CConstaterende datWijk bij Duurstede
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1 - Voorlopige jaarstukken VRU 2022

Raadsvergadering 6 juni 2023, gemeente Wijk bij DuurstedeBij agendapunt: f. Financiële stukken VRU16.588 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Op basis van de tussentijdse evaluatie is de opdracht gegeven om in het voorjaar van 2023 een concreet voorstel uit te werken om geestelijke verzorging binnen de VRU structureel te borgen. 11.1.8 Melden van Onveilige Situaties en (bijna)Ongevallen (OSIO) Het melden van onveilige situaties, incidenten en ongevallen kan bijdragen aan de veiligheid of arbozorg binnen een organisatie. OSIO meldingen geven inzicht in de risico’s voor de veiligheid, gezondheid en het welzijn van de VRU medewerkers. Door de meldingen te analyseren kan er worden geleerd en kunnen maatregelen worden genomen om soortgelijke incidenten en situaties in de toekomst te voorkomen. Door bovendien te kijken naar de meer fundamentele oorzaken (de oorzaak achter de oorzaak) kan de veiligheids- of arbozorg binnen de VRU naar een hoger niveau worden getild waardoor andersoortige ongevallen, die dezelfde basisoorzaken hebben, kunnen worden voorkomen. In het kalenderjaar 2022, zijn er 171 incidenten op medewerkersniveau gemeld, waarvan  122 ongevallen;  45 bijna ongevallen/onveilige situaties;  4 meldingen agressie en geweld. Het aantal incidenten op medewerkersniveau is ten opzichte van 2021 gestegen van 111 naar 171.

Pagina

37

Inhuur Het volgende overzicht is een weergave van de besteding per inhuurcategorie. Tabel 26 Besteding per inhuurcategorie Bedragen x € 1.000

Actualisatie 2022

Inhuur

Realisatie 2022

Afwijking

Inhuur reguliere werkzaamheden Vervanging i.v.m. ziekte Vervanging i.v.m. vacature Instructeurs Subtotaal inhuur binnen formatie

465 2.369 218 3.052

871 2.676 272 3.819

-407 -307 -53 -767

Inhuur additionele werkzaamheden Tijdelijke capaciteit voor projecten Subtotaal inhuur bovenop de formatie

5.707 5.707

6.082 6.082

-375 -375

Totaal inhuur

8.759

9.901

-1.142

De hogere kosten voor inhuur reguliere werkzaamheden betreft voornamelijk ziektevervanging en de inhuur op een aantal moeilijk in te vullen vacatures. De hogere kosten inhuur voor projecten wordt veroorzaakt door project Ontheemden Oekraïne.

Beleidsindicatoren Tabel 27 Beleidsindicatoren Naam indicator Eenheid

Formatie Bezetting Apparaatskosten Externe inhuur Externe inhuur Overhead

Fte per 1000 inwoners Fte per 1000 inwoners Kosten per inwoner Kosten als % van totale loonsom Totale kosten inhuur externen % van de totale lasten

Realisatie 2021

Actualisatie 2022

Realisatie 2022

0,51 0,48 € 69,0 9% € 4,9 mln 24%

0,51 0,47 € 80,6 15% € 9,7 mln 23%

0,51 0,47 € 78,9 16% € 9,9 mln 21%

Op basis van de CBS is voor de realisatie 2022 uitgegaan van 1.369.873 inwoners per 1 januari voor de provincie Utrecht.

Apparaatskosten zijn alle personele en materiële kosten die verbonden zijn aan het functioneren van de ambtelijke organisaties. Dit zijn in feite de totale lasten van de VRU minus de jaarlijkse bijdrage aan het NIPV en WVSV.

Duurzaamheid In onze samenleving ligt een grote uitdaging op het gebied van duurzaamheid. Om de aandacht voor duurzaamheid vast te houden en te verstevigen is een duurzame bedrijfsvoering als beleidsbeginsel opgenomen in het VRU-beleidsplan 2020-2023. In onze interne communicatie en in onze bedrijfsvoering besteden we steeds meer aandacht aan duurzaamheid. Waar de uitvoering van onze taken dit niet in de weg staat, kiezen we voor duurzame oplossingen. In 2022 heeft een extern bureau een duurzaamheidsscan uitgevoerd en een adviesrapport opgeleverd voor de VRU met verduurzamingskansen. Met dit rapport kunnen we als VRU bepalen

Pagina

38

hoe we in de aankomende beleidsperiode 2024-2027 invulling willen geven aan onze duurzaamheidsambities. Een aantal voorbeelden van duurzaamheidsinitiatieven van het afgelopen jaar:  Verduurzaming wagenpark, aanschaf energiezuinige printers, overstap naar energiezuiniger datacentra, social return in aanbestedingen.  Per 1 december 2022 zijn op alle brandweerposten op kantoor- en de verblijfsruimten de thermostaat ingesteld op maximaal 19 graden Celsius en in de remiseruimte op maximaal 15 graden Celsius.  Verduurzamen van de huisvesting: recent voorbeeld is de nieuwe Adembeschermingswerkplaats in Houten. Naast zonnepanelen en gasloos, maakt dit gebouw gebruik van duurzame warmte-opwekking en er is een droogkamer in de ABwerkplaats die 80% van de warme lucht hergebruikt. De VRU heeft het welzijn van haar medewerkers hoog in het vaandel. Het pand voldoet aan de eisen ten aanzien van schoon werken en kunnen onze medewerkers verantwoord werken volgens de eisen die worden gesteld vanuit de Arbo-wetgeving.  Er is aandacht voor de sociale kant van duurzaamheid, bijvoorbeeld duurzame inzetbaarheid, inclusie en diversiteit.  De VRU heeft samen met andere veiligheidsregio’s en het NIPV deelgenomen aan de SDG Challenge, een wedstrijd die studenten en organisaties verbindt om samen te werken aan de Sustainable Development Goals (SDG's) van de Verenigde Naties (VN).

Een studententeam van de TU Delft heeft de CO2 footprint van realistisch oefenen in kaart gebracht en een aantal mogelijkheden bedacht hoe deze gereduceerd kan worden.  Er zijn dit jaar diverse communicatieberichten over duurzaamheid op intranet geplaatst om medewerkers te laten meedenken over duurzaamheid, deze berichten gingen o.a. over de Nationale Klimaatweek, er is duurzame inspiratie gedeeld en een footprint quiz.

Privacy In 2022 heeft de VRU stappen gezet op het gebied van bewustwording en training. Er is een communicatiecampagne opgezet en een training is beschikbaar gemaakt in de elektronische leeromgeving. Een verdere verbetering van bewustwording op de brandweerposten wordt voorbereid. Diverse documenten zijn geüpdatet, zoals de verwerkersovereenkomst en documenten behorende bij het meldproces datalekken. Het systeem voor het melden van datalekken is ook veranderd. In 2022 zijn er 22 datalekken bij de FG gemeld, waarvan er één geen datalek bleek te zijn, en één aan de Autoriteit Persoonsgegevens is gemeld (binnen de daarvoor gestelde termijn). Naar aanleiding van het aan de AP gemelde datalek zijn geen vragen van de AP ontvangen. Het aantal aan de FG gemelde datalekken is een forse stijging ten opzichte van 2021, maar dit kan toegeschreven worden aan de toegenomen bewustwording.

Pagina

39

12 Openbaarheid Per 1 mei 2022 is de Wet open overheid in werking getreden. De Wet open overheid (hierna: Woo) is de opvolger van de Wet openbaarheid van bestuur (hierna: Wob). Waar de Wob voornamelijk zag op het passief openbaar maken van informatie, richt de Woo zich voornamelijk op het actief openbaar maken van informatie en het op orde brengen van de informatiehuishouding van bestuursorganen. Een van de verplichtingen die uit de Woo volgt is dat bestuursorganen jaarlijks in de begroting aandacht besteden aan de beleidsvoornemens inzake de uitvoering van de Woo en in de verantwoording verslag doen van de uitvoering van de wet, mede in relatie tot de beleidsvoornemens. Bestuursorganen gaan in de openbaarheidsparagraaf in op de beleidsvoornemens (c.q. behaalde resultaten) met betrekking tot de actieve en passieve openbaarmaking en de verbetering van de informatiehuishouding. Omdat de wet halverwege 2022 in werking is getreden, is er nog geen volledige cyclus van beleidsvoornemens en daarop behaalde resultaten. Toch zijn er ten aanzien van de genoemde onderwerpen al belangrijke eerste stappen gemaakt. Passieve openbaarmaking (openbaarmaking op verzoek) Met de inwerkingtreding van de Woo is een werkinstructie en werkproces opgesteld met daarbij verschillende briefsjablonen voor elke stap in het proces.

De eerste verzoeken om informatie op grond van de Woo zijn inmiddels volgens deze lijn binnen de daarvoor geldende termijnen afgewikkeld. Actieve openbaarmaking Om invulling te geven aan de actieve openbaarmaking is een inventarisatie opgestart en afgerond naar alle algemeen verbindende voorschriften en beleid van de VRU. Met het vernieuwen van de website VRU.nl wordt de Woo als belangrijk onderwerp gezien bij het ontwerpen van de nieuwe website. De Woo schrijft elf categorieën voor die onder de actieve openbaarmakingsplicht vallen. Met de ontwikkelaar van de nieuwe website wordt bepaald hoe de ontsluiting van deze elf categorieën zo eenvoudig mogelijk en conform de vereisten van digitale toegankelijkheid kan plaatsvinden. Op grond van de Woo moeten de elf categorieën gefaseerd actief openbaar gemaakt worden. Dit een proces van enkele jaren. Informatiehuishouding op orde Met de behandeling van een aantal Woo-verzoeken blijkt dat niet alle documenten digitaal toegankelijk zijn. Voor hele oude documenten is dit geen verplichting, echter vanaf 2018 dienen documenten al conform de vereisten van digitale toegankelijkheid te zijn opgebouwd. Naast het digitale archief is er nog sprake van een fysiek archief. Bij de behandeling van verschillende Woo-verzoeken is gebleken dat de afstemming tussen beide archieven nog aandacht behoeft.

Pagina

40

13 Verbonden partijen Werkgeversvereniging Samenwerkende Veiligheidsregio's (WVSV) De WVSV is de werkgeversvereniging van de 25 veiligheidsregio’s die met de werknemersorganisaties op landelijk niveau tot afspraken komt over arbeidsvoorwaarden voor alle werknemers van de veiligheidsregio’s (met uitzondering van het personeel dat onder een eigen Cao valt bijvoorbeeld Cao Ambulancezorg). De WVSV is zelfstandig en onafhankelijk, juridisch vormgegeven als vereniging. Statuten en huishoudelijk reglement zijn beschikbaar op de website: www.wvsv-nl.nl. Belang De WVSV maakt namens haar leden afspraken met de vakbonden over collectieve arbeidsvoorwaarden voor het personeel van de veiligheidsregio’s. Deze afspraken worden vastgelegd in de “CAR(-UWO) Veiligheidsregio’s” (voorheen CAR-UWO). Met het vaststellen van de begrotingen voor 2022 en 2023 heeft de Algemene Vergadering ook de contributiebedragen voor beide jaren vastgesteld. Statutair is bepaald dat het lidmaatschap van de veiligheidsregio’s op gelijkwaardige basis plaatsvindt en dat elke veiligheidsregio 1/25ste van het saldo van de begroting bijdraagt.

Financiële informatie Eigen en vreemd vermogen voor bestemming 2022: nog niet bekend Jaarresultaat 2022: nog niet bekend Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV) Het NIPV is de landelijke ondersteuningsorganisatie voor de veiligheidsregio's (versterken van de brandweerzorg en de aanpak op het terrein van de rampenbestrijding en crisisbeheersing). Via de Wet veiligheidsregio's zijn verschillende wettelijke taken overgeheveld naar het NIPV. Het NIPV is een bij wet opgericht zelfstandig bestuursorgaan (ZBO). Het NIPV voert naast haar wettelijke taken ook taken uit in opdracht van de Veiligheidsregio's. Deze taken worden door de Veiligheidsregio’s betaald. Het aandeel van de VRU in de exploitatie bedraagt 6,5%. De 25 voorzitters van de veiligheidsregio's, verenigd in het Veiligheidsberaad, vormen het algemeen bestuur van het NIPV. De bijdrage van de VRU aan het NIPV bedroeg € 711K over 2022.

Pagina

41

14 Verantwoording Oekraïne Tabel 28 Voorlopige verantwoording Oekraïne

Pagina

42

Jaarrekening 2022

Pagina

43

1 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft.

Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en lasten worden slechts genomen voor zo ver zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende, arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden en overlopende verlofaanspraken. 1.1.1

Vaste activa

Materiële vaste activa De materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs verminderd met de afschrijvingen en eventuele bijdragen van derden in de kosten van dit actief. Ten aanzien van de investering en afschrijving worden de bepalingen en termijnen toegepast zoals deze zijn vastgelegd in de nota activabeleid. Financiële vaste activa Leningen u/g zijn opgenomen tegen nominale waarde. Zo nodig is een voorziening voor verwachte oninbaarheid in mindering gebracht. 1.1.2

Vlottende activa

Vorderingen, liquide middelen en overlopende activa Vorderingen, liquide middelen en overlopende activa worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid van de vorderingen wordt een voorziening in mindering gebracht. Deze voorziening wordt statisch bepaald op basis van de geschatte inningskansen. 1.1.3

Vaste passiva

Voorzieningen Jaarlijks wordt op basis van bestaande afspraken vastgesteld of de voorzieningen nog toereikend zijn om aan de daaruit voortvloeiende verplichtingen te voldoen. De voorzieningen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. Langlopende schulden Langlopende schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde, verminderd met gedane aflossingen. De langlopende schulden hebben een rente typische looptijd van één jaar of langer.

Pagina

44

1.1.4

Vlottende passiva

Netto-vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar De schulden worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Overlopende passiva De overlopende passiva worden opgenomen tegen nominale waarde. 1.1.5

Resultaatbepaling

Algemeen De baten en de lasten worden toegerekend aan het jaar, waarop zij betrekking hebben. De lasten zijn bepaald met inachtneming van de hierboven vermelde waarderingsgrondslagen en toegerekend aan het verslagjaar waarop zij betrekking hebben. Baten zijn verantwoord in het jaar waarin de diensten zijn verricht. Verliezen zijn in aanmerking genomen in het jaar waarin ze voorzienbaar zijn. Kapitaallasten De geactiveerde investeringen worden afgeschreven met de lineaire afschrijvingsmethode met de daarbij behorende afschrijvingstermijnen. Hierbij wordt de restwaarde bij de bepaling van de afschrijvingsbedragen op nihil gesteld. Van de activa die in de loop van het jaar 2022 in gebruik zijn genomen, wordt vanaf januari 2023 gestart met afschrijven. Aan de geactiveerde investeringen is een rekenrente van 1,69% toegerekend. De rente wordt berekend over de boekwaarde per 1 januari en jaarlijks ten laste van de exploitatie gebracht. De hoogte van de interne rekenrente wordt bij begroting vastgesteld. Lasten FLO-overgangsrecht Op 1 januari 2006 is het Functioneel leeftijdsontslag (FLO) afgeschaft. Voor medewerkers die nog niet met FLO waren, maar wel onder deze regeling vielen, is landelijk het zogeheten FLOovergangsrecht afgesproken. De kosten voor het FLO-overgangsrecht maken onderdeel uit van het gezamenlijke basistakenpakket.

In de begroting van de VRU bevat een structurele post voor de lasten voor het FLO-overgangsrecht. Schommelingen in de begroting worden zoveel mogelijk geëgaliseerd via de bestemmingsreserve FLO-overgangsrecht. Afwijkingen ten aanzien van de realisatie worden toegelicht in de jaarrekening. Jaarlijks wordt de meerjarenraming voor de lasten voor het FLO-overgangsrecht herijkt. Hierbij wordt getoetst of de beschikbare middelen (in meerjarig perspectief) toereikend zijn. Als ontwikkelingen daar aanleiding toe geven, wordt de begroting (en de daarin opgenomen bijdrage voor het gezamenlijke basistakenpakket) bijgesteld, zodat de VRU te allen tijde aan haar verplichtingen kan (blijven) voldoen.

Pagina

45

2 Overzicht van baten en lasten Overzicht van baten en lasten naar categorie Tabel 29 Overzicht baten en lasten naar rubriek Bedragen x € 1.000

Categorie

Realisatie Geactualiseerde 2021 begroting 2022

Realisatie 2022

Afwijking realisatie en begroting

864

Lasten L1

Personele kosten

75.765

83.952

83.088

L2

Kapitaallasten

6.909

6.685

6.695

-10

L3

Materiële kosten

11.894

20.204

19.046

1.157

Totaal Lasten

94.568

110.841

108.830

2.011

Baten B1

Bijdragen en vergoedingen gemeenten

87.723

89.784

89.631

-153

B2

Rijksbijdrage

9.726

19.332

19.719

386

B3

Overige baten

2.623

1.442

1.815

373

Totaal Baten

100.073

110.558

111.164

606

Saldo van baten en lasten

5.505

-283

2.334

2.618

R1

Storting reserves

4.292

5.165

5.519

-353

R2

Onttrekking reserves

1.889

5.449

3.926

-1.522

Resultaat

3.102

-

742

742

Het jaar 2022 sluit met een positief resultaat voor bestemming van € 0,7 miljoen (circa 0,7% van de begroting). De lagere personele lasten worden onder andere veroorzaakt door tijdelijk vacatureruimte. De afwijking op de materiële hebben voornamelijk betrekking op activiteiten die doorschuiven naar 2023. Een deel van de afwijkingen op de verschillende categorieën is technisch van aard en aan elkaar gerelateerd. Per saldo zorgen deze afwijkingen niet voor een resultaateffect. Uit de gecorrigeerde afwijkingen blijkt dat het resultaat van ruim € 0,7 miljoen op hoofdlijnen bestaat uit lagere personele lasten (€ 0,6 miljoen) en materiële lasten (€ 0,13 miljoen) enerzijds en hogere baten (€ 0,07 miljoen) anderzijds. De kosten voor de opvang van Oekraïense ontheemden bedroegen in 2022 € 9,5 miljoen. Deze kosten worden één op één vergoed door het rijk. Zowel de kosten als de baten maken onderdeel uit van de exploitatie van de VRU, zie tabel 1. De kosten voor de crisisnoodopvang bedragen € 6,2 miljoen. Deze kosten zijn rechtstreeks doorbelast aan het COA en daarmee geen onderdeel van de exploitatie van de VRU.

Pagina

46

Toelichting op het overzicht van baten en lasten naar categorie De tabellen geven inzicht in de afwijkingen per categorie. De grootste (>100K) en bestuurlijk relevante afwijkingen worden vervolgens nader toelicht. 2.2.1

Categorie L1 – Personele lasten

Tabel 30 Personele lasten

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Hogere salarislasten CAO (- € 474K): de werkgeversvereniging voor de Veiligheidsregio’s (WVSV) is aanvullend op de lopende cao-afspraken voor 2022 met de vakbonden een eenmalige uitkering overeengekomen die is uitbetaald in december 2022. Deze uitkering was niet begroot (€ 388K). In 2022 is het verlofsparen ingevoerd. De gebruikmaking hiervan zorgt voor een afwijking ten opzichte van de begroting (€ 86K). Lagere vergoedingen vrijwilligers (€ 233K): De vrijwilligersvergoedingen waren in 2022 lager dan begroot. Dit komt voornamelijk doordat het aantal vrijwilligers in 2022 lager dan de streefsterkte was. Lagere lasten FLO-overgangsrecht en 2e loopbaan (€ 417K): in 2022 zijn landelijk afspraken gemaakt die het mogelijk maken om eerder een verzoek kunnen doen om na 20 jaar werkzaam te blijven in een repressieve brandweerfunctie. Dit heeft ervoor gezorgd dat in 2022 minder brandweermedewerkers een opleiding hebben gedaan in het kader van hun tweede loopbaan (€ 369K). Hun recht op deze opleidingsfaciliteiten blijft bestaan. Door een lagere onttrekking aan de daarvoor reserve (zie R2-2) blijven de daarvoor bestemde middelen dan ook beschikbaar. Per saldo is in 2022 geen sprake van een resultaateffect. Dit zelfde geldt ook voor de lagere lasten FLO-overgangsrecht (48K), tegenover deze lagere lasten staat een hogere storting aan de daarvoor bestemde reserve (zie R1-2).

Hogere personele kosten opvang ontheemden Oekraïne (-€ 553K): dit betreft voornamelijk hogere kosten voor inhuur. Tegenover de hogere lasten staat een hogere rijksbijdrage. Per saldo is geen sprake van een resultaateffect. Lagere kosten voor inleen juridisch loket COVID-19 (€ 100K): in de begroting 2022 was rekening gehouden met het in stand houden van het juridische loket voor COVID-19 ter ondersteuning van de gemeenten. Dit is niet nodig gebleken. In 2022 zijn de middelen dan ook niet besteed. Tegenover de lagere kosten staat een lagere onttrekking aan de ontwikkel- en egalisatiereserve die ervoor zorgt dat er in 2022 geen sprake is van een resultaateffect en de middelen in de reserve beschikbaar blijven. Lagere salariskosten door vacatures en saldo overige afwijkingen (€ 890K): dit betreft voornamelijk het saldo aan lagere salarislasten door vacatureruimte en hogere kosten in-, door- en uitstroom. Een deel van de vacatures blijkt lastig in te vullen, zodat vacatures langer open staan en meer inspanningen nodig is om deze in te vervullen. *In dit saldo is een bedrag van € 14K saldo neutrale afwijkingen opgenomen. Lagere inhuurkosten doorgeschoven activiteiten (€ 252K): dit betreft voornamelijk ICTprojecten waarvan de realisatie voor een deel in 2023 plaatsvindt Tegenover de lagere

Pagina

47

kosten in 2022 staat een lagere onttrekking aan de reserves (zie R2-3), waardoor deze middelen beschikbaar blijven voor de afronding in 2023. 2.2.2

Categorie L3 – Materiële lasten

Tabel 31 Materiële lasten

1.

2.

3.

4.

2.2.3

Lagere kosten opvang ontheemden Oekraïne (€ 167K): in de geactualiseerde begroting was rekening gehouden met hogere materiele kosten voor de opvang van ontheemde Oekraïners dan uiteindelijk is gerealiseerd. De lagere kosten worden in de eindafrekening verrekend in de rijksbijdrage, waardoor per saldo geen sprake is van een resultaateffect. Lagere kosten beheerpakketten brandweerposten (€ 153K): de gemeenten zijn verantwoordelijk voor de brandweerposten en stellen deze om niet ter beschikking aan de veiligheidsregio. Gemeenten kunnen via het individueel gemeentelijk pluspakket beheertaken door de VRU laten uitvoeren en betalen daarvoor een kostendekkende vergoeding. De lagere kosten in 2022 zijn verrekend met een lagere vergoeding voor het individueel pluspakket. Per saldo is geen sprake van een resultaateffect. Lagere kosten operationeel uniform (€ 709K): dit betreft lagere kosten in verband met vertraagde uitlevering van het operationeel uniform. Tegenover deze lagere kosten, staat een lagere onttrekking aan de reserves (zie R2-3), waardoor deze middelen beschikbaar blijven voor de uitlevering in 2023. Saldo overige afwijkingen (€ 128K): dit betreft voornamelijk lagere materiële kosten in verband met doorgeschoven activiteiten en lagere lasten voor de aanschaf van het nieuwe landelijke operationele uniform voor de brandweer.

Een deel van de in 2022 geplande levering vindt plaatst in 2023. Tegenover de lagere kosten in 2022 staat een lagere onttrekking aan de reserves (zie R2-1 en R2-3), zodat deze middelen in 2023 ingezet worden om de kosten voor de resterende leveringen te dekken. *In dit saldo is een bedrag van € 5K saldo neutrale afwijkingen opgenomen.

Categorie B1 – Bijdragen en vergoedingen gemeenten

Tabel 32 Bijdragen en vergoedingen gemeenten

1.

Lagere vergoeding beheerpakketten brandweerposten (-€ 153K): dit betreft de verrekening van de lagere huisvestingskosten met betrekking tot de brandweerposten (zie L3-2).

Pagina

48

2.2.4

Categorie B2 - Rijksbijdrage

Tabel 33 Rijksbijdrage

1.

Hogere vergoeding rijksbijdragen voor opvang Ontheemden Oekraïne (€ 229K): dit betreft het saldo van de eindafrekening met betrekking tot de opvang van ontheemde Oekraïners. Tegenover deze hogere opbrengsten staan per saldo ook hogere kosten (zie L1-4 en L3-1). Per saldo is geen sprake van een resultaateffect.

2.2.5

Categorie B3 – Overige baten

Tabel 34 Overige baten

1.

2.

Boekwinst verkoop activa (€ 285K): dit betreft de gerealiseerde boekwinst op de verkocht activa die conform het activabeleid wordt gedoteerd aan de egalisatieserve kapitaallasten (zie R1). Per saldo leidt dit niet tot een resultaateffect. Saldo overige afwijkingen (€ 88K): dit betreft voornamelijk hogere opbrengsten voor werkzaamheden voor andere overheden vanuit de werkplaatsen. *In dit saldo is een bedrag van € 19K saldo neutrale afwijkingen opgenomen.

2.2.6

Categorie R1 – Storting reserves

Tabel 35 Storting reserves

1.

2.

Hogere dotatie kapitaallastenreserve (-€ 305K): conform het activabeleid wordt de gerealiseerde boekwinst (zie B3-1) op verkochte activa gedoteerd aan de egalisatieserve kapitaallasten (-285K). De overige afwijking (€ -21K) betreft de dotatie van het positieve saldo van de lagere kapitaallasten. Per saldo leidt dit niet tot een resultaateffect. Hogere dotatie FLO-overgangsrecht (-€ 48K): dit betreft de dotatie van het saldo van de lagere lasten FLO-overgangsrecht (zie L1-3).

Pagina

49

2.2.7

Categorie R2 – Onttrekking reserves

Tabel 36 Onttrekking reserves

1.

Lagere onttrekking ontwikkel- en egalisatiereserve (- € 184K): dit betreft een lagere onttrekking in verband met doorgeschoven activiteiten (L3-3).

2.

Lagere onttrekking reserve 2e loopbaan (- € 377K): dit betreft de dotatie van het saldo lagere lasten 2e loopbaan (zie L1-3).

3.

Lagere onttrekking kapitaallastenreserve (- € 961K): Dit betreft doorgeschoven activiteiten. (zie L1-3, L3-3 en L3-4).

Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening 2022 De begroting bestaat uit een programma: Veiligheidsregio Utrecht, met daarin de programmaonderdelen die zijn opgenomen in de programmaverantwoording. Tabel 37 Overzicht baten en lasten Bedragen in € 1.000

Actualisatie 2022 Lasten Baten

Saldo

Lasten

Realisatie 2022 Baten

Saldo

Overzicht van baten en lasten Veiligheidsregio Utrecht Overhead Saldo van baten en lasten

85.432 25.409 110.841

110.195 363 110.558

24.763 -25.046 -283

86.296 22.534 108.830

110.538 626 111.164

24.242 -21.908 2.334

Mutaties in reserve Veiligheidsregio Utrecht Overhead Saldo mutaties in reserve

Dotatie 4.235 930 5.165

Onttrekking 4.529 920 5.449

Saldo 294 -11 283

Dotatie 4.566 953 5.519

Onttrekking 3.258 668 3.926

Saldo -1.308 -285 -1.593

Totaal

116.006

116.006

-

114.349

115.090

742

Pagina

50

3 Balans Balans ultimo boekjaar Tabel 38 Balans per 31 december

Pagina

51

Toelichting op de balans 3.2.1

Materiële vaste activa

De VRU heeft uitsluitend investeringen met een economisch nut. De volgende tabel geeft het verloop van de boekwaarde van de materiële vaste activa weer. Tabel 39 Materiële vaste activa Bedragen x € 1.000

Materiële vaste activa Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen Machines, apparaten en installaties Vervoermiddelen Overige materiële vaste activa Activa in uitvoering Afronding Totaal

Boekwaarde 31-12-21

Investeringen 2022

Desinvestering 2022

Afschrijvingen 2022

Boekwaarde 31-12-22

284 2.972 3.092 27.667 11.103 878

1.539 3.158 4.262 766 2.674

156 939 3 22 -

117 689 2.843 2.306 -

45.996 1

12.399

1.120

5.955

128 3.455 5.558 29.086 9.541 3.552 1 51.321 -0

De volgende tabel geeft inzicht in de gerealiseerde investeringen (€ 12.399k minus € 2.674k activa in uitvoering) van € 9.725k ten opzichte van de begroting. Tabel 40 Investeringen Bedragen x € 1.000

Begroting 2022

Investering 2022

Verschil

Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen Machines, apparaten en installaties Vervoermiddelen Overige materiële vaste activa

1.943 4.448 5.635 4.415

1.539 3.158 4.262 766

404 1.290 1.373 3.649

Totaal

16.441

9.725

6.716

Materiële vaste activa

Het verschil tussen de begroting en de gerealiseerde investeringen wordt voor het grootste deel veroorzaakt door het doorschuiven van (het gereedkomen van) de investeringen (€ 6.839k). Ten aanzien van deze investeringen is al wel een deel uitgegeven (activa in uitvoering ultimo 2022 bedraagt € 3.552k). 3.2.2

Financiële vaste activa

Tabel 41 Financiële vaste activa

De financiële vaste activa betreft voor de regionalisering verstrekte hypotheken aan personeelsleden die toen in dienst waren van de gemeente. Er worden door de veiligheidsregio geen nieuwe leningen verstrekt. In 2022 werd €4K aan rente ontvangen.

Pagina

52

3.2.3

Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan één jaar

In de volgende tabel is een nadere specificatie opgenomen van de uitzettingen met een looptijd van één jaar of minder. Tabel 42 Uitzettingen korter dan één jaar

De uitzetting in ’s Rijks schatkist is lager dan ultimo 2021 doordat in 2021 een langlopende lening is afgesloten voor de financiering van investeringen, welke in 2022 is aangewend. De toename in de vorderingen op openbare lichamen hebben betrekking op de voorgeschoten kosten voor de opgang vluchtelingen. Deze kosten worden vergoed door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers. De Regeling schatkistbankieren decentrale overheden geeft de VRU de mogelijkheid om een percentage van het begrotingstotaal aan geldmiddelen buiten ’s Rijks schatkist aan te houden. De volgende tabel toont dat de VRU aan deze bepaling heeft voldaan in 2022. Tabel 43 Regeling schatkistbankieren

3.2.4

Liquide middelen

Het saldo van de liquide middelen betreft uitsluitend het saldo van de rekening-courant verhouding met de BNG Bank. Deze middelen staat ter vrije beschikking van de VRU. Tabel 44 Liquide middelen

Pagina

53

3.2.5

Overlopende activa

Tabel 45 Overlopende activa

De vooruitbetaalde bedragen bestaan voornamelijk uit vooruitbetaalde erfpacht voor een brandweerpost en verzekeringen 2023. De nog te ontvangen bedragen bestaat uit nog te ontvangen gelden van de terug levering van een brandweerkazerne aan de betreffende gemeente. De nog te ontvangen van gemeenten hebben betrekking op de specifieke uitkering incidentele bijdrage ondersteuning naleving controle op corontatoegangsbewijzen. De nog te ontvangen gelden van de GGD heeft betrekking op de voorschot nota van de kosten Ontheemden Oekraïne.

3.2.6

Eigen vermogen

Tabel 46 Eigen vermogen

Hierna worden de mutaties per reserve toegelicht. De bestemming van het rekeningresultaat over 2021 is verwerkt conform het besluit van het algemeen bestuur. Bedrijfsvoeringreserve Door het aanhouden van een reserve is de VRU in staat om een deel van de risico’s op te vangen, zonder dat dit direct afgewenteld hoeft te worden op de gemeenten. De schommelingen die optreden worden opgevangen met deze reserve. De omvang van de bedrijfsvoeringreserve (weerstandvermogen) is minimaal gelijk aan de op basis benodigde weerstandscapaciteit (zie paragraaf 8.2 van het jaarverslag). De bedrijfsvoeringreserve valt met 1,4% van het begrotingsvolume binnen de afgesproken bandbreedte (1% - 2%). Egalisatiereserve kapitaallasten Via het meerjarig investeringsplan wordt gestuurd op een meerjarig evenwicht tussen de begrote en gerealiseerde kapitaallasten (afschrijving en rente). Om de kosten van afschrijving en rente over de jaren te egaliseren wordt gebruik gemaakt van een egalisatiereserve. Tekorten op de

Pagina

54

kapitaallasten worden aan deze reserve onttrokken. Overschotten worden aan deze reserve gedoteerd. Boekwinst (opbrengst activa) of –verlies (versnelde afschrijving) bij afstoten van activa wordt ten gunste of ten laste van de exploitatie gebracht en vervolgens via een dotatie/onttrekking gemuteerd in de reserve egalisatie kapitaallasten. Egalisatiereserve lasten FLO-overgangsrecht De reserve ‘lasten FLO-overgangsrecht’ wordt ingezet om de kosten voor het FLO-overgangsrecht meerjarig te kunnen egaliseren. Hiermee wordt een (structurele of incidentele) stijging van de gemeentelijke bijdrage voorkomen en ontstaat een beperkte buffer om fluctuaties die het gevolg zijn van de afspraken in het FLO-overgangsrecht in meerjarig perspectief op te vangen. Egalisatiereserve tweede loopbaan Vanwege het wegvallen van het FLO voor repressief brandweerpersoneel is tweede loopbaanbeleid geïntroduceerd. Om hieraan uitvoering te kunnen gaan geven, is de egalisatiereserve tweede loopbaan gevormd. Jaarlijks wordt een storting gedaan om de kosten voor onder andere om-/bijscholing en vervanging te dekken. In 2022 is hierin conform begroting een bedrag gestort van € 390K. De werkelijke kosten voor tweede loopbaanbeleid fluctueren en worden jaarlijks aan deze reserve onttrokken.

Ontwikkel- en egalisatiereserve Het doel van de ontwikkel- en egalisatiereserve is het vermijden van incidentele verhogingen of teruggaven van de gemeentelijke bijdragen. Dit leidt tot financiële stabiliteit in de begroting van de VRU en de bijdrage van de gemeenten. De middelen uit de reserve zijn bestemd voor: • Het mogelijk maken van incidentele/projectmatige (beleids)activiteiten om de beleidsdoelstellingen uit het beleidsplan of structurele efficiencyvoordelen te realiseren. • Het dekken van incidentele kosten die voortvloeien uit exogene factoren. Bestemmingsreserve meldkamer De Meldkamer Midden-Nederland zal naar verwachting in 2025 in gebruik genomen worden. Middels deze reserve worden de door het rijk en de Nationale Politie toegekende middelen ingezet als dekking voor de te verwachten project- en frictiekosten in de jaren 2022 t/m 2025. Bestemmingsreserve Omgevingswet De kosten voor de invoering van de omgevingswet worden uit deze reserve onttrokken. Door de invoering van de omgevingswet in 2022 is € 65k onttrokken. Bestemmingsreserve hervorming OMS-stelsel De OMS-opbrengsten zijn tot en met 2021 algemeen dekkingsmiddel in de begroting van de VRU verwerkt. De reserve OMS-fonds is in 2021 ingesteld om te voorkomen dat het wegvallen van de opbrengsten per 2022 in deze beleidsperiode doorwerkt als verhoging op de gemeentelijke bijdrage.

De middelen uit de reserve worden in 2022 en 2023 ingezet om het wegvallen van de opbrengsten op te vangen. In aanloop naar de nieuwe beleidsperiode vindt nadere besluitvorming plaats over de structurele dekking.

Pagina

55

3.2.7

Voorzieningen

Tabel 47 Voorziening verlofsparen

Verlofsparen is voor het eerst in de CAO verwerkt, medewerkers hebben de mogelijkheid om verlofuren te sparen voor gebruik in de toekomst. Voor 2022 is het financiële effect € 86k. 3.2.8

Vaste schulden met een rente typische looptijd langer dan één jaar

Tabel 48 Vaste schulden looptijd langer dan één jaar

De langlopende schulden worden hoofdzakelijk gebruikt voor de financiering van de vaste activa. In 2022 zijn geen nieuwe leningen afgesloten 3.2.9

Netto-vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar

De in de balans opgenomen netto-vlottende schulden met een rente typische periode koster dan 1 jaar bestaan uitsluitend uit het crediteurensaldo. Tabel 49 Vlottende schulden looptijd korter dan één jaar

Pagina

56

3.2.10 Overlopende passiva Tabel 50 Overlopende passiva

Te betalen aan het rijk In 2021 heeft het kabinet om aan gemeenten een specifieke uitkering te verstrekken voor het ondersteunen van de naleving van de controleplicht van het coronatoegangsbewijs (CTB). De Minister van Justitie en Veiligheid heeft deze incidentele bijdrage aan de veiligheidsregio verstrekt. De uitkering voor veiligheidsregio Utrecht bedroeg € 3,5 miljoen. Hiervan is in 2021 circa € 1,3 miljoen door de gemeenten besteed. Het resterende saldo van € 2,1 miljoen moet conform de regeling worden terugbetaald aan het rijk. Onder deze post is ook de afrekening van de bekostiging eerste opvang ontheemden Oekraïne opgenomen. De Minister van Justitie en Veiligheid heeft deze bijdrage aan de veiligheidsregio verstrekt. De uitkering voor de veiligheidsregio Utrecht bedroeg € 11,9 miljoen. Hiervan is in 2022 circa € 11,5 door de veiligheidsregio Utrecht en de gemeenten besteed. Het resterende saldo van € 0,4 miljoen moet conform de regeling worden terugbetaald aan het rijk. Tabel 51 Specificatie vordering en schulden specifieke uitkeringen

Vooruit ontvangen voorschotten van overheidslichamen De vooruit ontvangen voorschotten van overheidslichamen betreffen de resterende middelen van een subsidie voor beleidsontwikkeling op het gebied van overstromingen (€ 43K) en middelen van het Samenwerkingsverband Dijkringen 14/15/44 (€ 143K). Deze middelen worden in 2023 overgedragen aan veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland die vanaf dan de administratie voor dit samenwerkingsverband voert.

Pagina

57

Waarborg en garanties In 2021 is een bankgarantie verstrekt van € 56K met betrekking tot de huur van de nieuwe ademluchtbescherming-werkplaats in Houten. De bankgarantie loopt tot en met 2037.

Niet in de balans opgenomen verplichtingen Tabel 52 Niet in de balans opgenomen verplichtingen

Huurverplichtingen Ons hoofdkantoor aan de Archimedeslaan in Utrecht is contractueel tot juli 2024 gevestigd in het Huis van de Provincie te Utrecht. De jaarlijkse huur- en servicekosten bedragen € 497K (prijspeil 2022). Vanaf medio 2022 wordt voor 15 jaar een pand in Houten gehuurd waarin de adembeschermingswerkplaats wordt gevestigd. De huur bedraagt € 222,5K per jaar (prijspeil 2022). Verplichtingen investeringen In het overzicht is een aantal grote investeringen opgenomen die reeds zijn besteld, maar waarvan de levering nog moet plaatsvinden. Niet opgenomen verlofdagen Ten aanzien van de verlofdagen zijn uitsluitend de feitelijke jaarlasten in de rekening opgenomen. Ultimo 2022 is een totaal openstaand verlofsaldo van 96.889 uur aanwezig, dit is gemiddeld 150,8 uur per FTE.

Gebeurtenissen na balansdatum Er is geen sprake van gebeurtenissen na balansdatum met een materiële impact op de jaarrekening 2022.

Pagina

58

4 Wet normering topinkomens (WNT) Op 1 januari 2013 is de Wet normering topinkomens (WNT) in werking getreden. De WNT is van toepassing op Veiligheidsregio Utrecht. Het voor de VRU toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2022 € 216.000, het algemeen bezoldigingsmaximum.

Bezoldiging topfunctionarissen 2022 Leidinggevende topfunctionarissen, gewezen topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling: Tabel 53 Bezoldiging topfunctionarissen

Pagina

59

Onbezoldigde topfunctionarissen Leidinggevende of toezichthoudende topfunctionarissen en gewezen topfunctionarissen met een bezoldiging van € 1.700 of minder: Voor alle functies in onderstaande tabel geldt dat deze onbezoldigd zijn. Tabel 54 Toezichthoudende topfunctionarissen

Pagina

60

5 Single information Single Audit Figuur 1 Single information Singe Audit

Pagina

61

6 Controleverklaring van de onafhankelijke accountant

Pagina

62

Aan het Algemeen Bestuur van de Veiligheidsregio Utrecht t.a.v. de heer J.R. Donker Postbus 3154 3502 GD Utrecht

Westkadijk 10c 3861 MB Nijkerk Postbus 206 7 6 0 0 AE Al m e l o Tel. 088-500 95 00 E-mail info@eshuis.com

CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT Aan het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling Veiligheidsregio Utrecht Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening 2022 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2022 van de gemeenschappelijke regeling de Gemeenschappelijke Regeling Veiligheidsregio Utrecht te Utrecht gecontroleerd. Naar ons oordeel:  Geeft de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van zowel de baten en lasten over 2022 als van de activa en passiva van de Gemeenschappelijke Regeling Veiligheidsregio Utrecht op 31 december 2022 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV).  Zijn de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties over 2022 in alle van materieel belang zijnde aspecten rechtmatig tot stand gekomen in overeenstemming met de begroting en met de in de relevante wet- en regelgeving, waaronder eigen verordeningen, opgenomen bepalingen, zoals opgenomen in het normenkader dat is vastgesteld door het algemeen bestuur op 7 november 2022. De jaarrekening bestaat uit: 1. Het overzicht van baten en lasten over 2022. 2. De balans per 31 december 2022. 3. De toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. 4.

De SiSa-bijlage met de verantwoordingsinformatie over specifieke uitkeringen. 5. De bijlage met het overzicht van de gerealiseerde baten en lasten per taakveld (Bijlage 2). De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden, het Besluit accountantscontrole decentrale overheden (Bado), de controleverordening die is vastgesteld door het algemeen bestuur op 7 november 2022 en de Regeling Controleprotocol WNT 2022 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’. Wij zijn onafhankelijk van de Gemeenschappelijke Regeling Veiligheidsregio Utrecht, zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.

Pagina

63

Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd In overeenstemming met de Regeling Controleprotocol WNT 2022 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6a WNT en artikel 5, lid 1, sub n en o Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd. Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNTplichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is.

Materialiteit Op basis van onze professionele oordeelsvorming hebben wij de materialiteit voor de jaarrekening als geheel bepaald op € 1.142.000. De bij onze controle toegepaste goedkeuringstolerantie bedraagt voor fouten 1% en voor onzekerheden 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan reserves, zoals voorgeschreven in artikel 2 lid 1 Bado. Daarbij zijn voor de controle van de in de jaarrekening opgenomen WNT-informatie de materialiteitsvoorschriften gehanteerd zoals vastgelegd in de Regeling Controleprotocol WNT 2022. Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn, zoals ook bedoeld in artikel 3 Bado. Wij zijn met het algemeen bestuur overeengekomen dat wij aan het algemeen bestuur tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen boven de € 100.000 rapporteren alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve, of WNT-redenen relevant zijn. Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen andere informatie Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvatten de jaarstukken andere informatie, die bestaat uit:  Het jaarverslag, waaronder de programmaverantwoording en de paragrafen.  De bijlages 1 en 3.

Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het jaarverslag in overeenstemming met het BBV. Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur voor de jaarrekening Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening, in overeenstemming met het BBV.

Het dagelijks bestuur is ook verantwoordelijk voor het rechtmatig tot stand komen van de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties, in overeenstemming met de begroting en met de in de relevante wet- en regelgeving opgenomen bepalingen, waaronder eigen verordeningen, zoals opgenomen in het normenkader dat is vastgesteld door het algemeen bestuur op 7 november 2022. In dit kader is het dagelijks bestuur tevens verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het dagelijks bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening en de naleving

Pagina

64

van die relevante wet- en regelgeving mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het dagelijks bestuur afwegen of de financiële positie voldoende is om de gemeenschappelijke regeling in staat te stellen de risico’s vanuit de reguliere bedrijfsvoering financieel op te vangen. Het dagelijks bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de risico’s kunnen worden opgevangen toelichten in de jaarrekening. Het algemeen bestuur is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de gemeenschappelijke regeling. Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht, dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate, maar geen absolute mate van zekerheid, waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken.

Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, het Bado, het controleprotocol dat is vastgesteld door het algemeen bestuur op 7 november 2023, de Regeling Controleprotocol WNT 2022, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit:  Het identificeren en inschatten van de risico’s - dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude; - dat baten en lasten alsmede de balansmutaties als gevolg van fouten of fraude niet in alle van materieel belang zijnde aspecten rechtmatig tot stand zijn gekomen, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.

Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing.  Het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de gemeenschappelijke regeling.  Het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving, de gebruikte financiële rechtmatigheidscriteria en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het dagelijks bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan.  Het vaststellen dat de door het dagelijks bestuur gehanteerde afweging dat de gemeenschappelijke regeling in staat is de risico’s vanuit de reguliere bedrijfsvoering financieel op te vangen aanvaardbaar is. Tevens het op basis van de verkregen controleinformatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of gemeenschappelijke regeling haar financiële risico’s kan opvangen.

Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde

Pagina

65

 

toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat de gemeenschappelijke regeling de financiële risico’s niet kan opvangen; Het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen. Het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen en of de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties in alle van materieel belang zijnde aspecten rechtmatig tot stand zijn gekomen.

Wij communiceren met het algemeen bestuur onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Amersfoort, 30 maart 2023 Eshuis Registeraccountants B.V. Was getekend: drs. C.L. Willems RA

Pagina

66

Bijlage 1 – gemeentelijke bijdragen en vergoedingen Tabel 55 Gemeentelijke bijdragen en vergoedingen 2022

Pagina

67

Bijlage 2 – Gerealiseerde baten en lasten per taakveld Tabel 56 Overzicht taakvelden

Pagina

68

Bijlage 3 – Begrippen en afkortingen AB AP BBV BNG BRZO BVL CAO CTB Fido FLO GGD GGDrU GHOR GMS GMU NIPV IPC IGPP JENV LMS MBO MPBSP MIP NIPV OMS OR OTO OVO RO ROAZ ROT SCM SDG VIC VMBO VMS VR VRU VTH Wkb Wnra Wnt WOO WOB WVSV ZBO

Algemeen Bestuur Autoriteit Persoonsgegevens Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten Bank Nederlandse Gemeenten Besluit risico’s zware ongevallen Brand Veilig Leven Collectieve arbeidsovereenkomst Coronatoegangsbewijs Wet financiering decentrale overheden Functioneel leeftijdsontslag Gemeentelijke gezondheidsdienst Gemeentelijke Gezondheidsdiensten regio Utrecht Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie in de Regio Geïntegreerd meldkamer systeem Gemeenschappelijke meldkamer Utrecht Nederlands Instituut Publieke Veiligheid Uniforme opschalingsprocedure Individueel gemeentelijk pluspakket Ministerie van justitie en veiligheid Landelijke Meldkamer Samenwerking Middelbaar Beroepsonderwijs Materieel- en personeelsbeheer- en spreidingsplan Meerjaren Investeringsplan Nederlands Instituut Publieke Veiligheid Openbaar (brand)meldsysteem Ondersteuning & repressie Opleiden, Trainen en Oefenen Overeenkomst van opdracht Ruimtelijke Ordening Regionaal Overleg Acute Zorg Regionaal operationeel team Strategisch crisismanagement Sustainable Development Goals Veiligheidsinformatiecentrum Voorbereidend Middelbaar Beroepsonderwijs Vakbekwaamheidsmanagementsysteem Veiligheidsregio Veiligheidsregio Utrecht Vergunningverlening Toezicht en Handhaving Wet kwaliteitsborging voor het bouwen Wet normalisering rechtspositie ambtenaren Wet normering topinkomens Wet Open Overheid Wet

openbaarheid bestuur Werkgeversvereniging Samenwerkende Veiligheidsregio’s Zelfstandig bestuursorgaan

Pagina

69

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12768771/1