totaal investeringsbedrag van € 325.000 mee gemoeid zijn. Sinds 2019 is RMN verantwoordelijk voor de plaatsing en vervanging van ondergrondse containers, terwijl dit daarvoor een verantwoordelijkheid van de gemeente zelf was en daarmee onderdeel van de gemeentelijke begroting. Om deze reden komen ondergrondse containers die wegens het einde van hun technische levensduur worden vervangen nieuw op de begroting en balans van RMN, ondanks dat dit een al bestaande containerlocatie is.
Begroting 2027
blz. 7
2. Programmaverantwoording Wat wil RMN bereiken? Een duurzame en mooie leefwereld. Dat willen we allemaal. De rijksoverheid stuurt hier ook op met het doel dat Nederland in 2050 volledig circulair is. RMN vervult in de regio daarin een actieve rol. Wij zijn een maatschappelijke en innovatieve onderneming die op vooruitstrevende wijze afval en grondstoffen inzamelt. Daarnaast zetten wij ons continu in voor een schone, hele en veilige buitenruimte. Op deze wijze levert RMN een bijdrage aan een mooie en duurzame leefomgeving. De bedrijfsvoering is efficiënt en transparant, de organisatie betrouwbaar en professioneel.
Wat wil RMN daarvoor doen? De uitvoering van de doelen is beschreven in het dienstverleningshandvest, dat is vastgesteld door het algemeen bestuur. Op basis hiervan sluit RMN afzonderlijke dienstverleningsovereenkomsten (DVO's) af met elke deelnemende gemeente. In de gemeenschappelijke regeling RMN wordt onderscheid gemaakt in basistaken en additionele taken. De basistaken zijn een vast onderdeel van de dienstverlening van RMN en kunnen niet worden beëindigd. Additionele taken worden aangegaan voor een periode van minimaal drie jaar maar kunnen na die tijd wel door een gemeente worden beëindigd. Additionele taken zijn volledig op kosten en risico van de gemeente die de betreffende taken uitvoert. Programma 1: Basistaken Onder de basistaken vallen: · afvalbeheer (inzameling huishoudelijk afval en grondstoffen en beheer recyclingstations); · straatreiniging (o.a. mechanisch vegen, handmatig vegen, verwijderen zwerfafval op verhardingen, onkruidbestrijding verhardingen, verwijderen hondenpoep op hondenuitlaat plekken, legen straatprullenbakken); · kolkenreiniging; · gladheidbestijding; · plaagdierbestrijding; · beleidsadvisering en voorlichting.
Programma 2: Additionele taken RMN voert momenteel onder meer de volgende additionele taken uit: · kleinschalig groenbeheer (zwerfafval verwijderen in groen, schoffelen, graskanten steken); · klein civieltechnisch onderhoud (beheer en instandhouding van straatmeubilair, borden, herstel bestrating);
Begroting 2027
blz. 8
· overige werkzaamheden in de openbare ruimte (o.a. beheer warenmarkten, verwijderen weesfietsen, verwijderen graffiti en kauwgom); · inzet op basis van oproep (o.a. evenementen, calamiteiten of bij verkiezingen). Wat mag het kosten? De kostenramingen inclusief opslag voor overhead, zijn per RMN-programma als volgt te specificeren: RMN Programma ( x 1.000)
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
Inzameling Huis aan Huis verwerkingskosten HH Inzameling Recyclingstations verwerkingskosten RS Totaal Afval en Grondstoffen
17.487 6.676 4.975 2.419 31.557
20.439 8.078 5.698 1.872 36.088
18.583 8.124 5.465 2.623 34.796
19.484 7.447 5.849 2.707 35.487
22.367 9.048 6.526 3.034 40.974
Beheer Openbare ruimte Gladheidsbestrijding Plaagdieren Totaal Openbare ruimte
5.551 601 120 6.272
6.097 773 187 7.057
6.122 1.207 187 7.516
6.454 1.103 198 7.755
5.987 1.032 183 7.202
Additionele Taken Totaal Additionele Taken
190 190
324 324
328 328
347 347
321 321
Rente resultaat Totaal Financiële baten
-0 -0
-
-
-
-
43.468
42.640
43.589
48.497
Totaal baten
38.019
In hoofdstuk 5 worden de belangrijkste mutaties ten opzichte van begroting 2026.1 toegelicht. Begrotingen van RMN komen conform de Kaderbrief uit op € 200.000. De reden is dat het begrote resultaat neutraal moet zijn. Het saldo tussen baten en lasten is bestemd voor eventuele onvoorziene kosten. Voor het jaar 2027 hebben we twee aparte kolommen opgenomen in de tabellen. De kolom “jaar 2027 raming zH” is de raming zonder de toetreding van de Gemeente Houten en de kolom “raming 2027.0” is raming inclusief de Gemeente Houten. Dit heeft als achtergrond dat vanuit de huidige deelnemende Gemeenten van RMN uitdrukkelijk de wens is uitgesproken om het verschil zonder en met toetreding van de Gemeente Houten apart inzichtelijk te maken.
Begroting 2027
blz. 9
Resultaat (x € 1.000) Omschrijving
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
Totaal baten Totaal lasten
38.019 38.100
43.468 43.268
42.640 42.440
43.589 43.389
48.497 48.297
-81
200
200
200
200
Resultaat
Begroting 2027
blz. 10
3. Gehanteerde uitgangspunten begroting 2027 3.1
Algemeen
De kaders uit de kaderbrief 2027 zijn toegepast op de begroting. Uitgangspunt bij het opstellen van de begroting 2027 zijn de in de DVO overeengekomen producten en diensten voor het jaar 2026. Wijzigingen ten opzichte van de begroting 2026.0 betreffen onder andere het inzamelen van restafval en oud-papier in de gemeente Bunnik en aanpassingen bij het inzamelen van kerstbomen in Baarn en IJsselstein. Daarnaast zal in de begroting 2026.1 en 2027 voor het eerst een urenpost worden opgenomen voor jaarlijks terugkerende evenementen conform het met elke gemeente ambtelijk doorgenomen draaiboek. Tot op heden werden deze kosten achteraf als meerwerk gefactureerd. Omdat vanaf 1 januari 2027 de gemeente Houten als zevende deelnemer formeel zal toetreden tot de gemeenschappelijke regeling RMN, is voor het eerst in de begroting 2027 de dienstverlening aan de deze gemeente opgenomen. Uiteraard geldt dit zowel voor de laten- als de batenkant van de begroting. De geraamde omzet basistaken stijgt van € 42,5 mln. in 2026.1 naar € 43,5 mln. in 2027 zonder de Gemeente Houten en naar € 48,4 mln. met de Gemeente Houten. In paragraaf 5.2 zijn de verschillen per deelnemer toegelicht. Financiële uitgangspunten RMN hanteert de volgende algemene en financiële uitgangspunten voor de begroting van 2027:
3.2
• • •
De begroting 2027 is structureel financieel sluitend; De meerjarenraming 2028-2030 is structureel financieel sluitend; De begroting 2027 houdt rekening met een post onvoorzien van € 0,2 mln. op de overhead;
•
Historische kennis van het te beheren areaal ten behoeve van de reinigingstaken (bij gebrek aan specifieke areaalgegevens);
Bedrijfsvoering RMN in 2027
In deze paragraaf worden de lasten van de bedrijfsvoering toegelicht die door RMN beïnvloedbaar zijn. De lasten en baten samenhangend met de grondstof- en afvalstromen worden toegelicht in paragraaf 3.3. Urenberekening De uren zijn geraamd op basis van de overeengekomen producten en diensten voor zowel de basistaken als de additionele taken. Bij de vertaling van de opdrachten naar benodigde formatie wordt gerekend met 1.386 productieve uren per fte per jaar.
Begroting 2027
blz. 11
Indexering kosten Voor indexering van de loon- en kostenbudgetten wordt conform kaderbrief 2027 uitgegaan van de volgende percentages: Indexering loonkosten 2026 Loonkosten index begroting 2026.0 (conform kadernota 2027) Verwachte loonindex 2026 Correctie t.o.v. 2026.0, verwerkt in 2026.1 Index 2027 Prijs overheidsconsumptie beloning werknemer (september circulaire 2025) t.o.v. de begroting 2026.1 Totale loonkosten index begroting 2027 t.o.v. begroting 2026.0 4,5%
5,0%* 2,0%** -2,8%***
5,7%
*In de kaderbrief 2026 is een verwachte loonindex voor 2026 opgenomen van 3,8%. Tegelijkertijd is de begroting 2025.1 aangepast aan de op moment van opstellen van de begroting net afgesloten cao, inclusief een loonsverhoging per 1 april 2025. Per abuis is voor de begroting 2026 een index toegepast van 3,8% op de loontabel die in 2025.1 is gehanteerd voor de periode april t/m december, zonder rekening te houden met de lagere lonen in het eerste kwartaal van 2025. Daardoor is feitelijk een indexatie toegepast van 5,0 %, een verschil van 1,2% op de brutosalarissen. Dit verschil wordt in de begroting 2026.1 hersteld. ** De huidige cao voor gemeenschappelijke regelingen - welke identiek is aan de cao voor gemeenten - kent een looptijd van 1 april 2025 tot en met 31 maart 2027. In deze cao zijn enkele tussentijdse salarisverhogingen opgenomen, waaronder een nominale stijging. Voor 2026 komt de stijging neer op gemiddeld 2,0% ten opzichte van de brutosalarissen waarvan werd uitgegaan in begroting 2025.1 *** Ter illustratie van deze indexen een voorbeeld: Stel een looncomponent in een bepaald budget in de begroting 2025.1 = € 1.000 Oorspronkelijke gehanteerde index in 2026.0 is 5%, dus het voorbeeld stijgt naar € 1.050 De feitelijke stijging is 2%, dus € 1.020 De index in 2026.1 = € 1.020 t.o.v.
€ 1.050 = -2,8% De vigerende Cao loopt t/m 31 maart, op moment van opstellen van de begroting 2026 zijn de onderhandelingen over een nieuwe cao nog bezig. In begroting 2025.1 is voor de periode januari t/m maart 2025 uitgegaan van de werkelijk geldende cao-loontabel. De geprognotiseerde indexering is toegepast op de periode april tot en met december.
Indexering kostenbudgetten Voor indexering van kostenbudgetten wordt conform Kaderbrief 2027 uitgegaan van de volgende percentages:
Begroting 2027
blz. 12
Indexering kostenbudgetten 2026 Kostenindex begroting 2026.0 (conform kadernota 2026) Verwachte kostenstijgingen 2026.1 (MEV 2026 inflatie cpi) Correctie prijsindexbegroting 2026.1 t.o.v. begroting 2026.0
2,4% 3,2% 0,8%
Indexering kosten 2027 Verwachte kostenstijgingen 2026 (MEV 2026 inflatie cpi) Totale kostenbudgetten index 2027 t.o.v. begroting 2026.0
2,3% 3,1%
Rekenrente De rekenrente wordt berekend conform het model van de commissie BBV en toegepast op de gefinancierde activa. In lijn met de in de Kaderbrief 2027 vastgelegde bestuurlijke afspraken wordt voor nieuw aan te trekken leningen een gemiddeld rekenrente-percentage van 3,00% gehanteerd. Voor lopende leningen wordt het feitelijke rentepercentage gehanteerd. Opslag voor overhead Kosten van overhead worden aan gemeenten doorberekend door middel van een opslag percentage op de toegerekende kosten. Op toegerekende verwerkingskosten en direct toerekenbare kapitaallasten en overige kosten is het opslag percentage 5%. Op toegerekende vergoedingen is het percentage -5%. Deze percentages zijn ongewijzigd ten opzichte van 2025.1. Op toegerekende inzet personeel en inzet materieel wordt een hoger opslag percentage van toepassing. Dit percentage fluctueert per jaar. De reden daarvan is dat het begrote resultaat neutraal moet zijn, afgezien van een saldo tussen baten en lasten van € 200.000 ten behoeve van onvoorziene kosten. Het opslag percentage werkt als een hefboom om op dat resultaat uit te komen. In begroting 2026.1 komt het opslag percentage uit op 31,9 %. In begroting 2027.0 zonder Houten stijgt deze naar 36,2 %. De stijging is nodig vanwege de stijging van de overhead kosten. In begroting 2027.0 komt het opslag percentage uit op 36,2%.
In begroting 2027.0 met Gemeente Houten daalt deze naar 25.5%. De daling komt doordat er aan de overheadkant minimaal wordt uitgebreid met personeel, maar de lastenbegroting RMN met € 4,9 mln. stijgt. De stijgingen voor begroting met en zonder Gemeente Houten worden nader toegelicht in paragraaf 4.4.
3.3
Grondstoffen- en afvalstromen AVU-begroting 2027
De verwerkingskosten van de AVU worden 1 op 1 overgenomen van de AVU-begroting 2027. De begroting van de AVU is niet beïnvloedbaar door RMN. In de uitwerking van de begroting 2027 is onderscheid gemaakt tussen de beïnvloedbare en niet beïnvloedbare bedrijfsvoeringslasten van RMN. In de begroting van de AVU is onder meer rekening gehouden met de invoering van de CO2-heffing, waardoor het verbranden van de restafval en grofvuil steeds duurder wordt. Voor een verdere toelichting op de verwerkingslasten wordt verwezen naar de ontwerpbegroting van de AVU. Conform het geldende kostenallocatiemodel hanteert RMN een opslag van 5% op deze kosten richting de deelnemende gemeenten.
Begroting 2027
blz. 13
3.4
BBV richtlijnen
Algemeen De ontwerpbegroting 2027 is opgesteld op basis van de BBV-richtlijnen voor gemeenschappelijke regelingen. Overzicht van baten en lasten per taakveld Het overzicht van baten en lasten per taakveld is opgenomen in paragraaf 4.3. Verklaring financiële verschillen Financiële verschillen met begroting 2026.1 die groter of gelijks zijn aan 10% of € 100.000 worden toegelicht in hoofdstuk 5. Overhead De begrote overhead wordt toegelicht in paragraaf 4.4. Geprognosticeerde balans De prognose van de balansposities in het komende begrotingsjaar en de drie daaropvolgende jaren, inclusief de vermelding van het EMU-saldo is opgenomen in paragraaf 6.4. Beleidsindicatoren RMN is een beleidsarme uitvoeringsorganisatie wat als gevolg heeft dat de (meeste) beleidsindicatoren niet van toepassing zijn, of juist specifiek RMN-gebonden zijn.
Begroting 2027
blz. 14
4. Begroting 2027 RMN 4.0 Ontwikkeling in begroting 2027 met en zonder Gemeente Houten De begroting van RMN stijgt in 2027 op totaalniveau met € 5,8 mln. ten opzichte van de begroting 2026.1. De stijging van € 5,8 mln. kunnen we opsplitsen in: 1. Stijging van begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1: € 0,9 mln. 2. Toetreding van Gemeente Houten per 01-01-2027: € 4,9 mln. De toetreding van Gemeente Houten wordt apart inzichtelijk gemaakt in paragraaf 5.2.3. Belangrijke oorzaken van de stijging € 0,9 mln. (zonder Houten) binnen de bedrijfsvoering van RMN zijn: •
•
•
Als gevolg van de ingeschatte cao-verhoging nemen de personeelskosten van zowel de binnendienst als de buitendienst in 2027 zH zonder Gemeente Houten toe met respectievelijk € 124.000 en € 594.000 ten opzichte van begroting 2026.1. Als gevolg van investeringen in 2026 nemen de lasten van materieel en recyclingstations in 2027 zH zonder Gemeente Houten toe met respectievelijk € 538.000 en € 217.000 ten opzichte van begroting 2026.1. De verwerkingskosten van de diverse afvalstromen nemen af in 2027 zH zonder Gemeente Houten met € 560.000 ten opzichte van 2026.1.
In paragraaf 5.1 worden de kostenontwikkelingen per begrotingspost nader toegelicht. De kapitaalslasten worden nader toegelicht in paragraaf 7.3. De toename van de kosten is volledig verwerkt in de gemeentelijke bijdrage, waardoor de totale baten in 2027 ook toenemen met € 5,8 miljoen ten opzichte van de begroting 2026.1. De bijdragen worden per gemeente nader toegelicht in paragraaf 5.2.
Begroting 2027
blz. 15
4.1
Begroting lasten 2027
LASTEN (x € 1.000) Omschrijving Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratie en beheer
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Buitendienst Personeelskosten Materieel Recyclingstation en inzamelmiddelen
Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten Verhaalde kosten
Additionele taken
Totaal lasten
Begroting 2027
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
4.083 2.433 6.516
4.999 1.482 6.481
5.502 1.675 7.177
5.627 1.695 7.321
5.837 1.722 7.559
1.211 1.211
902 902
1.005 1.005
994 994
1.114 1.114
11.701 5.803 3.410 20.914
12.935 6.802 5.078 24.815
13.089 6.194 3.958 23.241
13.683 6.732 4.175 24.590
15.486 7.611 4.252 27.349
8.225 1.044 9.269
9.951 796 10.746
9.949 737 10.686
9.375 753 10.129
11.194 753 11.947
190 190
324 324
331 331
355 355
328 328
38.100
43.268
42.440
43.389
48.297
blz. 16
4.2
Begroting baten 2027
BATEN (x € 1.000) Omschrijving Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente Houten Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist
Additionele taken Gemeente Bunnik
Incidentele baten Aanvullende taken en afrekeningen Desintegratievergoeding IJsselstein
Totaal baten
Begroting 2027
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
4.261 2.747
4.783 3.209
4.797 2.939
4.756 3.087
5.612 7.613 7.046 9.970 37.250
6.465 8.970 8.044 11.413 42.884
6.440 8.597 7.981 11.293 42.047
6.534 8.727 8.287 11.630 43.021
4.491 2.926 7.123 6.181 8.357 7.880 11.010 47.968
190 190
324 324
331 331
355 355
328 328
410 168 578
149 112 261
150 112 262
159 55 214
146 55 201
38.019
43.468
42.640
43.589
48.497
blz. 17
4.3
Begroting per taakveld 2027
Taakvelden (x € 1.000) 2 Verkeer, vervoer en waterstaat 2.1 Verkeer en vervoer 2.2 Parkeren 3 3.3 Bedrijvenloket en Bedrijfsregelingen 3.4 Economische Promotie 5 Sport, cultuur en recreatie 5.2 Sportaccomodaties 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie 7 Volksgezondheid en milieu 7.3 Afval 7.2 Riolering 7.4 Milieubeheer 0 0.2 Burgerzaken 0.64 Overige belastingen 1 1.2 Openbare orde en veiligheid Totaal
Begroting 2027
BAARN
BUNNIK
792 -
594 -
-
1.240 -
38 9
7
-
-
9 247
3.530 98 26
2.343 30 14
-
-
4.491
HOUTEN
IJSSELSTEIN NIEUWEGEIN
SOEST
ZEIST
DERDEN
TOTAAL
-
1.232 -
1.937 48
146 -
5.941 48
25
11
66 5
37 19
-
141 77
-
55
-
-
-
-
9 303
7.123 -
4.688 114 44
8.346 -
6.325 219 32
8.619 232 66
-
40.974 694 183
7
-
64
-
-
51
-
7 114
2
-
5
-
-
-
-
7
8.357
7.880
11.010
146
48.497
3.254
7.123
6.236
4.4
Begroting overhead 2027
Overhead (x € 1.000)
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
4.083 2.433 6.516
4.999 1.482 6.481
5.502 1.675 7.177
5.627 1.695 7.321
5.837 1.722 7.559
Huisvestingskosten
1.211
902
1.005
994
1.114
Totaal overhead
7.727
7.383
8.181
8.315
8.673
Totaal lasten
38.100
43.268
42.440
43.389
48.297
Overhead percentage
20,3%
17,1%
19,3%
19,2%
18,0%
Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratie en beheer
De overhead wordt bepaald op basis van de afspraken uit het kostenallocatiemodel. Ter dekking van de overhead wordt de bijdrage van gemeenten voor inzet personeel en inzet materieel in begroting 2027 zH (zonder Gemeente Houten) verhoogd met 36,2% en voor begroting 2027.0 met Gemeente Houten verhoogd met 25,5%. In 2026.1 was het opslagpercentage 31,9%. Op verwerkingskosten, directe kapitaallasten en overige kosten is het opslag percentage 5%. Op toegerekende vergoedingen is het percentage -5%. Deze percentages zijn ongewijzigd ten opzichte van 2026.1. Per saldo komt het gemiddeld gehanteerde overheadpercentage daarmee uit op 19,2% voor de begroting 2027 zH (zonder Gemeente Houten) en voor begroting 2027.0 met Gemeente Houten op 18,0%.
4.5 Desintegratievergoeding IJsselstein Het algemeen bestuur van RMN heeft op 7 december 2022 besloten om per 1 januari 2023 de additionele taken voor gemeente IJsselstein over te dragen aan gemeente IJsselstein. De financiële gevolgen van de beëindiging van de additionele taken voor gemeente IJsselstein, zowel wat betreft directe kosten als de overhead, zijn verwerkt in deze begroting. In het kostenallocatiemodel is bij hoofdstuk 4 nadere informatie opgenomen over de desintegratieregeling. Hierin is onder andere bepaald dat de financiële compensatie een periode omvat van 5 jaar met verschillende percentages voor respectievelijk arbeidskosten, productiemiddelen en algemene kosten (zie onderstaande tabel). Dit betekent dat gemeente IJsselstein 5 jaar lang een vergoeding diende te betalen van € 280.984 in 2023 aflopend naar € 55.303 in het jaar 2027. Desintegratievergoeding (x € 1.000) 2026
2027
2028
Gemeente IJsselstein
112
55
-
Totaal desintegratievergoeding
112
55
-
Begroting 2027
5. Toelichting bij de begroting 2027 RMN 5.1
Toelichting lasten
De lasten stijgen in 2027 met € 5,8 miljoen ten opzichte van begroting 2026.1. De stijging kunnen we splitsen in: 1. Stijging van begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1: € 0,9 mln. 2. Toetreding van Gemeente Houten per 01-01-2027: € 4,9 mln. De stijging van € 0,9 mln. in begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1 zit voornamelijk in een 3-tal posten: - Directie en algemeen beheer € 145.000 - Buitendienst € 1.349.000 - Verwerkingskosten € 560.000 -/Totaal € 934.000
5.1.1 Directie en algemeen beheer De kosten van Directie en algemeen beheer bestaan uit personeelskosten en administratie- en beheerkosten. De kosten hiervan stijgen in 2027.0 met respectievelijk € 335.000 en met € 47.000 ten opzichte van begroting 2026.1. De verschillen worden hieronder nader toegelicht. 5.1.1.1 Personeelskosten Overhead (x € 1.000) Personeelskst directie en alg. beheer
concept
raming
raming
raming
raming
JR 2025
2026.0
2026.1
2027 zH
2027.0
Loonkosten Voormalig personeel Personeel van derden Leasekosten Auto Opleiding Congressen en seminars Bedrijfsgezondheid Werving en selectie Personeelsbijeenkomsten Periodiek medisch onderzoek Overige personeelskosten
3.723 63 1 115 48 137 17 4.105
4.641 64 21 4 120 64 108 28 5.050
5.154 64 21 4 113 64 108 26 5.554
5.281 65 22 4 113 65 110 27 5.688
5.408 76 25 5 129 76 129 32 5.880
Af: aandeel additionele taken
-22
-51
-52
-61
-43
4.083
4.999
5.502
5.627
5.837
Totaal personeelskosten directie en algemeen beheer
Begroting 2027
blz. 20
De personeelskosten directie en algemeen beheer nemen in 2027.0 toe met € 335.000 (5,7%) ten opzichte van begroting 2026.1. De stijging van € 335.000 is te splitsen € 125.000 (2.3%) voor begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1 en € 210.000 (3,8%) voor toetreding Gemeente Houten. De stijging van € 125.000 (232%) voor begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1 komt met name door de stijging van de loonkosten met € 127.000. De loonkosten zijn geïndexeerd met de geprognotiseerde cao-index van 5,7% uit de Kaderbrief 2027. . De kosten begroting 2027 zH zonder Gemeente Houten van personeelsbijeenkomsten, werving en selectie, bedrijfsgezondheid en overige kosten nemen toe met de geprognotiseerde kosten-index van 2,3% uit de Kaderbrief 2027. De kosten begroting 2027.0 met Gemeente Houten van personeelsbijeenkomsten, werving en selectie, bedrijfsgezondheid zijn voor Gemeente Houten naar rato doorberekend ten opzichte van begroting 2026.1. De personeelskosten van directie en beheer worden aan gemeenten doorberekend via een opslag op de toegerekende kosten. Zie de nadere toelichting in paragraaf 2.3.
Begroting 2027
blz. 21
5.1.1.2 Administratie en beheer Overhead (x € 1.000) Administratie en beheer
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
Kapitaallasten Kantoorbenodigdheden Telefoon en porti Automatisering Implementatie nieuwe software Voorlichting Advieskosten Accountant Contributie/abonnementen Assurantiën Representatie Salarisadministratie OR kosten Bestuurs- en ontwikkelkosten Duurzaam ondernemen Overig
93 23 94 280 373 62 1.287 81 54 27 2 54 9 6 2 2.447
26 32 64 678 186 79 148 95 47 37 2 57 11 11 7 19 1.497
76 32 87 437 529 67 139 90 50 25 2 57 11 60 8 21 1.690
46 32 99 447 541 71 144 90 51 30 2 58 11 60 8 22 1.713
46 32 99 447 541 71 149 105 51 30 2 58 13 60 8 22 1.735
Af: aandeel additionele taken
-13
-15
-16
-19
-13
Totaal administratie en beheer
2.433
1.482
1.675
1.695
1.722
De kosten van administratie en beheer nemen in 2027.0 toe met € 47.000 (2,8%) ten opzichte van begroting 2026.1. De stijging van € 47.000 is te splitsen in € 20.000 (1.2%) voor begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1 en € 27.000 (1,6%) voor toetreding Gemeente Houten. De stijgingen voor de begroting 2027 zH zonder gemeente Houten komen met name door de toepassing van de geprognotiseerde kosten-index van 2,3% uit de Kaderbrief 2027. De kosten van administratie en beheer worden aan gemeenten doorberekend via een opslag op de toegerekende kosten. Zie de nadere toelichting in paragraaf 2.3.
Begroting 2027
blz. 22
5.1.2 Huisvestingskosten Overhead (x € 1.000) Huisvesting
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
Kapitaallasten Schoonmaakkosten Onderhoud gebouwen Huur gebouwen Energiekosten Belastingen en premies og Kantine Soest Kantine Zeist Kantine IJsselstein Kantine Bunnik Overige huisvestingskosten Totaal huisvestingskosten
194 93 68 569 135 14 57 39 33 1 15 1.217
54 46 89 445 81 15 86 48 43 5 912
42 93 162 453 108 15 60 45 35 2 1.014
37 95 140 463 110 15 61 46 36 2 1.005
37 98 160 508 160 15 61 46 36 2 1.122
Af: aandeel additionele taken
-7
-9
-9
-11
-8
1.211
902
1.005
994
1.114
Totaal huisvesting
De lasten van huisvesting betreffen de niet direct toerekenbare huisvesting zoals kantoren. De kosten nemen in 2027 toe met €108.000 (10,8%) ten opzichte van begroting 2026.1. De stijging van € 109.000 is te splitsen in -/-€11.000 (-1.1%) voor begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1 en € 120.000 (11,9%) voor toetreding Gemeente Houten. De afname van de onderhoudskosten in begroting 2027 zH zonder gemeente Houten, komt omdat de kosten voor onderhoud gebouwen zijn gebaseerd op het meerjarig onderhoudsplan. Door het ontbreken van de mogelijkheid om een onderhoudsreserve te vormen, fluctueren de onderhoudskosten jaarlijks. De overige kosten nemen toe met de geprognotiseerde kosten-index van 2,3% uit de Kaderbrief 2027. De kapitaallasten bestaan uit afschrijving en rente op inrichting en inventaris van gebouwen en terreinen voor algemeen gebruik. De kapitaallasten van recyclingstations zijn opgenomen onder Recyclingstations en inzamelmiddelen, zie paragraaf 5.1.3.3. De kosten van huisvesting worden aan gemeenten doorberekend via een opslag op de toegerekende kosten. Zie de nadere toelichting in paragraaf 2.3.
Begroting 2027
blz. 23
5.1.3 Buitendienst De kosten van de buitendienst nemen in begroting 2027.0 toe met €4.1 mln. (17,6%) ten opzichte van begroting 2026.1. De stijging van € 4.1 mln. is te splitsen in €1.3 mln. (5,8%) voor begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1 en € 2,8 mln. (11,8%) voor toetreding Gemeente Houten ten opzichte van begroting 2026.1. Onder kosten buitendienst vallen personeelskosten, materieelkosten en kosten van de recyclingstations en inzamelmiddelen. De kosten stijgen respectievelijk met € 594.000, € 538.000 en € 217.000 voor de begroting 2027 zH zonder gemeente Houten ten opzichte van begroting 2026.1. Onder kosten buitendienst vallen personeelskosten, materieelkosten en kosten van de recyclingstations en inzamelmiddelen. De kosten stijgen respectievelijk met € 2,4 mln., € 1.4 mln. en € 294.000 voor de begroting 2027.0 met toetreding van gemeente Houten ten opzichte van begroting 2026.1. De verschillen worden hieronder nader toegelicht. 5.1.3.1 Personeelskosten buitendienst
Basistaken (x € 1.000) Personeelskosten buitendienst
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
Loonkosten Personeel derden Overige personeelskosten Totaal personeelskosten
8.432 2.578 11.010 802 11.812
10.712 1.596 12.307 819 13.126
10.941 1.596 12.536 743 13.279
11.542 1.596 13.137 743 13.880
13.010 1.861 14.871 812 15.684
Af: aandeel additionele taken
-111
-191
-190
-197
-197
11.701
12.935
13.089
13.683
15.486
Totaal personeelskosten buitendienst
De personeelskosten van de buitendienst nemen in 2027.0 toe met € 2,4 mln. (15,5%) ten opzichte van begroting 2026.1. Dit komt onder andere door de stijging van de loonkosten met € 2,1 mln (18,9%). De stijging van € 2,1 mln. is te splitsen in €601.000 (5,5%) voor begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1 en € 1.468.000 (13,4%) voor toetreding Gemeente Houten.
De loonkosten zijn geïndexeerd met de geprognotiseerde cao-index van 5,7% uit de Kaderbrief 2027. Voor begroting 2027 zH zonder gemeente Houten wordt verder met dezelfde formatie in FTE gerekend als voor begroting 2026.1. Voor begroting 2027.0 met gemeente Houten wordt met een hogere formatie in FTE gerekend als voor begroting 2026.1, omdat medewerkers van recyclingstation worden
Begroting 2027
blz. 24
overgenomen door RMN (5 FTE), nog te werven chauffeurs (12 FTE), voorman (1 FTE) en teamcoach (1 FTE). Er wordt uitgegaan van een flexibele schil van 15%. De personeelslasten buitendienst worden via de uurtarieven doorberekend aan de gemeenten als inzet personeel met een opslag van 36,2% voor begroting 2027 zH zonder gemeente Houten (in 2026.1: 31,9%) ter dekking van de overhead en met een opslag van 25.5% begroting 2027.0 met Gemeente Houten. Zie paragraaf 3.2 voor een nadere toelichting op het opslagpercentage. 5.1.3.2 Materieel Basistaken (x € 1.000) Materieel
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
Kapitaallasten Brandstof en onderhoud Stalling en beheer Inhuur materieel Belastingen en verzekeringen
1.908 3.201 149 166 416 5.839
2.605 3.690 78 145 333 6.851
2.019 3.669 78 145 333 6.243
2.448 3.767 80 148 340 6.784
2.682 4.317 93 173 397 7.662
Af: aandeel additionele taken
-36
-49
-49
-51
-51
Totaal Materieel 5.803 6.802 6.194 6.732 7.611 De kosten van materieel nemen in 2027.0 naar verwachting toe met € 1,4 mln. (22,9%) ten opzichte van begroting 2026.1. De stijging van € 1,4 mln. is te splitsen in €538.000 (8,7%) voor begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1 en € 879.000 (14,2%) voor toetreding Gemeente Houten ten opzichte van begroting 2026.1.
De materieelkosten worden via de uurtarieven doorberekend aan de gemeenten als inzet materieel met een opslag van 36,2% voor begroting 2027 zH zonder gemeente Houten (in 2026.1: 31,9%) ter dekking van de overhead en met een opslag van 25.5% begroting 2027.0 met Gemeente Houten.
De kapitaallasten bestaan uit afschrijving en uit rente over de boekwaardes van voertuigen per 1 januari. Afschrijvingen starten vanaf het jaar na het investeringsjaar. De voor 2027 geplande investeringen betreffen uitsluitend vervangingen. Doordat de rentekosten worden berekend over de boekwaarde en een groot deel van de (te) vervangen voertuigen per begin 2026 al een boekwaarde van nul had, stijgen de kapitaallasten in 2027 fors ten opzichte van begroting 2026.1. De overige kosten nemen toe met de geprognotiseerde kosten-index van 2,3% uit de Kaderbrief 2027.
Begroting 2027
blz. 25
5.1.3.3 Recyclingstations en inzamelmiddelen Basistaken (x € 1.000) Recyclingstations en inzamelmiddelen Recyclingstations Kapitaallasten recyclingstations Onderhoud recyclingstations Energiekosten
Inzamelmiddelen Kapitaallasten containers Huur containers Onderhoud containers Vervanging containers
RS en inzamelmiddelen basistaken
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
176 268 444
497 145 48 690
207 346 2 554
338 294 2 634
338 294 2 634
2.238 11 516 201 2.967
2.693 72 1.286 337 4.388
2.315 35 701 354 3.405
2.390 35 753 362 3.541
2.413 35 807 362 3.618
3.410
5.078
3.958
4.175
4.252
De kosten van recyclingstations en inzamelmiddelen nemen in 2027.0 naar verwachting toe met € 294.000 (7,4%) ten opzichte van begroting 2026.1. De stijging van € 294.000 mln. is te splitsen in €217.000 (5,5%) voor begroting 2027.0 zH (zonder Houten) ten opzichte van begroting 2026.1 en € 77.000 (1,9%) voor toetreding Gemeente Houten ten opzichte van begroting 2026.1. De kosten van recyclingstations en inzamelmiddelen worden op directe basis doorberekend aan de gemeenten met een opslag van 5% voor de dekking van de overhead. De kapitaallasten bestaan uit afschrijving en rente op geactiveerde inrichting en inventaris van recyclingstations en op ondergrondse containers. De voor 2027 geplande investeringen betreffen uitsluitend vervangingen. De onderhoudskosten van recyclingstations zijn gebaseerd op het meerjarig onderhoudsplan. Een aantal posten in begroting 2027.0 met gemeente Houten zijn (nog) niet opgenomen in de begroting 2027.0. Hiervoor is nog een nadere besluitvorming, uitwerking of financiële onderbouwing nodig en hierdoor zijn op dit moment de begroting 2027 Zh zonder gemeente Houten en 2027.0 met gemeente Houten gelijk aan elkaar. Deze projectgroep Houten zal zich in de komende periode richten op het verdiepen en concretiseren van de nog openstaande posten, inclusief de financiële doorvertaling daarvan.
De uitkomsten hiervan worden betrokken bij toekomstige actualisaties van de begroting (2027.1) en de verdere besluitvorming. In de onderhoudskosten van containers is het onderhoud inbegrepen van containers die momenteel nog eigendom zijn van een gemeente of vereniging van eigenaren. Door het ontbreken van de mogelijkheid om een onderhoudsreserve te vormen, fluctueren de onderhoudskosten jaarlijks.
Begroting 2027
blz. 26
De kosten van de post Vervanging containers betreffen de 2- en 4-wielse rolcontainers welke direct in de kosten worden genomen.
5.1.4 Verwerkingskosten Basistaken (x € 1.000) Verwerkingskosten Afvalstromen geraamd door AVU GFT Restafval Grof afval Papier Glas Medicijnen en injectienaalden Recyclingstations
Overige afvalstromen Textiel Luiers Klein chemisch afval PMD Kringloopcentra Recyclingstations
Totaal verwerkingskosten
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
1.933 6.170 470 -996 -407 69 1.121 8.361
2.545 6.956 887 -583 -340 82 788 10.333
2.544 6.755 573 -602 -340 83 1.312 10.324
2.631 6.035 624 -663 -348 88 1.361 9.729
3.116 6.951 843 -846 -279 102 1.532 11.421
-
-
-
-
15 228 -1.231 258 550 -136
1 21 123 -1.407 264 615 -383
23 140 -1.416 264 615 -375
24 143 -1.419 270 630 -353
24 143 -1.418 270 755 -227
8.225
9.951
9.949
9.375
11.194
De raming van de verwerkingskosten nemen in 2027 zH zonder gemeente Houten naar verwachting af met € 574.000 (-5,9%) ten opzichte van begroting 2026.1. De raming van de verwerkingskosten nemen in 2027.0 mH met gemeente Houten naar verwachting toe met € 1.2 mln. (12,5%) ten opzichte van begroting 2026.1. Het grootste deel van de raming van de verwerkingskosten is afkomstig uit de ontwerpbegroting 2027 van de AVU. De verwerkingskosten worden op directe basis doorberekend aan de gemeenten met een opslag van 5% voor doorberekende kosten en -5% voor doorberekende vergoedingen ter dekking van de overhead.
Begroting 2027
blz. 27
5.1.5 Overige directe kosten Basistaken (x € 1.000) Overige directe kosten
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
Afvalinzameling Recyclingstations Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding
101 321 121 118 164 213 5 1.044
87 140 128 248 196 6 804
124 147 114 180 182 6 752
127 150 116 184 186 6 768
127 150 116 184 186 6 768
Af: aandeel additionele taken
-
-9
-15
-15
-15
Totaal overige directe kosten
1.044
796
737
753
753
De overige directe kosten nemen in 2027 toe met € 16.000 ten opzichte van 2026.1 door het toepassen van de geprognotiseerde kosten-index van 2,3% uit de Kaderbrief 2027. Een aantal posten in begroting 2027.0 met gemeente Houten zijn (nog) niet opgenomen in de begroting 2027.0. Hiervoor is nog een nadere besluitvorming, uitwerking of financiële onderbouwing nodig en hierdoor zijn op dit moment de begroting 2027 Zh zonder gemeente Houten en 2027.0 met gemeente Houten gelijk aan elkaar. Deze projectgroep Houten zal zich in de komende periode richten op het verdiepen en concretiseren van de nog openstaande posten, inclusief de financiële doorvertaling daarvan. De uitkomsten hiervan worden betrokken bij toekomstige actualisaties van de begroting (2027.1) en de verdere besluitvorming. De kosten worden op directe basis doorberekend aan de gemeenten met een opslag van 5% voor doorberekende kosten en -5% voor doorberekende vergoedingen ter dekking van de overhead. De kosten van gladheidbestrijding omvatten strooizout, vergoedingen voor consignatiedienst, huur van stalling voor materieel en aansluitingskosten voor een gladheidmeldingssysteem.
Begroting 2027
blz. 28
5.1.6 Additionele taken Kosten additionele taken (x € 1.000) Gemeente Bunnik
concept JR 2025
raming 2026.0
raming 2026.1
raming 2027 zH
raming 2027.0
Personeelskosten directie en beheer Administratie en beheer Huisvesting Personeelskosten buitendienst Materieel Overige directe kosten Financiële baten en lasten
22 13 7 111 36 -
51 15 9 191 49 9 -
52 16 9 190 49 15 -
61 19 11 197 51 15 -
43 13 8 197 51 15 -
Totaal kosten additionele taken
190
324
331
355
328
De additionele taken betreffen taken op het gebied van beheer en uitvoering in de openbare ruimte die door de gemeente Bunnik is ingebracht. Om de overige deelnemers te vrijwaren van financiële risico’s verbonden aan de uitvoering van deze taken, zijn beheersmaatregelen getroffen waaronder het voeren van een strikt gescheiden administratie tussen de basis- en additionele taken. Het aandeel in de overhead wordt conform het kostenallocatiemodel berekend naar rato van de betreffende kostensoorten. De kosten stijgen met 2,3% door toepassing van de kosten-index uit de Kaderbrief.
Begroting 2027
blz. 29
5.2
Toelichting baten per gemeente
5.2.1 Baarn De geraamde bijdrage van gemeente Baarn voor 2027 komt uit op € 4,5 miljoen. Dit is een daling van € 306.000 (-6,4%) ten opzichte van begroting 2026.1. Het effect van toetreding Houten is zichtbaar door het lagere opslagpercentage van 25,5% ten opzichte van het geraamde opslagpercentage van 36,2% zonder gemeente Houten. Baten gemeente Baarn naar product Basistaken (x € 1.000) Gemeente Baarn Inzameling restafval Inzameling GFT afval Inzameling papier Inzameling grof groen Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling metalen Inzameling e-waste Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation afvalstromen Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation transport Beheer inzamelmiddelen Recylingcoach Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidsbestrijding kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Evenementen inzameling Evenementen BOR Klachten en meldingen Totaal gemeente Baarn
Begroting 2027
concept JR 2025 913 616 155 3 120 6 3 33 313 9 35 498 229 43 198 241 18 204 169 38 36 178 18 98 64 17 5
raming 2026.0 998 726 206 4 192 9 12 20 311 10 1 38 498 206 28 252 344 19 222 180 27 38 186 21 78 119 31
6
raming 2026.1 992 730 208 4 134 9 12 10 262 9 1 38 524 279 28 254 245 58 224 181 28 39 210 18 162 97 26 2 6 6
raming 2027 zH 953 765 220 4 142 10 17 11 71 10 1 40 559 288 29 269 271 61 237 192 29 41 222 19 151 100 28 3 7 6
raming 2027.0 919 732 197 4 134 9 13 11 53 9 1 37 519 288 29 248 271 56 219 177 27 38 204 19 141 98 26 2 6 6
4.261
4.783
4.797
4.756
4.491
blz. 30
Baten gemeente Baarn naar kostensoort Basistaken (x € 1.000) Gemeente Baarn Inzet personeel Inzet materieel Kapitaallasten recyclingstation Kapitaallasten containers Verwerkingskosten Overige directe kosten Opslag overhead Totaal gemeente Baarn
concept JR 2025 1.460 872 2 138 743 285 761 4.261
raming 2026.0 1.590 925 9 184 896 292 888 4.783
raming 2026.1 1.658 923 2 153 897 241 923 4.797
raming 2027 zH 1.590 882 22 155 859 252 995 4.756
raming 2027.0 1.590 882 22 155 859 252 731 4.491
Toelichting baten gemeente Baarn De uurtarieven en overige kosten zijn bijgesteld naar aanleiding van de loon- en kosten index percentages van respectievelijk 5,7% en 2,3% conform Kaderbrief 2027. Zie de toelichting in paragraaf 3.2. Op de inzet van personeel en materieel is een opslag voor overhead inbegrepen van 36,2% zonder Gemeente Houten en 25,5% met Gemeente Houten. In begroting 2026.1 was het opslag percentage 31,9%. Voor nadere toelichting over de verhoging van het percentage wordt verwezen naar paragraaf 3.2. Op de overige posten is een ongewijzigd opslagpercentage van 5% inbegrepen. De kapitaallasten zijn berekend op basis van de verwachte boekwaardes per 1-1-2027 en de investeringen in 2026. Het grootste deel van de raming van de verwerkingslasten is afkomstig uit de definitieve begroting van de AVU. Het gaat om restafval, GFT afval, papier, grof afval, glas en medicijnen en injectienaalden. Een deel hiervan is opgenomen onder Recycling afvalstromen. Onder de overige directe kosten vallen onder andere de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen.
Hieronder wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheid)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Doordat vanaf begroting 2026.1 een gewijzigd tarief van € 597 naar € 325 per container per jaar wordt gehanteerd zien we in begroting 2026.1 lagere overige directe kosten. Voor het begrotingsjaar 2027 zien we de normale stijging van onderhoudskosten containers. In het navolgende worden specifieke wijzigingen op de producten toegelicht.