CConstaterende datZuidplas
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 19 Bijlage 16 MER en BP Deelrapport stikstofdepositie A24.000183

Gemeenteraad 23 april 2024, gemeente ZuidplasBij agendapunt: Rv Chw Bestemmingsplan Middengebied Zuidplaspolder 116.314 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Deelrapport stikstofdepositie Bestemmingsplan en Milieueffectrapport Middengebied Zuidplaspolder

Sweco Nederland B.V.

Handelsregister 30129769

Onderwerp Projectnummer

Zuidplas MER/Bestemmingsplan 51007971

Klant

Gemeente Zuidplas

Datum

16-01-2024

Auteur

Rik Zegers

Documentnummer

NL24-648800269-69059

Gecontroleerd door

Tessa Driessen

Vrijgegeven door

Rob Cornelis

2/26

Inhoudsopgave

1.

Inleiding ............................................................................................................ 4 1.1 Aanleiding en doel ................................................................................. 4 1.1.1 Bestemmingsplan en milieueffectrapportage Middengebied ... 4

2.

Toetsingskader ................................................................................................ 5 2.1 Beoordelingslocaties.............................................................................. 5 2.2 Beoordeling stikstofdepositie projecten ................................................. 6 2.3 Beoordeling stikstofdepositie bestemmingsplannen ............................. 6

3.

Uitgangspunten ................................................................................................ 7 3.1 Onderzochte situaties ............................................................................ 7 3.2 Referentiesituatie ................................................................................... 7 3.2.1 Emissies mestaanwending ....................................................... 7 3.2.2 Emissies stallen ...................................................................... 10 3.3 Aanlegfase ........................................................................................... 11 3.3.1 Emissies ten gevolge van ophogen plangebied ..................... 11 3.3.2 Emissies realisatie woningbouw en bedrijventerrein ............. 13 3.4 Gebruiksfase ........................................................................................ 17 3.4.1 Industriële emissie .................................................................. 17 3.4.2 Sfeerhaarden .......................................................................... 18 3.4.3 Verkeersemissies ................................................................... 19 3.5 Fasering planontwikkeling ................................................................... 20

4.

Resultaten ...................................................................................................... 21 4.1 Resultaten AERIUS Calculator berekeningen ..................................... 21 4.2 Randeffect ........................................................................................... 21 4.2.1 Randeffecten door 25 km-begrenzing .................................... 21 4.2.2 Randeffect Zuidplaspolder ..................................................... 22 4.2.3 Resultaten AERIUS connect (zonder 25 km begrenzing) ...... 23

5.

Conclusie ....................................................................................................... 26

Bijlage 1: Resultaten aanlegfase Bijlage 2: Resultaten aanlegfase + 25% gebruiksfase Bijlage 3: Resultaten aanlegfase + 50% gebruiksfase Bijlage 4: Resultaten aanlegfase + 75% gebruiksfase Bijlage 5: Resultaten gebruiksfase

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024

Versie D0

Document referentie NL24-648800269-69059

3/26

1. Inleiding 1.1 Aanleiding en doel 1.1.1

Bestemmingsplan en milieueffectrapportage Middengebied

De gemeente Zuidplas werkt aan de ontwikkeling van het Middengebied Zuidplaspolder. Het gaat om een integrale gebiedsontwikkeling waarin ruimte wordt geboden aan woningen, bedrijvigheid, (maatschappelijke) voorzieningen, infrastructuur en natuur. De kern van de ontwikkeling wordt gevormd door de realisatie van een nieuw dorp van 8.000 woningen1. Tevens is een uitbreiding beoogd van de industrieterreinen Doelwijk en Gouwe Park. Het Middengebied ligt in de oksel van de A12 en de A20, tussen de kernen Nieuwerkerk a/d IJssel, Moordrecht en Zevenhuizen. De ligging van het plangebied is weergegeven in figuur 1.1.

Figuur 1.1 | Plangebied ontwikkeling Middengebied (witte stippellijn = grens plangebied, zwarte lijn = ontwikkelingsgebied)

Om de ontwikkeling van het Middengebied mogelijk te maken, moet een nieuw bestemmingsplan opgesteld worden. Het bestemmingsplan moet de planologische mogelijkheden bieden voor de ontwikkeling van het Middengebied. Het conserverende deel van het bestemmingsplan voor het middengebied (het deel buiten het ontwikkelingsgebied) maakt geen nieuwe en/of voorheen niet gerealiseerde bedrijfsmatige ontwikkelingen mogelijk. Binnen de terug te bestemmen gronden zitten geen nieuwe mogelijkheden die nog niet gerealiseerd zijn. In dit rapport zijn de effecten van het plan op de stikstofdepositie in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden inzichtelijk gemaakt. Het doel is om te bepalen of er voor het plan mogelijke belemmeringen zijn vanuit de wet- en regelgeving voor natuur. Onderdeel van de bouw van een dorp met 8.000 woningen zijn ook maatschappelijke en commerciële functies. Daar waar in het rapport wordt gesproken over 8.000 woningen, worden ook deze functies bedoeld. Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL23-648800269-57019

Versie D0 4/26

2. Toetsingskader Met de Wet natuurbescherming worden soorten en habitattypen van Natura 2000-gebieden beschermd waarvoor instandhoudingsdoelen zijn geformuleerd. Het uiteindelijke doel is het bereiken van een landelijke gunstige staat van instandhouding voor alle door de richtlijnen beschermde soorten en habitats. Hieruit volgt dat een project of plan niet mag leiden tot negatieve effecten op het behalen van de instandhoudingsdoelstellingen. In veel Natura 2000-gebieden is door een overbelasting van stikstof een probleem met de realisatie van de instandhoudingsdoelstellingen. Nieuwe ontwikkelingen die een toename van de stikstofdepositie tot gevolg hebben, kunnen hierdoor significante negatieve effecten hebben voor de instandhoudingsdoelstellingen. Effecten van een plan of een project op de stikstofdepositie kunnen ontstaan tijdens de realisatiefase en/of de gebruiksfase. Met het rekenmodel AERIUS Calculator kan deze stikstofdepositie op de stikstof-gevoelige habitattypen en stikstofgevoelige leefgebieden van soorten binnen Natura 2000-gebieden worden berekend.

2.1 Beoordelingslocaties Voor elk Natura 2000-gebied zijn habitattypen en/of soorten aangewezen. Elk habitattype of het leefgebied van deze soorten is in meer of mindere mate gevoelig voor de gevolgen van stikstofdepositie. De kritische depositiewaarde (KDW) geeft voor elk habitattype en elk leefgebied van soorten aan bij welke mate van stikstofdepositie (mol N/ha/jaar) er een risico is dat de kwaliteit verslechtert ten gevolge van de verzuring en/of vermesting die de stikstofdepositie veroorzaakt. Voor de beoordeling van de stikstofdepositie wordt gekeken naar de locaties binnen Natura 2000-gebieden waar er een overbelasting met stikstof is. Dat wil zeggen dat de heersende achtergronddepositie groter is dan de KDW van de aanwezige habitattypen en/of leefgebieden. Uit voorzorg worden ook locaties beoordeeld waar de achtergronddepositie tot 70 mol N/ha/jaar onder de KDW ligt (een naderende overschrijding KDW).

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL23-648800269-57019

Versie D0 5/26

2.2 Beoordeling stikstofdepositie projecten Indien uit de berekeningen met AERIUS blijkt dat er geen sprake is van een toename van de stikstofdepositie (kleiner dan of gelijk aan 0,00 mol N/ha/jaar), kunnen significante effecten ten gevolge van stikstofdepositie op voorhand worden uitgesloten. Voor het onderdeel stikstofdepositie is er dan geen vergunningsplicht op grond van de Wet natuurbescherming. Indien uit de berekening blijkt dat er sprake is van een toename aan stikstofdepositie (groter dan 0,00 mol N/ha/jaar) maar wordt voldaan aan één van onderstaande voorwaarden, is er ook geen vergunningsplicht op grond van de Wet natuurbescherming: · Verslechtering van stikstofgevoelige habitattypen of habitats van soorten kan, ondanks een toename van de depositie, volledig uitgesloten worden in een ecologische beoordeling. · Na intern salderen, is de toename van de stikstofdepositie niet groter dan 0,00 mol N/ha/jaar. Indien uit de berekening blijkt dat er sprake is van een toename aan stikstof-depositie (groter dan 0,00 mol N/ha/jaar) en niet aan één van bovenstaande voorwaarden wordt voldaan, is er sprake van een vergunningsplicht op grond van de Wet natuurbescherming.

Een vergunning kan worden verleend als uit een passende beoordeling, eventueel inclusief extern salderen2 en eventueel het succesvol doorlopen van de ADC-toets3, blijkt dat er geen risico’s zijn voor het behalen van de instandhoudingsdoelstellingen van de betreffende Natura 2000-gebieden.

2.3 Beoordeling stikstofdepositie bestemmingsplannen Een (wijziging van een) bestemmingsplan kan alleen worden vastgesteld als het plan geen significant effect heeft op de instandhoudingsdoelstellingen van de betreffende stikstofgevoelige natuurwaarden in Natura 2000-gebieden ten opzichte van de huidige feitelijk gerealiseerde en planologisch legale situatie. Indien uit de berekeningen blijkt dat er geen sprake is van een toename van de stikstofdepositie (kleiner dan of gelijk aan 0,00 mol N/ha/jaar) of in een ecologische beoordeling (voortoets of passende beoordeling) – ondanks een toename van de stikstofdepositie – significante effecten op stikstofgevoelige habitattypen of leefgebieden van soorten volledig uitgesloten kan worden, is het plan uitvoerbaar en kan het bestemmingsplan of de wijziging van het bestemmingsplan worden vastgesteld.

2

Voor extern salderen zijn provinciale beleidsregels van toepassing. Hieronder valt ook het gebruik van het stikstofregistratiesysteem. Voorlopig is het stikstofregistratiesysteem alleen beschikbaar voor woningbouwprojecten en een beperkt aantal infrastructurele projecten. 3 Dit is een onderzoek waaruit naar voren komt dat er geen Alternatieven zijn voor het project, er Dwingende reden van groot openbaar belang zijn en waarbij Compensatie voor Natura 2000-gebieden plaatsvindt. Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL23-648800269-57019

Versie D0 6/26

3. Uitgangspunten 3.1 Onderzochte situaties Effecten ten gevolge van de planontwikkeling op de stikstofdepositie in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden kunnen ontstaan in de realisatiefase (bouwfase) of gebruiksfase. In dit onderzoek zijn de effecten van zowel de bouwfase als de gebruiksfase onderzocht. Voor een bestemmingsplan worden de effecten onderzocht ten opzichte van de feitelijke en planologisch legale situatie (referentiesituatie).

3.2 Referentiesituatie De referentiesituatie is de situatie waarin het Vijfde Dorp nog niet aanwezig is. In de referentiesituatie voor de aanlegfase is het huidige wegverkeer niet meegenomen. Dit is gehanteerd omdat tijdens de aanlegfase het reguliere verkeer op het wegennet niet wijzigt. In de gebruiksfase wordt wel het autonome verkeer meegenomen, omdat in de gebruiksfase plansituatie het totale verkeer, inclusief het plan, wordt meegenomen.

3.2.1

Emissies mestaanwending

Binnen het plangebied is er in de referentiesituatie sprake van agrarisch gebruik, waarbij de landbouwpercelen worden bemest. Bij het bemesten, komen emissies van ammoniak (NH3) vrij. De emissies tijdens het bemesten van landbouwgrond zijn bepaald op basis van het oppervlak van de landbouwgrond (ha), de wettelijke stikstofgebruiksnormen (kg N/ha/jaar) voor de toediening van mest, het percentage ammoniakaal stikstof (TAN) in de toegediende mest en het percentage van het TAN dat als NH3 vrijkomt bij het bemesten. In tabel 2.1 is de emissieberekening van de bemesting in de referentiesituatie opgenomen. Het oppervlak van landbouwgrond in het plangebied is bepaald op basis van gegevens uit de Basisregistratie Percelen4 voor het jaar 2021.

4 Oppervlakten zijn bepaald op basis van gegevens uit de Basisregistratie Percelen gewaspercelen. BRP -

Gewaspercelen bestaat uit de locatie van landbouwpercelen met daaraan gekoppeld het geteelde gewas. De omgrenzingen van de landbouwpercelen zijn gebaseerd op het Agrarisch Areaal Nederland (AAN). https://www.pdok.nl/introductie/-/article/basisregistratie-gewaspercelen-brpSweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL23-648800269-57019

Versie D0 7/26

Deze zijn weergegeven in figuur 3-1.

Figuur 3-1 | Gewaspercelen

Voor de hoeveelheid mest op de landbouwgrond is uitgegaan van de stikstofgebruiksnorm voor het specifieke landgebruik5. Het percentage ammoniakaal stikstof (TAN) in de toegediende mest is van vele factoren afhankelijk zoals het type mest. Aangezien hiervoor geen gegevens beschikbaar zijn is een conservatieve aanname gedaan door een percentage TAN te hanteren van 50%6. De hoeveelheid NH3 die vrijkomt bij het bemesten is onder andere afhankelijk van de wijze van toediening. De wijze van toediening van de mest op de percelen is onbekend. Hiervoor is aangenomen dat op bouwland de mest wordt opgebracht met een injecteur en op grasland met een zodenbemester7. Zonder derogatie mag maximaal 170 kg N/ha/jaar aan dierlijke mest worden uitgereden. In de berekeningen is ervan uitgegaan dat maximaal 90% van de stikstofgebruiksnorm wordt benut. Zoals uit tabel 3.1 blijkt is de totale emissie NH3 die vrij komt ten gevolge van bemesting 4555,05 kg/jaar8. Deze emissies zijn verdeeld over de bestemmingsplan vlakken op basis van de oppervlakte van deze vlakken. Hierbij is ook rekening met het feit dat niet alle landbouwgrond in een keer uit gebruik zal worden genomen, maar dat dit gefaseerd zal zijn. Hierbij is de volgende fasering aangehouden: 25% bij de start 2024, 50% vanaf 2028, 75% vanaf 2032 en 100% vanaf 2036.

Naar alle waarschijnlijkheid zal het uitgebruik nemen van de landbouwgrond sneller plaatsvinden. De in dit onderzoek aangehouden fasering is dan ook conservatief.

5 https://www.rvo.nl/onderwerpen/agrarisch-ondernemen/mestbeleid/gebruiken-en-uitrijden/hoeveel-dierlijke-

mest-landbouwgrond 6 Lagerwerf et al. (2019) Methodology for estimating emissions from agriculture in the Netherlands. 7 Bruggen, van et al. (2021) Emissies naar lucht uit de landbouw berekend met NEMA voor 1990-2019 8 De gehanteerde kentallen liggen ruimschoots onder de kentallen die zijn opgenomen in de Handreiking voor

het salderen met bemeste percelen van Bij12. In dit onderzoek is voor de mestaanwending dan ook worst case gerekend. Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL23-648800269-57019

Versie D0 8/26

Tabel 3.1

Emissie bemesting referentiesituatie Opp. (ha) Gewas

Grasland Bouwland Bouwland Bouwland Grasland Bouwland Bouwland Bouwland Bouwland Bouwland

240,6 64,1 34,1 29,4 29,2 12,9 9,9 7,3 7,1 1,7

Bouwland

1,6

Grasland

1,5

Bouwland Grasland

1,0 0,5

Bouwland Bouwland

0,4 0,4

Bouwland

0,1

Bouwland

0,0

Grasland, blijvend Maïs, snijBieten, suikerSpruitkool/spruitjes, productie Grasland, tijdelijk Aardappelen, consumptie Uien, zaaiUien poot en plant eerstejaars Tarwe, zomerSierheesters en klimplanten, open grond, Overige groenbemesters, nietvlinderbloemigeGrasland, natuurlijk, Hoofdfunctie landbouw, Vaste planten, open grond, Rand, grenzend aan bouwland, hoofdzakelijk bestaand uit tijdelijk gras Gele mosterd Sierheesters en klimplanten, pot- en containerveld, Rand, grenzend aan bouwland, hoofdzakelijk bestaand uit een ander gewas dan gras, (EA: onbeheerd) Laanbomen/parkbomen, onderstammen, open grond,

Gebruiksnorm dierlijke mest (kg N/ha/jaar)

10% reductie onder gebruiksnorm (kg N/ha/jaar)

TAN (% van dierlijke mest N)

Emissiefactor NH3 (%)

Emissie (kg N/jaar)

Emissie (kg NH3/jaar)

170 140 145 170 170 170 120 120 140 75

153,0 126,0 130,5 153,0 153,0 153,0 108,0 108,0 126,0 67,5

50% 50% 50% 50% 50% 50% 50% 50% 50% 50%

17% 2% 2% 2% 17% 2% 2% 2% 2% 2%

3128,75 80,72 44,47 45,00 379,80 19,71 10,71 7,89 8,96 1,14

3799,20 98,02 54,00 54,64 461,18 23,93 13,01 9,58 10,88 1,38

50

45,0

50%

2%

0,73

0,88

170

153,0

50%

17%

19,06

23,14

170 50

153,0 45,0

50% 50%

2% 17%

1,48 1,92

1,80 2,34

170 75

153,0 67,5

50% 50%

2% 2%

0,58 0,25

0,70 0,30

50

45,0

50%

2%

0,04

0,05

40

36,0

50%

2%

0,01

0,02

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL23-648800269-57019

Versie D0 9/26

3.2.2

Emissies stallen

In het plangebied liggen 2 veehouderijen die gaan verdwijnen om de planontwikkelingen mogelijk te maken. Het gaat om de volgende bedrijven: · Smits Vleesvarkens B.V., Zuidelijke Dwarsweg 17, Zevenhuizen. · V.O.F. Oudijk-Tinholt, Noord Ringdijk 13, Moordrecht. Indien het plan niet gerealiseerd wordt, blijven deze veehouderijen bestaan. In de stikstofberekeningen is alleen het bedrijf van Smits meegenomen, omdat deze voldoende ruimte biedt voor de realisatie en gebruik van het plan. In onderstaande tabel is weergegeven welke emissies zijn meegenomen voor het bedrijf Smits Vleesvarkens B.V.. De gegevens van de veehouderij zijn 1 op 1 overgenomen uit de milieuvergunning uit 2014 9. Tabel 3.2 Emissies veehouderijen RAV-code dieraantal Smits Stal 1 D 3.2.14 Stal 2 D 3.2.14 D 3.100 Stal 3 D 3.100

Emissiefactor (kg/dierplaats/jaar)

Emissies (kg/jaar)

1986

0,15

297,9

780 1092

0,15 3,0

117 3.276

1986

3,0

5.958

In bijlage 1, 2, 3, 4 en 5 zijn per stal de overige kenmerken (uittreedhoogte, warmteinhoud e.d.) weergegeven. De gebouwinvloed van de stallen is niet meegenomen, omdat de veehouderij op meer dan 3 km afstand ligt van Natura 2000-gebieden. Zoals uit de instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 202310 blijkt, is het niet zinvol om de gebouwinvloed mee te nemen in de berekeningen, omdat dit op meer dan 3 km geen invloed heeft op de resultaten. Voor zowel de aanlegfase als de gebruiksfase zijn de emissies, zoals in paragraaf 3.3 en 3.4 berekend, afgezet tegen de emissies van de veehouderijen, en de emissies ten gevolge van bemesting.

9 WABO-vergunning van 25 juni 2014 (OLO-nummer 491521).. 10 BIJ12 (2023) Instructie-gegevensinvoer-AERIUS-Calculator-2023.1. December 2023. Versie 03. Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 10/26

3.3 Aanlegfase Tijdens de aanlegfase ontstaan emissies van NOx en NH3 door de inzet van bouwmaterieel (mobiele werktuigen), door het stationair draaien van vrachtwagenmotoren tijdens het laden en lossen, en door transportbewegingen van en naar het plangebied. Voor het bestemmingsplan is de depositiebijdrage van de aanlegfase bepaald ten opzichte referentiesituatie.

3.3.1

Emissies ten gevolge van ophogen plangebied

Voordat de woningen en de bedrijventerreinen kunnen worden aangelegd, dient eerst zand en grond te worden aangevoerd om de bodem te verstevigen, zodat de onderlaag voldoende draagkracht heeft voor het bouwen van de woningen en de bedrijfspanden. Het zand wordt grotendeels per pijp aangevoerd en vervolgens verdeeld. In Tabel 3.3 is weergegeven hoeveel zand en grond benodigd is in het eerste jaar. Tabel 3.3: grondbalans eerste jaar Grond nodig (m3)

Zand nodig (m3)

Kreekrugdorp/overtuinen Doelwijk II Gouwepark II Totaal

295.703 39.312 24.516 359.531

512.637 4.259 10.415 527.311

Zand Overhoogte (m3) 744.181 81.900 51.75 877.156

totaal

1.552.522 125.471 86.006 1.763.998

Alleen in het eerste jaar wordt de overhoogte aangebracht. In de daar opvolgende jaren wordt de overhoogte hergebruikt. Er wordt vanuit gegaan dat 60% van de zand/grond per pijplijn wordt aangevoerd en 40% per vrachtauto. Dit komt er op neer dat al het zand per pijplijn wordt aangevoerd en de grond per vrachtauto. Uitgaande van een laadvolume van 22 m3, komt het aantal ritten per vrachtauto hiermee op ((1.763.998*40%)/22=) 32.073 vrachten en 3.207 losuren van de vrachtauto’s (6 min. Lostijd). Met shovel wordt de grond en het zand verspreid. Uitgaande van een verwerkingscapaciteit van 1000 m3 per dag, is er per jaar inzet van 14.112 shovel uren nodig. Een deel van het zand uit de pijplijn moet met behulp van dumpers verplaatst worden naar de verder weg gelegen delen in het plangebied, voordat dit met de shovels kan worden geëgaliseerd. Met behulp van graafmachines en dumpers wordt 30% van het zand verplaatst. Met een verwerkingscapaciteit van 1.000 m3 per dag komt dit neer op ( ((30%*(359.531+877.156))/1000)*8=) 2.968 graafmachine-uren en (((30%*(359.531+877.156))/22)*0,25= 4.216 dumper uren).

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 11/26

De grondbalans vanaf jaar 2 ziet er als volgt uit: Tabel 3.4: grondbalans per jaar vanaf jaar 2 Grond nodig (m3) Kreekrugdorp/overtuinen 512.637 Doelwijk II 4.259 Gouwepark 10.415 Totaal 527.311

Zand nodig (m3) 295.703 39.312 24.516 359.531

Overhoogte 0 0 0 0

Er wordt vanuit gegaan dat 40% van de zand/grond per pijplijn wordt aangevoerd en 60% per vrachtauto. Dit komt er op neer dat al het zand per pijplijn wordt aangevoerd en de grond per vrachtauto. Uitgaande van een laadvolume van 22 m3, komt het aantal ritten per vrachtauto komt hiermee op ((886.842*60%)/22=) 24.187 vrachten en 2.419 losuren van de vrachtauto’s (6 min. lostijd). Met shovel wordt de grond en het zand verspreid. Uitgaande van een verwerkingscapaciteit van 1.000 m3 per dag, is er per jaar inzet van 7.095 shovel uren nodig. Daarnaast wordt de 877.156 m3 overhoogte die in het eerste jaar is aangebracht, hergebruikt. Met behulp van graafmachines, shovels en dumpers wordt zand verplaatst. Met een verwerkingscapaciteit van 1000 m3 komt dit neer op (((30%*(359.531+877.156))/1000)*8=) 2.968 graafmachine-uren en 2.968 shovel-uren. Per graafmachine rijden er 3 dumpers rond, waarmee het aantal uren dumpers op 21.052 komt. Aangezien het aantal draaiuren van de machines vanaf jaar 2 bijna het dubbele is van jaar 1, is jaar 2 maatgevend. In onderstaande tabel is het dieselverbruik en AdBlue verbruik berekend op basis van de draaiuren. Voor de shovel en de graafmachine is uitgegaan van een dieselverbruik van 24,42 liter per uur (bij 220 kW, 40% belasting en motorefficiëntie van 96%). Voor het AdBlue verbruik is 6% van het dieselverbruik aangehouden.

In het rekenmodel AERIUS is ervan uitgegaan dat de mobiele werktuigen vallen in STAGE-klasse IV. Deze machines zijn sinds 2014 verkrijgbaar en ruimschoots beschikbaar. Tabel 3.5 inzet mobiele werktuigen ophogen per jaar Werktuig uren Dieselverbruik (l) Vrachtwagens 2.419 shovel 7.094,7 173.253 graafmachine 7.017,3 171.361 shovel 7.017,3 171.361 dumpers 21.052 -

AdBlue (l) 10.395 10.282 10.282 -

De emissies voor het ophogen zijn in het rekenmodel AERIUS op basis van het oppervlak verdeeld over de vlakken.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 12/26

3.3.2

Emissies realisatie woningbouw en bedrijventerrein

In deze paragraaf zijn de uitgangspunten beschreven die zijn gehanteerd bij het bepalen van de emissies van stikstof tijdens de aanlegfase van de woningen en het bedrijventerrein. Tijdens de aanlegfase ontstaan er emissies van stikstof door de inzet van mobiele werktuigen en door transportbewegingen voor aan- en afvoer van materieel en materialen en van personeel. Voor het bepalen van de inzet van materieel en bijbehorende emissies zijn de gegevens overgenomen uit het onderzoek van Witteveen en Bos11. In het onderzoek van Witteveen en Bos is de geschatte inzet per type mobiel werktuig per 100 huizen en 1 hectare bedrijventerrein opgenomen. In de inschatting van de mobiele werktuigen voor de bouwfase (woningen en bedrijventerrein) zijn ook de ondergrondse werken t.b.v. nutsvoorzieningen (riolering, gas-, water- en elektraleidingen),aanpassingen aan infrastructuur (dempen en graven watergangen, verbreden, versmallen, afsluiten wegen en aanpassingen aan kruisingen en rotondes) en de sloop van in totaal 9 woningen en enkele stallen meegenomen. Woningbouw In tabel 3.6 zijn de gegevens weergegeven waarop de emissieberekening van de mobiele werktuigen voor de woningbouw12 is gebaseerd. De emissieberekeningen voor de mobiele werktuigen zijn uitgevoerd op basis van de AUB-methode van TNO13.

De berekeningen van de emissies zijn hierbij gebaseerd op (A) AdBlue verbruik (liter), (U) totale aantal draaiuren en (B) brandstofverbruik (liter). Het brandstofverbruik is afgeleid met behulp van de rapportage van TNO op basis van draaiuren (work/ idle) en motorbelasting14. Eventueel AdBlue verbruik bedraagt 6% van het dieselverbruik. Op basis van voorgaande is de totale emissie NOX en de totale emissie NH3 bepaalt met de AUB-methode van TNO14. Tabel 3.6 inzet mobiele werktuigen per 100 huizen Fase Werktuig Stageklass Vermoge e n

Grond/zan d ophoging

Bouwrijp maken

Aggregaten Bulldozer Shovel Vrachtwagens Aggregaten Boormachine Graafmachin e Bulldozer Shovel

Motorbelastin g

4 4

60 78

0,69 0,55

Intern motorverlie s 0,12 0,09

ure n

4 ZUV15 4 4 4

87 300 60 261 120

0,55

0,09

0,69 0,69 0,69

0,12 0,09 0,09

180 40 180 60 180

4 4

78 87

0,55 0,55

0,09 0,09

60 180

180 180

11 Witteveen en Bos, Middengebied Zuidplaspolder, stikstofdepositieonderzoek, 11, februari 2022 12 Dit is inclusief voorzieningen zoals detailhandel en scholen. 13 TNO (2021) AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3

uitstoot van mobiele werktuigen. TNO 2021 R12305. 10 december 2021. Op basis van de formules in paragraaf 5.1 uit: TNO (2021) AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen. TNO 2021 R12305. 10 december 2021. 15 ZUV = zware utiliteitsvoertuigen, cilinderinhoud > 6 liter 14

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 13/26

Funderen

Bouw woningen

Woonrijp maken

Graafmachine Heistelling Koppensnelle n Aggregaten Hoogwerker Verreiker Mobiele kraan Lossen Betonmixer Betonpomp vrachtwagens Asfaltinstallati e Wals Mobiele kraan Shovel

4 3b 4

100 283 120

0,693 0,693 0,693

0,09 0,09 0,09

60 480 134

4 4 4 4 ZUV

32 20 100 100 300

0,69 0,55 0,84 0,61

0,12 0,09 0,09 0,09

240 130 60 180 50

4 ZUV 4

335 300 60

0,693

0,12

0,7

0,09

50 20 77

4 4 4

60 100 167

0,76 0,69 0,61

0,09 0,09 0,09

77 100 100

Voor de bouw van de woningen is ervan uitgegaan dat de duur hiervan 12 jaar is. Dit zou betekenen dat, wanneer gestart wordt in 2024, in 2036 alle woningen gebouwd zijn. In werkelijkheid zal dit waarschijnlijk langer zijn. De verwachting is dat in 2040 de laatste woningen overgedragen zullen worden aan de nieuwe bewoners. Uitgaande van 12 jaar bouwtijd, worden er per jaar 667 woningen gebouwd. Dit is worst case, aangezien in werkelijkheid het bouwtempo lager zal liggen. Bij de aanbesteding wordt dan ook rekening gehouden met een bouwvolume van maximum van 667 woningen per jaar. In onderstaande tabel is weergegeven wat de hierbij behorende inzet van mobiele werktuigen is.

Tabel 3.7 Ureninzet en diesel- en AdBlueverbruik mobiele werktuigen per 667 huizen (per jaar) Fase Werktuig uren Dieselverbruik Adblue Aggregaten 1320 16.038 962 Grond/zand Bulldozer 1320 16.474 988 ophoging Shovel 1320 18.374 1.102 Vrachtwagens 293 Aggregaten 1320 16.038 962 Bouwrijp Boormachine 440 22.394 1.344 maken Graafmachine 1320 30.888 1.853 Bulldozer 440 5.491 329 Shovel 1320 18.374 1.102 Graafmachine 440 8.613 517 Funderen Heistelling 3520 202.470 Koppensnellen 983 23.083 1.385 Aggregaten 1760 11.405 Hoogwerker 953 3.051 Bouw Verreiker 440 10.230 614 woningen Mobiele kraan 1320 23.100 1.386 Lossen Betonmixer 367 Betonpomp 367 24.966 1.498 vrachtwagens 147 Asfaltinstallatie 565 6.691 401 Woonrijp Wals 565 7.200 432 Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 14/26

maken

Mobiele kraan Shovel

733 733

14.300 21.432

858 1.286

Bedrijventerrein Voor de aanleg van de verhardingen, de realisatie van de bedrijfspanden en overige werkzaamheden worden verschillende mobiele werktuigen ingezet. In Tabel 3.8 is een overzicht opgenomen met een inschatting van de inzet van het materieel bij de verschillende werkzaamheden. Tabel 3.8 inzet mobiele werktuigen per hectare bedrijventerrein Fase Werktuig Stageklasse Vermogen Motorbelasting

Grond/zand ophoging

Bouwrijp maken

Funderen

Bouw gebouwen

bedrijfsklaar maken

Aggregaten Bulldozer Shovel Vrachtwagens Aggregaten Boormachine Graafmachine Bulldozer Shovel Graafmachine Heistelling Koppensnellen Aggregaten Hoogwerker Verreiker Mobiele kraan Lossen Betonmixer Betonpomp vrachtwagens Asfaltinstallatie Wals Mobiele kraan Shovel

4 4 4 ZUV16 4 4 4 4 4 4 3b 4 4 4 4 4 ZUV

60 78 87 300 60 261 120 78 87 100 283 120 32 20 100 100 300

4 ZUV 4 4 4 4

335 300 60 60 100 167

0,69 0,55 0,55

Intern motorverlies 0,12 0,09 0,09

0,69 0,69 0,69 0,55 0,55 0,693 0,693 0,693 0,69 0,55 0,84 0,61

0,12 0,09 0,09 0,09 0,09 0,09 0,09 0,09 0,12 0,09 0,09 0,09

0,693

0,12

0,7 0,76 0,69 0,61

0,09 0,09 0,09 0,09

uren 60 60 60 7 180 60 180 60 180 60 480 134 240 130 60 180 50 50 20 77 77 100 100

Voor de aanlegfase voor het bedrijventerrein is ervan uitgegaan dat de duur hiervan 11 jaar is. Dit zou betekenen dat in 2035 de bedrijventerreinen gevuld zijn. In werkelijkheid zal dit waarschijnlijk langer zijn. De verwachting is dat in 2040 de bedrijventerreinen zijn gevuld. Dit betekent dat per jaar 2,27 ha bruto bedrijventerrein voor Gouwepark II en 3,64 ha bruto bedrijventerrein voor Doelwijk II per jaar wordt aangelegd. Op basis van deze gegevens en een 10% marge in het aantal uren is de ureninzet, het brandstofverbruik en het verbruik van AdBlue bepaald. In onderstaande tabel zijn deze gegevens weergegeven.

16 ZUV = zware utiliteitsvoertuigen, cilinderinhoud > 6 liter Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 15/26

Tabel 3.9 Ureninzet en diesel- en AdBlueverbruik mobiele werktuigen voor de bouw van de beide bedrijventerreinen per jaar Fase Gouwepark II, 25 ha, 2,27 ha/j Doelwijk II, 40 ha, 3,64 ha/jaar Werktuig uren Dieselverbruik AdBlue uren Dieselverbruik AdBlue Aggregaten 150 1.823 109 240 2.916 175 Grond/zand Bulldozer 150 1.872 112 240 2.995 180 ophoging Shovel 150 2.088 125 240 3.341 200 Vrachtwagens 18 28 Aggregaten 450 5.468 328 720 8.748 525 Bouwrijp Boormachine 150 7.634 458 240 12.215 733 maken Graafmachine 450 10.530 632 720 16.848 1.011 Bulldozer 150 1.872 112 240 2.995 180 Shovel 450 6.264 376 720 10.022 601 Graafmachine 150 2.936 176 240 4.698 282 Funderen Heistelling 1200 69.024 - 1920 110.438 6.626 Koppensnellen 335 7.869 472 536 12.591 755 Aggregaten 600 3.888 960 6.221 Hoogwerker 325 1.040 520 1.664 Bouw Verreiker 150 3.488 209 240 5.580 335 woningen Mobiele kraan 450 7.875 473 720 12.600 756 Lossen 125 200 Betonmixer Betonpomp 125 8.511 511 200 13.618 817 vrachtwagens 50 80 4.698 282 Asfaltinstallatie 193 2.281 137 308 3.650 219 Woonrijp Wals 193 2.454 147 308 3.927 236 maken Mobiele kraan 250 4.875 293 400 7.800 468 Shovel 250 7.306 438 400 11.690 701

Transport Voor de aan- en afvoer van de mobiele werktuigen naar de planlocatie en de aan- en afvoer van materialen zullen er transportbewegingen plaatsvinden van vrachtverkeer. Daarnaast zullen er vervoersbewegingen plaatsvinden van het personeel. Ook hiervoor geldt dat de aantallen vervoersbewegingen zijn overgenomen uit het onderzoek van Witteveen en Bos. In onderstaande tabel is het aantal vervoersbewegingen van de vrachtwagens en het personeel weergegeven die in AERIUS Calculator zijn ingevoerd17.

17

Dit komt bovenop de verkeersbewegingen ten behoeve van het ophogen met zand en grond.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 16/26

Tabel 3.10

overzicht voertuigbewegingen per woning/0,01 hectare bedrijventerrein Fase Bewegingen licht verkeer Bewegingen zwaar vrachtverkeer

Ophoging

30

12

Bouwrijp

8

4

Fundering

14

6

Bouw

45,5

10,5

Gebruiksrijp

12

4

Totaal

109,5

36,5

667 woningen

73.037

24.346

2,27 ha bedrijventerrein

24.857

8.286

3,64 ha bedrijventerrein

39.858

13.286

Het plan wordt gerealiseerd in een agrarisch gebied met verspreide bebouwing. Dit genereerd weinig verkeer. Tijdens de bouw zullen incidenteel wegen worden afgesloten. Dit zal echter niet lijden tot grote omleidroutes, omdat de verkeersintensiteiten op de huidige wegen erg laag zijn. Omleidroutes zijn dan ook niet meegenomen in de berekeningen.

3.4 Gebruiksfase Voor het bestemmingsplan is de depositiebijdrage in het toekomstige jaar 2040 bepaald ten opzichte van de referentiesituatie.

3.4.1

Industriële emissie

Van het totale plangebied is 65 ha bestemd als bedrijventerrein. Hiervan is netto 47 ha uitgeefbaar. Voor Gouwe Park 2 geldt dat hier maximaal milieucategorie 3 is toegestaan. Voor Doelwijk geldt hetzelfde, met de uitzondering dat hier ook in beperkte mate bedrijven uit milieucategorie 4 zijn toegestaan. Wat betreft de emissie van bedrijfsgebonden emissiebronnen is een methodiek ontwikkeld voor het vaststellen van emissiekentallen per milieucategorie op basis van de totale emissies per bedrijfssector/milieucategorie en het totale oppervlak van deze bedrijfssector/milieucategorie18. Deze methodiek heeft geresulteerd in een emissiekental per hectare In onderstaande tabel zijn de emissiekentallen weergegeven.

18 Anteagroup, Regionaal bedrijventerrein Heesch West, Passende beoordeling bij het ontwerpbestemmingsplan

en aanvulling MER, projectnummer 419174.300, 25 mei 2021. Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 17/26

Tabel 3.11 kentallen emissies per milieucategorie Milieucategorie NOx emissie (kg/ha/j)

NH3 emissie (kg/ha/j)

3

131

5

4

1.031

21

Op basis van bovenstaande gegevens zijn de jaarlijkse emissies van de bedrijventerreinen berekend. Hierbij is voor Gouwepark 2 uitgegaan van de emissiekentallen voor categorie 3 en voor Doelwijk 2 van categorie 4. Tabel 3.12 Emissies bedrijventerreinen Terrein Grootte (ha)

Uitgeefbaar (ha)

NOx emissie (kg/j)

NH3 emissie (kg/j)

Gouwe park 2

25

19

2.489

95

Doelwijk 2

40

28

28.868

588

Totaal

65

47

31.357

683

De emissies zijn in het rekenmodel ingevoerd door middel van vlakbronnen binnen de projectgrenzen van de verschillende alternatieven, Hierbij is een uitstoothoogte van 22 meter, spreiding van 11 m en warmte-inhoud van 0,28 MW gehanteerd (= defaultwaarde in AERIUS voor overige industrie). Indien het bedrijventerrein geen aansluiting op het aardgasnetwerk krijgt, betekent dat bedrijven die zich vestigen op het terrein niet vanzelfsprekend voor hun bedrijfsprocessen gebruik kunnen maken van aardgas, Dit heeft een gunstig effect op de emissies NOx en NH3 van bedrijven. Dit effect is niet meegenomen in het gehanteerde kental. Voor de emissies van het bedrijventerrein is dan ook worst case gerekend.

3.4.2

Sfeerhaarden

De te realiseren woningen worden op een duurzame manier verwarmd. Sinds 2018 is het namelijk niet toegestaan om nieuwbouwwoningen te voorzien van een gasaansluiting. Wel kan het zo zijn dat de toekomstige bewoners van de woningen ervoor kiezen om sfeerverwarming te installeren. Hierbij kunnen stikstofemissies vrijkomen. Ook kunnen er stikstofemissies vrijkomen ten gevolge van barbecueën en roken. Op basis van de emissieregistratie19 is bepaald wat de emissie van de genoemde bronnen is. In onderstaande tabel zijn deze gegevens weergegeven.

19 Www. Emissieregistratie.nl Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 18/26

Tabel 3.13 Emissies vanuit woningen 2021 emissieoorzaak Vuurhaarden consumenten, sfeerverwarming woning Roken van sigaretten Roken van sigaren

NOx (ton/jaar) 1945,42

NH3 (ton/jaar) 130,78

25,07 3,31

57,79 7,62

Houtskoolverbruik door consumenten: barbecueën

14,16

0

totaal

1987,96

196,19

Vervolgens is dit gedeeld door het aantal woningen20 in Nederland. Het totaal aantal wooneenheden in 2021 in Nederland bedroeg 7.966.331. Hiermee komt de emissie NOx per woning op 0,25 kg/j en de emissie NH3 op 0,02 per woning per jaar. Voor alle te realiseren woningen in Zuidplas komt de emissie hiermee op 2.000 kg/j NOx en 160 kg/j NH3.

3.4.3

Verkeersemissies

Het gemotoriseerde verkeer, rijdend op de wegen in en direct rond het plangebied, is van invloed op de stikstofdepositie in de N2000-gebieden en is om die reden in de beoordeling betrokken. De verkeersgegevens voor de wegen zijn door RHDHV aangeleverd en zijn afkomstig uit het regionale verkeersmodel. In de begeleidende verkeersstudie21 is beschreven welke keuzes ten grondslag liggen aan de verkeersmodel-berekeningen die RHDHV heeft uitgevoerd. De verkeersintensiteiten zijn opgesteld voor de autonome ontwikkeling en de plansituatie voor het jaar 2040. Deze gegevens zijn gebruikt voor het rekenjaar 2040. De resultaten hiervan vormen het uitgangspunt voor het onderzoek stikstofdepositie. Het gehele netwerk is meegenomen in de stikstofberekeningen. Dit is worstcase omdat op alle wegen (met uitzonderingen van de wegen die worden afgesloten of verlegd) een toename is van verkeer. Aan de uiteinden van het model is het verkeer nog enkele procenten van het totale verkeer en is dan ook voldoende verdund om te kunnen stellen dat het is opgenomen in het heersende verkeersbeeld. In figuur 3.2 is de selectie van wegen weergeven.

20 https://opendata.cbs.nl/statline/#/CBS/nl/dataset/85035NED/table?ts=1688116900139 21 Sweco, Achtergronddocument Mobiliteit, Milieueffectrapport Middengebied Zuidplaspolder, 31-03-2023.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 19/26

Figuur 3.2

Overzicht onderzochte wegen (rood)

3.5 Fasering planontwikkeling De ontwikkeling zal gefaseerd worden uitgevoerd over meerdere jaren. Dit betekent dat voor een groot deel van de tijd tussen 2024 en 2040 het plan deels wordt bewoond, maar dat er ook nog wordt gebouwd. Om dit inzichtelijk te maken, zijn ook berekeningen uitgevoerd voor de situatie waar 25%, 50% en 75% van het plan gereed is. Dit is gedaan door op basis van de verkeerscijfers van 2040 voor de plansituatie en de referentiesituatie (zie paragraaf 3.4.3) uit te rekenen wat de verkeersintensiteiten op de wegen zijn bij 25%, 50% en 75% toename van het verkeer. Er van uitgaande dat de woningen en het bedrijfskavels van het plan recht evenredig over de jaren 2024-2040 worden opgeleverd, zijn voor de volgende situaties berekeningen uitgevoerd. · 2024: alleen aanlegfase. · 2028: aanlegfase + 25% verkeerstoename gebruiksfase + 25% van de industriële emissie + 25% van de emissies van sfeerhaarden. · 2032: aanlegfase + 50% verkeerstoename gebruiksfase + 50% van de industriële emissie + 50% van de emissies van sfeerhaarden. · 2036: aanlegfase + 75% verkeerstoename gebruiksfase + 75% van de industriële emissie + 75% van de emissies van sfeerhaarden. · 2040: 100% verkeerstoename gebruiksfase + 100% van de industriële emissie + 100% van de emissies van sfeerhaarden.

Voor de berekening van de toename van stikstofdepositie in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden is gebruik gemaakt van AERIUS Calculator 2023.0.1.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 20/26

4. Resultaten 4.1 Resultaten AERIUS Calculator berekeningen Voor de planontwikkeling zijn de effecten op de stikstofdepositie in stikstof-gevoelige Natura 2000-gebieden berekend en afgezet tegen de referentiesituatie. De resultaatbestanden van AERIUS Calculator zijn los meegeleverd met dit rapport en tevens opgenomen in Bijlage 1, 2, 3, 4 en 5. In tabel 4.1 is de maximale depositietoename ten gevolge van de planontwikkeling weergegeven. Tabel 4.1: Resultaten per fase Type Aanlegfase 2024

Maximale toename stikstofdepositie (mol/ha/j) 0,00

2028: aanlegfase + 25% gebruiksfase

0,03

2032: aanlegfase + 50% gebruiksfase

0,04

2036: aanlegfase + 75% gebruiksfase

0,06

2040: 100% gebruiksfase

0,06

Uit deze berekeningen blijkt dat er een toename is voor alle varianten behalve de aanlegfase in 2024. Er is hier echter mogelijk sprake van een randeffect. In de volgende paragrafen wordt hier verder op ingegaan.

4.2 Randeffect 4.2.1

Randeffecten door 25 km-begrenzing

Omdat AERIUS calculator tot maximaal 25 km rekent vanaf iedere bron, kunnen door deze rekenkundige begrenzing zogenoemde randeffecten optreden. Op de hexagonen die aan de rand van het onderzochte areaal liggen, worden mogelijk niet de cumulatieve effecten van alle emissiebronnen berekend. Deze hexagonen worden randhexagonen genoemd. Wanneer verschillende situaties in een verschilberekening worden gebruikt om een projecteffect te bepalen, is deze verschilberekening in bepaalde gevallen mogelijk niet compleet. Het randeffect is relevant voor verschilberekeningen wanneer de emissiebronnen in de onderzochte situaties (referentie, beoogd en saldering) niet op exact dezelfde locatie liggen. Hierdoor kan een foutief beeld ontstaan van het projecteffect. In onderstaande figuur is het randeffect schematisch weergegeven.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 21/26

Figuur 4-1

Schematische weergave van het ontstaan van randeffecten door de rekenkundige begrenzing op 25 km van de bron. Afbeelding overgenomen uit de BIJ12 handreiking “Handreiking omgaan met randeffecten 25 km in AERIUS C21” (24-01-2022)

Het randeffect speelt mogelijk een grote rol in de verschilberekening met de referentiesituatie, omdat door het uitgestrekte verkeersnetwerk een grote afstand ontstaat tussen de depositie ten gevolge van verkeer en de andere bronnen (veehouderijen, bedrijfsemissies en emissies ten gevolge van mestaanwending). Momenteel heeft AERIUS calculator geen oplossing voor dit probleem. Het is echter wel mogelijk om een berekening uit te voeren met AERIUS connect, waarbij de modellering niet wordt afgebakend op 25 km van elke individuele bron. Op alle rekenpunten, inclusief de randhexagonen, worden zodoende de effecten van álle bronnen meegenomen. Ter aanvulling van de AERIUS calculator berekening is daarom ook een berekening gedaan met AERIUS connect. Behalve de begrenzing op 25 km van de bron is deze berekening identiek aan de AERIUS calculator berekening. Ook is de depositie op exact dezelfde hexagonen gemodelleerd als in de AERIUS calculator berekening.

4.2.2

Randeffect Zuidplaspolder

In onderstaande figuren is voor de combinatie van gebruiksfase en aanlegfase (jaar 2036) geïllustreerd dat er in de rekenresultaten sprake is van een harde overgang op 25 km afstand van de saldogevers. In werkelijkheid houdt het effect van het salderen hier niet plotseling op.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 22/26

Figuur 4-2

Resultaten in het westen van het onderzoeksgebied berekend met AERIUS calculator met 25 km begrenzing voor de plansituatie en interne salderingssituatie. Doordat deze grenzen niet overlappen treedt er een randeffect op (rode hexagonen) in de verschilberekening.

Omdat met AERIUS calculator het effect wordt berekend tot 25 km van iedere individuele emissiebron, kan het cumulatieve effect van alle bronnen niet inzichtelijk worden gemaakt op de hexagonen die worden aangemerkt als randhexagonen. In een aanvullende analyse is daarom een berekening uitgevoerd op dezelfde hexagonenset zonder de rekenkundige begrenzing op 25 km van de bron, om zo het cumulatieve projecteffect te bepalen.

4.2.3

Resultaten AERIUS connect (zonder 25 km begrenzing)

Om het cumulatieve effect van iedere bron in iedere situatie (referentie, beoogd en saldering) inzichtelijk te maken, is gebruik gemaakt van AERIUS connect. Dit is een service die rechtstreeks communiceert met het rekenhart van AERIUS. Via deze weg kan er net buiten de 25 km grens worden gerekend, waarmee onrealistisch scherpe overgangen zoals weergegeven in figuur 4-2 worden voorkomen. De projecteffecten zijn bepaald voor het jaar 2036 (combinatie aanleg en gebruik). De berekening die is uitgevoerd met AERIUS connect is identiek aan de AERIUS calculator berekening, met uitzondering van de begrenzing op 25 km van de bron. De cumulatieve effecten zijn bepaald op exact dezelfde hexagonen als in de AERIUS calculator berekening.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 23/26

Uit de AERIUS connect berekeningen blijkt dat op geen enkel hexagoon met een (naderende) overschrijding van de KDW sprake is van een depositietoename, ook niet op de randhexagonen. De resultaten geven een realistisch beeld van een geleidelijke afname van het effect van de saldogevers met een toenemende afstand tot de bron. Deze resultaten zijn weergegeven in onderstaande figuren.

Figuur 4-3

Resultaten in het westen van het onderzoeksgebied berekend met AERIUS connect zonder 25 km begrenzing.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 24/26

mol N/ha/jaar

planeffect 0,04 0,02 0,00 -0,02 -0,04 -0,06 -0,08 -0,10 -0,12 -0,14 -0,16 24

25

26

Afstand saldogevers Connect Figuur 4-4

Calculator

Rekenresultaten van het planeffect (gecombineerde effecten referentiesituatie, plansituatie) langs de zwarte lijn in figuren 4-2 en 4-3.

Deze analyse bevestigt dat de depositietoename zoals berekend met AERIUS calculator een rekenkundig effect betreft van de 25 km-begrenzing en er feitelijk geen sprake is van een toename van stikstofdepositie hoger dan 0,00 mol/ha/jr. De resultaten van de AERIUS connect berekeningen voor het gehele onderzoeksgebied voor de verschillende varianten zijn als GML-bestanden separaat bij deze rapportage gevoegd. Deze resultaten zijn leidend voor de conclusies van dit onderzoek. De maximale toename van stikstofdepositie door de planontwikkeling bedraagt 0,00 mol N/ha/jr.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 25/26

5. Conclusie De effecten van de planontwikkeling op de stikstofdepositie op stikstofgevoelige Natura2000 gebieden zijn onderzocht ten opzichte van de referentiesituatie. De emissies die ontstaan tijdens de aanlegfase en gebruiksfase worden volledig gecompenseerd door intern te salderen met de emissies van de veehouderij en de mestaanwending op de landbouwgronden in het plangebied. Door de rekenkundige begrenzing van AERIUS calculator op 25 km van iedere afzonderlijke bron ontstaat onterecht het beeld van een toename van stikstofdepositie op stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden tijdens de gebruiksfase. Als voor alle hexagonen binnen 25 km alle emissiebronnen uit het onderzoeksgebied worden meegenomen, blijkt er op geen enkel hexagoon met een (naderende) overschrijding van de KDW sprake te zijn van een depositietoename.

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024 Referentienummer NL24-648800269-69059

Versie D0 26/26

Bijlage 1: Resultaten aanlegfase

Sweco | Deelrapport stikstofdepositie Projectnummer 51007971 Datum 16-01-2024

Versie D0

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

Sweco --, -- -Zuidplaspolder Aanlegfase

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RdEJeEeki4oj 01 december 2023, 16:23 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

aanlegfase - Beoogd

0,11 mol/ha/j 0,00 ha 1.538,12 ha 0,00 mol/ha/j 0,95 mol/ha/j

4619693

referentie - Referentie aanlegfase - Beoogd referentie - Referentie Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

2024 2024

1,05 mol/ha/j

14,2 ton/j 249,3 kg/j 4621223

16,6 ton/j

Nieuwkoopse Plassen & De Haeck Nieuwkoopse Plassen & De Haeck

2/19

Projectberekening

aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen

Emissie NH₃

Anders... | Anders... | Plangebied 2 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Realisatie 667 woningen; Mobiele werktuigen 3 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Realisatie 2,27 ha Gouwe Park; Mobiele werktuigen (1) 7 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Realisatie 3,64 ha Doelwijk; Mobiele werktuigen (1) 8 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | ophogen grond woningen 10 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | ophogen grond Gouwe Park 12 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | ophogen Doelwijk  Verkeersnetwerk

70,9 kg/j 5.126,4 kg/j 21,3 kg/j 1.664,3 kg/j 34,0 kg/j 2.662,1 kg/j 99,9 kg/j 5.913,7 kg/j 4,3 kg/j 255,9 kg/j 5,4 kg/j 318,7 kg/j 13,5 kg/j 655,0 kg/j

1

RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

Emissie NOₓ

3/19

Projectberekening

referentie (Referentie), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Landbouw | Stalemissies | Stal 1 Landbouw | Stalemissies | Stal 2 Landbouw | Stalemissies | Stal 3 Landbouw | Stalemissies | Stal 2 D3.100 Landbouw | Landbouwgrond | Mestaanwending vlak 1 Landbouw | Landbouwgrond | Mestaanwending vlak 2 Landbouw | Landbouwgrond | Mestaanwending vlak 3 Landbouw | Landbouwgrond | Mestaanwending vlak 4 Landbouw | Landbouwgrond | Mestaanwending vlak 5

RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

297,9 kg/j 117,0 kg/j 5.958,0 kg/j 3.276,0 kg/j 117,7 kg/j 199,3 kg/j 3.609,7 kg/j 361,5 kg/j 266,8 kg/j

-

4/19

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

10 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

5/19

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

1.538,12

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Meijendel & Berkheide (97) Nieuwkoopse Plassen & De Haeck (103) Uiterwaarden Lek (82) Biesbosch (112) Zouweboezem (105)

1.205,71

RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

3.127,41

0,00

0,00

1.538,12

0,95

1.932,64

0,00

0,00

1.205,71

0,31

284,14

3.127,41

0,00

0,00

284,14

0,95

30,06

2.101,18

0,00

0,00

30,06

0,28

12,57

1.997,48

0,00

0,00

12,57

0,26

5,64

2.328,36

0,00

0,00

5,64

0,27

6/19

Projectberekening

aanlegfase, Rekenjaar 2024 1

Anders... | Anders...

Naam Plangebied Uittreedhoogte Locatie X:102452,1 Warmteinhoud Y:446008,92 Spreiding Oppervlakte 1.004,71 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

0,0 m 0,000 MW 0m

7/19

Projectberekening

2

Naam

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Locatie Oppervlakte

Realisatie 667 woningen; Mobiele werktuigen X:102683,74 Y:446472,74 281,80 ha

NOₓ NH₃

Naam

Stageklasse

aggregaat

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 16038 l/j ja

bulldozer

5.126,4 kg/j 70,9 kg/j

Brandstof­verbruik

Draaiuren AdBlue verbruik

Stof Emissie

1320 u/j 962 l/j

NOₓ 93,3 kg/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

16474 l/j

1320 u/j 988 l/j

NH₃ 3,8 kg/j NOₓ 95,8 kg/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

18374 l/j

vrachtwagens Zware utiliteitsvoertuigen (meer dan 6L cilinderinhoud) op diesel

293 u/j

NH₃ 4,0 kg/j NOₓ 106,0 kg/j NH₃ 4,4 kg/j NOₓ 58,6 kg/j

aggregaat

1320 u/j 962 l/j

NH₃ 0,4 kg/j NOₓ 93,3 kg/j

shovel

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 16038 l/j ja

1320 u/j 1102 l/j

boormachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

22394 l/j

440 u/j 1344 l/j

graafmachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

30888 l/j

1320 u/j 1853 l/j

bulldozer

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

5491 l/j

440 u/j 329 l/j

shovel

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

18374 l/j

1320 u/j 1102 l/j

graafmachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

8613 l/j

440 u/j 517 l/j

NH₃ 3,8 kg/j NOₓ 123,0 kg/j NH₃ 5,4 kg/j NOₓ 173,5 kg/j NH₃ 7,4 kg/j NOₓ 32,1 kg/j NH₃ 1,3 kg/j NOₓ 106,0 kg/j NH₃ 4,4 kg/j NOₓ 48,6 kg/j

aggregaat

Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, SCR: 11405 l/j nee

1760 u/j

hoogwerker

Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, SCR: 3051 l/j nee

953 u/j

NH₃ 2,1 kg/j NOₓ 3.054,7 kg/j NH₃ 1,5 kg/j NOₓ 129,6 kg/j NH₃ 5,5 kg/j NOₓ 236,9 kg/j NH₃ 85,5 g/j NOₓ 65,8 kg/j

verreiker

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

10230 l/j

440 u/j 614 l/j

NH₃ 22,9 g/j NOₓ 57,4 kg/j

mobiele kraan Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

23100 l/j

1320 u/j 1386 l/j

NH₃ 2,5 kg/j NOₓ 131,3 kg/j

heistelling

Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 202470 l/j SCR: nee

koppensnellen Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

23083 l/j

3520 u/j 983 u/j 1385 l/j

8/19

Projectberekening

Naam

Stageklasse

Brandstof­verbruik

Draaiuren AdBlue verbruik

24966 l/j

367 u/j 1498 l/j

Stof Emissie

vrachtwagens Zware utiliteitsvoertuigen (meer dan 6L cilinderinhoud) op diesel

147 u/j

NH₃ 5,5 kg/j NOₓ 136,6 kg/j NH₃ 6,0 kg/j NOₓ 29,4 kg/j

asfaltinstallatie Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 6691 l/j ja

565 u/j 401 l/j

NH₃ 0,2 kg/j NOₓ 39,2 kg/j

Wals

565 u/j 432 l/j

NH₃ 1,6 kg/j NOₓ 41,7 kg/j NH₃ 1,7 kg/j NOₓ 80,9 kg/j

betonpomp

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 7200 l/j ja

mobiele kraan Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

14300 l/j

733 u/j 858 l/j

shovel

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

21432 l/j

733 u/j 1286 l/j

betonmixer

Zware utiliteitsvoertuigen (meer dan 6L cilinderinhoud) op diesel

RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

367 u/j

NH₃ 3,4 kg/j NOₓ 119,4 kg/j NH₃ 5,1 kg/j NOₓ 73,4 kg/j NH₃ 0,5 kg/j

9/19

Projectberekening

3

Naam

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Locatie Oppervlakte

Realisatie 2,27 ha Gouwe Park; Mobiele werktuigen (1) X:105150,57 Y:447439,94 26,82 ha

NOₓ NH₃

Naam

Stageklasse

aggregaat

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 1823 l/j ja

bulldozer

1.664,3 kg/j 21,3 kg/j

Brandstof­verbruik

Draaiuren AdBlue verbruik

Stof Emissie

150 u/j 109 l/j

NOₓ 10,8 kg/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

1872 l/j

150 u/j 112 l/j

NH₃ 0,4 kg/j NOₓ 11,0 kg/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

2088 l/j

150 u/j 125 l/j

NH₃ 0,4 kg/j NOₓ 12,2 kg/j

vrachtwagens Zware utiliteitsvoertuigen (meer dan 6L cilinderinhoud) op diesel

18 u/j

NH₃ 0,5 kg/j NOₓ 3,6 kg/j

aggregaat

450 u/j 328 l/j

NH₃ 26,5 g/j NOₓ 31,8 kg/j

shovel

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 5468 l/j ja

boormachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

7634 l/j

150 u/j 458 l/j

NH₃ 1,3 kg/j NOₓ 42,0 kg/j

graafmachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

10530 l/j

450 u/j 632 l/j

NH₃ 1,8 kg/j NOₓ 59,0 kg/j

bulldozer

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

1872 l/j

150 u/j 112 l/j

NH₃ 2,5 kg/j NOₓ 11,0 kg/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

6264 l/j

450 u/j 376 l/j

NH₃ 0,4 kg/j NOₓ 36,0 kg/j

graafmachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

2936 l/j

150 u/j 176 l/j

NH₃ 1,5 kg/j NOₓ 16,7 kg/j

shovel

335 u/j 472 l/j

NH₃ 0,7 kg/j NOₓ 1.041,4 kg/j NH₃ 0,5 kg/j NOₓ 44,2 kg/j

Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, SCR: 3888 l/j nee

600 u/j

NH₃ 1,9 kg/j NOₓ 80,8 kg/j

hoogwerker

Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, SCR: 1040 l/j nee

325 u/j

NH₃ 29,2 g/j NOₓ 22,4 kg/j

verreiker

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

150 u/j 209 l/j

NH₃ 7,8 g/j NOₓ 19,7 kg/j

heistelling

Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 69024 l/j SCR: nee

koppensnellen Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja aggregaat

RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

7869 l/j

3488 l/j

1200 u/j

NH₃ 0,8 kg/j 10/19

Projectberekening

Naam

Stageklasse

Draaiuren AdBlue verbruik

Stof Emissie

450 u/j 473 l/j

NOₓ 44,5 kg/j

125 u/j 511 l/j

NH₃ 1,9 kg/j NOₓ 46,4 kg/j

vrachtwagens Zware utiliteitsvoertuigen (meer dan 6L cilinderinhoud) op diesel

50 u/j

NH₃ 2,0 kg/j NOₓ 10,0 kg/j

asfaltinstallatie Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 2281 l/j ja

193 u/j 137 l/j

NH₃ 73,5 g/j NOₓ 13,2 kg/j

Wals

193 u/j 147 l/j

NH₃ 0,5 kg/j NOₓ 14,3 kg/j

250 u/j 293 l/j

NH₃ 0,6 kg/j NOₓ 27,3 kg/j

250 u/j 438 l/j

NH₃ 1,2 kg/j NOₓ 40,9 kg/j

125 u/j

NH₃ 1,8 kg/j NOₓ 25,0 kg/j

mobiele kraan Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja betonpomp

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

Brandstof­verbruik

7875 l/j 8511 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 2454 l/j ja

mobiele kraan Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

4875 l/j

shovel

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

7306 l/j

betonmixer

Zware utiliteitsvoertuigen (meer dan 6L cilinderinhoud) op diesel

4

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

bouwverkeer woningen X:101933,49 Y:446109,77 2.084,25 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 5

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

bouwverkeer Gouwe Park X:105298,69 Y:447288,73 439,35 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

NH₃ 0,2 kg/j Links Rechts NOₓ 245,0 kg/j Type scherm - - NO₂ 66,4 kg/j Hoogte - - NH₃ 5,3 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

73.037,0 /jaar 0,0 /jaar 24.346,0 /jaar 0,0 /jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 17,6 kg/j Type scherm - - NO₂ 4,8 kg/j Hoogte - - NH₃ 0,4 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

24.857,0 /jaar 0,0 /jaar 8.286,0 /jaar 0,0 /jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

11/19

Projectberekening

6

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

bouwverkeer Doelwijk X:103039,71 Y:447259,71 2.972,69 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RdEJeEeki4oj (01 december 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 190,7 kg/j Type scherm - - NO₂ 51,6 kg/j Hoogte - - NH₃ 4,1 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

39.858,0 /jaar 0,0 /jaar 13.286,0 /jaar 0,0 /jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

12/19

Projectberekening

7

Naam

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Locatie Oppervlakte

Realisatie 3,64 ha Doelwijk; Mobiele werktuigen (1) X:103995,27 Y:447459,66 45,54 ha

NOₓ NH₃

Naam

Stageklasse

aggregaat

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 2916 l/j ja

bulldozer

2.662,1 kg/j 34,0 kg/j

Brandstof­verbruik

Draaiuren AdBlue verbruik

Stof Emissie

240 u/j 175 l/j

NOₓ 16,9 kg/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

2995 l/j

240 u/j 180 l/j

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14002699/1