Bijlage 1 Beheer- en Onderhoudsrapportage Verhardingen
Tekst van het document
ias
Gemeente st as en al
Beheer- en Onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026 Gemeente West Maas en Waal
Gemeente West Maas en Waal Team Beheer Openbare Ruimte
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026 Mm» er AM
BTAdvies Projectnummer
P21.08
Omschrijving
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Datum
24 oktober 2022
Auteur
dhr. B. Loermans Adviesbureau BTAdvies
Status Versie
DEFINITIEF 1.0
V'. s
^
\
-a /
Qemeente
Gemeente West Maas en Waal Projectnummer
2021-WBH-ALG-BTAdvies-01
Projectleider
dhr. C. (Cor) van der Ley Projectleider Civiele Werken Team Beheer Openbare Ruimte Gemeente West Maas en Waal Datum:
Naam:
Organisatie:
Opgesteld door:
Dhr. B. (Bas) Loermans
Adviesbureau BTAdvies
Gecontroleerd door:
Dhr. J. (John) van Bergen
Adviesbureau BTAdvies
24 oktober 2022
Gezien door:
Dhr. C. (Cor) van der Ley
Gemeente West Maas en Waal
24 oktober 2022
Handtekening.
f/yp w
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Inhoudsopgave 1.
Inleiding............................................................................................................. 2 1.1
Doel.........................................................................................................................................2
1.2
Leeswijzer................................................................................................................................ 2
2.
Areaal verhardingen........................................................................................... 3 2.1
Verhardingstype....................................................................................................................... 3
2.2
Wegtype................................................................................................................................... 3
2.3
Aanlegjaar................................................................................................................................ 4
2.4
Essentiële basisuitgangspunten.............................................................................................. 4
Kwaliteit van de verhardingen............................................................................ 5
3. 3.1
Inspectiemethodiek..................................................................................................................5
3.2
Kwaliteitsbeoordeling............................................................................................................... 6
3.2.1
Ingedikte kwaliteit............................................................................................................6
3.2.2
Achterstallig onderhoud..................................................................................................6
3.3
Kwaliteitsvergelijking 2016-2022...........................................................................................7
3.4
Huidige kwaliteit op basis van gebruiksfunctie.........................................................................7
3.5
Huidige kwaliteit op basis van verhardingssoort...................................................................... 8
3.6
Huidige kwaliteit op verdeeld per gebied.................................................................................8
3.7
Afwaardering wegen................................................................................................................9
4.
Financiële overzicht...........................................................................................10 4.1
Algemeen................................................................................................................................10
4.2
Kosten groot onderhoud (Voorziening)..................................................................................ll
Meest optimale variant....................................................................................................................11 Suboptimale variant........................................................................................................................ 12
5.
4.3
Kosten klein onderhoud..........................................................................................................13
4.4
Maatregeltoets....................................................................................................................... 14
4.5
Bepaling van het budget voor Rehabilitatie............................................................................15
4.6
Verstevigen bermverhardingen..............................................................................................16
4.7
Uitgangspunten...................................................................................................................... 17
Conclusie.......................................................................................................... 19
Bijlage I: Lijst Basisplanning en Begroting(Voorziening)...................................................... 20 Bijlage II: Prijsopbouw en KostenoverzichtRehabilitatie(budget)............................... 21 Prijsopbouw Rehabilitatie-budget.......................................................................................................21
1
Gemeente West Maas en Waal
1.
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Inleiding
De gemeente West Maas en Waal heeft BTAdvies opdracht gegeven voor het opstellen van een beheerrapportage verhardingen voor de periode 2022-2026. Deze beheerrapportage is opgesteld aan de hand van de CROW-systematiek voor wegbeheer, zoals deze is omschreven in CROW-publicatie “Wegbeheer 2019” uitgave 30 april 2019. Hierbij is gebruik gemaakt van Geovisia (wegenbeheersprogramma), dat op deze systematiek is gebaseerd. De globale visuele inspectie van wegen is uitgevoerd van 7 Januari 2021 t/m 22 Maart 2021. Deze resultaten zijn doorgevoerd in het wegenbeheerssysteem Geovisia van de gemeente.
1.1
Doel
Deze rapportage vormt de basis voor het bepalen van de gemiddelde onderhoudskosten voor wegen in de komende vijfjaar. Daarnaast wordt in deze rapportage inzichtelijk gemaakt wat de huidige kwaliteit en situatie van het wegenareaal binnen de gemeente is. Onverharde- en half verhardingspaden/-wegen/-terreinen etc. zijn niet meegenomen tijdens de globale visuele weginspectie van 7 januari 2021 t/m 22 maart 2021. Deze onderdelen zijn in augustus/september 2022 uitgevoerd. Eventuele benodigde onderhoudsbudgetten voor herstel- en uitvoeringskosten onverharde- en halfverharde wegen/paden/ terreinen etc. moeten separaat aangevraagd worden. Kosten voor aanbrengen van nieuwe bermverstevigingsconstructies van b.v. grasbetonstenen of bermbeton zijn ook in dit rapport meegenomen.
1.2
Leeswijzer
In hoofdstuk 2 wordt het areaal van de verharde wegen die in beheer zijn van de gemeente beschreven. In hoofdstuk 3 wordt de kwaliteit van de wegen omschreven. In hoofdstuk 4 worden de financiële kosten toegelicht om het wegenbeheer op orde te houden. In hoofdstuk 5 volgt de conclusie aangevuld met een advies vanuit BTAdvies om het beheer en onderhoud te optimaliseren.
Gemeente West Maas en Waal
2.
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Areaal verhardingen
Onder het areaal verhardingen vallen alle verharde oppervlaktes, de belangrijkste onderdelen zijn: • • • • • • • • • •
Rijbanen; Fietspaden; Voet- en wandelpaden; Afwateringsgoten (molgoten); Parkeervoorzieningen; dit zijn parkeerplaatsen, - vakken, - stroken en -terreinen; Middengeleiders en vluchtheuvels; Pleinen en winkelgebieden; Drempels en plateaus (verhogingsvlakken); Rabatstroken, rammelstrook of passeerstrook (betonplaten); Bermverstevigingsmaterialen (grasbetontegels, puin, betonplaten, etc.);
2.1
Verhardingstype
In de wegbeheerdata van de gemeente West Maas en Waal staat dat de gemeente in totaal 1.784.153 m2 verhardingen in beheer heeft. Het areaal kan worden opgedeeld naar verschillende verhardingstypen. Dit levert de volgende verdeling van het areaal op: Asfaltverhardingen Elementverhardingen Betonverhardingen Totaal
1.137.635 m2 628.123 m2 18.395 m2 1.784.153 m2
64 % 35 % 1 % 100 %
De totale lengte van het gehele verharde wegenareaal van de gemeente West Maas en Waal is circa 516 km.
2.2
Wegtype
Naast een onderverdeling van materiaalsoorten is het wegenareaal verder onder te verdelen in wegtypes. De indeling van wegtype is opgesteld conform CROW-publicatie 147. Volgens deze publicatie worden de wegtypes onderverdeeld in: Wegtype
V
Benaming Hoofdwegennet
Gebruiksfunctie
Stadsautosnelwegen en autowegen. Stadsautosnelwegen, provinciale wegen en industriewegen met Zwaar belaste wegen grote fabrieken en zwaar transport. Drukke wegen in het buitengebied, stadsontsluitingswegen, Gemiddeld belaste wegen busbanen, parallelwegen en lichte industrie b.v. bedrijvenparken. Rustige wegen in het buitengebied, landbouwwegen en Licht belaste wegen buurtontsluitingswegen. Woonstraten binnen de bebouwde kom, hieronder vallen ook Weg in woongebied parkeervoorzieningen en inritten. Wegen binnen de bebouwde kom die gesloten zijn voor gemotoriseerd verkeer, zoals winkelstraten, pleinen en Weg in verblijfsgebied voetpaden. Ook middengeleiders en vluchtheuvels vallen hieronder, Aanliggende of vrijliggende fietspaden binnen en buiten de Fietspaden bebouwde kom, inclusief suggestiestoken. * Wegtypes 1 en 2 komen niet voor in het wegenareaal van de gemeente, deze zijn in beheer van de provincie of Rijkswaterstaat. Indien in de wegbeheerdata toch wegtype 1 of 2 staat vermeld, is dat een foutieve melding.
Gemeente West Maas en Waal
Wegtype 3 4 5 6 7 Totaal
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Asfalt [m2]
Beton [m2]
Elementen [m2]
Totaal [m2]
219.152 541.610 285.455 9.334 82.084
440 7.336 8.138 2.467 15
15.386 27.254 355.914 228.468 1.100
234.977 576.200 649.506 240.270 83.200
% 13,2 32,3 36,4 13,4 4,7
1.137.635
18.395
628.123
1.784.153
100
Tabel 2.1 Overzicht areaal per wegtype
2.3
Aanlegjaar
In de wegdatabeheer van de gemeente West Maas en Waal staat dat 9% van de totale verharding ouder is dan 60 jaar. Wegen die ouder zijn dan 60 jaar hebben over het algemeen het einde van de technische levensduur behaald. Het onderhouden van wegen ouder dan 60 jaar heeft weinig effect omdat vaak de gehele constructie inclusief de funderingslagen aan vervanging toe zijn. Van ca. 8% wegvakonderdelen ontbreekt het jaar van aanleg in het wegdatabeheersysteem. Voor het plannen van het onderhoud van de wegen binnen een korte termijn (1-2 jaar) en middellange termijn (3-5 jaar) heeft het aanlegjaar of onderhoudsjaar (het jaar wanneer het laatste onderhoud is uitgevoerd) geen invloed. Voor het bepalen van de lange termijnplanning (6-100 jaar) en het opstellen van een maatregeltoets is het echter wel belangrijk. Op basis van de leeftijd van de weg kan een onderhoudsmaatregel worden verschoven. Leeftijd wegvak
Aantal wegvakken
%
535 1.450 1.463 972 2.336 1.002 828 746 9.332 Tabel 2.2 Overzicht areaal per wegtype
5,7 15,5 15,7 10,4 25,0 10,7 8,9 8,1
< 10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61 > Onbekend Totaal
2.4
100
Essentiële basisuitgangspunten
Er is geconstateerd tijdens de inspectieronde (voorjaar 2021) en het opstellen van de begroting in deze beheerrapportage dat 28,3% van alle wegvakken in het wegendatabestand “foutieve” informatie bevat. Het gaat hierbij voornamelijk om het verkeerd invullen van de wegtype, jaartallen, objecttype, wegsoort en/of straatnamen. Naast de wegoppervlakte en de inspectieresultaten, heeft de juiste wegtype invloed op de onderhoudsmaatregel. De juiste maatregelen zorgen voor een correcte begroting. Het invullen van het jaar van aanleg en/of jaar van onderhoud heeft invloed op het opstellen van een correcte planning. Zo kunnen oudere wegen die veel schade hebben buiten de planperiode van de beheerrapportage worden gesteld. Het bijhouden, actualiseren, wegwerken van foutieve administratie etc. van het wegenareaal van gemeente West Maas en Waal in wegenbeheersprogramma GeoVisia is van groot belang voor het kunnen vaststellen van de onderhoudsbudgetten voor de komende jaren. De komende vijfjaar moet hier voldoende aandacht aan worden gegeven.
4
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
West Maas en Waal
3.
Kwaliteit van de verhardingen
Om inzicht te krijgen in de kwalitatieve toestand van het wegenareaal binnen de gemeente West Maas en Waal is een visuele inspectie uitgevoerd volgens CROW-publicatie 146b (handboek Globale Visuele Inspectie). Op basis van de inspecties wordt een basisplanning en -begroting voor de korte termijn (1-5 jaar) uitgevoerd. Met behulp van de planning en begroting wordt deze beheerrapportage opgesteld. Ook is het mogelijk de gegevens van de basisplanning- en begroting te gebruiken voor specifiekere plannen zoals beleidsplannen, maatregeltoetsen, cyclische planning of de langere termijnplanning (6-100 jaar).
3.1
Inspectiemethodiek
Bij een globale visuele inspectie worden schade(beelden) vastgesteld, deze zijn onderverdeeld in de categorieën Asfaltverhardingen, Cementbetonverhardingen en Elementenverhardingen (o.a. tegels, klinkers en betonstraatstenen). De schadebeelden zijn in tabel 3.1 weergegeven. Schadegroep Textuur Vlakheid Samenhang Kantstrook Waterdichtheid
Asfalt
Cementbeton
Elementen
Rafeling Dwarsonvlakheid Oneffenheden Scheurvorming Randschade
X
X
Oneffenheden X
Scheurvorming
Dwarsonvlakheid Oneffenheden Voegwijdte
X
X
X
Voegvulling
X
Tabel 3.1: Schadebeelden Visuele inspectie Bij de globale visuele inspectie wordt de ernst en omvang vastgelegd volgens onderstaande matrix
Omvang/Ernst Gering (1) Enig (2) Groot (3)
Licht (L)
Matig (M) L1 = 1 L2 = 2 L3 = 3
M1 =4 M2 = 5 M3 = 6
Ernstig (E) E1 = 7 E2 = 8 E3 = 9
Tabel 3.2: Schadematrix
Voor een nadere omschrijving van de gehanteerde inspectiemethodiek wordt verwezen naar CROWpublicatie 146a Handboek visuele inspectie 2011 en 146b Handleiding globale visuele inspectie 2011 (CROW December 2011).
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
West Maas en Waal
3.2
Kwaliteitsbeoordeling
In CROW-publicatie 323 ‘Kwaliteitscatalogus openbare ruimte 2018’ wordt omschreven hoe de inspectiecijfers vertaald worden naar beeldkwaliteit. Hiermee kan op een eenduidige manier worden gecommuniceerd over de kwaliteit van de wegen. Bij de kwaliteitsbeoordeling wordt de volgende indeling gebruikt: Onderhoud s- niveau A+ A
B
C D
Omschrijving De verharding is zeer goed (nieuwstaat) en er hoeft de komende jaren geen onderhoud uitgevoerd te worden. De verharding verkeerd in goede conditie en er hoeft de komende jaren geen onderhoud te worden uitgevoerd. De kwaliteit van de verharding is voldoende. In de planning moet rekening worden gehouden dat binnen de termijn van deze beheerrapportage (1-5 jaar) onderhoud uitgevoerd moet worden. Binnen de eerstvolgende weginspectie (binnen uiterlijk 2 jaar) vindt een actualisatie van de planperiode plaats. De kwaliteit van de verharding is matig. In de planning moet rekening worden gehouden dat binnen een korte termijn (1-2 jaar) onderhoud moet worden uitgevoerd. De kwaliteit van de verharding is slecht. In de planning moet rekening worden gehouden dat binnen een korte termijn (1-2 jaar) onderhoud moet worden uitgevoerd. Waar visueel een gevaarlijke situatie is ontstaan, moet direct onderhoud worden uitgevoerd.
3.2.1 Ingedikte kwaliteit De kwaliteit van het wegenareaal, binnen de gemeente West Maas en Waal, is altijd een verdeling over de verschillende kwaliteitsniveaus. Zo zal er altijd een deel van de verhardingen aan onderhoud toe zijn (kwaliteit C en D). Daarnaast zijn er ook nog verhardingen die in goede conditie verkeren. Om te toetsen of de kwaliteit voldoet aan het vastgestelde kwaliteitsniveau is door CROW de ingedikte kwaliteit bepaald op basis van de 90% regel. Hierbij wordt de kwaliteit van de verhardingen gelijkgesteld aan de minimale kwaliteit die door 90% van het areaal verhardingen wordt gehaald. Wanneer 90% van het areaal verhardingen kwaliteit B of hoger heeft, dan wordt de ingedikte kwaliteit voor alle verhardingen samen met kwaliteit B beoordeeld. In tabel 3.4 en 3.5 is de kwaliteitsverdeling van de verhardingen in beheer bij de gemeente West Maas en Waal weergegeven.
3.2.2 Achterstallig onderhoud Volgens de CROW en Notitie Materiele Vaste Activa (Commissie BBV) is er sprake van achterstallig onderhoud in het wegenareaal van de gemeente zodra wegvakken kwaliteitsniveau D hebben. Het is wenselijk dat het wegenareaal geen enkel wegvak met kwaliteitsniveau D heeft, echter budgettair is het niet altijd haalbaar dit te realiseren. De gemeente mag wegvakken op kwaliteitsniveau D hebben, BTAdvies adviseert dit te beperken tot ongeveer 5% van het gehele wegenareaal. De gemeente moet middels de beheerrapportage aan de provincie kunnen aantonen dat het kwaliteitsniveau D minder wordt binnen de vastgestelde periode van de lopende beheerrapportage. Laat de gemeente zien dat er geen verbetering is, dan zal de provincie in gesprek gaan met de gemeente over het beheer en onderhoud van de wegen, met als ergste geval preventief toezicht vanuit de provincie. Concreet betekent dit dat de Provincie Gelderland gaat bepalen hoeveel budget de gemeente beschikbaar MOET stellen voor het onderhoud aan de wegen.
Gemeente West Maas en Waal
3,3
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Kwaliteitsvergelijking 2016 - 2022
Om een beter beeld te kunnen vormen over de huidige kwaliteit van het wegenareaal in de gemeente West Maas en Waal is de huidige kwaliteit vergeleken met de kwaliteit van het wegenareaal tijdens de voorgaande periode(s) waarvan een globale visuele inspectie is uitgevoerd. In tabel 3.3 is de kwaliteit in de gemonitorde jaren vergeleken. Het wegenbeleids- en beheerplan van 2019-2023 is gemaakt op basis van de inspectieresultaten 2016. Kwaliteit Zeer goed (A+)
2016
2022
Mogelijke verklaring vanwege het verschil
45 %
55%
Goed (A)
40%
3 %
Voldoende (B)
6%
20%
Matig (C) Slecht (D) Totaal 90%-regel
2% 7%
7 % 15%
Aanleg van nieuwbouwplannen waarvan wegen goed zijn. De wegen van 2016 hadden destijds een A-kwaliteit maar zijn slechter geworden en doorgeschoven naar een B-Kwaliteit. Wegen die destijds een C- of D-Kwaliteit hadden, zijn opgeknapt en hebben in 2022 een B-Kwaliteit gekregen Zie onderstaande verklaring 1 en 2 Zie onderstaande verklaring 1 en 2
100 % B
100 % D
1)
Wat eveneens van invloed kan zijn op de bovenstaande verschillen, is de inhaalslag die gemaakt is in het wegbeheerssysteem in de afgelopen 3 jaar. In het wegbeheerssysteem moeten diverse onderdelen (aanlegjaar, beheerder, eigenaar, wegtype etc.) van een weg ingevuld worden. 2) In 2016 was de informatie nog niet correct ingevuld, waardoor je een vertekend beeld kan krijgen met de huidige situatie van 2022. Na 2016 is er ook een verbetering doorgevoerd in de verwerking van de visuele- weginspectie resultaten. Tabel 3.3: Kwaliteit verhardingen voorgaande jaren
Uit tabel 3.3 blijkt dat de huidige kwaliteit van het wegenareaal ten opzichte van 2016 slechter is geworden, in 7 jaar tijd is de ingedikte kwaliteit van B naar D gegaan. Er zijn meer wegen met een A+ kwaliteit maar ook het aantal wegen met C- en D-kwaliteit is omhoog gegaan. In de volgende beheerrapportage (2027-2031) moet aangetoond worden dat een verbetering is geconstateerd, vooral in het aandeel C- D-kwaliteit maar ook bij de ingedikte kwaliteit. Om geen problemen met de Provincie te krijgen moet de gemeente de komende vijfjaar het kwaliteitsniveau D (Slecht) naar B (voldoende) zien te krijgen met een acceptabele marge van 5% in plaats van de huidige 15%.
3.4
Huidige kwaliteit op basis van gebruiksfunctie
De kwaliteitsbeoordeling wordt verder gespecificeerd op het niveau van gebruiksfuncties. In tabel 3.4 zijn de kwaliteitsbeoordelingen per gebruiksfunctie weergegeven.
Gebruiksfunctie
A+
A
Rijbanen 41 % 11 % Fietspaden 50 % 24 % Voetpaden 51 % 1 % Parkeervoorzieningen 53% 1 % Tabel 3.4: Kwaliteit op basis van gebruiksfunctie
B
C
D
25% 16% 26 % 25%
11 % 5% 2 % 3%
13% 5% 20% 18 %
90% re D B D D
Uit tabel 3.4 blijkt dat het achterstallig onderhoud voorkomt bij de gebruiksfuncties rijbanen, voetpaden en parkeervoorzieningen. Voor de volgende inspectieronde (in het voorjaar van 2023) moeten de wegen die C- of D-Kwaliteit hebben worden onderhouden. Budgettair is het niet mogelijk alles te herstellen, maar men moet wel aantonen dat men verbetering ziet in de kwaliteit van het wegenareaal.
7
Gemeente West Maas en Waal
3.5
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Huidige kwaliteit op basis van verhardingssoort
De kwaliteitsbeoordeling wordt verder gespecificeerd op het niveau van verhardingssoort. In tabel 3.5 zijn de kwaliteitsbeoordelingen per verhardingssoort weergegeven. Verhardingssoort
A+
A
Asfalt 42% 17% Cementbeton 93% 0% Elementen 56% 0% Tabel 3.5: Kwaliteit op basis van verhardingssoort
B
C
19% 3% 21 %
14% 1 % 6%
D 9% 3% 17%
90% regel C A+ D
Uit tabel 3.5 blijkt dat het achterstallig onderhoud voorkomt bij de verhardingssoorten asfalt en elementen. Voor de volgende inspectieronde (in het voorjaar van 2023) moeten de wegen die C- of DKwaliteit hebben worden onderhouden. Budgettair is het niet mogelijk alles te herstellen, maar men moet wel aantonen dat men verbetering ziet in de kwaliteit van het wegenareaal.
3.6
Huidige kwaliteit op verdeeld per gebied
Uit tabel 3.6 is te zien in welke gebieden het achterstallig onderhoud voorkomt, dit is verder opgedeeld in materiaalsoort en functie. Met uitzondering van “Buiten Dorps Grenzen” heeft elk gebied achterstallig onderhoud bij verschillende functie- en materiaalgroepen.
Tabel 3.6: Kwaliteitswaarde opgedeeld in gebieden, materiaalsoort en functie.
|
Gemeente West Maas en Waal
3.7
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Afwaardering wegen
De gemeente West Maas en Waal wil, daar waar het kan of wenselijk en mogelijk is, bepaalde wegen en/of voetpaden afwaarderen. Onder afwaarderen wordt verstaan: • •
Bestaand verhardingsmateriaal vervangen door groen (omvormen). Het wegvak krijgt dan een andere functie (bv. plantvak). Bestaande verhardingsmateriaal vervangen door ander materiaal, bijv. asfalt wordt menggranulaat (puin). Het wegvak asfalt wordt dan gewijzigd en valt dit wegvak onder halfverharding. Daardoor treedt er een wijziging op in de onderhoudskosten. De asfaltonderhoudskosten worden dan niet meer doorgerekend in de Voorziening groot onderhoud wegen. De onderhoudskosten voor halfverharding komen dan elders vandaan.
Daar waar veel verhardingsoppervlak ligt maar weinig wordt gebruikt door verkeer en voetgangers kan worden teruggegeven aan de natuur als eventuele groen-inrichting. Denk hierbij aan gras, bomen en/of beplanting. Afwaardering van verhardingsoppervlak hangt nauw samen met de volgende aspecten: • • • • • •
Locatie; Aanwezig soort materiaal (bijv. tegels of asfalt); Maatschappelijk gebruik (de verkeersintensiteit); Soort gebruiksfunctie (recreatief of doorgaande (school)route; Soort wegfunctie (rijbaan of voetpad); Aanwezigheid van woningen of bedrijven.
De gemeente West Maas en Waal wil wegen afwaarderen vanwege: • •
Klimaatadaptatie; Terugbrengen van de onderhoudskosten van het wegenareaal (rijbanen, fietspaden, voetpaden, parkeervoorzieningen etc.);
Ook complete wegen (rijbanen) kunnen in de toekomst worden afgewaardeerd. Dit gaat gepaard met goede informatie richting bestuur/college/vakdisciplines) en externe informatie (bewoners en belanghebbende). Bij afwaarderen van complete wegen gaat een verkeersbesluit vooraf Onderstaande tabel geeft aan welke verhardingen al zijn afgewaardeerd en welke in de toekomst in aanmerking kunnen komen voor afwaardering. Weg Het Gement, Alphen, naast huisnummer 6 Paralleleweg Zandstraat, Beneden-Leeuwen t.h.v. huisnr. 159 Munseweg 1-2 te Appeltern Munseweg 8-10 te Appeltern Zwaanheuvelstraat, Alphen Hoevenstraat (zijvond-Hommelsestraat), Wamel Hoogstraat (Berghuizen-Kievietweg), Maasbommel
Omschrijving Elementenverharding is vervangen door groen Gedeelte van het bestaande asfalt (rijbaan) is vervangen door gras en de weg is plaatselijk smaller geworden Gedeelte van het bestaande asfalt (rijbaan) omvormen naar ‘‘boerenpad” Gedeelte van het bestaande asfalt (rijbaan) omvormen naar “boerenpad” en bestaande rijbaan versmallen (ten gunste van groen) Afhankelijk van verkeersbesluit
Gereed Ja, in 2022 Ja, in 2022 Ja, in 2022 2022 Nee
Afhankelijk van verkeersbesluit
Nee
Afhankelijk van verkeersbesluit
Nee
Gemeente West Maas en Waal
4.
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Financiële overzicht
Om inzicht te krijgen in wat de financiële gevolgen zijn voor het beheren en onderhouden van het wegenareaal in de gemeente West Maas en Waal, wordt in dit hoofdstuk toegelicht wat de onderhoudskosten zijn naar aanleiding van de vooraf uitgevoerde visuele inspectie. Het uitgangspunt voor het financiële overzicht zijn de inspectieresultaten, die zijn bepaald volgens CROW-publicatie 146b (handboek Globale Visuele Inspectie). De planning en begroting word opgesteld volgens CROW-publicatie 145 ‘Beheerkosten openbare ruimte’.
4.1
Algemeen
Het onderhoud van de wegen is onder te verdelen in drie categorieën, gezamenlijk zorgt dit voor de instandhouding van het wegennet: •
•
•
Klein onderhoud: is het "dagelijks” uit te voeren onderhoud, bijvoorbeeld uitvullen van scheuren in het asfalt of het herstraten van oneffenheden in het straatwerk, om plaatselijke schade aan de verharding te herstellen. Dit onderhoud wordt meestal begroot als een vast bedrag perjaar. Groot onderhoud/Voorziening (Basisplanning) zijn onderhoudsmaatregelen, bijvoorbeeld een oppervlakbehandeling of een nieuwe deklaag bij asfalt, het herstraten van elementen, waarmee zowel de achteruitgang van de kwaliteit van de wegconstructie wordt vertraagd alsmede door conservering van de oppervlakte eigenschappen op gewenste niveau blijven gehandhaafd. In het algemeen wordt een basisplanning gemaakt voor een periode van vijf jaar, waarvan de eerst twee planjaren cruciaal zijn voor het herstellen van de wegvakken met een C- en D-Kwaliteit. Deze moeten als eerste worden aangepakt om ongelukken en ongevallen met mogelijk letsel te voorkomen. Reconstructie/Rehabilitatie: is de zwaarste maatregel die in de praktijk kan worden uitgevoerd. Deze maatregel wordt alleen uitgevoerd aan het einde van de technische levenscyclus van de weg (bij 60 jaar) of als de schade dermate groot is dat andere maatregelen geen oplossing bieden. Bij reconstructie wordt de verharding weer op het oorspronkelijke structurele en functionele niveau gebracht, zonder aanpassingen in vormgeving of gebruik.
Soms wordt gekozen voor een herinrichting van wegen bijvoorbeeld omdat de capaciteit van de voertuigen in de loop der jaren is toegenomen, waardoor de constructie de belasting op de wegen niet meer kan dragen
Gemeente West Maas en Waal
4.2
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Kosten groot onderhoud (Voorziening)
De totale kosten welke nodig zijn voor het herstellen van alle schade, die is geconstateerd tijdens de laatste inspectieronde (voorjaar 2021), bedraagt € 7.808.975 in de periode 2022-2026. Hiermee worden alle wegvakken weer teruggebracht naar nieuwstaat (Kwaliteit A+ of A). Maar het totale beschikbare budget voor de komende vijfjaar is € 5.044.395. Dit bedrag is niet toereikend. Hiermee is terugbrengen naar A niveau niet haalbaar.
Meest optimale variant De gemeente streeft ernaar om deze beheerperiode 2022-2026 te beheren op kwaliteitsniveau B. Hiermee voldoen we nog aan.de normen en blijven de kosten beheersbaar. Om te beheren op het gewenste niveau wordt in tabel 4.1 aangegeven wat de onderhoudskosten zijn. In de eerste jaren is er een inhaalslag nodig om het achterstallige onderhoudsniveau te herstellen. De totale kosten hiervan bedragen € 6.451.394.- voor de periode 2022 t/m 2026. Planjaar
Asfalt
Elementen
Beton
Totale benodigde onderhoudskosten
2022 2023 2024 2025 2026
€ 633.279 € 1.824.051 € 2.927.704 € 5.942 €0
€ 74.456 € 18.127 €0 €0 €0
€881.073 € 86.760 €0 €0 €0
€ 1.588.808 € 1.928.939 €2.927.704 € 5.942 €0
Totale benodigde onderhoudskosten
€ 5.390.977
€ 92.583
€ 967.834
€6.451.394
Tabel 4.1: Overzicht kosten structureel groot onderhoud
Het huidige saldo van de voorziening (per 31-12-2021) is € 1.480.984. Dit budget wordt gebruikt voor de periode 2022-2026. Dit houdt in dat er gemiddeld een jaarlijks onderhoudsbudget nodig is van € 994.082 over de periode 2022 t/m 2026 De gemeente West Maas en Waal stort echter jaarlijks, aan groot onderhoud wegenbudget, een gemiddeld bedrag van € 712.682 in de voorziening Wegen voor het gehele wegenareaal in de periode 2022-2026. Inclusief de gemiddelde jaarlijkse storting van € 712.682 komt het totale beschikbare budget van deze periode (2022-2026) uit op € 5.044.394 (zie tabel 4.2). Planjaar
Beschikbaar budget
2023 2024 2025 2026
€ 1.480.984 €691.249 € 703.000 €714.951 €727.105 €727.105
Totaal
€ 5.044.394
Restant budget 2022
Tabel 4.2: Overzicht beschikbaar budget
Het te kortom onderhoudsniveau B te bereiken bedraagt € 1.406.999 (Totaal benodigde onderhoudskosten € 6.451.394 minus beschikbaar budget van € 5.044.394). Om toch onderhoudsniveau B te bereiken, is er jaarlijks een extra budget nodig. In de jaren 2022 tot en met 2026 is er hierdoor sprake van een extra jaarlijkse storting van € 281.400. (5 jaar x € 281.400 = € 1.407.000). Echter vanuit het oogpunt van de gemeentelijke exploitatie is een dergelijke toename van de jaarlijkse lasten niet wenselijk. Er is daarom nog een variant uitgewerkt waarbij de achterstanden in het wegenonderhoud in een langzamer tempo worden weggewerkt. Deze variant noemen we de Suboptimale variant.
11
Gemeente West Maas en Waal
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Suboptimale variant Er is gekozen om de achterstanden in een lager tempo te verwerken. Dit betekent dat de gecalculeerde onderhoudskosten voor de periode 2022-2026 nu € 5.515.055 zullen zijn. Er is al een aanwezig beschikbaar budget van € 5.044.394 (zie tabel 4.2). Dit geeft een tekort van € 470.660. (€ 5.515.055 - € 5.044.394) over de periode 2022-2026. De benodigde extra storting bedraagt daarmee de komende 5 jaar € 94.132 per jaar. Deze extra storting van € 94.132 is al verwerkt bij de opstelling van de Programmabegroting 2023-2026 en wordt voor jaarschijf 2022 verwerkt in de Najaarsnota 2022. Planjaar Restant budget
Beschikbaar budget
Aangepast onderhoudsbudget
Benodigde extra storting
2022 2023 2024 2025 2026
€ 1.480.984 €691.249 € 703.000 € 714.951 €727.105 €727.105
€0 € 1.117.439 € 1.075.776 € 1.123.170 € 1.108.814 € 1.089.856
€94.132 €94.132 €94.132 €94.132 €94.132
Totaal
€ 5.044.394
€5.515.055
€ 470.660
Resultaat
€ 1.148.927 € 870.283 €556.196 €268.619 €0
Tabel 4.3: Overzicht herverdeling kosten en aangevuld budget, met afgevlakte planning.
Nadelen van de Suboptimale variant zijn: • •
Er is jaarlijks ca. € 200.000 minder onderhoudsbudget beschikbaar dan in de meest optimale variant. Wegen gaan qua onderhoudstoestand achteruit, wat financiële gevolgen (onderhoudsgelden) heeft voor in de toekomst.
Door de keuze van bovengenoemd Suboptimale variant gaat de kwaliteit van de wegen in de toekomst achteruit. Voor de nieuwe periode (2027-2031) moet de hoogte van het benodigde onderhoudsbudget dan weer opnieuw bepaald worden. Om een goed beeld te krijgen over de financiën voor de komende jaren 2027-2031 is het van groot belang dat het wegenbeheersprogramma GeoVisia goed ingevuld gaat worden met de juiste inspecties (schadebeelden)/ paspoortgegevens (input gegevens)/ eenheidsprijzen/ etc. Er is al met een schuin oog gekeken naar de te verwachte onderhoudskosten voor de komende periode van 2027 t/m 2031. Om de komende periode iets te kunnen doen tegen achterstallig onderhoud en om te voorkomen dat in de toekomst de situatie (de kwaliteit van de wegen) erger wordt, is het aan te raden het jaarlijks benodigde onderhoudsbudget Voorziening te verhogen naar een jaarlijks budget van ca. € 1.700.000 (groot onderhoud). Dit komt dan neer op een totaal benodigd onderhoudsbudget van ca. € 8.500.000 voor de periode 2027-2031.
Gemeente West Maas en Waal
4.3
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Kosten klein onderhoud
De kosten voor het klein onderhoud worden bepaald op basis van de laatste inspectieronde, tijdens deze inspectie wordt bepaald of de geconstateerde schade verholpen kan worden met klein onderhoud. Over het algemeen zijn dit klachten van bewoners en het dagelijks onderhoud. De kosten voor klein onderhoud bestaat hoofzakelijk uit: Materiaal
Onderhoudsmaatregel
Asfait
Scheuren vullen, (boor)gaten vullen, opvullen van kleine oppervlakte oneffenheden, boomwortel verwijderen, reparatievakken van stenen vervangen door asfalt Scheuren vullen, recht leggen van betonplaten Boomwortel verwijderen, kleine oppervlakte oneffenheden herstellen,
Beton Elementen
Op basis van de laatste inspectieronde zijn de totale kosten van het klein onderhoud als volgt opgedeeld Materiaal Asfalt Bermen Beton Elementen Totaal
Kosten per jaar € 16.446 € 5.696 €0 € 15.678
€ 37.820
Op basis van ervaring en een aanname is te verwachten dat de onderhoudskosten van het klein onderhoud elk jaar nagenoeg gelijk zal blijven. Een deel van het klein onderhoud wordt weliswaar binnen een jaar verholpen, maar door o.a. (externe) weersomstandigheden of simpelweg veroudering van het materiaal, kan op andere locaties opnieuw schade aan de verhardingscontructie ontstaan. In de explotatiebudgetten voorwegen onderhoud is ruimte voor deze kosten van klein onderhoud.
Gemeente West Maas en Waal
4.4
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Maatregeltoets
Bij dit rapport hoort eveneens een lijst van het wegen areaal welke in de komende periode (20222026) aangepakt moeten worden. Deze lijst is als Bijlage I los toegevoegd als Excel-lijst.. Dit is de lijst van de suboptimale variant (met jaarlijkse afvlakking van ca. € 1.1 miljoen benodigd onderhoudsbudget) waar dan de komende 5 jaar groot onderhoudswerkzaamheden aan uitgevoerd moeten worden. Deze lijst geeft dan een inzicht van de wegen die dan theoretisch aangepakt moeten worden. De wegbeheerder gaat altijd zelf nog een maatregeltoets uitvoeren op de wegvakken om te zien of er daadwerkelijk onderhoud aan een wegvak moet worden uitgevoerd. De wegbeheerder houdt dan rekening met specifieke omgevingsfactoren. In bepaalde omstandigheden is het dan raadzaam om een wegvak juist niet in 2022 of 2023 uit te voeren maar juist later. Deze maatregeltoets is noodzakelijk om een goede afstemming te krijgen zowel binnen de gemeente als buiten de gemeente met externen. De wegbeheerder let dan bijvoorbeeld op omgevingsfactoren zoals: • • • • • • •
Vergunningverlening voor aanleggen datakabel in voetpad in bepaalde periode; Intensiteit van de hoeveelheid verkeer die gebruik maakt van de weg; Externe werkzaamheden van bijv. woningbouwverenigingen die plaats vinden aan bestaande woningen; Rioolwerkzaamheden in de straat; Nieuwbouw ontwikkelingen van woningen in de straat; Combineren van werk met werk (bijv. herstraten voetpad met kap van bomen); Etc.
In BIJLAGE I staan alle onderhoudskosten per jaar benoemd, de totale begrootte onderhoudskosten zijn € 5.515.055 voor de komende periode (2022-2026)
14
Gemeente West Maas en Waal
4.5
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Bepaling van het budget voor Rehabilitatie
Voor de komende 5 jaar (2022-2026) is op basis van de wegenbegroting gekeken naar wat de komende periode nodig is aan Rehabilitatiebudget. Het rehabilitatiebudget wordt gebruikt om complete wegen + wegfunderingsconstructie te vervangen door nieuw materiaal. Naast onderhoud aan de wegen moeten er ook wegen worden vervangen. De levensduur van een weg is meestal 60 jaar. De verwachte vervangingen voor de komende jaren (2022-2026) zijn in beeld gebracht Bij de berekening van deze investeringen is gerekend met een gemiddelde prijs per m2 van € 55. Deze investeringen geven de volgende kapitaallasten (afschrijvingskosten) voor de komende periode. Planjaar 2022 2023 2024 2025 2026 2027
Totaal
Investeringen € 636.395,30 € 122.100,55 € 403.076,75 €2.006.669,20 € 354.975,00 €0,00
Kapitaallasten €0,00 € 10.606,59 € 12.641,60 € 19.359,54 € 35.989,06 € 58.720,26
€ 3.523.215,80
Tabel 4.5 Kapitaallasten 2022-2026
Bij de begroting van de jaren 2022 t/m 2026 is al rekening gehouden met de kapitaallasten van een totale investering van € 3.591.068, De kapitaallasten van dit plan en de oude kapitaallasten worden gecorrigeerd en verwerkt bij het opstellen van de Najaarsnota 2022. Op investeringen wordt pas afgeschreven in het jaar na gereedkomen van de investering. Daarom zijn de kapitaallasten te zien in het jaar volgend op het jaar van de investering. In BIJLAGE II wordt hier per jaar naar verwezen hoeveel budget er beschikbaar is en hoeveel er nodig is. Per jaar staat ook aangegeven welke wegen vervangen moeten worden in de komende periode van vijfjaar. Deze wegen moeten van tevoren nog visueel beoordeeld worden en onderzocht worden of de weg daadwerkelijk aan vervanging toe is. Dit wordt uitgevoerd door de wegbeheerder met behulp van de maatregeltoets. Op basis van de rehabilitatiekosten blijkt dat er de komende periode voldoende financiële middelen aanwezig zijn om de wegen te vervangen. Indien de wegen een complete bovengrondse herinrichting krijgen, dan zal er extra financiële middelen aangevraagd moeten worden bij de Raad. Uitgangspunt voor bovengenoemde wegen is bestaand materiaal incl. fundering vervangen door nieuw materiaal (bijv. asfalt voor asfalt vervangen en stenen voor stenen vervangen). Aantekening: •
• •
Voor de volgende projecten zijn geen Rehabilitatiebudgetten beschikbaar gesteld: o Herinrichting Zandstraat-Dorpsplein in Beneden-Leeuwen; o Herinrichting Dorpsstraat in Wamel; o Herinrichting Rooijsestraat in Dreumel. Jaartal van uitvoering van deze projecten is nog niet bekend. Voor de uitvoeringskosten van deze projecten moet een apart uitvoeringsbudget bij De Raad worden aangevraagd.
west
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Maas en Waal
4.6
Verstevigen bermverhardingen
Voor een aantal wegvakken is het aan te raden om de bermen te verstevigen gezien de locatie van de weg en het (landbouw)verkeer dat er overheen rijdt. Het scheelt onderhoud aan de berm en zorgt voor minder schade aan het weggedeelte. Voor 2023 willen we de volgende wegvakken verstevigen: • • • • •
Den Hoedweg Maasbommel; Goorstraat Beneden-Leeuwen; Woerdsestraat Altforst; Heppertsestraat Altforst; Veesteeg Beneden-Leeuwen.
De totale investering bedraagt € 500.000, - De investering kan worden geactiveerd in 60 jaar. Deze afschrijvingslasten worden meegenomen in de gemeentelijke begroting vanaf 2024. Mochten de kosten van de voorbereiding en uitvoering dusdanig worden ingeschat dat het krediet hiervoor niet toereikend is, dan zal hiervoor een separaat raadsvoorstel worden opgesteld.
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
4.7
Uitgangspunten
In het wegenbeheerssysteem Geovisia staan alle eenheidsprijzen vermeld. De eenheidsprijzen zijn o.a. opgebouwd uit de onderstaande kosten: • •
Prijspeil is 1 Januari 2022; Eenheidsprijzen zijn herleid uit GWW-zakboekje: “Kengetallen onderhoud wegverhardingen 2020” uitgegeven door Cobouw Bouwkosten GWW; • Prijsinformatie gebaseerd op kennis en ervaring uit gerealiseerde werken 2020 en 2021; • Aanneemsom is opgebouwd uit o.a.: o Opbreekwerkzaamheden verharding; o Aanbrengen verhardingen; o Herstelwerkzaamheden verhardingen; o Stort- en acceptatiekosten van vrijkomend materiaal; o Transport- en afvoerkosten materialen/bouwstoffen; o Aan- en afvoer van (werk)materieel; o Toepassen van tijdelijke verkeersmaatregelen (vooraankondigingsborden, wegafzettingen etc.); o Toepassen van omleidingsroutes (bewegwijzering); • Aannemerskosten opgebouwd uit: o Eenmalige kosten; o Uitvoeringskosten; o Algemene (bedrijf)kosten; o Winst & Risico; • Uitvoeren en rapporteren van boringen (bv. asfalt- en constructieboring). De in het wegenbeheerssyteem Geovisia genoemde eenheidsprijzen is geen rekening gehouden met: • •
• • • • •
De indexering van 5,7% over jaartal 2022; Benodigde voorbereidingskosten zoals b.v. engineering (bv. ontwerp-, aanbestedingskosten etc.), regelen en verzorgen van bewonersavonden, externe communicatie (overlegvormen met b.v. nutsbedrijven/ Waterschap) etc.; Indexatie van materiaal-, brandstof-, bouw- en grondstoffen; CROW- of CBS-indexeringscijfers over de jaartallen 2023-2024-2025-2026; Benodigde onderzoekskosten zoals b.v. grond- en milieutechnische onderzoeken, geluidsonderzoeken, trilling onderzoeken, etc.; Landmeetkundige voorbereidings- en rapportage werkzaamheden door extern bureau (inmeting bestaande situatie en inmeting revisie); Kostenverhogende omstandigheden o.b.v. Standaard-RAW-Bepalingen 2020, UAV Hoofdstuk 14, par47. Onder kostenverhogende omstandigheden wordt o.a. verstaan: hogere kosten van grondstoffen/ energieprijzen/ materialen.
Algemeen: • •
De in dit rapport benoemde wegenonderhoudskosten zijn excl. BTW; De in dit rapport benoemde wegenonderhoudskosten zijn excl. VAT (voorbereidings- en Administratie- en Toezichtkosten) zoals b.v. informeren bewoners, nood- en hulpdiensten (brieven /email verkeer).
Bovenstaand zijn financiële uitgangspunten. Andere overige algemene kosten zijn: • • •
Bij vernieuwen van verhardingsmateriaal wordt dezelfde materiaalsoort aangehouden; Er is geen rekening gehouden met toekomstige areaaluitbreidingen; Er is geen rekening gehouden met externe invloeden zoals werkzaamheden aan kabels en leidingen en klimatologische omstandigheden.
17
West Maas en Waal
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Omdat de weginspectie eind maart 2021 was voltooid, heeft de gemeente West Maas en Waal vanaf maart 2021 t/m december 2021 nog diverse wegen/wegvakken/voetpaden etc. opgeknapt qua asfalten straatwerk. BTAdvies heeft de benodigde onderhoudskosten aan onderstaande items buiten de begroting gehouden voor: • • •
•
Gerealiseerde asfalt- en elementenverhardingen die in periode april 2021 - december 2021 zijn uitgevoerd (bijv. rijbaan Zijvond Wamel, voetpaden Lukepad Maasbommel); Toekomstige rioolwerken die in 2022 worden uitgevoerd (bijv. G.M. Poststraat Wamel). (Er is nog geen duidelijkheid over andere rioolwerkzaamheden in de periode 2023-2026); De belangrijkste wegen voor aan - en afvoerroutes zwaar materiaal t.b.v. toekomstige bouw/inbreidings-/woning- en ontwikkelingsplannen vanaf 2022 (bijv. Appelhoek Alphen/ Leeuwse Veld Beneden Leeuwen); Integrale projecten/ werken waarvan wegen evt. opnieuw worden ingericht (bijv. Florastraat Boven-Leeuwen in 2022).
Door het niet meenemen (doorrekenen) van deze wegenonderhoudskosten in de begroting, levert dit voor de gemeente West Maas en Waal en totale kostenbesparing op van ca. € 3.200.000, - over de periode 2022 - 2026. LET OP! In 2023 en 2025 worden er weer nieuwe visuele weginspecties uitgevoerd volgens CROWpublicatie 146b “Handboek Globale Visuele Inspectie”. Daaruit volgen weer nieuwe inspectieresultaten die weer doorgevoerd moeten worden in wegenbeheersysteem Geovisia. Vervolgens moet er weer een planning en begroting gemaakt worden om te zien hoeveel onderhoudsbudget nodig is on het wegenareaal weer op B-Kwaliteit te krijgen. Op deze manier houd je een zuiver, duidelijk en overzichtelijk inzicht in het financiële onderhoudsbudget en kan er jaarlijks (o.a. financiële) sturing plaatsvinden.
West Maas en Waal
5.
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Conclusie
De kwaliteit van het huidige wegenareaal, in beheer van de gemeente West Maas en Waal is ten opzichte van de laatste resultaten uit de beheerrapportage 2019-2023 achteruitgegaan, toen was de kwaliteit B, nu is de kwaliteit D. De gemeente moet bij de volgende versie van de beheerrapportage 2027-2031 aan kunnen tonen dat men verbeteringen heeft doorgevoerd omtrent het beheer en onderhoud van de wegen. Het probleem zit hoofdzakelijk in het budget, door een veel te laag budget is het nagenoeg onmogelijk achterstallig onderhoud te herstellen. Het gewenste totale onderhoudsbudget voor de periode 20222026 moet zijn € 6.451.394, Rekening houdend met een stand van de voorziening per 01-01-2022 van € 1.480.984 betekent dat er jaarlijks een budget nodig is van € 994.082. Met dit onderhoudsbudget kunnen de wegen beheerd worden op kwaliteitsniveau B. De gemeente heeft niet de financiële mogelijkheden om jaarlijkse 994.082 onderhoudsgelden “op te hoesten”. Maar we willen de wegen wel op kwaliteitsniveau B beheren. Daarom is er gekozen om te kijken hoeveel onderhoudsbudget er beschikbaar gesteld kan worden aan het beheer en onderhoud van wegen. Hieruit blijkt dat voor de komende periode van 2022 t/m 2026 de volgende bedragen beschikbaar gesteld worden: • Aangepast onderhoudsbudget van € 5.515.055 voor de komende 5 jaar • + een extra jaarlijkse storting van € 94.132.
(na 5 jaar is dit aangevuld tot een totaalbedrag van 5x € 94.132 = € 470.660 voor de komende 5 jaar) Omgerekend naar een vlakke jaarlijkse begroting voor de komende periode van vijf jaar, betekent dit een jaarlijks onderhoudsbudget van € 806.814 In de gemeentelijke Programmabegroting 2023-2026 is een jaarlijks bedrag van € 94.132 opgenomen voor jaarschijf 2022 in de Najaarsnota van 2022. Dit geldt eveneens voor het reeds beschikbare jaarlijkse bedrag van € 712.682. De gemeente is verplicht om te zorgen dat de financiële voorzieningen voor onderhoud aan haar wegen op peil is. Hiervoor is in de jaren 2022-2026 een extra storting van € 94.132 per jaar gepland. De jaarlijkse onderhoudskosten voor het klein onderhoud bedraagt € 32.124. Dit bedrag is in de gemeentelijke Programmabegroting 2023-2026 beschikbaar. Het bijhouden, wegwerken van foutieve administratie etc. van het wegenbeheersprogramma is van groot belang. Op deze manier kan men beter plannen en ondehoudsbudgetten genereren.
Gemeente West Maas en Waal
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Bijlage I: Lijst Basisplanning en Begroting (Voorziening) Dit is een Excel-bestandslijst (A3-formaat). Deze lijst is los toegevoegd bij dit document. Op deze lijst staan de wegvakken aangegeven welke in bepaalde jaartallen uitgevoerd moeten worden o.b.v. een afgevlakte planning-begroting en met het benodigd jaarlijks onderhouds-budget per jaartal. Jaartal 2022 bevat 9 pagina’s, voorzien van een onderhoudsbudget van € 1.117.439. Jaartal 2023 bevat 6 pagina’s voorzien van een onderhoudsbudget van € 1.075.776. Jaartal 2024 bevat 1 pagina voorzien van een onderhoudsbudget van € 1.123.170. Jaartal 2025 bevat 1 pagina voorzien van een onderhoudsbudget van € 1.108.814. Jaartal 2026 bevat 1 pagina voorzien van een onderhoudsbudget van € 1.089.856.
West Maas en Waal
Beheer- en onderhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
Bijlage II: Prijsopbouw en Kostenoverzicht Rehabilitatie(budget) Prijsopbouw Rehabilitatie-budget De eenheidsprijs van het kengetal van € 55,- lm2 is opgebouwd uit de volgende kosten: ■ ■
Nacalculatie van uitgevoerde onderhoudswerkzaamheden van jaartal 2021; Prijspeil is gebaseerd vanuit huidige lopende RAW-Raamcontracten t/m 2022.
Omschrijving
Eenheidsprijs
Opbreekwerkzaamheden aan verhardingen Grondwerkzaamheden (ontgraven en aanvullen) Leverantie nieuwe grondstoffen (b.v. zand/puin/teelgrond etc.) Leverantie nieuwe materialen (b.v. stenen/asfalt/betontegels etc.) Leverantie nieuwe materialen (b.v. betonbanden etc.) Aanbrengen van verhardingsmaterialen Stort- en acceptatiekosten van vrijkomend materiaal Afvoer- en transportkosten van vrijkomend materiaal Aanneemsom Aan- en afvoer van (werk)materieel Uitvoeren en rapporteren van boringen (b.v. asfalt- en funderingsconstructies) Kosten welke gemaakt worden voor toepassen van verkeersmaatregelen (b.v. vooraankondigings-/ wegafzettingsborden/ omleidingsroutes) Opgebouwde aannemerskosten: ■ Uitvoeringskosten ■ Algemene bedrijfskosten ■ Winst en Risico Onvoorzien
€3 €2 €5 € 11 €2 €12 €5 €3 €2 €2 €2 ^3
^2
€1
Totaal:
€55
De eenheidsprijs van het kengetal € 55 m2 bevat geen kosten zoals: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Interne en externe voorbereidingskosten; Externe advieskosten (b.v. inhuur advies- en ingenieursbureaus); Interne en externe directievoeringskosten (toezicht en directievoering); Externe onderhoudskosten (b.v. milieuboringen/ grondonderzoeken/ sonderingen/ verkeersonderzoeken/ bouwkundige vooropnames etc.); Externe inhuur werkplekondersteuning (b.v. civieltechnische projectmedewerkers); Externe ondergrondse infrastructurele werkzaamheden (b.v. aanleg nieuwe riolering/ verleggen van bestaande kabels en leidingen/ vervangen van kolk- en huisaansluitingen); Prijsindexeringen voor de komende jaartallen; Kostenverhogende omstandigheden o.b.v. Standaard RAW-bepalingen 2020, UAV Hoofdstuk 14, par47 van o.a.: grondstofprijzen/ materiaalkosten/ energieprijzen/ etc.;
Alle in de tabel genoemde bedragen zijn excl. BTW. Let op! Het is aan te raden om jaarlijks (vanaf 2023 t/m 2026) het kengetal € 55 /m2 te updaten naar
het juiste kengetal. In de loop der tijd kunnen er financiële verschillen optreden a.g.v. prijsverhogingen van materialen/ lonen/ bouwstoffen/ grondstoffen/ energieprijzen etc. Als het updaten jaarlijks plaatsvind, dan weetje ook, of je nog in de pas blijft met de reeds beschikbare gestelde onderhoudsbudgetten (voorziening) voor de jaartallen 2022 t/m 2026.
)
Gemeente West Maas en Waal
Beheer- en on^erhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
REHABILITATIEKOSTEN Jaartal
Plaatsnaam
2021
Straatnaam
Oppervlakte (m2)
Eenheidsprijs Kengetal (€)
X
X
X
X
X
X
X
X
Uitvoeringskosten REHABILITATIE budget (€)
Opmerking Restant saldo per 31-122021 Restant saldo per 31-122021
Cumulatief budget per jaartal (€)
€ 1.738.690 € 89.286 € 1.827.976
Wamel Wamel Boven-Leeuwen
Q
2 22
Burchtlaan G.M. Poststraat Kastanjestraat
864 1.472 1.269
€55 €55 €55
Boven-Leeuwen
Florastraat
X
X
Dreumel
Hofhooistraat/ Margrietstraat
X
X
Wamel
Perenlaan Hogeweg
X
X
Maasbommel
Hogenhofstraat
X
X
Appeltern
Pastoor Lambermontstraat
X
X
Wamel
Hollenhof
X
X
BenedenLeeuwen
Zandstraat - Oost
X
X
X X X
Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project
Kanttekening Al beschikbaar gesteld onderhoudsbudget = aanwezig
€ 47.520 € 80.939 € 69.786 € 177.000
€ 120.000
€ 10.000
€ 35.000
€ 11.150
€ 10.000
€ 75.000 € 636.395
€ 656.000
€ 19.605
Benodigd budget voor jaartal 2022 Al beschikbaar gesteld onderhoudsbudget voor 2022 = aanwezig
Positief saldo budget
Gemeente West Maas en Waal
Beheer- en on^erhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
REHABILITATIEKOSTEN Jaartal
Plaatsnaam
Straatnaam
Oppervlakte
Eenheidsprijs
opmerking
Appeltern
Weempad
220
€ 55
Alphen
Greffelingsestraat
x
x
x Benodigd budget was al gereserveerd voordit project
Uitvoeringskosten REHABILITATIE budget (€) € 12.101
Cumulatief budget per jaartal (€)
€ 110.000 €122.101
2023 € 259.064
__________________________ € 136.963
2024
Dreumel Alphen BenedenLeeuwen
Hoefstraat Filipsstraat
1.418 2.258
€ 55 €55
X X
€ 77.991 € 124.166
Bikkelen
2.399
€55
X
€ 131.918
Alphen
Burg. Baltussenplein
Dreumel
Molenstraat
X
Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project
X
1.073
€55
X
€ 59.002
€ 403.077
€ -165.951
2025
Kapelstraat Woerdsestraat Rooijsestraat Kampstraat Korte Brouwersstraat
2.201 9.033 18.344 3.717
€55 €55 €55 €55
2.645
€55
Maasbommel
Kampstraat
X
X
X
€ 121.034 € 496.820 € 1.008.897 € 204.426
X
€ 145.492
X X X
Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project
Benodigd budget voor jaartal 2023 Al beschikbaar gesteld onderhoudsbudget voor 2023 = aanwezig Positief saldo budget
€ 10.000
€ 237.126
Maasbommel Altforst Dreumel Apeltern BenedenLeeuwen
Kanttekening
Benodigd budget voor jaartal 2024 Al beschikbaar gesteld onderhoudsbudget voor 2024 = aanwezig Negatief saldo budget
€ 2.006.669
€ 30.000
€454.145
€ -1.552.524
Benodigd budget voor jaartal 2025 Al beschikbaar gesteld onderhoudsbudget voor 2025 = aanwezig Negatief saldo budget
Gemeente West Maas en Waai
Beheer- en on^erhoudsrapportage Verhardingen 2022 - 2026
REHABILITATIEKOSTEN Jaartal
Plaatsnaam
Straatnaam
Boven-Leeuwen
Bernhardstraat
BenedenLeeuwen
2026
Gladiolenstraat/ Narcissenstraat
Oppervlakte (m2)
Eenheidsprijs Kengetal (€)
3.727
€55
X
X
Opmerking X
Benodigd budget was al gereserveerd voor dit project
Uitvoeringskosten REHABILITATIE budget (€)
Cumulatief budget per jaartal (€)
Kanttekening
€ 204.975 € 150.000
€ 354.975
€ 156.450 € -198.525
€3.523.216
€ 3.590.761
€ 67.546
Al beschikbaar gesteld onderhoudsbudget voor 2026 = aanwezig Negatief saldo budget Totaal Benodigd budget voor jaartal 2022-2026 Al beschikbaar gesteld onderhoudsbudget voor 2022 - 2026 = aanwezig
Positief EIND-saldo budget