Bijlage 7 - Stikstofonderzoek
Tekst van het document
Stikstofdepositie-onderzoek (aanlegfase en gebruiksfase)
Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk Opgesteld door: P. Walraven Datum: 5 oktober 2023 (geactualiseerd 9 november 2023)(aangepast na beoordeling van ODR 6 november 2023 op 13 november 2023)
Datum: 5 januari 2023 Opdrachtgever: Fam. L.A. Walraven
Inhoudsopgave 1. Inleiding ................................................................................................................................... 2 2. Doelstelling van het rapport...................................................................................................... 2 3. Het wettelijk kader ................................................................................................................... 2 4. Vervallen partiële bouwvrijstelling ............................................................................................ 3 5. Ligging van het project .............................................................................................................. 3 6. Natura 2000 ............................................................................................................................. 4 7. Uitgangspunten berekening ...................................................................................................... 5 8. Bestaande situatie .................................................................................................................... 5 9. Toekomstige situatie ................................................................................................................ 5 10.
Aanlegfase.............................................................................................................................. 5 11. Tijdsduur aanlegfase ............................................................................................................... 5 12. Verkeersbewegingen .............................................................................................................. 6 13. Stationair draaien verkeer en mobiele werktuigen................................................................... 7 14. Mobiele werktuigen................................................................................................................ 7 15. Referentiesituatie ................................................................................................................... 8 16. Gebruiksfase......................................................................................................................... 12 17. Samenvatting ....................................................................................................................... 13 18. Resultaten ............................................................................................................................ 14 19. Conclusie .............................................................................................................................. 14 20.
Gebruikte bronnen: .............................................................................................................. 14 Bijlages: • •
AERIUS-berekening Project Walderhof, Kerkwijk (aanlegfase). AERIUS-berekening Project Walderhof, Kerkwijk (gebruiksfase).
1 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
1. Inleiding Aan de Walderweg ong. te Kerkwijk is initiatiefnemer voornemens een woonwijk te realiseren. In het kader van de Wet natuurbescherming moet beoordeeld worden of het project van de aanlegen gebruiksfase van een project leidt tot een verslechtering. Gezien de ligging van het project kunnen voor wat betreft de stikstofdepositie significant negatieve effecten op de Natura 2000-gebieden niet op voorhand worden uitgesloten.
2. Doelstelling van het rapport Het doel van dit rapport is inzichtelijk te maken van de eventuele effecten van de voorgenomen ontwikkeling op de stikstofdepositie in Natura 2000-gebieden. Deze effecten worden berekend met het rekenprogramma Aerius-Calculator. Bij het aanvragen van een omgevingsvergunning moeten berekeningen worden gemaakt, namelijk: Aerius-berekening aanlegfase Aerius-berekening gebruiksfase Met berekeningen gemaakt met de Aerius Calculator wordt de stikstofdepositie in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden berekend. Vervolgens wordt er getoetst of er sprake is van een significant negatief effect op de beschermde natuurwaarden als gevolg van de aanleg- en/of gebruiksfase. Als uit de Aerius-berekening voor de aanleg blijkt dat deze resulteert in een stikstofdepositie groter dan 0,00 mol/ha/jr, wordt een aanvullende Aerius-berekening voor intern salderen uitgevoerd. Bij intern salderen wordt de stikstofemissie van het huidige gebruik(referentiesituatie) in mindering gebracht op de emissie van de aanlegfase (verschilberekening).
3. Het wettelijk kader Binnen de Europese Unie zijn de belangrijkste leefgebieden van de meest bedreigde en waardevolle soorten en habitattypen aangewezen als Natura 2000−gebied. Deze Natura 2000− gebieden moeten samen een Europees ecologisch netwerk vormen om de achteruitgang van de biodiversiteit te keren. De juridische basis voor dit netwerk zijn de Europese Vogel− en Habitatrichtlijnen, die in Nederland zijn vertaald in de Wet natuurbescherming. Per gebied zijn voor de soorten en habitattypen instandhoudingsdoelstellingen bepaald. Dit kunnen behouds− of uitbreidings/verbeteringsdoelstellingen zijn. Het is verplicht om plannen en projecten te beoordelen op de gevolgen voor deze instandhoudingsdoelstellingen. Voor projecten geldt een vergunningsplicht als het project een verslechterend of significant verstorend effect kan hebben op een Natura 2000−gebied. Een plan dat meer dan 0,00 mol/ha/jaar bijdraagt aan de stikstofdepositie op een overbelast stikstofgevoelig habitattype of leefgebied heeft in potentie een significant effect. Bij (wijziging van) plannen wordt het projecteffect bepaald ten opzichte van de referentiesituatie. De referentiesituatie bij plannen is de feitelijke bestaande planologisch legale situatie ten tijde van vaststelling van het plan, zonder planologische uitbreidingsmogelijkheden.
Wanneer er sprake is van een toename in stikstofdepositie kan in een ecologische voortoets of passende beoordeling onderzocht worden of effecten daadwerkelijk op gaan treden als gevolg van het plan en of deze de natuurlijke kenmerken van het gebied aantasten.
2 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
4. Vervallen partiële bouwvrijstelling Op 1 juli 2021 is de bouwvrijstelling vastgelegd in de Wet natuurbescherming (hierna: ‘de Wnb’) en het Besluit natuurbescherming (hierna: ‘het Bnb’).1 De partiële bouwvrijstelling (hierna: ‘de bouwvrijstelling’) komt er in de kern op neer dat de stikstofdepositie die wordt veroorzaakt door een aantal specifiek aangewezen activiteiten van de bouwsector niet meer afzonderlijk hoeft te worden onderzocht en beoordeeld. De partiële vrijstelling had betrekking op het bouwen of slopen van een bouwwerk enerzijds, en het aanleggen, wijzigen of verwijderen van een werk anderzijds. Daarnaast gold de vrijstelling ook voor de met deze activiteiten samenhangende vervoersbewegingen. Door de zogenaamde gerechtelijke ‘Porthos-uitspraak’ van 2 november 2022 (AbRS ECLI:NL: RVS: 2022:3159) is beoordeeld dat de bouwvrijstelling niet meer mag worden toegepast, omdat deze niet voldoet aan het Europese natuurbeschermingsrecht. Hieruit volgt dat voorafgaand aan het uitvoeren van een project moet worden beoordeeld of het betreffende project significante gevolgen kan hebben voor een Natura 2000-gebied (de voortoets). Als die gevolgen niet kunnen worden uitgesloten, moet er een passende beoordeling worden gemaakt. Zowel bij de voortoets als de passende beoordeling moeten de gevolgen van het project voor de individuele Natura 2000gebieden worden onderzocht.
De ‘Porthos-uitspraak’ betekent dat wordt teruggevallen op de systematiek zoals die gold voorafgaand aan de inwerkingtreding van de bouwvrijstelling. Dat heeft tot gevolg dat de stikstofdepositie in de aanleg- en bouwfase (weer) volledig moet worden beoordeeld. Daarvoor is in ieder geval een stikstofberekening vereist en bij een toename van de stikstofdepositie is ook een voortoets vereist. Als de conclusie van de voortoets is dat het project of plan significante gevolgen heeft voor een Natura 2000-gebied, dan is ook een passende beoordeling vereist. Met het onderhavig stikstofdepositie-onderzoek is bepaald of het project significatie gevolgen heeft voor het Natura 2000-gebied.
5. Ligging van het project Het project ligt aan Walderweg ong. te Kerkwijk en valt onder het Bestemmingsplan “inpassingsplan Tuinbouw Bommelerwaard – onherroepelijk (vastgesteld 2016-09-28) figuur 1. Het heeft de enkelbestemming “Agrarisch”. (Figuur 2)
3 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
Figuur 1
Figuur 2
6. Natura 2000 De planlocatie ligt op een afstand van ruim 5000 meter tot het Natura-2000 gebied ‘Rijntakken’ (Figuur 3). Overige Natura-2000 gebieden liggen op een groter afstand. Een toename in stikstofdepositie kan een negatief effect geven op kwetsbare en gevoelige habitattypen of leefgebieden binnen Natura-2000 gebieden. Gedurende de aanlegfase kan er een beperkte en tijdelijke stikstofemissie verwacht worden van het gebruik van mobiele werktuigen en transportbewegingen. Door een berekening met de AERIUS Calculator wordt inzichtelijk gemaakt of de aanleg- en gebruiksfase een verhoging van stikstofdepositie binnen stikstofgevoelige habitattypen of leefgebieden van Natura 2000-gebieden veroorzaakt.
4 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
Figuur 3 Ligging van planlocatie naar Natura 2000-gebied.
7. Uitgangspunten berekening In de volgende hoofdstukken worden de uitgangspunten van de berekening gegeven. Om de stikstofdepositie in (omliggende) Natura 2000−gebieden te berekenen wordt gebruik gemaakt van het rekenprogramma Aerius-Calculator met de meest recente versie.
8. Bestaande situatie De ontwikkellocatie is in de huidige situatie grasland.
9. Toekomstige situatie De toekomstige gebruikssituatie betreft een woonwijk met 15 rijwoningen, 16 vrijstaande woningen, 10 senioren-woningen, 38 appartementen en 6 twee onder 1 kap-woningen.
10. Aanlegfase Voor de aanlegfase van de ontwikkellocatie, wordt uitgegaan van de onderstaande gegevens. Deze gegevens zijn berekend over het rekenjaar 2025.
11. Tijdsduur aanlegfase De aanlegfase is opgesplitst in 3 fases. Fase 1 betreft het bouwrijp maken van de ontwikkellocatie, Fase 2 betreft de bouwfase van alle woningen. Fase 3 betreft het aanleggen van de buitenruimte. 5 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
Ingeschat wordt dat de fases in totaal 2-3 jaar gaan duren. Het bouwrijp maken van de ontwikkellocatie wordt ingeschat op een half jaar. De bouwfase van de woningen wordt ingeschat op ongeveer 1 – 1,5 jaar. Het aanleggen van de buitenruimte over de gehele ontwikkellocatie wordt ook ingeschat op een half jaar. In de berekening voor de aanlegfase is gerekend over rekenjaar 2025.
12. Verkeersbewegingen Voor de aanlegfase zullen er verkeersbewegingen naar het project plaatsvinden. In de onderstaande tabel(tabel 2) is per woningsoort het aantal verkeersbewegingen opgenomen zoals deze zijn ingevoerd in de Aerius-calculator. Hieronder vallen o.a.: inrichten bouwterrein, personeel gedurende de aanlegfase, machinisten, uitvoerders, aanvoer van alle bouwmaterialen, afvoer van afvalstoffen, aan- en afvoer grondwerk etc. In tabel 2 zijn naar de omvang van het soort woning de verkeersbewegingen worst-case ingevoerd. Er zijn 2 meest gangbare aan- en afvoerroutes berekend. Hierbij zijn alle vervoersbewegingen voor de helft over de noordelijke route berekend, en de helft over de zuidelijke route berekend. Omdat de ontwikkellocatie aan een buitenweg ligt, en binnen circa 150 meter de bebouwde kom over een afstand van circa 400 meter weer overgaat in een buitenweg is ervoor gekozen de gehele noordelijke routes als buitenweg op te nemen in de berekeningen. Aantal
Soort
Totaal Licht verkeer
15 16 10 38 6 Verdeling* Totaal
Rij woningen Vrijstaande woningen Senioren woningen appartementen 2 onder 1 kap woningen
4900 4000 4800 6300 1600 10800/10800 21600
Tabel 2: invoergegevens verkeersbewegingen (voor aanlegfase)
Totaal Middelzwaar verkeer 210 170 204 270 68 461/461 922
Totaal Zwaar verkeer 630 470 564 810 188 1331/1331 2662
*aantallen gedeeld over noordelijke en zuidelijke route
Voor het bouwklaar maken van de ontwikkellocatie zullen er verkeersbewegingen plaatsvinden. In de onderstaande tabel is zijn de verkeersbewegingen opgenomen zoals deze zijn ingevoerd in de Aeriuscalculator. Deze bewegingen zijn worst-case ingeschat vanuit verschillende inzichten uit de bouw- en infrasectoren. Soort Licht verkeer Middelzwaar verkeer Zwaar verkeer
Vervoersbewegingen noord 420 210 280
Vervoersbewegingen zuid 420 210 280
Tabel 3: invoergegevens verkeersbewegingen (voor het bouwklaar maken)
Voor het aanleggen van de buitenruimte over de gehele ontwikkellocatie zullen er verkeersbewegingen plaatsvinden. In de onderstaande tabel is zijn de verkeersbewegingen opgenomen zoals deze zijn ingevoerd in de Aerius-calculator. Deze bewegingen zijn worst-case ingeschat vanuit verschillende inzichten uit de bouw- en infrasectoren.
6 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
Soort Licht verkeer Middelzwaar verkeer Zwaar verkeer
Vervoersbewegingen noord 420 210 280
Vervoersbewegingen zuid 420 210 280
Tabel 3: invoergegevens verkeersbewegingen (voor het bouwklaar maken)
De verschillende fases die berekend zijn in de aanlegfase kunnen (gedeeltelijk) gelijktijdig plaats vinden. Daarom zijn deze verschillende fases in één berekening opgenomen over een jaargemiddelde. Het verkeer kan de projectlocatie aanrijden via 2 routes op en weer terug. Hiertussen liggen diverse zijwegen. De verkeersbewegingen route Noord voor het bouwklaar maken en de aanlegfase is voor ongeveer 2700 meter berekend. De verkeersbewegingen voor de route Noord gaan over circa 400 beter door de bebouwde kom van Kerkwijk. De route Zuid voor het bouwklaar maken en de aanlegfase is voor ongeveer 5700 meter berekend. Na deze afstanden zullen de verkeersbewegingen opgenomen zijn in het heersend verkeersbeeld, omdat het zich dan niet meer onderscheidt van het overige verkeer gelet op de inrichting van de weg en niet meer toe te rekenen valt aan het project.
13. Stationair draaien verkeer en mobiele werktuigen Binnen het project vindt er in de fase ‘bouwklaar maken’ & ‘aanleggen buitenruimte’ tevens het stationair draaien van voertuigen en mobiele werktuigen plaats. Conform de Aerius-instructie is hiervoor een aparte bron ingevoerd in de berekening(vlakbron). Onderstaande kengetallen zijn uit bijlage 1, stationaire emissies wegverkeer uit de Aerius-instructie overgenomen en ingevoerd. Hierbij zijn de bronkenmerken aangepast aan de gegevens uit de sector mobiele werktuigen onder bouw- en industrie met een hoogte van 4 meter en een spreiding van 4 meter. Omdat de tijd van stationair draaien lastig in te schatten is, zijn alle uren van de emissiebronnen in de fase ‘bouwklaar maken’ & ‘aanleggen buitenruimte’ opgenomen als stationaire bron(tabel 4). Voor de aanlegfase zijn de mobiele werktuigen in gebruik zoals opgenomen is in tabel 5
Stationaire bronnen
Totaal aantal uur
Waarde stationair NH3/gram/uur
Totaal NH3/project
Licht verkeer Middelzwaar verkeer Zwaar verkeer Trekker t.b.v. grondwerk
1560 780 1040 1040
0,1992 0,7112 0,9072 0,9072
0,310 0,554 0,943 0,943 2,750
Totaal
Waarde Totaal kg stationair NOX/project Nox/uur 4,02 69,72 79,04 79,04
6,27 54,38 82,20 82,20 225,05
Tabel 4: invoergegevens stationaire bronnen.
14. Mobiele werktuigen In onderstaande tabel zijn de specifieke gegevens worst-case opgenomen van de mobiele werktuigen welke zijn gebruikt voor de berekening met Aerius-Calculator voor het gehele project in de aanlegfase. Omdat de verschillende werktuigen over de gehele ontwikkellocatie gebruikt kunnen worden zijn deze ingevoerd middels een vlakbron. Hierbij is gebruikt gemaakt van gemiddelde ervarings-cijfers m.b.t. het realiseren van woningen/appartementen vanuit de bouwsector. Met betrekking tot het verbruik van het aantal liters brandstof en het percentage AdBlue is aangesloten 7 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
bij het onderzoek van TNO (TNO 2021 R12305). Op basis van dit onderzoek is voor stage IV mobiele werktuigen uitgegaan van 6% AdBlue ten opzichte van het aantal liters verbruikte brandstof. Werktuig
kW
Stageklasse
Bouwjaar
Draai- Brandstof- Brandstofver Adblue uren verbruik/uur bruik verbruik/L /jr L/jr
Graafmachine
130
IV
2014 - 2018
2036
14,03
28565
1714
Hijskraan
103
IV
2014-2018
296
12,10
3582
215
Verreiker
70
IV
2014-2028
425
8,25
3506
210
Heistelling
200
IV
2014-2018
444
19,81
8796
528
Shovel
70
IV
2014-2018
1965
8,25
16211
973
Trekker met hulpmiddel
120
IV
2014-2018
2080
12,10
25168
1510
Sondeermachine
150
IV
2014-2018
200
15,96
3192
192
Trilplaat
10
IV
2014-2018
1000
2,50
2500*
nvt
Tabel 5: invoergegevens stationaire bronnen.
*Gebruik benzine. Overige bronnen verbruiken diesel.
15. Referentiesituatie Het is vaste jurisprudentie van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State dat voor bestemmingsplannen de referentiesituatie de feitelijke en planologisch legale situatie voorafgaand aan het project/plan gehanteerd moet worden. De ontwikkeling van een woonwijk kan alleen plaatsvinden als de huidige situatie is beëindigd. De planlocatie is in de huidige vorm in gebruik als grasland, volledig maaien en worden ook dusdanig bemest met dierlijke- en kunstmest. Bij beëindiging van het agrarische grondgebruik met bemesting conform de landelijke normen heeft dit direct een positief, onlosmakelijk gevolg voor de voorgestelde ontwikkeling. De feitelijke planologische situatie valt onder het Bestemmingsplan “inpassingsplan Tuinbouw Bommelerwaard – onherroepelijk (vastgesteld 2016-09-28) figuur 1. Het heeft de enkelbestemming “Agrarisch”. De ontwikkellocatie heeft een oppervlak van ongeveer 8 ha. Een gedeelte gaat op in watergangen. Vanaf 2023 is het voor het Gemeenschappelijk landbouwbeleid en de mestwetgeving verplicht om bufferstroken langs alle waterlopen te hebben. Op een bufferstrook mag geen mest gebruikt worden. In de referentiesituatie is rekening gehouden met bufferstroken langs alle watergangen rondom de ontwikkellocatie van 3 meter conform de hoofdregel ‘overige waterlopen’.
8 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
Hierdoor zijn er 2 vlakbronnen opgenomen van 5,05 ha en 1,85 ha. De grondsoort van de ontwikkellocatie is klei en in gebruik voor grasland met volledig maaien.
Figuur 4 : vlakbronnen referentiesituatie met bufferstroken
De volgende gegevens voor bemesten van de huidige situatie m.b.t. de ontwikkellocatie zijn gebruikt: DIERLIJKE MEST Gebruiksruimte dierlijke mest: Hectare landbouwgrond 5,05 1,85
Gebruiksnorm x 170 kg/ha/jr x 170 kg/ha/jr
= =
Gebruiksruimte 858,5 kg/jr 314,5 kg/jr
Tabel 6: invoergegevens gebruiksruimte dierlijke mest.
Stikstofgebruiksruimte: Hectare 5,05 1,85
Grasland volledig maaien Grasland volledig maaien
Gebruiksnorm x 385 N/ha/jr x 385 N/ha/jr
Hoeveelheid stikstof kg = 1944,25 kg = 712,25 kg
Tabel 7: invoergegevens stikstofgebruiksruimte.
9 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
De werkingscoëfficiënt van drijfmest van graasdieren, varkens en overige diersoorten is 60%. De hoeveelheid werkzame stikstof (N) van dierlijke mest is 170 x 60% = 102 kg N. De gebruiksnorm voor ‘grasland volledig maaien’ is 385 kg N per ha per jaar. 385 – 102 = 283 kg N van een andere mestsoorten gebruiken. De emissiefactor voor zodebemesten is 19%. De invoer in de Aerius-calculator is in NH3. Dit betekend dat er nog een omrekenfactor van de molaire massa N moet plaatsvinden. De molaire massa N = 14,0067 (aantal mol van 1 kg N = 1000/14,0067 = 71.39 mol De molaire masse van NH3= 17,03052. 71,39 mol x 17,03052 = 1216 gram. Hiermee is de omrekenfactor van N naar NH3 1,216 kg. Voor het percelen grasland is de omrekening van N naar NH3 voor dierlijke mest als volgt (emissie (kg/nh3/j) = dierlijke N (kg N/ha/j) x perceelgrote (ha) x 1,216 (kg NH3/kg N) x TAN regulier (%) x vervluchtiging): Grasland 5,05 ha NH3 emissie = 170 x 5,05 x 1,216 x 0,6 x 0,19 = 119kg NH3 (dierlijke mest) Grasland 1,85 ha NH3 emissie = 170 x 1,85 x 1,216 x 0,6 x 0,19 = 43,6 NH3 (dierlijke mest KUNSTMEST Om de hoogste gewasopbrengst per ha te oogsten zal de gebruiksruimte boven de 170 kg norm met kunstmest worden aangevuld. Afhankelijk van het type kunstmest is er sprake van een emissiefactor. In tabel 8 zijn deze emissiefactoren weergegeven.
In het rapport, “Emissies naar lucht uit de landbouw berekend met NEMA voor 1990-2018, WUR, 2020”, is in tabel B18.1 de toepassing van verschillende soorten kunstmest weergegeven. Door het combineren van deze gegevens volgt een emissiefactor NH3 bij kunstmest van 5,6% (gewogen gemiddelde).
10 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
Tabel 8: Emissiefactor bij toepassing kunstmest
Voor kunstmest is als volgt (emissie (kg/NH3/j) = kunstmest N (kg N/ha/j) x perceelgrote (ha) x emissiefactor NH3/kg/N: Grasland 5,05 ha NH3 emissie = (385-170) x 5,05 x 0,056 = 60,80 kg NH3 Grasland 1,85 ha NH3 emissie = (385-170) x 1,85 x 0,056 = 22,27 kg NH3 De volgende invoergegevens zijn gebruikt voor de referentiesituatie Hectare 5,05 1,85 5,05 1,85
kg/NH3/ha/jr x 23,57 x 23,57 X 12,04 X 12,04
= = = =
119 43,6 60,8 22,3
Tabel 9: invoergegevens vlakbronnen met bufferstroken in de referentiesituatie.
11 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
Voor het bemesten en maaien van de percelen is gebruik gemaakt van een trekker met hulpmiddel(injecteermachine, maaier, schudder, hark & kunstmeststrooier) waarvoor een geschatte gebruiksduur worst-case met verbruik is opgenomen: Werktuig
kW
Stageklasse
Bouwjaar
Trekker met hulpmiddel
75
II
2002 - 2005
Draai- Brandstof- Brandstofverbruik uren verbruik/uur L/jr 40
10
400
Tabel 10: invoergegevens mobiele werktuigen t.b.v. huidige situatie
16. Gebruiksfase Voor de gebruiksfase van 15 rijwoningen, 16 vrijstaande woningen, 10 senioren-woningen, 38 appartementen en 6 twee onder 1 kap-woningen is uitgegaan van de verkeersbewegingen per jaar uit tabel 10. De omgevingsadressendichtheid – Wijken (2020) geeft hierbij aan dat het om een niet stedelijk gebied gaat (figuur 5).
Figuur 5 : Omgevingsadressendichtheid Wijken (2020)
Uitgangspunt voor de vervoersbewegingen voor de gebruiksfase zijn in onderstaande tabel 10 opgenomen.
12 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
Type woning
Onderdeel, CROW- Aantal kennisbank
Norm
Invoer AERIUS
Rijwoningen
Koop, huis, tussen/hoek
15
7,8 vervoersbewegingen per etmaal
117 vervoersbewegingen per etmaal
Vrijstaande woning
Koop, huis, vrijstaand
16
8,6 vervoersbewegingen per etmaal
138 vervoersbewegingen per etmaal
senioren woning
Koop, huis, tweeonder-een-kap
10
8,2 vervoersbewegingen per etmaal
82 vervoersbewegingen per etmaal
Appartement
Koop, appartement, goedkoop
38
6,0 vervoersbewegingen per etmaal
228 vervoersbewegingen per etmaal
2 onder 1 kap woning
Koop, huis, vrijstaand
6
8,2 vervoersbewegingen per etmaal
49 vervoersbewegingen per etmaal
Totaal
Verdeling categorie
614 vervoersbewegingen per etmaal
Totaal
Verdeling categorie
-
-
Verdeling Verdeling vervoersbewegingen vervoersbewegingen
Circa 2% middelzwaar- en 98% lichtverkeer. Dit leidt tot 12 vervoersbewegingen in de categorie middelzwaar verkeer. En 602 vervoersbewegingen in de categorie licht verkeer. 6 vervoersbewegingen middelzwaar verkeer en 301 vervoersbewegingen lichtverkeer verdeeld over de noordelijke- en zuidelijke route per etmaal.
Tabel 11: invoergegevens gebruiksfase.
Uitgangspunten voor de vervoersbewegingen van de verschillende type woningen voor de gebruiksfase in een niet-stedelijk gebied is uitgegaan van de verkeersgeneratie per type woning uit de kolom rest bebouwde kom. Hierbij is de onderverdeling gemaakt van 98/2% licht-/middelzwaar verkeer voor levering van goederen bij de verschillende woningen. De vervoersbewegingen via de noordelijke route zijn berekend tot circa 480 meter van het project, en de verkeersbewegingen via de zuidelijke route zijn berekend tot circa 830 meter van het project. Na deze afstanden zullen de verkeersbewegingen opgenomen zijn in het heersende verkeersbeeld omdat het zich dan niet meer onderscheidt van het overige verkeer gelet op de inrichting van de weg. Volgens de planregels is toegestaan dat er een beroep aan huis e.d. mogelijk is. Hiervoor is 10 % extra vervoersbewegingen toegevoegd aan de gebruiksfase. De vervoersbewegingen worden dan 13 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
over de noordelijke- en zuidelijke route 332 vervoersbewegingen door licht verkeer en 7 vervoersbewegingen door zwaar verkeer. Voor de verwarming en tapwater van alle type woningen wordt geen gebruik gemaakt van fossiele brandstoffen. Dit is daarom ook niet meegenomen in de berekening. In de berekening voor de gebruiksfase is gerekend over rekenjaar 2027. Dit betreft een berekening over een jaargemiddelde.
17. Samenvatting In opdracht van JAN Bouwmanagement is door Walraven-advies een stikstofdepositie-onderzoek uitgevoerd voor de ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk. De resultaten van het onderzoek zijn in deze rapportage beschreven. In het kader van de Wet natuurbescherming is onderzocht of de voorgenomen activiteiten stikstofdepositie op nabijgelegen Natura 2000−gebieden veroorzaakt. In dat geval kunnen verslechterende of significant verstorende effecten op een Natura 2000−gebied op voorhand niet worden uitgesloten.
18. Resultaten Uit de projectberekeningen ‘Project Walderhof, Kerkwijk (aanlegfase)’ & ‘Project Walderhof, Kerkwijk (gebruiksfase)’ voor de aanleg- en gebruiksfase, uitgevoerd met Aerius-Calculator versie 2023, blijkt dat de activiteiten voor de aanlegfase en gebruiksfase niet leiden tot een andere of hogere stikstofdepositie van meer dan 0,00 mol N per hectare per jaar stikstofdepositie op de omringende Natura 2000−gebieden. De aanlegfase inclusief de fase ‘bouwklaar maken’ en ‘aanleggen buitenruimte’ geeft een hoogste bijdrage van 0,02 mol/ha/jr over het rekenjaar 2025. Omdat er gesaldeerd kan worden (rekenjaar 2023) met de huidige stikstofdepositie welke een hoogste bijdrage kent van 0,05 mol/ha/jr is er een grootste afname van 0,03 mol/ha/jr in de aanlegfase. Hiervoor is de berekening voor de aanlegfase met referentiesituatie ook uitgevoerd met een verschilberekening. De gebruiksfase geeft geen resultaat. Dit betekend dat er geen significant negatief effect wordt berekend op basis van deze berekening.
19. Conclusie Gelet op het bovenstaande geldt er geen vergunningplicht in het kader van de Wet natuurbescherming en kunnen significant negatieve effecten op Natura 2000− gebieden worden uitgesloten op basis van bijgevoegde berekeningen (zie bijlages)
20. Gebruikte bronnen: • • • • • • •
Grondsoortenkaart (arcgis.com) Ruimtelijkeplannen.nl Alles over bufferstroken (rvo.nl) AERIUS® Calculator Tabellen mest (rvo.nl) CROW Kennisbank Tabel 2 Stikstof landbouwgrond (rvo.nl) 14 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
• • • • • • • • •
Tabel 9 Werkzame stikstof landbouwgrond (rvo.nl) Hoeveel dierlijke mest landbouwgrond (rvo.nl) Wegwijs in het mestbeleid (rvo.nl) 507100 (wur.nl) 544296 (wur.nl) https://publications.tno.nl/publication/34638924/7T4USy/TNO-2021-R12305.pdf Omgevingsadressendichtheid - Wijken (2020) (cbsinuwbuurt.nl) Instructie-gegevensinvoer-voor-AERIUS-Calculator-2022.pdf (bij12.nl) Emissies naar lucht uit de landbouw berekend met NEMA voor 1990-2018, WUR, 2020, tabel 3.1
Niets uit deze rapportage mag zonder schriftelijke toestemming van de opdrachtgever en Walraven Advies worden gebruikt door derden. Onder gebruik worden alle vormen van kopie, openbaarmaking en elke andere toepassing begrepen. Deze rapportage mag alleen gebruikt worden voor het doel waarvoor het is samengesteld. Walraven Advies is niet aansprakelijk voor schade die voortkomt uit toepassing van de resultaten van werkzaamheden en/of gegevens verkregen van Walraven Advies.
15 Stikstofdepositie-onderzoek (aanleg- en gebruiksfase) Project, Ontwikkellocatie Walderhof te Kerkwijk
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
Walraven-Advies Walderweg ong., 5315 AN Kerkwijk Ontwikkeling Walderhof Ontwikkeling Walderhof te Kerkwijk (aanlegfase) Versie 13 november 2023
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RPrrARYt9uNg 13 november 2023, 10:18 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
Referentiesituatie landbouwgrond - Referentie Project Walderhof, Kerkwijk (aanlegfase) - Beoogd Referentiesituatie landbouwgrond - Referentie Project Walderhof, Kerkwijk (aanlegfase) - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
2023 2025
0,05 mol/ha/j 0,02 mol/ha/j 0,00 ha 26,95 ha 0,00 mol/ha/j 0,03 mol/ha/j
245,7 kg/j 27,9 kg/j 3629099 3684128
12,2 kg/j 828,7 kg/j
Rijntakken Rijntakken
2/12
Projectberekening
Referentiesituatie landbouwgrond (Referentie), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 2 3 4 5 6
Landbouw | Landbouwgrond | Bron 1 Landbouw | Landbouwgrond | Bron 2 Mobiele werktuigen | Landbouw | Bron 3 Landbouw | Landbouwgrond | Bron 4 Landbouw | Landbouwgrond | Bron 5 Mobiele werktuigen | Landbouw | Bron 6
RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
119,0 kg/j 60,8 kg/j 2,3 g/j 43,6 kg/j 22,3 kg/j 0,0 kg/j
9,2 kg/j 3,1 kg/j
3/12
Projectberekening
Project Walderhof, Kerkwijk (aanlegfase) (Beoogd), rekenjaar 2025 Emissiebronnen 1 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Hijskraan 2 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Heistelling 3 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Verreiker 4 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Graafmachine 7 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Tractor met hulpmiddel 8 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Sondeermachine 9 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Shovel 10 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Trilplaat 15 Anders... | Anders... | Stationaire bronnen Verkeersnetwerk
RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
0,9 kg/j 20,8 kg/j 2,1 kg/j 49,6 kg/j 0,8 kg/j 21,2 kg/j 6,9 kg/j 164,4 kg/j 6,0 kg/j 146,3 kg/j 0,8 kg/j 18,0 kg/j 3,9 kg/j 97,2 kg/j 18,8 g/j 10,0 kg/j 2,8 kg/j 225,1 kg/j 3,7 kg/j 76,1 kg/j
4/12
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
5 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
5/12
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Project Walderhof, Kerkwijk (aanlegfase)" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
26,95
Per gebied
Berekend (ha gekarteerd)
Rijntakken (38)
26,95
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)
1.830,28
1.830,28
0,00
0,00
0,00
0,00
26,95
26,95
0,03
0,03
Onderstaand is een overzicht opgenomen van alle Natura 2000-gebieden (binnen de maximale rekenafstand van 25 km) waar in de "Beoogde situatie" een bijdrage groter dan 0,00 mol/ha/jaar is berekend, maar waar in de "Projectberekening" (=verschilberekening) geen toe- of afname is berekend. Het effect vanuit de "Projectberekening" op deze gebieden is daarmee 0,00 mol/ha/jaar. Lingegebied & Diefdijk-Zuid Loonse en Drunense Duinen & Leemkuilen Vlijmens Ven, Moerputten & Bossche Broek
RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
6/12
Projectberekening
Referentiesituatie landbouwgrond, Rekenjaar 2023 1
Landbouw | Landbouwgrond
Naam Bron 1 Locatie X:143227,47 Y:420258,4 Oppervlakte 5,05 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen
Landbouw | Landbouwgrond
Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding
NOₓ NH₃ 0,5 m 0,000 MW 0m
Bron 3 X:143227,5 Y:420258,4 5,05 ha
Naam
Stageklasse
Trekker met hulpmiddel
Stage-II, 2002-2005, 56-75 kW, diesel, SCR: nee
Landbouw | Landbouwgrond
Naam Bron 4 Locatie X:143376,44 Y:420178,54 Oppervlakte 1,85 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen
RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
Type
Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding
Mestaanwending (dierlijke mest)
0,0 kg/j 119,0 kg/j 60,8 kg/j
Stof
NOₓ NH₃
Mobiele werktuigen | Landbouw
Emissie
NH₃
Mestaanwending (kunstmest)
Naam Locatie Oppervlakte
119,0 kg/j
Stof
Type
4
NH₃
Mestaanwending (dierlijke mest)
Naam Bron 2 Locatie X:143227,49 Y:420258,4 Oppervlakte 5,05 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen
3
0,5 m 0,000 MW 0m
Type
2
Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding
Emissie
0,0 kg/j 60,8 kg/j
NOₓ NH₃
9,2 kg/j 2,3 g/j
Brandstofverbruik
Draaiuren AdBlue verbruik
0,5 m 0,000 MW 0m
NH₃
300 l/j
30 u/j
Stof Emissie
NOₓ
9,2 kg/j NH₃ 2,3 g/j 43,6 kg/j
Stof
NOₓ NH₃
Emissie
0,0 kg/j 43,6 kg/j
7/12
Projectberekening
5
Landbouw | Landbouwgrond
Naam Bron 5 Locatie X:143376,44 Y:420178,54 Oppervlakte 1,85 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen
0,5 m 0,000 MW 0m
NH₃
Type
NOₓ NH₃
Mobiele werktuigen | Landbouw
Naam Locatie Oppervlakte Naam
Trekker met hulpmiddel
RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
Bron 6 X:143376,44 Y:420178,54 1,85 ha
Stageklasse
Stage-II, 2002-2005, 56-75 kW, diesel, SCR: nee
22,3 kg/j
Stof
Mestaanwending (kunstmest)
6
Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding
Emissie
0,0 kg/j 22,3 kg/j
NOₓ NH₃ Brandstofverbruik
100 l/j
Draaiuren AdBlue verbruik
10 u/j
3,1 kg/j 0,0 kg/j Stof Emissie
NOₓ NH₃
3,1 kg/j 0,0 kg/j
8/12
Projectberekening
Project Walderhof, Kerkwijk (aanlegfase), Rekenjaar 2025 1
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte Naam
Hijskraan X:143250,35 Y:420247,13 7,61 ha
Stageklasse
Hijskraan Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja 2
Naam
Heistelling X:143250,34 Y:420247,13 7,60 ha
Stageklasse
Heistelling Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
3582 l/j
296 u/j 215 l/j
Stof Emissie
NOₓ
20,8 kg/j NH₃ 0,9 kg/j
NOₓ NH₃
Brandstofverbruik
8796 l/j
Verreiker X:143250,6 Y:420247,13 7,64 ha
Draaiuren AdBlue verbruik
444 u/j 528 l/j
49,6 kg/j 2,1 kg/j Stof Emissie
NOₓ
49,6 kg/j NH₃ 2,1 kg/j
Stageklasse
NOₓ NH₃
Brandstofverbruik
Verreiker Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: 3506 l/j ja 4
Draaiuren AdBlue verbruik
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte Naam
Brandstofverbruik
20,8 kg/j 0,9 kg/j
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte
3
NOₓ NH₃
Draaiuren AdBlue verbruik
425 u/j 210 l/j
21,2 kg/j 0,8 kg/j Stof Emissie
NOₓ
21,2 kg/j NH₃ 0,8 kg/j
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte Naam
Graafmachine X:143253,43 Y:420247,13 7,54 ha
Stageklasse
NOₓ NH₃
Brandstofverbruik
graafmachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 28565 l/j SCR: ja
RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
Draaiuren AdBlue verbruik
2036 u/j 1714 l/j
164,4 kg/j 6,9 kg/j Stof Emissie
NOₓ NH₃
164,4 kg/j 6,9 kg/j
9/12
Projectberekening
5
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Vervoersbewegingen aanlegfase Zuid X:145072,49 Y:419557,42 Type scherm 5.737,20 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 6
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
7
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
-
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
-
Tractor met hulpmiddel X:143250,58 Y:420247,13 7,61 ha
Tractor met hulpmiddel
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
Naam
Stageklasse
-
Aantal voertuigbewegingen
25168 l/j
Draaiuren AdBlue verbruik
2080 u/j 1510 l/j
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
146,3 kg/j 6,0 kg/j Stof Emissie
NOₓ NH₃
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte Naam
Sondeermachine X:143250,79 Y:420247,13 7,63 ha
Stageklasse
Sondeermachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
NOₓ NH₃
Brandstofverbruik
3192 l/j
Draaiuren AdBlue verbruik
200 u/j 192 l/j
17,7 kg/j 5,2 kg/j 0,9 kg/j
In file
10.800,0 /jaar 461,0 /jaar 1.331,0 /jaar 0,0 /jaar NOₓ NH₃
Brandstofverbruik
37,4 kg/j 10,9 kg/j 2,0 kg/j
In file
10.800,0 /jaar 461,0 /jaar 1.331,0 /jaar 0,0 /jaar
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte
8
-
Aantal voertuigbewegingen
Vervoersbewegingen aanlegfase Noord X:143008,46 Y:421621 Type scherm 2.720,41 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
146,3 kg/j 6,0 kg/j 18,0 kg/j 0,8 kg/j
Stof Emissie
NOₓ
18,0 kg/j NH₃ 0,8 kg/j 10/12
Projectberekening
9
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte
Naam Stageklasse
Shovel X:143250,8 Y:420247,13 7,61 ha
NOₓ NH₃
Brandstofverbruik Draaiuren AdBlue verbruik Stof Emissie
Shovel Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja 16211 l/j 10
1965 u/j 973 l/j
Trilplaat X:143250,38 Y:420247,13 7,64 ha
Stageklasse
NOₓ NH₃
10,0 kg/j 18,8 g/j
Brandstofverbruik Draaiuren AdBlue verbruik Stof Emissie
Trilplaat alle werktuigen op benzine, 4takt 2500 l/j 11
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 12
NOₓ 97,2 kg/j NH₃ 3,9 kg/j
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte Naam
97,2 kg/j 3,9 kg/j
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
NOₓ 10,0 kg/j NH₃ 18,8 g/j
Vervoersbewegingen bouwklaar maken Noord X:143002,26 Y:421628,49 Type scherm 2.737,84 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Links Rechts NOₓ 3,4 kg/j - NO₂ 1,0 kg/j - NH₃ 0,1 kg/j
-
-
Aantal voertuigbewegingen
In file
420,0 /jaar 210,0 /jaar 280,0 /jaar 0,0 /jaar
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Vervoersbewegingen bouwklaar maken Zuid X:145072,54 Y:419559,59 Type scherm 5.728,97 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Links Rechts NOₓ 7,1 kg/j - NO₂ 2,1 kg/j - NH₃ 0,3 kg/j
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
-
-
Aantal voertuigbewegingen
420,0 /jaar 210,0 /jaar 280,0 /jaar 0,0 /jaar
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
11/12
Projectberekening
13
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Vervoersbewegingen buitenruimte aanleggen Noord X:143002,26 Y:421628,49 Type scherm 2.737,84 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 14
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
-
-
Aantal voertuigbewegingen
In file
420,0 /jaar 210,0 /jaar 280,0 /jaar 0,0 /jaar
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Vervoersbewegingen buitenruimte aanleggenZuid X:145072,54 Y:419559,59 Type scherm 5.728,97 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Links Rechts NOₓ 7,1 kg/j - NO₂ 2,1 kg/j - NH₃ 0,3 kg/j
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 15
Links Rechts NOₓ 3,4 kg/j - - NO₂ 1,0 kg/j - - NH₃ 0,1 kg/j
Anders... | Anders...
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Naam Stationaire bronnenUittreedhoogte Locatie X:143250,39 Warmteinhoud Y:420247,13 Spreiding Oppervlakte 7,64 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie
4,0 m 0,000 MW 4m
-
-
Aantal voertuigbewegingen
In file
420,0 /jaar 210,0 /jaar 280,0 /jaar 0,0 /jaar
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
NOₓ NH₃
225,1 kg/j 2,8 kg/j
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.0.1_20231106_3125d8b3c1 Database versie 2023.0.1_3125d8b3c1_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/ RPrrARYt9uNg (13 november 2023)
12/12
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
Walraven-Advies Walderweg ong., 5315 AN Kerkwijk Ontwikkeling Walderhof Ontwikkeling Walderhof te Kerkwijk (gebruiksfase) versie 13 november 2023
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RceeHo4aBuvF 13 november 2023, 07:56 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
Project Walderhof, Kerkwijk (gebruiksfase) - Beoogd Project Walderhof, Kerkwijk (gebruiksfase) - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
RceeHo4aBuvF (13 november 2023)
2027 -
2,3 kg/j
33,0 kg/j
2/6
Projectberekening
Project Walderhof, Kerkwijk (gebruiksfase) (Beoogd), rekenjaar 2027 Emissiebronnen
Verkeersnetwerk
RceeHo4aBuvF (13 november 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
2,3 kg/j
33,0 kg/j
3/6
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RceeHo4aBuvF (13 november 2023)
4/6
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Project Walderhof, Kerkwijk (gebruiksfase)" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
RceeHo4aBuvF (13 november 2023)
-
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
-
-
-
Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)
-
-
5/6
Projectberekening
Project Walderhof, Kerkwijk (gebruiksfase), Rekenjaar 2027 1
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2
Bron 1 X:143038,14 Y:419851,55 825,12 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Type scherm Hoogte Afstand tot de weg
Bron 2 X:143049,51 Y:420504,26 477,10 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃
-
-
Aantal voertuigbewegingen
332,0 /etmaal 7,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal
18,2 kg/j 3,7 kg/j 1,8 kg/j
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Links Rechts NOₓ 14,8 kg/j Type scherm - - NO₂ 2,4 kg/j Hoogte - - NH₃ 0,6 kg/j Afstand tot de weg - -
Aantal voertuigbewegingen
332,0 /etmaal 7,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.0.1_20231106_3125d8b3c1 Database versie 2023.0.1_3125d8b3c1_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
RceeHo4aBuvF (13 november 2023)
6/6