Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029 - Regionaal Archief Rivierenland
Tekst van het document
b) de beschikbare weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover de gemeenschappelijke regeling beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken. Het weerstandsvermogen wordt berekend door de uitkomst van de beschikbare weerstandscapaciteit te delen door de uitkomst van de benodigde weerstandscapaciteit. De uitkomst van die berekening vormt de ratio weerstandsvermogen.
Ratio weerstandsvermogen =
beschikbare weerstandscapaciteit (middelen) benodigde weerstandscapaciteit (risico’s)
Om het weerstandsvermogen te kunnen beoordelen, is vastgesteld welke ratio het RAR nastreeft. Hiertoe is gebruik gemaakt van onderstaande waarderingstabel. Ratio weerstandsvermogen > 2,0 1,4 < x < 2,0 1,0 < x < 1,4 0,8 < x < 1,0 0,6 < x < 0,8 < 0,6
Waardering Uitstekend Ruim voldoende Voldoende Matig Onvoldoende Ruim onvoldoende
De geldende ratio van het weerstandsvermogen is door het Algemeen Bestuur van het RAR in 2014 vastgesteld op minimaal 1. Het RAR streeft zodoende naar een weerstandsvermogen welke minimaal voldoende is. Benodigd weerstandscapaciteit (risico’s) Hieronder de identificeerde risico’s met de omvang van hun capaciteit op basis van het restrisico en kansberekening. Risico Politiek bestuurlijk en maatschappelijk Uittreding van een deelnemer of beëindiging van een overeenkomst Organisatorisch Afhankelijkheid specialistische leveranciers Organisatorisch Calamiteiten met schade aan gebouw en archief Organisatorisch Cybercriminaliteit Juridisch Naleven van de wet- en regelgeving
Totaal aan risico’s
Kans
Verwachtingswaarde
Capaciteit
0,2
€ 250.000
€ 50.000
0,2
€ 250.000
€ 50.000
0,2
€ 250.000
€ 50.000
0,4
€ 100.000
€ 40.000
0,2
€ 50.000
€ 10.000
€ 200.000
Beschikbaar weerstandscapaciteit (middelen) Hieronder de stand van de beschikbare middelen om niet begrote kosten te dekken. Hierin dient de algemene reserve (ofwel weerstandsvermogen) als buffer ter afdekking van risico's en om incidentele tegenvallers op de vangen. De bestemmingsreserves zijn reserves waaraan een bepaalde bestemming (doelstelling) is gegeven en derhalve voor het realiseren van die doelstelling geoormerkt is. Hierin is een onderscheid tussen beklemde en de niet-beklemde bestemmingsreserves. Waarbij de beklemde reserves geen onderdeel kunnen uitmaken van het beschikbare weerstandscapaciteit.
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 28 van 41
Beschikbaar weerstands-capaciteit
Reserves Omvang reserve per 31-12-2024
per 31-12-2024
per 31-12-2025
per 31-12-2026
per 31-12-2027
per 31-12-2028
per 31-12-2029
€ 211.000
€ 211.000
€ 211.000
€ 211.000
€ 211.000
€ 211.000
€ 211.000
Res erve E-depot
€ 58.021
€ 58.021
€ 48.021
€ 38.021
€ 28.021
€ 18.021
€ 8.021
Res erve Di gi tal i s eri ng/ Bedri jfs voeri ng Res erve Webs i te (bekl emde res erve)
€ 200.848
€ 200.848
€ 160.848
€ 120.848
€ 80.848
€ 40.848
€ 848
€ 100.000
€0
€0
€0
€0
€0
€0
Totaal
€ 569.869
€ 419.869
€ 369.869
€ 319.869
€ 269.869
€ 219.869
€ 219.869
Algemene reserve Res erve Weers tands vermogen Bestemmingsreserves
Sinds 2022 is de algemene reserve/het weerstandsvermogen voldoende toereikend om de volledige benodigde weerstandscapaciteit te dekken (ratio van 1,0). Mede hierom zijn sinds 2022 de bestemmingsreserves inzetbaar voor hun eigen bestemming. Conclusie is dat voor de jaren 2026 tot en met 2029 het weerstandsvermogen minimaal voldoende is voor het opvangen van de risico’s. 3.1.2 Kengetallen De Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties heeft de volgende kengetallen in de begroting verplicht gesteld. De kengetallen van het RAR staan in onderstaande tabel: Kengetallen 1A Netto schuldquote 1B Netto schuldquote gecorr. alle verstrekte leningen 2 Solvabiliteitsratio 3 Grondexploitatie 4 Structurele exploitatieruimte 5 Belastingcapaciteit
R 2023 148
R 2024 136
B 2024 149
B 2025 141
B 2026 129
B 2027 125
B 2028 118
B 2029 107
148
136
149
141
129
125
118
107
7,5 n.v.t. 2,4 n.v.t.
8 n.v.t. 2 n.v.t.
6,3 n.v.t. 0 n.v.t.
6,6 n.v.t. 0 n.v.t.
6,2 n.v.t. 0 n.v.t.
5,6 n.v.t. 0 n.v.t.
5,0 n.v.t. 0 n.v.t.
4,3 n.v.t. 0 n.v.t.
Voor het RAR zijn inmiddels (meerjarige) ervaringscijfers beschikbaar. Zichtbaar is de dalende trend van de netto schuldquote van 148 in 2023 naar 107 in 2029. Dit is een positieve ontwikkeling, immers hoe lager dit kengetal des te minder is de afhankelijkheid van vreemd vermogen. De schuldquote geeft namelijk de mate aan waarin de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie drukken. De solvabiliteitsratio laat een licht dalende trend zien: van 7,5 in 2023 naar 4,3 in 2029. Dit duidt op een lichte daling in de financiële weerbaarheid, maar deze is nog niet onvoldoende. In dit kader is het van belang het eigen vermogen niet onder het niveau van het weerstandsvermogen te laten komen, om ook adequaat met risico’s om te kunnen blijven gaan (zie ook de paragraaf over weerstandsvermogen). De structurele exploitatieruimte geeft aan in hoeverre het RAR in staat is structureel de eigen lasten te dragen. Dit kengetal moet neutraal of positief zijn. Neutraal betekent dat de lasten en baten in de exploitatiebegroting met elkaar in evenwicht zijn. De trend laat zien dat er sprake is van een stabiele neutrale exploitatieruimte.
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 29 van 41
3.2
Kapitaalgoederen
De paragraaf kapitaalgoederen betreffende het onderhoud van kapitaalgoederen en de benodigde investeringen in kapitaalgoederen voor de komende jaren. Voor het RAR betreft dit in elk geval het gebouw als ook de inventaris en de ICT-middelen die in eigendom zijn. Hierna in het kort per onderdeel de beleidskaders en de financiële consequenties welke zijn opgenomen in de begroting. Gebouw en afschrijving Het RAR is sinds 2012 eigenaar van haar deel van het gezamenlijk met Thius gerealiseerde pand. In de staat van activa zijn de investeringen van het gebouw van het RAR opgenomen. Het betreft de investeringen nieuwbouw en de investering uitbreiding archiefdepot. De investeringen worden op basis van annuïteiten afgeschreven. Onderhoud gebouw Regulier en groot onderhoud gebeurt door de VvE op basis van het Meerjarenonderhoudsplan (MJOP) wat gezamenlijk binnen de VvE is opgesteld. Jaarlijks wordt door het RAR een bedrag betaald aan de VvE voor de uitvoering van het MJOP. In de Meerjarenonderhoudsbegroting (MJOB) is rekening gehouden met de inflatie middels de bouwkostenindex en heeft een looptijd van 30 jaar. De MJOB wordt tweejaarlijks geactualiseerd. Hierin worden uiteraard nieuwe technologische ontwikkelingen meegenomen. Investeringen bedrijfsmiddelen In de begroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029 is rekening gehouden met de benodigde investeringen in bedrijfsmiddelen.
Hierbij is onderscheid gemaakt in inventaris, ICT-middelen en vanaf 2026 ook de vernieuwing van de website. Voor deze bedrijfsmiddelen is een investeringsbegroting gemaakt voor de jaren 2024-2030. De investeringen zijn per jaar opgenomen in de staat van activa en worden op basis van lineaire afschrijving jaarlijks afgeschreven. Hierbij hanteren we afschrijftermijnen die passen bij de economische levensduur van het bedrijfsmiddel, waardoor de kosten zo evenredig mogelijk worden verdeeld over de gebruiksduur. Hieronder in het kort per onderdeel de begrotingsaspecten in de periode 2026 tot 2029. Inventaris De inventaris welke dateert uit 2012 is sinds 2022 volledig afgeschreven. En hoewel er vanaf 2023 in de begroting was voorzien in vervanging van deze inventaris, is er vooralsnog voor gekozen deze vervanging enige tijd uit te stellen en alleen daar waar nodig is vervanging uit te voeren. Zo zijn in 2024 de keuken en kantine ruimten vervangen. En is er daarnaast voor de jaren 2026 tot 2029 investeringen opgenomen voor het vervangen van kantoormeubilair welke toe zijn aan vervanging. Deze investeringen (in totaal over 4 jaar ca. € 80.000,-) worden na aanschaf op de balans voorzien als activa en zijn als jaarlijkse afschrijvingen in de exploitatiebegroting opgenomen. De afschrijvingen zijn opgenomen onder huisvestingskosten.
ICT-middelen In de begroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029 is rekening gehouden met de benodigde ICTinvesteringen. Dit zijn investeringen zoals de periodiek terugkerende vervanging en benodigde vernieuwing van aanwezige ICT apparatuur en infrastructuur. Deze investeringen (in totaal over 4 jaar ca. € 170.000,-) worden na aanschaf op de balans voorzien als activa en zijn als jaarlijkse afschrijvingen in de exploitatiebegroting opgenomen. De afschrijvingen zijn opgenomen onder automatiseringskosten.
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 30 van 41
Website Ook de website is een onlosmakelijk deel van de dienstverleningstaken van het RAR. In het jaar 2025 is een vernieuwing van de website noodzakelijk (om de 8 jaar). Deze investering (circa € 100.000,-) wordt op de balans voorzien als activa en zijn als jaarlijkse afschrijvingen in de exploitatiebegroting opgenomen. Hiervoor is een bestemmingsreserve gerealiseerd waar de komende jaren de afschrijvingslasten uit onttrokken kunnen worden. Waardoor de afschrijvingskosten niet op de exploitatie drukken.
3.3
Financiering
In de paragraaf financiering komen zoals, de naam al aangeeft, de aspecten rond de financiering aan de orde. In dit kader is het verplicht om onder meer te voldoen aan de Wet Financiering Decentrale Overheden (FIDO). Geldleningen De geldmiddelen bestaan uit middelen in de rekening-courant en de corresponderende depositorekeningen. In 2008 zijn twee vaste geldleningen voor de toenmalige nieuwbouw afgesloten en deze zijn in 2009 opgenomen. Omdat de investeringskosten voor de nieuwbouw lager uit zijn gevallen, is de depotuitbreiding met een deel van de overblijvende financiële middelen gefinancierd. Rentelasten, renteresultaat en toerekening van rente De aan het programma toe te rekenen rente wordt bepaald door de externe rente die bestaat uit de rente die wordt betaald over afgesloten leningen. Beide leningen zijn annuïteitenleningen met een vaste rente gedurende de gehele looptijd. Lening A heeft een hoofdsom van € 2 miljoen en een looptijd van 20 jaar. De rente is gedurende de gehele looptijd 4,73%. Lening B heeft een hoofdsom van € 8 miljoen en een looptijd van 40 jaar. De rente is gedurende de gehele looptijd 4,78%. In de toerekening van rente aan de investeringen wordt uitgegaan van 4,75%. Schatkistbankieren, renteopbrengsten Vanaf januari 2024 nemen we actief deel aan Schatkistbankieren en doen we afstand van onze uitzonderingspositie voor deelname.
Net als bij de reguliere bank wordt ook bij schatkist rente uitgekeerd over het saldo op de depositorekening. De renteopbrengst is afhankelijk van het saldo in deposito en de rentestand. De rente kan fluctueren op basis van de economische situatie, inflatie en de monetaire beleid van de Europese Centrale Bank (ECB) of de centrale bank van ons land. In het afgelopen jaren zijn de rentestanden zeer wisselend geweest: van hoge rente tot zelf negatieve rente op deposito. De deelname aan de schatkist zou in elk geval een negatieve rente op deposito moeten voorkomen, maar desondanks is er fluctuatie in de rentestand waardoor het onzeker is wat de opbrengsten zullen zijn. Voor de begroting wordt een rentepercentage aangehouden van 1,5%, waarmee zowel een conservatieve renteopbrengst inschatten als ook voldoende ruimte hebben om eventuele (toekomstig) tegenvallende rentestanden op te vangen. Kapitaallasten De looptijd en de aflossing van de beide leningen lopen gelijk aan de kapitaallastenberekening voor de investering van de nieuwbouw. Garantstelling deelnemende gemeenten aan BNG De deelnemende gemeenten staan op basis van artikel 26 van de Gemeenschappelijke Regeling voor de geldleningen garant bij de Bank Nederlandse Gemeenten.
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 31 van 41
Berekening van het EMU3 -saldo Berekening EMU saldo Exploitatie saldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, art 17c) Afschrijvingen ten laste van exploitatie Uitgaven aan investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie Betalingen ten laste van de voorzieningen Berekend EMU saldo
2025
2026
2027
2028
2029
-€ 50.000 -€ 197.055
-€ 62.500 -€ 237.453
-€ 62.500 -€ 239.243
-€ 62.500 -€ 255.578
-€ 62.500 -€ 261.043
€ 202.500
€ 55.200
€ 125.300
€ 21.000
€ 19.500
€ 2.500
€ 2.500
€ 2.500
€ 2.500
€ 2.500
-€ 15.742
-€ 17.586
-€ 17.586
-€ 17.586
-€ 17.586
-€ 57.797
-€ 259.839
-€ 191.529
-€ 312.164
-€ 319.129
Financieringspositie Financieringsbehoefte
2025
2026
2027
2028
2029
A. Investeringen netto B. Afschrijvingen -/C. Aflossingen leningen Niew op te nemen leningen Vaste schuld 31-12
€ 202.500 € 197.055 € 270.932 €0 € 6.826.540
€ 55.200 € 237.453 € 284.051 €0 € 6.542.490
€ 125.300 € 239.243 € 297.805 €0 € 6.244.685
€ 21.000 € 255.578 € 341.587 €0 € 5.903.098
€ 19.500 € 261.043 € 249.228 €0 € 5.653.870
Kasgeldlimiet Het kasgeldlimiet wordt berekend op basis van 8,5% van het begrotingstotaal. De ontwikkeling van de kasgeldlimiet voor de komende jaren is als volgt: Berekening kasgeld
2025
2026
2027
2028
2029
Totale lasten c.q. begrotingstotaal Percentage regeling Kasgeldlimiet
€ 3.317.290 8,5% € 281.970
€ 3.555.581 8,5% € 302.224
€ 3.651.374 8,5% € 310.367
€ 3.740.847 8,5% € 317.972
€ 3.936.503 8,5% € 334.603
Het RAR zal, gelet op liquiditeitspositie, geen gebruik hoeven te maken van het kasgeldlimiet. Renterisiconorm Om de (rente) risico’s op de leningenportefeuille te beheren, is de renterisiconorm van toepassing. Deze norm heeft als uitgangspunt dat de aflossingen en/of renteherziening in enig jaar nooit meer mag zijn dan 20% van het begrotingstotaal. Deze norm is gebaseerd op de Wet Financiering Decentrale Overheden. In de tabel is onder regel 5a is te zien dat het RAR voor de jaren 2025-2029 ruimschoots binnen de gestelde norm blijft. Renterisico
2025
2026
2027
2028
2029
1 Renteherzieningen op vaste schuld 2 Aflossingen 3 Renterisico (1+2) 4 Renterisiconorm 5a Ruimte onder renterisiconorm (4<3) 5b Overschrijding renterisiconorm (3>4)
€0 € 270.932 € 270.932 € 663.458 € 392.526 €0
€0 € 284.051 € 284.051 € 711.116 € 427.066 €0
€0 € 297.805 € 297.805 € 730.275 € 432.470 €0
€0 € 341.587 € 341.587 € 748.169 € 406.582 €0
€0 € 249.228 € 249.228 € 787.301 € 538.073 €0
3 EMU saldo is het financieringssaldo minus deelname aan bedrijven en inkomsten uit kredietverstrekking, uitgedrukt in geld, van een overheid die lid is van de Europese Monetaire Unie (EMU).
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 32 van 41
Berekening renterisiconorm
2025
2026
2027
2028
2029
4 Totale lasten 4b Norm 4 Renterisiconorm
€ 3.317.290 20% € 663.458
€ 3.555.581 20% € 711.116
€ 3.651.374 20% € 730.275
€ 3.740.847 20% € 748.169
€ 3.936.503 20% € 787.301
3.4
Bedrijfsvoering
Uitgangspunt formatie en personeelskosten De personele formatie en de bijbehorende salariskosten voor de begroting 2026 worden geraamd op basis van de actuele personele formatie en personeelsplanning van peildatum maart 2025 (ten tijde van het opstellen van de begroting). De samenstelling van ons personeelsbestand betreft een mix van aantal zeer ervaren en deskundige medewerkers in combinatie met een grotere groep jonge talenten. Dit brengt met zich mee dat dit jonge personeelsbestand in potentie veel ruimte heeft in groei en daarmee als consequentie financiële groei. Omwille van de financiële situatie van onze gemeenten en het beroep wat op ons is gedaan, hebben wij onze personele kosten zeer behoudend begroot en daarmee niet op de max van schaal. In reguliere zin is dit ook niet nodig. Echter kan dit, in deze uitdagende arbeidsmarkt met veel personeelsverloop, wel enige kwetsbaarheid met zich meebrengen bij het opvullen van vrijgekomen vacatures. Sinds meerdere jaren maakt het RAR gebruik van de diensten van de Bedrijfsvoeringsorganisatie West Betuwe (BvoWB) inzake de personeels- en salarisadministratie via een dienstverleningsovereenkomst. Ontwikkelingen formatie en personeelskosten De formatie op 01-03-2025 is 23,63 fte.
Voor de begroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029 van het RAR is de verwachte formatie ontwikkeling als volgt: Functie Directeur/streekarchivaris Adjunct-directeur Ondersteuning Medewerkers Totaal
2024 1,00 1,00 0,56 21,07 23,63
2025 1,00 1,00 0,56 22,24 24,80
2026 1,00 1,00 0,56 22,24 24,80
2027 1,00 1,00 0,56 22,24 24,80
2028
2029
1,00 1,00 0,56 22,24 24,80
1,00 1,00 0,56 22,24 24,80
Ziektevervanging Verzuim wordt in eerste instantie opgevangen in de eigen organisatie. In de begroting 2026 is voor een bedrag van € 28.900,- rekening gehouden met vervanging wegens ziekte (1,5% van de loonsom). Inhuur tijdelijk personeel Inhuur van tijdelijk personeel vindt deels plaats binnen het bestaande loonkostenbudget uit de vrijval van personeelskosten van niet of niet direct ingevulde vacatures. Daarnaast is in de begroting 2026 voor de inhuur van tijdelijk personeel een bedrag van € 35.300,- opgenomen. Werkzaak Voor 2026 zijn de kosten in de begroting opgenomen voor de inhuur via Werkzaak van 1,9 fte.
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 33 van 41
Jaarlijks terugkerende arbeidskosten Het RAR dient vanuit het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) in de begroting in te gaan op de zogenaamde jaarlijks terugkerende aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume. Onder arbeidsrechtelijke verplichtingen worden verstaan de aanspraken op toekomstige uitkeringen door huidig dan wel voormalig personeel. Het BBV schrijft voor dat jaarlijkse arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume via de exploitatie moeten lopen. Als de verplichtingen niet van een vergelijkbaar volume zijn, dan moet hiervoor een voorziening worden getroffen. Bij het RAR is daarvan geen sprake.
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 34 van 41
Financiële begroting
In dit deel: -
Het overzicht van baten en lasten en de toelichting De uiteenzetting van de financiële positie en de toelichting
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 35 van 41
5 Financiële begroting 5.1
Overzicht van de baten en lasten en de toelichting
Begroting 2025
Begroting 2027
Begroting 2026
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
€ 338.867
€ 93.370
-€ 245.497
€ 459.928
€ 106.100
€ 0 -€ 1.551.805 € 1.599.428
€0
Omschrijving programma
Saldo
Lasten
Baten
-€ 353.828
€ 429.060
€ 111.030
-€ 1.599.428 € 1.700.257
€0
Begroting 2028 Saldo
Lasten
Baten
-€ 318.030
€ 399.256
€ 89.240
-€ 1.700.257 € 1.782.811
€0
Begroting 2029 Saldo
Saldo
Lasten
Baten
-€ 310.016
€ 442.263
€ 82.290
-€ 359.973
-€ 1.782.811 € 1.908.035
€0
-€ 1.908.035
Progra mma Archi efbel ei d Programma Archiefbeleid Personeelskosten - programma
€ 1.551.805
Overige personeelskosten
€ 57.980
€0
-€ 57.980
€ 63.500
€0
-€ 63.500
€ 64.890
€0
-€ 64.890
€ 66.300
€0
-€ 66.300
€ 67.760
€0
-€ 67.760
Huisvestingskosten
€ 865.483
€ 18.352
-€ 847.131
€ 883.966
€ 18.786
-€ 865.180
€ 881.064
€ 18.846
-€ 862.218
€ 880.609
€ 18.906
-€ 861.703
€ 883.061
€ 18.966
-€ 864.095
Organisatie, beheer & administratie
€ 59.730
€0
-€ 59.730
€ 61.610
€0
-€ 61.610
€ 63.440
€0
-€ 63.440
€ 65.180
€0
-€ 65.180
€ 66.970
€0
-€ 66.970
Automatiseringskosten
€ 132.000
€ 6.160
-€ 125.840
€ 151.310
€ 19.920
-€ 131.390
€ 152.630
€ 20.360
-€ 132.270
€ 165.700
€ 20.810
-€ 144.890
€ 165.320
€ 21.270
-€ 144.050
€ 10.000
€ 9.000
€ 37.710
€ 1.050
€ 39.590
€ 38.540
€ 1.070
€ 40.460
€ 39.390
€ 1.090
€ 41.350
€ 40.260
-€ 3.037.226 € 3.292.392
€ 189.826
-€ 3.102.565 € 3.360.926
€ 169.416
-€ 3.191.510 € 3.534.500
€ 163.876
-€ 3.370.623
€ 1.000
Rente- en financiering Totaal programma's
€ 3.006.865
Al gemene dekki ngs mi ddel en
€ 1.030
€ 38.740
€ 127.882 -€ 2.878.983 € 3.220.773
€ 183.546
€0
€ 3.139.408
€ 3.139.408
€0
€ 3.309.535
€ 3.309.535
€0
€ 3.399.048
€ 3.399.048
€0
€ 3.508.930
€ 3.508.930
€0
€ 3.710.127
€ 3.710.127 -€ 395.504
Overhea d € 304.425
€0
-€ 304.425
€ 328.609
€0
-€ 328.609
€ 352.683
€0
-€ 352.683
€ 373.520
€0
-€ 373.520
€ 395.504
€0
Heffi ng VPB
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
Onvoorzi en
€ 6.000
€0
-€ 6.000
€ 6.200
€0
-€ 6.200
€ 6.300
€0
-€ 6.300
€ 6.400
€0
-€ 6.400
€ 6.500
€0
-€ 6.500
€ 3.317.290
€ 3.267.290
-€ 50.000 € 3.555.581
€ 3.493.081
-€ 62.500 € 3.651.374
€ 3.588.874
-€ 62.500 € 3.740.847
€ 3.678.347
-€ 62.500 € 3.936.503
€ 3.874.003
-€ 62.500
Lasten €0
Baten €0
Saldo €0
Lasten €0
Baten €0
Saldo €0
Lasten €0
Baten €0
Saldo €0
Lasten €0
Baten €0
Saldo €0
Lasten €0
Baten €0
Saldo €0
Res erve E-depot
€0
€ 10.000
€ 10.000
€0
€ 10.000
€ 10.000
€0
€ 10.000
€ 10.000
€0
€ 10.000
€ 10.000
€0
€ 10.000
€ 10.000
Res erve Di gi tal i s eri ng/ Bedri jfs voeri ng
€0
€ 40.000
€ 40.000
€0
€ 40.000
€ 40.000
€0
€ 40.000
€ 40.000
€0
€ 40.000
€ 40.000
€0
€ 40.000
€ 40.000
Res erve Webs i te
€0
€0
€0
€0
€ 12.500
€ 12.500
€0
€ 12.500
€ 12.500
€0
€ 12.500
€ 12.500
€0
€ 12.500
€ 12.500
Subtotaal mutaties reserves
€0
€ 50.000
€ 50.000
€0
€ 62.500
€ 62.500
€0
€ 62.500
€ 62.500
€0
€ 62.500
€ 62.500
€0
€ 62.500
€ 62.500
Personeelskosten - overhead
Geraamde totaal saldo van baten en lasten Toevoeging/onttrekking aan reserves: Res erve Weers tands vermogen
Geraamde resultaat
€0
€0
€0
(In de saldokolommen geldt: - = nadelig en + = voordelig)
Programmabegroting 2025 en meerjarenraming 2026-2028
Pagina 36 van 41
€0
€0
5.2
Uiteenzetting financiële positie en de toelichting
De uiteenzetting van de financiële positie bevat informatie over de balansposten in de begroting. Deze uiteenzetting moet op basis van het Besluit Begroting en Verantwoording de volgende onderdelen bevatten: a. een raming voor het begrotingsjaar van de financiële gevolgen van het bestaande en het nieuwe beleid dat in het programma is opgenomen; b. een geprognosticeerde begin- en eindbalans van het begrotingsjaar, die ten minste de posten bevat om een het EMU-saldo te kunnen berekenen; c. het EMU-saldo over het vorig begrotingsjaar en de berekening van het geraamde bedrag over het begrotingsjaar alsmede het jaar volgend op het begrotingsjaar. Afzonderlijke aandacht wordt ten minste besteed aan: d. de jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume; e. de investeringen, onderscheiden in investeringen met een economisch nut en investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut; f. de financiering; g. de stand en het verloop van de reserves; h. de stand en het verloop van de voorzieningen. Ad a. Bestaande en nieuwe beleid In de begroting 2026 is geen nieuw beleid opgenomen. De toelichting hierop is opgenomen in Hoofdstuk 1, programma archiefbeleid. Ad b. en c. Geprognosticeerde begin- en eindbalans Deze balans is opgenomen in bijlage 1. Ad d.
Jaarlijks terugkerende arbeidskosten Deze informatie is opgenomen in de paragraaf bedrijfsvoering. Ad e. Investeringen In de programmabegroting 2026 en de meerjarenraming 2027-2029 zijn investeringen opgenomen met betrekking tot ICT, website en inventaris. Deze informatie is opgenomen in de paragraaf 3.2 Kapitaalgoederen. Ad f. Financiering Deze informatie is opgenomen in de paragraaf financiering. Ad g. en h. Reserves en voorzieningen Het overzicht van reserves en voorzieningen voor de jaren 2026-2029 is opgenomen in bijlage 2.
Programmabegroting 2025 en meerjarenraming 2026-2028
Pagina 37 van 41
BIJLAGEN Bijlage 1: Geprognosticeerde begin- en eindbalans 2026-2029 Rekening 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
ACTIVA Materiele vaste activa Gebouwen en terreinen Inventaris ICT Website
€ 5.279.000 € 75.592 € 70.493
€ 5.114.263 € 70.932 € 145.335 € 100.000 € 5.425.085
Vlottende activa Vorderingen Debiteuren Belastingen en premies sociale verzekeringen Overlopende activa
€ 27.688 € 34.236 € 14.828
€ 4.941.703 € 60.272 € 158.801 € 87.500 € 5.430.530
€ 50.000
€ 76.752
€ 8.000
€ 4.766.203 € 99.613 € 193.519 € 75.000 € 5.248.277
€ 50.000
€ 58.000
€ 10.000
€ 4.589.941 € 83.953 € 163.363 € 62.500 € 5.134.334
€ 50.000
€ 60.000
€ 10.000
€ 4.405.307 € 68.293 € 134.613 € 12.500 € 4.899.756
€ 50.000
€ 60.000
€ 10.000
€ 4.620.713
€ 50.000
€ 60.000
€ 10.000
€ 60.000
Liquide middelen
€ 2.986.588
€ 2.336.620
€ 2.122.736
€ 1.858.788
€ 1.671.693
€ 1.621.422
Totaal activa
€ 8.488.425
€ 7.825.150
€ 7.431.013
€ 7.053.122
€ 6.631.449
€ 6.302.135
PASSIVA Eigen Vermogen Reserves Resultaat boekjaar
€ 569.869 € 67.468
Vreemd vermogen Langlopende schulden Kortlopende schulden Aflossingsverplichtingen langlopende schulden Crediteuren Belastingen en premies sociale verzekeringen Overlopende passiva Totaal passiva
€ 270.932 € 275.468 € 94.610 € 51.560
€ 519.870
€ 457.370
€ 394.870
€ 332.370
€ 269.870
€ 637.337
€ 519.870
€ 457.370
€ 394.870
€ 332.370
€ 331.978
€ 288.740
€ 271.154
€ 253.568
€ 235.982
€ 218.396
€ 6.826.540
€ 6.542.490
€ 6.244.685
€ 5.903.098
€ 5.653.870
€ 5.472.503
€ 692.570 € 8.488.425
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
€ 284.051 € 70.000 € 100.000 € 20.000
€ 474.051 € 7.825.150
€ 297.805 € 50.000 € 100.000 € 10.000
€ 457.805 € 7.431.013
Pagina 38 van 41
€ 341.587 € 50.000 € 100.000 € 10.000
€ 501.587 € 7.053.122
€ 249.228 € 50.000 € 100.000 € 10.000
€ 409.228 € 6.631.449
€ 269.870
€ 181.367 € 50.000 € 100.000 € 10.000
€ 341.367 € 6.302.135
Bijlage 2: Overzicht van reserves en voorzieningen 2026-2029 Stand
Mutaties
Stand
Mutaties
Stand
Mutaties
Stand
Mutaties
Stand
Mutaties
Stand
31-12-2024
2025
31-12-2025
2026
31-12-2026
2027
31-12-2027
2028
31-12-2028
2029
31-12-2029
Voorziening Publicatiefonds
€ 27.136
-€ 1.500
€ 25.636
-€ 1.500
€ 24.136
-€ 1.500
€ 22.636
-€ 1.500
€ 21.136
-€ 1.500
€ 19.636
Voorziening Metamorfose Voorziening Egalisatie kapitaallasten WKO
€ 27.496 € 277.346
-€ 27.496 -€ 14.242
€0 € 263.104
€0 -€ 16.086
€0 € 247.018
€0 -€ 16.086
€0 € 230.932
€0 -€ 16.086
€0 € 214.846
€0 -€ 16.086
€0 € 198.760
Totaal voorzieningen
€ 331.978
-€ 43.238
€ 288.740
-€ 17.586
€ 271.154
-€ 17.586
€ 253.568
-€ 17.586
€ 235.982
-€ 17.586
€ 218.396
Reserve Weerstandsvermogen Reserve E-depot Reserve Digitalisering/ Bedrijfsvoering Reserve Website
€ 211.000 € 58.021 € 200.848 € 100.000
€0 -€ 10.000 -€ 40.000 €0
€ 211.000 € 48.021 € 160.848 € 100.000
€0 -€ 10.000 -€ 40.000 -€ 12.500
€ 211.000 € 38.021 € 120.848 € 87.500
€0 -€ 10.000 -€ 40.000 -€ 12.500
€ 211.000 € 28.021 € 80.848 € 75.000
€0 -€ 10.000 -€ 40.000 -€ 12.500
€ 211.000 € 18.021 € 40.848 € 62.500
€0 -€ 10.000 -€ 40.000 -€ 12.500
€ 211.000 € 8.021 € 848 € 50.000
Totaal reserve
€ 569.870
-€ 50.000
€ 519.870
-€ 62.500
€ 457.370
-€ 62.500
€ 394.870
-€ 62.500
€ 332.370
-€ 62.500
€ 269.870
Voorziening/vreemd vermogen
Reserves/eigen vermogen
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 39 van 41
Bijlage 3: Format voor de begroting van de deelnemende gemeenten Informatie voor deelnemende gemeenten over de effecten en de betrokkenheid hierbij van de gemeenschappelijke regeling RAR. 1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Adres en Vestigingsplaats 4. Doelstelling en openbaar belang
5. Relatie met taakveld overhead 6. Deelnemende gemeenten 7. Bestuurlijk belang
8. Financieel belang
9. Eigen Vermogen 10. Vreemd Vermogen 11. Gemeentelijke bijdrage 12. Email 13. Website 14. Telefoon 15. Risicoprofiel
Regionaal Archief Rivierenland Gemeenschappelijke Regeling J.S. de Jongplein 3, 4001 WG Tiel Het Regionaal Archief heeft tot doel het binnen het samenwerkingsgebied vervullen van de functie van regionaal kennis- en informatiecentrum op het gebied van de lokale en regionale geschiedenis en vervult daartoe de volgende taken: a) de zorg voor en/of het beheer van de in de archiefbewaarplaats berustende archiefbescheiden van de deelnemers; b) het toezicht op het beheer van de archiefbescheiden van de deelnemers voor zover deze niet zijn overgebracht; c) het beheer van in de archiefbewaarplaats uitgeplaatste archiefbescheiden van de deelnemers (indien van toepassing); d) de zorg voor en het beheer van de in de archiefbewaarplaats berustende archiefbescheiden van instanties die niet bestuurlijk in de regeling participeren en waaraan op contractbasis diensten worden verleend, en e) het stimuleren van de lokale en de regionale geschiedbeoefening en het daartoe aanleggen, beheren en bewaren van een zo compleet mogelijke collectie relevant bronnenmateriaal op het gebied van de lokale- en regionale geschiedenis. De bijdrage aan het RAR is voor de gemeenten een last die verantwoord wordt op Taakveld 0.4 Overhead (zie paragraaf 2.4.2 Overzicht van de kosten van Overhead). Buren, Culemborg, Maasdriel, Neder-Betuwe, Tiel, West Betuwe en Zaltbommel.
De deelnemende gemeenten zijn vertegenwoordigd in het Algemeen en het Dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Regionaal Archief Rivierenland. Daarnaast zijn raadsleden betrokken bij de AB-vergaderingen via een BOV-constructie (beeldvormende en oordeelsvormende vergadering). Het aan het RAR ter beschikking gesteld bedrag is niet verhaalbaar als het RAR failliet gaat, onderscheidenlijk het bedrag waarvoor aansprakelijkheid bestaat indien de verbonden partij haar verplichtingen niet nakomt. Eigen Vermogen per 31-12-2024 : Reserves € 569.870 en een batig saldo € 67.468 Vreemd Vermogen per 31-12-2024: € 7.816.853 Voor 2026 is de totale gemeentelijke bijdrage begroot op € 3.047.915 (zie paragraaf 2.3.3 voor de verdeling over de deelnemende gemeenten). info@regionaalarchiefrivierenland.nl www.regionaalarchiefrivierenland.nl Telefoon 0344 - 612 230 Laag
Programmabegroting 2025 en meerjarenraming 2026-2028
Pagina 40 van 41
Bijlage 4: Beleidsnotitie Risicomanagement en Weerstandsvermogen
Programmabegroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029
Pagina 41 van 41