2. Rapport-Toerisme-MRA-2020-2021-DEF.pdf
Tekst van het document
Toerisme MRA
Onderzoek en Statistiek
-
In opdracht van: Economische Zaken Projectnummer: Auteur: T.Fedorova, E.Lindeman en B.Sleutjes E-mailadres: t.fedorova@amsterdam.nl Bezoekadres: Weesperstraat Telefoon: Postbus , AR Amsterdam onderzoek.amsterdam.nl Amsterdam, April Foto voorzijde: Weesperstraat
, fotograaf Edwin van Eis (
)
Inhoud
Samenvatting en conclusie Inleiding Hotelovernachtingen MRA en Amsterdam . . . . .
Toerisme in grote steden harder geraakt door corona dan in landelijke gebieden Ruim tweederde minder hotelovernachtingen in t.o.v. Toerismetrends bezoekers in Vanaf e kwartaal meer hotelovernachtingen dan in Meer buitenlandse toeristen in EU-steden in
Logiesmarkt MRA en Amsterdam . .
Lager groeitempo Amsterdamse hotelcapaciteit, groei regio stabiel Daling kamerbezetting en –prijs in -
Toeristisch verblijf in woningen, campings en havens MRA
en Amsterdam
. Voorwaarden van toeristisch verblijf in woningen in Amsterdam: vakantieverhuur, bed & breakfast en short stay . Verhuur woningen en kamers via platforms in Amsterdam en MRA . Campings en vakantieparken MRA: vraag en aanbod . Jachthavens en cruiseschepen
Impact van toerisme op leefomgeving . .
Impact op leefomgeving: toeristische intensiteit en dichtheid CO -voetafdruk van toeristische activiteiten -
Bestedingen en banen in toeristische sector . . .
Bestedingen aan toerisme in met % gedaald Omzet en pinbetalingen horeca in Minder vestigingen en banen in toeristische sector in
Bijlage Onderliggende cijfers Bijlage Definities, bronnen, methode Bijlage Vragenlijst O&S en open antwoorden Literatuur
Samenvatting en conclusie
De Metropoolregio Amsterdam (MRA) werkt vanuit een gezamenlijke Strategische Agenda Toerisme waarvan Amsterdam een onderdeel is. Om de ontwikkeling van toerisme inzichtelijk te maken verzamelt O&S statistieken voor zover mogelijk op niveau van de MRA.
Hotelovernachtingen in MRA MRA In
-
vonden er , miljoen hotelovernachtingen plaats in de MRA, % minder dan in . In heel Nederland is het aantal hotelovernachtingen in met % gedaald. Binnen de MRA is het aantal hotelovernachtingen het meest gedaald in Amsterdam (- %) en Haarlemmermeer (- %). In IJmond was de daling relatief kleiner (- %). In is het aantal toeristische reizen wereldwijd gedaald als gevolg van de coronacrisis. Onder andere is het reissentiment verslechterd, de vakantie-intentie gedaald en worden er minder vliegreizen en meer vakanties in eigen land geboekt.1 Vóór de coronacrisis ontving MRA relatief veel buitenlandse bezoekers: % van het totaal aantal hotelovernachtingen (landelijk %). Dit aandeel is in gedaald naar % (landelijk %). Het buitenlandse toerisme is in de MRA sterker afgenomen (- %), dan het binnenlandse toerisme (- %). Een relatief grote afname van het buitenlandse toerisme is te zien in Flevoland (- %), Amsterdam (- %) en Zaanstreek (- %, paragraaf . ).
De cijfers van het CBS over zijn voor de MRA nog niet beschikbaar. Voor Amsterdam, Haarlemmermeer en Nederland heeft het CBS de nader voorlopige cijfers voor en de voorlopige cijfers voor januari en februari beschikbaar gesteld. Hieruit blijkt dat het aantal gasten en overnachtingen in de eerste maanden van is toegenomen ten opzichte van dezelfde periode in . Hotelgasten en overnachtingen in Nederland, MRA en Amsterdam 2020
2021*
gasten
overnachtingen
20192020 %
gasten
Nederland totaal
16.163.000
28.746.000
-47
17.460.000
MRA totaal
januari-februari 2022* over2020nachtingen 2021 % 30.865.000
7
gasten
overnachtingen
20212022 %
2.112.000
3.550.000
112
4.762.000
8.873.000
-65
x
x
x
x
x
x
Amsterdam
2.959.000
5.802.000
-68
2.887.000
5.775.000
-1
429.000
841.000
240
Haarlemmermeer
756.000
1.154.000
-63
622.000
957.000
-17
115.000
164.000
116
1.047.000
1.917.000
-47
x
x
x
x
x
x
rest MRA
* voorlopige cijfers
1 NBTC, Vakantie Sentiment Monitor, Resultaten meting
Bron: CBS
-
,
-
Amsterdam In Amsterdam nam het aantal hotelovernachtingen af van bijna , miljoen in naar , miljoen in en , een daling van % ten opzichte van . Tussen en is het verblijf in de Amsterdamse hotels met , % afgenomen (landelijk met % toegenomen, paragraaf . ). Tijdens de coronacrisis vond er een verschuiving plaats in het type toerist dat Amsterdam bezocht, zowel qua motief als vervoer.2 Buiten de EU golden andere reisadviezen en regels, waardoor het reizen naar Amsterdam niet mogelijk of minder aantrekkelijk werd (o.a. voor Australië en Groot-Brittannië). In waren er meer Nederlandse (+ %) en tegelijkertijd minder buitenlandse hotelgasten in Amsterdam (- %). Naast Nederlanders kwamen er relatief meer bezoekers uit sommige EU-landen (o.a. België, Frankrijk, paragraaf . ). De spreiding van het aantal bezoekers over een jaar hangt normaliter samen met seizoenen, feestdagen, evenementen en vakanties. In en wordt het aantal toeristen sterk beïnvloed door de coronamaatregelen. Tijdens de coronagolven in de lente, herfst en winter van en neemt het recreatief en zakelijk verkeer in Amsterdam af. Tijdens de versoepelingen in de vakantieperiode juli-augustus van en en in de herfst van zien we een gedeeltelijk herstel van de bezoekerseconomie in Amsterdam (zie paragraaf . ).
In vergelijking met de andere EU-steden is het buitenlandse toerisme in Amsterdam harder geraakt door de coronacrisis in . In veel EU-steden begint het buitenlandse toerisme in te herstellen, terwijl er in Amsterdam sprake is van een daling (- %). Het mondiale toerisme is in met % toegenomen (zie paragraaf . ). Amsterdam Voor wordt er een wereldwijde groei van het buitenlandse toerisme verwacht van % tot % ten opzichte van (UNWTO). Het volledige herstel van het binnenlandse toerisme wordt in verwacht en van het buitenlandse toerisme in . Voor verwacht O&S - miljoen hotelovernachtingen in Amsterdam, %% meer dan in .3 De groei in wordt aangedreven door de toegenomen consumenten-besparingen in combinatie met de inhaalvraag naar reizen.
Hotelcapaciteit en kamerbezetting Lager groeitempo hotelcapaciteit in Amsterdam in De MRA telt in ruim . kamers en . bedden in hotels en vergelijkbare accommodaties ( % van de landelijke hotelcapaciteit). In groeide de hotelcapaciteit in de MRA (+ %) minder snel dan landelijk (+ %). Amsterdam telt in . kamers en . bedden, % van de capaciteit in de MRA. De meeste accommodaties in de regio bevinden zich in Haarlemmermeer, Amstelveen, Haarlem, Almere, Zandvoort en Zaanstad. In is de totale kamercapaciteit van Amsterdam met % toegenomen (+ kamers). In de regio is er een toename te zien in Haarlemmermeer, Almere en Velsen (paragraaf . ). 2 CBS, Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd 3 O&S, Bezoekersprognose
-
, april
.
, oktober
In groeide het aantal hotelkamers in Amsterdam met % terwijl er % minder hotelovernachtingen waren dan in . De gemiddelde kamerbezetting in Amsterdam is gedaald van % in naar %. De gemiddelde kamerbezetting in de regio is gedaald van % naar %, relatief minder sterk dan in Amsterdam. De gemiddelde kamerbezetting in Amsterdam varieert per seizoen, maar in 2020 en 2021 hangt deze vooral samen met de coronamaatregelen. De laagste kamerbezetting onder de 10% was gemeten in april 2020 tijdens de eerste lockdown. In oktober 2021 is de gemiddelde bezetting van hotels toegenomen tot 62%, nadat de meeste restricties waren opgeheven. Capaciteit hotels en vergelijkbare accommodaties 2020
2021
kamers bedden
kamers
2019-2020 % bedden
2020-2021 %
kamers bedden
kamers bedden
Nederland totaal
142.674 312.246 147.047 321.933
3
3
3
3
MRA totaal
57.030 124.499
58.424 127.335
7
7
2
2
Amsterdam
39.913
87.917
40.583
89.256
8
8
2
2
Haarlemmermeer
8.194
16.423
8.640
17.325
4
3
5
5
8.923
20.159
9.201
20.754
5
5
3
3
overig MRA
Bron: CBS/O&S
Toeristisch verblijf in woningen Online verhuur van woonruimte in Amsterdam in Van het totale aanbod via online platforms is % door webscraping gevonden op Airbnb. Overige platforms zijn Booking, Expedia, Tripadvisor of VRBO. De cijfers zijn indicatief, aangezien er sprake kan zijn van overlap tussen verschillende platforms. In Amsterdam is het aantal unieke listings op Airbnb gedaald van circa . in tot . in en tot . in . De meerderheid van deze listings is in inactief geweest. Van . listings ( %) kan worden vastgesteld dat deze minimaal één keer zijn geboekt in . In het kader van de meldplicht zijn er in heel . meldingen van verhuurperiodes gedaan, % meer dan in ( . ). Eind waren er . vergunningen voor vakantieverhuur afgegeven. Begin waren er . vergunningen voor B&B afgegeven. De meeste vergunningen voor vakantieverhuur zijn afgegeven in de stadsdelen West, Zuid en Centrum. De meeste vergunningen voor B&B zijn afgegeven in Centrum, West en Oost (paragraaf . ). Op basis van de reviews en de capaciteit van woningen en kamers kan ook het aantal gastenovernachtingen worden geschat. In waren er naar schatting . gasten die via Airbnb hebben overnacht, goed voor . overnachtingen, waarvan . in volledige woningen (vakantieverhuur) en . in kamers (B&B).
Het totaal aantal gastenovernachtingen via alle platforms samen is gedaald van , miljoen in tot , miljoen in en tot , miljoen in . In heeft % van de overnachtingen plaatsgevonden in stadsdeel Centrum, gevolgd door West ( %), Zuid ( %) en Oost ( %). Overnachtingen in woningen en kamers via online platforms, Amsterdam
2019
2020
2021
2019-2020 %
2020-2021 %
totaal gastenovernachtingen
2.800.000
668.000
463.000
-76
-31
gastenovernachtingen via Airbnb
2.204.000
535.000
370.000
-76
-31
in kamers
1.061.000
263.000
176.000
-75
-33
in volledige woningen
1.143.000
271.000
194.000
-76
-28
bron: O&S/Toezicht & Handhaving, Wonen
Online verhuur van woonruimte in de MRA in Bureau Stedelijke Planning en Universiteit Utrecht hebben in opdracht van Provincie Noord-Holland de eerste Airbnb monitor Noord-Holland gepubliceerd.4 De resultaten gaan over de verhuurplatforms Airbnb en VRBO in de periode . Uit dit onderzoek blijkt dat er in ruim . kamers en woningen werden verhuurd in de MRA-regio (exclusief Amsterdam, Almere en Lelystad). Deze accommodaties werden in totaal , miljoen nachten gereserveerd. Dit is % minder dan in . In heel Nederland waren er miljoen nachten gereserveerd, % minder dan in . Aantal actieve accommodaties en aantal overnachtingen via Airbnb en Vrbo, Nederland en MRA actieve listings Nederland MRA regio totaal (excl. Amsterdam, Almere en Lelystad)
2019
2020
78.600
65.698
7.258
6.201
overnachtingen mln. 2019
mutatie
2020 2019-2020 %
7.600.000 5.000.000 736.000
-34
400.000
-46
Bron: Bureau Stedelijke Planning en Universiteit Utrecht i.o.v. Noord-Holland (data AirDNA)
Campings, jachthavens en cruises Campings en vakantieparken MRA 2020 Tijdens de coronapandemie gaven vakantiegangers vaak de voorkeur aan een vakantie in eigen landen op vakantieparken en campings in de natuur.5 Van alle overnachtingen op campings en vakantieparken in in Nederland vond % plaats in MRA ( , miljoen overnachtingen). Het aantal overnachtingen in MRA is met % sterker afgenomen dan landelijk (- %). Binnen de MRA vond de sterkste afname plaats in Zaanstreek (- %) en Groot-Amsterdam (- %). Deze afname komt voor een groot deel door minder buitenlandse gasten in (zie paragraaf . ). De statistieken op niveau van Amsterdam zijn maatwerkcijfers die slechts indicatief zijn. De stad telt in zes campings/vakantieparken (inclusief het vakantiepark in het Amsterdamse bos) en enkele huisjesterreinen. Naar schatting zijn ze samen goed voor circa . slaapplaatsen en circa , miljoen overnachtingen in , % minder dan in .
Gasten en overnachtingen op campings, vakantieparken en huisjesterreinen 4 https://www.stedplan.nl/airbnb-monitor-noord-holland/ 5 https://www.nbtc.nl/nl/site/kennisbank/cijfers-statistieken/voorkeur-voor-vakantie-in-eigen-land-neemt-toe-
.htm
campings, vakantieparken 2020 gasten overnachtingen Nederland totaal
mutatie 2019-2020 %
11.137.000
56.669.000
-18
MRA totaal
732.399
3.410.379
-25
Groot-Amsterdam
149.204
730.624
-39
102.000
455.000
-12
583.195
2.679.755
-20
Amsterdam overig MRA
bron: CBS/bewerking O&S
Passanten in jachthavens en cruisepassagiers Sommige jachthavens bieden niet alleen plaats aan de jaarkaarthouders, maar ook aan passanten, die eventueel overnachten op hun boot in de haven. In totaal zijn er jachthavens in de MRA die samen ruimte kunnen bieden aan meer dan . persoonsovernachtingen per jaar, waarvan er bijna . in de gemeente Amsterdam (paragraaf . ). Deze aantallen zijn indicatief en op basis van de cijfers voor . Amsterdam biedt ligplaatsen aan zee- en riviercruiseschepen. Cruiseschepen die Amsterdam in aandeden, hadden in totaal . passagiers aan boord (zie paragraaf . ). Dit aantal is in met % gedaald. De zeecruisehaven in Amsterdam heeft in geen passagiers ontvangen, het aantal riviercruisepassagiers bedroeg . . Veel cruiserederijen hebben door de coronapandemie wereldwijd hun vaarten opgeschort.
Impact toerisme op leefomgeving, openbare ruimte en milieu Impact indicatoren De Europese Commissie adviseert European Tourism Indicator System (ETIS) te gebruiken om de toeristische impact op leefomgeving, openbare ruimte en milieu te monitoren. In Nederland monitoren CBS en NBTC de volgende indicatoren: toeristische intensiteit, toeristische dichtheid en CO -voetafdruk. Toeristische intensiteit en dichtheid Gerekend per Amsterdammers waren er in op één dag gemiddeld , hotelovernachtingen en in , hotelovernachtingen. In stadsdeel Centrum waren er in , hotelovernachtingen per inwoners tegen , in . In Nederland heeft Amsterdam de hoogste toeristische intensiteit (zie paragraaf . ). Gerekend per vierkante kilometer (land) waren er in hotelovernachtingen per dag in Amsterdam, in is dit aantal gedaald naar . In Centrum waren er bijna . hotelovernachtingen per vierkante kilometer per dag in en in . Ter vergelijking: Den Haag had in hotelovernachtingen per vierkante kilometer per dag. CO -voetafdruk In bedroeg de totale CO -voetafdruk van de toeristische reizen naar Amsterdam , Mton, terwijl die in boven Mton lag. Gerekend per overnachting bedroeg de uitstoot in , Mton ( , in ). Deze daling hangt samen met het sterk afgenomen (intercontinentale) toerismeverkeer tijdens de coronapandemie (zie paragraaf . ).
Gerekend per vervoermiddel zorgen de vliegreizen voor meer CO -emissie dan de reizen per trein of fiets. Als er wordt gekeken naar logiesvormen, dan veroorzaken cruises de grootste emissie per vakantiedag, terwijl verblijf in een tent of op een (zeil)boot voor de kleinste emissie zorgt.
Bestedingen en banen in toeristische sector Data van CBS en MasterCard: toeristische bestedingen, omzet en pinbetalingen Impactindicatoren van toerisme op de economie worden berekend op landelijk niveau (CBS). Sommige maatwerk-cijfers zijn beschikbaar op gemeenteniveau. Ontbrekende cijfers op gemeenteniveau worden op deze manier voor het eerst aangevuld door de data van MasterCard. In zijn de totale toeristische bestedingen in de Nederlandse economie met % procent gedaald, waarbij de bestedingen van buitenlandse toeristen met % sterker zijn gedaald dan die van de Nederlandse toeristen (- %). Vergelijkbare cijfers voor Amsterdam zijn er niet, maar er kan aangenomen worden dat de bestedingen van toeristen zijn gedaald, gezien het grote aandeel buitenlandse bezoekers in Amsterdam en de snelle daling van het inkomend toerisme. Aan de hand van de omzetcijfers van de Amsterdamse bedrijven is te zien dat de relatief grote daling van de horecaomzet in (- %) nog niet gecompenseerd is door de stijging in (+ %). Wanneer we met de MasterCard-pintransactiedata verder inzoomen op de horecasector, wordt duidelijk dat er vooral minder betalingen waren in de logiesbranche. Het grootste deel van de (pin)betalingen bij de Amsterdamse cafés en restaurants komt van de Nederlandse consumenten (inclusief Amsterdammers).
De afname van de bestedingen in deze branche is relatief kleiner dan bij logies (zie paragraaf . ). Volume pinbetalingen van Nederlandse en buitenlandse consumenten naar sector (Indexcijfers logies
=
)
cafés/ restaurants
100
100
75
75
57
50
50
25
25 17
0 2019
2020
2021
0 2019
2020
2021
Bron: MasterCard
Minder vestigingen en banen in toeristische sector in
Amsterdam telt in . vestigingen en . banen toeristische sector. Dit is % minder vestigingen en % minder banen dan in . De meeste banen in de toeristische sector zijn in de branches horeca ( . ) en logies ( . ). In deze twee branches nam het aantal banen het meest af: in de horeca met % (- . banen) en bij logies met % (banen). Meer dan de helft van deze afname komt door de banen voor minder dan uur per week (de zogenaamde kleine banen). Voor het uitbreken van de coronacrisis was er sprake van krapte op de arbeidsmarkt voor horecapersoneel. Tussen het e kwartaal van en het e kwartaal van is de krapte e verdwenen. Vanaf het kwartaal van komen horeca ondernemers opnieuw moeilijk aan personeel zoals koks.
Omvang toerisme MRA MRA : ruim mln. overnachtingen in In waren er , miljoen overnachtingen van verblijfsbezoekers in MRA. Dit is % minder dan in . Deze afname is relatief groter dan de landelijke daling van %. De meeste overnachtingen in Nederland vinden plaats op campings en in vakantieparken. Dit logiessegment is minder hard geraakt door de gevolgen van de coronacrisis, waardoor het aantal overnachtingen hier ook minder sterk is gedaald (- %) dan in hotels (- %). In MRA vinden de meeste overnachtingen plaats in hotels ( %). Het aantal overnachtingen in hotels is met % sterker gedaald, dan op campings (- %). De totale afname in MRA komt voor een groot deel door Amsterdam, waar zowel het verblijf in hotels (- %) als in particuliere woningen/kamers (- %) sterk is gedaald. Deze daling kan verklaard worden door de gevolgen van de coronacrisis en door het restrictieve gemeentelijke beleid ten aanzien van de verhuur van woningen aan toeristen. Bijna de helft van de overnachtingen in MRA vindt plaats buiten Amsterdam. In vonden de meeste overnachtingen in de regio plaats op campings en in particuliere woningen/ kamers. Het verblijf in hotels is in relatief sterker gedaald (- %), dan het verblijf op campings/ vakantieparken (- %) en in particuliere woningen/ kamers (- %). Verblijfstoerisme MRA (excl.
jachthavens, cruises en online verhuur van woningen in Almere en Lelystad) overnachtingen 2020 hotels/ hostels
campings/ vakantieparken
online verhuur woningen/ kamers*
totaal
2019-2020 %
Nederland totaal
28.746.000
56.669.000
5.000.000
90.415.000
-31
MRA totaal
8.873.000
3.410.000
1.068.000
13.352.000
-60
Amsterdam
5.802.000
455.000
668.000
6.925.000
-68
regio buiten Amsterdam totaal
3.071.000
2.955.000
400.000
6.427.000
-44
wv. Haarlemmermeer
1.154.000
x
50.000
1.204.000
-63
overig regio
1.917.000
2.955.000
350.000
5.222.000
-37
Bron: CBS/Wonen/AirDNA/bewerking O&S * Data Amsterdam bron: Toezicht & Handhaving, Wonen. Data Nederland en MRA bron: Bureau Stedelijke Planning/ Universiteit Utrecht i.o.v. Noord-Holland (data AirDNA exclusief Amsterdam, Almere en Lelystad).
Omvang toerisme Amsterdam
-
Amsterdam : ruim mln. unieke bezoekers, ca. mln. overnachtingen en ruim mln. dagbezoeken mln. unieke bezoekers. Het totale aantal toeristische bezoekers in Amsterdam bedroeg in , miljoen, waarvan , miljoen verblijfsbezoekers, , miljoen dagbezoekers en , miljoen cruisepassagiers (niet bekend of ze verblijfs- of dagbezoekers zijn). Hierbij zijn alleen de bezoekers met een toeristisch motief meegerekend, zoals vakantiegangers, congresbezoekers en dagjesmensen (exclusief forensen en familiebezoek). In is het verblijf in hotels en in particuliere woningen afgenomen. De cijfers over de cruisepassagiers en het verblijf op campings in zijn nog niet beschikbaar. Volgens de prognose van O&S waren er in in totaal % minder unieke verblijfsbezoekers dan in . Het aantal dagbezoekers is in met % toegenomen. mln. overnachtingen. De verblijfsbezoekers bleven gemiddeld tot nachten in Amsterdam en zorgden in voor , miljoen overnachtingen, % minder dan in . Volgens de O&S-prognose waren er in % minder overnachtingen dan in . - mln. dagbezoeken. De miljoen dagbezoekers hebben in totaal ruim miljoen dagbezoeken aan Amsterdam gebracht. Voor een groot deel zijn dit toeristische bezoeken van de regio inwoners, maar ook de bezoeken van de buitenlandse toeristen die buiten Amsterdam verblijven en de stad als dagjesmensen aandoen. In is het aantal dagbezoeken met % toegenomen tot bijna miljoen.
Toeristisch bezoek aan Amsterdam, (afgeronde) absolute aantallen en jaar op jaar mutaties definitief 2018
voorlopig
mutatie %
2019
2020
2021 2019-2020
2020-2021
verblijfsbezoekers*, waaronder
9.687.000 10.175.000
3.251.000
-68
-3**
in hotels 1)
8.577.000
9.209.000
2.959.000
2.887.000
-68
-2
in woningen/kamers via platforms 2)
981.000
823.000
191.000
136.000
-77
-29
op kampeer- en huisjesterreinen 1)
129.000
143.000
102.000
ntb
-29
4**
overnachtingen van verblijfsbezoekers
20.475.000 21.832.000
6.925.000
-68
-2**
in hotels 1)
16.673.000 18.375.000
5.802.000
5.775.000
-68
-0,5
in woningen/kamers via platforms 2)
3.335.000
2.800.000
668.000
463.000
-76
-31
op kampeer- en huisjesterreinen 1)
470.000
515.000
455.000
ntb
-12
4**
846.000
cruisepassagiers 3)
749.000
34.000
-95
278**
unieke dagbezoekers 4)
11.172.000 11.297.000
5.046.000
5.582.000
-55
11
dagbezoeken 4)
24.849.000 24.075.000 12.349.000 12.769.000
-49
3
totaal aantal dag- en verblijfsbezoekers (incl. cruisepassagiers)
21.705.000 22.401.000
-63
6%**
* exclusief verblijf in jachthavens op passantenplekken (ca.
.
** Prognose O&S (Bezoekersprognose ) Bron: CBS (StatLine, maatwerk).
).
-
, april
8.331.000
overnachtingen. Bron: Waterrecreatie BV.)
) Schatting O&S op basis van data Wonen. Exacte overlap met hotelovernachtingen is onbekend. ) Bron: ACP. Aantal overnachtingen onbekend: passagiers kunnen overnachten op cruiseschip of in hotel of doorreizen naar een andere bestemming. ) Schatting O&S op basis van verschillende bronnen, o.a. NBTC, CBS, DEStatis, StatBel.
Overnachtingen en dagbezoeken in Amsterdam t.o.v. voorgaand jaar
Bezoekerseconomie in coronatijd
Aantal bezoekers in en hangt samen met coronaregime. De coronapandemie heeft de ontwikkeling van toerisme wereldwijd verstoord. In en was de epidemiologische situatie bepalend voor het reisbeleid tussen landen, het binnenlandse activiteitenniveau en de vakantie-intentie van consumenten. De spreiding van het aantal bezoekers over de maanden was sterk beïnvloed door de coronamaatregelen. Normaliter hangt deze samen met seizoenen, feestdagen, evenementen en vakanties. Andere bezoekerssamenstelling. Door de verschuivingen in het reissentiment, het gebruik van vervoer en de ondernomen activiteiten tijdens de coronapandemie, verandert de samenstelling van bezoekers in Amsterdam. In en bestaat de bezoekersmix voornamelijk uit de Nederlandse dag- en verblijfsbezoekers en de vakantiegangers uit de EU-buurlanden. Het intercontinentale en het zakelijke toerisme komt in en (bijna) niet op gang. Lagere capaciteitsgroei. Gemeente Amsterdam voert een restrictief overnachtingsbeleid waarin vestigingsvoorwaarden voor hotels zijn vastgelegd en in aangescherpt. Ook zijn de voorwaarden ten aanzien van de particuliere vakantieverhuur van woningen in aangescherpt. In nam de hotelcapaciteit in Amsterdam minder snel toe dan in de voorgaande jaren en ook minder snel dan in de rest van Nederland. Tegelijkertijd is het aanbod Amsterdamse woningen en kamers op online verhuurplatforms sterk gedaald.
Dit kan het effect zijn van het gemeentebeleid, maar ook het gevolg van de coronacrisis. Amsterdamse bezoekerseconomie kwetsbaar. Vóór de coronacrisis groeide zowel de toeristische vraag naar Amsterdam als het toeristische aanbod sneller dan landelijk. Vooral het aantal buitenlandse bezoekers nam in een hoger tempo toe. Dit heeft onder andere te maken met het internationale karakter van Amsterdam en de goede bereikbaarheid via Schiphol. In de loop van en was de Amsterdamse bezoekerseconomie kwetsbaar voor de coronamaatregelen die het reisverkeer en de sociale contacten beperkten. De consumentenbestedingen aan toerisme zijn wereldwijd gedaald. Het aantal vestigingen en banen in de toeristische sector in Amsterdam is in gedaald ten opzichte van .
Impact toerisme op leefomgeving en milieu
Hoogste toeristische intensiteit in Nederland. In Nederland heeft Amsterdam de hoogste toeristische intensiteit en dichtheid.6 Binnen Amsterdam heeft stadsdeel Centrum de hoogste intensiteit en dichtheid. Omdat er geen grenswaarden voor hoge en lage intensiteit en dichtheid zijn afgesproken, worden toeristische bestemmingen onderling vergeleken. In was de toeristische intensiteit op een gemiddelde dag in Amsterdam keer hoger dan in Den Haag (gerekend per inwoners). In het centrum van Amsterdam waren er keer meer overnachtingen per inwoners dan op een gemiddelde dag in Den Haag. Gerekend per km land waren er in Centrum keer meer overnachtingen dan op een gemiddelde dag in Den Haag. Toeristische intensiteit en CO -voetafdruk afgenomen. Tussen en is de toeristische intensiteit in Amsterdam met ruim twee derde gedaald. De CO -voetafdruk van vervoer naar Amsterdam is in dezelfde periode met % gedaald, als gevolg van het sterk afgenomen (intercontinentale) toerismeverkeer tijdens de coronapandemie.
Economische groei t.o.v. vorig jaar
Passagiers op Schiphol t.o.v. vorig jaar
Overnachtingen in hotels t.o.v. vorig jaar
Overnachtingen in Amsterdamse hotels t.o.v. vorig jaar
6 CBS, Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd
, blz.
.
Toeristische intensiteit: Hotelovernachtingen per
Toeristische dichtheid: inwoners per dag
Hotelovernachtingen per km land per dag
Inleiding
Onderzoek en Statistiek (O&S) monitort toerismeontwikkelingen in Amsterdam en de regio en rapporteert hierover aan Economische Zaken. O&S houdt de toerismestatistieken in de MRA al vele jaren bij, vult ze waar mogelijk aan met de maatwerkcijfers uit andere databronnen en brengt de ontwikkelingen op het gebied van vraag en aanbod, overnachtingsbeleid, werkgelegenheid en duurzaamheid in toerisme in kaart. Het eindresultaat is het totaalbeeld van het toerisme in Amsterdam en MRA in de periode *( * voorlopige cijfers). Waar mogelijk worden de ontwikkelingen in Amsterdam en MRA vergeleken met die in de rest van Nederland en Europa. In deze rapportage geven we ook de eerste doorkijk naar het toerismevolume in . Definitie toerisme Toerisme wordt internationaal gedefinieerd als ‘activiteiten van personen buiten hun normale omgeving voor ontspanning of zaken waarvoor niet betaald wordt vanuit de bezochte plaats’. In Nederland gelden daarnaast aanvullende criteria dat toeristische bezoeken langer dan twee uur, maar korter dan één jaar duren (De Landelijke Recreatie & Toerisme Standaard ). Beleid ten aanzien van toeristisch verblijf De meeste overnachtingen in Amsterdam vinden plaats in hotels en vergelijkbare accommodaties. Andere overnachtingsmogelijkheden in de stad zijn kampeerterreinen, particuliere vakantieverhuurwoningen en kamers in woningen die worden verhuurd als B&B.
Met betrekking tot hotels en vergelijkbare accommodaties voert Amsterdam sinds een restrictief overnachtingsbeleid waarin vestigingsvoorwaarden zijn vastgelegd en die in zijn aangescherpt. Het gebied waar geen hotelontwikkeling meer mogelijk is, is vergroot (‘nee’ gebied) en de aanpak is uitgebreid met de inzet van het erfpachtinstrument. Particuliere vakantieverhuur van woningen en verhuur van kamers in woningen (B&B) vallen onder andere beleidsvoorwaarden, die sinds stapsgewijs worden aangescherpt. Indicatoren en databronnen Ten behoeve van het gemeentelijke beleid op het gebied van toerisme maakt O&S statistieken op niveau van de gemeente Amsterdam en de Metropoolregio Amsterdam. Waar mogelijk wordt uitgegaan van de definities en cijfers van het CBS. Ontbrekende registraties zijn aangevuld met de maatwerkcijfers van CBS, NBTC, BUAS, Bureau Stedelijke Planning en gegevens van onder andere Port of Amsterdam, Waterrecreatie BV, Kamer van Koophandel en MasterCard. Daarnaast wordt in deze rapportage gekeken naar de impactindicatoren, die onderdeel zijn van de European Tourism Indicator System (ETIS) ontwikkeld door de Europese Commissie. Het gaat om de economische, sociale, ruimtelijke en milieuimpact van toerisme op de reisbestemming. Voorbeelden zijn het aantal banen en de omzetgroei in toeristische branches, toeristische intensiteit, dichtheid en ‘carbon footprint’.
Leeswijzer In het eerste hoofdstuk staan hotelovernachtingen in Amsterdam en de Metropoolregio Amsterdam (MRA) centraal. Hier wordt aandacht besteed aan de herkomstgebieden van bezoekers. De situatie in Amsterdam en de MRA wordt vergeleken met de mondiale trends. In het tweede hoofdstuk staat het hotelaanbod in de MRA centraal: het aantal hotels, kamers en bedden. Hier wordt ook gerapporteerd over de bezettingsgraden van hotels. Het derde hoofdstuk beschrijft het toeristisch verblijf in woningen, op campings en in havens. In het vierde hoofdstuk wordt de toeristische impact gemeten volgens de ETIS-indicatoren: toeristische intensiteit, toeristische dichtheid en de ‘carbon footprint’ in Amsterdam. Het vijfde hoofdstuk gaat over verschillende branches die geassocieerd worden met het toerisme en samen tot de toeristische sector worden gerekend. Meer gedetailleerde cijfers, open antwoorden en methode en definities zijn te vinden in de bijlagen.
Hotelovernachtingen MRA en Amsterdam
Hotelovernachtingen zijn een belangrijke graadmeter van de ontwikkelingen van de bezoekerseconomie in steden. In dit hoofdstuk staan hotelovernachtingen in Amsterdam en de Metropoolregio Amsterdam (MRA) centraal. De cijfers zijn verzameld door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en bewerkt door O&S.
.
Toerisme in grote steden harder geraakt door corona dan in landelijke gebieden
Bijna tweederde minder hotelovernachtingen in MRA in Hotels en vergelijkbare accommodaties in Nederland hebben in in totaal , miljoen gasten geaccommodeerd, goed voor , miljoen overnachtingen. Dit zijn bijna de helft minder overnachtingen (- %) dan in (zie figuur . a). Nog geen derde ( %) van de landelijke hotelovernachtingen heeft plaatsgevonden in de MRA. Vóór de coronapandemie ging het nog om bijna de helft ( % en %). In de MRA hebben hotels en vergelijkbare accommodaties in , miljoen gasten ontvangen en vonden er , miljoen overnachtingen plaats. Dat komt neer op bijna tweederde minder overnachtingen (- %) dan in (zie figuur . a). Een vijfde van de hotelovernachtingen in Nederland vond in in Amsterdam plaats ( %), in was dat nog circa een derde ( %). In Amsterdam zien we in als gevolg van de coronamaatregelen een sterke dalingen in hotelovernachtingen: van bijna , miljoen in naar , miljoen (- %) in . In figuur . a en tabel . b is te zien dat naast Amsterdam ook het toerisme in Haarlemmermeer (waaronder Schiphol) sterk geraakt is. Stedelijk toerisme was in door de coronapandemie niet populair: er waren nauwelijks zakelijke reizen en het vliegverkeer was beperkt vanwege inreisverboden. Daarentegen waren bestemmingen buiten de steden juist populair voor vakanties in Nederland onder Nederlanders.
Binnen de MRA is het toerisme in IJmond en agglomeratie Haarlem relatief het minst gedaald, mede dankzij de vakantiegangers uit Nederland. : landelijk toerismeherstel nog niet in grote steden Volgens de voorlopige cijfers van het CBS is het aantal gasten in Nederlandse hotels en vergelijkbare accommodaties in gestegen naar , miljoen, een toename van % ten opzichte van . Het aantal overnachtingen nam toe met % naar , miljoen. Deze toename komt op het conto van het binnenlandse toerisme, want het aantal buitenlandse gasten en overnachtingen was kleiner dan in . Vergelijkbare cijfers voor de MRA-regio zijn nog niet beschikbaar, maar voor de grote gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer heeft het CBS de voorlopige aantallen gasten en overnachtingen inmiddels gepubliceerd. Amsterdam telt in in totaal iets minder hotelgasten (- %) en overnachtingen (- , %) dan in (zie figuur . a). In Haarlemmermeer is
het aantal hotelgasten en overnachtingen met % respectievelijk % relatief sterk gedaald. De daling komt het sterkst naar voren onder buitenlandse gasten (zie tabel . b). Figuur . a Ontwikkeling aantal hotelovernachtingen in MRA en Nederland, %
totaal
0
Nederlanders
t.o.v.
(procenten)
buitenlanders
-10 -20
-18 -32
-40 -50
-43
-47
-48
-60 -70
-24
-25
-30
-47
-55 -68
-80
-63 -72
-56 -65
-66
-68
-66
-71
-90 -100
bron: CBS, bewerking O&S Tabel . b Aantal hotelovernachtingen in MRA en Nederland, overnachtingen 2020 (abs.)
mutatie t.o.v. 2019 (%)
totaal
Nederlanders
buitenlanders
buitenlanders%
Amsterdam
5.802.000
1.513.000
4.288.000
74
Amstel-Meerlanden/Waterland
1.807.000
882.000
924.000
verblijfsduur 2020 (nachten)
Nedertotaal landers
buitenlanders
totaal
Nederlanders
buitenlanders
-68
-48
-72
2,0
1,7
2,1
51
-61
-47
-69
1,7
1,6
1,8
w.v. Haarlemmermeer
1.154.000
517.000
637.000
55
-63
-55
-68
1,5
1,4
1,6
overig Amstel-Meerlanden
392.000
x
x
x
-64
x
x
1,9
x
x
Waterland*
261.000
x
x
x
-35
x
x
2,0
x
x
Agglomeratie Haarlem
476.000
264.000
212.000
45
-37
-21
-50
1,9
1,6
2,2
IJmond
278.000
220.000
58.000
21
-27
-8
-59
1,7
1,6
2,3
Het Gooi en Vechtstreek
139.000
105.000
34.000
25
-49
-32
-70
1,6
1,5
2,0
Flevoland
224.000
180.000
43.000
19
-47
-31
-73
1,7
1,6
2,1
Zaanstreek
147.000
80.000
68.000
46
-56
-22
-71
1,9
1,7
2,2
Totaal MRA
8.873.000
3.244.000
5.628.000
63
-65
-43
-71
1,9
1,7
2,0
Nederland
28.746.000 18.445.000 10.301.000
36
-47
-24
-66
1,8
1,7
2,0
* schatting
x data niet beschikbaar
bron: CBS, bewerking O&S
Figuur . a Ontwikkeling aantal hotelovernachtingen in MRA en Nederland, 30
totaal 27
%
Nederlanders
* t.o.v.
(procenten)
buitenlanders
18
20 7
10 0
0
-10
-10
-10
-20
-12
-17 -23
-30
* nader voorlopige cijfers
bron: CBS, bewerking O&S
Tabel . b Aantal hotelovernachtingen in Amsterdam, Haarlemmermeer en Nederland, overnachtingen 2021* (abs.)
Amsterdam Haarlemmermeer Nederland
mutatie t.o.v. 2020 (%)
totaal
Nederlanders
buitenlanders
buitenlanders%
totaal
Nederlanders
buitenlanders
totaal
Nederlanders
buitenlanders
5.775.000
1.926.000
3.848.000
67
-0,5
27
-10
2,0
1,7
2,2
957.000
465.000
492.000
51
-17
-10
-23
1,5
1,5
1,6
30.865.000 21.820.000
9.045.000
29
7
18
-12
1,8
1,7
2,1
* nader voorlopige cijfers
.
verblijfsduur 2021 (nachten)
bron: CBS, bewerking O&S
Ruim tweederde minder hotelovernachtingen in
t.o.v.
In Amsterdam ging het aantal hotelovernachtingen van bijna , miljoen in naar afgerond , miljoen in en , een daling van % ten opzichte van (zie tabel . en figuur . a). In de eerste twee maanden van neemt het aantal hotelgasten en overnachtingen toe ten opzichte van . Voor het hele jaar verwacht O&S7 - miljoen hotelovernachtingen en gaat uit van scenario’s waarin de mogelijke trends en risico’s voor de bezoekerseconomie worden doorgerekend (zie figuur . b en tabel . ). Toerisme in hangt samen met de mate van coronarestricties en de economische en mobiliteits-ontwikkelingen wereldwijd. De onzekerheidsfactoren voor het reissentiment zijn de gevolgen van de militair-politieke ontwikkelingen in Europa en de mogelijke opkomst van een nieuwe variant van het coronavirus. Uit meerdere internationale onderzoeken blijkt dat toerisme in wordt aangedreven door de toegenomen consumentenbesparingen in combinatie met de inhaalvraag naar reizen. De UNWTO-toerismescenario’s voor geven aan dat het buitenlandse toerisme wereldwijd met % tot % zou kunnen groeien in vergelijking met .8 Dit zou echter nog steeds % tot % onder het niveau van zijn. De verwachting van Tourism Economics is dat het buitenlandse toerisme in wereldwijd % tot % onder 7 O&S, Bezoekersprognose
-
, april
8 UNWTO, World Tourism Barometer, January
. .
het niveau van zal liggen.9 Het binnenlandse toerisme zal in volledig herstellen. Het volledige herstel van het buitenlandse toerisme volgt in . NBTC verwacht dat het verblijfstoerisme in Nederland in herstelt naar circa % van het niveau in . Het binnenlandse toerisme herstelt (bijna) volledig, terwijl het buitenlandse toerisme herstelt naar circa %- % van het niveau in , grotendeels door de Europese toeristen.10 In de bezoekersprognose voor Amsterdam houdt O&S ook rekening met de verschillende verwachtingen voor het intercontinentale, Europese en binnenlandse toerisme. Figuur . a Hotelgasten en -overnachtingen in Amsterdam, 20
x 1 miljoen
-
overnachtingen
* gasten
18 16 14 12 10 8 6 4 2 0 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021*
Figuur . b Prognose hotelgasten en -overnachtingen in Amsterdam in x 1 miljoen 20
gasten
overnachtingen
Scenario Hoog
Scenario Midden
** Scenario Laag
18 16 14 12 10 8 6 4 2 0 2018
2019
2020
2021*
2022**
bron: CBS * voorlopige cijfers /**prognose O&S 9 Tourism Economics in opdracht van European Travel Commission, European Tourism – Trends and Prospects,
Quartely Report /
, February
.
10 De bezoekersprognose voor de MRA is gemaakt door Bureau BUITEN tot
. Volgens deze prognose ligt het aantal overnachtingen in in de MRA % boven het niveau van . Bron: Bureau BUITEN/Bureau voor Ruimte & Vrije Tijd ( ): Ontwikkelperspectief recreatie en toerisme MRA, maart .
Tabel . Kerncijfers hotelgasten, overnachtingen, verblijfsduur en bezetting in Amsterdam,
1 kw 2019
* netto netto verblijfsduur gasten overnachtingen bedbezetting kamerbezetting (nachten) (%) (%)*** 2.104.000 4.089.000 1,94 56 77
2 kw 2019
2.450.000
4.884.000
1,99
64
88
3 kw 2019
2.421.000
5.021.000
2,07
65
90
4 kw 2019
2.234.000
4.382.000
1,96
57
84
totaal 2019
9.209.000
18.375.000
2,00
61
84
7
10
1 kw 2020
1.513.000
3.017.000
1,99
40
63
2 kw 2020
180.000
337.000
1,87
6
14
3 kw 2020
942.000
1.881.000
2,00
25
34
4 kw 2020
324.000
567.000
1,75
8
16
totaal 2020
2.959.000
5.802.000
1,96
21
34 (26)11
-68
-68
228.000
378.000
1,66
5
13
mutatie % 2019 t.o.v. 2018
mutatie % 2020 t.o.v. 2019 1 kw 2021* 2 kw 2021*
422.000
719.000
1,70
9
19
3 kw 2021*
1.125.000
2.331.000
2,07
29
43
4 kw 2021*
1.113.000
2.347.000
2,11
29
44
totaal 2021*
2.887.000
5.775.000
2,00
18
31
-2 -69 360.000
-0,5 -69 910.000
2,53
17
24
prognose totaal 2022** Scenario Laag
6.684.000
13.095.000
1,96
prognose totaal 2021** Scenario Midden
7.824.000
15.792.000
2,00
prognose totaal 2021** Scenario Hoog mutatie % 2022** t.o.v. 2019 Scenario Laag mutatie % 2022** t.o.v. 2019 Scenario Midden mutatie % 2022** t.o.v. 2019 Scenario Hoog
8.148.000 -27 -15 -12
15.959.000 -29 -14 -13
1,96
mutatie % 2021* t.o.v. 2020 mutatie % 2021* t.o.v. 2019 januari-februari 2022*
* voorlopige cijfers CBS ** prognose O&S *** VisitorData i.o.v. a&p
bron: CBS/ bewerking O&S
Scenario O&S Laag: Restricties worden in de loop van het voorjaar opgeheven en keren terug in het najaarwinter . Toerisme komt op gang in het voorjaar-zomer dankzij de Nederlandse en Europese bezoekers. In de laatste maanden van is toerisme weer beperkt door de coronarestricties. Scenario O&S Midden: Na het opheffen van de coronarestricties wordt toerisme gestuwd door de inhaalvraag. Het interregionale toerisme (Nederland en Europa) komt als eerste op gang. Het reissentiment ten aanzien van de intercontinentale (vlieg)reizen zal langzamer herstellen. Scenario O&S Hoog: Ook in dit scenario treedt de inhaalvraag in werking na het opheffen van de coronamaatregelen. De vraag naar toerisme hangt in dit scenario samen met de economische factoren.
11 VisitorData registreert de kamerbezetting in hotels die open zijn en waar ten minste één gast verblijft. Wanneer de
kamerbezetting op deze manier wordt gemeten, dan bedraagt de gemiddelde kamerbezetting in Amsterdam in %. Als de kamerbezetting wordt gemeten inclusief de periode wanneer er geen gasten in hotels verbleven, dan bedraagt de gemiddelde kamerbezetting in %. Dit blijkt uit de hotelenquête van O&S en uit het hotelmarktonderzoek van Horwath HTL.
.
Toerismetrends bezoekers in
-
Relatief meer overnachtingen van Nederlanders en minder van niet-Europeanen In de loop van en vond er een verschuiving plaats in het type toerist dat Amsterdam bezocht. Het coronavirus en de daarbij ingestelde restricties had grote invloed op de verschuivingen in motieven, het vervoer en de ondernomen activiteiten.12 Wereldwijd is het reissentiment verslechterd, de vakantie-intentie gedaald en worden er minder vliegreizen en meer vakanties in eigen land geboekt.13 De meeste overnachtingen in de Amsterdamse hotels zijn van buitenlandse bezoekers. Van alle hotelovernachtingen in betrof het % buitenlandse gasten en % Nederlandse. In ging het om relatief minder buitenlandse gasten ( %) en meer Nederlandse ( %, zie figuur . ). Naast Nederlanders kwamen er in relatief meer hotelgasten uit de EU-landen dichtbij Nederland zoals Belgen en Fransen. Zij wonen immers op rijafstand, hoeven niet met het vliegtuig en zijn aangesloten op hetzelfde Europese Digitale Corona Certificaat. Van de Europese markten buiten de EU valt de sterke afname van het aandeel van Verenigd Koninkrijk op: van % in naar % in . Buiten de EU gelden andere reisadviezen en regels voor het in- en uitreizen, testen, quarantaine en het corona-toegangsbewijs, waardoor het reizen naar Nederland voor sommige landen, waaronder het Verenigd Koninkrijk (na Brexit in ), niet mogelijk of minder aantrekkelijk is.
Het aandeel hotelovernachtingen van gasten van buiten Europa nam van op ook sterk af: van % naar %. Enkele verklaringen hiervoor zijn de strenge ‘zero covidstrategie’ die landen als Australië en China voeren en het EU-inreisverbod voor sommige niet-Europese landen. Door de grote onzekerheid en risico’s rondom het virus gaat de voorkeur uit naar de ‘veilige’ vakanties in eigen land en regio (o.a. de Verenigde Staten). Figuur . Hotelovernachtingen naar land van herkomst, Amsterdam
-
* (in procenten van totaal) Nederland Duitsland
2019
16
10
2
16
5
24
15
9
21
België Verenigd Koninkrijk Frankrijk
2020
26
17
4
13
7
19
8
overig Europa (excl Ned.) Amerika
4 11
Azië Oceanië 2021*
33
14
4 4
9
23
7
4 01
Afrika %
0
20
40
60
80
* voorlopige cijfers 12 CBS, Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd , oktober 13 NBTC, Vakantie Sentiment Monitor, Resultaten meting - , -
100
bron: CBS
Totaal aantal hotelovernachtingen ligt in en onder niveau van In de loop van en is het intercontinentale reisverkeer het meest afgenomen, waarbij het aantal hotelovernachtingen van bezoekers uit o.a. de Verenigde Staten, Australië en Azië sterk is gedaald (zie figuur . ). Het binnenlandse toerisme en het toerisme uit de buurlanden Duitsland, België en Frankrijk is relatief minder gedaald. Toeristen uit het Verenigd Koninkrijk kwamen daarentegen juist minder vaak dan Europeanen gemiddeld. Figuur . Hotelovernachtingen in Amsterdam naar herkomstland in
en
* t.o.v.
(procenten)
0 -10 -20 -30 -33
-40
-36 -46
-50 -60
-56 -69
-70
-70 -75 -85
-85
-93
2019-2020
Vanaf
e
kwartaal
-80 -90
-95
-100
2019-2021*
* voorlopige cijfers
.
-80
bron: CBS
meer hotelovernachtingen dan in
De bezoekerspieken in Amsterdam liggen elk jaar in april-mei (vakanties rond Pasen en Koningsdag), juli-augustus (zomervakantie) en oktober (congressen, ADE). In zien we dat de pieken eerder beginnen en langer duren waardoor het verschil tussen het laag- en het hoogseizoen minder groot is geworden (zie figuur . ). De cijfers over en geven aan dat de ontwikkeling van het aantal overnachtingen wordt beïnvloed door de coronamaatregelen en in mindere mate door de seizoenseffecten. Medio maart gaat Nederland in lockdown, waarbij het recreatief en zakelijk verkeer wegvalt. Het passagiersverkeer op Schiphol valt in april-mei bijna volledig weg. Het dalende aantal besmettingen in Europa draagt bij aan het bezoekersherstel in Amsterdam tijdens de vakantieperiode in juli-augustus . Het herstel komt door bezoekers uit Duitsland, België, Frankrijk en Nederland. De intercontinentale bezoekers blijven weg.
Vanaf half oktober worden de coronamaatregelen weer aangescherpt (er volgen twee lockdowns) en blijft het aantal hotelovernachtingen stabiel laag tot aan april . Vanaf april tot eind juni worden de coronarestricties in Nederland stapsgewijs versoepeld en neemt het aantal hotelovernachtingen in Amsterdam geleidelijk toe, boven het niveau van . De piek in juli-augustus is lager dan verwacht vanwege de nieuwe coronagolf in Nederland in juli . De bezoekers komen vooral uit Nederland en de buurlanden. Door de hoge vaccinatiegraden en het invoeren van de EU-coronapas veranderen de maatregelen in het najaar : vanaf september kunnen Nederlandse horeca en cultuur op volle capaciteit draaien zonder de , meter regel, maar met een coronapas. Ook worden de in- en uitreis regels voor gevaccineerde reizigers internationaal versoepeld. Vanaf dat moment neemt het binnenlandse én buitenlandse toerisme in Amsterdam toe totdat de omikron-variant zijn intrede doet en Nederland weer in lockdown gaat (december ). Vanaf januari worden de maatregelen stapsgewijs afgebouwd en vanaf februari heeft Nederland een relatief milder coronaregime dan de buurlanden. Hierdoor kan het toerisme naar Nederland in de komende tijd aantrekkelijker worden.
Figuur . Totaal aantal hotelovernachtingen per maand, Amsterdam, 2
2022*
x mln.
2021*
2020
-
*
2019
1,8 1,6 1,4
Opheffen meeste
1,2
maatregelen
1
Omikron
0,8
Versoepelingen
0,6 0,4
Lockdown
0,2 0
jan
feb
* voorlopige cijfers
mrt
Lockdown
apr
mei
jun
jul
aug
sep
okt
nov
dec
bron: CBS
Zakelijke markt Zakelijke markt kent van oudsher twee piekmomenten: in april-mei en september-oktober, maar door de gevolgen van de coronabeperkingen lagen deze in en op een zeer laag niveau (zie figuur . a). De zakelijke overnachtingen maakten in % van het totaal aantal overnachtingen in Amsterdam uit. Dit aandeel is gedaald naar % in en naar % in . In oktober-november kwam het zakelijke toerisme iets meer op gang nadat meerdaagse (zakelijke) evenementen met overnachting weer toegestaan waren (vanaf september ).
Figuur . a Aantal zakelijke hotelovernachtingen per maand, Amsterdam x mln.
zakelijk 2022*
zakelijk 2021*
zakelijk 2020
zakelijk 2019
0,6 0,5 0,4 0,3 0,2 0,1 0
jan
feb
mrt
apr
mei
jun
jul
aug
sep
okt
* voorlopige cijfers
nov
dec
bron: CBS
Recreatieve markt De pieken van het recreatieve toerisme in Amsterdam vallen samen met de feestdagen (o.a. Pasen, Koningsdag), (school)vakanties en grote evenementen, zoals Pride (augustus) en ADE (oktober), die zowel nationale als buitenlandse bezoekers trekken. Dit seizoenspatroon zien we elk jaar terug. In en is het verloop van het recreatieve toerisme vooral bepaald door de coronamaatregelen en in kleinere mate door de seizoenen/feestdagen. Figuur . b laat het effect van de coronabeperkingen en versoepelingen in en op het verloop van het recreatieve toerisme in Amsterdam zien. Figuur . b Aantal recreatieve hotelovernachtingen per maand, Amsterdam 1,4
recreatief 2022*
x mln.
recreatief 2021*
recreatief 2020
recreatief 2019
1,2 1 0,8 0,6 0,4 0,2 0
jan
feb
* voorlopige cijfers
mrt
apr
mei
jun
jul
aug
sep
okt
nov
dec
bron: CBS
.
Meer buitenlandse toeristen in EU-steden in
The World Tourism Organization (UNWTO)14 volgt toerisme trends op basis van het aantal buitenlandse hotelgasten in verschillende landen en werelddelen.15 In groeide het toerisme volgens deze definitie wereldwijd met % en in Europa met %. In sommige populaire EU-steden was het groeitempo van het aantal buitenlandse hotelgasten in hoger dan gemiddeld, waaronder in Lissabon ( %), Amsterdam ( %) en Barcelona ( %). In is het aantal toeristen wereldwijd gedaald als gevolg van de coronapandemie (- %, zie tabel . ). In groeide het mondiale toerisme weer (+ %), maar was nog % onder het niveau van . Het herstel in is vooral te zien in Zuid-Europa (+ % t.o.v. ). In WestEuropa is het toerisme van op met % gedaald. In vergelijking met de andere EU-steden daalde het aantal buitenlandse hotelgasten in in Amsterdam relatief minder sterk (- %). De daling in in Amsterdam (- %) was min of meer in lijn met de daling in West-Europa (- %), maar week af van het hersteltempo in de grote EU-steden, waarmee Amsterdam wordt vergeleken. Vooral in de Zuid-Europese EU-steden, maar ook in veel West-, Centraal- en Oost-Europese steden nam het buitenlandse toerisme tussen en toe. Tabel . Buitenlandse hotelgasten in EU-steden, aantallen in buitenlandse hotelgasten (miljoenen) 2019
en mutatie t.o.v. mutatie %
en
2021
2019-2020
2019-2021
403,0
421,0
-73
-71
2020-2021 4
237,3
281,3
-68
-62
19
204,2
79,8
71,8
-61
-65
-10
Amsterdam
7,6
2,1
1,8
-72
-77
-15
Antwerpen
0,6
0,2
0,3
-66
-50
46
Barcelona
7,9
1,5
2,2
-81
-72
49
Berlijn
5,5
1,3
1,3
-76
-77
-1
Brussel
3,0
0,7
0,9
-77
-71
25
Boedapest
3,5
x
0,9
x
-73
x
Helsinki
1,2
0,3
0,2
-80
-80
-2
Lissabon
4,7
1,1
1,5
-77
-68
42
Madrid
5,4
1,0
1,7
-81
-68
68
Parijs
12,8
x
3,1
x
-75
x
Praag
6,8
1,5
x
-79
x
x
Wenen
5,5
1,5
1,5
-73
-72
3
Warschau
1,3
0,3
0,5
-74
-64
39
Zagreb
1,2
0,2
0,5
-81
-62
102
totaal wereldwijd
1.468,0
totaal Europa
746,9
totaal West-Europa
2020
-
x niet bekend
14 UNWTO, World Tourism Barometer, January
bron: UNWTO/CBS/TourMis, bewerking O&S
.
15 Het aantal binnenlandse verblijfsbezoekers telt voor de mondiale groei niet mee.
Volgens UNWTO is het herstel in te danken aan minder reisbeperkingen en betere samenwerking tussen verschillende landen. Ook hangt het hersteltempo sterk samen met de vaccinatiegraden en het consumentenvertrouwen wereldwijd. 16 Voor het toerisme in verwacht UNWTO een groei van %- % ten opzichte van . Hiermee zal het aantal buitenlandse hotelgasten wereldwijd %- % onder het niveau van liggen.17 Voor het aantal buitenlandse hotelgasten in Amsterdam verwacht O&S een groei van %% in ten opzichte van . Hiermee zal het aantal buitenlandse hotelgasten in %- % onder het pre-corona niveau liggen.
16 https://www.unwto.org/news/tourism-grows- -in17 UNWTO: World Tourism Barometer. March
-but-remains-far-below-pre-pandemic-levels , volume , issue .
Logiesmarkt MRA en Amsterdam
In dit hoofdstuk staat het hotelaanbod in de MRA centraal: het aantal hotels, kamers en bedden en de kamerbezetting en prijs. Het woord ‘hotels’ wordt hier gebruikt als verzamelnaam voor hotels en andere logiesaccommodaties met een vergelijkbare dienstverlening en minimaal vijf bedden, waaronder hostels, boerenkamers, pensions en appartementenhotels.18 Meer informatie over de databronnen, methode en definities staat in bijlage en in het dossier toerisme op de website van O&S onderzoek.amsterdam.nl/dossier/toerisme.
.
Lager groeitempo Amsterdamse hotelcapaciteit, groei regio stabiel
MRA telt medio ruim . kamers en . bedden in hotels en vergelijkbare accommodaties (zie tabel . ).19 Dit is % van de landelijke kamer- en beddencapaciteit.20 Ten opzichte van medio nam de capaciteit in de MRA met % toe (landelijk met %). Dit is minder snel dan in (+ %). % van de hotelkamers en % van de bedden in de MRA is in Amsterdam. Medio ging het om logiesaccommodaties, . kamers en . bedden (zie tabel . ). Ten opzichte van medio nam de kamer- en beddencapaciteit in Amsterdam met % toe, relatief minder snel dan voorheen ( + %) en ook minder snel dan in de MRA-regio (+ %). In absolute zin zijn er tussen juli en juli kamers en . bedden bijgekomen, voor een groot deel door de opening van twee hotels in Centrum en Zuid (Landmark en Innside). Er is vooral groei rond Schiphol, Almere en Velsen. De MRA-regio (exclusief Amsterdam) telt in logiesaccommodaties met in totaal . kamers en . bedden. De meeste accommodaties bevinden zich in Haarlemmermeer, Amstelveen, Haarlem, Almere, Zandvoort en Zaanstad. In de periode is de capaciteit van de regio toegenomen in absolute zin met kamers en . bedden, in relatieve zin met %. Deze toename komt door de realisatie van meerdere grootschalige hotels bij Schiphol (Hotelux, The Florian, NinetyNine) en in Almere (Holiday Inn Express) en één middelgroot hotel in Velsen (Harbour Hotel).
Daarnaast zijn er kleinere accommodaties bijgekomen in onder andere Haarlem en Zaanstad.
18 O&S volgt de landelijke definitie van logiesaccommodaties van het CBS https://www.cbs.nl/nl-nl/onze-
diensten/methoden/onderzoeksomschrijvingen/korte-onderzoeksbeschrijvingen/logiesaccommodaties juli van door O&S. Tijdelijke hotelsluitingen i.v.m. corona niet meegerekend. 20 Bron: CBS, juli . 19 Gemeten op
Tabel 2.1 Hotelcapaciteit Metropoolregio Amsterdam en Nederland 2020 hotels totaal Nederland
kamers
2021 bedden hotels
3.838 142.674 312.246
totaal MRA, waaronder
829
57.030 124.499
kamers
mutatie 2020-2021 (abs.) bedden
4.049 147.047 321.933
mutatie (%)
hotels kamers bedden kamers bedden 211
4.373
9.687
3
3
844
58.424 127.335
15
1.394
2.836
2
2
gemeenten MRA met meer dan 10 hotels en 1.000 bedden Amsterdam (excl. Weesp)
533
39.913
87.917
536
40.583
89.256
3
670
1.339
2
2
Haarlemmermeer
41
8.194
16.423
45
8.640
17.325
4
446
902
5
5
Amstelveen
14
1.483
3.520
14
1.483
3.520
0
0
0
0
0
Haarlem
28
1.076
2.446
30
1.084
2.462
2
8
16
1
1
Almere
11
1.079
2.225
12
1.239
2.576
1
160
351
15
16
Zandvoort
51
872
1.850
53
881
1.871
2
9
21
1
1
Zaanstad
16
738
1.604
16
736
1.584
0
-2
-20
0
-1
Velsen
11
485
979
12
565
1.159
1
80
180
16
18
A Centrum
279
14.164
31.106
280
14.470
31.714
1
306
608
2
2
K Zuid
89
7.600
15.751
90
7.933
16.409
1
333
658
4
4
M Oost
35
5.079
11.147
35
5.076
11.139
0
-3
-8
0
0
F Nieuw-West
29
4.761
10.786
30
4.795
10.861
1
34
75
1
1
E West
62
3.749
8.527
63
3.752
8.539
1
3
12
0
0
T Zuidoost
15
2.523
5.927
15
2.523
5.927
0
0
0
0
0
N Noord
22
1.797
4.190
21
1.794
4.184
-1
-3
-6
0
0
B Westpoort
2
240
483
2
240
483
0
0
0
0
0
stadsgebied Weesp (va. maart 2022*)
8
98
261
8
98
261
0
0
0
0
0
stadsdelen Amsterdam indeling 2021
regio indeling 2021 (excl. Amsterdam en incl. Weesp) totaal regio, waaronder
296
17.117
36.582
308
17.841
38.079
12
724
1.497
4
4
Amstel- Meerlanden
71
10.539
22.125
76
11.005
23.067
5
466
942
4
4
agglomeratie Haarlem
86
2.010
4.423
90
2.027
4.460
4
17
37
1
1
Flevoland -
19
1.234
2.561
20
1.394
2.912
1
160
351
13
14
Waterland +
44
924
2.221
45
927
2.228
1
3
7
0
0
IJmond
24
787
1.726
25
867
1.906
1
80
180
10
10
Gooi en Vechtstreek*
30
849
1.849
30
849
1.849
0
0
0
0
0
Zaanstreek
22
774
1.677
22
772
1.657
0
-2
-20
0
-1
* Met ingang van maart Vechtstreek. .
maart
hoort Weesp officieel bij de gemeente Amsterdam. Amsterdam kent vanaf
stadsdelen en het stadsgebied Weesp. In de regionale indeling
valt Weesp onder Gooi en
.
Daling kamerbezetting en –prijs in
-2021
Het landelijke onderzoek van Horwath naar drie-, vier- en vijfsterrenhotels wijst op een daling van de kamerbezetting in heel Nederland van % in naar % in . De kamerprijzen zijn in dezelfde periode met % gedaald (zie tabel . ). Het onderzoek van O&S naar hotels in hetzelfde segment in de MRA laat ook een sterke daling in bezetting en kamerprijzen zien. In Amsterdam is de kamerbezetting het meest gedaald van % in naar % in en ligt lager dan in de rest van Nederland. Ook zijn de kamerprijzen in Amsterdam relatief sterk gedaald met % ten opzichte van . Alleen in Amstel-Meerlanden is de prijsdaling nog sterker. Tabel . Kamerbezetting en kamerprijs* in hotels met , of sterren kamerbezetting (%)
kamerprijs (euro’s per nacht)
2019
2020
2019
2020
Amsterdam*
87
27
149
108
Amstel-Meerlanden*
80
30
106
69
overig regio*
68
35
100
99
MRA totaal*
82
29
120
103
Nederland excl. Amsterdam / Schiphol**
74
46
96
74
Nederland totaal**
78
34
120
87
* bron: O&S (kamerprijzen incl. 9% btw en excl. gemeentelijke toeristenbelasting) ** bron: Horwath
Tabel . laat de kamerbezetting en -prijs per (ster)segment21 in de MRA zien. Gegevens van afzonderlijke sterklassen zijn in de bijlage te vinden. De gemiddelde kamerbezetting· van alle Amsterdamse hotels en vergelijkbare accommodaties samen bedroeg % in en is gedaald naar % in . De gemiddelde kamerbezetting in de regio is in deze periode relatief minder sterk gedaald ( %). Door de grotere vraaguitval in Amsterdam zijn ook de kamerprijzen in Amsterdam sterker gedaald (- %) dan in de regio (- %). Tabel . Kamerbezetting en kamerprijs* in hotels naar segment kamerbezetting (%)
kamerprijs (€ per nacht)
2010
2015
2019
2020
2010
2015
2019
2020
gemiddeld
72
81
84
26
104
124
135
96
laag segment* (0-2 sterren)
71
76
81
23
83
98
115
75
midden segment (3 sterren)
75
86
89
28
104
118
115
74
luxe segment (4-5 sterren)
72
83
84
27
159
178
186
146
gemiddeld
56
64
69
30
92
94
107
87
laag segment* (0-2 sterren)
53
61
64
27
77
86
114
88
midden segment (3 sterren)
51
67
69
25
87
87
95
72
luxe segment (4 sterren)
65
66
74
42
114
120
108
105
Amsterdam
regio
* Kamerprijzen incl. 9% btw en excl. gemeentelijke toeristenbelasting
bron: O&S
** De sterclassificatie is vrijwillig: accommodaties zonder sterklasse worden ingedeeld in het laagste segment 21 In deze rapportage wordt uitgegaan van de vrijwillige deelname aan de Nederlandse Hotel Classificatie (NHC).
De gemiddelde kamerbezetting in Amsterdam is seizoensgebonden en varieert per maand van 69% in januari tot circa 90% rond Pasen en in de periode juni-oktober (zie figuur 2.4). Tijdens de coronapandemie in 2020 in 2021 liggen de bezettingsgraden van de Amsterdamse hotels ver onder het nievau van 2019. De epidemiologische situatie en coronamaatregelen hebben veel invloed op het verloop van de bezoekerseconomie. De licht blauwe (2020) en de donker blauwe (2021) lijnen in figuur 2.6 laten zien hoe de kamerbezetting per maand verandert tijdens de lockdowns en versoeplingen in 2020 en 2021. In oktober van 2021 stijgt de kamerbezetting tot boven de 60% en daalt weer als gevolg van de nieuwe maatregelen naar aanleiding van de omikron-variant. Figuur . Gemiddelde kamerbezetting* in Amsterdam per maand, 2019
% 100
2020
91
90
-
2021 90
90
80 70 62
60 50
46
Versoepelingen
40 30 20
15
10 0
Lockdown
Lockdown
jan
feb
mrt
apr
mei
jun
jul
* in hotels waar minimaal 1 gast verblijft
aug
sep
okt
nov
dec
Bron: VisitorData in opdracht van amsterdam&partners
Relatief veel hoteliers in Amsterdam ( %) en in de regio ( %) geven in de O&S-hotelenquête aan dat hun accommodaties een deel van waren gesloten, onder andere tijdens de lockdowns (zie resultaten in tabel . en responsverantwoording in bijlage ). Andere minder vaak genoemde redenen voor de sluiting waren verbouwing of faillissement. Ook noemen de respondenten in de enquête een aantal aandachtspunten en praktische zaken die ze graag willen doorgeven aan hun gemeente. De antwoorden zijn per gemeente te vinden in bijlage . Voorbeelden van de vaak genoemde aandachtspunten zijn de toeristenbelasting (Amsterdam) en de OV-verbindingen tussen de regio en Amsterdam (regiogemeenten). Tabel . Is uw accommodatie in
alle dagen open geweest? (respondenten die ‘Nee’ hebben ingevuld) reden (een deel van) 2020 gesloten % % accommodaties (op sommige gemiddeld aantal corona/ te weinig gasten dagen) gesloten dagen gesloten in 2020 lockdown
Amsterdam
62
135
60
57
regio
43
151
39
67 bron: O&S
Toeristisch verblijf in woningen, campings en havens MRA en Amsterdam
Dit hoofdstuk beschrijft het verblijfstoerisme buiten hotels: in woningen (bed & breakfast, short stay, vakantieverhuur), op campings, cruiseschepen en in jachthavens. De gegevens zijn gebaseerd op schattingen, maatwerk en publicaties van derden. Omdat betrouwbare registraties en harde cijfers over de afgelopen jaren vaak ontbreken, geeft dit hoofdstuk een indicatie van het verblijf buiten hotels.
.
Voorwaarden van toeristisch verblijf in woningen in Amsterdam: vakantieverhuur, bed & breakfast en short stay
Woningen in Amsterdam kunnen op verschillende manieren aan toeristen worden verhuurd: via vakantieverhuur of via de bed & breakfast (B&B) regeling. Hieraan zijn specifieke voorwaarden verbonden (zie kaders)22. De opkomst van online platforms vlak na de financiële crisis in , zoals Airbnb en Homeaway, heeft de toeristische verhuur van woonruimte vergemakkelijkt. De verhuur van woonruimte aan toeristen is sindsdien sterk toegenomen, tot de coronacrisis het aantal bezoekers aan de stad afremde. Voor bezoekers vormt het aanbod verhuurde woningen een aantrekkelijk alternatief voor het bestaande (hotel)aanbod, terwijl het voor bewoners een extra bron van inkomsten kan zijn. Daar staat tegenover dat een toename van vakantieverhuur kan leiden tot negatieve effecten op het woon- en leefmilieu in buurten en (brand)onveilige situaties. Om die reden probeert Amsterdam vakantieverhuur waar mogelijk te reguleren: Per oktober is een meldplicht ingevoerd, waarbij ook het maximum aantal dagen dat een woning verhuurd mag worden is beperkt tot dagen. Sinds januari geldt een maximum van dagen. Combinatie met een Bed & Breakfast is niet mogelijk. Per juli is een vergunningsplicht ingesteld. Een vergunning is maximaal één jaar geldig, steeds tot april in het volgende kalenderjaar. Iedere verhuur moet worden vermeld.
Een vergunning kan snel worden aangevraagd en verkregen en er gelden geen quota. Een vergunning is pas nodig als men daadwerkelijk gaat verhuren. Op december waren er . vergunningen voor vakantieverhuur afgegeven23. Per juli was een verbod op vakantieverhuur ingesteld voor de wijken Burgwallen Oude Zijde, Burgwallen Nieuwe Zijde en Grachtengordel-Zuid, waar de toeristische draagkracht onder druk staat24. Door een uitspraak van de rechtbank is er momenteel echter geen juridische grond voor zo`n verbod, waardoor er ook voor deze wijken een vergunning kan worden aangevraagd. 22 Bron: Gemeente Amsterdam: https://www.amsterdam.nl/wonen-leefomgeving/wonen/particuliere/ 23 Bron: Gemeente Amsterdam (
december 24 Bron: Gemeente Amsterdam ( toerisme op leefbaarheid.
): Toeristische verhuur van woonruimte; Rapportage januari
–
): Onderzoek naar de toeristische draagkracht van wijken; de invloed van
Vanaf april is voor de vakantieverhuur van woningen een registratienummer verplicht. Verhuurders moeten dit registratienummer vermelden in al hun advertentie(s) en publicaties waaronder aanbiedingsplatforms als Airbnb en Booking, op eigen of andere websites en in advertenties en publicaties. Verhuurders kunnen niet langer anoniem woningen voor toeristisch gebruik aanbieden, maar moeten eerst de gemeente op de hoogte brengen van het adres van de desbetreffende woning. Vanaf oktober wordt de registratieplicht vakantieverhuur door de gemeente Amsterdam gehandhaafd. Advertenties zonder registratienummer zijn sinds die datum door de grote verhuurplatforms (Airbnb, Booking, VRBO, Expedia) verwijderd25 Op februari hadden . mensen een registratienummer aangevraagd. Voorwaarden Vakantieverhuur in gemeente Amsterdam De verhuurder is de hoofdbewoner van de woning, woont daar ook en staat ingeschreven in de Basisregistratie Persoonsgegevens (BRP) van de gemeente Amsterdam. De verhuurder is zelf niet thuis tijdens de verhuur. De woning mag aan maximaal personen tegelijkertijd verhuurd worden. De woning heeft officieel de bestemming wonen. De woning mag geen sociale huurwoning zijn die eigendom is van een woningcorporatie. De verhuurder moet toeristenbelasting en inkomstenbelasting betalen. De woning moet brandveilig zijn.