Bijlage 2 bij RIB 2021 145 - Talent Primair
Tekst van het document
FINANCIËLE KWARTAALRAPPORTAGE 2020 4E KWARTAAL
1
INHOUDSOPGAVE
1
Financiële samenvatting
2
Financiële begroting
2.1
Kwartaalcijfers
2.2
Jaarbegroting
2.3
Financiële kengetallen
3
Personeel
3.1
Verloop Ziekteverzuim
2
1.
FINANCIËLE SAMENVATTING
In deze kwartaalrapportage geven we een samenvattend overzicht van onze financiële huishouding in het vierde kwartaal van 2020 (Q4). Dit is daarbij ook behoorlijk richtinggevend naar het te verwachten jaarresultaat in relatie tot onze begroting 2020. Eventuele bijstellingen, positief of negatief, in de jaarrekening zouden nog kunnen komen. Dit komt dan doordat de accountant van mening is dat er bijvoorbeeld ergens een voorziening voor opgenomen moet worden of dat er een voorziening vrijvalt. Realisatie Allereerst valt er natuurlijk op, dat de realisatie van het jaarresultaat minder negatief is dan verwacht werd na het derde kwartaal (Q3 -/- 1.017.622). De realisatie komt nu uit op -/- 1.076.849 (Q4). Toelichting totale jaarbegroting resultaat neg ad. -/-1.076.849 In de afgelopen 11 jaren heeft Talent primair geen negatief jaarresultaat gehad. Dit jaar is het exploitatie-resultaat wel negatief. De oorzaak hiervan hebben we al eerder toegelicht, dit is mede door de voorfinanciering van extra inkomsten ( 8 ton) in 2019 ter dekking van de extra loonkosten cao vergoedingen in jan/febr 2020. Er zijn nog een aantal duidelijk aanwijsbare redenen. Ten eerste zijn er meer kosten gemaakt om de exponentiele groei van leerlingen op de PC Hooftschool voor te financieren.
Ten tweede zijn er door TP aanvullende kosten gemaakt door de toename van de langdurige zieken en aanvullende corona effecten. In 2020 wordt dit als volgt aanvullend gefinancierd: - langdurig zieken, worden na 6 weken ziekte bovenschools betaald. - Vanuit de inzet van de bovenschoolse interne vervangingspool, hoofdzakelijk inzet voor de kortdurende zieken op de school via Transvita. - Aanvullend inhuur van derden. Ten derde zijn er aanvullende kosten gemaakt voor extra administratieve ondersteuning en extra ingekochte arbo-dienstverlening. Consolidatie BMS per 1-9-2020. In de realisatie van het jaarresultaat ad -/-1.076.849 zijn de inkomsten ad. ( 585.000) en uitgaven (606.000) , gedurende sept. t/m dec, voor de BMS meegenomen. We zijn nog in afwachting van het jaarverslag BMS t/m augustus 2020. De totale begroting TP is nu vertekenend omdat de begrote cijfers van de BMS hierin niet in zijn opgenomen. In de periode vergelijking Q3 en Q4 (tab 1) lichten wij dit nog nader toe. Talent primair, februari 2021
3
2. FINANCIËLE BEGROTING
2.1. Periodevergelijking jaarraming Q3 en Q4 realisatie In onderstaande tabel hebben we Q3 en Q4 tegen elkaar afgezet op een aantal afwijkingen. Er zijn een aantal opvallende afwijkingen. De bekostiging vanuit het rijk is toch hoger uitgevallen dan eerder gesteld. We hebben gestuurd op een lagere inhuur van derden en scherp gekeken naar de formaties op alle scholen. We zien een toename in de overige lasten. We zullen in deze rapportage hier nog verdere verklaringen voor geven. TAB (1) deel afwijkin g
Q3 versus Q4 baten
3e kw jaarramin g 30.242.510
4ekw realisatie 31.092.087
afwijkin g 849.577
directe salarissen indirecte salarissen materiele financiële baten
-25.324.000 -25.583.845 -955.615 -954.248 -5.413.400 -5.615.843 -15.000 -15.000
resultaat
-1.465.505
-1.076.849
deel afwijkin g
toelichting deelafwijk. TP
*BMS 585.333
TP 264.244 aanvullende inkomsten rijk
-259.845 1.367 -202.443 0
-499.107 -13.373 -93.231
239.262 Lagere inhuur derden en 14.740 payroll -109.212 Toename in overige lasten
388.656
-20.378
409.034
* Noot. Toetreding per 1-9-2020
2.2. Jaarcijfers In tabel 2 geven we de jaarcijfers weer. We hebben een afwijking van -193.322 ten opzichte van de begroting 2020. Dit is een acceptabele overschrijding. Wij vinden dit acceptabel omdat de verwachtingen tot en met Q3 zorgwekkender waren (-581.988). Er is vanaf Q3 nog meer urgentiebesef binnen TP ontstaan, dat er scherp gestuurd moet worden op formatie en de inhuur van derden. Het hoge ziekteverzuim blijft echter zwaar drukken op de cijfers en zichtbaar in de directe personele lasten.
4
Tab (2) Jaarbegroting
Begroting
Raming
Afwijking
Afwijking%
2020
2020
27.868.129
30.166.418
2.298.289
8,25
Gemeenten
197.000
142.421
-54.579
-27,71
Overige baten
864.172
783.248
-80.924
-9,36
Baten Rijksbijdragen OCW
0 Totaal baten
28.929.301
31.092.087
2.162.786
7,48
Directe personele lasten
-23.240.473
-25.583.845
-2.343.372
10,08
Indirecte personele lasten
-1.216.665
-954.248
262.417
-21,57
Totale personele lasten
-24.457.138
-26.538.093
-2.080.955
8,51
-655.500
-721.096
-65.596
10,01
-2.526.500
-2.543.803
-17.303
0,68
Lasten
Afschrijvingen Huisvestingslasten Leermiddelen / ICT
-907.250
-903.650
3.600
-0,40
Overige lasten
-1.266.430
-1.447.294
-180.864
14,28
Totale materiele lasten
-5.355.680
-5.615.843
-260.163
4,86
Totaal lasten
-29.812.818
-32.153.936
-2.341.118
7,85
-883.517
-1.061.849
-178.332
0
-15.000
-15.000
-883.517
-1.076.849
-193.332
Saldo baten en lasten Financiële baten
Resultaat
5
Toelichting baten In deze toelichting hebben we weergegeven hoe de meerinkomsten vanuit de rijksbekostiging zijn opgebouwd. Rijksbijdragen OCW
tab (3) Meerinkomsten rijk Rijk: deelbudgetten Reguliere salarisinkomsten Personeel en arbeidsmarktbeleid Prestatiebox Samenwerkingsverbanden UNITA+PW Materiele vergoeding overige+Corona Oab gelden Totaal rijk
verwachte jaarresultaat 17.976.685 19.573.960 4.029.310 4.317.681 920.334 981.708 begroting
verschil 1.597.275 288.371 61.374
758.535
917.158
158.623
3.740.853 80.000 362.412 27.868.129
3.843.208 160.192 372.511 30.166.418
102.355 80.192 10.099 2.298.289
Afwijking % 8,89 7,16 6,67 20,91 2,74 100,24 2,79 8,25
De toename van reguliere inkomsten rijk (+ 1.597.275) zijn mede te verklaren door de inkomsten van de BMS. Daarbij zijn er ook extra inkomsten voor de compensatie van de gestegen lonen door de CAO ophogingen salarissen regulier. Vanuit de samenwerkingsverbanden Unita en Passenderwijs is er meer geld binnengekomen (+ 158.623). Dat is met name ontstaan door aanvullende arrangementen plus, lees extra vergoedingen voor leerlingen met specifieke leerproblemen. De kosten daarvoor zitten grotendeels al verwerkt in eigen personeel van de scholen. Gemeentelijke inkomsten -/- 54.579,Naar verwachting zullen de gemeenten steeds minder gelden beschikbaar gaan stellen voor het onderwijs. Een en ander is ook mede afhankelijk van de voorzetting van bijzondere projecten, zoals de huidige taalklas ondersteuning in Weesp. tab(4) Overige baten -/- 80.924,-
Aanvullende zorggelden rugzak lln, Visio/Auris Verhuur Ouderbijdragen detacheringen Diversen Totaal overige
begroting
verwachte jaarresultaat
verschil
Afwijking %
42.304 442.757 86.865 55.500 236.746 864.172
40.483 443.839 105.216 84.854 108.856 783.248
-1.821 1.082 18.351 29.354 -127.890 -80.924
-4,30 0,24 21,13 52,89 -54,02 -9,36
De overige baten bestaan deels uit aanvullende subsidies en die blijken nu toch lager te zijn uitgevallen dan eerder was verwacht. Dit is te zien in post diversen, waar fors minder is binnengekomen. De toename van de ouderbijdragen zit ook in de toevoeging van de BMS. Toelichting lasten In deze paragraaf zullen we de lasten verder toelichten.
6
Tab (5) Directe personele lasten toename -/- 2.343.372 begroting
verwachte jaarresultaat
verschil
payroll inzet vrijwilligers inhuur derden en overige (vervangingen) uitkeringen UWV
-23.205.473 -35.000
-25.281.108 -33.671
-2.075.635 1.329
8,94 -3,80
-100.000 100.000
-455.497 186.431
-355.497 86.431
355,50 86,43
Totaal
-23.240.473
-25.583.845
-2.343.372
10,08
directe personele kosten
afwijking%
Zoals in de tabel wordt weergegeven is er een stijging van de payroll te zien. Deze stijging is met name ontstaan door de algemene cao stijgingen, de toename van ziekteverzuim en de opname van de BMS. De stijging van, inhuur derden ( -/- 355.497,-) is mede ontstaan door de vervangingen van zieken door de scholen. De toename van de vergoedingen vanuit het UWV (ad 86.431) komt door de het toegenomen aantal zwangerschapsverloven. Corona effecten Het is lastig om precies de omvang van deze kosten vast te stellen. Vanuit de AVG is het niet toegestaan om gegevens gerelateerd aan ziekteverzuim te registreren.. Tab (6) Indirecte personele lasten, daling 262.417,indirecte personele kosten Arbo GMR overige Scholing/professionalisering Derden/rvt/werving Zorggelden/lln begeleiding
begroting
verwachte jaarresultaat
verschil
Afwijking %
-90.175 -45.000 -42.000 -683.875 -172.365 -183.250
-141.916 -12.153 -4.696 -431.481 -142.566 -221.436
-51.741 32.847 37.304 252.394 29.799 -38.186
57,38 -72,99
-954.248
262.417
-21,57
-36,91 -17,29 20,84
0 Totaal
-1.216.665
De toename van de kosten voor de arbo-dienstverlening liggen in het verlengde van het hogere ziekteverzuim. (-/- 51.741) De GMR heeft lagere uitgaven dan begroot (ad 32.847,-). Voor de GMR wordt altijd conform de cao de maximale vergoeding begroot. De praktijk leert dat dit zelden tot het maximum hoeft worden aangesproken.
Scholingskosten (ad 252.394) Vanuit de cao mag elke leidinggevende binnen een bestuur per jaar € 3.000 besteden voor de eigen professionalisering. Dat bedrag mag ook 3 jaar worden gespaard. Niet elke leidinggevende geeft elk jaar dit bedrag uit. We reserveren het wel. We hebben voor elke medewerker een aanvullend budget ingeruimd van € 300 voor onze Talent Academie. Ook dit wordt veelal niet benut. We staan voor continue professionalisering. Stimuleren de
7
medewerkers om hier actief mee aan de slag te gaan. Daarom werken we met de binnenkring professionalisering aan een betere invulling van de mogelijkheden. Daarnaast is het volgen van masteropleidingen onder de leerkrachten in 2020 niet ruim opgepakt. Dit heeft onder andere te maken met de belasting die door de leerkrachten is ervaren in een toch bijzonder jaar. het budget voor externe begeleiding van het professionaliseringstraject is niet volledig uitgeput in 2020. Het heeft een doorloop naar 2021. Overige materiele lasten In onderstaande tabel 7 hebben we gespecificeerd hoe de post overige kosten is opgebouwd. Tab (7) Overige materiele lasten toename ad -/- 180.864,begroot verwachte Spec. overige kosten 2020 jaarresultaat 4310 Onderhoud invent. en 3.500 meubilair 3.734 4311 Aanschaf kleine inventaris 15.250 14.295 4316 Abonn./lectuur/tijdschriften 4320 Reproductiekosten/Drukwerk 4401 Kantoorbenodigdheden+porto 4405 Kosten telecommunicatie
30.700 136.060 17.040 42.200
afwijking -234 955
24.310
6.390
153.272
-17.212
19.254
-2.214
56.054
-13.854
4416 Toetsen en testen
26.500
23.852
2.648
4425 Culturele vorming 4430 Kosten bijzondere activiteiten 4436 Kantinekosten
128.915
118.541
10.374
50.349
3.251
38.900
50.080
-11.180
4439 Tussen-/Naschoolse opvang
74.500
78.183
-3.683
4440 Dienstreizen
2.000
1.097
903
4442 Kosten t.b.v. ouderbijdragen
27.000
43.632
-16.632
4445 Kosten MR
18.665
5.000
13.665
4495 Overige algemene kosten 4500 Uitbesteding administratie+acc 4510 Bestuurs/managementondersteun 4515 Contributies
70.800
115.198
-44.398
349.620
-74.620
60.448
-448 1.455
53.600
275.000 60.000 31.200
29.745
4520 Verzekeringen
13.300
12.351
949
4535 Vergaderkosten
14.000
11.315
2.685
4545 Representatiekosten
90.950
180.585
-89.635
4546 Kosten Public Relations
93.900
46.379
47.521
4570 Bankkosten
2.450
0
2.450
1.266.430
1.447.294
-180.864
Totale kosten
Wat opvalt is de toename voor de representatiekosten (ad 74.620,-). Dit betreft met name de aanschaf van de extra bestedingen in de fiscale ruimte, zoals fietsen etc. Deze zaken worden vervolgens ook weer verrekend met de salarissen.
8
Verder was het dit jaar nodig om extra administratieve ondersteuning in te zetten wat geleid heeft tot een overschrijding op deze post (-74.620). Afronding resultaat 2020 In het verwachte jaarresultaat zijn nog niet de kosten opgenomen voor de mogelijke ophogingen van de bestaande personele voorziening t.g.v. de gestegen meerkosten door de langdurige zieken waarop aanvullende verplichtingen liggen en verplichtingen bij het PF. Tevens kunnen er nog wijzigingen ontstaan door de definitieve consolidatie met de BMS school. Ondank alle perikelen omtrent Corona en toename van het aantal zieken een heel acceptabel resultaat. 2.3. Financiële kengetallen Niet bijgewerkt vanwege de fusie De definitieve jaarraming kengetallen gaan anders uitvallen dan verwacht door de opname c.q. toetreding van de BMS per september 2020, dit is nog niet verwerkt in de cijfers.
3. PERSONEEL In tabel 8 is een grafiek opgenomen van het verloop van het ziekteverzuim. Het moge duidelijk zijn dat dit de hoogste prioriteit heeft binnen TP. Tab (8)
Totale inzet personeel, gemiddelde 2020 is: 338.3 fte
9