01.c Bijlage 1 Kerncijfers politie tweede halfjaarbericht 2022.pdf
Tekst van het document
Kerncijfers politie bij het tweede Halfjaarbericht 2022 Hoe ontwikkelt de Nederlandse politie zich en welke trends zijn daarin te zien? Onderstaande kerncijfers over de politie geven daar meer inzicht in. Achtereenvolgens komen de thema’s ‘Politie en de samenleving’, ‘De toerusting van de politieorganisatie’ en ‘De ontwikkeling van de taakuitvoering en het werkaanbod’ aan de orde. Dit overzicht verschijnt twee keer per jaar en wordt aan het ‘Halfjaarbericht politie’ toegevoegd.
In verband met de oprichting van de Nationale Politie in 2013 is dat jaar, zoveel mogelijk, als startpunt genomen. De grafieken zijn gebaseerd op de meest recente gegevens uit verschillende bronnen, zoals cijfers van data.politie.nl, het CBS en jaarverantwoordingen en begrotingen van het ministerie van Justitie en Veiligheid en van de politie. Vakken gemarkeerd met een driehoek bevatten nieuwe of geactualiseerde informatie t.o.v. het eerste halfjaarbericht van dit jaar.
Politie en de samenleving Slachtofferschap
Onveiligheidsgevoel
Er is sprake van een dalende trend van misdrijven. Het aantal Nederlanders dat in de Veiligheidsmonitor aangeeft slachtoffer te zijn geweest van een geweldsvermogens- of vandalismedelict neemt ook af. In 2021 geeft 17,1 procent van de Nederlanders aan slachtoffer te zijn geweest van één of meerdere gewelds-, vermogens- of vandalismedelicten. Dit is een daling ten opzichte van het percentage in 2019.
De afgelopen jaren is het percentage van mensen dat aangeeft zich weleens onveilig te voelen in de buurt afgenomen. In 2021 is dit percentage vergelijkbaar met het percentage van 2019. Daarbij voelde 2% van de bevolking zich in 2021 vaak onveilig in eigen buurt.
Voelt zich weleens onveilig in eigen buurt
Bij cybercrimedelicten is juist een aantal jaar een stijging waarneembaar: in 2021 geeft 16,9 procent van de Nederlanders aan slachtoffer te zijn geweest. Online oplichting en fraude komt het meest voor, gevolgd door hacken, online bedreiging en intimidatie.
30,1%
26,9%
23,2%
20,9%
17,1%
16,9%
2013
2015
2017
2019
2021*
2021*
17,1%
15,6%
13,7%
13,9%
2013
2015
2017
2019
2021*
* De vragenlijst van de Veiligheidsmonitor 2021 is vernieuwd. Om de cijfers van 2021 te kunnen vergelijken met voorgaande jaren zijn (waar mogelijk) de cijfers van 2013 t/m 2019 omgerekend zoals door het CBS aangegeven.
Slachtoffer van cybercrime
Slachtoffer van traditionele criminaliteit
17,8%
Bron: Veiligheidsmonitor
Bron: Veiligheidsmonitor
Geweld Door Politieambtenaren (GDPA) In 0,12% van de incidenten werd geweld door politieambtenaren toegepast Ieder politieoptreden is erop gericht om situaties te de-escaleren. Het gebruik van geweld vormt voor de politie het laatste redmiddel. Door de aard van het politiewerk doen er zich altijd situaties voor waarin de politie genoodzaakt is geweld toe te passen. In 2021 was de politie vaker dan in 2020 genoodzaakt om geweld in te zetten. Bij 18.477 incidenten, 0,12% van het totaal aantal incidenten, werd geweld door politieambtenaren toegepast.
55% van de geweldstoepassingen betreft fysiek geweld De meest toegepaste vorm van geweld is fysiek geweld (55%) dat onder meer bestaat uit het toepassen van controletechnieken, duwen en trekken. Als met fysiek geweld het beoogde doel niet kan worden bereikt kunnen er ook geweldsmiddelen worden ingezet, waaronder het vuurwapen (8%), pepperspray (4%) en de uitschuifbare wapenstok (3%).
Bron: politie.nl
Geweld Tegen Politieambtenaren (GTPA) In 2021 is het aantal geweldsincidenten tegen politieambtenaren toegenomen met 3% ten opzichte van het aantal incidenten in 2020.
9.598
10.781
10.624
12.543
12.940
registraties in 2017
registraties in 2018
registraties in 2019
registraties in 2020
registraties in 2021*
*Als gevolg van registratie kunnen cijfers na het verstrijken van het jaar nog wijzigen.
Drie meestvoorkomende geweldsincidenten (2021)
#%$%
In 2021 betrof bijna driekwart (74%) van de aanleidingsincidenten belediging, wederspannigheid en woordelijke bedreiging.
Belediging 5.858
Wederspannigheid* 2.694
Bedreiging woordelijk 1.043
*Wederspannigheid: dit is gewelddadig verzet tegen een politieambtenaar, bijvoorbeeld tijdens een aanhouding Bron: politie.nl
Contact met de politie
2013
31,0%
2015
27,5%
2017
25,4%
2019
21,7%
Tevredenheid contact met politie in eigen gemeente
Het aantal Nederlanders dat contact heeft met de politie in de eigen gemeente neemt af. In 2021 is de tevredenheid over het laatste contact afgenomen ten opzichte van 2019. Het gaat bij deze contacten bijvoorbeeld om een melding of aangifte van een delict, een bekeuring of waarschuwing, of een praatje met een agent op straat.
Contact met politie
2021* 19,4%
Tevredenheid over het functioneren van de politie in de eigen buurt De tevredenheid over het functioneren van de politie in de eigen buurt was in de afgelopen jaren toegenomen en is in 2021 gedaald.
2021 66,8% 61,3% 2013
2019: 69,4% 2017: 65,0% 2015: 63,8%
34,7%
35,7%
37,2%
38,4%
36,8%
2013
2015
2017
2019
2021*
Bron: Veiligheidsmonitor
In de Veiligheidsmonitor is aan alle respondenten gevraagd hoe tevreden of ontevreden ze zijn over het functioneren van de politie in de buurt. In 2021 is ruim een op de drie (37 procent) (zeer) tevreden, 8 procent is (zeer) ontevreden, 28 procent is niet tevreden en niet ontevreden. Nog eens 28 procent geeft aan dit niet te kunnen beoordelen. * De vragenlijst van de Veiligheidsmonitor 2021 is vernieuwd. Om de cijfers van 2021 te kunnen vergelijken met voorgaande jaren zijn (waar mogelijk) de cijfers van 2013 t/m 2019 omgerekend zoals door het CBS aangegeven.
Bron: Veiligheidsmonitor
Ontvangen klachten
Disciplinaire onderzoeken Disciplinaire onderzoeken zijn interne onderzoeken die uitgevoerd worden omdat er een vermoeden is van gepleegd plichtsverzuim door politieambtenaren. In vergelijking met 2020 zijn er in 2021 minder disciplinaire onderzoeken uitgevoerd.
600
10.322
13.326
14.270
klachten in 2019
klachten in 2020
klachten in 2021
Burgers kunnen een klacht indienen over het optreden van politieagenten. De klachtbehandeling door de politie is gericht op het herstel van vertrouwen van burgers in de politie, op het leren van klachten en op imagoverbetering. De afgelopen jaren is er een toename van het aantal klachten ten aanzien van de politie. Kanttekening: niet alle klachten zijn ontvankelijk en zullen dus ook niet allemaal door de politie in behandeling worden genomen.
500 400 300 200
Bron: Jaarverantwoordingen politie 2019, 2020, 2021
100
530 520
461
401 461
2019
2020
2021
Drie meestvoorkomende klachten (2021)
0
De meeste ontvangen klachten in 2021 van burgers over de politie hadden betrekking op bejegening/ houding/ gedrag (23% van het totaal), gevolgd door geen/ onvoldoende actie (11%) en onjuiste actie (11%). Ook in 2020 waren dit de meest prominente klachtenrubrieken.
Disciplinaire onderzoeken
Bron: Jaarverantwoordingen politie 2019, 2020, 2021
Drie meestvoorkomende overtredingen die tot disciplinaire maatregelen leiden (2021)
Bejegening/ houding/ gedrag
In 2020 viel ruim driekwart van de opgelegde disciplinaire maatregelen binnen deze drie categorieën.
3.331
Geen/ onvoldoende actie
1.613
Onjuiste actie
1.508 Bron: Jaarverantwoording politie 2021
Lekken, misbruiken en/of achterhouden van informatie: 25,0%
Misbruik bedrijfsmiddelen en overtreding interne regels: 28,0%
Ongepaste gedragingen in privésfeer: 23,0%
Bron: Jaarverantwoording politie 2021
De toerusting van de politieorganisatie Uitgaven ministerie van Justitie en Veiligheid (waarvan deel naar de politie)* € 12,6 miljard
€ 12,4 miljard
€ 12,7 miljard
Additionele middelen 2023
€ 13,2 miljard
€ 13,1 miljard
€ 154 miljoen
€ 60 miljoen
€ 95 miljoen
Veiligheid
Ondermijning
Coalitieakkoord
€ 12,8 miljard
€ 13,7 miljard
€ 14,4 miljard
€ 15,0 miljard
Begroting
7 miljard
42% € 6,4 miljard
2022
6 miljard
35% € 6,9 miljard
5 miljard
2023
40%
40%
39%
40%
45%
45%
45%
43%
43%
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
€ 5,0 miljard
€ 5,0 miljard
€ 4,9 miljard
€ 5,3 miljard
€ 5,9 miljard
€ 5,7 miljard
€ 6,1 miljard
€ 6,2 miljard
€ 6,4 miljard
4 miljard
*Dit is de bijdrage aan de politie onder artikel 31.2 van de begroting van het ministerie van Justitie en Veiligheid (niet heel artikel 31.2)
Totale uitgaven van ministerie van Justitie en Veiligheid
Uitgaven aan politie
De afgelopen jaren gaat bijna de helft van de uitgaven van het ministerie van Justitie en Veiligheid naar de politie. In 2021 ging 6,4 miljard euro, 43% van de uitgaven van het ministerie van Justitie en Veiligheid naar de politie. In de meest recente begroting is een soortgelijke opbouw berekend. Het
Personeel Materieel
Verdeling uitgaven van de politie 22,1%
23,4%
2021
geld dat de politie jaarlijks ter beschikking staat, is sinds de start van de Nationale Politie sterk toegenomen. Deze toename wordt de komende jaren ook bestendigd, zoals te zien is in de meeste recente begroting. Vanaf 2023 is er extra geld voor ondermijning en veiligheid beschikbaar.
Bezettingsgraad operationeel personeel (inclusief aspiranten)
23,5%
Als gevolg van de intensiveringen van het kabinet Rutte III is de operationele formatie van de politie verder verhoogd. Deze stijging zet zich tevens verder voort. De noodzakelijke afbouw van de overbezetting die was ontstaan, is reeds omgebogen naar een duurzame stijging van de bezetting. Er is thans nog sprake van onderbezetting, maar volgens de prognose zullen in de loop van 20242025 de operationele formatie en bezetting gaandeweg in balans komen.
2024-2025
2023
2022 77,9%
Bron: Justitie en Veiligheid Rijksbegroting 2023, Jaarverslag (2013-2021), Begroting en beheerplan politie 2023-2027
76,5%
76,6%
Het merendeel van het politiebudget wordt uitgegeven aan vaste kosten voor personeel en materieel, in een stabiele verhouding. Materiële kosten bestaan onder andere uit kosten voor de fysieke politiebureaus, vervoersmiddelen en ICT. Personeelskosten bestaand uit kosten voor salaris, opleiding en vorming, inhuur en mutaties personeelsvoorziening. De meest recente begroting beoogt een verschuiving ten gunste van de materiële uitgaven.
Formatie = Bezetting
Bron: Jaarverantwoording politie 2021, Begroting en beheerplan politie 2023-2027
54.000 53.000 52.000 51.000 50.000 49.000 48.000 = Overbezetting = Formatie en bezetting gelijk = Onderbezetting
= Formatie = Bezetting = 2% Marge
47.000 46.000
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2025
2024
Bron: Jaarverantwoording politie (2013-2021) & Begroting en Beheerplan politie 2023-2027
Operationeel politiepersoneel in personeelscategorieën: bezetting Om de indeling van het operationeel politiepersoneel te kunnen tonen worden de werksoorten ‘opsporing’ en ‘informatiefunctie’ ingedeeld naar Landelijk Functiegebouw Nederlandse Politie (LNFP) functies en niet meer, zoals in eerdere communicatie wel het geval was, gedefinieerd volgens het Inrichtingsplan van 2012. Op deze wijze kan er inzicht worden geboden in hoeveel fte operationele politieambtenaren werkzaam zijn binnen deze werksoorten.
Intake & Service en Intake &Meldkamer: Service en 5.444 Meldkamer, 5.065
Opsporing: 10.750
Gebiedsgebonden Politie: 20.639
Overige operatioOverige nele operationele functies: functies, 1.978 1.541
Aspirant, 4.655
Bron: politie (peildatum: 31-08-2022)
Bezetting Gebiedsgebonden Politie (GGP) In veel teams is nog altijd sprake van onderbezetting, met name bij de GGP in de basisteams (agenten die aanwezig zijn in de wijk en aanspreekbaar zijn voor de burger). Meer specifiek zit de onderbezetting voornamelijk bij het personeel dat belast is met incidentenafhandeling. Het zal waarschijnlijk nog enkele jaren duren voordat dit is hersteld.
Informatiefunctie, 3.907
Beveiliging: Leiding: Beveiliging, 2.462 1.027 832 2.155 Leiding,
Aspirant: 4.982
Opsporing, 11.065
Informatiefunctie: 3.967
Verzuim 2021
1.285 fte onderbezetting
In 2021 betrof het totale verzuim 5,6% (12-maandsgemiddelde en berekening conform de CBS-methodiek).
21.924 Formatie 20.639 Bezetting
Ten opzichte van 2020 is het ziekteverzuim in 2021 nagenoeg stabiel gebleven. Een tussentijdse rapportage geeft een stijging weer tot 6,5% van het verzuim over de periode september 2021 t/m augustus 2022. De politie komt hiermee boven de norm van 5,9% verzuim. Deze norm is gesteld voor 2023.
5,6%
GGP
Verzuim 7,0%
6,8% 5,7%
Personeel belast met incidentenafhandeling
Wijkagenten
1.448 fte onderbezetting
22 fte onderbezetting
15.292 Formatie
3.580 Formatie
13.844 Bezetting
3.558 Bezetting
2013
7,0%
6,1%
2014
2015
2016
2017
6,9% 6,3%
2018
* 6,2% 2019
norm
5,5%
5,6% 2023
2020
2021
* Met ingang van 1 januari 2019 is de politie overgegaan op de berekening zoals het CBS die hanteert. In deze nieuwe methode wordt verzuim langer dan 104 weken niet meegenomen. Als gevolg daarvan wordt met ingang van 2019 een lager verzuimpercentage gehanteerd.
Bron: politie (peildatum: 31-08-2022)
Bron: Jaarverantwoordingen politie
De ontwikkeling van de taakuitvoering en het werkaanbod Reactietijd prio-1 meldingen 112
Percentage Prio 1-meldingen onder 15 min
350.000
Het landelijk aantal prio 1-meldingen is in 2021 (totaal 284.909) licht gestegen ten opzichte van het totaal in 2020 (279.312). Dit aantal betreft de prio 1-meldingen dat via de regionale meldkamers zijn binnengekomen en waar inzet op is gepleegd. Bij 84% van het landelijk aantal prio 1-meldingen is de politie de afgelopen jaren binnen 15 minuten ter plaatse.
300.000 250.000
84,8%
85,0%
84,6%
84,5%
84,0%
2017
2018
2019
2020
2021
200.000 150.000 100.000 50.000
Bron: data.politie.nl
0
Misdrijven & aangiften
Overlast
Geregistreerde misdrijven zijn strafbare feiten die zijn vastgesteld in het Wetboek van Strafrecht of in andere wetten en welke door de politie worden vastgelegd in een proces-verbaal. Na een aantal jaar een afname te hebben gezien van het aantal geregistreerde misdrijven, is er nu sprake van meer stabiliteit. Deze daling is vergelijkbaar met de daling in het aantal aangiften. Wel neemt het aandeel internetaangiften toe. Dit is in 2021 gestegen van 51,6%, naar 53,0%. De eerder geconstateerde daling van internetaangiften was deels te verklaren door de invoering van de tweetraps-authenticatie in 2017. Dat heeft zich nu weer hersteld.
In 2020 en 2021 is de totale geregistreerde overlast sterk toegenomen ten opzichte van eerdere jaren. Overlast is een situatie, waarin er hinder wordt ondervonden van een toestand, persoon, object of iets anders. In de coronajaren 2020 en 2021 vond er een grote toename plaats van geluidshinder, anders dan afkomstig van een horecagelegenheid of legaal evenement. Ook de overlast door jeugd is in deze jaren toegenomen. Overlast door verwarde personen neemt al jaren toe. 600.000 500.000 400.000
1.200.000
300.000
1.000.000
200.000
800.000
100.000 0
600.000
2013
2014
2015
2016
200.000 0 2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2018
2019
24%
38%
400.000
2017
2020
23%
15%
Bijna vier op de tien gevallen betreft geluidshinder, bijna een kwart betreft een melding met betrekking tot personen met verward gedrag (E33-incidenten) en nog eens bijna een kwart is naar aanleiding van overlast door jeugd. De overige categorieën (totaal 15%) bestaan uit overlast door alcohol/ drugs, zwervers en openbare dronkenschap.
Bron: data.politie.nl
Geregistreerde misdrijven
Geregistreerde misdrijven Internetaangiften
Internetaangiften
2021
Aangiften in persoon
Aangiften in persoon Bron: data.politie.nl
Strafrechtelijk werk Onderstaande informatie verschaft inzicht in een deel van het strafrechtelijke werk van de politie in de periode 2015-2021. Voor ongeveer de helft van het totale aantal geregistreerde misdrijven is het niet mogelijk om naar aanleiding van het misdrijf een opsporingsonderzoek te starten, omdat er opsporingsindicaties ontbreken (zoals een getuige, mogelijke verdachten of camerabeelden). Voor ongeveer 50% van het totaal aantal geregistreerde misdrijven wordt naar aanleiding van het misdrijf een opsporingsonderzoek gestart. Van deze opsporingsonderzoeken wordt een deel vroegtijdig beëindigd, bijvoorbeeld door beperkte vervolgingsmogelijkheden, grotere effectiviteit van niet-strafrechtelijke interventies of uit capaciteitsoverwegingen. Indien opsporingsonderzoeken, met of zonder verdachten, worden afgerond, volgen beslissingen zoals het inzenden naar het Openbaar Ministerie of het opleggen van een strafbeschikking. Net als het aantal geregistreerde misdrijven en gestarte opsporingsonderzoeken, is het aantal afgeronde opsporingsonderzoeken afgenomen. Het aandeel afgeronde onderzoeken met één of meerdere verdachten is toegenomen.
Ophelderingspercentage Het ophelderingspercentage betreft het aantal misdrijven waarbij ten minste één verdachte bij de politie bekend is, ook al is deze voortvluchtig of ontkent hij/zij het strafbare feit te hebben gepleegd, gerelateerd aan het totaal aantal geregistreerde misdrijven. Een opgehelderd misdrijf wordt geregistreerd in het jaar waarin het misdrijf is opgehelderd. In 2021 is 27,7% van de geregistreerde misdrijven opgehelderd.
26,6%
27,5%
27,3% 2014
2013
25,3%
25,2%
2015
2016
26,0%
2018
27,9% 2019
27,7% 26,6%
2021
2020
2017
Bron: data.politie.nl
Afgeronde onderzoeken met en zonder verdachten 500.000
2021
Wel in behandeling: 51,3%
400.000 300.000 200.000
Geregistreerde misdrijven Niet in behandeling: 48,7%
100.000 0
56,0%
57,4%
55,8%
58,5%
60,6%
60,5%
64,7%
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Met verdachten
Zonder verdachten Bron: Strafrechtketenmonitor 2021
Dit informatieblad is een uitgave van het ministerie van Justitite en Veiligheid | Directoraat-generaal Politie en Veiligheidsregio’s | Postbus 20301 | 2500 EH Den Haag | Aan de inhoud van dit informatieblad kunt u geen rechten ontlenen.