CConstaterende datWaddinxveen
Koppel je AI →
Document · PDF

Rapportage Waar Staat Je Gemeente 13-1-2020

Besluitvormende raadsvergadering 20 januari 2021, gemeente WaddinxveenBij agendapunt: Burgerpeiling Waarstaatjegemeente15.561 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Rapportage Waar staat je gemeente Gemeente Waddinxveen

Kwartaal 4, 2019

Rapportage Waar staat je gemeente Kwartaal 4, 2019 Projectnummer: 19078

Gemeente Waddinxveen

Auteurs: Hannemarie Hardeman, Senior onderzoeker Jessica Tuenter, Onderzoeker

Moventem BV T 0575 84 3738 E info@moventem.nl W www.moventem.nl

Moventem werkt conform de Gedragscode voor Onderzoek & Statistiek van de Nederlandse Marktonderzoek Associatie (MOA) en mag het Fair Data Keurmerk voeren, waarmee wordt aangetoond dat op verantwoorde wijze met data en persoonsgegevens wordt omgaan. Tevens is Moventem aangesloten bij de Europese Vereniging voor Marktonderzoek (ESOMAR) en wordt voldaan aan de Internationale Code voor Markt- en Sociaalwetenschappelijk onderzoek. Dit rapport is met grote zorg samengesteld. Desondanks kan het voorkomen dat informatie fout en/of onvolledig is. Moventem is niet aansprakelijk voor enige directe of indirecte schade die zou kunnen ontstaan door het gebruik van de aangeboden informatie.

2

Inhoudsopgave

Waddinxveen

Management samenvatting

Pagina 4

1 Inleiding 1.1 Onderzoeksopzet

Pagina 8 Pagina 9

2 Resultaten 2.1 Totaalbeeld beoordelingen

Pagina 10 Pagina 7

3 Woon- en leefomgeving

Pagina 12

4 Relatie inwoner - gemeente

Pagina 43

5 Gemeentelijke dienstverlening

Pagina 52

6 Welzijn en zorg

Pagina 72

7 Hangjongeren

Pagina 103

8 KTO balie

Pagina 107

Bijlagen Bijlage I - Achtergrondgegevens Bijlage II - Onderzoeksverantwoording

Pagina 112 Pagina 113 Pagina 115

3

Management samenvatting

1.2 Managementsamenvatting

Waddinxveen

Gemiddelde rapportcijfers Woon- en leefomgeving Hoe prettig vindt u het om in uw buurt te wonen? Hoe waardeert u de zorg van uw gemeente voor de woon- en leefomgeving? Relatie inwoner - gemeente Hoe waardeert u de wijze waarop uw gemeente inwoners en organisaties betrekt en de samenwerking zoekt?

Gemeentelijke dienstverlening Hoe waardeert u -over het algemeen- de dienstverlening van uw gemeente? Hoe waardeert u de dienstverlening via de digitale faciliteiten van de gemeente? Hoe waardeert u de communicatie en voorlichting vanuit de gemeente? Hoe waardeert u de dienstverlening via de telefoon? Zorg en welzijn

Hoe tevreden bent u momenteel -over het geheel genomen- met uw leven? Welk cijfer geeft u -over het algemeen genomen- uw gezondheid? Hoe waardeert u de inspanningen van uw gemeente om inwoners volledig te laten deelnemen aan de maatschappij? Hoe waardeert u de inspanningen van uw gemeente voor haar inwoners?

2019 Gemeente Waddinxveen 7,97 6,56* Gemeente Waddinxveen

2019 Gemeenten 25.00050.000 8,00 6,68 Gemeenten 25.00050.000

2017 Gemeente Waddinxveen 7,90 6,80 Gemeente Waddinxveen

5,82*

6,02

6,20

Gemeente Waddinxveen 6,74 6,88 6,46* 6,52* Gemeente Waddinxveen 7,89 7,68

Gemeenten 25.00050.000 6,74 6,89 6,61 x Gemeenten 25.00050.000 7,13 7,64

Gemeente Waddinxveen 6,80 6,90 6,70 6,80 Gemeente Waddinxveen 7,90 7,60

6,49*

6,60

6,70

6,29*

6,64

6,80

In de tabel zijn verschillende rapportcijfers van aspecten uit 2019 weergegeven. De rapportcijfers van referentiegemeenten worden ook weergegeven (12 vergelijkbare gemeenten). Verder staan de cijfers van 2017 weergegeven, zodat een vergelijk mogelijk is. Een aantal rapportcijfers scoort significant lager dan in 2017. Deze zijn aangegeven met een *. De grootste daling is te zien bij de stelling “hoe waardeert u de inspanningen van uw gemeente voor haar inwoners”. In 2017 scoort dit aspect gemiddeld een 6,80 en in 2019 scoort dit aspect gemiddeld een 6,29. Op de volgende pagina’s staan verschillende stellingen, waar percentages van de gemeente Waddinxveen vergeleken worden met referentiegemeenten. Ook daar zijn de cijfers uit 2017 opgenomen.

5

1.2 Managementsamenvatting

Waddinxveen

Stellingen (percentages (zeer) eens) Woon- en leefomgeving Ik voel me thuis in deze buurt Ik zou niet zo snel weg gaan uit deze buurt Buurtbewoners gaan op een prettige manier met elkaar om Buurtbewoners staan altijd voor elkaar klaar Perken, plantsoenen en parken in mijn buurt zijn goed onderhouden Wegen, straten, paden en trottoirs in mijn buurt zijn goed begaanbaar In mijn buurt zijn weinig tot geen dingen kapot Mijn buurt is schoon Er wordt voldoende gedaan aan de leefbaarheid en veiligheid van mijn buurt De gemeente betrekt de buurt voldoende bij de aanpak van leefbaarheid De gemeente doet een beroep op de buurtbewoners om zelf een bijdrage te leveren aan leefbaarheid De gemeente ondersteunt buurtinitiatieven op het gebied van leefbaarheid voldoende In mijn buurt is voldoende groen In mijn buurt is voldoende parkeergelegenheid Winkels voor dagelijkse boodschappen zijn voldoende nabij Basisonderwijs is voldoende nabij voor (mijn) kinderen Leefbaarheid van buurt (percentage enigszins/ duidelijk vooruitgegaan) Ik voel me veilig in mijn buurt (percentage meestal/altijd) Overlast van buurtbewoners (percentage (heel) veel) Hoe vaak komt u onveilige verkeerssituaties tegen in uw buurt? (percentage soms/vaak)

2019 Gemeente Waddinxveen 87% 66% 74% 52% 57% 61% 76% 61% 40% 27%

2019 Gemeenten 25.00050.000 88% 73% 78% 61% 56% 59% 75% 64% 42% 26%

2017 Gemeente Waddinxveen 89% 72% 80% 61% 59% 67% 82% 68% 52% 40%

28%

29%

39%

27% 75% 53% 82% 80% 23% 85% 6% 55%

29% 80% 56% 80% 89% 17% 87% 6% 56%

42% 82% 56% 83% 85% 18% 88% 6% 58%

De stellingen worden over het algemeen gelijkwaardig of minder goed beoordeeld dan in 2017. Het percentage respondenten dat aangeeft dat de leefbaarheid in de buurt enigszins of duidelijk vooruitgegaan is, is echter wel gestegen (van 18% in 2017 naar 23% in 2019). Gemeente Waddinxveen scoort op deze stelling in 2019 ook hoger dan referentiegemeenten. Gemeente Waddinxveen scoort op de overige stellingen vrijwel gelijkwaardig of minder goed dan referentiegemeenten.

6

1.2 Managementsamenvatting

Waddinxveen

Stellingen (percentages (zeer) eens) Relatie inwoner - gemeente Hoeveel vertrouwen heeft u in de manier waarop uw gemeente wordt bestuurd? De gemeente doet wat ze zegt De gemeente houdt voldoende toezicht op het naleven van regels De gemeente stelt zich flexibel op als dat nodig is De gemeente luistert voldoende naar de mening van haar inwoners De gemeente betrekt inwoners voldoende bij haar plannen, activiteiten en voorzieningen Inwoners en organisaties krijgen voldoende ruimte om ideeën en initiatieven te realiseren Gemeentelijke dienstverlening Ik vond het aanvragen of voorleggen gemakkelijk De ontvangen en/of beschikbare informatie was juist en volledig De tijd die de afhandeling in beslag nam was acceptabel Ik werd voldoende op de hoogte gesteld of gehouden van het verloop van de afhandeling Ik kreeg uiteindelijk wat ik wilde Ik kan gemakkelijk aan de benodigde gemeentelijke informatie komen (via lokale krant, website etc.) De gemeente gebruikt heldere taal De medewerker toonde zich verantwoordelijk om daadwerkelijk tot een oplossing te komen De medewerker heeft zelf mijn vraag zo goed mogelijk beantwoord De medewerker was voldoende deskundig De medewerker kon zich goed inleven De medewerker bood de ruimte om mee te denken De medewerker verraste mij aangenaam met de service die hij/zij verleende Zorg en Welzijn

Tevredenheid aanbod gezondheids/zorgvoorzieningen Tevredenheid aanbod welzijnsvoorzieningen Tevredenheid speelvoorzieningen Tevredenheid sportvoorzieningen Tevredenheid openbaar vervoer

2019 Gemeente Waddinxveen 19% 17% 21% 12% 15% 23% 24% Gemeente Waddinxveen 74% 70% 68% 60% 68%

2019 Gemeenten 25.00050.000 27% 24% 27% 22% 24% 32% 32% Gemeenten 25.00050.000 76% 74% 73% 66% 74%

2017 Gemeente Waddinxveen 29% 29% 31% 24% 31% 40% 28% Gemeente Waddinxveen 79% 76% 78% 69% 77%

68%

71%

77%

57% 65% 70% 67% 59% 54% 30% Gemeente Waddinxveen 82% 55% 74% 78% 75%

62% 73% 77% 75% 68% 63% 46% Gemeenten 25.00050.000 79% 55% 62% 71% 59%

65% 73% 77% 74% 68% 61% 44% Gemeente Waddinxveen 81% 60% 71% 38% 77%

De stellingen met betrekking tot relatie inwoner – gemeente en gemeentelijke dienstverlening worden over het algemeen minder goed beoordeeld dan in 2017. Ook scoren deze stellingen allen lager dan referentiegemeenten. De stellingen met betrekking tot zorg en welzijn scoren allen hoger dan of hetzelfde als referentiegemeenten.

7

Inleiding

1.1 Onderzoeksopzet

Waddinxveen

In opdracht van gemeente Waddinxveen heeft Moventem de Burgerpeiling Waar Staat Je Gemeente (WSJG) uitgevoerd. Er is een uitnodigingsbrief verstuurd naar 5.400 inwoners. Deze inwoners konden de vragenlijst online of op papier invullen. De inwoners hebben de mogelijkheid gehad om de vragenlijst in te vullen tussen 30 oktober en 26 november 2019. In totaal hebben 1.084 inwoners de vragenlijst volledig ingevuld. Een respons-rate van 20%.

Met het aantal respondenten (1.084) kunnen met een betrouwbaarheid van 95% en een foutmarge van 2,89% uitspraken worden gedaan over de populatie. De tabel hieronder toont de gegevens per wijk. Wijk 01: Groenswaard etc. 02: Zuidplas + Bomenwijk 03: Vondelwijk + Oranjewijk 04: Zuid + Oost (n=209)

Inwoners 18 jaar en ouder 5.698 7.619 4.230 4.739

Aantal uitnodigingsbrieven 1.355 1.865 1.038 1.142

Aantal respondenten Respons 287 21% 398 21% 173 17% 216 19%

Maximale foutmarge 3,86 3,27 4,99 4,46

De resultaten van dit onderzoek worden in het voorliggende document beschreven middels diagrammen en tabellen. Waar mogelijk wordt een vergelijk gemaakt met de resultaten van WSJG 2017 en WSJG 2016. Tevens worden scores van vergelijkbare gemeenten (met een inwoneraantal tussen 25.000 en 50.000) weergegeven. Deze scores zijn op basis van de resultaten in de benchmark WSJG van de VNG en worden continu aangevuld. Op het moment van schrijven zijn in totaal de resultaten van 12 vergelijkbare gemeenten gepubliceerd, de landelijke resultaten kunnen in de loop der tijd dus afwijken van de resultaten die in dit rapport zijn weergegeven. Door routes in de vragenlijst en vragen waarbij meerdere antwoorden mogelijk zijn, kan het voorkomen dat het aantal respondenten en/of het aantal antwoorden niet overal gelijk is in deze rapportage. Om deze redenen wordt ter volledigheid bij de resultaten aangeven hoeveel respondenten (‘n’) de betreffende vraag hebben beantwoord. Door afrondingsverschillen telt niet alles op tot 100%. Bij sommige vragen konden respondenten meerdere antwoorden geven. Het totale percentage komt dan hoger dan 100% te liggen. Naast de burgerpeiling heeft een klanttevredenheidsonderzoek onder de baliebezoekers van gemeente Waddinxveen plaatsgevonden. Resultaten hiervan worden aan het eind van dit rapport gepresenteerd.

In bijlage 1 van deze rapportage staan de achtergrondgegevens van de respondenten weergegeven. Deze bijlage is aan het einde van deze rapportage te vinden.

In bijlage 2 van deze rapportage wordt nader ingegaan op de betrouwbaarheid, nauwkeurigheid en representativiteit van de resultaten. Deze bijlage is aan het einde van deze rapportage te vinden. Er is een aantal open vragen gesteld aan de respondenten. Alle open antwoorden worden getoond in ‘Bijlagenboek bij Rapportage Waar Staat Je Gemeente’.

9

Resultaten

2.1 Totaalbeeld beoordelingen

Waddinxveen

Het onderzoek is gebaseerd op verschillende thema’s, namelijk ‘woon- en leefomgeving’, ‘relatie inwoner-gemeente’, ‘gemeentelijke dienstverlening’ en ‘zorg en welzijn’. Binnen ieder thema wordt een vraag gesteld waarin inwoners hun totaaloordeel geven. In onderstaande tabel zijn de resultaten van deze vragen naar totaaloordeel opgenomen.

Woon- en leefomgeving Hoe waardeert u de zorg van uw gemeente voor de woon- en leefomgeving? Relatie inwoner - gemeente Hoe waardeert u de wijze waarop uw gemeente inwoners en organisaties betrekt en de samenwerking zoekt? Gemeentelijke dienstverlening Hoe waardeert u - over het algemeen - de dienstverlening van uw gemeente? Zorg en welzijn Hoe waardeert u de inspanningen van uw gemeente om inwoners volledig te laten deelnemen aan de maatschappij? Totaaloordeel gemeente Waddinxveen Hoe waardeert u alle inspanningen van uw gemeente voor haar inwoners?

Gemeente 2019 6,56

Gemeente 2017 6,80

Gemeente 2016 6,80

Gemeenten 25.00050.000 inwoners 2019 6,68

5,82

6,20

6,10

6,02

6,74

6,80

6,70

6,74

6,49

6,70

6,40

6,60

6,29

6,80

6,60

6,80

In de rest van dit rapport zal dieper ingegaan worden op de verschillende onderwerpen.

11

Woon- en leefomgeving

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Hoe prettig vindt u het om in uw buurt te wonen? Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer onprettig) tot en met 10 (zeer prettig).

01: Groenswaard etc (n=284) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=393) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=166) 04: Zuid + Oost (n=209) Totaal gemeente 2019 (n=1.062) Totaal gemeente 2017 (n=1.209) Totaal gemeente 2016 (n=1.236) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

Gemiddelde 7,99 7,97 7,99 7,80 7,97 7,90 7,90 8,00

Waddinxveen

Hoe waardeert u de zorg van uw gemeente voor uw woon- en leefomgeving? Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer onprettig) tot en met 10 (zeer prettig).

01: Groenswaard etc (n=270) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=372) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=154) 04: Zuid + Oost (n=193) Totaal gemeente 2019 (n=999) Totaal gemeente 2017 (n=1.114) Totaal gemeente 2016 (n=1.142) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

Gemiddelde 6,65 6,36 6,94 6,47 6,56 6,80 6,80 6,68

Respondenten hebben aangegeven hoe prettig zij het vinden om in hun buurt te wonen. Zij beoordelen dit gemiddeld met een 7,97 als rapportcijfer. Respondenten hebben vervolgens aangegeven hoe zij de zorg van de gemeente waarderen voor hun woon- en leefomgeving. Dit aspect wordt gemiddeld met een 6,56 beoordeeld. In 2017 werd dit beoordeeld met een 6,80. Dit verschil is significant.

13

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Ik voel me thuis in deze buurt

01: Groenswaard etc (n=282)

86%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=398)

11%

3%

9%

3%

89%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=168)

83%

13%

4%

04: Zuid + Oost (n=207)

87%

10%

3%

Totaal gemeente 2019 (n=1.065)

87%

10%

3%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.065) Totaal gemeente 2017 (n=1.207) Totaal gemeente 2016 (n=1.249) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 87% 89% 91% 88%

neutraal 10% 7% 7% 8%

(helemaal) oneens 3% 3% 2% 4%

Van alle respondenten is 87% het (helemaal) eens met de stelling ‘ik voel me thuis in deze buurt’. In de wijk Zuidplas + Bomenwijk is 89% het (helemaal) eens met deze stelling.

14

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Ik zou niet zo snel weggaan uit deze buurt

01: Groenswaard etc (n=273)

64%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=395)

21%

69%

17%

14%

14%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=161)

65%

04: Zuid + Oost (n=202)

66%

21%

13%

Totaal gemeente 2019 (n=1.041)

66%

19%

14%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.041) Totaal gemeente 2017 (n=1.191) Totaal gemeente 2016 (n=1.216) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

19%

neutraal

16%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 66% 72% 72% 73%

neutraal 19% 18% 19% 16%

(helemaal) oneens 14% 10% 9% 11%

66% van de respondenten zou niet zo snel weggaan uit deze buurt, tegenover 14% die het hiermee (helemaal) oneens is.

15

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Buurtbewoners gaan op een prettige manier met elkaar om

01: Groenswaard etc (n=279)

72%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=397)

25%

78%

19%

3%

3%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=163)

74%

23%

4%

04: Zuid + Oost (n=201)

72%

26%

3%

Totaal gemeente 2019 (n=1.050)

74%

23%

3%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.050) Totaal gemeente 2017 (n=1.193) Totaal gemeente 2016 (n=1.234) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 74% 80% 78% 78%

neutraal 23% 15% 17% 16%

(helemaal) oneens 3% 5% 5% 6%

Van alle respondenten geeft nagenoeg driekwart (74%) aan dat buurtbewoners op een prettige manier met elkaar omgaan. In de wijk Zuidplas + Bomenwijk is dit 78%.

16

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Buurtbewoners staan altijd voor elkaar klaar

01: Groenswaard etc (n=275)

46%

43%

11%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=382)

55%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=155)

53%

38%

9%

04: Zuid + Oost (n=198)

54%

38%

8%

Totaal gemeente 2019 (n=1.020)

52%

40%

8%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.020) Totaal gemeente 2017 (n=1.150) Totaal gemeente 2016 (n=1.165) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

39%

neutraal

6%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 52% 61% 59% 61%

neutraal 40% 30% 33% 30%

(helemaal) oneens 8% 9% 8% 9%

De helft (52%) van de respondenten is het (helemaal) eens met de stelling ‘buurtbewoners staan altijd voor elkaar klaar’, tegenover 8% die het hiermee (helemaal) oneens is. In de wijk Groenswaard etc. is 11% het (helemaal) oneens met deze stelling.

17

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Buurtbewoners zijn te vertrouwen

01: Groenswaard etc (n=268)

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=378)

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=152)

04: Zuid + Oost (n=200)

Totaal gemeente 2019 (n=1.008)

64%

31%

67%

29%

61%

33%

69%

65%

(helemaal) eens

neutraal

5%

4%

6%

25%

6%

30%

5%

(helemaal) oneens

65% van de respondenten geeft aan dat buurtbewoners te vertrouwen zijn, tegenover 5% die het hier hiermee (helemaal) oneens is. In de wijk Zuid + Oost en Vondelwijk + Oranjewijk is 6% het (helemaal) oneens met de stelling ‘buurtbewoners zijn te vertrouwen’.

18

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Voelt u zich betrokken bij de mensen die in uw buurt wonen?

01: Groenswaard etc (n=281)

6%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=394) 3%

26%

55%

8%

5%

30%

53%

11%

3%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=161)

5%

32%

45%

16%

3%

04: Zuid + Oost (n=206)

6%

28%

50%

11%

5%

Totaal gemeente 2019 (n=1.051)

5%

29%

51%

11%

4%

Ja, bij bijna iedereen

Ja, bij de meeste wel

Bij sommigen wel, bij sommigen niet

Nee, bij de meeste mensen niet

Nee, bij vrijwel niemand

Van alle respondenten geeft 29% aan dat zij zich betrokken voelen bij de meeste mensen die in hun buurt wonen. 4% geeft aan dat zij zich bij vrijwel niemand uit de buurt betrokken voelen.

19

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Voelt u zich veilig in uw buurt?

01: Groenswaard etc (n=286)

22%

63%

14%

1% 1%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=397)

25%

61%

11%

2% 1%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=165)

27%

58%

14%

1%

17%

1%

13%

1%

04: Zuid + Oost (n=209)

34%

Totaal gemeente 2019 (n=1.067)

48%

26%

Ja, altijd

Totaal gemeente 2019 (n=1.067) Totaal gemeente 2017 (n=1.213) Totaal gemeente 2016 (n=1.255) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

59%

Ja, meestal

Soms wel, soms niet

Nee, meestal niet

Nee, (vrijwel) nooit

Ja, altijd

Ja, meestal

Soms wel, soms niet

Nee, meestal niet

Nee, (vrijwel) nooit

26% 33% 27% 33%

59% 55% 59% 54%

13% 10% 12% 11%

1% 1% 2% 2%

0% 1% 0% 1%

Van alle respondenten voelt 26% zich altijd veilig in hun buurt. In de wijk Zuid + Oost is dit 34%. In 2017 geeft 33% van de respondenten aan dat zij zich altijd veilig voelen in hun buurt.

20

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Let op! Bij de volgende stelling suggereert (heel) veel een negatief waardeoordeel en nauwelijks tot geen een positief waardeoordeel, waardoor deze in omgekeerde kleurvolgorde zijn weergegeven.

In welke mate ervaart u overlast van buurtbewoners? 01: Groenswaard etc (n=284)

39%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=397)

41%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=164)

43%

04: Zuid + Oost (n=211)

43%

28%

Totaal gemeente 2019 (n=1.066)

41%

30%

Nauwelijks tot geen

Totaal gemeente 2019 (n=1.066) Totaal gemeente 2017 (n=1.209) Totaal gemeente 2016 (n=1.236) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

32%

33%

25%

Weinig

23%

4%

20%

6%

41%

7%

43%

23%

4%

43%

22%

5%

41%

24%

Niet veel / niet weinig

Veel

39%

Heel veel

Heel veel Veel Niet veel / niet weinig Weinig Nauwelijks tot geen 1% 5% 22% 30% 41% 1% 5% 18% 31% 45% 1% 3% 16% 32% 48% 1% 5% 18% 29% 46%

Van alle respondenten ervaart 6% (heel) veel overlast van buurtbewoners, tegenover 41% die nauwelijks tot geen overlast ervaart van buurtbewoners. In de wijk Vondelwijk + Oranjewijk ervaart 9% van de respondenten (heel) veel overlast van buurtbewoners.

21

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Let op! Bij de volgende stelling suggereert vaak een negatief waardeoordeel en (vrijwel) nooit een positief waardeoordeel, waardoor deze in omgekeerde kleurvolgorde zijn weergegeven.

Hoe vaak heeft u te maken met onveilige verkeerssituaties in uw buurt? 01: Groenswaard etc (n=283)

20%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=397)

18%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=165)

21%

04: Zuid + Oost (n=210)

Totaal gemeente 2019 (n=1.065)

15%

18%

28%

31%

25%

36%

33%

22%

28%

22%

30%

26%

(Vrijwel) nooit

Totaal gemeente 2019 (n=1.065) Totaal gemeente 2017 (n=1.185) Totaal gemeente 2016 (n=1.224) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

21%

33%

32%

Zelden

Vaak 23% 20% 19% 19%

Soms

19%

23%

Vaak

Soms 32% 38% 35% 37%

Zelden (Vrijwel) nooit 26% 18% 20% 22% 23% 24% 23% 21%

23% van de respondenten heeft vaak te maken met onveilige verkeerssituaties in hun buurt en 32% van de respondenten heeft soms te maken met onveilige verkeerssituaties in hun buurt. 18% van de respondenten geeft aan dat zij dit (vrijwel) nooit ervaren.

22

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Perken, plantsoenen en parken in mijn buurt zijn goed onderhouden

01: Groenswaard etc (n=276)

56%

20%

25%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=393)

58%

16%

26%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=165)

58%

20%

22%

04: Zuid + Oost (n=201)

58%

18%

25%

Totaal gemeente 2019 (n=1.045)

57%

18%

25%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.045) Totaal gemeente 2017 (n=1.189) Totaal gemeente 2016 (n=1.208) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 57% 59% 62% 56%

neutraal 18% 18% 19% 20%

(helemaal) oneens 25% 24% 19% 24%

Van alle respondenten is 57% het (helemaal) eens met de stelling ‘perken, plantsoenen en parken in mijn buurt zijn goed onderhouden’, tegenover 25% die het hiermee (helemaal) oneens is.

23

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Wegen, straten, paden en trottoirs in mijn buurt zijn goed begaanbaar

01: Groenswaard etc (n=284)

60%

21%

19%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=395)

61%

20%

19%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=167)

04: Zuid + Oost (n=208)

Totaal gemeente 2019 (n=1.064)

71%

11%

53%

16%

61%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.064) Totaal gemeente 2017 (n=1.206) Totaal gemeente 2016 (n=1.244) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

31%

18%

neutraal

18%

21%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 61% 67% 67% 59%

neutraal 18% 16% 15% 18%

(helemaal) oneens 21% 17% 18% 13%

61% van de respondenten is het (helemaal) eens met de stelling ‘wegen, straten, paden en trottoirs in mijn buurt zijn goed begaanbaar’. In de wijk Vondelwijk + Oranjewijk is dit 71%. In de wijk Zuid + Oost is 31% het (helemaal) oneens met de stelling.

24

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

In mijn buurt zijn weinig tot geen dingen kapot

01: Groenswaard etc (n=278)

77%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=388)

80%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=163)

74%

04: Zuid + Oost (n=205)

Totaal gemeente 2019 (n=1.044) Totaal gemeente 2017 (n=1.191) Totaal gemeente 2016 (n=1.222) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

12%

8%

18%

76%

(helemaal) eens

5%

19%

71%

Totaal gemeente 2019 (n=1.044)

18%

neutraal

7%

12%

16%

8%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 76% 82% 82% 75%

neutraal 16% 11% 12% 17%

(helemaal) oneens 8% 7% 5% 8%

Van alle respondenten is 76% het (zeer) eens met de stelling ‘in mijn buurt zijn weinig tot geen dingen kapot’, tegenover 8% die het hiermee (helemaal) oneens is.

25

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Mijn buurt is schoon

01: Groenswaard etc (n=280)

64%

24%

13%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=394)

65%

23%

12%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=167)

56%

04: Zuid + Oost (n=210)

56%

Totaal gemeente 2019 (n=1.061)

21%

28%

61%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.061) Totaal gemeente 2017 (n=1.201) Totaal gemeente 2016 (n=1.237) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

23%

24%

neutraal

17%

15%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 61% 68% 71% 64%

neutraal 24% 21% 18% 21%

(helemaal) oneens 15% 11% 11% 15%

61% van de respondenten is het (helemaal) eens met de stelling ‘mijn buurt is schoon’. In de wijk Zuidplas + Bomenwijk is dit 65%. Op totaalniveau is 15% het (helemaal) oneens met de stelling. In de wijk Vondelwijk + Oranjewijk is dit 23%.

26

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Is de leefbaarheid van uw buurt de afgelopen jaren vooruit gegaan, achteruit gegaan of gelijk gebleven?

01: Groenswaard etc (n=273)

6%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=369)

8%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=155)

5%

18%

53%

21%

51%

17%

59%

04: Zuid + Oost (n=189) 3% 7%

Totaal gemeente 2019 (n=995)

Duidelijk vooruitgegaan

6%

16%

62%

17%

Enigszins vooruitgegaan

6% 5% 7% 4%

Niet vooruit- of achteruitgegaan

17% 13% 16% 13%

6%

11%

8%

55% 66% 60% 62%

12%

14%

Enigszins achteruitgegaan

Duidelijk Enigszins Niet vooruit- of vooruitgegaan vooruitgegaan achteruitgegaan Totaal gemeente 2019 (n=995) Totaal gemeente 2017 (n=1.113) Totaal gemeente 2016 (n=1.141) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

14%

16%

55%

8%

8%

Duidelijk achteruitgegaan

Enigszins achteruitgegaan

Duidelijk achteruitgegaan

14% 12% 14% 15%

8% 5% 4% 6%

6% van de respondenten heeft aan dat de buurt de afgelopen jaren duidelijk vooruit is gegaan, tegenover 8% van de respondenten die aangeeft dat de buurt duidelijk achteruit is gegaan. 55% geeft aan dat de buurt niet vooruit- of achteruitgegaan is.

27

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Er wordt voldoende gedaan aan de leefbaarheid van mijn buurt

01: Groenswaard etc (n=271)

35%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=383)

Totaal gemeente 2019 (n=1.020)

20%

48%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=151)

04: Zuid + Oost (n=205)

45%

36%

42%

42%

32%

44%

40%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.020) Totaal gemeente 2017 (n=1.119) Totaal gemeente 2016 (n=1.152) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

16%

16%

24%

41%

neutraal

19%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 40% 52% 51% 42%

neutraal 41% 36% 34% x

(helemaal) oneens 19% 11% 15% x

40% van de respondenten geeft aan dat er voldoende wordt gedaan aan de leefbaarheid in hun buurt, tegenover 19% die het hiermee (helemaal) oneens is. Respondenten hebben suggesties genoemd om hun buurt te verbeteren. Zij noemen onder andere het onderhoud openbaar groen, verbeteren verkeersveiligheid (o.a. snelheid), realiseren van parkeerplaatsen en het sluiten van de biomassa centrales. De open antwoorden staan weergegeven in het bijlagenboek.

28

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

De gemeente betrekt de buurt voldoende bij de aanpak van de leefbaarheid

01: Groenswaard etc (n=240)

26%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=355)

31%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=140)

30%

04: Zuid + Oost (n=185)

Totaal gemeente 2019 (n=929)

47%

27%

38%

31%

49%

20%

44%

27%

36%

44%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=929) Totaal gemeente 2017 (n=1.043) Totaal gemeente 2016 (n=1.073) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

21%

29%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 27% 40% 46% 26%

neutraal 44% 40% 37% 42%

(helemaal) oneens 29% 20% 17% 32%

Ruim een kwart (27%) is het (helemaal) eens met de stelling ‘de gemeente betrekt de buurt voldoende bij de aanpak van de leefbaarheid’, tegenover 29% die het hiermee (helemaal) oneens is. In de wijk Zuid + Oost is 36% het (helemaal) oneens met deze stelling.

29

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

De gemeente doet een beroep op de buurtbewoners om zelf een bijdrage te leveren aan de leefbaarheid

01: Groenswaard etc (n=240)

30%

45%

26%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=333)

31%

43%

26%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=126)

29%

48%

04: Zuid + Oost (n=175)

Totaal gemeente 2019 (n=883)

22%

23%

39%

28%

40%

44%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=883) Totaal gemeente 2017 (n=983) Totaal gemeente 2016 (n=1.033) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

28%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 28% 39% 45% 29%

neutraal 44% 41% 35% 39%

(helemaal) oneens 28% 19% 20% 32%

28% van de respondenten geeft aan dat de gemeente een beroep doet op de buurtbewoners om zelf een bijdrage te leveren aan de leefbaarheid. 28% is het hiermee (helemaal) oneens. 44% heeft ‘neutraal’ geantwoord.

30

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

De gemeente ondersteunt buurtinitiatieven op het gebied van leefbaarheid voldoende

01: Groenswaard etc (n=219)

27%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=324)

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=121)

04: Zuid + Oost (n=155)

Totaal gemeente 2019 (n=827)

31%

28%

22%

51%

21%

46%

24%

51%

21%

50%

27%

29%

49%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=827) Totaal gemeente 2017 (n=915) Totaal gemeente 2016 (n=933) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

24%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 27% 42% 41% 29%

neutraal 49% 41% 42% 39%

(helemaal) oneens 24% 16% 16% 32%

Met de stelling ‘de gemeente ondersteunt buurtinitiatieven op het gebied van leefbaarheid voldoende’ is 27% het (helemaal) eens, tegenover 24% die het hiermee (helemaal) oneens is.

31

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

In welke mate heeft u zich de afgelopen 12 maanden ingezet voor de leefbaarheid van uw buurt?

01: Groenswaard etc (n=277)

8%

47%

46%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=397)

9%

48%

44%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=166)

04: Zuid + Oost (n=207)

Totaal gemeente 2019 (n=1.057)

5%

38%

58%

13%

9%

41%

46%

44%

Vaak

Totaal gemeente 2019 (n=1.057) Totaal gemeente 2017 (n=1.203) Totaal gemeente 2016 (n=1.238) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

47%

Af en toe

(Vrijwel) nooit

Vaak 9% 8% 5% 9%

Af en toe 44% 44% 40% x

(Vrijwel) nooit 47% 49% 54% x

9% van de respondenten heeft zich in de afgelopen 12 maanden vaak ingezet voor de leefbaarheid van hun buurt, tegenover 47% die zich (vrijwel) nooit heeft ingezet.

32

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Zou u zich in de nabije toekomst actief willen (blijven) inzetten voor de leefbaarheid van uw buurt?

01: Groenswaard etc (n=221)

14%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=319)

15%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=126)

17%

04: Zuid + Oost (n=169)

16%

55%

29%

Totaal gemeente 2019 (n=844)

15%

56%

29%

52%

34%

66%

19%

45%

Ja, zeker

Totaal gemeente 2019 (n=844) Totaal gemeente 2017 (n=919) Totaal gemeente 2016 (n=948) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

38%

Ja, misschien

Ja, zeker 15% 18% 17% 21%

Nee

Ja, misschien 56% 54% 50% 57%

Nee 29% 28% 33% 22%

Respondenten hebben aangegeven of zij zich in de nabije toekomst actief willen (blijven) inzetten voor de leefbaarheid van hun buurt. 15% heeft ‘ja, zeker’ geantwoord en 56% ‘ja, misschien’. 29% van de respondenten wil zich hiervoor niet inzetten.

33

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

In mijn buurt is voldoende groen

01: Groenswaard etc (n=278)

83%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=395)

9%

72%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=163)

13%

81%

04: Zuid + Oost (n=210)

14%

75%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.056) Totaal gemeente 2017 (n=1.174) Totaal gemeente 2016 (n=1.237) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

15%

11%

67%

Totaal gemeente 2019 (n=1.056)

neutraal

8%

9%

19%

12%

13%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 75% 82% 76% 80%

neutraal 12% 9% 13% 10%

(helemaal) oneens 13% 9% 11% 10%

Op totaalniveau is driekwart (75%) van de respondenten het (helemaal) eens met de stelling ‘in mijn buurt is voldoende groen’. 83% van de respondenten uit de wijk Groenswaard geeft aan dat er voldoende groen is in de buurt. In de wijk Zuid + Oost is dit 67%.

34

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

In mijn buurt is voldoende parkeergelegenheid

01: Groenswaard etc (n=270)

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=389)

56%

49%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=164)

04: Zuid + Oost (n=207)

Totaal gemeente 2019 (n=1.040)

12%

16%

59%

12%

53%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.040) Totaal gemeente 2017 (n=1.174) Totaal gemeente 2016 (n=1.228) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

35%

10%

50%

13%

neutraal

32%

31%

38%

34%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 53% 61% 57% 56%

neutraal 13% 13% 13% 14%

(helemaal) oneens 34% 26% 29% 30%

Een derde (34%) van de respondenten is het (helemaal) oneens met de stelling ‘in mijn buurt is voldoende parkeergelegenheid’. In de wijk Zuid + Oost geeft 38% aan dat er onvoldoende parkeergelegenheid is.

35

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Winkels voor dagelijkse boodschappen zoals supermarkt, bakker, slager, drogisterij etc. zijn voldoende nabij

01: Groenswaard etc (n=282)

79%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=396)

13%

91%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=163)

8%

4% 5%

68%

13%

19%

04: Zuid + Oost (n=210)

83%

6%

11%

Totaal gemeente 2019 (n=1.060)

82%

9%

10%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=1.060) Totaal gemeente 2017 (n=1.205) Totaal gemeente 2016 (n=1.248) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 82% 83% 90% 80%

neutraal 9% 6% 5% 8%

(helemaal) oneens 10% 11% 5% 12%

Op totaalniveau geeft 82% aan dat winkels voor dagelijkse boodschappen voldoende nabij zijn. In de wijk Vondelwijk + Oranjewijk is dit 68% en in de wijk Zuidplas + Bomenwijk is dit 91%.

36

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

Basisonderwijs is voldoende nabij voor (mijn) kinderen

01: Groenswaard etc (n=181)

80%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=287)

88%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=108)

04: Zuid + Oost (n=125)

16%

6%

83%

20%

80%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=708) Totaal gemeente 2017 (n=646) Totaal gemeente 2016 (n=690) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

5%

16%

61%

Totaal gemeente 2019 (n=708)

4%

1%

20%

13%

7%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 80% 85% 88% 89%

neutraal 13% 8% 6% 8%

(helemaal) oneens 7% 7% 6% 3%

80% van de respondenten geeft aan dat basisonderwijs voldoende nabij is voor kinderen. In de wijk Zuid + Oost geeft 61% aan dat basisonderwijs voldoende nabij is voor kinderen, tegenover 20% die het hiermee (zeer) oneens is.

37

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

In hoeverre bent u tevreden of ontevreden over het aanbod van ... (Gezondheids-) zorgvoorzieningen (huisartsenpost, consultatiebureau / centrum voor jeugd en gezin, verzorgingstehuis, etc.) 01: Groenswaard etc (n=265)

86%

10%

4%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=367)

85%

12%

3%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=148)

76%

20%

5%

04: Zuid + Oost (n=195)

76%

17%

7%

Totaal gemeente 2019 (n=985)

82%

(zeer) tevreden

14%

niet tevreden/ niet ontevreden

Totaal gemeente 2019 (n=985) Totaal gemeente 2017 (n=1.125) Totaal gemeente 2016 (n=1.149) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

(zeer) tevreden 82% 81% 81% 79%

4%

(zeer) ontevreden

niet tevreden/ niet ontevreden 14% 15% 13% 15%

(zeer) ontevreden 4% 4% 5% 6%

82% van de respondenten is (zeer) tevreden over het aanbod van zorgvoorzieningen, tegenover 4% die hierover (zeer) ontevreden is.

38

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

In hoeverre bent u tevreden of ontevreden over het aanbod van ... Welzijnsvoorzieningen (buurtwerk, jongeren- / ouderenvoorzieningen etc.) 01: Groenswaard etc (n=179)

57%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=200)

60%

35%

8%

31%

9%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=96)

50%

34%

16%

04: Zuid + Oost (n=129)

51%

31%

18%

Totaal gemeente 2019 (n=611)

55%

(zeer) tevreden

33%

niet tevreden/ niet ontevreden

Totaal gemeente 2019 (n=611) Totaal gemeente 2017 (n=811) Totaal gemeente 2016 (n=914) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

(zeer) tevreden 55% 60% 54% 55%

12%

(zeer) ontevreden

niet tevreden/ niet ontevreden 33% 29% 34% 34%

(zeer) ontevreden 12% 11% 12% 11%

55% van de respondenten is (zeer) tevreden over het aanbod van welzijnsvoorzieningen, tegenover 12% die hierover (zeer) ontevreden is.

39

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

In hoeverre bent u tevreden of ontevreden over het aanbod van ... Speelvoorzieningen (kinderen tot 12 jaar) 01: Groenswaard etc (n=212)

75%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=315)

14%

79%

12%

15%

6%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=116)

70%

19%

12%

04: Zuid + Oost (n=145)

72%

16%

12%

Totaal gemeente 2019 (n=798)

74%

(zeer) tevreden

16%

niet tevreden/ niet ontevreden

Totaal gemeente 2019 (n=798) Totaal gemeente 2017 (n=877) Totaal gemeente 2016 (n=914) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

(zeer) tevreden 74% 71% 70% 62%

10%

(zeer) ontevreden

niet tevreden/ niet ontevreden 16% 15% 16% 21%

(zeer) ontevreden 10% 14% 14% 17%

74% van de respondenten is (zeer) tevreden over het aanbod van speelvoorzieningen voor kinderen tot 12 jaar. 10% van de respondenten is (zeer) ontevreden over het aanbod van speelvoorzieningen voor kinderen tot 12 jaar.

40

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

In hoeverre bent u tevreden of ontevreden over het aanbod van ... Sportvoorzieningen 01: Groenswaard etc (n=222)

79%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=340)

16%

83%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=123)

13%

79%

04: Zuid + Oost (n=169)

26%

78%

(zeer) tevreden

Totaal gemeente 2019 (n=863) Totaal gemeente 2017 (n=705) Totaal gemeente 2016 (n=722) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

4%

8%

17%

niet tevreden/ niet ontevreden

(zeer) tevreden 78% 38% 34% 71%

4%

18%

67%

Totaal gemeente 2019 (n=863)

5%

5%

(zeer) ontevreden

niet tevreden/ niet ontevreden 17% 33% 32% 20%

(zeer) ontevreden 5% 29% 34% 9%

78% is (zeer) tevreden over het aanbod van sportvoorzieningen. 5% is hierover (zeer) ontevreden.

41

3.1 Resultaten woon- en leefomgeving

Waddinxveen

In hoeverre bent u tevreden of ontevreden over het aanbod van ... Openbaar vervoer 01: Groenswaard etc (n=261)

84%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=351)

9%

72%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=153)

15%

77%

04: Zuid + Oost (n=192)

Totaal gemeente 2019 (n=966)

14%

75%

(zeer) tevreden

(zeer) tevreden 75% 77% 78% 59%

10%

16%

13%

niet tevreden/ niet ontevreden

Totaal gemeente 2019 (n=966) Totaal gemeente 2017 (n=980) Totaal gemeente 2016 (n=1.022) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

14%

13%

70%

7%

12%

(zeer) ontevreden

niet tevreden/ niet ontevreden 13% 17% 15% 21%

(zeer) ontevreden 12% 7% 7% 20%

Driekwart (75%) van de respondenten is (zeer) tevreden over het aanbod van openbaar vervoer. In de wijk Groenswaard etc. is dit 84%.

42

Relatie inwonergemeente

4.1 Resultaten relatie inwoner-gemeente

Waddinxveen

Hoeveel vertrouwen heeft u in de manier waarop uw gemeente wordt bestuurd? 01: Groenswaard etc (n=243)

18%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=346)

17%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=137)

53%

29%

37%

46%

28%

43%

30%

04: Zuid + Oost (n=178)

19%

44%

37%

Totaal gemeente 2019 (n=913)

19%

44%

37%

(heel) veel

Totaal gemeente 2019 (n=913) Totaal gemeente 2017 (n=1.047) Totaal gemeente 2016 (n=1.083) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

niet veel/ niet weinig

weinig/ nauwelijks tot geen

(heel) veel niet veel/ niet weinig 19% 44% 29% 52% 25% 50% 27% 50%

weinig/ nauwelijks tot geen 37% 19% 25% 23%

19% van de respondenten heeft (heel) veel vertrouwen in de manier waarop de gemeente wordt bestuurd, tegenover 37% die weinig/ nauwelijks tot geen vertrouwen heeft in de manier waarop de gemeente wordt bestuurd. Respondenten konden hun antwoord toelichten. Zij noemen hierbij onder andere onvrede over de komst van de biomassa centrales, de subsidie van Dierendal, stank Wagro en het winkelbeleid. De open antwoorden zijn weergegeven in het bijlagenboek.

44

4.1 Resultaten relatie inwoner-gemeente

Waddinxveen

Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stellingen? De gemeente doet wat ze zegt 01: Groenswaard etc (n=224)

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=337)

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=120)

21%

50%

15%

29%

49%

20%

36%

54%

26%

04: Zuid + Oost (n=174)

15%

55%

31%

Totaal gemeente 2019 (n=864)

17%

51%

32%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=864) Totaal gemeente 2017 (n=972) Totaal gemeente 2016 (n=971) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 17% 29% 27% 24%

neutraal 51% 48% 46% 49%

(helemaal) oneens 32% 23% 27% 27%

17% van de respondenten is het (helemaal) eens met de stelling ‘de gemeente doet wat ze zegt’. 51% heeft ‘neutraal’ geantwoord. 32% van de respondenten is het (helemaal) oneens met de stelling.

45

4.1 Resultaten relatie inwoner-gemeente

Waddinxveen

Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stellingen? De gemeente houdt voldoende toezicht op het naleven van regels 01: Groenswaard etc (n=226)

20%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=335)

20%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=128)

24%

04: Zuid + Oost (n=180)

21%

Totaal gemeente 2019 (n=876)

21%

54%

26%

46%

34%

45%

31%

38%

41%

46%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=876) Totaal gemeente 2017 (n=973) Totaal gemeente 2016 (n=1.004) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

33%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 21% 31% 32% 27%

neutraal 46% 39% 40% 40%

(helemaal) oneens 33% 30% 27% 33%

21% van de respondenten geeft aan dat de gemeente voldoende toezicht houdt op het naleven van regels. 33% is het hiermee (helemaal) oneens. In 2017 is 31% van de respondenten het (helemaal) eens met de stelling ‘de gemeente houdt voldoende toezicht op het naleven van regels’, tegenover 30% die het hiermee (helemaal) oneens is.

46

4.1 Resultaten relatie inwoner-gemeente

Waddinxveen

Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stellingen? De gemeente stelt zich flexibel op, als dat nodig is 01: Groenswaard etc (n=201)

12%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=289)

11%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=101)

52%

36%

40%

49%

18%

51%

04: Zuid + Oost (n=153)

11%

53%

Totaal gemeente 2019 (n=753)

12%

48%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=753) Totaal gemeente 2017 (n=862) Totaal gemeente 2016 (n=894) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

31%

37%

40%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 12% 24% 22% 22%

neutraal 48% 45% 43% 46%

(helemaal) oneens 40% 30% 36% 32%

12% van de respondenten is het (helemaal) eens met de stelling ‘de gemeente stelt zich flexibel op, als dat nodig is’, tegenover 40% die het hiermee (helemaal) oneens is. In de referentiegemeenten (gemeenten die eveneens tussen de 25.000 en 50.000 inwoners hebben) geeft 22% aan dat de gemeente zich flexibel opstelt als dat nodig is, tegenover 32% die het hiermee (helemaal) oneens is.

47

4.1 Resultaten relatie inwoner-gemeente

Waddinxveen

Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stellingen? De gemeente luistert voldoende naar de mening van haar inwoners 01: Groenswaard etc (n=226)

16%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=352)

15%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=122)

15%

04: Zuid + Oost (n=176)

12%

40%

48%

Totaal gemeente 2019 (n=885)

15%

36%

50%

38%

46%

30%

56%

42%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=885) Totaal gemeente 2017 (n=986) Totaal gemeente 2016 (n=987) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

43%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 15% 31% 30% 24%

neutraal 36% 40% 38% 45%

(helemaal) oneens 50% 29% 32% 31%

Respondenten hebben aangegeven in hoeverre zij het eens of oneens zijn met de stelling: ‘de gemeente luistert voldoende naar de mening van haar inwoners’. 15% van de respondenten is het hiermee (helemaal) eens, tegenover 50% die het hiermee (helemaal) oneens is. In referentiegemeenten is 24% het (helemaal) eens met deze stelling, tegenover 31% die het hiermee (helemaal) oneens is.

48

4.1 Resultaten relatie inwoner-gemeente

Waddinxveen

Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stellingen? De gemeente betrekt inwoners voldoende bij haar plannen, activiteiten en voorzieningen 01: Groenswaard etc (n=232)

23%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=352)

21%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=134)

42%

35%

34%

46%

31%

41%

04: Zuid + Oost (n=184)

21%

46%

Totaal gemeente 2019 (n=910)

23%

40%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=910) Totaal gemeente 2017 (n=1.026) Totaal gemeente 2016 (n=1.063) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

28%

33%

37%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 23% 40% 42% 32%

neutraal 40% 37% 35% 40%

(helemaal) oneens 37% 24% 22% 28%

23% van de respondenten geeft aan dat de gemeente inwoners voldoende betrekt bij haar plannen, activiteiten en voorzieningen. In 2017 was 40% het (helemaal) eens met deze stelling. In referentiegemeenten is 32% het (helemaal) eens met de stelling ‘de gemeente betrekt inwoners voldoende bij haar plannen, activiteiten en voorzieningen’.

49

4.1 Resultaten relatie inwoner-gemeente

Waddinxveen

Kunt u aangeven in hoeverre u het eens of oneens bent met de volgende stellingen? Inwoners en organisaties krijgen voldoende ruimte om ideeën en initiatieven te realiseren 01: Groenswaard etc (n=205)

23%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=294)

24%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=111)

27%

04: Zuid + Oost (n=145)

22%

Totaal gemeente 2019 (n=762)

24%

58%

19%

51%

25%

51%

22%

46%

32%

52%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=762) Totaal gemeente 2017 (n=878) Totaal gemeente 2016 (n=929) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

24%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 24% 38% 39% 32%

neutraal 52% 42% 42% 47%

(helemaal) oneens 24% 19% 19% 21%

24% van de respondenten is het (helemaal) eens met de stelling ‘inwoners en organisaties krijgen voldoende ruimte om ideeën en initiatieven te realiseren’, tegenover 24% die het hiermee (helemaal) oneens is.

50

4.1 Resultaten relatie inwoner-gemeente

Waddinxveen

Hoe waardeert u de wijze waarop uw gemeente inwoners en organisaties betrekt en de samenwerking zoekt? Geef dit aan met een rapportcijfer van 1 (zeer onprettig) tot en met 10 (zeer prettig). 01: Groenswaard etc (n=216) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=302) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=116) 04: Zuid + Oost (n=147) Totaal gemeente 2019 (n=787) Totaal gemeente 2017 (n=837) Totaal gemeente 2016 (n=887) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

Gemiddelde 5,96 5,47 6,31 5,83 5,82 6,20 6,10 6,02

Leeftijd 18 tot en met 29 jaar (n=84) 30 tot en met 39 jaar (n=125) 40 tot en met 54 jaar (n=149) 55 tot en met 64 jaar (n=154) 65 tot en met 74 jaar (n=164) 75 jaar en ouder (n=105) Totaal gemeente 2019 (n=787)

Gemiddelde 5,98 5,69 5,47 5,92 5,97 6,18 5,82

Respondenten hebben daarnaast met een rapportcijfer aangegeven hoe zij de wijze waarop de gemeente inwoners en organisaties betrekt en de samenwerking zoekt waarderen. Op totaalniveau wordt dit in 2019 beoordeeld met een 5,82. In 2017 wordt dit beoordeeld met een 6,20. Dit verschil is significant.

51

Gemeentelijke dienstverlening

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Hoe waardeert u -over het algemeen- de dienstverlening van uw gemeente?

01: Groenswaard etc (n=241) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=336) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=132) 04: Zuid + Oost (n=184) Totaal gemeente 2019 (n=901) Totaal gemeente 2017 (n=1.065) Totaal gemeente 2016 (n=1.167) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

Gemiddelde 6,78 6,65 7,02 6,64 6,74 6,80 6,70 6,74

Leeftijd 18 tot en met 29 jaar (n=98) 30 tot en met 39 jaar (n=152) 40 tot en met 54 jaar (n=173) 55 tot en met 64 jaar (n=170) 65 tot en met 74 jaar (n=187) 75 jaar en ouder (n=115) Totaal gemeente 2019 (n=901)

Gemiddelde 7,00 6,87 6,52 6,69 6,71 6,89 6,74

Hoe waardeert u de dienstverlening van de gemeente via de telefoon? 01: Groenswaard etc (n=160) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=193) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=86) 04: Zuid + Oost (n=103) Totaal gemeente 2019 (n=549) Totaal gemeente 2017 (n=714) Totaal gemeente 2016 (n=482) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

Gemiddelde 6,41 6,56 6,81 6,37 6,52 6,80 6,60 x

Leeftijd 18 tot en met 29 jaar (n=49) 30 tot en met 39 jaar (n=84) 40 tot en met 54 jaar (n=95) 55 tot en met 64 jaar (n=112) 65 tot en met 74 jaar (n=116) 75 jaar en ouder (n=89) Totaal gemeente 2019 (n=549)

Gemiddelde 6,49 6,60 6,23 6,62 6,46 6,92 6,52

Respondenten hebben aangegeven hoe zij de dienstverlening van de gemeente waarderen. De gemeentelijke dienstverlening wordt beoordeeld met een 6,74. Respondenten tussen 18 en 29 jaar beoordelen de dienstverlening met het hoogste rapportcijfer, namelijk met een 7,00. De dienstverlening via de telefoon wordt met een 6,52 beoordeeld. In 2017 werd dit beoordeeld met een 6,80. Het verschil is significant.

53

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Hoe waardeert u de dienstverlening via de digitale faciliteiten van de gemeente?

01: Groenswaard etc (n=201) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=303) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=121) 04: Zuid + Oost (n=168) Totaal gemeente 2019 (n=799) Totaal gemeente 2017 (n=695) Totaal gemeente 2016 (n=625) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

6,84 6,86 7,08 6,83 6,88 6,90 6,90 6,89

Leeftijd 18 tot en met 29 jaar (n=93) 30 tot en met 39 jaar (n=146) 40 tot en met 54 jaar (n=164) 55 tot en met 64 jaar (n=162) 65 tot en met 74 jaar (n=154) 75 jaar en ouder (n=76) Totaal gemeente 2019 (n=799)

Gemiddelde 6,86 6,99 6,77 6,87 6,99 6,93 6,88

De dienstverlening via de digitale faciliteiten van de gemeente wordt gemiddeld met een 6,88 beoordeeld. Respondenten uit de wijk Vondelwijk + Oranjewijk beoordelen dit gemiddeld met een 7,08.

54

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Heeft u de afgelopen 12 maanden contact gehad met uw gemeente? 01: Groenswaard etc (n=286)

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=398)

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=168)

56%

44%

62%

38%

57%

43%

04: Zuid + Oost (n=214)

60%

40%

Totaal gemeente 2019 (n=1.067)

59%

41%

Ja

Nee

Totaal gemeente 2019 (n=1.067) Totaal gemeente 2017 (n=1.315) Totaal gemeente 2016 (n=1.239) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

Ja 59% 65% 62% 67%

Nee 41% 35% 38% 33%

59% van de respondenten heeft in de afgelopen 12 maanden contact gehad met de gemeente. In referentiegemeenten heeft 67% in de afgelopen 12 maanden contact gehad met de gemeente.

55

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Onderstaande vragen zijn alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

Over welk onderwerp heeft u contact gehad met de gemeente? Werk en Gezondheid Familie Reizen inkomen en zorg en gezin 01: Groenswaard etc (n=152) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=238) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=95) 04: Zuid + Oost (n=121) Totaal gemeente 2019 (n=612)

3% 2% 1% 2% 2%

14% 4% 9% 4% 8%

12% 12% 14% 9% 12%

19% 16% 14% 18% 17%

Wonen en uw buurt (incl. parkeren, overlast) 21% 29% 26% 27% 26%

Onderwijs en opleiding (incl. Ondernemen Anders kinderopvang) 0% 1% 31% 2% 0% 34% 3% 1% 34% 1% 0% 38% 1% 0% 34%

Op welke wijze heeft u contact gehad met uw gemeente? Internet of app E-mail Sociale media (gemeente) 01: Groenswaard etc (n=155) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=241) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=95) 04: Zuid + Oost (n=121) Totaal gemeente 2019 (n=618)

25% 31% 23% 28% 28%

13% 10% 11% 13% 12%

2% 2% 4% 1% 2%

Post 4% 2% 1% 0% 2%

(Publieks)balie Telefoon 26% 30% 29% 34% 30%

16% 16% 17% 12% 16%

Wijkteam / huisbezoek 6% 2% 4% 5% 4%

overig persoonlijk contact 9% 6% 11% 7% 8%

Respondenten die contact hebben gehad met de gemeente, hebben aangegeven over welk onderwerp zij contact hebben gehad met de gemeente. 26% heeft contact gehad over wonen in hun buurt, inclusief parkeren en overlast. 34% heeft ‘anders’ geantwoord. Respondenten hebben daarnaast aangegeven op welke wijze zij contact hebben gehad met hun gemeente. De meeste respondenten (30%) hebben contact gehad via de (publieks)balie.

56

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Onderstaande vraag is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

Hoeveel keer heeft u de afgelopen 12 maanden contact gehad met uw gemeente? 01: Groenswaard etc (n=157) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=243) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=95) 04: Zuid + Oost (n=122) Totaal gemeente 2019 (n=623) Totaal gemeente 2017 (n=820) Totaal gemeente 2016 (n=728) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

1 keer 36% 35% 30% 26% 32% 26% 29% 24%

2 keer 27% 30% 42% 47% 35% 34% 32% 34%

3 keer 13% 18% 14% 19% 16% 19% 14% 18%

4 keer 7% 6% 6% 3% 6% 10% 12% 12%

5 – 10 keer 13% 10% 5% 4% 9% 9% 11% 10%

Meer dan 10 keer 3% 2% 3% 1% 2% 2% 2% 3%

Respondenten hebben aangegeven hoeveel keer zij de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente. De meeste respondenten (35%) hebben 2 keer contact gehad met de gemeente in de afgelopen 12 maanden. 2% van de respondenten heeft meer dan 10 keer contact gehad met de gemeente.

57

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

Ik vond het aanvragen of voorleggen gemakkelijk 01: Groenswaard etc (n=151)

75%

18%

7%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=238)

75%

16%

9%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=93)

76%

17%

7%

04: Zuid + Oost (n=116)

70%

Totaal gemeente 2019 (n=604)

19%

74%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=604) Totaal gemeente 2017 (n=797) Totaal gemeente 2016 (n=691) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

18%

11% 9%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 74% 79% 77% 76%

neutraal 18% 15% 15% 15%

(helemaal) oneens 9% 6% 8% 9%

Respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente, hebben aangegeven of zij het aanvragen of voorleggen gemakkelijk vonden. Nagenoeg driekwart (74%) is het hiermee (helemaal) eens, tegenover 9% die het hiermee (helemaal) oneens is.

58

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

De ontvangen en/of beschikbare informatie was juist en volledig 01: Groenswaard etc (n=146)

74%

10%

16%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=233)

70%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=89)

68%

21%

11%

04: Zuid + Oost (n=118)

67%

22%

11%

Totaal gemeente 2019 (n=592)

70%

16%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=592) Totaal gemeente 2017 (n=780) Totaal gemeente 2016 (n=688) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

15%

neutraal

16%

14%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 70% 76% 75% 74%

neutraal 16% 14% 13% 15%

(helemaal) oneens 14% 10% 12% 11%

70% van de respondenten heeft aangegeven dat de ontvangen en/of beschikbare informatie juist en volledig was tegenover 14% die het hiermee (helemaal) oneens is. In referentiegemeenten geeft 74% aan dat de ontvangen en/of beschikbare informatie juist en volledig was, tegenover 11% die het hiermee (helemaal) oneens is.

59

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

De tijd die de afhandeling in beslag nam was acceptabel 01: Groenswaard etc (n=148)

68%

9%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=128)

67%

15%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=92)

23%

75%

14%

04: Zuid + Oost (n=119)

67%

19%

Totaal gemeente 2019 (n=601)

68%

14%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=601) Totaal gemeente 2017 (n=784) Totaal gemeente 2016 (n=693) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

18% 12% 15% 18%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 68% 78% 75% 73%

neutraal 14% 10% 11% 13%

(helemaal) oneens 18% 13% 14% 14%

68% van de respondenten is het (helemaal) eens met de stelling: ‘de tijd die de afhandeling in beslag nam was acceptabel’. In referentiegemeenten is dit 73%.

60

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

Ik werd voldoende op de hoogte gesteld of gehouden van het verloop van de afhandeling 01: Groenswaard etc (n=143)

60%

16%

25%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=230)

61%

15%

24%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=86) 04: Zuid + Oost (n=108) Totaal gemeente 2019 (n=572)

65%

20%

57%

26%

60%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=572) Totaal gemeente 2017 (n=734) Totaal gemeente 2016 (n=646) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

15%

18%

neutraal

18% 21%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 60% 69% 64% 66%

neutraal 18% 13% 17% 16%

(helemaal) oneens 21% 19% 19% 18%

60% van de respondenten geeft aan dat zij voldoende op de hoogte gesteld of gehouden werden over het verloop van de afhandeling, tegenover 21% die het hiermee (helemaal) oneens is. In referentiegemeenten is 66% het hiermee (helemaal) eens, tegenover 18% die het hiermee (helemaal) oneens is.

61

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

Ik kreeg uiteindelijk wat ik wilde 01: Groenswaard etc (n=145)

68%

8%

24%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=236)

66%

9%

25%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=89)

75%

12%

04: Zuid + Oost (n=111)

67%

15%

Totaal gemeente 2019 (n=587)

68%

11%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=587) Totaal gemeente 2017 (n=752) Totaal gemeente 2016 (n=671) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

13% 18% 21%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 68% 77% 77% 74%

neutraal 11% 9% 7% 11%

(helemaal) oneens 21% 14% 16% 15%

68% van de respondenten kreeg uiteindelijk wat zij wilden. 11% heeft ‘neutraal’ geantwoord. In de wijk Vondelwijk + Oranjewijk geeft driekwart (75%) aan dat zij uiteindelijk kregen wat zij wilden.

62

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen Aanvullende module – Hostmanship

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

De medewerker toonde zich verantwoordelijk om daadwerkelijk tot een oplossing te komen 01: Groenswaard etc (n=132) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=213)

68% 64%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=83) 04: Zuid + Oost (n=107) Totaal gemeente 2019 (n=540)

15% 19%

72% 25%

65%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=540) Totaal gemeente 2017 (n=673) Totaal gemeente 2016 (n=592) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

18%

14%

60%

19%

neutraal

18%

14% 15% 16%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 65% 73% 71% 73%

neutraal 19% 14% 15% 15%

(helemaal) oneens 16% 13% 14% 12%

Met de stelling ‘de medewerker toonde zich verantwoordelijk om daadwerkelijk tot een oplossing te komen’ is 65% het (helemaal) eens, tegenover 16% die het hiermee (helemaal) oneens is. In referentiegemeenten geeft nagenoeg driekwart (73%) aan dat de medewerker zich verantwoordelijk toonde om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, tegenover 12% die het hiermee (helemaal) oneens is.

63

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen Aanvullende module – Hostmanship

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

De medewerker heeft zelf mijn vraag zo goed mogelijk beantwoord 01: Groenswaard etc (n=134)

72%

02: Zuidplas + Bomenwijk (n=218)

69%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=88) 04: Zuid + Oost (n=106)

13% 16%

77% 18%

70%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=551) Totaal gemeente 2017 (n=685) Totaal gemeente 2016 (n=623) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

15% 13%

67%

Totaal gemeente 2019 (n=551)

16%

16%

neutraal

10% 15% 14%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 70% 77% 74% 77%

neutraal 16% 12% 14% 12%

(helemaal) oneens 14% 11% 12% 11%

70% van de respondenten geeft aan dat de medewerker zelf de vraag zo goed mogelijk heeft beantwoord. In de wijk Vondelwijk + Oranjewijk is dit 77%.

64

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen Aanvullende module – Hostmanship

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

De medewerker was voldoende deskundig 01: Groenswaard etc (n=133) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=211)

69% 66%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=82) 04: Zuid + Oost (n=107) Totaal gemeente 2019 (n=538)

17% 22%

73% 20%

67%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=538) Totaal gemeente 2017 (n=693) Totaal gemeente 2016 (n=624) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

13% 16%

63%

20%

neutraal

13%

11% 17% 13%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 67% 74% 72% 75%

neutraal 20% 15% 16% 16%

(helemaal) oneens 13% 10% 12% 9%

67% van de respondenten geeft aan dat de medewerker voldoende deskundig was, tegenover 13% die het hiermee (helemaal) oneens is. In referentiegemeenten geeft driekwart (75%) van de respondenten aan dat de medewerker voldoende deskundig was, tegenover 9% die het hiermee (helemaal) oneens is.

65

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen Aanvullende module – Hostmanship

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

De medewerker kon zich goed inleven 01: Groenswaard etc (n=125) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=200)

65% 57%

03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=81) 04: Zuid + Oost (n=97) Totaal gemeente 2019 (n=509)

16% 24%

65%

59%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=509) Totaal gemeente 2017 (n=622) Totaal gemeente 2016 (n=572) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

20% 22%

55%

neutraal

20%

13%

29%

16%

23%

18%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 59% 68% 65% 68%

neutraal 23% 18% 20% 18%

(helemaal) oneens 18% 13% 15% 14%

Met de stelling ‘de medewerker kon zich goed inleven’ is 59% het (helemaal) eens, tegenover 18% die het hiermee (helemaal) oneens is.

66

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen Aanvullende module – Hostmanship

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

De medewerker bood ruimte om mee te denken 01: Groenswaard etc (n=116) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=188) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=78) 04: Zuid + Oost (n=94) Totaal gemeente 2019 (n=482)

59%

21%

52%

26%

58%

54%

Totaal gemeente 2019 (n=482) Totaal gemeente 2017 (n=570) Totaal gemeente 2016 (n=526) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

22% 24%

50%

(helemaal) eens

20%

neutraal

18%

32%

18%

26%

20%

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 54% 61% 55% 63%

neutraal 26% 22% 27% 21%

(helemaal) oneens 20% 17% 18% 16%

Meer dan de helft van de respondenten (54%) geeft aan dat de medewerker ruimte bood om mee te denken, tegenover 20% die het hiermee (helemaal) oneens is.

67

5.1 Resultaten gemeentelijke dienstverlening

Waddinxveen Aanvullende module – Hostmanship

Onderstaande stelling is alleen beantwoord door respondenten die in de afgelopen 12 maanden contact hebben gehad met de gemeente.

De medewerker verraste mij aangenaam met de service die hij/zij verleende 01: Groenswaard etc (n=130) 02: Zuidplas + Bomenwijk (n=200) 03: Vondelwijk + Oranjewijk (n=82)

35%

38%

25%

28%

46%

33%

29% 44%

23%

04: Zuid + Oost (n=102)

30%

46%

24%

Totaal gemeente 2019 (n=519)

30%

44%

26%

(helemaal) eens

Totaal gemeente 2019 (n=519) Totaal gemeente 2017 (n=611) Totaal gemeente 2016 (n=559) Gemeenten 25.000 - 50.000 inwoners

neutraal

(helemaal) oneens

(helemaal) eens 30% 44% 43% 46%

neutraal 44% 35% 35% 32%

(helemaal) oneens 26% 21% 22% 22%

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/9443734/1