Bijlage 1 SPW Jaarrekening 2021
Tekst van het document
19.779
-
25.000
-
-5.221
-
3.2.2
Subtotaal taakveld 3.2.2
515.157
2.449.454
426.376
2.217.350
88.781
232.104
3.4
Reguliere werkzaamheden economische promotie
229.261
-
204.693
-
24.568
-
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 28 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
Paragrafen
2. Beheer en onderhoud
4. Bestuur en Programma
3. Toezicht en veiligheid
Taakveld
Projectnaam
Jaarrekening 2021
3.4
Ontwikkelen gebiedsidentiteit
29.435
-
80.000
-
-50.565
-
Subtotaal taakveld 3.4
258.696
-
284.693
-
-25.997
-
5.3
Reguliere werkzaamheden cultuurpresentatie en productie
104.744
-
147.420
-
-42.676
-
5.3
Begeleiding GP Zandvoort
1.161
1.161
-
5.3
Evenementen Subtotaal taakveld 5.3
Begroting na wijziging 2021
5. Algemene dekkingsmiddelen
Verschil (realisatie minus begroting)
-
-
574.299
-
920.669
-
-346.370
105.905
574.299
147.420
920.669
-41.515
-346.370
5.5.2
Reguliere werkzaamheden cultureel erfgoed
6.172
12.963
15.650
15.650
-9.478
-2.687
5.5.2
Molen de Veer GO
10.370
10.370
10.370
10.370
-0
-0
Subtotaal taakveld 5.5.2
16.541
23.332
26.020
26.020
-9.479
-2.688
5.7.2
Reguliere werkzaamheden beheer openbaar groen en openluchtrecreatie
4.019.728
257.172
4.221.814
346.317
-202.086
-89.145
5.7.2
Dotatie voorziening GO/V
679.200
-
909.200
-
-230.000
-
5.7.2
GO/V
358.534
-
736.000
-
-377.466
-
5.7.2
Onttrekking voorziening GO/V
-358.534
-
-736.000
-
377.466
-
5.7.2
Kapitaallasten
44.257
-
52.650
-
-8.393
-
5.7.2
Evenemententerrein Oosterbroek
10.732
-42.025
-
Jaarstukken 2021 Kies een item.
52.757
Pagina 29 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
Paragrafen
2. Beheer en onderhoud
Taakveld
Projectnaam
5.7.2
Evenemententerrein Houtrak
7.185
5.7.2
Verplaatsen vissteiger
119
5.7.2
GO/V Achterstallig onderhoud extra budget
5.7.2
Projectsubsidie
5.7.2
Realisatie Terreinverbetering Mysteryland
4. Bestuur en Programma
3. Toezicht en veiligheid
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
5. Algemene dekkingsmiddelen
Verschil (realisatie minus begroting)
-
7.185
-
119
-
119
119
76.610
-
845.590
-
-768.980
-
-
9.484
-
8.729
-
755
447
-
-
-
447
-
Subtotaal taakveld 5.7.2
4.838.277
266.775
6.082.011
355.046
-1.243.734
-88.271
Totaal
7.645.519
3.402.653
8.445.561
3.592.885
-800.042
-190.232
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 30 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
Paragrafen
2. Beheer en onderhoud
3. Toezicht en veiligheid
Programma 3. Toezicht en veiligheid Visie Door gastheerschap, het houden van toezicht en handhavend optreden wil het recreatieschap bij bezoekers de gevoelens van sympathie, vertrouwen en veiligheid vergroten. •
Vervullen van de rol van gastheer in de gebieden vervuld en verbeteren van de zichtbaarheid.
•
Inspelen op de het intensievere gebruik van recreatiegebieden vanwege corona.
•
Beheersen van ongewenst gebruik van de recreatiegebieden zo veel mogelijk.
•
Toezicht houden en handhaven volgens Algemene Verordening en de Noodverordening COVID-19.
•
Bijdragen aan het beheer en onderhoud van het recreatiegebied
•
Bevorderen van samenwerking met partners (o.a. politie, gemeentelijke handhaving)
4. Bestuur en ondersteuning
5. Algemene dekkingsmiddelen
Prestaties per taakveld in 2021 Taakveld 1.2
Openbare orde en veiligheid
Het saldo van baten en lasten is € 703.524, dit is een afwijking van 15% negatief ten opzichte van de begroting. De inzet van toezicht is hoger in het voorjaar en de zomermaanden dan in de wintermaanden. In de wintermaanden wordt toezicht ook ingezet voor beheerklussen. Dit verklaart grotendeels de overschrijding in dit programma en de onderschrijding bij programma 5.7.2.
Baten en lasten Programma 3. Toezicht en veiligheid
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Verschil 2021
Jaarrekening 2020
Bedrijfskosten
29.544
51.097
-21.553
29.639
Inzet RNH
673.980
560.740
113.240
628.773
Totale lasten
703.524
611.837
91.687
658.412
Opbrengsten
-
-
-
-
Totale baten
-
-
-
-
-703.524
-611.837
-91.687
-658.412
Saldo Baten en lasten per taakveld
Taakveld 1.2 openbare orde en veiligheid Totaal
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Jaarrekening 2021 Lasten Baten 703.524 703.524
-
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten 611.837 611.837
-
Jaarrekening 2020 Lasten Baten 658.412 658.412
-
Pagina 31 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
2. Beheer en onderhoud
Paragrafen 3. Toezicht en veiligheid
Programma 4. Bestuur en ondersteuning Speerpunten Voor 2021 waren de speerpunten: •
Aansturen van uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2040
•
Goede bestuursadvisering, programmasturing en omgevingsmanagement
•
Aanscherpen planning & controlcyclus.
•
Vernieuwen risicoanalyse.
•
Het verder implementeren van de financiële transitie conform het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV).
4. Bestuur en ondersteuning
5. Algemene dekkingsmiddelen
Het saldo van baten en lasten is € 961.286 negatief, dit is een afwijking van 14% negatief ten opzichte van de begroting. Deze financiële afwijking werd al verwacht in verband met hogere lasten voor de bestuursopdracht met betrekking tot het bestuursbureau en meer inzet op financiën en programmasturing. Bij financiën was een hogere inzet voor het uitvoeringsprogramma en extra inzet voor de P&C producten. Bij programmasturing was meer inzet voor het uitvoeringsprogramma, WOB verzoeken, samenwerkingsovereenkomst /erfpachtcontracten SBB en de afhandeling van de vangnetregeling ondernemers in tweede lockdown. Daartegenover staat dat er minder kantoor en bedrijfskosten waren als gevolg van het thuiswerken door corona.
Prestaties per taakveld in 2021
Baten en lasten
Taakveld 0.1
Programma 4. Bestuur en ondersteuning
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Verschil 2021
Jaarrekening 2020
Bedrijfskosten
88.179
63.619
24.560
62.677
Inzet RNH
873.106
778.999
94.107
1.016.093
Kapitaallasten
-
-
-
-
Bestuur
•
Accountantscontrole bij jaarrekening 2020
•
Goedkeurende accountantsverklaring bij de jaarrekening 2020
•
En interimcontrole 2021
Taakveld 0.4
Overhead
•
Implementatie van de financiële transitie;
Totale lasten
961.286
842.618
118.668
1.078.770
•
Verbeterde bestuurlijke besluitvorming;
Opbrengsten
-
-
-
-
•
Verbeterde planning & control;
•
En verbeterd omgevingsmanagement.
Totale baten
-
-
-
-
-961.286
-842.618
-118.668
-1.078.770
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Saldo
Pagina 32 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
Paragrafen
2. Beheer en onderhoud
3. Toezicht en veiligheid
4. Bestuur en ondersteuning
5. Algemene dekkingsmiddelen
Baten en lasten per taakveld
Taakveld 0.1 bestuur
Jaarrekening 2021 Lasten Baten 62.251
-
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten 23.592
-
Jaarrekening 2020 Lasten Baten 36.612
-
0.4 overhead
899.035
-
819.026
-
1.042.158
-
Totaal
961.286
-
842.618
-
1.078.770
-
Specificatie taakveld 0.4 overhead Specificatie taakveld 0.4 overhead
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Verschil (realisatie minus begroting)
Lasten
Baten
Lasten
Baten
Lasten
Baten
Bestuursadvisering en programmasturing
325.106
-
207.318
-
117.788
-
Secretariaat
147.190
-
116.207
-
30.983
-
Financiële control en administratie
258.183
-
215.233
-
42.950
-
Aansturing beheerteam en toezichthouders
142.628
-
240.241
-
-97.613
-
Kantoor- en bedrijfskosten
25.928
-
40.027
-
-14.099
-
Totaal
899.035
-
819.026
-
80.009
-
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 33 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
2. Beheer en onderhoud
Paragrafen 3. Toezicht en veiligheid
4. Bestuur en ondersteuning
5. Algemene dekkingsmiddelen
Programma 5. Algemene dekkingsmiddelen Gebeurtenissen per taakveld in 2021 Taakveld 0.5
Treasury
De uitvoeringsorganisatie streeft naar de volgende financiële doelstellingen: • De financiering van het vastgestelde beleid • Het minimaliseren van de financieringskosten • Het beperken van de (financiële) risico’s Taakveld 0.8
Overige baten en lasten
Een groot deel van de kosten worden gedekt door de jaarlijkse financiële bijdrage van de participanten (47%); de deelnemers in de gemeenschappelijke regeling. Taakveld 0.9
Vennootschapsbelasting
De activiteiten van het recreatieschap kunnen als volgt worden omschreven: beleidsbepaling, beheer en onderhoud van recreatieterreinen, genereren van publiciteit en ter beschikking stellen van recreatieterreinen voor openluchtrecreatie en evenementen. Spaarnwoude. neemt het standpunt in dat haar activiteiten geen belaste ondernemingsactiviteiten vormen voor de Wet op de Vennootschapsbelasting 1969. Dit wordt jaarlijks beoordeeld. In voorgaande jaren is het recreatieschap vrijgesteld van vennootschapsbelasting. De verwachting is dat dit ook voor 2021 geldt. Taakveld 0.10
In onderstaande tabellen zijn de mutaties en de ontwikkeling van de verschillende reserves weergegeven.
Baten en lasten Programma 5. Algemene dekkingsmiddelen
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Afwijking 2021
Jaarrekening 2020
1.874
1.329
545
5.025
-
-
-
-
1.874
1.329
545
5.025
5.213.666
5.213.666
-
5.081.545
Opbrengsten
29.588
26.180
3.408
51.537
Totale baten
5.243.254
5.239.846
3.408
5.133.082
Saldo voor bestemming
5.241.380
5.238.517
2.863
5.128.057
Mutaties reserves
-1.093.430
-1.450.645
357.215
-885.108
Saldo na bestemming
6.334.810
6.689.162
-354.352
6.013.166
Bedrijfskosten Inzet RNH Totale lasten Participantenbijdragen
Mutaties reserves
Het recreatieschap heeft verschillende reserves, die elk voor hun eigen doelen worden ingezet. Het doel van elke reserve is nader toegelicht in de paragraaf weerstandsvermogen. Het uitvoeren van de beleidsbepalingen conform de Nota reserves en voorzieningen.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 34 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
Paragrafen
2. Beheer en onderhoud
3. Toezicht en veiligheid
4. Bestuur en ondersteuning
5. Algemene dekkingsmiddelen
Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
Resultaatbestemming (ad 5. mutaties reserves)
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Algemene reserve SPW
436
-
436
495
-
495
401
-
401
Bestemmingreserve beheer SPW
227.522
1.127.888
-900.365
68.231
785.430
-717.199
18.704
909.476
-890.772
Bestemmingsreserve investeringen SPW
46.487
408.072
-361.585
10.713
325.103
-314.390
207.745
362.148
-154.403
Best.reserve beheer CRM tunnel SPW
-
6.000
-6.000
145
4.500
-4.355
164
6.368
-6.204
Bestemmingsreserve egalisatie SPW
437.026
55.451
381.575
-
55.460
-55.460
467.378
46.779
420.599
Algemene reserve SGP
345.768
158.293
187.475
345.768
272.560
73.208
185.307
60.001
125.306
Best.reserve verv.investeringen SGP
38.297
447
37.851
38.297
-
38.297
26.709
6.005
20.704
Bestemmingsreserve SMG
30.802
437.678
-406.876
30.802
446.943
-416.141
266.539
604.857
-338.318
Best. reserve SMG beh. monument MH17
-
25.942
-25.942
-
55.100
-55.100
7.981
70.402
-62.422
Bestemmingsreserve SMG investering
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Totaal mutaties reserves
1.126.339
2.219.769
-1.093.430
494.451
1.945.096
-1.450.645
1.180.928
2.066.037
-885.108
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 35 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Ontwikkeling van reserves
Algemene reserve SPW Bestemmingreserve SPW Algemene reserve SGP Bestemmingsreserve SGP Bestemmingsreserve SMG Totaal reserves
Stand per 31-12-2021 54.854 3.625.824 3.310.172 2.198.483 5.906.139 15.095.472
Stand per 31-12-2020 54.418 4.512.198 3.122.697 2.160.633 6.338.956 16.188.902
Verschil 436 -886.375 187.475 37.851 -432.817 -1.093.430
Baten en lasten per taakveld
Taakveld 0.5 treasury 0.8 overige baten en lasten 0.9 vennootschapsbelasting 0.10 mutaties reserves 0.11 resultaat rekening baten en lasten Totaal
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Jaarrekening 2021 Lasten Baten 1.874 23.218 5.220.036 1.022.210 2.115.640 1.024.084 7.358.894
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten 1.329 26.180 5.213.666 494.451 1.945.096 495.780 7.184.942
Jaarrekening 2020 Lasten Baten 29.155 5.025 - 5.103.927 1.180.928 2.066.037 1.185.953 7.199.119
Pagina 36 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
A. Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen geeft aan in hoeverre Recreatieschap Spaarnwoude in staat is om middelen vrij te maken en daarmee substantiële tegenvallers op te vangen, zonder dat het beleid veranderd moet worden. Het weerstandsvermogen wordt vergeleken met de weerstandscapaciteit: de mogelijk in te zetten middelen om de risico’s te dragen. De weerstandscapaciteit moet groter zijn dan het berekende weerstandsvermogen.
Weerstandsvermogen Om het weerstandsvermogen te berekenen zijn alle risico's, waarvoor geen maatregelen getroffen zijn en die van materiële betekenis kunnen zijn voor de financiële positie, geïnventariseerd. Een risico dat zich in 2021 voordeed is het grotendeels wegvallen van inkomsten uit evenementen en verminderde inkomsten uit erfpachten als gevolg van de coronamaatregelen. Andere belangrijke risico’s voor Spaarnwoude zijn: •
Geen doorgang evenement door bv. faillissement organisator of een nietverleende evenementenvergunning
•
Faillissement/wanbetaling contractant
•
Opruimen of saneren bodem/sloten door dumpingen synthetisch drugsafval
Per risico wordt de kans vermenigvuldigd met de potentiële omvang in euro’s. Het berekende weerstandsvermogen bedraagt op 31-12-2021 € 1.150.000. De onderbouwing hiervan is als bijlage opgenomen.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit bij het recreatieschap wordt gevormd door de vrij beschikbare middelen in de reserves en voorzieningen. Omdat bestemmingsreserves en voorzieningen al voor specifieke doelen zijn bestemd, is in de praktijk alleen de algemene reserve vrij beschikbaar als weerstandscapaciteit. In de begroting is geen post "onvoorzien" opgenomen voor het opvangen van eventuele niet voorziene lasten in de loop van het jaar. Bij Recreatieschap Spaarnwoude heeft iedere onvoorziene last van substantiële betekenis dus directe gevolgen, waardoor de uitvoering van het beleid onder druk kan komen te staan. Ook heeft het recreatieschap geen stille reserves. Stille reserves zijn activa die tegen geen of een te lage waarde zijn gewaardeerd en direct verkoopbaar zijn. Op 1 januari 2004 is het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) in werking getreden. Het BBV verplicht Recreatieschap Spaarnwoude aandacht te besteden aan de risico's. Met de voorliggende 'Nota weerstandsvermogen' wordt het noodzakelijke inzicht in zowel het weerstandsvermogen als de weerstandscapaciteit van Recreatieschap Spaarnwoude gegeven. Deze nota is in vier fasen tot stand gekomen. 1. Inventariseren en kwantificeren risico's 2. Bepalen minimaal gewenste / benodigde weerstandsvermogen 3. Berekenen aanwezige weerstandscapaciteit 4.
Matchen benodigd weerstandsvermogen en aanwezige weerstandscapaciteit
Pagina 37 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
In deze nota worden de uitkomsten van deze fasen beschreven. 1. Inventariseren en kwantificeren risico's In de eerste fase zijn de risico's van Recreatieschap Spaarnwoude geïnventariseerd. Met de programmamanagers en budgethouders zijn deze risico's in beeld gebracht. De geïnventariseerde risico's zijn beschreven en onderverdeeld naar: •
•
Hoog / Midden / Laag (kans) Risico's zijn als 'Hoog' aangemerkt indien de kans van voordoen hoog wordt geacht, enzovoort. Bij een hoog risico is de financiële impact voor 80 procent meegenomen, bij een midden risico voor 50 procent en bij een laag risico voor 20 procent. Structureel / Incidenteel Risico's zijn als incidenteel of structureel aangemerkt. Een structureel risico heeft een financiële impact in meerdere begrotingsjaren. Een incidenteel risico heeft een financiële impact in één begrotingsjaar. De structurele risico's zijn voor twee jaar meegenomen in de risico kwantificering.
Voor het kunnen bepalen van het benodigde weerstandsvermogen is de financiële impact per risico berekend. Risico's zijn per definitie niet goed meetbaar. Dit komt doordat voor voorzienbare en redelijk kwantificeerbare risico's een voorziening moet worden gevormd. Om toch tot een kwantificering te kunnen komen, zijn de bepalende factoren voor een schatting van de kans van optreden (Hoog / Midden / Laag) en de impact van het risico (in euro's) geïdentificeerd. Zoveel mogelijk is de (gemiddelde) omvang van de bij het risico betrokken exploitatielasten en/of investeringsbedragen meegenomen bij de (subjectieve) bepaling van de kans en het effect.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Dit betekent dat niet de gehele omvang van de mogelijke financiële impact wordt opgenomen als risicobuffer. Door vermenigvuldiging van de impact met een kans van optreden wordt een onnodig hoge risicobuffer vermeden. Tegelijkertijd wordt door de combinatie van verschillende risico's in de bepaling van de weerstandscapaciteit redelijkerwijs wel gezorgd voor voldoende vermogen voor tegenvallers. Op basis van de risico-inventarisatie zijn de volgende risico's onderkend. De geïnventariseerde risico's zijn gekwantificeerd voor een bedrag van in totaal € 1.006.000, -. Een nadere specificatie van dit bedrag is: Risico
Kans
Incidenteel / Financiële Structureel impact
1. Subsidies (risico van Laag risico Incidenteel terugbetalen)* 2. Inkoop en Midden risico Structureel aanbestedingsrisico 3. Vervuilde grond/ Midden risico Incidenteel bodemsanering 4. Verandering regelgeving Midden risico Structureel (bijv wijziging zwemwater kwaliteit) 5. Calamiteiten zwemwater Laag risico Structureel 6. Verminderde inkomsten hoog risico Incidenteel door faillissement ondernemer(s) en / of tegenvallend bezoek evenementen en / of geen evenementen vanwege coronacrisis 7. Opruimen dumping Hoog risico Incidenteel drugs afval Totaal
Uitgaande van twee jaar € 75.000 € 15.000
€ 150.000
€ 150.000
€ 500.000
€ 250.000
€ 25.000
€ 20.000
€ 15.000 € 600.000
€ 6.000 € 480.000
€ 100.000
€ 80.000
€ 1.465.000
€ 1.006.000
Pagina 38 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
•Bij de bepaling van de totale financiële impact voor alle risico's worden de incidentele risico's eenmalig meegenomen. Bij structurele risico's wordt de verwachte financiële impact per jaar met 2 vermenigvuldigd. * project verplaatsing pontveer de Opstapper heeft ook een reservering voor een subsidie van de PNH, maar dit bedrag staat nog op de balans. Is daarmee beperkt risico, het geld is nog niet aangewend. 2. De gewenste / benodigde omvang van het weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen is in artikel 11 van het BBV gedefinieerd als “De relatie tussen de weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover de gemeente (of de gemeenschappelijke regeling) beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken, en alle risico's waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie”. Het weerstandsvermogen weerspiegelt de mate waarin het schap in staat is middelen vrij te maken om de risico's, die zich in de praktijk voordoen, op te vangen zonder dat dit betekent dat het beleid verandert dan wel ingekrompen moet worden. Het vermogen om het beleid door te zetten, is afhankelijk van de omvang van de weerstandscapaciteit. Er zijn (nog) geen wetenschappelijke of algemeen geldende normen voor de gewenste omvang van een weerstandsvermogen.
Iedere gemeente en gemeenschappelijke regeling moet zelf invulling geven aan de gewenste omvang, gelet op haar eigen situatie en context. De omvang van het weerstandsvermogen moet in verhouding staan tot de risico's die de organisatie loopt. De risico's moeten niet kunnen worden opgevangen door stuur- en beheersmaatregelen en / of financieel kunnen worden afgedekt door voorzieningen.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Overige gegevens en bijlagen
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
De uitgevoerde risico-inventarisatie inclusief kwantificering is een logische basis voor het bepalen van het gewenste weerstandsvermogen. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit dat niet alle risico's kunnen worden gekwantificeerd (p.m.posten). 1. Voor de geïdentificeerde en gekwantificeerde risico's worden de uitkomsten van de risico-inventarisatie als norm genomen voor het bepalen van het gewenste minimale weerstandsvermogen. Bij de risico-inventarisatie zijn risico's gekwantificeerd voor een bedrag van € 1.006.000. 2. Voor de niet-gekwantificeerde risico's wordt uitgegaan van 2% van de structurele inkomsten. Het rijk stelt voor de gemeenten die vallen onder het artikel 12-regime, de minimale buffer van de algemene reserve ook op 2% van de som van de structurele inkomsten te stellen. Voor Recreatieschap Spaarnwoude komt 2% van de structurele inkomsten overeen met een bedrag van € 100.000. Dit bedrag is daarmee het minimaal gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor niet gekwantificeerde risico's. Het totale benodigde weerstandsvermogen komt daarmee op een bedrag van € 1.106.000. In het volgende hoofdstuk wordt de omvang van het weerstandsvermogen gerelateerd aan de aanwezige weerstandscapaciteit. 3.
Berekende weerstandscapaciteit per begin 2022 Onder weerstandscapaciteit wordt verstaan: het geheel aan beschikbare en vrij aanwendbare financiële middelen om mogelijke “resterende” risico's met financieel gevolg op te kunnen vangen. Met “resterende” risico's worden bedoeld: de risico's die onvoldoende “in control” zijn of kunnen worden gehouden door stuur- en beheersmaatregelen en/of waarvoor (nog) geen specifieke voorzieningen zijn of kunnen worden getroffen.
Pagina 39 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
De bepaling van de weerstandscapaciteit is een momentopname. De gekozen peildatum is 1 januari 2022. Bij het berekenen van de aanwezige weerstandscapaciteit wordt gekeken naar het “vrije deel” in reserves en voorzieningen.
Reserve / voorziening
De eventuele stille reserves zijn niet bij de weerstandscapaciteit betrokken.
Algemene reserve Bestemmingsreserve Beheer Bestemmingsreserve Nieuwe Investeringen Bestemmingsreserve Beheer Tacitustunnel Bestemmingsreserve Egalisatie Bestemmingsreserve S.M.G Bestemmingsreserve S.M.G Investeringen Bestemmingsreserve S.M.G. monument MH17 Bestemmingsreserve Egalisatie Algemene reserve S.G.P. Bestemmingsreserve S.G.P. verv. investeringen Bestemmingsreserve Egalisatie Totaal
Ad 1. Vrije deel reserves en voorzieningen Bij het bepalen van het vrije deel van de reserves en voorzieningen is voorzichtigheid betracht. Criterium is of het Algemeen Bestuur de betreffende reserve in geval van een calamiteit kan vrijmaken zonder dat hierdoor een exploitatietekort ontstaat. Daarbij komt dat bij gebruik van een reserve, de rente die dit financieringsmiddel genereert tevens structureel gedekt moet worden.
F. Participanten
Stand 1 januari 2022
Deel direct beschikbaar voor weerstandscapaci teit 55.104 50.000 685.312 500.000 198.619 100.000 0
0
2.013.879 4.386.409 414.582
0 200.000 0
678.008
0
0 995.712 2.344.104
0 300.000 0
2.030.000 13.801.729
0 1.150.000
*Voor de bovengenoemde reserves is de stand van de reserves per 1 januari 2022 als basis genomen waarbij alle goedgekeurde bestuursvoorstellen waarin beslag wordt gelegd op deze reserves zijn meegenomen (tot en met het AB van 16 december 2021). Kortom, alle reeds toegekende bijdragen vanuit de reserves maken geen deel uit van de ruimte hierboven gepresenteerd als weerstandscapaciteit.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 40 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
Van de reserves (het eigen vermogen) is € 1.150.000, - aangemerkt als direct beschikbare incidentele weerstandscapaciteit. Het vrije deel uit de overige reserves is niet direct beschikbaar. Het Algemeen Bestuur moet hiervoor eerst de bestemming van de reserve wijzigen, hetgeen tot de mogelijkheden behoort. Voorzieningen worden niet meegenomen in de weerstandscapaciteit. In de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt elk jaar de (specificatie van de) weerstandscapaciteit vermeld, in overeenstemming met artikel 11, lid 2a van het BBV. In het jaarverslag wordt op grond van artikel 26 BBV verantwoording afgelegd over de ontwikkelingen in de weerstandscapaciteit. De weerstandscapaciteit wordt elk jaar berekend bij de jaarrekening met als peildatum de balansdatum. De berekeningswijze en de uitgangspunten blijven hierbij ongewijzigd, tenzij het Algemeen Bestuur anders besluit. Peildatum van de weerstandscapaciteit, zoals die in de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt vermeld, is de laatste balansdatum. Dit is 31 december van het jaar voorafgaand aan het jaar waarin de begroting wordt samengesteld. 4. Matching Gewenst weerstandsvermogen – Berekende weerstandscapaciteit De conclusie in deze nota is dat Recreatieschap Spaarnwoude over een weerstandscapaciteit beschikt van € 1.150.000, - om de risico's te dekken.
Het gewenste weerstandsvermogen is berekend op € 1.106.000, - . Gezien de verschillende deelgebieden (SPW, SGP en SMG) ieder op een aparte wijze wordt gefinancierd valt het gewenste weerstandsvermogen als volgt te verdelen.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Overige gegevens en bijlagen
D. Bedrijfsvoering SPW 75,0 % van € 1.106.000,00 SGP 17,5 % van € 1.106.000,00 SMG 7,5 % van € 1.106.000,00
E. Grondbeleid
F. Participanten
€ 829.500,00 € 193.550,00 € 82.950,00
Voorgesteld wordt de minimale omvang van de reserve voor het benodigd weerstandsvermogen vast te stellen op € 1.106.000. Dit betekent dat op basis van de huidige informatie er een tekort van € 179.500 is aan weerstandscapaciteit voor deelgebied SPW (oud) . Voorgesteld wordt om het tekort aan weerstandscapaciteit op dit moment te accepteren en nu nog niet het tekort aan te vullen. De argumentatie daarvoor is dat de gekwantificeerde risico’s zich niet gelijktijdig zullen manifesteren en de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit en -weerstandsvermogen voortdurend worden gemonitord. Mocht blijken dat er sprake is van een structureel tekort aan weerstandscapaciteit dan zullen voorstellen worden gedaan om dit op te lossen. Het gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor de geïdentificeerde en de gekwantificeerde risico’s worden jaarlijks herzien. Risico's en de omvang van de risico's kunnen derhalve jaarlijks wijzigen. Natuurlijk blijft het signaleren en het beheersen van de risico's een continue proces. Gedurende het jaar wordt het Bestuur geïnformeerd over belangrijke nieuwe risico's gedurende het jaar. De risico's met een hoge kans van voordoen worden als vast onderdeel in de planning & control instrumenten (begroting, bestuursrapportages, jaarrekening) behandeld. En de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit.
Pagina 41 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
Stand per 31-12-2021
Stand per 31-12-2020
Verschil
Algemene reserve SPW
54.854
54.418
436
Bestemmingreserve beheer SPW
730.062
1.630.428
-900.365
Bestemmingsreserve investeringen SPW
816.519
1.178.103
-361.585
Best.reserve beheer CRM tunnel SPW
Overige gegevens en bijlagen
E. Grondbeleid
F. Participanten
financieren. Er kunnen verschillende soorten incidentele projecten worden uitgevoerd, zoals op het gebied van groot onderhoud, gebiedsontwikkeling, inkomstenwerving of omvormingen. Voor deze projecten wordt dan een aanvullend budget uit de algemene reserve beschikbaar gesteld door het bestuur. Middelen uit de algemene reserve kunnen dus door het bestuur worden ingezet voor allerlei taken van het recreatieschap. Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen
9.905
15.905
-6.000
Bestemmingsreserve egalisatie SPW
2.069.337
1.687.762
381.575
Algemene reserve SGP
3.310.172
3.122.697
187.475
Best.reserve verv.investeringen SGP
2.198.483
2.160.633
37.851
Bestemmingsreserve SMG
4.763.366
5.170.242
-406.876
Bestemmingsreserve investeringen
Best. reserve SMG beh. monument MH17
728.191
754.132
-25.942
Bestemmingsreserve SMG investering
414.582
414.582
-
15.095.472
16.188.902
-1.093.430
De bestemmingsreserve investeringen wordt voornamelijk ingezet voor ontwikkeling van het recreatiegebied door vernieuwing. Vernieuwing is gericht op het aantrekkelijk houden van de gebieden voor de inwoners van de regio, het betaalbaar houden van het beheer en het realiseren van inkomsten. Voorbeelden van vernieuwing zijn onder andere het plaatsen van sporttoestellen en het faciliteren van nieuwe horecagelegenheden.
Totaal Algemene reserve
De algemene reserve dient als weerstandscapaciteit voor de financiële risico's die het recreatieschap loopt. Ook worden soms uit de algemene reserve extra incidentele inspanningen gefinancierd omdat de reserve investeringen beperkt is. De aanvullende, incidentele, opdrachten zijn ‘extra’ en afhankelijk van de mogelijkheden om ze te
Jaarstukken 2021 Kies een item.
De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen wordt ingezet voor het investeren in groot onderhoud en vervanging van voorzieningen in het recreatiegebied. Beheer van het gebied vereist een duurzame basis in de begroting, waarbij groot onderhoud en vervangingen van bijvoorbeeld paden en bruggen structureel wordt gedekt. Vanaf 2019 is besloten om de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen op te heffen en het bedrag uit de bestemmingreserve vervangingsinvesteringen te bestemmen voor de vorming van de Voorziening groot onderhoud.
Bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten Deze bestemmingsreserve is bedoeld om sterkte schommelingen in de kapitaallasten op te vangen.
Pagina 42 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
Conclusie De omvang van de huidige reserves ligt onder het niveau van het benodigde weerstandsvermogen voor deelgebied SPW (oud). Er is een tekort van € 179.500. Voorgesteld wordt om het tekort aan weerstandscapaciteit op dit moment te accepteren en nu nog niet het tekort aan te vullen. De argumentatie daarvoor is dat de gekwantificeerde risico’s zich niet gelijktijdig zullen manifesteren en de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit en weerstandsvermogen voortdurend worden gemonitord. Mocht blijken dat er sprake is van een structureel tekort aan weerstandscapaciteit dan zullen voorstellen worden gedaan om dit op te lossen.
Kengetallen Conform het BBV worden de kengetallen in onderstaande tabel vermeld. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Wanneer de schuld lager is dan de jaaromzet (<100%) wordt dit als voldoende bestempeld en boven de 130% als onvoldoende. Het recreatieschap heeft geen leningen, vandaar de negatieve ratio.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Overige gegevens en bijlagen
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin aan de financiële verplichtingen kan worden voldaan. Een ratio >50% wordt in de regel als voldoende beschouwd. Het kengetal "structurele exploitatieruimte" geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte in de begroting is om tegenvallers op te vangen. De commissie BBV geeft aan dat een ratio > 0,6% acceptabel is.
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
Netto schuldquote
-123%
-73%
-131%
Idem gecorrigeerd voor verstrekte leningen
-123%
-73%
-131%
Solvabiliteitsratio
81%
84%
84%
Structurele exploitatieruimte
-3%
-1%
-7%
Grondexploitatie
n.v.t.
Belastingcapaciteit
n.v.t.
Pagina 43 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
B. Kapitaalgoederen Hieronder wordt een overzicht gegeven van het onderhoud van de kapitaalgoederen, onderscheiden naar de volgende categorieën: •
Verhardingen
•
Civiele kunstwerken
•
Groen
•
Water, oevers en stranden
•
Pontjes
Overige gegevens en bijlagen
•
Terreinmeubilair
•
Hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging
•
Gebouwen en materieel
Op 13 december 2018 is het beheerplan in het bestuur gepresenteerd en is het gewenste beeldkwaliteitsniveau vastgesteld op basis van de CROW "kwaliteitscatalogus openbare ruimte 2018". De CROW-systematiek heeft kwaliteitsnormen van A+ (top)-A-B-C-D. Als voorbeeld geldt Verhardingen – Onkruid in goten en randstroken: A betekent “weinig onkruid” en B “in beperkte mate onkruid”. Recreatieschap Spaarnwoude weet de beeldkwaliteit momenteel te handhaven op kwaliteitsniveau B op basis van het beschikbare beheerbudget. Alleen monument MH17 wordt conform afspraak beheerd op niveau A+. Bij de instandhouding wordt onderscheid gemaakt tussen dagelijks onderhoud (DO), groot onderhoud (GO) en vervangingen (VV).
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Dagelijks / jaarlijks onderhoud DO omvat de reguliere, jaarlijks terugkerende kosten voor de instandhouding. Het DO betaalt het recreatieschap uit de exploitatiebegroting. Groot onderhoud en kleine vervangingen GO omvat de kosten voor instandhouding die niet ieder jaar terugkeren en niet levensduur verlengend zijn. Deze maatregelen worden uitgevoerd op basis van de meerjarenplanning en inspecties. Het GO en kleine VV (vervangingen tot € 100.000) betaalt het recreatieschap uit de voorziening GO. Die voorziening wordt gevoed met een jaarlijkse dotatie vanuit de exploitatiebegroting. De jaarlijkse dotatie is berekend op basis van het werkelijk geplande groot onderhoud en de kleine vervangingen in de komende 10 jaren, zoals dat vastligt in een door het bestuur vastgesteld beheerplan (zie de meerjarenbegroting). De kosten voor GO en kleine VV worden geboekt via de exploitatie, met daar tegenover een even grote onttrekking uit de voorziening. Op deze manier worden de betreffende lasten goed gemonitord. Grote vervangingen Grote VV (maatschappelijke vervangingen boven tot € 100.000 en economische vervangingen van bijvoorbeeld gebouwen en evenemententerreinen) betaalt het recreatieschap uit de bestemmingsreserve. Zolang de reserve toereikend is, is daar geld (liquiditeit) voor beschikbaar. Dit betreft alleen de werkelijke investeringen.
Het BBV schrijft voor dat alle investeringen als bezit (materiële vaste activa) op de balans moeten staan. Op de balans is rekening gehouden met een realistische jaarlijkse waardedaling. Die waardedaling leidt tot de jaarlijkse afschrijvingslasten, die in de
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 44 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
jaarlijkse exploitatie verwerkt zijn. Omdat de investeringen uit de reserves worden betaald, kunnen deze jaarlijkse afschrijvingslasten worden afgedekt. Op het moment dat een grote vervanging gedaan wordt, wordt de som van die investering vanuit de bestemmingsreserve overgezet naar de bestemmingsreserve egalisatie en vervolgens jaarlijks afgeschreven op de balans. Door het afschrijven veroorzaakt de investering geen hoge piek in de winst- en verliesrekening, maar worden jaarlijkse kapitaallasten opgenomen tijdens de levensduur van het object. Wanneer het recreatieschap een investering niet (geheel) uit de bestemmingsreserve kan betalen, is het (met instemming van het bestuur) mogelijk om het benodigde bedrag voor de bestemmingsreserve egalisatie te betalen uit eenmalige extra bijdragen van de participanten. Een andere optie is in theorie om een investering te betalen uit een lening, maar dat is tegen de uitgangspunten die het recreatieschap zichzelf heeft opgelegd. Bij een lening moet het recreatieschap de jaarlijkse kapitaallasten dekken uit de exploitatie en/of hogere participantenbijdragen, in plaats van dekking uit de reserves. Van de optie om geld te lenen voor een investering wordt nu geen gebruik gemaakt.
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Totale lasten DO, GO en VV Totale lasten kapitaalgoederen (in programma 2)
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
Dagelijks onderhoud
2.607.800
2.692.959
2.765.372
Groot onderhoud en kleine vervangingen
1.248.736
1.892.000
1.351.891
99.708
108.110
65.325
3.956.244
4.693.069
4.182.588
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
437.026
-
574.166
-
-
-
Kapitaallasten Totaal
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans) Maatschappelijke vervangingen >100.000 Economische vervangingen
Hieronder worden de kapitaalgoederen per taakveld en categorie verder uitgewerkt.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 45 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen Taakveld 2.1
Paragrafen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Verkeer en vervoer
Totale lasten 2.1 VERKEER EN VERVOER
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
Verhardingen
869.356
923.241
957.488
Civiele kunstwerken
375.315
612.190
381.386
Inzet RNH
36.629
-
4.478
Overige bedrijfskosten
538.131
15.000
123.460
-71.390
138.539
1.479.041
1.605.351
Totaal
91.511
1.910.943
D. Bedrijfsvoering VERHARDINGEN
Jaarrekening 2021
En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO
Overige gegevens en bijlagen
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
E. Grondbeleid
F. Participanten
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
154.744
179.241
157.046
714.613
744.000
800.442
-
-
-
869.356
923.241
957.488
Categorie civiele kunstwerken Categorie verhardingen Recreatieschap Spaarnwoude beheert in totaal 94 hectare aan verhardingen in de vorm van gesloten verharding (asfalt) voor rijbanen, parkeerterreinen, fiets- en wandelpaden en half verharding voor de overige wandelpaden. Ook de ruiterpaden zijn in deze categorie opgenomen. De wegen en paden worden periodiek geïnspecteerd om vast te stellen waar onderhoud noodzakelijk is. Omdat de beeldkwaliteit voor verhardingen is vastgesteld op niveau B wordt bij gladheid de verharding niet gestrooid.
Het recreatieschap heeft totaal 486 stuks kunstwerken waarvan 187 bruggen en 299 waterstaatkundige voorzieningen zoals stuwen en duikers. CIVIELE KUNSTWERKEN Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
144.276
144.730
189.660
175.589
412.000
151.855
55.451
55.460
39.871
375.315
612.190
381.386
Pagina 46 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
Paragrafen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
437.026
-
467.378
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans) Maatschappelijke vervangingen >100.000 Economische vervangingen
Groen
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
1.374.926
1.543.463
1.437.783
Water, oevers en stranden
170.020
409.714
253.083
Pontjes
10.480
11.277
10.887
Terreinmeubilair
300.268
257.411
169.816
Hygiënische maatregelen / nuts, riolering en reiniging
595.965
627.212
600.884
Gebouwen en materieel
259.913
308.561
371.261
Overige bedrijfskosten
612.695
1.439.760
650.341
1.193.344
1.311.413
1.102.804
173.200
82.437
6.082.011
4.679.295
Inzet RNH En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO Totaal
Jaarstukken 2021 Kies een item.
320.666
4.838.277
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Categorie groen Recreatieschap Spaarnwoude bevat in totaal 635 hectare aan grasvegetatie in de vorm van intensieve- en extensieve grasvegetatie, moeras en rietlanden. Verder heeft het recreatieschap in totaal 398 ha beplanting bestaande uit cultuurlijke en natuurlijke beplanting. GROEN
Taakveld 5.7.2 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Totale lasten 5.7.2 OPENBAAR GROEN EN (OPENLUCHT) RECREATIE
Overige gegevens en bijlagen
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
1.212.512
1.253.463
1.316.736
162.414
290.000
121.047
-
-
-
1.374.926
1.543.463
1.437.783
Pagina 47 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
Paragrafen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering PONTJES
Categorie water, oevers en stranden Het recreatiegebied heeft in totaal 277 ha water en in totaal 2 ha zandstrand (voor zover dit onderscheidt te maken is), wat onderdeel uitmaakt van in totaal 14ha aan oevers en stranden. De inrichting van de zwemplekken moeten middels waarschuwingsborden aan de wettelijke eisen voldoen. Ook het zwemwater voldoet aan de minimale wettelijke eisen (Whvbz). WATER, OEVERS EN STRANDEN Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
159.851
170.714
139.135
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
E. Grondbeleid
F. Participanten
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
1.920
2.718
2.327
-
-
-
8.559
8.559
8.559
10.480
11.277
10.887
Categorie terreinmeubilair 10.169
239.000
113.948
-
-
-
170.020
409.714
253.083
Categorie pontjes Het recreatieschap heeft in de verschillende gebieden in totaal 1 pontje. Het betreft de Opstapper die momenteel niet in de vaart is, en waarvoor een vervangende verbinding en de mogelijkheden om het pondje te verduurzamen onderzocht wordt.
Het recreatieschap heeft totaal 5172 stuks terreinmeubilair, waarvan 97 speeltoestellen en 5075 overig terreinmeubilair zoals picknicksets, banken, antiautopalen, verkeersborden, enzovoorts. TERREINMEUBILAIR Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Overige gegevens en bijlagen
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
167.634
128.051
161.251
111.277
108.000
8.565
21.358
21.360
-
300.268
257.411
169.816
Pagina 48 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
Paragrafen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
Maatschappelijke vervangingen >100.000
-
-
106.788
HYGIËNISCHE MAATR. / NUTS, RIOLERING EN REINIGING
Economische vervangingen
-
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Overige gegevens en bijlagen
-
-
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten
Categorie hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging Recreatieschap Spaarnwoude heeft in totaal 16 pompen voor de riolering en het doorspoelen van zwemwater, 23 electrakasten, 11.350 meter elektra leidingen en 28.500 meter persriolering. Daarnaast verschillende waterputten, water tappunten en 8425 meter waterleiding.
Totaal
E. Grondbeleid
F. Participanten
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
595.965
627.212
600.884
-
-
-
-
-
-
595.965
627.212
600.884
Het recreatieschap heeft totaal 10 toiletgebouwen, die in het seizoen dagelijks schoongemaakt moeten worden. In de verschillende terreinen staan geen ondergrondse afvalcontainers die periodiek leeggezogen worden. Op intensief gebruikte gazons staan geen "hete kolen bakken" voor het barbecueën. Ook het periodiek prikken van zwerfvuil en het verwijderen van illegaal gestort afval op de parkeerterreinen behoort tot deze categorie.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 49 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
Categorie gebouwen en materieel Dit omvat het onderhoud aan de openbare gebouwen, verhuurde gebouwen en materieel zoals voertuigen en grote machines. Het recreatieschap heeft diverse gebouwen in eigen beheer. Niet al deze gebouwen zijn openbaar toegankelijk. Denk aan boerderij Borneohoeve in de Houtrak of de boerderij aan de Lage Dijk 5 bij de Mooie Nel. Beide genoemde gebouwen maken onderdeel uit van het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2020 -2025 waarvoor een nieuwe bestemming gezocht zal worden.
D. Bedrijfsvoering GEBOUWEN EN MATERIEEL) Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Overige gegevens en bijlagen
E. Grondbeleid
F. Participanten
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
170.899
186.830
198.333
74.674
99.000
156.034
14.340
22.731
16.894
259.913
308.561
371.261
Pagina 50 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
C. Financiering Wet Financiering decentrale overheden De Wet Financiering decentrale overheden (Wet Fido) heeft als uitgangspunt het beheersen van risico's. De belangrijkste kenmerken in dat kader is een tweetal randvoorwaarden voor het treasurybeleid. De eerste is dat het aangaan en verstrekken van geldleningen alsmede het verlenen van garanties allen zijn toegestaan voor de uitoefening van de publieke taak. De tweede houdt in dat uitzettingen een prudent karakter (=met beleid en inzicht bezien) moeten hebben en niet gericht zijn op het genereren van inkomen door het lopen van onnodige risico's. Op 7 mei 2020 heeft het Algemeen Bestuur in haar openbare vergadering haar verordening financieel beheer vastgesteld in gevolge artikel 57 van de wet Gemeenschappelijke Regelingen en de wet Financiering Decentrale Overheden over de kaders voor de inrichting en uitvoering van de financieringsfunctie. Ook is in deze vergadering vastgesteld de verordening financieel beheer en controle in gevolge artikel 57 van de wet Gemeenschappelijke Regelingen en de artikelen 216 en 217 van de provinciewet.
Risicobeheer Binnen de Wet Fido zijn 2 normen vermeld waaraan dient te worden voldaan. De normen bestaan uit de kasgeldlimiet en de rente-risiconorm. De kasgeldlimiet heeft betrekking op leningen met een looptijd van maximaal 1 jaar en de renterisiconorm op leningen met een looptijd vanaf 1 jaar. Het doel van deze normen is te voorkomen dat bij herfinanciering van leningen bij (aanzienlijk) hogere rente grote schokken optreden in de hoogte van de rente die het recreatieschap moet betalen. De normen beperken de budgettaire risico’s.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Overige gegevens en bijlagen
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Recreatieschap Spaarnwoude is volgens het huidige liquiditeits- en financieringsbeleid binnen de kasgeldlimiet en rente-risiconorm gebleven. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het bedrag ter grootte van 8,2% van het totaal van de jaarbegroting bij aanvang van het jaar. Het doel van de limiet is de vlottende schuld (kortlopende leningen) te beperken. In de onderstaande tabel is de kasgeldlimiet voor het begrotingsjaar bepaald. Berekening van de kasgeldlimiet Begrotingstotaal (lasten) Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Kasgeldlimiet
9.935.107 8,20% 814.700
Rente-risiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de vaste schuld bij aanvang van het jaar. Het doel is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rente lasten van de organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van de vaste schuld in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. In de onderstaande tabel is de renterisiconorm voor het begrotingsjaar bepaald op € 0. Berekening van de renterisiconorm Stand van de vaste schuld per 1 januari Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Renterisiconorm
20% 0
Pagina 51 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Wet Fido Modelstaat A (x € 1.000) Toelichting op modelstaat A De Kasgeldlimiet voor het recreatieschap bedraagt op basis van de begroting 2021 € 815.000,-. Het recreatieschap blijft het gehele jaar binnen de limiet.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 52 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
Wet Fido Modelstaat B (x € 1.000)
E. Grondbeleid
F. Participanten
Bij het recreatieschap hebben zich geen renteherzieningen op vaste schulden plaatsgevonden en er zijn geen nieuwe leningen uitgezet of aangetrokken. De renterisiconorm is derhalve nihil.
1a Renteherziening op vaste schuld O/G 1b Renteherziening op vaste schuld U/G
(1a-1b)
3a nieuw aangetrokken vaste schuld 3b nieuw uitgezette lange leningen 4 netto nieuw aangetrokken vaste schuld
D. Bedrijfsvoering Toelichting op modelstaat B
Modelstaat B
2 Renteherziening op vaste schuld
Overige gegevens en bijlagen
-
(3a-3b)
5 Betaalde aflossingen
-
6 herfinanciering
(laagste van 4 en 5)
-
7 Renterisico op de vaste schuld
(2+6)
-
8 Renterisiconorm 9a ruimte onder 9b Overschrijding
-
Renterisiconorm 10 Stand van de vaste schuld 11 Vastgestelde percentage 12 Renterisiconorm
Jaarstukken 2021 Kies een item.
(10x11)
-
Pagina 53 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
D. Bedrijfsvoering Recreatie Noord-Holland NV (RNH) is de uitvoeringsorganisatie voor de recreatieschappen Spaarnwoude, Twiske-Waterland, Alkmaarder- en Uitgeestermeer, Geestmerambacht en Groengebied Amstelland. De provincie Noord-Holland is enig aandeelhouder van RNH.
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Voor de werkzaamheden die het Routebureau van RNH in opdracht het recreatieschap verricht zijn vaste bedragen in de begroting opgenomen. Deze bedragen dekken de inzet van RNH en de bedrijfskosten die gemiddeld worden gemaakt voor de beschreven werkzaamheden aan routebeheer en -ontwikkeling. Overkoepelend voor alle recreatieschappen werkt RNH aan de volgende prestaties:
De samenwerkingsrelatie is beschreven in een raamcontract. Vanaf 2009 waren dat vijfjarige contracten. In 2017 is de dienstverlening van RNH geëvalueerd. De resultaten hiervan werden begin 2018 aan het bestuur gepresenteerd. Met het oog op de lopende discussies over de Gemeenschappelijke Regelingen en de Metropool Regio Amsterdam (en de rol van RNH daar in) is op initiatief van de provincie in 2020 onderzoek uitgevoerd naar de uitvoeringstaken van RNH in combinatie met de governance structuur van de recreatieschappen. Daarom hebben de recreatieschappen voor 2021 een contractverlenging van één jaar afgesproken. In 2021 is besloten om met ingang van 1 januari 2022 een bestuursbureau op te richten met medewerkers die rechtstreeks in dienst staan van de recreatieschappen, zodat een betere scheiding van opdrachtgeverschap en opdrachtnemersrol ontstaat. In het licht daarvan hebben de vijf recreatieschappen in 2021 besloten dat RNH ook in 2022 en 2023 als uitvoeringsorganisatie wordt gecontracteerd, met een opzegtermijn van één jaar. Per jaar stellen de schapsbesturen hun begrotingen vast. Dit maakt de jaarlijkse opdracht aan RNH concreet.
•
HR management
•
Training en opleiding van het personeel
•
Professioneel contractbeheer vastgoed en evenementen
•
Modern ingerichte ICT voor projectadministratie, financiële administratie en factuurafhandeling
•
Archivering
•
Natuurinclusief kennisnetwerk
•
Omgevingsmanagement
•
Planning en control
Flexibele schil / inhuur Bij de uitvoering van onderhoudswerk huurt Recreatieschap Spaarnwoude de inzet van het werkvoorzieningsschap in.
De dienstverlening wordt afgerekend op basis van werkelijk gemaakte kosten en uren. De inzet van RNH voor het recreatieschap behoort tot de kostencategorie ingeleend personeel. In de begroting is hiervoor in totaal een budget van € 3.596.670 opgenomen.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 54 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Percentage overhead Deze overhead bestaat uit de volgende posten: Opbouw van de overhead
Klachtenregistratie Het recreatieschap biedt op de website de mogelijkheid om een klacht in te dienen. Afgelopen jaren is daarvan geen gebruik gemaakt. Ook via andere communicatiemiddelen en via de klantcontacten met toezichthouders of beheermedewerkers zijn geen klachten ontvangen over het handelen of functioneren van medewerkers die namens het recreatieschap optreden.
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Bestuursadvisering en programmasturing
325.106
207.318
Secretariaat
147.190
116.207
Financiële control en administratie
258.183
215.233
Maatregelen bij begrotingsafwijkingen
Aansturing beheerteam en toezichthouders
142.628
240.241
Kantoor- en bedrijfskosten
25.928
40.027
Totaal
899.035
819.026
Materiële afwijkingen (beleidsmatig en/of financieel) ten opzichte van de begroting moeten door het bestuur worden geautoriseerd. Als een wijziging niet in het jaar zelf is voorgelegd, dan zijn bestedingen boven het begrotingsbedrag strikt genomen onrechtmatig. Daarom worden de afwijkingen tijdig, en in elk geval in het begrotingsjaar zelf, aan het bestuur voorgelegd. Dit gebeurde in de vorm van:
Totale lasten Percentage overhead
9.935.107
11.406.972
9,00%
7,00%
•
de begrotingswijziging 2021;
•
separate bestuursvoorstellen;
•
en de najaarsnotitie 2021.
Het recreatieschap streeft ernaar om begrotingsafwijkingen boven de grens van 3% van de totale lasten (inclusief toevoegingen aan de reserves) te voorkomen. Dit geldt in sterkere mate voor rechtmatigheidsafwijkingen zoals beschreven in de Kadernota Rechtmatigheid 2022.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 55 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
E. Grondbeleid Het recreatieschap is van mening dat gebieden die binnen de grenzen van de Gemeenschappelijke Regeling vallen, in het beheer van het recreatieschap thuishoren. Indien het recreatieschap een zakelijk of persoonlijk recht verwerft op gronden grenzend aan het gebied, dan worden deze gronden toegevoegd aan de gemeenschappelijke regeling. Oppervlaktes en hoeveelheden Gronden Beleidsgebied gemeenschappelijke regeling
2500
hectare
Oppervlakte in eigendom
2123
hectare
in eigen beheer
1361
hectare
contractueel uitgegeven
1216
hectare
waarvan: Aantal contracten gronden Gebouwen Aantal gebouwen waarvan:
44
Gronden in eigendom en uitgegeven Alle gronden van het recreatieschap zijn in bloot eigendom van Staatsbosbeheer, waarbij het recreatieschap het economisch eigendom heeft. Hier lopen twee verschillende erfpachtcontracten mee, die allebei expireren in 2049. Gronden in erfpacht worden bij voorkeur voor langere periodes uitgegeven, tenzij dit vanuit gewenste ontwikkelingen in het gebied die voortvloeien uit het ambitietraject onwenselijk is. Alle gronduitgiftes zijn digitaal op kaart verwerkt in het beheersysteem GeoVisia en van alle contracten is een digitaal archief. Voor ontwikkelingen waarbij externe financiering nodig is, is een looptijd van het ondererfpacht van ten minste 30 jaar wenselijk. Het recreatieschap kan momenteel alleen contracten sluiten met de resterende looptijd van 28 jaar. Met Staatsbosbeheer is daarom voor de korte termijn afgesproken dat zij meetekenen met het ondererfpachtcontract, zodat een langere looptijd gegarandeerd kan worden. Voor de langere termijn loopt binnen de gehele Metropool Regio Amsterdam een proces, waarbij wordt verwacht medio 2021 een Samenwerkingsovereenkomst te sluiten waarbij nieuwe afspraken voor de verlening van het erfpacht worden vastgelegd.
in eigen beheer
21
contractueel uitgegeven
23
NatuurNetwerk Nederland (NNN)
potentieel af te stoten
4
Bijna alle gronden van het recreatieschap maken deel uit van het NatuurNetwerk Nederland (NNN). Dit legt beperkingen op voor het gebruik van de gronden.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 56 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
Commerciële activiteiten Om voldoende baten te halen uit de gronden zijn sommige percelen voor commerciële activiteiten of bewoning uitgegeven. Hierbij wordt gewerkt met standaardcontracten en voorwaarden. Bij Recreatieschap Spaarnwoude is nog geen sprake van een vastgesteld grondprijzenbeleid. Wel wordt aangesloten bij de prijzen in de regio daarvoor. Er is sprake van actief accountmanagement waardoor contracten regelmatig worden herzien of gecontroleerd op oneigenlijk gebruik.
D. Bedrijfsvoering
Baten uit commerciële activiteiten
E. Grondbeleid
Jaarrekening 2021
F. Participanten
Begroting na wijziging 2021
Baten uit (erf)pachten
1.774.630
1.710.764
Baten uit verhuren
420.995
421.526
Kavelpaspoorten Voor nieuwe ontwikkelingen worden kavelpaspoorten opgesteld, waarop marktpartijen kunnen inchrijven.
Gronden Spaarnwoude
Jaarstukken 2021 Kies een item.
NNN gronden Spaarnwoude
Pagina 57 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
F. Participanten Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2020
Bijdrage in 2021
Provincie Noord Holland
53,10%
1.927.523
1.977.639
Gemeente Amsterdam
22,10%
802.227
823.085
Gemeente Haarlem
12,80%
464.638
476.719
Gemeente Haarlemmermeer
4,40%
159.720
163.873
Participantenbijdragen
Gemeente Velsen
7,60%
275.879
283.052
Zoals afgesproken in de gemeenschappelijke regeling wordt de participantenbijdrage jaarlijks geïndexeerd.
Totaal
100,00%
3.629.987
3.724.368
Participant
Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2020
Bijdrage in 2021
Vanwege de bestuurlijke, beleidsmatige en financiële belangen voor elke participant is inzicht in en actieve deelname aan de gemeenschappelijke regeling noodzakelijk. Door effectief te sturen op de doelstellingen en prestaties kunnen participanten de gemeenschappelijke regeling maximaal laten bijdragen aan eigen bestuurlijke ambities. Ook de ambtelijke organisaties hebben ook in 2021 goed samengewerkt met de uitvoeringsorganisatie Recreatie Noord-Holland.
Participant SPW
Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2020
Bijdrage in 2021
Participant SGP
Provincie Noord Holland
52,20%
2.653.301
2.722.287
Provincie Noord Holland
50,00%
725.778
744.648
Gemeente Amsterdam
18,70%
947.382
972.014
Gemeente Amsterdam
10,00%
145.155
148.929
Gemeente Haarlem
13,40%
682.371
700.113
Gemeente Haarlem
15,00%
217.733
223.394
Gemeente Haarlemmermeer
10,30%
522.612
536.200
Gemeente Haarlemmermeer
25,00%
362.892
372.327
Gemeente Velsen
5,40%
275.879
283.052
Totaal
100,00%
1.451.558
1.489.298
100,00%
5.081.545
5.213.666
Totaal
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 58 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
Informeren van participanten
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Doelstelling en openbaar belang (BBV 15, 2a en 2b)
Het besturen en beheren van het recreatiegebied. Gezien de ligging en het gebruik van het gebied door de inwoners heeft de provincie/gemeente een direct maatschappelijk belang bij het realiseren van de doelen en neemt daarom deel aan de gemeenschappelijke regeling.
Deze paragraaf geeft de informatie weer, die elke participant volgens het BBV moet opnemen in haar paragraaf ‘Verbonden partijen’. Deze gegevens hebben betrekking op de geconsolideerde begroting.
Activiteiten
Het recreatieschap voert de ontwikkeling en het beheer van het recreatiegebied uit, conform de kaders van de gemeenschappelijke regeling.
Naam verbonden partij
Recreatieschap Spaarnwoude
Vestigingsplaats
Velsen-Zuid
Visie op de verbonden partij (BBV 15, 1a)
Rechtsvorm
Gemeenschappelijke regeling
Deelnemende partijen
Provincie Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Haarlemmermeer en Velsen.
De informatievoorziening van de gemeenschappelijke regeling aan de participanten (de gemeenteraden en provinciale staten) is belangrijk. Daarvoor sluit het recreatieschap aan bij regionale samenwerkingsafspraken zoals die bijvoorbeeld in Noord-Holland Noord en de Metropool Regio Amsterdam zijn of worden gemaakt.
Informatie over verbonden partijen
Bestuurlijke vertegenwoordiging
Jaarstukken 2021 Kies een item.
I. Zaal Provincie Noord-Holland E. Jensen Provincie Noord-Holland B. Diepstraten gemeente Velsen M. van Doorninck gemeente Amsterdam (vertegenwoordigt door de heer E. Bobeldijk) R. Berkhout gemeente Haarlem M. Sedee-Schuitemaker gemeente Haarlemmermeer