05b. 20210901 Halfjaarcijfers STEV 2021.pdf
Tekst van het document
Financiële Kwartaalrapportage
Januari t/m juni 2021
Halfjaarcijfers STEV 2021
1
1. Algemeen Deze kwartaalrapportage bevat financiële gegevens over de eerste helft van 2021. Deze cijfers t/m juni zijn tot stand gekomen op basis van de gegevens uit de boekhouding. De prognose is gemaakt op basis van de uitputting t/m juni, het formatieplan voor 2021-2022 en een inschatting van de ontwikkeling van de kosten in de 2e helft van het jaar. In deze rapportage zijn buiten de administratie om boekingen (= extracomptabel) gedaan om zoveel mogelijk de juistheid van de kosten en de volledigheid van de baten weer te geven over de verslagperiode. Baten en lasten worden daarmee zoveel mogelijk toegerekend aan de betreffende verslagperiode. De financiële administratie in AFAS sluit daardoor niet meer aan met deze rapportage. De begroting 2021 is opgesteld voordat vanuit de Rijksoverheid bekend werd dat er extra middelen naar het onderwijs zouden vloeien. De begroting is dus gebaseerd op de reguliere subsidies. De extra (Corona gerelateerde) subsidies zijn dus niet opgenomen in de begroting. In deze rapportage zijn de gegevens van een tweetal additionele Corona-gerelateerde subsidies verwerkt. Het betreft totaal een subsidie bedrag van € 262.769 voor ´Extra hulp voor de klas´ en voor ´inhaal programma´s achterstanden Corona´. Medio April 2021 werd bekend dat er voor de tweede helft 2021 zogenaamde NPO-middelen zouden worden toegekend.
Voor STEV gaat het om een bedrag van ongeveer € 750.000 voor de laatste 5 maanden van 2021. Deze middelen zijn nog niet verwerkt in dit verslag. Conform de eisen hebben alle scholen plannen voor de inzet van deze NPO-middelen gemaakt. Gezamenlijk vastgestelde uitgangspunten daarbij zijn: • • •
• • • •
We sluiten aan bij wat we al doen; dus de strategische ontwikkelingen die we hebben ingezet. Daarbij werken we vanuit onze besturingsfilosofie (zie hieronder). We zetten actief in op het meer kennisgericht ontwikkelen van ons onderwijs. Immers, scholen die samen gericht actieonderzoek doen zijn beter in staat om het niveau van het onderwijs te verbeteren en gelijke kansen te bieden voor alle leerlingen (Fullan, 2007) en daarmee een duurzame ontwikkeling in de kwaliteitscultuur van de school te maken. We zetten in op het professionaliseren van personeelsleden. Vanuit onze onderzoeksgerichte kwaliteitscultuur gaan we te werk met bewezen interventies en (zo mogelijk) inzet van academisch geschoolde leraren. Dit vraagt om, passend bij het kwaliteitsstelsel van STEV en parallel aan onze verantwoordingscyclus, ook verantwoording hierover aan en naar elkaar. We werken vanuit vertrouwen en het lef dat ons bindt waarin we met trots bouwen aan onze ambitie om het allerbeste STEV onderwijs (zowel op het gebied van de kwalificatie als de socialisatie) te bieden aan alle leerlingen.
Concreet betekent dit dat de NPO-schoolplanen bestuurlijk worden getoetst vanuit de volgende vragen: • In hoeverre zijn de interventies herkenbaar als passend bij de strategische uitgangspunten van STEV en de school? En hoe dragen ze positief bij tot het behalen van de organisatiedoelstellingen van de school / STEV? Halfjaarcijfers STEV 2021
2
•
• •
Is helder hoe met bewezen interventies er op school gewerkt wordt aan het duurzaam verbeteren van de collectieve kwaliteitscultuur om zo bij te dragen aan het oplossen van de leervertraging bij leerlingen? Hoe wordt het handelingsvermogen van de teams versterkt? (denk aan professionalisering) Hoe wordt in het plan aandacht besteed aan het delen en leren van de schoolontwikkelingen binnen het verantwoordingskader?
Om ontwikkelingen te monitoren en stimuleren stellen scholen kritische succesfactoren op, waarmee zij ontwikkeling zichtbaar kunnen maken en delen in het verantwoordingskader. Op deze manier dragen we er zorg voor dat STEV bij het inlopen van de vertraging ook de kwaliteit van het onderwijs een boost krijgt. In de begroting 2021 waren de sluiting van de PWA in Soest en de samenvoeging van de LangeVoren en Zandberg in Barneveld niet meegenomen. De samenvoeging van de Zandberg en LangeVoren tot de Vliegeniers heeft financieel gesproken een beperkt effect, doordat vrijwel al het personeel mee is gegaan naar de nieuwe school. De sluiting van de PWA heeft een groter financieel effect. Allereerst omdat STEV nog een jaar baten ontvangt voor de leerlingen waarvan er slecht een deel behouden is. Daarnaast vallen de extra middelen vrij die de PWA nodig had om drie groepen te kunnen draaien. Als gevolg hiervan loopt het begrote tekort terug. Op basis van de cijfers tot en met juni 2021, de personele kosten en opbrengsten op basis van het bestuursformatieplan ´21-´22, als ook een inschatting van de materiele lasten voor het 2e halve jaar, is een prognose gemaakt voor het resultaat op 2021. Het geprognosticeerde resultaat komt uit op een tekort van € 50.000. Dit is beter dan begroot en is voor een groot deel dus toe te schrijven aan de sluiting van de PWA.
In de prognose zijn de extra NPO-middelen en de wederom ontvangen extra middelen nog niet opgenomen.
Halfjaarcijfers STEV 2021
3
2. Uitputting t/m 2e kwartaal 2021 Onderstaand staat de huidige situatie en de prognose voor het einde van het jaar en de vergelijking met 2020 Begroting Omschrijving
t/m Juni 2021
Prognose
werkelijk
2021
Begroot
Werkelijk
Verschil
2021
202033
12.462.513
6.231.257
6.676.411
445.155 13.112.241
12.965.981
351.848
175.924
216.502
40.578
473.300
423.458
108.892
54.446
117.242
62.796
283.800
158.514
Totaal baten
12.923.253
6.461.627
7.010.155
548.528 13.869.341
13.547.954
Personeelslasten
10.934.017
5.467.008
5.741.378
274.369 11.412.570
11.271.397
Rijksbijdragen OCW Overige overheidsbijdragen Overige baten
Afschrijvingen
307.492
153.746
149.571
(4.175)
303.321
288.984
Huisvestingslasten Overige lasten
1.041.335
520.667
512.884
(7.783)
1.104.441
1.028.171
834.409
417.205
613.254
196.050
1.085.370
975.767
Totaal lasten
13.117.253
6.558.627
7.017.087
458.460 13.905.703
13.564.320
0
0
0
Financiële baten
0
0
0
Financiële lasten
6.000
3.000
5.334
2.334
10.668
5.738
Financiële baten en lasten
(6.000)
(3.000)
(5.334)
(2.334)
-10.668
-5.738
(200.000)
(100.000)
(12.266)
87.734
(47.030)
(22.104)
Resultaat
Het resultaat tot en met 2e kwartaal is beter dan begroot. Dat heeft te maken dat er meer middelen zijn ontvangen door een tweetal additionele Corona-gerelateerde subsidies (´Extra hulp voor de klas´ en ´Inhaal programma´s achterstanden Corona´). Daarnaast is aan de uitgaven-kant vooral voor professionalisering minder uitgegeven dan begroot. De huisvestingslasten zijn ook lager. Wel zijn de instellingslasten hoger dan begroot door extra uitgaven in het kader van de Corona-achterstanden. De prognose naar het einde van het jaar toe laat een beter resultaat zien dan begroot. De belangrijkste oorzaak is het sluiten een tweetal locaties. Het betreft concreet de sluiting van de PWA in Soest en de samenvoeging van de LangeVoren en Zandberg in Barneveld. De rijksbijdrage voor de leerlingen van die locaties lopen nog een jaar door terwijl de kosten dalen. Daarnaast vallen de extra middelen die nodig waren voor de instandhouding van de PWA vrij. In de begroting was er geen rekening gehouden met de sluitingen. Naast deze financiële verschuiving valt er in 2021 ook een bedrag vrij van een kleine € 100.000. Dit betreft een bedrag dat gekoppeld was aan het kopieercontract, dat bij nader inzien niet nodig bleek. Daar tegenover staan wel extra lasten voor aanpassingen die STEV heeft gedaan aan verschillende schoolgebouwen.
Zo is de locatie van aan de Zandbergenlaan in Barneveld, waar de samengevoegde school de Vliegeniers nu is gehuisvest, opgeknapt. Is in deBuut in Soest extra geïnvesteerd wegens groei door onder andere PWA-leerlingen. Is de ventilatiesituatie op Corlaer in Nijkerk aangepakt en zijn er extra kosten gemaakt bij de Uitkijck in Baarn door de inhuizing van het Baarns Lyceum. Deze extra kosten zijn voor een deel investeringen waardoor ze niet in de exploitatiekosten van 2021 vallen. Halfjaarcijfers STEV 2021
4
2.1 Baten Prognose Q2
2020
2,26% 7.461.774 niet begr. 213.992 2,93% 1.601.448 2,83% 1.911.937 niet begr. 39.459 3,73% 1.083.833 1,41% 317.199 n.v.t. -75.381 niet begr. 28.893 niet begr. 10.961 niet begr. 97.554 78,53% 30.097 -100,00% 6.953 594,71% 20.000 -5,16% 261.122 55,24% 102.400 7,14% 13.112.241
7.526.956 7.584 1.593.203 1.781.819 17.967 977.658 391.162 -7.968 52.617 17.040 0 120.276 7.482 15.000 301.100 164.086 12.965.981
Begroting
Begroting
Realisatie
Verschil
Verschil
2021
t/m Jun. 2021
t/m Jun. 2021
in €
in%
7.346.902
3.673.451
1.555.832 1.802.512 0 1.021.980 383.445 -30.000 0 0 0 28.179 4.387 7.917 261.122 80.237 12.462.513
777.916 901.256 0 510.990 191.722 -15.000 0 0 0 14.090 2.193 3.959 130.561 40.119 6.231.257
3.756.306 213.992 800.724 926.728 14.137 530.067 194.427 -67.431 14.447 5.480 48.777 25.153 0 27.500 123.825 62.279 6.676.411
82.855 213.992 22.808 25.472 14.137 19.077 2.704 -52.431 14.447 5.480 48.777 11.064 -2.193 23.542 -6.736 22.161 445.155
Gemeentelijke bijdragen Subsidies overige overheden
349.848 349.848
174.924 174.924
211.193 211.193
36.269 36.269
20,73% 20,73%
473.300 473.300
423.458 423.458
Verhuuropbrengsten Detachering personeel Overige baten Ontvangen schadegelden gemeenten Bijdrage audio/visuele/communicatiestoornis Overige baten
16.250 92.642 0 0 2.000 110.892
8.125 46.321 0 0 1.000 55.446
31.086 72.766 11.152 2.238 5.308 122.550
22.961 26.445 11.152 2.238 4.308 67.104
282,60% 57,09% niet begr. niet begr. 430,83% 121,03%
45.000 119.100 111.200 2.200 6.300 283.800
44.043 73.794 18.738 11.963 9.976 158.514
12.923.253
6.461.627
7.010.155
548.528
8,49% 13.869.341
13.547.954
Baten Basisbekostiging Personeel Bijzondere en aanvullende bekostiging Basisbekostiging Materiele instandhouding Personeels- en arbeidsmarktbeleid Personele bekostiging groei OAB middelen Prestatiebox Verrekenen uitkeringskosten B.B asielzoekers- ,overige vreemdelingenkinderen B.B. asielzoekers het 2e jaar in Nederland Extra handen in de klas Bijzondere bekostiging samenvoeging scholen Subsidie voor studieverlof Subsidie zij-instroom Bijdrage samenwerkingsverband Bijdrage samenwerkingsverband arrangement Rijksbijdragen
Totale baten
De baten zijn € 548.528 hoger dan begroot. Dat heeft een aantal oorzaken. 1. Er is na de begroting was opgesteld extra subsidie toegezegd. Het betreft subsidie voor het inhalen van achterstanden bij leerlingen i.v.m. Corona (€ 213.992) en een subsidie voor Extra hulp in de klas ( € 48.777). 2. Er is een verhoging van de rijksbijdrage geweest van ongeveer 3,12%, welke niet begroot was. Deze verhoging is gereserveerd om de loonstijging te bekostigen. 3. Verschillende gemeentelijke bijdragen zijn hoger dan begroot door additionele toekenningen. 4. De bijdrage vanuit samenwerkingsverband voor arrangementen is hoger dan begroot. 5. De detacheringsopbrengsten zijn hoger. In de prognose is de indexering van de rijksbijdrage doorgetrokken naar het einde van het jaar. Ook de extra baten voor vreemdelingen en asielzoekers is hierin meegenomen. Tevens is de vrijval van een schuldpositie betreffende het kopieercontract van een kleine € 100.000 in de tweede helft van het jaar opgenomen. Dit alles zorgt ervoor dat de baten ongeveer €950.000 hoger zijn dan begroot. In de prognose zijn de extra NPO-middelen en de verwachtte extra subsidiemiddelen. (geschat op € 1 milj dit najaar) nog niet opgenomen.
Halfjaarcijfers STEV 2021
5
2.2 Personele lasten
Lasten Lonen en salarissen
Dotatie voorziening jubilea Detacheringskosten Kosten interim management Kosten inhuur ICT Kosten inhuur huisvesting Kosten ingehuurd personeel WKR fietsplan WKR overig Reiskosten woon-werkverkeer Uitbetaalde jubileumgratificatie Scholingskosten Werving en selectie personeel Kosten BGZ, Arbozorg en beleid Outplacement Representatie Personeelskantine Kosten studiedag Overige personele kosten Overige personele lasten
Bijdragen UWV Uitkeringen
Personeelslasten
Prognose Q2
2020
2,26% 10.351.727
10.389.482
Begroting
Begroting
Realisatie
Verschil
Verschil
2021
t/m Jun. 2021
t/m Jun. 2021
in €
in%
10.116.606
5.058.303
5.172.787
114.484
3.000 0 190.000 16.788 34.000 109.648 0 41.300 0 0 291.100 35.000 40.000 20.000 6.800 12.650 30.000 62.125 892.411
1.500 0 95.000 8.394 17.000 54.824 0 20.650 0 0 145.550 17.500 20.000 10.000 3.400 6.325 15.000 31.062 446.205
0 27.401 44.409 13.709 12.789 337.978 1.904 5.561 32.715 5.773 68.581 2.450 14.946 0 2.732 5.726 86 23.082 599.843
-1.500 27.401 -50.591 5.315 -4.211 283.154 1.904 -15.089 32.715 5.773 -76.969 -15.050 -5.054 -10.000 -668 -599 -14.914 -7.980 153.638
-100,00% niet begr. -53,25% 63,32% -24,77% 516,48% niet begr. -73,07% niet begr. niet begr. -52,88% -86,00% -25,27% -100,00% -19,64% -9,47% -99,43% -25,69% 34,43%
30.000 27.401 84.409 16.788 60.000 377.978 1.904 41.300 32.715 5.773 291.000 10.000 40.000 5.000 6.800 12.650 30.000 62.125 1.135.843
24.905 36.143 95.006 42.882 30.645 250.670 2.495 28.162 141.235 0 213.237 12.525 27.701 0 3.852 12.616 3.963 32.618 958.656
-75.000 -75.000
-37.500 -37.500
-31.252 -31.252
6.248 6.248
n.v.t. n.v.t.
-75.000 -75.000
-67.259 -76.741
10.934.017
5.467.008
5.741.378
274.369
5,02% 11.412.570
11.271.397
De personele lasten zijn iets hoger dan begroot. Dat heeft te maken met de inzet nodig voor de uitvoering van de extra subsidies. In dit bedrag is de verwachtte verhoging van de lonen nog niet meegenomen. Voor het eerst half jaar van 2021 is daarvoor een bedrag van €160.000 in de prognose gereserveerd. Een overschrijding is te zien bij ´inhuur van personeel´. Dat komt door inhuur van interim schoolleiders op een tweetal scholen. Ook betreft het inhuur van extra personeel ten laste van de extra subsidies (€ 50.000). In de tweede helft van 2021 zullen deze kosten lager uitvallen. Wel komen er in ieder geval eenmalige extra kosten bij door de transitie van onze huidige huisvestingsmedewerker naar Anculus. Dit betreft een eenmalig bedrag van €40.000. Helaas blijven, door Corona, ook dit jaar de uitgaven voor de professionalisering achter op de begroting. Daar is nog maar 25% uitgegeven van de begrote € 291.000. We gaan er vooralsnog vanuit dat het hele bedrag besteed gaat worden. Wanneer dat niet realistisch blijkt dan zal het uiteindelijke resultaat minder negatief zijn dan begroot. In het overzicht zijn de opbrengsten van het vervangingsfonds die we, doordat STEV zich extra heeft verzekerd voor langdurig zieken, nog niet verwerkt. Deze gegevens waren nog niet voorhanden bij het maken van deze rapportage.
Halfjaarcijfers STEV 2021
6
2.3 Overige lasten Begroting
Begroting
Realisatie
Verschil
Verschil
2021
t/m Jun. 2021
t/m Jun. 2021
in €
in%
Prognose Q2
2020
307.492 1.041.335
153.746 520.667
149.571 512.884
-4.175 -7.783
-2,72% -1,49%
303.321 1.104.441
288.984 1.028.171
Administratie- en beheer Inventaris en apparatuur Leer- en hulpmiddelen Overige
272.212 61.850 427.289 73.058
136.106 30.925 213.644 36.529
217.386 84.478 273.102 38.289
81.280 53.553 59.457 1.760
59,72% 173,17% 27,83% 4,82%
358.309 113.200 489.089 124.772
325.853 64.558 479.469 105.886
Totaal Instellingslasten
834.409
417.205
613.254
196.050
46,99%
1.085.370
975.767
Lasten Afschrijvingen Huisvestingslasten
De overige lasten komen hoger uit. Dit betreft kosten die worden gedekt door extra subsidies. De afschrijvingslasten lopen redelijk in de pas. Ze zijn iets lager dan begroot, omdat de investeringen iets later in het jaar zijn gedaan. Daardoor verschuift de afschrijvingstermijn. De huisvestingslasten zijn lager dan begroot. Dit komt vooral doordat de voorschot-nota’s voor energie lager zijn. De kosten van (klein) onderhoud lopen nu nog volgens de begroting, maar de verwachting is dat deze hoger uitkomen, omdat er een aantal aanpassingen aan de verschillende schoolgebouwen (Vliegeniers in Barneveld, deBuut in Soest en Uitkijck in Baarn) zijn gedaan. De kosten voor het verbeteren van ventilatie van Daltonschool Corlaer in Nijkerk worden geactiveerd. Dit drukt derhalve niet op de exploitatie. De totale instellingslasten zijn €196.050 hoger dan begroot. Voor een groot deel (€ 116.141) door extra uitgaven in verband de ontvangen Corona-subsidies. Daarnaast zijn licentiekosten hoger dan begroot. In de prognose zijn er naast de boven genoemde posten ook nog extra lasten (€ 60.000) opgenomen voor de overgang van de netwerkbeheerder. De overgang naar Cloudwise is op per 1 september 2021, terwijl het contract met Rolf pas per 1 december afloopt. Tijdens de migratie bleken de conversiekosten hoger (€ 2.000 per school) dan begroot.
2.4 Financiële baten en bankkosten De kosten voor de bank lopen redelijk in lijn met de begroting.
3. Conclusie De verwachting is dat STEV in 2021 positiever dan begroot zal eindigen. Zoals aangegeven heeft dat enerzijds te maken dat door Corona toch nog een aantal bedrijfsprocessen vertragen (professionalisering). Daarnaast hadden we de sluiting van de PWA in Soest en de samenvoeging van twee locaties in Barneveld niet meegenomen in de begroting. Tenslotte ontvangt STEV een fors bedrag aan NPO-middelen, waarvan de verwachting is dat die, mede door het lerarentekort, niet zullen worden uitgeput.
Halfjaarcijfers STEV 2021
7