CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

230601 bijlage2 rib Toerisme MRA 2022-2023

RAAD 29 november 2023, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Vaststellen van de Huisvestingsverordening Amsterdam 2024 en wijziging Leegstandverordening Amsterdam 2024VN2023-02352914.904 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

IJmond

6

1.852

83%

20

40.000

2,0

79.000

Waterland+

21

3.430

81%

345

42.000

1,4

59.000

Flevoland–

18

4.795

82%

312

27.000

1,9

52.000

Gooi en Vechtstreek

64

9.860

93%

248

29.000

1,6

47.000

agglomeratie Haarlem

14

842

99%

140

18.000

1,1

19.000

Amstel-Meerlanden

40

4.054

97%

108

8.000

1,6

12.000

Zaanstreek Totaal MRA

18 239

1.905 31.839

96% 91%

77 1.501

5.000 210.000

1,5 1,7

7.000 357.000

Bron: Waterrecreatie Advies 24 Bron: Waterrecreatie Advies bv,

.

25 Gegevens in deze tabel zijn verzameld in de periode

en aangevuld met gegevens uit onderzoek in . Er is geen update van deze cijfers beschikbaar voor . 26 Het gaat hier om de bootplaatsen, die uitsluitend voor passanten zijn bedoeld. Wanneer een ledenplaats tijdelijk vrij komt, kan deze ook aan passanten worden verhuurd. Het aantal passantenovernachtingen bevat zowel het aantal overnachtingen op passantenplaatsen, als op ledenplaatsen.

. . Passagiers van cruiseschepen In deze rapportage wordt de omvang van de cruisesector bepaald aan de hand van het aantal passagiers per jaar. Cruiseschepen die Amsterdam in aandeden, hadden in totaal . passagiers aan boord. Waar zeecruise en riviercruise in nog een ongeveer even groot deel van deze passagiers voor hun rekening namen, zien we in een groter aandeel voor riviercruise: . passagiers, tegenover . zeecruise passagiers (tabel . ). Deze passagiers waren ten minste één dag in Amsterdam, maar een deel verbleef er enkele nachten. Passagiers (en bemanningsleden) van cruises die starten en/of eindigen in Amsterdam verblijven voor of na de cruise vaak één of twee dagen in de stad (overwegend in hotels).27 Het totaal aantal overnachtingen door cruisepassagiers is daarom niet bekend. Een deel van deze overnachtingen wordt verwerkt in de statistieken van de hotelovernachtingen. De coronapandemie had in en een grote impact op de cruisebranche. Aan het begin van de pandemie waren er uitbraken aan boord van meerdere cruiseschepen, waarna de outbreakmanagement-maatregelen voor de havens die de cruiseschepen ontvangen én voor de cruiserederijen waren aangescherpt. Veel cruiserederijen hebben door de coronapandemie wereldwijd hun vaarten opgeschort. Tabel .

Aantal en mutatie passagiers van zee- en riviercruise in MRA passagiers zeecruise

passagiers riviercruise

2019 2020

2021

2019

2020

2021

Amsterdam

289.953

0 4.806 459.073 33.660 80.160

749.026

33.660

84.966

IJmuiden

151.433

0

Zaanstad

x

x

totaal

441.386

2021 0

2019

2020

totaal zee- en riviercruisepassagiers

x

x

x

151.433

0

0

19.105

6.480

7.830

19.105

6.480

7.830

0 4.806 478.178 40.140 87.990

919.564

40.140

92.796 Bron: ACP

27

% van de turn-around passagiers bleef overnachten in Amsterdam, bij % van deze passagiers ging het om nachten. Bron: Amsterdam Cruise Port, Sea cruise passenger en crew survey Amsterdam region – update .

Banen en vestigingen in toerismesector

Verschillende branches die geassocieerd worden met vakanties, toerisme en vrijetijdsbesteding worden gerekend tot de toeristische sector, namelijk: logies, horeca, cultuur, recreatie, vervoer, reisbemiddeling en toeristische goederen. Deze sector is gedefinieerd op basis van vestigingen met overeenkomstige SBI-codes.28 De bedrijven in de toeristische sector bedienen zowel Nederlanders, als buitenlanders en zowel bezoekers als inwoners en forensen. Horeca en Taxi’s zijn gericht op de klanten die zich in Nederland bevinden, maar bedrijven in reisbemiddeling bedienen ook buitenlandse klanten die niet naar Nederland reizen. Sommige van deze bedrijven zijn volledig afhankelijk van bezoekers, zoals hotels, reisbureaus en toeristische attracties. Anderzijds zijn er bedrijven die producten en diensten leveren aan bezoekers, maar hier niet volledig afhankelijk van zijn, zoals winkels en vervoer. Van deze bedrijfstakken heeft slechts een deel van de economische activiteiten betrekking op toerisme.29 Meer actuele en gedetailleerde cijfers staan online in het Dashboard Metropoolregio en het Dossier Toerisme.

. Minder vestigingen en banen in toeristische sector in Het aantal banen en vestigingen in de toerismesector is tot sterk gestegen om vervolgens te dalen als gevolg van de coronacrisis van en . In (cijfers over zijn pas beschikbaar eind ) zijn er bijna duizend banen in de toerismesector in Amsterdam. Het aantal vestigingen bedraagt iets meer dan duizend vestigingen. Dit komt neer op % van alle banen in Amsterdam en % van alle vestigingen in Amsterdam.

28 SBI-codes is de standaard bedrijvencode waarmee bedrijven worden ingedeeld op basis van hoofdactiviteit. De

selectie SBI-codes die gebruikt worden om de toerismesector te definiëren is te vinden op https://onderzoek.amsterdam.nl/dossier/toerisme 29 CBS, Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd , Deel blz. .

Figuur . Banen en vestigingen toerismesector,

-

(absolute aantallen)

bron: Lisa

Wanneer we de tienjaardynamiek in deze sector in twee perioden opdelen, dan wordt de eerste vijf jaar gekenmerkt door sterke groei (+ % vestigingen, + % banen), terwijl de tweede vijf jaar gekenmerkt wordt door gematigde groei (+ % vestigingen en banen). In de rest van de economie nam het aantal banen tussen en met % en het aantal vestigingen met % toe. Binnen de toerismesector valt op dat het aantal banen en vestigingen tussen en bij bijna alle deelsectoren toenam (met uitzondering van het aantal vestigingen in de deelsector detailhandel voor recreatieve goederen) met uitschieters bij het personenvervoer (+ % vestigingen) en reisorganisaties en bemiddeling (+ % banen). In deze periode is de taximarkt verder geliberaliseerd met de komst van Uber. Daarnaast zijn er veel zelfstandigen gestart in de reissector (als gids of reisleider). Tussen en bleef het aantal banen in de deelsector ‘reisorganisatie en bemiddeling’ nog steeds stijgen (+ % banen). Het aantal banen en vestigingen bij de recreatieve detailhandel daalde verder (- % banen en - % vestigingen). Het aantal banen en vestigingen nam in de andere deelsectoren toe met enkele procenten.

Figuur . Ontwikkeling banen en vestigingen deelsector toerisme over jaar;

-

en

-

(%)

bron: Lisa

. Toerismesector dijt uit naar stadsdelen buiten Centrum De toerismesector is geclusterd in stadsdeel Centrum. Hier zijn de meeste hotels, souvenirwinkels, cafés en culturele voorzieningen te vinden. In was hier % van de banen en % van de vestigingen in de toerismesector gevestigd (zie figuur . ). In is dit gedaald naar respectievelijk % van het totale aantal banen en % vestigingen in deze sector. In stadsdeel Zuid is het aandeel banen en vestingen ook iets gedaald. In de andere stadsdelen is het aandeel banen en vestigingen in de toerismesector juist iets gestegen. Gezien het feit dat de toerismesector groeit, moet er geconstateerd worden dat er geen sprake is van spreiding maar van uitdijing van deze sector. Figuur . Aandeel banen en vestigingen toerisme per stadsdeel,

,

en

(%)

bron: Lisa

. Meer kleine vestigingen De ontwikkeling van banen en vestigingen naar bedrijfsgrootte is gepresenteerd in figuur . a en . b. In is het aandeel kleine vestingen (met maximaal baan) in de toerismesector %. Dit is een relatief groter aandeel dan in ( %). Het aandeel vestigingen met tot banen daalde tussen en juist scherp van % naar %. Het aandeel kleine zaken tot baan steeg het snelst bij hotels en andere logiesverstrekkers: van % naar % (zie figuur . ). Ook steeg het aantal kleine vestigingen met maximaal baan bij personenvervoer en bij reisbemiddeling. Figuur . a Grootteklasse in de toerismesector,

-

,

(%)

bron: Lisa

Figuur . b Aandeel vestigingen met tot werkzame personen per deelsector,

-

,

(%)

Bijlage Onderliggende cijfers

Op het moment van de huidige publicatie zijn de MRA-cijfers voor de meest recente jaarcijfers op regionaal niveau. De actuele cijfers zijn te volgen via het Dashboard Metropoolregio.

Gasten en overnachtingen MRA Tabel 6.1a Overnachtingen in hotels en vergelijkbare accommodaties naar COROP- gebied totaal

Nederlanders

buitenlanders

2019

2021

2019

2021

2019

2021

756.000

476.000

333.000

322.000

423.000

154.000

23.006.000

7.329.000

4.556.000

2.739.000

18.450.000

4.590.000

Amsterdam

18.375.000

5.775.000

2.886.000

1.926.000

15.489.000

3.849.000

Amstel-Meerlanden/Waterland+*

4.631.000

1.554.000

1.670.000

813.000

2.961.000

741.000

Het Gooi en Vechtstreek*

271.000

174.000

155.000

140.000

116.000

34.000

IJmond*

381.000

255.000

238.000

191.000

143.000

64.000

Zaanstreek*

337.000

152.000

103.000

99.000

235.000

53.000

Flevoland

425.000

339.000

262.000

269.000

163.000

70.000

MRA totaal

25.178.000

8.726.000

5.648.000

3.760.000

19.530.000

4.966.000

Nederland totaal

54.403.000

30.865.000

24.272.000

21.822.000

30.131.000

9.043.000

Agglomeratie Haarlem Groot Amsterdam, waaronder

* indicatief

Bron: CBS

Tabel 6.1b Gasten in hotels en vergelijkbare accommodaties naar COROP- gebied totaal

Nederlanders

buitenlanders

2019

2021

2019

2021

2019

2021

396.000

257.000

197.000

190.000

199.000

67.000

12.071.000

3.803.000

2.766.000

1.653.000

9.305.000

2.150.000

Amsterdam

9.209.000

2.887.000

1.637.000

1.143.000

7.572.000

1.744.000

Amstel-Meerlanden/Waterland+*

2.862.000

916.000

1.129.000

510.000

1.734.000

406.000

Het Gooi en Vechtstreek*

153.000

98.000

95.000

83.000

59.000

15.000

IJmond*

212.000

137.000

147.000

109.000

64.000

28.000

Zaanstreek*

153.000

86.000

52.000

61.000

101.000

25.000

Flevoland

245.000

165.000

164.000

137.000

81.000

28.000

MRA totaal

13.230.000

4.547.000

3.421.000

2.233.000

9.809.000

2.314.000

Nederland totaal

30.569.000

17.461.000

15.058.000

13.113.000

15.511.000

4.348.000

Agglomeratie Haarlem Groot Amsterdam, waaronder

Tabel 6.2a Overnachtingen in verblijfsrecreatieve logiesvormen, o.a. kampeer-en huisjesterreinen naar COROP- gebied totaal

Nederlanders

buitenlanders

2019

2021

2019

2021

2019

2021

943.000

989.000

336.000

725.000

607.000

264.000

1.192.000

1.003.000

626.000

808.000

566.000

195.000

Amsterdam*

515.000

379.000

x

x

x

x

Amstel-Meerlanden/Waterland+

677.000

624.000

x

x

x

x

Het Gooi en Vechtstreek*

87.000

92.000

56.000

73.000

31.000

19.000

IJmond*

467.000

363.000

302.000

299.000

165.000

64.000

Agglomeratie Haarlem Groot Amsterdam, waaronder

Zaanstreek*

7.000

4.000

5.000

4.000

2.000

0

1.829.000

1.855.000

1.131.000

1.642.000

697.000

213.000

MRA totaal

4.524.000

4.306.000

2.456.000

3.552.000

2.068.000

754.000

Nederland totaal

69.040.000

70.229.000

47.420.000

60.660.000

21.620.000

9.569.000

Flevoland

* indicatief

Bron: CBS

Tabel 6.2b Gasten in verblijfsrecreatieve logiesvormen, o.a. kampeer-en huisjesterreinen naar COROP- gebied totaal

Nederlanders

buitenlanders

2019

2021

2019

2021

2019

2021

Agglomeratie Haarlem

238.000

246.000

90.000

186.000

148.000

60.000

Groot Amsterdam, waaronder

294.000

193.000

142.000

156.000

152.000

37.000

Amsterdam*

x

x

x

x

x

x

Amstel-Meerlanden/Waterland+

x

x

x

x

x

x

Het Gooi en Vechtstreek*

25.000

24.000

18.000

20.000

7.000

4.000

IJmond*

97.000

62.000

63.000

50.000

34.000

12.000

Zaanstreek*

2.000

1.000

1.000

1.000

1.000

0

Flevoland

416.000

415.000

275.000

373.000

141.000

42.000

MRA totaal

1.071.000

941.000

589.000

785.000

482.000

156.000

Nederland totaal

15.347.000

14.260.000

10.729.000

12.358.000

4.618.000

1.902.000

* indicatief

Bron: CBS

Logiesaanbod in MRA Tabel 6.3 Hotels, kamers en bedden naar gebied/ gemeente (begin) juli 2021

totaal Nederland

juli 2022

januari 2023*

hotels

kamers

bedden

hotels

kamers

bedden

hotels

kamers

bedden

4.044

147.398

322.363

4.254

149.289

327.449

3.945

149.188

322.699

844

58.424

127.335

851

58.679

129.452

851

59.211

130.641

totaal MRA, waaronder

gemeenten MRA met meer dan 10 hotels en 1.000 bedden Amsterdam (incl. Weesp)

544

40.681

89.517

541

40.961

90.912

541

41204

91.560

Haarlemmermeer

45

8.640

17.325

45

8.672

17.811

44

8.758

17.941

Amstelveen

14

1.483

3.520

14

1.532

3.809

14

1.532

3.807

Haarlem

30

1.084

2.462

32

1.109

2.565

32

1.115

2.577

Almere

12

1.239

2.576

11

1.070

2.282

11

1.070

2.282

Zandvoort

53

881

1.871

59

918

1.965

60

923

1.979

Zaanstad

16

736

1.584

15

733

1.517

15

726

1.501

Velsen

12

565

1.159

12

501

1.015

12

501

1.015

stadsdelen Amsterdam indeling 2023 A Centrum

280

14.470

31.714

279

14.440

31.865

277

14.465

31.899

K Zuid

90

7.933

16.409

89

7.926

16.410

89

7.928

16.523

M Oost

35

5.076

11.139

33

5.015

11.148

34

5.123

11.324

F Nieuw-West

30

4.795

10.861

30

4.800

10.892

30

4.800

11.012

E West

63

3.752

8.539

64

3.768

8.979

64

3.867

9.190

T Zuidoost

14

2.331

5.537

14

2.337

5.546

14

2.337

5.546

N Noord

21

1.794

4.184

22

2.150

4.982

22

2.150

4.958

S Weesp

9

290

651

8

285

607

9

294

625

B Westpoort

2

240

483

2

240

483

2

240

483

300

17.743

37.818

310

17.718

38.540

310

18.007

39.081

Amstel Meerlanden

76

11.005

23.067

77

11.107

23.886

76

11.193

24.014

Zuid Kennemerland

90

2027

4.460

98

2088

4.655

99

2099

4681

Zaanstreek Waterland

67

1699

3.885

68

1706

3.955

67

1608

3752

Almere Lelystad

20

1.394

2.912

19

1.225

2.618

20

1.372

2.916

Gooi en Vechtstreek

30

849

1.849

22

783

1.652

22

926

1.944

IJmond

25

867

1.906

26

809

1.774

26

809

1.774

totaal regio, waaronder MRA deelregio's indeling 2023

* voorlopige cijfers

bron: O&S

Bijlage Definities, bronnen, methode

O&S houdt overnachtingsstatistieken ten behoeve van het overnachtingsbeleid van de gemeente Amsterdam en de Metropoolregio bij. O&S voert jaarlijks een hotelenquête uit en houdt eigen hoteldatabase en bedrijvenregister bij. Waar mogelijk wordt uitgegaan van de definities van het CBS. Ontbrekende registraties worden aangevuld met gegevens uit verschillende bronnen.

Definitie van toerisme (CBS) O&S rapporteert (voor zover mogelijk) volgens de gestandaardiseerde concepten, definities en de beschikbare (landelijke) databronnen. De Nederlandse definities en databronnen zijn beschreven in de Landelijke Recreatie & Toerisme standaard (versie ).30 Schematische weergave toerisme en recreatie en vrije tijd (Landelijke Recreatie & Toerisme standaard

)

De definitie van het toerisme, die onder andere CBS toepast, luidt als volgt: “Toerisme omvat de activiteiten van personen reizend naar en verblijvend op plaatsen buiten hun normale omgeving voor niet meer dan een jaar voor ontspanning, zakelijk verkeer en andere activiteiten die niet gerelateerd zijn aan een activiteit die beloond wordt vanuit de plaats die bezocht wordt.” De belangrijkste criteria zijn: . Tijd/plaats: Het begrip ‘normale omgeving’ maakt de definitie subjectief. Voor het afbakenen van de normale omgeving wordt binnen de gebruikte bronnen een

30 https://www.landelijkedataalliantie.nl/nl/home/de-landelijke-recreatie-toerisme-standaard-

-versie- .htm

tijdscriterium gehanteerd. De normale omgeving wordt verlaten als een activiteit inclusief reistijd meer dan twee uur duurt, maar minder dan een jaar in beslag neemt. . Motief: De reden van de reis kan recreatief of zakelijk zijn, zolang er maar niet voor beloond wordt vanuit de bezochte plaats. Bezoekersmotieven van forensen, studenten, pakketbezorgers, aannemers, mantelzorgers vallen hierbuiten. De definitie van toerisme en de haalbaarheid van de operationalisering zijn afgestemd op de betreffende databronnen (zie hieronder). Databron: www.cbs.nl/nl-nl/onze-diensten/methoden/begrippen/toerisme

Databronnen bezoekersomvang Toeristisch verblijf in hotels, hostels, campings en vakantieparken Statistiek LogiesAccommodaties (SLA) De SLA beschrijft het aantal gasten (buitenlands of binnenlands) en hun overnachtingen per type Nederlandse logiesaccommodatie. Een gast die meer dan twee maanden aaneengesloten verblijft in een logiesaccommodatie, wordt als vaste gast aangemerkt en telt niet mee voor de statistiek. Er wordt gekeken naar het aantal gasten en het aantal overnachtingen in hotels/hostels en in verblijfsrecreatieve logiesvormen (o.a. campings, vakantieparken e.d.): . Hotel, motels, pensions, appartementen met hoteldienstverlening, jeugdaccommodaties en B&B met minimaal slaapplaatsen. . Kampeerterreinen met minimaal toeristische slaapplaatsen en Huisjescomplexen met groepsaccommodaties met minimaal slaapplaatsen. Het gaat om geregistreerde logiesaccommodaties. Hieronder valt niet de vakantieverhuur van woningen. De vakantieverhuur van woningen wordt apart geschat door O&S. Databron: www.cbs.nl

Toeristisch verblijf in woningen Het toeristisch verblijf in woningen is nog niet volledig in kaart gebracht en bevat overlap met hotelstatistieken . Gegevens in deze rapportage hebben daarom indicatief karakter. Online verhuurplatforms De verhuur van woningen aan toeristen wordt in kaart gebracht door middel van scraping van advertenties op Airbnb en/of andere online verhuurplatforms. Voor de MRA wordt het aanbod van woningen en kamers via online verhuurplatforms geschat op basis van de gegevens van het databedrijf AirDNA. De MRA cijfers in deze rapportage zijn verkregen door Sweco/Universiteit Utrecht in opdracht van de Provincie Noord-Holland. Voor de gemeente Amsterdam zijn er twee databronnen beschikbaar: Sweco/Universiteit Utrecht en de gemeente Amsterdam. De informatie over de toeristische verhuur in Amsterdam wordt verzameld door de gemeente Amsterdam op een aantal manieren, waaronder scraping van Airbnb. De gegevens worden vervolgens bewerkt door O&S. Door de methodologische verschillen komen de gegevens van Sweco/Universiteit Utrecht niet volledig overeen met de gegevens die de gemeente Amsterdam zelf verzamelt en publiceert.

Listings zijn advertenties van woningen en kamers die zijn aangeboden op Airbnb en vergelijkbare online platforms en die binnen het kalenderjaar ten minste één nacht beschikbaar zijn geweest voor verhuur. De dataset voor de MRA gemeenten is verkregen door Sweco/Universiteit Utrecht in opdracht van de Provincie Noord-Holland. Het gaat hier om de gegevens van de platforms Airbnb en Vrbo. De cijfers zijn exclusief gemeenten Almere en Lelystad. Voor de gemeente Amsterdam zijn er twee databronnen beschikbaar: Sweco/Universiteit Utrecht en Gemeente Amsterdam. Actieve listings zijn advertenties van woningen en kamers die zijn aangeboden op Airbnb en vergelijkbare online platforms en waarvan kan worden vastgesteld dat deze minimaal één keer zijn geboekt in de afgelopen maanden. De gegevens geven geen volledig, maar tot grote mate dekkend beeld van de omvang van de toeristische verhuur van woningen en kamers. De dataset voor de MRA gemeenten is verkregen door Sweco/Universiteit Utrecht in opdracht van de Provincie Noord-Holland. Het gaat hier om de gegevens van de platforms Airbnb en Vrbo. De cijfers zijn exclusief gemeenten Almere en Lelystad. Voor de gemeente Amsterdam zijn er twee databronnen beschikbaar: Sweco/Universiteit Utrecht en Gemeente Amsterdam.

Objectovernachtingen zijn nachten die binnen het kalenderjaar zijn gereserveerd in woningen en kamers op Airbnb en vergelijkbare online platforms. Deze cijfers beslaan de verhuuractiviteit op AirBnB, Vrbo en andere online verhuurplatforms. Een objectovernachting houdt geen rekening met de groepsgrootte. Het totaal aantal objectovernachtingen ligt daarom lager dan het aantal persoonsovernachtingen. De gegevens geven geen volledig, maar tot grote mate dekkend beeld van de omvang van de toeristische verhuur van woningen en kamers. De dataset voor de MRA gemeenten is verkregen door Sweco/Universiteit Utrecht in opdracht van de Provincie Noord-Holland. Het gaat hier om de gegevens van de platforms Airbnb en Vrbo. De cijfers zijn exclusief gemeenten Almere en Lelystad. Voor de gemeente Amsterdam zijn er twee databronnen beschikbaar: Sweco/Universiteit Utrecht en Gemeente Amsterdam. Persoonsovernachtingen zijn overnachtingen van personen in woningen en kamers die zijn aangeboden via online verhuurplatforms. Deze cijfers zijn alleen beschikbaar voor de gemeente Amsterdam. De informatie over de toeristische verhuur in Amsterdam wordt verzameld door de gemeente Amsterdam op een aantal manieren, waaronder scraping van Airbnb. Het aantal persoonsovernachtingen is een schatting gemaakt door O&S en geeft indicatie, maar geen volledig beeld.

Toeristisch verblijf in jachthavens Waterrecreatie Advies BV houdt statistieken van de Nederlandse jachthavens bij, waaronder capaciteit, bezettingsgraad en het aantal overnachtingen. In deze rapportage zijn maatwerkcijfers opgenomen van het aantal bootplaatsen, bezettingsgraad en het aantal overnachtingen door passanten. Databron: www.waterrecreatieadvies.nl .

Cruisepassagiers Cruisestatistieken worden verzameld en gepubliceerd door Amsterdam Cruise Port (ACP). ACP verdeelt de cruise in twee segmenten: de zee- en riviercruise, waarbij wordt gekeken naar het aantal schepen en het aantal passagiers. Passagiers worden verdeeld in transit en turn-around, voor wie Amsterdam begin- of eindbestemming is. Databron: http://www.amsterdamcruise.nl.

Dagbezoek aan Amsterdam Het aantal binnenlandse en buitenlandse dagbezoekers aan Amsterdam wordt door O&S geschat op basis van landelijke onderzoeken: Toeristisch Bezoek aan Steden (TBAS), Onderzoek Inkomend Dagbezoek (OID) en Onderzoek Inkomend Toerisme (OIT). Toeristisch Bezoek aan Steden (TBAS) Het NBTC-NIPO Research onderzoekt het vrijetijdsgedrag van Nederlanders. Het landelijke onderzoek ‘Toeristisch bezoek aan steden’ geeft inzicht in de omvang van het toeristisch bezoek aan Amsterdam en andere Nederlandse steden. Circa . respondenten in heel Nederland worden jaarlijks benaderd met de vraag ‘Welke van de onderstaande Nederlandse steden heeft u in de afgelopen drie maanden voor ontspanning en/of plezier bezocht gedurende een dagtocht, avondje uit of tijdens een vakantie?’. Voor het bepalen van het aantal Nederlandse dagbezoekers aan Amsterdam maakt O&S gebruik van de cijfers over de groep respondenten die Amsterdam hebben bezocht. Databron: www.nbtc.nl Onderzoek Inkomend Dagbezoek (OID) Het OID wordt uitgevoerd door NBTC-NIPO Research en onderzoekt de vrijetijdsactiviteiten van de toeristen uit Duitsland en België die een ééndagsbezoek aan Nederland brengen. Het gaat hier om een bezoek aan Nederland in de vrije tijd, zonder overnachting, bijvoorbeeld een stedenbezoek, bezoek aan een attractie of evenement.

Voor het bepalen van het aantal buitenlandse dagbezoekers aan Amsterdam maakt O&S gebruik van de cijfers over de groep toeristen die tijdens hun ééndagsbezoek aan Nederland Amsterdam hebben bezocht. Onderzoek Inkomend Toerisme (OIT) Het OIT wordt uitgevoerd door NBTC-NIPO Research en onderzoekt vrijetijdsactiviteiten van de meerdaagse buitenlandse bezoekers in Nederland. Dit onderzoek maakt inzichtelijk wie de buitenlandse bezoekers zijn en welke plaatsen ze in Nederland hebben bezocht. Voor de schatting van het aantal buitenlandse dagbezoekers aan Amsterdam maakt O&S gebruik van de cijfers over de groep buitenlandse verblijfsbezoekers die vanuit hun bestemming elders in Nederland Amsterdam als dagjesmensen hebben bezocht.

Databronnen capaciteit overnachtingsmogelijkheden in MRA Capaciteit logiesaccommodaties MRA O&S houdt het aanbod van logies- en verblijfsrecreatieve accommodaties in de MRA bij: hotels, hostels, campings, vakantieparken, jachthavens. Gegevens worden bijgehouden door verschillende bronnen te koppelen: het Handelsregister, bedrijvenregister LISA, de hotelenquête O&S, boekingssites, zoals booking.com en andere externe bronnen. De gegevens in de database van O&S worden per juli bevroren. CBS definitie hotels en vergelijkbare logiesaccommodaties en hoteldatabase O&S volgt de hoteldefinitie van het CBS en houdt de volgende accommodaties in de hoteldatabase bij:  Hotels - accommodaties met minimaal slaapplaatsen voor logiesverstrekking in overwegend een- en tweepersoonskamers tegen boeking per nacht, waar afzonderlijke

maaltijden, kleine etenswaren en dranken kunnen worden verstrekt aan gasten en aan passanten.  Pensions – accommodaties met minimaal slaapplaatsen voor logiesverstrekking in overwegend een- en tweepersoonskamers, waar afzonderlijke maaltijden, kleine etenswaren en dranken kunnen worden verstrekt aan gasten maar niet aan passanten.  Appartementen met minimaal slaapplaatsen en hoteldienstverlening, waarbij gedurende het verblijf het appartement schoon wordt gehouden en de bedden worden opgemaakt.  Hostels en jeugdherbergen - accommodaties met minimaal slaapplaatsen in kamers en/of zalen die men mogelijk met 'vreemden' moet delen.  Bed&breakfast31 (definitie CBS) - particuliere woning met minimaal slaapplaatsen waar men kan overnachten en ontbijten. Regels met betrekking tot hotelbestemmingen en bed & breakfast kunnen verschillen per gemeente. Voor het exploiteren van een hotel in de gemeente Amsterdam dient een pand over de juiste bestemming in het vigerende bestemmingsplan te beschikken. Niet alle accommodaties in de hoteldatabase van O&S voldoen aan deze eisen. Aan de verhuur van woningen in de gemeente Amsterdam zijn specifieke voorwaarden verbonden (zie definities en regels in hoofdstuk ). Hotelenquête O&S Om de logiesstatistieken te actualiseren, houdt O&S een jaarlijkse enquête onder hoteliers. Het veldwerk vond plaats in het eerste kwartaal van .

Individuele enquêtegegevens worden door O&S vertrouwelijk behandeld conform privacy beleid van de gemeenten Amsterdam en niet aan derden verstrekt. Van de Amsterdamse hotels en vergelijkbare accommodaties hebben er de vragenlijst van O&S ingevuld, een respons van %. In de regio hebben accommodaties de vragenlijst ingevuld ( %). Respons enquête gastenaccommodaties naar sterklasse, veldwerk januari-maart Amsterdam

regio

respondenten

hotels in steekproef januari 2023

respons respondenten (%)

hotels in steekproef januari 2023

respons (%)

geen ster

40

136

29

29

125

23

1 ster

14

42

2 sterren

29

69

33

2

10

20

42

10

29

34

3 sterren

69

4 sterren

55

148

47

26

80

33

122

45

26

65

40

5 sterren

12

24

50

-

-

-

totaal

219

541

40

93

309

30

Bron: O&S

Woningenverhuur in Amsterdam en Nederland Woningen kunnen aan toeristen worden verhuurd via vakantieverhuur of via de bed & breakfast (B&B) regeling. Gemeente Amsterdam houdt deze statistieken voor Amsterdam bij (zie definities en regels die gelden voor Amsterdam in hoofdstuk ). 31 Deze landelijke definitie houdt geen rekening met de regelgeving in de gemeente Amsterdam, waarbij verhuur van

woningen aan meer dan personen niet toegestaan is.

Het CBS verzamelt landelijke statistieken van B&B. In de landelijke statistieken van het CBS worden short stay appartementen gerekend tot appartementen zonder hoteldienstverlening die vallen onder dezelfde categorie als huisjesterreinen, vakantiebungalows en andere verblijfsrecreatieve logiesvormen. Shortstay hotels worden door het CBS gerekend tot hotelstatistieken.

Bijlage Vragenlijst O&S en open antwoorden

Open antwoorden hotelenquête in de periode januari-maart Hieronder volgen de spontaan gegeven antwoorden van de respondenten op de vraag ‘Zijn er aandachtspunten die u belangrijk vindt om aan de gemeente door te geven?’ De antwoorden van de hoteliers zijn gesorteerd per Deelregio in alfabetische volgorde.

Amsterdam Zijn er aandachtspunten die u belangrijk vindt om aan de gemeente door te geven? gemeente Amsterdam

1: Openbare voorzieningen en 2: handhaving / schoonmaak ook in weekenden.

1e kwartaal 2022 lage bezetting i.v.m. corona maatregelen.

44% is excl. vluchtelingen

 

Aandacht voor kwaliteitstoerisme, gesprek met de sector die deze gasten/bezoekers kent. Cameratoezicht in de straat. Auto's worden opengebroken. Drugdealers vallen toeristen lastig. Toeristenbelasting gaat ieder jaar omhoog. Niet leuk meer. De Amsterdamse toeristenbelasting is nu al de hoogste van de wereldsteden. De toeristenbelasting verhogen zal niet meer, maar minder inkomsten brengen want toeristen zullen Amsterdam gaan mijden.

 

De citytax is veel te hoog en onduidelijk voor gasten met 2 bijdrages (% over de kamer prijs en € 3 p.p.p.n.

 

De eerste 2 maanden (januari en februari 2022) waren we gesloten vanwege lockdown. De gemeente verhoogt de toeristenbelasting iedere keer. Lastig om iedere keer door te berekenen. Prijzen worden te hoog.

De toeristen belasting is onevenredig hoog. 10procent!

De toeristenbelasting is echt te veel en te hoog. Kies 1 soort toeristenbelasting

 

Due to Corona in 2022 hotel has been closed for a few months, the statistics here is not quiet reliable. Eerste kwartaal 2022 beïnvloed door corona-crisis. Gemiddelde prijzen van kamers worden mede beïnvloed door dagprijzen en prijzen van omliggende hotels.

Eerste maanden zo goed als gesloten ivm Corona lockdown

Gaarne niet de toeristenbelasting nog verder verhogen!

Gasten doen soms moeilijk over Tourism Fee (EUR.3) p.p., die zij bij aankomst aan ons betalen.

Graag opzet citytax wijzigen, heel onhandig om percentage + vast bedrag te rekenen

Handhaving parkeerbeleid

 

Het hotel is gesloten en in gebruik door de Gemeente Amsterdam voor opvang Oekraïense vluchtelingen Het zou prettig zijn als de aanslag voor de Toeristenbelasting in het desbetreffende jaar opgelegd worden! Nu lopen ze hopeloos achter

Hotel gaat niet open.

Hotel was in gebruik door gemeente Amsterdam voor opvang thuisloze gezinnen

In 2022 was het hotel zo goed als dicht.

In de eerste 3 maanden van het jaar geen of weinig gasten in verband met Corona

Inwoners van Amsterdam die in dit hotel komen logeren willen geen toeristenbelasting betalen. Hoe zit dat?

 

Koester de bezoekerseconomie! Lagere bezetting in 2022 is als gevolg van corona met sterk wisselende bezetting, maar wel oplopend gedurende het jaar.

Zijn er aandachtspunten die u belangrijk vindt om aan de gemeente door te geven? gemeente Amsterdam

Minder toeristenbelasting.

 

Minder toeristenbelasting/ een soort. Kost ons heel veel energie. Minder vaak van dit soort vragenlijsten sturen! Ben een eenmanszaak die niet altijd maar tijd heeft om voor de gemeente dit te doen, zeker na de afgelopen jaren is business belangrijker dan dit! Nachttoeslag per persoon blijft die hetzelfde? Is een moeilijk proces voor ons. Liever verrekenen met toeristenbelasting. En de belasting wordt altijd te hoog ingeschat. Houd rekening met het feit dat wij een aantal maanden dicht zijn.

Onze gasten en wij vinden de toeristenbelasting te hoog/hoog genoeg!

Planning renovatie N2 voor Burgwal

Toename van daklozen in de omgeving.

 

Toename van zwerfafval. Teveel drugsgebruik op straat. Toeristen belasting is veel te hoog, zeker in het lagere sterrensegment roept dit veel weerstand op bij onze gasten. Of is dit juist de bedoeling? Toeristenbelasting en belasting p.p.p.n. véél makkelijker maken, zowel voor verhuurders als voor gasten. Dit is nu een hoop gedoe.

 

Toeristenbelasting is een nachtmerrie Gemeente werkt niet mee.

Toeristenbelasting is te hoog en te gecompliceerd, met een vast bedrag en een percentage. Gasten worden boos.

Toeristenbelasting is te hoog en te gecompliceerd.

 

Toeristenbelasting is te hoog. Toeristenbelasting is te hoog. Daarnaast is een vast bedrag en een percentage te ingewikkeld. Klanten worden boos wanneer we dit uitleggen. Verlaag de toeristenbelasting.

 

Toeristenbelasting mag lager. Toeristenbelasting wordt als te hoog ervaren en veel commentaar dat Amsterdam de enige gemeente is met twee verschillende soorten toeristenbelasting.

vanaf 11 maart 2022 zijn wij als opvang voor de Oekraïense vluchtelingen.

Veel klachten over extreem hoge toeristenbelasting.

VERLAAG DE TOERISTENBELASTING AUB.

 

Verlaging CT. We would like to request a city tax based on a percentage only. Let's say 7% or 8% or whatever. We would like to avoid the 3EUR per person per day (older than 16 years). This is a big inconvenience for Hoteliers because we need to create and handle 2 different city taxes with every single channel. Also tourists don’t understand why there are 2 different city taxes and they complain at the front desk.

We zitten op dit moment in verbouwing, o.a. bar, receptie en ontbijtzaal.

 

Wegens Corona was hotel vaker dicht dan open. Wij hebben veel last van mensen uit het Oostblok. Is een verblijfplaats voor deze mensen. Geen vakantiegangers. Gewone vakantiegangers (met name jonge vrouwen) hebben last van deze mannen.

Wij zijn het gehele 2022 gesloten geweest vanwege renovatie. Wij hopen 1 mei weer open te zijn.

MRA buiten Amsterdam Zijn er aandachtspunten die u belangrijk vindt om aan de gemeente door te geven? MRA deelregio's

Amstel-Meerlanden 

Het hotel is geheel 2022 gesloten geweest

De streekbus aan de Bovenkerkerweg/Zijdeweg rijdt minder vaak. De nieuwe metro is te ver lopen.

Gooi en Vechtstreek  De buitenkant van het hotel is enorm gedateerd waardoor mensen denken dat het een slecht hotel is. Ook rondom het hotel worden de planten etc. slecht bijgehouden waardoor dit ook al rommeliger oogt. Zaanstreek Waterland 

Wij zijn geen onderdeel van de gemeente Amsterdam!

Tijdelijke opvang van vluchtelingen, gehele hotel en restaurant tijdelijk gesloten voor reguliere gasten

Nachtbus naar van Purmerend naar Amsterdam zou handig zijn in het zomerseizoen.

Januari 2022 nog deels dicht i.v.m. Corona.

Gesloten tijdens Corona

 

Geen parkeerplaatsen in Volendam. Toeristen gaan met OV naar Amsterdam Booking.com maakt afspraken met gasten. Manipuleren de markt door upgrades te regelen. Zorgen voor afzeggingen. Voor mij heeft het geen zin meer. Kleinere hotels zitten in een wurggreep. Beter toegang tot het openbaarvervoersnetwerk, momenteel bevind zich een bushalte op minimaal 10minuten loopafstand. Wij zouden graag zien dat er een verbinding bij het hotel wordt gerealiseerd.

 

Airbnb & Booking.com doen geen check naar de reiziger. Hier kregen wij de raarste gasten van.

Absurd hoge toeristenbelasting

Zuid-Kennemerland  

Wij zitten in de afbouw-fase. Ik ben 86 en mijn vrouw is 80. Gezien de gemiddelde bezetting in Haarlem, het advies om niet van elk groot gebouw (o.a. Egelantier/ Koepelgevangenis) dat door de gemeente wordt afgestoten een hotel te laten maken. Niet te scheutig met vergunningen. Meer behoefte aan woningen! Door elk jaar toeristenbelasting te verhogen is het moeilijk om het voor de gasten qua prijs leuk te houden. Tevens geldt dit voor het parkeerbeleid hier in Zandvoort.

Literatuur

Bureau Stedelijke Planning, Universiteit Utrecht in opdracht van Provincie Noord-Holland ( ): Airbnb monitor Noord-Holland , oktober . CBS (

): Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd

, oktober

.

Gemeente Amsterdam ( ): Toeristische verhuur van woonruimte; Rapportage januari – december , april . O&S (

): Bezoekersprognose

-

, april

Oxford Economics, Global Tourism Outlook in

. , December

.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13542989/1