RV26.045 Bijlage 4 Ontwerp-begroting 2027 RMN
Tekst van het document
raming 2026.1 2.829 1.488 586 7 415 21 34 64 569 38 38 107 684 468 62 137 282 887 124 511 171 317 38 471 52 49 18 70 375 238 68 54 2 18 -
raming 2027.0 2.619 1.492 550 7 426 20 35 65 544 37 37 105 698 488 64 141 275 898 121 498 167 309 37 459 51 48 19 69 364 232 66 52 2 17 -
raming 2028 3.307 1.533 588 7 618 21 36 66 564 38 38 108 753 638 66 144 283 913 125 513 172 319 38 473 52 50 19 71 374 240 68 54 2 18 -
raming 2029 3.623 1.570 611 7 702 22 37 68 578 39 39 110 799 706 67 147 290 901 128 526 176 327 39 485 54 51 20 72 384 246 70 55 2 18 -
raming 2030 4.202 1.609 642 8 862 22 38 69 593 40 40 113 847 833 69 151 298 945 131 539 181 335 40 497 55 52 20 74 393 252 72 57 2 19 -
9.970
11.293
11.010
12.309
12.971
14.101
In de meerjarenraming is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,4%. Vanaf jaar 2028 zullen de afvalstoffenbelasting enorm stijgen en dit effect hebben we op basis van de AVU begroting doorberekend onder de verwerkingskosten van de afval(verbranding). Op de stijging van de verwerkingskosten afval vanaf jaar 2028 vanuit AVU begroting heeft RMN verder geen invloed op.
Begroting 2027
blz. 67
6.4
Meerjaren prognose balans
ACTIVA (x € 1.000)
concept JR
raming
raming
raming
raming
raming
31-12-2025
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
31-12-2030
750 1.158 37 9.330 930 14.554 72 89 26.920
750 1.073 18 12.947 2.118 13.334 55
750 1.107 12 15.597 2.999 11.340 38
750 1.043 6 14.857 3.624 9.204 21
750 954 13.737 4.061 11.085 5
750 888 12.451 4.399 9.763 -
30.296
31.844
29.506
30.592
28.250
297 1.282 591 2.097 4.267
297 591 2.097 2.985
297 591 2.097 2.985
297 591 2.097 2.985
297 591 2.097 2.985
297 591 2.097 2.985
Liquide middelen
577
578
533
524
481
677
TOTAAL ACTIVA
31.764
33.858
35.362
33.015
34.058
31.912
Vaste activa Gronden en terreinen Gebouwen Inventaris Materieel Terreininrichting Inzamelmiddelen Overige materiële vaste activa Activa in bestelling
Vlottende activa Voorraden Uitzettingen in 's rijks schatkist Debiteuren Overige vorderingen
PASSIVA (x 1.000)
concept
raming
raming
raming
raming
raming
31-12-2025
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
31-12-2030
-
-
-
-
-
-
33 22.700 22.733
33 27.700 27.733
33 25.057 25.090
33 22.300 22.333
33 25.553 25.586
33 23.757 23.790
Crediteuren Kortlopend deel langlopende leningen Uit te keren resultaat Overige overlopende passiva
1.456 2.300 -81 5.356 9.031
1.456 2.300 200 2.169 6.125
1.456 6.447 200 2.169 10.272
1.456 6.857 200 2.169 10.682
1.456 4.647 200 2.169 8.472
1.456 4.297 200 2.169 8.122
TOTAAL PASSIVA
31.764
33.858
35.362
33.015
34.058
31.912
Eigen vermogen Algemene reserve
Lang vreemd vermogen Voorzieningen Langlopende leningen Terugvloeiing resultaat 2024
Vlottende passiva
Begroting 2027
blz. 68
6.5
Investeringsplan 2026- 2030
In onderstaand overzicht zijn de voorgenomen investeringen opgenomen volgens de geactualiseerde vervangings- en uitbreidingsplannen ondergrondse containers, voertuigen en recyclingstations. In de investeringen 2026 zijn ook nog niet gerealiseerde investeringen van 2025 opgenomen. Investeringsplan (x € 1.000) Huisvesting Gebouwen Materieel Huisvuilwagens Pickup BOR materieel Vrachtwagens Overig materieel RS en inzamelmiddelen Terreininventaris Inzamelmiddelen
Eindtotaal
Begroting 2027
concept 2025
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
-
9 9
124 124
32 32
10 10
16 16
2.403 474 215 3.092
3.572 45 1.514 428 5 5.564
2.285 35 345 2.303 145 5.113
912 95 835 208 2.050
403 1.155 85 1.643
1.071 158 315 3 1.546
124 124
1.344 1.007 2.351
1.180 273 1.454
1.058 103 1.161
996 4.028 5.025
1.020 1.064 2.084
3.217
7.924
6.691
3.244
6.678
3.646
blz. 69
6.6
Kengetallen en EMU-saldi
6.6.1. Kengetallen Kengetallen (bedragen x € 1.000) Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte
concept 2025 61,6% 61,6% 1,4% 1,2%
raming 2026 70,4% 70,4% 0,0% 0,5%
raming 2027 65,0% 65,0% 0,0% 0,4%
raming 2028 53,6% 53,6% 0,0% 0,4%
raming 2029 52,6% 52,6% 0,0% 0,3%
raming 2030 44,6% 44,6% 0,0% 0,3%
De kengetallen hebben een beperkte informatiewaarde. RMN werkt als non-profit organisatie zonder winstoogmerk en keert eventuele overschotten uit aan de deelnemende gemeenten. De deelnemende gemeenten staan garant voor eventuele tekorten.
6.6.2. EMU-saldi EMU-saldo (x € 1.000)
1.
2. 3. 4. 5.
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) Mutatie (im)materiële vaste activa Mutatie voorzieningen Mutatie voorraden Verwachte boekwinst
Berekend EMU-saldo
Begroting 2027
concept 2025
raming 2026
raming 2027
raming 2028
raming 2029
raming 2030
-81
200
200
200
200
200
699 -6
3.376 -
1.549 -
-2.338 -
1.086 -
-2.342 -
612
3.576
1.749
-2.138
1.286
-2.142
blz. 70
7. Paragrafen 7.1
Besluit Begroting en Verantwoording
Op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) provincies en gemeenten dienen overheidsorganen in de begroting en de jaarstukken een aantal verplichte paragrafen op te nemen. Voor RMN betreft dit: 7.2 Weerstandsvermogen en risicobeheersing; 7.3 Onderhoud kapitaalgoederen; 7.4 Financiering; 7.5 Bedrijfsvoering; 7.6 Verbonden partijen.
7.2
Weerstandsvermogen en risicobeheersing
Het weerstandsvermogen is gedefinieerd als het vermogen van de gemeenschappelijke regeling Reinigingsbedrijf Midden Nederland om niet structurele financiële risico’s op te kunnen vangen om haar taken te kunnen voortzetten. Het weerstandsvermogen wordt bepaald door de verhouding tussen weerstandscapaciteit en ongedekte risico’s en is van belang voor het bepalen van de gezondheid van de financiële positie van RMN voor het verslagjaar maar ook voor de meerjarenraming.
7.2.1. Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit wordt berekend uit de posten: algemene reserve, bestemmingsreserve en het gerealiseerde resultaat na bestemming (volgens onderstaande regeling is deze nihil) en bedraagt ultimo 2025 nihil (in 2024: € 217.580) omdat de participerende gemeenten besloten hebben tot terugbetaling van het gestorte vermogen.Voor de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit verwijzen wij u naar de ontwikkeling van de reserves bij de toelichting op de balans. Het bestuur van RMN heeft bepaald dat volledige verrekening van de lasten plaatsvindt met de deelnemende gemeenten met uitzondering van benoemde kosten die ten laste van de bestemmingsreserve worden gebracht. Positieve resultaten worden bij resultaatbestemming door het bestuur aan de algemene reserve toegevoegd of aan de deelnemende gemeenten uitgekeerd. Negatieve resultaten worden verrekend met de deelnemende gemeenten voor zover deze niet ten laste gebracht kunnen worden van de algemene reserve. Het restant van het voordelige resultaat vloeit na vaststelling van de jaarrekening, via de DVO-afrekeningen, terug naar de gemeenten.
7.2.2. Risicomanagement RMN In 2024 zijn de risico’s voor RMN voor het eerst structureel in kaart gebracht waarbij gebruik is gemaakt van de Methode MAPGOOD. Voor de nieuwe versie van normen van het managementsysteem ISO 14001 is het een vereiste om de risico’s in kaart te brengen waarbij MAPGOOD, een veelgebruikte methode is. Het staat voor Mensen, Apparatuur, Programmatuur, Gegevens, Organisatie, Omgeving en Diensten. Dit zijn de verschillende invalshoeken om naar bedreigingen en risico's te kijken.
Begroting 2027
blz. 71
De geïdentificeerde risico’s krijgen een kans-score op een schaal van 1-5 en een impact-score op een schaal van 1-5. Naar gelang de risicowaarde (kans * impact) dient RMN passende maatregelen te nemen: accepteren of mitigeren. De risicoanalyse dient periodiek herhaald te worden. Het management van RMN heeft het voornemen om in de tweede helft van 2026 een actuele, concern brede risicoanalyse op te stellen. Resultaten risicoanalyse 2024 Sinds de uitvoering van de risicoanalyse uit 2024 zijn een aantal mitigerende maatregelen of onderzoeken in gang gezet. In 2025 zijn de risico's op het gebied van zowel de Arbo als het milieu in kaart gebracht en is een aanbesteding van de verzekeringsmakelaar afgerond, met als eerste opdracht het analyseren van (de dekkingsgraad van) het totale verzekeringspakket, waaronder begrepen de voertuigverzekeringen, opstalverzekeringen en personeelsverzekeringen. In 2026 is begonnen met de implementatie van BIO/NIS2 om zo de informatiebeveiliging te verstevigen.
Begroting 2027
blz. 72
7.3
Onderhoud kapitaalgoederen
RMN zet veel kapitaalgoederen in, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens, veegmachines, werkmaterieel zonder kenteken, ondergrondse- en minicontainers en grote inzamel/perscontainers op de recyclingstations. Maar ook diverse gebouwen/kantoren op diverse locaties
7.3.1 Gebouwen en inrichting In 2026 wordt een verdieping van onderhouds- en vervangingsplan voor gebouwen uitgewerkt. Het doel van dit beheersplan is om een beter gestructureerde aanpak te bieden voor het beheer van RMNlocaties, met de nadruk op het handhaven van een minimale onderhoudsstandaard. Dit plan is ontworpen om ervoor te zorgen dat de locaties hun waarde behouden door te voldoen aan wettelijke eisen en onderhoudsmaatregelen. Overzicht in gebruik zijnde locaties Locatie in eigendom van RMN Gemeente Zeist: Kantoor + recyclingstation, Zandbergenlaan 2, 3712 BZ Gehuurde locaties 1. Gemeente Soest a. Hoofdkantoor RMN, Lange Brinkweg 81 b. Werkplaats + stalling, Lange Brinkweg 79 c. Recyclingstation, De Schans 16 2. Gemeente Baarn: Recyclingstation, Oude Amsterdamse Straatweg 4 3. Gemeente Nieuwegein: Recyclingstation, Utrechthaven 3 4. Gemeente IJsselstein: a. Kantoor + gemeentewerf, Kamerlingh Onneslaan 26 b. Recyclingstation, Archimedesstraat 3 c. Stallingsgarage, Kamerlingh Onneslaan 17 5. Gemeente Bunnik: Kantoor + recyclingstation, Rumpsterweg 4 Wat wil RMN De belangrijkste doelstellingen van het locatiebeheer van RMN zijn: • Het handhaven van een "minimale onderhoudsstandaard" om te voldoen aan wettelijke eisen. • Naleven van contractuele verplichtingen. • Zorgen voor kostenefficiënt onderhoud van de locaties zonder de kwaliteit in gevaar te brengen.
Wat gaat RMN ervoor doen Om deze doelstellingen te bereiken, worden de volgende beheersmaatregelen genomen: (Veiligheids)inspecties • Regelmatige inspecties van brandblusapparaten, nooduitgangen veiligheidsvoorzieningen. • Onderhoud van alarmsystemen en brandbeveiligingsapparatuur.
Begroting 2027
en
andere
blz. 73
Bouwkundig Onderhoud (locatie Zeist) • Reparatie van scheuren in muren of funderingen van daken en goten om lekkages te voorkomen. • Periodiek schilderwerk om de bescherming van de buitenkant te behouden. Elektrisch Onderhoud • Inspectie en onderhoud van elektrische bedrading, schakelapparatuur en meterkasten. • Vervanging van verouderde stopcontacten, schakelaars en elektrische panelen. Sanitair Onderhoud • Inspectie en reparatie van lekkende kranen, pijpen en sanitair. • Reiniging en onderhoud van afvoersystemen. Verwarming, Ventilatie en Airconditioning • Periodiek onderhoud van HVAC-systemen, inclusief het vervangen van filters. • Reparatie van defecte verwarmings- of koelsystemen. Toegankelijkheid • Onderhoud en reparatie van deuren, ramen, trappen en liften. Wettelijke Naleving • Naleving van lokale bouwvoorschriften en regelgeving. • Periodieke keuringen en certificeringen voor specifieke installaties en voorzieningen. Groenvoorziening • Verwijderen van onkruid en (periodiek) snoeien van bomen, planten en struiken. Plaagdierbestrijding • Inspectie en bestrijding van plaagdieren, zoals muizen, insecten en andere plaagdieren. Communicatie en Documentatie • Communicatie van onderhoudsplannen en -schema's aan gebruikers en belanghebbenden. • Bijhouden van documentatie met betrekking tot uitgevoerd onderhoud en inspecties.
Wat gaat het kosten Financieel Beheer Na afronding van het onderhouds- en vervangingsplan kan een jaarlijks budget worden vastgesteld om essentiële onderhoudsmaatregelen te financieren en te voldoen aan wettelijke verplichtingen. Er wordt rekening gehouden met onvoorziene uitgaven binnen de vastgestelde "minimale onderhoudsstandaard”. Risicobeheer Risico's in kaart brengen met specifieke aandacht voor risico's die de afgesproken onderhoudsstandaard kunnen beïnvloeden.
Begroting 2027
blz. 74
Communicatie Gebruikers en belanghebbenden worden regelmatig geïnformeerd over geplande onderhoudsactiviteiten door middel van een planning. Deze planning bevat een overzicht van de geplande onderhoudsactiviteiten voor de komende periode, belangrijke aandachtspunten en eventuele updates over de voortgang. Evaluatie Het beheerplan wordt jaarlijks geëvalueerd en indien nodig aangepast op basis van feedback van gebruikers, belanghebbenden en veranderende wettelijke eisen, aan. Ook wordt bekeken of de vastgestelde minimale onderhoudsstandaard nog effectief is voor het bereiken van de doelen van RMN.
Begroting 2027
blz. 75
7.3.2 Voertuigen en Gladheidsmaterieel RMN maakt intensief gebruik van voertuigen en gladheidswerktuigen, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens en veegmachines. De kwaliteit van deze apparatuur is essentieel voor de prestaties in het verzorgingsgebied. RMN waarborgt de kwaliteit door tijdig en deskundig onderhoud uit te voeren, in de eigen werkplaats maar ook bij andere onderhoudspartijen. Daarnaast zijn de voertuigen, samen met de buitendienstmedewerkers, het visitekaartje van RMN. Een goed onderhouden wagenpark draagt bij aan de veiligheid en vermindert de milieubelasting. Het beleid van RMN streeft naar een optimale balans tussen onderhoudskosten en kapitaallasten als gevolg van de aanschaf van nieuwe voertuigen. Bij RMN worden verantwoorde en zo duurzaam mogelijke voertuigen aangeschaft. Nog niet voor alle werkzaamheden zijn elektrische varianten en/of andere technieken beschikbaar. Tot die tijd blijven dat voor deze werkzaamheden de meest milieuvriendelijke voertuigen die op HVO100 rijden. 7.3.2.1 Onderhoud voertuigen Jaarlijks wordt een onderhoudsprogramma uitgevoerd aan de hand van de technische staat van de voertuigen. Voor uitbestede werkzaamheden stijgen, door de krapte op de arbeidsmarkt voor technisch personeel, de onderhouds- en reparatiekosten. 7.3.2.2 Vervanging voertuigen De vervanging van alle tractiemiddelen is vastgelegd in een vervangingsplan.
Daarbij is het streven om te blijven voldoen aan de normen voor luchtkwaliteit en de landelijke milieueisen. Op het moment van afroep wordt onder andere de beschikbaarheid en geschiktheid van hybride, low-emissie en elektrische voertuigen beoordeeld.
7.3.3 Inzamelmiddelen In de loop van 2026 wordt een geactualiseerd onderhouds- en vervangingsplan opgesteld voor inzamelmiddelen. De doelstelling is om inzicht te geven in de huidige onderhoudskwaliteit van de diverse inzamelmiddelen en in de benodigde middeleninzet. 7.3.3.1 Ondergrondse containers RMN hanteert het standpunt dat alle investeringen voor ondergrondse containers door RMN zelf worden uitgevoerd en dat de exploitatiekosten hiervan, inclusief kapitaallasten, aan de gemeenten worden doorberekend. Vervolgens wordt, net zoals voor voertuigen, een containervervangingsplan opgenomen in de begroting, zodat containers na (technische) afschrijving binnen de bestaande ramingen vervangen kunnen worden. Wat betreft de ondergrondse containers is een overgangssituatie van toepassing. Een ondergrondse container kent zowel financieel als technisch een afschrijftermijn van 10 jaar. In 2019 is besloten dat RMN nieuwe ondergrondse containers aanschaft, waarna de kapitaalslasten in rekening worden gebracht bij de gemeente. Sommige bestaande containers zijn daarmee nog eigendom van een gemeente of van een vereniging van eigenaren. Andere verouderde containers zijn overgedragen aan RMN én een deel van de containers is door RMN aangeschaft. Daar waar RMN afgeschreven Begroting 2027
blz. 76
containers vervangt zijn die (veelal) van voor 2019. Met andere woorden: zelfs als alleen ondergrondse containers worden vervangen en er geen sprake is van uitbreiding van containerlocaties, beschouwt RMN dit als nieuwe investeringen voor de begroting. Dit komt doordat de oorspronkelijke investering vóór 2019 door de gemeenten zelf werd uitgevoerd. Daarom worden bij vervangingsinvesteringen aan de gemeenten kapitaallasten doorbelast die voorheen nog niet in de begroting van RMN stonden. Nieuwe ondergrondse containersystemen worden aangeschaft en geplaatst voor de afvalinzameling in de RMN-gemeenten. De containers zijn uitgerust met een vulgraad meetsysteem ten behoeve van de efficiency, evenals toegangssloten die bediend worden met milieupassen. Volgens de Financiële verordening kent deze ‘hardware’ een vervangingstermijn van 5 jaar. In het investeringsoverzicht is rekening gehouden met het tussentijds (5 jaar i.p.v. 10 jaar voor de gehele ondergrondse container) vervangen van deze hardware.
In de (meerjaren)begroting is uitgegaan van de volgende uitbreidings- en vervangingsinvesteringen: Investeringen ondergrondse containers (in aantallen) 2026 uitbr. 2026 verv. 2027
2028
2029
2030
Baarn Bunnik Houten IJsselstein Nieuwegein Soest Zeist
12 26 1
3 7 13 5 2 12
1 14 1 9
4 2 3
45 1 40 157 21 70
39 12 2 10
Totaal
39
42
25
9
334
63
7.3.3.2 Verzamelcontainers Evenals de minicontainers heeft RMN ook het eigendom over de (bovengrondse) verzamelcontainers. RMN koopt deze aan, plaatst en onderhoudt deze. De kosten zijn verwerkt in de begroting ten behoeve van het werk voor de betreffende gemeente. Per 1 januari 2026 zijn de volgende aantallen verzamelcontainers geplaatst: Peildatum 1/1/25 (aantal)
Baarn
Bunnik
IJsselstein
Nieuwegein
Soest
4-wiel containers 2-wiel containers
27 34.858
0 19.583
64 43.167
165 61.392
48 61.203
Zeist
Totaal
257 561 73.837 294.040
7.3.3.3 Beheer en onderhoud inzamelmiddelen RMN heeft het beheer van alle (ondergrondse) inzamelmiddelen. Om het beheer zo goed mogelijk te doen, is het van belang dat er eenduidigheid is in het “containerpark”. Dit begint met de verscheidenheid in het type containers zo klein mogelijk te houden. De onderhoudskosten zijn beperkter bij zo min mogelijk verschillen in containers, toegangscontrolesystemen, monolithisch gestorte betonputten en een juiste positionering van de containers in de openbare ruimte. Begroting 2027
blz. 77
Het is dan ook van belang dat de containers die afwijken van de “standaard” zo snel als mogelijk worden vervangen. 7.3.3.4 Aanschaf en vervanging ondergrondse containers Naast aanschaf als gevolg van de invoering van nieuw afvalbeleid, dient RMN voorstellen in om tot (vroegtijdige) vervanging van bestaande containers te komen. Dit is voornamelijk ingegeven om hoge onderhoudskosten te voorkomen. Dit wordt gecombineerd met de wens om de toegangscontrole en/of communicatiesoftware toe te passen. Sinds begroting 2024 is het containervervangingsplan voor de door RMN geplaatste containers een vast onderdeel van de begroting. Op die manier vinden vervangingen altijd binnen de begroting plaats. Per 1 januari 2026 zijn de volgende aantallen ondergrondse containers geplaatst: Ondergrondse containers (in aantallen)
1 jaar oud Bouwjaar 2025 2 jaar oud Bouwjaar 2024 3 jaar oud Bouwjaar 2023 4 jaar oud Bouwjaar 2022 5 jaar oud Bouwjaar 2021 6 jaar oud Bouwjaar 2020 7 jaar oud Bouwjaar 2019 8 jaar oud Bouwjaar 2018 9 jaar oud Bouwjaar 2017 10 jaar oud Bouwjaar 2016 Totaal
Baarn
Bunnik
N'gein
Soest
Zeist
Totaal
1
1
13
0
6
4
3
28
4
1
18
7
80
11
30
151
9
6
11
12
84
11
229
359
30
22
7
98
272
229
86
744
5
10
3
106
55
110
19
308
0
5
40
12
2
10
69
1
5
38
153
22
72
332
0
11
0
2
2
4
19
1
2
0
6
2
9
20
6
0
186
0
6
13
14
232
96
46
261
301
676
406
476
2262
0 41 0 0
Houten IJsselstein
7.3.3.5 Eigendom containerpark Om goed uitvoering te geven aan het beheer en de vervanging van het containerpark is het noodzakelijk dat RMN het eigendom van de containers volledig krijgt overgedragen. Dit geldt voor zowel de gemeentelijke containers als de containers van verenigingen van eigenaren. Ondergrondse containers bestaan uit 2 componenten de betonnen bak en de (metalen) binnenbak. De betonnen bak wordt door natrekking automatisch eigendom van de grondeigenaar, de binnenbak is echter een los element in de openbare ruimte (net als de mini- en of bovengrondse verzamelcontainer). De metalen binnenbak beheert RMN, volledig eigendom betekent dat dit beheer ook gestructureerd kan plaatsvinden. Bij niet functioneren kan RMN de bak weghalen en een andere ervoor in de plaats zetten. Door het containervervangingsplan is een afgeschreven container snel te vervangen zonder extra krediet aan te vragen. De op de container te plaatsen software is altijd in verbinding met de RMNsystemen en is bij grootschalige toepassing in te zetten voor efficiëntere inzamelroutes én het snel signaleren van storingen.
Begroting 2027
blz. 78
Vervanging vindt bij volledig eigendom in de basis plaats volgens het RMN-containervervangingsplan. Dit plan is gebaseerd op basis van binnen RMN-ervaring gehanteerde afschrijvingstermijnen. Net als bij het voertuigvervangingsplan is de technische staat leidend voor daadwerkelijke vervanging. Zolang containers nog in eigendom zijn van gemeenten en/of derden is vervanging afhankelijk van de aldaar gehanteerde afschrijvingstermijnen. Stijging van onderhoudskosten, omdat er een verkeerde inschatting van de afschrijvingstermijnen wordt gehanteerd, is niet door RMN te beïnvloeden.
Begroting 2027
blz. 79
7.3.4 Recyclingstations Het recyclingstation is de locatie, waar een inwoner van het werkgebied van RMN, terecht kan om verschillende soorten afval op een verantwoorde manier te deponeren. In het werkgebied van RMN zijn de volgende recyclingstations operationeel: Gemeente Baarn: Recyclingstation, Oude Amsterdamse Straatweg 4 Gemeente Bunnik; Recyclingstation, Rumpsterweg 4 Gemeente IJsselstein: Recyclingstation, Archimedesstraat 3 Gemeente Nieuwegein: Recyclingstation, Utrechthaven 3 Gemeente Soest: Recyclingstation, De Schans 16 Gemeente Zeist: Recyclingstation, Zandbergenlaan 2 De recyclingstations zijn uitsluitend bedoeld voor particulieren en niet voor bedrijven/verenigingen. 7.3.4.1 Onderhoud en vervanging recyclingstations Het streven is om periodiek een onderhoudsprogramma uit te voeren aan de hand van de technische staat van het terrein en de terreininventaris zoals containers. 7.3.4.2 Aanschaf en vervanging recyclingstations In de (meerjaren) begroting zijn voor recyclingstations de volgende investeringen verwerkt. Investeringen (x € 1.000) Terreininventaris
concept JR 2025
raming 2026.1
raming 2027.0
raming 2028
raming 2029
raming 2030
Baarn Bunnik Houten IJsselstein Nieuwegein Soest Zeist
62 62
298 151 285 167 223 221
152 82 159 156 333 299
155 84 191 195 220 213
159 86 145 163 226 218
163 88 148 167 231 223
Eindtotaal
124
1.344
1.180
1.058
996
1.020
7.3.4.3 Financiële kengetallen recyclingstations De boekwaarde per 1 januari 2027 van terreininventaris wordt geraamd op € 440.000.
Begroting 2027
blz. 80
7.4
Financiering
Het wettelijk kader voor financiering is vindbaar in nationale en Europese wetgeving. Nationaal betreft het met name de volgende wetten: • Wet FIDO (Wet financiering decentrale overheden) • Wet HOF (Wet houdbare overheidsfinanciën) • Het BBV (Besluit begroting en verantwoording) • De Gemeentewet Het beleid van RMN voor de financieringsfunctie is vastgelegd in de financiële verordening, waarvan de meest recente versie begin 2025 door het algemeen bestuur is vastgesteld.
7.4.1. Treasury De treasury-functie ondersteunt de uitvoering van de programma’s. De treasury-functie zorgt ervoor dat er voldoende geld beschikbaar is om aan alle financiële verplichtingen te kunnen voldoen. Dit omvat het aantrekken van kortlopende- en langlopende leningen. Daarnaast is het uitlenen van gelden en het verstrekken van garanties ook onderdeel van deze functie maar dit is voor RMN niet van toepassing. De belangrijkste doelstellingen voor RMN: • Het tijdig aantrekken van leningen op de geld- en kapitaalmarkt • Het beheersen van het renterisico
7.4.2. Rentebeleid RMN volgt de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt en past, als de rentetarieven daartoe aanleiding geven, haar financieringsbeleid daarop aan. De kaders hiervan zijn opgenomen in een rendementsdocument die door het algemeen bestuur van RMN is vastgesteld. Op grond hiervan is gekozen om in de financieringsbehoefte voor maximaal 30% te voorzien met kortlopende kredieten (krediet in rekening-courant en daggeldleningen). Dit met in achtneming van de wettelijke normen van kasgeldlimiet en renterisiconorm.
7.4.3. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het maximumbedrag waarvoor RMN financiële middelen mag aantrekken op de geldmarkt. De kortlopende middelen worden aangetrokken in de vorm van daggeld, kasgeldleningen en kredietlimiet op de rekening courant. Deze kortlopende financiële middelen worden aangetrokken bij de huisbankier van RMN, de NV Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). De grootte van de kasgeldlimiet is 8,5% van het begrotingstotaal aan het begin van het jaar. Voor 2027 bedraagt de kasgeldlimiet € 4.122.000.
Begroting 2027
blz. 81
7.4.4. Renterisiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de vaste schuld bij aanvang van het begrotingsjaar. Het doel van deze norm is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rentelasten voor een organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van het begrotingstotaal in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. Onderstaande tabel laat zien dat RMN ruimschoots binnen de wettelijke normen blijft: Rente risico (bedragen x € 1.000)
concept JR raming raming raming raming raming 2025 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028 31-12-2029 31-12-2030
Vaste leningen begin boekjaar
25.000
30.000
31.503
29.157
30.200
28.053
Rente herzieningen Jaarlijkse aflossing verplichting
2.300
2.300
6.447
6.857
4.647
4.297
Begrotingstotaal
38.100
42.440
48.297
54.189
57.244
62.665
Normwaarde 20% begrotingstotaal
7.620
8.488
9.659
10.838
11.449
12.533
Ruimte onder de norm
5.320
6.188
3.213
3.981
6.802
8.236
7.4.5. Financieringsbehoefte en leningenportefeuille De investeringen in (ondergrondse) containers en groot materieel worden gefinancierd door het afsluiten van langlopende geldleningen. Daarnaast worden de investeringen gefinancierd uit de afschrijvingen uit eigen vermogen. Tenslotte is het mogelijk om gebruik te maken van het kredietarrangement met de Bank Nederlandse Gemeenten. Daarbij is een kredietlimiet vastgesteld van € 800.000, met een intra-dag limiet van €2.200.000. De rente is gebaseerd op het 1-maands Euribor tarief vermeerderd met een spread van 15 basispunten. De excedentenrente bedraagt 2 % voor overschrijdingen tussen de kredietlimiet en de intra-dag limiet en 5% voor overschrijdingen boven de intra-dag limiet. In aanvulling op het "krediet in rekening-courant" wordt in onderling overleg dag- of kasgeld verstrekt. Door de bevoorschotting van de deelnemende gemeenten, die vooraf per kwartaal zou moeten plaatsvinden, is de financieringsbehoefte van RMN het grootst aan het einde van elk kwartaal. Aangezien rentepercentages voor langlopende leningen doorgaans hoger liggen dan voor kortlopende leningen, maakt RMN, binnen de toegestane kaders, zoveel mogelijk gebruik van kortlopende leningen om de fluctuaties in de kwartalen op te vangen.
Het gestelde kader waarbinnen de gemiddelde hoogte van de kasgeldlening zich moet bevinden, mag over een kwartaal gezien niet hoger zijn dan 8,2% van het begrotingstotaal.
Begroting 2027
blz. 82
Overzicht langlopende leningen Langlopende leningen (x € 1.000)
concept JR raming raming raming raming raming 2025 Stand per 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028 31-12-2029 31-12-2030
Looptijd 2011-2026 2011-2041 2018-2028 2019-2029 2020-2030 2021-2031 2023-2033 2024-2034 2025-2035 Huidige, lopende leningen 2026-2036 nieuw 2027-2037 nieuw 2028-2038 nieuw 2029-2039 nieuw 2030-2040 nieuw Raming nieuwe benodigde leningen Totaal
33 1.067 3.000 3.000 3.000 750 5.600 4.050 4.500 25.000
1.000 3.000 3.000 2.400 750 4.900 3.600 4.050 22.700
933 3.000 3.000 1.800 750 4.200 3.150 3.600 20.433
867 3.000 1.200 750 3.500 2.700 3.150 15.167
800 600 750 2.800 2.250 2.700 9.900
733 750 2.100 1.800 2.250 7.633
-
7.300 7.300
6.570 4.500 11.070
5.840 4.050 4.100 13.990
5.110 3.600 3.690 7.900 20.300
4.380 3.150 3.280 7.110 2.500 20.420
25.000
30.000
31.503
29.157
30.200
28.053
Financieringsbehoefte per ultimo van het jaar Financieringsbehoefte (x € 1.000)
concept JR raming raming raming raming raming 2025 2026.1 2027.0 2028 2029 2030 Stand per 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028 31-12-2029 31-12-2030
Totaal boekwaarde activa
26.831
30.301
31.844
29.506
30.592
28.250
Prognose opgenomen leningen Aan te trekken leningen Interne financiering Totaal financieringsmiddelen
25.000 33 25.033
22.700 7.300 33 30.033
27.003 4.500 33 31.536
25.057 4.100 33 29.190
22.300 7.900 33 30.233
25.553 2.500 34 28.087
raming financieringstekort/-overschot
1.798
268
308
316
359
163
7.4.6. Relatiebeheer Voor het begrotingsjaar worden geen veranderingen voorzien in de relatie met de huisbankier.
7.4.7. Kasbeheer De gemeenten betalen hun bijdrage via kwartaalvoorschotten gebaseerd op de vigerende begroting. Na afloop van ieder jaar wordt een eindafrekening opgesteld waarmee de kosten voor de overeengekomen diensten worden afgerekend. Het verschil tussen het totaal van de voorschotnota’s en het totaal af te rekenen bedrag wordt verrekend met de betreffende gemeente. Begroting 2027
blz. 83
7.5
Bedrijfsvoering
De paragraaf bedrijfsvoering geeft inzicht in de stand van zaken en de beleidsvoornemens rond de gemeentelijke bedrijfsvoering. Met bedrijfsvoering worden de bedrijfsprocessen bedoeld die nodig zijn om de beleidsdoelstellingen uit de programma's te realiseren.
7.5.1. Maatschappelijke verantwoordelijkheid De maatschappelijke verantwoordelijkheid van RMN als overheidsbedrijf maakt dat RMN vakkennis aanwendt om beleidsmatige koersen uit te zetten. Nauwgezette communicatie met beleidsverantwoordelijken binnen de gemeenten is noodzakelijk om niet langs elkaar heen te werken. Maatschappelijke verantwoordelijkheid komt tot uiting in de samenwerking van RMN met andere partijen, waaronder: − Partijen die betrokken zijn bij het beheer van de openbare ruimte, zoals groenaannemers, handhaving, openbare werken, waterschap, kringloopcentra in de deelnemende gemeenten en sociale werkvoorzieningen; − Partijen die betrokken zijn bij de participatiewetgeving door het aanbieden van participatie werkplaatsen; − Afvalvrije scholen; − Buurtverenigingen/wijkbureaus. RMN werkt samen met diverse partijen of zoekt samenwerking op voor activiteiten zoals het opruimen van blad- en zwerfafval en deelname aan initiatieven ter verbetering van de kwaliteit van de openbare ruimte. Deze samenwerking versterkt de band met de samenleving in de regio. RMN verzorgt voorlichting voor scholieren en kan bij gemeentelijke evenementen en activiteiten zorgen voor goede afvalvoorzieningen en nadien de locatie schoon opleveren. RMN wil zich eveneens meer inzetten voor het bieden van meer sociale werkgelegenheid voor de deelnemende gemeenten.
Zowel door meer samen te werken met sociale werkvoorzieningen als door het bij de organisatie van RMN zelf aanbieden van werkervaringstrajecten. RMN beschikt over een gecertificeerd ISO 14001 milieuzorgsysteem. Het wagenpark en materieel voldoen aan de hoogste milieunormen. Daarnaast bezit RMN de benodigde milieuvergunningen voor de door haar beheerde recyclingstations en waarborgt zij de naleving van de gestelde eisen door middel van interne audits. Naast CO2-reductie op de eigen bedrijfsvoering draagt RMN een belangrijke bijdrage aan CO2-reductie als gevolg van het gescheiden inzamelen van afval. Door actieve advisering aan de deelnemende gemeenten geeft RMN invulling aan de medeverantwoordelijkheid van duurzaam afvalbeheer.
Begroting 2027
blz. 84
7.5.2 Organisatieontwikkeling Door het opnieuw inrichten van de financiële administratie per 1 januari 2025 is RMN beter in staat betrouwbare en volledige managementinformatie te genereren zodat op basis hiervan gestuurd kan worden door de managers en teamleiders. Samen met de betere aansluiting op de begroting en de dienstverleningsovereenkomsten zijn dit noodzakelijke voorbereidende stappen om te komen tot een actualisatie van het kostenallocatiemodel. Om duidelijkheid te bieden wat van de medewerkers verwacht wordt, zijn in 2025 de functieprofielen en loopbaanpaden geactualiseerd. Hierin is per functie de taken en verantwoordelijkheden en de daarvoor benodigde competenties vertaald, met de in het Meerjarenbeleidsplan opgenomen kerncompetenties als leidraad. Hiermee ontstaat zowel duidelijkheid als (loopbaan)perspectief voor de medewerkers van RMN.
7.5.3. Personeel 7.5.3.1 Duurzame inzetbaarheid RMN medewerkers hebben de benodigde kennis en vaardigheden, zijn breed inzetbaar en handelen professioneel en transparant volgens vooraf gemaakte afspraken. Ze zijn gericht op een goede samenwerking met elkaar en met de collega’s bij de deelnemende gemeenten. De medewerkers zijn het visitekaartje van RMN. 7.5.3.2 Goed werkgeverschap RMN waardeert goed werkgeverschap vanwege de cruciale rol van haar personeel. De actieve Ondernemingsraad wordt nauw betrokken bij de bedrijfsvoering en beleidsvorming van RMN. Met begeleiding en scholing streeft RMN ernaar personeel breed inzetbaar te houden, wat doorstroming naar andere taakvelden mogelijk maakt. Voor een goed functioneren van de organisatie wordt ook gezorgd voor een goede bemensing: de juiste medewerkers op de juiste plek. Dit betekent onder meer dat RMN beschikt over vakmensen, waardoor RMN vanzelfsprekend voldoet aan de wettelijke vereisten. De medewerkers zijn zelf verantwoordelijk voor de juiste inzetbaarheid, nu en in de toekomst. De werkgever ondersteunt, coacht en faciliteert dit via de leidinggevenden. De medewerkers zijn er trots op om bij RMN te werken. RMN hecht daarnaast groot belang aan een veilig en gezond werkklimaat.
Het arbobeleid is gericht op het voorkomen van ongevallen en beroeps gerelateerde klachten, onder andere door middel van de RI&E, het treffen van passende beheersmaatregelen en het stimuleren van veilig en gezond gedrag. Hierbij wordt continu gewerkt aan het verbeteren van arbeidsomstandigheden, in lijn met de geldende wet- en regelgeving. De verantwoordelijkheid voor een veilige en gezonde werkomgeving ligt zowel bij de werkgever als bij de medewerker.
Begroting 2027
blz. 85
RMN heeft een evenementencommissie die uit enthousiaste medewerkers bestaat. Regelmatig verzorgen zij afwisselende activiteiten voor het personeel. RMN organiseert tweemaal per jaar een personeelsbijeenkomst waar alle medewerkers van verschillende vestigingen samenkomen. Tijdens deze bijeenkomsten worden medewerkers geïnformeerd over de gang van zaken binnen de organisatie. 7.5.3.3 Formatie en Bezetting De organisatie zorgt voor voldoende medewerkers op het juiste niveau om te voldoen aan de kritieke massa. Dit gebeurt met een vaste formatie die in verhouding staat tot het structurele werkaanbod. Daarnaast beschikt RMN over een flexibele schil. Hiermee wordt fluctuatie in het werkaanbod goed opgevangen. Voor begroting 2027 is uitgegaan van de volgende formatie Personeelsstaat 2027 (bedragen x 1.000)
Raming Raming met
Raming
Raming
zonder Houten FTE
loonkosten
loonkosten
zonder
met Houten
Houten FTE
Houten Directie en algemeen beheer
54,6
56,1
5.235
5.362
Recycling coaches
3,6
4,4
250
312
(Assistent) teamleiders en voormannen
16,0
16,0
1.341
1.341
Medewerkers buitendienst
139,8
158,8
10.693
12.169
Medewerkers buitendienst inhuur
24,7
28,8
1.596
1.861
Medewerkers werkplaats
6,6
6,6
502
503
245,3
270,7
19.617
21.548
Totaal RMN
Het aantal fte in de buitendienst is vast 139,8, en 24,7 inhuur zonder Gemeente Houten Het aantal fte in de buitendienst is vast 158,8, en 28,8 inhuur met Gemeente Houten.
7.5.4. Duurzaamheid 7.5.4.1 Duurzaam werken Een duurzame en mooie leefwereld met als doel een volledige circulaire samenleving. RMN is een maatschappelijke en innovatieve onderneming die op vooruitstrevende wijze afval en grondstoffen inzamelt. Daarnaast zet RMN zich continu in voor een schone, hele en veilige buitenruimte. RMN is momenteel bezig met het herzien van het meerjaren milieubeleidsplan, zodat dit beter aansluit op de actuele ontwikkelingen in de markt en tegelijkertijd vooruitkijkt naar toekomstige opgaven. Hierbij ligt de nadruk op het inzichtelijk maken en beheersen van de milieubelasting, in het bijzonder de CO₂-voetafdruk en het gebruik van fossiele brandstoffen, en het verder reduceren hiervan.
Begroting 2027
blz. 86
In het afgelopen jaar zijn hierin concrete stappen gezet. Zo is het brandstofverbruik met circa 8% gedaald door een combinatie van technische maatregelen en operationele optimalisaties. Daarnaast is het energieverbruik binnen de organisatie met ruim 20% afgenomen. RMN koopt sinds 1 januari 2025 100% in Nederland opgewekte windenergie in, naast de door de zonnepanelen op daken van de (kantoor)locaties in Soest en Zeist opgewekte zonne-energie. RMN ontwikkelt zich steeds verder naar een data-gedreven organisatie. Door het gebruik van digitale systemen en sensortechnologie, zoals vulgraadsensoren en bijplaatsing-sensoren bij ondergrondse containers, wordt de inzet van mensen en middelen continu geoptimaliseerd. Ook binnen het beheer van de openbare ruimte wordt steeds meer gestuurd op data via systemen zoals Jewel. Deze werkwijze draagt bij aan efficiëntere processen, minder onnodige bewegingen en daarmee een verdere reductie van energieverbruik en uitstoot. 7.5.4.2 Duurzaam inkopen Duurzaam inkopen is het rekening houden met milieu- en sociale aspecten in alle fasen van het inkoopproces. Bij milieuaspecten gaat het om het effect van een product, dienst of werk op het milieu, bijvoorbeeld door energie of materiaalgebruik. Bij sociale aspecten valt te denken aan thema’s als kinderarbeid of mensenrechten.
RMN verzorgt aanbestedingen voor de aanschaf van hoofdzakelijk duurzame productiemiddelen volgens de gestelde eisen in de Europese wetgeving.
Begroting 2027
blz. 87
7.6
Verbonden Partijen
RMN is een strategische samenwerking aangegaan met Inkoopbureau Midden Nederland (IBMN) ter borging van de inkoopfunctie: Onderwerp Doel
Toelichting Het behalen van financiële, kwalitatieve en procesmatige voordelen door professionalisering van de inkoop- en aanbestedingsfunctie. Daarnaast is de ondersteuning bedoeld ter borging van het tijdig doen van rechtmatige inkopen met name bij grote contracten die RMN moet aanbesteden.
Deelnemers
Gemeente de Bilt, gemeente IJsselstein, gemeente Leusden, gemeente Molenlanden, gemeente Montfoort, gemeente Scherpenzeel, gemeente Vijfheerenlanden, gemeente Woudenberg, gemeenschappelijke regeling Avres, gemeenschappelijke regeling RMN en Regionale Sociale Dienst Kromme Rijn Heuvelrug.
Openbaar belang
Rechtmatig en transparant inkopen en aanbesteden.
Bestuurlijk Belang
Het bestuur bestaat uit de gemeentesecretarissen van de samenwerkende gemeenten. Vanuit RMN is de secretaris-directeur vertegenwoordigd. De geraamde lasten worden gedekt uit de deelnemersbijdragen (Vaste Bijdrage Vergoeding en een Garantie Omzet Afname). Per saldo is het resultaat 0.
Financieel belang Resultaat
Risico’s en Geen verhoogd risico. weerstandsvermogen
Begroting 2027
blz. 88