05. Bijlage 1 Notitie financiele gezondheid gemeente Woudenberg.pdf
Tekst van het document
Bijlage 1 : Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
Gemeente Woudenberg
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
1
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg Inleiding De gemeente Woudenberg heeft de wens om een beeld te krijgen van de financiële gezondheid van de gemeente nu en in de toekomst. De gedachten gaan uit naar een methodiek op grond waarvan een gedegen beeld ontstaat van de financiële gezondheid en waarmee dit beeld ook in de toekomst geactualiseerd wordt. Nog niet zo lang geleden heeft de gemeente onder verscherpt toezicht gestaan van de provincie Utrecht. In die periode is een herstelplan gemaakt om weer tot een structureel sluitende begroting te komen. In deze periode en die direct voorafgaand aan het verscherpt toezicht zijn verschillende scans en analyses gemaakt van de begroting en ook over de financiële beheersbaarheid van het sociaal domein. De gemeente wil graag uit die situatie blijven en financieel gezond blijven besturen. Daar kan een dashboard financiële gezondheid bij helpen. Met externe ondersteuning is een dashboard financiële gezondheid gemaakt. Dit dashboard is recent door de externe ondersteuner toegelicht aan de auditcommissie. Met behulp van dit dashboard kan de gemeente het effect van de ontwikkelingen van nu en in de toekomst monitoren op de financiële gezondheid.
Dashboard financiële gezondheid Financiële gezondheid van de gemeente kan worden gedefinieerd als: De mate waarin de gemeentelijke financiële positie en begroting weerbaar, wendbaar en houdbaar is tegen de achtergrond van het risicoprofiel van de gemeentelijke begroting en de realiteit van de meerjarenbegroting. De Gemeente Woudenberg heeft een dashboard ontwikkeld waarin langs de aspecten weerbaarheid, wendbaarheid en houdbaarheid de financiële gezondheid in beeld is gebracht. Voor ieder van deze aspecten zijn een aantal indicatoren opgenomen. Deze indicatoren worden vergeleken met de gemiddelde score van Nederlandse gemeenten, soms met een groep van referentiegemeenten en soms is een signaalwaarde opgenomen en indien beschikbaar zijn meerdere van deze vergelijkingsmogelijkheden opgenomen. Om het beeld compleet te maken zijn hierbij ook de verplichte indicatoren van het BBV opgenomen. Bij weerbaarheid gaat het om het bestand zijn tegen schokken in de financiële ontwikkelingen als gevolg van bijvoorbeeld zich daadwerkelijk voordoende risico’s. Dit richt zich vooral op de balanspositie (reserves, schulden). Bij wendbaarheid gaat het om het flexibiliteit van de rekening van baten en lasten indien zich slechtere tijden (recessie, slechtweerscenario’s etc) aandienen en de inkomsten fors dalen en/of de uitgaven fors stijgen.
Dit betreft dan met name de flexibliteit van de baten en lasten. Bij houdbaarheid gaat het om een aanpassingsvermogen in een reeks van jaren in geval van een slechtweerscenario. Hoe ontwikkelen zich dan de schulden, inkomsten en uitgaven en ontstaat op afzienbare tijd een financieel gezond evenwicht. Bij realiteit gaat het om de kwaliteit van de ramingen. Hierbij moet worden gedacht aan de uitgangspunten van gehanteerde ramingen, de volledigheid van het financieel geraamde beeld, investeringen, onderhoudslasten en eventuele groei van inkomsten en uitgaven. Per indicator is opgenomen wat deze inhoud en hoe de score kwalitatief kan worden geduid. In het totale dashboard zijn de indicatoren beoordeeld op een schaal van 1-10. Dit leidt tot een totaalcijfer per aspect en voor het totaal van de financiële positie. Het gaat bij financiële gezondheid om het totaalbeeld dat ontstaat als het geheel van de indicatoren en aspecten wordt beschouwd. Het is geen doel op zich om alle indicatoren op groen te krijgen. In de indicatoren is ook een balans aanwezig waardoor bij stijging van sommige indicatoren (bijvoorbeeld de investeringsquote) andere indicatoren negatiever uitpakken ( in dit voorbeeld schuldquote).
Wel is bij de totaalbeschouwing duidelijk waar de uitdaging voor de gemeente Woudenberg ligt waaraan gewerkt moet worden hoger te scoren op het totaal van de financiële gezondheidsscore.
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
2
Gemeente Woudenberg Dashboard Financiële Gezondheid Totaalbeeld
2018-2021
2022
2023-2026
Wendbaarheid
7,67
7,67
7,17
Weerbaarheid
5,50
5,25
5,50
Houdbaarheid
4,67
5,00
5,00
Realiteit
5,50
6,40
6,40
BBV Totaalbeeld (zonder weging)
6,00 5,87
6,40 6,14
6,60 6,13
. Wendbaarheid Afhankelijkheidsratio Inkomsten Rijk (%) Afhankelijkheidsratio uitgaven verbonden partijen (%) Nettolasten / totale lasten (per inwoner) Kapitaallasten / netto lasten (%) Verbonden partijen / nettolasten (%) Onbenutte belastingcapaciteit (tov redelijk peil) Totaalbeeld (zonder weging) Weerbaarheid Eigen vermogen (per inwoner) Eigen vermogen t.o.v. totaal baten (%) Weerstandsratio (%) Aanwending Externe financiering (%) Totaalbeeld (zonder weging) Houdbaarheid Investeringsquote (%) Houdbaarheidsquote (%) Exploitatieresultaten (incl verbonden partijen) Totaalbeeld (zonder weging) Realiteit verhouding % groei inkomsten vs uitgaven actualiteit beheer+ investeringsplannen Raming jeugdmiddelen vs uitgaven Raming (herverdeling) gemeentefonds Taakstellingen (% t.o.v. totaaluitgaven) Totaalbeeld (zonder weging) BBV Nettoschuldquote Solvabiliteit Grondexploitatie Structurele exploitatieruimte Belastingcapaciteit Totaalbeeld (zonder weging)
2018-2021
.
2023-2026 8 8 6 8 8 8 6 7 6 8 8 8 8 7 7 8 8 8 7,67 7,67 7,17 2018-2021 2022 2023-2026 4 4 4 4 4 4 7 5 6 7 8 8 5,5 5,25 5,5 2018-2021 2022 2023-2026 5 5 5 5 5 5 4 n.v.t n.v.t 4,67 5,00 5,0 2018-2021 2022 2023-2026 6 6 6 5 5 5 n.v.t. 8 8 n.v.t. 5 5 n.v.t. 8 8 5,5 6,4 6,4 2018-2021 2022 2023-2026 7 8 8 7 8 8 6 6 6 4 5 5 6 5 6 6 6,4 6,6
Legenda 8 7 6 5 4
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
2022
Duiding Goed Ruim voldoende Voldoende, ontwikkeling monitoren Waarschuwingssignaal, aandacht nodig Onvoldoende, urgente aandacht
3
Gemeente Woudenberg Dashboard Wendbaarheid Afhankelijkheidsratio inkomsten Rijk 35%
80% 70% 64%
63%
60% 50%
67%
63%
65%
61%
54%
50%
69%
51%
68%
30%
66%
25%
51%
44%
40%
Afhankelijkheidsratio uitgaven (verbonden partijen)
20% Woudenberg
30%
NL
20%
13%
Referentiegemeenten
10%
Signaalwaarde
5%
0%
J2018
J2019
J2020
J2021 B2022 B2023 B2024 B2025 B2026
Woudenberg
50%
44%
54%
51%
51%
NL
63%
64%
63%
67%
69%
Referentiegemeenten
61%
65%
68%
0%
66%
57,7% 60,1% 62,9%
Definitie: De mate waarin de inkomsten van het Rijk komen. Dit is een indicatie van de autonome wendbaarheid van de inkomsten of (omgekeerd) waarin de Rijksinkomsten invloed hebben. Duiding: De ratio loopt geleidelijk op richting de 70% maar lag de achterliggende jaren nog wel onder het niveau van gemiddeld NL. Dit is alleen zelf beïnvloedbaar door de eigen inkomsten (leges, belastingen en heffingen) op niveau te houden.
J2018
J2019
J2020
J2021
B2022
B2023
B2024
B2025
B2026
Woudenberg
13%
11%
13%
14%
17%
18%
19%
19%
20%
Signaalwaarde
30%
30%
30%
30%
30%
30%
30%
30%
30%
Definitie: de mate waarin de uitgaven besteed worden in samenwerkingsverbanden. Een hoog percentage is een negatieve indicator voor de aanpasbaarheid van de uitgaven omdat er in regioverband sprake is van complexere besluitvorming en afhankelijkheid van anderen. Duiding: Het percentage ligt aanzienlijk beneden de signaalwaarde. De afhankelijkheid loopt wel op in de komende jaren.
Netto lasten t.o.v. totale lasten
Kapitaallasten t.o.v. totale lasten
90%
12%
80%
79% 56%
70%
59%
10%
70%
61%
60% 50%
Woudenberg
14%
13%
11%
10%
20%
19%
19%
18%
17%
15%
52%
52%
63%
8%
51%
40%
Woudenberg
30%
NL
6%
6%
6%
6%
6%
6%
Woudenberg
4%
4%
Signaalwaarde
20% 2%
10%
0%
J2018
J2019
J2020
J2021
B2022
B2023
Woudenberg
79%
52%
52%
51%
61%
70%
NL
63%
56%
59%
B2024
B2025
B2026
Definitie: De nettolasten gedeeld door de totale lasten. Dit is een maat voor de lasten die zelf beïnvloedbaar zijn en niet samenhangen met rijksinkomsten (spuks of aan dienstverlening gekoppeld aan leges en heffingen) of vast zitten (afschrijvingen en rente). Duiding: De Netto lasten stijgen fors in de begroting 2022 en 2023. Dat is een gunstige ontwikkeling want dan is er meer flexibliteit. De oorzaak kan overigens ook deels liggen in de hoge mate van specifieke uitkeringen de achterliggende jaren (coronacompensatie, TOZO, TONK etc) waardoor deze indicator nu weer op een hoger niveau komt. Dat is gunstig.
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
0%
J2018
J2019
J2020
J2021
B2022
B2023
Woudenberg
4%
6%
6%
6%
6%
6%
Signaalwaarde
10%
10%
10%
10%
10%
10%
B2024
B2025
B2026
10%
10%
10%
Definitie: de maste waarin lasten vast zijn als gevolg van afschrijvingen en rente. Dit is een maat voor de inflexibiliteit van de uitgaven. Duiding: De kapitaallasten zijn fors onder de signaalwaarde. Dit is qua wendbaarheid positief, echter is het verschil dusdanig dat afgevraagd kan worden of wel voldoende geinvesteerd wordt in het op peil houden van het voorzieningenniveau (zie ook de investeringsquote onder 'houdbaarheid')
4
Onbenutte lastendruk (tarief tov redelijk peil)
Verbonden partijen t.o.v. nettolasten 45%
45%
40%
40%
30%
24%
28%
27%
25%
16%
15%
Woudenberg
20%
Signaalwaarde
15%
10%
10%
5%
5%
0%
J2018
34%
33%
30%
26%
21%
25%
36%
35%
35%
35%
20%
43%
37%
J2019
J2020
J2021
B2022
B2023
0%
Woudenberg
16%
21%
24%
27%
28%
26%
Woudenberg
Signaalwaarde
40%
40%
40%
40%
40%
40%
Signaalwaarde
Definitie: De indicator verbonden partijen t.o.v. de nettolasten geeft aan in welke mate de lasten die op zichzelf beïnvloedbaar zijn (nettolasten) vastliggen in verbonden partijen en daarmee gelet op de aard van de uitgaven moeilijker stuurbaar en beïnvloedbaar zijn omdat veelal een complexere besluitvorming met meerdere gemeenten moet worden doorlopen voordat de uitgaven kunnen worden bijgesteld. Duiding: Deze indicator is gunstig ten opzichte van de signaalwaarde en daarmee niet bedreigend voor de wendbaarheid van de uitgaven.
J2018
J2019
J2020
J2021
B2022
B2023
35%
36%
37%
33%
34%
43%
25%
25%
25%
25%
25%
25%
Definitie: Het verschil tussen het gemiddelde OZB tarief en het redelijk peil. Dit is een nadere duiding van de linkse maat Gewogen OZB tarief met een signaalwaarde op ca 5% onder de kritische grens. Duiding: Het gemiddelde OZB tarief steekt gunstig af t.o.v. het redelijk peil. Belangrijke nuance is dat het uiteindelijk gaat om de nota aan de inwoners en ondernemers en ook naar de gemiddelde WOZ waarde moet worden gekeken. Die is in Woudenberg meer dan €80.000 per woning hoger dan gemiddeld NL. Deze indicator geeft de ruimte aan, de daadwerkelijk woonlasten per huishouden is een andere indicator bij 'BBV' indicatoren
Gewogen OZB tarief (redelijk peil) 0,2500%
0,1952% 0,2000%
0,1905%
0,1853%
0,1809% 0,1800%
0,1729%
0,1500% 0,1000%
0,1264% 0,1228%
Gem. OZB tarief Woudenberg 0,1159% 0,1215%
0,0989%
0,0500% 0,0000%
Redelijk peil (art 12 grens NL)
0,1184%
J2018
J2019
J2020
J2021
B2022
B2023
Gem. OZB tarief Woudenberg 0,1264% 0,1228% 0,1159% 0,1215% 0,1184% 0,0989% Redelijk peil (art 12 grens NL) 0,1952% 0,1905% 0,1853% 0,1809% 0,1800% 0,1729%
Definitie: Het gewogen OZB tarief wordt bepaald door een gemiddelde van het tarief OZB woningen, OZB niet woningen gebruikers en OZB niet woningen eigenaren ten op zichte van het redelijk peil. Dit redelijk peil is een drempel voor art 12 en bepaald op welk niveau de OZB moet liggen om extra steun te krijgen in het kader van art. 12 Gemeentewet. Deze indicator is een maatstaf voor de ruimte in de OZB t.o.v. een grenswaarde waar gemeenten die in de problemen verkeren op gezet worden. Duiding: het gem. OZB tarief ligt behoorlijk onder redelijk peil. Dat is gunstig. Echter moet ook naar de gemiddelde WOZ waarde gekeken worden. Die is in Woudenberg meer dan €80.000 hoger per woning dan gemiddeld NL
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
5
Gemeente Woudenberg Dashboard Weerbaarheid Eigen vermogen (€ per inwoner)
Eigen vermogen (als % van de baten)
2.500
70%
2.000
1.952 1.759
60%
2.034 1.503
1.453
1.459 833
652
-
852
849
825
754
697
594
Woudenberg
30%
Gem NL
20%
Referentiegemeenten
J2018
J2019
J2020
J2021 B2022 B2023 B2024 B2025 B2026
Woudenberg
833
652
594
697
Gem NL
1.759
1.706
1.952
Referentiegemeenten 1.459
1.453
1.515
45%
44%
44%
58% 48%
33% 23%
21%
21%
38%
37%
33%
30%
10%
0%
J2018
J2019
J2020
J2021
B2022
B2023
B2024
B2025
Woudenberg
33%
21%
21%
23%
30%
33%
37%
38%
2.034
Gem NL
45%
44%
44%
48%
1.503
Referentiegemeenten
56%
54%
54%
58%
754
825
849
852
Definitie: Het eigen vermogen per inwoner is een maat voor de buffer die de gemeente heeft voor het opvangen van tegenvallers en kan daarmee vergeleken worden met andere gemeenten. Duiding: Het eigen vermogen per inwoner in Woudenberg is en blijft de komende jaren ook zeer laag en bevindt zich op één derde van gemiddeld Nederland. Dit maakt de gemeente kwetsbaar voor financiële tegenvallers.
B2026
Definitie: Het eigen vermogen gedeeld door de totale baten van de gemeente. Dit is een alternatieve maat voor de omvang van het eigen vermogen. Gemeenten met een grotere begroting kunnen daardoor toch een relatief kwetsbare reservepositie hebben. Deze indicator spoort dat op. Duiding: Deze indicator geeft eenzelfde beeld: een kwestbare positie in aanwezige buffer in het eigen vermogen. Door actief beleid groeit de reservepositie wel richting een gezonde omvang, maar deze wordt in de meerjarenbegroting nog niet bereikt.
Weerstandsratio
Aanwending externe financiering
7
50% 6,43
6
6,07
40%
5
33%
30%
27%
4
22%
20%
19%
Woudenberg
3
2,44
2,38
2
1,77
Signaalwaarde
10%
18%
9% 4%
1,63 0%
1
0
54%
40%
1.515
1.000 500
54%
50%
1.706
1.500
56%
-4%
J2018
J2019
J2020
J2021
B2022
B2023
Woudenberg
6,43
6,07
2,38
1,77
1,63
2,44
Signaalwaarde
1,50
1,50
1,50
1,50
1,50
1,50
Definitie: het betreft de omvang van de geïnventariseerde risic's t.o.v. de aanwezige reservecapaciteit. Dit is een maat voor de mate waarin risico's opgevangen kunnen worden. De kwetsbaarheid van deze indicator is dat dit afhangt van de kwaliteit van de risico-inventarisatie. De gekozen signaalwaarde staat op 1,5x de risico's. Duiding: De buffer t.o.v. de risico's is kwetsbaar en is de achterliggende jaren fors gedaald. De buffer ontwikkelt zich in de begroting 2023 weer de goede kant op.
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
-10%
J2018
J2019
J2020
J2021
B2022
B2023
Woudenberg
22%
27%
Signaalwaarde
45%
45%
B2024
B2025
33%
9%
19%
18%
4%
-4%
45%
45%
45%
45%
45%
45%
45%
Definitie: Deze indicator geeft aan in welke mate de (im)materiële vaste activa belast zijn met schulden en daarmee de schuldpositie 'vast zit' en ook rentegevoelig is. Duiding: De gegevens van Woudenberg geven aan dat de positie solide is. Wel hoort daar de kanttekening bij dat de begrotingscijfers gebaseerd zijn op een balansraming waarbij geldt dat de investeringen zeer laag zijn (zie investeringsquote)
6
Gemeente Woudenberg Dashboard Houdbaarheid Houdbaarheidsquote
Investeringsquote 35,00%
7 6,20
6 5
2,90
25,00%
4
3,7
Woudenberg
3 2
2,5
2,4
1
1,00
1,00 0,7
1,00 0,5
0
-1 -2
J2018
J2019
J2020
30,50%
30,00%
5,50
5,30
2,9
NL
1,00
1,00
1,00
1,00
1,00
1,00
-0,01 -0,01 -0,03 -0,03 -0,03 -0,1 J2021 B2022 B2023 B2024 B2025 B2026
20,00%
25,9%
26,10%
28,30%
27,10%
19,30%
18,5%
Woudenberg 24,20%
Signaalwaarde
15,00%
Referentiegemeenten
10,00%
NL
18,4%
16,90%
Referentiegemeenten
5,00%
-2,3
0,00%
-3
J2019
Definitie: De investeringsquote is een indicator die de toename van de vaste activa op de balans de achterliggende vier jaar meet t.o.v. de baten van de gemeente. Dit is een indicator van de instandhouding van het voorzieningenniveau. Een quote van minder dan 1 is ongezond, boven de 2 is gezond en meer dan 5 duidt op een te ambitieus investeringsprogramma t.o.v. wat de begroting kan dragen. Duiding: De investeringen van de gemeente Woudenberg lijken te laag om een gezond voorzieningenniveau in stand te houden. Maarjarig zijn ook nauwelijks investeringen opgenomen. Dit is t.o.v. de houdbaarheid van de begroting niet gezond.
J2020
J2021
B2022
Definitie: de houdbaarheidsquote is het percentage van de lasten die een gemeente moet ombuigen bij een gestandaardiseerd slechtweerscenario. Duiding: de gemeente Woudenberg moet fors meer ombuigen dan het totaal van gemeenten in NL gemiddeld om een slecht weer scenario te doorstaan. Dat maakt de positie kwetsbaar in het geval van een recessie met bijbehorende dalende inkomsten van het Rijk.
Exploitatieresultaten 8,00% 6,60%
6,00%
3,88% 3,80%
4,00% 1,37% 2,00%
0,00%
-,28% -0,30% J2018
-2,00%
2,28%
2,50%
Woudenberg
NL J2019 -1,30%
J2020 -1,70%
J2021
Referentiegemeenten
-4,00% -5,50%
-6,00% -6,80% -8,00%
Definitie: het exploitatieresultaat (zonder reservemutaties) als percentage van de totale lasten. Deze indicator is een maat van de houdbaarheid van de begroting en de financiële discipline om binnen de begroting te kunnen blijven. Duiding: van de achterliggende vier jaar zijn er drie met een negatief resultaat afgesloten. Dit geeft een duidelijk signaal af dat op het gebied van houdbaarheid de positie van de gemeente kwetsbaar is gebleken.
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
7
Gemeente Woudenberg Dashboard Realiteit Groeiramingen (inkomsten en uitgaven) De uitgangspunten geven aan dat geen rekening is gehouden met loonstijgingen na 2024 en budgetten op aangeven van de budgethouder worden geindexeerd. Er is geen structurele post voor loonkostenstijging ingerekend. Aan de inkomstenkant is in het Gemeentefonds gerekend met groei van inwoners, woningen etc. Er zijn geen structurele woonlastenstijgingen ingerekend (vast te stellen na begroting 2023). Het inrekenen van groei van inkomsten zonder bijpassende structurele groei van de uitgaven is kwetsbaar. Bij de ramingen voor inkomstenstijgingen van het Gemeentefonds is hiermee wel rekening gehouden. Actualiteit Beheer- en investersplannen Uit de paragraaf kapitaalgoederen van de begroting 2023 blijkt dat er veel plannen zijn die een ouderdom hebben van 5 jaar of meer. Dit brengt het risico met zich mee dat er geen actuele beheerraming is verwerkt in de begroting. Onderdeel daarvan is het IBOR. Voor onderwijsgebouwen is wel een recent IHP. Aandachtspunt is de integrale vertaling in een investeringsraming die in de begroting wordt vertaald. Diverse indicatoren wijzen erop dat er een laag niveau van investeringen is om het voorzieningen niveau in stand te houden.
toetspunten: -kostenraming (loon, inflatie, groei) -inkomstenstijgingen (tarief en areaalstijgingen, toekomstige AU)
toetspunten: - actualiteit gemeentelijke beheerplannen (niet ouder dan 5 jaar) - actualiteit gemeentelijk investeringsplan (incl verwerking in begroting)
Raming Jeugdmiddelen De Jeugdmiddelen zijn geraamd conform de afspraken tussen VNG, IPO en Rijk in het kader van financieel toezicht. Deze zijn als incidentele baten meegenomen in de analyse van structurele en incidentele posten. Daarnaast is de helft van de extra baten verwerkt als uitgave om investeringen te kunnen doen voor de hervormingsagenda. Dit is een adequate en realistische verwerking van deze post in de begroting. Raming Algemene Uitkering (incl. herverdeeleffect) De uitkomst van de herverdeling van het Gemeentefonds in 2022 laat zien dat de Gemeente woudenberg € 115 euro per inwoner achteruit gaat. Er is een ingroeipad afgesproken tot 2025 dat maximeert op € 37,50 per inwoner. Dit ingroeipad is verwerkt. Het overige deel is verwerkt in de risicoparagraaf met 50% kans. Dit is financieel technisch conform de regels. Het risico voor 2026 en verder is wel aanzienlijk, het opbouwen van een buffer in de begroting voor een groter nadeel is aan te raden. Daarom is deze post een blijvend aandachtspunt. Stelposten en Taakstellingen Voor zover waarneembaar zijn er geen openstaande taakstellingen of stelposten verwerkt in de begroting. De eerder verwerkte taakstellingen op programmaniveau zijn door de provincie beoordeeld op hardheid en haalbaarheid en akkoord bevonden. Er is €150.000 begrotingsruimte ingeraamd voor het eventueel schrappen van eerder doorgevoerde bezuinigingen.
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
toetspunten: -verwerking extra baten - raming uitgaven/ investeringen
toetspunten: -verwerking herverdeeleffect - overige aandachtspunten staan bij inkomsten/groeiraming
toetspunten: -aanwezigheid taakstellingen en stelposten -oordeel provincie over taakstellingen en stelposten -buffer voor eventuele tegenvallers
8
Gemeente Woudenberg Dashboard BBV Indicatoren Nettoschuld quote
Solvabiliteitsratio
80%
60,00% 70,4%
61,6%
70%
49,70%
60,40%
60% 50%
47%
55%
65,40% 66,30%
57,90%
35,6%
67,3%
63,%
50,00%
63,00%
33,20%
38,8%
Referentiegemeenten
26%
22%
20% 10%
10%
30%
30%
J2018
J2019
J2020
J2021
B2022
-2% B2024 B2025
B2023
30,30%
30,80%
30,90%
34,10%
34,00%
25,45%
Woudenberg
NL
26%
Referentiegemeenten
20,00%
0,00%
B2026
J2018
J2019
J2020
18% 18% 8,30%
5,00% 7,10%
5,80%
2,0%
NL
0,0%
J2020
J2021
B2022
B2025
B2026
B2023
B2024
4%
2,50%
0,1%
1,67%
-0,30%
2,5%
Woudenberg
1%
NL
J2018 -2,0%
J2019 -1,30%
6%
J2020 -0,1%
J2021
B2022 0,3%
B2023
B2024
B2025
B2026
Referentiegemeenten
-4,0% 3,40% 4,20% B2025 B2026
4,80%
0,00% J2019
6%
5%
5%
9% 7,60%
J2018
Woudenberg
Referentiegemeenten
11,00%
10,00%
B2024
6,60%
4,0%
25,00%
15,00%
B2023
6,0%
33%
30,00%
14,20%
B2022
Structurele exploitatieruimte 8,0%
34,80%
J2021
Definitie: De solvabiliteit is het percentage van het eigen vermogen t.o.v. het balanstotaal. Dit is een maat voor de buffer die de gemeente heeft binnen de eigen financiële positie. Duiding: De solvabiliteit ligt (obv jaarrekeningcijfers) gunstig t.o.v. Nederland. De begrotingscijfers laten een verdere groei zien en dit is een gezonde ontwikkeling.
Grondexploitatie 40,00%
20,00%
36%
3%
Definitie: De nettoschuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Dit is een indicator voor de mate waarin een gemeente netto een hoge of lage schuld heeft en dit is op zijn beurt weer een indicator van de mate waarin de schuld drukt in rentelasten op de begroting. Het wordt ook wel gezien als een maat voor de investeringsruimte die er is. Duiding: De Netto schuldquote van Woudenberg is laag en daalt nog steeds. Dat is een gezonde positie. Belangrijke kanttekening is wel dat in de begrotingscijfers nauwelijks investeringen zijn opgenomen en daarmee ook niet de bijbehorende financiering.
35,00%
36%
10,00%
8%
0% -10%
30,00%
45%
37,50%
36,50%
Woudenberg
NL 30%
50%
34,20%
40,00%
39,1%
47,60%
40%
67,70%
60,90%
Definitie: De indicator Grondexploitatie is de omvang van de balanswaarde van de grondexploitaties gedeeld door het totaal van de baten van een gemeente. Dit is een maat voor de impact van grondexploitaties op de financiële positie van een gemeente. Duiding: Het aandeel van de grondexploitaties fluctueert en woudenberg fors. Dit is bij een relatief kleine gemeente snel het geval omdat de begrotingsomvang ook beperkt is. Dit maakt het extra van belang om scherp te sturen en de beheersing goed in te richten m.b.t. Grondexploitaties omdat een tegenvaller een forse impact kan hebben. Voor Woudenberg is dit de komende jaren dus een aandachtspunt (oranje score).
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
-6,0%
-6,5%
-5,89%
-8,0%
Definitie: de indicator Structurele exploitatieruimte geeft aan in welke mate er evenwicht is tussen structurele inkomsten en structurele uitgaven c.q. (omgekeerd) in welke mate exploitatieresultaten incidenteel van aard zijn. Duiding: het beeld van de afgelopen jaren is wisselend, sinds 2019 rond de 0%, in 2021 een licht positief structureel saldo. De begroting laat een beter beeld zien, echter is 2026 (ravijnjaar) niet sturctureel sluitend.
9
Belastingcapaciteit 120%
115%
115%
108%
108%
110%
110% 107%
104% 105% 103% 100%
103%
103%
105%
105%
105%
Woudenberg
104%
105%
103%
100% 101%
NL Referentiegemeenten
95%
90%
J2018
J2019
J2020
J2021 B2022 B2023 B2024 B2025
Woudenberg
104%
108%
108%
115%
110%
107%
105%
104%
NL
103%
103%
103%
103%
105%
105%
105%
101%
Referentiegemeenten 102%
103%
105%
108%
107%
107%
104%
100%
Definitie: De Belastingcapaciteit geeft aan het niveau van de geheven lokale lasten ten opzichte van het Nederlands Gemiddelde. Duiding: De gemeente Woudenberg zit (2021) ruim boven het nederlands Gemiddelde. De Begrotingen laten echter een dalende trend zien
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
10
Gemeente Woudenberg Dashboard Conjunctuur
Notitie financiële gezondheid gemeente Woudenberg
11