Bijlage 2.GNR Jaarrekening 2021 definitief vastgesteld inclusief controle verklaring
Tekst van het document
Gebeurtenissen na balansdatum Er hebben geen belangrijke gebeurtenissen na balansdatum plaatsgevonden.
p 35
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
WNT-verantwoording 2021 Stichting Goois Natuurreservaat De WNT is van toepassing op Stichting Goois Natuurreservaat. Het voor Stichting Goois Natuurreservaat toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2021 € 209.000 op basis van het Algemeen Bezoldigings maximum. 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling Gegevens 2021 bedragen x € 1 Functiegegevens
C.W. Kos Directeur-rentmeester
Aanvang en einde functievervulling in 2021 Omvang dienstverband Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal
01-01 – 31-12 1,0 fte Ja, vast dienstverband 128.769 17.236 146.005
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
209.000
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
N.v.t.
Bezoldiging
146.005
Overschrijdingsbedrag en reden: Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
N.v.t. N.v.t.
Gegevens 2020 bedragen x € 1 Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2019 Omvang dienstverband Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal
N.v.t.
C.W. Kos Directeur-rentmeester 15-01 – 31-12 1,0 fte Ja 125.877 16.588 142.465
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
201.000
Bezoldiging
142.465
Bij de Stichting Goois Natuurreservaat zijn verder geen medewerkers in dienst die een hogere beloning hebben ontvangen dan de toegestane norm.
p 36
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Overige gegevens Bestemming van een eventueel jaarrekening saldo. De financiering van de stichting is geregeld in de samenwerkingsovereenkomst tussen de oorspronkelijjke acht, thans zeven (ivm samenvoeging Bussum & Naarden) participanten van juni/juli 1992. In deze overeenkomst is in artikel 1 lid 6 de bestemming van het jaarrekeningsaldo geregeld. Tekst artikel 1 lid 6 Teneinde eventuele tegenvallers binnen de jaarbegroting op te kunnen vangen, is het de stichting toegestaan om een egalisatiefonds in te stellen, waarin eventuele exploitatieoverschotten kunnen worden gestort, met dien verstande dat aan bedoeld egalisatiefonds een plafond wordt verbonden van maximaal 10% van het jaarlijks exploitatietekort van de stichting. Eventueel bespaarde rente van de in het egalisatiefonds beschikbare gelden zal aan dit fonds worden toegevoegd.
p 37
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Overige gegevens
p 38
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Overige gegevens Bestuursleden
Participanten
Stem- Leden verhouding
Plaatsvervangende leden
Provincie N-H *1
4
E.A.S. Rommel
Amsterdam *1
2
M. van Doornick
L. Ivens
Blaricum
1
G.C. Knoop
A.M. Kennis
Gooise Meren
3
H.B. Boudewijnse
G. Hendriks
Hilversum
4
B. Heller
A. Wolthers
Huizen
2
M.L.C. Verbeek-Nooijens
R.G. Boom
Laren
1
P.A.M. Calis
K. van Hunnik
Voorzitter
1
C.J.G. Dosker
geen
Onafhankelijk bestuurslid I
1
J. van den Bor
geen
Onafhankelijk bestuurslid II
1
R. van den Berg
geen
directeur-rentmeester drs. C.W. Kos
-
*1 Ten tijde van het opmaken van de jaarrekening 2021 waren de Uittredingsovereenkomsten met respectievelijk de Provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam nog niet ondertekend en daarmee feitelijk de uittreding nog niet geeffectueerd. Hilversum 12 februari 2022
p 39
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Overige gegevens
p 40
IPA-ACON ACCOUNTANTS B.V.
Henk Schijvenaarstraat 1 Postbus 6222 2001 HE HAARLEM Telefoon 023 – 531 95 39 Fax 023 – 531 1700 info@ipa-acon.nl www.ipa-acon.nl
CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT
Aan: het bestuur van Stichting Goois Natuurreservaat Verklaring betreffende de jaarrekening Wij hebben de jaarrekening 2021 van Stichting Goois Natuurreservaat te Hilversum gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de in dit rapport opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Stichting Goois Natuurreservaat op 31 december 2021 en van het resultaat over 2021 in overeenstemming met de in Nederland geldende Richtlijnen voor de jaarverslaggeving voor kleine rechtspersonen, hoofdstuk C1 kleine organisaties zonder winststreven (RJk C1). De jaarrekening bestaat uit: • de balans per 31 december 2021; • de staat van baten en lasten over 2021; en • de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden en het Controleprotocol Wet normering topinkomens (Wnt) 2021 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn hierna beschreven in de sectie ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’.
Wij zijn onafhankelijk van Stichting Goois Natuurreservaat zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants. Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd In overeenstemming met het Controleprotocol WNT 2021 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6a WNT en artikel 5, eerste lid, onderdelen n en o, Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd. Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is.
IPA-ACON ACCOUNTANTS B.V. is een onderdeel van de IPA-ACON GROEP KvK nr. 34088137, ING Bank IBAN NL90INGB0668832606
Verklaring over de in het jaarverslag 2021 opgenomen andere informatie Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvat het jaarverslag andere informatie die bestaat uit: - het bestuursverslag; - de overige gegevens. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiele afwijkingen bevat. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de controle of anderszins, overwogen of de andere informatie materiele afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het bestuursverslag, in overeenstemming met de Richtlijnen voor de Jaarverslaggeving voor kleine rechtspersonen, hoofdstuk C1 kleine organisaties zonder winststreven (RJk C1). Verantwoordelijkheden van het bestuur voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met RJk C1 en de Beleidsregels toepassing Wnt.
In dit kader is het bestuur verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de stichting in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet het bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij het bestuur het voornemen heeft om de stichting te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voorzetten, toelichten in de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaglegging van de stichting. Verantwoordelijkheid van de accountant Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel.
Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiele fouten en fraude ontdekken. Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissing die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beinvloedt de aard, timing en omvang van onze controle werkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijking op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, het Controleprotocol Wnt 2021, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit:
2
• het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van interne beheersing; • het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de stichting; • het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor de financiële verslaggeving, en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichting die daarover in de jaarrekening staan; • het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is.
Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichting in de jaarrekening . Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven; • het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en • het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen. Wij communiceren met het bestuur onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Wij bevestigen aan het bestuur dat wij de relevante ethische voorschriften over onafhankelijkheid hebben nageleefd.
Wij communiceren ook met het bestuur over alle relaties en andere zaken die redelijkerwijs onze onafhankelijkheid kunnen beïnvloeden en over de daarmee verband houdende maatregelen om onze onafhankelijkheid te waarborgen. Haarlem, 31 maart 2022 Reg.nr.: 101708/215/473/175 Ipa-Acon Accountants B.V.
Was-getekend: mr. drs. J.C. Olij RA
3
p 44
Bijlagen jaarrekening 2021
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage I Verloop nog te ontvangen bijdragen participanten "+" = nog te ontvangen, "-" = nog terug te betalen
Participanten (Bedragen in €)
Provincie Noord-Holland Gemeente Amsterdam *1 Gemeente Blaricum Gemeente Gooise meren Gemeente Hilversum Gemeente Huizen Gemeente Laren
Saldo per 1-1-2021
Ontvangen bijdrage 2020 in 2021
-
-
Reguliere bijdrage 2021 Begroot 861.120 320.030 121.320 584.720 917.260 420.230 117.860
-
-
3.342.540
Ontvangen bijdrage 2021
Nog te verrekenen 2021
861.120 312.470 121.320 584.720 917.260 420.230 117.860
-
-
3.334.980
-
-
*1 betreft de 1e termijn (gefixeerd bedrag) van de te ontvangen uittredingssom conform de concept uittredingsovereenkomst.
p 47
Totaal per 31-12-2021
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
p 48
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage II Opgaaf doorschuif BTW 2021 Bij brief van 8 januari 2003, kenmerk 1939270/krou/btwcf heeft de belastingdienst meegedeeld, dat voor het Goois Natuurreservaat de transparantieregeling van toepassing is. Als gevolg hiervan kan de door de stichting betaalde btw worden doorgeschoven naar de participanten. De participanten kunnen de doorgeschoven btw verrekenen via het btw compensatiefonds.
Opgaaf doorschuif BTW 2021 Goois Natuurreservaat
doorschuif BTW
Betaalde BTW, exploitatie Betaalde BTW, projecten
273.391 35.143 308.534
Totaal Participanten
Provincie Noord Holland *1 Gemeente Amsterdam *1 Gemeente Blaricum Gemeente Gooise Meren Gemeente Hilversum Gemeente Huizen Gemeente Laren Totaal
Bijdrage GNR 2021 verstrekte subsidies projecten
121.320 584.720 917.260 420.230 117.860 2.161.390
-
p 49
totaal
percentage
verdeling
121.320 584.720 917.260 420.230 117.860
0,00% 0,00% 5,61% 27,05% 42,44% 19,44% 5,45%
17.318 83.468 130.937 59.987 16.824
2.161.390
100,00%
308.534
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat Bijlage III, projectenoverzicht bedragen in afgeronde € Gemaakte kosten Project nummer
1.03.02 1.03.04 1.03.05 1.03.06 1.10.02 2.27.05 3.50.02
1.46.05 1.60.01 8.00.04 8.00.08 1.20.01
Project omschrijving Projecten Natuurbeheer en recreatie Onderdeel A: onderhanden projecten per 31-12-2021 40900 Inrichting ecol.toelopen Natuurbrug Zwaluwenberg 40901 Verbinding Hoorneboeg - verwerving 32 ha natuur 40902 Herinrichting ecol.toelopen Natuur Brug Laarderhoogt 40903 Natuurontwikkeling Heidebloem (plan Huydecoopers) 40904 Natuurontwikkeling Monikkenberg/Anna's Hoeve uitv. 40907 Waterparel Hilversumswasmeer 40962 De waarden van het GNR 40951 Vernieuwen parkeerplaats Fransche Kamphei 40974 Voorbereiding vernieuwen terreinbebording Onderdeel B: afgesloten projecten per 31-12-2021 40906 Sanering volkstuinen Laapersveld 40913 Aanleg Vleermuizenkelder Monnikenberg 40911 Overname manege Spijker 40908 Aankoop bosperceel Monikkenberg 40909 Aankoop natuurgronden Landgoed Monikkenberg 40961 Implementatie Hussenbeleid sub-totaal Projecten Natuurbeheer en recreatie
raming uitgaven totaal
realisatie t/m 1-1-2021
uitgaven 2021
t.l.v. reserve projecten
raming inkomsten totaal
190.741 0 110.142 39.500 44.000 8.132 22.822 34.618 527
1.194.000 241.000 609.000 40.000 440.000 450.000 66.000 1.040.000
182.000 35.121 120.000 0 53.200 20.000 9.500
0 0 0 0 0 0
42.500 0 612.000 40.000 9.000 50.000
52.200 580.000 50.000 5.000 0
1.194.000 241.000 609.000 40.000 440.000 450.000 66.000 1.040.000
190.741 0 110.142 6.021 53.240 8.132 9.680
42.500
52.146
612.000 40.000 9.000 50.000
614.432 46.999 5.030 2.167
9.421
75.005 3.750 614.432 46.999 5.030 11.588
4.833.500
1.098.730
108.556
756.804
450.482
4.833.500
1.000.000
908.666
91.340
1.000.006
0
1.000.000
908.666
91.340
1.000.006
2.378
23.729 11.624 400 725 14.191
33.479 -9.240 13.142 34.618 527
22.859 3.750
Ontvangen dekking realisatie t.g.v. t/m ontvangsten reserve 1-1-2021 2021 projecten
realisatie t/m 31-12-2021
realisatie t/m 31-12-2021
Saldo onderhanden werk onderhanden t.g.v./t.l.v. onderhanden projecten reserve projecten 1-1-2021 projecten 31-12-2021
182.000 35.121 120.000 0 53.200 20.000 23.000 0 0
-8.741 35.121 9.858 -6.021 -40 11.868 -180 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0
-8.741 35.121 9.858 -39.500 9.200 11.868 178 -34.618 -527
11.500
75.000 3.750 612.000 50.000 5.000 11.500
0 0 0 0 0 0
54 0 -34.432 3.001 -30 -2.167
-5 0 -2.432 3.001 -30 -88
0 0 0 0 0 0
1.107.021
83.550
757.250
433.321
8.291
446
-17.161
1.000.000
908.660
91.340
1.000.000
0
-6
-6
0
0
1.000.000
908.660
91.340
1.000.000
0
-6
-6
0
26.107 11.624 400 725 14.191
65.000 81.000 92.500 86.500 20.000 7.500 10.000
90.000
90.000 7.475 400 725 12.400
87.622 0 0 0 0
0 0 0 0 0
63.893 -4.149 0 0 -1.791
13.500
22.800 3.750 32.000
Projecten Integrale gebiedsontwikkeling Onderdeel A: onderhanden projecten per 31-12-2021
5.50.02
Onderdeel B: afgesloten projecten per 31-12-2021 40980 Opstarten projectbureau & inhuur projectleiders
sub-totaal Projecten IGO
4.15.01
4.01.02 4.19.01 4.03.01
Projecten Communicatie, voorlichting, educatie en draagvlak Onderdeel A: onderhanden projecten per 31-12-2021 40971 Kinderspeelplekken in de natuur 65.000 40100 Project 90-jr jubileum GNR - profileringscampagne 81.000 40101 Project 90-jr jubileum GNR - schaapscheerdersfeest xxl 92.500 40102 Project 90-jr jubileum GNR - symposium 86.500 40103 Project 90-jr jubileum GNR - kalender 2022 20.000 40104 Project 90-jr jubileum GNR - waarden GNR 7.500 40105 Project 90-jr jubileum GNR - educatiefprogramma 10.000 Onderdeel B: afgesloten projecten per 31-12-2021 40970 Plaatsen infozuilen diverse terreinen 40972 Groepsverblijf v. veldwerk en natuureducatie 't Laer 40973 Educatief project schaapskooi Blaricummerheide sub-totaal Projecten Communicatie etc
7.475 400 725 12.400
61.750 50.000 20.000
36.557 34.061 14.239
6.988 13.525 13.163
43.546 47.586 27.402
0 0 0
61.750 50.000 20.000
36.410 33.500 14.000
6.500 14.100 13.400
42.910 47.600 27.400
0 0 0
-147 -561 -239
-635 14 -2
0 0 0
494.250
87.236
84.345
118.534
53.047
494.250
173.910
55.000
117.910
111.000
86.675
-623
57.953
p 50
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Gemaakte kosten Project nummer
6.30.01
Project omschrijving Projecten gebouwen en terreinen derden gebruik Onderdeel A: onderhanden projecten per 31-12-2021 40990 Sloop opstallen landgoed Monnikenberg
raming uitgaven totaal
realisatie t/m 1-1-2021
uitgaven 2021
t.l.v. reserve projecten
Ontvangen dekking realisatie t.g.v. t/m ontvangsten reserve 1-1-2021 2021 projecten
realisatie t/m 31-12-2021
raming inkomsten totaal
8.582
65.000
3.000
5.600
65.000
3.267
5.315
sub-totaal Projecten gebouwen etc
65.000
3.267
5.315
0
8.582
65.000
3.000
5.600
Totaal generaal alle projecten 2021
6.392.750
2.097.898
289.556
1.875.343
512.111
6.392.750
2.192.591
235.490
realisatie t/m 31-12-2021
Saldo onderhanden werk onderhanden t.g.v./t.l.v. onderhanden projecten reserve projecten 1-1-2021 projecten 31-12-2021
8.600
-267
0
18
0
8.600
-267
0
18
1.875.160
552.921
94.693
-183
40.810
Onderdeel B: afgesloten projecten per 31-12-2021
p 51
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage IV STAAT VAN LASTEN EN BATEN FUNCTIONELE INDELING LASTEN
I
Jaarrekening 2021 €
Jaarrekening 2020 €
Natuurbeheer en recreatie (inclusief vastgoed)
Personeelskosten Team Beheer Vervoermiddelen, machines en materieel 1 Natuurbeheer algemeen 2 Bosbeheer 3 Heidebeheer 4 Begrazing 5 Grasland beheer 6 Akkerbeheer 7 Wateren 8 Landschappelijke elementen 9 Archeologische elementen 10 Tuinen, erven en hagen 11 Beheer wegen 12 Gebouwen natuurbeheer 13 Faunabeheer 14 Toegangsvoorzieningen 15 Dagrecreatie (terreinen) 16 Fietspaden 17 Ruiterregeling 18 Verblijfsrecreatie 19 Toezicht en handhaving 20 Verwerving en verkrijging 21 Natuurbescherming 22 Integrale gebiedsontwikkeling exploitatie 23 Gebouwen en terreinen derden gebruik algemeen 24 Exploitatie gebouwen derden gebruik 25 Sportpark Crailoo 26 Overig gebruik derden terreinen Totaal beheer II
Werkbegroting 2021 €
1.130.235 181.716 103.398 129.469 44.673 241.957 27.845 26.526 16.335 0 5.348 3.563 33.973 5.215 4.853 43.215 73.302 167.191 2.108 20.930 7.298 0 51.613 0 0 126.432 29.683 279
1.165.900 169.280 102.305 148.200 112.700 201.375 40.000 21.000 11.100 5.000 8.260 3.500 30.000 15.060 10.450 57.300 47.625 178.310 17.100 9.955 14.350 0 53.820 0 0 204.560 23.650 -1.150
1.159.725 160.343 57.821 330.080 107.670 257.125 45.949 18.496 36.897 0 5.669 5.267 34.553 15.693 3.852 37.859 52.381 170.522 7.538 12.210 8.771 0 39.675 0 0 106.243 15.855 -1.180
2.477.159
2.649.650
2.689.013
243.943 60.795 34.618 13.142 84.345 91.340 5.315
237.220 1.812.840
254.950 774.123 68.180 182.657 17.500 0 3.000
533.499
2.902.830
Projecten
Personeelskosten Team projecten 1 Projecten natuurbeheer 2 Projecten recreatie 3 Integrale gebiedsontwikkeling projecten 4 Projecten communicatie, educatie, voorlichting en draagvlak 5 Projecten bestuur en bestuursondersteuning 6 Projecten gebouwen & terreinen derden gebruik Totaal projecten
p 52
741.970 110.800
1.300.411
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage IV STAAT VAN LASTEN EN BATEN FUNCTIONELE INDELING BATEN
I
Jaarrekening 2021 €
Jaarrekening 2020 €
Natuurbeheer en recreatie (inclusief vastgoed)
Vervoermiddelen, machines en materieel 1 Natuurbeheer algemeen 2 Bosbeheer 3 Heidebeheer 4 Begrazing 5 Grasland beheer 6 Akkerbeheer 7 Wateren 8 Landschappelijke elementen 9 Archeologische elementen 10 Tuinen, erven en hagen 11 Beheer wegen 12 Gebouwen natuurbeheer 13 Faunabeheer 14 Toegangsvoorzieningen 15 Dagrecreatie (terreinen) 16 Fietspaden 17 Ruiterregeling 18 Verblijfsrecreatie 19 Toezicht en handhaving 20 Verwerving en verkrijging 21 Natuurbescherming 22 Integrale gebiedsontwikkeling exploitatie 23 Gebouwen en terreinen derden gebruik algemeen 24 Exploitatie gebouwen derden gebruik 25 Sportpark Crailoo 26 Overig gebruik derden terreinen Totaal beheer II
Werkbegroting 2021 €
5.957 494.405 0 24.448 216.937 0 18.467 1 0 -2.186 0 0 11.159 0 92.625 23.590 28.601 37.010 142.649 0 0 25.057 0 0 107.090 48.989 34.604
426.655 0 23.670 216.400 0 21.500 0 0 8.500 0 0 15.000 0 92.000 0 25.930 38.000 137.500 0 0 25.000 0 0 66.160 47.120 35.200
37.870 445.376 0 59.377 199.298 0 21.947 0 0 2.833 0 0 14.570 0 92.625 15.630 33.416 38.693 86.528 0 0 25.057 0 0 54.834 47.947 44.090
1.309.404
1.178.635
1.220.092
112.620 61.242 34.618 13.142 83.722 91.334 5.315
184.270 1.812.840
165.950 774.400 68.000 182.660 17.500 0 3.000
401.993
2.849.880
Projecten
Personeelskosten Team projecten doorbelasting projecten 1 Projecten natuurbeheer 2 Projecten recreatie 3 Integrale gebiedsontwikkeling projecten 4 Projecten communicatie, educatie, voorlichting en draagvlak 5 Projecten bestuur en bestuursondersteuning 6 Projecten gebouwen & terreinen derden gebruik Totaal projecten
p 53
741.970 110.800
1.211.510
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage IV STAAT VAN LASTEN EN BATEN FUNCTIONELE INDELING LASTEN
Jaarrekening 2021 €
Werkbegroting 2021 €
III Communicatie, voorlichting, educatie en vrijwilligers Personeelskosten BO&E gedeeltelijk dit onderdeel 319.683 1 Beleid- en beheerplanning 0 2 Communicatie middelen en materialen & fondsenwerving 118.757 3 Website en nieuwsbrieven 73.793 4 Publieksactiviteiten, evenementen en excursies 6.438 5 Vrijwilligers 22.999 6 Gebouwen tbv vrijwilligers 5.170 7 Groepsverblijf 't Laer 12.569 Totaal profilering en draagvlak
Jaarrekening 2020 €
320.000 0 119.825 68.500 23.240 63.135 4.230 12.410
290.177 0 83.319 160.028 128 37.331 11.961 9.802
559.410
611.340
592.746
1.032.522
1.106.770
1.188.923
173.589 39.326 223.785 107.338 0 0
208.620 45.570 146.630 97.280 0 0
195.652 40.072 67.811 192.949 0 0
1.576.559
1.604.870
1.685.408
IV Belangenbehartiging, beleid en participanten Personeelskosten directie, controller en team bo&e overig Automatiserings- en kantoorkosten 1 Bestuursondersteuning 2 Organisatie 3 Gebouwen en huisvestingkosten organisatie 4 Participantenbijdragen 5 Transitieplan 2016-2018 Totaal organisatie en bestuursondersteuning
Totale lasten exploitatie voor reserve mutaties Positief saldo voor resultaatbestemming
5.146.628 7.768.690 6.267.578 304.682
Resultaat bestemming per hoofddoel Storting (bestemmings)reserves Natuurbeheer en recreatie (inclusief vastgoed) Reserve natuurbeheer Reserve (groot)onderhoud gebouwd vastgoed Reserve vervanging materieel v/m RPV Bestemmingsfonds aankoop&beheer Kocherbos Bestemmingsfonds natuurontwikkeling/bosverrijking Projecten Projecten reserve natuurbeheer Communicatie, voorlichting, educatie en vrijwilligers Bestemmingsfonds exploitatie infoschuur
33.408,00 84.314,00 13.420,00 200.000,00 16.981,73
3.645 0 13.420
6.340 0 13.420
3.014
0
180
3.100
0
3.100
0 0
0 0
0 0
Totaal storting reserves
354.238
17.065
23.040
Positief resultaat na reserve mutaties
35.206
0
87.890
Belangenbehartiging, beleid en participanten Algemene egalisatie reserve Reserve toekomstige investeringen GNR
Positief resultaat wordt toegevoegd aan de egalisatie reserve algemeen (voorheen het egalisatiefonds).
p 54
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage IV STAAT VAN LASTEN EN BATEN FUNCTIONELE INDELING BATEN
Jaarrekening 2021 €
Werkbegroting 2021 €
III Communicatie, voorlichting, educatie en vrijwilligers Personeelskosten BO&E gedeeltelijk dit onderdeel 1 Beleid- en beheerplanning 0 2 Communicatie middelen en materialen & fondsenwerving 321.690 3 Website en nieuwsbrieven 65.017 4 Publieksactiviteiten, evenementen en excursies 120 5 Vrijwilligers 0 6 Gebouwen tbv vrijwilligers 0 7 Groepsverblijf 't Laer 18.005 Totaal profilering en draagvlak
Jaarrekening 2020 €
0 176.210 81.090 550 0 0 30.020
0 118.491 114.218 4.110 0 0 1.954
404.833
287.870
238.772
0 0 0 3.335.080 0
0 0 0 3.342.540 0
0 0 0 3.265.500 0
3.335.080
3.342.540
3.265.500
IV Belangenbehartiging, beleid en participanten
1 Bestuursondersteuning 2 Organisatie 3 Gebouwen en huisvestingkosten organisatie 4 Participantenbijdragen 5 Transitieplan 2016-2018 Totaal organisatie en bestuursondersteuning
Totale baten exploitatie voor reserve mutaties
5.451.309 7.658.925 5.935.874
Negatief saldo voor resultaatbestemming
109.765
331.704
78.069 0 0
45.830 0 0
223.676 84.510 45.540
3.197
0
180
3.495
0
57
0 0
50.000 31.000
83.310 5.360
84.762
126.830
442.633
Resultaat bestemming per hoofddoel Onttrekking (bestemmings)reserves Natuurbeheer en recreatie (inclusief vastgoed) Reserve natuurbeheer Reserve (groot)onderhoud gebouwd vastgoed Reserve toekomstige investeringen
Projecten Reserve natuurbeheer Communicatie, voorlichting, educatie en vrijwilligers Bestemmingsfonds exploitatie infoschuur Belangenbehartiging, beleid en participanten Algemene egalisatie reserve Reserve toekomstige investeringen Beheer reserve (groot)onderhoud gebouwd vastgoed Totaal onttrekking reserves
Negatief resultaat na reserve mutaties
p 55
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage V Toelichting op de staat van baten en lasten functionele indeling
I. Natuurbeheer en recreatie (inclusief vastgoed) Toelichting afwijkingen > € 5.000 t.o.v. gewijzigde begroting 2021en jaarrekening 2020 V=voordelig N=nadelig Personeelskosten Ten opzichte van de gewijzigde begroting 2021 laat dit onderdeel een voordeel zien van k€ 36. Voornamelijk als gevolg van het feit dat begin 2021 de formatie nog niet vol bezet was en in de loop van het jaar van het UVW uitkeringen zijn ontvangen voor personeelsleden die gebruik maken van extra geboorte verlof (conform de WIEG=Wet invoering extra geboorteverlof). Vervoermiddelen, machines en materieel Ten opzichte van de gewijzigde begroting 2021 laat dit onderdeel een nadeel zien van k€ 7. Voornamelijk als gevolg van het feit dat een de onderhoudslasten en brandstofkosten fors hoger zijn dan geraamd, hier tegenover staan lagere afschrijvingslasten in 2021. In de loop van het jaar zijn vier nieuwe auto's aangeschaft, de afschrijvingslasten waren voor een heel jaar geraamd. Ten opzichte van 2020 is de vrijval van afschrijvingslasten lager, doordat in 2021 een aanvang is gemaakt met de vernieuwing van het wagenpark. Tevens was er in 2020 sprake van een incidentele opbrengst van k€ 38 in verband met de verkoop van een tractor (in 2020 vervangen door een kraan). I.1 Natuurbeheer algemeen * in 2021 is hier een afkoopsom voor ontwikkelbeheer verantwoord voor in totaal k€ 30.
Dit bedrag wordt via resultaatbestemming toegevoegd aan de reserve natuurbeheer, maar geeft hier een voordeel te zien. * de opbrengsten als gevolg van vergunningen en recognities vallen k€ 47 hoger uit dan geraamd. Dit komt voornamelijk als gevolg van de eenmalig ontvangen vergoedingen voor het aanbrengen van boorgaten in het kader van een grootschalig bodemonderzoek in ons terrein en film/tv-opnamen (inclusief de vergoeding voor het ingezette personeel van het GNR, hiervoor). * de uitgaven in 2020 waren ruim k€ 50 lager dan in 2021 (ook in 2020 lager begroot). In 2021 zijn uitgaven posten hier opgenomen, die in 2020 nog onder een andere paragraaf vielen. I.2 Bosbeheer * de lasten vallen in 2021 k€ 19 lager uit dan geraamd, voornamelijk als gevolg van de beperkte inzet van middelen voor de VTA, hier tegenover staan fors hogere kosten voor bestrijding van invasieve soorten en de snoeiwerkzaamheden. Per saldo een voordeel van k€ 19. In 2020 is het VTA project afgerond en is achterstallig onderhoud uitgevoerd, hiervoor zijn destijds eenmalige middelen ingezet, waardoor er ten opzichte van 2021 een voordeel ontstaat. 1.3 Heidebeheer *in 2021 is minder uitgegeven aan onderhoud van de heidevelden dan geraamd. De totale uitgaven waren geraamd op ruim k€ 112,7, de werkelijke uitgaven bedroegen ruim k€ 44.
*in 2020 is een eenmalige bijdrage ontvangen van RWS voor de herinrichting van een stuk heidegebied. I.4 Begrazing * de totale uitgaven voor begrazing zijn per saldo geraamd in 2021 op k€ 201,4 (exclusief personeelslasten), de werkelijke uitgaven bedroegen ruim k€ 241,9. Een nadeel van k€ 40,5. De opbrengsten laten een klein voordeel zien van k€ 0,5. Per saldo derhalve een nadeel op dit onderdeel van k€ 40. De toename van de uitgaven is voornamelijk veroorzaakt door de kosten van het opstarten van de schaapskooi Laren, inhuur herderscapaciteit en onderhoud/vervanging veekeringen. Dit nadeel wordt gedekt door extra aanwending van de reserve natuurbeheer. Zie ook de toelichting bij de reserve * jaarlijks wordt het verschil tussen het goedgekeurde budgettaire beslag voor de natuurbegrazing in de begroting en de werkelijke realisatie voor de natuurbegrazing via resultaatbestemming toegevoegd of ontrokken aan de egalisatiereserve begrazing. In 2021 is een bijdrage van de egalisatiereserve geraamd van ruim € 30,8, door bovenstaande mutaties is de werkelijke bijdrage bijna k€ 71. I.5 Graslandbeheer * in 2019 en 2020 is geïnvesteerd in vernieuwing van het eigen materieel (nieuwe tractor en kraan). Hierdoor kunnen meer werkzaamheden in eigenbeheer uitgevoerd worden. In de begroting 2021 was de raming nog gebaseerd op uitbesteding van de werkzaamheden. In 2022 is de raming aangepast.
I.6 Akkers * het onderhoud aan de akkers kent een cyclisch karakter. In 2021 is voor het onderhoud meer uitgegeven, dan de structurele raming van k€ 21. De uitgaven 2020 lagen onder het structurele niveau. * De opbrengst van de huren en pachten zijn iets lager dan geraamd. De raming 2021 is gebaseerd op het feit dat een fors aantal pachtcontracten vernieuwd en herzien moeten worden. Dit proces gaat wat stroever dan voorzien en zal de komende jaren nog de nodige aandacht vergen. Voor 2021 geeft het een nadeel te zien van k€ 3. In 2020 werd hier ook nog een deel van de erfpacht van de manege (die in december 2020 aan ons is overgedragen) verantwoord, in 2021 is deze opbrengst vervallen. I.7 Wateren * het onderhoud van de 'poelen' en 'wateren' in het gebied, kent een cyclisch karakter. In 2021 zijn een aantal poelen geschoond en vrijgesnoeid, hierdoor is ruim k€ 5,2 meer uitgegeven dan geraamd. Het uitgavenniveau in 2021 komt daarmee al meer richting het structureel beschikbare bedrag, in 2020 was nog fors meer uitgegeven.
p 56
begroting 2021 €
rekening 2020 €
35.700 V
29.500 V
-6.500 N
-53.300 N
30.000 V
30.000 V
34.300 V
19.300 V
0 V
-45.600 N
18.700 V
200.600 V
68.000 V
63.000 V
0 V
-34.900 N
-40.000 N
32.800 V
12.100 V
18.100 V
-5.200 N
-8.000 N
-3.000 N
-3.500 N
-5.200 N
20.600 V
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage V Toelichting op de staat van baten en lasten functionele indeling I.14 Toegangsvoorzieningen * ivm besluitvorming omtrent de aanpassing van bebording in het terrein (aanpassen aan de nieuwe huisstijl en communicatiestrategie van het GNR) is er minder onderhoud uitgevoerd aan de voorzieningen in het terrein dan geraamd. Ten opzichte van 2020 zijn de uitgaven iets toegenomen.
14.100 V
-5.400 N
I.15 Dagrecreatie (terreinen) * in 2021 is een bedrag van bijna k€ 24 ontvangen voor gesponsorde banken. De overige uitgavenposten laten een geringe afwijking zien van k€2 nadelig .
-2.000 N
-13.000 N
13.800 V
-1.600 N
14.000 V
3.700 V
-5.800 N
47.400 V
7.100 V
1.500 V
2.300 V
11.900 V
78.200 V
-20.200 N
40.900 V
52.300 V
-4.200 N
-12.800 N
I.16 Fietspaden * In 2021 is er met name aan de fietspaden in het Utrechts deel minder onderhoud uitgevoerd, de voorgaande jaren is als gevolg van buitensporige regenval, met incidentele middelen, groot onderhoud uitgevoerd. Waardoor dit jaar de reguliere lasten wat lager zijn. Daarnaast zijn de ontvangen beheervergoedingen als gevolg van indexatie hoger dan begroot. I.17 Ruiterregeling * in 2021 is, net als in 2020, relatief weinig onderhoud uitgevoerd aan de ruiterpaden als gevolg van het feit dat in de jaren 2017-2019 juist heel intensief onderhoud is uitgevoerd. Dit laat in 2021 een voordeel zien van k€ 15 ten opzichte van de structurele raming. De opbrengst ruitervergunningen blijft iets achter bij de raming (geraamd k€ 38, opbrengst k€ 37). I.18 Verblijfsrecreatie * in 2020 is als gevolg van de Covid-19 maatregelen een deel van de huurvergoeding van de twee seizoenscampings kwijtgescholden. In 2021 is weer de normale huur in rekeninggebracht. Daarnaast wordt de afrekening van de nutskosten met de stichting BBFK vanaf 2021 gelijktijdig met de jaarafrekening van de leverancier opgesteld. Voorgaande jaren zat hier een driekwart jaar verschil in, dit veroorzaakt in 2021 een eenmalig nadeel en zal in 2022 een eenmalig voordeel te zien geven.
I.19 Toezicht en handhaving * in 2021 zijn de kosten van training en opleiding van BOA's wederom door het ministerie van Justitie en Veiligheid gesubsidieerd. Als gevolg hiervan is het beschikbare budget niet volledig uitgenut. I.21 Natuurbescherming * in 2020 is minder gebruik gemaakt van extern ingehuurde rentmeesterexpertise (vanwege capaciteitsgebrek was er minder aandacht voor onder andere actualisering van de pachtcontracten e.d.), de uitgaven 2021 liggen op het geraamde niveau. I.24 Exploitatie gebouwen derden gebruik * op deze post is de raming voor het lang cyclisch onderhoud van de gebouwen opgenomen, totaal geraamd k€ 165. In 2021 is er een aanvang gemaakt met de uitvoering van een deel van het onderhoud uit het vastgoedbeheer plan en is er voor k€ 88 uitgevoerd. Per saldo een voordeel van k€ 77. Daarnaast vielen de overige kosten (o.a. als gevolg van geraamde leegstand) lager uit dan begroot, voordeel k€ 1. * in 2021 zijn een tweetal woningen die voorheen als dienstwoning in gebruik waren (en onder gebouwen natuurbeheer verantwoord werden), als vrije sector huurwoning verhuurd. Daarnaast is bij nieuwe verhuur van een vrije sector woning de huur naar marktwaarde gebracht. Ten opzichte van de begroting 2021 een voordeel van k€ 41.
I.25 Sportpark Crailoo * het onderhoud aan het groen en de parkeerplaatsen van het sportpark kent een cyclisch karakter, de raming is gebaseed op een langjarig gemiddelde. In 2021 is meer uitgevoerd dan dit langjarig gemiddelde. In 2020 was dit juist veel minder en liet het een voordeel zien ten opzichte van het begrote bedrag.
II. Projecten Toelichting afwijkingen > € 5.000 t.o.v. gewijzigde begroting 2021en jaarrekening 2020 V=voordelig N=nadelig Dit onderdeel laat afwijkingen zien ten opzichte van de geraamde bedragen 2021 en de werkelijk gerealiseerde uitgaven in 2020, maar die hebben geen budgettair effect voorzover het projecten betreft die nog in uitvoering zijn. Het netto effect van uitgaven en inkomsten van die projecten wordt via de balanspost Onderhandenwerk afgewikkeld. Het saldo van de inkomsten en uitgaven van afgesloten projecten wordt wel via de exploitatie afgewikkeld en wordt via resultaatbestemming gestort, dan wel onttrokken aan de bestemmingsreserve natuurbeheer. Het saldo van de voormalige reserve bijzondere projecten is ondergebracht in deze reserve. Algemeen: Voor de inrichting, opzet van het projectenbureau en de inhuur van projectleiderscapaciteit is sinds 2017 in vier fases door de Steunstichting een bedrag van in totaal € 1 miljoen beschikbaar gesteld, Zie hieronder onder II.3 Gebiedsontwikkeling. Tot en met 2019 zijn de lasten van het projectbureau en de ingehuurde projectleiders rechtstreeks op dit project geboekt. Vanaf het dienstjaar 2019 is een aanvang gemaakt met urenverantwoording van het projectbureau en in 2021 is voor een totaalbedrag van afgerond k€ 113, toegerekend aan projecten.
Op begrotingsbasis wordt rekening gehouden met het feit dat 20% van de totale lasten van het projectenbureau niet aan projecten worden toegerekend. Deze 20% komt ten laste van de exploitatie van het GNR.
p 57
begroting 2021
rekening 2020
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage V Toelichting op de staat van baten en lasten functionele indeling Personeelskosten Ten opzichte van de gewijzigde begroting 2021 laat dit onderdeel een nadeel zien van k€ 7. De afwijking is ondermeer het gevolg van een eenmalige uitkering als gevolg van een amtsjubileum en de eenmalige gevolgen van de nieuwe afgesloten CAO, waar tegenover voordelen staan op de posten vergoeding woon-werkverkeer en opleidingskosten. De urenverantwoording naar projecten liet een lagere toerekening zien dan geraamd, onder andere als gevolg van het doorschuiven c.q. later opstarten van een aantal projecten waarmee in de oorspronkelijke planning rekening gehouden was. Algemeen projectramingen: De projectramingen in de begroting 2021 zijn gebaseerd op de jaarschijf 2021 van het meerjarig projectenprogramma dat als bijlage is opgenomen in het oorsponkelijke beleidsplan 2019-2023 (opgesteld in 2017/2018). Bij de 1e wijziging 2021 is gemeld dat het meerjarig projectenprogramma in de loop van 2021 zou worden geactualiseerd en de ramingen via een tweede begrotingswijziging zouden worden aangepast. De actualisering is eind 2021/begin 2022 doorgevoerd en de geactualiseerde ramingen konden niet meer in de begroting 2021 worden opgenomen. Deze worden nu bij de 1e wijziging 2022 opgenomen.
De uitvoering van een fors aantal projecten, zoals bij de jaarrekening 2020 al is vermeld, wordt gefaseerd in uitvoering genomen en deels doorgeschoven naar latere jaren. Dit heeft tot gevolg dat de projectramingen zoals die in de begroting 2021 zijn opgenomen veel te hoog zijn. Omdat zowel de uitgaven alswel de inkomsten te hoog geraamd zijn heeft dit, behoudends de hierboven genoemde toerekening van het projectenbureau, geen directe budgettaire gevolgen in de jaarrekening 2021. II.1 Projecten natuurbeheer * Zoals bij de actualisatie van het projectenprogramma in de loop van het dienstjaar 2020 al is gemeld, is de uitvoering van een fors aantal projecten doorgeschoven naar latere jaren, met name een aantal grote projecten die onder dit onderdeel vallen, t.w. de aanleg van de Natuurverbinding De Hoorneboeg/Zwaluwenberg, de aanleg van de verbinding Laarderhoogt en de voltooiing van de Natuurontwikkeling Monikkenberg/Groene Schakel (in afwachting van de aanleg van de HOV) kunnen hier genoemd worden. Eind 2020 is de 1e termijn voor het project Voltooiing Groene Schakel natuurontwikkeling Monikkenberg betaalbaar gesteld, in 2022 zal het restant betaald worden. In 2021 zijn een aantal kleinere projecten uitgevoerd en afgerond. Zo is het volkstuinencomplex Laapersveld in 2020/2021 gesaneerd en teruggegeven aan de natuur. In 2021 is daarvoor nog een aanvullende sanering doorgevoerd.
De natuurontwikkeling van het plan Huydecoopersweg is in voorbereiding en uitvoering genomen, de implementatie van het beleid dat maximaal 3 honden per begeleider in het terrein zijn toegestaan is uitgevoerd en met behulp van een gift is een vleermuizenkelder gerealiseerd op het landgoed Monnikenberg. Het verschil in saldo tussen de baten en lasten, is het bedrag dat gestort dan wel onttrokken wordt van de reserve natuurbeheer en betreft de saldi van in de loop van het jaar afgesloten projecten (zie ook bijlage 3). II.2 Projecten recreatie * In 2021 zijn voorbereidingskosten gemaakt voor voorbereiden van de Vernieuwen van de parkeerplaatsen bij de Fransche Kamphei en - camping en het opruimen van teerhoudend asfalt. II.3 Projecten Integrale gebiedsontwikkeling In 2021 is een project opgestart om de Waarden van het GNR in beeld te brengen en daar een compleet en samenhangend verhaal van te maken, waarmee het GNR communicatie naar buiten kan treden. Waardoor het draagvlak, de erkenning en herkenning van het GNR toeneemt. II.4 Projecten communicatie, educatie, voorlichting en draagvlak Op de jaarschijf van het oorspronkelijke projectenprogramma (zie onder algemeen) stond de vernieuwing van 't Laer opgenomen. In het najaar van 2021 is door het bestuur van het GNR besloten dit project in de periode 2022/2023 in uitvoering te nemen.
In 2021 is een start gemaakt met het project GNR 90-jaar. Dit project bestaat uit een aantal deelprojecten de voor het overgrote deel in 2022 (het jubileumjaar) tot uitvoering komen. Het verschil in saldo tussen de baten en lasten, is het bedrag dat gestort dan wel onttrokken wordt van de reserve natuurbeheer en betreft de saldi van in de loop van het jaar afgesloten projecten (zie ook bijlage 3). II.5 Projecten bestuur en bestuursondersteuning In 2021 zijn de laatste kosten verantwoord op het project inrichting/ontwikkeling projectenbureau en inhuur projectleiders. Het verschil in saldo tussen de baten en lasten, is het bedrag dat gestort dan wel onttrokken wordt van de reserve natuurbeheer en betreft de saldi van in de loop van het jaar afgesloten projecten (zie ook bijlage 3).
p 58
-6.700 N
11.000 V
-71.700 N
-53.300 N
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage V Toelichting op de staat van baten en lasten functionele indeling
III. Communicatie, educatie, voorlichting en vrijwilligers (profilering en draagvlak) III.2 en III.3 Communicatie, middelen en materialen & website en nieuwsbrieven * Met ingang van diensjaar 2020 zijn deze twee onderdelen in de financiële administratie samengevoegd. Tevens is hierbij aan toegevoegd de fondsenwerving en het beheer en onderhoud van de begunstigersadministratie van de Steunstichting. De twee onderdelen lieten op begrotingsbasis een positief saldo zien van k€ 69, het werkelijk saldo was k€ 194. Per saldo een voordeel van k€ 125. In de opbrengsten was rekening gehouden met een bedrag van k€ 126 aan eigen fondsenwerving, de werkelijke opbrengst was k€ 247 een voordeel van k€ 121. De hogere opbrengsten hebben met name te maken met een drietal doelgiften van in totaal k€ 223. Deze doelgiften worden via resultaatbestemming toegevoegd aan daarvoor ingestelde bestemmingsfondsen. Daarnaast zijn in 2021 via de webshop meer producten verkocht dan geraamd, daar tegenover waren de kosten van de webshop ook hoger dan begroot. Per saldo een voordeel k€ 4. Het verschil met 2020 ontstaat voornamelijk omdat in 2020 k€ 106 aan eigen fondsenwerving is verantwoord (k€ 141 minder dan 2021) en de uitgaven destijds ook ca k€ 51 hoger waren (extra inzet op profilering/fondsenwerving).
III.4 Publieksacties, evenementen en excursies * als gevolg van de Covid 19 maatregelen hebben de publieksevenementen ook in 2021 geen doorgang kunnen vinden III.5 Vrijwilligers * In 2021 is als gevolg van de Covid-19 maatregelen relatief weinig gewerkt in de terreinen, waardoor minder vergoeding is uitgekeerd (bedrag per gewerkt uur) en gereedschappen/kleding langer meegaan. Tevens heeft de vrijwilligersmiddag in december geen doorgang kunnen vinden. Daarnaast is in 2021 een deel van de geraamde nog uit te keren vrijwilligersvergoeding 2020 vrijgevallen (was in de jaarrekening 2020 opgenomen als nog te betalen). * in 2020 heeft er onderhoud aan de vrijwilligersgebouwen plaatsgevonden en een jaarafrekening van de nutskosten viel als gevolg van ontterecht verkregen kortingen op de energiebelasting de voorgaande jaren fors hoger uit. In 2021 lagen de uitgaven weer op het geraamde niveau. III.6 Groepsverblijf 't Laer * de opbrengsten van 't Laer zijn ruim k€ 12 lager dan geraamd, aangezien een groot deel van het jaar het groepsverblijf beperkt open was (Covid-19 maatregelen). In 2020 zijn als gevolg van de Covid-19 maatregelen nagenoeg geen opbrengsten verantwoord.
125.200 V
204.800 V
16.400 V
-4.000 N
40.100 V
14.300 V
-900 N
6.700 V
-12.200 N
13.300 V
74.200 V
156.400 V
36.000 V
22.100 V
IV. Belangenbehartiging, beleid en participanten Personeelskosten Ten opzichte van de gewijzigde begroting 2021 laat dit onderdeel een voordeel zien van k€ 74. In 2021 is geconstateerd dat over 2020 ontterecht ww-premie is betaald. Dit bedrag (ruim k€ 52) is hier verantwoord. Het restant is ontstaan omdat de reiskosten woon - werkverkeer en de uitgaven voor scholing en opleiding, als gevolg van de Covid-maatregelen lager lagen, dan geraamd. Ook is er minder personeel ingehuurd dan geraamd. Dit laatste veroorzaakt ook voor het grootste deel de positieve afwijking ten opzichte van 2020. In 2020 werd nog voor k€ 128 personeel ingehuurd, in 2021 is dit bijna k€ 86 minder. en kantoorkosten Automatisering * Bij de 1e begrotingswijziging is een eenmalig bedrag beschikbaar gesteld van k€ 50 voor de verdere digitalisering van de bedrijfsvoeringsprocessen. In 2021 is hier als gevolg van de Covid maatregelen op enkele uitgaven na nog geen verdere uitvoering aangegeven. De opstart van een digitale projectenadministratie en digitaal document management systeem is in tijd naar achteren geschoven. De hiermee verbonden werkzaamheden worden naar verwachting nu in 2022 opgestart. De overige uitgaven voor met name automatisering lagen k€ 14 hoger dan geraamd, in verband met allerlei aan thuiswerken gerelateerde zaken.
Onder ander hogere kosten van licenties en dienstverlening door het bureau dat voor ons de hard- en software regelt en de ict beveiliging verzorgt. Per saldo een voordeel van k€ 36 IV.1 Bestuursondersteuning * de bestuursleden (zie ‘overige gegevens’ voor de leden welke per 31 december 2021 deel uit maakten van het bestuur) zijn onbezoldigd. Mw. drs. C.W. Kos is in 2019 aangesteld als directeur-rentmeester voor 36 uur per week (1,0 fte) in vaste dienst. De bezoldiging van de directeur-rentmeester is vastgesteld op het maximum van schaal 15 van de Provinciale CAO en blijft daarmee ruim binnen de WNT norm, die voor 2021 k€ 209 bedraagt. IV.2 Organisatie cs * personeelsbestand: gedurende het boekjaar 2021 bedroeg het gemiddeld aantal werknemers bij de stichting, omgerekend naar volledige mensjaren, 32,4 fte (2020: 32,4).
p 59
Jaarrekening 2021, Stichting Goois Natuurreservaat
Bijlage V Toelichting op de staat van baten en lasten functionele indeling * dit onderdeel laat een nadeel zien van k€ 77 voornamelijk als gevolg van het feit dat in 2021 op deze post een bedrag van k€ 47 als toevoeging aan de voorziening ww-lasten is verantwoord. In 2021 is een bedrag van in totaal k€ 47 ten laste van de voorziening gebracht, wegens de doorbelaste ww-uitkering van twee oud medewerkers. In 2019 is de minimale stand van de voorziening ww-uitkeringen bepaald op k€ 192. Om de minimum stand te handhaven wordt nu weer een bedrag gedoteerd aan de voorziening, mede gelet op de eenmalige meevaller van de terugontvangen teveel afgedragen premies 2020 (zie hierboven onder Personeelskosten). Daarnaast is in 2021 in het kader van de afwikkeling van de reorganisatie het Definitief Ontwerp, onder begeleiding van een extern deskundige, geëvalueerd. De totale kosten hiervan bedroegen k€ 10. IV.3 Gebouwen en huisvestingskosten organisatie * de lasten in 2021 laten ten opzichte van 2020 een voordeel zien op dit onderdeel van k€ 86. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt doordat in 2020 hier de kosten van de plaatsing van porto-cabins zijn verantwoord en de kosten voor het opstellen van een gebouwenbeheerplan. De afwijking t.o.v.
de geraamde bedragen 2021 waren relatief klein en betreffen diverse posten, waaronder hogere zakelijke lasten, energie kosten, incidenteel onderhoud en schoonmaakonderhoud. Als gevolg van de plaatsing van de portocabin nemen de lasten voor het schoonmaak onderhoud toe. IV.4 Participantenbijdragen * in de begroting 2021 is de totale participantenbijdrage geraamd volgens de geldende systematiek. Voor de participant Amsterdam was de bijdrage voor 2021 begroot op k€ 320. Echter in de loop van 2020/2021 bleek dat er met de participant Amsterdam een concept uittredingsovereenkomst is gesloten, waarbij Amsterdam bedongen heeft om, naast een algemene uittreedsom van € 4 miljoen, in de periode 20212024 een vastbedrag per jaar te betalen van ruim k€ 312. Dit laatste bedrag is in 2021 ontvangen en verantwoord. Gelet op het positieve rekeningsaldo is er voor gekozen geen vordering voor het verschil, ten laste van de algemene uittreedsom op te nemen, maar dit verlies aan participantenbijdrage gelijk te verantwoorden in de jaarrekening 2021. Ten opzichte van het dienstjaar 2020 neemt de totaal verantwoorde participantenbijdrage, als gevolg van loon- en prijsstijgingen, toe met k€ 70.
p 60
-77.200 N
-156.000 N
-10.100 N
85.600 V
-7.500 N
69.600 V