CConstaterende datWaddinxveen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage III: Rapport Leerlingenprognoses Voortgezet onderwijs 2024

Besluitvormende raadsvergadering 16 april 2025, gemeente WaddinxveenBij agendapunt: Integraal Huisvestingsplan (IHP) 2024-20292.951 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Leerlingenprognose voortgezet onderwijs 2024 Gemeente Waddinxveen

In opdracht van de gemeente Waddinxveen, maart 2024

© 2024 xxllnc Sociaal - Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden overgenomen, verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar worden gemaakt in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door fotokopieën, opnamen of enige andere manier, zonder voorafgaande toestemming van de uitgever en bronvermelding. Aan deze uitgave is uiterste zorg besteed, desondanks kan niet worden ingestaan voor de feitelijke juistheid of volledigheid van de opgenomen gegevens. In geen geval kan er een juridische basis aan worden ontleend.

Leerlingenprognose voortgezet onderwijs 2024 | Gemeente Waddinxveen

Inhoudsopgave 1.

Inleiding ................................................................................................................ 1

1.1

Leerlingenprognose ................................................................................................. 1

2.

Beschrijving werkwijze leerlingenprognose ................................................................. 2

2.1 2.2 2.3

Werkwijze binnen G4PRO ......................................................................................... 2 GBPRO: prognosemethodieken ................................................................................. 2 G4PRO: de uitsplitsing naar herkomstgebieden ........................................................... 3

3.

De leerlingenprognose ............................................................................................. 4

3.1 3.2

Gehanteerde methodieken ....................................................................................... 4 Prognoseresultaten in tabelvorm ............................................................................... 4

Bijlagen Bijlage 1 Bijlage 2

Begrippen en afkortingen Tabellen leerlingenprognose

Leerlingenprognose voortgezet onderwijs 2024 | Gemeente Waddinxveen

1.

Inleiding

Ten behoeve van het onderwijsbeleid van de gemeente Waddinxveen is een prognose opgesteld van de leerlingenaantallen in het voortgezet onderwijs voor de periode 2024 tot en met 2044. In de ramingen van leerlingenaantallen zijn twee ontwikkelingen verwerkt. Dit zijn de trends in de omvang van de basisgeneratie in de afzonderlijke gebieden van de gemeente Waddinxveen en de omliggende gemeenten en de schoolkeuze. Bij de opzet van de prognoses zijn cijfers verwerkt met een uitsplitsing van leerlingen naar herkomstgebied. Vervolgens is er een doorrekening gemaakt t.b.v. de huisvesting. Dit rapport bevat bovendien 2 bijlagen: Bijlage 1 bevat een begrippen- en afkortingenlijst Bijlage 2 bevat de tabellen met leerlingenprognoses

1.1

Leerlingenprognose

Bij de berekeningen voor de periode 2024-2044 is gebruik gemaakt van het softwarepakket G4PRO. Dit programma voldoet aan het “Programma voor het opstellen van leerlingenprognoses” van de VNG. De eerste stap in het prognoseproces is het prognosticeren van de toekomstige basisgeneratie voor de betreffende schoolsoorten. Hierbij is gebruik gemaakt van de bevolkingsprognose van 2024 welke door xxllnc Sociaal is opgesteld (zie ook rapport Leerlingenprognoses basisonderwijs voor de gemeente Waddinxveen). Naast de bevolkingsprognose van de gemeente Waddinxveen is gebruik gemaakt van de bevolkingsprognoses die door xxllnc Sociaal zijn opgesteld voor de gemeenten: Alphen aan den Rijn en Zuidplas. Daarna zijn op basis van de herkomstgegevens van de leerlingen per gemeente de belangstellingspercentages voor de school berekend. Deze percentages zijn het uitgangspunt voor de leerlingenprognose. Er is een prognose opgesteld voor de het Coenecoop College te Waddinxveen. Voor deze school is de belangstelling en deelname berekend en geanalyseerd. De meest recente teldatum-gegevens, die van 1 oktober 2023, vormen de basis voor de uiteindelijke leerlingenprognose. De onderstaande tabel geeft een samenvatting van de belangrijkste resultaten. In het overzicht is het leerlingenaantal op 1 oktober 2023 weergegeven onder 2024.

Instnr Naam 00BD00 Coenec oop College voor Atheneum Havo Mav

2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2034 2039 2044 884 969 1010 1088 1166 1235 1273 1454 1583 1616

De prognose is totstandgekomen in samenwerking met de opdrachtgever.

xxllnc Sociaal | maart 2024

1

Leerlingenprognose voortgezet onderwijs 2024 | Gemeente Waddinxveen

2.

Beschrijving werkwijze leerlingenprognose

2.1

Werkwijze binnen G4PRO

Bij de berekeningen is gebruik gemaakt van het softwarepakket G4PRO. Dit programma voldoet aan het “Programma voor het opstellen van leerlingenprognoses” van de VNG. Het berekenen van toekomstige aantallen leerlingen gebeurt binnen G4PRO in de drie hieronder beschreven stappen.

Herkomstgebieden De eerste stap is het definiëren van de herkomstgebieden waaruit een school leerlingen betrekt. In de praktijk wordt voor afbakening van herkomstgebieden veelal de CBS gemeente indeling gevolgd. Per school wordt het voedingsgebied berekend. Het voedingsgebied is “die verzameling herkomstgebieden (wijken) van waaruit minimaal 70% van de leerlingen afkomstig is”. Elke school heeft dus een eigen berekend voedingsgebied op basis van de waargenomen herkomst van de leerlingen.

Basisgeneratie Prognosemethode Vervolgens wordt een prognose opgesteld van de basisgeneratie. Aansluitend op de omvang van de basisgeneratie voor het basisonderwijs die is vastgesteld op de 4 t/m 11-jarigen plus 30 procent van de 12-jarigen, zal het overige deel van de 12-jarigen waarschijnlijk doorstromen naar een school voor voortgezet onderwijs. Hierdoor is de basisgeneratie voor het LWOO, BLW, GLW, praktijkonderwijs en MAVO 70 procent van de 12-jarigen plus de 13 t/m 16-jarigen. Voor het HAVO en VWO geldt een basisgeneratie van 70 procent van de 12-jarigen plus de 13 t/m 18-jarigen. Deze ramingen vloeien voort uit de demografische ontwikkelingen die zich in het verleden voordeden en de aannames over de trends hierin. De herkomstgebieden worden in de gehele leerlingenprognose onderscheiden. Op deze wijze wordt een nauwkeurige prognose verkregen.

Deelname en belangstelling Tot slot wordt het aantal leerlingen per school berekend, waarbij een koppeling wordt gemaakt met de schoolkeuze. Dit vindt plaats a.h.v. cijfers omtrent deelname en belangstelling voor een school.

2.2

GBPRO: prognosemethodieken

Voor de berekening van de basisgeneraties is gebruik gemaakt van het prognoseprogramma GBPro. Het GBPro model is een cohort-componentenmodel en een cohort-survivalmodel. Per gebiedsdeel worden de 0-99 jarigen in beeld gebracht. Voor de gemeente als geheel wordt volgens de cohort-componenten methode gerekend. Hierbij worden de aantallen vestigers en vertrekkers, het aantal overledenen en het aantal geboorten berekend. Dit gebeurt door middel van de aangenomen kansen naar leeftijd en geslacht voor de hele gemeente. Deze berekende aantallen worden van de beginbevolking afgetrokken of erbij opgeteld. De vestigers worden toebedeeld op basis van de aanwezige ruimte op de woningmarkt. Na de prognose voor de gemeente als geheel wordt de prognose per gebiedsdeel opgesteld. Deze prognose wordt gemaakt met de cohort-survival methode. Er wordt per leeftijd geanalyseerd wat het aantal inwoners is op 1-1 van een bepaald jaar. Deze worden vergeleken met de aantallen van de leeftijd plus 1 van het jaar daarop. De verkregen factor is de mutatiefactor. Op basis van de mutatiefactoren wordt vervolgens een aanname voor de toekomst gemaakt. De verdeling over de verschillende gebiedsdelen is afhankelijk van het aantal geboorten per gebiedsdeel en de woningvoorraad per gebiedsdeel.

xxllnc Sociaal | maart 2024

2

Leerlingenprognose voortgezet onderwijs 2024 | Gemeente Waddinxveen

Na afronding van de prognose per gebiedsdeel worden beide prognoses naast elkaar gelegd en worden de prognoses van de gebiedsdelen gecorrigeerd naar de aantallen van de prognose voor de gemeente als geheel. Vervolgens wordt per gebiedsdeel de prognose van de kinderen van 0 t/m 19 jaar ingevoerd in het G4pro leerlingenprognosemodel waar de 0 t/m 19 jarigen worden omgezet in basisgeneraties zijnde doelgroepen voor het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs.

2.3

G4PRO: de uitsplitsing naar herkomstgebieden

Inzicht in de specifieke situatie Regelmatig verschijnen publicaties over de toekomstige ontwikkeling van het aantal kinderen in Nederland. Dit gemiddelde is echter niet maatgevend voor de ontwikkeling die zich zal voordoen in de nabijheid van een school. Om deze reden is een vooruitberekening nodig die is toegespitst op het voedingsgebied van een school. Als voorwaarde om wijken, stadsdelen of gebieden (herkomstgebieden) binnen het voedingsgebied van een school te laten vallen, geldt dat minimaal 70 procent van de leerlingen van een school hieruit afkomstig is. Bijvoorbeeld: als van een school 25 procent van de leerlingen afkomstig is uit gemeente A, 30 procent uit gemeente B, en 20 procent uit gemeente C, vormen de drie gebieden gezamenlijk het voedingsgebied van deze school. Wanneer prognoses voor meer scholen gewenst zijn, bestaat veelal behoefte aan een overzicht van de ontwikkelingen per deelgebied. Het beeld wordt verstoord doordat voedingsgebieden elkaar deels overlappen. Dit probleem wordt ondervangen door prognoses van de basisgeneratie te maken voor afzonderlijke stadsdelen of herkomstgebieden. Zo is een totaaloverzicht mogelijk waarin de uitkomsten per deelgebied optelbaar zijn, zonder dat er dubbeltellingen optreden. Een ander voordeel is dat de opslagfactor voor leerlingen die niet uit de gemeente zelf komen overbodig, of hooguit gering zal zijn.

Leerlingenprognoses en gebiedgerelateerde belangstelling De prognose van de basisgeneratie van de relevante herkomstgebieden van een school worden hierbij gekoppeld aan de waargenomen belangstelling voor de school vanuit de herkomstgebieden. Cijfers uit het recente verleden dienen hierbij als referentiemateriaal. In de analyse van de belangstelling voor een school van de 12 tot en met 16/18-jarigen kan ook de belangstelling van de 12- en 13-jarigen meegenomen worden indien deze gegevens aanwezig zijn. Zo kan een nauwkeurigere onderbouwing worden gegeven van de belangstelling voor de toekomst. Bovenstaande prognosemethodiek op basis van belangstelling is de alternatieve werkwijze zoals beschreven in het Handboek Onderwijshuisvesting (Deel 1 van de Modelverordening). Deze alternatieve werkwijze is te vinden in deel I (Het primaire proces) van het handboek onder hoofdstuk 3 (Voortgezet Onderwijs), Paragraaf D3.2.1 in de laatste alinea.

xxllnc Sociaal | maart 2024

3

Leerlingenprognose voortgezet onderwijs 2024 | Gemeente Waddinxveen

3.

De leerlingenprognose

In dit hoofdstuk wordt de leerlingenprognose van de scholen gepresenteerd en besproken. Een uitdraai van de tabellen behorende bij de leerlingenprognose is te vinden in bijlage 2.

3.1

Gehanteerde methodieken

Bij het opstellen van de leerlingenprognose is gebruik gemaakt van herkomstgegevens naar voedingsgebied. Bovendien is gekeken naar het verloop van de leerlingenaantallen per leerjaar in de afgelopen jaren aan de hand van betreffende 1 oktobertellingen. Het belangstellingspercentage wordt gedefinieerd als “het percentage van de basisgeneratie uit een herkomstgebied dat naar een bepaalde school gaat”. De belangstellingspercentages zijn gebaseerd op de leerlingentellingen van 1-10-2023. De ontwikkelingen van de doelgroep in de gemeente Waddinxveen is de laatste jaren gestegen. Op basis van de verwachting van het te realiseren aantal woningen zal de doelgroep nog verder gaan stijgen. Een stijgende doelgroep heeft bij gelijkblijvende belangstelling een stijging van het aantal leerlingen tot gevolg. Dit is ook het geval in de gemeente Zuidplas een ander gebied waar veel leerlingen vandaan komen.

3.2

Prognoseresultaten in tabelvorm

Een totaaloverzicht van de waargenomen en het geschatte aantal leerlingen is te vinden in tabel op de volgende pagina evenals een overzicht van de basisgeneraties 12-18 jarigen per gemeente en de ruimtebehoefte.

xxllnc Sociaal | maart 2024

4

Leerlingenprognose voortgezet onderwijs 2024 | Gemeente Waddinxveen

Overzicht basisgeneraties 12-18 per gemeente

Naam Waddinxveen Alphen aan den Rijn Zuidplas Totaal

2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038 2039 2040 2041 2042 2043 2044 2397 2453 2482 2634 2781 2890 3006 3119 3224 3350 3436 3554 3663 3746 3810 3855 3903 3927 3918 3931 3931 3930 8849 8812 8816 8755 8689 8595 8523 8408 8325 8274 8257 8223 8217 8256 8322 8414 8516 8633 8752 8862 8955 9032 3711 3784 3871 3979 4088 4182 4282 4369 4460 4554 4642 4719 4813 4868 4934 5011 5092 5182 5265 5345 5416 5480 14957 15049 15169 15368 15558 15667 15811 15896 16009 16178 16335 16496 16693 16870 17066 17280 17511 17742 17935 18138 18302 18442

Waargenomen en geschatte aantallen leerlingen Het aantal leerlingen op 1 oktober 2023 is weergegeven onder 2024.

Instnr Naam 00BD00 Coenecoop College voor Atheneum Havo Mav

2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038 2039 2040 2041 2042 2043 2044 884 969 1010 1088 1166 1235 1273 1309 1344 1385 1415 1454 1491 1520 1544 1563 1583 1596 1599 1608 1613 1616

Ruimtebehoefte Ontwikkeling van 00BD00 - Coenec oop College voor Atheneum Havo Mav LPVO 2024 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038 2039 2040 2041 2042 2043 2044 Totalen 969 1010 1088 1166 1235 1273 1309 1344 1385 1415 1454 1491 1520 1544 1563 1583 1596 1599 1608 1613 1616 Ruimtebehoefte ahv. prognose Behoefte incl. OKV 6999 7275 7801 8327 8792 9048 9291 9527 9803 10006 10269 10518 10713 10875 11003 11138 11226 11246 11307 11340 11361 Gym (m²) 1210 1260 1358 1455 1541 1589 1634 1677 1728 1766 1815 1861 1897 1927 1951 1976 1992 1996 2007 2013 2017 Gym (uren) 84,14 87,7 94,47 101,25 107,24 110,54 113,66 116,7 120,26 122,87 126,25 129,47 131,98 134,07 135,72 137,45 138,58 138,84 139,63 140,06 140,32

xxllnc Sociaal | maart 2024

5

Leerlingenprognose voortgezet onderwijs 2024 | Gemeente Waddinxveen

Bijlage 1

Begrippen en afkortingen

Begrippen- en afkortingenlijst voor de leerlingenoverzichten Afkorting

Toelichting

bl%

Belangstellingspercentage per stadsdeel

#bg

Aantal jongeren in de betreffende basisgeneratie in die stadsdeel/gemeente, of het aantal 12 en 13 jarigen, BG_1213, of het aantal 70% van 12 tot en met 18 jarigen, BG_1218.

#ll

Het aantal leerlingen uit het stadsdeel

ZZ-BRT

Optelling van de stadsdelen die niet tot het directe voedingsgebied van de school behoren.

Opslag

Opslagpercentage voor leerlingen van buiten de gemeente

Totaal BG_1218

Totaal aantal jongeren op de instelling

xxllnc Sociaal | maart 2024

Leerlingenprognose voortgezet onderwijs 2024 | Gemeente Waddinxveen

Bijlage 2

Tabellen leerlingenprognose

xxllnc Sociaal | maart 2024

Pagina:

29.03.2024

1

Prognose - Lange Termijn - VO

Aannamecode:

00BD00

VO2024

Afvlakkende belangstelling, laatste 3 jr

Coenecoop College voor Atheneum Havo Mav Oude Dreef, 6 2741 ST

WADDINXVEEN Generatiecode

Stadsdeel 627

Waddinxveen

BG_1213 BG_1218

GM0484

Alphen aan den Rijn

BG_1213 BG_1218

GM1892

Zuidplas

BG_1213 BG_1218

Subtotaal

BG_1213 BG_1218

Opslag

BG_1213 BG_1218

Totaal

BG_1213 BG_1218

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

2031

2032

bl% #bg #ll bl% #bg #ll

17,0 617 105,2 24,3 2459 598,5

20,7 642 133,4 26,2 2453 645,1

22,1 663 146,7 27,0 2482 672,0

22,7 701 159,5 27,8 2634 733,6

22,8 774 177,1 28,6 2781 796,2

22,9 782 179,1 29,4 2890 849,9

22,9 804 184,2 29,4 3006 884,0

22,9 844 193,3 29,4 3119 917,2

22,9 892 204,3 29,4 3224 948,1

22,9 921 211,0 29,4 3350 985,2

22,9 22,9 946 1009 216,7 231,1 29,4 29,4 3436 3554 1010,5 1045,2

22,9 22,9 22,9 22,9 1030 1007 1017 1017 235,9 230,7 233,0 233,0 29,4 29,4 29,4 29,4 3663 3746 3810 3855 1077,2 1101,6 1120,4 1133,7

bl% #bg #ll bl% #bg #ll

0,5 2226 12,8 1,5 8849 137,4

1,0 2257 23,8 1,8 8812 164,6

1,1 2198 24,5 1,9 8816 169,4

1,1 2131 25,2 1,9 8755 172,2

1,1 2096 25,0 1,9 8689 171,4

1,1 2107 25,2 1,9 8595 169,8

1,1 2092 25,0 1,9 8523 168,3

1,1 2076 24,8 1,9 8408 166,1

1,1 2053 24,5 1,9 8325 164,4

1,1 2046 24,4 1,9 8274 163,4

1,1 2052 24,5 1,9 8257 163,1

1,1 2049 24,5 1,9 8223 162,4

1,1 2069 24,7 1,9 8217 162,3

1,1 2103 25,1 1,9 8256 163,1

1,1 2140 25,6 1,9 8322 164,4

1,1 2173 25,9 1,9 8414 166,2

bl% #bg #ll bl% #bg #ll

1,3 950 12,8 1,9 3711 71,1

4,4 984 43,4 2,5 3784 97,2

4,9 997 49,1 2,8 3871 108,4

5,3 1028 55,3 3,0 3979 120,7

5,4 1052 57,2 3,2 4088 133,6

5,4 1083 59,1 3,5 4182 146,4

5,4 1105 60,3 3,5 4282 149,9

5,4 1135 61,9 3,5 4369 152,9

5,4 1162 63,4 3,5 4460 156,1

5,4 1189 64,8 3,5 4554 159,4

5,4 1210 66,0 3,5 4642 162,5

5,4 1226 66,9 3,5 4719 165,2

5,4 1257 68,6 3,5 4813 168,5

5,4 1281 69,9 3,5 4868 170,4

5,4 1308 71,3 3,5 4934 172,7

5,4 1334 72,8 3,5 5011 175,4

130,8 807,0

200,6 906,9

220,3 949,8

240,0 259,3 1026,5 1101,2

263,4 1166,1

269,5 280,0 1202,2 1236,2

292,2 1268,6

300,2 1308,0

307,2 322,5 1336,1 1372,8

11,59 15,2 9,54 77,0

5,15 10,3 6,83 61,9

3,77 8,3 6,40 60,9

2,60 7,3 5,94 73,5

2,60 7,6 5,94 75,5

2,60 7,8 5,94 77,8

146,0 884,0

210,9 968,8

228,6 1010,7

276,5 287,3 1273,7 1309,7

299,8 1344,1

308,0 1385,8

% #ll % #ll

2,79 6,7 6,01 61,7

2,64 6,9 5,96 65,7

2,61 6,9 5,95 69,4

246,7 266,2 1088,2 1166,9

270,3 1235,5

2,60 7,0 5,94 71,5

2033

2,60 8,0 5,94 79,5

2034

2,60 8,4 5,94 81,7

315,2 330,9 1415,6 1454,5

2035

2036

2037

2038

329,2 325,7 329,9 331,7 1408,0 1435,1 1457,5 1475,3 2,60 8,6 5,94 83,8

2,60 8,5 5,94 85,4

2,60 8,6 5,94 86,7

2,60 8,7 5,94 87,8

337,8 334,2 338,5 340,4 1491,8 1520,5 1544,2 1563,1

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15320661/3