Bijlage 2 - Beheerplan OVL West Maas en Waal 2025-2029
Tekst van het document
Beheerplan Openbare Verlichting 2025 t/m 2029 Behorend bij beleidsplan ‘Duurzaam verlicht’ 2025 t/m 2029
1
Samenvatting Beheerplan Openbare Verlichting 2025-2029 Dit beheerplan voor de openbare verlichting 2025-2029 is gebaseerd op het beleidsplan ‘Duurzaam verlicht’ en behandelt de uitvoering, planning en financiering van de openbare verlichtingswerkzaamheden. Wettelijk kader: De gemeente heeft een zorgplicht voor het onderhoud van openbare verlichting volgens de Wegenwet en het Burgerlijk Wetboek, waarbij technische veiligheid gegarandeerd moet zijn en installaties moeten voldoen aan NEN1010. Financiële verplichtingen vallen onder de Gemeentewet en het BBV. Beleid: Het beleid richt zich op het hoofddoel: ‘verlichting waar nodig’, waarbij veiligheid, duurzaamheid en energiebesparing centraal staan. Binnen de bebouwde kom worden ontsluitingswegen, woonstraten en centrumgebieden verlicht. Buiten de bebouwde kom geldt "Niet verlichten tenzij". Areaal: De gemeente beheert circa 3800 lichtmasten en armaturen. Het gebruik van uniforme typen vereenvoudigt beheer en onderhoud. Nieuwe materialen worden gekozen op basis van duurzaamheid en circulariteit. De technische levensduur van een mast is 45 jaar en van een armatuur 20 jaar. Oude masten en armaturen worden gefaseerd vervangen. Retrofit lampen en ombouw van armaturen worden vermeden vanwege de kosten/baten. Onderhoud: Onderhoud is verdeeld in preventief en correctief.
Preventief onderhoud omvat jaarlijkse inspecties en periodieke controles. Correctief onderhoud richt zich op het snel verhelpen van storingen en schade. Het onderhoud is uitbesteed aan een aannemer die ook verantwoordelijk is voor schadeverhaal. Installatieverantwoordelijkheid: De gemeente is verantwoordelijk voor de veiligheid van installaties tijdens montage, onderhoud en verwijdering, conform NEN 3140. Organisatie: Er is 0,45 FTE toegewezen voor openbare verlichting. De gemeente deelt kennis via het regioplatform met de omliggende gemeenten. Terugblik 2019-2024: Circa 70,5% van de conventionele armaturen is vervangen naar led, deze led verlichting is uitgevoerd met een dimregime om energie te besparen. Het aantal storingen is afgenomen door de overgang naar ledverlichting. In 2019 waren er circa 430 storingen en in 2024 circa 275 storingen. Financiën: Jaarlijkse kosten bestaan uit vervanging, onderhoud en energie. De vervangingen worden betaald uit investeringskredieten, onderhouds- en energiekosten zijn onderdeel van de exploitatie. Door gestegen materiaalprijzen en een sterk verouderd areaal zijn de huidige budgetten niet toereikend voor tijdige vervanging van masten en armaturen. Extra investeringsbudget is nodig voor de periode 2025-2029 om de achterstand in te halen.
2
Inhoudsopgave Samenvatting Beheerplan Openbare Verlichting 2025-2029 ................................................................................... 2 1.
Inleiding en leeswijzer .................................................................................................................................... 4
2.
Wettelijk kader .............................................................................................................................................. 5
3.
Beleid ............................................................................................................................................................. 6
4.
Areaal ............................................................................................................................................................ 7 4.1 Masten .................................................................................................................................................................. 7 4.2 Armaturen/lampen ............................................................................................................................................... 8 4.3 Netten ................................................................................................................................................................... 9 4.4 Beheergegevens ................................................................................................................................................. 10
5.
Levensduur .................................................................................................................................................. 11
6.
Onderhoud................................................................................................................................................... 12 6.1 Preventief onderhoud ......................................................................................................................................... 12 6.2 Correctief onderhoud .......................................................................................................................................... 13
7.
Installatieverantwoordelijkheid ................................................................................................................... 15
8.
Organisatie .................................................................................................................................................. 16
9.
Terugblik 2019-2024..................................................................................................................................... 17 9.1 Storingen ............................................................................................................................................................ 17 9.2 Energieverbruik ................................................................................................................................................... 17
10.
Financiën ................................................................................................................................................. 18
10.1 Vervanging masten........................................................................................................................................... 18 10.2 Vervanging armaturen ..................................................................................................................................... 19 10.3 Budgetten ......................................................................................................................................................... 19 10.4 Projecten ........................................................................................................................................................... 20
3
1. Inleiding en leeswijzer Dit beheerplan Openbare Verlichting 2025 t/m 2029 is gebaseerd op de analyse van het areaal en behoort bij het beleidsplan ‘Duurzaam verlicht’. Het beheerplan gaat over de werkzaamheden die in de praktijk worden uitgevoerd en de planning en financiering daarvan. De looptijd van dit beheerplan (2025 t/m 2029) sluit aan bij de looptijd van beleidsplan. Hoofdstuk 2: Wettelijk kader voor openbare verlichting. Hoofdstuk 3: Beleidsuitgangspunten relevant voor vervanging. Hoofdstuk 4: Areaal van de gemeente - overzicht van masten en armaturen. Hoofdstuk 5: Levensduur van het areaal. Hoofdstuk 6: Onderhoud van openbare verlichting - preventief onderhoud en afhandeling van storingen. Hoofdstuk 7: Installatieverantwoordelijkheid binnen de gemeente. Hoofdstuk 8: Capaciteit binnen de gemeente. Hoofdstuk 9: Terugblik op de voorgaande jaren (2019-2023). Hoofdstuk 10: Financiële doorkijk.
4
2. Wettelijk kader In Nederland zijn we als gemeente niet verplicht om te verlichten, maar we hebben wel een zorgplicht.
Volgens de Wegenwet en het Burgerlijk wetboek moet ons areaal waaronder dus ook de openbare verlichting valt die in beheer en onderhoud van de gemeente is in “goede” staat verkeren en deze moeten we als een goed huisvader onderhouden. Dit houdt voor de openbare verlichting in dat deze zo moet werken, dat minimaal de technische veiligheid is gewaarborgd. De installaties moeten voldoen aan de NEN1010. Financieel zijn de gemeentewet en het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten van belang. Deze verlangt dat de gemeentebegroting reëel in evenwicht is. Gemeenten dienen proactief te zijn in het onderhoud van de openbare verlichting om te voldoen aan hun wettelijke verplichtingen. Dit omvat het opzetten van een beheersplan, het uitvoeren van inspecties, en het snel verhelpen van defecten om de veiligheid en functionaliteit van de openbare verlichting te waarborgen. Door zorgvuldig beleid en onderhoud te implementeren, kunnen gemeenten niet alleen voldoen aan hun wettelijke verplichtingen, maar ook bijdragen aan de veiligheid en leefbaarheid van de openbare ruimte.
5
3. Beleid De keuze om wel of niet te verlichten, hoeveel licht en op welke tijden, is een beleidskeuze. Deze wordt mede bepaald door de verkeersveiligheid, duurzaamheid, financiën en energiebesparingsdoelstellingen. De gemeente gaat in grote lijnen uit van de volgende uitgangspunten: • Binnen de bebouwde kom: verlichten ontsluitingswegen, woonstraten en centrumgebieden. Het verlichtingsniveau is vaak gekoppeld aan de functie van het gebied. We kijken goed of we met minder verlichting kunnen. Als het nodig is dan kijken we op welke tijden dat dan is. Bij de afweging wordt gekeken naar de verkeersveiligheid, sociale veiligheid waar dat relevant is, energiebesparing, milieu en de kwaliteit van de leefomgeving/sfeer waar dat relevant is. Uitgangspunt is ‘Niet verlichten tenzij’; • Buiten de bebouwde kom: Niet verlichten, tenzij. Bij de afweging wordt gekeken naar de verkeersveiligheid, energiebesparing, milieu en in mindere mate naar de sociale veiligheid. Het uitgangspunt is ‘Niet verlichten tenzij’.
6
4. Areaal Het areaal in onze gemeente bestaat op dit moment uit: • Circa 3800 lichtmasten in beheer van de gemeente • Circa 3800 armaturen
Figuur 1. Overheid.nl opbouw lichtmast.
Het is belangrijk om zoveel mogelijk dezelfde typen masten en armaturen te gebruiken. Dit vereenvoudigt het beheer, omdat er minder verschillende onderdelen op voorraad hoeven te zijn en beschadigde onderdelen sneller vervangen kunnen worden. De standaard voorraad van lichtmasten en armaturen wordt door de aannemer beheerd. Door de continue groei van het openbaar gebied in onze gemeente blijft het areaal groeien. Dit resulteert op lange termijn in stijgende beheers- en onderhoudskosten + energie- en vastrechtkosten.
4.1 Masten In de gemeente staan hoofdzakelijk stalen masten. De overige masten zijn van aluminium. In winkelstraten/specifieke locaties passen we soms een andere kleur/model toe. Mochten er nieuwe materialen komen of nieuwe inzichten ontstaan, dan kiest we voor het materiaal dat het beste past bij de uitgangspunten van een circulaire economie en duurzaamheid. Iedere mast heeft in verband met het onderhoud en herkenbaarheid voor inwoners een uniek mastnummer. Als afschrijvingstermijn voor een mast houden we 45 jaar aan. Aan het einde van deze technische levensduur worden masten vervangen. In onderstaande tabel is de leeftijdsopbouw van de masten weergegeven die in eigendom van de gemeente zijn.
7
Figuur 2. leeftijd masten april 2024
4.2 Armaturen/lampen Er zijn diverse soorten armaturen in de gemeente. De technische levensduur voor een armatuur is 20 jaar. Als het armatuur aan het einde van haar technische levensduur is, wordt deze normaal vervangen waarbij we streven naar standaardisatie. In onderstaande grafiek is de leeftijdsopbouw van het areaal weergegeven:
Figuur 3. Leeftijd armaturen april 2024
De conventionele lamp wordt niet meer gefabriceerd De productie van de conventionele PLlamp is gestopt vanaf 2023. Voor de huidige conventionele armaturen in het areaal heeft de gemeente een t/m circa 2030 een voorraad, deze is berekend op het huidige vervangingsplan naar geheel led in 2030.
8
Onderstaand de LED/conventioneel verhouding weergegeven.
Figuur 4. Stand van zaken led verlichting
Conform het beleid kijken we bij vervanging eerst of het licht nog nodig is. Indien dit ‘ja’ is, dan gaan we kijken op welke tijdstippen. Op elk armatuur komt een Zagha connector en we kijken deze beleidsperiode of een telemanagementsysteem (waarmee licht op maat mogelijk is) eventueel in combinatie met sensoren goed werkt. Hiervoor gaan we op drie locaties pilots uitvoeren: - Woonwijk- Fruitbuurt in Beneden-Leeuwen, voorzien we van een TMS met sensoren - Bedrijventerrein- Expeditieweg in Boven-Leeuwen, voorzien we van een TMS - Fietspad- Hogeweg in Wamel, dit is een fietsroute richting de dorpskern, voorzien we van TMS met sensoren. We gebruiken geen retrofit lampen en bouwen armaturen niet om, omdat dit niet kosteneffectief is.
4.3 Netten We hebben in onze gemeente een net van de netbeheerder en een eigen net. - Net van de netbeheerder; in dit geval van Liander. Ook wel gereguleerd domein genoemd) De netbeheerder is verantwoordelijk voor het onderhoud en de kwaliteit van haar OVL net. De gemeente mag niet zelf aan het net werken. - Eigen net: (ook wel vrij domein genoemd) de gemeente is eigenaar en verantwoordelijk voor alles wat bij het eigendom en beheer van een OVL net komt kijken. Deze hebben we slechts op 1 plek, namelijk in De Kersentuin. Het betreft ongeveer 10 masten. We hebben niet de intentie dit uit te breiden. Het onderhoud op beide netten wordt door onze onderhoudsaannemer gedaan.
9
In onderstaande afbeelding is het verschil duidelijk weergegeven:
4.4 Beheergegevens De gemeente gebruikt het integrale beheersysteem Geovisia. Meldingen komen binnen via de melddesk en de buiten beter app. Die worden aan de aannemer doorgegeven. In het beheersysteem is onder andere opgenomen: - uniek nummer (elke mast heeft een uniek nummer); - algemene gegevens (straat, nummer, kern); - opbouw lichtmast (o.a. masthoogte, materiaal, plaatsingsdatum mast/armatuur/lamp, type armatuur, driver, fabrikant, lamptype en vermogen); - branduren. Zo hebben we een actueel overzicht van ons areaal. In het verleden is de leeftijd van de masten niet even goed gemuteerd. Dit wordt met regulier onderhoud of vervanging opgemerkt en aangevuld c.q. aangepast.
10
5. Levensduur Openbare verlichting bestaat uit een mast (lantaarnpaal), een armatuur (de kap erop) en een lichtbron (lamp). Voor de afschrijvingsduur van de investeringen is de levensduur van deze twee elementen van belang. We hanteren de volgende technische levensduur: - Mast 45 jaar; - Armatuur 20 jaar; We hebben nog wel masten ouder dan 45 jaar en armaturen ouder dan 20 jaar staan. De armaturen worden de komende jaren vervangen evenals de masten. In 2028 zijn 1300 masten aan vervanging toe die de leeftijd van 45 jaar of ouder hebben bereikt en ook kwalitatief afgeschreven zijn. Ook bevat dit aantal de masten waarvan de verlenging door de stabiliteitsmeting hebben gehaald (+50/55 jaar oud). Dit spreiden we door een de masten gelijkmatig over een periode van vier jaar (2025, 2026, 2027 en 2028) te vervangen. Ook de vervanging van 2030 en verder spreiden we gelijkmatig uit zodat we geen pieken hebben in vervangingen. We gaan niet meer gebruik maken van stabiliteitsmetingen voor stalen masten, maar de masten vervangen aan het einde van hun technische levensduur*. Aluminium masten worden gemonitord als deze een leeftijd van 35 jaar of ouder hebben bereikt. Aluminium heeft geen zichtbare roestvorming zoals staal maar oxideert waardoor de wanddikte terugloopt. Oude masten kunnen bij een belasting spontaan afbreken.
Op dit moment hebben we 250 aluminium masten in beheer, waarvan de maximale leeftijd 20 jaar is. *De technische levensduur van een stalen lichtmast is standaard 40 jaar, deze is voorheen al verhoogd naar 45 jaar.
11
6. Onderhoud Met betrekking tot het onderhoud maken we een onderscheid in preventief onderhoud en correctief onderhoud. Zo dragen we zorg voor een goede technische kwaliteit van het areaal. Het onderhoud is via een aanbesteding weggezet bij een aannemer.
6.1 Preventief onderhoud Preventief onderhoud wil zeggen dat de gemeente op vastgestelde momenten onderhoud pleegt aan haar areaal om mogelijke uitval voor te zijn. Bijvoorbeeld het vervangen van een driver. Het doel is om het areaal gedurende de levensduur in goede technische staat te houden. De gemeente houdt nu één keer per jaar een schouw. Dit gebeurt in het najaar. Het areaal wordt gecontroleerd op mogelijke gebreken. Gedurende het jaarrond wordt de verlichting meegenomen tijdens mogelijk onderhoud. Het preventief onderhoudsschema ziet er als volgt uit: Wat (Preventief onderhoud): Periode: Schouw 1 keer per jaar in het najaar en verder bij normaal onderhoud. Kleine gebreken worden direct verholpen. Vervangen armaturen Normaal aan einde technische levensduur Vervangen masten Aan einde technische levensduur Controle ronde eigen net 1 keer per 5 jaar (schakelkasten en voedingspunten) NEN3140-controle 1x per 5 jaar 200 stuks steekproefsgewijs keuren Onderhoudsronde Tijdens de onderhoudsronde worden de volgende werkzaamheden gedaan: - Schoonmaken armatuur - Sommige locaties masten reinigen, schilderen of conserveren - Visuele inspectie van de staat van de mast (staat mastluikje, gaten in de mast, scheefstand etc.) en armatuur - Controleren database gegevens - Bijhouden administratieve gegevens - Het nemen van eventuele foto’s van gebreken
12
NEN3140-controle In het kader van de Nen3140 wordt één keer per vijf jaar een steekproef gedaan van 200 masten. De controle ronde van de eigen kasten is 1x per 5 jaar en wordt gecombineerd met de steekproef. Laatste controle heeft in 2021 plaatsgevonden dus in 2026 vindt de eerstvolgende controle plaats.
6.2 Correctief onderhoud Correctief onderhoud heeft als doel te zorgen dat het object na het onderhoud weer (bijna) in nieuwstaat verkeert. Dat wil zeggen dat er onderhoud wordt gepleegd op het moment dat er een onderdeel van de mast/armatuur stuk is. Bijvoorbeeld een mastluikje. De aannemer plaatst een nieuw mastluikje en de mast is weer in ‘nieuwstaat’. In het onderhoudscontract is ook het schadeverhaal meegenomen. De aannemer verzorgt het veiligstellen, evt. plaatsen noodmast/armatuur en het leveren en plaatsen van een nieuwe mast/armatuur. Het correctief onderhoudsschema ziet er als volgt uit: Wat (correctief onderhoud): Verhelpen storingen
Periode: Binnen 10 werkdagen voor direct uitwisselbare – en courante onderdelen. *
Schade door aanrijding
Binnen 2 uur veiligstellen en wanneer mogelijk binnen 10 werkdagen een nieuwe mast plaatsen of indien gewenst een tijdelijke mast. #
*bij LED armaturen is een defecte driver meestal niet op voorraad. Door levertijden kan de termijn van 10 werkdagen overschrijden. Een alternatief is tijdelijk een noodarmatuur te plaatsen. Dit zijn meerkosten. Afhankelijk van de locatie beslist de beheerder of de veiligheid op de betreffende locatie in het geding is of niet. (Indien het een netstoring betreft en de meetwagen moet komen, is het termijn bij Liander 20 werkdagen.) # de termijn van 10 werkdagen hangt sterk af van de afhandeltijd bij Liander. In de praktijk is de cyclus van een schade ten minste 1 maand. Moeilijk leverbare onderdelen zoals speciale masten en/of armaturen kunnen de cyclus verlengen naar 3 maanden.
13
Onderstaand een toelichting op de genoemde werkzaamheden: Storingen Onze inwoners kunnen een storing melden via de buiten beter app of via telefonisch bij het klant- en contactcentrum. De storing komt vervolgens bij de onderhoudsaannemer. We kunnen de storingen onderverdelen in bovengrondse en ondergrondse storingen.
Ondergrondse storingen Bij ondergrondse storingen gaat het om de stroomkabel naar de lantaarnpaal. De netbeheerder Liander is daarvan eigenaar. Indien het een ondergrondse storing betreft wordt deze door de gemeente gemeld bij de netbeheerder (Liander). De gemeente heeft geen invloed op de doorlooptijden en is afhankelijk van de netbeheerder voor het oplossen van deze storingen. Bovengrondse storingen Bij bovengrondse storingen gaat het om de lantaarnpaal, armatuur of lamp. Deze kunnen ook in eigendom zijn van derden zoals de woningbouwvereniging. Meldingen voor derden worden doorverwezen naar de eigenaar. Bovengrondse storingen worden binnen 10 werkdagen opgelost (afhankelijke van het type storing) en als het een urgente storing betreft is er binnen 1 uur een monteur ter plaatse. Denk aan aanrijdschades of gevaarlijke situaties.
14
7. Installatieverantwoordelijkheid Bij werkzaamheden aan elektrische installaties spelen de arbeidsomstandigheden een rol. Hierop is de NEN 3140 van toepassing. Deze norm regelt een veilige bedrijfsvoering van werkzaamheden nabij, aan of met elektrische objecten in het laagspanningsgebied.
De gemeente is verantwoordelijk voor de veiligheid tijdens de montage, het onderhoud en verwijdering van de armaturen en masten. Tijdens de werkzaamheden kan deze verantwoordelijkheid bij de aannemer gelegd worden. Na afronding van de werkzaamheden komt de verantwoordelijkheid weer terug naar de gemeente. In het onderhoudscontract heeft de gemeente de veiligheidseisen beschreven waaraan de aannemer dient te voldoen. De gemeente heeft het beheer van het eigen net ook ondergebracht bij deze aannemer. Voor het ondergronds netwerk van de netbeheerder is de netbeheerder verantwoordelijk. De gemeente moet in beeld brengen wat de status is van de installaties die de gemeente heeft. Dit kan middels steekproeven. * *De status van het areaal en de netten wordt voor de installatie verantwoordelijkheid bijgehouden door een 5-jaarlijkse steekproef op de lichtmasten en een periodieke inspectie van de gemeentelijke schakelkasten. De historie van de rapportage dient bij de gemeente beschikbaar te zijn in papieren- of digitale vorm. In het laatste rapport van de schakelkasten staat vermeld wat de herstelpunten zijn, uitgevoerd en ondertekend door de betreffende monteur en wanneer de eerstvolgende inspectie is.
De schakelkasten dienen ten minste te zijn voorzien van een schema van de installatie, een kastnummer op de behuizing en een vermelding van de laatste keuring met naam van het keuringsbedrijf en een storingsnummer van Liander en van de op dat moment actieve onderhoudsaannemer.
15
8. Organisatie In de gemeente is circa 0,45 fte aangewezen voor de openbare verlichting. De gemeente werkt actief samen met omliggende gemeenten onder andere door gezamenlijk aan te besteden. Ook neemt zij deel aan het platform openbare verlichting waarin kennis gedeeld wordt met omliggende gemeenten.
16
9. Terugblik 2019-2024 We hebben al veel vervangen de afgelopen periode. Toch is nog niet alles led en hebben we nog masten en armaturen te vervangen. We hebben al veel aandacht besteed aan energiebesparing en duurzaamheid. Alle nieuw aan te schaffen armaturen zijn zo energiezuinig mogelijk (op moment van aanschaf) en worden voorzien van een Zagha connector om straks een telemanagementsysteem en eventueel detectiesensoren te kunnen aansluiten.
9.1 Storingen In 2019 waren er circa 430 storingen en in 2023 circa 290 storingen (lampstoringen, aanrijdschades, overige schades als vandalisme). De vermindering in storingen is te verklaren door groeiend aantal led-armaturen en de betrouwbaarheid daarvan t.o.v. conventionele lampen.
9.2 Energieverbruik Jaartal Verbruik in KWH 2013 2019 2024
721150 612977 531039
Aantal mast 3139 3513 3800
Verbruik per armatuur 230 KWH 175 KWH 145 KWH
Verschil
Besparing van 14% t.o.v. 2019 en 26% t.o.v. 2013
Het areaal is ten opzichte van 2013 met 661 masten gestegen (21,0%). Het stroomverbruik is gedaald met 26,0% ten opzichte van 2013.
17
10. Financiën De jaarlijkse kosten voor de openbare verlichting in de gemeente bestaan uit vervanging-, onderhoud- en energiekosten. De vervangingen worden betaald uit de investeringskredieten. De onderhouds- en energiekosten zijn onderdeel van de reguliere begroting. Onderhoudskosten door uitbreidingen met nieuwbouw- en inbreidingsprojecten dienen voor het eerstvolgende boekjaar in het onderhoudsbudget opgenomen te worden.
10.1 Vervanging masten De technische levensduur is 45 jaar. In 2029 zijn 1560 masten aan vervanging toe die dan de leeftijd van 45 jaar hebben bereik. Ook bevat dit aantal de masten die al eerder een stabiliteitsmeting hebben gehad en waarvan nu de verlengde garantie is afgelopen. Deze masten dienen vervangen te worden. We spreiden de vervanging van de masten gelijkmatig over een periode van vijf jaar (2025 t/m 2029). Een nieuwe piek zien we in 2030 en die verdelen we over de jaren 2030-2035. De prijzen van masten zijn de afgelopen twee jaar aanzienlijk gestegen. De stijging bedroeg ruim 40%. De gemiddelde prijs van een is momenteel €1000, dit was twee jaar geleden circa €700. De budgetten zijn hier destijds niet op aangepast. In onderstaand schema is de vervangingsopgave voor masten weergegeven voor de periode 2025-2029 om de achterstand terug te brengen naar maximaal 10% einde levensduur van het gehele areaal. Jaartal Aantal masten vervangen Kosten masten €
2025
2026
2027
2028
2029
200 200.000 €
230 234.600 €
250 260.100 €
263 279.098 €
250 270.608
Figuur 5. Vervangingsopgave lichtmasten 2025-2029
Onderbouwing vervangen bij technische levensduur: - In 2025 heeft 21% (780) van het areaal de technische levensduur overschreden, en in 2029 is dit 41% (1560) van het areaal; - Verouderde masten kunnen instabiel worden door, al dan niet zichtbare, roest of corrosie, wat gevaarlijk kan zijn voor de omgeving en de kans op calamiteiten (omvallen, afbreken) vergroot; - Door de investering niet uit te stellen worden de lasten evenredig verdeeld over de toekomstige jaren; - Verouderde lichtmasten kunnen een negatieve invloed hebben op de uitstraling van wijken of straten.
18
10.2 Vervanging armaturen De vervanging van de armaturen verloopt voorspoedig. Echter door de gestegen materiaalprijzen neigt de vervanging te vertragen. De gemiddelde armatuur prijs was 500 euro en ligt nu op 550 euro. De verwachting is niet dat deze prijzen zullen dalen. De prijzen zijn gemiddeld met 10% gestegen en het beschikbaar gestelde budget dient hierop aangepast te worden om de vervanging snel door te kunnen laten lopen. In onderstaand schema is de vervangingsopgave voor armaturen weergegeven voor de periode 2025-2029 om volledig led toe te passen in 2029. Jaartal 2025 Aantal armaturen vervangen Kosten armaturen €
2026 264 145.200 €
2027 202 113.220 €
2028 36 20.600 €
2029 38 58 22.179 € 34.530
Figuur 6. Vervangingsopgave armaturen 2025-2029
10.3 Budgetten Voor energie en onderhoud (exploitatie) is ook budget beschikbaar. Het huidige energiebudget is inclusief netwerk/vastrecht kosten. Dit wordt jaarlijks geactualiseerd naar de actuele KWh prijs. Het budget is toereikend op deze wijze. Het onderhoudsbudget is bestemd voor de instandhouding, lampstoringen, stabiliteitsmetingen, keuringen etc. De inflatie wordt hierin meegenomen en het budget is voldoende. Het investeringsbudget is voor de vervanging van de masten en armaturen. Door de gestegen prijzen is dit budget niet toereikend. Onderstaand een weergave van de huidige budgetten. Jaartal 2025 2026 Elektriciteit € 180.188 € 181.294 € Onderhoud € 68.041 € 69.597 € Investeringen € 121.000 € 121.000 €
2027 185.205 € 71.160 € 100.000 €
2028 189.111 € 72.662 € 100.000 €
2029 192.893 74.115 31.900
Figuur 7. Huidige budgetten
*De elektriciteitskosten worden jaarlijks bijgesteld naar de actuele kw/h prijs. Benodigd investeringsbudget om de masten en armaturen tijdig te vervangen staan onderstaand weergegeven. Dit budget is benodigd om: 1. De doelstelling om het volledige areaal naar led om te vormen te behalen (huidige koers doorzetten) 2. De achterstand in verouderde lichtmasten (> 45 jaar) terug te dringen naar een maximum van 10% in 2035.
19
Door de lichtmasten tijdig te vervangen zodra zij de technische levensduur hebben bereikt, vervalt de noodzaak voor stabiliteitsmetingen (inspecties). Dit leidt tot een verlaging van de onderhoudskosten (exploitatie), welke tot compensatie in de kapitaallasten leidt. Benodigd budget inlopen achterstand Jaartal 2025 Huidig investeringskrediet € 121.000 € Verschil € 224.200 € Benodigd krediet € 345.200 €
2026 100.000 € 247.820 € 347.820 €
2027 100.000 € 180.700 € 280.700 €
2028 100.000 € 201.277 € 301.277 €
Verhoging kapitaallasten cumulatief Verlaging Exploitatie Effect kapitaallasten
5.874,33 € 11.528,78 € -8.500,00 € -3.028,78 €
1.810,00 € 13.338,77 € -8.500,00 € -4.838,77 €
2.311,13 € 2.739,99 15.649,91 € 18.389,90 -8.500,00 € -8.500,00 -7.149,91 € -9.889,90
€ € € €
5.654,44 € 5.654,44 € -8.500,00 € 2.845,56 €
2029 100.000 205.138 305.138
Figuur 8. Benodigde budgetten 2025 t/m 2029
10.4 Projecten Per project wordt bekeken of de lichtmasten aan vervanging toe zijn. Indien dit het geval is, dan wordt dit gefinancierd uit het vervangingsbudget of er wordt een separaatkrediet aangevraagd.
20
Bijlage 1: Werkzaamheden conventionele verlichting versus ledverlichting Het dagelijks beheer van armaturen+lampen bestaat uit: Maatregelen Conv. armaturen • Vervangen defecte lampen x • Remplace lampen x • Remplace driver • Schoonmaken armaturen x • In standhouden storingsdienst x • Verhelpen storingen x Het dagelijks beheer van masten bestaat uit: • Rechtzetten masten • Schoonmaken masten • Stickeren masten • Stabiliteitsmetingen >5 m • NEN 3140 keuringen • Verhelpen storingen
x x x x x x
21
ledarmaturen
x x x x
x x x x x x