CConstaterende datWest Maas en Waal
Koppel je AI →
Document · PDF

Presentatie raadsbijeenkomst WBO West Maas en Waal 17-09-25

Thema-bijeenkomst 17 september 2025, gemeente West Maas en WaalBij agendapunt: Woonbehoefteonderzoek2.155 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Woonbehoefteonderzoek West Maas en Waal Raadsbijeenkomst Isabel van Veen, Job Wevers en Marijn Gradussen 17 september 2025

Context Wat is de toekomstige woningbehoefte in de gemeente West Maas en Waal? Met aandacht voor: • De huidige woningvoorraad in de gemeente • Verhuizingen binnen en naar de gemeente • Huishoudensontwikkeling tot 2035 en 2045 • Kwalitatieve woonbehoefte • Confrontatie tussen behoefte en de bestaande planvoorraad

1. Huidige woningmarkt

Woningvoorraad bestaat overwegend uit grote grondgebonden woningen Woningvoorraad naar eigendom en woningtype in de gemeente West Maas en Waal 0%

10%

Alphen (725 woningen) Altforst (220 woningen)

20%

30%

40%

50%

Dreumel (1.550 woningen) Maasbommel (550 woningen) Wamel (1.080 woningen) Gemeente West Maas en Waal (8.710 woningen) Nederland

90%

100% 3% 1% 1% 5%

13%

12%

2%

7%

2%

6%

66%

2% 46%

Sociale huur grondgebonden

Middenhuur en vrijesectorhuur grondgebonden

Koop grondgebonden

Middenhuur en vrijesectorhuur appartement

Koop appartement

Huur onbekend

Bron: CBS Microdata (2025, cijfers 2023). Bewerking Stec Groep (2025).

19%

4%

Sociale huur appartement

2%2%

5%

1% 3%

4%

17%

2%

69%

2%

15%

8%

65%

0%

15%

5%

69%

3%

12%

6%

2%

69%

2%

16%

7%

59%

2%

19%

10%

4%

73%

0%

13%

Beneden-Leeuwen (3.255 woningen) Boven-Leeuwen (925 woningen)

80%

90%

5% 0%

Appeltern (360 woningen)

70%

78%

1%

16%

60%

3%

1% 4%

9%

6% 6% 8%

Groot deel koopwoningvoorraad onbereikbaar voor huishoudens met laag of middeninkomen Koopwoningvoorraad naar WOZ-klassen in de gemeente West Maas en Waal 0% Alphen (560 woningen)

10%

5%

Beneden-Leeuwen (2.070 woningen)

7%

Maasbommel (400 woningen)

Gemeente West Maas en Waal (6.070 woningen)

6%

Nederland

56% 54%

10%

58%

9%

25%

49%

12%

33%

51%

12%

30%

41%

7%

41% Tot € 283.500

90%

43%

16% 11%

11%

80%

63%

7%

30%

9%

70% 57%

34%

6%

60%

73%

30%

6%

50%

5% 25%

4%

Wamel (780 woningen)

40% 12%

22%

Appeltern (280 woningen)

Dreumel (1.120 woningen)

30%

26%

5%

Altforst (195 woningen) 0%

Boven-Leeuwen (665 woningen)

20%

€ 283.500 tot € 405.000

Bron: CBS Microdata (2025, cijfers 2023). Bewerking Stec Groep (2025).

€ 405.000 tot € 450.000

Meer dan 450.000

100%

Woningprijzen in 10 jaar meer dan verdubbeld, en stijgen flink door Ontwikkeling transactieprijzen gemeente West Maas en Waal, 2015 t/m 2024 € 500.000

€ 450.000

€ 400.000

€ 350.000

€ 300.000

€ 250.000

€ 200.000 2015

2016 Nederland

Bron: CBS (2015 tot 2024).

2017

2018

2019 Gelderland

2020

2021

2022 West Maas en Waal

2023

2024

Overspannen koopwoningmarkt leidt tot toenemende vraag sociale huur Gemiddeld aantal reacties per vrijgekomen woning per jaar in bezit van De Kernen, 2020 t/m 2024

Gemiddeld aantal reacties per woningtype per jaar in bezit van De Kernen, 2020 t/m 2024 80

100 87

90

68

70

80 60 70

63

49

50

40

37

40

49

50

60

36

30

31 30 20

20

20

20

16 11

19 14

14

10

10

0

0 2020

2021

2022

2023

2024

2020

2021 Appartement

Bron: De Kernen (2020 t/m 2024). Bewerking Stec Groep (2025).

2022

2023 Woonhuis

Bron: De Kernen (2020 t/m 2024). Bewerking Stec Groep (2025).

2024

2. Demografie en verhuizingen

Verhuizingen belangrijkste reden voor bevolkingsgroei in West Maas en Waal Demografische ontwikkeling gemeente West Maas en Waal, 2014-2024 450 400 350 300 250 200 150 100 50 0 -50 -100 2015

2016

2017

Buitenlandse migratie (saldo)

2018

2019

Binnenlandse verhuizingen (saldo)

Bron: CBS (2015 tot en met 2024). *Voorlopige cijfers over 2024.

2020

2021

2022

Natuurlijke groei (geboorte minus sterfte)

2023 Totaal personen

2024

Huishoudens groeien mee met bevolking, accent ligt steeds vaker op alleenstaanden Huishoudensontwikkeling naar typen, 2014-2024

Bevolkings- en huishoudensontwikkeling, 2014-2024 10.000

22.000

3.400

3.200

3.000 9.000

20.000

2.800

2.600 8.000

18.000

2.400

2.200 7.000

16.000 2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

2.000 2014

2015

2016

2017

Alleenstaanden Bevolking

Bron: CBS (2015 tot en met 2024).

Huishoudens

Bron: CBS (2015 tot en met 2024).

2018

2019 Stellen

2020

2021

2022

2023

Gezinnen

2024

Met name 75-plussers en gezinnen verhuizen vaker binnen de gemeente Inkomende verhuizingen per doelgroep in de gemeente West Maas en Waal, 2019-2023 0%

10%

20%

A&S tot 35 jaar

A&S 55 tot 75 jaar

A&S 75 jaar of ouder

40%

50%

70%

100

105

380

50

425

10

120

Terugkeerder

100%

180

30

Binnen gemeente

90%

515

30

330

80%

600

40

450

200

60%

45

480

Gezinnen

A&S 35 tot 55 jaar

30%

Binnenlands

Bron: CBS Microdata (2025, cijfers 2019-2023). Bewerking Stec Groep (2025). A&S = alleenstaanden en stellen.

Buitenlands

65

0

Groot deel is verhuisd naar een grondgebonden woning Woningtype na verhuizing per doelgroep in gemeente West Maas en Waal, 2019-2022 0%

A&S tot 35 jaar

Gezinnen

10%

12%

20%

40%

5%

50%

60%

70%

80%

59%

17%

15%

4%

A&S 55 tot 75 jaar

16%

3%

90%

18%

6%

A&S 35 tot 55 jaar

A&S 75 jaar of ouder

30%

3%

73%

11%

67%

0%

9%

29%

29%

Sociale huur grondgebonden

Middenhuur en vrijesectorhuur grondgebonden

Koop grondgebonden

Sociale huur appartement

Middenhuur en vrijesectorhuur appartement

Koop appartement

Bron: CBS Microdata (2025, cijfers 2019-2022). Bewerking Stec Groep (2025). A&S = alleenstaanden en stellen.

4%

2% 0%3%

65%

41%

100%

5% 0%

0% 6%

0%

Binnengemeentelijk: sterke relatie met eigen kern Verhuizingen van en naar kern in de gemeente West Maas en Waal, 2019 -2023

Van Naar

Alphen

Alphen

Altforst

Appeltern

BenedenLeeuwen

BovenLeeuwen

70 (52%)

Dreumel

Maasbom mel

15 (6%)

10 (10%)

15 (15%)

Wamel

Altforst 10 (22%)

Appeltern Beneden-Leeuwen

15 (11%)

Boven-Leeuwen Dreumel

25 (19%)

20 (44%)

405 (75%)

55 (39%)

30 (12%)

45 (8%)

60 (43%)

10 (4%)

15 (3%)

Maasbommel

15 (3%)

Wamel

45 (8%)

Bron: CBS Microdata (2025, cijfers 2019-2023). Bewerking Stec Groep (2025).

175 (67%)

65 (31%)

25 (12%) 55 (55%)

25 (10%)

100 (48%)

3. Kwantitatieve en kwalitatieve woonbehoeften

Tot 2035 autonome groei van circa 400 huishoudens en 260 extra huishoudens door inlopen woningtekort Huishoudensontwikkeling in West Maas en Waal, 2020-2050 11.000

10.500

10.000

9.965

9.955

9.575

9.560

9.725

9.500 9.065

9.465

9.000

8.500

8.000

8.305

7.500

7.000 2020 2021 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038 2039 2040 2041 2042 2043 2044 2045 2046 2047 2048 2049 2050 Primos prognose

Bron: Primos (2024), ABF (2024). Bewerking Stec Groep (2025).

Primos prognose inclusief inlopen woningtekort

Historische ontwikkeling

Toename huishoudens met name veroorzaakt door dubbele vergrijzing Verwachte totale huishoudensontwikkeling (prognose + inlopen woningtekort) gemeente West Maas en Waal naar doelgroepen, 2025 tot 2045

Doelgroepen

2025

2025 tot 2035

2025 tot 2045

A&S <35 jaar

825

-95 (-12%)

-215 (-26%)

Gezinnen

3050

-50 (-2%)

-40 (-1%)

A&S 35-55 jaar

1.015

260 (+26%)

340 (+33%)

A&S 55-75 jaar

2.835

25 (+1%)

-290 (-10%)

A&S >75 jaar

1.310

520 (+40%)

1.095 (+84%)

Overig

30

0 (+3%)

10 (+32%)

Totaal

9.065

+660 (+7%)

+900 (+10%)

.

Bron: Primos (2024), ABF (2024). Bewerking Stec Groep (2025). Overig = huishoudens met meerdere volwassenen die geen gezin vormen. Afgerond op vijftallen

Vooral absolute groei verwacht in BenedenLeeuwen, maar in elke kern wordt groei verwacht Verwachte totale huishoudensontwikkeling (prognose + inlopen woningtekort) gemeente West Maas en Waal naar kern, 2025 tot 2045

Kernen

2025

2025 tot 2035

2025 tot 2045

Alphen

755

+40 (+5%)

+60 (+8%)

Altforst

265

+15 (+6%)

+25 (+10%)

Appeltern

400

+25 (7%)

+35 (+9%)

3.320

+260 (+8%)

+365 (+11%)

930

+60 (6%)

+90 (+10%)

1.555

+130 (+8%)

+155 (+10%)

640

+65 (+10%)

+80 (+13%) Bron: Primos (2024),

Beneden-Leeuwen Boven-Leeuwen Dreumel Maasbommel Wamel

1.205

+60 (+5%)

Totaal

9.065

+660 (+7%)

ABF (2024). +80 (+7%) Bewerking Stec Groep (2025). Afgerond op +900 (+10%) vijftallen.

Woningbehoefte in beeld m.b.v. het Stecdoorstroommodel

+ inlopen woningtekort

Vooral behoefte aan nultredenwoningen door vergrijzing Kwalitatieve woningbehoefte op hoofdlijnen 2025 tot 2035 o.b.v. prognose + inlopen woningtekort in de gemeente West Maas en Waal -500

-400

-300

-200

-

100

-10

SH GGB

-400

300

400

500

600

105 110

-140 115

SH APP z. lift

45

MDH APP z. lift

50 40

KOOP APP z. lift

200

-25

MDH GGB KOOP GGB

-100

70

-15

SH NULT.

270 70

MDH NULT. KOOP NULT.

465

Verschil tussen woonwens en verhuisgedrag omdat het aanbod ontbreekt

135 245

40 85

Zorggeschikt

Op basis van woonwensen

Op basis van verhuisgedrag

Bron: CBS Microdata (2025, cijfers 2019 tot 2024), WoON2024. Bewerking Stec Groep (2025). SH = sociale huur, MDH = middenhuur en dure huur, GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartementen zonder lift, NULT. = nultreden (zowel in vorm van een grondgebonden woning als appartement). Zorggeschikt = Voldoet aan eisen om zwaardere WLZ-zorg te verlenen.

Vergrijzing zet verder door tot 2045, met oplopende vraag naar nultredenwoningen als gevolg Kwalitatieve woningbehoefte op hoofdlijnen 2025 tot 2045 o.b.v. prognose + inlopen woningtekort in de gemeente West Maas en Waal -1.000

-800

-600

-400

-200

200

-60

SH GGB

-845

400

600

800

1.000

145

-35

VSH GGB KOOP GGB

-

150

-395

SH APP z. lift

240

60 55 55

VSH APP z. lift KOOP APP z. lift

110

-25

SH NULT.

480 110

VSH NULT. KOOP NULT.

815

220 350

55 145

Zorggeschikt Op basis van woonwensen

Op basis van verhuisgedrag

Bron: CBS Microdata (2025, cijfers 2019 tot 2024), WoON2024. Bewerking Stec Groep (2025). SH = sociale huur, MDH = middenhuur en dure huur, GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartementen zonder lift, NULT. = nultreden (zowel in vorm van een grondgebonden woning als appartement). Zorggeschikt = Voldoet aan eisen om zwaardere WLZ-zorg te verlenen.

Vooral overschot in dure grondgebonden woningen Kwalitatieve woningbehoefte grondgebonden woningen 2025 tot 2045 o.b.v. prognose + inlopen woningtekort in de gemeente West Maas en Waal -500

-400

-300

-200

-100

-

100

-130

GGB Huur tot aftoppingsgrens

120

GGB Aftoppingsgrens tot liberalisatiegrens

25

GGB Middenhuur

-10

GGB Dure huur

-20

GGB Tot € 283.500

-20 -285

GGB € 283.500 tot € 405.000

-110 -105

GGB € 405.000 tot € 450.000 GGB Meer dan € 450.000 -460

Op basis van woonwensen

200

-55

-215 Op basis van verhuisgedrag

Bron: CBS Microdata (2025, cijfers 2019 tot 2024), WoON2024. Bewerking Stec Groep (2025). GGB = grondgebonden

75

95 60 -

Sterke vraag naar nultredenwoningen landt voor groot deel in betaalbare segment Kwalitatieve woningbehoefte nultredenwoningen 2025 tot 2045 o.b.v. prognose + inlopen woningtekort in de gemeente West Maas en Waal -100

-

100

200

NULT. Aftoppingsgrens tot liberalisatiegrens

70 40

NULT. Dure huur NULT. Tot € 283.500

145

75

50

5

70

-5

NULT. € 405.000 tot € 450.000

45 10

Op basis van woonwensen

500

600

410 540

65

NULT. Middenhuur

NULT. Meer dan € 450.000

400

280

NULT. Huur tot aftoppingsgrens

NULT. € 283.500 tot € 405.000

300

65 165

Op basis van verhuisgedrag

Bron: CBS Microdata (2025, cijfers 2019 tot 2024), WoON2024. Bewerking Stec Groep (2025). NULT. = nultreden (zowel in vorm van een grondgebonden woning als appartement)

Op gemeenteniveau kwantitatief voldoende plannen aanwezig Confrontatie plancapaciteit en woningbehoefte tot 2045 0

Plancapaciteit

Netto woningbehoefte

Harde plancapaciteit

200

400

600

800

671

1.000

1.200

1.400

534

900

Zachte plancapaciteit

270

Netto behoefte

130% planoverschot

Bron: Planlijst gemeente West Maas en Waal (juli 2025), CBS Microdata (2025, cijfers 2019 tot 2024), WoON2024. Bewerking Stec Groep (2025).

Confrontatie laat in diverse kernen ook kwantitatieve mismatch zien Confrontatie plancapaciteit en woningbehoefte tot 2045, per kern

Kernen

Woningbehoefte *

Planvoorraad

Woningbehoefte min planvoorraad*

Alphen Altforst Appeltern

39

60

+20

66

25

-40

0

35

+35

Beneden-Leeuwen

735

365

-370

Boven-Leeuwen Dreumel Maasbommel Wamel

64

90

+25

128

155

+25

144

80

-65

29

80

+50

Bron: Planlijst gemeente West Maas en Waal (juli 2025), CBS Microdata (2025, cijfers 2019 tot 2024), WoON2024. Bewerking Stec Groep (2025). *Afgerond op vijftallen.

Kwalitatieve mismatch tussen behoefte en plannen Confrontatie plancapaciteit en woningbehoefte tot 2045*, harde en zachte plannen 1.000

1.400

845

1.265

1.200

800

950

1.000 600

800

444

600

400

216 200

185 42

100 74

109

400

179

141

20

255

200 0

0

-200 -200

-155

-400

-240 -400 Sociale huur Middeldure huur

Vrijesector huur

Goedkope koop

Middeldure koop

Dure koop

Onbekend

-600

-520

-800 GGB

Woningbehoefte tot 2045

Plancapaciteit

Woningbehoefte tot 2045

APP/NULT. Plancapaciteit

Bron: Planlijst gemeente West Maas en Waal (juli 2025), CBS Microdata (2025, cijfers 2019 tot 2024), WoON2024. Bewerking Stec Groep (2025). *Het gaat hier om een gemiddelde van de woonwens en verhuisgedrag. *Exclusief behoefte aan zorggeschikte woningen.

Contact opnemen? Lukas Meuleman l.meuleman@stec.nl Marijn Gradussen m.gradussen@stec.nl Job Wevers j.wevers@stec.nl Isabel van Veen i.vanveen@stec.nl www.stec.nl

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15950302/3