Bijlage.Concept jaarstukken Vervoerregio Amsterdam 2021
Tekst van het document
2.4.3 PARAGRAAF BEDRIJFSVOERING Bestuur & communicatie Ondanks de coronacrisis is het in 2021 goed gelukt om de positie van de Vervoerregio te versterken. Extern is er veel aandacht geweest voor het doortrekken van de Noord-Zuidlijn naar Schiphol en Hoofddorp en voor onze rol in het mobiliteitsplan van de Grand Prix in
Zandvoort. Vanwege de coronamaatregelen zijn er weinig evenementen georganiseerd. Wel is een aantal fietsenstallingen feestelijk geopend. In de loop van 2021 is de interne communicatiestrategie uitgewerkt en geïmplementeerd. Met onder meer als resultaat een nieuw intranet voor de Vervoerregio met de naam “inVRAnet” en een Vervoerregio talkshow. Onze sociale mediakanalen zijn ook in 2021 in bezoekersaantallen en volgers gegroeid. LinkedIn groeit op dit moment het hardst. Met 650 nieuwe volgers staat de teller nu op 2577 volgers. Op Twitter hebben we 129 nieuwe volgers. Het totaal komt daarmee op 2930. Facebook hebben we in 2021 minder ingezet, het blijkt dat de platforms Twitter en LinkedIn beter aansluiten bij onze doelgroepen. Toch groeide het aantal volgers op Facebook met honderd. In 2021 zijn we gestart met Instagram: 473 mensen volgen onze berichten. Voor Public Affairs was 2021 een bijzonder jaar vanwege de Tweede Kamerverkiezingen. Om het werk van de Vervoerregio in Den Haag op de kaart te zetten, zijn er verschillende Walk&Talks georganiseerd met leden van ons Dagelijks Bestuur en onze secretarisdirecteur met kandidaat-Kamerleden. Na de verkiezingen zijn kennismakingsgesprekken tussen bestuurders en de nieuwe woordvoerders I&W in de Tweede Kamer gevoerd. Ook kwamen er beleidsmedewerkers uit Den Haag naar de Vervoerregio voor verschillende werkbezoeken.
Verder heeft de Vervoerregio een groot evenement georganiseerd in samenwerking met OV Magazine over het onderwerp “OV2040”. Hierbij waren drie Kamerleden aanwezig. Ten slotte heeft de Vervoerregio een inhoudelijke bijdrage geleverd aan meerdere debatten in de Tweede Kamer door input te leveren aan Kamerleden over MIRT, duurzaam vervoer, woningbouw en openbaar vervoer. In MRA-verband heeft de Vervoerregio gesprekken en inbreng met het Rijk gecoördineerd (onder meer MIRT, Programma Samen Bouwen aan Bereikbaarheid en Nationaal Groeifonds). De regioraad heeft vijf keer vergaderd in 2021. Alle regioraadsvergaderingen met uitzondering van de raad van oktober waren digitaal. Op 26 januari 2021 werd nieuw DBlid en voorzitter van de Vervoerregio Egbert de Vries door de regioraad in een speciale ingelaste regioraadsvergadering benoemd. Om de regioraadsvergaderingen voor iedereen toegankelijk te maken, zijn deze sinds 2021 ondertiteld. Verder is een nieuw format ontwikkeld voor de bestuurlijke
pagina 45 van 66
besluitvorming van het DB en de regioraad. Alle medewerkers hebben een training gevolgd om goede voorstellen te kunnen schrijven.
Financiën meer gestuurd op fiscale bewustwording bij de grote projecten en samenwerkingsverbanden.
In 2021 zijn we gestart met de voorbereidingen op de uitkomsten van de gemeenteraadsverkiezingen in 2022. Dat betekent voor de Vervoerregio een nieuwe samenstelling van de regioraad en het DB.
Als voorbereiding op de rechtmatigheidsverantwoording die het dagelijks bestuur vanaf 2022 bij de verantwoording in de jaarrekening op moet nemen, hebben concerncontroller en team Financiën ook in 2021 samengewerkt om verbeterpunten in de rechtmatigheid te realiseren. Ook zijn de goede stappen in het uitvoeren van tussentijdse interne controles als onderdeel van het beheersingsmodel ‘Three Lines of Defense’ steviger in de werkwijzen geborgd (zie ook paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing).
Bedrijfsvoering In 2021 heeft organisatie ontwikkeling meer aandacht geëist dan bij aanvang van het begrotingsjaar hadden voorzien. De transitie richting vervoersautoriteit resulteerde in maatregelen op het gebied van management development en strategische personeelsplanning op een uitgebreider niveau dan begroot. Met deze twee maatregelen kan de Vervoerregio adequaat reageren op wijzigingen van externe factoren waarbij andere eisen worden gesteld aan de performance van de werkorganisatie. Tevens heeft de zoektocht naar de nieuwe huisvesting een grote impact gehad op het budget. Met de opzegging van het huidige huurcontract aan de Jodenbreestraat is een Programma van Eisen opgesteld waar onze nieuwe huisvesting aan moet voldoen. Daarbij zijn de mogelijkheden inzake het Nieuwe Werken opgenomen, onder de noemer Verkenning ICT landschap. Het opleidingsprogramma is online volledig uitgevoerd. Naast het uitgebreide incompany opleidingsprogramma zijn ook individuele opleidingsaanvragen gehonoreerd. Met beide opleidingsvarianten en het gerealiseerde Management Development traject is gewerkt aan het op peil brengen en houden van het kennisniveau en de competenties van alle werknemers binnen de Vervoerregio.
Financiën De P&C-documenten zijn tijdig aan de rekeningcommissie en de regioraad aangeboden: de Kaderbrief 2022, Ontwerp- en definitieve Begroting 2022, 1e en 2e Bestuursrapportage 2021 en de Jaarstukken 2020. Deze zijn door de regioraad vastgesteld. Eind 2021 is vanuit het OV Governance traject de vacature van Ambtelijk aandeelhouder ingevuld en ondergebracht bij Team Financiën. Met betrekking tot fiscaliteiten is vanuit
2.4.4 PARAGRAAF VERBONDEN PARTIJEN De Vervoerregio is een samenwerking van (in 2021 nog) 15 gemeenten volgens de Wet Gemeenschappelijke Regeling. Daarmee is de Vervoerregio een verbonden partij voor deze gemeenten. Formeel had de Vervoerregio zelf begin 2021 geen verbonden partijen. Voor een verbonden partij is vereist dat er sprake is van zowel bestuurlijke zeggenschap als een financieel belang in een privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisatie. De regioraad is op 26 oktober 2021 akkoord gaat met de verwerving van een prioriteitsaandeel in GVB Holding NV. Op 23 december 2021 is dit aandeel daadwerkelijk verworven, waarmee GVB Holding NV vanaf 23 december 2021 als verbonden partij wordt aangemerkt. GVB Holding N.V. Op 9 december 2021 is de regioraad akkoord gegaan met het verwerven van een prioriteitsaandeel van GVB Holding NV. De daadwerkelijke aanschaf heeft op 23 december 2021 plaatsgevonden. Gelijktijdig met het besluit heeft de regioraad ingestemd met de aangepaste statuten van GVB Holding NV en de aandeelhoudersovereenkomst tussen Vervoerregio, gemeente Amsterdam en GVB. De Vervoerregio heeft met het verwerven van een deelneming in GVB Holding N.V. een deelnemingenbeleid opgesteld, waarin de volgende uitgangspunten zijn benoemd:
pagina 46 van 66
1. 2. 3. 4. 5. 6.
De Vervoerregio richt zich met een deelneming op de lange termijn continuïteit van de deelneming; Voor beheersing en de sturing van de deelneming wordt de Nederlandse Corporate Governance code als leidraad genomen; De deelneming hanteert maatschappelijk verantwoord ondernemen als uitgangspunt; De deelneming hanteert een passend beloningsbeleid binnen de Wet Normering Topinkomens; De deelneming hanteert een passend winst- en dividendbeleid met het principe dat winst en dividend ten goede komen aan mobiliteit in de regio; Binnen de Vervoerregio worden bestuurlijke en ambtelijke verantwoordelijkheden met een heldere rolverdeling tussen eigenaarschap en opdrachtgeverschap vastgelegd. Deze rollen en bijbehorende bevoegdheden worden ondergebracht bij verschillende portefeuillehouders (bestuurlijk) en teams (ambtelijk).
De Vervoerregio is daarmee samen met de gemeente Amsterdam eigenaar van GVB Holding. Gemeente Amsterdam bezit de overige 20.000 aandelen in GVB Holding N.V. Wijze van belang: de Vervoerregio bezit een prioriteitsaandeel, hetgeen betekent dat bepaalde besluiten, overwegend betrekking hebbende op de dochters GVB Activa B.V. en GVB Exploitatie B.V., alleen in unanimiteit met de gemeente Amsterdam genomen kunnen worden. Openbaar belang: het prioriteitsaandeel verschaft de Vervoerregio de mogelijkheid tot het inbesteden van de concessie Amsterdam en tot het voeren van een betere Governance op aanschaf, beheer en onderhoud van strategische activa en railinfrastructuur. Grootte van het belang: -
per 31/12/2021: 1 aandeel ad nominaal € 1.000 (aanschafdatum 23 december 2021)
Tabel 18: Kerngegevens deelneming GVB Holding NV (bedragen in € 1.000) Deelneming
Vestigingsplaats
Aandeel
Subprogramma
Eigen vermogen 31/12/2020
Vreemd vermogen 31/12/2020
Netto winst 2020
GVB Holding NV
Amsterdam
0,005%
Concessies en BORI/MVP
94.128
413.155
-2.400
Bron: Jaarverslag GVB 2020
[Actualiseren na aandeelhoudersvergadering mei 2022 waarin cijfers GVB Holding over 2021 worden vastgesteld.] Het financieel risico voor de Vervoerregio met betrekking tot deze deelneming is beperkt tot de nominale waarde van het prioriteitsaandeel. De Vervoerregio heeft met het prioriteitsaandeel geen economisch belang in GVB Holding N.V. Overige samenwerkingsverbanden Naast de verbonden partij GVB Holding N.V. neemt de Vervoerregio deel aan diverse samenwerkingsverbanden op strategisch, tactisch en operationeel niveau. Zo participeert de Vervoerregio in het regionale samenwerkingsverband van de MRA. Voor een groter geografisch gebied dan de vervoerregio vindt daar afstemming plaats op het gebied van mobiliteit en de inbreng richting het Rijk via het Programma Samen Bouwen aan Bereikbarheid (Sbab) en het Bestuurlijk Overleg MIRT. Vanuit haar rol en verantwoording op het gebied van OV wordt regelmatig opgetrokken met andere decentrale OV autoriteiten in het Samenwerkingsverband Decentrale OVAutoriteiten (DOVA) en het Nationaal OV Beraad. Dat heeft onder meer geleid tot concrete afspraken over de wijze van invulling van de BVOV tot en met augustus 2022. Intensieve samenwerking is er met de Metropoolregio Rotterdam Den Haag (MRDH).
pagina 47 van 66
Samenwerking in MRA-verband Alle inspanningen vanuit de Investeringsagenda Mobiliteit van de Vervoerregio in bereikbaarheid en verkeersveiligheid op het grondgebied van haar gemeenten staan vanzelfsprekend ook ten dienste aan gebruikers van en naar andere gebieden in de MRA. Met specifieke onderzoeken naar bijvoorbeeld hoogwaardig openbaar vervoer tussen Haarlem en Schiphol/Amsterdam, verbeteringen in de corridor A7-A8 en meer P+R plekken dragen we samen met de partners in belangrijke mate bij aan de gezamenlijke ambities in de MRA. De MIRT-onderzoeken Zuidwest Amsterdam-SchipholHaarlemmermeer en Amsterdam Bay Area en investeringen in bijvoorbeeld de Zuidas, De Entree Amsterdam, Amsterdam Centraal en op Schiphol zijn zelfs mede van nationaal belang. In MRA-verband is de Vervoerregio penvoerder voor vier projecten, ieder met verschillende partners in de metropoolregio:
Regionaal Verkeersmodel VENOM Platform Smart Mobility Samen Bouwen aan Bereikbaarheid OV & Spoor coördinatie
Daarnaast vindt samenwerking in MRA-verband plaats op de volgende dossiers:
MRA elektrisch (verduurzaming personenvervoer) Regionale Samenwerking Verkeersmanagement
Voor een toelichting op deze zes dossiers verwijzen wij naar de toelichting op Onderzoek, studie en samenwerking (OSS) in paragraaf 2.1.7. Op personeelsgebied wordt geparticipeerd in de MRA trainee banenpool, waarmee jaarlijks twee trainees bij de Vervoerregio aan de slag kunnen gaan.
pagina 48 van 66
3 JAARREKENING 2021 In de jaarrekening zijn de financiële overzichten met toelichtingen opgenomen over de bestede en ontvangen middelen van en door de Vervoerregio Amsterdam.
3.1 OVERZICHT VAN BATEN EN LASTEN Tabel 17: Overzicht baten en lasten per (sub)programma (x € 1.000) (Sub)Programma
Jaarrekening
Jaarrekening
Jaarrekening Saldo
Primitieve begroting
Primitieve begroting
Primitieve begroting
Baten 2020
Lasten 2020
Saldo 2020
Baten 2021
Lasten 2021
Saldo 2021
Programma Verkeer en Vervoer Investeringsagenda Mobiliteit Amsteltram Concessies Beheer en Onderhoud Rail Activa GVB Onderzoek, Studie en Samenwerking (OSS) Apparaatskosten Verkeer & Vervoer
0 16.210 15.976 160.868 0 1.646 94
138.245 85.024 242.612 131.669 8.784 7.510 7.645
138.245 68.814 226.637 -29.199 8.784 5.863 7.550
0 0 5.127
Totaal Verkeer & Vervoer
194.794
621.490
343
9.320
Overhead Algemene dekkingsmiddelen Jaarbijdrage BDU Mutatie saldo BDU (dekking uit BDU voorgaande jaren) Overige algemene inkomsten
136.038 30.897 92.327 138.872 40.044 6.500 9.342
5.184 1.868 216.658
0 2.246 95
148.250 31.484 308.536 138.872 40.044 8.746 9.437
426.695
7.266
399.262
391.997
231.348
685.369
8.976
0
9.663
9.663
140
11.214
414.703 -12.983 -496
Totaal Algemene dekkingsmiddelen
434.692
-496
Totaal voor mutatie reserves
629.830
630.313
Saldo resultaat
126.943 26.486 93.694 116.955 12.106 7.400 8.414
12.212 587 216.209
0 1.998 140
126.943 26.486 98.821 116.955 12.106 9.398 8.554
413.452 19.268 1.972
Toevoeging aan reserves Onttrekking van reserves Saldo mutaties reserves
Gewijzigde Gewijzigde Gewijzigde Jaarrekening begroting begroting begroting (na 2e Bestuurs- (na 2e Bestuurs- (na 2e Bestuursrapportage) rapportage) rapportage) Baten Lasten Saldo Baten 2021 2021 2021 2021
691
-435.189
402.411
691
483
409.677
409.617
60
0
-401.720
463.935
0
-60
695.424
696.584
60
60
-483
0
60
60
630.373
630.373
0
409.677
409.677
0
696.584
Saldo 2021
-61 1.642 22
119.464 30.685 82.212 126.204 18.599 5.685 8.748
454.021
225.314
616.909
391.596
11.074
183
10.409
10.226
2.399
-49
-463.935
400.835
-49
-400.884
1.160
626.331
627.269
938
0
-1.160
938 938
0
-938
696.584
0
627.269
627.269
0
0 1.160 1.160
Lasten 2021
425.600 -27.164
2.111
543 543
Jaarrekening Saldo
124.648 32.553 298.870 126.204 18.537 7.327 8.770
425.600 36.224
691
Jaarrekening
0
Pagina 49 van 66
Waarderingsgrondslagen Activa A1 Vaste Activa
3.1 OVERZICHT VAN BATEN EN LASTEN (VERVOLG) Het jaarverslag (hoofdstuk 2) bevat per subprogramma een analyse van de afwijking en tussen begroting (na wijzigingen) en de realisatie over 2021.
De Vervoerregio Amsterdam bezit geen vaste activa als gebouwen, installaties of andere duurzame activa. Meubilair, computers, communicatieapparatuur en vergelijkbare kosten worden in het jaar van aanschaf ten laste van de exploitatie gebracht indien en voor zover de omvang beneden € 250.000 op jaarbasis blijft. Per ultimo 2021 is de Vervoerregio Amsterdam in het bezit van één prioriteitsaandeel in GVB Holding NV. A1331a Leningen aan openbare lichamen:
3.2 GRONDSLAGEN VOOR WAARDERINGEN RESULTAATBEPALING Algemeen De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV).
Grondslagen voor resultaatbepaling Voor de jaarrekening is het lasten-batenstelsel gebruikt. Dat betekent dat we lasten en baten hebben toegerekend aan het jaar waarin de diensten of goederen zijn geleverd. Winsten worden alleen in aanmerking genomen als ze gerealiseerd zijn. Verliezen en risico’s die hun oorsprong hebben in het boekjaar, worden opgenomen als zij bekend zijn geworden voor opstelling van de jaarcijfers.
Gebruik van schattingen Bij het opstellen van de jaarrekening kan het dagelijks bestuur schattingen en veronderstellingen doen die medebepalend zijn voor de opgenomen bedragen. Dit gebeurt in overeenstemming met algemeen geldende grondslagen. Wanneer bij posten significante schattingselementen in aanmerking zijn genomen, wordt dit nader toegelicht bij de betreffende post.
De door de Vervoerregio verstrekte leningen zijn gewaardeerd tegen 'verkrijgingsprijs', wat feitelijk gelijk is aan de nominale waarde. Eventuele voorzieningen wegens oninbaarheid worden in mindering gebracht op de boekwaarde van de leningen. A2 Vlottende Activa Alle vlottende activa (waaronder vorderingen, overlopende activa en liquide middelen) zijn gewaardeerd tegen 'verkrijgingsprijs', wat feitelijk gelijk is aan de nominale waarde. Eventuele voorzieningen wegens oninbaarheid worden in mindering gebracht op de boekwaarde.
Waarderingsgrondslagen Passiva P1 Vaste Passiva P112 Bestemmingsreserves: Door de regioraad vastgestelde reserves ter dekking van specifieke kosten worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Bestedingen voor het bestemde doel in het verslagjaar worden ten laste van de reserve gebracht. P2 Vlottende Passiva Alle vlottende passiva worden gewaardeerd tegen nominale waarde.
Pagina 50 van 66
3.3 BALANS
Tabel 18: Balans (x € 1.000) Activa A1 Vaste activa A1311 Financiële vaste activa: Kapitaalverstrekking aan deelnemingen A1331a Financiële vaste activa: Leningen aan openbare lichamen (art. 1a Wet Fido) A1331b Financiële vaste activa: Overige langlopende leningen Totaal Vaste activa A2 Vlottende activa A221 Uitzettingen: Vorderingen op openbare lichamen A223a Uitzettingen: Rekening courant verhouding met het Rijk A224 Uitzettingen: Overige vorderingen A225c Uitzettingen: Overige uitzettingen met een looptijd < 1 jaar A23 Liquide middelen (kas- en banksaldi) A29c Overlopende activa: Nog te ontvangen bijdragen van overige overheid A29d Overlopende activa: Overige overlopende activa Totaal Vlottende activa Totaal Activa
Eindsaldo 2020
Eindsaldo 2021
0 67.528.000 0 67.528.000
1.000 81.515.106 1.519 81.517.625
5.074.142 148.284.646 166.181 -0 3.743.477 202.000 31.660.470 189.130.916 256.658.916
10.313.629 160.847.404 0 0 399.652 504.087 79.770.471 251.835.242 333.352.867
Passiva P1 Vaste passiva P112 Eigen vermogen: Bestemmingsreserves Totaal Vaste passiva P2 Vlottende passiva P213 Vlottende schuld: Overige vlottende schulden P29b Overlopende passiva: Vooruit ontvangen bijdragen van het Rijk P29c Overlopende passiva: Vooruit ontvangen bijdragen van overige overheid P29d Overlopende passiva: Overige overlopende passiva Totaal Vlottende passiva Totaal Passiva
Eindsaldo 2020
Eindsaldo 2021
1.159.794 1.159.794
221.863 221.863
2.862.374 159.978.525 1.965.856 90.692.367 255.499.122 256.658.916
26.543.544 194.461.825 2.088.826 110.036.810 333.131.004 333.352.867
pagina 51 van 66
A1331b Financiële vaste activa: Overige langlopende leningen
A1 Vaste Activa:
Sinds 2021 geeft de Vervoerregio zijn medewerkers de mogelijkheid een renteloze lening (maximaal € 2.000) met een looptijd van 5 jaar af te sluiten voor de aankoop van een (elektrische) fiets.
A1311 Financiële vaste activa: Kapitaalverstrekking aan deelnemingen
A2 Vlottende Activa
Per 2021 is de Vervoerregio Amsterdam in het bezit van één prioriteitsaandeel in G.V.B. Holding b.v. met een nominale waarde van € 1.000.
A221 Vorderingen op openbare lichamen
3.4 TOELICHTING OP DE BALANS
(in euro's)
A1331a Leningen aan openbare lichamen (art. 1a Wet Fido) Omschrijving lening (in euro's) datum ingang
datum Eindsaldo 2021 Toevoegingen aflossing -langlopend 2021 deel
Aflossingen Eindsaldo 2021 2021
Lening u/g 4 jaar (EBS) Lening u/g 15 jaar (Connexxion) Lening u/g 4 jaar (EBS-ze) Totaal lening
15-05-21 04-11-32 10-12-23
5.235.630 5.575.888 470.027 11.281.544
27-04-15 18-12-17 31-08-18
5.235.630 56.851.648 5.440.723 67.528.000
0 25.268.650 0 25.268.650
76.544.410 4.970.696 81.515.106
Nb. In voormelde saldi is geen sprake van een voorziening wegens oninbaarheid.
De uitgaande lening aan Connexxion kent een looptijd van 2017 tot 2032 en daarbij staat de gehele looptijd het rentepercentage vast. De totale hoofdsom bedraagt € 100 mln. In 2021 heeft tweemaal een opname plaatsgevonden met een totale grootte van € 25,3 mln., waarmee in totaal € 94,7 mln. van de hoofdsom is opgenomen.
Eindsaldo 2021
678.810 1.069.291 3.326.042
252.079 6.224.656 3.836.893
3.326.042
3.836.893 10.313.629
5.074.142
Nb. In voormelde saldi is geen sprake van een voorziening wegens oninbaarheid. A223a Rekening courant verhouding met het Rijk (in euro's)
* Langlopende uitgaande leningen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer dienen te worden geclassificeerd onder de financiële vaste activa.
Eindsaldo 2020
Gemeenten Publiekrechtelijke Lichamen Rijk - waarvan Belastingdienst Totaal Activa
BNG Schatkistbankieren Totaal Vlottende activa Totaal Rekening courant Rijk
Eindsaldo 2020
Eindsaldo 2021
148.284.646 161.564.139 161.564.139
160.847.404 160.847.404 160.847.404
De rekening-courant betreft het totaal van de liquiditeiten die bij het Rijk zijn weggezet in het kader van het Schatkistbankieren.
De uitgaande leningen aan vervoerder EBS kennen een looptijd van 2015 respectievelijk 2018 en (voor de ZE bussen) tot 2021. Daarbij wordt één keer per jaar het rentepercentage herzien. Beide leningen zijn daarmee langlopend van aard volgens het verslaggevingsstelsel van de commissie BBV. Lening u/g 4 jaar (EBS) is in 2021 volledig afgelost. De looptijd van de andere EBS-lening (EBS-ZE) is verlengd met 2 jaar en loopt daarmee gelijk aan de looptijd van de noodconcessie in Zaanstreek en Waterland.
pagina 52 van 66
Wet Fido: drempelbedrag schatkistbankieren en realisatie per kwartaal
A224 Overige vorderingen
In het kader van de Wet Fido is onderstaande aanvullende informatie opgenomen:
A224 Overige vorderingen (in euro's)
Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000)
Openbaarvervoer Publiekrechtelijke lichamen Overig
Verslagjaar
(1)
Drempelbedrag
3.072 Kwartaal 1
(3a) = (1) > (2)
Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Ruimte onder het drempelbedrag
(3b) = (2) > (1)
Overschrijding van het drempelbedrag
(2)
8.192 Kwartaal 2
Kwartaal 3
Kwartaal 4
1.510
225
-
1.639
1.562
7.967
8.192
-
-
-
-
(4b) (4c) zie toelichting
409.617
409.617
409.617
409.617
(5b) (2) - (5a) / (5b)
Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
166.181
0
166.181
0
Totaal Overige voorderingen
(in euro's)
Eindsaldo 2020
BNG NL46 BNGH 0285 1682 74 HFD Totaal Liquide middelen
3.072 Kwartaal 1
Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil) Dagen in het kwartaal
0 0 0
A23 Liquide middelen (kas- en banksaldi) Eindsaldo 2021
3.743.477
399.652
3.142.012
399.652
8.192
(2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
(5a)
0 0 166.181
Nb. In voormelde saldi is geen sprake van een voorziening wegens oninbaarheid.
Verslagjaar
Begrotingstotaal verslagjaar Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat Drempelbedrag *
Eindsaldo 2021
Debiteuren privaatrechtelijke partijen
1.433
(1) Berekening drempelbedrag
(4a)
Eindsaldo 2020
Kwartaal 2
Kwartaal 3
128.953
137.425
20.733
90
91
92
1.433
1.510
225
Vanaf 1 juli 2021 is het drempelbedrag schatkistbankieren aangepast.
Deze post betreft de direct opeisbare tegoeden bij de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG).
Kwartaal 4
-
A29c Nog te ontvangen bijdragen van overige overheid 92
-
(in euro's)
Eindsaldo 2020
Bosgelden
202.000
3en ABA Totaal nog te ontvangen
toevoeging 2021 ontvangsten 2021 0
0
Eindsaldo 2021 202.000
0
302.087
0
302.087
202.000
302.087
0
504.087
Dit betreft nog te ontvangen ‘BOS-gelden’ m.b.t. gemeente Zaanstad. Nb. In voormelde saldi is geen sprake van een voorziening wegens oninbaarheid.
pagina 53 van 66
A29d Overige overlopende activa (in euro's)
Eindsaldo 2020
Eindsaldo 2021
Nog te ontvangen bedragen (rechten) 31.642.036
79.694.441
Verkeer en Vervoer Openbaar vervoer Overhead Algemene Dekkingsmiddelen
83.317 31.519.635 39.084 -
26.968 79.286.636 25.237 355.600
Vooruitbetaalde bedragen
18.433
76.030
Openbaar vervoer Overhead
18.433
55.000 21.030
31.660.469
79.770.471
Eindtotaal
Nb. In voormelde saldi is geen sprake van een voorziening wegens oninbaarheid. Van het totale saldo van de overlopende activa zijn het restant nog te ontvangen Beschikbaarheidsvergoeding (BVOV) 2021 met € 42,0 mln. en de afrekening van BORIi/MVP 2018-2020 met 30,0 mln.de grootste posten. .
pagina 54 van 66
P1 Vaste Passiva
P2 Vlottende Passiva
P112 Bestemmingsreserves
P213 Overige vlottende schulden (in euro's)
(in euro's)
Eindsaldo 2021 Bij: toevoegingen 2021
Bestemmingsreserve vervanging ICT Bestemmingsreserve boetegelden Totaal Passiva
32.573 1.127.221 1.159.794
0 0 0
Af: onttrekking 2021
Eindsaldo 2021
32.573 905.358 937.931
0 221.863 221.863
Dit betreft door de regioraad vastgestelde reserves ter dekking van specifieke kosten. Bestedingen in het verslagjaar voor het bestemde doel zijn ten laste van deze reserves gebracht. Conform hetgeen is besloten in BURAP I 2021 is het saldo van de Bestemmingsreserve vervanging ICT vrijgevallen en is de bestemmingsreserve opgeheven per 2021. De bestemmingsreserve boetegelden is in 2018 gevormd door geïncasseerde Malusbedragen vanuit de concessies. Besloten is destijds om deze gelden niet terug te laten vloeien in het (generieke) saldo BDU, maar vanaf 2019 in te zetten voor: 1. 2.
project OV-coach (€ 1 mln) en compensatie voor opbrengstenderving van lijn 55 (ad € 0,4 mln).
Ad 1) In 2021 valt van dit onderdeel, die bij de lasten van het programma Verkeer & Vervoer zijn verantwoord, een bedrag vrij uit de bestemmingsreserve Boetegelden van € 675.170. Het restant van € 221.863 wordt in 2022 benut. Ad 2) Aan het deel van de bestemmingsreserve Boetegelden ter compensatie van de opbrengstenderving lijn 55 (€ 400.000) is in 2021 voor € 170.523 onttrokken. Het restant € 59.665 kan vrijvallen, omdat hiervoor in 2022 e.v. geen kosten meer worden verwacht. Dit conform de verwachting in Burap I.
Gemeenten Gemeente Amsterdam Verkeer en Openbare Ruimte schulden < 1mln. Publiekrechtelijke Lichamen
Eindsaldo 2020
Eindsaldo 2021
1.995.559 0 1.995.559 138.985
3.143.063 1.258.384 1.884.679 16.628.901 16.408.571 220.330 6.771.580 1.568.509 2.162.510 1.057.859 1.996.857 26.543.544
Provincie Noord-Holland
0
schulden < 1mln. schulden derden
138.985 727.830 0 0 0 727.830 2.862.374
GVB Activa B.V. GVB Infra B.V. Veiligverkeer Nederland
schulden < 1mln. Eindtotaal
De overige vlottende schulden zijn opgenomen voor de nominale waarde, de looptijd van deze posten is minder dan een jaar. De Vervoerregio hanteert een standaard betaaltermijn van twee weken. P29b Overlopende passiva -Vooruitontvangen bijdragen van het Rijk: Dit betreft de post Vooruitontvangen BDU, waarin de niet bestede uitkeringen uit voorgaande jaren worden opgenomen. In paragraaf 3.5 is het verloop van deze post opgenomen. (in euro's)
BDU Verkeer en Vervoer SPUK stimulering verkeersveiligheidsmaatregelen 2020–2021 Totaal
Eindsaldo 2020
159.978.525 0 159.978.525
Bij: ontvangen 2021 Af: vrijgevallen / Eindsaldo terugbetalingen 2021 2021 429.577.989 402.414.231 187.142.283 8.133.219 813.678 7.319.541 437.711.208 403.227.909 194.461.825
pagina 55 van 66
P29c Overlopende passiva - Vooruit ontvangen bijdragen van overige overheid (in euro's) Vooruitontv. bijdragen 3en Mobiliteit - VENOM Vooruitontv. bijdragen Spoordossier tbv MRA Vooruitontv.bijdragen 3en MRA Smart Mobility Vooruitontv.bijdragen 3en Samen bouwen aan bereikbaarheid (Sbab) Vooruitontv.bijdragen 3en ZWASH Vooruitontv.bijdragen 3en ABA Totaal Vooruitontvangen bijdragen
3.5 VERREKENING VOORUITONTVANGEN BDU
Eindsaldo 2020
Eindsaldo 2021
527.736 8.417 568.115
308.209 24.607 486.980
276.274 503.453 81.860
528.714 540.316 -
1.965.856
1.888.826
Deze post bestaat volledig uit in rekening gebrachte en ontvangen bijdragen van derden in meerjarige samenwerkingsprojecten, waarbij het niet uitgegeven deel van de bijdragen als vooruit ontvangen bijdragen zijn opgenomen en daarmee beschikbaar zijn voor toekomstige jaren. Voor de projecten waarbij de Vervoerregio ook een afgesproken jaarlijkse bijdrage levert, is deze bijdrage verrekend door deze als last onder het betreffende subprogramma (doorgaans OSS) op te nemen.
Overige overlopende passiva 01 Verkeer en Vervoer 02 Openbaar vervoer Overhead Overig (incl. loonheffingen, pensioenpremies) Totaal overlopende passiva
Ontwikkeling saldo nog te besteden BDU Beginstand 1-1-2021 Beschikte jaarbijdrage BDU 2021 (niet projectgerelateerd deel) Totaal Beschikbare BDU Inzet BDU saldo oude jaren voor projecten Investeringsagenda Mobiliteit in 2021 Inzet BDU 2021 (niet projectgerelateerd deel) Eindstand saldo 'Vooruitontvangen BDU'
Eindsaldo 2020
Eindsaldo 2021
13.108.321 76.169.794 548.392 865.859
15.124.897 93.074.229 735.612 1.102.072
90.692.367
110.036.810
179.246
75.841
Gewijzigde begroting 2021 159.979
415.059
414.203
425.600
425.600
0
594.305
490.043
585.578
585.578
0
Jaarrekening 2020
Primitieve begroting 2021
Jaarrekening 2021
Verschil
159.979
0
-1.564
0
0
0
0
-432.763 159.979
-401.720 88.323
-461.824 123.754
-398.436 187.143
63.388 63.388
Het overzicht van vooruitontvangen BDU (rijksmiddelen) geeft het verloop van het BDU saldo in 2021 weer. De regel beschikte jaarbijdrage BDU geeft de in 2021 ontvangen BDU van het ministerie van IenW weer. De regels Inzet BDU geven weer welke uitgaven in 2021 ten laste van de BDU zijn gebracht. Dit totaal correspondeert met de volgende twee regels uit (tabel 17) ‘Overzicht Baten en lasten’ onder Algemene dekkingsmiddelen: -
P29d Overige overlopende passiva (in euro's)
Tabel 20: Ontwikkeling saldo Vooruitontvangen Brede Doeluitkering Verkeer & Vervoer (x € 1.000)
Jaarbijdrage BDU Mutatie saldo BDU (dekking uit BDU voorgaande jaren) Totale inzet BDU in 2021
€ 425,6 mln € -27,1 mln € 398.4 mln
De post 01 Verkeer en Vervoer bestaat voor € 11,1 mln. uit overlopende posten van het subprogramma Amstelveentram. In de overlopende post 02 Openbaar Vervoer is voor € 42,0 mln. aan nog te betalen Beschikbaarheidsvergoedingen (BVOV) 2021 (20 %) aan de concessiehouders opgenomen. En een post van € 27,3 mln. voor her project Renovatie Oostlijn.
pagina 56 van 66
*) Onder ‘beloningen betaalbaar op termijn’ wordt het afgedragen werkgeversdeel van de pensioenpremie verstaan.
3.6 WET NORMERING TOPINKOMENS (WNT) De Vervoerregio Amsterdam voldoet aan de vastgestelde normering van de bezoldiging van topfunctionarissen en publicatie daarvan in de jaarrekening, conform de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector die per 2013 van kracht werd . Uit het overzicht (tabel 21) blijkt dat de secretaris-directeur in 2021 onder de maximale bezoldigingsnorm van € 209.000 is gebleven. Tabel 21: Overzicht leidinggevende topfunctionarissen 2021
Leidinggevende topfunctionarissen 2020 en 2021 Vries, T. de
Vries, T. de
2020
2021
Secretaris-directeur
Secretaris-directeur
Duur dienstverband
01-04 / 31-12
01-01 / 31-12
Duur functievervulling
01-04 / 31-12
01-01 / 31-12
Functie(s)
Omvang dienstverband (in fte) Dienstbetrekking
1
1
Tijdelijke arbeidsovereenkomst
Vaste arbeidsovereenkomst
Bezoldiging (in €) Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
96.500
134.125
Beloningen betaalbaar op termijn
15.593
22.093
Totaal bezoldiging
112.093
156.218
Individueel toepasselijk bezoldigingsmaximum
151.025
209.000
nvt
nvt
Motivering indien overschrijding
3.7 STRUCTURELE EN INCIDENTELE BATEN EN LASTEN Huidige gedragslijn structureel versus incidenteel: Op basis van de BBV-nota incidentele baten en lasten, zijn de BDU-ontvangsten als structureel van aard aangemerkt. De aard van de werkzaamheden van de Vervoerregio zijn structureel, ergo de lastenbudgetten zijn structureel. Dus tellen de projectbudgetten van de Investeringsagenda Mobiliteit en OSS ook mee als structureel, ook al zijn de onderliggende projecten veelal incidenteel van aard. Alleen wanneer een bepaald project additionele bijdragen (van derden of specifieke/absolute bijdragen vanuit de BDU) ontvangt, dan worden zowel deze bijdragen als de ermee gefinancierde kosten als incidenteel beschouwd. Met deze uitgangspunten worden op dit moment alleen enkele losse projecten uit de Investeringsagenda Mobiliteit en daarnaast alle eigen projecten onder het subprogramma Amsteltram als incidenteel aangemerkt. Deze projecten kennen namelijk voormelde ‘additionele bijdragen’ en daarnaast eindigen deze na enkele jaren, waarmee ook nog geen invulling aan eventueel daarbij vrijvallend budget is gegeven. Begroting versus realisatie incidenteel in 2021 Het overzicht incidentele baten en lasten laat zien wat het effect is van de niet-structurele begrotingsposten op het resultaat 2021.
Naast de hierboven aangegeven onderdelen Amsteltram en projecten gefinancierd met absolute BDU is in 2020 een andere component als incidenteel aan te merken: de door het Rijk uitgekeerde beschikbaarheidsvergoeding voor het OV. Deze is budgetneutraal, want wordt doorgesluisd naar de vervoerders. Nieuw in 2021 is de specifieke uitkering verkeersveiligheidsmaatregelen 2020–2021. Dit is een rijksbijdrage voor verkeers-veiligheidsmaatregelen, zoals de aanleg en het verbreden van fietspaden, veilige voetgangers-oversteekplaatsen, het inrichten van schoolzones, het afwaarderen van 50 km/u wegen en de aanleg van kruispuntplateaus en rotondes. De aanvraag voor de deelnemende gemeente loopt via de Vervoerregio. De realisatie vindt over meerdere jaren plaats. Pagina 57 van 66
De afwijkingen tussen begroting en realisatie 2021 alsmede tussen realisatie 2020 en realisatie 2021 worden veroorzaakt door schommelingen in de inkomsten en uitgaven bij de Amsteltram en wijzigingen in de samenstelling van de absolute BDU. De
Het structureel begrotingssaldo laat zien wat het effect is van de incidentele uitgaven op het structureel saldo.
Tabel 22: Overzicht incidentele baten en lasten 2020 en 2021 Incidentele baten en lasten
Jaarrekening 2020
Primitieve begroting 2021
Begroting 2021
Jaarrekening 2021
Amsteltram
15.976
0
587
1.868
Concessies - BVOV
154.833
0
209.662
209.662
Absolute BDU
16.105
0
3.978
3.978
0
0
8.133
814
186.914
0
222.361
216.322
Amsteltram
85.024
26.486
31.484
32.553
SPUK BVOV
154.833
210.109
209.662
Investeringsagenda mobiliteit (voor zover uit absolute BDU gefinancierd) SPUK verkeersveiligheidsmaatregelen 2020–2021
16.105
0 0
3.978
1.182
Daar waar in 2021 een saldo structureel tekort van € 4,8 mln werd begroot (dat overigens in latere begrotingsjaren omslaat naar een positief structureel saldo zie de Begroting 2022) is de realisatie van het structureel saldo evenals in 2021 positief. Dat wordt veroorzaakt door een onderbesteding in 2021 op de structurele begrotingsposten.
BATEN
SPUK verkeersveiligheidsmaatregelen 2020–2021
Totaal incidentele baten LASTEN
0
0
8.133
814
Totaal incidentele lasten
255.962
26.486
253.705
244.211
SALDO INCIDENTEEL
69.049
26.486
31.344
27.889
Jaarrekening 2020
Primitieve begroting 2021
Begroting Jaarrekening 2021 2021
-19.751
13.043
Tabel 23: Structureel begrotingssaldo 2021
Saldo baten en lasten voor verrekening met BDU-saldo Toevoegingen en ontrrekkingen aan reserves Saldo na bestemming Waarvan incidentele baten en lasten (saldo)
Structureel saldo
-37.384
26.226
483
-60
1.160
938
-19.268
12.983
-36.224
27.164
69.049
26.486
31.344
27.889
49.781
39.468
-4.880
55.052
pagina 58 van 66
3.8 NIET UIT DE BALANS BLIJKENDE VERPLICHTINGEN Volgens het BBV wordt in de toelichting op de balans een item opgenomen over belangrijke financiële verplichtingen voor toekomstige jaren van de vervoerregio Amsterdam die niet uit de balans blijken. Uit de balans blijken slechts de verplichtingen die in het boekjaar 2021 zijn aangegaan, waar het werk voor gedaan is maar waarvoor nog geen factuur is ontvangen. Het kan zijn dat er verplichtingen zijn aangegaan maar waar het werk nog niet voor gedaan is, bijvoorbeeld omdat het langlopende contracten zijn. Daarbij kan worden gedacht aan langlopende huurverplichtingen, onderhoudsverplichtingen en subsidieverplichtingen. Uitgangspunt van dergelijke middelen is: geen inzet voor het project? Dan terugbetalen. Aan dergelijke verplichtingen wordt aandacht besteed bij de begrotingsbehandeling. Praktische voorbeelden hiervan zijn de verplichtingen aan de vervoerbedrijven voor afgesloten concessieovereenkomsten voor de concessies Amsterdam, AmstellandMeerlanden, Waterland en Zaanstreek. In het programmaverslag, onderdeel concessies, is het totaal van de jaarlijkse uitgaven per concessie opgenomen. Andere langlopende verplichtingen betreffen de convenanten voor AMRI (voorheen BORI en MVP) en de garantstellingen voor de leningen van GVB Activa BV.
Ook zijn subsidiebeschikkingen vanuit de Investeringsagenda Mobiliteit afgegeven voor projecten die in de jaren 2022 tot en met 2031 tot (deel-)uitvoering komen. De beschikkingen worden betaalbaar gesteld bij realisatie in het desbetreffende jaar en komen in dat jaar ten laste van de begroting IA Mobiliteit. Op deze wijze zijn de middelen IA Mobiliteit in de toekomst voor circa € 631 mln vastgelegd. Dit is gespreid over de jaren, in 2022 voor circa € 155 mln, in 2023 voor circa € 106 mln, daarna jaarlijks aflopend.
De Vervoerregio kent o.a. de volgende Niet uit de balans blijkende verplichtingen: Niet uit de balans blijkende verplichtingen: (1) Garantstelling t.b.v. termijnbetalingen op leningen GVB Activa BV (totaal leningen max. € 725 mln zijnde max. € 150 mln langlopende vastrentende lening, € 400 mln rekening-courant faciliteit (RCF) en € 175 mln in optie (‘accordion’); waarvan per balansdatum door GVB Activa BV is opgenomen): (2) Nog niet opgenomen trekkingsrechten door Connexxion ad € 30,5 mln per 31-12-2020 voor busleningen (nb. Connexxion kan bovenop de huidige busleningen nog € 30,5 mln lenen van de Vervoerregio voor de aanschaf van nieuw busmaterieel) (3) Huurovereenkomst kantoorpand van Gemeente Amsterdam van 01-072014 tot 01-12-2022, met (aanvang) huursom ad € 615.900 op jaarbasis:
per 31-12-2020
per 31-12-2021
190.000.000
223.000.000
30.527.405
5.258.724
697.097
704.830
Ad (2) Connexxion heeft per 31 december 2021 nog niet opgenomen trekkingsrechten ad € 5,2 mln voor busleningen, dat wil zeggen dat Connexxion van de Vervoerregio bovenop de huidige busleningen nog € 5,2 mln kan lenen voor de aanschaf van nieuw busmaterieel.
Ook zijn in bestuurs- en samenwerkingsovereenkomsten afspraken gemaakt voor projecten die zich nog niet in de realisatiefase bevinden en die beslag kunnen leggen op het toekomstig budget van de IA Mobiliteit voor circa € 141 mln over de jaren 2022 tot en met 2030.
pagina 59 van 66
3.9 SISA VERANTWOORDING
IenW
E1
Regeling specifieke uitkering beschikbaarheidsvergoeding regionale OV-bedrijven 2020
Naam per concessie zoals gedefinieerd in artikel 1 en benoemd in bijlage 1 van de regeling
Naam concessiehouder zoals gedefinieerd in artikel 1 en benoemd in bijlage 1 van de regeling
Besteding (jaar 2020) ivm “Kosten van de concessiehouder in verband met de uitvoering van het openbaar vervoer in de periode van 15 maart 2020 tot en met 31 december 2020” zoals in bijlage 2 vd regeling is opgenomen
Besteding (jaar 2020) ivm “Tussen concessieverlener en concessiehouder overeengekomen maatregelen in de periode van 15 maart 2020 tot en met 31 december 2020 ter voorkoming van verdere verspreiding van het virus dat COVID-19 veroorzaakt” zoals in bijlage 2 van de regeling is opgenomen.
"Subsidies concessieverlener conform concessie” zoals in bijlage 3 van de regeling is opgenomen.
Totale opbrengsten conform bijlage 3 (5A OCW-contract studentenkaart) van de regeling
Concessieverleners Aard controle n.v.t Aard controle n.v.t Aard controle R Aard controle R Aard controle R Indicator: E1/01 Indicator: E1/02 Indicator: E1/03 Indicator: E1/04 Indicator: E1/05 1 Stadsvervoer Amsterdam GVB € 249.845 € 1.500 Ja 2 Waterland EBS € 32.322 € 260 Ja 3 Amstelland-Meerlanden Connexxion € 75.607 € 538 Ja 4 Kopie naam concessiehouder Totale opbrengsten conform Totale opbrengsten conform Komt de concessiehouder voor Het totaal bedrag in (jaar T) aan bijlage 3 (5B Directe bijlage 3 (5C Andere deze concessie in aanmerking teruggevorderd voordeel opbrengsten van reizigers) van opbrengsten) van de regeling voor de 2% extra vergoeding? de regeling (Ja/Nee) Aard controle n.v.t Aard controle R Aard controle R Aard controle R Aard controle R Indicator: E1/07 Indicator: E1/08 Indicator: E1/09 Indicator: E1/10 Indicator: E1/11 1 GVB € 87.451 € 4.809 €0 Ja 2 EBS € 7.798 € 324 €0 Ja 3 Connexxion € 15.888 € 377 €0 Ja 4 Kopie naam concessiehouder Het bedrag benoemd in de Het bedrag dat zal worden subsidieverleningsbeschikking benoemd in de van de ontvanger van de subsidievaststellingsbeschikking specifieke uitkering aan de van de ontvanger van de concessiehouder voor de specifieke uitkering aan de periode 15 mrt t/m aug 2020 concessiehouder voor de (artikel 10 lid 1 sub a van de periode 15 mrt t/m aug 2020 regeling spuk)
Aard controle n.v.t Indicator: E1/12 1 GVB € 120.964 2 EBS € 9.990 3 Connexxion € 23.652 4 Eindverantwoording (Ja/Nee) Ja uiterlijk in SiSa 2021 Aard controle n.v.t. Indicator: E1/15 Ja
Aard controle R Indicator: E1/13
Aard controle R Indicator: E1/06 € 25.620 € 3.704 € 5.157
Aard controle R Indicator: E1/14 € 127.010 € 7.548 € 19.588
pagina 60 van 66
IenW
E27A
Eindsaldo/-reservering (jaar T-1)
Brede doeluitkering verkeer en vervoer (SiSa vervoerregio's) Wet BDU Verkeer en Vervoer (art. 10) Vervoerregio's
Ontvangen BDU-bijdrage IenW (jaar T)
Terugbetaling door derden vanuit Besteding (jaar T) BDU-bijdrage verstrekte middelen in (jaar T)
Correctie over besteding (T-1)
Aard controle R Aard controle R Aard controle R Aard controle R Indicator: E27A/01 Indicator: E27A/02 Indicator: E27A/03 Indicator: E27A/04 € 159.978.525 € 429.577.989 € 30.698.921 € 433.113.152 €0 Individuele bestedingen (jaar T) die meer dan 20% van de totaal Individuele bestedingen (jaar T) ontvangen BDU bedragen die meer dan 20% van de totaal ontvangen BDU bedragen Omschrijving Bedrag
Eindsaldo/-reservering (jaar T)
Aard controle R Indicator: E27A/05
Aard controle R Indicator: E27A/06 € 187.142.283
Aard controle n.v.t. Aard controle R Indicator: E27A/07 Indicator: E27A/08 1 Concessie OV Amsterdam infra BORI/MVP 2021 (beheer en € 125.231.355 onderhoud railinfrastructuur en materieel)
2
IenW
E52
Beschikbaarheidsvergoeding 2 Naam per concessie zoals gedefinieerd in artikel 1 en benoemd in bijlage 1 van de regeling
Naam concessiehouder zoals gedefinieerd in artikel 1 en benoemd in bijlage 1 van de regeling
Aard controle n.v.t. Indicator: E52/01 1 Stadsvervoer Amsterdam 2 Waterland 3 Amstelland-Meerlanden 4 Zaanstreek 5 Kopie naam concessie
Aard controle n.v.t. Indicator: E52/02
Besteding (jaar T)
Aard controle R Indicator: E52/03
Specifieke kosten van de concessiehouder in de periode van 1 januari 2021 tot en met 31 december 2021 ter voorkoming van verdere verspreiding van het virus dat COVID-19 veroorzaakt
Aard controle R Indicator: E52/04
€ 357.338 € 50.467 € 107.267 € 20.505
€0 €0 €0 €0
€0 €0 €0 €0
Totale opbrengstenconform bijlage 3 (5A OCW-contract studentenkaart) van de regeling
Totale opbrengstenconform bijlage 3 (5B opbrengsten van reizigers) van de regeling
Totale Opbrengsten conform bijlage 3 (5C Andere opbrengsten) van de regeling
Komt de concessiehouder voor deze concessie in aanmerking voor de 2% extra vergoeding (Ja/Nee)
Aard controle R Indicator: E52/08 €0 €0 €0 €0
Aard controle R Indicator: E52/09 €0 €0 €0 €0
Aard controle R Indicator: E52/10 €0 €0 €0 €0
Subsidies concessieverlener conform concessie (Ja/nee) zoals in de bijlage 3 van de regeling is opgenomen verleend
Aard controle R Indicator: E52/05
GVB EBS Connexxion Connexxion
Aard controle n.v.t. Indicator: E52/07 1 Stadsvervoer Amsterdam 2 Waterland 3 Amstelland-Meerlanden 4 Zaanstreek Eindverantwoording (Ja/Nee)
Besteding (jaar T-2 (2019))
Aard controle R Indicator: E52/06 Ja Ja Ja Ja
Aard controle n.v.t. Indicator: E52/11 Ja Ja Ja Nee
Aard controle n.v.t. Indicator: E52/12
pagina 61 van 66
IenW
E20
Regeling stimulering verkeersmaatregelen 20202021
Besteding (jaar T)
Cumulatieve besteding (t/m jaar T)
Cumulatieve cofinanciering (t/m jaar T)
Project afgerond (alle maatregelen) in (jaar T) (Ja/Nee)
Provincies en Gemeenten Aard controle R Indicator: E20/01 € 813.678 Naam/nummer per maatregel
Aard controle n.v.t. Indicator: E20/02 € 813.678 Per maatregel, maatregel afgerond in (jaar T)? (Ja/Nee)
Aard controle n.v.t. Indicator: E20/05 1 102 - Verwijderen fietspaaltje 2 107 - Vrijliggend fiets-/bromfietspad 2,5 meter 3 101 - meters kant- en asmarkering 4 102 - Verplaatsen lichtmast 5 105 - Verbreding fietspad 6 106 - drempel fietskruispunt solitair fietspad 7 107 - Vrijliggend fiets-/bromfietspad 3,5 meter 8 107 - Vrijliggend fiets-/bromfietspad 4 meter 9 107 - Vrijliggend fiets-/bromfietspad 4,5 meter 10 109 - korte rechtstanden - drempel 30 11 109 - Korte rechtstanden - wegversmalling 30 12 111 - Voetgangersoversteekplaats 30 13 112 - schoolzone 30 14 113 - Saneren langsparkeren 15 115 - rotonde 50 16 117 - afwaarderen 50 30 17 118 - Zebrapad 18 119 - Fietsoversteek middeneiland 50 19 110 - uitritconstructie 30 20 114 - Links afslaan verbieden met middengeleider 21 207 - Vrijliggend fiets-/bromfietspad 4,5 meter 22 107 - Vrijliggend fiets-/bromfietspad 2 meter 23 118 - Voetgangers - Voetgangersoversteekplaats GOW 50 24 132 - Rotonde buiten bebouwde kom 80 25 112 - schoolzone 30 26 108 - kruispuntplateau 30 27 105 - Verbreding fietspad 28 107 - Vrijliggend fiets-/bromfietspad 2,5 meter 29 109 - korte rechtstanden - drempel 30 30 113 - Saneren langsparkeren 31 115 - rotonde 50 32 117 - afwaarderen 50 30 33 111 - Voetgangersoversteekplaats 30 34 108 - kruispuntplateau 30 35 110 - uitritconstructie 30 36 117 - afwaarderen 50 30 37 208 - kruispuntplateau 30 38 211 -
Voetgangersoversteekplaats 30 39 215 - rotonde 50 40 105 - Verbreding fietspad 41 108 - kruispuntplateau 30 42 109 - korte rechtstanden - drempel 30 43 117 - afwaarderen 50 30 44 108 - kruispuntplateau 30 45 109 - korte rechtstanden - drempel 30 46 118 - Voetgangers - Voetgangersoversteekplaats GOW 50 47 117 - afwaarderen 50 30 48 108 - kruispuntplateau 30 49 109 - korte rechtstanden - drempel 30 50 105 - Verbreding fietspad 51 110 - uitritconstructie 30 52 205 - Verbreding fietspad 53 206 - drempel fietskruispunt solitair fietspad 54 207 - Vrijliggend fiets-/bromfietspad 3 meter 55 221 - uitritconstructie 30 56 215 - rotonde 50 57 217 - afwaarderen 50 30 58 201 - meters kant- en asmarkering 59 117 - afwaarderen 50 30 60 219 - Fietsoversteek middeneiland 50 61 105 - Verbreding fietspad 62 115 - rotonde 50 63 118 - Voetgangers - Voetgangersoversteekplaats GOW 50 64 205 - Verbreding fietspad 65 206 - Drempel fietskruispunt fietsoversteek twee richtingen 66 215 - rotonde 50 67 224 - Eén rijloper met fiets(suggesties)stroken en bermen 68 108 - kruispuntplateau 30 69 103 - Saneren verticale stoepranden en hoogteverschillen 70 1107 - Vrijliggend fiets-/bromfietspad 1,5 meter 71 109 - korte rechtstanden - drempel 30 72 117 - afwaarderen 50 30 73 118 - Voetgangers - Geregelde oversteekplaats GOW 50 74 118 - Voetgangers - Voetgangersoversteekplaats GOW 50 75 119 - Fietsoversteek
middeneiland 50 76
Aard controle R Indicator: E20/03
€ 813.678 Nee De hoeveelheid opgeleverde Eventuele toelichting, mits verkeersveiligheids-maatregelen noodzakelijk per type maatregel (stuks, meters)
Aard controle n.v.t. Indicator: E20/06 Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee
Aard controle n.v.t. Indicator: E20/04
Aard controle n.v.t. Indicator: E20/07
1.975
20 3 2 2
1 7 2
300 1
1 1
15 5 460 5
280
400
485 740
4.000 1
Aard controle n.v.t. Indicator: E20/08 Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam Amsterdam --> t/m 2025 Zaanstad Zaanstad Zaanstad Zaanstad Zaanstad Uithoorn Uithoorn Uithoorn Uithoorn Uithoorn Uithoorn Uithoorn Purmerend Purmerend Purmerend Diemen --> t/m 2025 Diemen --> t/m 2025 Diemen --> t/m 2025 Ouder-Amstel Ouder-Amstel Ouder-Amstel Ouder-Amstel Edam-Volendam Edam-Volendam Edam-Volendam Edam-Volendam Aalsmeer Aalsmeer Aalsmeer Aalsmeer Aalsmeer --> t/m 2025 Aalsmeer --> t/m 2025 Aalsmeer --> t/m 2025 Aalsmeer --> t/m 2025 Aalsmeer --> t/m 2025 Aalsmeer --> t/m 2025 Aalsmeer --> t/m 2025 Amstelveen Amstelveen Amstelveen Amstelveen Amstelveen Amstelveen --> t/m 2025 Amstelveen --> t/m 2025 Amstelveen --> t/m 2025 Haarlemmermeer Wormerland Oostzaan Oostzaan Oostzaan Oostzaan Oostzaan Oostzaan Oostzaan
Pagina 62 van 66
3.10 BATEN EN LASTEN PER TAAKVELD Tabel 24: Overzicht baten en lasten per taakveld (x € 1.000)
Taakveld
Jaarrekenin Primitieve Gewijzigde Jaarrekenin Verschil 2020 2021 2021 2021 2021 0.1 Bestuur 143 167 182 120 62 0.4 Overhead 8.620 9.446 10.982 10.212 771 0.5 Treasury 3 691 0 -0 0.7 Algemene uitkering en overige uitkeringen gemeentefonds 2.1 Verkeer en vervoer 232.691 165.306 194.767 169.624 25.143 2.5 Openbaar vervoer 388.856 234.006 490.652 447.314 43.339 Totaal lasten 630.313 409.617 696.584 627.269 69.315 0.1 Bestuur 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.7 Algemene uitkering en overige uitkeringen gemeentefonds 2.1 Verkeer en vervoer 2.5 Openbaar vervoer Totaal Baten Saldo voor mutatie reserves 0.10 Mutaties reserves Resultaat na bestemming
-6.392 -1.840 -235.299 -386.298 -629.830
-691 -401.720 -2.138 -5.127 -409.677
-140 -2.111 -461.824 -15.076 -216.273 -695.424
483 -483 -0
-60 60 -0
1.160 -1.160 -0
-184 44 -2.397 286 -398.436 -63.388 -8.695 -6.381 -216.619 346 -626.331 -69.093 938 -938 0
222 -222 0
De toename ad € 256,6 mln. van de gewijzigde begroting 2021 op het taakveld 2.5 Openbaar vervoer betreft voor € 210 mln de toegekende beschikbaarheidsvergoeding OV.
Pagina 63 van 66
3.11 OVERIGE GEGEVENS: ACCOUNTANTSVERKLARING 2021
pagina 64 van 66
BIJLAGE: AFKORTINGENLIJST
AROV
Actieprogramma Regionaal Openbaar Vervoer
BBV
Besluit Begroting en Verantwoording (provincies en gemeenten)
BDU V&V
Brede Doeluitkering Verkeer & Vervoer
BO MIRT
Bestuurlijk Overleg Meerjarenprogramma Infrastructuur, Ruimte en Transport
BORI
Beheer en Onderhoud Railinfrastructuur
BVOV
Beschikbaarheidsvergoeding Openbaar Vervoer
DOVA
Decentrale OV autoriteiten (samenwerkingsverband)
E&B
Gemeente Amsterdam, Metro en Tram, Exploitatie en Beheer
Fido (wet)
Wet Financiering Decentrale Overheden
GVB
Gemeentelijk Vervoerbedrijf Amsterdam
HOV
Hoogwaardig Openbaar Vervoer
HOVASZ
Hoogwaardig openbaar vervoer verbinding Aalsmeer- Schiphol Zuid (traject Uithoorn-Aalsmeer-Schiphol Zuid–Hoofddorp)
IA
Investeringsagenda
KpVV
Kennisplatform Verkeer & Vervoer
MaaS
Mobility as a Service
pagina 65 van 66
MRA
Metropoolregio Amsterdam
MRDH
Metropoolregio Rotterdam Den Haag
MVP
Meerjaren Vervangingsprogramma (metro)
NOVB
Nationaal OV-Beraad
OSS
Onderzoek, Studie en Samenwerking
OTO
Opleiden, Trainen en Oefenen
OV
Openbaar Vervoer
RAR
Reizigers Advies Raad
S&C
Signalling & Control
Sbab
Samen bouwen aan bereikbaarheid
SISA
Single Input Single Audit
SPV
Strategisch Plan Verkeersveiligheid
VENOM
Verkeerskundig Noordvleugel Model (= een regionaal verkeersprognosemodel)
WNT
Wet Normering Topinkomens
ZE
Zero Emissie
ZWASH
Zuidwest Amsterdam-Schiphol-Hoofddorp
pagina 66 van 66