CConstaterende datWest Maas en Waal
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 3 2022 Accountantsverslag gemeente West Maas en Waal definitief

Gemeenteraad 6 juli 2023, gemeente West Maas en WaalBij agendapunt: Z.0860625.838 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Accountantsverslag Gemeente West Maas en Waal

4 juli 2023 Eindhoven

Aanbiedingsbrief Gemeente West Maas en Waal t.a.v. gemeenteraad Dijkstraat 11 6658 AG BENEDEN-LEEUWEN

Dit accountantsverslag bevat de belangrijkste bevindingen naar aanleiding van de jaareindecontrole. Waar mogelijk doen wij aanbevelingen gericht op verdere verbetering. Deze aspecten doen geen afbreuk aan ons oordeel omtrent de getrouwheid en rechtmatigheid van de jaarrekening 2022.

Eindhoven, 4 juli 2023

Wij hebben dit verslag in concept besproken met de wethouder financiën, gemeentesecretaris en concern controller. Tevens is dit verslag toegelicht aan de leden van de auditcommissie op 26 juni 2023.

Betreft: Accountantsverslag boekjaar 2022

Geachte leden van de raad, Hierbij bieden wij u het accountantsverslag aan naar aanleiding van onze controle van de jaarrekening 2022 van Gemeente West Maas en Waal. Onze opdracht is het controleren van de jaarrekening op de aspecten getrouwheid en rechtmatigheid. In november 2022 hebben wij een interim controle uitgevoerd, gericht op de processen die voor het financiële beheer belangrijk zijn. De bevindingen hieruit zijn reeds in een management letter gerapporteerd.

Wij vertrouwen erop u middels onze rapportage voldoende geïnformeerd te hebben. Tot het geven van een nadere toelichting zijn wij uiteraard gaarne bereid. Wij danken de medewerkers van de Gemeente West Maas en Waal voor de plezierige en constructieve samenwerking.

Met vriendelijke groet, namens ons hele team,

Aansluitend zijn wij begin mei 2023 gestart met de jaareindecontrole die is ValidSigned door T.M.M. van Lierop RA MSc op 04-07-2023 gericht op het vormen van een oordeel over getrouwheid en rechtmatigheid van de jaarrekening in overeenstemming met de Nederlandse regels voor T.M.M. van Lierop RA MSc. financiële verslaggeving en het vastgestelde normenkader. Extern accountant

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

ValidSigned door drs. P. Peters RA op 04-07-2023

drs. P. Peters RA Manager

2

Inhoudsopgave 1. Management samenvatting

4

2. Ons oordeel

7

3. Bevindingen jaarrekening 2022 1. 2. 3. 4. 5. 6.

Begrotingsrechtmatigheid Aanbestedingsrechtmatigheid Grondexploitaties Voorzieningen groot onderhoud Jeugdhulp en WMO Overige bevindingen

12 13 14 15 17 18

4. Overige aspecten

21

Bijlagen

23

Totaal aantal pagina’s: 27

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

3

1. Management samenvatting Ons oordeel Onderwerp

Goedkeurend

Afkeurend

Anders

Toelichting

-

-

De jaarrekening 2022 geeft een getrouw beeld van de grootte en samenstelling van zowel de baten en lasten over 2022 als van de activa en passiva per 31 december 2022 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV).

-

-

De verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties in de jaarrekening 2022 zijn tevens in alle van materieel zijnde aspecten rechtmatig tot stand gekomen en zijn in overeenstemming met de wet- en regelgeving zoals opgenomen in het door de raad vastgestelde normenkader.

Wel bevindingen

Anders

Toelichting

-

-

Wij hebben vastgesteld dat de WNT-verantwoording zoals opgenomen in de jaarrekening voldoet aan de daaraan te stellen eisen.

-

-

Wij hebben de SiSa-bijlage zoals opgenomen in de jaarrekening gecontroleerd met inachtneming van de Nota verwachtingen accountantscontrole 2022. Op grond hiervan melden wij dat geen fouten en/of onzekerheden zijn geconstateerd boven de voor de SiSa geldende rapporteringstoleranties.

Getrouw beeld

Rechtmatigheid

Onderwerp

Geen bevindingen

WNT verantwoording

SISA bijlage

Wij zijn derhalve voornemens om bij de jaarrekening 2022 een controleverklaring af te geven. © 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

4

1. Management samenvatting Financiële analyse 2022 Het gerealiseerde resultaat vóór mutatie reserves bedraagt € 4,1 mln positief.

Resultaat vóór mutatie reserves in k€ € 3.500

4.060

€ 2.500 € 1.500 € 500

598

-214

-€ 500 Primaire begroting Bijgestelde begroting Realisatie

Resultaat na mutatie reserves in k€ € 5.000 € 4.000

4.512

€ 3.000 € 2.000

€ 1.000 €0

629

255

Primaire begroting Bijgestelde begroting Realisatie © 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

Het gerealiseerde resultaat na mutatie reserves bedraagt ca € 4,5 mln positief (2021: € 3,7) en is daarmee bijna € 4,3 mln hoger dan de bijgestelde begroting. Dit hogere resultaat wordt met name veroorzaakt door de volgende posten: • Voordeel WMO/Jeugd € 745.000 (maatschappelijke zaken) • Hogere uitgaven uitvoering P-wet -/- € 250.000 (maatschappelijke zaken) • Minder uitgaven maatschappelijke zaken € 487.000 (maatschappelijke zaken) • Positief resultaat opvang Oekraïners € 274.000 (maatschappelijke zaken • Voordeel (afgesloten) grexen € 620.000 (fysieke leefomgeving) • Voordeel voorziening APPA € 170.000 (Burger, bestuur en veiligheid) • Hogere baten (algemene uitkering) € 633.000 (Algemene dekkingsmiddelen) • Lagere personeelslasten € 283.500 (Bedrijfsvoering) • Overhevelingen € 1.150.000 (diverse programma’s) • Overige verschillen € 200.000 (diverse programma’s) In algemene zin is een positief resultaat in lijn met de landelijke tendens. Dit heeft grotendeels te maken met incidentele toegekende budgetten door de rijksoverheid. Bij uw gemeente valt daarnaast op dat een deel van het resultaat wordt veroorzaakt door projecten/activiteiten die niet of vertraagd zijn uitgevoerd en doorlopen naar 2023. Wij adviseren om het ambitieniveau en de mate waarin projecten kunnen worden gerealiseerd goed op elkaar af te stemmen.

Bovenstaande voordelen zijn geheel als incidenteel bestempeld. Met de structurele resultaten en afwijkingen houdt de gemeente rekening in de (meerjaren)begroting. De verwachting is overigens dat de gemeente de komende jaren met forse kostenstijgingen wordt geconfronteerd (personeel, inflatie alsook verbonden partijen).

5

1. Management samenvatting Financiële analyse 2022 Eigen vermogen in € mln

Opbouw eigen vermogen in € mln

€ 25,0

€20

19,5

€ 20,0 € 15,0

12,2

12,9

15,4

4,5

Resultaat

11,6

Algemene reserve

€ 20

Bestemmings reserve

€ 10

3,7 €10

€ 10,0

8,3

€ 5,0 €-

€2019

2020

2021

2022

Externe financiering in € mln

3,3

3,4

2021

2022

€ 30

0,67

30,5

3,2

26,8

50% Vlottende 40% passiva 30% Vaste passiva

36,5% 37,5% 37,5%

28,7%

20% 10%

€0

Solvabiliteit in % van balanstotaal

20,6% 23,0%

Gemid delde in NL WMW

0%

2021

2022

2020

2021

2022

Het eigen vermogen van de gemeente West Maas en Waal neemt toe met € 4,0 mln tot € 19,5 mln eind 2022. De onttrekkingen vanuit de bestemmingsreserves zijn bij raadsbesluit gebeurd en verwerkt in de mutaties reserves (zie jaarrekening ‘overzicht baten en lasten’). De solvabiliteit bedraagt 28,7% en neemt toe ten opzichte van 2021 als gevolg van het positieve resultaat vóór bestemming. De totale externe financiering (vast en kortlopend) bedraagt eind 2022 € 30,0 miljoen (eind 2021 € 31,2 mln). Gemeente West Maas en Waal laat al enkele jaren een liquiditeitstekort zien. In 2023 is de gemeente voornemens een langlopende financiering aan te trekken.

De totale weerstandscapaciteit van de gemeente bedraagt eind 2022 op basis van de paragraaf weerstandsvermogen € 10,5 mln (2021: € 7,1 mln). Conform de eigen analyse is het weerstandsvermogen met 4,41 (2021: 1,90) ruim voldoende om de risico’s, gekwantificeerd op € 2,4 mln, af te dekken.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

6

2. Ons oordeel Onderwerp

Toelichting

Gehanteerde controle en rapporteringstolerantie

Wij hebben de jaarrekeningcontrole 2022 uitgevoerd met inachtneming van de volgende toleranties, zoals opgenomen in het controleprotocol 2022. Indien de geconstateerde fouten en onzekerheden het bedrag van de goedkeuringstolerantie niet overschrijden kan in beginsel een goedkeurende controleverklaring worden afgegeven.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

Grondslag

Omvang

Tolerantie

Fouten

1% van de begrote lasten inclusief dotatie reserves

€ 45.716.000

€ 457.160

Onzekerheden

3% van de begrote lasten inclusief dotatie reserves

€ 45.716.000

€ 1.371.480

Rapporteringstolerantie

Conform controleplan 2022

-

€ 50.000

7

2. Ons oordeel Onderwerp

Toelichting

Controleverschillen

In de jaarrekening 2022 resteren onderstaande ongecorrigeerde controleverschillen en onzekerheden met betrekking tot de getrouwheid en rechtmatigheid. Omdat het totaal aan fouten onder de toleranties blijft, heeft dit geen effect op ons oordeel. Hieronder opgenomen het overzicht van ‘niet gecorrigeerde afwijkingen’ boven de rapporteringstolerantie van € 50.000. Omschrijving

Getrouwheid / Rechtmatigheid

Omvang fout getrouwheid

Omvang fout rechtmatigheid

Aanbestedingsrechtmatigheid

Rechtmatigheid

-

Vaststellen levering zorg

Rechtmatigheid en getrouwheid

Totaal

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

Richting

Omvang onzekerheid

Verwijzing

€ 392.000

-

H. 3.2

-

-

€ 419.000

H. 3.5

-

€ 392.000

€ 419.000

-

8

2. Ons oordeel Onderwerp

Toelichting

Jaarverslag verenigbaar

Wij hebben vastgesteld dat het jaarverslag overeenkomstig het BBV is opgesteld en, voor zover wij dat kunnen beoordelen, verenigbaar is met de jaarrekening. De programmaverantwoording hebben wij marginaal getoetst wat zoveel betekent als het signaleren van mogelijke tegenstrijdigheden. De accountantscontrole omvat derhalve geen oordeel over de inhoudelijke juistheid en/of volledigheid van de informatieverstrekking opgenomen in de programmaverantwoording.

Schattingen

De opstelling van de jaarrekening vereist dat het college oordelen vormt en schattingen en veronderstellingen maakt die van invloed zijn op de toepassing van grondslagen en de gerapporteerde waarde van activa en verplichtingen en van de baten en lasten. De daadwerkelijke uitkomsten kunnen afwijken van deze schattingen. De schattingen en onderliggende veronderstellingen zijn in het kader van onze controleopdracht op aanvaardbaarheid beoordeeld. Hierbij hebben wij geen belangrijke tekortkomingen geconstateerd. In uw jaarrekening zijn de volgende belangrijke schattingen verwerkt: • • • • •

SiSa-bijlage

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

De waardering van de grondexploitaties en overige grondposities; De inschatting van inbaarheid van debiteuren en de getroffen voorziening voor dubieuze debiteurenposities; De waardering van de voorzieningen groot onderhoud; De waardering van de voorziening APPA en wachtgeld; De financiële verwerking van uitkomsten van lopende juridische procedures.

De SiSa-bijlage en bijbehorende stukken dienen door uw organisatie voor 15 juli a.s. elektronisch bij het CBS te worden aangeleverd. De verplichten tabellen voor fouten en onzekerheden die aangeleverd moeten worden bij het CBS zijn opgenomen achter in het verslag.

9

2. Ons oordeel Onderwerp

Toelichting

Verbonden partijen

In uw jaarrekening zijn diverse bijdragen aan verbonden partijen verwerkt. De (op basis van de financiële impact en risicoprofiel) belangrijkste verbonden partijen betreffen: • GR Avri: bijdrage in de bedrijfsvoering € 1,9 miljoen • GR ODR: bijdrage € 2,3 miljoen • GR veiligheidsregio: bijdrage € 1,5 miljoen • GR Werkzaak: bijdrage € 1,0 miljoen • GGD: bijdrage € 950.000 Bovengenoemde bedragen zijn verwerkt op basis van de (concept)jaarcijfers 2022 zoals opgeleverd door de verbonden partij. Wij hebben kennis genomen van deze jaarcijfers en stemmen in met de huidige verwerking in de jaarrekening en de toelichting van de risico’s in de paragraaf verbonden partijen. Wij wijzen u verder op het volgende zaken:

Hoewel bij Avri de benodigde weerstandscapaciteit grotendeels aanwezig lijkt te zijn, willen wij benadrukken dat met betrekking tot de toekomstige overdracht van de stortplaats het maximale risico binnen GR Avri nog steeds vele malen hoger is dan het ingeschatte risico. Dit zou in de paragraaf verbonden partijen extra mogen worden benadrukt.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

10

2. Ons oordeel Onderwerp

Toelichting

Interne beheersing

Op basis van onze interim-werkzaamheden hebben wij enkele belangrijke tekortkomingen in de interne beheersing geconstateerd, die voor de jaarrekening 2022 nog opgelost dienden te worden. Wij hebben bij de eindejaarscontrole vastgesteld dat de VIC (Verbijzonderde Interne Controle) de meest noodzakelijke werkzaamheden heeft uitgevoerd om deze tekortkomingen op te lossen. Daarnaast is een bankenanalyse uitgevoerd. Uiteindelijk zijn hier geen materiele bevindingen naar voren gekomen. Doordat de VIC tot mei 2023 nog met werkzaamheden over boekjaar 2022 is bezig geweest, dreigt ten aanzien van boekjaar 2023 een achterstand te ontstaan. Wij hebben het management gevraagd aandacht hiervoor te hebben en de nodige maatregelen te treffen om geen vertraging op te lopen in het proces naar de rechtmatigheidsverantwoording over boekjaar 2023.

GR de Connectie

Ten aanzien van de ontbinding van de DVO met GR de Connectie zullen de meeste activiteiten per 1-7-2023 worden beëindigd (behalve de uitvoering van de salarisadministratie). Daarnaast zal GR de Connectie de dienstverlening m.b.t. ICT geleidelijk afschalen tot het moment van 1-1-2024. We hebben de gemeente geadviseerd om te inventariseren om welke dienstverlening het gaat, zodat tijdig maatregelen genomen kunnen worden waardoor de continuïteit van de automatisering niet in het geding komt. Daarnaast hebben wij van de gemeente begrepen dat de voorbereiding voor aanbesteding van de ICT dienstverlening is opgestart. Aangezien de dienstverlening van GR de Connectie per 1-1-2024 daadwerkelijk stopt, resteren slechts 6 maanden om een, naar alle waarschijnlijkheid, Europese aanbesteding op te starten en af te ronden. Specifiek op automatiseringsgebied is niet uitgesloten dat de inschrijvingen niet naar tevredenheid zullen zijn, gezien de korte doorlooptijd. In dat laatste geval hebben wij de gemeente geadviseerd een gedegen plan achter de hand te houden om een langere periode adequaat te kunnen ondervangen op gebied van automatisering. Ook in dat geval zijn de aanbestedingsregels van toepassing (zie ook onze opmerking bij 3.2).

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

11

3.1 Begrotingsrechtmatigheid Begrotingsrechtmatigheid Bevinding Algemeen

Lasten per programma € mln €0 1. Wonen, werken en recreëren

€ 10 5,6 6,6 6,0

7,6 8,3 8,2

3. Fysieke leefomgeving

5. Bedrijfsvoering

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

Primaire begroting 21,7 23,6 24,8

2. Maatschappelijke zaken

4. Burger, bestuur en veiligheid

€ 20

3,5 4,0 4,0 6,4 7,5 7,3

In het kader van de controle hebben wij onderzoek verricht op overschrijdingen van lasten ten opzichte van de laatst vastgestelde begroting. Er is alleen een overschrijding ten opzichte van de bijgestelde begroting op het programma ‘Maatschappelijke zaken’. Dit heeft echter te maken met de noodopvang van Oekraïners waarbij tevens baten tegenover staan.

Bijgestelde begroting Ten aanzien van de investeringen is op diverse kredieten een

Realisatie

overschrijding geconstateerd van in totaal € 882.542. Hiervan telt uiteindelijk het gehele bedrag niet mee, omdat: - In 2023 door de raad verschoningsbesluiten zijn genomen - De raad bij het Hanzehuys te Maasbommel reeds enige jaren geleden geïnformeerd is over de overschrijding m.b.t. de BTW - In het overzicht van investeringskredieten de dekking uit andere kredieten niet is meegenomen. Wij adviseren in het vervolg de analyse op overschrijdingen eerder uit te voeren en bijbehorende maatregelen te nemen. Voor 2023 dient als onderdeel van de rechtmatigheidsverantwoording een toelichting in de jaarrekening op de overschrijdingen opgenomen te worden. 12

3.2 Aanbestedingsrechtmatigheid Inkoop en aanbesteding Bevinding

Inkoop en aanbesteding

In het kader van de rechtmatigheidscontrole zijn onze controlewerkzaamheden op inkopen en aanbestedingen gericht op het voldoen aan de Europese aanbestedingswetgeving. Dit betekent dat wij primair controleren op inkopen boven de Europese drempel van € 215.000 (exclusief BTW) voor leveringen en diensten en € 5,4 miljoen (exclusief BTW) voor werken en dat enkel constateringen op het gebied van de Europese aanbestedingswetgeving een effect hebben op ons rechtmatigheidsoordeel. Tijdens de jaareindecontrole hebben wij de inkoopanalyse over het gehele boekjaar 2022 ontvangen waarop wij werkzaamheden hebben verricht. Op basis van deze controlewerkzaamheden constateren wij het volgende: •

•

•

•

Ten aanzien van diverse opdrachten is sprake van een onrechtmatigheid. Bij nader onderzoek o.b.v. onderliggende documentatie wordt een bedrag van € 392.000 als onrechtmatig gekwantificeerd. Wij adviseren hierop actie te ondernemen om toekomstige fouten te voorkomen. De fout komt voort uit de voortzetting van oude contracten op gebied van inhuur, de inkoop van ICT en losse adviesdiensten bij dezelfde leverancier. Wij adviseren de inkopen op gebied van ICT en losse adviesdiensten onder te brengen in Europees aanbestede raamcontracten; M.b.t. opvang Oekraïners heeft de gemeente diverse inkopen moeten verrichten die boven de Europese drempel uitkomen, maar door o.m. tijdgebrek niet onderbouwd zijn met inkoopstartformulieren. De gemeente beroept zich op de uitzonderingsregel van ‘dwingende spoed’. Wij hebben dit getoetst met aanvullende documentatie en kunnen met deze conclusie instemmen. Tijdens de controle hebben wij geconstateerd dat bij inhuur geen inkoopstartformulieren worden gebruikt. Wij adviseren om bij alle inkopen inkoopstartformulieren te gebruiken (ook in het geval van ‘dwingende spoed’. Daarnaast zien wij steeds meer gemeenten de inhuur onderbrengen in zogenaamde DAS constructies om de kans op onrechtmatigheden fors te reduceren; Wij zien in 2023 de kosten voor ICT bij verschillende leveranciers stijgen i.v.m. de zoektocht naar andere ondersteuning voor de ICT.

Gezien de bedragen die hiermee gemoeid zijn, lopen deze snel tegen de Europese aanbestedingsgrenzen aan. Wij adviseren deze kosten scherp te monitoren en bij dreigende overschrijding over te gaan tot Europese aanbesteding.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

13

3.3 Grondexploitaties Grondexploitaties Bevinding Grond exploitaties

De waarde van de gronden in exploitatie is in 2022 gedaald van € 0,4 mln positief naar € 0,3 negatief. Dit komt doordat de reeds gerealiseerde verkopen hoger zijn dan de gerealiseerde kosten. Dit betreffen 3 projecten. Het project Appelhoek fase 1b te Alphen is het enige project van materiele omvang eind 2022. Verder zijn 2 percelen aan de Lageweg te Beneden Leeuwen onder ‘gereed product’ verantwoord voor in totaal € 340.350 (2021: € 340.350). Deze percelen zijn begin 2023 voor dit bedrag verkocht. Het project Leeuwse Veld (Fase A t/m D) is afgesloten (met een resterende positief resultaat van ca. € 188.000). Verder is het project Veesteeg Oost te Boven-Leeuwen afgesloten met een resterend positief resultaat van € 208.000 evenals het project De Hanze te Maasbommel met een positief resultaat van € 216.000.

Tijdens de controle is de meeste aandacht uitgegaan naar het project Appelhoek 1b. Het verwachte resultaat in dit project is € 178.000 positief. In 2022 hebben nog geen verkopen plaatsgevonden, dus van tussentijdse winstneming is nog geen sprake. Daarnaast is het project Spitsestraat te Appeltern nog actief met een verwacht resultaat van € 223.000. Beide projecten zullen naar verwachting in 2025 gereed zijn. Hiermee is het risico binnen de grondexploitaties laag. Op basis van onze controlewerkzaamheden kunnen wij instemmen met de raming van de eindwaarden en de waardering van de projecten ultimo 2022. Eventuele risico’s worden afgedekt met de aanwezige vrije middelen, zoals verwoord in de risicoparagraaf.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

14

3.4 Voorzieningen groot onderhoud Voorzieningen groot onderhoud Bevinding

Voorzieningen groot onderhoud

De gemeente West Maas en Waal heeft ter financiering van toekomstig onderhoud aan haar investeringen (vastgoed, wegen etc.) egalisatievoorzieningen gevormd. Een voorziening moet, in tegenstelling tot een bestemmingsreserve, volledig zijn. In het kader van onze jaarrekeningcontrole besteden wij nadrukkelijk aandacht aan de diverse onderhoudsvoorzieningen. Hierbij richten wij ons met name op de volgende vragen: 1. Zijn de jaarlijkse stortingen in de voorzieningen in overeenstemming met de begroting? 2. Zijn de onttrekkingen aan de voorziening in lijn met het doel van de voorziening? 3. Ligt het eindsaldo van de voorziening in lijn met het onderhoudsplan? De standen van de diverse onderhoudsvoorzieningen ultimo 2022 ten opzichte van het plan zijn als volgt: Plan

Stand 31-12-2022 (plan)

Stand 31-12-2022 (realiteit)

Verschil

Onderhoud wegen

2022-2026

€ 1.175.000

€ 1.530.000

+ € 355.000

Onderhoud gebouwen

2018 (2022)

€ 1.105.000

€ 1.760.000

+ € 655.000

Voorziening riolering*

2021

n.v.t.

€ 859.539

n.v.t.

Civiele kunstwerken

2018

€ 20.000

€ 86.000

+ € 66.000

Duidelijk is dat op meerdere voorzieningen een achterstand ten opzichte van het plan waarneembaar is. *) De voorziening riolering is bedoeld om tarieven te egaliseren en is daarmee geen ‘zuivere’ onderhoudsvoorziening. © 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

15

3.4 Voorzieningen groot onderhoud Voorziening groot onderhoud Bevinding Naar aanleiding van de realisatie in 2022 hebben wij de volgende bevindingen: •

Het wegenplan is eind 2022 definitief geactualiseerd. Er is echter gebleken dat de projecten gepland voor 2022 niet gerealiseerd zijn, omdat de achterstanden uit 2020 en 2021 nog ingelopen worden. Op deze manier is het plan feitelijk al weer achterhaald. We adviseren voor 2023 het plan zodanig te actualiseren waarbij rekening wordt gehouden met reeds opgelopen achterstanden.

•

De voorziening gebouwen is met een onderhoudsplan uit 2018-2027 onderbouwd. Deze is begin 2022 geactualiseerd. De werkelijke onderhoudslasten lopen niet meer in lijn met het plan. Volgens het plan had in 2022 voor € 800.000 aan regulier groot onderhoud gerealiseerd moeten worden. Daarnaast was voor nog eens € 300.000 aan uitgesteld onderhoud uit 2021 gepland voor 2022. Dit is om meerdere redenen niet gerealiseerd. Wij hebben geadviseerd na te gaan waar precies de knelpunten liggen. Als de knelpunten bekend zijn, is ons advies het plan aan te passen naar de realiteit, zodat de achterstanden in financiële zin teruggedrongen worden.

•

Op dit moment constateren wij – in algemene zin - sterk stijgende prijzen voor grondstoffen en materialen. Het prijspeil waarmee wordt gerekend in de (nieuwe) plannen moet aansluiten bij de marktontwikkelingen. Bij zowel de plannen van wegen als van gebouwen is rekening gehouden met de prijzen uit 2021 of eerder. Wij hebben geadviseerd het kostenverloop op deze ontwikkelingen in de financiële actualisaties aan te passen. Mogelijk kan dit tot hogere stortingen leiden.

Wegen

Gebouwen

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

16

3.5 Jeugdhulp en WMO Lasten Jeugdhulp en WMO €0

WMO

Jeugd hulp

€2

€4

€6

3,6 2,2 3,6 3,5

2021 Primaire begroting Begroting na wijziging

4,6 5,7 4,1 3,8

Realisatie

Onzekerheid zorglevering in €K Op basis van PV en CV

343

228

330

Jeugd Wmo

Rest onzekerheid

95 -

€0

330

€ 200

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

PGB's € 400

€ 600

€ 800

€ 1.000

In 2022 heeft gemeente West Maas en Waal een verlaging van de jeugdlasten met ca. € 800.000 gerealiseerd t.o.v. 2021. De lasten WMO zijn t.o.v. 2021 licht gedaald met ca. € 100.000. De daling van de lasten is niet direct te herleiden naar specifieke maatregelen. Wel volgt deze een dalende trend die ook landelijk waarneembaar is. Wij hebben geadviseerd is hierbij om de daadwerkelijke oorzaken te achter halen door deze nauwkeuriger te monitoren. Gemeente West Maas en Waal is in april begonnen met de afstemmingen van de productieverantwoordingen van de zorgaanbieders met de eigen administratie. Wij hebben de afstemming zorgkosten uitvoerig gecontroleerd en concluderen dat de zorglasten 2022 volledig zijn verantwoord.

Om te kunnen concluderen dat de zorglasten die zijn verantwoord ook rechtmatig en getrouw zijn moet worden vastgesteld dat de gefactureerde zorg ook daadwerkelijk is geleverd. Hiertoe steunt de gemeente in belangrijke mate op de productieverantwoordingen (PV) en accountantsverklaringen (CV) die van de zorgaanbieders worden ontvangen. Daarnaast zijn er op basis van een risico analyse aanvullende werkzaamheden, met name gerichte cliëntonderzoeken (op basis van telefonische enquêtes), uitgevoerd om de zorglevering vast te stellen.

Op basis van aanbieders zonder (goedkeurende) controleverklaring bedraagt de onzekerheid over de geleverde zorg op totaal niveau € 886.000. Door het uitvoeren van aanvullende werkzaamheden door de gemeente is deze onzekerheid teruggebracht naar € 419.000. Wij hebben dit bedrag aangemerkt als resterende onzekerheid in de controle voor rechtmatigheid en getrouwheid. 17

3.6 Overige bevindingen Overige bevindingen Bevinding Opvang Oekraïne

In 2022 hebben de gemeenten in Nederland als taak gekregen om opvanglocaties voor Oekraïense vluchtelingen en overige vluchtelingen te realiseren en exploiteren. Wij merken ten aanzien van deze regeling het volgende op: • De totale lasten voor uw gemeente bedragen circa € 2,3 miljoen voor Oekraïne. De lasten bestaan voornamelijk uit het realiseren van de opvanglocaties en overige ingekochte diensten zoals schoonmaak, catering, huur, beveiliging, onderhoud aan panden etc. Wij hebben vastgesteld dat deze lasten juist zijn verantwoord in de jaarrekening. • De uitvoering van de opvang van Oekraïense vluchtelingen wordt onder regie van gemeente West Maas en Waal uitgevoerd. Wij hebben de werkelijke inkopen en lasten in het kader van de controle gecontroleerd en constateren dat deze getrouw zijn verantwoord. Hieruit zijn tevens geen onrechtmatigheden gebleken. • De bekostiging vindt plaats door het Rijk via SiSa (opvang Oekraïne) middels declaraties en vooraf gemaakte afspraken. Omdat de werkelijke kosten voor de opvang Oekraïne lager zijn dan de vaste normbedragen, heeft de gemeente een voordeel van € 274.000 gerealiseerd. Dit bedrag is in basis vrij besteedbaar. • Binnen de jaarrekening zijn vanwege de afrekening nog diverse balansposities opgenomen, met name de vordering op het ministerie van € 1,5 miljoen. Wij stemmen in met deze balansposities.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

18

3.6 Overige bevindingen Overige bevindingen Bevinding Verlofsaldi

Met ingang van boekjaar 2022 hebben werknemers de mogelijkheid om niet opgemaakte verlofuren onder voorwaarden om te zetten in spaarverlof. Dit spaarverlof heeft - in tegenstelling tot wettelijk- en bovenwettelijk verlof - geen vervaldatum en kan door de werknemer naar eigen wens worden ingezet om met behoud van loon minder te werken. De verslaggevingsregels (BBV) schrijven voor dat spaarverlof onder voorwaarden financieel tot uitdrukking moet komen in een voorziening. De gemeente heeft nog geen voorziening voor spaarverlof gevormd, omdat nog geen compleet inzicht in de verschillende verlofcomponenten aanwezig (spaarverlof, wettelijke verlof, bovenwettelijk verlof, overuren etc) is. Wij hebben geadviseerd om in 2023 de financiële verplichting ten aanzien van de verschillende soorten verlof in kaart te brengen. Vanuit daar kan er beleid worden gemaakt over de financiële verwerking.

MFA’s dorpshuizen

Gemeente West Maas en Waal heeft bij de realisatie van diverse dorpshuizen en MFA’s ervoor gekozen om leningen (met 1e recht op hypotheek) te verstrekken aan de exploiterende Stichtingen voor de realisatie van de dorpshuizen en MFA’s. Onder de Financiële Vaste Activa heeft de gemeente West Maas en Waal ultimo 2022 voor in totaal € 10,9 mln leningen (2021: € 11,4 mln) aan diverse Stichtingen open staan. Aflossingen worden conform de afspraken ontvangen. Onze conclusie is dat de vordering juist is gewaardeerd. Aan deze constructie kleven diverse nadelen. Daarom heeft gemeente West Maas en Waal een bureau ingeschakeld onderzoek te doen naar de uitwerking van deze constructies. Dit heeft ertoe geleid dat voor de nieuwe MFA te Maasbommel wordt voorgesteld de investering vanuit de gemeente zelf te dragen evenals het onderhoud. Voor de reeds bestaande constructies worden verschillende scenario’s onderzocht voor een toekomstbestendige structuur. Doordat dit een complexe situatie is die voor elk pand verschilt, is dit een langdurig proces geworden. Wijzigingen in de constructies hebben gevolgen voor de waardering van diverse posten in de jaarrekening, zoals financieel vast actief, materieel vast actief, mogelijk te vormen onderhoudsvoorzieningen en te betalen belastingen zoals BTW, overdrachtsbelasting enz.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

19

3.6 Overige bevindingen Overige bevindingen Bevinding Voorziening ontzandingen

Ten behoeve van het ‘eeuwigdurende’ onderhoud van het zandwinninggebied aan de Maas bij Alphen is contractueel overeengekomen dat bij overdracht van het gebied, ‘Over de Maas’ CV een budget ter beschikking wordt gesteld aan de gemeente. De dekking hiervoor is gedurende de jaren opgebouwd vanuit de diverse baten uit de zandwinning, deels in de jaarrekening van de gemeente West Maas en Waal en deels in de jaarrekening van ’Over de Maas CV’. Over de Maas CV heeft de afgelopen jaren middels haar eigen jaarrekening, gecontroleerd door een accountant, het ter beschikking staande saldo aan de gemeente West Maas en Waal bevestigd. De stand van de voorziening in de jaarrekening van de gemeente is ultimo 2022 ruim € 2,1 miljoen. De laatst gecontroleerde jaarrekening van Over de Maas CV dateert van 2022 waar ultimo 2022 eveneens een voorziening conform de afspraken is verantwoord. Vanuit een berekening van een gespecialiseerd bureau uit 2020 is gebleken dat het totaalbedrag van deze voorzieningen toereikend is om te kunnen voldoen aan de onderhoudsverplichting voor de komende 100 jaar. Wij adviseren om bij moment van overdracht opnieuw te bepalen of de voorziening toereikend zal zijn aan de hand van de meest actuele gegevens. Tevens dient rekening gehouden te worden met een correcte verwerking conform BBV.

DVO GR de Connectie

Gemeente West Maas en Waal heeft de afname van diensten van GR de Connectie fors afgeschaald. De diensten P&O, financiële administratie en inkopen worden in 2023 weer bij de gemeente ondergebracht, terwijl de ICT dienstverlening zal worden afgeschaald op moment dat de gemeente een nieuwe partner heeft gevonden. Alleen de salarisadministratie blijft bij GR de Connectie. Wij hebben in de controle extra aandacht geschonken aan de afrekeningen van de diverse dienstverleningen, verricht door GR de Connectie over boekjaar 2022. We hebben vastgesteld dat deze volledig in de jaarrekening 2022 zijn verwerkt.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

20

4. Overige aspecten in relatie tot onze controle Onderwerp

Toelichting

Geen sprake van beperkingen in de reikwijdte van onze controle

Er zijn geen beperkingen bij de uitvoering van onze controle opgetreden. Naar onze mening is ons bij de uitvoering van onze controleopdracht door de medewerkers van de gemeente de volledige medewerking verleend en hebben wij volledige toegang tot de benodigde informatie gehad.

Fraude

De verantwoordelijkheid voor het voorkomen en ontdekken van fraude ligt primair bij het college. Onze rol als accountant is om vast te stellen dat de jaarrekening vrij is van materiële afwijkingen door fouten of fraude. Bij fraude is het risico dat een afwijking niet ontdekt wordt groter dan bij fouten, omdat fraude vaak samen gaat met activiteiten om de fraude te verhullen. Onze werkzaamheden ten aanzien van fraude bestaan onder andere uit: • Alertheid op fraudesignalen gedurende de controle; • Evalueren en bespreken van mogelijkheden tot fraude en fraudesignalen met het management en college; • Het uitvoeren van een analyse op handmatige journaalposten, onder andere om ingrijpen van het bestuur in de interne beheersing te kunnen identificeren; • Het uitvoeren van controlewerkzaamheden op schattingsposten, onder andere om oneigenlijke beïnvloeding door het management en college te kunnen identificeren; • Het beoordelen van rechten in de financiële administratie en de bankapplicatie alsmede het uitvoeren van een bankanalyse, met als doel om fouten en fraude in de uitgaande betalingen te kunnen identificeren. Er zijn gedurende 2022 door ons geen materiële fraudegevallen geconstateerd en er zijn ons eveneens geen vermoedens van fraude bekend. Daarnaast heeft het college aan ons geen melding gemaakt van geconstateerde fraudegevallen of andere fraudesignalen.

Wij hebben in de management letter geadviseerd om een fraudebeleid op te stellen.

Claims en juridische procedures © 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

Er zijn - met uitzondering van hetgeen in hoofdstuk 3 is genoemd - geen belangrijke (dreigende en niet gewaardeerde) claims en/of juridische procedures met een mogelijke materiele impact op de cijfers per ultimo 2022. 21

4. Overige aspecten in relatie tot onze controle Onderwerp

Toelichting

Gebeurtenissen na balansdatum

Er zijn geen belangrijke gebeurtenissen na balansdatum anders dan hetgeen opgenomen in de niet uit de balans blijkende verplichtingen. De gedeeltelijke ontbinding van de DVO met GR de Connectie staat niet vermeld

Geautomatiseerde gegevensverwerking

Wij hebben vanuit onze controle op de jaarrekening geen belangrijke bevindingen met betrekking tot de betrouwbaarheid en continuïteit van de geautomatiseerde gegevensverwerking.

Gemeente West Maas en Waal heeft eind 2022 besloten de samenwerking met GR de Connectie op de meeste onderwerpen te beëindigen, waar onder op het gebied van automatisering. De samenwerking zal eind 2023 beëindigd zijn of zoveel eerder als de gemeente een of meerdere nieuwe partners heeft gevonden. Daarmee blijft voor 2022 tevens de situatie bestaan dat geen duidelijke afspraken zijn gemaakt t.a.v. de wederzijdse verplichtingen en verantwoordelijkheden bij calamiteiten of erger. Wij adviseren dit onderwerp in ieder geval met de nieuwe ICT partner helder vast te leggen in een zogenaamde SLA. Onafhankelijkheid

Wij zijn onafhankelijk van uw gemeente en voor zover wij weten heeft zich geen inbreuk voorgedaan op de van toepassing zijnde regels (Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (VIO)) ten aanzien van onafhankelijkheid.

Openstaande punten

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

22

5. Bijlage 1 – Tabel fouten en onzekerheden SiSa Nummer

Specifieke uitkering of overig

Fout of onzekerheid

Financiële omvang in €

Toelichting fout / onzekerheid

A12B

Incidentele bijdrage ondersteuning naleving controle op coronatoegangsbewijzen

-

0

n.v.t.

A16

Bekostigingsregeling opvang ontheemden Oekraïne

-

0

n.v.t.

B2

Regeling specifieke uitkering gemeentelijke hulp gedupeerden toeslagenproblematiek

-

0

n.v.t.

C55

Aanpak energiearmoede

-

0

n.v.t.

C62

Specifieke uitkering aan gemeenten voor de bekostiging van de kwijtschelding van gemeentelijke belastingen van gedupeerden door de toeslagenaffaire

-

0

n.v.t.

C75B

Regiodeals 3e tranche

-

0

n.v.t.

D8

Onderwijsachterstandenbeleid 2019-2022 (OAB)

-

0

n.v.t.

D14

Regeling specifieke uitkering inhalen COVID-19 gerelateerde onderwijsvertragingen

-

0

n.v.t.

E44B

Tijdelijke impulsregeling klimaatadaptatie 2021–2027

-

0

n.v.t.

G2

Gebundelde uitkering op grond van artikel 69 Participatiewet_gemeentedeel 2021

-

0

n.v.t.

G2A

Gebundelde uitkering op grond van artikel 69 Participatiewet_totaal 2020

-

0

n.v.t.

G3

Besluit bijstandverlening zelfstandigen 2004 (exclusief levensonderhoud beginnende zelfstandigen)_gemeentedeel 2021

-

0

n.v.t.

G3A

Besluit bijstandverlening zelfstandigen 2004 (exclusief levensonderhoud beginnende zelfstandigen)_totaal 2020

-

0

n.v.t.

G4

Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers en de Tijdelijke regeling overbruggingsregeling (Tozo) _gemeentedeel 2021

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

Zie bijlage 2 TOZO 23

5. Bijlage 1 – Tabel fouten en onzekerheden SiSa Nummer

Specifieke uitkering of overig

Fout of onzekerheid

Financiële omvang in €

Toelichting fout / onzekerheid

G4A

Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers en de Tijdelijke regeling overbruggingsregeling _ Totaal 2020

G10

Wet inburgering 2021_gemeentedeel 2022

-

0

n.v.t.

G12

Kwijtschelden publieke schulden SZW-domein hersteloperatie kinderopvangtoeslagaffaire_gemeentedeel

-

0

n.v.t.

G12A

Kwijtschelden publieke schulden SZW-domein hersteloperatie kinderopvangtoeslagaffaire_totalen

-

0

n.v.t.

G13

Onderwijsroute 2022_deel gemeente

-

0

n.v.t.

H4

Regeling specifieke uitkering stimulering sport

-

0

n.v.t.

H8

Regeling Sportakkoord 2020–2022

-

0

n.v.t.

H12

Regeling Specifieke uitkering lokale preventieakkoorden of preventieaanpakken

-

0

n.v.t.

Zie bijlage 2 TOZO

Strekking controleverklaring Strekking controleverklaring rechtmatigheid:

Goedkeurend

Strekking controleverklaring getrouwheid:

Goedkeurend

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

24

5. Bijlage 2 – Tabel fouten en onzekerheden G4 TOZO Nummer

Specifieke uitkering of overig

Fout, onzekerheid of formele onrechtmatigheid

Financiële omvang in €

G4

Tozo 1_fundamentele rechtmatigheidseisen

-

0

n.v.t.

G4

Tozo 1_belangrijke rechtmatigheidseisen

-

0

n.v.t.

G4

Tozo 2

-

0

n.v.t.

G4

Tozo 3

-

0

n.v.t.

G4

Tozo 4

-

0

n.v.t.

G4

Tozo 5

-

0

n.v.t.

G4

Kwijtschelding schulden Tozo in het kader van de hersteloperatie kinderopvangtoeslagaffaire – gederfde baten die voortvloeien uit kwijtschelding van schulden levensonderhoud in jaar T

-

0

n.v.t.

G4

Kwijtschelding schulden Tozo in het kader van de hersteloperatie kinderopvangtoeslagaffaire – gederfde baten die voortvloeien uit kwijtschelden van achterstallige betalingen op kapitaalverstrekkingen in jaar T

-

0

n.v.t.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

Toelichting fout / onzekerheid

25

5. Bijlage 2 – Tabel fouten en onzekerheden G4A TOZO Nummer

Specifieke uitkering of overig

Fout, onzekerheid of formele onrechtmatigheid

Financiële omvang in €

Toelichting fout / onzekerheid

G4A

Tozo 1_fundamentele rechtmatigheidseisen exclusief identificatie volgens artikel 17, lid 3 Participatiewet

-

0

n.v.t.

G4A

Tozo 1_geen identificatie volgens artikel 17, lid 3 Participatiewet, maar wel identificatie DigiD in combinatie met BRP of Suwinet

-

0

n.v.t.

G4A

Tozo 1_fundamentele rechtmatigheidseisen exclusief identificatie volgens artikel 17, lid 3 Participatiewet

-

0

n.v.t.

G4A

Tozo 1_belangrijke rechtmatigheidseisen (toepassing artikel 21, lid 3 Besluit 17 april)

-

0

n.v.t.

G4A

Tozo 2_geen identificatie volgens artikel 17, lid 3 Participatiewet en geen identificatie DigiD in combinatie met BRP of Suwinet

-

0

n.v.t.

G4A

Tozo 2_geen identificatie volgens artikel 17, lid 3 Participatiewet, maar wel identificatie DigiD in combinatie met BRP of Suwinet

-

0

n.v.t.

G4A

Tozo 2, exclusief identificatie volgens artikel 17, lid 3 Participatiewet

-

0

n.v.t.

G4A

Tozo 3_geen identificatie volgens artikel 17, lid 3 Participatiewet en geen identificatie DigiD in combinatie met BRP of Suwinet

-

0

n.v.t.

G4A

Tozo 3_geen identificatie volgens artikel 17, lid 3 Participatiewet, maar wel identificatie DigiD in combinatie met BRP of Suwinet

-

0

n.v.t.

G4A

Tozo 3, exclusief identificatie volgens artikel 17, lid 3 Participatiewet

-

0

n.v.t.

G4A

Omvang vorderingen levensonderhoud (jaar T) Tozo 1 (i.v.m. verstrekte voorschotten op Tozo-aanvragen levensonderhoud welke zijn ingediend vóór 22 april 2020)

-

0

n.v.t.

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

26

© 2023 Crowe Foederer Audit & Assurance B.V.

27

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12966420/1