Monitor Jeugdwerkloosheid 2022.pdf
Tekst van het document
34
Figuur 4.6 Relatief verschil jongeren in loondienst (18 t/m 26 jaar) naar sector, januari 2020 en juni 2022 (percentage)
Onderwijs
0,7
Handel
0,7
Informatie en communicatie
0,3
Openbaar bestuur en overheidsdiensten
0,2
Bouwnijverheid
0,1
Advisering en onderzoek
0,1
Financiële instellingen
0,1
Verhuur van en handel in onroerend goed
0,0
Industrie
-0,1
Huishoudens als werkgever
-0,1
Cultuur, sport en recreatie
-0,1
Overige dienstverlening
-0,1
Gezondheids- en welzijnszorg
-0,2
Vervoer en opslag
-0,3
Verhuur en overige zakelijke dienstverlening
-0,4
Horeca -0,9
-1,0
-0,8
-0,6
-0,4
-0,2
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0 %
bron: CBS, bewerking O&S
35
4.4 Jongeren in West, Zuid en Zuidoost hebben het vaakst een baan in loondienst Het aandeel jonge werknemers is relatief hoog in delen van West, Zuid en Zuidoost. In West heeft in Westerpark en Oud-West/De Baarsjes 70% van de 18 t/m 26-jarigen een baan in loondienst. In De Pijp/Rivierenbuurt in Zuid gaat het om 71%. In Bijlmer-Oost en Gaasperdam/Driemond gaat het om respectievelijk 68% en 69%. Het aandeel jonge werknemers is het laagst in Slotervaart in Nieuw-West (59%), gevolgd door Buitenveldert/Zuidas in Zuid en Watergraafsmeer en IJburg/Zeeburgereiland in Oost (allen 60%). In de laatst genoemde buurt nam het aantal jonge werknemers wel sterk toe vergeleken met voor de coronacrisis (+53%). We zien in alle 22 gebieden een toename. Deze is naast IJburg/Zeeburgereiland het sterkst in Noord-Oost en Noord-West. In hoofdstuk 1 werd duidelijk dat de werkloosheid in Noord hoog was in 2021, vooral onder schoolgaande jongeren. Een deel van deze werkzoekenden lijkt succesvol te zijn geweest in het vinden van werk, waardoor het werkloosheidscijfer in 2022 waarschijnlijk lager uitvalt. Dit zal ook in andere stadsdelen gelden. Figuur 4.7 Aandeel jongeren met een baan als werknemer in juni 2022 en ontwikkeling van het aantal jongeren met een baan als werknemer tussen januari 2020 en juni 2022, naar 22 gebieden
Bron: CBS, bewerking O&S
36
5 Vacatures voor jongeren O&S beschikt over data van online vacatures vanaf het begin van 2021. Hiermee kunnen recente ontwikkelingen in de vraag naar personeel in kaart worden gebracht. Voor jongeren zijn vooral vacatures interessant waarin weinig of geen eisen worden gesteld als het gaat om werkervaring. Voor dit hoofdstuk is daarom een methode ontwikkeld om deze ‘jongerenvacatures’ te identificeren. Per vacature is op basis van de vacaturetekst bepaald of de openstaande positie geschikt is voor jongeren. Verdere uitleg van die methode staat in het kader methode hieronder. De vacaturedata biedt de mogelijkheid om in te zoomen op sectoren, beroepen en gevraagde opleidingsniveaus. Om de recente ontwikkelingen op de arbeidsmarkt voor jongeren in beeld te krijgen kijken we Nederlandstalige online vacatures vanaf 2021 tot de zomer van 2022. Methode Voor deze analyse is online vacaturedata gebruikt. Deze data wordt verzameld door het bedrijf Jobdigger. Zij verzamelen alle online vacatures voor banen met standplaats Amsterdam. Vervolgens zijn de vacatures met Nederlandse vacatureteksten geselecteerd, en zijn vacatures ingedeeld als een jongerenbaan wanneer tenminste één keer bepaalde zoektermen, zoals ‘geen werkervaring vereist’, of ‘junior’ worden genoemd in de vacaturetekst. Tabel B7 in de bijlage geeft alle gebruikte zoektermen weer.
5.1 Aantal vacatures neemt toe sinds 2021 Het totale aantal vacatures neemt toe door het aantrekken van de economie na de coronacrisis en omdat vacatures langer openstaan omdat ze steeds moeilijker te vervullen zijn. Figuur 5.1 laat zien dat er in juni 2022 in Amsterdam bijna 25.000 nieuwe vacatures online bijkwamen die direct door werkgevers waren geplaatst. Daarnaast ontstonden er nog ruim 15.000 vacatures bij intermediairs. Omdat veel posities dubbel worden geplaatst – zowel direct door werkgevers als via intermediairs – gebruiken we in de rest van dit onderzoek alleen vacatures die direct door werkgevers zijn geplaatst. Figuur 5.1 Aantal ontstane online vacatures in Amsterdam, januari 2021-juni 2022 30.000
25.000 20.000 15.000 10.000 5.000 0
jan
feb mrt apr mei jun
jul
aug sep okt nov dec jan
2021 via intermediair
feb mrt apr mei jun 2022
via werkgever
Bron: Jobdigger, bewerking O&S
37
In lijn met het totale aantal vacatures nam ook het aantal vacatures geschikt voor jongeren toe. Van alle online vacatures wordt in onze methode ruim 10% gekenmerkt als een jongerenbaan. Dit aandeel bleef in de onderzochte periode ongeveer gelijk (figuur 5.2), al nam het in de loop van 2021 licht toe. Dit kan er mee samenhangen dat bedrijven die jongeren tijdens corona lieten gaan deze groep in de loop van 2021 weer graag terug wilden. Daarnaast valt de (lichte) groei op van het aandeel banen waarvoor jongeren met minimaal een mbo-diploma worden gevraagd. Ook hiervoor kan een inhaalslag van vacatures voor dienstverlenende beroepen (horeca, winkelpersoneel) na de pandemie een oorzaak zijn. Bij deze methode moet wel rekening worden gehouden met het feit dat niet alle werkgelegenheidsgroei zichtbaar is in online vacatures. Dit geldt extra sterk voor jongeren: Zij gaan regelmatig ergens aan de slag zonder dat daar een online vacature bij te pas kwam, bijvoorbeeld door binnen te lopen bij een winkel of horecazaak. Vooral dit soort dienstverlenende beroepen zijn in de online vacaturedata ondervertegenwoordigd. Figuur 5.2 Aandeel jongerenbanen in totaal aantal online vacatures % 14 12 10 8 6 4 2 0
jan
feb mrt apr mei jun
jul
aug sep okt nov dec
2021
jan
feb mrt apr mei jun 2022
mbo
hbo
wo
Bron: Jobdigger, bewerking O&S
38
5.2 Veel online vacatures voor jongeren in advisering onderzoek, groot-en detailhandel en de financiële sector Het aandeel jongerenvacatures per sector geeft inzicht in het type sector waar jongeren met name aan de slag kunnen. De sectoren met het hoogste aandeel vacatures voor jongerenbanen zitten in de SBI-secties (De Standaard Bedrijfsindeling) advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke groot- en detailhandel (figuur 5.3). De figuur laat ook zien om wat voor soort jongerenbaan het gaat12. Het valt met name op dat in de detailhandel meer dan de helft van de vacatures een bijbaan betreft. Traineeships worden vooral aangeboden binnen de zakelijke dienstverlening, en leertrajecten worden voornamelijk aangeboden in de groot- en detailhandel en in de zorg. Figuur 5.3 Sectoren met hoogste aandeel vacatures voor jongeren, per type jongerenbaan, juni 2022 M Advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening
G Groot- en detailhandel Q Gezondheids- en welzijnszorg J Informatie en communicatie K Financiële instellingen N Verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening P Onderwijs I Logies-, maaltijd- en drankverstrekking S Overige dienstverlening R Cultuur, sport en recreatie 0% traineeship
startersfunctie
5% leertraject
10%
15%
20%
bijbaan
Bron: Jobdigger, bewerking O&S
Daarnaast is er gekeken naar welke sectoren het meest voorkomen in vacatures voor jongeren. Dat geeft een beeld van waar jongeren nu met name terecht kunnen voor een baan. Wat opvalt is dat meer zakelijke en financiële sectoren (M, N, L, K) nu bovenaan eindigen (figuur 5.4). Dat komt doordat die sectoren groot zijn in Amsterdam en veel vacatures open hebben staan. De grote vraag naar arbeidskrachten in die sectoren vertaald zich hier ook terug in de vraag naar jongeren.
12 In bijlage B4 staat per term zoals genoemd in een vacature tot welk type baan de vacature is gerekend.
39
Figuur 5.4 Meest voorkomende sectoren in jongerenbanen, per type jongerenbaan, juni 2022 M Advisering, onderzoek en overige specialistische zakelijke dienstverlening N Verhuur van roerende goederen en overige zakelijke dienstverlening
L Verhuur van en handel in onroerend goed K Financiële instellingen G Groot- en detailhandel I Logies-, maaltijd- en drankverstrekking P Onderwijs J Informatie en communicatie S Overige dienstverlening H Vervoer en opslag 0% traineeship
startersfunctie
5% leertraject
10%
15%
bijbaan
Bron: Jobdigger, bewerking O&S
Om nog wat dieper in te zoomen is er gekeken wat de meest gevraagde beroepen zijn, ook weer met uitsplitsing naar type jongerenbaan (figuur 5.5). Ook hier komen de banen in de zakelijke dienstverlening weer terug, zoals specialisten in marketing en personeel en organisatie en financieel specialisten. Gevolgd door winkelverkopers en klantvoorlichters (rond de 5% van alle jongerenbanen), waarbij opvalt dat het aandeel bijbanen voor die beroepen een stuk hoger ligt. In vacatures voor specialisten in marketing, personeel en organisatie, en financieel specialisten vertegenwoordigen bijbanen een veel kleiner deel van de vacatures. In die beroepen wordt wel weer vaker gevraagd naar trainees.
40
Figuur 5.5 Meest gevraagde beroepen binnen jongerenbanen, per type jongerenbaan, juni 2022
Specialisten marketing, sales en public relations Financieel specialisten Specialisten personeel, organisatie en beleidsadvies Verkopers in winkels Klantvoorlichters In- en verkopers en commissionairs Software- en applicatieontwikkelaars en -analisten Kelners en barpersoneel Juristen Juridisch medewerkers, sociaal en pastoraal werkers 0% traineeship
startersfunctie
2% leertraject
4%
6%
bijbaan
Bron: Jobdigger, bewerking O&S
Tot slot is er gekeken naar de beroepen met het hoogste aandeel vacatures voor jongeren per type baan (figuur 5.6). Direct valt op dat in de meeste beroepen het aandeel bijbanen erg groot is. Figuur 5.6 Beroepen met hoogste aandeel vacatures voor jongeren, per type jongerenbaan, juni 2022
Op straat uitgeoefende dienstverlenende beroepen Kassamedewerkers en kaartverkopers Andere elementaire beroepen Auto-, bestelwagenchauffeurs en bestuurders van motorrijwielen Laders en lossers, vakkenvullers, fietskoeriers en koetsiers Veterinaire assistenten en dierenartsassistenten Typisten en medewerkers data-invoer Verkopers in winkels Officieren Docenten beroepsgerichte vakken secundair onderwijs 0% traineeship
startersfunctie
10% 20%
leertraject
30%
40%
bijbaan
Bron: Jobdigger, bewerking O&S
41
Bijlagen Tabel B1 Jongeren (15 t/m 26 jaar) per stadsdeel naar voornaamste activiteit, 2019-2021 (aantallen)
Centrum
West
Nieuw-West
Zuid
Oost
Noord
Zuidoost
Amsterdam
1. in opleiding
2.300
3.700
4.500
4.000
4.500
3.000
3.300
25.300
2. in opleiding en aan het werk
5.900
8.300
8.300
7.700 10.600
7.700
7.500
56.000
3. aan het werk en niet in opleiding
5.500
7.100
6.800
5.300
7.900
3.700
4.900
41.200
4. werkzoekend en in opleiding
800
800
2.000
1.100
2.100
1.400
700
8.900
5. werkzoekend en niet in opleiding
300
800
1.200
200
1.100
400
800
4.800
6. niet in opleiding en niet werkend/werkzoekend
900
1.700
1.700
500
1.300
1.200
700
8.100
15.600
22.500
24.600
18.800
27.500
17.400
17.900
144.100
totaal
bron: EBB CBS/REB O&S, bewerking O&S
Tabel B2 Jongeren (15 t/m 26 jaar) in opleiding en aan het werk per stadsdeel, 2021 (%)
Centrum
West
Nieuw-West
Zuid
Oost
Noord
Zuidoost
Amsterdam
totaal in opleiding (groep 1, 2 en 4)
58,1
57,9
61,1
68,7
63,0
69,9
64,7
62,7
totaal aan het werk (groep 2 en 3)
72,3
68,2
61,2
68,3
67,1
65,0
68,6
67,5
totaal werkzoekend (groep 4 en 5)
7,0
7,3
13,1
7,0
11,7
10,7
8,8
9,5
bron: EBB CBS/REB O&S, bewerking O&S
42
Tabel B3 Werkloosheidspercentage onder 15 t/m 24-jarigen in G4 steden en Nederland, 2013-2021 Jaar
Amsterdam
Rotterdam
Den Haag
Utrecht
Nederland
2013
17,6
17,6
18,6
12,9
14,2
2014
15,8
19,2
19,6
13,1
13,7
2015
12,6
18,3
16,9
12,5
12,6
2016
12,7
18,9
17,3
10,8
12,1
2017
10,3
14
14,8
9,6
10,4
2018
9,4
12,5
11,6
8,5
8,9
2019
10,2
11,9
11,6
8,4
8,5
2020
13,7
14,7
14,7
11,2
10,6
2021
14,8
14,9
14,2
11,6
9,3 bron: CBS
Tabel B4 Jongeren (18 t/m 26) per gebied, aandeel met baan in loondienst en aandeel met WW- of bijstandsuitkering, juni 2022
aantal
baan in loondienst %
Centrum-West
7.180
64
0,8
0,3
Centrum-Oost
7.180
63
1,2
0,3
Westerpark
4.140
70
2,7
0,5
Bos en Lommer
5.580
67
1,4
0,5
Oud-West/De Baarsjes
gebied
jongeren
bijstand
WW
%
%
10.650
70
2,5
0,5
Geuzenveld-Slotermeer-Sloterdijken
6.480
63
2,6
0,8
Osdorp
5.760
63
2,0
0,9
De Aker, Sloten en Nieuw Sloten
3.420
67
0,6
0,3
Slotervaart
9.490
59
2,2
0,5
Oud-Zuid
6.280
64
0,7
0,3
Buitenveldert/Zuidas
3.770
60
0,7
0,3
De Pijp/Rivierenbuurt
10.110
71
0,9
0,4
Oud-Oost
5.140
64
1,9
0,4
Indische Buurt/Oostelijk Havengebied
5.100
67
1,6
0,6
Watergraafsmeer
6.340
60
2,0
0,3
IJburg/Zeeburgereiland
4.030
60
1,6
0,5
Noord-West
3.930
67
2,8
0,5
Oud-Noord
4.020
62
2,4
0,7
Noord-Oost
4.980
65
2,5
0,6
Bijlmer-Centrum
6.800
62
1,6
0,7
Bijlmer-Oost
4.400
68
1,6
1,1
3.700
69
1,9
0,8
128.480
65
1,7
0,6
Gaasperdam/Driemond Amsterdam
bron: CBS/WPI
43
Tabel B5 Jongeren (18 t/m 26) per wijk en aandeel met bijstandsuitkering, juni 2022 wijk
inwoners (18 t/m 26)
bijstand
aantal
%
Jordaan
2.720
0,8
Grachtengordel-West
1.140
0,2
Burgwallen-Nieuwe Zijde
1.140
0,4
Burgwallen-Oude Zijde
1.150
0,2
Nieuwmarkt/Lastage
1.500
0,7
Grachtengordel-Zuid
1.080
0,1
De Weteringschans
1.320
0,1
Weesperbuurt/Plantage
1.340
0,4
Oostelijke Eilanden/Kadijken
1.940
3,4
Coenhaven/Minervahaven
560
-
Sloterdijk-West
60
1,8
1.130
5,6
Houthavens
240
1,7
De Kolenkit
1.990
1,9
Landlust
2.700
1,3
Erasmuspark
840
0,4
Centrale Markt
270
1,1
Staatsliedenbuurt
1.510
1,5
990
1,8
Van Galenbuurt
1.220
14,1
Geuzenbuurt
1.100
0,4
Hoofdweg e.o.
1.530
1,4
Chassébuurt
870
1,2
Bellamybuurt
920
1,2
Da Costabuurt
Spaarndammerbuurt/Zeeheldenbuurt
Frederik Hendrikbuurt
640
0,2
Westindische Buurt
1.000
0,5
Van Lennepbuurt
870
1,3
Overtoomse Sluis
1.120
0,4
Helmersbuurt
1.100
2,2
Vondelparkbuurt
280
0,4
Sloterdijk Nieuw-West
480
4,2
Geuzenveld
2.270
2,2
Slotermeer-West
1.530
2,6
Slotermeer-Noordoost
1.170
1,5
Slotermeer-Zuidoost
1.030
4,1
Lutkemeer/Ookmeer
180
6,6
De Aker
1.820
0,8
De Punt
970
1,9
Osdorp-Midden
2.120
2,6
Osdorp-Oost
2.490
1,3
44
Slotervaart-Noord
930
2,1
Overtoomse Veld
2.870
1,0
Slotervaart-Zuid
2.110
2,7
Westlandgracht
3.570
2,9
Sloten/Nieuw-Sloten
1.600
0,3
Hoofddorppleinbuurt
1.620
0,1
Schinkelbuurt
590
1,0
Willemspark
600
0,5
Museumkwartier
1.370
0,4
Oude Pijp
2.870
0,6
Nieuwe Pijp
1.990
0,4
Zuid Pijp
960
2,5
Stadionbuurt
1.300
1,8
Apollobuurt
810
0,1
Scheldebuurt
2.000
0,3
IJselbuurt
880
0,9
Rijnbuurt
1.410
2,1
120
-
Prinses Irenebuurt e.o. Zuidas
1.050
-
Buitenveldert-West
1.650
0,7
Buitenveldert-Oost
950
1,6
Oostelijk Havengebied
2.080
1,2
Weesperzijde
1.100
0,9
Oosterparkbuurt
1.390
0,9
Transvaalbuurt
1.300
1,3
Dapperbuurt
1.350
4,3
Indische Buurt-West
1.850
1,7
Indische Buurt-Oost
1.180
2,2
Zeeburgereiland/Bovendiep
1.360
0,7
IJburg-West
1.870
2,5
IJburg-Oost
30
-
IJburg-Zuid
780
1,2
Frankendael
1.710
1,9
Middenmeer
3.170
2,3
Betondorp
250
4,3
1.210
0,5
970
2,5
1.640
1,5
Tuindorp Oostzaan
980
3,8
Kadoelen
270
1,1
1.710
2,7
120
-
1.150
5,0
Omval/Overamstel Oostzanerwerf Noordelijke IJ-oevers-West
Banne Buiksloot Nieuwendammerdijk/Buiksloterdijk Elzenhagen
45
Buikslotermeer
1.900
1,5
Waterlandpleinbuurt
1.740
2,4
Volewijck
850
4,1
IJplein/Vogelbuurt
880
3,0
Tuindorp Buiksloot
160
2,5
Tuindorp Nieuwendam
250
3,1
Noordelijke IJ-oevers-Oost
110
-
Waterland
190
-
Driemond
150
0,7
Bloemendalerpolder
160
0,6
Weesp-Noordwest
770
1,6
Weesp Binnenstad/Zuid
440
1,8
Aetsveld/Oostelijke Vechtoever
370
0,5
Amstel III/Bullewijk
1.640
0,3
Venserpolder
1.200
3,1
Amsterdamse Poort e.o.
2.450
1,5
H-buurt
1.510
2,6
Ganzenhoef e.o.
1.240
1,8
950
0,9
1.260
1,8
940
1,8
Holendrecht
1.060
2,1
Nellestein
300
0,7
Reigersbos
990 1.200
2,8
Geerdinkhof/Kantershof Bijlmermuseum K-buurt
Gein
2 bron: WPI
46
Figuur B6 Aantal jongeren (18 t/m 26) met bijstandsuitkering per wijk (afgerond op 5-tallen), juni 2022
Bron: WPI
Tabel B7 Zoekwoorden gebruikt bij selectie vacatures voor jongeren en type jongerenvacature Zoekwoord jongerenvacature
Type jongerenvacature
geen werkervaring vereist
startersfunctie
geen minimale werkervaring vereist
startersfunctie
zonder werkervaring
startersfunctie
junior
startersfunctie
geen werkervaring vereist
startersfunctie
afgestudeerd
startersfunctie
recent afgerond
startersfunctie
bijna afgerond
startersfunctie
(bijna) afgerond
startersfunctie
startersfunctie
startersfunctie
intensieve begeleiding
startersfunctie
werkervaringsplek
leertraject
onder begeleiding
startersfunctie
krijg je begeleiding
startersfunctie
krijg je intensieve begeleiding
startersfunctie
bijbaan
bijbaan
bijverdienen
bijbaan
leerwerktraject
leertraject
leerwerkplek
leertraject
47
bbl
leertraject
Trainee
traineeship
Traineeship
traineeship bron: O&S
48