Bijlage RV Alternatievenonderzoek ontsluiting Werkendam - Verkeersonderzoek ontsluiting Werkendam 2030
Tekst van het document
Enkelstrooksrotonde + bypass
Verzadigingsgraad
Ochtendspits
0,35
Avondspits
0,21
Conclusie Variant 3: • De zuidelijke ontsluitingsweg zorgt voor een afname van de verkeersintensiteiten op de Dijkgraaf den Dekkerweg, maar beduidend minder dan variant 2. Hierdoor blijven er maatregelen nodig: o Kruispunt 2 (rotonde Borcharenweg) moet worden aangepast. Een turborotonde+fietstunnel/brug of VRI is noodzakelijk. o Kruispunt 7 (rotonde de Tol/afrit A27) kent een kritische afwikkeling. Een bypass is noodzakelijk. • De zuidelijke ontsluitingsweg zorgt niet voor een van afname verkeer voor route Bandijk Kerkeinde, een belangrijke schoolfietsroute voor de jeugd Werkendam. • Variant 3 is vooral interessant voor verkeer van en naar het bedrijventerrein ten zuiden van de Dijkgraaf den Dekkerweg. Het bedrijventerrein krijgt een directere verbinding met de A27.
2 februari 2021
KNELPUNTEN EN OPLOSSINGSRICHTINGEN
BG4919TPRP2102021034
43
Projectgerelateerd
4
Afweging varianten en bepalen voorkeursvariant
In dit hoofdstuk worden de varianten onderling gewogen. Dat doen we op basis van de volgende indicatoren op het gebied van verkeersintensiteiten: 1. 2. 3. 4. 5.
Effect op verkeersintensiteiten Dijkgraaf den Dekkerweg Effect op verkeersintensiteiten Kerkeinde vanwege belang schoolfietsroute Effect op verkeersintensiteiten Sportlaan binnen de kern Werkendam Intensiteiten noordelijke ontsluitingsweg (Variant 2) Intensiteiten zuidelijke ontsluitingsweg (Variant 3)
4.1
Effect varianten op verkeersintensiteiten
4.1.1
Dijkgraaf den Dekkerweg
Op basis van de varianten is duidelijk geworden dat de Dijkgraaf den Dekkerweg in 2030 (Referentievariant) knelpunten krijgt in de doorstroming. Op basis van dit statisch verkeersmodel is duidelijk dat er vooral aanpassingen nodig gaan zijn op het kruispunt Dijkgraaf den Dekkerweg – Borcharenweg (kruispunt 2). De wachttijden worden hier langer dan gewenst. Met de capaciteitsuitbreiding op de rotonde kan dit wellicht worden verholpen en kan de Dijkgraaf den Dekkerweg nog tot 2030 goed functioneren. Het effect van Variant 1, een verbreding van de Dijkgraaf den Dekkerweg naar 2x2 rijstroken, heeft dan ook beperkt effect. Door de capaciteitsuitbreiding is wel te zien dat een klein percentage verkeer op het Kerkeinde, min of meer een parallel lopend aan de Dijkgraaf den Dekkerweg, nu voor de Dijkgraaf den Dekker gaat kiezen, omdat dit wellicht sneller gaat. Bij Variant 2 is te zien dat voor de kern Werkendam de noordelijke ontsluiting een directe verbinding vormt naar de op- en afritten A27. Het effect op de verkeerintensiteiten Dijkgraaf den Dekkerweg is voor variant 2 het grootst. Het trekt ten opzichte van de zuidelijke randweg beduidend meer verkeer weg van de Dijkgraaf den Dekkerweg. Door de afname van het verkeer bij realisatie van de noordelijke ontsluitingsweg op de Dijkgraaf den Dekkerweg, blijken geen maatregelen aan de zes kruispunten noodzakelijk.
Deze kunnen het verkeer bij aanleg van Variant 2 goed blijven verwerken met de huidige vormgeving. In Variant 3 wordt wel een deel van het verkeer van de Dijkgraaf den Dekkerweg naar de zuidelijke rondweg getrokken. Dit is echter een stuk minder dan bij Variant 2. Dit komt voornamelijk doordat de zuidelijke rondweg alleen verkeer trekt van het bedrijventerrein, terwijl de noordelijke rondweg een functie heeft voor de hele kern Werkendam.
4.1.2
Kerkeinde
Het Kerkeinde is de dijkweg langs de Merwede, aan de noordzijde van Werkendam. Het is een 60 km weg en is een belangrijke schoolfietsroute voor scholieren die richting middelbare scholen fietsen. Een toename van gemotoriseerd verkeer op die route door een slechte doorstroming op de Dijkgraaf den Dekkerweg is ongewenst. In variant 1 is een beperkte afname van het verkeer op Kerkeinde te zien. In variant 2 is dit effect veel groter. Het verkeer op het Kerkeinde neemt richting de A27 brug af met 40% en richting de kern af met 25%. De zuidelijke variant, variant 3, ligt blijkbaar te ver weg om effect te hebben op verkeersintensiteiten op Kerkeinde. Variant 2 kent veruit de grootste afname van verkeersintensiteiten.
2 februari 2021
KNELPUNTEN EN OPLOSSINGSRICHTINGEN
BG4919TPRP2102021034
44
Projectgerelateerd
4.1.3
Sportlaan
Voor de varianten is ook gekeken wat het effect is op de intensiteiten op de Sportlaan. In variant 1 en variant 3 zijn deze effecten minimaal. Variant 2 laat duidelijk een afname van verkeersintensiteiten zien. Hiermee zorgt variant 2 ook voor een, weliswaar kleine, afname van de verkeersintensiteiten op de Sportlaan. Verdere verschillen in de kern Werkendam zijn beperkt.
4.1.4
Verkeersintensiteiten noordelijke en zuidelijke ontsluitingsweg
Op de noordelijke ontsluitingsweg (Variant 2) zullen bij aanleg 7280 motorvoertuigen gaan rijden per etmaal. Op de zuidelijke ontsluitingsweg (Variant 3) zijn dit “slechts” 2845 motorvoertuigen. Dat zijn intensiteiten die meer passen bij een 30 km/uur weg dan bij een 80-kmweg, hetgeen de ontwerpsnelheid is waarmee in dit verkeersmodel is gemodelleerd. In onderstaande tabel zijn van de belangrijke wegen de intensiteiten weergegeven. Het betreft de Dijkgraaf den Dekkerweg zelf, Kerkeinde vanwege belang schoolfietsroute, Sportlaan vanwege belangrijkste ontsluitingsweg van de kern Werkendam en de noordelijke en zuidelijke ontsluitingsweg. Tabel 34: Verkeersintensiteiten per variant
Variant ref
Variant 1
Variant 2
Variant 3
Intensiteiten Dijkgraaf den Dekkerweg
22.596 mvt
22.694 mvt
16.096 mvt
19.761 mvt
Intensiteiten Kerkeinde
1506 mvt
1402 mvt
1013 mvt
1508 mvt
Intensiteiten Sportlaan Werkendam
9265 mvt
9300 mvt
8579 mvt
9263 mvt
Intensiteiten noordelijke ontsluitingsweg (Variant 2)
-
7280 mvt
-
Intensiteiten zuidelijke ontsluitingsweg (Variant 3)
-
-
2845 mvt
4.2
-
Overige indicatoren
Overige indicatoren waaraan we de varianten op beoordelen zijn: 1. Robuustheid wegenstructuur: De Dijkgraaf den Dekkerweg is nu grotendeels de enige ontsluitingsweg van en naar de op- en afritten en de andere kernen in de buurt. Wanneer er een calamiteit gebeurt, is het risico dat Werkendam vastloopt groot. Door een nieuwe ontsluiting aan te leggen, zal dit risico afnemen. 2. Ruimtelijke structuur: Een nieuwe ontsluitingsstructuur vormt in de toekomst mogelijke nieuwe ruimte voor woningbouw of andere voorzieningen. 3. Schoolfietsroutes: Waar een nieuwe ontsluitingsstructuur zorgt voor minder verkeer op een belangrijke schoolfietsroute, zorgt dit voor een verbetering van de verkeersveiligheid. 4. Restcapaciteit kruispunten Dijkgraaf den Dekkerweg: Wanneer door een afname van verkeer op de Dijkgraaf den Dekkerweg geen aanvullende maatregelen op de zeven kruispunten noodzakelijk zijn, dan scoort deze een plus.
2 februari 2021
KNELPUNTEN EN OPLOSSINGSRICHTINGEN
BG4919TPRP2102021034
45
Projectgerelateerd
De waardeoordelen die in onderstaande tabel zijn gegeven, zijn niet absoluut en de waarde van het ene plusje hoeft niet evenveel waarde te hebben als de andere. Het neemt niet weg dat hiermee wel een duidelijk beeld ontstaat welke variant het meest effect sorteert en waar deze goed op scoort, zodat er een duidelijke keuze kan worden gemaakt. Tabel 35: Beoordeling varianten
Variant ref Variant 1
Variant 2
Variant 3
Robuustheid wegenstructuur Werkendam
0
0
+
0/+
Ruimtelijke structuur Werkendam
0
0
+
+
Schoolfietsroutes
0
+
+
0
Restcapaciteit kruispunten*
0
0
0
0
* uitgangspunt is dat gesignaleerde knelpunten in 2030 op kruispunten zijn opgelost met aanvullende kruispuntmaatregelen
4.3
Conclusie
Op basis van de verkeerseffecten en de overige indicatoren op het gebied van verkeer, blijkt variant 2 het hoogst te scoren ten opzichte van de referentievariant (waarbij het uitgangspunt is dat aanvullende capaciteitsmaatregelen op kruispunten zijn genomen). Op basis van deze criteria adviseren we variant 2 verder uit te werken. De varianten zijn niet op overige indicatoren als kosten, landschap, cultuurhistorie, geluid, fijnstof en natuur beoordeeld.
2 februari 2021
KNELPUNTEN EN OPLOSSINGSRICHTINGEN
BG4919TPRP2102021034
46
Projectgerelateerd
5
Bijlagen
In de volgende vier bijlagen zijn de verschilplots uit de rapportage te zien in groter formaat. 1. Verschilplot 2030 nieuw t.o.v. 2030 basis “2030 Werkendam MVT Etmaal verschil t.o.v. 2030” 2. Verschilplot 2030 variant 1 t.o.v. 2030 nieuw “2030 WD Variant 1 MVT Etmaal verschil percentage t.o.v. 2030 Werkendam” 3. Verschilplot 2030 variant 2 t.o.v. 2030 nieuw “2030 WD Variant 2 MVT Etmaal verschil percentage t.o.v. 2030 Werkendam” 4. Verschilplot 2030 variant 3 t.o.v. 2030 nieuw “2030 WD Variant 3 MVT Etmaal verschil percentage t.o.v. 2030 Werkendam”:
2 februari 2021
KNELPUNTEN EN OPLOSSINGSRICHTINGEN
BG4919TPRP2102021034
47
1446 4 13 3 0
1 -181 -131
-182 -139
41 60
-18 2 -13 9
1
-2 -23 47 3
62 -2 59 -2
8 2
54
114 148
54
735 942
189 174
43 0 13
2 8
1446
794 621
41 60
6 46 1
-1027 -868
-1 -1 96 67
66 91
43 130
47 69
54
4115
1 11 21 9
22 149
12 12 2 0
-84 -133
64 86
-13 -170 -1
42
-4 -9 5 0
149 22
-2 -2
-25 -7
183 207
-127 -128
2 48
-4
4 -1 8 2
-15 -13
182 29
-9 9
-1 -2 2 6
-140
17 17
-14 3
36
30 19
-45 -3 -90 -8 8 4
-140
-25 -7
-9 -9 -49 9 -4
21 15
17 17
2 66 -113 -102
8 81 4
-108 -92
-97 -70
5
205 39
121 -35
-65 -205
598 264 683 338
1 7
4 -6
31 8 7
354 -182 -271
46 -89
-54 -55 -4 90
80 820
8
-250 -204
21
-204 -250
4 3
1 652 1189
-15
-192 -277
4 1684
-7912
120 27
-3 56 417 20
-304 -375
-455 4
-391 -452
465 472
571 85
-391 -452
-192 -277
-204 -250
1198 740
-8 2
7
156 2732
-182 -271
31 8
31 21 8 7
1027
91 19
620 174
48 -134
1430 -4908
64 1
32 -143
0 1 43
5 -160
22 12 3 68
7 1
1
779 422
1 -2 74 -1
-5
85
80 0 82
1 -11
54 15
-195 -50
8 -12
94 10418
31 21 8 7
24
248 69
25 181
-27 -92
21 15 205 39
23 33 0 0
8 22 0
78 6 79
222 20 84 395
-14 -172
7 1
10 27
57 1
109 41
-10 -79 1
115 173 111 184
16 6 4
331 230
224 86
32 -143
57
119 48
1784
113 167
-108 -92
10 39 6
-5
-3
10 39 6
21 15
-4
5
1446
-1 48 2
2 66
-127 -128 40 90 113 113 167 167
66
-3 3
224 86
53 19
1485 1034
400 1202 400 7
49 47
1202 400 7
-7912
47 49
24 6 -42
3639 1589
5620 -3417
2553 1549
-4554
1 57 5 8
-345 6 6121 -3463 6113
-21 33 0 0
53 37
-7512
646 -398
24 6 -42
23
53 37
-7302
330 -210
23
50 57 646 -398
-4554
-210 330
2030 Werkendam MVT Etmaal verschil t.o.v. 2030 Brabant Brede Model Aanpak 2018
-35 -1
-3
16
2
-5 -1
-7 -212
-39 -3
28 3 23
-11 -9
-8 4
54 5 1
12 2 02
-1 -8 33 4
-11 -9
90 40
62 -84
149 149 22 22
-157 -170
-169 -40
-17 -46
22 149
22 149
22 149
22 149
6 -20 73 -1
1
Variant: 2030_S107A_WEB-WD1-verfijn 9BG5517\gka\16-04-2020 Company Royal HaskoningDHV
-3 -10
-3 -10
-1 -3 -10
-4 -11
-4 0 -1
-9
-4
-11 -4
-8 2 7 -1
43
-3 -9
42 -10
7 -82
-3 -8
-2 -2
-9 -3
31 -8
-1 -2
-6 -1
-2 -1 -1 -3
7
-1 -3
1
1
-3
11 -3
7 7
-1
1
-1 -1
1
-1
-2
8
-1 -1
8
1
-1 -2
-1
1 8 1
-1
-1 -2
1
1
-1
-1
8
7
7
7
-1
5
-1
1
1
7
1 1
1 1
1 1
1
1 1
-2
1 1
7
1
1
4
1
1
1
2 -1
1 1
1
2
1
1
1
1
1
1
1
1 1
-2 -1
1 2
1
1
-2 -1
1
1
1 2
-19 -28
1
2030 WD variant 1 MVT Etmaal verschil percentage t.o.v. 2030 Werkendam Brabant Brede Model Aanpak 2018
4
Variant: 2030_S107A_WEB-WD-var1 9BG5517\gka\20-04-2020 Company Royal HaskoningDHV
-1
-1
-1 -1
8
-1
-1 -2
-9
-1
-3
-25 -40
-25 -39
3 -25 -39
-2 -43 7
5 -2 6 -3
0 -1 0 0 -1 0 -43 -27
-2 -3 2 2
3
3
5 22 6 6
-22 -36
-1
215 38
-100 -100
3 50 8
-1
-1
-1
39 51
-1
27 15
-2
-1
4 40 7
99 42
196 132
88 35
-2
-54 -51
-32 -29
47 4 40 4 9 2
22
196 132
-28 4 8 -2 4 -2 -2
-1
-36 -22
9 15 1 3
16 18
-8 -1
-1 -1
-1
-1 -12 1 -2
-1 -1
12 -18
-23 -23
-2 -2 8 4
22 6 57 6
87 77
421 419
-3 -3
-8 -8
-6 -10
-18 -32
70 62 -2 -3
-14 -14 -14 -14
-8 -10
-3 -3
62 70
-19 -20
12 -18
62 70
5 66 7
-2 -3 2 6
-6 -10
62 56
-16 -28
-20 -16
-8 -8
-1 -1
-20 -19
-2 -3
54 50
-13 -25
-12 -13
2
-8 -8 -10 -9
2
-18 -12
-18 -12
-17 -11
-11 -7
-6
-7
2
-3
-11 -7
-3
2
-1 -25
46 11
2
-9 -6
2 2
2
3 5
2 2
-7
-1
-6
1
1 33
-7
-65 2 -5
2
-2 1
-7 -6
33 1 33 1
-5
-1
-8 -4
33 1 -53 -66
-5
-4 -4
1
-1 -1
-1
-5
-1
-1 -1
2
1 -1
-4 -4
1 -14 -22
-14 -8
-1 -1
-14 -22
-8 -14
-2 -2
-33 -25
2 1
-35 -28
1 2 1 2
-1
-1 -1
-2 1
-2 -2
-2
-1 -1
-1
-2
-10 -8
2030 WD variant 2 MVT Etmaal verschil percentage t.o.v. 2030 Werkendam
-2
-2 1
-1
1 -3
Brabant Brede Model Aanpak 2018
2
-10 -7
-1 5
2
-2
2
2
421 419
-18 -12
-8 -2
-9 -9
12 62 0
-2
-10 -9
-11 -21
-1 0 -9
-2 -3
-100 -100
-1 -2
44 42
-16 -28
-14 -14
6 56 2
421 419
4
Variant: 2030_S107A_WEB-WD-var2 9BG5517\gka\30-04-2020 Company Royal HaskoningDHV
2 2
2 2
1
-1 -1
-1 -2
-2 -1
-9 -7
3
-100 -100
-100 -100
-13 -12
4
48 -5
3 2
2030 WD variant 3 MVT Etmaal verschil percentage t.o.v. 2030 Werkendam Brabant Brede Model Aanpak 2018
4
Variant: 2030_S107A_WEB-WD-var3 9BG5517\gka\20-04-2020 Company Royal HaskoningDHV