4.b Programmabegroting ODU 2027 AB vastgesteld 20260710
Tekst van het document
Daarbij is ingezet op het borgen van processen, rolvastheid en organisatiebrede bewustwording, zodat inkopen transparant en beheerst plaatsvinden. In 2027 verschuift het accent naar verdere bestendiging en naar het tijdig voorbereiden en uitvoeren van (Europese) aanbestedingen, omdat een aantal grotere contracten afloopt. Dit vraagt om strakke planning, heldere besluitvorming en goede afstemming met de prima ire teams en bedrijfsvoering, zodat continuïteit in de dienstverlening geborgd blijft. Daarnaast wordt contractbeheer verder versterkt, onder andere door structurele spend-analyses en het beter benutten van managementinformatie over verplichtingen, looptijden en risico’s. Maatschappelijk verantwoord inkopen (MVI) krijgt hierbij concreet gewicht in aanbestedingen , met aandacht voor onder meer circulariteit, social return en CO₂-reductie, binnen de kaders van doelmatigheid en uitvoerbaarheid. T ot slot wordt leveranciersmanagement verder ontwikkeld, gericht op kwaliteit, leveringszekerheid en waar passend innovatie, zodat de ODU grip houdt op prestaties en afspraken en de organisatie betrouwbaar kan blijven leveren. Managementondersteuning Man a ge m ento n der st eu nin g vor mt d e orga nisator isch e r u gg e ngraat van d e O DU .
Het secret ar iaat e n d e re c ep tie zorgen voor een betrouwbare en zorgvuldige ondersteuning van bestuur, management en primaire teams, waaronder agendabeheer, dossiervorming, administratieve ondersteuning en een professionele ontvangstf uncti e. In 2027 ligt de nadruk op verdere stroomlij ning van werkprocessen en ondersteuning. Door gerichte digitalisering van do cument management en wer kstro men en het hant eren van uniforme werkafspraken wordt de organisatie effici ënt er on derst eu nd. Daar mee wordt he t primaire proces ontzorgd en blijft r uimte voor focus op inhoudelijke uitvoerin g van d e maatsch ap p elijke taken. Wat mag het kosten? Op basis van de begroti ng 2027 is h et b ud g et voor he t pro gra mm a B edrijfsvo ering als vol gt: P r ogr amma | Bat en | Last en | Sal do Bedrijfsvoering | €16.754.500 | €16.754.500 | - Tabel 6: Programma Bedrijfsvoering 3.1.6 | Efficiëntie en financiële weerbaarheid De o pr ichti ng van d e ODU i s gest oel d o p d e a mbiti e o m d e kwalit eit va n de di ens tver leni ng t e ver st er ken e n be ter in te s pel en op de o pgaven van vandaag en de to ekomst. Daarbij is het gel ukt om direct bij de st art een solide basis neer te zetten zonder dat dit heeft geleid tot een noemenswaardige stijging van de totale kosten. In de pro grammabegroting 2026 is reeds voor circ a € 950. 000 aan ombui gingen gerealiseerd.
Deze ko men t en goe d e aa n d e kwalitei t va n onze die nstver l eni ng e n hi erdo or voldo et d e ODU a a n de rob uust h eidscr it er ia van h et Rijk. I n de Pro gra mm a be grotin g 2027 zij n bez uini gin g en g erealis eerd voor circ a € 75 0.0 00 | en h eef t b etrek kin g o p personeel (€218K, voortkomend uit ramingssystematiek en verschil tussen plaatsingsplan en daadwerkelijke bezetting per 1 januari 2026); lagere ICT-kosten (€160K); efficiency in processen rondom werving en salarisverwerkin g (€ 15 0K); hui svestin g en overig e ko sten (€97K); en rent ebat en (€ 12 5K). De gemiddelde stijging van de deelnemersbijdragen bedraagt 2,9%, terwijl de gewogen prijsontwikkeling op basis van de septembercirculaire voor de ODU uitkomt op circa 4,6%. Daarmee blijft de ODU circa 1,7% onder de autono me kostenontwikkeling. Daarbij houden we naar verwachting voldoende r uimte om de noodzakelijke innovatie in te bouwen en de kwaliteit van de dienstverlening te behouden. Hier mee is de ODU in staat om de op de opgaven in de h uidi ge fas e en in d e ve rdere doorontwi kkeli ng n a ar d e o m gevin gsdi e nst va n d e to ekoms t. De doorontwikkeling van de ODU kenmerkt zich daar mee door een zorgvuldig evenwicht tussen efficiënt i e, kwaliteit en duurzame groei. In 2026 lag de focus op harmonisatie en basisinrichting; in 2027 bouwen wij hier doel gericht op voort.
Innovaties en inves teringen i n digitalisering en datagedreven werken worden uitsl uitend doorg evoerd wan n eer zij a anto on ba ar bijdragen aan kwalitei t, b etrou wb aarhei d en uitvo erb aarh ei d. Ee n aa nt al de eln e mers h e eft h et al ge m ee n b estu ur, even als an dere g em e ensc ha pp elijke re g elin ge n, g ew eze n | o p de noodzaak tot terughoudendheid in indexering en kostenontwikkeling. Wij hebben begrip voor de financiël e druk en onzekerheid waar mee deelnemers de komende jaren worden geconfronteerd. Tegelijkertijd wordt de kostenontwikkeling van de ODU in belangrijke mate beïnvlo ed door loono ntwikkelingen uit cao-afsp raken, die ee n eig en prijsverloo p ken ne n en ni et é én-op-é én a anslui te n bij g en erieke i ndexcijf e rs. Het signaal van de deel nemers nemen wij serieus. D e gematigde stijgi ng van de deel nemersbijdragen in zowel 2026 als 2027 onderstreept dat wij nadr ukkelijk inzetten op kostenbeheersing, prioritering en het kritisch bezien van uitgaven. Wij zeilen daarbij scher p aan de wi nd. J uis t in di e co ntext is h et va n b ela ng dat de ODU als ni euwe ge m ee ns ch a pp elijke reg elin g b es c hikt over ee n s olide financiële basis. In de eerste jaren na een samenvoeging kunnen zich incidentele tegenvallers voordoen, bijvoorbeeld door harmonisatie-effecten, ICT-risico’s of externe ontwikkelingen.
Een toereikend startkapitaal voorkomt dat dergelijke risico’s direct leiden tot tussentijdse bijstellingen of aanvullende bijdragen van deelnemers. Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 20 va n 46 Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 21 van 46 Een algemene reserve die aansluit bij het risicoprofiel van de organisatie is daarbij passend, met een richtomvang tot maximaal 7% van de jaarlijkse opbrengsten. Dit niveau sluit aan bij wenselijke normen voor weerstandsvermogen en bij de omvang en complexiteit van de dienst. Het inbrengen van het beschikbare vermogen uit de voormalige diensten in de algemene reserve van de ODU draagt bij aan financiële stabiliteit, bestuurlijke rust en voorspelbaar heid in de eerste jaren van de nieuwe organisatie. Een lager niveau zou onvoldoende recht doen aan het risicoprofiel van een organisatie die zich in de eerste jaren na samenvoeging nog verder moet bestendigen. Een adequaat weerstandsvermogen is daarmee geen doel op zich, maar een noodzakelijke randvoorwaarde om verantwoord en kostenbewust te kunnen opereren in een periode waarin wij tegelijkertijd investeren in kwaliteit, efficiency en verdere professionalisering. Door deze combinatie van gerichte besparingen, kostenbewustzijn en een solide financiële basis werkt de ODU stap voor stap aan een volwassen, veerkrachtige en toekomstbestendige organisatie.
Zo blijven wij in staat om met beperkte middelen een hoge kwaliteit van dienstverlening te realiseren en blijvende meerwaarde te leveren voor de provincie Utrecht en alle deelnemende overheden. Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 22 van 46 4 V erplichte paragrafen Dit hoofdstuk bevat de verplichte paragrafen volgens het BBV ( Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten), tenzij een onderdeel niet van toepassing is. Bij de Omgevingsdienst Utrecht (ODU) zijn de volgende onderdelen niet van toepassing: • lokale heffingen; • onderhoud van kapitaalgoederen; • verbonden partijen; • grondbeleid. De navolgende paragrafen zijn wel van toepassing bij de ODU en zullen hieronder behandeld worden: • weerstandsvermogen en risicobeheersing (zie paragraaf 4 .1); • financiering (zie paragraaf 4.2); • bedrijfsvoering (zie paragraaf 4.3); • openbaarheid (zie paragraaf 4.4). 4.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen geeft de relatie weer tussen de weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover de ODU beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken en alle risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die va n materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie. Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen is de verhouding tussen de weerstandscapaciteit en de risico’ s die de ODU loopt.
Het gaat hier over niet kwantificeerbare risico’ s. V oor kwantificeerbare risico’ s worden voorzieningen gevormd voor zover dat past binnen de jaarverslaggevinsgregels. In artikel 28 van de gemeenschappelijke regeling Omgevingsdienst Utrecht is bepaald dat de algemene reserve maximaal 7 procent van de baten bedraagt. Op basis van de begrote financiële positie per 31 december 2027 bedraagt de algemene reserve €3,2mio, gelijk aan de norm van 7 %. Jaarlijkse exploitatieoverschotten worden toegevoegd aan de algemene reserve en verhogen het weerstandsvermogen. Een exploitatietekort wordt opgevangen binnen het weerstandsvermogen, tenzij het weerstandsvermogen hiervoor onvoldoende is. In dat geval dragen de deelnemers hun deel naar rato van de uren uit de DVO bij. Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit is het totaal van de middelen waarover de ODU beschikt om onvoorziene kosten te dekken. V oor de ODU is de algemene reserve aan te merken als beschikbare incidentele weerstandscapaciteit. Het beginvermogen van de ODU zal na de afwikkeling van de jaarrekeningen van de oude diensten gestort worden. Er wordt van uitgegaan dat het gestorte beginvermogen voldoende is om het restrisico af te dekken. Op basis van de begrote financiële positie per 31 december 2027 bedraagt de algemene reserve €3.200.000. Daarnaast bestaat de weerstandscapaciteit uit de post Onvoorzien.
In de begroting is rekening gehouden met een structurele post Onvoorzien ter hoogte van €352.000. De totale weerstandscapaciteit bedraagt naar verwachting €3.552.000 (= €3.200.000 + €352.000). Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 23 van 46 Risicobeheersing Risicobeheersing is het effectief omgaan met de kansen en bedreigingen die de realisatie van de organisatiedoelstellingen kunnen beïnvloeden. Hiervoor is het van belang dat er een continu proces wordt ingericht van identificeren, prioriteren en beheersen. Hierdoor kunnen goed onderbouwde keuzes gemaakt worden met betrekking tot: • Welke risico’s kunnen gedragen worden? • Welke beheersmaatregelen kunnen getroffen worden? • Welke middelen moeten, ter afdekking van risico’s, gereserveerd worden? Algemene risico’ s Het risicoprofiel van de ODU bestaat uit bedrijfsspecifieke risico’ s en meer algemene risico’ s. Bij deze laatste kan onder meer gedacht worden aan macro-economische ontwikkelingen zoals een oorlog of een pandemie. Ook zijn er natuurlijk onzekerheden over (toekomstig) rijksbeleid en ontwikkelingen in wet - en regelgeving. Al deze ontwikkelingen kunnen risico’ s en onzekerheden met zich meebrengen, deze zijn echter nagenoeg niet beïnvloedbaar noch kwantificeerbaar .
Deze risico’ s worden in principe niet opgenomen in de risicoanalyse zolang ze niet leiden tot meer specifieke en kwantificeerbare risico’s voor de ODU. Specifieke risico’ s De specifieke risico’ s zijn de risico’ s die op de ODU van toepassing zijn. Deze risico’ s worden jaarlijks middels sessies met MT en medewerkers in kaart gebracht en hierbij wordt een inschatting gemaakt van de kans dat de gebeurtenis daadwerkelijk plaatsvindt en de (financiële) impact daarvan. 4.1.1 | Risicoa n a lys e Ri s i co ma n a gemen t | 2027 Risico | Risico- | Restrisico Risico's | Beh eersin gsmaatregel | I/ S* x € k lasse x € 1.000 1.000 | % Vera n d eri n g va n wet- en regel gevi n g. | Tijdig inzetten van personeel met juiste kennis en vaardigheden | S | €750 | 10% | €75 o m mo gel i jke vera n d eri n gen d o o r te vo eren . Achterblijvende vraag waardoor de realisatie achterblijft op de | Inzetten op relatiemanagement: tijdige communicatie en gecontracteerde UVP uren. 1% minder productie is circa € | afspraken met de klant maken. | S | €1.475 | 25% | €369 295.000 Ravijnjaar deelnemers, waardoor de ODU moet bezuinigingen | Tijdig afstemmen op wensen en verwachtingen van deelnemers, | S | €1.475 | 25% | €369 zodat waar mogelijk hierop tijdig ingespeeld kan worden Onvoldoende declarabiliteit van medewerkers in de uitvoering.
| Inzetten op coördinatie: sturen op inzet en bewaken | S | €885 | 25% | €221 improductiviteit. Kengetallen van PDC producten te laag vastgesteld. | Monitoren van de PDC producten met een kengetal en | S | €295 | 10% | €30 ondernemen van gepaste acties bij structurele afwijkingen. Do o r d e sa men vo egi n g va n twee versch i l l en d e PDC- systematieken sluiten PDC-producten en zaakgericht | Focus op aangescherpte registratieregel. Aanpassingen in de | I | €590 | 25% | €148 tijdschrijven niet altijd eenduidig op elkaar aan. Dit kan impact | PDC catalogus. hebben op de productiviteit. Onderbezetting op formatieplan, waardoor voor afgesproken werkzaamheden in het uitvoeringsplan moet worden ingehuurd | Arbeidsmarktstrategie in combinatie werving-& selectiebeleid | S | €885 | 25% | €221 i .p .v. met ei gen p erso n eel Hoger ziekteverzuim dan de norm ten gevolge van langdurig | Verzuimbeleid. Hoge inzet op verzuimbegeleiding in | S | €583 | 25% | €146 zi ekteverzu i m. | samenspraak met ARBO dienst. Perso n el e fri cti eko sten (ei gen ri si co d ra gersch a p WW en WG A ). | Strategisch personeelsbeleid in combinatie met sociaal plan/ | I | €500 | 25% | €125 sociaal statuut en van-werk-naar-werk trajecten. Claims door asbestslachtoffers.
| Protocol en instructie om contact te vermijden | S | €319 | 10% | €32 Vacatures zijn moeilijk in te vullen, met name voor specificatie | Er zi jn twee recru i ters d i e a cti ef b ezi g zi jn met functies. | a rb ei d sma rktco mmu n i ca ti e. Er i s een cu l tu u rp ro gra mma o m | S | €270 | 75% | €203 men sen ta l en tgeri ch t i n te zetten . Omgevi n gsd i en st va n d e to eko mst stel t o o k a n d ere ei sen a a n | Perso n eel sb el ei d h o u d t reken i n g met a n d ere ca p a ci tei ten en | S | €408 | 50% | €204 med ewerkers | ta l en ten va n med ewerkers. Ernstig beveiligingsincident waardoor IT omgeving niet | Actief werken aan implementatie beveiligingsmaatregelen. beschikbaar is. | Periodiek uitvoeren van risico-inventarisaties conform Baseline | S | €918 | 10% | €92 Informatiebeveiliging Overheid Totaal b erek en d restrisico | €2.235 * I = In ci d en teel / S = Stru ctu reel Tabel 7: Berekening restrisico Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 24 va n 46 4.1.2 | Berekening en waardering ratio weerstandsvermogen Onderdeel | St and per heden Algemene reserve 31-12-2026 * | €3.200. 000 Post Onvoorzien | €352.300 Weerstandscapaciteit | €3.552.3 00 Restrisico | €2.235.
000 Ratio weerstandsvermoge n (weerstandscapaciteit / restrisico) | 1,59 Waar der ing r est r isi co conf or m Neder lands Adviesbur eau voor Risi coma nagement | Ruim voldoende (B) Tabel 8: Berekening en waardering ratio weerstandsvermogen In h et eer s t e halfj aar 2026 wordt na ar ver wachtin g h e t s tar t ka pit aal van d e di ens t b ep a ald. Hi er bij is n u ui tg eg a an van e en maxi mal e alg e me ne res erve va n 7%. D e | rat i o | weerst an dsvermo gen g eef t we er in welke | mate d e ODU in s t aat zal zijn | o m onvoorziene risico’s t e d ekken. Op b asis va n de g epro gn o stice erd e sit uatie op 31-12- 2 02 7 ko | m t | de rati o uit op 1, 59. Af gezet te g en d e opgestelde norm en door het Nederlands Adviesbureau voor Risicomanagement scoort de ODU hiermee ruim voldoende | . 4.1.3 | Financiële kengetallen Keng et al l en | Begrot i ng 2027 Nett o sc hul dquot e | -3,59% Solvabiliteits ratio | 6,28% Struc turele exploitati eruimte | - Tabel 9 : Financiële kengetallen Netto schuldquote De n et to sc hul d we er spi eg elt h et nive au van d e sch ul de nlas t van d e ODU t e n opzicht e va n d e eig en mi dd el en. D e ne tto sc hul dq uot e g e eft e en in dicati e va n d e dr uk va n d e rentel ast en en d e aflossinge n o p d e exploitati e. De ODU heeft geen l eni ngen en verwac ht deze oo k niet voor eind 2026 aan te ho even trekken.
Solvabiliteitsratio Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de ODU in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger de ratio, hoe groter de weerbaarheid van de O DU. Structurele exploitatieruimte Dit kenget al geeft aan ho e groot de structurel e expl oitatierui mt e is, doordat wordt gekeken naar de structurele baten en structurele l asten en deze worden vergeleken met de total e baten. Een positief of ni hil percentage be tekent dat d e s truct urel e bate n toereikend zijn om de structurele lasten te dekken. Overige financiële kengetallen De navolgende financiële kengetallen zijn niet van toepassing voor de ODU: • | Netto schul dquote gecorrigeerd voor all e verstrekte l eni ngen: Dit kengetal wijkt niet af van de netto schuldquote, omdat de ODU geen verstrekte leningen heeft. • | Grondexploi tatie: Dit ken g et al is niet van t oepassi ng, om dat de ODU g een gron d exploi teert. • | Belastingcapaciteit: Dit kengetal is niet van toepassing, omdat de ODU geen belastingen int. Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 25 va n 46 Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 26 van 46 4.2 Financiering Deze paragraaf gaat over de financiering van de ODU op de korte en de lange termijn. Daarin worden betrokken het schatkistbankieren, de kasgeldlimiet en de renterisiconorm.
Het doel is om onder gunstige voorwaarden en met beperkte risico’ s over voldoende financiële middelen te beschikken. Financiering korte termijn In de bijdrageverordening is het volgende vastgelegd: a. De deelnemers betalen telkens uiterlijk op 1 januari, 1 april, 1 juli en 1 oktober een voorschot in de kosten van het lopende begrotingsjaar ten bedrage van telkens 25% van de deelnemersbijdrage. b. Indien het voor de benodigde liquiditeitspositie gedurende afzonderlijke kwartalen noodzakelijk is, kan het dagelijks bestuur besluiten dat een afwijkend voorschotbedrag wordt gefactureerd. V oor de start van de ODU wordt voorgesteld dat deelnemers de eerste twee voorschotten betalen uiterlijk 1 januari. Hierdoor is verzekerd dat de ODU voor de start voldoende financiële middelen heeft. Doen zich hierbij tijdelijk overschotten voor dan heeft de ODU te maken met schatkistbankieren. De overschotten mogen alleen in rekening-courant en via deposito’s bij de schatkist (het Rijk) worden belegd (of uitgeleend aan andere decentrale overheden). De ODU mag de eerste € 1mio buiten de schatkist houden. De ODU gaat een financieringsovereenkomst (krediet- en depotarrangement) afsluiten met de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) waarbij een intra-daglimiet van €1mio wordt afgesproken.
Doordat automatische afroming van bedragen boven de €250.000 naar deposito’s bij de schatkist (het Rijk) plaatsvindt is het saldo liquide middelen op basis van de begrote financiële positie per 31 december 2027 €251.000. Financiering lange termijn Wanneer de ODU investeringen doet en deze activeert op de financiële positie kan het nodig zijn om deze te financieren met geldleningen met een looptijd langer dan één jaar . Hierbij moet rekening worden gehouden met de renterisiconorm van het Rijk, die voorziet in spreiding van de lo optijden van geldleningen, waardoor renterisico’s beperkt worden. Langlopende geldleningen in de komende jaren zijn afhankelijk van omvang en tempo van de investeringen (in bijvoorbeeld ICT) en de ontwikkeling van de reservepositie van de ODU . Op dit moment is de verwachting dat in ieder geval tot en met 2029 geen leningen zullen hoeven worden afgesloten. 4.3 Bedrijfsvoering Voor de paragraaf Bedrijfsvoering wordt verwezen naar paragraaf 3 .1 . 5 Programma Bedrijfsvoering. 4.4 Openbaarheid De Omgevingsdienst Utrecht (ODU) staat voor een transparante, controleerbare en toegankelijke overheid. Openbaarheid is een kernwaarde binnen een professionele en maatschappelijk verantwoorde uitvoeringsorganisatie.
In 2027 geeft de ODU gericht invulling a an de wettelijke verplichtingen uit de Wet open overheid (Woo) en de bredere principes van open informatie, transparante besluitvorming en betrouwbare publieke dienstverlening. Openbaarheid draagt bij aan vertrouwen, voorspelbaarheid en uitlegbaarheid van het handelen van de ODU. Daarom werkt de organisatie in 2027 aan verdere professionalisering van informatiebeheer , het verbeteren van de vindbaarheid en beschikbaarheid van documenten en het toegankelijker maken van informatie voor inwoners, bedrijven, deelnemers en ketenpartners. V oortgang 2025–2026 (rechtsvoorgangers RUD Utrecht en ODRU) In 2025 hebben beide rechtsvoorgangers van de ODU verdere stappen gezet in de uitvoering van de eerste tranche van de Woo. Beide organisaties hebben hun Woo -index ingericht en geactualiseerd, waarin informatie over organisatie, bereikbaarheid, taken en werkwijzen is opgenomen. Daarnaast zijn de agenda’ s, vergaderstukken en notulen van de Algemeen Besturen volledig en actueel online beschikbaar gesteld. De RUD Utrecht heeft in 2025 bovendien een verkenning uitgevoerd naar het mogelijk vooruitlopen op toekomstige Woo-tranches.
Ook is het proces voor de afhandeling van Woo -verzoeken geoptimaliseerd, onder Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 27 van 46 andere door gebruik van een nieuwe anonimiseringstool en een (samen)werkportaal voor effici ëntere informatieverzameling. Het aantal Woo-verzoeken steeg van 10 in 2024 naar 15 in 2025, waarbij de omvang en complexiteit van de verzoeken toenamen. De verzoeken hadden veelal betrekking op milieutaken die de RUD uitvoerde namens gemeenten en de provincie. De ODRU heeft in 2025 het Woo -proces herijkt door de stappen, verantwoordelijkheden en termijnbewaking eenduidig vast te leggen. Ook hier is in 2025 ingezet op procesoptimalisatie en een verdere verbetering van dossiervorming en anonimisering. Met de start van de ODU in 2026 zijn deze werkwijzen geïntegreerd en geharmoniseerd. Documentstructuren, metadatering en publicatieprocessen zijn samengevoegd tot één uniforme aanpak. Daarmee beschikt de ODU in 2027 over een stabiele basis voor zowel actieve als passieve openbaarmaking. Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 28 van 46 DEEL 2 FINANCIËLE BEGROTING 5 | Overzicht van baten en lasten en toelichting 5.1 | Staat van baten en lasten In d eze p ara graaf is d e g ep rognos tice erde staat va n b aten e n l ast en p er pro gramm a ove r | 2 02 | 7 o p geno men.
Voor toelichtingen wo r d t | verwezen n aar de vervolgparagrafen. Voor het meerjaren p erspecti ef van d e st aat van baten en last en voor 2028 – 2030 wordt verwezen n aar Bijl ag e 4 Me erjaren ra min g | . P r ogr ammabegr ot i ng | Begr ot i ng 2027 Bat en Vergunningverlening | €7.080. 500 Toezicht en handhaving | €16.862.900 Advies en expertise | €6.544.700 Bat en Pr ogr amma Uit voer ing | €30. 488 . 100 Bedrijfsvoering | €16.754.500 Bat en Pr ogr amma Bedr i jf svoer ing | €16. 754 . 500 T ot aal bat en | €47. 242. 6 00 Last en Vergunningverlening | €7.080. 500 Toezicht en handhaving | €16.862.900 Advies en expertise | €6.544.700 Last en Pr ogr amma Uit voe r ing | €30. 488 . 100 Bedrijfsvoering | €16.402.2 00 Last en Pr ogr amma Bedr i jf svoer ing | €16. 402 . 2 00 Onvoorzien | €352.300 T ot aal last en | €47. 242. 6 00 Saldo bat e n en last en | - Toevoeging aan reserves | - Onttrekking uit reserves | - Result aat | - Tabel 10: Staat van baten lasten | per programma Voor een specificatie van de baten en lasten per kostensoort wordt verweze n n aar Bijl ag e 5 S p ecificati e b aten en last en p er kost enso ort.
Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 29 va n 46 5.2 Toelichting op de baten Bijdrage deelnemers Bijdr age deelnemer s | Begr ot i ng 2027 Vaste bijdrage | €16.734.100 Variabele bijdrage | €29.502.000 T ot aal bi jdr age deelnemer s | €46. 236. 1 00 Tabel 11: Bijdrage deelnemers De vaste bijdrage d i e nt | ter dekking van de vaste lasten van de organisatie met name bedrijfsvoering. De bedrijfsvoering kosten wo r d e n | t oe g elicht in p arag raaf 0 | . Bij de berekening van de variabele bijdrage is | uitgegaan van d e | m et | d eeln em ers | overeen gekom en uitvoerin gspl an n en voor 2 026 | rekening houdend met de afspraken over de uren va n d e regio n ale en gezamenlijke o p d ra c h t e n . | D ez e | tell en o p tot e e n structurel e | afn a m e van pro du ct en en dienst en va n in to taal 3 | 52.04 5 u | u | r. | Deze uren worden gecorrigeerd voor regionale en gezamenlijke opdrachten naar to t aal | 352. 2 | 6 | 2 | u | u | r. | Het bijbehorende uurt arief is €83,75. Voor een nadere ui twer king van de gecorrigeerde uren voor regio nale en gez amenlijke o pdrachten, | de | bi jdrag e per d eeln em er en de prijseffecten ten opzichte van voorgaand begroti ngsj aar | 2 02 6 wordt verwezen naar | Bijlage 3 Overzicht uren e n bijdra g en p er d e eln em er.
Subsidies en projectopbrengsten Subsi di es en pr o j ect opbr e ngst en | Begr ot i ng 2027 SPUK Energie | €735.200 Projectopbrengsten | €146.300 T ot aal subsidies en pr oject opbr engs t en | €881.500 Tabel 12: Subsidies en projectopbrengsten De navolgende subsidies en projectopbrengsten zijn opgenomen in de begroting | 2027: • | SPUK Energie: Regeling Specifieke Uitkering additionele capaciteit voor toezicht en handhaving energi ebes paring (SPU K Energie) is structureel begroot, o mdat het een regeli ng van 5 j aar betreft. D e middelen worden voornamelijk | gebruikt voor extra capaciteit toezicht en handhaving op de en ergi ebes parin gspli cht. 2 026 z al h et laats te jaar zij n dat deze s ubsi die i n deze vorm | b eschi k baar is. H et is de verwachtin g dat d e regeli ng word t geconti nu eerd (mogelijk in | ee n an d ere vorm). • | P roj ect op bren gst en : | Dit betreffen structurel e projectopbrengs ten op het gebi ed van Volks gezondhei d en Milie u en op bre n gste n vanui t de divers e ND C-locaties.
Overige baten Over ige bat en | Begr ot i ng 2027 Rentebaten | €125.000 Tabel 13: Overige baten Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 30 va n 46 5.3 Toelichting op de lasten De last en van de pro gramma’ | s | di e vall en onder | de | U itvoerings p ro g ra m m a ’s | bestaan | exclusief | uit | de loonkosten va n | medewerkers | werkzaam binnen deze programma’s. | Alle andere directe dan wel indirecte kosten | va n d e prog ra m ma’s word en vera ntwoord in h et pro gram m a b edrijfsvoerin g. De lasten van programma Bedrijfsvoering worden onderstaand nader gespecificeerd: Last en pr ogr amma Bedr ijf svoer ing | Begr ot i ng 2027 Last en Personeel | €7.484.300 Inhuur derden | €384.400 Indirecte personele lasten | €2.126.6 00 ICT kosten | €2.780.800 Huisvestingskosten | €1.427.300 Overige kosten | €2.198.800 T ot aal last en | €16. 402 . 2 00 Tabel 14: Specificatie lasten programma Bedrijfsvoering Personeel De pos t Person eel o mvat 59 FTE medewerkers bedrijfsvoering. Dit is 18 | % va n de b egrot e tot al e F TE’s | (321 FTE). Voor de huidige medewerkers is uitgegaan van de h u idig e C AO, voor toekomsti ge m ed ewerkers/ vacatureruimt e is uitgegaan van de C AO SGO. Daarnaast is in de personele l asten € | 4 00. 000 | (plus i ndexatie) opgenomen voor de uitvoering van de regionale- en gezamenlijke opdrachten.
Inhuur derden De post Inhuur derden betreft met name d e | tijdelijke | i n ze t | van extra medewerkers. | Deze inzet is noodzakelij k vanwe g e p erson ele mis match door de f usie en tijd elij k a anv ulle nd wer k dat voor tkomt uit de i nt eg ratie van bei de organisaties. Indirecte personele lasten De pos t In direc te p ersonel e last en b etreft overig e p ersonele l ast en zo a l s | opleidingskosten, werkkostenregeling, woon- werkverkeer e n di e nstreizen. ICT-kosten De post ICT | -kosten omvat alle I CT | -gerelat eerd e | ko | s | t | e | n | van de ODU. Dit betreft onder andere | de digitale werkplekken van alle medewerkers, het zaaksysteem, | ER P-systeem en BI-systemen. | We zi en al l angere tijd ee n dui delijke tren d dat IT-ap pli caties st ee ds min der vi a aa nschaf en afsc hr ijving word en g efin anci erd e n st ee ds vaker via lic enti eoveree nko mste n voor S a aS-oplossingen. Huisvestingskosten De huisvestingskosten betreft huurko | s | t | e | n | van het provinci eh uis. | Hierin zijn ook de bijkomende servic e ko | s | t | e | n opgenomen. Overige kosten De overige kost en betref t met name het innovatiebudget | voor €480.000, de afschrijvingslasten | , d e l easekosten en d e overig e | kantoorkost en voor d e ge h ele org anis atie.
Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 31 va n 46 Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 32 van 46 Onvoorzien De post ‘Onvoorzien’ val t niet onder een van de programma’s. De post ‘Onvoorzien’ betreft een raming van eventuele onvoorziene lasten. Of en waarvoor de post onvoorzien wordt ingezet volgt bij een begrotingswijziging. Onvoorzien Begroting 2027 Onvoorzien €352.300 T abel 15: Onvoorzien Bedrijfsvoering, vaste bijdrage en overhead De afdeling Bedrijfsvoering van de ODU wordt volledig gefinancierd vanuit de vaste bijdrage van de deelnemers. Het uitgangspunt daarbij is dat alle ondersteuning van de uitvoering – ongeacht het specifieke programma – centraal wordt verantwoord binnen deze afdeling. Dit zorgt voor transparantie, beheersbaarheid en een efficiënte inrichting van de organisatie. Onder Bedrijfsvoering vallen onder meer de onderdelen financiën, ICT en informatievoorziening, HRM, communicatie, juridische ondersteuning, secretariaat en facilitaire zaken. Daarnaast worden hier ook de werkzaamheden rondom accountmanagement, kwaliteit, planning & control en strategische advisering ondergebracht. Bij de inrichting van de begroting wordt onderscheid gemaakt tussen de bredere definitie van interne ondersteuning en de beperktere definitie van overhead volgens het BBV ( Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten).
BBV-overhead betreft uitsluitend de kosten die samenhangen met de aansturing en ondersteuning van het primaire proces, zoals leidinggevenden, P&O (excl. opleiding), financiën, interne controle, huisvesting, ICT (basisvoorzieningen) en bestuurszaken. In de praktijk betekent dit dat de totale kosten van Bedrijfsvoering hoger zijn dan de kosten die volgens het BBV onder "overhead" vallen. V oor de begroting 2027 worden de volgende voorbeelden gerekend tot de vaste bijdrage en ondergebracht bij Bedrijfsvoering: • Kosten voor het VTH-zaaksysteem en andere ondersteunende ICT (zoals tijdregistratie, AFAS en BI-tools); • Inzet van financiële administratie, P&C-adviseurs en managementondersteuning; • Activiteiten op het gebied van personeelsontwikkeling, werving & selectie en strategisch HRM- beleid; • Communicatie, zowel intern als extern, waaronder positionering van de ODU als nieuwe organisatie; • Huisvestingskosten, inclusief inrichting gezamenlijke werkomgeving. Door deze ondersteunende functies centraal te organiseren en collectief te bekostigen, wordt uniformiteit bevorderd en kunnen schaalvoordelen worden benut. 6 | Uiteenzetting van de financiële positie en toelichting Op dit mo ment zijn de definitieve standen per 1 j anuari 2026 van de afzon derlijke bal ans post en | no g niet bekend omdat d e ja ar rekeni ng e n 2 025 n og word en vastg est e ld.
In d e be groti ng 2027 wo rdt o m d eze re de n uit g eg a an van een inschatting van de beginstanden per begin boekjaar 202 | 7. Voor de meerjarenra m i n g | van de financiël e positie voor 2028-20 | 30 wordt verwezen naar Bijla ge 4 M eerj are nrami ng | . 6.1 | Balans Balans | Begr ot i ng 31-12-2027 Vast e act iva Materiele vaste activa | €900.000 Vlot t ende act iva Vorderingen publiekrechtelijke lichame n | €4.545.30 0 Uitzetting in 's Rij k's schatkist | €6.803.000 Liqui de middelen | €251.000 Overlopende activa | €394.000 T ot aal Act iva | €12. 893. 3 00 Vast e Passiva Eigen vermogen -Algemene reserve | €3.200. 000 -Gerealiseerd resultaat | - Voorzieningen | €1.647.000 Vlot t ende passiva Netto-vlottende schulde n met een rentetypische looptijd <1jr | €988.000 Overlopende passiva | €7.058.3 00 T ot aal Passiva | €12. 893. 3 00 Tabel 16: Balans Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 33 va n 46 Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 34 van 46 6.2 Waarderingsgrondslagen Artikel 59 tot en met 65 van het BBV (Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten ) zijn van toepassing op het waarderings-, activerings- en afschrijvingsbeleid van de ODU. In de financiële verordening van de ODU zal per soort actief vastgelegd hoe dit beleid wordt toegepast. In deze begroting is hiervoor een eerste aanzet opgenomen.
Materiële vaste activa met economisch nut De materiële vaste activa met economisch nut worden gewaardeerd tegen verkrijgings - of vervaardigingsprijs inclusief direct toerekenbare kosten, onder aftrek van lineaire afschrijvingen gedurende de verwachte toekomstige gebruiksduur en bijzondere waardeverminderingen. Activa met een verkrijgingprijs van minder dan of gelijk aan €10.000 worden niet geactiveerd, uitgezonderd (meet)apparatuur . 15 jaar : technische installaties en apparatuur in gebouwen 10 jaar : kantoormeubilair, veiligheidsvoorzieningen en verbouwingen 5 jaar : transportmiddelen, aanhangwagens en personenauto's 3 jaar : (automatiserings-)apparatuur en telefooninstallaties T abel 17: Afschrijvingstermijnen Voor transportmiddelen, aanhangwagens en personenauto’s wordt wel rekening gehouden met een restwaarde. V oor alle andere materiële vaste activa met economisch nut wordt geen rekening gehouden met een restwaarde. 6.3 T oelichting op de balans In de balans zijn geen uitgangspunten verwerkt buiten de verwachte reguliere activiteiten van de ODU. Onderhanden zaken ontstaan in verband met het afrekenen onder outputfinanciering zijn niet weergegeven in de financiële positie, omdat er zowel een schuldpositie als voorschotten van éénzelfde omvang bestaan. De hoge positie Uitzetting in 's Rijksschatkist is geli nkt aan de positie van de overlopende passiva.
De overlopende passiva betreft de vooruit gefactureerde deelnemersbijdrage voor het eerste kwartaal van het opvolgende jaar . Uitgangspunt voor de algemene reserve is dat ten minste het benodigde weerstandvermogen (zie paragraaf 4 .1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing) ter afdekking van het restrisico na oprichting van de ODU gestort zal worden door de deelnemers. Daarna wordt het gerealiseerde resultaat jaarlijks toegevoegd aan de algemene reserve. De voorzieningen betreffen met name personeel gerelateerde zaken zoals verschillende opgebouwd verlofrechten van medewerkers. Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 35 van 46 BIJLAGEN Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 36 van 46 Bijlage 1 Structurele en incidentele baten en lasten Financiële samenvatting De begroting 2027 heeft zoals is voorgeschreven een structureel sluitend saldo waarin alle opgenomen structurele lasten gedekt worden door structurele baten.
Financiële samenvatting Begroting 2027 Totale structurele baten €47.242.600 Totale structurele lasten €47.242.600 Structureel saldo van baten en lasten - Totale incidentele baten - Totale incidentele lasten - Incidenteel saldo van baten en lasten - Toevoeging aan reserves - Onttrekking uit reserves - Resultaat - T abel 188: Financiële samenvatting De begroting 2027 van de ODU bevat uitsluitend structurele baten en lasten Incidentele baten en lasten ontstaan gedurende het jaar , bijvoorbeeld wanneer aanvullende opdrachten of tijdelijke projecten worden overeengekomen tussen de ODU en de deelnemers. Ook voor 2027 wordt verwacht dat dergelijke incidentele posten zich zullen voordoen. De aard en omvang hiervan zijn echter op dit moment onvoldoende betrouwbaar in te schatten, waardoor ze niet in de begroting zijn opgenomen. De ODU voert aanvullende werkzaamheden uitsluitend uit wanneer er voldoende eigen of ingehuurde medewerkers beschikbaar zijn en er voldoende baten tegenover staan.
Bijlage 2 Overzicht van baten en lasten per taakveld Over z icht van Bat en | Begr ot i ng (per taakveld) | 2027 Taakveld 7.4 Milieubeheer | €26.008.500 Taakveld 8.3 Wonen en bouwen | €3.540.2 00 Taakveld 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzake n | €939.300 Taakveld 0.4 Overhead | €16.754.500 Taakveld 0.8 Overige bate n en lasten (onvoorzien) | - Taakveld 0.1 Bestuur | - Algemene dekkin gsmi ddel en | - Taakveld 0.9 Vennootscha psbelasting | - T ot ale Bat en | €47. 242. 500 Over z icht van Last en | Begr ot i ng (per taakveld) | 2027 Taakveld 7.4 Milieubeheer | €26.008.500 Taakveld 8.3 Wonen en bouwen | €3.540.2 00 Taakveld 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzake n | €939.300 Taakveld 0.4 Overhead | €16.239.700 Taakveld 0.8 Overige bate n en lasten (onvoorzien) | €352.300 Taakveld 0.1 Bestuur | €162. 500 Algemene dekkin gsmi ddel en | - Taakveld 0.9 Vennootscha psbelasting | - T ot ale Last en | €47. 242.
500 Saldo bat e n en last en | - Over z icht van mut at ies r eser ves | Begr ot i ng 2027 Toevoeging aan reserves | - Onttrekking uit reserves | - Result aat | - Tabel 19: Overzicht van baten en lasten per taakveld Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 37 va n 46 Bijlage 3 Overzicht uren en bijdragen per deelnemer Deelnemer | DV O 2026 | Regionale t ak en | DVO exclusief | Waar van 4% | Gemaximeer d t ot 350 | DVO gecor r igeer d uur Gemeente Amersfoort | 17.858 uur | 142 u ur | 17.716 uur | 709 u ur | 350 uur | 18.066 uur Gemeente Baarn | 4.994 uur | 143 uur | 4.851 uur | 194 u ur | 194 u ur | 5.045 u ur Gemeente Bunnik | 6.244 uur | 240 u ur | 6.004 uur | 240 u ur | 240 u ur | 6.244 uur Gemeente Bunsc hote n | 4.957 uur | 143 uur | 4.814 uur | 193 u ur | 193 u ur | 5.007 u ur Gemeente De Bilt | 10.59 1 uur | 350 uur | 10.241 uur | 410 uur | 350 uur | 10.59 1 uur Gemeente De Ronde Vene n | 24.552 uur | 350 uur | 24.202 uur | 968 uur | 350 uur | 24.552 uur Gemeente Eemnes | 2.371 uur | 65 u ur | 2.306 u ur | 92 u ur | 92 u ur | 2.398 uur Gemeente Houte n | 7.392 uur | 188 uur | 7.204 u ur | 288 uur | 288 uur | 7.492 uur Gemeente IJsselstein | 18.687 uur | 304 u ur | 18.383 uur | 735 u ur | 350 uur | 18.733 uur Gemeente Leusde n | 4.219 u ur | 124 u ur | 4.095 uur | 164 u ur | 164 u ur | 4.259 u ur Gemeente Lopik | 13.255 u ur | 148 u ur | 13.107 uur | 524
u ur | 350 uur | 13.457 u ur Gemeente Montfoort | 5.837 uur | 224 uur | 5.613 uur | 225 uur | 225 uur | 5.838 u ur Gemeente Nieuwegein | 5.410 u ur | 138 u ur | 5.272 u ur | 211 uur | 211 uur | 5.483 uur Gemeente Oude water | 5.196 uur | 200 u ur | 4.996 uur | 200 u ur | 200 u ur | 5.196 uur Gemeente Renswoude | 3.671 uur | 138 u ur | 3.533 uur | 141 uur | 141 uur | 3.674 uur Gemeente Rhenen | 5.857 uur | 224 uur | 5.633 uur | 225 uur | 225 uur | 5.858 uur Gemeente Soest | 7.658 u ur | 219 u ur | 7.439 uur | 298 uur | 298 uur | 7.737 uur Gemeente Stichtse Vecht | 17.488 uur | 350 uur | 17.138 uur | 686 uur | 350 uur | 17.488 uur Gemeente Utrecht | 31.144 uur | 1 u ur | 31.143 uur | 1.246 u ur | 350 uur | 31.493 uur Gemeente Utrechtse Heuvelrug | 13.000 uur | 350 uur | 12.650 uur | 506 uur | 350 uur | 13.000 uur Gemeente Veenendaal | 9.152 uur | 350 uur | 8.802 uur | 352 u ur | 350 uur | 9.152 uur Gemeente Vijfheerenlanden | 15.661 u ur | 350 uur | 15.31 1 u ur | 612 u ur | 350 uur | 15.661 u ur Gemeente Wijk bij Duurstede | 5.518 u ur | 209 uur | 5.309 uur | 212 uur | 212 uur | 5.52 1 u ur Gemeente Woerden | 14.900 uur | 350 uur | 14.550 uur | 582 uur | 350 uur | 14.900 uur Gemeente Woudenberg | 3.530 u ur | 103 uur | 3.427 uur | 137 uur | 137 uur | 3.564 uur Gemeente Zeist | 18.006 uur | 350 uur | 17.656 uur | 706 u ur | 350 uur | 18.006 uur Provincie Utrecht | 74.897 uur |
1.400 uur | 73.497 uur | 2.940 u ur | 350 uur | 73.847 uur T ot aal | 352. 04 5 u ur | 7. 1 53 u ur | 344. 892 uur | 1 3. 796 uur | 7. 370 uur | 352. 262 uur Tabel 20: Overzicht uren per deelnemer, rekening houdend met de afspraken over de uren van de regionale en gezamenlijke opdrachten uren Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 38 va n 46 Deelnemer | A ant al u ur Aandeel | Variabele ma | V ast e bi j dr age | T ot al e bi j dr age Gemeente Amersfoort | 18.066 uur | 5,1% | €1.513.028 | €858.221 | €2.371.249 Gemeente Baarn | 5.045 u ur | 1,4% | €422.519 | €239.662 | €662.181 Gemeente Bunnik | 6.244 uur | 1,8% | €522.93 5 | €296.620 | €819.555 Gemeente Bunsc hote n | 5.007 u ur | 1,4% | €419.336 | €237.856 | €657.192 Gemeente De Bilt | 10.59 1 uur | 3,0% | €886.996 | €503.123 | €1.390. 119 Gemeente De Ronde Vene n | 24.552 uur | 7,0% | €2.056.230 | €1.166.337 | €3.222.567 Gemeente Eemnes | 2.398 uur | 0,7% | €200.833 | €113.9 16 | €314.749 Gemeente Houte n | 7.492 uur | 2,1% | €627.455 | €355.9 06 | €983.361 Gemeente IJsselstein | 18.733 uur | 5,3% | €1.568.889 | €889.907 | €2.458.796 Gemeente Leusde n | 4.259 u ur | 1,2% | €356.691 | €202.323 | €559.014 Gemeente Lopik | 13.457 u ur | 3,8% | €1.127.
024 | €639.272 | €1.766.296 Gemeente Montfoort | 5.838 u ur | 1,7% | €488.933 | €277.333 | €766.266 Gemeente Nieuwegein | 5.483 uur | 1,6% | €459.20 1 | €260.469 | €719.670 Gemeente Oude water | 5.196 uur | 1,5% | €435.16 5 | €246.835 | €682.000 Gemeente Renswoude | 3.674 uur | 1,0% | €307.698 | €174.533 | €482.231 Gemeente Rhenen | 5.858 uur | 1,7% | €490.608 | €278.283 | €768.891 Gemeente Soest | 7.737 uur | 2,2% | €647.974 | €367.545 | €1.015. 519 Gemeente Stichtse Vecht | 17.488 uur | 5,0% | €1.464.620 | €830.764 | €2.295.384 Gemeente Utrecht | 31.493 uur | 8,9% | €2.637.539 | €1.496.068 | €4.133.607 Gemeente Utrechtse Heuvelrug | 13.000 uur | 3,7% | €1.088.7 50 | €617.562 | €1.706.312 Gemeente Veenendaal | 9.152 uur | 2,6% | €766.480 | €434.764 | €1.2 01.244 Gemeente Vijfheerenlanden | 15.661 u ur | 4,4% | €1.311.609 | €743.972 | €2.0 55. 581 Gemeente Wijk bij Duurstede | 5.52 1 u ur | 1,6% | €462.384 | €262.274 | €724.658 Gemeente Woerden | 14.900 uur | 4,2% | €1.247.875 | €707.821 | €1.955.696 Gemeente Woudenberg | 3.564 uur | 1,0% | €298.485 | €169.307 | €467.792 Gemeente Zeist | 18.006 uur | 5,1% | €1.508.003 | €855.371 | €2.363.374 Provincie Utrecht | 73.847 uur | 21,0% | €6.184.686 | €3.508. 086 | €9.692.772 T ot aal | 352. 262 uur | 100, 0% | €29. 501 . 946 | €16. 734. 130 | €46. 236.
076 Tabel 21: Overzicht uren en bijdragen per deelnemer D | e | ko | l | o | m | ’aa nd eel’ ver mel dt het eig en aarsch ap p er deeln emer op b asis van d e g ecorrig eerde D V O | ’s | 2 | 0 | 2 | 6 | . Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 39 va n 46 Ver gelijk i ng t ot ale bi jdr age | Bi j dr age | Bi j dr age | Verschil in | Verschil % | Verschil % 2027 met 2 026 | 2026 | 2027 | eur o | gecorrigeerd voor gecont ract eerde (a) | ( b) | (b-a) | (b-a)/ a | ur en Gemeente Amersfoort | €2.275.69 5 | €2.371.249 | €95.5 54 | 4,2% | 2,9% Gemeente Baarn | €636.400 | €662.181 | €25.781 | 4,1% | 2,9% Gemeente Bunnik | €795.690 | €819.555 | €23.865 | 3,0% | 2,9% Gemeente Bunsc hote n | €631.685 | €657.192 | €25. 507 | 4,0% | 2,9% Gemeente De Bilt | €1.349.640 | €1.390.
119 | €40.479 | 3,0% | 2,9% Gemeente De Ronde Vene n | €3.128.730 | €3.222.567 | €93.837 | 3,0% | 2,9% Gemeente Eemnes | €302.143 | €314.749 | €12.6 06 | 4,2% | 2,9% Gemeente Houte n | €941.983 | €983.361 | €41.378 | 4,4% | 2,9% Gemeente IJsselstein | €2.381.336 | €2.458.796 | €77.460 | 3,3% | 2,9% Gemeente Leusde n | €537.639 | €559.014 | €21.375 | 4,0% | 2,9% Gemeente Lopik | €1.689.12 1 | €1.766.296 | €77.175 | 4,6% | 2,9% Gemeente Montfoort | €743.825 | €766.266 | €22.441 | 3,0% | 2,9% Gemeente Nieuwegein | €689.412 | €719.670 | €30.258 | 4,4% | 2,9% Gemeente Oude water | €662.141 | €682.000 | €19.859 | 3,0% | 2,9% Gemeente Renswoude | €467.806 | €482.231 | €14.425 | 3,1% | 2,9% Gemeente Rhenen | €746.374 | €768.891 | €22.517 | 3,0% | 2,9% Gemeente Soest | €975.881 | €1.015. 519 | €39.638 | 4,1% | 2,9% Gemeente Stichtse Vecht | €2.228.54 5 | €2.295.384 | €66.839 | 3,0% | 2,9% Gemeente Utrecht | €3.968.767 | €4.133.607 | €164.840 | 4,2% | 2,9% Gemeente Utrechtse Heuvelrug | €1.656.626 | €1.706.312 | €49.686 | 3,0% | 2,9% Gemeente Veenendaal | €1.166.26 5 | €1.2 01.244 | €34.979 | 3,0% | 2,9% Gemeente Vijfheerenlanden | €1.995.72 5 | €2.0 55.
581 | €59.856 | 3,0% | 2,9% Gemeente Wijk bij Duurstede | €703.175 | €724.658 | €21.483 | 3,1% | 2,9% Gemeente Woerden | €1.898.749 | €1.955.696 | €56.947 | 3,0% | 2,9% Gemeente Woudenberg | €449.838 | €467.792 | €17.954 | 4,0% | 2,9% Gemeente Zeist | €2.294.555 | €2.363.374 | €68.819 | 3,0% | 2,9% Provincie Utrecht | €9.544.334 | €9.692.772 | €148.438 | 1,6% | 2,9% T ot aal | €44. 862. 080 | €46. 236. 076 | €1. 373. 996 | 3, 1% | 2, 9% Tabel 22: Vergelijking bijdragen 2027 met 2026 Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 40 va n 46 Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 Pagina 41 van 46 De netto stijging varieert per deelnemers en bestaat uit: • de stijging in de deelnemersbijdrage bedraagt 2,9% door kostenverhogingen; • de correctie van de eenmalig extra middelen in 2026 voor de voormalig RUD-deelnemers voor deze regionale en gezamenlijke uren. Bijlage 4 Meerjarenraming P r ogr ammabegr ot i ng | R ami ng 2028 | R ami ng 2029 | R ami ng 203 0 Bat en Vergunningverlening | €7.356.600 | €7.382.100 | €7.383.100 Toezicht en handhaving | €17.52 0.600 | €17.58 1.300 | €17.583.700 Advies en expertise | €6.800. 000 | €6.823.500 | €6.824.500 Bat en Pr ogr amma Uit voer ing | €31. 677. 200 | €31. 786. 9 00 | €31. 791. 300 Bedrijfsvoering | €17.407.900 | €17.618.300 | €17.770.700 Bat en Pr ogr amma Bedr i jf svoer ing | €17. 407. 9 00 | €17. 618. 3 00 | €17.
770. 7 00 T ot aal bat en | €49. 08 5. 1 00 | €49. 405. 2 00 | €49. 562 . 000 Last en Vergunningverlening | €7.356.600 | €7.382.100 | €7.383.100 Toezicht en handhaving | €17.52 0.600 | €17.58 1.300 | €17.583.700 Advies en expertise | €6.800. 000 | €6.823.500 | €6.824.500 Last en Pr ogr amma Uit voe r ing | €31. 677. 200 | €31. 786. 9 00 | €31. 791. 300 Bedrijfsvoering | €17.041.9 00 | €17.251.000 | €17.403.300 Last en Pr ogr amma Bedr i jf svoer ing | €17. 041 . 900 | €17. 251 . 000 | €17. 403. 3 00 Onvoorzien | €366.000 | €367.300 | €367.400 Prijscompe nsatie | - | - | - T ot aal last en | €49. 08 5. 1 00 | €49. 405. 2 00 | €49. 562 . 000 Saldo bat e n en last en | - | - | - Toevoeging aan reserves | - | - | - Onttrekking uit reserves | - | - | - Result aat | - | - | - Tabel 23: Meerjarenraming – | Staat van baten en lasten Toelichting op de meerjarenraming Programmabegroting Er is een structureel sluitende meerjarenraming voor 2028 | tot en met 2030. In deze meerjarenraming is voor de indexeri ng ui tg egaan van de s ep temb er circ ulaire 2025. Daarn aast zijn d e reed s verwachte | bes parin g en door d e sam envo egi ng | verwerkt. Vooralsnog betreft dit alleen kostenbesparingen die op termijn mogelijk zijn op ICT- gebied. Het gaat om licentie-, en applicatiekosten omdat deze kosten door schaalvergroting kunnen dalen.
Uitein d elijk lo p en deze b esparin g en n aar verwa chti ng op tot ja arlijks €250.000 i n | 2 02 9 . Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 42 va n 46 Balans | R ami ng | R ami ng | R ami ng 31-12-2028 | 31-12-2029 | 31-12-2030 Vast e act iva Materiele vaste activa | €900.000 | €900.000 | €900.000 Vlot t ende act iva Vorderingen publiekrechtelijke lichame n | €4.590. 50 0 | €4.636.500 | €4.682.800 Uitzetting in 's Rij k's schatkist | €6.724.200 | €6.645.600 | €6.567.200 Liqui de middelen | €251.000 | €251.000 | €251.000 Overlopende activa | €398.000 | €402.000 | €406.000 T ot aal Act iva | €12. 863. 7 00 | €12. 835. 100 | €12. 8 07. 000 Vast e Passiva Eigen vermogen -Algemene reserve | €3.200. 000 | €3.200. 000 | €3.200. 000 -Gerealiseerd resultaat | - | - | - Voorzieningen | €1.547.000 | €1.447.000 | €1.347.000 Vlot t ende passiva Netto-vlottende schulde n met een rentetypische looptijd <1jr | €988.000 | €988.000 | €988.000 Overlopende passiva | €7.128.700 | €7.200. 100 | €7.272.000 T ot aal Passiva | €12. 863. 7 00 | €12. 835. 100 | €12. 8 07. 000 Tabel 24: Meerjarenraming – Balans Toelichting op de | meerjarenra | m | i | n | g | financiële positie De daadwerkelijke omvang van de verschillende financiël e positi es is no g | af hankelijk van uiteenlopende factoren, waaron der de i nbren g van het start kapit aal.
I n d ez e | meerjaren ra m i n g | voor 202 8–2030 zijn geen uit gangs punten verwerkt buiten de ve r wa c ht e | reguliere activiteiten van de O DU | . O nderhanden z aken ontstaan i n verband met het afrekenen onder outputfinanciering zijn niet weergegeven | in de financiële positie, omdat er zowel een schuldpositie als voorschotten van éénzelfde omvang bestaan. G ehanteerd u | itgangspunt voor de algemene re serve is dat t en minst e het beno di gde weerstandvermo gen ter afdekking van het restrisico | na oprichti ng van de ODU gestort z a l | wo r d e n | door d e de el ne m er s . Daar na zijn de geprognotiseerde resultaten jaarlijks toege voegd aan de algemene reserve. Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 43 va n 46 Bijlage 5 Specificatie baten en lasten per kostensoort St aat van bat e n en last en | Begr ot i ng 2027 (4+5) ( c) Bat en Bijdrage deelnemers | €46.236.100 Subsidies en projectopbrengsten | €881.500 Overige baten | €12 5.000 T ot aal bat en | €47. 242. 6 00 Last en Personeel | €36.986.300 Inhuur derden | €1.119.600 Indirecte personele lasten | €2.126.6 00 ICT kosten | €2.780.800 Huisvestingskosten | €1.427.300 Overige kosten | €2.449.700 Onvoorzien | €352.300 T ot aal last en | €47. 242.
6 00 Saldo bat e n en last en | - Toevoeging aan reserves | - Onttrekking uit reserves | - Result aat | - Tabel 25: Specificatie baten en lasten per categorie Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 44 va n 46 Bijlage 6 Informatie ten behoeve van de deelnemers met betrekking tot verbonden partijen Provincies en gemeent en z ijn conf orm h et BBV | (B esluit begroti ng en verantwo ordin g provinci es en gemeent en ) verplicht gegevens van hun verbonden partijen op te nemen in hun jaarstukken en begroting. | In onderstaande tabel zijn enkele gegevens opgenomen en verwijzingen aangegeven waar gegevens zijn te vinden in deze begroti ng. Balans | Result aat | inf or mat ie I nf or mat ie ver bonden par t ijen | 31-12-2027 | begr ot i ng | t e vinden 2027 | op pagi na Eigen vermogen | €3.200.00 | 33 0 Vreemd vermogen | €1.674.000 | 33 Resultaat | €0 | 29 Risicobeheersing | 22 Financiële kengetallen | 25 Inzicht in overhead en kosten | 36 Aandeel | 38 Tabel 26: Informatie ten behoeve van eigenaar gemeenten met betrekking tot verbonden partijentabel Programmabegroting 2027 inclusief Kadernota 2027 | Pagina 45 va n 46