BVS update Jaarrekening 2021 v20212906
Tekst van het document
Update Jaarrekening 2021 Maandag 30 juni 2022
1. Jaarstukken
Jaarstukken bestaan uit het jaarverslag en de jaarrekening.
Minimale inhoud wettelijk voorgeschreven vanuit Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) Jaarverslag: Programmaverantwoording (de drie W’s)
Paragrafen 1. Lokale heffingen 2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing . 3. Onderhoud kapitaalgoederen 4. Financiering 5. Bedrijfsvoering 6. Verbonden Partijen 7. Grondbeleid Nieuw: Coronaparagraaf Jaarrekening: Financiële verantwoording
Balans met toelichting Financiële verantwoording per programma met toelichting Taakveldenoverzicht, EMU saldo, Kredietenoverzicht, Sisa-bijlage. Controle en oordeel accountant op de jaarrekening, niet op het jaarverslag. Wel beoordeling paragrafen in relatie tot jaarrekening.
2a. Lasten en baten, mutaties reserves en resultaat 2021
Overzicht van het verschil tussen het saldo van de gewijzigde Begroting 2021 en Rekening 2021
Lasten Baten Saldo vóór bestemming Mutaties reserves Saldo na
Begroting na najaarsanota 55.722.820 -54.457.792
Rekening
Afwijking
56.842.590 -55.041.953
1.119.770 -584.161
1.265.028
1.800.636
535.608
-1.016.586 248.442
-599.789 1.200.847
416.797 952.405
2b. Lasten en baten, mutaties reserves en resultaat 2021
Saldi vóór en ná bestemming * Begroting
Rekening
Afwijking
Afwijking in %
1. Bestuur en Burger
2.917.480
2.919.299
1.819
0,06%
2. Veiligheid
3.375.554
3.395.703
20.149
0,60%
3. Openbare Ruimte 4. Economische zaken, Recreatie & Toerisme 5. Sociaal Domein
3.386.551
3.154.531
-232.020
-6,85%
1.098.723
1.174.677
75.954
6,91%
16.527.081
16.867.619
340.538
2,06%
6. Natuur en Milieu
764.217
753.559
-10.658
-1,39%
7. Ruimtelijke Ontwikkeling
961.715
507.494
52,77%
8.829.319
1.469.209 9.038.144
208.825
2,37%
-36.595.612
-36.972.106
-376.494
1,03%
0
0
0
0,00%
Totaal vóór bestemming
1.265.028
1.800.636
535.608
42,34%
Mutatie reserves Totaal ná bestemming
-1.016.586 248.442
-599.789 1.200.847
416.797 952.405
Overhead Algemene baten en lasten Onvoorzien
Paragraaf 6 Verbonden partijen
Verbonden partijen
Bijdrage 2020
Bijdrage 2021
Regio Gooi en Vechtstreek Veiligheidsregio Tomin Omgevingsdienst Plassenschap Loosdrecht e.o.
€ € € € €
3.826.000 € 1.921.000 € 600.000 € 474.000 € 506.000 €
4.031.000 1.833.000 557.000 549.000 413.000
Totaal
€
7.327.000 €
7.383.000
Totale uitgaven € Aandeel van de totale uitgaven
59.633.000 € 12,3%
56.843.000 13,0%
✤
De totale bijdragen aan de verbonden partijen bedroegen in 2021 13% van de totale uitgaven van de gemeente (Tozo middelen niet meegerekend).
✤
Via de regio Gooi- en Vechtstreek worden ook zorgkosten bij de gemeente gedeclareerd. Daarnaast wordt het ophalen van afval bij de burger door de regio (GAD) uitgevoerd.
✤
De taken van het plassenschap worden vanaf 2023, in opdracht, door onze gemeente uitgevoerd. Gezamenlijke financiering van de het gebied blijft bestaan.
3. Tekort jaarrekening 2021
Geraamd tekort bij najaarsrapportage Resultaat jaarrekening Verschil met najaarsrapportage
€ 248 € 1.201 € 953
Wat springt er uit: Verhoging verliesvoorziening grondexploitaties met name Porseleinhaven (programma 7)
€
501 (betreft in de toekomst nog te maken kosten)
Uitgebreide toelichting bij de verschillen per programma in LIAS.
2c. Lasten en baten, mutaties reserves en resultaat per programma 2021
✤ Zie voor de inhoudelijke toelichting per programma het jaarverslag. Zie voor de financiële
verantwoording van de programma’s. De diverse toelichtingen in Lias.
Bestuur en burger Veiligheid Openbare ruimte
3.265.134 3.587.649 9.522.372
-345.835 -191.945 -6.367.841
Saldo vóór bestemming 2.919.299 3.395.703 3.154.531
Economische zaken, Recreatie en Toerisme
1.562.958
-388.280
1.174.677
-70.423
1.104.254
Sociaal Domein Natuur en Milieu Ruimtelijke Ontwikkeling Saldo Programmaplan Overhead Algemene baten & lasten Subtotaal
22.903.384 844.219 5.160.296 46.846.011 9.063.066 933.513 9.996.579
-6.035.765 -90.660 -3.691.086 -17.111.412 -24.922 -37.905.619 -37.930.541
16.867.619 753.559 1.469.209 29.734.599 9.038.144 -36.972.106 -27.933.962
-389.586 0 -310.671 -945.688 -108.916 454.815 345.899
16.478.033 753.559 1.158.538 28.788.911 8.929.228 -36.517.291 -27.588.063
Totalen Programmarekening
56.842.590
-55.041.953
1.800.636
-599.789
1.200.847
Programma
Lasten
Baten
Mutaties reserves -53.897 0 -121.111
Saldo na bestemming 2.865.402 3.395.703 3.033.420
4. Taakvelden en IV3 (compleet taakveldenoverzicht in LIAS)
Indeling van taakvelden nu nog op basis historische opbouw programma’s. Taken zoveel mogelijk clusteren per programma.
Raadsbevoegdheid. Programma P003 Openbare ruimte
Totaal P003 Openbare ruimte P005 Sociaal domein
Totaal P005 Sociaal domein Eindtotaal
Taakveld 2.1 Verkeer en vervoer 2.4 Economische havens en waterwegen 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie 7.2 Riolering 7.3 Afval 7.5 Begraafplaatsen en crematoria 0.10 Mutaties reserves 4.2 Onderwijshuisvesting 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingenzaken 5.1 Sportbeleid en activering 5.2 Sportaccommodaties 5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie 5.5 Cultureel erfgoed 5.6 Media 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorzieningen (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geëscaleerde zorg 18+ 6.82 Geëscaleerde zorg 187.1 Volksgezondheid 0.10 Mutaties reserves
€ € € € €
Baten
Lasten
-131.643 € € - € -2.967.455 € -2.957.069 € -311.674 €
3.178.212 142.080 1.243.185 2.120.315 2.447.437 391.143
€ -6.367.841 € € -212.775 € € -155.340 € € -119.583 € € -123.123 € € - € € € € € -100.935 € € -64.951 € € -4.920.000 € € - € € - € € -8.809 € € -205.380 € € € -124.869 € € € - € € -6.035.765 € € -12.403.606 €
Onttrekking reserve
€ -747.606 9.522.372 € -747.606 884.180 732.542 325.385 568.666 79.823 4.971 338.665 € 171.724 1.482.915 591.353 5.687.871 653.805 574.868 761.421 3.945.561 4.553.647 109.294 634.852 801.841 € -454.265 22.903.384 € -454.265 32.425.756 € -1.201.871
Toevoeging reserve
€ €
626.495 626.495
€ € €
64.679 64.679 691.174
Eindtotaal € 3.046.569 € 142.080 € 1.243.185 € -847.140 € -509.632 € 79.469 € -121.111 € 3.033.420 € 671.406 € 577.203 € 205.802 € 445.543 € 79.823 € 4.971 € 338.665 € 171.724 € 1.381.979 € 526.402 € 767.872 € 653.805 € 574.868 € 752.611 € 3.740.182 € 4.553.647 € -15.576 € 634.852 € 801.841 € -389.586 € 16.478.033 € 19.511.453
5. Overzicht inkomsten 2019, 2020 en 2021
INKOMSTEN 1. Gemeentefonds 2. Lokale heffingen (zie specificatie) 3. Buig middelen 4. TOZO middelen 5. Opbrengst grondexploitaties 6. Opbrengsten verhuur 7. Verkoop grond- en gebouwen 8. Overig Totaal
Werkelijk 2019 Werkelijk 2020 Werkelijk 2021 S/I € 25.201.400 € 27.481.600 € 29.094.000 S
% 53%
€
14.666.600 €
14.360.200 €
16.753.800
S
30%
€ € € € € € €
3.071.000 5.417.200 566.600 1.563.000 2.493.800 52.979.600
3.516.900 3.623.400 2.117.900 517.000 440.300 1.541.900 53.599.200
3.300.000 1.622.200 1.621.000 442.000 61.000 2.148.000 55.042.000
S I I S S I
6% 3% 3% 1% 0% 4% 100%
€ € € € € € €
€ € € € € € €
Overig: Groenfonds, sociaal domein, kostenverhaal, subsidies, dividend, rente etc.
6. Paragraaf 1 Lokale heffingen
Raming 2021 Raming 2021 na Opbrengst 2021 Opbrengst 2020 Omschrijving oorspronkelijk najaarsnota 7.622.500 7.633.200 7.553.700 6.498.000 Onroerendzaakbelasting 66.600 64.500 70.500 60.000 Roerende zaakbelasting 290.000 301.000 301.000 197.600 Toeristenbelasting 607.400 499.000 423.000 267.100 Forensenbelasting 119.900 123.000 123.000 112.000 Hondenbelasting 2.962.400 2.940.000 2.940.000 3.204.900 Rioolheffing 2.957.000 2.953.000 3.009.000 2.704.900 Afvalstoffenheffing 302.000 320.000 320.000 289.700 Lijkbezorging 1.826.000 1.345.400 1.017.400 1.026.000 Leges 16.753.800 16.179.100 15.757.600 14.360.200 Totaal opbrengsten Ongebonden heffingen Gebonden heffingen Totaal opbrengsten
7.134.700 7.225.500 14.360.200
8.471.200 7.286.400 15.757.600
8.620.700 7.558.400 16.179.100
8.706.400 8.047.400 16.753.800
Paragraaf 8: Corona
✤
Uitgaven corona € 771.000. Ontvangen rijksbijdragen € 997.800. Er blijft iets over voor de gemeente € 226.800.
✤
In 2020 bedroegen uitgaven nog € 864.000 en ontvangsten uit rijksbijdragen € 716.000. In 2020 voor rekening gemeente € 148.000.
✤
Zowel in 2020 en 2021 zijn in bovenstaande getallen de eigen uren buiten beschouwing gelaten.
✤
Indicatieve corona inzet 2021 van de ambtelijke organisatie ca 7.000 uur ofwel 5 fte. In 2020 was dat nog ca. 23.000 ofwel 17 fte.
✤
Bij Bureau Zelfstandigen in Hilversum (Uitvoering regelingen) zijn 370 aanvragen voor de inkomensondersteuning van zelfstandigen ingediend en 10 kredieten verstrekt. Er zijn in 2021 Tozo uitkeringen verleend voor in totaal € 1.622.000 (ca. de helft van 2020). TOZO regeling is beëindigd 1 oktober 2021.
✤
Aan TOZO uitkeringen is in 2020 nog voor totaal € 3.326.000 betaald. Totaal 525 aanvragen en 33 kredieten.
.
9 Balanspositie per ultimo 2020 en 2021
ACTIVA
Ultimo 2021
PASSIVA Vaste passiva
Ultimo 2020
Vaste activa Immateriële vaste activa - Bijdragen aan activa in eigendom van derden
15 15
Materiële vaste activa - overige investeringen met een economisch nut - Investeringen met economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven - Investeringen in de openbare ruimte met uitsluitend een maatschappelijk nut Financiële vaste activa
16 16
56.346
54.306
21.664
22.354
12.763
12.581
21.919
19.371 1.672
1.693
- deelnemingen
85
85
- woningbouwcorporaties
870
915
- Overige langlopende leningen u/g
717
693
Totaal vaste activa
58.033
56.014
Totaal vlottende activa
9.556
15.234
Totaal generaal
67.589
71.248
Eigen vermogen - Algemene reserve - Bestemmingsreserves - Resultaat Voorzieningen -Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's - Egalisatievoorzieningen - Door derden beklemde middelen met een specifieke aanwendingsrichting Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of - binnenlandse banken en overige financiële instellingen - openbare lichamen - Waarborgsommen Totaal vaste passiva Totaal vlottende passiva Totaal generaal
Ultimo 2021
Ultimo 2020
14.723 1.985 13.939 -1.201
16.524 3.001 14.896 -1.373
8.299
8.320
1.856 -
1.910 -
6.443
6.410 34.352
28.050 6.300 2
26.750 20.215 6.533 2
57.374
51.594
10.215 67.589
19.654 71.248
9a. Activa (Objecten die door investeren door een gemeente worden verworven of gemaakt en die langer dan een jaar meegaan)
BW 31-12-2021 € 838 € 18.627
1. Gronden (niet zijnde grond gebouwen) 2. Gebouwen Onderwijshuisvesting Gemeentehuis Sporthallen Gemeentewerf Overige gebouwen
€ 9.823 € 5.377 € 1.240 € 884 € 1.303
3. Vervoermiddelen 4. Machines, apparaten, install. 5. Grond-, water en wegenwerken Economisch nut heffing Maatschappelijk nut
6.
BW 31-12-2020 € 812 € 19.156 € 10.011 € 5.564 € 1.342 € 922 € 1.317
€ 347 € 593 € 35.647
€ 12.763 € 22.884
€ 206 € 712 € 33.080 € 12.581 € 20.499
Overige materiele vaste activa
€
309
Totaal
€ 56.361
€
356
€ 54.322
9b. Investeringen 2021 (Zie ook kredietoverzicht in de jaarrekening)
Per ultimo 2020 nog ruim € 10.000.000 aan kredieten beschikbaar, waaronder IKC Loosdrecht en verder o.a. Kortenhoefsedijk, Overmeer Noord, Stichtse Kade, IV visie. Tevens is in 2021 een krediet beschikbaar gesteld van € 7.000.000 voor Nieuw Loosdrechtsedijk (Boomhoek) No.
1
2 3
Naam werkzaamheden
Omschrijving werkzaamheden
Vervanging en herinrichting van project Overmeer-Zuid, Overmeer-Noord, Riool- en wegwerkzaamheden Kortenhoefsedijk, Goog-en Bergsepad, Nieuw Loosdrechtsedijk, OudLoosdrechtsedijk Gebouwen IKC Loosdrecht (restant) Onderzoeks- en voorbereidingskosten, Projecten investeringsplan begeleiding projecten uit investeringsplan
4 5
Verkeersmaatregelen ICT, hard- en software
6
Openbare verlichting
7
Beschoeiingen
8
Overige TOTAAL INVESTERINGEN
Diverse maatregelen Aanschaf, vervanging en innovatie Project Kortenhoefsedijk en overige vervanging Project Kortenhoefsedijk en overige vervanging
Bedrag
%
€ 2.717.200 € 332.800
59% 7%
€
306.400
€ €
54.300 62.900
7% 1% 1%
€
103.600
2%
€ 672.100 € 348.000 € 4.597.300
15% 8% 100%
10b. Verloop Algemene reserve 2020
Algemene reserve (alle bedragen in euro’s) Onderstaand het verloop van de algemene reserve in 2021. Op het saldo per 31-12-2021 moet nog het resultaat 2021 na bestemming in mindering worden gebracht.
Saldo 1-1-2021 Af: Resultaatbestemming rekening 2020 (saldo) Af:Onderzoek Porseleinhaven Af: Verkiezingen 2021
3.001.332 962.177 19.987 33.910
Saldo 31-12-2021
1.985.258
10a. Verloop Algemene reserve
Onderstaand het verloop van de algemene reserve in 2017-2021. Het tekort 2021 moet via resultaatbestemming nog af van saldo 2021.
11a. Bestemmingsreserves (Eigen vermogen)
Bestemmingsreserves
Reserve Rationeel Wegbeheer Reserve Onderhoud gebouwen Stimuleringsres. ruimtelijke ontwikkelingen Reserve revitalisering Meenthof Reserve arbeidsmarktbewerking Reserve Groeninrichting Reserve Verkeer Reserve Sociaal Domein Reserve speeltoestellen Reserve recreatie en toerisme Reserve duurzaamheid Reserve omgevingswet Overige bestemmingsreserves
Reserve afschrijving activa Totaal bestemmingsreserves
Boekwaarde Boekwaarde Boekwaarde Boekwaarde Boekwaarde 31 1 januari 1 januari 1 januari 1 januari december 2021 2018 2019 2020 2021 5.578 1.503
5.823 1.170
5.904 1.246
5.939 940
5.858 1.238
606 75 176 1.447 215 329 70 1.914 11.912
665 447 150 355 1.164 176 181 85 500 685 11.400
663 457 447 238 380 906 176 207 142 556 501 11.824
508 425 336 231 204 595 176 180 118 379 402 10.434
516 360 235 231 204 184 176 128 118 59 359 9.666
3.887 15.799
4.023 15.423
4.585 16.409
4.462 14.896
4.273 13.939
11b. Voorzieningen (vreemd vermogen)
Voorzieningen
Boekwaarde Boekwaarde Boekwaarde Boekwaarde Boekwaarde 31 1 januari 1 januari 1 januari 1 januari december 20201 2018 2019 2020 2021
Voorziening Afvalstoffenheffing Voorziening afkoop Knorrterrein Voorziening bestemmingsplannen Voorziening pensioen ex wethouders Voorziening VGRP Voorziening Liquidatie BSWW Balanspost voorzieningen
166 153 1.147 4.662 6.129
199 176 1.216 5.000 60 6.651
123 226 1.652 6.002 10 8.014
54
48
1.856 6.410 8.320
1.807 6.443 8.298
Voorziening Dubieuze Debiteuren Voorz.Porseleinhaven Voorziening Nedervecht
99 5.926 1.354 7.379 13.508
66 6.771 2.175 9.012 15.663
262 7.811 2.123 10.180 18.194
404 8.048 2.007 10.459 18.779
417 8.532 2.024 10.973 19.271
Totaal voorzieningen
-
-
12b. Paragraaf 2: Weerstandsvermogen en risicobeheersing Verplichte kengetallen
✤ 1a.Netto schuldquote
Schuldenlast van de gemeente ten opzichte van de eigen middelen en geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie.
✤
✤
✤
2.Solvabiliteitsratio Eigen vermogen versus totaal vermogen 5. De ruimte die een gemeente heeft om haar belastingen te verhogen wordt vaak gerelateerd aan de totale woonlasten. Wijdemeren € 1.093, Landelijk € 811 (Coelo).
6. Onbenutte belastingcapaciteit. Verhoging van eigen belastingen om in aanmerking te komen voor art.12 status.
Omschrijving
R 2020
B 2021
R 2021
1a
Netto schuldquote
58%
85%
61%
1b
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
60%
88%
62%
2
Solvabiliteitsratio
23%
24%
22%
3
Structurele exploitatieruimte
-1%
0%
0%
4
Grondexploitatie
3%
7%
0%
5
Belastingcapaciteit
138%
140%
135%
6
Onbenutte belastingcapaciteit
0,0569
n.v.t.
0,0442
7
Schuld per inwoner
1.092
n.v.t.
1.403
12c. Financiële kengetallen (ga ook naar www.waarstaatjegemeente.nl)
12d. Financiële kengetallen (ga ook naar www.findo.nl)
Berekening onbenutte belasting capaciteit Omschrijving
R 2020
R 2021
A
Gem. gewogen tarief OZB alle gemeenten
0,1544
0,1508
B
Gem. gewogen tarief OZB alle gemeenten verhoogd met 20% (toelating tot art 12 status bij gewogen OZB percentage 2021 van boven deze waarde)
0,1853
0,1809
C
Gem. gewogen tarief ozb gemeente Wijdemeren
0,1284
0,1367
Onbenutte belastingcapaciteit (B-C)
0,0569
0,0442
12a. Paragraaf 2 : Weerstandsvermogen en risicobeheersing
✤ Weerstandscapaciteit, ratio weerstandsvermogen
Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit ✤ Nota risicomanagement 2019. ✤ Gemiddeld risico van optreden is berekend op ruim 35%.
Benodigde weerstandscapaciteit afgerond € 1.432.000. ✤ Beschikbare weerstandscapaciteit in jaarrekening € 884.000,
w.o. stille reserves in rekening € 100.000. In dit geval is het negatief saldo van € 1.201.000 volledig op de algemene reserve in mindering gebracht. ✤ Resultaat voor de ratio weerstandsvermogen in de
jaarrekening 0,62 (was 1,13). Dat is onvoldoende.
Omschrijving risico Grondexploitaties Sociaal Domein Riolering Asbest en bodemverontreiniging Implementatie Omgevingswet Bruggen Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) Gegarandeerde geldleningen Beschoeiingen Achtererf Provinciale bodemtaken Gevolgen coronacrisis Feitelijke bestuursdwang Informatiebeveiliging Overige risico's
Omvang risico na maatregelen € € € € € € € € € € € € € € € €
1.409.000 330.000 250.000 250.000 250.000 200.000 200.000 122.000 100.000 100.000 62.000 50.000 50.000 25.000 644.000 4.042.000
Kans op risico (klasse) 2 4 4 4 4 2 3 1 2 2 3 1 1 2 2
Financiele gevolgen (klasse) Risicobedrag 4 422.700 3 165.000 3 125.000 3 125.000 3 125.000 2 60.000 2 80.000 1 24.400 1 30.000 1 30.000 1 24.800 1 10.000 1 10.000 1 7.500 2 193.200 1.432.600
Risicoscore
Structureel/ incidenteel
8 12 12 12 12 4 6 1 2 2 3 1 1 2 4
I S I I I/S I I I I I S I/S I I I
Meicirculaire 2022
✤
Gemeenten krijgen in 2022 tot en met 2025 extra middelen.
✤
Meer dan verwacht, vooral in 2024 en 2025. komt door hogere uitgaven Rijksoverheid.
✤
Valkuil: hogere korting OZB uit algemene uitkering van 70% naar 90% nog niet toegepast.
✤
Hoge inflatie meerjarig 4% ( voor o.a. salarislasten, energie, infrastructurele werken) is in algemene uitkering verwerkt. Kan in werkelijkheid meer zijn.
✤
In 2023 extra middelen jeugdzorg in algemene uitkering opgenomen. In 2024 en verder nog niet. (stelpost ramen)
✤
Vanaf 2026 structureel lagere uitkering Rijk (ravijnjaar). Trap op, trap af systematiek wordt losgelaten. Wel hoger niveau dan 2022 en 2023.
✤
Herijking uitkering gemeentefonds vanaf 2023.
Eerstvolgende PC producten
✤
Voorjaarsrapportage 2022
✤
Begroting 2023