CConstaterende datZeist
Koppel je AI →
Document · PDF

PR21.156 Def. financiele stukken RMN

Overige evenementen 7 september 2021, gemeente ZeistBij agendapunt: Post derden8.118 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Ontv. Griffie 02-08-2021/P21.156/490979

College van burgemeester en wethouders en gemeenteraad Deelnemende gemeenten

Ons kenmerk: Betreft:

Bijlagen: Datum:

U21-135B/ RaS Reactie op ingediende zienswijzen P&C stukken en toezending vastgestelde begrotingswijziging RMN 2021.1, begroting RMN 2022, jaarrekening RMN 2020 inclusief controleverklaring accountant 3 (Begrotingswijziging RMN 2021.1, Begroting RMN 2022, Jaarrekening RMN 2020) 7 juli 2021

Geacht college en leden van de gemeenteraad, Langs deze weg reageert het algemeen bestuur van RMN op de door u ingediende zienswijzen m.b.t. de door RMN uitgebrachte P&C stukken, te weten: • • •

Jaarrekening RMN 2020 Begrotingswijziging RMN 2021.1 Begroting RMN 2022

Jaarrekening RMN 2020 U heeft allen kennis genomen van het voor 2020 gepresenteerde resultaat. Het bestuur van RMN heeft een extern onderzoek laten uitvoeren naar de oorzaken van dit resultaat en u hierover separaat geïnformeerd. Uw reacties geven vooralsnog geen aanleiding de jaarrekening aan te passen, al behoudt de gemeenteraad van Nieuwegein zich het recht voor alsnog een zienswijze in te dienen als de uitkomsten van het extern onderzoek daar aanleiding toe geven. Reeds vorig jaar heeft het bestuur van RMN de colleges van de deelnemende gemeenten bij schrijven d.d. 24 november 2020 een aantal suggesties voorgelegd om in de opdrachtverlening aan RMN besparingen te realiseren. In deze brief is tevens ingegaan op de mogelijkheden om de hoeveelheid grof restafval terug te dringen. Naast deze mogelijkheden in de opdrachtverlening, waar u als gemeente zelf een keuze in kan maken, heeft RMN ook nadrukkelijk de eigen uitvoering onder een vergrootglas gelegd en voor berekend dat de begrotingen 2021 en 2022 met resp. € 50.000,-- en € 468.000,-- kunnen worden verlaagd, vanwege het naar voren halen van de voor 2023 geplande efficiencyslagen. Zoals u uit de uitkomsten van het extern onderzoek kunt zien, is verder bezuinigen op de bedrijfsvoering van RMN ongewenst, sterker nog, er dient te worden geïnvesteerd in de organisatie om “in control” te komen.

Daarmee wordt tevens tegemoet gekomen aan de wensen om meer sturingsinformatie, monitoring van de afgesproken KPI’s en de tussentijdse financiële informatie. Het bestuur van RMN wil er voor waken dat de dienstverlening van RMN in gevaar komt als gevolg van verdere bezuiniging in de bedrijfsvoering.

Begrotingswijziging RMN 2021.1 en Begroting RMN 2022 Algemeen Wijziging van begrotingen zijn ongewenst, echter de begroting van 2021 wordt met de kennis van medio 2019 opgesteld. De wereld waarin wij ons begeven is dermate in beweging dat kosten en opbrengsten voortdurend wijzigen. Binnen RMN zijn geen egalisatiereserves aanwezig om schommelingen op te vangen, dus elke markt- wets- of inzetwijziging leidt tot een begrotingsafwijking. De in deze wijziging verwerkte bijstelling van productieve uren voor de RMN buitendienstmedewerkers naar 1402 uur veroorzaakt een kostenstijging maar is, gelet op de praktijk, noodzakelijk. Dit wordt door het extern onderzoek nog eens bevestigd. Wij zullen de begrotingswijziging 2021.1 op dit punt niet aanpassen. De in 2020 geconstateerde consequenties van de personele trajecten worden alsnog in begrotingswijziging 2021.1 en begroting 2022 verwerkt. Daarnaast heeft RMN zich ingespannen om de efficiencymaatregelen 2023 naar voren te halen. Tevens worden de besparingen vanwege het inzetten van alternatieve brandstoffen en wijzigingen in roosterdiensten op zaterdag al eerder ingezet. Deze worden opgenomen in de begrotingswijziging 2021.1 (deels) en in de begroting 2022 alvorens deze definitief worden vastgesteld. Met versteviging van de interne organisatie door o.a.

de aanschaf van nieuwe bedrijfssoftware, waar tevens in mee is genomen de wens voor monitoring en sturingsmechanismen op KPI’s (dashboards) gaan we er van uit sneller te kunnen signaleren en beter te kunnen informeren Reactie op zienswijzen Voor wat betreft de kostenstijging voor onkruidbestrijding is er wel degelijk een stijging van inzet i.v.m. klimaatverandering. Deze heeft u bij de afrekeningen 2019 en 2020 niet gezien, aangezien deze post als niet-verrekenbaar wordt afgerekend. Bijvoorbeeld, de werkelijke inzet in Baarn als gevolg van klimaatverandering én de staat van onderhoud van de bestrating was respectievelijk 1.227 en 1.208 uur voor de jaren 2019 en 2020 en geeft aanleiding de begroting 2021 daar op aan te passen. Wel hebben we geconstateerd dat inzet bij Bunnik met 445 uur is verhoogd, terwijl dit 190 uur moet zijn, de begrotingswijziging 2021.1 en de begroting 2022 passen we hier op aan. Voor wat betreft de inzet bij kolkenreiniging is de urenbesteding van derden dubbel doorberekend, ook dit wordt gecorrigeerd. De post hand en spandiensten in Bunnik is ingevoerd ter compensatie van het schrappen van taken m.b.t. riolering, daarnaast is de taak weesfietsen ingevoerd én 100 uur opgevoerd t.b.v. de behandeling van klachten. De ramingen worden passend geacht en zullen derhalve niet worden aangepast.

De gemeente Soest laat ons via deze zienswijze weten dat de aangekondigde en door ons bestreden huurverhoging toch niet doorgaat en verzoekt ons dit in de begroting 2022 te corrigeren. Deze correctie was op het laatste moment al in de ontwerp begroting 2022 verwerkt.

Wel hebben we op grond van de door de gemeente Soest vastgestelde m2 verdeling in de aangepaste begroting verwerkt. De gemeente Baarn stelt dat de stijging van overige kosten inzameling onevenredig hoog is. De opgenomen kosten m.b.t. ondergrondse containers zijn correct opgenomen, het betreft niet alleen uitbreiding, maar ook vervanging van bestaande oude containers. Daarnaast is in deze post de inzameling van luiers verwerkt. Voor de gemeente IJsselstein is de post begraafplaatsen en beplanting een discussiepunt. Zoals ook al eerder aangegeven is de inzet van 2 medewerkers uit o.a. Arbo-overwegingen een uitgangspunt, daar was in eerdere ramingen geen rekening mee gehouden. Arbo en andere wettelijke zaken staan bij ons bovenaan, vandaar dat wij deze post niet aanpassen. Voor wat betreft de beplantingen kunnen we uiteraard in overleg en stellen we voor deze, vanwege het volledig verrekenbare karakter, vooralsnog aan te houden en eventueel bij de begrotingswijziging 2021.2 aan te passen. Behoefte aan periodieke (sturings) informatie Voor wat betreft de samenstelling van kwartaal c.q. periodieke sturings- en monitoringsinformatie is door RMN, in samenspraak met beleidsadviseurs van de gemeenten de informatiebehoefte met betrekking tot de bedrijfsvoering geïnventariseerd. Deze behoefte is meegenomen in de aanbesteding voor de nieuwe bedrijfssoftware.

Na implementatie hiervan per 1 januari 2022 kan aan deze informatiebehoefte worden voldaan. Overigens verstrekt RMN al een aantal jaar, per kwartaal een overzicht van de hoeveelheid ingezamelde afval en grondstoffen, de extrapolatie naar de jaarhoeveelheden én de hierbij te verwachten financiële consequenties op de verwerkingskosten. Voor wat betreft de periodieke terugkoppeling met betrekking tot de stand van zaken van de aanbevelingen uit het externe registeraccountantsonderzoek, zullen we hiervoor in het najaar een verbeterplan presenteren. Dit verbeterplan maakt onderdeel uit van de opdracht aan het aan te stellen interim hoofd financiën. Dit verbeterplan behelst dan tegelijk de handvatten voor monitoring van de te treffen maatregelen. Begrotingswijziging 2021.2 en 2022.1 Langs deze weg wensen wij u tevens op de hoogte te brengen van de voorbereidingen voor een volgende begrotingswijziging, waarin wij de resultaten en/of gevolgen van het uitgevoerde externe onderzoek willen verwerken. Het betreft hier o.a. • De kosten van implementatie van nieuw bedrijfssoftware, zoals al eerder in deze brief vermeld.

Het gaat hier om een totaal bedrag van € 397.250,--, verdeeld over de jaren 2021 t/m 2023 • De inzet van een interim hoofd financiën / controller voor 2 jaar, kosten nog niet bekend, • Aanvullende kosten voor ondersteuning bij diverse aanbestedingen € 62.000,-• CAO ontwikkelingen vanaf 1 januari 2021, nog onbekend

Vastgestelde documenten Tot slot doen wij u hierbij de door het algemeen bestuur van RMN op 7 juli 2021 vastgestelde, documenten toekomen: • Begrotingswijziging RMN 2021.1 • Begroting RMN 2022 • Jaarrekening RMN 2020 inclusief controleverklaring accountant In vertrouwen u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd. Met vriendelijke groet, Namens het algemeen bestuur van RMN,

Wouter (W.D.) Catsburg Voorzitter

Rob (R.A) Schram Secretaris-directeur RMN

Vergaderstuk Begrotingswijziging 2021.1 INDIENING VERGADERSTUK

Nummer vergaderstuk: Opgesteld door:

V21-042e R.A. Schram

Datum:

7-7-2021

Onderwerp:

Zienswijzen op P&C Stukken: Aangepaste begrotingswijziging RMN 2021.1 Het algemeen bestuur heeft de begrotingswijziging RMN 2021.1 definitief vastgesteld

Besluit

Omschrijving

Geraamd 2021.1

Geraamd 2021

Werkelijk 2019

516.000 743.000 4.000 6.000 127.000 176.000 -6.000 19.000 872.000 307.000 233.000 149.000 78.000 100.000 15.000 3.339.000

506.000 744.000 4.000 6.000 99.000 157.000 13.000 19.000 814.000 267.000 226.000 91.000 74.000 99.000 14.000 3.133.000

399.400 602.100 4.100 5.200 43.000 276.900 12.100 19.800 730.400 181.400 210.000 88.900 72.000 112.500 13.900 2.771.700

BASIS TAKEN Gemeente Baarn Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling snoei afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Baarn

Omschrijving

Geraamd 2021.1

Geraamd 2021

Werkelijk 2019

Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Bunnik

316.000 556.000 25.000 5.000 3.000 84.000 76.000 13.000 13.000 521.000 96.000 194.000 92.000 28.000 64.000 2.000 2.000 2.090.000

311.000 554.000 25.000 5.000 3.000 68.000 68.000 13.000 13.000 495.000 86.000 189.000 73.000 27.000 63.000 2.000 2.000 1.997.000

235.600 371.800 21.700 5.200 2.100 52.800 121.900 8.900 12.400 435.800 63.900 187.700 73.200 20.400 83.400 1.696.800

Omschrijving

Geraamd 2021.1

Geraamd 2021

Werkelijk 2019

512.000 1.277.000 128.000 11.000 194.000 164.000 28.000 1.016.000 400.000 556.000 344.000 75.000 123.000 20.000 2.000 4.850.000

498.000 1.282.000 58.000 8.000 123.000 154.000 28.000 916.000 376.000 513.000 287.000 74.000 120.000 20.000 2.000 4.459.000

336.300 1.000.200 46.900 6.200 72.100 203.200 25.800 863.800 172.400 533.600 274.800 83.000 105.900 31.800 1.300 3.757.300

Basis-taken (vervolg) Gemeente Bunnik

Basis-taken (vervolg) Gemeente IJsselstein Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolken reinigen Gladheidbestrijding Plaagdieren Huisontruimingen Totaal gemeente IJsselstein

Omschrijving

Geraamd 2021.1

Geraamd 2021

Werkelijk 2019

Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling glas Inzameling kunststof verpakkingen Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Totaal gemeente Nieuwegein

962.000 3.138.000 305.000 17.000 13.000 198.000 1.000 -114.000 43.000 1.088.000 439.000 6.090.000

958.000 2.907.000 273.000 33.000 12.000 121.000 1.000 114.000 44.000 1.050.000 426.000 5.939.000

738.500 2.026.200 106.000 16.000 11.000 50.700 24.400 238.900 22.900 739.800 192.000 4.166.400

Omschrijving

Geraamd 2021.1

Geraamd 2021

Werkelijk 2019

1.165.000 1.358.000 37.000 12.000 5.000 -47.000 202.000 38.000 75.000 141.000 717.000 119.000 140.000 445.000 767.000 109.000 239.000 26.000 5.000 5.553.000

1.146.000 1.386.000 48.000 11.000 13.000 -91.000 192.000 -37.000 75.000 136.000 698.000 111.000 136.000 432.000 721.000 105.000 235.000 24.000 4.000 5.345.000

714.100 936.300 36.900 11.000 11.000 39.800 302.600 82.700 127.900 528.100 101.100 104.000 360.400 684.000 4.000 97.000 205.200 9.000 500 4.355.600

Basis-taken (vervolg) Gemeente Nieuwegein

Basis-taken (vervolg) Gemeente Soest Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling papier huis-aan-huis Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation de Schans Transport afvalstoffen Recyclingstation Zandbergenlaan Overige kosten afvalinzameling Straatreinigen Weekmarkten reinigen Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Soest

Omschrijving

Geraamd 2021.1

Geraamd 2021

Werkelijk 2019

Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Zeist Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Zaterdag vegen Vegen Oranjemarkt Reinigen goten Slotlaan Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Zeist

1.218.000 2.310.000 361.000 21.000 5.000 282.000 177.000 51.000 159.000 1.189.000 543.000 890.000 327.000 38.000 40.000 8.000 8.000 161.000 237.000 25.000 8.050.000

1.223.000 2.308.000 204.000 14.000 10.000 198.000 141.000 51.000 152.000 1.159.000 538.000 745.000 293.000 37.000 38.000 8.000 8.000 107.000 234.000 45.000 7.513.000

922.600 1.847.100 170.000 13.000 4.200 87.800 342.600 49.800 140.700 1.037.300 517.700 705.600 278.600 34.000 35.000 6.000 7.000 100.000 233.800 33.700 6.566.500

Omschrijving

Geraamd 2021.1

Geraamd 2021

Werkelijk 2019

76.000 4.000 21.000 6.000 4.000 9.000 87.000 47.000 254.000

73.000 4.000 20.000 6.000 4.000 9.000 83.000 13.000 26.000 238.000

48.800 5.500 40.600 16.000 1.000 19.300 54.100 16.300 18.200 219.800

Basis-taken (vervolg) Gemeente Zeist

ADDITIONELE TAKEN Gemeente Bunnik Algemeen beheer openbare ruimte Onderhoud speeltoestellen Onderhoud verkeersborden en belijning Verplaatsen smiley borden Onderhoud bruggen Onderhoud straatmeubilair Onderhoud openbaar groen Riolering, pompen en gemalen Overige activiteiten Totaal gemeente Bunnik

Omschrijving

Geraamd 2021.1

Geraamd 2021

Werkelijk 2019

630.000 797.000 466.000 150.000 147.000 117.000 165.000 135.000 27.000 20.000 7.000 12.000 196.000 73.000 21.000 85.000 22.000 3.070.000

624.000 760.000 464.000 146.000 144.000 116.000 160.000 131.000 27.000 19.000 7.000 187.000 70.000 21.000 81.000 20.000 2.977.000

1.874.900 109.400 122.900 116.500 210.900 77.000 6.900 8.200 9.100 112.700 84.500 49.000 81.200 2.863.200

Additionele-taken (vervolg) Gemeente IJsselstein Groen openbare ruimte Bomen Beplanting Gras Sportvelden en sportparken Speelvoorzieningen Werf Begraafplaats Bruggen Riolering Verkeersregelinstrumenten Openbaar water Brandkranen Verhardingen Verkeersmeubilair Straatmeubilair Evenementen Overige algemene taken Civiele kunstwerken Totaal gemeente IJsselstein

Begroting RMN 2022 (vastgesteld AB vergadering d.d. 7 juli 2021)

Inhoudsopgave: 1. 1.1. 1.2. 1.3. 1.4. 1.5. 2. 2.1. 2.2. 2.3. 2.3.1. 2.3.2. 2.3.3. 2.4. 2.5. 2.6. 2.7. 2.8. 2.9. 2.10. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 8.1. 8.1.1. 8.2. 8.3. 8.3.1. 8.3.2. 8.3.3. 8.3.4. 8.3.5. 8.3.6. 8.3.7. 8.3.8. 8.4. 8.4.1. 8.4.2. 8.4.3.

Begroting RMN 2022 .......................................................................................... 1 Algemeen ............................................................................................................. 1 Financieel ............................................................................................................. 1 Overhead ............................................................................................................. 3 Formatie............................................................................................................... 3 In rekening te brengen bijdrage aan de gemeente ........................................... 3 Toelichting RMN begroting ............................................................................... 7 Algemeen ............................................................................................................. 7 Directie en algemeen beheer .............................................................................. 7 Huisvestingskosten .............................................................................................. 9 Locatie Soest ........................................................................................................ 9 Locatie Zeist ........................................................................................................

9 Locatie IJsselstein ............................................................................................. 10 Buitendienst ....................................................................................................... 10 Materieel ............................................................................................................ 10 Recyclingstation en inzamelmiddelen ............................................................. 11 Directe kosten .................................................................................................... 12 Overige directe kosten ...................................................................................... 13 Overhead ........................................................................................................... 14 Additionele taken .............................................................................................. 15 Toelichting RMN begroting, baten ................................................................. 16 Taakvelden ........................................................................................................ 28 Speerpunten RMN ............................................................................................ 30 Staat van personeel 2022 ..................................................................................

32 Staat van investeringen 2022 ........................................................................... 33 Paragrafen ......................................................................................................... 34 Weerstandsvermogen en risicobeheersing ..................................................... 34 Weerstandscapaciteit ........................................................................................ 34 Onderhoud kapitaalgoederen .......................................................................... 37 Financiering....................................................................................................... 38 Rentebeleid ........................................................................................................ 38 Kasgeldlimiet ..................................................................................................... 38 Renterisiconorm ................................................................................................ 38 Financieringsbehoefte en leningenportefeuille............................................... 39 Relatiebeheer ..................................................................................................... 40 Kasbeheer ..........................................................................................................

40 Organisatie ........................................................................................................ 40 Informatievoorziening ...................................................................................... 41 Bedrijfsvoering .................................................................................................. 41 Maatschappelijke verantwoordelijkheid ........................................................ 41 Samenwerking/regionale gebondenheid ......................................................... 41 Milieu ................................................................................................................. 41

8.4.4. 8.4.5. 8.4.6. 9. 10. 11. 12. 13. 13.1. 14. 14.1. 15. 16. 16.1 17. 18.

Personeel ............................................................................................................ 41 Duurzaam werken ............................................................................................ 42 Duurzaam inkopen ........................................................................................... 42 Meerjarenraming 2022 – 2025 ......................................................................... 44 Geprognosticeerde balans 2021-2024 .............................................................. 51 Kengetallen ........................................................................................................ 52 Beleidsindicatoren............................................................................................. 53 Raming reserves 2022 ....................................................................................... 54 Raming reserves 2022-2024 ............................................................................. 54 Raming voorzieningen 2022 ............................................................................. 55 Raming voorzieningen 2022-2024 ................................................................... 55 EMU saldo .........................................................................................................

56 Investeringsplan materieel 2022-2025 (in euro`s) .......................................... 57 Investeringsprogramma inzamelmiddelen 2022-2025................................... 60 Raming afval en grondstofhoeveelheden ........................................................ 61 Geraamde verwerkingskosten afval en grondstoffen .................................... 62

Soest, juli 2021

Rob (R.A.) Schram Directeur

1. Begroting RMN 2022 1.1. Algemeen De kaders uit de kaderbrief zijn toegepast op de begroting. De uitgangspunten met betrekking tot de maatregelen uit het VANG programma zijn overeenkomstig de kaderbrief 2022 gehandhaafd. Uitgangspunt bij het opstellen van de begroting 2022 zijn de in de DVO overeengekomen producten en diensten voor het lopende jaar aangevuld met de separaat ontvangen gemeentelijke opdrachten. De gemeente bepaalt het beleid en verstrekt de daarbij behorende opdracht (budget) aan RMN. Daarna worden de financiële gevolgen ervan in de begroting verwerkt en de financiering geregeld.

1.2. Financieel De in deze begroting opgenomen financiële getallen zijn zoveel als mogelijk afgerond op hele bedragen van respectievelijk € 1.000,- of € 100,- . In de begroting zijn de kaders uit de kaderbrief toegepast. De salarissen zijn gebaseerd op de in de kaderbrief aangegeven prijsindex voor overheidsconsumptie, beloning werknemers van 2,1%. De kosten van de voertuigen stijgen met de in de kaderbrief opgegeven prijsindex voor overheidsconsumptie, netto materieel van 1,5%. Ter verklaring van de stijging in de begroting beperken we ons tot de stijging ten opzichte van de begrotingswijziging 2021.1. In de op de DVO taken gerichte begroting ( RMN omzet) worden de gemeente specifieke zaken nogmaals verklaard. Vergelijking begroting 2021.1 en 2022 (stijging € 767.000,-) • Kosten van directie en algemeen beheer De kosten stijgen door toevoeging van 1 FTE aan de formatie. Dit betreft een nieuwe functie van gemeenteadviseur. In opvolging van de bevindingen van de rekenkamer om de advieskracht voor de deelnemende gemeenten van RMN te vergroten is het personeelsbestand uitgebreid met de functie van gemeenteadviseur. Op grond van wettelijke voorschriften is RMN verplicht een FG (functionaris gegevensbescherming) aan te stellen. De formatie is hierdoor met 0,05 FTE verder uitgebreid. Daarnaast heeft de afgesproken indexatie van 2,1% plaatsgevonden.

In totaal nemen de kosten van directie en algemeen beheer met € 152.000,- toe. • Huisvesting Door indexatie nemen de kosten van huisvesting met € 10.000,- toe. • Personeelskosten De personeelskosten nemen met € 175.000,- toe hoofdzakelijk als gevolg van indexatie van de salarissen. De bij de begrotingswijziging 2021.1 aangevoerde wijziging van de productienorm (1450 naar 1402) is ook in deze begroting van toepassing. De norm is bijgesteld op basis van monitoring van de daadwerkelijke productieve uren. Hierbij is met name ingezoomd op de impact van opleiding, training en zaken rondom veiligheid en arbo maatregelen op de norm.

1

• Materieel De kosten van het materieel nemen met € 55.000,- toe als gevolg van prijsindexatie. • Recyclingstation en inzamelmiddelen De kosten stijgen met € 559.000,- als gevolg van hogere kapitaallasten door verdere uitrol van het VANG programma van IJsselstein waarbij de hoogbouw wordt voorzien van ondergrondse containers voor de diverse fracties voor maximale afvalscheiding, conform de met IJsselstein afgesproken invoeringsplanning. Daarnaast zijn de kapitaallasten gestegen als gevolg van vervangingen van oude ondergrondse containers op basis van het vervangingsplan. Door uitbreiding van het aantal ondergrondse containers nemen de onderhoudskosten eveneens toe. • Verwerkingskosten De invoering van VANG trajecten in meerdere gemeenten heeft als gevolg dat dit jaar de verwerkingskosten per saldo afnemen met € 415.000,-. We ramen dat er minder restafval wordt aangeboden en meer inkomsten worden gegenereerd voor PMD en oud papier. •

Besparingen

Als gevolg van het doorvoeren van de onderstaande besparingen ten opzichte van de eerder uitgebrachte concept begroting 2022 neemt de begroting nu per saldo met € 273.000,- toe ten opzichte van de in procedure gebrachte begrotingswijziging 2021.1.

Personele trajecten Personele kosten i.v.m. zaterdagroostering Alternatieve brandstof voertuigpark Verlaging onkruidbestrijding Bunnik Verlaging kolkenreiniging Bunnik Efficiencymaatregelen 2023 eerder ingeboekt

aanpassing begroting 2022 € 192.000 € -50.000 € -50.000 € -50.000 € -21.000 € -368.000 €

-347.000

De efficiencymaatregelen van € 368.000,- zijn verwerkt als taakstelling in de overige kosten van afvalinzameling voor de volgende bedragen:

2

Gemeente Baarn Soest Zeist

deel € 25.000 € 45.000 € 64.000 € 134.000

Bunnik IJsselstein Nieuwegein

€ 30.000 € 68.000 € 136.000 € 234.000

1.3. Overhead De overhead wordt bepaald volgens de afspraken uit het kostenallocatiemodel. Ter dekking van de overhead worden de directe man- en tractie-uren opgehoogd met 25,75% en de verwerkingskosten en overige directe kosten met 5%. Gemiddeld bedraagt het gehanteerde percentage overhead 16,8 %. 1.4. Formatie De berekende formatie in de buitendienst komt overeen met de aanpassingen in de begrotingswijziging 2021.1 en wordt berekend op 103 FTE. De formatie in de binnendienst neemt per saldo met 0,8 FTE toe tot een totaal van 35,3 FTE als gevolg van het toevoegen van de functie van gemeenteadviseur voor 1 FTE en de functionaris gegevensbescherming voor 0,05 FTE aan de formatie en vermindering van de formatie met 0,25 FTE als gevolg van deeltijdwerken. De formatie teamleiders van de buitendienst is met 7,7 fte gelijk gebleven aan die van 2021. De formatie in de werkplaats is met 3,6 FTE onveranderd ten opzichte van 2021. De formatie ten behoeve van de uitvoering van de additionele taken in IJsselstein bestaat uit 24,9 FTE. De totale formatie van RMN komt daarmee uit op 174,5 Fte. Zie ook de staat van personeel op bladzijde 32 voor de ontwikkeling van de formatie. 1.5. In rekening te brengen bijdrage aan de gemeente Bovenstaande ontwikkelingen zijn verwerkt in de bedrijfskosten van RMN en worden doorberekend in de DVO taken van de deelnemende gemeenten.

Voor een toelichting per gemeente verwijzen wij naar de pagina's 18 – 29 waar de DVO taken verder staan uitgewerkt en resulteren in de volgende bijdrage per gemeente: • • • • • •

Gemeente Baarn € 3.234.000,Gemeente Bunnik € 2.378.000,Gemeente IJsselstein € 8.075.000,Gemeente Nieuwegein € 5.840.000,Gemeente Soest € 5.708.000,Gemeente Zeist € 8.005.000,-.

3

Ontwikkeling van de geraamde bijdrage per gemeente periode 2020-2022 in euro’s

4

BATEN

Alle bedragen in euro's

Omschrijving

Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist

Additionele taken Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein

Incidentele baten Aanvullende taken en separate afrekeningen

Financiële baten en lasten

Totaal baten

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

3.234.000 2.121.000 4.953.000 5.840.000 5.708.000 8.005.000 29.861.000

3.133.000 1.997.000 4.459.000 5.939.000 5.345.000 7.513.000 28.386.000

2.689.700 1.726.900 3.854.800 4.614.100 4.291.100 6.824.500 24.001.100

257.000 3.122.000 3.379.000

238.000 2.977.000 3.215.000

164.800 2.879.100 3.043.900

191.000 191.000

176.000 176.000

1.249.700 1.249.700

38.000 38.000

36.000 36.000

100 100

33.469.000

31.813.000

28.294.800

5

LASTEN Omschrijving

Alle bedragen in euro's

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

2.990.000 914.000 3.904.000

2.660.000 849.000 3.509.000

2.859.400 1.116.400 3.975.800

612.000 612.000

605.000 605.000

615.600 615.600

7.979.000 4.341.000 2.596.000 14.916.000

7.687.000 4.374.000 1.954.000 14.015.000

8.094.300 4.574.300 1.466.600 14.135.200

9.509.000 1.149.000 10.658.000

9.409.000 1.060.000 10.469.000

5.562.400 969.400 388.200 6.920.000

Additionele taken

3.379.000

3.215.000

3.043.900

Totaal lasten

33.469.000

31.813.000

28.690.500

Totaal van saldo van baten en lasten

-

-

-395.700

Mutaties reserves

-

-

-

Gerealiseerde resultaat

-

-

-395.700

Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten

Huisvestingskosten Huisvestingskosten

Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Recyclingstation en inzamelmiddelen

Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten Verhaalde kosten

6

2. Toelichting RMN begroting 2.1. Algemeen RMN streeft naar een continue verbetering van haar prestaties op het gebied van de afvalinzameling en het beheer van de openbare ruimte zowel in termen van effectiviteit en efficiency als kwaliteit. Daar waar aanpassingen in de bedrijfsvoering zijn te realiseren en/of adviezen voor verbetering door de opdrachtgever worden overgenomen zijn de resultaten verwerkt in de begroting. In het overzicht van Baten en Lasten en de toelichting geeft de eerste kolom de cijfers van de begroting voor het jaar 2022 weer. De grijs gearceerde kolom geeft de cijfers van de vastgestelde primaire begroting 2021 weer. In de laatste kolom worden de gecontroleerde werkelijke cijfers van 2020 weergegeven. Alle bedragen luiden in euro’s. In de begroting zijn de incidentele baten beperkt tot aanvullende opdrachten van de deelnemende gemeenten. De post voormalig personeel kan gezien worden als incidentele lasten. Overige incidentele lasten zijn niet voorzien en zullen indien deze zich aandienen zoveel als mogelijk binnen de begroting moeten worden opgevangen. 2.2. Directie en algemeen beheer Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

2.800.000 242.000

2.658.000 25.000

46.000 39.000 88.000 8.000 5.000 65.000 -303.000 2.990.000

46.000 37.000 81.000 12.000 65.000 -264.000 2.660.000

2.425.300 75.500 492.900 11.300 12.800 76.900 12.500 80.500 -328.300 2.859.400

BASISTAKEN Directie en algemeen beheer Personeelskosten Huidig personeel Voormalig personeel Personeel van derden Vervoerskosten Opleiding Bedrijfsgezondheid Werving en selectie Periodiek medisch onderzoek Overige personeelskosten Aandeel additionele taken

De kosten van huidig personeel nemen toe als gevolg van salarisstijgingen en door uitbreiding van de formatie van de binnendienst met 1,05 fte. De kosten van voormalig personeel zijn aangepast wegens toegenomen kosten in verband met WW uitkeringen die worden verhaald op RMN van ex werknemers, extra inhuur wegens langdurig ziekte en mobiliteitstrajecten. Onder de kosten voor bedrijfsgezondheid vallen o.a. uitgaven voor de arbodienst en bedrijfsmaatschappelijk werk In de raming van de kosten van bedrijfsgezondheid is een stelpost voor re-integratie trajecten opgenomen.

7

De overige personeelskosten bestaan o.a. uit kosten voor personeelsbijeenkomsten en kosten in verband met ambtsjubilea. Tevens is rekening gehouden met juridische ondersteuning bij het begeleiden naar ander werk en bij beëindiging van het dienstverband. Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

89.000 2.000 47.000 57.000 458.000 73.000 70.000 64.000 30.000 35.000 5.000 43.000 5.000 21.000 7.000 -92.000 914.000

166.000 5.000 41.000 47.000 340.000 71.000 99.000 60.000 28.000 26.000 3.000 33.000 5.000 4.000 7.000 -86.000 849.000

111.100 3.100 35.700 82.900 519.000 63.400 119.200 87.500 38.600 34.800 100 33.000 85.800 -97.800 1.116.400

Algemene kosten Afschrijvingen inventaris Rentelasten inventaris Kantoorbenodigdheden Telefoon en porti Automatisering Voorlichting Advieskosten Accountant Accountant advisering Contributie/abonnementen Assurantiën Representatie Salarisadministratie OR kosten Bestuurs- en ontwikkelkosten Duurzaam ondernemen Aandeel additionele taken

De inventaris bestaat uit kantoorinventaris en investeringen in het IT landschap. Een deel van de ICT middelen heeft betrekking op de boordcomputers en wordt doorbelast naar de voertuigen. De kosten van automatisering bestaan uit kosten van onderhoud en licenties van de systemen en applicaties en netwerkbeheer. De afschrijvingen zijn naar beneden bijgesteld doordat gekozen is voor een Saas oplossing in plaats van te investeren in hardware in eigen beheer (on premises). De salarisadministratie wordt extern verzorgd. De begroting is in lijn gebracht met het huidige kostenniveau. De advieskosten zijn verlaagd in verband met minder inzet van externe begeleiding bij het doen van aanbestedingen. De kosten van accountantscontrole zijn gebaseerd op de resultaten uit de Europese aanbesteding.

8

2.3. Huisvestingskosten Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

40.000 2.000 22.000 217.000 54.000 40.000 4.000 5.000 51.000 435.000

20.000 2.000 22.000 210.000 54.000 38.000 4.000 5.000 50.000 405.000

36.400 3.200 35.600 218.500 50.600 51.500 8.500 9.000 49.900 463.200

135.000 40.000 -113.000 62.000

135.000 5.000 38.000 -113.000 65.000

139.000

80.000 50.000 20.000 150.000

82.000 22.000 42.000 20.000 166.000

34.100 4.700 127.600

26.000 26.000

26.000 26.000

24.000 24.000

673.000 -61.000 612.000

662.000 -57.000 605.000

669.600 -54.000 615.600

Huisvestingskosten Locatie Soest Afschrijvingen Rentelasten Gas, water en electra Huur kantoor Onderhoud Schoonmaak Verzekeringen Belastingen Kantinebeheer Locatie Zeist Kapitaallasten Schoonmaak Kantinebeheer Doorbelaste huur en kapitaallasten Locatie IJsselstein Huur kantoor Schoonmaak Kantinebeheer Kapitaallasten Locatie Bunnik Huur kantoor

Aandeel additionele taken Totaal huisvestingskosten

32.800 -117.000 54.800 88.800

2.3.1.Locatie Soest De afschrijvingen en rentelasten hebben betrekking op de bouwkundige aanpassingen aan het kantoorpand aan de Lange Brinkweg 81 te Soest. 2.3.2.Locatie Zeist De kapitaallasten van het recyclingstation betreffen de geactiveerde kosten van de grond en bijbehorende opstallen. De kapitaallasten, onder aftrek van een vergoeding voor kantoorruimte en stalling, worden doorbelast naar de taak recyclingstation.

9

2.3.3.Locatie IJsselstein De huur van de werf wordt doorbelast aan huisvesting en tractiemiddelen. De kantine in IJsselstein wordt door eigen personeel geëxploiteerd. De kapitaallasten hebben betrekking op de verbouwing van de kantine. 2.4. Buitendienst Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

7.774.000 1.393.000

7.361.000 1.424.000

83.000 62.000 -1.333.000 7.979.000

80.000 60.000 -1.238.000 7.687.000

7.095.700 2.203.900 600 54.000 54.000 -1.313.900 8.094.300

Personeelskosten Huidig personeel Personeel derden Autokostenvergoeding Opleidingen en seminars Dienstkleding en veiligheidsmiddelen Aandeel additionele taken Totaal Personeelskosten

De kosten van personeel zijn aangepast in verband met de stijging van de salarissen van de medewerkers en de tarieven van de uitzendkrachten. De flexibele schil bedraagt ongeveer 25% van het totaal aan benodigde medewerkers. Met een goede verhouding voor het aanhouden van een flexibele schil kunnen kostenvoordelen worden gerealiseerd en kunnen efficiencyvoordelen sneller worden vertaald naar de begroting. 2.5. Materieel Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

1.871.000 2.008.000 430.000 12.000 234.000 -214.000 4.341.000

1.819.000 2.069.000 440.000 31.000 229.000 -214.000 4.374.000

1.583.700 2.182.600 495.300 216.500 239.200 -143.000 4.574.300

Materieel Kapitaallasten Brandstof en onderhoud Stalling en beheer Inhuur materieel Belastingen en verzekeringen Resutaat bij verkoop materieel Aandeel additionele taken Totaal Materieel

De kapitaallasten zijn gebaseerd op het huidige wagenpark met in- en uitstroom op basis van het vervangingsplan. De kapitaallasten nemen toe door verduurzaming van het wagenpark, door aanschaf van duurdere voertuigen rijdend op groengas en elektrisch aangedreven voertuigen. De kosten van brandstof, onderhoud en verzekeringen zijn geïndexeerd op basis prijs overheidsconsumptie, netto materieel. De kosten van brandstof zijn verlaagd met € 50.000,- in verband met de aanschaf van voertuigen die rijden op duurzame HVO diesel. De stallingskosten zijn gebaseerd op huurcontracten met de gemeente Soest, de gemeente IJsselstein en een particuliere partij. Daarnaast worden kapitaallasten doorberekend voor het gebruik van de stalling in Zeist. De huur van de stalling van materieel voor de gladheidbestrijding in Soest is verantwoord onder de kosten van gladheidbestrijding. De kosten van inhuur materieel zijn opgenomen teneinde ondercapaciteit te kunnen opvangen.

10

2.6. Recyclingstation en inzamelmiddelen Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

1.475.000 185.000 701.000 235.000 2.596.000

979.000 197.000 543.000 235.000 1.954.000

550.500 263.000 313.000 340.100 1.466.600

Recyclingstation en inzamelmiddelen Kapitaallasten Onderhoud recyclingstation Onderhoud containers Vervanging containers Aandeel additionele taken Totaal recyclingstation en inzamelmiddelen

De kapitaallasten bestaan uit rente en afschrijving van persen, afzetbakken en ander terreininventaris op de recyclingstations. Daarnaast bestaan de kapitaallasten uit afschrijving en rente van ondergrondse containers inclusief de elektronica en toegangspassen en van geactiveerde minicontainers verband houdend met de invoering van een vierde minicontainer voor het inzamelen van PMD en van GFT voorzieningen bij hoogbouw. De kapitaallasten en de kosten van onderhoud van minicontainers en ondergrondse containers bij laagbouw en de GFT voorzieningen bij hoogbouw in Soest zijn volledig verwerkt in de begroting. De kapitaallasten en de kosten van onderhoud van minicontainers en ondergrondse containers bij laagbouw in Baarn zijn volledig verwerkt in de begroting. De invoering van VANG maatregelen in IJsselstein laagbouw en Zeist zijn volledig in de begroting verwerkt. De kapitaallasten voor de ondergrondse containers bij hoogbouw in IJsselstein zijn voor drie kwart jaar verwerkt in de begroting. In de post onderhoud recyclingstation is onder andere een dotatie aan de voorziening groot onderhoud van het recyclingstation Zeist opgenomen. De voorziening is gebaseerd op het meerjarenplan voor groot onderhoud van de terreinen en opstallen van het recyclingstation aan de Zandbergenlaan in Zeist.

De onderhoudskosten van de containers betreffen kosten van (preventief) onderhoud en het schoonmaken, wassen van de (ondergrondse) containers. De kosten zijn geraamd op basis de huidige en naar verwachting te bij te plaatsen ondergrondse containers in het verzorgingsgebied. De onderhoudskosten stijgen daarnaast als gevolg van veroudering van de bestaande ondergrondse containers en door invoering van het VANG programma. De vervangingskosten van containers betreffen voornamelijk kosten van vervanging als gevolg van schade, vermissing of omwisseling van inhoud van de minicontainers.

11

2.7. Directe kosten Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

2.377.000 5.501.000 452.000 -230.000 -250.000 1.000 -1.230.000 128.000 181.000 2.420.000 163.000 -4.000 9.509.000

2.167.000 6.415.000 231.000 -440.000 -235.000 -22.000 -1.025.000 126.000 175.000 1.878.000 143.000 -4.000 9.409.000

1.300.300 4.345.400 -369.600 -345.400 -31.600 -1.252.400 143.700 195.500 1.413.900 162.600 5.562.400

Directe kosten Verwerkingskosten GFT Restafval Grof afval Papier Glas Textiel PMD Kringloopcentra Klein chemisch afval Recyclingstation Straatreinigen Aandeel additionele taken

Totaal verwerkingskosten

De verwerkingskosten van GFT, rest-, grof afval, papier, glas en kunststof verpakkingen zijn ontleend aan de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. Het tarief voor brandbaar afval is gesplitst in een tarief voor fijn huishoudelijk restafval van € 136,74 per ton en € 248,09 voor grof huishoudelijk afval per ton. In de begroting 2021 was nog sprake van een gemengd tarief voor restafval en grof afval van € 153,78. Werden de verwerkingskosten met de begrotingswijziging 2021.1 door alle marktontwikkelingen nog verhoogd naar € 9.924.000,-, voor 2022 zien we een neerwaartse lijn voor de verwerkingskosten o.a. vanwege de doorgevoerde VANG maatregelen. De kosten van brandbaar afval (restafval en grof afval) zijn in de begroting verdeeld over de taken inzamelen restafval, inzamelen grof afval en recyclingstation. In de begroting is rekening gehouden met de gevolgen van de nieuwe raamovereenkomst voor verpakkingen. Dit levert per saldo een voordeel op door het wegvallen van de post collection kosten. De vergoedingen van het Afvalfonds voor PMD, papier en glas zijn voor alle deelnemende gemeenten opgenomen in de begroting. De kosten van de Kringloopcentra betreffen de Kringloopcentra in Soest en Zeist. Deze centra ontvangen een vergoeding voor ingezamelde hoeveelheden huisraad onder aftrek van de afgevoerde hoeveelheid grof afval en hout.

Op deze wijze wordt een financiële prikkel gegeven om zoveel mogelijk producten en of materialen een tweede leven te geven c.q. te recyclen. De verwerkingskosten van het recyclingstation zijn opgenomen op basis van de huidige tarieven en tonnages. De verwerkingskosten worden op basis van de werkelijke hoeveelheden en prijzen verrekend met de gemeenten.

12

2.8. Overige directe kosten Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

449.000 149.000 208.000 31.000 74.000 238.000 8.000 -8.000 1.149.000

434.000 94.000 191.000 31.000 74.000 236.000 8.000 -8.000 1.060.000

378.400 84.400 184.100 9.700 140.700 167.600 4.500 969.400

Overige directe kosten Afvalinzameling Recyclingstation Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Aandeel additionele taken Totaal overige directe kosten

De overige directe kosten bestaan hoofdzakelijk uit uitbestede werkzaamheden in verband met het zo optimaal mogelijk inzetten van de beschikbare capaciteit en om overcapaciteit te voorkomen. In de post afvalinzameling zijn de kosten van de afvalkalender en publicaties in de maandrubrieken opgenomen. De inzameling van luiers in de gemeenten is toegevoegd aan deze post. De kosten van het recyclingstation betreffen de doorberekende kapitaallasten van de opstallen en grond van het recyclingstation aan de Zandbergenlaan in Zeist en de huur voor het recyclingstation aan de Schans in Soest. De huur van het recyclingstation de Schans in Soest is verwerkt in deze post op basis van een gemiddeld tarief per m2. De post gladheidbestrijding bestaan uit de kosten van strooizout, de vergoeding voor de consignatiedienst, de huur van stalling van het materieel van Soest en Baarn en de kosten van aansluiting op een gladheidmeldingssysteem. De raming is gebaseerd op ervaringscijfers van de afgelopen winters.

13

2.9. Overhead Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

3.293.000 914.000 4.207.000

2.660.000 849.000 3.509.000

2.859.400 1.116.400 3.975.800

612.000 612.000

605.000 605.000

615.600 615.600

Buitendienst Personeelskosten

799.000

766.000

578.800

Totale overhead

5.618.000

4.880.000

5.170.200

Totale lasten

33.469.000

31.813.000

28.690.500

16,8%

15,3%

18,0%

Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten

Huisvestingskosten Huisvestingskosten

Overhead percentage

De personeelskosten directie en beheer zijn de kosten van het personeel dat niet direct in de uitvoering werkzaam is. De personeelskosten omvatten zowel intern als extern personeel. De kosten zijn gestegen als gevolg van uitbreiding van de formatie in de binnendienst en de hogere salariskosten. De administratiekosten vallen hoger uit door de gestegen accountantskosten, het aangaan van een samenwerking met een inkoopbureau en hogere lasten van automatisering. De personeelskosten van de buitendienst betreffen de kosten van toezicht en directe leiding van de buitendienst. De kosten van toezicht en directe leiding zijn in de begroting samengevoegd met de kosten van het personeel van de buitendienst maar zijn ten behoeve van de berekening van de overhead in dit overzicht afzonderlijk opgenomen.

14

2.10.

Additionele taken

Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

303.000 92.000 -5.000 61.000 1.333.000 214.000 4.000 1.377.000 3.379.000

264.000 86.000 -4.000 57.000 1.238.000 214.000 4.000 1.356.000 3.215.000

328.300 97.800 54.000 1.313.900 143.000 1.106.900 3.043.900

ADDITIONELE TAKEN Personeelskosten directie en beheer Algemene kosten Financiële baten en lasten Huisvesting Personeelskosten buitendienst Materieel Recyclingstation en inzamelmiddelen Verwerkingskosten Overige directe kosten Totaal additionele taken

De additionele taken betreffen taken op het gebied van beheer en uitvoering in de openbare ruimte die door de gemeente Bunnik en IJsselstein zijn ingebracht. Teneinde de deelnemers te vrijwaren van financiële risico’s verbonden aan de uitvoering van deze taken zijn beheersmaatregelen getroffen waaronder het voeren van een strikt gescheiden administratie tussen de basistaken en de additionele taken. Het aandeel in de overhead wordt berekend met behulp van het kostenallocatiemodel en naar rato omgeslagen over de betreffende kostensoorten. Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

4.294.000 673.000 16.463.000 12.039.000 33.469.000

3.855.000 662.000 15.467.000 11.829.000 31.813.000

4.401.900 669.600 15.592.100 8.026.900 28.690.500

Totale uitgaven Directie- en algemeen beheer Huisvestingskosten Buitendienst Directe kosten

15

3. Toelichting RMN begroting, baten

Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

562.000 659.000 1.000 6.000 100.000 100.000 -10.000 21.000 913.000 304.000 236.000 149.000 77.000 100.000 16.000 3.234.000

506.000 744.000 4.000 6.000 99.000 157.000 13.000 19.000 814.000 267.000 226.000 91.000 74.000 99.000 14.000 3.133.000

427.900 492.100 4.000 6.000 100.100 106.900 5.700 22.500 756.600 279.800 219.600 90.000 73.000 91.000 14.500 2.689.700

BASIS TAKEN Gemeente Baarn Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling snoei afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Baarn

In 2020 is het VANG programma afgesloten waarbij van de laagbouw aansluitingen de grotere percelen zijn voorzien van een vierde container voor het scheiden van PMD en waarbij voor de kleinere percelen de restafval container is ingeleverd voor een PMD container en ondergrondse containers zijn geplaatst voor het wegbrengen van restafval. De gevolgen hiervan zijn door een externe partij in opdracht van de gemeente Baarn tussentijds geëvalueerd waarbij geconcludeerd is dat, geabstraheerd voor de effecten van de Covid-19 pandemie, de financiële doelstellingen zijn behaald en RMN ten opzichte van de benchmark goed presteert. Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. In de begroting zijn de gevolgen verwerkt van verdergaande efficiëntie in de uitvoering door herindeling van de wijken waardoor de zijlader meer adressen kan bedienen.

Hierdoor worden uren bespaard voor de taken inzamelen gft, papier en PMD. Vanwege de effecten door de invoering van het VANG programma zijn de hoeveelheden GFT en PMD met respectievelijk 800 en 200 ton verhoogd. De hoeveelheid restafval is nog eens met 200 ton verder naar beneden bijgesteld. De vergoeding voor het PMD is verlaagd van € 261,- per ton naar € 231,- per ton. De vergoeding voor oud papier is gedaald van € 62,70 naar € 45,- per ton. Vanwege het verminderde aanbod van snoeihout zijn de geraamde uren naar beneden bijgesteld.

16

De hoeveelheden van de diverse afvalstromen op het recyclingstation zijn in lijn gebracht met de gerealiseerde hoeveelheden in 2020. Daarnaast is het tarief voor grof huishoudelijk afval gewijzigd van € 153,78 in € 248,09 per ton. De kosten van het recyclingstation worden op basis van een verdeelsleutel verdeeld over Baarn en Eemnes. De kosten nemen toe onder invloed van de hogere verwerkingstarieven van de af te voeren afvalstromen. Zie onderstaande tabel voor de eerder berekende kosten en de wijze waarop de kosten zijn verwerkt in de begroting 2022.

Exploitatie recyclingstation

Begroting 2022

Aandeel Baarn

Aandeel Eemnes 91.000,00 10.000,00 4.000,00 50.000,00 1.000,00 64.000,00 -12.000,00 208.000,00

Inzet personeel

€

335.000,00

€

Kapitaallasten pers, containers Onderhoud Verwerkingskosten AVU Beheerskosten AVU Vereveningsbijdrage Verwerkingskosten overig Opbrengsten oud ijzer etc.

€ € € € € € € €

38.000,00 16.000,00 185.000,00 2.000,00 1.000,00 236.000,00 -46.000,00 767.000,00

€ € € € € € € €

244.000,00 € € 28.000,00 € 12.000,00 € 135.000,00 € 1.000,00 € 1.000,00 € 172.000,00 € -34.000,00 € 559.000,00 €

€ € €

69.000,00 77.000,00 146.000,00

€ € €

50.000,00 € 56.000,00 € 106.000,00 €

19.000,00 21.000,00 40.000,00

€

913.000,00

€

665.000,00 €

248.000,00

Transport recyclingstation Inzet personeel Inzet materieel

De overige kosten van afvalinzameling bestaan onder andere uit de exploitatielasten van de ondergrondse containers. Deze zijn toegenomen als gevolg van vervanging van 55 ondergrondse containers uit het vervangingsplan van de ondergrondse containers. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag van per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers. In deze post is een taakstelling opgenomen van -/- € 25.000,-. Als gevolg van de verandering van het klimaat duurt het onkruidseizoen langer. Om te kunnen blijven voldoen aan het gewenste beeldkwaliteit gedurende het seizoen zijn hiervoor meer uren inzet geraamd. Hierbij is rekening gehouden met de staat van de trottoirs en verhardingen. Door het wijken van de verbanden en grotere voegen groeit er meer onkruid en door scheef hangende stoeptegels is er meer capaciteit nodig om aan de beeldkwaliteit te kunnen voldoen.

17

Omschrijving

Geraamd 2022

Geraamd 2021

Werkelijk 2020

312.000 535.000 46.000 5.000 3.000 85.000 64.000 13.000 15.000 589.000 73.000 192.000 92.000 28.000 65.000 2.000 2.000 2.121.000

311.000 554.000 25.000 5.000 3.000 68.000 68.000 13.000 13.000 495.000 86.000 189.000 73.000 27.000 63.000 2.000 2.000 1.997.000

236.800 384.800 22.500 5.000 2.000 51.700 60.800 10.600 15.300 488.600 76.400 211.300 71.000 23.700 66.400 1.726.900

Basis-taken (vervolg) Gemeente Bunnik Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Bunnik

Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. De hoeveelheid in te zamelen GFT is met 100 ton verlaagd van 2000 naar 1900 ton. De hoeveelheid restafval is met 100 ton gestegen van 2400 ton naar 2500 ton. De hoeveelheid op te halen grof afval is gestegen van 40 ton naar 100 ton. De kosten van grof afval nemen toe vanwege het hogere verwerkingstarief in combinatie met de stijging in tonnage. De hoeveelheid PMD is met 70 ton naar boven bijgesteld van 230 ton naar 300 ton. De vergoeding voor het PMD is verlaagd van € 261,- per ton naar € 231,- per ton. De vergoeding voor oud papier is gedaald van € 62,70 naar € 45,- per ton.

De stijging van de verwerkingskosten van het recyclingstation zijn voor € 78.000,- te verklaren door aanpassing van de hoeveelheid grof afval met 140 ton, de reeds vermelde tariefstijging van het grof afval en door aanpassing van het tonnage aan hout B en het toevoegen van de afvalstromen van gips en bouw- en sloopafval. De overige kosten van afvalinzameling zijn toegenomen door opname van de exploitatielasten van 20 ondergrondse containers uit het vervangingsplan. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag van per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers. In deze post is een taakstelling opgenomen van -/- € 30.000,-.

18

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10446759/1