Bijlage 1 SPW Jaarrekening 2021
Tekst van het document
Jaarstukken 2021
Spaarnwoude
versie DB 14 april 2022
Inhoudsopgave
Inhoudsopgave Samenvatting ............................................................................................. 3 Jaarverslag................................................................................................ 18 Programmaverantwoording .......................................................................................... 19 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting ............................................................. 22 Programma 2. Beheer en onderhoud .................................................................... 26 Programma 3. Toezicht en veiligheid ..................................................................... 31 Programma 4. Bestuur en ondersteuning .............................................................. 32 Programma 5. Algemene dekkingsmiddelen ......................................................... 34 Paragrafen .................................................................Fout! Bladwijzer niet gedefinieerd. A. Weerstandsvermogen en risicobeheersing ....................................................... 37 B. Kapitaalgoederen ............................................................................................... 44 C. Financiering ........................................................................................................ 51 D.
Bedrijfsvoering ................................................................................................... 54 E. Grondbeleid ....................................................................................................... 56 F. Participanten ...................................................................................................... 58
Jaarrekening ............................................................................................. 61 Overige gegevens...................................................................................... 78 Bijlagen .................................................................................................... 83
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 2 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Samenvatting De gemeenten Amsterdam, Haarlem, Velsen en Haarlemmermeer participeren samen met Provincie Noord-Holland in de gemeenschappelijke regeling van recreatieschap Spaarnwoude. Zij financieren het grootste deel van het jaarlijkse exploitatietekort, aangevuld met (erf)pacht en verhuur voor recreatieve activiteiten, horeca en evenementen. Het recreatieschap kent drie deelbegrotingen met elk eigen reserves en financieringsstroom. De jaarrekening is geconsolideerd weergegeven en doet waar relevant uitspraken over de situatie per deelgebied. De drie deelbegrotingen zijn: • SPW, ook wel ‘Spaarnwoude-oud’. Dit omvat het gebied ten noorden van de A200 • SGP, Strategisch Groen Project. Dit zijn gebieden die in de jaren ’90 toegevoegd zijn vanuit de RodS-gelden (Recreatie om de Stad). Betreft o.a. Tuinen van West en Groene Weelde • SMG, Stichting Mainport en Groen. Dit zijn de jongste gebieden, aangelegd ter compensatie van de vijfde baan Schiphol. Het gaat om o.a. Plesmanhoek, Boseilanden en park Zwaanshoek.
•
Focus op het versterken van natuur, landschap en cultuurhistorie
•
Focus op de ontwikkeling van aantrekkelijke ontvangst- en verblijfgebieden ten behoeve van een goede spreiding van de recreatieve druk
•
Het succesvol wegwerken van het achterstallig onderhoud in het oudere deelgebied SPW
•
Uitgeven in ondererfpacht van sleets geraakte gebouwen
•
Fietsbereikbaarheid (in Spaarnwoude en vanuit de steden)
Het reguliere beheer en toezicht zijn volgens planning uitgevoerd. Hiermee heeft het recreatieschap effectief invulling gegeven aan de hoofddoelstelling om steden en natuurgebieden te ontlasten en aantrekkelijke recreatiemogelijkheid te bieden aan recreanten uit omliggende gemeenten en de regio.
Kerngegevens: 6.097 hectare werkgebied, waarvan 2.572 hectare beheergebied met 277 hectare water. 6,7 miljoen bezoeken in 2020 (coronajaar), een ‘normaal’ jaar heeft tussen 5 en 6 miljoen bezoekers.
Realisatie in hoofdlijnen In 2021 heeft het recreatieschap zich ingezet voor het verder (door)ontwikkelen van Spaarnwoude op basis van de vastgestelde visie Spaarnwoude Park 2040; aan de hand van het uitvoeringsprogramma, met als belangrijkste punten:
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 3 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Hoogtepunten
c. Bossen en beplantingen, waar de structuur en samenstelling verbeterd kan worden en mogelijkheden voor robuustere eenheden (verbindingen) nader bekeken worden.
Het recreatieschap Spaarnwoude is volop in beweging. Met een vastgestelde visie en uitvoeringsprogramma zijn er in 2021 mooie stappen gemaakt. Uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park Met het Uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2020 – 2024 bouwt het recreatieschap aan een aantrekkelijk leefklimaat voor bewoners van de MRA door spreiding van de regionale recreatiedruk, ontwikkeling bestemmingsmanagement en betere verbindingen. Natuur inclusieve recreatie is hiervoor de leidraad en houdt een gebalanceerde ontwikkeling met de natuur en het landschap in. Het afgelopen jaar is een gefaseerde start gemaakt met een planvoorbereidingsfase van 16 projecten. In de bijgevoegde bijlage II staan de behaalde mijlpalen per project.
•
Vaststelling visieschetsen ontvangstgebieden en voorlopig ontwerpen Vanuit de visie is een zonering gemaakt tussen intensieve recreatie (ontvangstgebieden) waar recreatievoorzieningen worden gecentreerd en extensieve recreatie, waar natuur meer zijn gang kan gaan. Voor de revitalisering van de ontvangstgebieden zijn ontwerpen vastgesteld. Zie: https://www.spaarnwoudepark.nl/spaarnwoude-park/projecten
•
Wijzing naam naar Spaarnwoude Park en nieuw logo Het algemeen bestuur heeft besloten de naam van het gebied te wijzigen in Spaarnwoude Park, passend bij de ambities die er zijn om het gebied te ontwikkelen tot een landschapspark met verschillende type gebieden voor verschillende doelgroepen centraal gelegen in de Metropoolregio Amsterdam (MRA). Hier is zichtbaarheid aan gegeven door het oude logo op te frissen. Het nieuwe logo wordt de aankomende jaren gefaseerd in communicatiemiddelen uitgerold.
•
Governance en beheerstructuur, inrichting bestuursbureau Het algemeen bestuur heeft ingestemd met de inrichting van een bestuursbureau per 2022 om de knelpunten in het huidige model van de governance en beheersstructuur op te lossen. Met de komst van een bestuursbureau wordt de behoefte aan versterking van het opdrachtgeverschap en ondersteuning van schapsbestuurders en hun ambtelijke adviseurs vervuld. De extra kosten van € 27.977 worden met ingang van 2022 gedragen door de participanten. Het Bestuursbureau krijgt drie taken:
Belangrijke bestuurlijke besluiten •
Ecologisch beheerplan (besluitvorming in voorbereiding) Samen met onze participanten werken wij aan het versterken van de natuur en de biodiversiteit in Spaarnwoude. Recreatieschappen zijn vooral bekend door het recreatief gebruik. Minder bekend zijn de natuurwaarden die door inrichting en beheer de afgelopen decennia zijn ontwikkeld. Het beheer en het volgroeien van de gebieden heeft geleid tot een toename van biodiversiteit en natuurwaarden. Afgelopen jaar is benut om aan de hand van de QuickScan van deskundigen (Arcadis), en een aantal ‘veld experimenten’, een beter beeld te krijgen van de potenties binnen het beheerareaal en de kans rijkheid van een aantal specifieke beheermaatregelen. De uitkomsten daarvan zijn vertaald naar keuzes voor meer ecologisch beheer vanaf 2022. De beste potenties liggen bij: a. Bermen en extensieve grasterreinen, die nu geklepeld worden b. Randen en overgangen waar de gelaagdheid en structuur ontbreekt of beter kan
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Overige gegevens en bijlagen
Pagina 4 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
* Ambtelijk opdrachtgever van de beheerder, namens de schapsbesturen * Secretariaat voor de besturen van de schappen, adviescommissies en Voorzittersoverleg * Bestuurssecretaris en (technisch) voorzitter ambtelijke adviescommissies Het Algemeen Bestuur heeft besloten om het contract met de uitvoeringsorganisatie RNH met twee jaar te verlengen tot eind 2023 met een opzegtermijn van een jaar. •
•
Verbetering planning en control cyclus Er zijn nieuwe stappen gezet om de BBV structuur te verbeteren door de kosten van locatiebeheerders en managers uitvoering realistischer te boeken. Locatiebeheerders zijn voor circa 20% van hun tijd bezig met hun taak om hiërarchisch leiding te geven, maar de kosten kwamen 100% ten laste van taakveld 0.4 (overhead). Daarom is ervoor gekozen om conform de BBV-regels de kosten van de inzet van locatiebeheerders te splitsen. Een andere verbetering is de integratie van het jaarprogramma in de kadernota. Hiermee wordt de kadernota meer een strategisch sturingsdocument voor de raden/staten en bestuurders. Herontwikkeling Fort Benoorden Spaarndam Deze verborgen parel wordt door het recreatieschap met zorg en toewijding opgepoetst met het resultaat dat alle partijen en belanghebbenden zich konden vinden in het bidboek. Dit is de basis voor de werving en selectie in 2022 van een herontwikkelaar. Verder zijn er conserveringswerkzaamheden uitgevoerd aan de muurschilderingen in het fort en is de begroeiing aangepakt voor het behoud van het gebouw. Om de soortenrijkdom te vergroten is de vegetatie op het dak gemaaid en afgevoerd.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Jaarrekening
•
Overige gegevens en bijlagen
Provinciaal Uitvoeringsprogramma Herstel Liniedijken Vanuit het uitvoeringsprogramma “Herstel Liniedijken” van de provincie Noord-Holland worden herstelmaatregelen over een periode van 5 jaar voorbereidt en uitgevoerd. Het recreatieschap is met de provincie een samenwerkingsverklaring aangegaan voor o.a. het revitaliseren van de parkeerplaats bij fort Bezuiden Spaarndam, het aanleggen van een wandelroute tussen beide forten en het plaatsen van een infopaneel bij de kruising Slaperdijkweg.
Highlights •
Succesvolle aanpak achterstallig onderhoud Eén van de belangrijkste punten uit het uitvoeringsprogramma is de basis op orde. De afgelopen jaren is hard gewerkt aan het ontstane achterstallig onderhoud in deelgebied Oosterbroek/Buitenhuizen met een succesvol resultaat. Adviesbureau Cyber heeft de afgelopen jaren diverse metingen in het gebied uitgevoerd. Hieruit blijkt dat het achterstallig onderhoud is teruggelopen tot een acceptabele omvang. Onder andere zijn wandelpaden, fietsroutes en de skeelerroute bij ontvangstgebied Velsen SnowWorld opgeknapt, beschoeiingen in de Houtrak vervangen voor natuurvriendelijke varianten en bij de Veerplas vervangen door duurzame kunststofvarianten met faunatrappen voor watervogels en amfibieën. De verdere aanpak zal in de reguliere cyclus van het groot onderhoud en vervangingen worden opgenomen en waar mogelijk met subsidies verder worden versneld (bv. aanpak revitalisering bossen vanuit Bossenstrategie).
•
Geboortebos Park Zwanenburg Ook in het kader van de nieuwe landelijke Bossenstrategie wordt een geboortebos aangelegd in park Zwanenburg (2,5 à 6 ha). Het doel van een geboortebos is om op symbolische wijze tot uitdrukking te brengen dat elk kind, ongeacht zijn/haar afkomst, moet kunnen opgroeien in een groene,
Pagina 5 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
gezonde wereld. Iedereen kan via de Nationale Boomfeestdag een Geboorteboom bestellen en deze zelf tijdens de plant-dag komen planten. •
Ecologisch onderzoek Ook dit jaar zijn verschillende ecologische onderzoeken gedaan op deellocaties zoals de Ven en de Liniedijk om inzicht te krijgen in de specifieke kansen voor ecologisch beheer. Voor Spaarnwoude is het belangrijk om natuuronderzoeken uit te voeren en het blijven monitoren van de natuur en de biodiversiteit te bevorderen.
•
Zonneweide Schoteroog In 2021 is gestart met de planvoorbereidingsfase voor een zonneweide op Schoteroog. Deze locatie is vanuit de Regionale Energie Strategie (RES) aangewezen als projectgebied. Samen met diverse stakeholders en belanghebbenden is een schetsontwerp gemaakt voor een landschappelijke ingepaste zonneweide, waarbij zowel natuur, recreatie én duurzame energieopwekking naast elkaar kunnen functioneren. Op deze manier wordt invulling gegeven aan de RES ambities, alsook de energietransitie binnen Nederland.
•
Ontvangstgebied De Groene Weelde Een andere ontwikkeling in de Haarlemmermeer is de uitvoering van ontvangstgebied de Groene Weelde. De eerste palen voor het nieuwe Pannenkoekenrestaurant zijn in de grond geslagen. Het bijliggende parkeerterrein wordt op een natuurlijke manier ingericht. Te denken valt aan heggen tussen de parkeervakken, half verharding met betonnen grastegels, minimale verlichting en takkenrillen rond de parkeerplaats.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
•
MTB route Boseilanden Haarlemmermeer Met het aanleggen en herinrichten van de MTB route wordt voorzien in een toenemende behoefte aan buitensport. Deze recreatieve voorziening zorgt voor een scheiding tussen de verschillende gebruikers, waarmee gevaarlijke confrontaties tussen de “slow recreatie” en de MTB’ers grotendeels voorkomen worden. Uit ecologisch onderzoek blijkt dat de intensieve recreatieterreinen geschikt zijn voor marterachtigen en dat er mogelijk marterachtigen aanwezig zijn. Het tracé wordt in samenspraak met de ecoloog daarop aangepast.
•
Watercompensatie en natuurontwikkeling Veerplas Oeverlanden aan de Liede In het buitendijkse gebied Oeverlanden aan de Liede wordt in samenwerking met Landschap Noord-Holland en Iron Mountain zowel natuur als recreatieve voorzieningen aangelegd. Hiervoor wordt opgaande beplanting verwijderd, een poel aangelegd, botanische waarden (veenmosrietland) ontwikkeld en tevens een wandelpad en uitzichtpunt gecreëerd. Dit past in de ontwikkeling van ontvangstgebied Veerplas, waarin het oostelijk deel natuurbeleving met vlonderpaden voorop staat. Deze ontwikkeling zorgt voor de verbetering en het langjarige beheer van een prachtig stuk natuur bij de entree van Haarlem. Met deze ontwikkeling voldoet Iron Mountain aan haar verplichting tot watercompensatie ten behoeve van de uitbreiding van een datacenter in de Waarderpolder.
•
Zomercampagne zwerfafval Doordat de recreatieschappen druk bezocht werden in verband met corona, was er ook meer afval in de gebieden. Daarom is er in Spaarnwoude in het kader van World Clean-up Day in samenwerking met scholen een zwerfafvalcampagne georganiseerd en met succes. De leerlingen van de meewerkende scholen kregen op spelende wijze iets mee over de impact van zwerfafval op
Pagina 6 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
de natuur, mens en dier. Er was ook veel aandacht voor in de media. •
Fietsroute met podcast verteld het verhaal van Molen De Veer Dit jaar was het Themajaar ode aan het landschap, waarin de molens van het Noord-Hollandse landschap centraal stonden, daarom stond molen de Veer in Penningsveer (nabij ontvangstgebied Veerplas) in de schijnwerpers. Molen de Veer is toegetreden aan het project 'geheim genootschap van fluisterende molens'. De molens vertellen samen met mensen het verhaal van het omringende veranderende landschap in het verleden, heden en de toekomst. De verhalen over de molens en hun omgeving zijn opgenomen in podcasts. Totaal zijn er 7 fietsroutes ontwikkeld langs de molens van het 'geheim genootschap fluisterende molens’ met veel en leuke bezienswaardigheden onderweg. Molen de Veer ligt langs de nieuwe fietsroute 'Haarlemmermeer'. Via een podcast ontdekt de recreant van alles over het Noord-Hollands landschap. Bij de 22-delige podcast (elke molen heeft een eigen podcast) is columnist, schrijver en journalist Roos Schlikker betrokken. Het verhaal van de molen, onderdeel van de podcast wordt verteld door Huub van der Lubbe (van de Dijk).
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Effecten van corona Ook in 2021 zijn de effecten van corona zichtbaar. Het recreatieschap heeft diverse maatregelen getroffen voor gedupeerde ondernemers in het gebied. In het voorjaar en in het najaar was opnieuw een lockdown, waarbij de horeca gesloten was. Vanuit het recreatieschap zijn aanvullende maatregelen getroffen voor ondernemers in het recreatieschap (uitstel van betaling, max. 50% korting op huur/erfpacht). Zeven ondernemers hebben gebruik gemaakt van de maatregelen, waardoor het schap € 61.216 aan verminderde inkomsten uit huren/erfpachten heeft ontvangen. Onverwachts ging ook dit jaar een grote streep door de evenementen in Spaarnwoude. Bij evenementen die niet doorgaan, ontvangt het recreatieschap 15% van de vaste kosten, die genoeg zijn om de inzet RNH te dekken. Alleen voor de festivals van de Valley Partners (Dance Valley, Dutch Valley, Latin Village) en voor het Veerplasfestival is de factuur voor 100% gedeclareerd bij het Rijk. De opbouw van deze evenementen was al aan de gang, waardoor volledige vergoeding van de kosten gerechtvaardigd was. In bepaalde periodes was de horeca gesloten en het aantal plekken voor een sanitaire stop beperkter. Voor de recreanten zijn we daarom aangesloten op de HogeNood-app. Door gebruik te maken van deze app zijn de openbare 10 toiletgebouwen in Spaarnwoude snel vindbaar, en ook toiletten die door derden opengesteld zijn.
Bezoekersaantallen Spaarnwoude heeft over 2021 een aantal bezoekers van 5.980.755, een mooi resultaat. Hoewel het ten opzichte van het “coronajaar 2020” een lichte daling is, zijn de bezoekersaantallen met 11% toegenomen ten opzichte van 2019 (pre-corona). In de eerste drie maanden van het jaar zien we een stijging ten opzichte van 2020. Vanaf het voorjaar (april) zien we een dalende trend ten opzichte van 2020. Dit is te verklaren door het slechtere weer in 2021 en dat er minder beperkende corona maatregelen waren getroffen. Zo waren in de zomervakantie buitenlandse vakanties weer mogelijk.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 7 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
De populaire ommetjes in de buurt bij de Westbroekplas die tijdens het coronajaar explosief waren toegenomen, zijn het meest afgenomen.
Overige gegevens en bijlagen
Hieronder volgt een overzicht van de baten en lasten waarbij per deelgebied een nadere toelichting wordt gegeven van de belangrijkste afwijkingen ten opzichte van de begroting in de programma’s en bij de programmaverantwoording wordt een toelichting gegeven per taakveld.
Wat heeft het gekost en opgeleverd? De (geconsolideerde) jaarrekening van Spaarnwoude laat over 2021 een kleiner negatief resultaat zien dan begroot was. Het werkelijke tekort over bedraagt € 1.093.000 , dat is € 357.000 (25%) minder dan was begroot (€ 1.450.000). De baten vielen € 1.115.000 (-11%) lager uit dan begroot. De lasten vielen € 1.472.000 (- 13%) lager uit. De lagere lasten worden gevormd door projecten die over meerdere jaren worden uitgevoerd (zoals de fietsverbinding Amsterdam-kust en de Veerplas), waarvan het volledige budget in de begroting is opgenomen. Ook zijn projecten die vertraging hebben opgelopen een oorzaak van de lagere lasten, zoals verbeteringen aan evenemententerreinen. Daarnaast zien we een stijging van de inzet van juridisch advies. Het doorschuiven van bovengenoemde projecten hebben ook effect op de baten. Daarnaast waren er minder inkomsten uit evenementen en huren/erfpachten door de corona-maatregelen.
Financieel resultaat Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Verschil
Lasten
9.935.107
11.406.972
-1.471.865
Baten
8.841.677
9.956.327
-1.114.650
Saldo
-1.093.430
-1.450.645
357.215
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 8 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Overzicht baten en lasten over begrotingsjaar 2021 (geconsolideerd) Begroting na wijziging 2021 Jaarrekening 2021 Programma Lasten Baten Saldo Lasten Baten Saldo 1. Ontwikkeling en inrichting 622.904 195.770 -427.134 1.505.627 1.123.596 -382.031 2. Beheer en onderhoud 7.645.519 3.402.653 -4.242.866 8.445.561 3.592.885 -4.852.676 3. Veiligheid en toezicht 703.524 -703.524 611.837 -611.837 4. Bestuur en ondersteuning 62.251 -62.251 23.592 -23.592 5. Algemene dekkingsmiddelen 1.874 5.243.254 5.241.380 1.329 5.239.846 5.238.517 (exclusief mutaties reserves Overhead 899.035 -899.035 819.026 -819.026 Heffing vennootschapsbelasting Gerealiseerde totaal saldo van 9.935.107 8.841.677 -1.093.430 11.406.972 9.956.327 -1.450.645 baten en lasten Resultaatbestemming Toevoeging Onttrekking Saldo Toevoeging Onttrekking Saldo (ad 5. mutaties reserves) Algemene reserve 346.204 158.293 187.911 346.263 272.560 73.703 Bestemmingsreserve 780.134 2.061.476 -1.281.341 148.188 1.672.536 -1.524.348 Totaal mutaties reserves 1.126.339 2.219.769 -1.093.430 494.451 1.945.096 -1.450.645 Gerealiseerd resultaat
11.061.446
11.061.446
- 11.901.423
Recreatieschap Spaarnwoude eindigt met een positiever exploitatie resultaat van € -1.093.000 dan was begroot € - 1.45.000. De baten (-11%) en de lasten (-13%) zijn lager dan begroot. Hieronder volgt per programma een toelichting. Programma 1 Ontwikkeling en Inrichting In 2021 heeft de uitvoeringsorganisatie RNH grotendeels inzet gepleegd op de planvoorbereidingsfase van 16 projecten uit het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2020 -2025. In dit programma vallen de lasten € 883.000 lager uit dan begroot na wijziging hetgeen een voordeel is. De baten vallen € 928.000 lager uit en dat is een
Jaarstukken 2021 Kies een item.
11.901.423
-
Jaarrekening 2020 Lasten Baten 1.050.352 609.749 7.164.025 3.328.645 658.412 36.612 -
Saldo -440.603 -3.835.379 -658.412 -36.612
5.025
5.133.082
5.128.057
1.042.158 -
-
-1.042.158 -
9.956.584
9.071.476
-885.108
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
185.708 995.221 1.180.928
60.001 2.006.036 2.066.037
125.707 -1.010.815 -885.108
11.137.513
11.137.513
-
nadeel. Per saldo een nadelig resultaat van € 45.000 voor de baten en lasten tussen de jaarrekeningcijfers voor 2021 en de begroting 2021 na wijziging. De afwijking wordt grotendeels veroorzaakt door meerjarige projecten waarvan het budget doorschuift naar 2022 zoals De Groene F200 en Veerplas (tezamen ruim -3,5 ton) , instemming met een verhoging van het budget voor de planvoorbereidingsfase van het uitvoeringsprogramma en instemming met extra budget voor het bidbook van Fort Benoorden (tezamen ruim + 2,5 ton). Een aantal projecten hebben vertraging opgelopen door corona, zoals TenneT (SPW en SGP) en vaste stroomaansluiting
Pagina 9 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
evenemententerrein (tezamen ruim -7,5 ton). Dit leidt in de jaarrekening tot lagere baten en lasten. Programma 2 Beheer en onderhoud In programma 2 Beheer en onderhoud vallen de lasten € 800.000 (9%) lager uit dan begroot na wijziging hetgeen een voordeel is. De baten vallen € 190.000 (5%) lager uit en dat is een nadeel. Per saldo een voordelig resultaat van € 610.000 voor de baten en lasten tussen de jaarrekeningcijfers voor 2021 en de begroting 2021 na wijziging. Het verschil tussen de begrote lasten en het resultaat in de jaarrekening wordt veroorzaakt door een aantal werkzaamheden die nog niet zijn afgerond. De kosten voor juridisch advies zijn gestegen door o.a. de afhandeling van 5 WOB verzoeken. Tevens zijn er door Toezicht snoeiwerkzaamheden e.d. opgepakt in de wintermaanden. De inzet van Toezicht is administratief per abuis toegerekend aan programma 3, maar vallen onder taakveld 5.7.2. Deze verschuiving van uren (€ 92.000; zie programma 3) is de verklaring voor een deel van de onderschrijding bij dit programma en een overschrijding bij programma 3.
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
en 22% minder inkomsten. Het biologische melkveebedrijf had 23% meer uitgaven en 24% meer inkomsten. De exploitatie van Zorgvrij is daarmee conform begroting uitgevoerd. Nationaal monument MH17 Eind 2016 is het Nationaal Monument MH17, ter nagedachtenis van de slachtoffers van de vliegtuigramp, gerealiseerd in Park Vijfhuizen. Het beheer wordt uitgevoerd door het recreatieschap en vrijwilligers van de stichting Vrienden van het Nationaal Monument MH17. Het beheer wordt bekostigd uit de bestemmingsreserve SMG beheer Monument MH17, welke bestaat uit ontvangen gelden van derden en een dotatie van het recreatieschap (SMG). De reserves worden aangevuld door middel van rentebaten. Jaarlijks wordt aan de bestemmingsreserve beheer nationaal monument MH17 SMG een bedrag onttrokken ter dekking van de exploitatielasten voor het beheer van het monument. Over 2021 kwam € 25.941 ten laste van de bestemmingsreserve MH17. Totaal was € 55.100 begroot. Ondanks de hoge kosten voor de vervanging van bomen, heeft de besparing op de kosten van het planten van zonnebloemen (door gebruikt te maken van een nieuwe methode) een positief effect gehad.
In programma 2 vallen de baten van huur, pacht en erfpacht van ondernemers en evenementen. Het negatieve effect van de coronavangnetregeling voor ondernemers is deels gecompenseerd door hogere incidentele baten: eenmalige bijdrage van Europarcs in verband met de inbreiding en een eenmalige bijdrage van Action Planet in verband met de terreinontwikkeling fase 4. Voor de evenementen was € 921.000 verwacht aan inkomsten en dit werd € 574.000 (zie ook kopje effecten corona). Zorgvrij Midden in Spaarnwoude ligt boerderij Zorgvrij, een belangrijke trekpleister voor recreatiegebied Spaarnwoude. Dit biologische melkveebedrijf biedt een educatief programma voor jong en oud, zoals melk tappen, kaas maken, bezoeken tentoonstellingen en exposities. Het educatieve programma had 18% minder uitgaven
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 10 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programma 3 Toezicht en veiligheid Dit programma heeft in de jaarrekening ten opzichte van de begroting na wijziging een overschrijding van lasten van € 92.000 (15%). Deze afwijking wordt met name veroorzaakt door een verschuiving van de uren. De afdeling toezicht heeft niet meer uren gemaakt, maar de inzet op beheertaken in de rustige wintermaanden zijn toegerekend aan dit programma en vallen eigenlijk onder programma 2 beheer en onderhoud, taakveld 5.7.2. Programma 4 Bestuur en ondersteuning (inclusief overhead) Dit programma (inclusief overhead) heeft een overschrijding van lasten van € 119.000 (14%). Deze afwijking wordt veroorzaakt door een hogere inzet op programmasturing en financiën. Er waren hogere lasten voor de bestuursopdracht met betrekking tot het inregelproces van het bestuursbureau, meer inzet op programmasturing voor het uitvoeringsprogramma, afhandeling van 5 WOB verzoeken (normaal gesproken is dat 1 verzoek per jaar), inzet voor een samenwerkingsovereenkomst /nieuwe erfpachtcontracten SBB en de afhandeling van de vangnetregeling ondernemers in tweede lockdown. Ook bij financiën was een hogere inzet voor het uitvoeringsprogramma en extra inzet voor de P&C producten. Programma 5 Algemene dekkingsmiddelen Dit programma heeft per saldo een nadelig resultaat van € 354.000. Dat wordt voor een bedrag van € 357.000 verklaard door mutaties in de reserves.
In de gewijzigde begroting is ervan uit gegaan dat per saldo € 1.450.000 aan de reserves wordt onttrokken. In de jaarrekening 2021 komt de onttrekking per saldo uit op € 1.093.000. Dat is uiteindelijk een lagere onttrekking van € 357.000 en dat betreft het lagere (negatieve) exploitatieresultaat van het recreatieschap Spaarnwoude.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 11 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Overzicht baten en lasten deelgebied SPW over begrotingsjaar 2021 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Overhead Heffing vennootschapsbelasting Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten Resultaatbestemming (ad 5. mutaties reserves) Algemene reserve Bestemmingsreserve Totaal mutaties reserves Gerealiseerd resultaat
Jaarrekening 2021 Lasten Saldo Baten 442.443 110.758 -331.685 6.137.575 3.143.358 -2.994.217 550.203 -550.203 48.533 -48.533 -
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 610.882 490.000 -120.882 6.698.058 3.117.500 -3.580.558 462.216 -462.216 11.087 -11.087
Saldo -371.158 -2.590.058 -510.198 -24.193
1.874
3.753.956
3.752.082
1.329
3.750.548
3.749.219
5.025
3.679.659
3.674.634
713.382 -
-
-713.382 -
665.385 -
-
-665.385 -
809.406 -
-
-809.406 -
7.894.011
7.008.072
-885.939
8.448.957
7.358.048
-1.090.909
7.764.971
7.134.592
-630.379
Saldo Toevoeging Onttrekking
Saldo
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Toevoeging Onttrekking 436 711.035 711.472
1.597.410 1.597.410
8.605.482
8.605.482
495 79.089 79.584
1.170.493 1.170.493
495 -1.091.404 -1.090.909
401 693.992 694.392
1.324.771 1.324.771
401 -630.780 -630.379
- 8.528.541
8.528.541
-
8.459.364
8.459.364
-
436 -886.375 -885.939
Deelgebied SPW eindigt met een positiever resultaat van € - 885.939 ten opzichte van de begroting € -1.090.909, een verschil van 19% (€ 204.970). De baten zijn gedaald met -5% en de lasten zijn gedaald met -7%. De afwijking van de baten en lasten zijn grotendeels te wijten aan projecten. Er zijn projecten die doorschuiven zoals de Groene F200 en de Veerplas. Beide projecten uit het uitvoeringsprogramma zijn meerjarige projecten. De uitvoering van het landschapsplan TenneT heeft vertraging opgelopen evenals de verbetering van het
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Jaarrekening 2020 Lasten Baten 965.097 593.939 5.451.052 2.860.994 510.198 24.193 -
evenemententerrein Oostenbroek en Houtrak. Ook deze projecten schuiven door naar 2022. Voor Fort Benoorden heeft het bestuur ingestemd met budget voor het bidbook. Dit besluit is genomen nadat de begroting was vastgesteld. Eveneens is het besluit om het budget van de planvoorbereidingsfase van het uitvoeringsprogramma te verhogen genomen nadat de begroting al was vastgesteld. Deze verhoging was nodig omdat het huidige budget niet toereikend bleek.
Pagina 12 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Ondanks de lagere baten over het gehele programma, zijn de baten voor programma 2 conform de begroting. Er waren minder inkomsten uit evenementen doordat ook dit jaar de evenementen niet doorgingen. Echter door een eenmalige bijdrage van Europarcs en Action planet is dit gat opgevangen. De overschrijding bij programma 3 is te verklaren door een verschuiving van uren; een overschrijding van 19%. De hogere inzet op programmasturing en financiën leidt ook in dit deelgebied tot een overschrijding (13%).
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 13 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Overzicht baten en lasten deelgebied SGP over begrotingsjaar 2021 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning exclusief overhead 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Overhead Heffing vennootschapsbelasting Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten Resultaatbestemming (ad 5. mutaties reserves) Algemene reserve Bestemmingsreserve Totaal mutaties reserves Gerealiseerd resultaat
Jaarrekening 2021 Lasten Baten Saldo 159.379 65.981 -93.398 1.063.251 133.759 -929.491 104.801 -104.801
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 872.652 616.796 -255.856 1.162.309 250.180 -912.129 107.787 -107.787
Saldo -64.430 -996.526 -102.821
9.039
-
-9.039
8.435
-
-8.435
6.396
-
-6.396
-
1.489.298
1.489.298
-
1.489.298
1.489.298
-
1.453.423
1.453.423
127.243 -
-
-127.243 -
93.586 -
-
-93.586 -
137.239 -
-
-137.239 -
1.463.713
1.689.038
225.326
2.244.769
2.356.274
111.505
1.455.430
1.601.441
146.011
Saldo Toevoeging Onttrekking
Saldo
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Toevoeging Onttrekking 345.768 38.297 384.065
158.293 447 158.739
1.847.778
1.847.778
187.475 37.851 225.326
345.768 38.297 384.065
272.560 272.560
73.208 38.297 111.505
185.307 26.709 212.016
60.001 6.005 66.006
125.306 20.704 146.011
- 2.628.834
2.628.834
-
1.667.446
1.667.446
-
Deelgebied SGP eindigt met een positief exploitatieresultaat van € 225.326, een verdubbeling ten opzichte van de begroting € 111.505. De baten zijn gedaald met 28% en de lasten zijn gedaald met 35%. De daling van de baten en lasten zijn grotendeels te wijten aan de vertragingen in de projecten TenneT en vaste stroomaansluiting evenemententerrein (programma 1). Beide projecten hebben vertragingen opgelopen door corona. Hierdoor was de inzet RNH, de lasten en de baten fors lager dan begroot. De werkzaamheden van TenneT worden opgepakt in het plantseizoen in 2022. Voor het project vaste stroomaansluiting in de Groene Weelde wordt in samenwerking met
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Jaarrekening 2020 Lasten Baten 80.046 15.616 1.128.927 132.401 102.821 -
evenementenorganisator ID&T een aangepast ontwerp gemaakt met een passend financieel plaatje. Verder zijn asfaltwerkzaamheden doorgeschoven naar 2022. De werkzaamheden vielen duurder uit vanwege opgelegde beperkingen bij de masten van TenneT. Ook was het onderhoud aan bruggen duurder uitgevallen. De inkomsten uit evenementen (programma 2) zijn ruim een ton minder, doordat ook dit jaar de evenementen niet doorgingen. De werkzaamheden bij programma 3 zijn met een verschil van 3% conform begroting uitgevoerd. De hogere inzet op programmasturing en financiën leidt ook in dit deelgebied voor een overschrijding (7%).
Pagina 14 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Overzicht baten en lasten deelgebied SMG over begrotingsjaar 2021 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning exclusief overhead 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Overhead Heffing vennootschapsbelasting Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten Resultaatbestemming (ad 5. mutaties reserves) Bestemmingsreserve Totaal mutaties reserves Gerealiseerd resultaat
Jaarrekening 2021 Lasten Baten Saldo 21.082 19.031 -2.051 444.693 125.536 -319.158 48.520 -48.520
Jaarrekening 2020 Lasten Baten Saldo 5.208 193 -5.015 584.046 335.250 -248.796 45.393 -45.393
4.679
-
-4.679
4.070
-
-4.070
6.023
-
-6.023
-
-
-
-
-
-
-
-
-
58.409 -
-
-58.409 -
60.055 -
-
-60.055 -
95.513 -
-
-95.513 -
577.384
144.567
-432.817
713.246
242.005
-471.241
736.183
335.443
-400.740
Saldo Toevoeging Onttrekking
Saldo
Toevoeging Onttrekking
Saldo Toevoeging Onttrekking
30.802 30.802
463.619 463.619
-432.817 -432.817
30.802 30.802
502.043 502.043
608.186
608.186
-
744.048
744.048
In tegenstelling tot de andere deelgebieden, wordt dit deelgebied bekostigd uit een ontvangen afkoopsom, totdat die afkoopsom is uitgeput. Op basis van het exploitatieresultaat van de afgelopen jaren, is over 10 – 12 jaar de afkoopsom uitgeput. Vervolgens zullen de Provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlemmermeer ieder 50% van het jaarlijkse tekort voor hun rekening nemen.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 22.093 16.800 -5.293 585.194 225.205 -359.989 41.834 -41.834
-471.241 -471.241
274.520 274.520
675.260 675.260
-400.740 -400.740
- 1.010.703
1.010.703
-
Deelgebied SMG heeft een positiever exploitatieresultaat van € -432.817 ten opzichte van de begroting € -471.241 (verschil van 8%). De baten (-40%) en lasten (-19%) zijn gedaald. De grote daling van de baten ligt in programma 2 en is te wijten aan de lagere inkomsten uit evenementen die ook dit jaar niet door konden gaan. Tevens is er een ton verschil aan lasten uit het dagelijks onderhoud van het openbaar groen. De oorzaak hiervan ligt in gunstige aanbestedingen. Het gebied brengt over het algemeen lagere beheerlasten met zich mee vanwege het relatief jonge gebied.
Pagina 15 van 93
Samenvatting
10%
Jaarverslag
Waar gaat het geld naartoe? 6%
0%
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Een groot deel van de kosten worden gedekt door de jaarlijkse financiële bijdrage van de participanten (47%) de deelnemers in de gemeenschappelijke regeling en de opbrengsten uit evenementen, huren en pachten (29%). Ten opzichte van de andere recreatieschappen is de procentuele bijdrage van de participanten aanzienlijk lager.
1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud
9%
3. Veiligheid en toezicht 6%
4. Bestuur en ondersteuning
Participantenbijdragen Zoals afgesproken in de gemeenschappelijke regeling is de participantenbijdrage jaarlijks geïndexeerd. Voor 2021 was de index 2,7%.
5. Algemene dekkingsmiddelen Dotatie reserve
Participantenbijdragen
69%
Participant
Waar komt het geld vandaan? 20% Onttrekking reserve Evenementen, huren en pachten 47%
Bijdrage in 2020 5.081.545
Participantenbijdragen
Subsidies en bijdragen Participantenbijdragen
Bijdrage in 2021 5.213.666
Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2020
Bijdrage in 2021
Provincie Noord-Holland
52,20%
2.653.301
2.722.287
Gemeente Amsterdam
18,70%
947.382
972.014
Gemeente Haarlem
13,40%
682.371
700.113
Gemeente Haarlemmermeer
10,30%
522.612
536.200
Gemeente Velsen
5,40%
275.879
283.052
100,00%
5.081.545
5.213.666
Totaal
29% 4%
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 16 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Participantenbijdragen SPW Participantenbijdragen
Participant Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Gemeente Velsen Totaal
Bijdragenverdeling 53,10% 22,10% 12,80% 4,40% 7,60% 100,00%
Participantenbijdragen SGP Participantenbijdragen
Participant Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Totaal
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Bijdragenverdeling 50,00% 10,00% 15,00% 25,00% 100,00%
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Bijdrage in 2020 3.629.987
Bijdrage in 2021 3.724.368
Ontwikkeling van reserves en voorzieningen
Bijdrage in 2020 1.927.523 802.227 464.638 159.720 275.879 3.629.987
Bijdrage in 2021 1.977.639 823.085 476.719 163.873 283.052 3.724.368
Bijdrage in 2020 1.451.558
Bijdrage in 2021 1.489.298
Bijdrage in 2020 725.778 145.155 217.733 362.892 1.451.558
Bijdrage in 2021 744.648 148.929 223.394 372.327 1.489.298
Stand per 31-12-2021
Stand per 31-12-2020
Verschil
Algemene reserve SPW
54.854
54.418
436
Bestemmingreserves SPW
3.625.824
4.512.198
-886.375
Algemene reserve SGP
3.310.172
3.122.697
187.475
Bestemmingsreserves SGP
2.198.483
2.160.633
37.851
Bestemmingsreserves SMG
5.906.139
6.338.956
-432.817
Totaal reserves
15.095.472
16.188.902
-1.093.430
Voorziening groot onderhoud SPW
208.878
6.048
202.830
Voorziening groot onderhoud SGP
405.527
266.491
139.037
Voorziening groot onderhoud SMG
353.456
283.146
70.310
16.063.333
16.744.587
-681.253
Totaal reserves en voorzieningen
Pagina 17 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording
Jaarverslag Beleidsverantwoording
Paragrafen
Externe ontwikkelingen Het recreatieschap heeft te maken met een aantal ontwikkelingen, waar in 2021 op moest worden ingespeeld. De belangrijkste ontwikkelingen zijn: •
De corona-pandemie met als gevolg het niet doorgaan van geplande evenementen, economische moeilijke tijden voor onze ondernemers en intensiever gebruik van het gebied (en meer afval).
•
Regionale Energie Strategie (RES), waarbij Spaarnwoude is opgenomen als zoekgebied voor de opwek van duurzame energie. Er zijn stappen gezet om de kansen in het gebied te onderzoeken en er wordt gewerkt aan een zonneweide in Schoteroog.
•
Het provinciale ruimtelijk- en natuurbeleid, er is een inventarisatie gedaan om de begrenzing van gebieden in het Natuur Netwerk Nederland (NNN) in overeenstemming te brengen met het huidige gebruik om de natuur te versterken en ontwikkeling ten behoeve van spreiding van bezoekers te realiseren. De NNN knelt nu op de plekken waar recreatieve intensivering is beoogd. Hiervoor heeft het recreatieschap eind december 2021 een verzoek gestuurd aan provincie Noord-Holland voor ontgrenzing.
Hoofddoelstelling Spaarnwoude is ingericht als recreatiegebied om steden en natuurgebieden te ontlasten en aantrekkelijke recreatiemogelijkheid te bieden aan recreanten uit omliggende gemeenten en de regio. Het doel van Spaarnwoude is vastgelegd in de Gemeenschappelijke Regeling (GR): a. Het bevorderen van een evenwichtige ontwikkeling van de openluchtrecreatie; b. Het tot stand brengen en bewaren van een evenwichtig natuurlijk milieu; c. Het tot stand brengen en onderhouden van een landschap, dat is afgestemd op het onder a en b geformuleerde. Alle activiteiten van het recreatieschap dragen bij aan deze doelen. Verder geven de vigerende visie en het beleid van de participanten richting aan de activiteiten van Spaarnwoude. Strategische doelen 2021 In 2021 is vooral ingezet op het realiseren van de volgende doelen: •
Het visieproces met een breed draagvlak.
•
Het verbeteren van de jaarstukken conform het Besluit Begroten en Verantwoorden (BBV).
•
Wegwerken beheertekort.
Overige gegevens en bijlagen
Vennootschapsbelasting De activiteiten van het recreatieschap kunnen als volgt worden omschreven: beleidsbepaling, beheer en onderhoud van recreatieterreinen, genereren van publiciteit en ter beschikking stellen van recreatieterreinen voor openluchtrecreatie en evenementen. Spaarnwoude. neemt het standpunt in dat haar activiteiten geen belaste ondernemingsactiviteiten vormen voor de Wet op de Vennootschapsbelasting 1969. Dit wordt jaarlijks beoordeeld. In voorgaande jaren is het recreatieschap vrijgesteld van vennootschapsbelasting. De verwachting is dat dit ook voor 2021 geldt.
Onvoorzien Het recreatieschap had geen kosten ‘onvoorzien’ begroot. Wel is het benodigde weerstandsvermogen bepaald op basis van de risicoparagraaf.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 18 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording
Programmaverantwoording De verschillende taken die het recreatieschap uitvoert, zijn verdeeld over 4 programma’s, met een vijfde programma voor de algemene dekkingsmiddelen. In de programma’s zitten naast kosten ook exploitatieopbrengsten, zoals de inkomsten uit huren, (erf)pachten, vergunningen, veergelden pontjes en gebruiksvergoedingen voor onder meer muziek- en sportevenementen. Een groot deel van de kosten worden gedekt door de jaarlijkse financiële bijdrage van de participanten; de deelnemers in de gemeenschappelijke regeling. De exploitatieopbrengsten en de participantenbijdragen zijn verwerkt als baten in de begroting en jaarrekening van het recreatieschap. De lasten en baten zijn als volgt verdeeld over de programma’s.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
Programma
Lasten
Baten
Saldo
1. Ontwikkeling en inrichting
622.904
195.770
-427.134
2. Beheer en onderhoud
7.645.519
3.402.653
-4.242.866
3. Veiligheid en toezicht
703.524
-
-703.524
4. Bestuur en ondersteuning
961.286
-
-961.286
5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves)
1.874
5.243.254
5.241.380
9.935.107
8.841.677
-1.093.430
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Ad 5. Mutaties reserves
1.126.339
2.219.769
1.093.430
Totaal na bestemming
11.061.446
11.061.446
-
Totaal voor bestemming
Pagina 19 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording
Paragrafen
Verkorte balans
ACTIVA
De balans per 31 december 2021 kan verkort als volgt worden weergegeven. (bedragen x € 1.000)
Vaste activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa
2021
2020
PASSIVA
2020
Vaste financieringsmiddelen Eigen vermogen 2.173
1.835 Voorzieningen
2.980
3.022 Schulden op lange termijn
Subtotaal
Subtotaal 5.153
4.858
Vlottende activa
Vlottende passiva
Vorderingen en overlopende activa
Netto-vlottende schulden met een
405
390
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar
2021
13.049
13.679
27
250
rentetypische looptijd korter dan een jaar
Overlopende passiva
15.095
16.189
968
556
-
-
16.063
16.745
769
707
1.802
1.726
2.570
2.432
18.634
19.177
Liquide middelen Subtotaal
Subtotaal 13.481
14.319
Totaal
Totaal 18.634
Jaarstukken 2021 Kies een item.
19.177
Pagina 20 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten over het begrotingsjaar 2021 Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Jaarrekening 2020
Programma
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
1. Ontwikkeling en inrichting
622.904
195.770
-427.134
1.505.627
1.123.596
-382.031
1.050.352
609.749
-440.603
2. Beheer en onderhoud
7.645.519
3.402.653
-4.242.866
8.445.561
3.592.885
-4.852.676
7.164.025
3.328.645
-3.835.379
3. Veiligheid en toezicht
703.524
-
-703.524
611.837
-
-611.837
658.412
-
-658.412
4. Bestuur en ondersteuning exclusief overhead
62.251
-
-62.251
23.592
-
-23.592
36.612
-
-36.612
5. Algemene dekkingsmiddelen exclusief mutaties reserves en heffing vennootschapsbelasting
1.874
5.243.254
5.241.380
1.329
5.239.846
5.238.517
5.025
5.133.082
5.128.057
899.035
-
-899.035
819.026
-
-819.026
1.042.158
-
-1.042.158
Heffing vennootschapsbelasting
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten
9.935.107
8.841.677
-1.093.430
11.406.972
9.956.327
-1.450.645
9.956.584
9.071.476
-885.108
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Algemene reserve
346.204
158.293
187.911
346.263
272.560
73.703
185.708
60.001
125.707
Bestemmingsreserves
780.134
2.061.476
-1.281.341
148.188
1.672.536
-1.524.348
995.221
2.006.036
-1.010.815
Totaal mutaties reserves
1.126.339
2.219.769
-1.093.430
494.451
1.945.096
-1.450.645
1.180.928
2.066.037
-885.108
Gerealiseerd resultaat
11.061.446
11.061.446
-
11.901.423
11.901.423
-
11.137.513
11.137.513
-
Overhead
Resultaatbestemming (mutaties reserves)
In bovenstaande tabel is de begroting na wijziging 2021 opgenomen als referentie, omdat in deze programmaverantwoording de jaarrekening 2021 wordt verantwoord ten opzichte van de begroting na wijziging 2021. Voor een vergelijking naast de begroting voor- en na wijziging 2021, zie het overzicht van baten en lasten over het begrotingsjaar 2021 in de jaarrekening.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 21 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
2. Beheer en onderhoud
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
3. Toezicht en veiligheid
4. Bestuur en ondersteuning
5. Algemene dekkingsmiddelen
Programma 1. Ontwikkeling en inrichting Visie
Prestaties per taakveld in 2021
Met het programma ontwikkeling en inrichting heeft het recreatieschap zich ingezet voor de ontwikkeling van recreatie en natuur. In 2021 zijn er zichtbare resultaten geleverd door het programmateam in de planvoorbereidingsfase van het uitvoeringsprogramma. Er zijn visieschetsen en voorlopige ontwerpen gemaakt en vastgesteld door het bestuur. Er is een meerjarig-financieringsplan opgesteld, dit geeft een meerjarig indicatief overzicht van de te verwachten plan-, uitvoerings- en beheerkosten en – indien van toepassing – van de te verwachten extra inkomsten uit huur en erfpacht. In 2021 gebeurde dat vooral door:
Taakveld 2.1.1
•
Voorbereiding en realisatie ontwikkelingen nieuwe locaties/gebieden en het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park
•
Advies en omgevingsmanagement op het gebied van natuur, landschap en RO
•
Organiseren initiatieven middels ondernemersloket
•
Adviseren en ondersteunen bij het houden van (grote) aanbestedingen voor B&O (Beheer)
•
Onderzoeken mitigerende maatregelen van vergroten ruimte in het paraplu bestemmingsplan evenementen van de gemeente Velsen
•
Gedragscode ecologie en evenementen opstellen
Bij programma 1 Ontwikkeling en inrichting zijn de werkelijke baten en lasten lager dan begroot, zie onderstaande specificatie van de projecten per taakveld.
Verkeer en vervoer
De uitvoeringsorganisatie heeft gezorgd voor de realisatie van nieuwe wegen, paden, parkeerterreinen, kunstwerken, weg- en terreinmeubilair. Vanuit het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park is inzet gepleegd op de fietsverbinding A’dam-kust ( de groene F200). In december 2020 heeft het algemeen bestuur in overeenstemming met Staatsbosbeheer een budget van € 300.000 beschikbaar gesteld uit het gebiedsfonds. Dit is een meerjarig project, waarvan het overige budget doorschuift naar 2022. Taakveld 3.1
Economische ontwikkeling
Dit taakveld omvat de programmering in een uitvoeringsprogramma en de werving van ondernemers. Het bestuur heeft in juli de keuze gemaakt voor het volledige scenario (+ € 98.000) om de voorziene kostenoverschrijding van de planvoorbereidingsfase van het uitvoeringsprogramma te dekken. Voor het Fort Benoorden heeft het bestuur apart ingestemd met het bidbook en budget vrijgemaakt voor de weving en selectie voor een initiatiefnemer. Het betreft meerjarige projecten waarvan de budgetten doorschuiven naar 2022. Taakveld 3.2.1
Fysieke bedrijfsinfrastructuur
Dit taakveld omvat de fysieke locatieontwikkelingen. De geplande werkzaamheden zijn conform de begroting uitgevoerd. Taakveld 3.3
Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
Door het ondernemersloket zijn de verzoeken van ondernemers behandeld en zo nodig verder begeleid. Hier is een licht voordeel van lagere kosten door minder inzet RNH.
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 22 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
2. Beheer en onderhoud
Paragrafen 3. Toezicht en veiligheid
4. Bestuur en ondersteuning
5. Algemene dekkingsmiddelen
Baten en lasten Taakveld 5.5.1
Cultuurhistorische monumenten
Dit taakveld omvat de herontwikkeling van forten en molens. Vanuit de provincie is een uitvoeringsprogramma opgesteld voor de bescherming en herstel van de liniedijken van de stelling van Amsterdam. De kosten worden volledig gedekt door de Provincie Noord-Holland. Op dit taakveld is nog weinig inzet gepleegd in 2021 door het uitblijven van duidelijkheid over de subsidieregeling, het programma bestrijkt grofweg de periode van 2021 tot 2025. In 2021 is een samenwerkingsovereenkomst getekend tussen het schap en de Provincie Noord-Holland. Taakveld 5.7.1
Openbaar groen en openluchtrecreatie
Dit taakveld omvat gebiedsinrichtingsprojecten. De projecten van TenneT betreffen herinrichtingen na het plaatsen van zendmasten in deelgebied SPW en SGP en worden mede bekostigd door TenneT. Deze projecten zijn vertraagd doordat nadere overeenstemming nodig was en daardoor het plantseizoen was gemist. Ook de vaste stroomaansluiting van het evenemententerrein liep vertraging op, doordat de evenementenorganisator geen investeringen wilde doen, door de onzekere situatie die is ontstaan door corona. Ook dit jaar konden de evenementen niet doorgaan.
Programma 1. Ontwikkeling en inrichting
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Verschil 2021
Jaarrekening 2020
Bedrijfskosten
326.620
1.279.906
-953.286
768.319
Inzet RNH
296.284
225.721
70.563
282.033
Kapitaallasten
-
-
-
-
Totale lasten
622.904
1.505.627
-882.723
1.050.352
Opbrengsten
-
-
-
-
Subsidies en projectbijdragen
195.770
1.123.596
-927.826
609.749
Totale baten
195.770
1.123.596
-927.826
609.749
Saldo
-427.134
-382.031
-45.103
-440.603
Lasten en baten per taakveld
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 23 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
Paragrafen
2. Beheer en onderhoud
3. Toezicht en veiligheid
4. Bestuur en ondersteuning
5. Algemene dekkingsmiddelen
Specificatie van de projecten per taakveld Taakveld Projectnaam
Jaarrekening 2021
Nr.
Lasten
Baten
Lasten
Baten
Lasten
Baten
De Groene F200
44.027
44.027
300.000
300.000
-255.973
-255.973
Subtotaal taakveld 2.1.1
44.027
44.027
300.000
300.000
-255.973
-255.973
3.1
Reguliere werkzaamheden economische ontwikkeling
14.016
-
5.293
-
8.723
-
3.1
Oriëntatie werving exploitant fort Benoorden
95.312
10.140
-
-
95.312
10.140
3.1
Uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2040
207.374
-
81.000
-
126.374
-
3.1
Ontvangstgebied Haarlem Veerplas
-
-
100.000
100.000
-100.000
-100.000
3.1
Zonneweiden Schoteroog
8.654
8.654
-
-
8.654
8.654
3.1
Uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2040 SGP
88.592
50.000
-
38.592
-
3.1
Locatieonderzoek Plesmanhoek
19.031
19.031
16.800
16.800
2.231
2.231
Subtotaal taakveld 3.1
432.979
37.826
253.093
116.800
179.886
-78.974
-
-
-
-
-
-
2.1.1
Begroting na wijziging 2021
Verschil (realisatie minus begroting)
3.2.1
Reguliere werkzaamheden economische ontwikkeling
3.2.1
Gebiedsconcept Borneohoeve
199
-
-
-
199
-
Subtotaal taakveld 3.2.1
199
-
-
-
199
-
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 24 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
Paragrafen
2. Beheer en onderhoud
3. Toezicht en veiligheid
Jaarrekening 2021
4. Bestuur en ondersteuning
Begroting na wijziging 2021
5. Algemene dekkingsmiddelen
Taakveld
Projectnaam
Verschil (realisatie minus begroting)
3.3
Reguliere werkzaamheden bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
9.147
-
34.618
-
-25.471
-
Subtotaal taakveld 3.3
9.147
-
34.618
-
-25.471
-
-
-
-
-
-
-
5.5.1
Reguliere werkzaamheden cultureel erfgoed
5.5.1
Herstel liniedijken
1.415
1.415
-
-
1.415
1.415
Subtotaal taakveld 5.5.1
1.415
1.415
-
-
1.415
1.415
5.7.1
Reguliere werkzaamheden openbaar groen en (openlucht)recreatie
22.202
-
28.560
-
-6.358
-
5.7.1
Uitvoering Randstad 380KV Tennet
40.962
40.962
90.000
90.000
-49.038
-49.038
5.7.1
Verplaatsen pontveer de Opstapper
5.560
5.560
-
-
5.560
5.560
5.7.1
Uitvoering Randstad 380KV Tennet
63.200
63.200
320.000
320.000
-256.800
-256.800
5.7.1
Vaste stroomaansluiting evenemententerrein
2.348
2.348
466.796
296.796
-464.448
-294.448
5.7.1
Erfpacht Tuinen van West
432
-
12.560
-
-12.128
-
5.7.1
Belangenbehartiging en realisatie GeboortebosZWB
432
432
-
-
432
432
Subtotaal taakveld 5.7.1
135.137
112.502
917.916
706.796
-782.779
-594.294
Totaal
622.904
195.770
1.505.627
1.123.596
-882.723
-927.826
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Pagina 25 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
2. Beheer en onderhoud
Paragrafen 3. Toezicht en veiligheid
Programma 2. Beheer en onderhoud Visie Met het programma beheer en onderhoud heeft het recreatieschap zich ingezet voor de instandhouding van recreatie en natuur. In 2021 ging het vooral om: •
Instandhouding van recreatiegebieden volgens de CROW beeldkwaliteit B
•
Wegwerken achterstallig onderhoud
•
verhoging biodiversiteit en duurzaamheid door fasering beheer, zonering en opbouw beplantingen en overgangen beheerdoeltypen
•
Waar mogelijk inhuur van werknemers vanuit sociale werkvoorziening
•
Advies vanuit de beheerpraktijk op projecten en processen uit het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2020 – 2025
•
Duurzame programmering van evenementen afgestemd op de MRAevenementenstrategie, stimuleren duurzaamheidsverbeteringen en bewaken van landschap- en natuurwaarden
•
Jaarlijks actualiseren van beheerplan en meerjarenbegroting
•
Groot onderhoud en vervangingsinvesteringen: Door de vele projecten wordt gemakshalve doorverwezen naar bijlage B. De bijbehorende overzichtskaarten zijn bijgevoegd in bijlage C.
Zie voor nadere informatie ook de paragraaf kapitaalgoederen. Samen met onze participanten werken wij aan het versterken van de natuur en de biodiversiteit in Spaarnwoude. Afgelopen jaar is benut om aan de hand van de QuickScan van deskundigen (Arcadis), en een aantal ‘veld experimenten’, een beter beeld te krijgen van de potenties binnen het beheerareaal en de kans rijkheid van een aantal specifieke beheermaatregelen. Dit vormt de basis van het ecologisch
Jaarstukken 2021 Kies een item.
4. Bestuur en Programma
5. Algemene dekkingsmiddelen
beheerplan. Begin 2022 wordt het ecologisch beheerplan aan het bestuur ter besluitvorming voorgelegd. Door samenwerking met sociale ondernemingen draagt het recreatieschap bij aan duurzame inzetbaarheid van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Deze mensen met een sw-indicatie of een re-integratietraject werden ingezet via IJmond werkt en Paswerk. Naast een bijdrage aan een inclusieve samenleving, levert deze keuze nog een voordeel op: de beeldkwaliteit die afgeleverd wordt door de SWbedrijven, is hoger dan de vastgestelde beeldkwaliteit (B-kwaliteit). Het personeel kent geen ‘half’ werk, schoon is schoon en dat betekent dat het zwerfvuil zorgvuldig opgeruimd wordt. Prestaties per taakveld in 2021 Taakveld 2.1.2
Verkeer en vervoer
Dit taakveld omvat het onderhouden van wegen, paden, parkeerterreinen, kunstwerken, weg- en terreinmeubilair. De werkzaamheden zijn conform planning gerealiseerd. Taakveld 3.2.2
Fysieke bedrijfsinfrastructuur
De uitvoeringsorganisatie heeft gezorgd voor de afhandeling van WOBverzoeken, canonherzieningen en andere notariële wijzigingen van erfpachtcontracten. We zien een stijging van de inzet op juridisch advies. De baten waren hoger dan begroot door een eenmalige bijdrage van Europarcs en Action Valley. Taakveld 3.4
Economische promotie
Met de ontwikkelingen binnen de Visie Spaarnwoude Park 2040 is gewerkt aan het ontwikkelen/hernieuwen van een gebiedsidentiteit/merkverhaal. Dit heeft geleid tot
Pagina 26 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
2. Beheer en onderhoud
Paragrafen
een bijbehorende gebiedsnaam, merkgids en activatieplan. Voor het volledige project is € 80.000. Het restant van het budget schuift door. Taakveld 5.3
Cultuur presentatie en productie
Er waren € 346.370 minder inkomsten uit evenementen. Door de coronamaatregelen konden ook dit jaar de evenementen niet doorgaan. Bij evenementen die niet doorgaan, ontvangt het recreatieschap 15% van de vaste kosten, die genoeg zijn om de inzet RNH te dekken. Alleen voor de festivals van de Valley Partners (Dance Valley, Dutch Valley, Latin Village) en voor het Veerplasfestival is de factuur voor 100% gedeclareerd bij het Rijk. Taakveld 5.5.2
Cultuurhistorische monumenten
Het recreatieschap heeft Rijks, provinciale en gemeentelijke monumenten onder haar beheer, zoals forten van de stelling van Amsterdam, molen (de Veer) en boerderijen. De geplande werkzaamheden zijn conform de begroting uitgevoerd. Taakveld 5.7.2
4. Bestuur en Programma
3. Toezicht en veiligheid
5. Algemene dekkingsmiddelen
Baten en lasten Programma 2. Beheer en onderhoud Bedrijfskosten DO Overige bedrijfskosten Inzet RNH GO* Kapitaallasten Subtotaal lasten Dotatie voorziening GO* Onttrekking voorziening GO* Saldo mutaties voorziening GO Totale lasten Opbrengsten Projectsubsidies Totale baten Saldo
Jaarrekening 2021 2.607.800 1.364.229 1.912.870 1.248.736 99.708 7.233.342 1.660.913 -1.248.736 412.177 7.645.519 3.175.119 227.534 3.402.653 -4.242.866
Begroting na wijziging 2021 2.692.959 1.669.472 1.981.210 1.892.000 108.110 8.343.751 1.993.810 -1.892.000 101.810 8.445.561 3.536.786 56.099 3.592.885 -4.852.676
Verschil 2021
Jaarrekening 2020
-85.159 -305.243 -68.340 -643.264 -8.402 -1.110.409 -332.897 643.264 310.367 -800.042 -361.667 171.435 -190.232 609.810
2.765.372 994.285 1.766.176 1.351.891 65.325 6.943.049 1.557.467 -1.336.491 220.976 7.164.025 2.845.549 483.097 3.328.645 -3.835.379
*) GO betreft groot onderhoud en kleine vervangingen waarvan de kosten minder dan € 100.000 bedragen.
Openbaar groen en openluchtrecreatie
De uitvoeringsorganisatie onderhoudt het openbaar groen (gras, beplanting, water, stranden, speeltoestellen, evenemententerreinen, routes, etc.) Jaarlijks wordt een planning gemaakt van groot onderhoud. In 2021 zijn de volgende werkzaamheden opgepakt: Baten en lasten per taakveld Taakveld 2.1 verkeer en vervoer 3.2.2 fysieke bedrijfs-infrastructuur 3.4 economische promotie 5.3 cultuur presentatie en productie 5.5.2 cultureel erfgoed 5.7.2 openbaar groen en (openlucht) recreatie Totaal
Jaarstukken 2021 Kies een item.
Jaarrekening 2021 Lasten Baten 1.910.943 88.792 2.449.454 515.157 258.696 105.905 574.299 16.541 23.332 4.838.277 266.775 7.645.519 3.402.653
Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten 1.479.041 73.800 426.376 2.217.350 284.693 147.420 920.669 26.020 26.020 6.082.011 355.046 8.445.561 3.592.885
Jaarrekening 2020 Lasten Baten 1.605.351 77.180 550.658 2.738.403 195.566 133.155 176.331 4.679.295 336.731 7.164.025 3.328.645
Pagina 27 van 93
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting
Paragrafen
2. Beheer en onderhoud
4. Bestuur en Programma
3. Toezicht en veiligheid
5. Algemene dekkingsmiddelen
Specificatie van de projecten per taakveld Taakveld
Projectnaam
Nr.
Jaarrekening 2021
Begroting na wijziging 2021
Verschil (realisatie minus begroting)
Lasten
Baten
Lasten
Baten
Lasten
Baten
73.792
338.971
73.800
-23.639
-8
2.1.2
Reguliere werkzaamheden beheer verkeer en vervoer
315.332
2.1.2
Dotatie voorziening GO/V
981.713
1.084.610
-
-102.897
-
2.1.2
GO/V
890.202
1.156.000
-
-265.798
-
2.1.2
Onttrekking voorziening GO/V
-890.202
-1.156.000
-
265.798
-
2.1.2
GO/V Achterstallig onderhoud extra budget
558.448
-
-
558.448
15.000
2.1.2
Kapitaallasten
55.451
55.460
-
-9
-
15.000
Subtotaal taakveld 2.1.2
1.910.943
88.792
1.479.041
73.800
431.902
14.992
3.2.2
Reguliere werkzaamheden beheer fysieke bedrijfsinfrastructuur
495.379
2.256.893
364.376
2.180.350
131.003
76.543
3.2.2
Aankoop kanobaan
-
-
37.000
37.000
-37.000
-37.000
3.2.2
Eenmalige bijdrage Europarcs en Action Planet
-
192.562
-
-
-
192.562
3.2.2
Herziening erfpacht 11 woningen