Bijlage 14 Bijlage 11 Ruimtelijke verkenning voorzieningen A24.000178
Tekst van het document
Voor de gymzalen geldt dat er mogelijkheden zijn in dubbelgebruik met sporthallen (zie paragraaf 8.1.1). De mogelijkheid om te gymmen in de directe nabijheid van een school is uiteindelijk het meest relevant. De exacte behoefte aan gymzalen zal later worden geconcretiseerd. PROGNOSE EN RUIMTEVRAAG PRIMAIR ONDERWIJS Normale situatie (440 leerlingen)
Pieksituatie (880 leerlingen)
WAT
AANTAL M2
AANTAL
TOTAAL M2
AANTAL M2
AANTAL
4.826
2.896
BVO begane grond (PO)
2.613
0,6
1.568
2.896
BVO Kinderopvang
231
1
231
462
BVO Gymzaal
455
2
910
455
4
TOTAAL M2
Toelichting
Aanname 60% begane grond Aanname 100% begane grond
1.820 30
Buiten- en containerberging scholen
20
2
40
20
2
40
Buitenterrein scholen (onverhard)
2
440
880
2
880
1.760
Buitenterrein scholen (verhard)
3
440
1.320
3
880
2.640
Buitenterrein KOV/BSO
3,5
66
231
3,5
132
462
Berging KVO/BSO
21
1
21
6
Fietsenstalling leerlingen
0,8
352
282
0,8
704
563
Fietsenstalling personeel
1,5
35
53
1,5
60
79
Totaal terreinoppervlakte normale situatie:
5.536
Pieksituatie:
Aantal van 352 gebaseerd op 80% van het aantal leerlingen (440)
10.728
Bron: HEVO, Werkgroep IHP Zuidplas (2022)
Zoals gemeld betreft dit een prognose van de ruimtevraag voor 440 leerlingen in de normale situatie (= twee basisscholen) en 880 leerlingen in de pieksituatie (nog steeds twee scholen). Wanneer dit doorgetrokken wordt naar een volledig gerealiseerd vijfde dorp, dan is de verwachting dat er in totaal 10 a 11 basisscholen nodig zullen zijn op totaal 5-6 kavels, inclusief wederom de combinatie met kinderdagopvang en buitenschoolse opvang. Dit komt uiteindelijk neer op een vijfvoud van bovenstaande aantallen: PROGNOSE EN RUIMTEVRAAG PRIMAIR ONDERWIJS Normale situatie (440 leerlingen)
Pieksituatie (880 leerlingen)
1 cluster (2 basisscholen, 1 KOV en 1 BSO)
5.536 m2
10.728 m2
Totaal: 5 clusters (10 basisscholen, 5 KOV’s en 5 BSO’s)
27.680 m2
53.640 m2
Voortgezet onderwijs De mogelijkheden voor het realiseren van voortgezet onderwijs in het vijfde drop en de haalbaarheid ervan worden nog verkend door de betrokken partijen (schoolbesturen, gemeente). Op dit moment zijn daar nog geen uitspraken over te doen. Om de mogelijkheid van voortgezet onderwijs in vijfde dorp open te houden, rekenen we in deze fase met het volgende aantal: VOORTGEZET ONDERWIJS
Aantal m2
5.200
8.1.5 Ruimtebeslag domein gezondheidszorg In de DPO Zorgvoorzieningen is op basis van benchmarkgegevens aangegeven wat er aan m2 31
nodig is voor eerstelijnszorgvoorzieningen, gekoppeld aan drie fasen van de ontwikkeling van het vijfde dorp. De behoefte aan m2’s voor deze voorzieningen is vastgesteld met de kennis en inzichten van nu. In de DPO wordt opgemerkt dat de behoefte over de tijd kan veranderen. Daarnaast gaan er beging 2023 nog gesprekken plaatsen met verschillende gezondheidszorgpartners om de exacte behoefte aan m2’s te concretiseren. De uitkomsten van deze gesprekken invloed hebben op de m2 behoefte voor bepaalde zorgfuncties. Daardoor kunnen de aantallen uit de DPO nog niet als definitief beschouwd worden. De definitieve behoefte en omvang voor wat betreft m2’s kan mogelijk nog naar boven bijgesteld worden. De aantallen uit de DPO beschouwen we in dit stadium om die reden als een minimale variant: het aantal m2’s dat minimaal nodig is.
EERSTE FASE
1.500
TUSSENFASE
3.450
5.000
EIND BEELD
11.500
8.000
18.400
TOTALE AANTALLEN EERSTELIJNS ZORGVOORZIENINGEN EERSTE FASE Functie
Aantal
M2 BVO
FTE
TUSSENFASE
Aantal
Aantal
vestiging
FTE
M2 BVO
EINDBEELD
Aantal
Aantal
Vestiging
FTE
M2 BVO
Aantal Vestiging
Huisarts
2
220-300
1
6
660-900
3
10
1.100-1.500
5
Tandarts
1-2
120-240
1
3-6
360-720
3
5-10
600-1.200
4
Apotheek
-
0
0
-
40-60
1
-
80-120
2
Fysiotherapeut
3-5
150-450
1
11-18
550-1.620
4
17-28
850-2.520
7
Verloskundige
1
40
0
1-3
40-120
0
2-4
80-160
1
Totaal
7-10
530-1.030
3
21-33
1.650-3.420
11
34-52
2.710-5.500
19
Bron: Bureau Stedelijke Planning Bijlage 2: DPO Zorgvoorzieningen
Naast voorzieningen op het gebied van eerstelijnszorg, krijgen ook andere zorgfuncties een plek:
Jeugdgezondheidszorg/Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) – A-locatie
Maatschappelijke dienstverlening en wijkzorg
Dagbestedingslocatie (inloop-, meewerk- en/of meedoe-locatie)
Buiten polikliniek Ziekenhuis (verkenning)
Verpleeghuis (verkenning)
Woonzorgcombinatie (verkenning) Ruimte voor overige zorg: nader te bepalen invulling. Bijvoorbeeld voor een thuiszorgorganisatie en/of ggz-gerelateerd zorg.
WAT
AANTAL
A-locatie CJG Maatschappelijke dienstverlening en
1 1
AANTAL M2
TOTAAL
150 80
150 80 32
wijkzorg Dagbestedingslocatie Buiten polikliniek Ziekenhuis (verkenning) Verpleeghuis (verkenning) Woonzorgcombinatie (verkenning) Ruimte voor overige zorg Totaal
1 1 1 1 1
240 100 1.760 2.440 500
240 100 1.760 2.440 500 5.270 m2
8.1.6 Ruimtebeslag domein veiligheid Het is nog niet duidelijk of en welke veiligheidsdiensten locaties nodig gaan hebben in het vijfde dorp. Denk qua locaties aan bijvoorbeeld een brandweerkazerne of een locatie voor politiediensten. Dit is onderdeel van de verdere concretiseringslag van deze ruimtelijke verkenning en de gesprekken hierover met de betreffende instanties hierover lopen nog. Om de mogelijkheid voor locaties voor veiligheidsdiensten open te houden, rekenen we in deze fase met circa 700m2. 8.1.7 M2 voor een witte vlek Niet alle maatschappelijke voorzieningen zijn voorspelbaar in aanwezigheid of in volume. Derhalve adviseren wij om een witte vlek toe te voegen voor de maatschappelijke voorzieningen van circa 500 m2. Bekijk of dit slim te combineren is bij bijvoorbeeld een verpleegtehuis, school, BSO of juist in de groene schakel met horecagelegenheid voor een tussenstop voor recreatieve fietsers of wandelaars. 8.2 Totaal ruimtebeslag maatschappelijke voorzieningen In het bovenstaande wordt bij het aantal m2 uitgegaan van prognoses die van verschillende factoren afhankelijk zijn. Bij het domein onderwijs is dat bijvoorbeeld de ontwikkeling van het aantal leerlingen in het vijfde dorp.
En bij het domein gezondheidszorg is de vraag wat de zorgbehoefte gaat worden van de toekomstige inwoners, wat mede weer afhankelijk is van het type inwoners/doelgroep dat zich gaat vestigen in het vijfde dorp. Dat maakt dat het totaalaantal m2 op hoofdlijnen in verschillende varianten uitgedrukt kan worden. In onderstaande tabel brengen we drie varianten in beeld: 1. De maximale variant: dit is het totaalaantal m2 van alle bovenstaande maatschappelijke domeinen, uitgaande van de ruimste prognoses. 2. De midden variant: het totaalaantal m2 van alle genoemde maatschappelijke domeinen, niet uitgaande van de ruimste prognoses. 3. De minimale variant: dit betreft de midden variant en waarbij de voorzieningen die in dit stuk aangeduid zijn met ‘verkenning’ uit de berekening zijn gehaald. Maximale variant
Midden variant
Minimale variant
217.000
188.250
178.750
33
8.2 Economische voorzieningen ruimtebeslag DPO Publieksvoorzieningen Publieksvoorzieningen Vijfde Dorp in drie fases:
EERSTE FASE (1.500 WONINGEN)
FUNCTIE
M2 BVO
AANTAL VKP
TUSSENFASE
EINDBEELD (8.000
(4.000 WONINGEN)
WONINGEN)
M2 BVO
AANTAL VKP
M2 BVO
AANTAL VKP
Detailhandel
1.880
7
6.530
21
10.890
29
Supermarkten
1.010
1
3.540
2
6.000
3
Overig dagelijks
330
3
1.180
9
1.990
16
Recreatief aanbod
540
3
1.810
10
2.900
16
Horeca
820
4
2.680
13
4.120
20
Commerciële Diensten
410
4
1.370
15
2.190
23
Leisure Sport
250-500
1
500-1.500
2-3
1.300-3.500
5
Totaal
3.360-3.610
16
11.080-12.080
51-52
18.500-20.700
83
Bron: DPO Publieksvoorzieningen Zie: Bijlage 3 DPO Publieksvoorzieningen
GROENE SCHAKEL
Landwinkel Bos Pannenkoekenrestaurant/terras Klimbos Locatie outdoor centrum met verschillende activiteiten en arrangementen
1
300
1
200 10.000-20.000 300
1
Mountainbikeparcours Trimparcours Totaal:
10.800 - 20.800
34
8.3 Juridische context ruimtelijke beslag In het bestemmingsplan worden afwijkingsregels opgenomen, waarbij het college de mogelijkheid krijgt om af te wijken van het bestemmingsplan. Voor de maatschappelijke bestemmingen stellen wij voor een afwijking van de maten (waaronder percentages) met ten hoogste 15% en een overschrijding van bouwgrenzen, niet zijnde bestemmingsgrenzen, voor zover zulks van belang is voor een technisch betere realisering van bouwwerken dan wel voor zover zulks noodzakelijk is in verband met de werkelijke toestand van het terrein; de overschrijdingen mogen echter ten hoogste 3 m bedragen.
35
Raadhuisplein 1, 2914 KM Nieuwerkerk aan den IJssel