CConstaterende datWest Maas en Waal
Koppel je AI →
Document · PDF

6.2 Accountantsverslag 2020 gemeente West Maas en Waal definitief

Gemeenteraad 1 juli 2021, gemeente West Maas en WaalBij agendapunt: Vaststellen Jaarrekening 20206.154 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Accountantsverslag Gemeente West Maas en Waal

Eindhoven

23 juni 2021

Aanbiedingsbrief Gemeente West Maas en Waal t.a.v. gemeenteraad Dijkstraat 11 6658 AG BENEDEN-LEEUWEN

Dit accountantsverslag bevat de belangrijkste bevindingen naar aanleiding van de jaareindecontrole. Waar mogelijk doen wij aanbevelingen gericht op verdere verbetering. Deze aspecten doen geen afbreuk aan ons oordeel omtrent de getrouwheid en rechtmatigheid van de jaarrekening 2020.

Eindhoven, 23 juni 2021

Wij hebben dit verslag in concept besproken met de wethouder financiën, gemeentesecretaris en concern controller. Tevens is dit verslag toegelicht aan de leden van de auditcommissie op 17 juni.

Betreft: Accountantsverslag boekjaar 2020 Geachte leden van de raad, Hierbij bieden wij u het accountantsverslag aan naar aanleiding van onze controle van de jaarrekening 2020 van Gemeente West Maas en Waal. Onze opdracht is het controleren van de jaarrekening op de aspecten getrouwheid en rechtmatigheid. In december 2020 hebben wij een interim controle uitgevoerd, gericht op de processen die voor het financiële beheer belangrijk zijn. De bevindingen hieruit zijn reeds in een management letter gerapporteerd. Aansluitend zijn wij eind april 2021 gestart met de jaareindecontrole die wij onlangs hebben afgerond. De jaareindecontrole is gericht op het vormen van een oordeel over getrouwheid en rechtmatigheid van de jaarrekening in overeenstemming met de Nederlandse regels voor financiële verslaggeving en het vastgestelde normenkader.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

Wij vertrouwen erop u middels onze rapportage voldoende geïnformeerd te hebben. Tot het geven van een nadere toelichting zijn wij uiteraard gaarne bereid. Wij danken de medewerkers van de Gemeente West Maas en Waal voor de plezierige en constructieve samenwerking. Met vriendelijke groet, namens ons hele team, ValidSigned door mr. drs. H.W. Jansen RA RV op 23-06-2021

mr. drs. H.W. Jansen RA RV Extern accountant

2

Inhoudsopgave 1. Management samenvatting

4

2. Ons oordeel

7

3. Bevindingen jaarrekening 2020 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

11

Financiële effecten Corona Begrotingsrechtmatigheid Grondexploitaties Aanbestedingsrechtmatigheid Avri Stortplaats Voorziening ontzandingen Voorzieningen groot onderhoud Sociaal Domein Dorpshuizen en MFA’s

4. Overige aspecten

10 11 13 15 16 17 19 20 23

24

Totaal aantal pagina’s: 27

© 2021 Crowe Foederer B.V.

3

1. Management samenvatting Ons oordeel: goedkeurende verklaring Onderwerp

Goedkeurend

Afkeurend

Anders

Toelichting

-

-

De jaarrekening 2020 geeft een getrouw beeld van de grootte en samenstelling van zowel de baten en lasten over 2020 als van de activa en passiva per 31 december 2020 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV).

-

-

De verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties in de jaarrekening 2020 zijn tevens in alle van materieel zijnde aspecten rechtmatig tot stand gekomen en zijn in overeenstemming met de wet- en regelgeving zoals opgenomen in het door de raad vastgestelde normenkader.

Wel bevindingen

Anders

Toelichting

-

-

Wij hebben vastgesteld dat de WNT (Wet Normering Topinkomens) verantwoording zoals opgenomen in de jaarrekening voldoet aan de daaraan te stellen eisen.

Getrouw beeld

Rechtmatigheid

Onderwerp

WNT verantwoording

SISA bijlage

Geen bevindingen

Wij hebben de SiSa-bijlage zoals opgenomen in de jaarrekening gecontroleerd met inachtneming van de Nota verwachtingen accountantscontrole 2020. Op grond hiervan melden wij dat geen fouten en/of onzekerheden zijn geconstateerd boven de voor de SiSa geldende rapporteringstoleranties.

Wij zijn derhalve voornemens om bij de jaarrekening 2020 een goedkeurende controleverklaring af te geven. © 2021 Crowe Foederer B.V.

4

1. Management samenvatting Financiële analyse 2020 Resultaat vóór mutatie reserves in k€ € 1.000 € 500

•

Het gerealiseerde resultaat vóór mutatie reserves bedraagt € 707.000 positief.

•

In de bijgestelde begroting was een negatieve bijstelling doorgevoerd van bijna € 1,3 mln ten opzichte van de primaire begroting waardoor het begrotingssaldo na wijzigingen uitkomt op € 768.000 negatief. Deze bijstelling is voor € 1.040.000 gedaan op het programma Maatschappelijke Zaken en voor € 500.000 op het programma Bedrijfsvoering. Deze lastenstijging werd voor € 545.000 uit de Algemene Dekkingsmiddelen gecompenseerd en voor het resterende deel uit de bestemmingsreserves gedekt, waardoor de bijgestelde begroting na mutatie reserves uitkomt op circa € 122.000 negatief.

•

Het gerealiseerde resultaat na mutatie reserves bedraagt ca € 947.000 positief en is daarmee bijna € 1,1 mln hoger dan de bijgestelde begroting en € 878.000 hoger dan de primaire begroting. Dit hogere resultaat ad € 1,1 mln wordt met name veroorzaakt door de volgende posten: • Nadeel zorglasten Jeugdhulp € 391.000 (programma maatschappelijke zaken) • Voordeel zorglasten WMO € 222.000 (programma maatschappelijke zaken) • Nadeel voorziening APPA € 201.000 (Programma Burger, bestuur en veiligheid) • (Nog) niet ontvangen bijdrage Provincie € 341.000 (programma wonen, werken, recreëren) • Voordeel uitgaven uitvoering P-wet en onderwijs € 425.000 (programma maatschappelijke zaken) • Voordeel Personeelslasten € 277.000 (programma Bedrijfsvoering) • Hogere leges en belastingen € 181.000 (programma Algemene dekkingsmiddelen) • Overhevelingen € 938.000 (diverse programma’s) • Per saldo diverse verschillen € 41.000 (diverse programma’s)

•

Voor een uitgebreide toelichting op het resultaat en de verschillen verwijzen wij naar het jaarverslag.

707

516 €0 -€ 500

-768

-€ 1.000 Primaire begroting Bijgestelde begroting Realisatie

Resultaat na mutatie reserves in k€ € 1.200 € 1.000 € 800 € 600 € 400 € 200 €0 -€ 200

947

69

-122 Primaire begroting Bijgestelde begroting Realisatie

© 2021 Crowe Foederer B.V.

5

1. Management samenvatting Financiële analyse 2020 Eigen vermogen in € mln € 20,0

17,1

Opbouw eigen vermogen in €k voor resultaatbestemming

Solvabiliteit in % van balanstotaal

€13.500

40,0%

€ 15,0

12,2

12,9

€ 10,0

€8.500

€ 5,0

€3.500

7.480

5.607

€2017

•

• • •

50,0%

15,6

2018

2019

2020

€(1.500)

-920

2019

Algemene reserve

30,0%

Bestemmings reserves

20,0%

Gerealiseerd resultaat

10,0%

8.607

3.318 947

2020

33,1% 34,2% 33,2% 33,2%

27,3%

Gemiddelde in NL

25,1% 20,3% 20,6%

West Maas en Waal

0,0% 2017

2018

2019

2020

Het eigen vermogen van de gemeente West Maas en Waal neemt toe met € 707.000 tot € 12,9 mln eind 2020 als gevolg van het positieve resultaat voor bestemming van € 0,7k. Het eigen vermogen bestaat voor € 3,3 mln uit bestemmingsreserves en voor € 8,6 mln uit algemene reserves (voor resultaatbestemming 2020). De onttrekkingen vanuit de bestemmingsreserves zijn bij raadsbesluit gebeurd en verwerkt in de mutaties reserves op pagina 111 van de jaarrekening ‘overzicht baten en lasten’. De solvabiliteit bedraagt 20,6% en neemt toe ten opzichte van 2019 (20,3%, stijging van 0,3%-punt) als gevolg van het positieve resultaat vóór bestemming (€ 707.000) en de toename van het balanstotaal (4,2% tot € 62,4 mln). De solvabiliteit van de gemeente ligt onder het landelijk gemiddelde. Het beschikbare weerstandsvermogen van de gemeente is ongeveer gelijk gebleven met 2019. Op basis van de analyse die is opgenomen in de paragraaf weerstandsvermogen is deze nog voldoende om de geïdentificeerde risico’s af te dekken. Wij constateren dat de trend van het interen op het eigen vermogen is gestopt. Conform de eigen analyse is het weerstandsvermogen met 1,8 nog ruim voldoende. Ten aanzien van de analyse op het weerstandsvermogen merken wij op dat de gemeente de eigen analyse op de tekorten bij de Verbonden Partijen transparant in de jaarrekening 2020 heeft vermeld. M.b.t.

de analyse van Avri verwijzen wij naar H 3.5.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

6

2. Ons oordeel Onderwerp

Toelichting

Gehanteerde controle en rapporteringstolerantie

Wij hebben de jaarrekeningcontrole 2020 uitgevoerd met inachtneming van de volgende toleranties, zoals opgenomen in het controleprotocol 2020. Indien de geconstateerde fouten en onzekerheden het bedrag van de goedkeuringstolerantie niet overschrijden kan in beginsel een goedkeurende controleverklaring worden afgegeven.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

Grondslag

Omvang

Tolerantie

Fouten

1% van de begrote lasten inclusief dotatie reserves

€ 41.794.000

€ 417.940

Onzekerheden

3% van de begrote lasten inclusief dotatie reserves

€ 41.794.000

€ 1.253.820

Rapporteringstolerantie

Gelijk aan goedkeuringstolerantie

-

€

50.000

7

2. Ons oordeel Onderwerp

Toelichting

Controleverschillen

De ongecorrigeerde verschillen in de jaarrekening 2020 met betrekking tot de rechtmatigheid bedragen € 190.000 en zien toe op lasten en aangegane verplichtingen in 2020 welke niet in overeenstemming met de Europese aanbestedingsregels tot stand zijn gekomen. Zie voor een verdere toelichting hoofdstuk 3.4. Daarnaast resteren in de jaarrekening 2020 onzekerheden met betrekking tot de rechtmatigheid voor een bedrag van € 369.000 welke toezien op het sociaal domein. Voor een inhoudelijke toelichting op deze onzekerheden verwijzen wij naar hoofdstuk 3.8 van dit verslag. Aangezien de fout m.b.t. de Europese Aanbestedingen beneden de materialiteitsgrens blijft, wordt m.b.t. rechtmatigheid ‘goedkeurend oordeel’ afgegeven. Aangezien de fout en onzekerheden m.b.t. getrouwheid en rechtmatigheid beneden de toleranties blijven, zal het oordeel met getrouwheid ‘goedkeurend’ zijn. Hieronder opgenomen het overzicht van ‘niet gecorrigeerde afwijkingen’ boven de rapportagetolerantie: Omschrijving

Getrouwheid / Rechtmatigheid

Omvang fout

Richting

Omvang onzekerheid

Verwijzing

Lasten en verplichtingen niet in overeenstemming met de Europese aanbestedingswetgeving

Rechtmatigheid

€ 190.000

-

-

H. 3.4

Vaststellen levering zorg

Rechtmatigheid en getrouwheid

-

-

€ 369.000

H. 3.8

€ 190.000

-

€ 369.000

-

Totaal

© 2021 Crowe Foederer B.V.

8

2. Ons oordeel Onderwerp

Toelichting

Jaarverslag verenigbaar

Wij hebben vastgesteld dat het jaarverslag overeenkomstig het BBV is opgesteld en, voor zover wij dat kunnen beoordelen, verenigbaar is met de jaarrekening. De programmaverantwoording hebben wij marginaal getoetst wat zoveel betekent als het signaleren van mogelijke tegenstrijdigheden. De accountantscontrole omvat derhalve geen oordeel over de inhoudelijke juistheid en/of volledigheid van de informatieverstrekking opgenomen in de programmaverantwoording.

Versterking controlerende functie

Vanaf begin 2020 heeft gemeente West Maas en Waal zelf de risicoanalyses en interne controles uitgevoerd. De start werd bemoeilijkt doordat de VIC functionaris tijdens de 1 e lockdown in 2020 begonnen was. De controles zijn met name op de onderdelen Jeugd/ WMO en inkopen uitgevoerd o.b.v. een risicoanalyse. De controles zijn met een goede mate van diepgang uitgevoerd. Er zijn afwijkingen ontdekt, maar al dan niet na herstel, uiteindelijk niet van een materiele omvang. Echter kunnen de uitkomsten zeker bijdragen tot een betere bedrijfsvoering. Door het op afstand werken is de uitvraag van stukken en informatie niet altijd gemakkelijk gegaan. Daarbij is gebleken dat niet altijd eenduidig binnen de organisatie bekend is wanneer controlewerkzaamheden en controlebewijs toereikend zijn. Wij adviseren het management daarom om de bevindingen uitgebreid te evalueren en over onderwerpen als ‘prestatieverklaringen’ e.d. met elkaar vast te stellen welke normen binnen de gemeente West Maas en Waal toereikend zijn en eenduidig zullen worden gehanteerd.

Interne beheersing

Op basis van onze werkzaamheden hebben wij geen significante tekortkomingen in de interne beheersing geconstateerd. In onze management letter hebben wij enkele belangrijke aandachtspunten opgenomen voor de verdere verbetering van processen, die met name toezien op het inkoopproces (aanbestedingen), proces- en budget beheersing van het sociaal domein en interne controlefunctie. Wij constateren dat er voldoende aandacht voor deze zaken is, maar we vragen wel extra aandacht voor de bewaking van het verbeterproces opdat voldoende resultaat wordt geboekt.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

9

3.1 Financiële effecten Corona Financiële effecten Corona Bevinding Vanuit de algemene rijksuitkering heeft uw gemeente een compensatie-uitkering ontvangen van circa € 620.000. Dit bedrag is in basis vrij besteedbaar, echter door de raad is besloten om de compensatie-uitkering alleen in te zetten voor gerelateerde meerkosten of gederfde inkomsten als gevolg van Corona. In 2020 is een totaal bedrag van € 528.000 van deze middelen aangewend op basis van onderliggende besluitvorming. Het restantbedrag ad € 92.000 is in de jaarrekening als budgetoverheveling meegenomen. Ten aanzien van de analyse die is opgenomen in bijlage 12 Corona-bijlage merken wij het volgende op: - In de paragraaf wordt geen doorrekening gedaan van de mogelijke structurele effecten van Corona op uw financiën. Dit is overigens nog lastig in te schatten. In de paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing is tevens geen risicobedrag gekwantificeerd hiervoor. Voor de korte termijn lijken de beschikbare middelen vanuit het rijk toereikend te zijn. Ten aanzien van de risico’s op de getrouwheid en rechtmatigheid als gevolg van Corona hebben wij onze controlewerkzaamheden in het bijzonder gericht op (zorg)kosten zonder prestatie op basis van continuiteitsbijdragen, verstrekte subsidiegelden en de verstrekte TOZO uitkeringen. Wij hebben hierin geen materiele fouten of onrechtmatigheden aangetroffen.

Wij merken daarbij op dat de uitvoering van de TOZO regeling door uw gemeente is uitbesteed aan Werkzaak Rivierenland en dat de rechtmatigheidscontrole door de accountant van Werkzaak Rivierenland wordt uitgevoerd. De van het ministerie van SZW ontvangen TOZO voorschotten ad € 2,5 mln zijn volledig doorbetaald aan Werkzaak Rivierenland en zijn daarmee binnen uw jaarrekening budgetneutraal verantwoord. Wij begrijpen dat de exacte verhouding ten opzichte van het Rijk in samenspraak met Werkzaak Rivierenland wordt bepaald.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

10

3.2 Begrotingsrechtmatigheid Begrotingsrechtmatigheid Bevinding Algemeen

Lasten per programma € mln €0

€ 10 6,0 6,6 6,1

1. Wonen, werken en recreëren

23,3 22,8 6,5 7,4 7,6

3. Fysieke leefomgeving

5. Bedrijfsvoering

© 2021 Crowe Foederer B.V.

Primaire begroting

Hiernaast een overzicht van de begrote (primair en bijgesteld) en gerealiseerde lasten per programma.

19,7

2. Maatschappelijke zaken

4. Burger, bestuur en veiligheid

In het kader van de controle hebben wij onderzoek verricht op overschrijdingen van lasten ten opzichte van de geraamde begroting.

€ 20

3,3 3,5 3,5 5,7 6,2 6,3

Bijgestelde begroting

Realisatie

De overschrijdingen zijn aanwezig op: • Programma 3 Fysieke leefomgeving (overschrijding € 211.000). De overschrijding van uitgaven wordt grotendeels gedekt door meer baten, zoals op taakveld ‘Afval’. Tevens is op taakveld ‘Openbaar vervoer’ geen rekening gehouden met de bijdrage in de kosten voor de Maasveren, maar tegelijkertijd ook geen rekening gehouden met de bijdrage vanuit de Provincie (lasten nadelig € 60k). Op de volgende pagina vindt u in tabelvorm een toelichting op de rechtmatigheid.

11

3.2 Begrotingsrechtmatigheid Begrotingsrechtmatigheid (vervolg) Bevinding Algemeen

Bijgestelde begroting in €k

Realisatie in €k

Overschrijding in €k?

1. Wonen, werken en recreëren

€ 6.550

€ 6.128

Nee

2. Maatschappelijke zaken

€ 23.262

€ 22.811

Nee

3. Fysieke leefomgeving

€ 7.363

€ 7.574

€ 211

Nee

1

4. Burger, bestuur en veiligheid

€ 3.320

€ 3.508

€ 16

Nee

2

5. Bedrijfsvoering

€ 6.240

€ 6.257

€ 17

Nee

2

Totaal lasten

€ 41.797

€ 43.998

Programma

Telt mee voor oordeel?

Verwijzing

1) De lastenoverschrijding op het programma ‘Fysiek leefomgeving’ wordt veroorzaakt door extra kosten op diverse taakvelden waar tegelijkertijd ook baten tegenover zijn gerealiseerd, die direct samenhangen met de extra lasten, zoals op het taakveld afval. Daarnaast was een last als gevolg van achterstanden bij boomwortelopdruk niet begroot, terwijl er wel dekking voor bestond uit een eerder genomen raadsbesluit; 2) De lastenoverschrijdingen op het programma Burger, bestuur en veiligheid en programma Bedrijfsvoering zijn minimaal. Het voorstel aan de raad is om de genoemde overschrijdingen te autoriseren bij de vaststelling van de jaarrekening. Vooruitlopend op dit besluit zijn wij er bij het vormen van ons oordeel van uit gegaan dat geen sprake is van begrotingsonrechtmatigheid.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

12

3.3 Grondexploitaties – algemeen Grondexploitaties - algemeen Bevinding Grond exploitatie

Samenstelling boekwaarde in € mln €3,00 €2,50 €2,00 €1,50

2,91

€1,00

1,68

Geinvest eerd vermoge n

€0,50 €€(0,50) €(1,00)

-1,30

-1,31

2019

2020

Voorzieni ng

De waarde van de gronden in exploitatie exclusief voorziening is in 2020 gedaald van € 2,9 mln naar € 1,6 mln. Hiervan heeft € 601.000 betrekking op project Bedrijventerrein Veesteeg Oost (eind 2019: € 769.000). Verder zijn enkele percelen onder ‘gereed product’ verantwoord voor in totaal € 398.000 (2019: € 534.000). De voorziening voor verwachte verliezen op grondexploitaties is ongeveer gelijk gebleven met € 1,3 mln en ziet toe op het project De Appelhoek Alphen 1a. Per saldo bedraagt de boekwaarde in de jaarrekening € 291.000 (2019: € 1,6 mln). De daling van € 1,3 mln wordt veroorzaakt door: • Directe kosten, rente, uren, overhead + € 177.000(diverse projecten) • Verkopen Leeuwse Veld -/- € 666.000 • Verkopen Veesteeg Oost -/- € 226.000 • Ontvangen exploitatiebijdrage LAM -/- € 450.000 • Verkoop kavel BT Lageweg -/- € 135.000 Op basis van onze controlewerkzaamheden kunnen wij instemmen met de raming van de eindwaarden en de waardering van de projecten ultimo 2020. Eventuele risico’s worden afgedekt met de aanwezige vrije middelen, zoals verwoord in de risicoparagraaf.

€(1,50)

© 2021 Crowe Foederer B.V.

13

3.3 Grondexploitaties – specifieke complexen Grondexploitaties – specifieke complexen Bevinding Grond Exploitatie Leeuwse Veld Beneden Leeuwen

De totale boekwaarde van de exploitatie Leeuwse Veld bedraagt ultimo 2020 € 112.000 positief.

Prognose resultaat op eindwaarde in k€ € 600

514

223 129

€0

2018

Grond Exploitatie De Appelhoek Alphen 1b

2019

2020

Prognose resultaat op eindwaarde in k€ € 0,500

€ 0,400

0,28

€ 0,300 € 0,200

Van de totale opbrengsten van € 16,2 mln dient per eind 2020 nog € 940.000 (5,7% t.o.v. 14,6% ultimo 2019) gerealiseerd te worden. Het project loopt naar verwachting tot in 2026. In 2020 is de berekende eindwaarde verder gestegen naar € 514.000 (2019: € 223.000). Gemeente West Maas en Waal heeft voor boekjaar 2020 wederom gekozen om geen winst te nemen op dit project, omdat in het verleden contractuele onzekerheden zijn gebleken die de berekende eindwaarde flink hebben doen fluctueren. Vanuit het voorzichtigheidsprincipe kunnen wij ons vinden in dit standpunt. Indien het uitzicht op een positieve waarde aanwezig blijft, adviseren wij de gemeente om voor boekjaar 2021 en later na te gaan hoe tussentijdse winst te verantwoorden. Medio 2020 is wegens het succes van de verkopen van deel 1a van het project besloten om het overig deel ook te gaan verkopen. De Appelhoek Alphen 1b heeft een berekende eindwaarde van € 276.000 positief op een te investeren vermogen van ruim € 1,2 miljoen. Het project duurt tot en met 2027. Daarnaast zijn enkele door de gemeente gefaciliteerde projecten opgestart, zoals De Hanze Maasbommel, Spitsestraat te Appeltern, herontwikkeling De Wijzer Beneden Leeuwen en het Landgoed de Acht Morgen (LAM). Alle projecten kennen een positieve exploitatie. De risico’s zijn beperkt gezien het relatief lage geïnvesteerde vermogen per project.

Alleen het project Landgoed de Acht Morgen kent een lange looptijd van 10 jaar.

€ 0,100

0,00 € 0,000

2019 © 2021 Crowe Foederer B.V.

2020

Op basis van onze controlewerkzaamheden kunnen wij instemmen met de raming van de eindwaarden en de waardering van de projecten ultimo 2020. Eventuele risico’s worden afgedekt met de aanwezige vrije middelen, zoals verwoord in de risicoparagraaf. 14

3.4 Aanbestedingsrechtmatigheid Inkoop en aanbesteding Bevinding Inkoop en aanbesteding

In het kader van de rechtmatigheidscontrole zijn onze controlewerkzaamheden op inkopen en aanbestedingen gericht op het voldoen aan de Europese aanbestedingswetgeving. Dit betekent dat wij primair controleren op inkopen boven de Europese drempel (€ 214.000 bij diensten en leveringen en € 5,35 mln bij werken) en dat enkel constateringen op het gebied van de Europese aanbestedingswetgeving een effect hebben op ons rechtmatigheidsoordeel. Wij hebben geen afwijkingen aangetroffen die van invloed zijn op ons oordeel, maar melden wel het volgende: De risico’s op het niet voldoen aan de aanbestedingswetgeving zitten onder andere bij inhuur van mensen, inzetten van adviesdiensten, uitvoeren van onderhoudswerkzaamheden en inkoop van ICT. Op het gebied van inhuur hebben wij een rechtmatigheidsfout geconstateerd die voortvloeit uit het regelmatig/ structureel inhuren van personeel bij dezelfde partij waarbij de Europese drempel is overschreden. Ten aanzien van deze diverse inkoopopdrachten is in het inkoopdossier geen inkoopstrategie ten aanzien van het mogelijk opknippen van opdrachten aanwezig. Wij hebben de lasten over 2020 aangemerkt als rechtmatigheidsfout voor een totaalbedrag van € 190.000. Wij adviseren hierop actie te ondernemen om toekomstige fouten te voorkomen.

Voor de toekomst adviseren wij alle inhuur, dus ook projectmatige inhuur, in raamovereenkomsten onder te brengen en deze raamovereenkomsten Europees aan te besteden.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

15

3.5 Stortplaats Avri te Geldermalsen Stortplaats Avri te Geldermalsen Bevinding

In het najaar van 2020 heeft de Provincie Gelderland besloten de Verordening op de Stortplaatsen te wijzigen waardoor waarschijnlijk werd dat de Gemeenschappelijke Regeling Avri 10 miljoen euro zou moeten gaan betalen bij de overdracht van de stortplaats te Geldermalsen. Aangezien Avri geen weerstandsvermogen heeft, zou dekking moeten worden gegeven door de deelnemende gemeenten, wat zou resulteren in een voorziening voor gemeente West Maas en Waal van ongeveer €700.000. Na overleg tussen Avri, de deelnemende gemeenten en de provincie Gelderland is overeengekomen om de overdracht van de stortplaats tot nadere orde uit te stellen en de datum in 2031 opnieuw te bepalen. Daarop heeft Avri in de jaarrekening 2020 de voorziening m.b.t. de overdracht opnieuw bepaald. Dit heeft geresulteerd dat de deelnemende gemeenten voorlopig voor de overdracht van de stortplaats geen aanvullende dekking hoeven te zoeken in hun begroting behoudens een negatieve afrekening over boekjaar 2020 van Avri. Significante onzekerheden

Echter heeft Avri in haar risicoparagraaf benoemd dat toekomstige onzekerheden tot een significante verhoging kunnen leiden van het toekomstige bedrag bij overdracht. Avri heeft in de jaarrekening 2020 de onzekerheid omtrent de berekening becijferd op € 4,9 miljoen. Gemeente West Maas en Waal heeft in de paragraaf ‘weerstandsvermogen’ berekend dat het aandeel van gemeente West Maas en Waal in deze onzekerheid circa € 382.000 zal zijn. Vervolgens heeft gemeente West Maas en Waal een percentage ingeschat van de kans dat dit bedrag binnen vier jaar zich zal manifesteren, namelijk 25%. Wij willen benadrukken dat Avri zelf al een kansberekening heeft gemaakt van de onzekerheden. Alleen bij zwaarwegende argumenten kunnen gemeenten hiervan afwijken. Indien er zwaarwegende argumenten zijn, dient deze discussie bij en met Avri gevoerd te worden, te samen met de andere deelnemende gemeenten. Bij gewijzigde inzichten dient de inschatting allereerst in de jaarrekening van Avri zelf verwerkt te worden. Van dit alles is ons echter niets bekend. Daarnaast kan het hanteren van een eigen kans afweging ertoe leiden dat in de toekomst meer vermogen gereserveerd dient te worden, dat wellicht op dat moment niet meer aanwezig is. Wij zijn daarom van mening dat gemeente West Maas en Waal ten minste voor haar eigen aandeel de inschatting van Avri moet volgen.

Daarnaast adviseren wij de gemeente om de ontwikkelingen omtrent de overdracht van de stortplaats nauwlettend te blijven volgen en te rapporteren.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

16

3.6 Voorziening ontzandingen (1) Voorziening ontzandingen Bevinding Ontzandingen

De voorziening B&O fonds ontzandingen is in 2008 ontstaan bij het sluiten van de planovereenkomst tussen ‘Over de Maas CV’ respectievelijk ‘Rijkswaterstaat’ en de gemeente West Maas en Waal ten behoeve van de zandwinning in de Maas bij Alphen. Na sluiting van de exploitatie eind dit jaar draagt ‘Over de Maas CV’ het eigendom van het gebied over aan de gemeente West Maas en Waal. Contractueel is afgesproken dat bij overdracht van het gebied ‘Over de Maas CV’ een budget ter beschikking stelt aan de gemeente t.b.v. het ‘eeuwigdurende’ onderhoud. Het betreft het onderhoud over het gehele zandwinninggebied, inclusief het onderhoud voor het deel dat in eigendom van Rijkswaterstaat blijft. In 2008 is een eerste raming opgesteld over de hoogte van het bedrag dat bij overdracht van het gebied beschikbaar moet zijn. De voorziening is vervolgens conform de contractafspraak gedurende de jaren opgebouwd vanuit de diverse baten uit de zandwinning, deels in de jaarrekening van de gemeente West Maas en Waal en deel in de jaarrekening van ’Over de Maas CV’. Over de Maas CV heeft de afgelopen jaren middels haar eigen jaarrekening, gecontroleerd door een accountant, het ter beschikking staande saldo aan de gemeente West Maas en Waal bevestigd. De stand van de voorziening in de jaarrekening van de gemeente is ultimo 2020 ruim € 1,8 miljoen.

De laatst gecontroleerde jaarrekening van Over de Maas CV dateert van 2019 waar ultimo 2019 een voorziening van bijna € 1,6 mln. is verantwoord.

Natuurmonume nten Brug en bijdrage Provincie

© 2021 Crowe Foederer B.V.

Gedurende de looptijd van het project zijn enkele aanvullende overeenkomsten gesloten waaronder de overeenkomst met Stichting Natuurmonumenten. Deze organisatie gaat een deel van het onderhoud (voor eigen rekening) in het gebied uitvoeren vanaf moment van overdracht voor tenminste de eerstvolgende 26 jaar. Daarbij heeft de gemeente West Maas en Waal een garantie afgegeven voor de subsidie die Natuurmonumenten ontvangt van de Provincie Gelderland. Tevens is overeengekomen dat ‘Over de Maas CV’ binnen het gebied een brug voor de weg naar het veer bij Alphen gaat realiseren ten behoeve van hoogwaterveiligheid. De gemeente heeft voor het toekomstige onderhoud van deze brug financiering toegezegd gekregen van de Provincie Gelderland (€ 341.000).

17

3.6 Voorziening ontzandingen (2) Voorziening ontzandingen Bevinding Recente berekening voorziening groot onderhoud

Begin 2021 is de berekening voor het onderhoud de komende 100 jaar geactualiseerd door een extern bureau. In deze berekening is meegenomen de verdeling van de onderhoudslasten tussen Natuurmonumenten en de gemeente alsmede het onderhoud voor de brug. Uit deze berekening blijkt dat bij overdracht een voorziening benodigd is voor het totale onderhoud in het gebied van ca. € 3,7 mln. De totale (te) ontvangen financiering zal bij overdracht circa € 4 mln bedragen. Hoewel op dit moment de voorziening meer dan toereikend lijkt te worden, heeft de Gemeente West Maas en Waal vanuit het voorzichtigheidsprincipe besloten om de volledige voorziening in de jaarrekening aan te houden. Ten eerste dient overdracht van het gebied en het door ‘Over de Maas CV gespaarde bedrag nog overgedragen te worden. Daarnaast bestaan er meerdere onzekerheden in de toekomst zoals de gemeentelijke garantstelling voor de financiering van Natuurmonumenten en de onzekerheid dat Natuurmonumenten na afloop van de contractperiode doorgaat met het onderhoud. Tot slot is de voorziening bepaald voor meer dan 100 jaar, waardoor toekomstige onzekerheden al snel van materiele invloed zijn op de hoogte van de voorziening. Wij hebben de berekening, de contractuele afspraken en andere documenten gecontroleerd en kunnen ons vinden in de ingenomen standpunten.

De voorziening op basis van de huidig beste schatting zal op moment van overdracht per 31-12-2021 toereikend zijn om het onderhoud voor dit gebied minimaal de komende 100 jaar te dekken.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

18

3.7 Voorzieningen groot onderhoud Voorziening groot onderhoud Bevinding Algemeen

In het kader van onze jaarrekeningcontrole besteden wij nadrukkelijk aandacht aan de diverse onderhoudsvoorzieningen. Hierbij richten wij ons met name op de volgende vragen: I. Zijn de jaarlijkse stortingen in de voorzieningen in overeenstemming met de begroting? II. Zijn de onttrekkingen aan de voorziening in lijn met het doel van de voorziening? III. Ligt het eindsaldo van de voorziening in lijn met het plan? De standen van de diverse onderhoudsvoorzieningen ultimo 2020 ten opzichte van het plan zijn als volgt:

Gebouwen

Wegen

© 2021 Crowe Foederer B.V.

De voorziening gebouwen is met een onderhoudsplan uit 2018-2027 onderbouwd. Echter lopen de werkelijke onderhoudslasten niet meer in lijn met het plan. Volgens het plan had ultimo 2020 voor € 192.000 meer aan onderhoud uitgevoerd moeten worden, dan nu is gerealiseerd. Wij adviseren u om het plan in 2021 te actualiseren naar de werkelijk uitgevoerde werkzaamheden, de doorgeschoven werkzaamheden hierin te verwerken en tevens de component BTW daarin te betrekken, daar nu niet duidelijk is of en in hoeverre de BTW in de voorziening is betrokken. De onderhoudsvoorziening wegen is onderbouwd met een onderhoudsplan uit 2019. Veel geplande werkzaamheden uit 2019 en 2020 zijn naar de toekomst doorgeschoven. Hierdoor sluit de boekwaarde ultimo 2020 uit de jaarrekening niet meer aan met het plan. Volgens het plan zou de stand van de voorziening ultimo 2020 ruim € 1 mln zijn geweest, wat betekent dat ongeveer voor € 800.000 aan onderhoud reeds is uitgesteld. Wij adviseren u om het onderhoudsplan te actualiseren naar de werkelijke uitgevoerde werkzaamheden en de doorgeschoven werkzaamheden hierin opnieuw te verwerken. 19

3.8 Sociaal domein – beheersing budget Sociaal domein – beheersing budget Bevinding Sociaal domein

Lasten jeugdhulp en WMO in €k € 0 € 1.000€ 2.000€ 3.000€ 4.000

Jeug d hulp

WM O

4.264 3.427 4.051

Primaire begroting

4.085 4.465 3.644 3.468 3.927 3.336 3.711

© 2021 Crowe Foederer B.V.

2019

Bijgestelde begroting

Realisatie voor afstemming PV Realisatie na afstemming PV

De tekorten in het sociaal domein zijn zichtbaar in zowel onderdeel Jeugdhulp als WMO. Op totaalniveau vallen de lasten (na aftrek van baten) voor Jeugdhulp en WMO circa € 173.000 hoger uit dan de bijgestelde begroting. De grootste lastenoverschrijdingen zijn aanwezig op de zorglasten Jeugdhulp (ca € 414.000). Deze worden gecompenseerd door een voordeel op WMO voor € 240.000. In maart 2021 zijn de productieverantwoordingen van zorgaanbieders ontvangen en is de gemeente gestart met het afstemmen van deze verantwoordingen met de eigen administratie. Doel hiervan is onder andere om te bepalen wat er met verschillende zorgaanbieders nog moet worden verrekend in verband met zorg die tot en met 2020 is geleverd. Op basis van deze afstemming is in de definitieve jaarrekening 2020 nog een additioneel bedrag aan te betalen zorgkosten opgenomen van € 755.000. Wij hebben de afstemming uitvoerig gecontroleerd. Gezien de impact van het sociaal domein op de totale financiële positie van de gemeente zijn er verdere verbeteringen in het proces noodzakelijk om de lasten in ieder geval eerder in beeld te krijgen en waar mogelijk te kunnen bijsturen.

20

3.8 Sociaal domein – levering zorg Sociaal domein – levering zorg Bevinding Sociaal domein

Onzekerheid zorglevering in €

Om te kunnen concluderen dat de zorglasten die zijn verantwoord ook rechtmatig en getrouw zijn moet worden vastgesteld dat de gefactureerde zorg ook daadwerkelijk is geleverd. Hiertoe steunt de gemeente in belangrijke mate op de productieverantwoordingen en accountantsverklaringen die van de zorgaanbieders worden ontvangen. Daarnaast is door de gemeente West Maas en Waal gerichte cliëntonderzoeken verricht om zelfstandig de zorglevering vast te stellen.

€ 1.200.000

€ 1.000.000

337.000

€ 800.000

€ 600.000

Op basis van aanbieders zonder (goedkeurende) controleverklaring bedraagt de onzekerheid over de geleverde zorg op totaal niveau € 1.124.000. Door het uitvoeren van aanvullende werkzaamheden door gemeente West Maas en Waal is deze onzekerheid op totaalniveau teruggebracht naar € 369.000. Op basis hiervan is dit bedrag aangemerkt als onzekerheid in de controle voor rechtmatigheid en getrouwheid.

259.000

€ 400.000

528.000 € 200.000

310.000

€0

5.000 54.000 Op basis van PV Na extra en CV werkzaamheden Jeugd

© 2021 Crowe Foederer B.V.

WMO aanbieders

PGB's

Wij willen adviseren om een samenhangend pakket van maatregelen te implementeren waarmee de afhankelijkheid van productieverantwoordingen beperkt wordt. Wij hebben begrepen dat verschillende initiatieven zijn opgestart om deze onzekerheden in de toekomst te beperken. Op de volgende pagina is een nadere beschrijving opgenomen van de onzekerheden per zorgsoort. 21

3.8 Sociaal domein – levering zorg Sociaal domein – levering zorg Bevinding Sociaal domein

Uit de analyse van productieverantwoordingen blijkt het volgende: -

-

-

Verschillende aanbieders van Jeugdzorg hebben voor een totaal bedrag aan zorglasten van € 528.000 geen of geen goedkeurende accountantsverklaring overlegd bij hun productieverantwoording. Door de gemeente zijn de productieverantwoordingen en controleverklaringen nader geanalyseerd, waarmee de totale onzekerheid is teruggebracht naar € 54.000. Verschillende aanbieders van WMO hebben voor een totaal bedrag aan zorglasten van € 259.000 geen of geen goedkeurende accountantsverklaring overlegd bij hun productieverantwoording. Door de gemeente zijn de productieverantwoordingen en controleverklaringen nader geanalyseerd, waarmee de totale onzekerheid is teruggebracht naar € 5.000. Voor zowel Jeugdzorg als WMO zijn PGB’s uitgegeven voor € 199.000 respectievelijk € 138.000. De SVB treedt voor de gemeente op als service organisatie voor de behandeling en verwerking van de PGB’s. Evenals in voorgaande jaren heeft de SVB geen goedkeurende controleverklaring kunnen overleggen. Aangezien de gemeente op een beperkt aantal dossiers werkzaamheden heeft verricht ten aanzien van de prestatielevering op gebied van PGB’s, kunnen wij de onzekerheid slechts deels omlaag bijstellen.

Voor bovenstaande bedragen zijn door de gemeente geen verdere zichtbare aanvullende controlewerkzaamheden verricht om de levering van zorg aan te tonen. Om deze reden is het totaalbedrag van € 369.000 opgenomen als onzeker. Omdat dit bedrag binnen de materialiteitsgrenzen blijft, heeft dit geen effect op ons oordeel bij de jaarrekening.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

22

3.9 Dorpshuizen en MFA’s Dorpshuizen en MFA’s Bevinding MFA’s dorpshuizen

Het Kernenbeleid is al lange tijd een belangrijk onderdeel van de Gemeente West Maas en Waal. Een van de peilers hiervan is de realisatie, onderhoud en exploitatie van dorpshuizen en Multifunctionele accommodaties (MFA’s). Gemeente West Maas en Waal heeft bij de realisatie van diverse dorpshuizen en MFA’s ervoor gekozen om leningen (met 1e recht op hypotheek) te verstrekken aan de exploiterende Stichtingen voor de realisatie van de dorpshuizen en MFA’s. Onder de Financiële Vaste Activa heeft de gemeente West Maas en Waal ultimo 2020 voor in totaal € 10,47 mln leningen (2019: € 10,6 mln) aan diverse Stichtingen (MFA’s) open staan. Tijdens de Coronacrisis is gebleken dat de beherende en exploiterende stichtingen al financieel kwetsbaar waren en financieel kwetsbaarder zijn geworden. De gemeente heeft diverse steunmaatregelen aan de stichtingen verstrekt waaronder het doorschuiven van een Provinciale bijdrage. Hierdoor zijn de stichtingen wel in staat geweest de aflossingsverplichting voor 2020 nagenoeg volledig te voldoen. Echter heeft de gemeente geconstateerd dat dit ten koste gaat van noodzakelijk onderhoud, dat bij sommige stichtingen al enige jaren wordt uitgesteld. Begin 2021 heeft de gemeente een onderzoek gestart naar het totale functioneren van de MFA’s en dorpshuizen en de rol van de gemeente erin, waar o.a.

financiële, organisatorische en beleidsmatige aspecten zullen worden meegenomen. Uiteindelijk doel is om de dorpskernen op financieel gezonde basis te laten functioneren waarbij de dorpshuizen/ MFA’s een belangrijke rol vervullen. Wij hebben begrepen dat verschillende scenario’s onderzocht worden voor een toekomstbestendige structuur. Wij adviseren u om de verschillende scenario’s over een langere periode door te rekenen en dit financieel door te vertalen naar de verschillende posities in de jaarrekening waarbij we tevens aandacht vragen voor de fiscale aspecten.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

23

4. Overige aspecten in relatie tot onze controle Onderwerp

Toelichting

Geen sprake van beperkingen in de reikwijdte van onze controle

Er zijn geen beperkingen bij de uitvoering van onze controle opgetreden. Naar onze mening is ons bij de uitvoering van onze controleopdracht door de medewerkers van de gemeente de volledige medewerking verleend en hebben wij volledige toegang tot de benodigde informatie gehad.

Fraude

Onze rol als accountant is primair niet gericht op het ontdekken van fraude. De verantwoordelijkheid voor het voorkomen en ontdekken van fraude ligt primair bij het college van B&W. Onze werkzaamheden ten aanzien van fraude bestaan onder andere uit: - Alertheid op fraudesignalen gedurende de controle; - Evalueren en bespreken van mogelijkheden tot fraude en fraudesignalen met het management. Er zijn gedurende 2020 door ons geen materiele fraudegevallen geconstateerd en er zijn ons eveneens geen vermoedens van fraude bekend. Daarnaast heeft uw college aan ons geen melding gemaakt van geconstateerde fraudegevallen of andere fraudesignalen. Wij adviseren voor de toekomst om een frauderisicoanalyse op te stellen en beleid hierop te actualiseren ten aanzien van fraude, misbruik en oneigenlijk gebruik (aansluitend op M&O criterium rechtmatigheid).

Claims en juridische procedures

Er zijn - met uitzondering van hetgeen in hoofdstuk 3 is genoemd - geen belangrijke (dreigende en niet gewaardeerde) claims en/of juridische procedures met een mogelijke materiele impact op de cijfers per ultimo 2020.

Gebeurtenissen na balansdatum

Er zijn geen belangrijke gebeurtenissen na balansdatum anders dan hetgeen opgenomen in de niet uit de balans blijkende verplichtingen.

© 2021 Crowe Foederer B.V.

24

4. Overige aspecten in relatie tot onze controle Onderwerp

Toelichting

Geautomatiseerde gegevensverwerking

Wij hebben vanuit onze controle op de jaarrekening geen belangrijke bevindingen met betrekking tot de betrouwbaarheid en continuïteit van de geautomatiseerde gegevensverwerking. De automatisering zal vanaf 1-1-2021 onder de verantwoordelijkheid van de Gemeenschappelijke Regeling De Connectie worden uitgevoerd.

Schattingen

De opstelling van de jaarrekening vereist dat het college oordelen vormt en schattingen en veronderstellingen maakt die van invloed zijn op de toepassing van grondslagen en de gerapporteerde waarde van activa en verplichtingen en van de baten en lasten. De daadwerkelijke uitkomsten kunnen afwijken van deze schattingen. De schattingen en onderliggende veronderstellingen zijn in het kader van onze controleopdracht op aanvaardbaarheid beoordeeld. Hierbij hebben wij geen belangrijke tekortkomingen geconstateerd.

Onafhankelijkheid

Wij zijn onafhankelijk van uw gemeente en voor zover wij weten heeft zich geen inbreuk voorgedaan op de van toepassing zijnde regels (Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (VIO)) ten aanzien van onafhankelijkheid.

Openstaande punten

Geen

© 2021 Crowe Foederer B.V.

25

5. Bijlage 1 – Tabel fouten en onzekerheden SiSa Nummer

Specifieke uitkering of overig

Fout of onzekerheid

Financiële omvang in €

Toelichting fout / onzekerheid

B1

Regeling specifieke uitkering gemeentelijke hulp gedupeerden toeslagenproblematiek

-

0

n.v.t.

C1

Specifieke uitkering reductie energiegebruik

-

0

n.v.t.

D8

Onderwijsachterstandenbeleid 2019-2022 (OAB)

-

0

n.v.t.

F9

Extern Advies Warmtetransitie

-

0

n.v.t.

G2

Gebundelde uitkering op grond van artikel 69 Participatiewet_gemeentedeel 2020

-

0

n.v.t.

G2A

Gebundelde uitkering op grond van artikel 69 Participatiewet_Totaal 2018

-

0

n.v.t.

G3

Besluit bijstandsverlening zelfstandigen 2004 (exclusief levensonderhoud beginnende zelfstandigen)_gemeente 2020

-

0

n.v.t.

G3A

Besluit bijstandsverlening zelfstandigen 2004 (exclusief levensonderhoud beginnende zelfstandigen)_totaal 2018

-

0

n.v.t.

G4

Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers (Tozo) _gemeentedeel 2020

H4

Specifieke uitkering Sport

-

0

n.v.t.

H8

Specifieke uitkering voor lokale Sportakkoorden (Regeling Sportakkoord)

-

0

n.v.t.

Zie bijlage 2

Strekking controleverklaring Strekking controleverklaring rechtmatigheid:

Goedkeurend

Strekking controleverklaring getrouwheid:

Goedkeurend

© 2021 Crowe Foederer B.V.

26

© 2021 Crowe Foederer B.V.

27

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10317316/1