09.f Bijlage 5 Armoede Index - Gemeente Woudenberg.pdf
Tekst van het document
ARMOEDE INDEX GEMEENTE WOUDENBERG
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
Armoede Index Onderzoek naar de omvang en samenstelling van de doelgroep voor het armoedebeleid in de gemeente Woudenberg
Colofon Opdrachtgever Gemeente Woudenberg Datum Oktober 2023 Auteurs Michelle Ellens Jitske Kooistra – van der Wijk KWIZ Stavangerweg 23 - 5 9723 JC Groningen 050 - 5252473 contact@kwiz.nl Uitgave Deze publicatie is een uitgave van KWIZ. Het overnemen van cijf ers en / of teksten is toegestaan, mits de bron duidelijk wordt vermeld. Niets uit deze publicatie mag worden verveelvoudigd en / of openbaar gemaakt worden in welke vorm dan ook zonder vooraf gaande toestemming van KWIZ 1
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
Inhoudsopgave Inleiding ...............................................................................................................................2 Samenvatting .......................................................................................................................3 1. Minimahuishoudens in Woudenberg ..................................................................................4 1.1. Alle huishoudens ........................................................................................................4 1.2. Minimahuishoudens ....................................................................................................4 2. Gebruik inkomensondersteunende voorzieningen ...............................................................8 2.1. Regelingen voor het minimabeleid ...............................................................................8 2.2. Kwijtschelding gemeentelijke belastingen .....................................................................8 2.3. Bijzondere bijstand .....................................................................................................8 2.4. Individuele inkomenstoeslag ........................................................................................9 2.5. Tegemoetkoming premie aanv ullende zorgverzek ering .................................................9 2.6.
Verenigingsactiviteiten ................................................................................................9 2.7. Kindpakket ............................................................................................................... 10 2.8. Computerregeling voor kinderen ................................................................................ 10 2.9. Zwemlesregeling voor kinderen ................................................................................. 11 2.10. Energietoeslag........................................................................................................ 11
1
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
Inleiding Gemeenten hebben de zorgplicht om de leef situatie en het toekomstperspectief van kwetsbare inwoners de verbeteren. De regering heef t extra middelen ter beschikking gesteld voor de intensivering van het armoede- en schuldenbeleid van de gemeenten. Ook in de gemeente Woudenberg zijn armoede en schuldhulpverlening actuele thema’s. De gemeente houdt periodiek de vinger aan de pols als het gaat om inzicht in de minimapopulatie en het bereik en de ef f ecten van de minimaregelingen. Hiertoe voerde KWIZ in 2017 al eens een Armoede Index en een enquête onder de doelgroep uit en werd er in 2022 een onderzoek gedaan naar de ef f ecten van het landelijke en lokale beleid op de inkomens van de doelgroep. Dit onderzoek is een vervolgmeting van het onderzoek uit 2017. In dit deelonderzoek staan omvang en kenmerken van de minimapopulatie centraal evenals het gebruik en bereik van de minimaregelingen. Voor de onderzoeksresultaten van de overige deelonderzoeken verwijzen we u naar het integrale onderzoeksrapport.
Onderzoeksvragen De resultaten van de Armoede Index beantwoorden de volgende onderzoeksvragen: • Wat is de omvang en samenstelling van de (potentiële) doelgroep voor het minimabeleid? • Welke typen huishoudens en inkomenscategorieën zijn hierbij te onderscheiden? • Hoeveel kinderen groeien op in een minimahuishouden? • Hoe groot is het gebruik en bereik van de verschillende minimaregelingen? Onderzoeksopzet Armoede Index Het onderzoek is uitgevoerd met behulp van een door KWIZ ontwikkeld analysemodel. Deze Armoede Index wordt samengesteld op basis van een combinatie van gemeentelijke gebruiksgegevens, geëxtrapoleerde CBS-gegevens en kengetallen op basis van ervaringscijf ers bij andere gemeenten. De peildatum van voorliggend onderzoek is 1 januari 2023; hierop is de schatting van het aantal minimahuishoudens gebaseerd. Voor het gebruik en bereik van de minimaregelingen wordt gekeken naar het volledige kalenderjaar van 2022. Over de periode 1 juli 2016 tot 1 juli 2017 heef t KWIZ tevens onderzoek gedaan voor de gemeente Woudenberg naar het gebruik en bereik van de minimaregelingen. Waar mogelijk worden de resultaten vergeleken met 2017. Beleidswijzigingen per 2023 Per 1 januari 2023 heef t de gemeente Woudenberg de inkomensgrens van verschillende regelingen voor inwoners met een laag inkomen verruimd.
De inkomensgrens is verhoogd van 110 naar 130 procent van het Wettelijk sociaal minimum (Wsm). Dit geldt voor de bijzondere bijstand, individuele inkomenstoeslag, tegemoetkoming premie aanvullende zorgverzekering, verenigingsactiviteiten (volwassenen), kindpakket, computerregeling en zwemregeling. Ook de inkomensgrens van de tijdelijke energietoeslag is verruimd van 120 procent Wsm (2022) naar 130 procent Wsm (2023). Voor de gebruikscijf ers van dit onderzoek wordt teruggekeken over het jaar 2022 (1 januari 2022 tot 1 januari 2023). Dit betekent dat in de berekening van het bereik van de minimaregelingen de inkomensgrens wordt meegenomen zoals die in 2022 gold. De verruiming naar 130 procent Wsm is daarmee nog niet terug te zien in de cijf ers, maar wordt wel benoemd wanneer van toepassing. Leeswijzer In de samenvatting worden de belangrijkste bevindingen weergegeven. Vervolgens brengt h et eerste hoof dstuk van deze rapportage de doelgroep voor het minimabeleid in beeld. In het tweede hoof dstuk gaan we in op het gebruik en bereik van de minimaregelingen in het aanbod van de gemeente Woudenberg.
2
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
Samenvatting In de samenvatting geven we het aantal (geschatte) minimahuishoudens en minimakinderen in de gemeente weer op 1 januari 2023, evenals het bereik van de verschillende minimaregelingen in 2022. Minimahuishoudens en minimakinderen Van alle huishoudens in de gemeente Woudenberg hebben naar schatting 191 huishoudens een inkomen tot 100 procent van het Wettelijk sociaal minimum (Wsm) en 379 huishoudens een inkomen tot 130 procent Wsm. Respectievelijk vormen zij 3,5 procent en 6,9 procent van alle huishoudens in de gemeente. Het aandeel minimahuishoudens op 100 procent Wsm ligt in Woudenberg lager dan gemiddeld in vergelijkbare kleine gemeenten (5 à 6 procent). Op 130 procent Wsm ligt het aandeel minimahuishoudens met 6,9 procent lager d an in vergelijkbare kleine gemeenten. Verder groeien 143 kinderen op in een huishoudens met een inkomen tot 100 procent Wsm (4,2 procent) en 227 kinderen tot een inkomen van 130 procent Wsm (6,7 procent). Deze aantallen liggen iets onder het gemiddelde van op inwoneraantal vergelijkbare gemeenten. Tabel S.1. Minimahuishoudens en kinderen tot 18 jaar naar inkomen (cumulatief), vermogen binnen de grenzen van de Participatiewet Huishoudens Kinderen Huishoudinkomen Aantal Aandeel Aantal Aandeel Tot 100% Wsm 191 3,5% 143 4,2% Tot 110% Wsm 231 4,2% 154 4,6% Tot 120% Wsm 297 5,4% 188 5,6% Tot 130% Wsm 379 6,9% 227 6,7% Hogere inkomens Totaal
5.130 5.509
93,1% 100%
227 3.366
93,3% 100%
Bereik regelingen De gemeente Woudenberg biedt een vrij compleet pakket aan minimaregelingen aan; voor verschillende levensdomeinen (zorgkosten, participatie e.d.) is ondersteuning beschikbaar. Gekeken naar het bereik van de regelingen valt het volgende op: • Het bereik van de kwijtschelding van gemeentelijke belastingen, bijzondere bijstand en individuele inkomenstoeslag liggen in lijn met het vergelijkbare gemeenten. • De participatieregelingen hebben een wisselend bereik: o De regeling Verenigingsactiviteiten voor volwassenen kent een laag bereik, ook in vergelijking tot andere gemeenten; o Het Kindpakket heef t een hoog bereik en ligt in lijn met vergelijkbare gemeenten. • De energietoeslag heef t een lager bereik in vergelijking tot andere gemeenten. Tabel S.2. Gebruik en bereik minimaregelingen Regeling Kwijtschelding gem. belastingen Individuele bijzondere bijstand Individuele inkomenstoeslag Tegemoetkoming premie aanvullende zorgverzekering Verenigingsactiviteiten Kindpakket Computerregeling Zwemregeling Energietoeslag
Gebruik
Landelijk gemiddelde
Bereik
130 huishoudens 49 huishoudens 46 huishoudens 68 huishoudens
68% 21% 43% 29%
70-75% 20-25% 45-50% Onbekend
9 huishoudens 39 huishoudens 6 huishoudens 13 huishoudens 288 huishoudens
4% 56% 17% 26% 60%
35-40% 50-55% Onbekend Onbekend 80-95%
3
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
1. Minimahuishoudens in Woudenberg In dit hoofdstuk beschrijven we de omvang en samenstelling van de groepen huishoudens met inkomens tot 110 procent1 van het wettelijke sociale minimum in de gemeente Woudenberg.
1.1. Alle huishoudens In de gemeente Woudenberg wonen 14.358 personen waarvan er 3.366 (23 procent) jonger zijn dan 18 jaar. Deze inwoners zijn verdeeld over 5.509 huishoudens. De gemiddelde huishoudgrootte komt daarmee uit op 2,6 personen, hoger dan het landelijke gemiddelde van 2,2. Ten opzichte van 2017 is het aantal inwoners met ruim 1.800 inwoners toegenomen. Het aantal kinderen tot 18 jaar is eveneens gestegen met een kleine 300 kinderen. Naar huishoudtype zien we de volgende verdeling (zie tabel 1.1.2). De huishoudsamenstelling in Woudenberg wijkt enigszins af van het landelijke beeld. Zo zijn er in de gemeente duidelijk minder alleenstaanden en wonen er meer paren met kinderen. Dit beeld sluit ook aan bij de huishoudgrootte die hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. Tabel 1. 1.1 Aantal huishoudens en inwoners Woudenberg 2017 4.807 12.550 3.093 2,6
Aantal huishoudens Aantal personen Waarvan kinderen tot 18 jaar Gemiddelde huishoudgrootte
2023 5.509 14.358 3.366 2,6
Tabel 1. 1.2 Huishoudens naar type Huishoudtype Alleenstaand Alleenstaande ouder Meerpersoons zonder kinderen Meerpersoons met kinderen Totaal
2017 Aantal Aandeel 1.289 27% 265 6%
2023 Aantal Aandeel 1.502 27% 316 6%
1.514
31%
1.727
32%
29%
1.739
36%
1.964
35%
25%
4.807
100%
5.509
100%
100%
Aandeel landelijk 39% 7%
1.2. Minimahuishoudens Minimahuishoudens in 2017 en 2023 (laag tot geen vermogen) Van alle huishoudens in de gemeente Woudenberg moet 3,5 procent rondkomen van een inkomen op bijstandsniveau en een vermogen binnen de grenzen van de Participatiewet. Dit zijn in totaal 191 huishoudens. Dit aandeel ligt wat lager dan het gemiddelde aandeel van 5 tot 6 procent minimahuishoudens in vergelijkbare (kleinere) gemeenten. In totaal hebben 379 huishoudens een inkomen tot 130 procent Wsm (6,9 procent van alle huishoudens in de gemeente). Gemiddeld ligt dit aandeel bij andere kleinere gemeenten rond de 8 à 9 procent. Ten opzichte van 2017 is het aantal minimahuishoudens gestegen. Omdat het totale aantal huishoudens f link is gestegen ten opzichte van 2017, is het aandeel minimahuishoudens op de verschillende inkomensniveaus stabiel gebleven of zelf s licht gedaald.
1 De totale doelgroep huishoudens met een minimuminkomen wordt geschat tot een inkomensniveau van
130 procent Wsm. De kenmerken van de minimahuishoudens worden weergegeven tot een inkomensniveau van 110 procent Wsm, omdat minimaregelingen over de terugkijkperiode (1 januari 2022 tot 31 december 2022) tot 110 procent Wsm werden verstrekt). Per 1 januari 2023 is de inkomensgrens overigens verhoogd tot 130 procent Wsm voor de meeste minimaregelingen.
4
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
Tabel 1. 2.1 Huishoudens naar inkomen in Woudenberg (cumulatief)2 2017 Inkomen Aantal Aandeel Tot 100% Wsm 170 3,5% Tot 110% Wsm 210 4,4% Tot 120% Wsm 270 5,6% Tot 130% Wsm 340 7,1%
2023 Aantal 191 231 297 379
Aandeel 3,5% 4,2% 5,4% 6,9%
Hogere inkomens Totaal
5.130 5.509
93,1% 100%
4.467 4.807
92,9% 100%
Minimakinderen tot 18 jaar in 2017 en 2023 (laag tot geen eigen vermogen) Er groeien 143 kinderen op in een minimahuishouden tot 100 procent Wsm (4,2 procent) en 227 kinderen (6,7 procent) tot 130 procent Wsm (en een laag vermogen). Deze aandelen liggen onder het gemiddelde van andere kleinere gemeenten. Ten opzichte van 2017 is alleen een vergelijking mogelijk op 110 procent Wsm; destijds is die groep kinderen in beeld gebracht. Het aantal kinderen dat opgroeit in een minimahuishouden met een inkomen tot 110 procent Wsm is gestegen. Het aandeel daarentegen is stabiel gebleven. D it heef t te maken met een toename van het totale aantal kinderen in de gemeente tussen 2017 en 2023. Tabel 1. 2.2 Kinderen naar inkomen in Woudenberg (cumulatief) 2017 Kinderen tot 18 jaar Aantal Aandeel Tot 100% Wsm Tot 110% Wsm 140 4,6% Tot 120% Wsm Tot 130% Wsm -
2023 Aantal 143 154 188 227
Aandeel 4,2% 4,6% 5,6% 6,7%
Hogere inkomens Totaal
227 3.366
93,3% 100%
2.953 3.093
95,4% 100%
Verdeling naar kenmerken: minimahuishoudens op 100% Wsm In de volgende tabel worden de kenmerken van de doelgroep minimahuishoudens met een inkomen tot 100 procent Wsm (en een laag of geen vermogen) in 2023 weergegeven3. De doelgroep minimahuishoudens op bijstandsniveau bestaat voor 47 procent uit bijstandsgerechtigden en voor 27 procent uit huishoudens met een overig inkomen, zoals inkomen werk of een WW-uitkering. Een kwart van de huishoudens heef t een AOW-uitkering. Naar huishoudtype is 49 procent van de huishoudens met een inkomen op bijstandsniveau alleenstaand in 2023. Verder bestaat ruim een derde uit een huishoudens met kinderen: 13 procent van deze huishoudens betref t een eenoudergezin en 21 procent een tweeoudergezin.
2 Het gaat hier om minimahuishoudens met een vermogen binnen de grenzen van de Participatiewet. 3 Een vergelijking met de kenmerken van deze doelgroep uit 2017 is
kenmerken niet weergegeven in de rapportage.
5
niet mogelijk; destijds zijn deze
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
Tabel 1. 2.3 Kenmerken minima, inkomen tot 100% Wsm Categorie
2023 Aantal
Aandeel
Inkomensbron Participatiewet AOW inkomen Ander inkomen: Loon/werk ZZP WW, WAO, Wajong Totaal
90 48 53 20 12 21 191
47% 25% 27% 10% 6% 10% 100%
Huishoudtype Alleenstaand Eenoudergezin Meerpersoons zonder kinderen Meerpersoons met kinderen Totaal
93 25 32 40 191
49% 13% 17% 21% 100%
Verdeling naar kenmerken: minimahuishoudens op 110% Wsm Het inkomensondersteunend beleid van de gemeente Woudenberg was tot 1 januari 2023 primair gericht op de doelgroep van huishoudens met inkomens tot maximaal 110 procent Wsm 4. In de volgende tabel worden daarom de kenmerken van de doelgroep minimahuishoudens tot 110 procent Wsm (en een laag of geen vermogen) in 2023 vergeleken met de situatie in 2017. Tabel 1. 2.4 Kenmerken minima, inkomen tot 110% Wsm 2023
2017
Categorie Aantal
Aandeel
Aantal
Aandeel
Inkomensbron Participatiewet AOW inkomen Ander inkomen: Loon/werk ZZP WW, WAO, Wajong Totaal
110 60 40 210
52% 29% 19% 100%
90 59 82 35 16 31 231
39% 26% 36% 15% 7% 14% 100%
Huishoudtype Alleenstaand Eenoudergezin Meerpersoons zonder kinderen Meerpersoons met kinderen Totaal
104 39 34 33 210
50% 18% 16% 16% 100%
117 26 44 44 231
51% 11% 19% 19% 100%
Ten opzichte van 2017, valt in 2023 op dat het aantal en aandeel huishoudens met een uitkering vanuit de Participatiewet is af genomen. Het aantal en aandeel huishoudens met een overig inkomen (zoals inkomen uit werk, ondernemerschap of een WW-uitkering) is daarentegen toegenomen. Dit beeld sluit aan bij het beeld van de landelijke ontwikkelingen; steeds meer werkende huishoudens krijgen te maken met geldzorgen terwijl tegelijkertijd het aantal bijstandsuitkeringen daalt. Ten opzichte van 2017 valt tevens op dat de huishoudverdeling anders is; er zijn in verhouding meer minder eenoudergezinnen en meer meerspersoonshuishoudens (zowel met als zonder kinderen). Dit is te verklaren door het toegenomen aantal huishoudens met een overig inkomen; een nieuwe doelgroep waarbij meer meerpersoonshuishoudens naar voren komen. 4
Vanaf 1 januari 2023 is de inkomensgrens opgehoogd tot 130 procent Wsm.
6
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
Verdeling naar kenmerken: minimahuishoudens op 130% Wsm Vanaf 1 januari 2023 is de inkomensgrens van de meeste minimaregelingen verruimd tot 130 procent Wsm. In de volgende tabel worden daarom de kenmerken van de doelgroep minimahuishoudens tot 130 procent Wsm (en een laag of geen vermogen) weergegeven. De kenmerken van deze doelgroep kunnen niet in vergelijkend perspectief worden geplaatst met 2017; destijds is hiervan geen beeld gegeven omdat de doelgroep minimahuishoudens was vastgesteld op 110 procent Wsm. Ten opzichte van de kenmerken van de minimadoelgroep op 100 en 110 procent Wsm (tabel 1.2.3 en 1.2.4) valt naar inkomensbron op dat het aandeel huishoudens met een uitkering uit de Participatiewet af neemt en het aandeel huishoudens met een overig inkomen (inkomen uit loon/ondernemerschap of een WW-uitkering) toeneemt. Verder neemt het aandeel alleenstaanden en meerpersoonshuishoudens zonder kinderen toe, terwijl het aandeel huishoudens met kinderen af neemt. Tabel 1. 2.5 Kenmerken minima, inkomen tot 130% Wsm 2023 Categorie Aantal Aandeel Inkomensbron Participatiewet 90 24% AOW inkomen 125 33% Ander inkomen: 164 43% Loon/werk 77 20% ZZP 32 8% WW, WAO, Wajong 55 15% Totaal 379 100% Huishoudtype Alleenstaand Eenoudergezin Meerpersoons zonder kinderen Meerpersoons met kinderen Totaal
198 39 78 64 379
7
52% 10% 21% 17% 100%
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
2. Gebruik inkomensondersteunende voorzieningen In dit hoofdstuk gaan we nader in op het gebruik en bereik onder de doelgroep van de gemeentelijke regelingen. Het gaat daarbij om het totale gebruik in 2022 en (waar mogelijk) in 2017. De doelgroep komt uit hoofdstuk 1.
2.1. Regelingen voor het minimabeleid De volgende tabel geef t de inkomensgrens en doelgroep per regeling weer. Tabel 2. 1.1 Inkomensgrenzen regelingen en omvang doelgroep Categorie Kwijtschelding gem. belastingen Bijzondere bijstand Individuele inkomenstoeslag Premie aanvullende zorgverzekering Verenigingsactiviteiten Kindpakket Computerregeling (kinderen) Zwemregeling (kinderen) Energietoeslag
Inkomensgrens 2022
Doelgroep 2022
100% Wsm 110% Wsm 3 jaar of langer op 100% Wsm 110% Wsm 110% Wsm 110% Wsm 110% Wsm 110% Wsm 120% Wsm
191 huishoudens 231 huishoudens 107 huishoudens 231 huishoudens 231 huishoudens 70 huishoudens 35 huishoudens 51 huishoudens 480 huishoudens
2.2. Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Huishoudens kunnen kwijtschelding aanvragen voor de af valstoffenhef fing 5, rioolhef f ing en Onroerende Zaak Belasting (OZB). De doelgroep bestaat uit huishoudens met een inkomen tot 100 procent Wsm. In 2022 is aan 130 huishoudens geheel of gedeeltelijk kwijtschelding van lokale hef f ingen verstrekt. Met elkaar is dit een bereik van 68 procent onder de primaire doelgroep . In gemeenten van vergelijkbare grootte ligt het gemiddelde bereik van de kwijtschelding van gemeentelijke belastingen tussen de 70 en 75 procent. Het bereik binnen de gemeente Woudenberg ligt daar iets onder, maar is toegenomen ten opzichte van 2017. Tabel 2. 2.1 Bereik kwijtschelding van gemeentelijke belastingen Doelgroep Gebruik kwijtschelding Percentage bereik
2017
2022
170 huishoudens 106 huishoudens 63%
191 huishoudens 130 huishoudens 68%
2.3. Bijzondere bijstand Het bijzondere bijstandsbeleid van de gemeente Woudenberg is erop gericht om mensen die bijzondere noodzakelijke kosten hebben en deze niet zelf kunnen betalen, te ondersteunen. De gemeente beoordeelt bij iedere aanvraag of er sprake is van bijzondere omstandigheden. De doelgroep bestaat uit 213 huishoudens met inkomens tot 110 procent van de bijstandsnorm. In 2022 hebben 49 huishoudens gebruikgemaakt van een verstrekking vanuit de individuele bijzondere bijstand. In totaal zijn er in 2022 419 unieke verstrekkingen gedaan. Daarmee komt het bereik van de bijzondere bijstand uit op 21 procent. Dit ligt in lijn met het gemiddelde bereik van 20 tot 25 procent dat gangbaar is in gemeenten van vergelijkbare grootte.
5 Voor de afvalstoffenheffing geldt dat het vaste tarief (€ 250) plus een bedrag van € 96 aan aanbiedingen
wordt kwijtgescholden. Als de variabele kosten hoger liggen dan € 96 (door het aanbieden van meer afval) wordt dit deel niet kwijtgescholden.
8
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
Tabel 2. 3.1 Bereik bijzondere bijstand Categorie Doelgroep Gebruik bijzondere bijstand Percentage bereik
2017
2023
210 huishoudens 85 huishoudens 40%
231 huishoudens 49 huishoudens 21%
2.4. Individuele inkomenstoeslag De individuele inkomenstoeslag is bedoeld als inkomensondersteuning voor mensen die langdurig af hankelijk zijn van een minimuminkomen. In de gemeente Woudenberg behoort iedereen tussen de 21 jaar en pensioengerechtigde leef tijd, die gedurende drie jaar een inkomen heef t tot 100 procent Wsm, tot de doelgroep. Verder geldt als voorwaarde voor toekenning dat er in de af gelopen drie jaar geen mogelijkheden waren voor inkomensverbetering. De doelgroep bestaat dan uit 107 huishoudens. In 2022 hebben 46 huishoudens gebruik gemaakt van deze toeslag. Af gezet tegen de groep die drie jaar een inkomen tot 100 procent Wsm heef t is dit een bereik van 43 procent. Het bereik ligt in lijn met vergelijkbare gemeenten waar een bereik van rond de 40 tot 45 procent gangbaar is. Ten opzichte van 2017 is het bereik licht gestegen. Tabel 2. 4.1 Bereik individuele inkomenstoeslag Categorie Doelgroep Gebruik individuele inkomenstoeslag Percentage bereik
2017
2023
90 huishoudens 36 huishoudens 40%
107 huishoudens 46 huishoudens 43%
2.5. Tegemoetkoming premie aanvullende zorgverzekering Huishoudens kunnen aanspraak maken op een tegemoetkoming voor de premie van hun aanvullende zorgverzekering. In totaal gaat het om een tegemoetkoming van € 100 op jaarbasis per meerderjarige verzekerde per kalenderjaar. De tegemoetkoming is beschikbaar voo r huishoudens met een inkomen tot 110 procent Wsm. In 2022 hebben 68 huishoudens gebruikgemaakt van deze tegemoetkoming. Dit komt neer op een bereik van 29 procent 6. Er is geen vergelijking mogelijk met het gebruik en bereik van deze regeling in 2017. Destijds werd een collectieve zorgverzekering aangeboden met een inkomensgrens van 120 procent Wsm als ondersteuning voor zorgkosten. Tabel 2. 5.1 Bereik tegemoetkoming premie aanvullende zorgverzekering Categorie Doelgroep Gebruik tegemoetkoming premie aanvullende zorgverzekering Percentage bereik
2023 231 huishoudens 68 huishoudens 29%
2.6. Verenigingsactiviteiten Deze participatieregeling vergoedt € 215 per volwassene op jaarbasis om te kunnen sporten of het lidmaatschap van een vereniging te bekostigen. Tevens kunnen inwoners een badenkaart voor vrij zwemmen, een museumjaarkaart en een bibliotheekabonnement aanvragen. Daarnaast kunnen inwoners maximaal € 390 op jaarbasis aanvragen voor muziekles.
6 Het bereik van de tegemoetkoming voor de premie van de aanvullende zorgverzekering kan niet worden
vergeleken met eenzelfde regeling in vergelijkbare gemeenten. Hiervoor zijn niet voldoende vergelijkingscijfers beschikbaar omdat niet iedere gemeente deze regeling aanbiedt.
9
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
De regeling is bedoeld voor huishoudens met inkomens tot maximaal 110 procent van de bijstandsnorm. De doelgroep bestaat uit 231 huishoudens. In 2022 hebben 9 huishoudens gebruikgemaakt van deze regeling. Het bereik van de regeling Verenigingsactiviteiten ligt lager dan in vergelijkbare gemeenten. Gemiddeld is een bereik van 35 tot 40 procent gangbaar voor een dergelijke participatieregeling voo r volwassenen. Er is geen vergelijking mogelijk met 2017. Destijds was er geen onderscheid te maken naar de verschillende participatieregelingen (computerregeling, sport en cultuur, onderwijs e.d.). Toen is het totale gebruik voor de participatieregelingen (65 huishoudens) afgezet tegen de doelgroep van 210 huishoudens (110 procent Wsm). Het bereik kwam toen uit op 31 procent. Tabel 2. 6.1 Bereik regeling Verenigingsactiviteiten Categorie
2022
Doelgroep Gebruik regeling Verenigingsactiviteiten Percentage bereik
231 huishoudens 9 huishoudens 4%
2.7. Kindpakket Het Kindpakket vergoedt kosten voor deelname aan sport en cultuur, recreatie en onderwijs. Huishoudens met kinderen kunnen aanspraak maken op deze regeling met een inkomen tot maximaal 110 procent van de bijstandsnorm. Kinderen kunnen een vergoeding krijgen voor sportieve of culturele activiteiten, sportkleding, schoolkosten (schooltas, schoolkamp e.d.), een f iets, internetabonnement, dagjes uit, een ID-kaart, bibliotheekabonnement en een zwembadabonnement. De doelgroep bestaat uit huishoudens met kinderen tot 18 jaar en een inkomensniveau van 110 procent Wsm. Het gaat om 70 huishoudens. In 2022 maakten 39 huishoudens gebruik van het Kindpakket; aan deze huishoudens zijn in totaal 177 verstrekkingen gedaan. Af gezet tegen de totale doelgroep heef t het Kindpakket een bereik van 56 procent. Het bereik van het Kindpakket in Woudenberg ligt in lijn met andere gemeenten; gemiddeld is een bereik van 50 tot 55 procent gangbaar. Sinds 2018 is het Kindpakket beschikbaar gesteld voor huishoudens met kinderen die moeten rondkomen van een laag inkomen. Daarom is geen vergelijking mogelijk met 2017. Tabel 2. 7.1 Bereik Kindpakket Categorie
2022
Doelgroep Gebruik Kindpakket Percentage bereik
70 huishoudens 39 huishoudens 56%
2.8. Computerregeling voor kinderen Huishoudens met schoolgaande kinderen tussen 8 en 16 jaar kunnen eens per vijf jaar een computer vergoed krijgen tot maximaal € 400. De totale doelgroep bestaat uit 35 huishoudens. In 2022 hebben 6 huishoudens gebruikgemaakt van de computerregeling. Dit brengt het bereik op 17 procent. Er kan geen vergelijking met 2017 worden gemaakt, omdat destijds het gebruik van verschillende participatieregelingen niet uitgesplitst kon worden (zie 2.6).
10
Gemeente Woudenberg
Versie 1.0
Tabel 2. 8.1 Bereik computerregeling Categorie
2022
Doelgroep Gebruik Computerregeling Percentage bereik
35 huishoudens 6 huishoudens 17%
2.9. Zwemlesregeling voor kinderen De kosten van een zwemdiploma kunnen worden vergoed vanuit het Kindpakket tot een inkomensgrens van 110 procent Wsm. In totaal zijn 19 verstrekkingen gedaan en hebben 13 unieke huishoudens gebruikgemaakt van de zwemlesregeling. De doelgroep voor deze regeling bestaat uit huishoudens met kinderen tussen de 6 en 18 jaar. Dit geef t een bereik van 26 procent. Tabel 2. 9.1 Bereik zwemregeling Categorie
2022
Doelgroep Gebruik Zwemregeling Percentage bereik
51 huishoudens 13 huishoudens 26%
2.10. Energietoeslag Het Rijk heef t in 2022 geld beschikbaar gesteld om inwoners met een laag inkomen tegemoet te komen in hun energiekosten. Door verschillende redenen waren de prijzen van energie in 2022 f ors gestegen. Gemeenten hebben deze regeling uitgevoerd. In de gemeent e Woudenberg konden huishoudens met een inkomen van maximaal 120 procent Wsm (ongeacht de hoogte van hun vermogen) aanspraak maken op een energietoeslag van € 1.300. Omdat er geen vermogenstoets werd gedaan is de doelgroep van deze regeling anders dan de ‘ reguliere’ regelingen van het minimabeleid. De totale doelgroep is vastgesteld op 480 huishoudens. In totaal hebben 288 huishoudens gebruikgemaakt van de energietoeslag in 2022 7. Het bereik komt daarmee op 60 procent. Dit ligt lager dan het gemiddelde bereik in vergelijkbare gemeenten: 80 tot 95 procent. Tabel 2. 10.1 Bereik Energietoeslag Categorie Doelgroep Gebruik Energietoeslag Percentage bereik
2022 480 huishoudens 288 huishoudens 60%
7 In 2023 is het aantal gebruikers van de energietoeslag opgelopen tot 328 huishoudens , de inkomensgrens
is ook verhoogd naar 130 procent Wsm.
11