CConstaterende datWijdemeren
Koppel je AI →
Document · PDF

Factsheet Wijdemeren WiMRA19 def

gemeenteraad 12 mei 2021, gemeente WijdemerenBij agendapunt: Evaluatie woonvisie 2016-20202.734 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Wonen in de Metropoolregio Amsterdam

Factsheet Wonen in Wijdemeren 2019 Kerncijfers Wijdemeren, 2019

Wijdemeren in het kort In Wijdemeren wonen ruim 10.000 huishousdens. Wijdemeren kent minder alleenwonenden dan gemiddeld in de MRA en de deelregio, en juist relatief meer stellen zonder kinderen en stellen met kinderen. De gemeente is relatief vergrijsd. Wijdemeren telt een kleiner aandeel inwoners tussen 18 en 34 jaar (10%) dan gemiddeld in de deelregio (14%) en de MRA (20%). De gemeente telt relatief veel inwoners in de leeftijdsgroep 55 tot 75 jaar (46%). Zowel Wijdemeren als de deelregio hebben een wat hoger aandeel ouderen (75+) dan de MRA gemiddeld. Vergeleken met Gooi en Vechtstreek en de MRA gemiddeld telt Wijdemeren minder huishoudens met lage inkomens tot de huurtoeslaggrens (16%). Het aandeel huishoudens dat tot de hoogste inkomenscategorie behoort is gelijk aan het gemiddelde van Gooi en Vechtstreek (34%), maar hoger dan het MRA-gemiddelde (30%). De woningvoorraad in Wijdemeren bestaat voor 67% uit koopwoningen. Dat aandeel is groter dan gemiddeld in de deelregio (58%) en de MRA (48%). Vergeleken met de regio en de MRA ligt er in Wijdemeren meer nadruk op de prijsklasse €279.00 - €409.000 (29%). Er zijn veel minder koopwoningen in de WOZ-klasse tot €175.000 te vinden. Bijna een op de vijf woningen betreft een sociale huurwoning van een corporatie. Dat is minder dan gemiddeld in Gooi en Vechtreek (24%) en de MRA (30%).

Recent verhuisde huishoudens betrokken, afgezet tegen de woningvoorraad, relatief vaak een sociale huurwoning van een corporatie (39%) en minder vaak een koopwoning (40%).

Wijdemeren

Gooi en Vechtstreek

MRA

totaal huishoudens (abs. bron: CBS)

10.527

116.098

1.185.892

woningvoorraad (abs. bron: CBS)

10.707

117.642

1.149.815

aantal respondenten enquête (abs.)

593

5.984

48.256

alleenwonenden

28%

35%

39%

stel zonder kinderen

33%

29%

26%

eenoudergezin

7%

8%

8%

stel met kinderen

31%

29%

26%

18-34 jaar

10%

14%

20%

35-54 jaar

32%

36%

36%

55-75 jaar

46%

38%

35%

75 jaar en ouder

12%

12%

9%

lage inkomens tot huurtoeslaggrens |*|

16%

18%

23%

inkomens v.a. hts-grens |tot €38.035|

20%

19%

18%

laagste middeninkomens |€38.035 - €42.436|

7%

6%

6%

lagere middeninkomens |€42.436 - €47.544|

3%

4%

3%

middeninkomens |€47.544 - €57.053|

7%

9%

9%

hogere inkomens |€57.053 - €76.070|

12%

11%

11%

hoogste inkomens |> €76.070|

34%

34%

30%

sociale huur, corporatie

19%

24%

30%

sociale huur, particulier

6%

6%

8%

vrije sector huur, corporatie**

1%

3%

3%

vrije sector huur, particulier

7%

9%

11%

koopwoning |WOZ < €175.000|

2%

10%

9%

koopwoning |WOZ €175.000 - €279.000|

17%

18%

16%

koopwoning |WOZ €279.000 - €409.000|

29%

14%

13%

koopwoning |WOZ > €409.000|

19%

16%

10%

*eenpersoonshuishoudens €22.700, meerpersoonshuishoudens €30.825. **indeling op basis van huurprijs, inclusief woningen met een sociaal contract.

Inkomensverdeling Wijdemeren, 2017-2019 (%)

Verdeling inkomens Het aandeel lage inkomens in Wijdemeren ligt in 2019 hoger dan in 2017. In 2019 viel 36% van de huishoudens in deze categorie, in 2017 was dit nog 28%. Het aandeel huishoudens dat tot de hoogste inkomensgroep behoort is nagenoeg gelijk gebleven: 32% in 2017 en 34% in 2019. De middeninkomens laten een afname zien.

tot €38.035

€38.035-€57.053

€57.053-€76.070

≥ €76.070

Samenstelling woningvoorraad De ontwikkeling van de woningvoorraad tussen 2017 en 2019 laat een stabiel beeld zien. Het aandeel sociale huurwoningen van corporaties lag in 2017 op 18% en in 2019 op 19%. Het aandeel koopwoningen bleef eveneens nagenoeg gelijk (67% in 2017, 68% in 2019). De vrije huursector is relatief klein (7%) en is redelijk evenwichtig verdeeld tussen het middeldure (4%) en het dure segment (3%).

Bewoning sociale huur en vrije sector

Samenstelling woningvoorraad Wijdemeren, 2017-2019 (%)

sociale huur corporatie

sociale huur particulier

vrije sector corporatie

vrije sector particulier

koopwoning

Bewoning sociale huurvoorraad, 2019 (%)

De sociale huur van corporaties wordt voor 68% bewoond door huishoudens met een inkomen onder de €38.035. Dat aandeel is kleiner dan het gemiddelde in de deelregio (80%) en de MRA (82%). Het gaat in Wijdemeren minder vaak om de laagste inkomens tot de huurtoeslaggrens (39% versus 56% gemiddeld in de MRA). Er hebben niet genoeg respondenten in vrije sector woningen aan het onderzoek meegedaan om over de bewoning van dit segment uitspraken te doen.

*Eenpersoonshuishoudens: €22.700 Meerpersoonshuishoudens: €30.825

Woonsituatie lage- en middeninkomens Huishoudens met een laag inkomen wonen in Wijdemeren relatief vaak in een koopwoning (39%), vergeleken met gemiddeld in de MRA (25%) en de deelregio (33%). Het aandeel van deze inkomensgroep dat in een sociale huurwoning van een corporatie woont is met 38% kleiner dan gemiddeld in Gooi en Vechtstreek (48%) en de MRA (55%). De groep woont relatief vaak in een vrije sectorwoning van een particulier. Huishoudens met een middeninkomen wonen in Wijdemeren ongeveer even vaak in sociale huurwoningen van corporaties (20%) als in de MRA (19%) en iets vaker dan in de deelregio (17%). Deze inkomenscategorie woont vergeleken met de MRA vaker in een koopwoning (61%). Daarnaast is hun aandeel in de vrije sector kleiner vergeleken met zowel de deelregio als de MRA.

lage inkomens tot huurtoeslag -grens*

inkomens vanaf htsgrens tot €38.035

laagste middeninkomens (€38.035 €42.436)

lagere middeninkomens (€42.436€47.544)

middenhogere hoogste inkomens inkomens inkomens (€47.544- (€57.053 - (≥€76.070) €57.053) €76.070)

Woonsituatie huishoudens met een laag inkomen (tot €38.035), 2019 (%)

Woonsituatie huishoudens met een middeninkomen (€38.035- €57.053), 2019 (%)

sociale huur corporatie

sociale huur particulier

vrije sector corporatie

vrije sector particulier

koopwoning

Betaalbaarheid

Gemiddelde huur naar huursegment, Wijdemeren, 2019 (€)

Huurders in Wijdemeren betalen gemiddeld €664 aan kale huur per maand. Dat is iets lager dan gemiddeld in Gooi en Vechtstreek en de MRA. Na aftrek van huurtoeslag zijn huurders in Wijdemeren gemiddeld 28% van hun inkomen kwijt aan huur. In de deelregio en de MRA betreft dit 29%. Eigenaren zijn na belastingaftrek 15% van hun inkomen kwijt aan de hypotheek, iets minder dan gemiddeld in de deelregio (16%) en de MRA (17%).

Verhuizingen*

Verhuizingen naar en in Wijdemeren naar huishoudenstypen, 2017-2019 (%) (verhuisd in twee voorafgaande jaren)

In de periode 2017-2018 zijn circa 1.700 huishoudens in of naar Wijdemeren verhuisd. Dat betreft 16% van alle huishoudens, vergelijkbaar met de voorgaande periode (2015-2016). Huishoudens tussen 35 en 54 jaar zonder kinderen zijn vaker verhuisd ten opzichte van de voorgaande periode. Daarbij gaat het vooral om toestroom vanuit de rest van Nederland en verhuizingen binnen dezelfde deelregio. Het aantal verhuisde starters bedraagt 160, nagenoeg evenveel als in de periode 2015-2016 (150). Daarvan is een meerderheid (110) binnen de eigen deelregio verhuisd. bron: CBS/bewerking OIS

vanuit zelfde deelregio verhuisd

Verhuizingen huishoudens vanuit gemeenten in de MRA naar Wijdemeren (grootste stromen) 2017-2018

vanuit andere MRA-deelregio verhuisd

vanuit rest Nederland verhuisd

vanuit buitenland verhuisd

Verhuisstromen van en naar Wijdemeren, 2017-2018 volgt

binnen Wijdemeren: + 580 vanuit overig MRA naar Wijdemeren: + 620 van buiten de MRA naar Wijdemeren: + 320 vanuit buitenland naar Wijdemeren: + 100 naar Hilversum: -300 vanuit Hilversum: +380 naar A’dam: - 10 vanuit A’dam: + 100 naar Gooise Meren: - 50 vanuit Gooise Meren: + 80

Verhuisgeneigdheid Van de huishoudens in Wijdemeren heeft 43% verhuisplannen; 13% wil zeker verhuizen, 30% misschien. De verhuisgeneigdheid is lager dan gemiddeld in Gooi en Vechtstreek (47%) en de MRA (54%).

Verhuisgeneigdheid doorstromende huishoudens Wijdemeren, naar huishoudentype en inkomen, 2019 (%) huishoudens zonder kinderen <35 jaar gezinnen

14

33

53

13

27

60

huishoudens zonder kinderen 35-55 jaar huishoudens zonder kinderen >55 jaar

Gezinnen hebben een iets sterkere verhuiswens dan gemiddeld in Wijdemeren.

tot €38.035

Huishoudens met een middeninkomen geven het vaakst aan niet te willen verhuizen (62%). De verhuisgeneigdheid is relatief hoog onder huishoudens met een inkomen onder de grens voor sociale huur (tot €38.035). Ruim de helft (52%) van deze groep wil eventueel verhuizen.

27

25

49

€38.035-€57.053

8

€57.053-€76.070

8

30

62

≥ €76.070

8

34

58

Wijdemeren

13

30

57

Gooi en Vechtstreek

19

MRA

25 0

wil zeker verhuizen binnen 2 jaar

41

51

28

52

29 20

wil misschien verhuizen binnen 2 jaar

40

60

46

%

80

100

wil niet verhuizen

Verhuiswensen Wijdemeren, 2019 abs.

Verhuiswensen

%

Waar willen verhuisgeneigde huishoudens uit Wijdemeren naartoe verhuizen?

De meeste huishoudens in Wijdemeren die willen verhuizen, willen in de eigen gemeente blijven (62%). Binnen de deelregio (19%) wordt Hilversum relatief vaak genoemd. Bijna een kwart van de huishoudens die willen verhuizen wil buiten de eigen deelregio gaan wonen (22%). Deze groep noemt elders in Nederland (buiten de MRA), Amsterdam en Almere het vaakst als mogelijke woonplaats. Circa 3.300 huishoudens in de MRA hebben interesse in een verhuizing in of naar Wijdemeren. Daarvan wonen er 2.500 nu al in de gemeente en 800 elders in de MRA. Deze aantallen zijn indicatief, en bevatten zowel huishoudens die zeker willen verhuizen, als huishoudens die misschien willen verhuizen. De helft van deze groep heeft een voorkeur voor een eengezinswoning. Een bijna even grote groep (40% ) verhuist het liefst naar een meergezinswoning. De meerderheid zoekt een koopwoning (60%), vooral in het betaalbare en dure segment tot €409.000. Wanneer het om huurwoningen gaat, wordt er vooral gezocht binnen het sociale huursegment (26%). Bijna de helft van de huishoudens die in of naar Wijdemeren willen verhuizen zoekt een woning met een oppervlak groter tussen 60 en 100 m2. Vier op de tien zoekt een woning groter dan 100 m2.

bij voorkeur in eigen gemeente blijven

2.530

62

bij voorkeur naar elders, binnen de deelregio

659

19

bij voorkeur naar elders, buiten de deelregio

895

22

abs.

%

Waar wonen huishoudens die naar Wijdemeren willen verhuizen nu? binnen de gemeente buiten de gemeente

2.500

77

800

23

3.300

100

eengezinswoning

1.500

50

meergezinswoning

1.200

40

beide

300

10

sociale huur |huur tot €720|

700

26

middeldure huur |€720-€1.009|

300

12

totaal Wat zijn hun woonwensen?

0

2

betaalbare koop |tot €279.000|

600

22

dure koop | €279.000 - €409.000|

600

22

duurste koop |€409.000 en meer|

400

16

woonoppervlak tot 60m2

30

12

woonoppervlak 60-100m2

1.400

48

woonoppervlak >100m2

1.200

41

dure huur |€1.009 en meer|

Verhuisredenen: keuze voor Wijdemeren Huishoudens geven vooral aan in of naar Wijdemeren te willen verhuizen omdat men er is opgegroeid (38%), gevolgd door de wens dichterbij kinderen, ouders of familie te wonen en de wens om rustig(er) te wonen (beiden 34%). Daarnaast worden de ‘historie/sfeer, de aantrekkelijke woningen en woonomgeving’ en de overtuiging dat Wijdemeren een goede plek is om kinderen te laten opgroeien relatief vaak genoemd.

Redenen waarom men binnen/naar Wijdemeren wil verhuizen, 2019 (%) ik ben er opgegroeid

38

dicht bij kinderen/ouders/familie

34

wil graag rustig(er) wonen

34

vanwege de historie/sfeer, aantrekkelijke woningen, woonomgeving

27

goede plek voor mijn kinderen om op te groeien

23

wil graag in een kleine(re) plaats wonen

15

ik wil graag groter wonen

11

dicht bij mijn (partners) werk

6

goede prijs/kwaliteit verhouding van de woningen 4 wil graag in een grote(re) plaats wonen

2

anders, namelijk

Prettig wonen

Wijdemeren

MRA

Mate waarin huishoudens hun woninggrootte passend vinden, 2019 (%)

Inwoners van Wijdemeren vinden minder vaak dan gemiddeld in de MRA dat hun woning te klein is (4%), en vaker dat hun woning te groot is (8%). In de MRA beoordeelt 9% de woning als te klein en 3% vindt de woning te groot. Vooral gezinnen geven relatief vaak aan hun woning te klein te vinden. Alle andere huishoudenstypen vinden veel vaker dan gemiddeld in de MRA dat hun woning te groot is. De groep alleenstaanden jonger dan 65 jaar heeft te weinig respondenten om hier uitspraken over te kunnen doen.

%

Leefbaarheidscijfers Wijdemeren, 2019 (rapportcijfer 1-10)

In de figuur staat het gemiddelde van de rapportcijfers die bewoners van Wijdemeren geven aan hun woning en aan de verschillende aspecten van leefbaarheid in hun buurt. Over de woning zijn bewoners gemiddeld zeer tevreden (8,4 versus MRA: 8,0). Ook de buurttevredenheid wordt met een 8,1 relatief hoog gewaardeerd (MRA: 7,7). In vergelijking met gemiddeld in de MRA geven bewoners aan meer burencontact te hebben en ook het veiligheidsgevoel ‘s avonds is er relatief hoog. Wel zijn inwoners van Wijdemeren veel minder tevreden over het openbaar vervoer. Gemiddeld geeft men in Wijdemeren hiervoor een 5,0 (MRA: 7,1). Ook het aanbod winkels voor dagelijkse boodschappen wordt lager gewaardeerd dan gemiddeld in de MRA.

Passend wonen

12

14 10 8

8

9

8 4

2 alleenstaanden stellen jonger jonger dan 65 dan 65 jaar jaar

2 gezinnen

te groot

0 alleenstaanden 65+

2 stellen 65+

Wijdemeren

te klein

3 MRA

Wonen en ouder worden

Geschiktheid woning om ouder in te worden naar huur/koop en leeftijd, 65-plussers, 2019 (%)

In Wijdemeren is 36% van de huishoudens een 65-plus huishouden.

koopwoning

Van de 65-plussers in Wijdemeren vindt 37% de eigen woning geschikt om oud in te worden en bij 48% van de ouderen is dit na enige aanpassingen het geval. Door 15% wordt aangegeven dat de woning niet levensloopbestendig is, vergelijkbaar met het MRA-gemiddelde.

30

51

18

32

53

15

huurwoning

65-75 jaar 75 jaar en ouder

46

38

16

48

15

Ouderen die in een koopwoning wonen geven vaker aan dat de woning niet geschikt is om oud in te worden (18%).

Wijdemeren Daarnaast wonen 75-plussers relatief vaker in een woning die als levensloopbestendig wordt gezien (46%) dan de groep tussen 65 en 75 jaar. (32%).

37

Gooi en Vechtstreek

51

36

13

MRA

54

31

16

0

ja

Wonen en duurzaamheid

20

40

60

ja, na enige aanpassingen aan de woning

80

%

100

nee

Bereidheid om te investeren in verduurzaming van de woning, of hier een hogere huur voor te betalen, naar segment, 2019 (%)

Huishoudens in Wijdemeren zijn vaker dan gemiddeld in de deelregio en de MRA bereid om in de verduurzaming van de woning te investeren of hiervoor een hogere huur te betalen. Hiertoe is 19% zeker en 37% misschien bereid. In Wijdemeren is 45% dus niet bereid om investeringen op dit gebied te doen. In de deelregio gaat het om 46% en in de MRA eveneens om 50%. Over het algemeen zijn kopers vaker bereid om investeringen op het vlak van duurzaamheid te doen dan huurders. Dat is ook het geval in Wijdemeren. Van de bewoners van een koopwoning is 63% (misschien) bereid te investeren in verduurzaming van de woning, in de deelregio gaat het om 67% en in de MRA om 66%. Huurders zijn in Wijdemeren iets vaker dan gemiddeld in de deelregio en de MRA bereid om investeringen op het gebied van verduurzaming van hun woning te doen (39%). In de deelregio en de MRA gaat het om 35% van de huurders. ja

ja, misschien

nee

Over het onderzoek

Wonen in de Metropoolregio Amsterdam 2019 De gegevens in deze factsheet zijn afkomstig uit het onderzoek ‘Wonen in de Metropoolregio Amsterdam’ (WiMRA), gehouden in 2019. Het onderzoek bestaat uit een enquête onder huishoudens in 31 gemeenten in de Metropoolregio Amsterdam en een verhuizingenbestand op basis van de microdata van het CBS. Het verhuizingenbestand bevat alle verhuisde huishoudens in de periode 2015/2016 en de periode 2017/2018. Voor beide periodes zijn de verhuizingen gekoppeld aan alle huishoudens die aan het eind van de periode woonachtig waren in de Metropoolregio Amsterdam. Meer uitleg over het onderzoek is terug te lezen in de onderzoeksverantwoording van WiMRA 2019. Alle WiMRA 2019 publicaties zullen verschijnen op: data.amsterdam.nl/dossier/wonen Respons in Wijdemeren In Wijdemeren hebben er 593 respondenten meegedaan aan de enquête. Er hebben 79 huurders van sociale corporatiewoningen meegedaan. Er zijn 227 respondenten in Wijdemeren die hebben aangegeven (mogelijk) te willen verhuizen in de komende twee jaar en wat daarbij hun woonwensen zijn. Om over een groep te rapporteren is een ondergrens aangehouden van 50 ongewogen respondenten. De antwoorden op de vragen die in de enquête zijn gesteld, zijn representatief voor alle zelfstandig wonende huishoudens in de MRA.

Opdrachtgevers Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de Metropoolregio Amsterdam en de corporaties die vertegenwoordigd zijn de in de MRA, waaronder leden van het Platform Woningcorporaties Noordvleugel Randstad (PWNR).

Colofon Onderzoek, Informatie en Statistiek (OIS) Weesperstraat 111-113 1012 GL Amsterdam https://data.amsterdam.nl/

Auteurs Hester Booi en Bart Sleutjes e-mail: h.booi@amsterdam.nl telefoon: 06 22648042

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/9974916/1